24. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
18.9.2013 o 1:11 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Na úvod mi dovoľte naozaj skonštatovať, že nečakal som, že odvolávanie pána premiéra sa zmení na takúto dramatickú noc. Myslím si, že nie je správne rozhodnutie vás ako parlamentnej väčšiny, že musíme rokovať v noci, rovnako ako nie je správne rozhodnutie 83-ky smeráckej, že toleruje, že tu nie je prítomná vláda prakticky od samého počiatku. A myslím si, že ak ste mali v úmysle istým spôsobom potlačiť to, aby sa národ nedozvedel o tom, čo sa tu deje, tak sa vám podaril presný opak. Presný opak, ktorý vás usvedčuje z toho, že keď sa búra parlamentná demokracia, no tak výsledok je ten, že nie ľudia sú ticho, ale ľudia si to práve o to viacej všímajú.
Špeciálne ma mrzí to, že sa stalo normou vďaka vašim poslancom, že tu je napádanie, že sa stáva normou, že tu už normálne vieme o tom, že sa pije v parlamente, a myslím si, že sa stáva normou vo vašom podaní práve taká arogancia, ignorancia nielen opozičných poslankýň a poslancov, ale aj verejnosti ako takej.
Nezostáva nám nič iné, len zápasiť v tomto teréne, nič príjemné, jedna hodina trinásť minút, ale buďme dôslední, lebo sme dali sľub, tak my ho, aspoň tí, ktorí máme ešte česť v sebe, dodržíme.
Z tých materiálov, ktoré máme k dispozícii, prejdem materiály, ktoré považujem za dôležité práve pre rozhodovanie o tom, že ako opozícia považujeme za úplne nešťastné a pre Slovensko škodlivé, že bolo SPP odovzdané rozhodnutím Ficovej vlády do rúk finančným špekulantom, a to práve rozhodnutie kľúčové padlo 12. 12. 2012. Je dobré si prejsť tie podklady, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa dlhodobo pripravovalo, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa rodilo v debatách s finančnými skupinami, s finančnými špekulantmi, a je to rozhodnutie, ktoré je proti záujmom Slovenska. (Poslanec Matovič doniesol nejaký materiál rečníkovi.) Ďakujem pekne.
Takže materiál zo 6. 7. 2012 "Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., Bratislava", upravené nové znenie, číslo materiálu UV-22936/2012.
Predkladacia správa.
Materiál „Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.“, predkladám ako iniciatívny materiál.
Cieľom predloženého materiálu je informovať vládu Slovenskej republiky, že Ministerstvo hospodárstva SR („MH SR“) v spolupráci s Fondom národného majetku ako 51-percentným akcionárom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., teda SPP, začne rokovania so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding, a. s., v skratke EPH, o možnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (SGH), ktorá je vlastníkom 49 % akcií SPP. Akcionármi SGH sú spoločnosti E.ON Ruhrgas a Gaz de France Suez, v skratke GDF, každá z týchto spoločností vlastní v SGH 50-percentný podiel.
Dôvodom na začatie týchto rokovaní je list spoločností E.ON a GDF, ktoré oznamujú, že vstúpili do rokovania so spoločnosťou EPH. Súčasťou navrhovanej transakcie by malo byť prefinancovanie akvizície a následný prevod 100-percentného podielu v SGH na EPH, resp. právnu entitu pod kontrolou tejto spoločnosti. Na základe uznesenia valného zhromaždenia SPP, konaného dňa 11. mája 2011, spoločnosť EPH vykonala due diligence s výnimkou Akcionárskej zmluvy týkajúcej sa akcií SPP.
V rámci tohto procesu akcionári SGH požiadali Slovenskú republiku o poskytnutie adekvátnej súčinnosti pri navrhovanej transakcii. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ako vykonávateľ akcionárskych práv SPP v súvislosti s možnou zmenou vlastníckej štruktúry v SGH zabezpečí všetky právne kroky v zmysle Akcionárskej zmluvy, ktoré sú nevyhnutné pre zmenu vlastníckej štruktúry SGH a úpravu ďalších vzťahov medzi akcionármi SPP.
V prvom rade ministerstvo hospodárstva zabezpečí sprístupnenie celej Akcionárskej zmluvy týkajúcich sa akcií SPP, spoločnosti EPH s cieľom dokončenia procesu due diligence. Ministerstvo hospodárstva následne zanalyzuje dopady implementácie rôznych modelov vlastníckeho oddelenia vyplývajúcich z tretieho energetického balíka na spoločnosť SPP a možnú celú transakciu, v rámci analýzy budú tiež posúdené dopady na aktuálne znenie Akcionárskej zmluvy.
Paralelne s týmto procesom ministerstvo hospodárstva iniciuje výber poradcu na posúdenie ekonomických a právnych dopadov možnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH. Mandátom poradcu bude okrem iného aj transakčné poradenstvo a odborná asistencia pri negociovaní súvisiacich dokumentov vrátane možnej úpravy existujúcej Akcionárskej zmluvy, prípadne prípravy novej dokumentácie.
Ministerstvo hospodárstva uskutoční analýzu výhodnosti prípadnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH z perspektívy možného zhodnotenia postavenia Slovenskej republiky ako majoritného akcionára. Po vyhodnotení súčasného postavenia jednotlivých akcionárov analýza navrhne, ktoré oblasti by mohli byť predmetom zmien a rokovaní so spoločnosťou EPH s cieľom zlepšiť postavenie a posilniť vplyv Slovenskej republiky v SPP.
Tu by som, vážené dámy, vážení páni, rád podotkol, že z tohto materiálu je zrejmé, že bolo treba aktívnu spoluprácu slovenskej vlády práve pri pristupovaní tohto finančného investora. Na druhej strane sami vidíte, že zatiaľ sa nijakým spôsobom nespomína to, že táto potreba tu je, že sa jedná o to, že vlastne dva plynárenské giganty, jeden francúzsky, jeden nemecký, odchádzajú zo Slovenska. Odovzdáva sa kontrola finančným skupinám, resp. finančnému špekulantovi, investorovi, ako to chcete nazvať. V každom prípade niekomu, kto sa nedá nazvať rozhodne kvalifikovaný investor.
Inými slovami, v tejto informácii, ktorá je datovaná zo 6. 7. 2012, čiže krátko po voľbách, nie je úplne jasne napísané, v čom je výhodná pozícia Slovenskej republiky, iba sa tu naznačuje, že by bolo dobré, keby táto výhodná pozícia bola zužitkovaná na posilnenie vplyvu Slovenskej republiky v SPP.
Nijako nie je tam napísané, že Slovensko malo de facto právo veta pri tomto vstupe a to právo veta vyplývalo z filozofie, ktorá bola pri vstupe tých dvoch veľkých gigantov plynárenských do SPP, a tá vlastne filozofia bola založená na tom, že aby tam existoval partner, ktorý bude mať istým spôsobom jasnú plynárenskú históriu, jasnú plynárenskú víziu. V tomto prípade tu nie je o tom ani pol slova, ale je tu stále naznačované, že sa vlastne nemôže nič udiať, ale môžme akosi zvýhodniť svoju pozíciu, ale nie je napísané jasne, že prečo.
Pri rokovaniach sa bude brať do úvahy aj navrhovaná legislatíva transponujúca tretí energetický balíček, a to predovšetkým návrh zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je v súčasnosti prerokovávaný v Národnej rade Slovenskej republiky.
Návrhom zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v zmysle príslušných smerníc Európskeho parlamentu a Rady stanovuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy, od prevádzky prepravnej siete. Návrh zákona obsahuje možnosť udelenia uplatnenia úplného vlastníckeho oddelenia, tzv. OU, alebo uplatnením nezávislého prevádzkovateľa siete, tzv. ITO.
Model na zabezpečenie nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete Eustream, akciová spoločnosť, je navrhnutý tak, že ak je prevádzkovateľ súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku, môže vláda do 1. októbra 2012 na návrh ministerstva hospodárstva určiť, že vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete (OU) ne-po-u-ži-je.
