Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2024 o 14:16 hod.

Ing.

Dušan Muňko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2024 14:16 - 14:17 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, objavili ste Ameriku. Už sa konečne rozhodnite a už prestaňte tárať. Rozvrat verejných financií, ktorý tu za minulej vlády spravili je dopad toho ako je aj daňový bonus. To, že treba vydotovať samosprávu bolo aj minulý rok. Mal to váš predstaviteľ, predseda vlády Ódor riešiť. Neriešil nič, len tá vec sa ťahá ďalej. Áno, prídu systémové kroky. Nemusíte mať obavy, že veci nevyriešime. V skrátenom legislatívnom konaní ste tu pospomínali všetko možné a ešte budete spomínať ďalej. Konečne začnime slušne a riešiť veci tie, ktoré nás najviac tlačia. My tiež sme mohli spraviť, že ten rozpočet, ktorý sme schválili, že spravíme provizórny rozpočet a nechať to proste na predchádzajúcu vládu a zavesiť to im. Situácia je taká aká je v rozpočte. Viete veľmi dobre. Tam kde nemáte, nemáte kde zobrať. To nehovoriac o tom teda, že také isté problémy má zdravotníctvo, také isté problémy má samospráva. Ešte vám ich môžem vymenovať ďalšie. Len už prestaňte veci hovoriť a hovorte konkrétne jakým spôsobom sa to dá riešiť. To je tak isto ako ...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.2.2024 10:52 - 10:52 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, pomerne slušne si zhodnotil tú dobu od kedy boli výdavkové limity mali byť prijaté, pretože zahlasovali za to, vtedy bola, sme boli opozícia, keby sme neboli za ne zahlasovali neboli by v roku ...za pani Radičovej prijaté. Viac ma mrzí, že hovoríme o rozvrate verejných financií tu stále, že tie verejné financie tak ako ste ich nechali tejto vláde, nikdy v histórii Slovenskej republiky neboli, nehovoriac o tom, že ešte ste brzdili, aby boli predčasné voľby. Pretože keby už nebola bývala, to čo si povedala, Ódorova vláda, ktorá nespravila dohromady nič, ešte zadlžovala, ešte sa prijímali zákony, ktoré som ja navrhoval a navrhujem, aby boli všetky zrušené. A to navrhoval som aj to, aby bol prijatý, aby sme išli na provizórny rozpočet. Som zvedavý, čo by si bol potom hovoril. Pretože jednoducho to čo ste tu nechali, my keď sme, keď končila vláda Petra Pellegriniho, tak prakticky rozpočet bol skoro vyrovnaný. Za tie tri roky ste zadĺžili tak ako a stále sa vyhovárate. Mohli ste vystúpiť, keď padol Matovič. Mohli ste vystúpiť, keď padla vláda a boli sme mali rok času na prípravy seriózneho rozpočtu, nie tridsiaty september voľby, mesiac na to, nehovoriac o tom, že rozpočet bol konzultovaný v Bruseli a ja som presvedčený, že k rozpočtu sa táto vláda vráti, nieže sa vráti, bude sa musieť vrátiť. A ja som presvedčený, že ten rozpočet, aj výdavky budú prijaté. Otázka kedy, nie tak ako, pretože za dva mesiace sa nedalo nič robiť. Dneska každý sme chytrý. Ale mali ste byť chytrí tri roky a nemuseli sme sa dneska nachádzať tam kde sa dneska nachádzame.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 9:59 - 10:01 hod.

Dušan Muňko
vymazať nadbytočný prázdny rámček
===== ... niektorých veciach. Hlavne pokiaľ sa týka zeleniny, ale aj iných veciach, pretože ak si všímate, naši poľnohospodári majú dneska obrovský problém aj s mliekom proste, pretože jednoducho tá cena, tá výrobná cena je pomerne iná. Napriek tomu nemôže mať reťazec tú istú prirážku, aké sú náklady, aké sú náklady na výroby, ale mlieka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 9:59 - 10:01 hod.

Dušan Muňko
vymazať nadbytočný prázdny rámček
===== ... niektorých veciach. Hlavne pokiaľ sa týka zeleniny, ale aj iných veciach, pretože ak si všímate, naši poľnohospodári majú dneska obrovský problém aj s mliekom proste, pretože jednoducho tá cena, tá výrobná cena je pomerne iná. Napriek tomu nemôže mať reťazec tú istú prirážku, aké sú náklady, aké sú náklady na výroby, ale mlieka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 9:57 - 9:59 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
... súhlasiť to, čo ste povedali, z jedného naprostého dôvodu. Konkurencia môže prísť a príde možno aj ďalší reťazec, ale tie ceny budú také isté, ako sú v týchto reťazcoch. Musíme sa zamestnať, povedal tu pán kolega, myslím, z KDH, jednu vec. Samozrejme vplyv má jednak energia, ale druhá vec, poľnohospodári naši nedostali ešte vyplatené, majú len 40 % priamych platieb vyplatených. Čiže majú takisto problémy.
Pokiaľ sa týka ale reťazcov, proste jednoducho samozrejmá vec, že čo je najhoršie, keď sme robili prieskum, je východné Slovensko a stredné, kde je najchudobnejšia vrstva, pretože Jednota má ďaleko najväčšie problémy. Pokiaľ sa týka, samozrejme, Slovenskej obchodnej inšpekcie, netreba naberať žiadnych ďalších ľudí, Slovenská obchodná inšpekcia má dosť pracovníkov na to, aby mohla kontrolovať. A čo je ďalej, čo je ďalej, že dneska už mali by ceny klesnúť. Keď porovnávali sme znova spotrebný kôš, tak Maďari majú lacnejší zhruba o 4 %, všetci dokonca niektoré veci o sedem, Poliaci takisto. Dokonca niektoré veci, ktoré boli porovnávané s Rakúšanmi, boli prakticky na stejnej úrovni. Takže to neznamená, že je tu len menší trh proste, my sa musíme vrátiť hlavne, aby sme boli sebestační v niektorých veciach, hlavne pokiaľ sa týka zeleniny, ale aj v iných veciach, pretože ak si všímate, máme, naši poľnohospodári majú dneska obrovský problém aj s mliekom proste, pretože jednoducho tá cena, tá výrobná cena je pomerne iná. Napriek tomu nemôže mať reťazec tú istú prirážku, aké sú...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2024 10:41 - 10:41 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec Hlina, ty sa asi zle vyspal. Tak keď už musím povedať ináč. Tak to minister ide naprávať to, čo ste tu spáchali tí, k tej strane kde sedíš dneska. Saska, Oľano a kto ďalší bol v tej, tej, Sme ľudí. Áno, vymenil si všetkých prednostov, ty konkrétne, takže nevyprávaj veci tuná. Táraš proste v jednom kuse a robíš z toho nie parlament, ale šapitó. Už si konečne uvedom, že si v parlamente. Dokedy ťa budeme počúvať tu, prosím ťa. A poďme konkrétne k veci. Veď ste zobchodovali, prosím ťa, pán Hlina, Kollár zobchodoval celý tento zákon. Nevedeli ho jeden a pol roka presadiť, tak ako nevedeli presadiť, prosím vás, súdnickú reformu. Čo tu mi vy hovoríte, keby to odo mňa dneska záležalo, tak presviedčam náš klub, aby sme všetky zákony, ktoré boli prijaté boli zrušené v poslednom období. To je holá pravda, páni. Tu spievate proste niečo iné. A PS to isté, páni. Ešte česť kádehákom, ktorí aspoň sú natoľko féroví, že nezasahujú do tejto veci. Ale odo mňa keby záležalo, všetky zákony, ktoré boli za Ódora a pred tým, aby boli zrušené.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2024 10:01 - 10:03 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Budem reagovať len na vás. Povedal som vám, že ste naskočili na stejný vlak, ako tu predvádzalo OĽANO plus SaS-ka. Chcem sa vrátiť aj k pani prezidentke. Keby pani prezidentka bola vtedy odvolala, keď odvolávala pána Matoviča, vypísala predčasné voľby, tak dneska nie sú verejné financie v tom stave, v akom sú. A už keď nie, tak potom pri ďalšej, keby bola nepo... nepoverila pána Ódora, ale boli by bývali predčasné voľby, tak sme mali čas pripraviť zákony kvalitne. Vy hovoríte, že tu neboli, tak určite.
Štátny rozpočet, ja som presviedčal našich, aby sme išli na provizórny rozpočet. Viete, prečo sme nešli na provizórny rozpočet? Pretože splácanie úveru v prvom kvartály taký, aký je, čiže my sme ratingovali to, čo si presne povedal, ratingové agentúry by nám to boli spočítali. Preto je ten dlh taký, aký je. A tento dlh, ktorý narobila predchádzajúca vláda, budú dnes splácať táto vláda. Bude splácať ďalšie dve alebo tri vlády. A pri tých, pri tejto politike, ktorú robíte, neviem si predstaviť, kde to bude smerovať.
Vy hovoríte o Ficovi, že to je predsedu vlád, predseda vlády. Predseda vlády, respektíve bývalý opozičný politik povedal, že sa bude zaoberať špeciálnym, špeciálnym prokurátorom a že špeciálnu prokuratúru zrušíme. To sme dali do volebného programu. Kde je špeciálna prokuratúra, v ktorom štáte európskom. Špeciálna prokuratúra mala byť aj u nás dávno zrušená. Nehovoriac o tom, že stále tu omínate sa. Veď tri a pol roka ste mali čas každému, komu padni, zavrieť, vyšetriť. Ak nevyšetríte ten prípad do jedného roka, viete veľmi dobre, hlavne právnici, čo vyšetríte. Nič dohromady.
A stále tu omieľate veci, ktoré nie sú pravdivé, to je celá vec. Vyjadrujete sa v skrátenom legislatívnom konaní. Miesto toho zabíjame tu čas, aby sme sa venovali to, čo ľudia potrebujú. Potrebujeme dať zákon ob... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2024 10:58 - 11:00 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, počúval som vás veľmi podrobne, ale myslím si, že vy ste asi na Slovensku predchádzajúce tri roky nežili. Pani Kolíková bola ministerka Za ľudí. Tá strana sa rozpadla. Tie hádky, ktoré boli medzi pani Remišovou, medzi pani Kolíkovou, ktorá nakoniec odišla k pani, do SaS-ky. Súdna reforma, ktorá tu bola, trvala rok, ani by nebola prešla, keby nebolo sa jednalo o peniaze o obnovy. Takže o Trestnom poriadku, ktorý mohli spraviť, mali ústavnú väčšinu, mohli spraviť čokoľvek. Robili to, čo sa v právnom štáte nerobí.
Ja by som poprosil, keby vedenie sloven... parlamentu dalo prečítať správu Slovenskej informačnej služby, čo predvádzali proste ľudia, ktorí, či to boli na polícii, alebo to boli na špeciálnej prokuratúre. My sme pred voľbami povedali, že špeciálnu prokuratúru zrušíme. Špeciálna prokuratúra mala byť dávno zrušená.
