18. schôdza

17.5.2011 - 2.6.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:13 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 10:56

Eva Šimková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dámy a páni, dovoľte mi, aby som stručne uviedla predložený materiál, ktorým je Výročná správa Slovenského pozemkového fondu za rok 2010.
Výročnú správu predkladám v súlade s § 34a zákona č. 330/1991 o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, obvodných pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov. Predložený materiál prerokovala Rada fondu na svojom zasadnutí 17. marca 2011 a prijala odporúčacie stanovisko predložiť výročnú správu na rokovanie Národnej rady.
Výročná správa bola prerokovaná vo Výbore Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie 12. mája tohto roku. Predložená výročná správa hodnotí plnenie úloh Slovenského pozemkového fondu a dáva ucelený obraz o činnosti fondu v roku 2010. Slovenský pozemkový fond je právnickou osobou zapísanou v Obchodnom registri a vykonáva svoju činnosť vo verejnom záujme.
Pokiaľ ide o hospodárenie fondu, postupuje v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Fond má orgány, ktorými je Rada fondu, generálny riaditeľ a námestník.
V tejto súvislosti mi dovoľte uviesť, že v roku 2010 došlo dvakrát k zmene štatutárnych orgánov, funkcie generálneho riaditeľa a námestníka, ako aj k zloženiu rady a tieto skutočnosti ovplyvnili, žiaľ, negatívne činnosť fondu, hlavne jeho funkčnosť. Toto malo za následok nahromadenie agendy.
Teraz mi dovoľte, aby som v krátkosti uviedla aktivity fondu v roku 2010. Jednou z hlavných činností fondu je riešenie majetkových krívd, ktoré poznáme pod názvom reštitúcie. V tejto súvislosti uvádzam, že k 31. 12. 2010 fond evidoval právoplatné rozhodnutia vydané príslušným orgánom štátnej správy v celkovom počte 25 040 rozhodnutí. S týmito rozhodnutiami sa v podstate priznali náhrady. K 31. 12. 2010 ostalo nevybavených žiadostí v počte 9 639, čo predstavuje hodnotu 18,9 mil. eur. Náhrady poskytnuté prevodom nehnuteľností patriacich do poľnohospodárskeho pôdneho fondu predstavovali výmeru 619 682,8 metrov štvorcových a v hodnotovom vyjadrení je to 342 283,6 eur. Bolo uzatvorených v roku 2010 41 zmlúv, s ktorými sa tieto náhrady poskytli.
Pokiaľ ide o finančné plnenie, pretože reštitúcie možno plniť aj finančne, v roku 2010 boli plnené v počte 1 364 a predstavovalo, toto číslo sa rovná finančnej náhrade vyše milióna eur.
Ďalšou činnosťou fondu je nájom pozemkov. V roku 2010 fond prenajímal 469 090 ha. Tu chcem podotknúť, že ide o výmeru vo vlastníctve štátu v správe fondu, ako aj vo vlastníctve tzv. neznámych vlastníkov, ktoré teda fond tým zhodnocuje, že ich prenajíma na vykonávanie poľnohospodárskej činnosti.
V roku 2010 predpis nájomného z celkovej prenajatej výmery bol 681 011 eur a plnenie nájomného týmto vlastne dosiahlo 78 %. V roku 2010 bolo uzatvorených 239 zmlúv o prevode práva správy a vlastníctva na fyzické a právnické osoby. V podstate ide o kúpne zmluvy vo finančnom hodnotení, za tieto prevody fond obdržal 7 998 154 eur.
Pokiaľ ide o ďalšiu oblasť činnosti fondu, ktorým je oblasť usporiadania vlastníctva, chcem podotknúť, že fond má v súčasnosti k dispozícii kompletné písomné a mapové súbory katastrálnych operátorov v rozsahu 2 685 katastrálnych území, čo je zhruba 76 % celkového katastrálneho územia. Rozpracovaných je 637 katastrálnych území a v roku 2010 sa dokončilo 101 katastrálnych území. Mám na mysli usporiadanie pozemkov v rámci týchto katastrálnych území.
Dovoľte mi ešte niekoľko slov povedať o samotnom hospodárení fondu. Pokiaľ ide o hospodárenie fondu, fond vykázal kladný hospodársky výsledok vo výške 2 809 874 eur. Schválenie hospodárskeho výsledku je v kompetencii vlády Slovenskej republiky. Bol však prerokovaný na zasadnutí výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
V tejto súvislosti si dovoľujem uviesť, že vo IV. štvrťroku 2010 boli prijaté viaceré opatrenia smerované do oblasti výdavkov fondu s cieľom ich minimalizácie. Účtovná závierka fondu bola overená audítorom a audítorská správa konštatovala, že tak vo výročnej správe, ako aj v účtovnej závierke možno skonštatovať, že tieto dva dokumenty dávajú objektívny pohľad na činnosť a hospodárenie fondu.
Toľko stručne k výročnej správe fondu.
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 10:56 hod.

Eva Šimková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 11:02

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne.
Dávam možnosť teraz členovi výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie pánovi poslancovi Feckovi, aby informoval Národnú radu o výsledku prerokovania tohto návrhu vo výbore.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:02 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:03

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, pani riaditeľka, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som podal informáciu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o výsledku prerokovania Výročnej správy Slovenského pozemkového fondu za rok 2010, ktorú máme pod tlačou 322.
Výročnú správu Slovenského pozemkového fondu za rok 2010 pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 314 z 20. apríla 2011 Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie s tým, že gestorský výbor Národnej rade Slovenskej republiky podá informáciu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore vrátane návrhu na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerokoval predmetnú informáciu 12. mája 2011. Uznesením č. 79 vzal uvedenú informáciu na vedomie a odporučil ju Národnej rade tiež vziať na vedomie.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 86 z 12. mája 2011 schválil túto informáciu výboru a súčasne poveril poslanca výboru Martina Fecka predniesť na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informáciu výboru a predložiť návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu k tomuto bodu.

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.5.2011 o 11:03 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 11:04

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Ďakujem.
Otváram rozpravu. Pýtam sa, kto sa hlási do rozpravy? Ako jediný sa prihlásil pán poslanec Dostál. Končím možnosť sa prihlásiť ústne do rozpravy.
Pán poslanec, máte slovo.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:04 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:05

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani generálna riaditeľka, vážený pán podpredseda, kolegyne, kolegovia, možno by bolo lepšie, keby som toto vystúpenie a otázky, ktoré chcem položiť, adresoval vašim predchodcom, pretože sa chcem spýtať na záležitosť, ktorá sa týka pôsobenia fondu ešte pred tým, ako ste sa stali jeho generálnou riaditeľkou. Je to konkrétna záležitosť, ktorá nedávno bola publikovaná v médiách, a chcel by som povedať pár slov o kauze viníc pána Rozina, ktoré si teda vydržal v Bratislave, známe Rozinove vinohrady. Vychádzam, alebo teda nové fakty do tohto prípadu vniesol článok Vysoká hra, ktorý bol publikovaný v týždenníku Plus 7 dní č. 17. Predpokladám, že ste čítali a máte o tom informácie, ale predsa len aj pre tých, ktorí nie sú tak hlboko v tej kauze, by som to chcel zrekapitulovať nielen na základe informácií z článku, ale aj na základe mojich vlastných poznatkov, keďže som sa tejto téme venoval aj v minulosti.
V tejto kauze ide o to, že známy a vplyvný podnikateľ pán Alexander Rozin spolu s manželkou v roku 2002 vydržali pozemky pod vinohradmi v Bratislave, skoro v centre Bratislavy. Vydržali ich na základe značných pochybných okolností na základe kúpnej zmluvy, ktorú údajne v roku 1990 uzatvorili s riaditeľom Výskumného ústavu vinohradníckeho. Drobným problém je, že pán Navara, ktorý tú zmluvu mal podpísať, sa stal tým riaditeľom asi až mesiac po tom, ako tú zmluvu podpísal. Nebolo to možné overiť, pretože v čase údajného vydržania vinohradov už pán Navara, bohužiaľ, nebol nažive. To vydržanie sa udialo na základe ďalších dokumentov, ktoré boli poskytnuté notárovi a boli prílohou notárskej zápisnice. Medzi tými dokumentami malo byť vyjadrenie Slovenského pozemkového fondu, vyjadrenie mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Zaujímavosťou je, že ani Slovenský pozemkový fond, ani mestská časť Bratislava-Nové Mesto žiadne takéto vyjadrenia k predmetnej veci neevidujú, resp. ak evidujú vyjadrenia pod príslušnými číslami, tak to boli vyjadrenia k iným veciam. Takže sa to opiera vlastne iba o notársku zápisnicu a neexistujúce doklady alebo doklady, ktorých pravosť nie je možné preveriť.
Tieto fakty vyplávali na povrch v roku 2005. V tom čase som spolu s Petrom Tatárom podal v tejto veci trestné oznámenie. To trestné oznámenie bolo prešetrované. Myslím, že aj začalo trestné stíhanie, ale potom rozhodnutiami prokuratúry postupne, že sa skutok nestal, resp. že už bol premlčaný, to išlo do autu. Ale teraz tu nemáme správu o činnosti prokuratúry, takže k tomu sa môžme vrátiť neskôr.
Chcem sa teda venovať tej časti, ktorá súvisí priamo so Slovenským pozemkovým fondom, a teda aj Slovenskému pozemkovému fondu sa tie okolnosti zdali zrejme nie v poriadku a pokúšal sa riešiť to žalobou v občianskoprávnom konaní. Ako však vyplýva z článku, o ktorom som hovoril, ktorý bol publikovaný v týždenníku Plus 7 dní, tak nakoniec fond od obžaloby ustúpil a vyriešil to s pánom Rozinom a jeho manželkou dohodou o urovnaní na základe toho, že započítal pohľadávky, ktoré mali byť manželom Rozinovcom postúpené reštituentmi. Jednou z tých pohľadávok mala byť aj pohľadávka, ktorú mala Rozinovcom postúpiť pani Šimonyiová v roku 2006. Opäť sa tu však vyskytol drobný problém, keď pani Šimonyiová sa v roku 2009 začala domáhať svojej pohľadávky voči Slovenskému pozemkovému fondu a chcela vydať pozemky, na ktoré mala na základe reštitučných nárokov nárok. Potom sa stalo to, že za pani Šimonyiovou mala prísť osoba zo Slovenského pozemkového fondu, dokonca s igelitkou a peniazmi v sume asi 1,6 mil. korún, čo je približne dvojnásobok hodnoty tej pohľadávky, a teda cena, za ktorú údajne pani Šimonyiová mala svoju pohľadávku postúpiť manželom Rozinovcom, hoci pani Šimonyiová o tom nič nevie, nikdy sa s Rozinovcami nestretla, tvrdí, že im nič nepostúpila. Následne došlo len k tomu, že tá pohľadávka, ktorá sa mala započítať, ktorú údajne postúpila pani Šimonyiová, ale čo teda evidentne nepostúpila, bola nahradená nejakou inou pohľadávkou a fond uzavrel dohodu o urovnaní a neriešil tento problém žalobou.
V článku, ale teda nielen v článku, však máme bohaté informácie o tom, ako fungoval Slovenský pozemkový fond trebárs počas uplynulého volebného obdobia. Poviem len dve slová - Veľký Slavkov, tak vyplýva, že dochádza a možno nie úplne zriedkavo k tomu, že niekto využíva či, lepšie povedané, zneužíva informácie, ku ktorým sa dostane od ľudí zo Slovenského pozemkového fondu, že sú ľudia, ktorí sú schopní ponúknuť, že urýchlia vybavovanie reštitučných nárokov, že reštituent, ktorý sa dostane k svojim pozemkom, tak veľmi rýchlo za ním prídu ľudia, ktorí presne vedia, čo získal, a hneď mu ponúkajú aj odkúpenie a podobne.
Takže by som sa chcel spýtať jednak konkrétne k tomu prípadu vinohradov alebo pozemkov pod vinohradmi, ktoré údajne vydržali manželia Rozinovci, či teda vie vedenie Slovenského pozemkového fondu o tomto prípade, či zaregistrovalo ten článok, či ste vyvodili z neho nejaké dôsledky smerom do vnútra. To znamená, či to nejako preverujete, prešetrujete, zisťujete, čo je na tom pravda. A po druhé, či vyvodzujete voči tomu nejaké dôsledky aj smerom navonok, lebo ako som ja čítal ten článok, tak zakladá podozrenie, že v tejto veci boli spáchané viaceré trestné činy, trestný čin podvodu a veľmi pravdepodobne aj niektoré ďalšie, či ste povedzme podali trestné oznámenie v tejto veci.
A druhá vec, by som sa chcel spýtať, systémovo, či máte aj vy nejaké poznatky o tom, že by dochádzalo k takýmto praktikám nielen v tomto prípade, ale aj v iných prípadoch, že sa zneužívajú informácie, ktoré má k dispozícii Slovenský pozemkový fond na konanie, ktoré zrejme nie je úplne v súlade so zákonom, prípadne či sa takýmito informáciami nejakým spôsobom zaoberáte. A po druhé, či existujú nejaké systémové opatrenia, aby k takýmto veciam nedochádzalo. Ešte raz opakujem. Toto sa týka, alebo podľa informácií, ktoré mám, sa týka pôsobenia fondu počas vašich predchodcov, ale vy tu prednášate správu o činnosti fondu a zodpovedáte za činnosť fondu, takže tieto otázky adresujem vám.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.5.2011 o 11:05 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 11:13

Milan Hort
Skontrolovaný text
Pán poslanec bol posledný, ktorý vystúpil v rozprave. S faktickými poznámkami na neho sa hlásia pán poslanec Osuský, ďalej pani poslankyňa Tkáčová, pán poslanec Saloň a pán poslanec Fecko. Uzatváram možnosť prihlásiť sa s faktickou poznámkou.
Slovo má pán poslanec Osuský, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:13 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:14

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. To, čo tu predniesol Ondrej Dostál, je alarmujúca správa o stave krajiny. Alarmujúca správa o stave krajiny, kde stále platí, že "lepší drzé čelo, než poplužní dvůr", kde sa oplatí byť arogantný, kradnúť a veriť, že sa mi nič nestane. Od nežnej revolúcie predstavuje to, že tento spôsob fungovania nebol vykorenený, tú najväčšiu tragédiu, ktorá sa odohrala. Nežná revolúcia priniesla drvivú väčšinu pozitívnych trendov, ale so starým komunistickým "kto nekradne, okráda svoje deti" nezatočila. A je škoda, že je nás len tak malá hŕstka, ktorí sme si to vypočuli, ale keď sa dnes zamýšľame nad tým, že niektorí balkánski členovia Európskej únie sa v tejto kategórii korupcie a nepravosti vklamali do Únie, bolo by dobré pozrieť sa do zrkadla i doma. A bolo by dobré, aby sa takéto veci nedali zamiesť pod koberec, nedali preniesť mlčaním, aby sa tieto mŕtvoly, kostlivci v skriniach vyberali, vykopávali a prezentovali. Lebo len tak je nádej, že sa raz táto krajina posunie od toho, v čom sme boli, tam, kde by sme raz mali byť. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2011 o 11:14 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 11:15

Milan Hort
Skontrolovaný text
Ďalej s faktickou poznámkou pani poslankyňa Jarmila Tkáčová, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:15 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:16

Jarmila Tkáčová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega, touto kauzou sa zaoberáme v parlamente, vo výbore a ja osobne, odkedy sme sa o nej dočítali v médiách, bolo to už v minulom volebnom období a musím povedať, že stále mám pocit, ako by sme narážali na akýsi neviditeľný múr, na akúsi ľahostajnosť aj v štátnych orgánoch v tomto, ako je prokuratúra, ako bol Slovenský pozemkový fond v minulom volebnom období, ministerstvo. Podávali sme interpelácie, boli sme na poslaneckom prieskume a stále sme sa k ničomu nedopracovali.
My sme na ostatnom zasadnutí výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, keď pani generálna riaditeľka prednášala túto správu, otvorili problém, pýtali sme sa na problém a dali sme si do výboru predložiť kompletné materiály k mimosúdnej dohode medzi pánom Rozinom a druhou stranou alebo druhými stranami, a teda vás pozývam a všetkých poslancov do nášho výboru, kde by sme po obdržaní týchto materiálov mohli o probléme diskutovať a povedať si ako ďalej.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.5.2011 o 11:16 hod.

Ing. Bc.

Jarmila Tkáčová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vstup predsedajúceho 11:17

Milan Hort
Skontrolovaný text
Ďalej pán poslanec Marián Saloň, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.5.2011 o 11:17 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video