Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vážený pán podpredseda, pán minister, kolegyne, kolegovia, počul som, že tu bolo divoko nejako, nie? (Povedané so smiechom. Reakcie z pléna.) Ale, pán Sulík, čo vy sa ozývate z prvej lavice? Však tu bolo divoko, nie? (Reakcia z pléna.) Ale bolo. No. Ja mám informácie, že áno. Bol som nejako... boli tu, boli tu nejaké dotazy, že kde je ten minister pôdohospodárstva. (Reakcia z pléna.) A viete, kde som sedel, pán Hlina, teraz momentálne od 14.00 hod.? Sedel som na úrade vlády s pánom premiérom a rokovali sme s generálnym riaditeľom Biedronky. Viete, prečo sme s nimi rokovali? Lebo robíme všetko pre to, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť, aby sme zabezpečili, aby v tom novom obchodnom reťazci, ktorý tu bude na Slovensku, sa zvýšil čo najväčší podiel slovenských potravín. Tam som sedel, pán Hlina. Nevykrikoval som tu nezmysly, ako ste vykrikovali vy v tomto pléne. Ale, oukej, však chápem. Ja som vám to povedal minule v diskusii, že aj SaS-ka potrebuje mať svojho Matoviča a to ste vy. Takže je to, je to tak.
Dámy a páni, troška pre zhrnutie pre poslancov, ktorí tu nesedeli v predchádzajúcom volebnom období. Mali sme tu po roku 2020 veľmi, veľmi vysokú infláciu a tá inflácia v časoch rokoch ’21 a ’22 bola na úrovni 30 %. Potravinová inflácia bola 30 %. A vtedajšia vláda, ktorá tu vládla 3,5 roka, kde sú tu aj zástupcovia relevantní, pri potravinovej inflácii vláda nespravila ani jeden krok na prospech občanom Slovenskej republiky. Ani jeden krok. Úplne sa na nich vykašlali. Nechali tie mladé rodiny s tými deťmi, tých seniorov na to, aby si kupovali o 30 % drahšie potraviny. A teraz nás tu idú niektorí kritizovať za to, že robíme kroky.
A viete, kto spravil nejaký krok pri tých vysokých cenách potravín, pri tej legislatíve, pri tej 30 % inflácii? Vtedajšia opozícia, kde bola strana SMER, strana HLAS a ďalšie politické strany, ktoré prišli s návrhom, ako riešiť vysoké ceny potravín, tak sme zrealizovali tri okrúhle stoly. Na pripomenutie pre tých, ktorí, ktorí tu nesedeli, ale tí ktorí už zabudli, ktorí tu sedeli ako opo... ako koaliční poslanci, tak vtedajšia opozičná strana, strana SMER spravila tri okrúhle stoly. Na týchto troch okrúhlych stoloch si zavolala všetkých zástupcov relevantných poľnohospodárov, zástupcov potravinárov, zástupcov zahraničných reťazcov, slovenských reťazcov, Slovenskú obchodnú inšpekciu a všetkých tých, ktorí čo do toho nejakým spôsobom mali povedať. A prebiehali rokovania. A tie rokovania netrvali hodinu, ale hodiny. A hľadali sme spoločný spôsob na to, ako spraviť kroky na to, aby sme zastabilizovali a znížili tie ceny potravín, aby sme spravili niečo s tou infláciou, ktorá tu bola 30 %, potravinová. A na základe spoločných rokovaní sme dospeli k návrhu, ktorý sme my ako opozičná politická strana predložili do parlamentu a prvý zákon bol tzv. zákon o cenách, kde sme novelizovali viacero vecí a napríklad sme vrátili aj to, čo vtedajšia SaS-ka z toho vyhodila, a to znamená, že sme vrátili naspäť to, aby obchodné reťazce mali povinnosť dodržiavať určité, by som povedal, štatistiky a veci na to, aby Slovenská obchodná inšpekcia vedela potom posudzovať a kontrolovať marže obchodné prirážky. To sme vrátili naspäť. A potom sme prijali zákon o odpustení sociálnych odvodov pre poľnohospodárov a potravinárov do výšky minimálnej mzdy na pol roka. A, samozrejme, tento návrh, jeden aj druhý, nám prešiel v parlamente, za hlasovali možnože aj teraz kolegovia, ktorí sedia v opozícii, lebo asi sami zistili, že to bol dobrý a jediný krok, ktorý sa vtedy podaril pri 30 % potravinovej inflácii. To znamená, že to bol krok, ktorý sme my zrealizovali.
A, samozrejme, po 30. septembri, nebudem tu hovoriť o tom všetkom, čo sa nám za tri mesiace podarilo, ale poviem to, čo sa, v čom ďalej pokračujeme, a to je opatrenie predĺženie odpustenia sociálnych odvodov do výšky nie 700 eur, ale 750, lebo výška minimálnej mzdy sa zmenila. A toto opatrenie máme tu v skrátenom legislatívnom procese. Už mohlo byť schválené, už mohli byť v praxi, už mohlo fungovať, lebo malo platiť od 1. februára. Bohužiaľ, sme v polovičke februára a platiť bude pravdepodobne od 1. marca, lebo neviem, či sa bude nájsť nejaký možný mechanizmus na to, ako to vyriešiť za február, lebo spätne to nemôžeme riešiť. Tým pádom vlastne vaše kroky a to som si prečítal napríklad aj tlačové správy poľnohospodárov, potravinárov, ktorí vás vyzývali, že prečo tu takto robíte a bránite tomu, aby sa spravili kroky na to, aby sa tá inflácia znižovala, aby pri tých určitých, určitých komoditách, potravinách sa ceny znižovali. Prečo robíte takéto obštrukcie?
A ja som rád, že to tu máme dnes v druhom čítaní. Verím, že prejde rokovanie, asi neni veľa prihlásených, tak predpokladám, že asi o 17.00 hod. sa o tom bude hlasovať. A verím, že poslanci rozhodnú o tom, že podporia poľnohospodárov, potravinárov, ale nie všetkých, tak ako tu niektorí hovoria, ako niektorí vybraní poľnohospodári hovoria o tom, podporte všetkých poľnohospodárov odpustením sociálnych odvodov. Ale my nechceme podporovať poľnohospodára, ktorý má 1 500 hektárov, zamestnáva štyroch-piatich-šiestich ľudí a točí štyri komodity dokolečka. My chceme podporovať takých poľnohospodárov, ktorí následne produkujú, potravinárov, ktorí vyrábajú základné potraviny, v ktorých chceme zvyšovať sebestačnosť, znižovať ceny a podporovať našich slovenských poľnohospodárov a potravinárov. A to sú presne tí, ktorých máme aj zahrnutých v rámci týchto sociálnych odvodov. Ovocie, zelenina, napríklad poľnohospodár, ktorý chová hovädzí dobytok, chová bravčové, ošípané, presne takíto, takýchto poľnohospodárov a potravinárov. Týmto podporujeme aj napríklad toho pekára, aj toho mliekara, ktorý robí ten rožok, ten chlieb, ktorý robí aj ten jogurt, to maslo a tak ďalej. Presne toto je riešené v rámci týchto sociálnych odvodov.
Spustila sa tu taká téma, ja si to ešte pamätám ako živo, ako nám predstavitelia SaS-ky hovorili, že je to veľmi zlé, je to nespravodlivé, to treba, aby sme všetkým dali. Nielen týmto vybraným. A ja som odkázal, ja nebudem podporovať výrobcov alkoholu, napríklad. Podľa mňa je to úplný nezmysel im dávať finančné prostriedky.
Viete, a teraz, po siedmich, ôsmich mesiacoch to máme naspäť druhýkrát a zrazu tu príde jeden opozičný poslanec a vytvorí tu kvôli, kvôli minerálke, tu vytvorí nejakú veľkú bublinu. Tak viete, že v konečnom dôsledku tá minerálka alebo tí, ktorí, ktorí robia tú minerálku, nedostanú z toho nič. Vy to viete? Napríklad poviem, veľký pestovateľ pán Mačaj, určite ho poznáte, jeden z najväčších na Slovensku, zabezpečuje ovocie, zeleninu a tak ďalej. Napríklad ten sa nemôže uchádzať tiež o túto dotáciu, lebo táto dotácia je naviazaná na veľkú dotáciu, alebo teda poviem, veľký program, ktorý je v rámci Európskej únie, a vy máte limity. Vy nemôžte vyčerpať xy donekonečna. Máte určitý limit, ktorý proste keď dovŕšite, tak tým pádom ďalej nemôžte čerpať. A to sa nebavíme, to sa nebavíme len o tejto schéme, ktorá je, ale na to máte naviazané ďalšie schémy a ony sa vám napočítavajú, napr. cez hospodárstvo schéma na podporu kompenzácií cien elektrickej energie, my sme mali schému na ministerstve kompenzácie cien elektrickej energie, a plus ďalšie rôzne schémy, ktoré sú v zásade naviazané na Ukrajinu v nejakom balíku Európskej únie, a tie sa vám dohromady napočítavajú. Takže už keď tu niekto teraz veľmi intenzívne rieši slovenských producentov minerálok, tak tí nedostanú nič, lebo tí už vyčerpali xy, už ani teraz v tomto opatrení, ktoré podľa mňa bolo, nemohli žiadať na to finančné prostriedky. Aj tá nejaká tá Kofola, ktorú ste tu spomínali.
Dámy a páni, ja vás chcem uistiť, že Vláda Slovenskej republiky robí všetko pre to, aby pri najhorších verejných financiách, ktoré ste nám zanechali, za 30 rokov najhoršie verejné financie, sme dali druhú najvyššiu sumu pre sektor pôdohospodárstva. To je výsledok toho, že je vidieť, že vláda Slovenskej republiky na čele s Robertom Ficom, to myslí vážne s podporou sektora pôdohospodárstva. S podporou toho, aby sme využili maximálny potenciál vidieka a toho, že máme zdatné... a šikovných poľnohospodárov, potravinárov, lesníkov a využili tento potenciál na to, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť. Mňa mrzí to, že... a v minulosti to nebolo tak jako, tu keď sme diskutovali a ja som bol opozičný poslanec, tu bolo tak, že sme v zásade konštruktívne hľadali cestu a sme veľakrát aj my z opozície podporili veci, ktoré mali pomôcť tomu, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť. Viete, ja tu stále tak opakujem. Vy prídete do toho obchodu, ale tam neni na tom rožku napísané, že či je opozičný, alebo koaličný. O ňom len viete, že či je slovenský, zo slovenskej múky a či je z tej pekárne, ktorá je tu na Slovensku. A ja si myslím, že toto by mal byť spoločný cieľ.
Úplne jednoduchý príklad, ja som bol minulý týždeň v Budapešti na rokovaní s maďarským ministrom a som sa ho pýtal, že aký majú pomer ich domácich reťazcov obchodných a zahraničných. Tak mi povedal, že domácich je 20 % a zahraničných je 80. Čiže zhruba plus-mínus tak ako aj u nás, hej, 20 % domácich a 80 % zahraničných. Len jeden veľký rozdiel je medzi Maďarskom a Slovenskom. U nás na Slovensku máme priemer, zhruba máme 40 % slovenských potravín v obchodných reťazcoch, naprieč hej, tu priemerujem to číslo. Viete, koľko je v Maďarsku? 80 %. A toto je problém, ktorý treba riešiť, a ten problém nevyriešite tak, že sa budete pozerať na podporu sektora len tak, akože, že si ho nebudete vnímať a nebudete ho riešiť, nebudete tam dávať žiadne finančné prostriedky. Viete, na jedn... bol som v jednej diskusii, ako jeden opozičný kolega mi hovorí, že no ale my musíme, pán minister, robiť všetko preto, aby sme podporili sektor pôdohospodárstva, aby sme tam dali viacej peňazí, a na druhej strane kritizuje sociálne odvody. Hovorím, tak skúste sa troška tak, že teda či áno, alebo nie, teda ako nerobte politiku tam, kde tú politiku netreba robiť. Každé euro, ktoré dáme do sektoru pôdohospodárstva, podpo... pomôže tomu, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť, aby sme mali viacej slovenských potravín v obchodných reťazcoch, a myslím si, že toto je spoločný cieľ.
A vám viem garantovať, a to vám stopercentne hovorím a to stačí, choďte sa opýtať samotných pekárov, mliekarov, ktorí vám povedia, že áno, tieto sociálne odvody, odpustenie týchto sociálnych odvodov malo za následok, že sme nezvyšovali ceny, že tie ceny sme mohli znížiť a tým pádom ten tlak na znižovanie inflácie bol, poviem to tak, že dvakrát rýchlejší. Pomohlo to tomu.
A potom si niekto položí otázku, že, pán minister, a povedzte mi presne číslo, že koľko to spôsobilo, koľko percent, že 3 % sa znížili ceny, štyri, alebo kde čo ako. Hovorím, tak áno, my tie dáta budeme mať, tie čísla. A viete, čím ich budeme mať? Tým, že sme začali teraz kontrolovať tie marže v tých obchodných reťazcoch, v tých... u tých potravinárov aj u tých poľnohospodárov. Lebo viete čo sa stávalo? A to je realita, ktorá podľa mňa ešte aj v dnešnej dobe funguje. Zoberte si, že bola 30% inflácia. A inflácia bola preto, lebo, samozrejme, cena elektrickej energie, vstupy a tak ďalej, všetko išlo hore, a zoberte si, že ten pekár zvýšil obchodnému reťazcu cenu rožka napríklad o 7 %, mu zvýšil cenu o 7%. Viete, koľko zvýšil ten obchodný reťazec? O 17 % zvýšil cenu. To znamená, že to nie je že jedna k jednej navýšenie. Dvakrát toľko navýšil obchodný reťazec si tú cenu.
