17. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
16.4.2013 o 12:56 hod.
Ing.
Erika Jurinová
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, myslím si, že je to vlastne hanba, čo tu predvádzame. Chceme diskutovať, na tom sa zhodneme, ale mám pocit, že niekedy chýba ten, kto by počúval.
Oceňujem to, že prišiel pán minister práce, ale chýba mi tu ešte jeden človek z vlády, ktorý má k tomu čo povedať, a to je minister hospodárstva. Aktívne opatrenia alebo aktívne politiky je jedna časť problému, ktorú potrebujeme riešiť. A vidíme aj z tej správy, ktorá je predložená, že je riešená. Ale, bohužiaľ, druhá časť problému, podporiť živnostníkov, vytvoriť podnikateľské prostredie, o tom sa môžme naozaj len medzi sebou rozprávať, ale ten, komu by malo na tom záležať, tu nie je.
Namiesto toho, keďže mali by sme diskutovať, nás obviníte z toho, že tu chceme politikárčiť, ja neviem, obviníte nás z populizmu. Keď dávame nejaké návrhy, poviete, že sú nesystémové. A podľa mňa to je vaším cieľom, že vy nás chcete obrať o chuť k práci. Ale uisťujem vás, že to bude presný opak. Väčšina poslancov, odišli tí, ktorých to nebaví, a je to možnože preto, že sa boja svojho vlastného názoru, boja sa, že by ho možno naozaj aj vypovedali, možnože by bol opačný ako názor tých, podľa ktorých majú pracovať. Možno by museli uznať, že počas ich vlády sa stalo niečo strašné. Možno, že to bude morbídne, ale ja by som tieto udalosti, ktoré sa tu dejú, myslím udalosti s trhom práce a nezamestnanosťou, by som prirovnala k explózii, o ktorej sme počuli včera večer v Bostone. 20-tisíc bežcov nemohlo dokončiť svoj maratón, 4 hodiny námahy, tesne pred cieľovou rovinkou nastal výbuch, jeden, druhý, azda tretí, ktorý znemožnil nielen dokončiť pretek, ale rozplynul aj slávnostnú atmosféru preteku. Také niečo sa ešte nestalo. Aspoň v Bostone nie.
Vidím v tom však veľkú, skutočne veľkú paralelu. Zopakujem, že je to morbídne, ale vidím v tom paralelu.
Pred rokom nastupovala vláda Roberta Fica s veľkými fanfárami a silnými gestami, nešetrili vznešenými cieľmi a nepríjemnými vyjadreniami na predchádzajúcu vládu. Po roku nastala priam explózia ako následok všetkých opatrení, ktoré vláda počas roka priniesla. Príde mi to, že sme pokusom vašej ideológie. A následkom je stále zväčšujúca sa armáda nezamestnaných, ktorí stratili prácu, zrušili živnosť. Vytvárate si Rady solidarity, v ktorých sa snažíte budovať zdanie konsenzu, o ktorom neskôr zisťujeme, že je to skutočne len zdanie.
Vážení, uvedomte si, robíte v tejto chvíli zo svojich občanov žobrákov a toto sa nezabúda. Robíte z nich ľudí závislých na štáte. Robíte si z nich lokajov, ktorí budú závislí na svojvôli svojich chlebodarcov. A, bohužiaľ, vôbec s tým nepreháňam. Iba počúvam, čo ľudia hovoria. Aj u nás.
Vaše opatrenia sú namierené proti všetkým, úplne proti všetkým. Nepočujem jediného občana, ktorý by si pochvaľoval aspoň jedno z vašich opatrení. Dostávate ľudí na prah chudoby. Tí, čo mali málo, majú ešte menej, tí, čo mali dosť, tých sa to nedotkne, tí sú už dávno zahojení. Devastujete svojich občanov, stávajú sa tragédie, nemáte pre nich žiadnu nádej. Stávajú sa z nich apatické trosky. Vaša vláda sa stáva pre nich morou.
Dovoľte mi pár postrehov, ktoré sme mali minulý týždeň v Námestove, zo stretnutia teda, ktoré sme mali v Námestove so živnostníkmi a podnikateľmi. Keby tu bol pán premiér, adresujem to jemu, teraz tu už nie je ani jeho zástupca pán Vážny, nebolo to o rozdávaní kvietkov ženám, nebola to ani radostná zvesť SMER-u, ani to nebola žiadna marketingová clona najvyššieho kalibru ako klikovania pred kamerami, obrí projekt zimných olympijských hier, budovanie štadiónov, ale boli to ich životné skúsenosti a príbehy. Skúsenosti z roka fungovania vašej vlády, v ktorých sa naozaj črtá beznádej a rezignácia. Tu sa nemôžeme vyhovárať na celosvetovú krízu, ktorá je neodškriepiteľná, ale treba reálne začať opravovať to, čo ste za tento rok zbabrali.
Musím povedať, že nemám záujem opakovať ako mantru heslá, ako jediný spravodlivý nástroj napríklad rovnú daň. Ale zamestnancom ste upravili podmienky práce, Zákonník práce máme nový, vynovený, majú výborné podmienky, ale len na papieri. To im však prácu nedáva. Až si ich zamestnávatelia vlastne nemôžu dovoliť a zrazu zistia, že potrebujú už nie tri ženy, ale že si radšej vystačia aj s dvomi a tretej vysvetlia, že "veď aj tak je menej zákazok a, viete, už je drahšie pre mňa držať vás, ukážte sa o nejaký čas". Ale zamestnávateľ už, bohužiaľ, dnes vie, že ju radšej nezamestná. A že použijú dohodárov? To je dnes už skutočný prepych. "To, čo som potreboval voľakedy urobiť brigádnicky, teraz musia urobiť pôvodní zamestnanci. Nikto navyše. Načo? Kto by už len teraz bral brigádnikov, veď je s nimi pomaly viac roboty ako so zamestnancami a stoja takisto nepomerne viac na množstvo vyprodukovanej práce. To, aby som mal samostatnú silu na účtovanie brigádnikov." To sú stále postrehy, to, čo sme počuli od ľudí.
Živnostníci, samoživitelia, drobní podnikatelia. Štát si už zrejme neváži vašu prácu, nevadí mu, že hrdlačíte a nemá s vami žiadne starosti, poposiela na vás ešte viac kontrol. Kontrola za kontrolou, nevadí, že to už raz bolo kontrolované, treba to opäť skontrolovať. Ale to, že existujú colné sklady, kde sa hovorí o vopred dohodnutých kšeftoch, o ktorých nikto v skutočnosti nechce hovoriť, to nám takisto nevadí. Dôležité je, že ideme živnostníkom po krku. Bohužiaľ, mám pocit, že náš štát je štátom reštrikcií. Chýba dobrá vôľa. A mám pocit, že spravodlivosti by sme mali ľudí dnes učiť. Reštrikcia ich k tomu určite nenaučí.
Odvody, živnostníci, už platíte vyššie, starostlivosť však o vás horšia. A možno dúfajú, že vás to odradí od práce. A zdá sa, že sa im darí. Ale pán minister sa z toho určite neteší, ale hovorí tomu, že robí medzi vami poriadok. A, prosím vás, prečo by ste mali vlastne zostať živnostníkmi, choďte kľudne na úrad práce alebo založte si eseročku, budete to mať oveľa jednoduchšie. To sú návody, ktoré čítajú medzi riadkami v návrhoch vlády.
Chýba mi tu nejaká osoba vo vláde alebo vo vládnej strane, ktorá by sa skutočne chcela zastať živnostníkov alebo samoživiteľov. Stále sú to pre vás prvoradí nepriatelia.
A dovolím si ešte takú poznámku, ktorá navonok síce možno nesúvisí s tým, o čom hovoríme, ale som presvedčená, že predsa len súvis to má. Často sa stáva, že sa živnostníci nemôžu domôcť alebo všetci podnikatelia nemôžu domôcť svojich pohľadávok. Som si istá, že ešte v dlhej dobe sa ešte stále nič nezmení. Je to možno sarkastické, ale inak, nedá mi to inak povedať, pretože naše súdy sú tu treťou veľmocou. A ak nezačneme budovať Slovensko na skutočne nezávislej trojdeľbe moci, budeme sa točiť stále v bludnom kruhu. Aj toho výsledkom je atmosféra na Slovensku, bohužiaľ, Generálna prokuratúra, súdnictvo, NKÚ, všetci to už poznáte.
A vráťme sa opäť k téme. Hospodárska situácia celosvetovo nie je dobrá. Slovensko je malá krajina, ktorá sama tieto problémy určite nevyrieši. Samozrejme nás všetkých teší to, že Slovensko zažije aspoň malý, ale predsa len rast. Ale mali by sme sa s tým uspokojiť, máme sa uspokojiť s jednopercentným rastom? Je to naozaj to maximum, ktoré vieme v našej krajine dosiahnuť? Sú naozaj použité všetky opatrenia na to, aby ten rast bol vyšší? Som presvedčená, že aj dnešná diskusia ukáže to, že jednoznačné nie.
Vláda si dala pred rokom za cieľ konsolidovať verejné financie. Cieľ, ktorý mal vo všeobecnosti podporu všetkých strán politického spektra. Od vlády, ktorá v kampani toľko hovorila o istotách, by však človek čakal, že to urobí spôsobom, ktorý nepostihne najzraniteľnejšie skupiny. V prvom rade sa jedná o zrušenie dohôd, ktoré vykonali doslova masaker v zamestnanosti ľudí, ktorí budú mať najväčšie problémy si nájsť novú prácu. Spolu s týmto opatrením sa zaviedla vyššia daň pre právnické osoby, zmeny v odvodoch, horší Zákonník práce, teda podľa vás lepší Zákonník práce, a rad ďalších, bohužiaľ, byrokratických opatrení. Zamestnancov sme dostali medzi dve veľmi nepríjemné mlynské kolesá. Ich súčasné pracovné úväzky sa stávajú nákladnými a šanca, že vzniknú nové miesta, je momentálne minimálna. Ale máme v parlamente správu, ktorú vypracovalo ministerstvo práce. Konštatujem, že väčšia časť správy je zameraná na konštatovanie stavu, analyzovanie príčin. Menšia časť správy, o ktorej budeme rokovať teda až v máji, pretože teraz nie je zrejme vhodný čas, sa zameriava na opatrenia, ktoré majú pomôcť súčasnej situácii. Ale - ak si môžem dovoliť hodnotiť správu už dnes, aspoň okrajovo - jediné opatrenia, ktoré sú ako tak zhmotnené a funkčné, predložilo jedine ministerstvo práce, aj to možno nie komplexne. Ale skutočné aktívne politiky, tak ako som povedala v úvode, aktívne politiky trhu práce, teda tri národné projekty, ktoré sú už aktívne, môžeme povedať, že aspoň sčasti vytvárajú prostredie, po ktorom všetci voláme. Ale prečo je len táto jedna časť naozaj rozpracovaná?
Vôbec ani veta nie je spomenutá o rómskej problematike, ako a kde je riešená teda? Prečo nie je o tom v správe ani jedna veta, veď predsa ide o sociálny systém? Znamená to skutočne, že splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku nemá vašu podporu, keď o tom vôbec ani len jediná veta? Veď predsa náš klub za to stále dehonestujú aj kolegovia z opozície, hovoria nám, že my sme vlastne vašou predĺženou rukou a neviem čo, a vy ani len jednou vetou nespomeniete to, čo v tejto oblasti idete robiť.
Celý sociálny systém považujete za nápomocný dnešnej situácii. Sieť ľudí, ktorí spadli do oblasti hmotnej núdze, sa rozširuje a vy to považujete za dôležitú tému, ktorou sa treba zaoberať. Ale vravím, rómska problematika tam akosi nie je citeľná.
Druhá oblasť, ktorá už je teda horšie spracovaná, a to vágne formulácie všeobecných opatrení z ministerstva hospodárstva, o ktorých sa hovorilo v rovnakom duchu aj za minulej vlády. To znamená, že tie veci boli v štádiu riešenia. Keď som si prečítala, aké opatrenia navrhuje ministerstvo hospodárstva, bolo mi z toho dosť nevoľno, pretože som si to aj poznačila: "Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania pripraví materiál." Po roku ide pripravovať materiál. Ako nie je to niečo, na čom už rok mali pracovať na ministerstve? Preto som aj dosť pohoršená z toho, že práve pán minister hospodárstva tu nie je prítomný. Ale čo chceme vlastne od ministra hospodárstva, keď ani vaši poslanci tunák nie sú. (Reakcie z pléna.)
Nikto z vlády. Dokonca už ani pán minister. Aj ten, koho som pochválila, tu nie je.
Skrátka, po roku nie ste schopní realizovať žiadne z opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia? Mala som aj zopár otázok na pána ministra na hodine otázok. Aj mi povedal, že sa chystajú mikropôžičky, toho sme sa chytili. Ale kde sú? Kedy? Kedy ich konečne už spustíte? Rok je skutočne tak málo na zavedenie proaktívnych opatrení?
Ďalší bod. Opatrenia v oblasti obchodu a ochrany spotrebiteľa, je to v dvoch odstavčekoch spomenuté v tej správe, nepriniesli nič nové. Dokonca vidím v priamom prenose, ako bránia zavádzaniu zákonov. Reálne tunák v parlamente sa bráni zavádzaniu zákonov, ktoré reálne vedia pomôcť spotrebiteľom, hlavne oklamaným spotrebiteľom. Viete, že máme medzi sebou aj kolegyňu, ktorá sa aktívne tejto téme venuje. Za rok ste neboli schopní umožniť presadiť ani jednu alebo jednu maličkú zmenu, ktorú ste aj tak potom skritizovali. Je mi to ľúto, pretože to máte zaznamenané v správe, ale, bohužiaľ, výsledok absolútne nekorešponduje so správou.
Podobne vágne vyjadrenia vidím v opatreniach ministerstva školstva, čo je určite nemenej dôležitá oblasť, ale tomu bude zrejme venovaná ďalšia schôdza.
Až ma zarazilo vo vládnej správe o stave zamestnanosti, ako spomínate, ako nový Zákonník - vyššia spoluúčasť a spravodlivejšie podmienky - pomôže zamestnanosti. Avšak dennodenná realita akoby bola úplne iná, inde. Desiatky ľudí, ktorých stretávam, ale aj prieskumy zamestnávateľských združení potvrdzujú, že s nástupom novej vlády sa ich podmienky na podnikanie zhoršili. Vláda, samozrejme, oponuje poukazovaním na veľké investície, ktoré sa podarilo udržať či rovno nalákať. To je však plne v súlade s tým, čo som popísala vyššie, pretože vládu zaujímajú jedine mediálne objektívne veľké projekty, ku ktorým sa dá zorganizovať pekná a zaujímavá tlačovka. A je jedno, za akú cenu. Aj 55-tisíc eur na hlavu je pre vládnu stranu dobrá cena v okrese, kde si potrebujete udržiavať voličskú základňu. To, že či to má reálny dopad na zlepšenie dlhodobej situácie na trhu práce, je jedno. To, či tie prostriedky nemohli byť použité efektívnejšie, je vláde podľa všetkého tiež jedno.
Teším sa z každého nového pracovného miesta, len je úplne legitímne sa opýtať, či toto je najlepší spôsob využitia finančných prostriedkov. A keďže viem, že tieto stimuly majú vašu jednoznačnú podporu, rovno sa vás opýtam: Čo mám povedať malému podnikateľovi v Námestove, ktorý cíti obrovskú krivdu v tom, že štát konsoliduje prostredníctvom jeho podnikania peniaze, za ktoré by on rád zamestnal aj ďalších ľudí? Takže tieto peniaze mu zoberieme a dáme ich zahraničným podnikateľom.
Vo všetkom treba hľadať naozaj mieru a myslím, že v tomto prípade je miera prekročená. Prečo majiteľ malej pekárničky, ktorý zažíva dočasný prepad zákaziek, nemôže dostať daňové prázdniny alebo inú podporu podobnú ako obrie zahraničné firmy? Prečo nie drobní hospodáriaci roľníci, ktorí zápasia s tým, komu predať mlieko? Prečo nie celá rodina, ktorá pracuje sama na seba?
Dámy a páni, mám pocit, že všetci podnikatelia si zaslúžia daňové prázdniny. Dávame ich veľkým, prečo ich nedáme malým? Možno nás to vyjde nakoniec aj lacnejšie.
Problémom tejto vlády je, že si myslí, že hospodárstvo pozostáva len z obrích firiem. V regióne, z ktorého pochádzam, však takéto firmy, až takéto veľké, nenájdete. Nájdete tam však tisíce malých podnikateľov, ktorí sa snažia vyžiť z vlastnej práce, a táto vláda akoby na nich zabudla. Preto sa cítia oklamaní a podvedení.
Dôrazne žiadam vládu, aby začala myslieť aj na túto skupinu zamestnávateľov a zamestnancov. Poďme reálne diskutovať o tom, ako znížiť ich daňové zaťažene či cenu práce. Samozrejme, toto je ťažká debata, ale povinnosť znižovať ich administratívne zaťaženie by mala byť samozrejmosťou. Nemalo by sa o tom len písať v dokumente a nič neurobiť. Zrušiť byrokratické zákony nestojí nič okrem snahy vlády. Už rok počúvame o tom, že dôjde k radikálnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia, avšak výstupy žiadne nevidíme.
Situácia však nie je komplikovaná len medzi zamestnanými, ktorým hrozí strata pracovného miesta, ale rovnako medzi nezamestnanými, ktorí prácu hľadajú. Sú krajiny, kde kríza výrazne zasiahla do zamestnanosti, a sú krajiny, kde menej. Tie, ktoré kríza tak nepostihla, spája okrem iného kvalitná práca s aktívnymi politikami trhu práce. Aj naša vláda, teda ako som opäť spomenula, schválila určité zmeny v zákone o službách zamestnanosti, nazvala by som ich "veľmi rozpačité", lebo na jednej strane umožňujú, aby sa presadili nové, nové aktívne politiky, ale namiesto niektorých inovatívnych nástrojov, ktoré môžme vidieť aj v zahraničí, sme presunuli moc do rúk okresných politických štruktúr a väčšinu príspevkov, vrátane tých, pre najzraniteľnejšiu skupinu, zdravotne postihnutých, sme osekali. To je fakt, na ktorý sme upozorňovali aj počas minulej schôdze. Rozumiem, že časy sú ťažké, ale práve opatrenia v tejto oblasti by mohli veľmi pomôcť. Žiaľ, vymyslieť dobrý program na podporu zamestnávania v malých a stredných firmách je ťažšie, ako nasypať milióny do obrích investícií.
Rozpačitý dojem potvrdzuje aj to, že v roku 2012 bolo najvyužívanejším aktívnym opatrením, boli najvyužívanejším aktívnym opatrením aktivačné práce. Ak si vláda myslí, že na menších obecných prácach vyrieši problém s dlhodobou nezamestnanosťou, aj keď opäť zopakujem, že táto cesta je správna, ale nie je jediná, tak to bude potom celé veľmi zaujímavé. Ak chce vláda túto situáciu brať vážne, musí hľadať najmä administratívne nenáročné formy podpory zamestnávania v malých a stredných firmách. Od cielenej podpory zamestnávania cez rozvoj zručností zamestnancov až po dobre fungujúce stáže. Týmto podnikateľom musí štát pomôcť rovnakým spôsobom, ako pomáha veľkým. Sú regióny, kde inak ako na malých a stredných podnikoch hospodársky rast a nezamestnanosť nepostavíte.
Nezamestnanosť sa nespája len s hospodárskou politikou ako takou, ale má presahy aj do ďalších oblastí. Tu sa opäť prejavil rozdiel medzi tým, čo má SMER na bilbordoch a ako v skutočnosti koná. Konsolidáciu si opäť odniesli najslabší a najzraniteľnejší. Táto vláda sa neštítila napríklad uľahčiť hazard v mene toho, aby mala viac peňazí na prerozdeľovanie do sociálnych programov. Zrejme uznáte, že v čase hospodárskych problémov sa tisíce ľudí, žiaľ, uchyľuje aj k alkoholu, hazardu či iným patologickým javom. Namiesto toho, aby to vláda riešila, to, naopak, ešte podporuje. Nezamestnanosť a chudoba predstavuje obrovskú záťaž pre naše rodiny. A nepomáha ani to, že vláda aktívne nebojuje, skutočne vôbec nebojuje s úžerníckymi spoločnosťami a ľudí de facto necháva napospas takýmto predátorom.
Táto schôdza a boj vlády s nezamestnanosťou by nemal byť len o samotných opatrenia na podporu tvorby pracovných miest, ale rovnako by sa mala zaoberať aj riešením obrovských škôd, ktoré nezamestnanosť a chudoba páchajú práve v tomto čase v jednotlivých komunitách na celom Slovensku.
Nezamestnanosť je najväčším problémom, pred ktorým Slovensko momentálne stojí. Ako kolegyňa povedala, Slovensku najviac chýba to, že nemá pracovné miesta. A ak to vládna strana myslí vážne s jej riešením, žiadam, aby túto diskusiu naozaj počúvala a hlavne aby konala.
Ďakujem.
Neautorizovaný
Vystúpenia
12:42
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:42
Jana VaľováAk hovoríte o teatrálnom vystúpení, tak ja vám niečo poviem o priemyselnom parku Vranov. Priemyselný park Vranov nemal dva roky investora ani za vašej vlády, vybudoval sa za vašej vlády a nemal. Predstavte si, že Vranov by musel ako mesto vracať 2 mil. eur. Dneska je mesto Vranov tak zadlžené, že jednoducho už sú tam Technické služby v nútenej správe.
Ja sa pýtam jedno, pán predseda, ako hovoril pán kolega Štefanec, ak by dnes naša vláda do júla tam nenašla investora, tak sa vracajú 2 mil. eur a mesto Vranov zmizne z mapy mesta. Pretože pôjde do nútenej správy. Máte pravdu. A vy tomu hovoríte teatrálnosť?!
Ja som čakala, že keď prídem z východného Slovenska, že tu predložíte nejaké opatrenia a poviete, vážení, robí sa to takto. Ja som čakala, že vy tých investorov ste oslovil alebo, viete. A vy ste si prišli porozprávať. Ja si pomôžem s vetou Margaret Thatcherovej, ktorá povedala: "Ak chcete, aby sa o niečom diskutovalo, tak to povedzte chlapom." Ja by som dala do zátvorky "nie všetkým". A ak chcete, aby sa niečo robilo, tak možno to dokážu urobiť ženy. Aj to povedala Margaret Thatcherová. A vy ste tí, ktorí len diskutujú. Takže ja si pomôžem skutočne tým takým prejavom.
Takže nehnevajte sa na mňa, pán kolega, ja som mala minule tiež investorov v Humennom a prvé, čo sa pýtali, či je pri nás letisko, či sú pri nás diaľnice a akým spôsobom môžu prísť investovať. Aj keď mesto Humenné má jedno z najnižších daní na celom Slovensku, pretože mesto skutočne vytvára podmienky. Takže o ten Vranov by som pomlčala.
Ďakujem pekne. Ak neviem o ňom... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:42 hod.
PhDr.
Jana Vaľová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, no mňa normálne váš prejav zdvihol zo stoličky. Prvé slová, dôchodcom ste dali almužnu. No, viete, za tú almužnu si dôchodcovia, ako vy ju nazývate, kúpia lieky. Pri vašom príjme europoslanca, ktorý beriete ešte stále rentu, teraz ste poradca, teraz ste poslanec Národnej rady, skutočne je to almužna, je to almužna pre dôchodcov, ale tí dôchodcovia si za to dokážu kúpiť lieky. Takže, viete, toto boli veľmi silné slová.
Ak hovoríte o teatrálnom vystúpení, tak ja vám niečo poviem o priemyselnom parku Vranov. Priemyselný park Vranov nemal dva roky investora ani za vašej vlády, vybudoval sa za vašej vlády a nemal. Predstavte si, že Vranov by musel ako mesto vracať 2 mil. eur. Dneska je mesto Vranov tak zadlžené, že jednoducho už sú tam Technické služby v nútenej správe.
Ja sa pýtam jedno, pán predseda, ako hovoril pán kolega Štefanec, ak by dnes naša vláda do júla tam nenašla investora, tak sa vracajú 2 mil. eur a mesto Vranov zmizne z mapy mesta. Pretože pôjde do nútenej správy. Máte pravdu. A vy tomu hovoríte teatrálnosť?!
Ja som čakala, že keď prídem z východného Slovenska, že tu predložíte nejaké opatrenia a poviete, vážení, robí sa to takto. Ja som čakala, že vy tých investorov ste oslovil alebo, viete. A vy ste si prišli porozprávať. Ja si pomôžem s vetou Margaret Thatcherovej, ktorá povedala: "Ak chcete, aby sa o niečom diskutovalo, tak to povedzte chlapom." Ja by som dala do zátvorky "nie všetkým". A ak chcete, aby sa niečo robilo, tak možno to dokážu urobiť ženy. Aj to povedala Margaret Thatcherová. A vy ste tí, ktorí len diskutujú. Takže ja si pomôžem skutočne tým takým prejavom.
Takže nehnevajte sa na mňa, pán kolega, ja som mala minule tiež investorov v Humennom a prvé, čo sa pýtali, či je pri nás letisko, či sú pri nás diaľnice a akým spôsobom môžu prísť investovať. Aj keď mesto Humenné má jedno z najnižších daní na celom Slovensku, pretože mesto skutočne vytvára podmienky. Takže o ten Vranov by som pomlčala.
Ďakujem pekne. Ak neviem o ňom... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Neautorizovaný
12:47
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:47
Viera ŠedivcováJa by som sa chcela spýtať, že čo je na tom teatrálne, keď premiér tejto krajiny a jeho vláda vytvorí niekoľko stoviek pracovných miest na východe krajiny, kde je hrozivá nezamestnanosť? Pre vás, pre opozíciu, je vytvorenie nových pracovných miest divadlom?...
Ja by som sa chcela spýtať, že čo je na tom teatrálne, keď premiér tejto krajiny a jeho vláda vytvorí niekoľko stoviek pracovných miest na východe krajiny, kde je hrozivá nezamestnanosť? Pre vás, pre opozíciu, je vytvorenie nových pracovných miest divadlom? Nuž teda nech Pán Boh chráni túto krajinu pred politikmi, ktorí vytváranie pracovných miest nazvú divadlom!
Je to smutné, že o tom hovorí práve kresťanský politik a predseda tejto strany.
Ja by som sa rada spýtala nezamestnaných ľudí na východe Slovenska, či aj oni toto považujú za divadlo. Boli by sme určite všetci veľmi prekvapení.
Ďakujem. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:47 hod.
Mgr.
Viera Šedivcová
Videokanál poslanca
Vážený pán kolega, ja si dovolím zareagovať na tú pasáž, kde hovoríte, že "dnes Robert Fico teatrálne, až divadelným spôsobom oznamuje pracovné miesta kdesi na východe Slovenska".
Ja by som sa chcela spýtať, že čo je na tom teatrálne, keď premiér tejto krajiny a jeho vláda vytvorí niekoľko stoviek pracovných miest na východe krajiny, kde je hrozivá nezamestnanosť? Pre vás, pre opozíciu, je vytvorenie nových pracovných miest divadlom? Nuž teda nech Pán Boh chráni túto krajinu pred politikmi, ktorí vytváranie pracovných miest nazvú divadlom!
Je to smutné, že o tom hovorí práve kresťanský politik a predseda tejto strany.
Ja by som sa rada spýtala nezamestnaných ľudí na východe Slovenska, či aj oni toto považujú za divadlo. Boli by sme určite všetci veľmi prekvapení.
Ďakujem. (Potlesk.)
Neautorizovaný
12:49
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:49
Martin FroncVystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:49 hod.
doc. Mgr. PhD.
Martin Fronc
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Naopak, som rád, že pán Figeľ uviedol náklady na jedno pracovné miesto 54-tisíc eur. Tak ja som to rýchlo prepočítal. Za tieto peniaze by ste mohli platiť minimálnou mzdou človeka 14 rokov, za tieto peniaze, za to jedno pracovné miesto, 14 rokov by mohol dostávať minimálnu mzdu. Je to efektívne? Ďakujem.
Neautorizovaný
12:51
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:51
Ľuboš BlahaSpomínali ste krajiny, ktoré sa označujú ako PIGS, čiže prasiatka, zvláštne je, že ste zabudli pripomenúť, že medzi tieto krajiny sa radí aj Írsko. I, to íčko už neoznačuje Taliansko, ale Írsko, a to bol váš veľký vzor, nízke dane, takto...
Spomínali ste krajiny, ktoré sa označujú ako PIGS, čiže prasiatka, zvláštne je, že ste zabudli pripomenúť, že medzi tieto krajiny sa radí aj Írsko. I, to íčko už neoznačuje Taliansko, ale Írsko, a to bol váš veľký vzor, nízke dane, takto budeme lákať zahraničných investorov. Táto krajina je dneska v programe. Toto je tá cesta, ktorú ponúkate, Írsko? Očividne to nefunguje.
Čiže to, čo vy dneska navrhujete, je niečo, čo v Európe nefunguje. A keď citujete Thatcherovú, tak nezabudnite aj to, že Thatcherová povedala, že "nerovnosť je blahodarná pre spoločnosť". A to je vaša politika - nerovnosť. To vy oslavujete. Zvýhodňovať biznis a ponižovať normálnych ľudí. To je vaša politika.
A Thatcherová povedala ešte niečo: "Nič také ako spoločnosť neexistuje." A vy dneska citujete Thatcherovú. To je ako pre kresťanského politika podľa mňa niečo také ponižujúce, vy by ste mali zabudnúť na Thatcherovú a vrátiť sa k Adenauerovi. A ten by z vášho príhovoru plakal. Pretože v tom nebolo nič sociálne, nič kresťanské, ale absolútne neoliberálne, primitívne búšenie.
Táto vláda, pán kolega, dáva ľuďom prácu. Vy tu len mudrujete.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:51 hod.
PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Pán kolega Figeľ, pôvodne som sa obával, či vôbec na vás reagovať, keďže vy ste taký naslovovzatý expert na sociálnu prácu, taká autorita v odbore, ale predsa len skromne podotknem zopár poznámok.
Spomínali ste krajiny, ktoré sa označujú ako PIGS, čiže prasiatka, zvláštne je, že ste zabudli pripomenúť, že medzi tieto krajiny sa radí aj Írsko. I, to íčko už neoznačuje Taliansko, ale Írsko, a to bol váš veľký vzor, nízke dane, takto budeme lákať zahraničných investorov. Táto krajina je dneska v programe. Toto je tá cesta, ktorú ponúkate, Írsko? Očividne to nefunguje.
Čiže to, čo vy dneska navrhujete, je niečo, čo v Európe nefunguje. A keď citujete Thatcherovú, tak nezabudnite aj to, že Thatcherová povedala, že "nerovnosť je blahodarná pre spoločnosť". A to je vaša politika - nerovnosť. To vy oslavujete. Zvýhodňovať biznis a ponižovať normálnych ľudí. To je vaša politika.
A Thatcherová povedala ešte niečo: "Nič také ako spoločnosť neexistuje." A vy dneska citujete Thatcherovú. To je ako pre kresťanského politika podľa mňa niečo také ponižujúce, vy by ste mali zabudnúť na Thatcherovú a vrátiť sa k Adenauerovi. A ten by z vášho príhovoru plakal. Pretože v tom nebolo nič sociálne, nič kresťanské, ale absolútne neoliberálne, primitívne búšenie.
Táto vláda, pán kolega, dáva ľuďom prácu. Vy tu len mudrujete.
Ďakujem.
Neautorizovaný
12:53
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:53
Viera TomanováJa mám pred sebou tabuľku po mesiacoch zamestnancov, ktorí tu boli zamestnaní od roku 2005 do roku 2013. A poviem, v júni 2010 sme vám odovzdávali aktívne prihlásených v Sociálnej poisťovni, čiže myslím si, že je to jeden z najdôležitejších údajov o zamestnancoch, 1 milión 732 zamestnancov 163; 1 732 163, odovzdávali ste nám 1 694 933, pokles, čistý pokles 37 230 zamestnancov v rámci evidovaných poistencov v Sociálnej poisťovni. Dnes evidujeme 1 695 050, čiže jediný prírastok je v čase už našej vlády. Ďakujem za pozornosť.
Ešte jedno, hovorili ste o tých drahých miestach. Koľko vás stálo jedno pracovné miesto v Kii? Boli to 3 milióny? (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:53 hod.
Ing. PhD.
Viera Tomanová
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán poslanec Figeľ, mi je veľmi, sa mi nechce na vaše vystúpenie ani reagovať, ale zase ste napadli čísla a ja len pripomeniem jednu vec, a viackrát sa tu objavovalo v médiách a podobne, dokonca v diskusných reláciách, že v čase vlády vašej, že pribudli pracovné príležitosti, zvýšila sa zamestnanosť a že pribudlo 40-tisíc miest. Ja som hľadala štatistiky, našla som jednu, skutočne kde, ale nebolo to celých 40-tisíc miest, je to niečo cez 34-, povedzme 35-tisíc.
Ja mám pred sebou tabuľku po mesiacoch zamestnancov, ktorí tu boli zamestnaní od roku 2005 do roku 2013. A poviem, v júni 2010 sme vám odovzdávali aktívne prihlásených v Sociálnej poisťovni, čiže myslím si, že je to jeden z najdôležitejších údajov o zamestnancoch, 1 milión 732 zamestnancov 163; 1 732 163, odovzdávali ste nám 1 694 933, pokles, čistý pokles 37 230 zamestnancov v rámci evidovaných poistencov v Sociálnej poisťovni. Dnes evidujeme 1 695 050, čiže jediný prírastok je v čase už našej vlády. Ďakujem za pozornosť.
Ešte jedno, hovorili ste o tých drahých miestach. Koľko vás stálo jedno pracovné miesto v Kii? Boli to 3 milióny? (Potlesk.)
Neautorizovaný
12:53
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:53
Štefan KuffaK pánu ministrovi som chcel ešte, ak dovolíte, reagovať, že nie je cesta vytvárať tuná komandá a špeciálne zložky na odhaľovanie a potláčanie čiernej práce. Tu treba vytvoriť komandá a zložky špeciálne na možno tvorbu nových pracovných miest a vyhľadávanie nových pracovných miest a nie potláčanie. Nevytvárajme tu policajný štát, ja by som hlasoval proti.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:53 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Milí kolegovia, kolegyne, chcel som reagovať na pána podpredsedu Figeľa práve aj v tom, čo skončila kolegyňa pani ministerka Tomanová, a to sú práve tie stimuly na nové pracovné miesta. Bolo to naozaj tak a bolo to aj v minulosti, ale, žiaľ, aj teraz. Toto nie je cesta. Je, ak by sme toto považovali za správnu cestu, tak je to veľmi nespravodlivé. Je to veľmi nespravodlivé voči drobným podnikateľom, živnostníkom, možno začínajúcim alebo tí, ktorí majú ako malé firmy, keby takíto malí, drobní podnikatelia dostali, ja neviem, dnes by som začal podnikať, vybavil si živnosť a dostal by som 54-tisíc eur, no tak ja neviem, tak zajtra asi by sa vyprázdnili celé úrady práce a by sme vyriešili nezamestnanosť. To, že na Slovensku je 400-tisíc nezamestnaných, to naozaj nie je dobré, nie je to dobrá cesta. Myslím si, že všetkým nám poslancom by malo ísť o to, aby sme sa usilovali o spoločnú vec, aby ľudia mali prácu. 40-tisíc teda nezamestnaných, ktorých pribudlo, to je takmer, poviem takmer, a možno aj 99 % alebo 98 % konkrétnych rodín, ktoré prišli minimálne teda o jeden príjem v rodine. Možno niekde sú to naraz dvaja manželia, kde prišli o túto prácu.
K pánu ministrovi som chcel ešte, ak dovolíte, reagovať, že nie je cesta vytvárať tuná komandá a špeciálne zložky na odhaľovanie a potláčanie čiernej práce. Tu treba vytvoriť komandá a zložky špeciálne na možno tvorbu nových pracovných miest a vyhľadávanie nových pracovných miest a nie potláčanie. Nevytvárajme tu policajný štát, ja by som hlasoval proti.
Neautorizovaný
12:56
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:56
Ivan UhliarikTáto dotácia je ukážkou naozaj toho, že jednofarebná vláda nepotrebuje robiť žiadne kompromisy. Z nemocníc nám odchádzajú stovky lekárov, sestier pracovať do zahraničia. Vieme, že v roku 2012 bolo na zvýšenie platov sestier potrebných 68 mil. eur. To znamená 1 700 eur na jedno pracovné miesto. Počujeme dobre, 1 700 eur. Pretože na Slovensku pracuje 40-tisíc sestier. V nemocniciach je práce veľa aj pre pomocný zdravotný personál, chýbajú nám stovky takýchto ľudí a vláda by mala okamžite podporiť nielen nadnárodné koncerny, ale aj zamestnávateľov a slovenské nemocnice a ľudí, ktorí pracujú v týchto oboroch.
A na tvojom mieste, pán podpredseda parlamentu, by som odporučil pani poslankyni Vaľovej alebo pripomenul jej tri platy: plat poslankyne za Národnú radu, poslankyne za VÚC a primátorku za mesto.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:56 hod.
MUDr.
Ivan Uhliarik
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vo svojom príspevku si spomenul, že vláda tu vytvára podnikateľské prostredie, ktoré neuprednostňuje vyvolených alebo mala by teda vytvárať podnikateľské prostredie, ktoré neuprednostňuje vyvolených, ale praje všetkým, ktorí pracujú. A spomenul si takú podporu, ktorú vlastne vláda pred dvoma týždňami schválila firme Continental na podporu 600 pracovných miest. Myslím si, že je to naozaj výsmech pre všetkých slovenských podnikateľov, ktorých táto vláda likviduje zvyšovaním daní. Na prepočet je to, zaznelo to aj v médiách, na jedno pracovné miesto 33-tisíc eur ročne.
Táto dotácia je ukážkou naozaj toho, že jednofarebná vláda nepotrebuje robiť žiadne kompromisy. Z nemocníc nám odchádzajú stovky lekárov, sestier pracovať do zahraničia. Vieme, že v roku 2012 bolo na zvýšenie platov sestier potrebných 68 mil. eur. To znamená 1 700 eur na jedno pracovné miesto. Počujeme dobre, 1 700 eur. Pretože na Slovensku pracuje 40-tisíc sestier. V nemocniciach je práce veľa aj pre pomocný zdravotný personál, chýbajú nám stovky takýchto ľudí a vláda by mala okamžite podporiť nielen nadnárodné koncerny, ale aj zamestnávateľov a slovenské nemocnice a ľudí, ktorí pracujú v týchto oboroch.
A na tvojom mieste, pán podpredseda parlamentu, by som odporučil pani poslankyni Vaľovej alebo pripomenul jej tri platy: plat poslankyne za Národnú radu, poslankyne za VÚC a primátorku za mesto.
Neautorizovaný
12:56
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:56
Ján FigeľStimuly ako doplnok, nie ako hlavná správa, ako najdôležitejšie opatrenie, lebo všetko ostatné nefunguje, resp. naopak, berie ľuďom prácu. Veď to skóre 3 : 1, alebo si dajte 2 : 1, keď sa vám to zdá veľa, je negatívne, negatívne práve v slabých regiónoch. A ide o konkrétne ľudské osudy. To nejde o štatistiky, preto to opakujem. Lebo prípad, alebo prípad Vranova rád pripomínam, áno, rozhodnutie o etablovaní parku bolo urobené za vašej prvej vlády. Samozrejme, je treba nielen niečo etablovať, ale aj naplniť. Ale za akých podmienok, za akých súvislostí, za akú cenu? To je súčasť tej celkovej koncepcie a dnes to nie je dobrá koncepcia.
My sme dôchodcom zaviedli napríklad doplatky za lieky, nielen dôchodcom, ale aj ZŤP osobám, a to preto, lebo tie tri groše sú o tom.
A, pán Bláha, ja som rád, že Slovensko je zastúpené na rozlúčke s Margaret Thatcherovou. Nemusíte vo všetkom s ňou súhlasiť, alebo s nami, to ani nečakám, to by bolo zlé. Adenauera mám v hlbokej úcte, pán kolega, ale tie slová, ktoré ste tu vyriekli, sú nízke. Margaret Thatcherová sa zaslúžila o pád komunizmu v Európe, za to, že aj vy ste slobodný.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 12:56 hod.
Dr. h. c. Ing. PhD.
Ján Figeľ
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za nielen poznámky, ale aj za pozornosť, pretože tento dialóg má aj svoje ratio, aj svoj cieľ, a ja som presvedčený, že Slovensko potrebuje návrat na cestu, ktorá naozaj kombinuje konsolidáciu, striedme hospodárenie, nie zadlžovanie, nie tešiť sa, že sa nám darí lacno požičiavať peniaze, ale, naopak, vychádzať z dlhov tým, že budeme viac ešte pracovať. Ale dnes je to naopak. Dnes je to opačným smerom, a preto to kritizujeme.
Stimuly ako doplnok, nie ako hlavná správa, ako najdôležitejšie opatrenie, lebo všetko ostatné nefunguje, resp. naopak, berie ľuďom prácu. Veď to skóre 3 : 1, alebo si dajte 2 : 1, keď sa vám to zdá veľa, je negatívne, negatívne práve v slabých regiónoch. A ide o konkrétne ľudské osudy. To nejde o štatistiky, preto to opakujem. Lebo prípad, alebo prípad Vranova rád pripomínam, áno, rozhodnutie o etablovaní parku bolo urobené za vašej prvej vlády. Samozrejme, je treba nielen niečo etablovať, ale aj naplniť. Ale za akých podmienok, za akých súvislostí, za akú cenu? To je súčasť tej celkovej koncepcie a dnes to nie je dobrá koncepcia.
My sme dôchodcom zaviedli napríklad doplatky za lieky, nielen dôchodcom, ale aj ZŤP osobám, a to preto, lebo tie tri groše sú o tom.
A, pán Bláha, ja som rád, že Slovensko je zastúpené na rozlúčke s Margaret Thatcherovou. Nemusíte vo všetkom s ňou súhlasiť, alebo s nami, to ani nečakám, to by bolo zlé. Adenauera mám v hlbokej úcte, pán kolega, ale tie slová, ktoré ste tu vyriekli, sú nízke. Margaret Thatcherová sa zaslúžila o pád komunizmu v Európe, za to, že aj vy ste slobodný.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Neautorizovaný
12:56
Vystúpenie v rozprave 12:56
Erika JurinováOceňujem to, že prišiel pán minister práce, ale chýba mi tu ešte jeden človek z vlády, ktorý má k tomu čo povedať, a to je minister hospodárstva. Aktívne opatrenia alebo aktívne politiky je jedna časť problému, ktorú...
Oceňujem to, že prišiel pán minister práce, ale chýba mi tu ešte jeden človek z vlády, ktorý má k tomu čo povedať, a to je minister hospodárstva. Aktívne opatrenia alebo aktívne politiky je jedna časť problému, ktorú potrebujeme riešiť. A vidíme aj z tej správy, ktorá je predložená, že je riešená. Ale, bohužiaľ, druhá časť problému, podporiť živnostníkov, vytvoriť podnikateľské prostredie, o tom sa môžme naozaj len medzi sebou rozprávať, ale ten, komu by malo na tom záležať, tu nie je.
Namiesto toho, keďže mali by sme diskutovať, nás obviníte z toho, že tu chceme politikárčiť, ja neviem, obviníte nás z populizmu. Keď dávame nejaké návrhy, poviete, že sú nesystémové. A podľa mňa to je vaším cieľom, že vy nás chcete obrať o chuť k práci. Ale uisťujem vás, že to bude presný opak. Väčšina poslancov, odišli tí, ktorých to nebaví, a je to možnože preto, že sa boja svojho vlastného názoru, boja sa, že by ho možno naozaj aj vypovedali, možnože by bol opačný ako názor tých, podľa ktorých majú pracovať. Možno by museli uznať, že počas ich vlády sa stalo niečo strašné. Možno, že to bude morbídne, ale ja by som tieto udalosti, ktoré sa tu dejú, myslím udalosti s trhom práce a nezamestnanosťou, by som prirovnala k explózii, o ktorej sme počuli včera večer v Bostone. 20-tisíc bežcov nemohlo dokončiť svoj maratón, 4 hodiny námahy, tesne pred cieľovou rovinkou nastal výbuch, jeden, druhý, azda tretí, ktorý znemožnil nielen dokončiť pretek, ale rozplynul aj slávnostnú atmosféru preteku. Také niečo sa ešte nestalo. Aspoň v Bostone nie.
Vidím v tom však veľkú, skutočne veľkú paralelu. Zopakujem, že je to morbídne, ale vidím v tom paralelu.
Pred rokom nastupovala vláda Roberta Fica s veľkými fanfárami a silnými gestami, nešetrili vznešenými cieľmi a nepríjemnými vyjadreniami na predchádzajúcu vládu. Po roku nastala priam explózia ako následok všetkých opatrení, ktoré vláda počas roka priniesla. Príde mi to, že sme pokusom vašej ideológie. A následkom je stále zväčšujúca sa armáda nezamestnaných, ktorí stratili prácu, zrušili živnosť. Vytvárate si Rady solidarity, v ktorých sa snažíte budovať zdanie konsenzu, o ktorom neskôr zisťujeme, že je to skutočne len zdanie.
Vážení, uvedomte si, robíte v tejto chvíli zo svojich občanov žobrákov a toto sa nezabúda. Robíte z nich ľudí závislých na štáte. Robíte si z nich lokajov, ktorí budú závislí na svojvôli svojich chlebodarcov. A, bohužiaľ, vôbec s tým nepreháňam. Iba počúvam, čo ľudia hovoria. Aj u nás.
Vaše opatrenia sú namierené proti všetkým, úplne proti všetkým. Nepočujem jediného občana, ktorý by si pochvaľoval aspoň jedno z vašich opatrení. Dostávate ľudí na prah chudoby. Tí, čo mali málo, majú ešte menej, tí, čo mali dosť, tých sa to nedotkne, tí sú už dávno zahojení. Devastujete svojich občanov, stávajú sa tragédie, nemáte pre nich žiadnu nádej. Stávajú sa z nich apatické trosky. Vaša vláda sa stáva pre nich morou.
Dovoľte mi pár postrehov, ktoré sme mali minulý týždeň v Námestove, zo stretnutia teda, ktoré sme mali v Námestove so živnostníkmi a podnikateľmi. Keby tu bol pán premiér, adresujem to jemu, teraz tu už nie je ani jeho zástupca pán Vážny, nebolo to o rozdávaní kvietkov ženám, nebola to ani radostná zvesť SMER-u, ani to nebola žiadna marketingová clona najvyššieho kalibru ako klikovania pred kamerami, obrí projekt zimných olympijských hier, budovanie štadiónov, ale boli to ich životné skúsenosti a príbehy. Skúsenosti z roka fungovania vašej vlády, v ktorých sa naozaj črtá beznádej a rezignácia. Tu sa nemôžeme vyhovárať na celosvetovú krízu, ktorá je neodškriepiteľná, ale treba reálne začať opravovať to, čo ste za tento rok zbabrali.
Musím povedať, že nemám záujem opakovať ako mantru heslá, ako jediný spravodlivý nástroj napríklad rovnú daň. Ale zamestnancom ste upravili podmienky práce, Zákonník práce máme nový, vynovený, majú výborné podmienky, ale len na papieri. To im však prácu nedáva. Až si ich zamestnávatelia vlastne nemôžu dovoliť a zrazu zistia, že potrebujú už nie tri ženy, ale že si radšej vystačia aj s dvomi a tretej vysvetlia, že "veď aj tak je menej zákazok a, viete, už je drahšie pre mňa držať vás, ukážte sa o nejaký čas". Ale zamestnávateľ už, bohužiaľ, dnes vie, že ju radšej nezamestná. A že použijú dohodárov? To je dnes už skutočný prepych. "To, čo som potreboval voľakedy urobiť brigádnicky, teraz musia urobiť pôvodní zamestnanci. Nikto navyše. Načo? Kto by už len teraz bral brigádnikov, veď je s nimi pomaly viac roboty ako so zamestnancami a stoja takisto nepomerne viac na množstvo vyprodukovanej práce. To, aby som mal samostatnú silu na účtovanie brigádnikov." To sú stále postrehy, to, čo sme počuli od ľudí.
Živnostníci, samoživitelia, drobní podnikatelia. Štát si už zrejme neváži vašu prácu, nevadí mu, že hrdlačíte a nemá s vami žiadne starosti, poposiela na vás ešte viac kontrol. Kontrola za kontrolou, nevadí, že to už raz bolo kontrolované, treba to opäť skontrolovať. Ale to, že existujú colné sklady, kde sa hovorí o vopred dohodnutých kšeftoch, o ktorých nikto v skutočnosti nechce hovoriť, to nám takisto nevadí. Dôležité je, že ideme živnostníkom po krku. Bohužiaľ, mám pocit, že náš štát je štátom reštrikcií. Chýba dobrá vôľa. A mám pocit, že spravodlivosti by sme mali ľudí dnes učiť. Reštrikcia ich k tomu určite nenaučí.
Odvody, živnostníci, už platíte vyššie, starostlivosť však o vás horšia. A možno dúfajú, že vás to odradí od práce. A zdá sa, že sa im darí. Ale pán minister sa z toho určite neteší, ale hovorí tomu, že robí medzi vami poriadok. A, prosím vás, prečo by ste mali vlastne zostať živnostníkmi, choďte kľudne na úrad práce alebo založte si eseročku, budete to mať oveľa jednoduchšie. To sú návody, ktoré čítajú medzi riadkami v návrhoch vlády.
Chýba mi tu nejaká osoba vo vláde alebo vo vládnej strane, ktorá by sa skutočne chcela zastať živnostníkov alebo samoživiteľov. Stále sú to pre vás prvoradí nepriatelia.
A dovolím si ešte takú poznámku, ktorá navonok síce možno nesúvisí s tým, o čom hovoríme, ale som presvedčená, že predsa len súvis to má. Často sa stáva, že sa živnostníci nemôžu domôcť alebo všetci podnikatelia nemôžu domôcť svojich pohľadávok. Som si istá, že ešte v dlhej dobe sa ešte stále nič nezmení. Je to možno sarkastické, ale inak, nedá mi to inak povedať, pretože naše súdy sú tu treťou veľmocou. A ak nezačneme budovať Slovensko na skutočne nezávislej trojdeľbe moci, budeme sa točiť stále v bludnom kruhu. Aj toho výsledkom je atmosféra na Slovensku, bohužiaľ, Generálna prokuratúra, súdnictvo, NKÚ, všetci to už poznáte.
A vráťme sa opäť k téme. Hospodárska situácia celosvetovo nie je dobrá. Slovensko je malá krajina, ktorá sama tieto problémy určite nevyrieši. Samozrejme nás všetkých teší to, že Slovensko zažije aspoň malý, ale predsa len rast. Ale mali by sme sa s tým uspokojiť, máme sa uspokojiť s jednopercentným rastom? Je to naozaj to maximum, ktoré vieme v našej krajine dosiahnuť? Sú naozaj použité všetky opatrenia na to, aby ten rast bol vyšší? Som presvedčená, že aj dnešná diskusia ukáže to, že jednoznačné nie.
Vláda si dala pred rokom za cieľ konsolidovať verejné financie. Cieľ, ktorý mal vo všeobecnosti podporu všetkých strán politického spektra. Od vlády, ktorá v kampani toľko hovorila o istotách, by však človek čakal, že to urobí spôsobom, ktorý nepostihne najzraniteľnejšie skupiny. V prvom rade sa jedná o zrušenie dohôd, ktoré vykonali doslova masaker v zamestnanosti ľudí, ktorí budú mať najväčšie problémy si nájsť novú prácu. Spolu s týmto opatrením sa zaviedla vyššia daň pre právnické osoby, zmeny v odvodoch, horší Zákonník práce, teda podľa vás lepší Zákonník práce, a rad ďalších, bohužiaľ, byrokratických opatrení. Zamestnancov sme dostali medzi dve veľmi nepríjemné mlynské kolesá. Ich súčasné pracovné úväzky sa stávajú nákladnými a šanca, že vzniknú nové miesta, je momentálne minimálna. Ale máme v parlamente správu, ktorú vypracovalo ministerstvo práce. Konštatujem, že väčšia časť správy je zameraná na konštatovanie stavu, analyzovanie príčin. Menšia časť správy, o ktorej budeme rokovať teda až v máji, pretože teraz nie je zrejme vhodný čas, sa zameriava na opatrenia, ktoré majú pomôcť súčasnej situácii. Ale - ak si môžem dovoliť hodnotiť správu už dnes, aspoň okrajovo - jediné opatrenia, ktoré sú ako tak zhmotnené a funkčné, predložilo jedine ministerstvo práce, aj to možno nie komplexne. Ale skutočné aktívne politiky, tak ako som povedala v úvode, aktívne politiky trhu práce, teda tri národné projekty, ktoré sú už aktívne, môžeme povedať, že aspoň sčasti vytvárajú prostredie, po ktorom všetci voláme. Ale prečo je len táto jedna časť naozaj rozpracovaná?
Vôbec ani veta nie je spomenutá o rómskej problematike, ako a kde je riešená teda? Prečo nie je o tom v správe ani jedna veta, veď predsa ide o sociálny systém? Znamená to skutočne, že splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku nemá vašu podporu, keď o tom vôbec ani len jediná veta? Veď predsa náš klub za to stále dehonestujú aj kolegovia z opozície, hovoria nám, že my sme vlastne vašou predĺženou rukou a neviem čo, a vy ani len jednou vetou nespomeniete to, čo v tejto oblasti idete robiť.
Celý sociálny systém považujete za nápomocný dnešnej situácii. Sieť ľudí, ktorí spadli do oblasti hmotnej núdze, sa rozširuje a vy to považujete za dôležitú tému, ktorou sa treba zaoberať. Ale vravím, rómska problematika tam akosi nie je citeľná.
Druhá oblasť, ktorá už je teda horšie spracovaná, a to vágne formulácie všeobecných opatrení z ministerstva hospodárstva, o ktorých sa hovorilo v rovnakom duchu aj za minulej vlády. To znamená, že tie veci boli v štádiu riešenia. Keď som si prečítala, aké opatrenia navrhuje ministerstvo hospodárstva, bolo mi z toho dosť nevoľno, pretože som si to aj poznačila: "Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania pripraví materiál." Po roku ide pripravovať materiál. Ako nie je to niečo, na čom už rok mali pracovať na ministerstve? Preto som aj dosť pohoršená z toho, že práve pán minister hospodárstva tu nie je prítomný. Ale čo chceme vlastne od ministra hospodárstva, keď ani vaši poslanci tunák nie sú. (Reakcie z pléna.)
Nikto z vlády. Dokonca už ani pán minister. Aj ten, koho som pochválila, tu nie je.
Skrátka, po roku nie ste schopní realizovať žiadne z opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia? Mala som aj zopár otázok na pána ministra na hodine otázok. Aj mi povedal, že sa chystajú mikropôžičky, toho sme sa chytili. Ale kde sú? Kedy? Kedy ich konečne už spustíte? Rok je skutočne tak málo na zavedenie proaktívnych opatrení?
Ďalší bod. Opatrenia v oblasti obchodu a ochrany spotrebiteľa, je to v dvoch odstavčekoch spomenuté v tej správe, nepriniesli nič nové. Dokonca vidím v priamom prenose, ako bránia zavádzaniu zákonov. Reálne tunák v parlamente sa bráni zavádzaniu zákonov, ktoré reálne vedia pomôcť spotrebiteľom, hlavne oklamaným spotrebiteľom. Viete, že máme medzi sebou aj kolegyňu, ktorá sa aktívne tejto téme venuje. Za rok ste neboli schopní umožniť presadiť ani jednu alebo jednu maličkú zmenu, ktorú ste aj tak potom skritizovali. Je mi to ľúto, pretože to máte zaznamenané v správe, ale, bohužiaľ, výsledok absolútne nekorešponduje so správou.
Podobne vágne vyjadrenia vidím v opatreniach ministerstva školstva, čo je určite nemenej dôležitá oblasť, ale tomu bude zrejme venovaná ďalšia schôdza.
Až ma zarazilo vo vládnej správe o stave zamestnanosti, ako spomínate, ako nový Zákonník - vyššia spoluúčasť a spravodlivejšie podmienky - pomôže zamestnanosti. Avšak dennodenná realita akoby bola úplne iná, inde. Desiatky ľudí, ktorých stretávam, ale aj prieskumy zamestnávateľských združení potvrdzujú, že s nástupom novej vlády sa ich podmienky na podnikanie zhoršili. Vláda, samozrejme, oponuje poukazovaním na veľké investície, ktoré sa podarilo udržať či rovno nalákať. To je však plne v súlade s tým, čo som popísala vyššie, pretože vládu zaujímajú jedine mediálne objektívne veľké projekty, ku ktorým sa dá zorganizovať pekná a zaujímavá tlačovka. A je jedno, za akú cenu. Aj 55-tisíc eur na hlavu je pre vládnu stranu dobrá cena v okrese, kde si potrebujete udržiavať voličskú základňu. To, že či to má reálny dopad na zlepšenie dlhodobej situácie na trhu práce, je jedno. To, či tie prostriedky nemohli byť použité efektívnejšie, je vláde podľa všetkého tiež jedno.
Teším sa z každého nového pracovného miesta, len je úplne legitímne sa opýtať, či toto je najlepší spôsob využitia finančných prostriedkov. A keďže viem, že tieto stimuly majú vašu jednoznačnú podporu, rovno sa vás opýtam: Čo mám povedať malému podnikateľovi v Námestove, ktorý cíti obrovskú krivdu v tom, že štát konsoliduje prostredníctvom jeho podnikania peniaze, za ktoré by on rád zamestnal aj ďalších ľudí? Takže tieto peniaze mu zoberieme a dáme ich zahraničným podnikateľom.
Vo všetkom treba hľadať naozaj mieru a myslím, že v tomto prípade je miera prekročená. Prečo majiteľ malej pekárničky, ktorý zažíva dočasný prepad zákaziek, nemôže dostať daňové prázdniny alebo inú podporu podobnú ako obrie zahraničné firmy? Prečo nie drobní hospodáriaci roľníci, ktorí zápasia s tým, komu predať mlieko? Prečo nie celá rodina, ktorá pracuje sama na seba?
Dámy a páni, mám pocit, že všetci podnikatelia si zaslúžia daňové prázdniny. Dávame ich veľkým, prečo ich nedáme malým? Možno nás to vyjde nakoniec aj lacnejšie.
Problémom tejto vlády je, že si myslí, že hospodárstvo pozostáva len z obrích firiem. V regióne, z ktorého pochádzam, však takéto firmy, až takéto veľké, nenájdete. Nájdete tam však tisíce malých podnikateľov, ktorí sa snažia vyžiť z vlastnej práce, a táto vláda akoby na nich zabudla. Preto sa cítia oklamaní a podvedení.
Dôrazne žiadam vládu, aby začala myslieť aj na túto skupinu zamestnávateľov a zamestnancov. Poďme reálne diskutovať o tom, ako znížiť ich daňové zaťažene či cenu práce. Samozrejme, toto je ťažká debata, ale povinnosť znižovať ich administratívne zaťaženie by mala byť samozrejmosťou. Nemalo by sa o tom len písať v dokumente a nič neurobiť. Zrušiť byrokratické zákony nestojí nič okrem snahy vlády. Už rok počúvame o tom, že dôjde k radikálnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia, avšak výstupy žiadne nevidíme.
Situácia však nie je komplikovaná len medzi zamestnanými, ktorým hrozí strata pracovného miesta, ale rovnako medzi nezamestnanými, ktorí prácu hľadajú. Sú krajiny, kde kríza výrazne zasiahla do zamestnanosti, a sú krajiny, kde menej. Tie, ktoré kríza tak nepostihla, spája okrem iného kvalitná práca s aktívnymi politikami trhu práce. Aj naša vláda, teda ako som opäť spomenula, schválila určité zmeny v zákone o službách zamestnanosti, nazvala by som ich "veľmi rozpačité", lebo na jednej strane umožňujú, aby sa presadili nové, nové aktívne politiky, ale namiesto niektorých inovatívnych nástrojov, ktoré môžme vidieť aj v zahraničí, sme presunuli moc do rúk okresných politických štruktúr a väčšinu príspevkov, vrátane tých, pre najzraniteľnejšiu skupinu, zdravotne postihnutých, sme osekali. To je fakt, na ktorý sme upozorňovali aj počas minulej schôdze. Rozumiem, že časy sú ťažké, ale práve opatrenia v tejto oblasti by mohli veľmi pomôcť. Žiaľ, vymyslieť dobrý program na podporu zamestnávania v malých a stredných firmách je ťažšie, ako nasypať milióny do obrích investícií.
Rozpačitý dojem potvrdzuje aj to, že v roku 2012 bolo najvyužívanejším aktívnym opatrením, boli najvyužívanejším aktívnym opatrením aktivačné práce. Ak si vláda myslí, že na menších obecných prácach vyrieši problém s dlhodobou nezamestnanosťou, aj keď opäť zopakujem, že táto cesta je správna, ale nie je jediná, tak to bude potom celé veľmi zaujímavé. Ak chce vláda túto situáciu brať vážne, musí hľadať najmä administratívne nenáročné formy podpory zamestnávania v malých a stredných firmách. Od cielenej podpory zamestnávania cez rozvoj zručností zamestnancov až po dobre fungujúce stáže. Týmto podnikateľom musí štát pomôcť rovnakým spôsobom, ako pomáha veľkým. Sú regióny, kde inak ako na malých a stredných podnikoch hospodársky rast a nezamestnanosť nepostavíte.
Nezamestnanosť sa nespája len s hospodárskou politikou ako takou, ale má presahy aj do ďalších oblastí. Tu sa opäť prejavil rozdiel medzi tým, čo má SMER na bilbordoch a ako v skutočnosti koná. Konsolidáciu si opäť odniesli najslabší a najzraniteľnejší. Táto vláda sa neštítila napríklad uľahčiť hazard v mene toho, aby mala viac peňazí na prerozdeľovanie do sociálnych programov. Zrejme uznáte, že v čase hospodárskych problémov sa tisíce ľudí, žiaľ, uchyľuje aj k alkoholu, hazardu či iným patologickým javom. Namiesto toho, aby to vláda riešila, to, naopak, ešte podporuje. Nezamestnanosť a chudoba predstavuje obrovskú záťaž pre naše rodiny. A nepomáha ani to, že vláda aktívne nebojuje, skutočne vôbec nebojuje s úžerníckymi spoločnosťami a ľudí de facto necháva napospas takýmto predátorom.
Táto schôdza a boj vlády s nezamestnanosťou by nemal byť len o samotných opatrenia na podporu tvorby pracovných miest, ale rovnako by sa mala zaoberať aj riešením obrovských škôd, ktoré nezamestnanosť a chudoba páchajú práve v tomto čase v jednotlivých komunitách na celom Slovensku.
Nezamestnanosť je najväčším problémom, pred ktorým Slovensko momentálne stojí. Ako kolegyňa povedala, Slovensku najviac chýba to, že nemá pracovné miesta. A ak to vládna strana myslí vážne s jej riešením, žiadam, aby túto diskusiu naozaj počúvala a hlavne aby konala.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave
16.4.2013 o 12:56 hod.
Ing.
Erika Jurinová
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, myslím si, že je to vlastne hanba, čo tu predvádzame. Chceme diskutovať, na tom sa zhodneme, ale mám pocit, že niekedy chýba ten, kto by počúval.
Oceňujem to, že prišiel pán minister práce, ale chýba mi tu ešte jeden človek z vlády, ktorý má k tomu čo povedať, a to je minister hospodárstva. Aktívne opatrenia alebo aktívne politiky je jedna časť problému, ktorú potrebujeme riešiť. A vidíme aj z tej správy, ktorá je predložená, že je riešená. Ale, bohužiaľ, druhá časť problému, podporiť živnostníkov, vytvoriť podnikateľské prostredie, o tom sa môžme naozaj len medzi sebou rozprávať, ale ten, komu by malo na tom záležať, tu nie je.
Namiesto toho, keďže mali by sme diskutovať, nás obviníte z toho, že tu chceme politikárčiť, ja neviem, obviníte nás z populizmu. Keď dávame nejaké návrhy, poviete, že sú nesystémové. A podľa mňa to je vaším cieľom, že vy nás chcete obrať o chuť k práci. Ale uisťujem vás, že to bude presný opak. Väčšina poslancov, odišli tí, ktorých to nebaví, a je to možnože preto, že sa boja svojho vlastného názoru, boja sa, že by ho možno naozaj aj vypovedali, možnože by bol opačný ako názor tých, podľa ktorých majú pracovať. Možno by museli uznať, že počas ich vlády sa stalo niečo strašné. Možno, že to bude morbídne, ale ja by som tieto udalosti, ktoré sa tu dejú, myslím udalosti s trhom práce a nezamestnanosťou, by som prirovnala k explózii, o ktorej sme počuli včera večer v Bostone. 20-tisíc bežcov nemohlo dokončiť svoj maratón, 4 hodiny námahy, tesne pred cieľovou rovinkou nastal výbuch, jeden, druhý, azda tretí, ktorý znemožnil nielen dokončiť pretek, ale rozplynul aj slávnostnú atmosféru preteku. Také niečo sa ešte nestalo. Aspoň v Bostone nie.
Vidím v tom však veľkú, skutočne veľkú paralelu. Zopakujem, že je to morbídne, ale vidím v tom paralelu.
Pred rokom nastupovala vláda Roberta Fica s veľkými fanfárami a silnými gestami, nešetrili vznešenými cieľmi a nepríjemnými vyjadreniami na predchádzajúcu vládu. Po roku nastala priam explózia ako následok všetkých opatrení, ktoré vláda počas roka priniesla. Príde mi to, že sme pokusom vašej ideológie. A následkom je stále zväčšujúca sa armáda nezamestnaných, ktorí stratili prácu, zrušili živnosť. Vytvárate si Rady solidarity, v ktorých sa snažíte budovať zdanie konsenzu, o ktorom neskôr zisťujeme, že je to skutočne len zdanie.
Vážení, uvedomte si, robíte v tejto chvíli zo svojich občanov žobrákov a toto sa nezabúda. Robíte z nich ľudí závislých na štáte. Robíte si z nich lokajov, ktorí budú závislí na svojvôli svojich chlebodarcov. A, bohužiaľ, vôbec s tým nepreháňam. Iba počúvam, čo ľudia hovoria. Aj u nás.
Vaše opatrenia sú namierené proti všetkým, úplne proti všetkým. Nepočujem jediného občana, ktorý by si pochvaľoval aspoň jedno z vašich opatrení. Dostávate ľudí na prah chudoby. Tí, čo mali málo, majú ešte menej, tí, čo mali dosť, tých sa to nedotkne, tí sú už dávno zahojení. Devastujete svojich občanov, stávajú sa tragédie, nemáte pre nich žiadnu nádej. Stávajú sa z nich apatické trosky. Vaša vláda sa stáva pre nich morou.
Dovoľte mi pár postrehov, ktoré sme mali minulý týždeň v Námestove, zo stretnutia teda, ktoré sme mali v Námestove so živnostníkmi a podnikateľmi. Keby tu bol pán premiér, adresujem to jemu, teraz tu už nie je ani jeho zástupca pán Vážny, nebolo to o rozdávaní kvietkov ženám, nebola to ani radostná zvesť SMER-u, ani to nebola žiadna marketingová clona najvyššieho kalibru ako klikovania pred kamerami, obrí projekt zimných olympijských hier, budovanie štadiónov, ale boli to ich životné skúsenosti a príbehy. Skúsenosti z roka fungovania vašej vlády, v ktorých sa naozaj črtá beznádej a rezignácia. Tu sa nemôžeme vyhovárať na celosvetovú krízu, ktorá je neodškriepiteľná, ale treba reálne začať opravovať to, čo ste za tento rok zbabrali.
Musím povedať, že nemám záujem opakovať ako mantru heslá, ako jediný spravodlivý nástroj napríklad rovnú daň. Ale zamestnancom ste upravili podmienky práce, Zákonník práce máme nový, vynovený, majú výborné podmienky, ale len na papieri. To im však prácu nedáva. Až si ich zamestnávatelia vlastne nemôžu dovoliť a zrazu zistia, že potrebujú už nie tri ženy, ale že si radšej vystačia aj s dvomi a tretej vysvetlia, že "veď aj tak je menej zákazok a, viete, už je drahšie pre mňa držať vás, ukážte sa o nejaký čas". Ale zamestnávateľ už, bohužiaľ, dnes vie, že ju radšej nezamestná. A že použijú dohodárov? To je dnes už skutočný prepych. "To, čo som potreboval voľakedy urobiť brigádnicky, teraz musia urobiť pôvodní zamestnanci. Nikto navyše. Načo? Kto by už len teraz bral brigádnikov, veď je s nimi pomaly viac roboty ako so zamestnancami a stoja takisto nepomerne viac na množstvo vyprodukovanej práce. To, aby som mal samostatnú silu na účtovanie brigádnikov." To sú stále postrehy, to, čo sme počuli od ľudí.
Živnostníci, samoživitelia, drobní podnikatelia. Štát si už zrejme neváži vašu prácu, nevadí mu, že hrdlačíte a nemá s vami žiadne starosti, poposiela na vás ešte viac kontrol. Kontrola za kontrolou, nevadí, že to už raz bolo kontrolované, treba to opäť skontrolovať. Ale to, že existujú colné sklady, kde sa hovorí o vopred dohodnutých kšeftoch, o ktorých nikto v skutočnosti nechce hovoriť, to nám takisto nevadí. Dôležité je, že ideme živnostníkom po krku. Bohužiaľ, mám pocit, že náš štát je štátom reštrikcií. Chýba dobrá vôľa. A mám pocit, že spravodlivosti by sme mali ľudí dnes učiť. Reštrikcia ich k tomu určite nenaučí.
Odvody, živnostníci, už platíte vyššie, starostlivosť však o vás horšia. A možno dúfajú, že vás to odradí od práce. A zdá sa, že sa im darí. Ale pán minister sa z toho určite neteší, ale hovorí tomu, že robí medzi vami poriadok. A, prosím vás, prečo by ste mali vlastne zostať živnostníkmi, choďte kľudne na úrad práce alebo založte si eseročku, budete to mať oveľa jednoduchšie. To sú návody, ktoré čítajú medzi riadkami v návrhoch vlády.
Chýba mi tu nejaká osoba vo vláde alebo vo vládnej strane, ktorá by sa skutočne chcela zastať živnostníkov alebo samoživiteľov. Stále sú to pre vás prvoradí nepriatelia.
A dovolím si ešte takú poznámku, ktorá navonok síce možno nesúvisí s tým, o čom hovoríme, ale som presvedčená, že predsa len súvis to má. Často sa stáva, že sa živnostníci nemôžu domôcť alebo všetci podnikatelia nemôžu domôcť svojich pohľadávok. Som si istá, že ešte v dlhej dobe sa ešte stále nič nezmení. Je to možno sarkastické, ale inak, nedá mi to inak povedať, pretože naše súdy sú tu treťou veľmocou. A ak nezačneme budovať Slovensko na skutočne nezávislej trojdeľbe moci, budeme sa točiť stále v bludnom kruhu. Aj toho výsledkom je atmosféra na Slovensku, bohužiaľ, Generálna prokuratúra, súdnictvo, NKÚ, všetci to už poznáte.
A vráťme sa opäť k téme. Hospodárska situácia celosvetovo nie je dobrá. Slovensko je malá krajina, ktorá sama tieto problémy určite nevyrieši. Samozrejme nás všetkých teší to, že Slovensko zažije aspoň malý, ale predsa len rast. Ale mali by sme sa s tým uspokojiť, máme sa uspokojiť s jednopercentným rastom? Je to naozaj to maximum, ktoré vieme v našej krajine dosiahnuť? Sú naozaj použité všetky opatrenia na to, aby ten rast bol vyšší? Som presvedčená, že aj dnešná diskusia ukáže to, že jednoznačné nie.
Vláda si dala pred rokom za cieľ konsolidovať verejné financie. Cieľ, ktorý mal vo všeobecnosti podporu všetkých strán politického spektra. Od vlády, ktorá v kampani toľko hovorila o istotách, by však človek čakal, že to urobí spôsobom, ktorý nepostihne najzraniteľnejšie skupiny. V prvom rade sa jedná o zrušenie dohôd, ktoré vykonali doslova masaker v zamestnanosti ľudí, ktorí budú mať najväčšie problémy si nájsť novú prácu. Spolu s týmto opatrením sa zaviedla vyššia daň pre právnické osoby, zmeny v odvodoch, horší Zákonník práce, teda podľa vás lepší Zákonník práce, a rad ďalších, bohužiaľ, byrokratických opatrení. Zamestnancov sme dostali medzi dve veľmi nepríjemné mlynské kolesá. Ich súčasné pracovné úväzky sa stávajú nákladnými a šanca, že vzniknú nové miesta, je momentálne minimálna. Ale máme v parlamente správu, ktorú vypracovalo ministerstvo práce. Konštatujem, že väčšia časť správy je zameraná na konštatovanie stavu, analyzovanie príčin. Menšia časť správy, o ktorej budeme rokovať teda až v máji, pretože teraz nie je zrejme vhodný čas, sa zameriava na opatrenia, ktoré majú pomôcť súčasnej situácii. Ale - ak si môžem dovoliť hodnotiť správu už dnes, aspoň okrajovo - jediné opatrenia, ktoré sú ako tak zhmotnené a funkčné, predložilo jedine ministerstvo práce, aj to možno nie komplexne. Ale skutočné aktívne politiky, tak ako som povedala v úvode, aktívne politiky trhu práce, teda tri národné projekty, ktoré sú už aktívne, môžeme povedať, že aspoň sčasti vytvárajú prostredie, po ktorom všetci voláme. Ale prečo je len táto jedna časť naozaj rozpracovaná?
Vôbec ani veta nie je spomenutá o rómskej problematike, ako a kde je riešená teda? Prečo nie je o tom v správe ani jedna veta, veď predsa ide o sociálny systém? Znamená to skutočne, že splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku nemá vašu podporu, keď o tom vôbec ani len jediná veta? Veď predsa náš klub za to stále dehonestujú aj kolegovia z opozície, hovoria nám, že my sme vlastne vašou predĺženou rukou a neviem čo, a vy ani len jednou vetou nespomeniete to, čo v tejto oblasti idete robiť.
Celý sociálny systém považujete za nápomocný dnešnej situácii. Sieť ľudí, ktorí spadli do oblasti hmotnej núdze, sa rozširuje a vy to považujete za dôležitú tému, ktorou sa treba zaoberať. Ale vravím, rómska problematika tam akosi nie je citeľná.
Druhá oblasť, ktorá už je teda horšie spracovaná, a to vágne formulácie všeobecných opatrení z ministerstva hospodárstva, o ktorých sa hovorilo v rovnakom duchu aj za minulej vlády. To znamená, že tie veci boli v štádiu riešenia. Keď som si prečítala, aké opatrenia navrhuje ministerstvo hospodárstva, bolo mi z toho dosť nevoľno, pretože som si to aj poznačila: "Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania pripraví materiál." Po roku ide pripravovať materiál. Ako nie je to niečo, na čom už rok mali pracovať na ministerstve? Preto som aj dosť pohoršená z toho, že práve pán minister hospodárstva tu nie je prítomný. Ale čo chceme vlastne od ministra hospodárstva, keď ani vaši poslanci tunák nie sú. (Reakcie z pléna.)
Nikto z vlády. Dokonca už ani pán minister. Aj ten, koho som pochválila, tu nie je.
Skrátka, po roku nie ste schopní realizovať žiadne z opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia? Mala som aj zopár otázok na pána ministra na hodine otázok. Aj mi povedal, že sa chystajú mikropôžičky, toho sme sa chytili. Ale kde sú? Kedy? Kedy ich konečne už spustíte? Rok je skutočne tak málo na zavedenie proaktívnych opatrení?
Ďalší bod. Opatrenia v oblasti obchodu a ochrany spotrebiteľa, je to v dvoch odstavčekoch spomenuté v tej správe, nepriniesli nič nové. Dokonca vidím v priamom prenose, ako bránia zavádzaniu zákonov. Reálne tunák v parlamente sa bráni zavádzaniu zákonov, ktoré reálne vedia pomôcť spotrebiteľom, hlavne oklamaným spotrebiteľom. Viete, že máme medzi sebou aj kolegyňu, ktorá sa aktívne tejto téme venuje. Za rok ste neboli schopní umožniť presadiť ani jednu alebo jednu maličkú zmenu, ktorú ste aj tak potom skritizovali. Je mi to ľúto, pretože to máte zaznamenané v správe, ale, bohužiaľ, výsledok absolútne nekorešponduje so správou.
Podobne vágne vyjadrenia vidím v opatreniach ministerstva školstva, čo je určite nemenej dôležitá oblasť, ale tomu bude zrejme venovaná ďalšia schôdza.
Až ma zarazilo vo vládnej správe o stave zamestnanosti, ako spomínate, ako nový Zákonník - vyššia spoluúčasť a spravodlivejšie podmienky - pomôže zamestnanosti. Avšak dennodenná realita akoby bola úplne iná, inde. Desiatky ľudí, ktorých stretávam, ale aj prieskumy zamestnávateľských združení potvrdzujú, že s nástupom novej vlády sa ich podmienky na podnikanie zhoršili. Vláda, samozrejme, oponuje poukazovaním na veľké investície, ktoré sa podarilo udržať či rovno nalákať. To je však plne v súlade s tým, čo som popísala vyššie, pretože vládu zaujímajú jedine mediálne objektívne veľké projekty, ku ktorým sa dá zorganizovať pekná a zaujímavá tlačovka. A je jedno, za akú cenu. Aj 55-tisíc eur na hlavu je pre vládnu stranu dobrá cena v okrese, kde si potrebujete udržiavať voličskú základňu. To, že či to má reálny dopad na zlepšenie dlhodobej situácie na trhu práce, je jedno. To, či tie prostriedky nemohli byť použité efektívnejšie, je vláde podľa všetkého tiež jedno.
Teším sa z každého nového pracovného miesta, len je úplne legitímne sa opýtať, či toto je najlepší spôsob využitia finančných prostriedkov. A keďže viem, že tieto stimuly majú vašu jednoznačnú podporu, rovno sa vás opýtam: Čo mám povedať malému podnikateľovi v Námestove, ktorý cíti obrovskú krivdu v tom, že štát konsoliduje prostredníctvom jeho podnikania peniaze, za ktoré by on rád zamestnal aj ďalších ľudí? Takže tieto peniaze mu zoberieme a dáme ich zahraničným podnikateľom.
Vo všetkom treba hľadať naozaj mieru a myslím, že v tomto prípade je miera prekročená. Prečo majiteľ malej pekárničky, ktorý zažíva dočasný prepad zákaziek, nemôže dostať daňové prázdniny alebo inú podporu podobnú ako obrie zahraničné firmy? Prečo nie drobní hospodáriaci roľníci, ktorí zápasia s tým, komu predať mlieko? Prečo nie celá rodina, ktorá pracuje sama na seba?
Dámy a páni, mám pocit, že všetci podnikatelia si zaslúžia daňové prázdniny. Dávame ich veľkým, prečo ich nedáme malým? Možno nás to vyjde nakoniec aj lacnejšie.
Problémom tejto vlády je, že si myslí, že hospodárstvo pozostáva len z obrích firiem. V regióne, z ktorého pochádzam, však takéto firmy, až takéto veľké, nenájdete. Nájdete tam však tisíce malých podnikateľov, ktorí sa snažia vyžiť z vlastnej práce, a táto vláda akoby na nich zabudla. Preto sa cítia oklamaní a podvedení.
Dôrazne žiadam vládu, aby začala myslieť aj na túto skupinu zamestnávateľov a zamestnancov. Poďme reálne diskutovať o tom, ako znížiť ich daňové zaťažene či cenu práce. Samozrejme, toto je ťažká debata, ale povinnosť znižovať ich administratívne zaťaženie by mala byť samozrejmosťou. Nemalo by sa o tom len písať v dokumente a nič neurobiť. Zrušiť byrokratické zákony nestojí nič okrem snahy vlády. Už rok počúvame o tom, že dôjde k radikálnemu zlepšeniu podnikateľského prostredia, avšak výstupy žiadne nevidíme.
Situácia však nie je komplikovaná len medzi zamestnanými, ktorým hrozí strata pracovného miesta, ale rovnako medzi nezamestnanými, ktorí prácu hľadajú. Sú krajiny, kde kríza výrazne zasiahla do zamestnanosti, a sú krajiny, kde menej. Tie, ktoré kríza tak nepostihla, spája okrem iného kvalitná práca s aktívnymi politikami trhu práce. Aj naša vláda, teda ako som opäť spomenula, schválila určité zmeny v zákone o službách zamestnanosti, nazvala by som ich "veľmi rozpačité", lebo na jednej strane umožňujú, aby sa presadili nové, nové aktívne politiky, ale namiesto niektorých inovatívnych nástrojov, ktoré môžme vidieť aj v zahraničí, sme presunuli moc do rúk okresných politických štruktúr a väčšinu príspevkov, vrátane tých, pre najzraniteľnejšiu skupinu, zdravotne postihnutých, sme osekali. To je fakt, na ktorý sme upozorňovali aj počas minulej schôdze. Rozumiem, že časy sú ťažké, ale práve opatrenia v tejto oblasti by mohli veľmi pomôcť. Žiaľ, vymyslieť dobrý program na podporu zamestnávania v malých a stredných firmách je ťažšie, ako nasypať milióny do obrích investícií.
Rozpačitý dojem potvrdzuje aj to, že v roku 2012 bolo najvyužívanejším aktívnym opatrením, boli najvyužívanejším aktívnym opatrením aktivačné práce. Ak si vláda myslí, že na menších obecných prácach vyrieši problém s dlhodobou nezamestnanosťou, aj keď opäť zopakujem, že táto cesta je správna, ale nie je jediná, tak to bude potom celé veľmi zaujímavé. Ak chce vláda túto situáciu brať vážne, musí hľadať najmä administratívne nenáročné formy podpory zamestnávania v malých a stredných firmách. Od cielenej podpory zamestnávania cez rozvoj zručností zamestnancov až po dobre fungujúce stáže. Týmto podnikateľom musí štát pomôcť rovnakým spôsobom, ako pomáha veľkým. Sú regióny, kde inak ako na malých a stredných podnikoch hospodársky rast a nezamestnanosť nepostavíte.
Nezamestnanosť sa nespája len s hospodárskou politikou ako takou, ale má presahy aj do ďalších oblastí. Tu sa opäť prejavil rozdiel medzi tým, čo má SMER na bilbordoch a ako v skutočnosti koná. Konsolidáciu si opäť odniesli najslabší a najzraniteľnejší. Táto vláda sa neštítila napríklad uľahčiť hazard v mene toho, aby mala viac peňazí na prerozdeľovanie do sociálnych programov. Zrejme uznáte, že v čase hospodárskych problémov sa tisíce ľudí, žiaľ, uchyľuje aj k alkoholu, hazardu či iným patologickým javom. Namiesto toho, aby to vláda riešila, to, naopak, ešte podporuje. Nezamestnanosť a chudoba predstavuje obrovskú záťaž pre naše rodiny. A nepomáha ani to, že vláda aktívne nebojuje, skutočne vôbec nebojuje s úžerníckymi spoločnosťami a ľudí de facto necháva napospas takýmto predátorom.
Táto schôdza a boj vlády s nezamestnanosťou by nemal byť len o samotných opatrenia na podporu tvorby pracovných miest, ale rovnako by sa mala zaoberať aj riešením obrovských škôd, ktoré nezamestnanosť a chudoba páchajú práve v tomto čase v jednotlivých komunitách na celom Slovensku.
Nezamestnanosť je najväčším problémom, pred ktorým Slovensko momentálne stojí. Ako kolegyňa povedala, Slovensku najviac chýba to, že nemá pracovné miesta. A ak to vládna strana myslí vážne s jej riešením, žiadam, aby túto diskusiu naozaj počúvala a hlavne aby konala.
Ďakujem.
Neautorizovaný
13:18
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:18
Dušan BublavýSúhlasím s tým, že nezamestnanosť je naozaj veľmi vážny problém, ale žasnem nad tým, akú máte krátku pamäť, pani podpredsedníčka. Viete, sama si musíte pamätať, že za vašej vlády Ivety Radičovej už klesala...
Súhlasím s tým, že nezamestnanosť je naozaj veľmi vážny problém, ale žasnem nad tým, akú máte krátku pamäť, pani podpredsedníčka. Viete, sama si musíte pamätať, že za vašej vlády Ivety Radičovej už klesala reálna mzda, že narastala nezamestnanosť. Ja môžem povedať, v regióne Nové Mesto nad Váhom, kde boli najvýznamnejší zamestnávatelia na stretnutí, tak sami priznali, že personálne opatrenia, ktoré robili, tak boli na základe zníženia zákazkovej náplne, že nebolo to kvôli Zákonníku práce alebo odvodovým poplatkom. A že situácia sa stabilizuje a počítajú s tým, že budú do budúcnosti, krátkej budúcnosti naberať a zamestnávať ďalších ľudí. A vďaka opatreniam vlády tak v našom regióne bolo prijatých za posledný mesiac okolo sto ľudí, vďaka opatreniu, do 29 rokov mladých ľudí, ktorých je možnosť zamestnať. A v štatistike živnostníkov na Novomestsku k 31. 12. 2012 bolo 8 975 živnostníkov, k 31. 3. 2013 je 9 002 živnostníkov. Takže nie je pokles, ale mierny nárast živnostníkov.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.4.2013 o 13:18 hod.
Bc.
Dušan Bublavý
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, pani podpredsedníčka, dúfam, že tá paralela medzi bostonskou tragédiou a situáciou na Slovensku, dúfam, že to bol taký skrat, lebo naozaj ma srdce bolí, keď počúvam toľko politikárčenia.
Súhlasím s tým, že nezamestnanosť je naozaj veľmi vážny problém, ale žasnem nad tým, akú máte krátku pamäť, pani podpredsedníčka. Viete, sama si musíte pamätať, že za vašej vlády Ivety Radičovej už klesala reálna mzda, že narastala nezamestnanosť. Ja môžem povedať, v regióne Nové Mesto nad Váhom, kde boli najvýznamnejší zamestnávatelia na stretnutí, tak sami priznali, že personálne opatrenia, ktoré robili, tak boli na základe zníženia zákazkovej náplne, že nebolo to kvôli Zákonníku práce alebo odvodovým poplatkom. A že situácia sa stabilizuje a počítajú s tým, že budú do budúcnosti, krátkej budúcnosti naberať a zamestnávať ďalších ľudí. A vďaka opatreniam vlády tak v našom regióne bolo prijatých za posledný mesiac okolo sto ľudí, vďaka opatreniu, do 29 rokov mladých ľudí, ktorých je možnosť zamestnať. A v štatistike živnostníkov na Novomestsku k 31. 12. 2012 bolo 8 975 živnostníkov, k 31. 3. 2013 je 9 002 živnostníkov. Takže nie je pokles, ale mierny nárast živnostníkov.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Neautorizovaný