V prípade, že po schválení zákona a nadobudnutí jeho účinnosti vláda uvedené určí, budú sa na prevádzkovateľa prepravnej siete vzťahovať podmienky nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete podľa modelu ITO, nepoužije na vlastnícke oddelenie a SPP bude môcť využiť model ITO a bude môcť naďalej fungovať ako vertikálne integrovaný podnik vrátane spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť. Ak vláda do 1. októbra 2012 neurčí, že sa vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete nepoužije, SPP, akciová spoločnosť, bude musieť sa vzdať kontroly v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť.
Vyššie uvedené kroky a činnosti ministerstva hospodárstva uskutoční v priebehu tretieho kvartála... Tuto majú dokonca gramatickú chybu: kvartála, kvartálu. ... roku 2012 tak, aby jednotlivé analýzy mohli slúžiť ako kvalifikovaný podklad k rozhodnutiu vlády SR v otázke schválenia či neschválenia zmeny vlastníckej štruktúry SGH vrátane možného uplatnenia predkupného práva Slovenskou republikou a reálnych možností financovania, aby rozhodnutie vlády odrážalo najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.
Vážené dámy, vážení páni, tu by som sa rád pozastavil, že ak teda tento materiál bol realizovaný na to, aby odrážalo to rozhodnutie vlády, najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky, tak je tu potom úplne zrejmé, že k tomuto nedošlo. Lebo nikde nie je napísané, že táto vláda nemohla požadovať alebo spätný odkúp akcií, to je niečo, o čom sa tam síce pojednáva, ale vyhodnocuje sa to ako nevýhodné, resp. nikde nie je napísané, že mohla požadovať vstup kvalifikovaného investora, rozumej nie finančného špekulanta. Inými slovami, keď sa toto rozhodovanie robilo, tak sa nerobilo v záujme verejnosti, robilo sa v záujme úzkej skupiny ľudí, ktorých väzby na vládu sú úplne zrejmé. A čo je asi najdôležitejšie, absolútne nie pred očami verejnosti.
To boli len dve strany materiálu, ktoré keď som prečítal, a poviem otvorene, že mám dve vysoké školy, tak som si stopercentne istý, že sú napísané jazykom, ktorý je ťažko, ťažko ľuďom zrozumiteľný, a hlavne zakrýva pravý účel toho, prečo vlastne vznikol tento materiál.
Ak takýto informačný materiál mal vládu reprezentovať, mal v prvom rade obsahovať to, kde je Slovenská republika silná, to, kde je Slovenská republika pri vstupe finančného investora, finančných špekulantov, ktorí nie sú kvalifikovaní investori, pri tomto vstupe kde môže Slovenská republika istým spôsobom do toho hovoriť. A už vôbec neobsahuje isté strategické rozhodnutie o budúcnosti fungovania vôbec plynárenstva na Slovensku, ktoré tu vôbec nie je nijakým spôsobom spomínané.
Prvé rokovanie so zástupcami EPH sa konalo v Bratislave dňa 21. júna 2012. Na stretnutí odzneli prvé návrhy tém a okruhov, o ktorých by predstavitelia EPH chceli hovoriť s ministerstvom hospodárstva, chceli by rokovať v rámci diskusie o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry v SGH. Tieto počiatočné tézy poslúžia ako vstup do analýz, ktoré ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti vykoná.
Potom je samotné uznesenie vlády, kde berie na vedomie Informáciu o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gaz Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť, a, samozrejme, dáva sa na vedomie predsedovi Fondu národného majetku.
Poprosím, vážené dámy, vážení páni, napriek tomu, že ten text je napísaný značne nezrozumiteľne a pomerne odťažitým jazykom, aby ste si všimli, že tam nie je ani slovo o tom, že by Slovenská republika mohla mať istý ofenzívny, aktívny alebo asertívny prístup k tomu, že niektorí investori, to znamená veľkí plynári, chcú zo Slovenska odísť a čo by mohlo Slovensko na základe toho vlastne získať ako pozíciu v SPP, resp. prečo by Slovensko malo s tým súhlasiť, aby títo investori odišli, a prečo napríklad slovenská vláda nehľadala radšej možnosť spätného odkupu akcií alebo nehľadala tú možnosť, že sem pritiahne iných kvalifikovaných investorov.
Zdôrazňujem to preto, lebo toto považujem za absolútne kľúčový bod debaty samotnej, že hovorí sa tu vlastne o výhodách, ktoré pre budúceho investora môžu vyplývať, ako napríklad oddelenie tranzitu od, tranzitu plynu od dodávok plynu domácnosti samotným, domácnostiam samotným, ale nehovorí sa o tom, že vlastne máme kľúčovú páku v rukách.
Hovorím to znova ešte raz preto, lebo skutočný vstup finančného investora, finančného špekulanta do tohto reťazca nie namiesto kvalifikovaného investora odsúhlasila táto vláda. Tu je namieste úplne sa pýtať, že čo bude ďalej.
A poviem vám možnože taký myšlienkový experiment, na základe ktorého to veľmi ľahko pochopíte. Zatiaľ čo predtým tam bol investorom francúzsky a nemecký bezsporný plynárenský gigant, kde bolo úplne jasné, že sa bude podnikať ďalej v plynárenstve, teraz tam je finančný investor, ktorý nemá s plynárenstvom skoro nič spoločné, resp. zlomok z toho, čo majú, čo mali dovtedajší investori, a v podstate vláda k tomuto dala svojím rozhodnutím súhlas.
No ale potom, vážené dámy, vážení páni, ďalším investorom, ku ktorému sa to bude môcť posunúť, bude napríklad nejaká napríklad iránska spoločnosť. Nič tomu nebráni. Lebo táto vláda nijako nezvažovala ani geopoliticky, ani bezpečnostné riziká, ktoré by z tohoto mohli vyplývať. A napríklad v tejto informačnej správe, poprosím ctených, á, poslankyne a poslancov SMER-u, aby ma opravili, keď sa mýlim, o bezpečnosti a geopolitickom ukotvení Slovenska a jeho nadväznosti na plynárenský priemysel nie je ani pol, ani pol slova.
Prejdeme ďalej, aby sme to teda prešli. Nájdem ďalší dokument.
Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť. To je to, k čomu už potom prišla vláda, keď potom prešla celým tým procesom, keď medzitým odsúhlasila, odsúhlasila samotný vstup tohoto finančného investora, nekvalifikovaného investora do spoločnosti SPP.
Informáciu o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti SPP, a. s., predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky ministerstvo hospodárstva, ďalej skratka MH SR, v zmysle bodu B.3. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 694 z 12. decembra 2012, ktorým vláda Slovenskej republiky uložila okrem iného ministrovi hospodárstva realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Priložený dokument identifikuje zjednodušenú štruktúru reorganizácie, vybrané informácie a argumenty, ktoré ministerstvo hospodárstva považuje za relevantné v súvislosti s rozhodnutím o reorganizácii skupiny SPP ako jeden z kvalifikovaných predpokladov, pardon, podkladov pre rozhodnutie vlády Slovenskej republiky ohľadom ďalšieho postupu tak, aby toto rozhodnutie vlády Slovenskej republiky odzrkadľovalo to najlepšie riešenie v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Znova ten istý odstavec odpísaný z toho, čo bolo pred rokom a tromi mesiacmi. To znamená, stále sa tvárime, že sledujeme najlepšie riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Uvidíme, či v tomto znova bude zohľadnený, aspoň v tomto dokumente, na základe ktorého sa pred necelými dvoma týždňami rozhodovalo bezpečnostné hľadisko alebo geopolitické hľadisko, prípadne iná vízia, ktorá súvisí s rozvojom plynárenstva na Slovensku.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť.
Vážené dámy, vážení páni, tu si to nemýľme s tým, čo bolo na začiatku ešte také teoreticky možné so spätným odkupom akcií tých lukratívnych častí SPP. Je to tu napísané síce kulantne, ale jedná sa o nadobudnutie tej časti SPP, ktorá je stratová. A, samozrejme, tu je pripísané to, čo tu pán premiér prezentoval. A získa tak a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovensku, na Slovenskú republiku, pardon. No nie pardon, takto to tam máte napísané, ja to prečítam celé, žiadne pardon.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len "SPP"), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No, á, možnože je to také úsmevné, toto je... (Reakcia z pléna.) Áno, áno, však ja sa tomu povenujem.
Toto je mimochodom ten dokument, ktorý vznikol na tom záhadnom počítači pána poradcu, resp. toho zástupcu akcionára, finančného špekulanta, v SPP. Zdá sa, že si nedali ani tú robotu, aby to po sebe prečítali.
Ja to ešte raz prečítam, aby som si bol istý, že tomuto vysoko kvalifikovanému odborníkovi, ktorého práca prešla aj cez ministerstvo hospodárstva, sám pán minister Malatinský podpísal, že ja jednoduchý poslanec som neurobil chybu. Skúsim ešte raz, budem veľmi presný. Samozrejme, všetci chápeme tie okolnosti, že takto vážnu vec, takto vážnu vec o pol druhej v noci preberať, no, poďme na to.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No nemôžem si pomôcť, ale jednoducho je to gramaticky, gramaticky zle.
Na to, čo tu ináč pán premiér, on to nehovoril tu dnes, ale minule som ho videl v takej televíznej relácii pomerne opusteného a osamelého, hovoril, si vymieňali dokumenty s akcionárom, tak na to, že si ich niekoľkokrát vymenili, aby tam bola takto nezrozumiteľná veta a nevšimol si to nikto ani z vlády, ani slovútni poradcovia, akcionári, no tak pozerám, že teda ten materiál asi za veľa nestojí.
Nie veľmi by som bol spokojný potom s tými časťami, ktoré sú viac odborné a menej im rozumieme, keď nedokážu napísať jednu, ale zasa nekrivdime im, rozvitú, gramaticky správnu vetu.
Takže asi, asi by bolo dobré, keď sa sem vláda dostaví, ja pevne verím, že aj taký bod budeme mať, sa opýtať pána ministra hospodárstva, že či by nebolo dobré, keby sme za partnerov aspoň vyberali tých, ktorí ovládajú základnú gramatiku slovenského jazyka a neprodukujú takéto zmätky.
Zásadnými dôvodmi ministerstva hospodárstva pre takéto odporúčanie je predovšetkým aktuálny stav rokovaní s kľúčovým dodávateľom plynu, ktorý indikuje vylepšenie kontraktu oproti súčasnému stavu, faktor späť získania plnej manažérskej kontroly nad kľúčovým dodávateľom plynu v Slovenskej republike a získanie kontroly nad cenami zemného plynu.
Znova tu máme nejaký odkaz do budúcnosti, že keď kúpime stratovú, stratovú časť SPP, tak sa nám podarí dohodnúť lepšie ceny, nikto nevie ako, ale hlavne, že budeme mať nad tým kontrolu. Ja len upozorňujem, že sa dostávame do stavu, kedy sme už kontrolu aj mali nad touto firmou, a bolo to práve v čase, keď Duckého zmenky lietali tuná po trhu. A upozorním na to, že to je to, čo je reálne riziko, že znova, keď tam ten manažment nastúpi a bude to podobne viesť ako za Duckého, no tak sa dožijeme ďalších zmeniek.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované o získaní plnej kontroly nad niektorým z prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, a to najmä z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny.
Poprosím ešte raz, aby sme tej vete rozumeli.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované...
Neviem, ako asi by som, nechápem tento trpný rod, že čo je uvažované. Pochopil by som, že uvažujeme alebo uvažujú, ale je uvažované o získaní. Tiež sa mi to zdá gramaticky nesprávne, ale zdá sa, že tento dokument, ktorý vznikol u pána zástupcu, u pána zástupcu finančného investora, špekulanta, a proste ministerstvo hospodárstva si ho osvojilo, no tak predpokladám, že keď sú tam už dve nezrozumiteľné, nezrozumiteľné vety na prvej strane, asi tam bude nejaký problém. Asi tam bude nejaký problém, že dostali príkazom, že nesmú zmeniť ani čiarku, lebo neviem si predstaviť ináč, že by niečo podobné pustili von.
Z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny, tomu sa povenujem ďalej, štátom kontrolovaný prevádzkovateľ zásobníku... Zásobníka, zásobníka. Podľa mňa zásobníku, ale dobre. ... zásobníka by so svojím vlastným zásobníkom, by sa so svojím vlastným zásobníkom stal nezávislým hráčom na tomto trhu.
Predložený materiál nemá v súčasnosti ekonomický, finančný, environmentálny vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov.
Hlavným cieľom materiálu je v principiálnych bodoch vysvetliť navrhnutý spôsob reorganizácie a získať poverenie ministra hospodárstva uskutočniť reorganizáciu skupiny SPP a podpísať súvisiacu dokumentáciu a poverenie ministerstva hospodárstva zabezpečiť stabilné skladovacie kapacity zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel, akciovú spoločnosť, a Slovenskú republiku.
No. Na to, že tvrdia, že predložený materiál, rozumej vôbec to, informácia o tom, akým spôsobom chcú reštrukturalizovať SPP, nemá v súčasnosti ekonomický a finančný a environmentálny vplyv, sporil by som sa o výraze ekonomický a finančný. Lebo ak kupujete stratovú spoločnosť a napíšete do materiálu, že to nemá v súčasnosti ekonomický a finančný vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, tak je to jednoducho lož.
Netreba nijakým vážnym spôsobom robiť super analýzu, ale každému je zrejmé, že keď sa tešíte na dividendy z SPP, kde polovicu z tých dividend dostáva zahraničný investor, polovicu Slovenská republika, stratovú divíziu alebo stratovú časť, rozumej obchodník-matka, je to tu napísané v tom materiáli, si delíte stratu napoly. Akonáhle získate celú kontrolu, tak, samozrejme, o tú stratu je menší príjem do štátneho rozpočtu.
Neviem si celkom dobre predstaviť, čo pán minister financií pri prerokovaní tohto materiálu na vláde robil, keď na toto, voči tomuto neprotestoval. Toto je niečo, za čo by, myslím si, že v prvom semestri na Ekonomickej univerzite aj mu nedali skúšku, keby niečo podobného tvrdil, že nákup stratového podniku nebude mať ekonomický, finančný vplyv.
Ale zasa ku cti slúži, že som si istý, že asi v tom výraze, že environmentálny sa nepomýlili, aspoň dúfam, budeme čítať ďalej, budeme pozorní.
Ďalším materiálom zo 4. 9., názov „Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť“, nové znenie. Číslo materiálu UV-22422/2013.
Východisková situácia.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) na svojom zasadnutí konanom dňa 12. decembra 2012 prerokovala a vzala na vedomie návrh právnych dokumentov súvisiacich so zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (ďalej len „SGH“)... Pardon. (Rečník sa napil z pohára.) ... návrh právnych dokumentov súvisiacich s realizáciou modelu nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, a návrh Zmluvy o reorganizácii skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“ alebo „spoločnosť“), v zmysle uznesenia vlády č. 694 z 12. decembra 2012, uložila ministrovi hospodárstva zabezpečiť kompletizáciu predložených návrhov právnych dokumentov, ich skompletizované znenie následne podpísať v mene Slovenskej republiky a realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP (ďalej ako „skupina“ alebo „skupina SPP“, čo predstavuje všetky spoločnosti patriace do konsolidovanej skupiny SPP: materská spoločnosť SPP, akciová spoločnosť, a dcérske spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, SPP – distribúcia, akciová spoločnosť, Nafta, akciová spoločnosť, Pozagas, akciová spoločnosť, SPP CZ, akciová spoločnosť, SPP Bohemia, SPP Storage, s. r. o.) a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Relevantná transakčná dokumentácia bola podpísaná dňa 14. decembra... Všimnite si, ako rýchlo, o dva dni po tom, čo vláda rozhodla o vstupe finančného investora, nekvalifikovaného, podotýkam, to znamená nie plynára, ale skorej špekulanta, ktorý proste, ktorého sami odobrili vstup, už o dva dni podpísali tieto dokumenty. Následne bolo 23. januára zvolané mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde došlo k výmenám v orgánoch spoločnosti a nový akcionár sa ujal výkonu svojich akcionárskych práv.
Nestihol som to povedať pri svojom prvom vstupe, tak to poviem teraz. Môj názor je ten, že skutočne vlastne rozhodnutie vlády, ktorá podpísala vlastne vstup tohoto finančného investora napriek tomu, že vedela, že nie je to kvalifikovaný investor, nie je to niekto z veľkej plynárenskej brandže, bolo treba práve preto, aby si investor bol istý.
Inými slovami, všetky teórie a špekulácie, že mohli to urobiť aj bez rozhodnutia vlády, že v SPP sa mohla zmeniť vlastnícka štruktúra bez rozhodnutia vlády, padajú. Lebo tu je jeden aktívny, aktívne priznanie, že táto vláda odobrila vstup tohoto finančného investora, príp. finančného špekulanta, to sa uvidí v budúcnosti, ale určite nie veľkého plynárenského hráča, ktorý by spĺňal parametre a kritériá kvalifikovaného investora.
A myslím si, že skutočný dôvod, pre ktorý bolo treba aktívny súhlas vlády, bola obava tohoto finančného investora, že by niekto v budúcnosti mohol rozporovať práve tento vstup do spoločnosti SPP.
Jako sme počuli z iných príspevkov, urobili to za peniaze, ktoré boli cudzie, rozumej peniaze z úveru. No tak pravdepodobne aj banky, alebo tí, ktorí tie peniaze požičiavali, chceli mať istotu, že ide o nevratný proces a že získajú riadnu kontrolu nad SPP, že nikto nebude protestovať a že ani prípadná zmena vlády nepovedie k tomu, že by niekto ďalší trval na tom, čo je pre ľudí normálne a prirodzené, rozumej, aby v SPP bol za partnera nejaký iný plynárensky koncern, príp. konzorcium plynárenských koncernov, a nie niekto, kto s plynárenstvom má spoločné akurát tak malilinký, malilinký zlomok, niekde predával trochu plyn, ale nič viacej.
V zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, uzatvorenej medzi Fondom národného majetku (ďalej len „FNM“) a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „MH SR“) a spoločnosťou Energetický a průmyslový holding , a. s. (ďalej len „EPH“), zo dňa 14. 12. 2012 (ďalej len „Zmluva o reorganizácii skupiny SPP“), ako aj Akcionárskej zmluvy medzi Fondom národného majetku a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky, spoločnosťami EPH a EPH Gas Holding B.V. ohľadom SPP zo dňa 14. decembra 2012 (ďalej len „Akcionárska zmluva“), vyplýva okrem iného (a za dodržania viacerých predpokladov a princípov) záväzok realizovať reorganizáciu skupiny SPP.
Súčasťou dohodnutých podmienok uskutočnenia reorganizácie je opčná štruktúra, v zmysle ktorej má Slovenská republika právo nadobudnúť, resp. právo rozhodnúť sa nenadobudnúť od EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi zemného plynu.
Čiže znova sme len a len pri tej téme, Slováci, zoberte si radšej tú stratu, my sme noví investori, my vám to radi dáme. Stratová firma, to je niečo pre vás. Tie ziskové si, samozrejme, necháme.
Vzhľadom na neskoršie prevzatie SPP spoločnosťou EPH došlo aj k oneskoreniu v príprave podkladov a dát potrebných k príprave valuačných modelov a podkladov pre due diligence spoločnosti (pripravovaných v súvislosti s reorganizáciou) a taktiež k dodatočným časovým nárokom na posúdenie prípadných iných variantov reorganizácie. Z týchto dôvodov bol dátum rozhodnutia stanovený dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP na 30. septembra 2013.
Vzhľadom na dohodnuté podmienky predmetnej opcie v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je potrebné, aby v dohodnutej lehote, t. j. v lehote do 30. septembra 2013, ktorá je definovaná dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP zo dňa 12. júla 2013, bolo prijaté rozhodnutie vlády ohľadom transakcie a obsah takého rozhodnutia bol formálne oznámený EPH zo strany ministerstva hospodárstva. V prípade nekonania zo strany vlády v uvedenej lehote by sa EPH mohlo v zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP domáhať, aby štát, resp. FNM odkúpil od skupiny EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi ZP za dohodnutých podmienok.
Tak, vážené dámy, vážení páni, moc dobre, moc dobre som nie istý, ale je tu podľa všetkého jasne napísané, že vláda ani nemala inú možnosť, ako SPP, rozumej tú stratovú časť, kúpiť, resp. prevziať. No, uvidíme, čo bude dokument hovoriť ďalej.
Realizované kroky a činnosti súvisiace s analýzou možnosti reorganizácie spoločnosti skupiny SPP.
Záväzkom EPH, vyplývajúcim zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, bolo zabezpečiť, aby bolo zástupcom Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva a ich poradcom umožnené vykonať hĺbkovú právnu a účtovnú previerku za účelom overenia celkového stavu spoločnosti... To rozumej SPP. ... a východísk použitých pri výpočte stanovenia hodnoty spoločnosti.
Vzhľadom na vyššie uvedené boli realizované detailné právne, finančné, daňové a účtovné analýzy, ktorých cieľom bolo poskytnúť ministerstvu hospodárstva dostatočné množstvo podkladov na kvalifikované rozhodnutie o možnostiach reorganizácie skupiny SPP. Kľúčové dokumenty, ktoré boli spracované v súvislosti s analýzou možností reorganizácie skupiny SPP, boli nasledovné:
- Ocenenie spoločnosti SPP k 31. 12. 2012 (ďalej len „ocenenie“), ktoré kvalifikuje... Pardon. ... kvantifikuje oceňovací interval SPP a jednotlivé komponenty hodnoty spoločnosti, tzv. enterprise value alebo „EV“, k 31. 12. 2012 za použitia metódy diskontovaných voľných peňažných tokov („DCF“ alebo tiež "výnosová metóda"), pričom kľúčovým podkladom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 vypracovaný súčasným manažmentom SPP. (Rečník sa napil z pohára.)
- Správa o výpočte výšky pracovného kapitálu a výpočte čistého dlhu vrátane stanoviska primeranosti výšky pracovného kapitálu k 31. 12. 2012.
- Správa o právnej previerke, ktorá zhrňuje kľúčové právne skutočnosti, ktoré by mohli mať podstatný nepriaznivý vplyv na celú možnú, na možnú transakciu (ďalej len „transakcia“ definovaná ako nadobudnutie alebo nenadobudnutie 49-percentného podielu v SPP Fondom národného majetku Slovenskej republiky).
- Základné účtovné a daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
Skúsim ešte raz, lebo zdá sa, že táto veta je menej zrozumiteľná, tak nech sa páči.
- Základné účtovné, daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje...
No, nie som si úplne istý, ale ktorá sumarizuje, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
No, ja som si už zvykol pri týchto dokumentoch, že sú pomerne nezrozumiteľné, ale že sú tam naozaj štylistické, odpustite mi to, kraviny, tak to naozaj je, asi svedčí o tom, ako veľmi vážne táto vláda tento dokument brala, resp. tí, čo ho písali, ako si boli veľmi istí, že im to na vláde odmávajú.
Bol by som veľmi rád, keby tu bol pán minister hospodárstva, prípadne jeho nadriadený, pán premiér, keby svojím naozaj vybraným vkusom a vycibrenou znalosťou gramatiky objasnili tomuto plénu, poslankyniam a poslancom, čo sa touto vetou myslí, a teda ktorá sumarizuje, kto, čo sumarizuje, resp. na základe čoho sa vlastne rozhodli.
V rámci posudzovania možností reorganizácie skupiny SPP bolo vypracovaných viacero analýz a identifikovaných viacero alternatív reštrukturalizácie skupiny SPP. Na základe ďalších detailnejších analýz a s tým súvisiacich rokovaní bol identifikovaný: jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády využiť opciu na akvizíciu SPP ako dodávateľa ZP a jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády nevyužiť takúto, takúto opciu.
Pardon, ja som nie istý, ale vý..., hovorím to hneď, pán predseda, ale výraz ZP, aha, dodávateľ zemného plynu. Dobre, je to tam definované, takže môžme pokračovať ďalej. Všetci tomu rozumieme. Pardon. (Rečník sa nechtiac dotkol mikrofónu.)
Rozhodnutie, ktorá z týchto alternatív je preferovaná, bolo rozhodnutím ministerstva hospodárstva a v nasledujúcich častiach dokumentu sú prezentované:
- zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií,
- kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti, ktoré súvisia s možnou transakciou, vrátane strategického posúdenia v širších súvislostiach Slovenskej republiky,
- zásadné argumenty, na základe ktorých sa ministerstvo hospodárstva rozhodlo preferovať konkrétny variant reorganizácie,
- zjednodušenú štruktúru odporúčaného variantu reorganizácie, ktorý bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná do implementačného plánu...
Skúsim ešte raz. Znova jedna z viet, ktorá, zdá sa, že je dôležitá pre pochopenie, preto je napísaná štylisticky zvláštne.
- zjednodušenú štruktúru odporúčania variantu reorganizácie, ktorá bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná... Áno, toto dáva zmysel. ... do implementačného plánu,
- informácia o súvisiacich možných zámeroch v plynárenstve a
- návrh ďalších krokov.
Tak poďme na zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií.
Pri posúdení výhodnosti využitia opcie na akvizíciu spoločnosti SPP boli primárnymi rozhodovacími parametrami predovšetkým: ocenenie SPP, závery z uskutočnenej hĺbkovej previerky, ktorá analyzovala stav spoločnosti v oblasti finančnej a právnej, a analýza rizík a príležitostí, ktoré súvisia s možnou transakciou.
Zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP vyplýva ocenenie SPP k 31. 12. 2012 na úrovni enterprise value na úrovni 120 mil. eur. Kľúčovým vstupom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 založený na viacerých predpokladoch. Vykonané ocenenie vychádzalo primárne z tohto podkladu a bralo do úvahy tzv. opakovateľné, ako aj tzv. jedinečné operácie, pričom bolo okrem iného konštatované, že podnikanie SPP ako obchodníka so zemným plynom a poskytovateľa služieb inými spoločnosťami v skupine SPP je do značnej miery ovplyvnené vysokými fixnými nákladmi, ktoré významným spôsobom znižujú rizi..., znižujú ziskovosť podnikania.
V prípade započítania neopakovateľných položiek bolo konštatované, že ocenenie spoločnosti definované v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je vo výslednom oceňovacom intervale, inými slovami, je stredná hodnota intervalu, ktorý berie do úvahy aj neopakovateľné položky, vyššia ako 120 mil. eur, resp. 58,8 mil. eur (49 % zo 120 mil. eur). Primárnymi zdrojmi hodnoty k 31. 12. sú predovšetkým:
- zisk v objeme približne 150 mil. eur v podobe uvoľnenia pracovného kapitálu, konkrétne zásob zemného plynu, ktoré spoločnosť podľa manažmentu spoločnosti nepotrebuje a nemusí tak v tejto položke viazať hotovosť (optimalizácie stavu zásob, ktorá je vzhľadom na sledované obdobie neopakujúcou sa udalosťou), a
- výnos z prenájmu transmisných aktív za prvé dva mesiace roku 2013 v objeme približne 50 mil. eur, ktorý je vzhľadom na uskutočnený transfer tranzitných aktív mimoriadnou položkou, ktorá aj v budúcnosti sa nebude opakovať.
Len pre tých, ktorí sledujú pozorne túto našu rozpravu, upozorním, že práve týchto 50 mil., to sú ešte peniaze, za ktoré vlastne získala SPP z vlastníctva tranzitu, to znamená tej "rúry", ktorá prešla pod Eustream ako za prvé dva mesiace tohto roku, keď ju ešte vlastnila SPP ako matka.
V rámci ocenenia bolo poukázané na viaceré skutočnosti, ktoré by mali byť brané do úvahy pri konečnom rozhodnutí o využití alebo nevyužití opcie na akvizíciu spoločnosti SPP. Tieto sú v zjednodušenej podobe uvedené v ďalšej časti predkladanej informácie. V ocenení bolo konštatované, že najzásadnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje podnikanie spoločnosti, je kontrakt, resp. jeho parametre, s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Výsledok renegociácie tohto kontraktu významným spôsobom ovplyvňuje hospodárenie spoločnosti a má vplyv na viaceré súvisiace oblasti, ako napr. hospodársky výsledok v sektore domácností. (Rečník si odpil z pohára.)
Bolo identifikované riziko vyplývajúce zo záväzku odberu minimálneho množstva zemného plynu (take or pay) a rozdielu trhovej ceny oproti cene zakotvenej v zmluve s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Asi sa myslí Gazprom.
Dôvodom je najmä pokles spotreby zemného plynu v dôsledku pretrvávajúcej recesie po svetovej kríze v roku 2008 a vstup nových konkurenčných hráčov na trh v súvislosti s politikou Európskej únie o otvorení trhu so zemným plynom. Rozsah tohto záväzku v dnešnom kontrakte pred renegociáciou presahuje rámec odhadovaného predaja v Slovenskej republike. Zároveň je s týmto rizikom spojené riziko dosahovania straty v prípade, ak by zemný plyn nakupovaný podľa zmluvne dohodnutej ceny bola spoločnosť nútená predať za nižšiu cenu. Také, pardon. Take or pay povinnosť a úroveň nákupnej ceny zemného plynu v kontrakte predstavujú významné riziko pre budúcu finančnú situáciu a stabilitu spoločnosti. Bezpochyby výborný dôvod, prečo nakupovať stratovú firmu. Na druhú stranu kontrakt obsahuje renegociačné pravidlá, ktoré toto riziko znižujú.
A súčasťou vykonanej analýzy bolo nasledovné... No tu som veľmi prekvapený, že nie je veľmi veľa napísané, aké renegociačné pravidlá v tomto kontrakte sú, aby sme vedeli posúdiť, ako veľmi znižujú riziko samotné. Ale možno to vypadlo z tohto dokumentu, tak ako vypadli pri niektorej štylizácii zmysel niektorých viet.
No, poďme ďalej.
Súčasťou vykonanej analýzy bolo aj nasledovné:
- kontrola historickej a súčasnej daňovej pozície spoločnosti,
- normalizácia prevádzkového zisku EBITDA,
- analýza primeranosti výšky zásob, pohľadávok, záväzkov a rezerv, kde bolo konštatované, že na základe poskytnutých informácií neboli identifikované dôvody, pre ktoré by sa mala výška pracovného kapitálu považovať za neprimeranú,
- základná analýza tzv. service level agreements a
- prehľad nehnuteľného majetku vo vlastníctve SPP k 31. 12. 2012.
Na základe správy o právnej previerke boli spracované tieto udalosti, ktoré je potrebné z pohľadu štátu zohľadniť pri vyhodnocovaní rizík súvisiacich s transakciou, ako aj pri rokovaniach o podmienkach uskutočnenia a harmonograme transakcie. Čiže len odseky.
- Spory.
- Financovanie.
- Záruky.
- Komerčné zmluvy.
- Skladovacie zmluvy.
- Ostatné kľúčové komerčné zmluvy.
- Poistenie;
- Životné prostredie.
- Pracovné vzťahy.
Kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti... Stále hovoríme o SPP - matke, rozumej tej, ktorá je stratová.
Riziká. Nedohodnutie sa na úpravách parametrov kľúčovej zmluvy s dodávateľom zemného plynu.
Vážené dámy, vážení páni, bezpochyby všetci chceme byť precízni, takže predpokladám, že v tomto prípade sa hovorí o renegociačných pravidlách, ktoré toto riziko znižujú. Ale poďme sa na to pozrieť, ako s tým nakladáme.
Nedohodnutie sa na úpravách parametrov u ČEZ, dodávateľom zemného plynu. Zásadným determinantom hodnoty SPP sú podmienky, za ktorých vie spoločnosť nakupovať zemný plyn, ktorý následne predáva svojim zákazníkom. Dlhodobá zmluva o dodávke ruského zemného plynu, s dobou platnosti do 31. 12. 2028, obsahuje tzv. take or pay záväzok SPP spočívajúci v povinnosti zaplatiť tomuto dodávateľovi určité množstvo zemného plynu bez ohľadu na to, či bol daný zemný plyn v skutočnosti zo strany SPP odobraný. Dokument zakotvuje v konkrétnych časových úsekoch v zásade právo strán na cenovú revíziu za dohodnutých podmienok, pričom na základe informácií manažmentu SPP spoločnosť iniciovala cenovú revíziu k 1. 1. 2013. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Toto je poznámka pod čiarou. Bežne som ich nečítal, ale táto stojí za to.
Ku kompenzácii zo strany dodávateľa plynu došlo v roku 2011, keď bola nákupná cena plynu spätne upravená nadol od začiatku roka 2011 a spoločnosť bola kompenzovaná dobropisom. Okrem toho SPP v roku 2011 zobchodovala aj celý objem predpokladaného plynu z minulých období.
Cieľom manažmentu SPP je renegociovať následné parametre kontraktu: cena dodávateľského zemného plynu na základe price revision klauzuly s cieľom úpravy rozdielu medzi nákupnou cenou zemného plynu na základe „olejového“ vzorca a aktuálnou trhovou cenou zemného plynu na báze spotových cien a objemu dodávaného zemného plynu.
Neúspešná renegociácia parametrov kontraktu by mala za následok výrazne horší (v porovnaní s predikciou manažmentu SPP zhmotnenou v predloženom Outlook pláne) výsledok hospodárenia spoločnosti a nutnosť sanovať prípadné straty z dividendových príjmov, predovšetkým spoločnosti Eustream a SPP Distribúcia, akciová spoločnosť.
V tej súvislosti je však nutné upozorniť na fakt, že spoločnosť má možnosť začať arbitráž voči GPE v prípade, že nedôjde k riešeniu, ktoré by bolo uspokojivé pre SPP.
Znova odkaz pod čiarou č. 6: Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého mu bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. USD, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu, ktorá sa značne líšila od trhovej ceny. Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov. Spoločnosť Gazprom vyčlenila na rok 2013 pre účely podobných kompenzácií viac než 6 mld. eur.
No ja to prečítam ešte raz, lebo nie som si úplne istý, či to je správne, ale však uvidíme v ďalšej diskusii, keď sa toho ujmú odborníci z vlády.
Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. amerických dolárov, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu... Zatiaľ rozumiem. ... ktorá sa značne líšila od trhovej ceny... Rozumiem tomu tak, že máme nejaký dlhodobý kontrakt, rovnako ako má aj RWE, ktorý sa ale líšil, líšil v cene značne od ceny, ktorá je momentálne trhová.
Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov.
Tu by som sa možnože opýtal pána ministra, keby tu bol, že či teda zníženie korelácie znamená zvýšenie, zvýšenie, iné korelácie, zníženie korelácie z ceny ropných produktov znamená zvýšenie korelácie za trhovou cenou. Ale keďže ho tu stále nevidím, prakticky od samého začiatku, tak neviem, či mi bude takto podrobne odborne a fundovane odpovedať.
A úplne rovno vám poviem, kolegovia, že si myslím, že nebude, lebo keďže mnohé dokumenty si nepíše on sám, v mnohých dokumentoch sú štylistické chyby, to znamená, že asi ich ani nečíta, ináč by ich nepodpísal. No, tak táto otázka možno bude nad jeho sily. Uvidíme, uvidíme neskôr v debate. Možno, možno predsa len sa pochlapí a pôjdeme do toho aj trochu odborne.
Liberalizácia trhu so zemným plynom na Slovensku v roku 2007 umožnila vstup konkurenčných dodávateľov zemného plynu do všetkých odberateľských segmentov. Vplyvom konkurenčného prostredia postupne klesal trhový podiel SPP vo všetkých kategóriách zákazníkov. Strata zákazníkov mala za následok pokles objemov zemného plynu, ktoré bolo SPP schopné umiestniť na domácom trhu. (Rečník sa napil z pohára.)
To vzhľadom na parametre kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu a take or pay povinnosti SPP odobrať minimálne množstvo zemného plynu vyvolalo nutnosť vyjednať s dodávateľom presun objemov do budúcnosti. Je reálne predpokladať, že už súčasný výrazný tlak na marže bude pokračovať, trhový podiel SPP bude klesať.
Vážené dámy, vážení páni, tak toto je teda skutočne veta, ktorá, ktorá ma šokuje, lebo nielenže kupujeme stratovú firmu, ale tu pozerám naviac, že sme povinní odobrať určité množstvo plynu, hoci to presúvame do budúcnosti, to je také grécke tlačenie budúceho záväzku. A zároveň sa tu predpokladá, že trhový podiel SPP bude klesať.
Inými slovami, keby boli poctiví tí, čo to píšu, ja sa, samozrejme, nečudujem, keď to píšu tí, ktorí zastupujú protistranu, že v tomto poctiví asi nebudú, tak by tam napísali, že strata sa bude prehlbovať.
Škoda, že tu nie je pán minister, však on je zdatný obchodník, a aj keď pozerám, že kde vlastne býva, tak obchoduje s tými najlepšími z najlepších, alebo najbohatšími z najbohatších, to sú jeho partneri. Možno keby to s nimi prekonzultoval, tak by túto jednoduchú ekonomickú poučku mi vysvetlil. Lebo podľa toho, čo tu má napísané, nielenže kupujeme stratovú firmu, ale naviac sa bude strata prehlbovať.
Zatiaľ, zatiaľ som veľmi, veľmi, veľmi, veľmi pesimistický voči tejto kúpe. Ale no, uvidíme. Toto je ale vážny odstavec, to znamená, že keď konštatujeme, že máme povinnosť odobrať plyn, rozumej, zaplatiť ho, že ju máme tak veľkú, že to musíme presunúť do budúcnosti. Rozumiem. Ale je to aj tak budúci záväzok. A keď ešte máme napísané, že bude trhový podiel SPP klesať, to znamená, že keď to aj odoberieme, tak to nepredáme koncovému zákazníkovi, tak mám o spoločnosť SPP - matku, rozumej tú stratovú divíziu, veľké obavy. A veľmi dobre rozumiem, prečo finančnému investorovi alebo, ak chcete, finančnému špekulantovi extrémne záležalo, aby sa toho zbavil.
A keď si pozriem aj tie dokumenty, ktoré mám, ja som to čítal, aj kolegovia predo mnou, tak väčšina tých debát nebola o tom, ako si udržať podiel na ziskových činnostiach. Tam bolo úplné minimum, len rýchlo im to dajme, odsúhlasme im to na úrovni vlády, ale ako by mala táto vláda prevziať stratové. Neviem, neviem, no. Ja by som sa rád pána ministra opýtal, či tento odstavec čítal a ako s ním chce vlastne naložiť.
Odchod zahraničných akcionárov Gaz de France a E.ON z SPP vyvoláva do budúcnosti riziko vstupu nových konkurentov na trh s dodávkami zemného plynu v Slovenskej republike.
Veľmi zaujímavý aspekt, ktorý konštatuje sa priamo vo vládnom dokumente, a to je ten, že keď odídu hlavní plynárenskí hráči, prídu miesto nich finanční investori na základe rozhodnutia vlády pod vedením Roberta Fica alebo, ak chcete, finanční špekulanti, keďže nemajú skoro žiadnu skúsenosť s plynom, s plynárenským priemyslom oproti tým, ktorí boli predtým v SPP, no samozrejme, že to povzbudí nových konkurentov. Lebo opticky to zvonka vyzerá tak, že zatiaľ čo SPP bolo strategickým podnikom, kde mal strategických partnerov, no tak teraz je podnikom, ktorý je odpoly vlastnený špekuláciou alebo vlastnený na špekuláciu, ale zároveň je tam ešte odovzdaná aj manažérska kontrola. Nevzbudzuje to nejakú veľkú dôveru, že sa bude jednať o dlhodobý projekt.
Bývalí akcionári majú dlhoročné skúsenosti s fungovaním obchodu so zemným plynom na slovenskom trhu. Áno, tento nový akcionár, pokiaľ som správne pochopil z tej prezentácie, nemá s plynom žiadne, resp. úplne malé.
Navyše počas niekoľkoročného pôsobenia v SPP majú veľmi dobrý prehľad o podnikaní SPP, zákazníckom portfóliu, ziskovosti SPP v jednotlivých segmentoch odberateľov zemného plynu a v neposlednom rade detailné informácie o nákupnom kontrakte s dodávateľom zemného plynu. Tieto znalosti trhu a SPP im dávajú konkurenčnú výhodu, ktorá môže mať za následok v prípade vstupu na trh s dodávkou zemného plynu v Slovenskej republike ďalšie zhoršovanie pozície SPP na domácom trhu. Takisto veľký hráč RWE po odchode z tranzitných aktív v Českej republike sústreďuje svoje obchodné aktivity na tento stredoeurópsky región.
Vážené dámy, vážení páni, tak ja naozaj nerozumiem, či potom nestálo za to, aby sme cez tú klauzulu o kvalifikovanom investorovi udržali strategických investorov v SPP, keď tu zároveň píšeme, že keď odídu, tak nám ešte zhoršia pozíciu SPP ako takého. Inými slovami, toto je taký pomerne zatiaľ nepomenovaný jav, že tým, že vláda, no ako povedal by som, v obrovskom chvate odovzdala kontrolu nad SPP finančným špekulantom, výrazne poškodila aj pozíciu SPP z hľadiska konkurencie. Je to napísané vo vlastnom materiáli.
Ja sa veľmi teším, lebo predpokladám, že táto debata bude pokračovať aj zajtra, kedy tu budú už teda pán predseda vlády a páni ministri, ako budú odpovedať na túto otázku, prečo potom urobili tak zlé rozhodnutie. Prečo jednoducho nežiadali od strategického partnera, aby, ak predáva svoj podiel, predal strategickému partnerovi? Prečo pripustí, že tam príde niekto špekulant? Že prečo pripustí, že tam príde niekto, kto má mizivé skúsenosti oproti tým, ktorí odchádzajú? To si ani neviem celkom dobre predstaviť, že za akých okolností toto rozhodovali, a už vôbec si neviem predstaviť, aká kvalifikovaná debata sa na túto tému viedla.
Z tých dokumentov, ktoré som tu zatiaľ prečítal, žiaden nehovorí o tom, aké silné pozície malo Slovensko vlastne pri tomto vyjednávaní. A že mali silné pozície, to je predsa zrejmé z toho, že na tlak tohoto budúceho investora, špekulanta, vláda posvätila tento prevod. To znamená, že bez posvätenia vlády to jednoducho nešlo. Inými slovami, mohli odmietnuť a mohli povedať: Prepáčte, kolegovia z Francúzska, Nemecka, my keď sme vám dávali alebo umožňovali, keď sme umožňovali vstup do SPP, tak sme mali podmienku, aby ste boli veľkými plynárenskými hráčmi, a teda ak vy odchádzate, tak my na tejto podmienke trváme, nájdite za seba adekvátnu náhradu tak, aby sme neohrozili plynárenský priemysel na Slovensku. Tuná to priamo píšete vo vládnom materiáli, pán neprítomný premiér, neprítomný minister, že to ohrozenie ste sami urobili.
Poďme ďalej. Výsledky podnikania spoločnosti v budúcnosti. Kombináciou vyššie uvedených faktorov sa ako riziko vníma výrazný pokles trhového podielu SPP, akciovej spoločnosti, a pokiaľ nedôjde k renegociácii, neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny... Úplne plne chápem na základe tohoto, prečo sa EPH ponáhľalo vlastne odísť z tejto firmy. ... neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny a dosahovanie strát z tohoto spätného predaja, čo všetko by malo za následok zhoršenie finančnej pozície spoločnosti. Na základe informácií manažmentu SPP existuje riziko vykázania straty v roku 2013 aj 2014 v prípade nedosiahnutia adekvátnej úpravy nákupnej ceny zemného plynu a zároveň udržania súčasnej úrovne cien zemného plynu pre domácnosti, ako aj z dôvodu z histórie pokračujúcich nevýhodných kontraktov v oblasti skladovania.
Vážené dámy, vážení páni, to, čo tu je jasne napísané, je, že nielenže tu máme riziko, tým, že preberáme tú stratovú časť stopercentne na seba, ale zároveň tu máme napísané, že to riziko dokážeme eliminovať len väčšou závislosťou na hlavnom dodávateľovi plynu, rozumej Gazprome, rozumej Rusku.
Inými slovami preložené do slovenčiny, ak chceme tú stratu udržať na tej úrovni, aká je len teraz, lebo hovorí sa o zhoršení straty matky, ktorá dodáva plyn do domácností, tak budeme musieť pekne kolenačky rokovať s Gazpromom, aby nám umožnil, aby nám umožnil dohodnúť si lepšie ceny. Čiže nie, nie sme vo výhodnejšej situácii, ako hovorí pán premiér vo svojich vystúpeniach, ale, naopak, sme v nezávideniahodnej situácii, pretože je situácia taká, že sme odkázaní dohodnúť si nové podmienky kontraktu s tým ale, že už tam budeme sami, čiže budeme plnú cenu znášať.
No, viackrát tu padlo za tento večer nejaké také vyjadrenie, že či by podobným spôsobom nakladali politici s vlastnými peniazmi. No v žiadnom prípade by niekto nekupoval stratovú firmu s ešte stratovejšími vyhliadkami a zvýšením závislosti na partnerovi, o ktorom je známe aj z vlastnej skúsenosti, že používa vlastne tému plynu, resp. komoditu plyn, ako istý geopolitický tlakový nástroj. Nech sa páči, kto si nepamätá, v roku 2009 plynová kríza.
Príležitosti. Úspešná renegociácia kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu.
Tu si myslím, vážené dámy, vážení páni, že by sme mohli skončiť. Toto by som si už rád prebral skutočne, keď tu bude prítomný pán premiér, keď tu bude prítomný pán minister. Vidím, že tu sa kolega hlási ako predkladateľ.
Takže ďakujem veľmi pekne a teším sa na to, že budeme môcť v takejto hlbokej, fundovanej, odbornej a pracovnej atmosfére ďalej pokračovať, a verím, že prilákame, prilákame istým spôsobom pozornosť, pozornosť aj vládnych poslankýň, poslancov a, samozrejme, aj vlády samotnej, keď zistia, že tá debata ide po podstate veci, keď zistia, že sú tam otázky, na ktoré by mali zodpovedať, keď zistia, že skutočne, skutočne vo vlastných materiáloch majú nie že protirečenia, ale argumenty, prečo neustupovať finančnému špekulantovi, a argumenty, prečo nekupovať stratovú firmu.
Ďakujem veľmi pekne.
Neautorizovaný
Vystúpenia
0:39
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:39
Alojz HlinaAle ja by som na vás zaapeloval na jednu vec. Ste tu traja. Existuje jedna možnosť, ako z tohto vyjsť, a ja by som naozaj na vás troch apeloval, vy môžte dať nie hlasovať, ale môžte dať všeobecný súhlas s...
Ale ja by som na vás zaapeloval na jednu vec. Ste tu traja. Existuje jedna možnosť, ako z tohto vyjsť, a ja by som naozaj na vás troch apeloval, vy môžte dať nie hlasovať, ale môžte dať všeobecný súhlas s prerušením schôdze. Čiže navrhujem procedurálny návrh, aby ste vyhlásili, či je všeobecný súhlas s prerušením schôdze. A na vás troch a naozaj vás zo srdca poprosím, prosím vás, nekričte, že nie. Prerušíme toto trápne divadlo, vyspíme sa a ráno sem prídeme plní síl.