A preto, síce som neprišiel na 14.00 hod., ale prišiel som, som rád, že som to stihol, lebo myslím si, že je veľmi dôležité, aby vláda Slovenskej republiky rokovala aj s obchodnými reťazcami. My chceme s nimi viesť sociálny dialóg, pre nás sú to partneri, s ktorými chceme komunikovať. Len ja to stále opakujem dokoliečka, bol covid, dva roky boli zavreté všetky prevádzky a jediný, kto bol otvorený, boli obchodné reťazce, tým biznis išiel. Ale malá nejaká predajnička podľa metrov štvorcových niekde na vidieku, na dedine nemohla byť otvorená alebo niekde na námestí nejaká malá prevádzka nemohla byť otvorená, ale veľký obchodný reťazec mohol byť otvorený a ten zarábal, tomu biznis išiel.
Tak ja si kladiem otázku, že prečo neprišli aj tie obchodné reťazce s niečím. Zoberte si, že napríklad v Portugalsku mali taký režim, že spravili, kde vyčlenili nejaké regále, kde dali ich nejaké domáce potraviny, a na tých potravinách, ktoré tam boli vyčlenené, sa napr. obchodných reťazec podieľal na tom, aby znížil tie ceny, aby tie ceny boli primerané.
Ja si myslím, že tu pri pôdohospodárstve ako takom a zvyšovaní potravinovej sebestačnosti by sa nemala robiť úplne prehnaná politika a vytĺkať z toho politické ani, ani... z toho sa podľa mňa ani nedá vytĺkať politický kapitál. Ako myslím si, že každému by malo záležať na srdci, na tom, aby sme mali dostatok našich slovenských potravín, a preto som bol rád, že sme rokovali aj s tou Biedronkou, ktorá, ktorá sem prichádza na tento trh, kde, samozrejme, bude sa zvyšovať konkurencia, tým pádom bude väčší tlak na ceny, ale na druhej strany my musíme robiť všetko pre to, aby sa neznižoval počet, podiel slovenských potravín, preto s nimi rokujeme, preto im hovoríme dopredu, že vláda má zámer robiť všetky kroky na to, aby sme zvyšovali podiel slovenských potravín. A, samozrejme, to ide ruka v ruke, musíme podporovať sektor, musíme dávať viacej finančných prostriedkov, musíme dobre nastavovať finančné prostriedky pre sektor jednak z európskych zdrojov, zo štátneho rozpočtu, upraviť legislatívu, aby veci fungovali, a potom budú môcť byť aj viacej tých slovenských potravín.
Napríklad, čo som bol veľmi prekvapený, že priznali, aj zástupcovia spoločnosti, že vnímajú problém dvojakej kvality potravín, že tiež si to uvedomujú, že je toto niečo. Zoberte si, že máte pocit, že to tu už neexistuje, ale stále to tu je. Určite, keby sme išli do detailov a porovnávali niektoré potraviny, tak zistíme, že tá potravina v tom Rakúsku alebo v tom Nemecku je kvalitatívne úplne iná ako u nás na Slovensku. A ja si myslím, že toto je v prvom rade úloha vlády, aby tieto veci vedeli, vedela riešiť. Takže, dámy a páni, chcem vás uistiť, že ak si niekto myslí, že toto opatrenie z hľadiska odpustenia sociálnych odvodov nemá žiaden vplyv na znižovanie cien potravín, tak sa veľmi mýli. Má to určite veľký vplyv, samozrejme, sekundárne je to aj podpora sektora ako takého, ale ja si myslím, že spoločným cieľom je, aby sme mali čo najväčšie percento slovenských potravín, kvalitných a, samozrejme, za rozumnú a dostupnú cenu a to je podľa mňa úloha naprieč tomu, či kto... niekto sedí naľavo, alebo napravo, lebo každému by malo záležať na tom, aby kupoval hlavne slovenské potraviny.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 9:07 - 9:09 hod.
Richard TakáčPanie poslankyne, poslanci, veľmi krátko. Ide o skrátené, návrh skráteného legislatívneho konania o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 280/2017 o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení...
Panie poslankyne, poslanci, veľmi krátko. Ide o skrátené, návrh skráteného legislatívneho konania o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 280/2017 o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v znení neskorších predpisov.
Vážené pani poslankyne, poslanci, ide o v zásade jednoduchú novelizáciu a ide o vytvorenie právneho základu na poskytovanie štátnej pomoci alebo minimálnej pomoci vo forme návratnej finančnej výpomoci a doplnení z pohľadu Ministerstva financií Slovenskej republiky ako orgánu štátnej správy. Úplne jednoducho, ide o vytvorenie mechanizmu, ktorý budeme vedieť využiť teraz, ale aj do budúcnosti. Prostredníctvom tohto mechanizmu vieme poskytnúť poľnohospodárom v aktuálnej situácii návratnú finančnú pôžičku bezúročnú prostredníctvom toho, že ministerstvo financií dá nejaké finančné prostriedky, predbežná dohoda je 250 mil. na krátku dobu pre poľnohospodárov bezúročne prostredníctvom SZRB na základe toho, že si budú môcť požiadať o finančné prostriedky na dobu, aby preklenuli obdobie tí, ktorí zatiaľ nemajú vyplatené finančné prostriedky z prvého piliera.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie v rozprave 15.2.2024 15:06 - 15:07 hod.
Richard TakáčSom rád, že Rada Slovenského pozemkového fondu toto predradila kvôli tomu, aby sa mohol sfunkčniť Slovenský pozemkový fond, aby rada mohla začať schvaľovať právne akty tak, aby sme začali uspokojovať tie tisícky právnych aktov, ktoré sa tam nachádzajú.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 15:57 - 16:07 hod.
Richard TakáčV úvode by som sa teda kolegom, ktorých sa dotklo moje vystúpenie, ospravedlnil, ale ja mám tie informácie, že nie vy možnože, ale tak ako som smeroval, pán Hlina bol dosť osobný aj voči pánovi ministrovi a myslím si, že jeho vystúpenie nebolo úplne okej, keby sme sa v tomto doťahovali. Ale pokiaľ som sa vás ostatných dotkol, tak sa ospravedlňujem.
Pán Čaučík, áno, tak...
V úvode by som sa teda kolegom, ktorých sa dotklo moje vystúpenie, ospravedlnil, ale ja mám tie informácie, že nie vy možnože, ale tak ako som smeroval, pán Hlina bol dosť osobný aj voči pánovi ministrovi a myslím si, že jeho vystúpenie nebolo úplne okej, keby sme sa v tomto doťahovali. Ale pokiaľ som sa vás ostatných dotkol, tak sa ospravedlňujem.
Pán Čaučík, áno, tak platnosť bude až od 1. marca, lebo proste bola tu obštrukcia v parlamente, nedokázali sme to schváliť z prvého... od 1. februára a, samozrejme, my tie informácie máme, že keby sme aj predradili niektoré body, tak by tu obštrukcia ďalej pokračovala.
Pán Sulík hovoril o tom, že tu bola inflácia, že s tým sa nedá nič spraviť, že proste vláda nedokázala. No, pán Sulík, ja vás chcem uistiť, a sám dobre viete, že ostatné krajiny s tým niečo robili, aj s tým niečo spravili, všetky okolité minimálne aj v ďalších krajinách, aj vo Francúzsku, aj v Nemecku robili rôzne kroky pri veľkej, vysokej inflácii, ktorá, ktorá tu bola.
Viete, veci z pohľadu toho, že aj asi tu boli predložené nejaké pozmeňujúce návrhy, nie je možné schváliť tie, lebo vy máte schválené a predrokované toto opatrenie, ako aj kolegovia spomínali, v Bruseli. Presne máte vycitované SK NACE, ktoré sú tam. Už by to, neni to, neni to možné, do tohto ísť, lebo tým pádom by sa celý ten proces nanovo musel celý naštartovať a nedokázali by sme to podľa mňa stihnúť.
Ale čo sa týka medu a spomínaných vecí, áno, máme kvalitný slovenský med, preto sme napríklad zakázali aj dovoz komodít z Ukrajiny, kde sme zakázali napríklad dovoz aj medu, ktorý spôsoboval veľké problémy. Ako ministerstvo z tých 76 mil., ktoré sme vybavili, podporujeme vyše dvoch miliónov chovateľ... teda alebo tých, ktorí majú včelstvá, podporujeme dotačne, lebo si uvedomujeme, že je potrebné ich podporiť.
Čo sa týka bioplynových staníc, tu kolegu chcem uistiť, že z nového programu PRV-čka ideme podporovať takéto bioplynové stanice po poľnohospodárskych podnikoch, ktoré budú vedieť svoje rôzne odpady atď. tam spracovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie v rozprave 14.2.2024 15:05 - 15:13 hod.
Richard TakáčDámy a páni, troška pre zhrnutie pre poslancov, ktorí tu nesedeli v predchádzajúcom volebnom období. Mali sme tu po roku 2020 veľmi, veľmi vysokú infláciu a tá inflácia v časoch rokoch ’21 a ’22 bola na úrovni 30 %. Potravinová inflácia bola 30 %. A vtedajšia vláda, ktorá tu vládla 3,5 roka, kde sú tu aj zástupcovia relevantní, pri potravinovej inflácii vláda nespravila ani jeden krok na prospech občanom Slovenskej republiky. Ani jeden krok. Úplne sa na nich vykašlali. Nechali tie mladé rodiny s tými deťmi, tých seniorov na to, aby si kupovali o 30 % drahšie potraviny. A teraz nás tu idú niektorí kritizovať za to, že robíme kroky.
A viete, kto spravil nejaký krok pri tých vysokých cenách potravín, pri tej legislatíve, pri tej 30 % inflácii? Vtedajšia opozícia, kde bola strana SMER, strana HLAS a ďalšie politické strany, ktoré prišli s návrhom, ako riešiť vysoké ceny potravín, tak sme zrealizovali tri okrúhle stoly. Na pripomenutie pre tých, ktorí, ktorí tu nesedeli, ale tí ktorí už zabudli, ktorí tu sedeli ako opo... ako koaliční poslanci, tak vtedajšia opozičná strana, strana SMER spravila tri okrúhle stoly. Na týchto troch okrúhlych stoloch si zavolala všetkých zástupcov relevantných poľnohospodárov, zástupcov potravinárov, zástupcov zahraničných reťazcov, slovenských reťazcov, Slovenskú obchodnú inšpekciu a všetkých tých, ktorí čo do toho nejakým spôsobom mali povedať. A prebiehali rokovania. A tie rokovania netrvali hodinu, ale hodiny. A hľadali sme spoločný spôsob na to, ako spraviť kroky na to, aby sme zastabilizovali a znížili tie ceny potravín, aby sme spravili niečo s tou infláciou, ktorá tu bola 30 %, potravinová. A na základe spoločných rokovaní sme dospeli k návrhu, ktorý sme my ako opozičná politická strana predložili do parlamentu a prvý zákon bol tzv. zákon o cenách, kde sme novelizovali viacero vecí a napríklad sme vrátili aj to, čo vtedajšia SaS-ka z toho vyhodila, a to znamená, že sme vrátili naspäť to, aby obchodné reťazce mali povinnosť dodržiavať určité, by som povedal, štatistiky a veci na to, aby Slovenská obchodná inšpekcia vedela potom posudzovať a kontrolovať marže obchodné prirážky. To sme vrátili naspäť. A potom sme prijali zákon o odpustení sociálnych odvodov pre poľnohospodárov a potravinárov do výšky minimálnej mzdy na pol roka. A, samozrejme, tento návrh, jeden aj druhý, nám prešiel v parlamente, za hlasovali možnože aj teraz kolegovia, ktorí sedia v opozícii, lebo asi sami zistili, že to bol dobrý a jediný krok, ktorý sa vtedy podaril pri 30 % potravinovej inflácii. To znamená, že to bol krok, ktorý sme my zrealizovali.
A, samozrejme, po 30. septembri, nebudem tu hovoriť o tom všetkom, čo sa nám za tri mesiace podarilo, ale poviem to, čo sa, v čom ďalej pokračujeme, a to je opatrenie predĺženie odpustenia sociálnych odvodov do výšky nie 700 eur, ale 750, lebo výška minimálnej mzdy sa zmenila. A toto opatrenie máme tu v skrátenom legislatívnom procese. Už mohlo byť schválené, už mohli byť v praxi, už mohlo fungovať, lebo malo platiť od 1. februára. Bohužiaľ, sme v polovičke februára a platiť bude pravdepodobne od 1. marca, lebo neviem, či sa bude nájsť nejaký možný mechanizmus na to, ako to vyriešiť za február, lebo spätne to nemôžeme riešiť. Tým pádom vlastne vaše kroky a to som si prečítal napríklad aj tlačové správy poľnohospodárov, potravinárov, ktorí vás vyzývali, že prečo tu takto robíte a bránite tomu, aby sa spravili kroky na to, aby sa tá inflácia znižovala, aby pri tých určitých, určitých komoditách, potravinách sa ceny znižovali. Prečo robíte takéto obštrukcie?