Ale vrátim sa ešte pred, nebudem ďalej reagovať na ďalšie veci, pretože to, čo už tu bolo povedané, zbytočne v skrátenom legislatívnom konaní, alebo to, čo tu stále omieľate. Chcem sa vrátiť k českému zákonu, keď ešte bol pán prezident Klaus. Taká istá polemika bola v Čechách. Nakoniec Klaus, bol prijatý zákon, ale predtým Klaus dal absolútnu amnestiu. To isté som vtedy hovoril u nás, že treba sa s niektorýma vecami, ktoré sú v Trestnom poriadku zlé, tak jak schvaľujem vašu, pokiaľ sa týka tej, marihuanu a ďalších vecí. A ďalšie nezmysly, sú tam ďalšie nezmysly a predpokladám, že budú sa musieť napraviť, lebo pokiaľ sa týka, aby niekto za marihuanu sedel, to, čo sedel tri roky, alebo za niektoré veci, tak to je nezmysel. To dávno malo byť, dávno malo byť zmenené, súhlasím s vami, za našich vlád predchádzajúcich. Ale proste tie veci, ktoré páchala tá skupina ľudí, ktorá tu sedí a ktorú podporujete, nerozumiem tomu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.1.2024 18:40 - 18:56 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, budem reagovať len stručne. Pokiaľ sa týka Trestného poriadku alebo zmeny, začal pripra... začala pripravovať pani Kolníková (správne: „Kolíková“, pozn. red.), pani ministerka, potom predchádzajúci minister. To celé, ktoré tu vychádza, je pripravovaný zákon, ktorý tu bol, keby nebola padla vláda, bol by ten pred... bol by ten minister, ktorý tam bol, predložil.
Pokiaľ sa týka, budem reagovať na to, čo ste hovorili ohľadom mafie organizovanej talianskej, pokiaľ v histórii talianskej bolo asi 17 organizovaných skupín, u nás je ich asi 170, to asi ste si zamenili pojem spolupáchateľstva. Ale čo ma viacej, keď ste už otvorili vec špeciálneho prokurátora, tak neviem, kde chodil špeciálny prokurátor na Dunajskú, kde ste sa stretávali aj vy s ním (reakcia z pléna) a ďalší vysokopostavení funkcionárovi Slovnaftu, a nebudem hovoriť, ešte aj z Finančnej správy.
Najprv si vstúpme do svedomia a potom hovorte, pán poslanec, to, čo je, lebo ešte sú ďalšie veci, kde... chodil tam aj pán premiér z hľadiska, pán Heger, ale to ešte možnože príde raz na pretras a možno budete prekvapení, že čo výnde všetko na povrch v tejto snemovni. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.12.2023 12:11 - 12:26 hod.

Dušan Muňko Zobrazit prepis
Pán poslanec, s malýma výnimkami som toto vaše vystúpenie tu počul minimálne tri alebo štyrikrát. Prekvapuje ma, pokiaľ by to kritizovalo to PS alebo KDH, ktoré nebolo v predchádzajúcej koalícii, viem to pochopiť. Ale neviem pochopiť, vy nemáte žiadne morálnu, morálne právo, aby ste nám kázali, ako máme rozpočet zostavovať a ako konsolidovať. Tri a pol roka ste boli predsedom finančného výboru. Tri a pol roka ste mali možnosť ovplyvňovať v koalícii vášho koaličného partnera, aby sa verejné financie nedostali do tej situácii, do akej sa dostali. Vy nám hovoríte, čo máme robiť a prečo ste to nerobili vy, aby verejné financie neboli v tomto stave, v ktorom sú. Vysvetlite mi to. Veď ani by ste sa neboli schopný na výbore zísť, pokiaľ by vám opozícia nebola prišla pomôcť pri hlasovaní, respektíve by sme neboli prišli. Kážete niečo a o ktorom ste sám neboli presvedčený tri a pol roka. Mali ste možnosť z koalície vystúpiť a dneska by tento rozpočet bol úplne niekde inde. Ale vy tu morálne kážete stále ľuďom, ktorí proste ja som presvedčený, že konsolidácia prebehne, bude ďaleko lepší výsledok ako ten rozpočet je zostavený. Som o tom presvedčený. Boli sme tu dvanásť rokov a nespravili sme toľko dlžoby a toľko marazmu, koľko vláda vaša za tých tri a pol roka spravila. Nerozumieme vám. Buďte taký láskavý aspoň, prosím vás, nekritizujte, čo ste nespravili, ani výdavkový limit ste neboli schopní spraviť. Kedy? Proste išli ste na provizórny rozpočet, buchli ste 2,7 miliardy minulý rok do toho, aby ste mohli na ten provizórny rozpočet ísť a budete nám tu kázať, ako máme rozpočet ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis