Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

13.12.2023 o 11:55 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2023 16:25 - 16:40 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem, kolegovia, za vaše faktické. Myslím si, že my si tu nemusíme, tí, ktorí sme vystupovali, hovoriť ďalšie reakcie, lebo tak ako bolo povedané, naozaj viackrát bolo opakované to isté. Mňa len mrzí, že vôbec do tej rozpravy ani do faktických, ani do tej debaty sa nezapájajú kolegovia z koalície. Asi nepovažujú vôbec za potrebné to nejakým spôsobom ani obhajovať, buď tomu nerozumejú, alebo nemajú čo povedať, alebo im niekto povedal, že je to úplne zbytočné, lebo tak či tak stlačia to tlačítko, ktoré im povedia, a schvália si.
A k pár tým postrehom, ktoré ste povedali. Áno, pán Dvořák, platy lekárov určite nie sú to jediné opatrenie a s tým absolútne súhlasím. Minimálne sme aspoň za našej vlády niečo pre to zdravotníctvo urobili a v každom prípade by to potrebovalo kontinuitu. Tá kontinuita, ktorá je zhmotnená v predstave návrhu štátneho rozpočta, rozpočtu, pardon, to určite nie je.
Pán Hajko zhodneme sa na tom, že zvyšovanie daní nie je krokom ku konsolidácii, s tým absolútne súhlasím.
A, pán Šmilňák, áno, RTVS, o tom sme veľmi veľa hovorili a máte absolútnu pravdu v tom, že toto sa dotýka životov jednotlivých ľudí, ktorí tam pracujú.
No a na záver, Vilo, ty si to pomenoval veľmi správne, že konsolidácia v zmysle udržateľnosti a zodpovednosti tu je prejavená práve v tom lex, lex ožobračovanie, čo sa týka hlavne nezodpovednosti a hlavne populizmu, tak ako táto vláda k tomu pristúpila.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

13.12.2023 15:55 - 16:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, no počuli sme už za tieto posledné dni tu veľmi veľa názvov toho, čo sa tu predkladá od lex dekonsolidácia, lex ožobračovanie, lex prežieranie budúcnosti, všeličo možné, len nie lex konsolidácia a naozaj je asi možné súhlasiť s tým, že ten návrh rozpočtu neobsahuje v sebe vôbec žiadne opatrenia na to, aby sa ekonomika zlepšila, aby sa pomohlo ľuďom, aby sa ekonomika možno ozdravila, ale je to postavené všetko na tom, ako znepríjemniť občanom Slovenskej republiky život. No ale čo asi čakať od vlády, ktorú, a ja som rád, že je tu pán minister životného prostredia a verím, že nám niekedy aj porozpráva, čo bolo v Dubaji na klimatickom samite a či sa dohodli na odstraňovaní environmentálnych záťaží, lebo tou najväčšou environmentálnou záťažou Slovenska je celá táto vláda. (Potlesk.)
Ale ja si dovolím, ja si dovolím na chvíľočku taký exkurz do minulosti alebo do blízkej histórie a skúsme si pripomenúť niektoré opatrenia, ktoré sa robili v predchádzajúcich troch rokoch. Keď v roku 2020 nastupovala po voľbách vláda Igora Matoviča, v kase bolo asi 1,5 miliardy eur, čo stačilo tak na tri týždne chodu tejto krajiny a napriek mnohým krízam, ktoré za tie tri roky sme museli riešiť, tak sme vracali alebo vrátili vláde súčasnej alebo teda predchádzajúcej ešte kasu, ktorá ma... kde bolo viac ako šesťnásobok toho, čo sme, čo sme teda zdedili predtým.
A to napriek naozaj mnohým krízam od covidu cez energetickú krízu, infláciu a podobne a na samotný covid a energetickú krízu sme ľuďom doručili 17,9 miliardy eur. Na prorodinnú politiku, teda 200 eur na dieťa, sme ľuďom dali 1,17 miliardy eur. Oproti vládam SMER-u a HLAS-u sme dali dôchodcom navyše 1,1 miliardy eur len v tomto roku. Ďalšie miliardy od roku 2020, ktoré, samozrejme, by sme mohli zrátať a aj vianočný dôchodok 300 v tomto roku sme zabezpečili my, čo, samozrejme, priznala aj samotná koalícia. Učiteľom, zdravotníkom a štátnym zamestnancom sme historicky navýšili platy, učiteľom konkrétne o 26,9 %, zdravotníkom a štátnym zamestnancom valorizácia o 21,2 %. Zvýšili sme platy aj lekárom, v porovnaní s priemernou mzdou zarábajú lekári v nemocniciach lepšie, ako napríklad ich českí kolegovia. Zastropovali sme ceny energií tak, aby občania na Slovensku nemuseli platiť mnohonásobne viac, ako napríklad ľudia v Českej republike. Ceny elektriny sme zabezpečili na minimálnych úrovniach až do roku 2027 a preto táto vláda v podstate nemusí sa starať o to, čo bude s cenami energií a de facto aj tie sľuby, ktoré dávali pred voľbami, že zabezpečia lacnejšie ceny energií, tak vieme už dnes veľmi dobre, že teraz postačujú aj tie ceny, ktoré sme zastropovali my.
Počas naozaj ťažkých kríz a enormnej podpore obyvateľstva v tých ťažkých časoch sme my od roku 2020 hospodárili s rozpočtom lepšie ako priemer krajín Európskej únie, aj ako priemer krajín eurozóny. Konkrétne o 0,7 % HDP ročne, lepšie ako priemer týchto krajín. Len deväť krajín Európy bolo schopných splniť maastrichtské kritériá, my sme boli medzi nimi.
Zároveň sme dokázali medzi krízovými rokmi 2021 až 2022 skonsolidovať verejné financie o tri percentá. To bola naozaj konsolidácia. Nie ten návrh rozpočtu, ktorý je pripravený teraz. Ten nemá s konsolidáciou absolútne nič spoločné. Deficit za nás bol 4,3 %. Viete veľmi dobre všetci a hlavne tí, ktorí nás pozerajú, že táto vláda Roberta Fica si pred pár dňami schválila deficit až na úroveň 8 %, čo je takmer o 100 % viac.
Áno, aj druhá vláda SMER-u mala krízu, finančnú krízu v roku 2008-´10 a čistý dlh vtedy ste zvýšili o takmer 15 %, z 22,6 na 37,1 %. Počas našej vlády sme čistý dlh zvýšili len o 4 %. Je to neporovnateľné a tak dokázali sme doručiť ľuďom obrovskú pomoc, tak ako som už spomínal v predchádzajúcich vyjadreniach.
Ale poďme sa pozrieť na to, čo vy teraz pri... prinášate v rozpočte a čo chcete vlastne ísť urobiť a splniť z tých vašich predvolebných sľubov. Chcete zvýšiť zdravotné poistenie, toto, samozrejme, sa najviac dotkne zamestnávateľov a samostatne zárobkové činné osoby, ktoré budú platiť odvody a zamestnávatelia na tých zvýšených nákladoch, samé tie zvýšené náklady prenesú na zamestnancov. Toto asi bude ľudí de facto na Slovensku stáť cca 400 miliónov. Zníženie odvodu do II. piliera, o tom sme tu už hovorili dnes pomerne veľa a aj sme to vyčíslili, 365 miliónov, ktoré pri bežnom zúročení tých vkladov, ktoré si ľudia sporia, to robí ročne až 1,76 miliardy, o ktoré táto vláda okradne de facto sporiteľov v II. pilieri.
Nulová valorizácia platov, som spomínal, my sme valorizovali platy 21,2 % štátnym zamestnancom, teraz je to valorizácia navrhnutá na úrovni nula, a ja naozaj potom teda neviem, či tie reči o tom, že nemajú peniaze preto, aby valorizovali, na druhú stranu napríklad aj minister vnútra sa vyjadruje, že ide stabilizovať Policajný zbor, policajtov, ide im navyšovať platy, z čoho teda? Ak nemáte peniaze na valorizáciu platov, tak z čoho, z čoho ho chcete navyšovať? Rovnako by ma zaujímalo, čo na toto hovoria odborári? Akým spôsobom budú viesť vyjednávanie, kolektívne, pretože toto, valorizácia bola vždy zásadným problémom aj pri vyjednávaniach o kolektívnych zmluvách. Tak ak nemáte na valorizáciu, tak akým spôsobom chcete naozaj stabilizovať napríklad policajtov? Ja by som, vážené policajtky, policajti, tí, čo máte odslúžené, berte nohy na plecia a utekajte, lebo táto banda okrem toho, že vám nebude valorizovať nič, tak príde určite ešte aj s inými nápadmi, ako vám znepríjemniť život.
Zvýšenie dane na alkohol a cigarety, tak áno, na Slovensku je pomerne veľa ľudí, ktorí fajčia a pomerne veľa ľudí, ktorí pijú, tak len na tomto opatrení na zvýšenie dane prídu Slováci o 150 miliónov eur.
Zavedenie minimálnej dane pre firmy aj pre tie, ktoré sú v strate, vyrubujete im daňové licencie vo výške 340 až do výšky 3 840 eur, čo budú musieť podnikatelia zaplatiť a takto prídu de facto o 107 miliónov.
O tom zrušenom sviatku, 1. september, napriek tomu, že Robert Fico dlhé roky hovoril o tom, že si treba vážiť ústavu a treba si vážiť tieto historické, historické dni alebo sviatky, ktoré boli, tak napriek tomu teraz ho zruší, a tak aby ľudia teda nemohli zostať doma, a toto bude občanov Slovenskej republiky stáť 60 miliónov.
O RTVS sme sa tu pomerne dlho bavili, a naozaj ide o nič iné, zobrať im rozpočet preto, aby RTVS nemohla robiť to, čo má verejnoprávne vysielanie, ale tak, aby postupne toto znamenalo, že RTVS zarežú a budú si robiť svoju propagandu. Myslím si, že jednotliví novinári aj redaktori v RTVS, a nielen v RTVS, ale aj v iných televíziách toto pozorne sledujú a mali by sa k tomu vyjadriť.
Poplatky. O tom už ani nebudem hovoriť, pretože toho bolo povedané veľa a je naozaj stránka ficovepoplatky.sk, na ktorú každý jeden občan, ktorý toto sleduje, si môže kliknúť a nájde si tam poplatky, ktoré idú zvýšiť a spomeniem len príklad, jeden za všetky, napríklad pasy, pretože to veľmi zaujíma ľudí, a je pomerne veľký záujem o výmenu pasov. Ak doteraz človek, ktorý prišiel a chce vymeniť pas v dvojdňovej lehote, zaplatil 99 euro, tak po novom ho to bude stáť 150 eur. Takto, milí občania, nastavila nová vláda Roberta Fica návrh svojho rozpočtu nie preto a nie s návrhmi, ako zlepšiť ekonomiku, ako priniesť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2023 15:10 - 15:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Lukáš, ďakujem za tvoj príspevok, máš úplnú pravdu, o čo tejto vláde ide vo vzťahu k RTVS, a už to tu teraz odznelo, že naozaj RTVS nie je na to, aby tam bežali komerčné reklamy, ale mala by teda pokrývať verejnoprávny záujem. Len to je potvrdenie toho, že tejto vláde ani v skladbe rozpočtu nejde o to, aby nejaký verejnoprávny záujem vôbec bol a už vôbec aby existovala nejaká inštitúcia, ktorá ho má chrániť. Tak ako chcú zlikvidovať RTVS, tak chcú zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry a ďalšie inštitúcie, takže aký verejnoprávny záujem? Veď presne sa riadia heslom vyhraj voľby, môžeš všetko. To už sme tu počúvali aj pred pár rokmi od niektorých, ale zaujímavé je, že dokonca súčasne predsedajúci tejto snemovne kritizoval práve RTVS, myslím, že to bolo dnes, za to, že si dovolila dať priestor nejakým reportážam alebo opozícii z včerajších protestov, kde sa stretli tisíce občanov Slovenskej republiky, ktorí majú rovnaké právo zhromažďovať sa, ako má ktokoľvek iný. A tento poslanec alebo podpredseda parlamentu kritizoval RTVS práve preto, čo si to dovoľuje RTVS vôbec dať priestor niekomu, aby pokrývala týmito reportážami, keďže tisíce ľudí išli vyjadriť včera pokojne svoj nesúhlas so súčasnou vládou, no a, samozrejme, kričali, že dosť bolo Fica. Dosť skoro po voľbách, to je vizitka, ale tak ten vládny valec pôjde ďalej a bud... budú robiť všetko preto, aby tú RTVS zarezali.
Skryt prepis
 

13.12.2023 11:55 - 12:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Rasťo, ďakujem pekne za tvoj príspevok Myslím, že si to povedal veľmi správne a najmä ma zaujalo, keď si povedal, že vláda prežiera budúce dôchodky, lebo to je presne tak. Naozaj tým, že vláda ide trestať ľudí, ktorí si sporia do II. piliera a nie je ich veľa, pretože sa dozvedáme každým jedným dňom, že niektorí ľudia na Slovensku si nedokážu šetriť a my ideme ešte trestať, nie my, ale teda vláda ide trestať tých, ktorí si šetria v II. pilieri a znížením odvodu do II. piliera na 4 % takto ukradnú ľuďom-sporiteľom 365 miliónov, ale možno to nedochádza mnohým, ktorí nás počúvajú, lebo tá suma je obrovská a nevedia si to nejak zhmotniť. Tak skúsme sa len zamyslieť, že ak nejaký sporiteľ má priemerný vek 38 rokov a šetril by do 65 rokov, to znamená 27 rokov by zhodnocoval svoje úspory a pri štandardnom dlhodobom akciovom zhodnotení 6 %, to znamená, že tých 365 miliónov, ktoré im zoberieme, by sa vyšplhalo až na 1,76 miliardy eur, čo ukradnú, zoberú sporiteľom každý jeden rok. To sú obrovské peniaze, ktoré za normálnych okolností by ľudia mali našetrené na dôchodky, o ktorých by si sami rozhodovali, ako ich použijú, ale teraz vláda nielenže nesplnila sľuby, ktoré im dala pred voľbami, nepomôže im ani s energiami, ani s cenami potravín, ale ešte im ide siahnuť aj na úspory. A toto je tá prosociálna vláda, ale teda také boli sľuby, ale realita je taká, že toto je vláda ožobračovania ľudí na Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2023 15:55 - 16:02 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Rasťo, ďakujem za tvoje vystúpenie, za zhrnutie tej problematiky. Ja myslím, že by sme ešte mohli o tom hovoriť veľmi dlho, ale ja sa vrátim k tomu, ako je definovaná envirozáťaž. A hovorí sa, že je to znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, a v tomto zmysle ja by som asi upozornil na to, že celá vláda Slovenskej republiky, tak ako je a s tými predkladanými návrhmi, je envirozáťaž. Lebo spôsobujú znečistenie celého územia Slovenskej republiky. Pôsobia proti občanom Slovenskej republiky, vôbec nie v ich záujme, a nielen v rámci tohoto skráteného legislatívneho konania, na ktoré vôbec tu nie je dôvod. Odznelo to naozaj, aj právne zdôvodnené, vôbec nie je dôvod na to, aby sme tu dnes hovorili o nejakom skrátenom legislatívnom konaní v rámci envirozáťaží, pretože nehrozia Slovenskej republike žiadne hospodárske škody ani nie sú naplnené ďalšie dôvody, pre ktoré by mohlo skrátené legislatívne konanie byť použité.
Myslím si, že dôvodom, alebo teda nejakým dôkazom toho je aj to, že pán minister životného prostredia Taraba nepovažoval za potrebné tu dnes sedieť, diskutovať s poslancami, diskutovať o tejto téme, aby vysvetlil mnohé tie otázky, ktoré tu padali. Poslal za seba dlhoročného diplomata, ktorý sa vôbec nevie správať ako dlhoročný diplomat, vysmieva sa, vysmieva sa občanom, tvári sa, že nepočuje, ale myslím si, že počuje veľmi dobre. Ale skôr ho zaujíma teraz šport ako, ako environmentálna záťaž. A je jeden z tých, ktorý tu environmentálnu záťaž spôsobuje, lebo znečisťuje tu ovzdušie. A mne to ako občanovi Slovenskej republiky vážne naozaj prekáža. Takže by som ho vyzval, aby si uvedomil a aby sa správal aspoň trochu úctivo.
Skryt prepis
 

8.12.2023 15:10 - 15:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Veronika, ja ďakujem aj, že si spomenula Dušana Veliča, profesora, ktorý si, myslím našu úctu zaslúži. A ja by som chcel naozaj požiadať pána diplomata dlhoročného Kmeca, aby keď už nemá úctu voči nám, aby aspoň prejavil úctu voči tomuto človeku, ktorý bol náš kolega, mimochodom, a ktorý naozaj bol veľmi zanieteným aktivistom vo vzťahu k ochrane životného prostredia. A teda aby prejavil úctu aspoň voči nemu a odpovedal na tie otázky, keď tu prišiel zastupovať pána ministra Tarabu.
A chcel by som spomenúť popritom aj ďalšieho človeka, ktorý významným spôsobom sa pričinil napríklad aj o tú už spomenutú, odstránenie environmentálnej záťaže na Zemplíne, a to je docent Štibrányi, ktorý naozaj vo svojom voľnom čase napriek mnohým nepriaznivým podmienkam pôsobil aj so svojimi študentami na východnom Slovensku dlhé obdobie. Skúmal, robil rôzne výskumy práve preto, aby mohli jednotlivé zložky ministerstva vnútra na čele s hasičmi odstrániť po 30 rokoch environmentálnu záťaž, na ktorú sa reálne sťažovali ľudia na východnom Slovensku a pre ktorých ste vy zo SMER-u a HLAS-u napriek tomu, že ste boli dlhé roky pri moci, neurobili absolútne nič a dnes tu arogantným spôsobom absolútne dávate najavo, že vám títo ľudia nič nehovoria, že vám vôbec nezáleží na občanoch Slovenskej republiky ani na odstraňovaní environmentálnych záťaží, že vám ide len o seba a že tu chcete znásilniť nechutným spôsobom spravodlivosť tým, že tu predkladáte zákony v skrátenom legislatívnom konaní, v rozpore so zákonom, v rozpore s rokovacím poriadkom, a vy to veľmi dobre viete. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2023 14:40 - 14:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Jozef, reagujem na teba a myslím, že si to správne pomenoval a úplne presne, o čo týmto ľuďom ide, a najmä ministrovi životného prostredia. Mňa prekvapuje, že asi teda pociťoval naozaj vážnosť tejto témy, keď predkladá zákon v skrátenom legislatívnom konaní, čo si podľa zákona vyžaduje, aby hrozili nejaké závažné hospodárske škody Slovenskej republike, ale na druhú stranu tým, že sem neprišiel a dal prednosť Dubaju, tak sa mi teda to nejakým spôsobom, nesedí mi to a čakám teda od toho pána podpredsedu vlády, ktorý tu sedí, pána dlhoročného diplomata, že zodpovedá všetky tie otázky postupne, ktoré tu padajú vo faktických poznámkach, pretože sú naozaj dôležité.
Mnohí z tých, ktorí tu sedia, si častokrát dávajú vyjadrenia, ako im záleží na prírode, ako majú radi Slovenskú republiku, ako radi trávia čas kdekade v lese a naozaj v prírode, a na druhú stranu tu prídu v skrátenom legislatívnom konaní so zákonom, ktorý ide prírodu a vôbec environmentálnu politiku Slovenskej republiky zdehonestovať, ide nahrávať len ľuďom, ktorí by za normálnych okolností mali byť zodpovední za odstraňovanie environmentálnych záťaží, ale oni veľmi dobre vedia, že keď sa dohodnú s ministrom životného prostredia, tak ten urobí všetko pre to, aby za to bola zodpovedná Slovenská republika a v konečnom dôsledku občania, pretože tým, ktorí sú dnes vo vláde, tak nikdy nezáležalo na ľuďoch, nezáleží im na tých ľuďoch ani dnes. Jediné, čo chcú dosiahnuť, je, demontovať právny štát a spáchať atentát na spravodlivosť, a týmto všetkým toto celé zakrývajú. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2023 14:10 - 14:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Hovorí sa, že, alebo ja si to tak hovorím, že nechcel by som sa dostať k takému doktorovi, jako je minister životného prostredia ochranca životného prostredia, a myslím si, že kolega Hlina to veľmi trefne pomenoval, že tu nejde o nič iné iba o biznis. A čudujem sa aj pánovi Kmecovi, ktorý nekričal v uplynulom období a dlhé roky predtým, že bolo treba odstraňovať environmentálne záťaže napríklad na Zemplíne, kde 30 rokov žiadna z vlád, ktorá sa tam chodila procedúrova... a rôznymi procedúrami a chodili sa tam fotiť a sľubovali ľuďom, jak odstránia odkalisko Poša a Chemko Strážske, a až vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera urobila konkrétne kroky, keď sme naozaj tú environmentálnu záťaž odstránili a naďalej, ak mám teda správne informácie, sa v tom pokračuje, a to len vďaka zložkám ministerstva vnútra a najmä hasičov, za čo im treba poďakovať.
Ale myslím, že kolega Hlina úplne presne povedal, že tu ide o to, a preto sa aj tie environmentálne záťaže nedarilo odstraňovať, pretože tí ľudia, na pozemkoch ktorých tie environmentálne záťaže sú, tak jednoducho nemali zodpovednosť, nemali povinnosť odstrániť na vlastné náklady, a to sme od nich chceli v uplynulom období. No a teraz to, samozrejme, opäť idú zmeniť alebo chcú to zmeniť, a dokonca v skrátenom legislatívnom konaní, na čo absolútne nie je žiadny dôvod.
Takže ja si myslím, že to vystúpenie kolegu Hlinu bolo absolútne trefné a okrem toho, samozrejme, aj, aj malo to svoju šťavu, za čo ja ďakujem, lebo je to oživením. A myslím si, že naozaj diplomati s dlhoročnou praxou by mali byť oveľa viac nad vecou a nemali by tu osočovať poslancov Národnej rady, pretože tým sú zodpovední za svoju prácu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2023 16:55 - 16:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Migaľ, opäť hovoríte niečo, čomu vôbec nerozumiete, ale sám ste povedali, že pán Šutaj Eštok keď nastúpil, tak v októbri si našiel verejné obstarávanie ukončené a pripravené zmluvy, tak ich mohol podpísať a keby ich podpísal, tak dávno by už mohli bežať dodávky dokladov a čistopisov. Takže zbytočne sa teraz bude vyhovárať, a to, že boli verejné obstarávania predtým ukončené, resp. neboli dokončené, samozrejme, pretože keď sa dodávatelia medzi sebou, medzi sebou si podávajú teda námietky, tak je to legitímny dôvod na ukončenie verejného obstarávania. Ale čo je dôležité povedať to je, čo ste vy povedali, že našiel už v októbri ukončené verejné obstarávania a zmluvy, ktoré kľudne mohol podpísať. Takže nevyhovárajte sa na ostatných.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.12.2023 11:40 - 11:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Igor, myslím, že si to zhrnul úplne presne a mňa mrzí dnes o to viac to povalenie vlády a tie kroky Richarda Sulíka a myslím, že dnes občania Slovenskej republiky môžu úplne presne vidieť dôsledky toho konania, pretože sa ich to, samozrejme, dotkne rovnako ako nás všetkých, ktorí tu sedíme. Nejdem zľahčovať konanie Richarda a ak, samozrejme, správa NKÚ hovorí to, čo hovorí, nebudem to spochybňovať a určite sú to pochybenia, za ktoré bude niekto možno niesť zodpovednosť, ale tak ako bolo povedané, akú. Keď tí, ktorí to dnes navrhujú, mohli zahlasovať za hmotnú zodpovednosť, vtedy to neurobili a ja verím, tak ako povedal aj Gábor, že snáď na decembrovej schôdzi to podporia ďalej, ale čo je najkľúčovejšie, hovoria to ľudia, ktorí týmto celým divadlom chcú prekryť reálne kroky na demontovanie právneho štátu. Kroky, ktorými od začiatku ako nastúpili do vlády, dokazujú všetkým ľuďom na Slovensku, že im absolútne nejde o ľudí, lebo to jasne povedali už pri programovom vyhlásení vlády, jasne to dokazujú, že im idú teraz brať, zvyšovať dane, nedajú im dôchodky, čo im sľúbili, nedajú im operácie a tak ďalej a tak ďalej. To, čo tu bolo povedané, ale čo je pre nich najkľúčovejšie, je, aby zdemontovali právny štát, aby zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry, špecializovaný trestný súd a, samozrejme, splnili sľuby ich kumpánom, ktorí im dali predtým už dávno, že jednoducho urobia všetko preto, aby ich dostali z basy, aby ich, aby im zabezpečili beztrestnosť no a, samozrejme, aby zabezpečili beztrestnosť sebe samým do budúcna, pretože idú zrušiť orgány, ktoré vyšetrujú ich zlodejiny, ktoré vyšetrujú to, že nakradli a dali úplatky mnohým ich kumpánom. Toto je nechutné. (Potlesk.)
Skryt prepis