A ja som rád, že to tu máme dnes v druhom čítaní. Verím, že prejde rokovanie, asi neni veľa prihlásených, tak predpokladám, že asi o 17.00 hod. sa o tom bude hlasovať. A verím, že poslanci rozhodnú o tom, že podporia poľnohospodárov, potravinárov, ale nie všetkých, tak ako tu niektorí hovoria, ako niektorí vybraní poľnohospodári hovoria o tom, podporte všetkých poľnohospodárov odpustením sociálnych odvodov. Ale my nechceme podporovať poľnohospodára, ktorý má 1 500 hektárov, zamestnáva štyroch-piatich-šiestich ľudí a točí štyri komodity dokolečka. My chceme podporovať takých poľnohospodárov, ktorí následne produkujú, potravinárov, ktorí vyrábajú základné potraviny, v ktorých chceme zvyšovať sebestačnosť, znižovať ceny a podporovať našich slovenských poľnohospodárov a potravinárov. A to sú presne tí, ktorých máme aj zahrnutých v rámci týchto sociálnych odvodov. Ovocie, zelenina, napríklad poľnohospodár, ktorý chová hovädzí dobytok, chová bravčové, ošípané, presne takíto, takýchto poľnohospodárov a potravinárov. Týmto podporujeme aj napríklad toho pekára, aj toho mliekara, ktorý robí ten rožok, ten chlieb, ktorý robí aj ten jogurt, to maslo a tak ďalej. Presne toto je riešené v rámci týchto sociálnych odvodov.
Spustila sa tu taká téma, ja si to ešte pamätám ako živo, ako nám predstavitelia SaS-ky hovorili, že je to veľmi zlé, je to nespravodlivé, to treba, aby sme všetkým dali. Nielen týmto vybraným. A ja som odkázal, ja nebudem podporovať výrobcov alkoholu, napríklad. Podľa mňa je to úplný nezmysel im dávať finančné prostriedky.
Viete, a teraz, po siedmich, ôsmich mesiacoch to máme naspäť druhýkrát a zrazu tu príde jeden opozičný poslanec a vytvorí tu kvôli, kvôli minerálke, tu vytvorí nejakú veľkú bublinu. Tak viete, že v konečnom dôsledku tá minerálka alebo tí, ktorí, ktorí robia tú minerálku, nedostanú z toho nič. Vy to viete? Napríklad poviem, veľký pestovateľ pán Mačaj, určite ho poznáte, jeden z najväčších na Slovensku, zabezpečuje ovocie, zeleninu a tak ďalej. Napríklad ten sa nemôže uchádzať tiež o túto dotáciu, lebo táto dotácia je naviazaná na veľkú dotáciu, alebo teda poviem, veľký program, ktorý je v rámci Európskej únie, a vy máte limity. Vy nemôžte vyčerpať xy donekonečna. Máte určitý limit, ktorý proste keď dovŕšite, tak tým pádom ďalej nemôžte čerpať. A to sa nebavíme, to sa nebavíme len o tejto schéme, ktorá je, ale na to máte naviazané ďalšie schémy a ony sa vám napočítavajú, napr. cez hospodárstvo schéma na podporu kompenzácií cien elektrickej energie, my sme mali schému na ministerstve kompenzácie cien elektrickej energie, a plus ďalšie rôzne schémy, ktoré sú v zásade naviazané na Ukrajinu v nejakom balíku Európskej únie, a tie sa vám dohromady napočítavajú. Takže už keď tu niekto teraz veľmi intenzívne rieši slovenských producentov minerálok, tak tí nedostanú nič, lebo tí už vyčerpali xy, už ani teraz v tomto opatrení, ktoré podľa mňa bolo, nemohli žiadať na to finančné prostriedky. Aj tá nejaká tá Kofola, ktorú ste tu spomínali.
Dámy a páni, ja vás chcem uistiť, že Vláda Slovenskej republiky robí všetko pre to, aby pri najhorších verejných financiách, ktoré ste nám zanechali, za 30 rokov najhoršie verejné financie, sme dali druhú najvyššiu sumu pre sektor pôdohospodárstva. To je výsledok toho, že je vidieť, že vláda Slovenskej republiky na čele s Robertom Ficom, to myslí vážne s podporou sektora pôdohospodárstva. S podporou toho, aby sme využili maximálny potenciál vidieka a toho, že máme zdatné... a šikovných poľnohospodárov, potravinárov, lesníkov a využili tento potenciál na to, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť. Mňa mrzí to, že... a v minulosti to nebolo tak jako, tu keď sme diskutovali a ja som bol opozičný poslanec, tu bolo tak, že sme v zásade konštruktívne hľadali cestu a sme veľakrát aj my z opozície podporili veci, ktoré mali pomôcť tomu, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť. Viete, ja tu stále tak opakujem. Vy prídete do toho obchodu, ale tam neni na tom rožku napísané, že či je opozičný, alebo koaličný. O ňom len viete, že či je slovenský, zo slovenskej múky a či je z tej pekárne, ktorá je tu na Slovensku. A ja si myslím, že toto by mal byť spoločný cieľ.
Úplne jednoduchý príklad, ja som bol minulý týždeň v Budapešti na rokovaní s maďarským ministrom a som sa ho pýtal, že aký majú pomer ich domácich reťazcov obchodných a zahraničných. Tak mi povedal, že domácich je 20 % a zahraničných je 80. Čiže zhruba plus-mínus tak ako aj u nás, hej, 20 % domácich a 80 % zahraničných. Len jeden veľký rozdiel je medzi Maďarskom a Slovenskom. U nás na Slovensku máme priemer, zhruba máme 40 % slovenských potravín v obchodných reťazcoch, naprieč hej, tu priemerujem to číslo. Viete, koľko je v Maďarsku? 80 %. A toto je problém, ktorý treba riešiť, a ten problém nevyriešite tak, že sa budete pozerať na podporu sektora len tak, akože, že si ho nebudete vnímať a nebudete ho riešiť, nebudete tam dávať žiadne finančné prostriedky. Viete, na jedn... bol som v jednej diskusii, ako jeden opozičný kolega mi hovorí, že no ale my musíme, pán minister, robiť všetko preto, aby sme podporili sektor pôdohospodárstva, aby sme tam dali viacej peňazí, a na druhej strane kritizuje sociálne odvody. Hovorím, tak skúste sa troška tak, že teda či áno, alebo nie, teda ako nerobte politiku tam, kde tú politiku netreba robiť. Každé euro, ktoré dáme do sektoru pôdohospodárstva, podpo... pomôže tomu, aby sme zvyšovali potravinovú sebestačnosť, aby sme mali viacej slovenských potravín v obchodných reťazcoch, a myslím si, že toto je spoločný cieľ.
A vám viem garantovať, a to vám stopercentne hovorím a to stačí, choďte sa opýtať samotných pekárov, mliekarov, ktorí vám povedia, že áno, tieto sociálne odvody, odpustenie týchto sociálnych odvodov malo za následok, že sme nezvyšovali ceny, že tie ceny sme mohli znížiť a tým pádom ten tlak na znižovanie inflácie bol, poviem to tak, že dvakrát rýchlejší. Pomohlo to tomu.
A potom si niekto položí otázku, že, pán minister, a povedzte mi presne číslo, že koľko to spôsobilo, koľko percent, že 3 % sa znížili ceny, štyri, alebo kde čo ako. Hovorím, tak áno, my tie dáta budeme mať, tie čísla. A viete, čím ich budeme mať? Tým, že sme začali teraz kontrolovať tie marže v tých obchodných reťazcoch, v tých... u tých potravinárov aj u tých poľnohospodárov. Lebo viete čo sa stávalo? A to je realita, ktorá podľa mňa ešte aj v dnešnej dobe funguje. Zoberte si, že bola 30% inflácia. A inflácia bola preto, lebo, samozrejme, cena elektrickej energie, vstupy a tak ďalej, všetko išlo hore, a zoberte si, že ten pekár zvýšil obchodnému reťazcu cenu rožka napríklad o 7 %, mu zvýšil cenu o 7%. Viete, koľko zvýšil ten obchodný reťazec? O 17 % zvýšil cenu. To znamená, že to nie je že jedna k jednej navýšenie. Dvakrát toľko navýšil obchodný reťazec si tú cenu.
A preto, síce som neprišiel na 14.00 hod., ale prišiel som, som rád, že som to stihol, lebo myslím si, že je veľmi dôležité, aby vláda Slovenskej republiky rokovala aj s obchodnými reťazcami. My chceme s nimi viesť sociálny dialóg, pre nás sú to partneri, s ktorými chceme komunikovať. Len ja to stále opakujem dokoliečka, bol covid, dva roky boli zavreté všetky prevádzky a jediný, kto bol otvorený, boli obchodné reťazce, tým biznis išiel. Ale malá nejaká predajnička podľa metrov štvorcových niekde na vidieku, na dedine nemohla byť otvorená alebo niekde na námestí nejaká malá prevádzka nemohla byť otvorená, ale veľký obchodný reťazec mohol byť otvorený a ten zarábal, tomu biznis išiel.
Tak ja si kladiem otázku, že prečo neprišli aj tie obchodné reťazce s niečím. Zoberte si, že napríklad v Portugalsku mali taký režim, že spravili, kde vyčlenili nejaké regále, kde dali ich nejaké domáce potraviny, a na tých potravinách, ktoré tam boli vyčlenené, sa napr. obchodných reťazec podieľal na tom, aby znížil tie ceny, aby tie ceny boli primerané.
Ja si myslím, že tu pri pôdohospodárstve ako takom a zvyšovaní potravinovej sebestačnosti by sa nemala robiť úplne prehnaná politika a vytĺkať z toho politické ani, ani... z toho sa podľa mňa ani nedá vytĺkať politický kapitál. Ako myslím si, že každému by malo záležať na srdci, na tom, aby sme mali dostatok našich slovenských potravín, a preto som bol rád, že sme rokovali aj s tou Biedronkou, ktorá, ktorá sem prichádza na tento trh, kde, samozrejme, bude sa zvyšovať konkurencia, tým pádom bude väčší tlak na ceny, ale na druhej strany my musíme robiť všetko pre to, aby sa neznižoval počet, podiel slovenských potravín, preto s nimi rokujeme, preto im hovoríme dopredu, že vláda má zámer robiť všetky kroky na to, aby sme zvyšovali podiel slovenských potravín. A, samozrejme, to ide ruka v ruke, musíme podporovať sektor, musíme dávať viacej finančných prostriedkov, musíme dobre nastavovať finančné prostriedky pre sektor jednak z európskych zdrojov, zo štátneho rozpočtu, upraviť legislatívu, aby veci fungovali, a potom budú môcť byť aj viacej tých slovenských potravín.
Napríklad, čo som bol veľmi prekvapený, že priznali, aj zástupcovia spoločnosti, že vnímajú problém dvojakej kvality potravín, že tiež si to uvedomujú, že je toto niečo. Zoberte si, že máte pocit, že to tu už neexistuje, ale stále to tu je. Určite, keby sme išli do detailov a porovnávali niektoré potraviny, tak zistíme, že tá potravina v tom Rakúsku alebo v tom Nemecku je kvalitatívne úplne iná ako u nás na Slovensku. A ja si myslím, že toto je v prvom rade úloha vlády, aby tieto veci vedeli, vedela riešiť. Takže, dámy a páni, chcem vás uistiť, že ak si niekto myslí, že toto opatrenie z hľadiska odpustenia sociálnych odvodov nemá žiaden vplyv na znižovanie cien potravín, tak sa veľmi mýli. Má to určite veľký vplyv, samozrejme, sekundárne je to aj podpora sektora ako takého, ale ja si myslím, že spoločným cieľom je, aby sme mali čo najväčšie percento slovenských potravín, kvalitných a, samozrejme, za rozumnú a dostupnú cenu a to je podľa mňa úloha naprieč tomu, či kto... niekto sedí naľavo, alebo napravo, lebo každému by malo záležať na tom, aby kupoval hlavne slovenské potraviny.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Vážený pán predsedajúci, ctení ministri, vážené pani poslankyne, poslanci, dovoľte aj mne, aby som vystúpil v rozprave pri opozičnom predložení vyslovenia nedôvery ministrovi vnútra pánovi Šutajovi Eštokovi. Osobne úprimne poviem, že ja som čakal, že ako minister pôdohospodárstva tu v tomto pléne budem v tomto volebnom období prvýkrát vystupovať pri úplne inej príležitosti. Nie pri odvolávaní ministra vnútra hlavne...
Vážený pán predsedajúci, ctení ministri, vážené pani poslankyne, poslanci, dovoľte aj mne, aby som vystúpil v rozprave pri opozičnom predložení vyslovenia nedôvery ministrovi vnútra pánovi Šutajovi Eštokovi. Osobne úprimne poviem, že ja som čakal, že ako minister pôdohospodárstva tu v tomto pléne budem v tomto volebnom období prvýkrát vystupovať pri úplne inej príležitosti. Nie pri odvolávaní ministra vnútra hlavne na základe toho, keď som si prečítal ten materiál celý, ktorý je dôvodom odvolávania, je úplne zavádzajúci, klamlivý a vymyslený. A ja som skôr očakával, že tu budem vystupovať a budem ctenému auditóriu hovoriť o tom, ako nastaviť napríklad procesy na to, aby sme mali nižšie ceny potravín, ako zastabilizovať Slovenský pozemkový fond a ako riešiť množstvo iných problémov, ktoré, bohužiaľ, za predchádzajúceho vedenia za tri a pol roka niektorí predstavitelia vtedajšej vládnej koalície, ktorí sedia aj tu, hlavne predstavitelia Oľana a SaS, totálne rozvrátili jednak verejný stav verejných financií, ale, samozrejme, aj jednotlivé ministerstvá nehovoriac o ministerstve pôdohospodárstva.
Ja osobne si myslím a hovoril som to aj v minulosti viackrát ešte pred parlamentnými voľbami, že bude úlohou novej vlády, aby rozviazala ruky polícii, ktorej tieto ruky zviazala vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera na čele spolu s ministrom Mikulcom a ďalšími a tu chcem poďakovať pánovi ministrovi vnútra, ktorý tieto ruky polícii rozviazal. A myslím si, že viacerí kolegovia predo mnou povedali, čo všetko sa dialo a myslím si, že si treba veľa vecí pripomenúť.
Ja keď som tu sedel pred chvíľkou a videl som zase opätovne, keď pán premiér hovoril o pánovi Krivočenkovi jednak ako zahynul v nemocnici, kde mu nebola poskytnutá pľúcna ventilácia, videl som vtedajšiu alebo terajšiu poslankyňu a vtedajšiu bývalú pani ministerku Kolíkovú, ktorá sa pri tom úplne excelentne, ako to ona vždy dokáže, usmievala. Možnože tým kolegom, ktorí ju nevidia, lebo sedí v prvej rade, by som dal to, že by ste ju mohli vidieť, ako sa usmieva pri tom, ako pán Krivočenko zomrel. Ale ja viem, kde bol umiestnený. Bol umiestnený v Trenčianskom kraji a môžem vám garantovať, že minimálne Trenčiansky samosprávny kraj v nemocnici na Myjave má niekoľko voľných pľúcnych ventilácií. Čiže keby z Trenčína zavolali, tak tú pľúcnu ventiláciu mohli mať v momente hneď doručenú a mohli zachrániť život pánovi Krivočenkovi a nehovoriac ešte o tom, keď som mal možnosť vidieť a vypočuť a to by som vám dal vžiť sa do kože syna pána Lučanského, ktorý za záhadných okolností zahynul vo väzbe, dámy a páni. A toto sú presne tie praktiky, na ktoré vy ste teraz naskočili tým, že ste podpísali totálny pamflet z hľadiska predloženia na návrh na odvolanie ministra vnútra.
A ja vám poviem jeden príbeh, ktorý sa dotýka aj ministerstva pôdohospodárstva, aby ste mali predstavu, ako tá partia tzv. tých čurillovcov fungovala. A nepôjdem veľmi ďaleko dozadu. Za vlády, úradníckej vlády pani prezidentky Čaputovej, určite ju všetci dobre, hlavne v Progresívnom Slovensku, poznáte, lebo bola to podpredsedníčka vašej politickej strany, tak táto partia čurillovcov-policajtov spravila ranný zásah, na základe ich vydania spravila ranný zásah na vtedajšieho, nie nášho, ale vtedajšieho šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Na ďalších zamestnancov ministerstva vnútra, bolo to za ministrovania pána Bíreša, ktorý bol ministrom úradníckej vlády. A zásah týchto čurillovcov spôsobil to, že ráno vykopávali dvere napríklad šéfovi PPA-čky, ktorý má, ráno, 4 deti, do tejto chvíle sa psychicky ráno v totálnom, katastrofálnom stave zobúdzajú a viete, čo stalo po tých všetkých zásahoch a tom všetkom? Stalo sa to, že nedostal ani jeden z tých ľudí žiadne obvinenie. A ja vám poviem príbeh, ako to celé vzniklo.
Jedna pani, ktorá v minulosti pôsobila na Pôdohospodárskej platobnej agentúre si cez pána Matoviča spolu s pánom Mikulcom robila stretnutia a deň pred tým zásahom na týchto ľudí zverejnila na sociálnej sieti, že počkajte, už sa to rieši. A na druhý deň títo ľudia boli zobratí. A títo ľudia nie sú vôbec obvinení, nič sa tam nestalo. A do tejto chvíle znášajú následky ich deti, ich rodiny, ktorým ráno o piatej vykopávali dvere. A potom sa priznali a sme sa dozvedeli informácie, že tá pani sa stretávala s pánom Matovičom, s pánom Mikulcom na rôznych miestach a riešili veci. A to je len jeden príbeh. A viete, ako ten príbeh pokračoval? Logicky, úplne opodstatnene sa pán Bíreš dotazoval vtedajšieho pána ministra vnútra, pána Šimka, že čo sa to udialo. Zobrali ste mi kľúčového človeka, ktorý spadá pod ministerstvo, šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. A to, že normálnym spôsobom sa minister pôdohospodárstva pýtal pána ministra Šimka, tak viete, čo spravila pani prezidentka Čaputová? Odvolala pána Šimka, aby sa postavila na stranu tých čurillovcov. Takže zbavovať sa zo strany Progresívneho Slovenska nejakej zodpovednosti nie je vôbec na mieste, lebo pani prezidentka Čaputová nesie plnú zodpovednosť za ten stav, kde sa nachádzame a čo sa tu všetko dialo.
Dámy a páni, ja keď som mal možnosť vypočuť si pána Jakaba, ak sa mýlim, tak pardon, ale bolo to o Úrade vlády, ktorý tu začal niečo rozprávať o nejakých autách a neviem čo všetko. Však to sú autá na úrade vlády, ktoré má pán premiér. Ale potom hneď sa mi vynorilo to všetko, že keď som mal možnosť si na jednotlivých ministerstvách pozrieť tých v OĽANO, tých, tých úplne exkluzívnych a transparentných ľudí, ktorí napríklad ich dvorný právnik Miškovič na jednotlivých ministerstvách, ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo životného prostredia, Úrad vlády, Slovenský pozemkový fond, milióny, milióny vyúčtované na faktúrach za právne služby. Všetko fikcia. Len na Slovenskom pozemkovom fonde to boli vyše miliónové faktúry. Viete si to všetko predstaviť? A toto je všetko úžasné a fantastické a transparentné. A keď som videl a teraz prebieha aj trestné konanie a už tam aj začalo, už tam boli aj ľudia obvinení vo veci toho, že napríklad tí transparentní oľaňáci si zamestnávali rôznych dohodárov. Len na Slovenskom pozemkovom fonde bolo vyše 100 ľudí na dohody zamestnaných, ktorí reálne nič nerobili, fiktívne sa im fakturovali 4-, 5-tisíc euro mesačne za to, že boli len spriaznené osoby predstaviteľov z Oľana. A toto je to transparentné OĽANO, ktoré spolu s vami podpísalo nezmyselný návrh na odvolanie ministra vnútra, ktorý, chvalabohu, si začal robiť svoju robotu a rozviazal tej polícii ruky.
A prejdem k tým veciam, ktoré sčasti aj vyčítate a hovoríte o tom, že o tých čurillovcoch, no ja si myslím, že keby každý z vás, ako aj tí, čo ste tu právnici, ste si pozreli to paragrafové znenie, si myslím, že pán minister spravil správne. Ľudia, ktorí majú vznesené obvinenie, tak, samozrejme, že povinnosťou je ich odložiť mimo služby. Nie, bohužiaľ, samozrejme, v rokoch 2021 za vlády Oľana sa toto nedialo, lebo im to, samozrejme, všetko vyhovovalo. Za tých čias predchádzajúcej vlády ľudia, ktorí boli trestne stíhaní, boli paradoxne povyšovaní, mali vyššie platy, vyššie funkcie a v zásade sa im ďakovalo za to všetko. Ďakovalo sa im za tú špinavú robotu a tie nekalé činnosti, ktoré robili, ktoré sme sa dozvedeli zo všetkých tých nahrávok, kde sa snažili tých všelijakých kajúcnikov nastaviť, aby svedčili proti rôznym ľuďom. Ja by som chcel pánovi ministrovi práveže poďakovať a to som očakával od vás, že mu poďakujete, že napríklad vyriešil imigráciu. Však si zoberte ten krok, ktorý zrealizoval, krútite hlavami, ale akože tie fakty sú nespochybniteľné. V roku 2023 v októbri bolo nelegálnych migrantov 2 076, v novembri ich bolo 3 370. Ale poviem vám, iné číslo z roku 2023. Október ešte za predchádzajúcej vlády vyše 6 800 nelegálnych migrantov a k 19. 11., novembru, 34. A viete, čo to spôsobilo? Spôsobilo to to, že sa spravili také manévre na hraniciach, aké sa spravili. Treba pánovi ministrovi práveže poďakovať. Ale ja viem, že vy sa na tom usmievate a vám to nevyhovuje, lebo vy ste to aj politicky pred voľbami rozprávali. Progresívne Slovensko proste chcelo s otvorenou náručou tu tých nelegálnych migrantov vítať. Je to váš názor, je to v poriadku, však občania Slovenskej republiky vo voľbách rozhodli, že chcú vládu, ktorá tu nebude vítať nelegálnych migrantov a zamedzí tomu, aby sa dostali na Slovensko, aby tu narúšali normálny bežný život občanov, aby proste vytvárali to, čo sa dialo na južnom Slovensku. Však ja som osobne sa zúčastnil aj vo Veľkom Krtíši v tej hale, kde boli tou predchádzajúcou vládou umiestnení a 5 dní sa nikto o nich nestaral. Boli tam v katastrofálnych podmienkach. Všetci boli v poriadku, nič sa nestalo. Takže treba pánovi ministrovi poďakovať a, samozrejme, mu treba poďakovať aj za vyriešenie a riešenie situácie kolo na hraniciach.
Riešenie situácie v rámci zemetrasenia. Ja ako keby som to teraz videl, vtedajší ešte bývalý premiér pán Ódor, ktorý hovorí, my nemôžme tým ľuďom na tom východe pomôcť s tým zemetrasením, to sa nedá. No a prišla nová vláda, už to vyriešila. Dostali aj finančné prostriedky, nastavili sa veci. Jednak z ministerstva sociálnych vecí a rodiny a jednak z programu, kde vedia zatepľovať a riešiť rekonštrukcie týchto domov, čiže tu vidíte tú odbornosť a profesionalitu. Za predchádzajúcej úradníckej vlády sa to nedalo a teraz sa to dá. Čiže pánovi ministrovi práveže treba poďakovať.
Samozrejme, pevne verím, že bude pán minister pokračovať v procesoch, ktoré nastavil a hlavne všetky procesy sú transparentné, sú právne a tak ako povedal aj predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, tak by som chcel aj ja odkázať a povedať pánovi ministrovi, že má plnú podporu, myslím si, že môžem povedať všetkých koaličných poslancov Národnej rady, aj všetkých ministrov dôveru maximálnej vlády a práveže mu držíme palce na to, aby ďalej pokračoval v týchto nastavených transparentných zákonných procesoch.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 14:54 - 15:10 hod.
Richard TakáčPán Hlina, k tomu popieraniu. Tu popierajú obchodné reťazce zákon o neprimeraných obchodných podmienkach v kontexte toho, že, bohužiaľ, za predchádzajúceho volebného obdobia sa zúžil tento zákon z pohľadu využívania hlavne tých neprimeraných obchodných praktík, ktoré by som povedal, že sú zneužívané hlavne obchodnými reťazcami. A tu je našou úlohou spraviť všetko pre to, aby tieto nekalé obchodné...
Pán Hlina, k tomu popieraniu. Tu popierajú obchodné reťazce zákon o neprimeraných obchodných podmienkach v kontexte toho, že, bohužiaľ, za predchádzajúceho volebného obdobia sa zúžil tento zákon z pohľadu využívania hlavne tých neprimeraných obchodných praktík, ktoré by som povedal, že sú zneužívané hlavne obchodnými reťazcami. A tu je našou úlohou spraviť všetko pre to, aby tieto nekalé obchodné praktiky boli riešené v možnože novelizácii zákona o neprimeraných obchodných podmienkach, aby tie obchodné reťazce mali na Slovensku nastavené také podmienky podnikania a fungovania, aké majú vo svojich domovských krajinách, aby obchodné reťazce zahraničné na Slovensku nezarábali trikrát viacej, ako zarábajú vo svojich domovských krajinách, a proste tak ako som povedal aj na výbore, tie mantinely musíme troška zúžiť.
A nesúhlasím s vami, a poviem vám pravdu, že na začiatku som mal, bol som názoru, že Biedronka spôsobí to, že sa zvýši konkurencia a pomôže tu tomu, že sa znížia ceny potravín. Odborníci, ľudia, ktorí sa v tom vyznajú, ma presvedčili o tom, že to spôsobí problém na Slovensku, hlavne v kontexte toho, že zas oslabíme našich slovenských potravinárov a dodávateľov, producentov, lebo bude tlak hlavne na komodity a potraviny z Poľska do tejto obchodnej siete a nespôsobí to, spôsobí to proste reálny problém tým, že zas budeme znižovať, poviem to tak, zastúpenie slovenských potravín v obchodných reťazcoch. Toto je vážny veľký problém, ktorý ja si osobne myslím, že budeme musieť riešiť. Ale to je potom už sumár opatrení, ktoré budeme musieť nastaviť na ministerstve aj v spolupráci s ďalšími ministerstvami, aby sme jednak zvyšovali potravinovú sebestačnosť, ale hlavne zvyšovali podiel slovenských potravín v obchodných reťazcoch na Slovensku.
Ďakujem.