Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.5.2024 o 12:22 hod.

Ing.

Zuzana Matejičková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.9.2024 14:03 - 14:06 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci.
Vážený pán zastupujúci minister, vážené kolegyne a kolegovia, Národná rada uznesením č. 478 zo 17. septembra 2024 pridelila vládny zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. Výbory, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská.
Ústavnoprávny výbor uznesením č. 153 z 18. septembra 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť.
Výbor pre hospodárske záležitosti uznesením č. 95 z 18. septembra 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 72 z 18. septembra 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III. spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 30 spoločnej správy spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť.
Spoločná správa výborov o prerokovaní predmetného návrhu zákona vo výboroch v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 73 zo dňa 18. septembra 2024.
V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

17.9.2024 15:13 - 15:14 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážená pani ministerka, vážené kolegyne a kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17.9.2024 9:04 - 9:05 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
V návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, predseda Národnej rady rozhodnutím č. 496 z 9. septembra 2024 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, na prerokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v termíne do začiatku rokovania schôdze Národnej rady o tomto návrhu. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie predložený návrh vlády na skrátené legislatívne konanie prerokoval na svojej 27. schôdzi a uznesením č. 60 zo dňa 10. septembra 2024 odporučil Národnej rade schváliť návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o predmetnom vládnom návrhu zákona.
Pán predsedajúci, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 19:07 - 19:07 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne opäť za slovo.
K prejavu pani kolegyne vypichnem jednu podstatnú udalosť, ktorú spomenula a je to práve atentát na nášho premiéra Roberta Fica. Bol to totiž útok, ktorý v demokratickom svete absolútne nemá čo hľadať. Mám však pocit, že práve celá opozícia mu závidí tie štyri rany, ktorými ho chcel atentátnik pripraviť o život len kvôli tomu, že sme vládou, ktorá hlása mier. Že chceme naše malé Slovensko viesť na všetky svetové strany a byť ľuďmi dialógu a nie posmechov, ktorými nás celý deň častujete. Bol to atentát na demokraciu, na štát, na všetkých ľudí na Slovensku. Opozícia priam závidí, že je jediným politikom na Slovensku za celú demokratickú históriu, ktorý je zároveň najdlhšie slúžiacim premiérom, ktorého si vybrali občania Slovenskej republiky. Neviem, či to viete pochopiť, keď sa tak ľudia rozhodnú a dali mu dôveru viac ako 700-tisíc hlasov napríklad v tých jeho najlepších časoch, ale aj teraz posledné voľby môžte si pozrieť, či niektorý z vás vôbec dosahuje také čísla, ako dosiahol práve nás premiér.
Práve preto streľba naňho je aj streľbou na každého občana, trúfam si odhadnúť, že nepoznáte význam slova demokracia, hoci sa ním oháňate každý jeden deň.
Nepochopili ste však, že dnešný deň nie je o postrelenom Robertovi Ficovi, o premiérovi Slovenskej republiky, ale o pánovi Šimečkovi, ktorý je zo storočného politického rodu a ešte stále nedosiahol to, čo dokázal Robert Fico z robotníckej rodiny.
Nuž ale aj pána Šimečku vychovával SMER, aj pán europoslanec za SMER pán Zala, takže je načase, aby sme vyvodili sebareflexiu a aj politickú zodpovednosť.
Myslím si, že na hlasovaní sa to aj podarí, ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 18:07 - 18:09 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán Gröhling, vy sa pýtate. Tu som, už sme sa pozreli na seba. Tak vy sa pýtate, ako si nás budú pamätať a ja sa vás pýtam, či to myslíte vážne? Predsa ľudia si vás pamätajú za to, ako ste za štátne peniaze vypili bar v Dubaji, do ktorého sa bežný slovenský občan za celý svoj život možno ani nedostane. Boli ste to predsa, vy minister školstva, keď naše deti nechodili do škôl najdlhšie spomedzi všetkých detí v Európskej únii. Vy ste nechceli, aby sa naše deti vzdelávali. Okradli ste ich o tie najkrajšie životné zážitky, ako je stužková či maturity. Boli to naše deti, ktoré nechodili do škôl, pán Gröhling, keď ste boli vy ministrom školstva počas covidu. Ľudia chodili na testy, ktoré ste nakupovali za milióny. Pretestovali ste milióny eur. Neskôr ste ich donútili, aby si tie testy ešte raz kúpili.
Vy ste proste len prejedli a prepili, zadlžili ste celý štát a teraz nám tu niečo idete vyčítať. Vy sa pozrite sami do zrkadla. Pretože jedinú spúšť ste spôsobili vy a vaše vládnutie. Vy ste zdevastovali Slovenskú republiku, ktorú vy nazývate touto krajinou. Zomreli občania a zomrela aj spravodlivosť. Ľudia si vybrali, že vyhral SMER - Slovenská sociálna demokracia, vám dali 5 %. Takže asi vás si nejako budú pamätať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.7.2024 11:43 - 11:44 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem pekne aj ja za slovo. Je priam neuveriteľné, pán kolega, že na toto faktické vystúpenie sa tu spustila takáto nenormálna vlna nenávisti. Opozícii sa asi veľmi ťažko počúva, koľko smrti a nešťastia spôsobila ich vláda. Samozrejme v kooperácii so stranou SaS, ktorá sa hrdí odborníkmi. My sa však môžeme pýtať, či sú to odborníci na ničenie a smrť, pretože nesmieme zabudnúť, že sa podieľali aj na zbytočnom úmrtí 20-tisíc slovenských občanov počas pandémie a pani Kolíková nedokázala prejaviť nielen súcit po tragickom úmrtí generála Lučanského alebo advokáta Krivočenka, ale ani len sebareflexiu a Slovensko dnes musí platiť nemalé prostriedky za všetky ich zlyhania.
Samozrejme odškodnili akurát tak trnavskú testovaciu firmičku, ale komu vtedy a dnes z nich záleží na ľudských právach, ktorými sa toľko oháňajú, keď ľudia zomierali počas covidu? Polícia bola pod nadvládou Hamrana, používala policajnú brutalitu len za obyčajné rúška. Nezabudneme na utrpenie ľudí na Slovensku. Nezabudneme na pána generála Lučanského. Ani na pani vyšetrovateľku Santusovú, ktorú chceli, viete kam, nakopať. A na všetkých ostatných ďalších, ktorým ste zničili rodiny.
Vážení, povedať prepáč však nestačí. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.6.2024 18:45 - 18:47 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci.
Zápisnica o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa konalo 27. júna 2024. Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky bolo vydaných a poslanci si osobne prevzali 141 hlasovacích lístkov. Teda na voľbe bolo prítomných 141 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky.
Zo 141 odovzdaných hlasovacích lístkov bol jeden neplatný.
Zo 140 platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili, že o návrhu na voľbu Tibora Gašpara za podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky hlasovalo za 79 poslancov, proti 61 poslancov, nik sa nezdržal.
Podľa článku 90 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky na zvolenie podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých poslancov.
Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní bol za podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky zvolený Tibor Gašpar.
Blahoželám, pán predseda.
Ďakujem, skončila som.
(Potlesk v sále.)
(Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 26.6.2024 9:04 - 9:07 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, Národná rada schválila dňa 22. mája 2024 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Prezidentka Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátila Národnej rade uvedený zákon na opätovné prerokovanie a vo svojom rozhodnutí uviedla dôvody, ktoré ju viedli k tomu, aby využila svoju právomoc, ktorá jej vyplýva z Ústavy Slovenskej republiky.
Na základe uvedeného predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 375 z 12. júna 2024 podľa § 90 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku pridelil predmetný zákon vrátený prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Ako gestorský výbor určil výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie.
Prezidentka Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí z 11. júna 2024 č. 2416-2024-Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky uviedla dôvody na vrátenie zákona, ktoré sú odôvodnené v častiach II a III a navrhla, aby Národná rada Slovenskej republiky po opätovnom prerokovaní zákon neprijala ako celok.
Určené výbory prerokovali predmetný zákon v lehote určenej rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky takto: Ústavnoprávny výbor prerokoval zákon a uznesením č. 122 z 18. júna 2024 odporučil Národnej rade zákon pri opätovnom prerokovaní schváliť. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerokoval zákon a uznesením č. 52 z 19. júna 2024 odporučil Národnej rade zákon pri opätovnom prerokúvaní schváliť.
Gestorský výbor prijal odporúčanie pre Národnú radu podľa § 90 ods. 5 zákona o rokovacom poriadku hlasovať o predmetnom zákone, vrátenom prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou s odporúčaním gestorského výboru zákon schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady o výsledku prerokovania predmetného zákona, vrátenom prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 54 z 19. júna 2024.
V citovanom uznesení ma výbor poveril informovať Národnú radu v súlade s § 80 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku o výsledku rokovania výborov a odôvodniť stanovisko výboru na schôdzi Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

21.5.2024 18:10 - 18:25 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Veľmi pekne vám ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne poslankyne a vážení kolegovia poslanci, Národná rada uznesením č. 298 z 21. mája 2024 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2022 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská. Ústavnoprávny výbor uznesením č. 83 z 21. mája 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 40 z 21. mája 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rady schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 5 spoločnej správy spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Spoločná správa výborov o prerokovaní predmetného návrhu zákona vo výboroch v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 41 zo dňa 21. mája 2024. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.5.2024 12:22 - 12:25 hod.

Zuzana Matejičková Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne a kolegovia, vážený pán minister, Národná rada uznesením číslo 252 z 2. mája 2024 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výboru Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona.
Výbory, ktorými bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledovné stanoviská: ústavnoprávny výbor uznesením č. 80 zo 7. mája 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 36 zo 7. mája 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 28 z 2. mája 2024 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch 1 až 6 spoločnej správy spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pripomienkami.
Spoločná správa výborov o prerokovaní predmetného návrhu zákona vo výboroch v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 38 zo dňa 7. mája 2024. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis