29.4.2026 16:34 - 16:37 hod.
Viliam Zahorčák
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, nie, vážení páni poslanci. Ako sa ukázalo, ktorému sme sa v programe tejto parlamentnej schôdze venovali, bol vážny a bol dôležitý. A to aj napriek tomu, že to bolo v rozprave často u poslancov bagatelizované. Že do rozpravy sa písomne prihlásilo 32 poslancov a ústne ďalších 10, je dôkazom toho, že táto téma bola aj pre parlamentnú opozíciu významná. Nebudem hodnotiť na rozdiel od mnohých...
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, nie, vážení páni poslanci. Ako sa ukázalo, ktorému sme sa v programe tejto parlamentnej schôdze venovali, bol vážny a bol dôležitý. A to aj napriek tomu, že to bolo v rozprave často u poslancov bagatelizované. Že do rozpravy sa písomne prihlásilo 32 poslancov a ústne ďalších 10, je dôkazom toho, že táto téma bola aj pre parlamentnú opozíciu významná. Nebudem hodnotiť na rozdiel od mnohých mladých opozičných kolegov úroveň jednotlivých vystúpení, pretože na rozdiel od iných si myslím, že mi to neprislúcha. A to aj napriek tomu, že by som na to mohol mať vzhľadom na moje životné, politické aj profesijné skúsenosti väčšie oprávnenie. Nebudem sa vyjadrovať ani k viacerým teatrálnym výstupom, ktoré tu štadiózne máme forcírované, pretože ich aktéri majú v istej miere aj na toto právo. A rešpektujem, že je to súčasťou ich mentálnej výbavy a aj snahy zaujať voliča. Rovnako tak rešpektujem právo každého poslanca vnášať do svojich vystúpení rôzne vsuvky nesúvisiace s témou, vďaka ktorým sme mali možnosť zoznámiť sa napríklad s hierarchiou feudálnej spoločnosti či zaručenými predpoveďami o výsledku volieb o rok. A napokon, akceptujem aj mentorský štýl niektorých progresívnych kolegýň, lebo aj na toto majú právo, pričom ich však chcem upozorniť, že aj ostatní poslanci majú právo nereagovať na nich, právo nedať sa vyprovokovať a právo vystupovať vtedy, kedy to uznajú za vhodné oni, a nie panie z Progresívneho Slovenska. Čo je však menej akceptovateľné a aj neakceptovateľné, je množstvo osobných invektív, ktoré tu zaznievali, ale aj hanlivých označení celej skupiny politických oponentov, v čom vynikla pani poslankyňa Števulová, ktorá celú pravú stranu parlamentu nazvala gengom. Ja viem, že nie ste tvoji. Z hľadiska obsahového sa minimálne porovnateľná pozornosť ako prerokovanej téme venovala osobe podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara, pričom sa pri jeho mene extrémne zvýrazňoval privlastok „obžalovaný“ už tradične. A toto všetko svedčí o tom, že v Tiborovi Gašparovi vidí parlamentná opozícia človeka, z ktorého má veľké obavy. Prečo? Môžeme si domýšľať. Z viacerých argumentov, ktoré tu zazneli, boli viaceré z môjho pohľadu akceptovateľné a myslím, že v druhom čítaní sa naozaj bude treba zaoberať aj niektorými z nich, čo sa, verím, prejaví v pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch k tomuto zákonu. Celkovo sa domnievam, že návrh tohto zákona našu opozíciu, osobitne jej progresívnu liberálnu časť, silno vyrušil. Vyrušil ju ani nie tak skutočnosťou, že sa podľa nich do istej miery sťaží voličom v zahraničí prístup k účasti na voľbách, čo paradoxne neprekáža organizáciám Slovákov v zahraničí, čo skonštatoval aj pán poslanec Dušenka. Nevyrušuje ich to podľa mňa ani tým, že touto zmenou možno prídu o niekoľko voličských hlasov aj oni. Ale silno ich to vyrušilo najmä preto, lebo zákon v jeho doterajšej podobe im, podľa mňa, možno prostredníctvom spriaznených mimovládnych organizácií alebo možno prostredníctvom niekoho iného, umožňoval to, čo sa zmenou zákona už nebude dať. O návrhu zákona budeme hlasovať v najbližšom hlasovacom termíne. Ďakujem pekne, pán poslanec, za vyčerpávajúcu
Skryt prepis