Ak máte úctu k tomu, čo je nad vami, ak máte úctu k tej vlajke, čo je tam, ak máte úctu k hymne, ktorú ste nedovolili pustiť, prosím vás pekne, nezakričte, že nie. Dajte, či existuje všeobecný súhlas.
Ďakujem.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:39 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani podpredsedníčka, inač, mimochodom, to, že ste, po miestnostiach popíjajú niektorí vaši kolegovia, to rozširoval džudista už predtým, ako ste svojich ľudí sem zavolali, tak si to s ním prípadne vybavte.
Ale ja by som na vás zaapeloval na jednu vec. Ste tu traja. Existuje jedna možnosť, ako z tohto vyjsť, a ja by som naozaj na vás troch apeloval, vy môžte dať nie hlasovať, ale môžte dať všeobecný súhlas s prerušením schôdze. Čiže navrhujem procedurálny návrh, aby ste vyhlásili, či je všeobecný súhlas s prerušením schôdze. A na vás troch a naozaj vás zo srdca poprosím, prosím vás, nekričte, že nie. Prerušíme toto trápne divadlo, vyspíme sa a ráno sem prídeme plní síl.
Ak máte úctu k tomu, čo je nad vami, ak máte úctu k tej vlajke, čo je tam, ak máte úctu k hymne, ktorú ste nedovolili pustiť, prosím vás pekne, nezakričte, že nie. Dajte, či existuje všeobecný súhlas.
Ďakujem.
Neautorizovaný
0:39
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:39
Alojz HlinaVystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:39 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Prerušenie schôdze.
Neautorizovaný
0:41
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:41
Štefan KuffaJa navrhujem prerušiť túto schôdzu nie do deviatej, ale na polroka, pani podpredsedníčka, na pol roka prerušiť, nech sa nám aj vychladia hlavy.
Ja navrhujem prerušiť túto schôdzu nie do deviatej, ale na polroka, pani podpredsedníčka, na pol roka prerušiť, nech sa nám aj vychladia hlavy.
Chcem pre nás poslancov požiadať o rovnaké práva, aké majú aj ostatní občania. My nie sme otroci, ani poskokovia a cítim sa byť ako otrokom, nejakým poskokom, lebo ma tuná ktosi núti byť ešte v nočných hodinách až do rána, aby som pracoval. Na jednej strane pán Richter tuná predkladá, tu aj hovorí o inšpektoráte práce, tu keby prišla inšpekcia, porušujeme všetky zákony, ktoré tuná schvaľujeme. My tuná, Národná rada, ktorí sme reprezentanti krajiny.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:41 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Pani podpredsedníčka, ja som podal procedurálny návrh, nedali ste o ňom hlasovať a žiadal som, aby všetci poslanci SMER-u tuná prišli a zúčastnili sa na týchto hlasovaniach, aby sme to neodkladali nazajtra. Žiadam vás, pani podpredsedníčka, aby tuná prišli, a dajte o tom, prosím, hlasovať.
Ja navrhujem prerušiť túto schôdzu nie do deviatej, ale na polroka, pani podpredsedníčka, na pol roka prerušiť, nech sa nám aj vychladia hlavy.
Chcem pre nás poslancov požiadať o rovnaké práva, aké majú aj ostatní občania. My nie sme otroci, ani poskokovia a cítim sa byť ako otrokom, nejakým poskokom, lebo ma tuná ktosi núti byť ešte v nočných hodinách až do rána, aby som pracoval. Na jednej strane pán Richter tuná predkladá, tu aj hovorí o inšpektoráte práce, tu keby prišla inšpekcia, porušujeme všetky zákony, ktoré tuná schvaľujeme. My tuná, Národná rada, ktorí sme reprezentanti krajiny.
Neautorizovaný
0:43
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:43
Miroslav KadúcLaššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ale už si to, aj vy ste právnik, a práve preto, prosím vás pekne, nevykladajme si to už tak.
Kadúc, Miroslav, poslanec NR SR
Ja opäť zvolám ústavnoprávny výbor, ak len nie som si istý. Ale predsa, naozaj ten všeobecný súhlas tu bol, nebol ani jeden poslanec, ktorý s tým nesúhlasil. To je v zázname.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:43 hod.
JUDr. Ing.
Miroslav Kadúc
Videokanál poslanca
Pani predsedajúca, všeobecný súhlas znamená, že neexistuje nikto, kto by nesúhlasil. Ja som rád, že Alojz Hlina apeloval na vás, ktorí ste tu, lebo myslím, že máte morálne kvality, aby ste porozumeli, čo sa tu naozaj deje. A keď som si pozrel to hlasovanie, bolo tam 20 prítomných, 18 za, 2 nehlasovali, ergo nebol tu nikto, kto nesúhlasí s tým návrhom. Možno mať za to, že ide o všeobecný súhlas. Pani predsedajúca, ste právnička... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ale už si to, aj vy ste právnik, a práve preto, prosím vás pekne, nevykladajme si to už tak.
Kadúc, Miroslav, poslanec NR SR
Ja opäť zvolám ústavnoprávny výbor, ak len nie som si istý. Ale predsa, naozaj ten všeobecný súhlas tu bol, nebol ani jeden poslanec, ktorý s tým nesúhlasil. To je v zázname.
Neautorizovaný
0:44
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:44
Alojz HlinaProsím vás pekne, opäť vás prosím, dovoľte mne ako poľnohospodára...
Prosím vás pekne, opäť vás prosím, dovoľte mne ako poľnohospodára vás právničku poprosiť, aby ste vyzvali alebo spýtali sa pléna, či je všeobecný súhlas na to, aby sme prerušili túto schôdzu dozajtra do deviatej.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:44 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pre istotu ešte raz, ja som poľnohospodár, vy ste tu pomaly všetci právnici, ale prosím vás pekne, to rozhodnutie sa prijme buď hlasovaním, alebo všeobecným súhlasom. A ja som vás len poprosil procedurálne, že sa spýtajte, či s tým, že prerušíme schôdzu do deviatej, či s tým existuje všeobecný súhlas, ktorý nahrádza hlasovanie. To znamená, inú formu volíme.
Prosím vás pekne, opäť vás prosím, dovoľte mne ako poľnohospodára vás právničku poprosiť, aby ste vyzvali alebo spýtali sa pléna, či je všeobecný súhlas na to, aby sme prerušili túto schôdzu dozajtra do deviatej.
Ďakujem veľmi pekne.
Neautorizovaný
0:46
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 0:46
Daniel LipšicPotom poslanci vládnej väčšiny v podnapitom stave inzultujú ostatných poslancov.
Prosím vás, zvážte, pani podpredsedníčka, možno aj pán predseda, či funkcie, v ktorých ste, zvládate, lebo táto schôdza dokumentuje, že...
Potom poslanci vládnej väčšiny v podnapitom stave inzultujú ostatných poslancov.
Prosím vás, zvážte, pani podpredsedníčka, možno aj pán predseda, či funkcie, v ktorých ste, zvládate, lebo táto schôdza dokumentuje, že nezvládate dôležité rokovanie pri obrovskom škandále vašej vlády.
Vystúpenie s procedurálnym návrhom
18.9.2013 o 0:46 hod.
JUDr. LL.M.
Daniel Lipšic
Videokanál poslanca
Pani podpredsedníčka, tá schôdza, ktorá sa dnes deje, nie je zo strany vedenia parlamentu absolútne zvládnutá. Najskôr prvý raz v histórii Slovenska odíde vláda, keď sa rokuje o dôvere vláde, prvý raz v histórii.
Potom poslanci vládnej väčšiny v podnapitom stave inzultujú ostatných poslancov.
Prosím vás, zvážte, pani podpredsedníčka, možno aj pán predseda, či funkcie, v ktorých ste, zvládate, lebo táto schôdza dokumentuje, že nezvládate dôležité rokovanie pri obrovskom škandále vašej vlády.
Neautorizovaný
0:47
"Vážení páni politici, to, čo som sa dočítala v priloženom článku, mi vyrazilo dych. Máme tu nové obdobie tzv. privatizácie z čias pánov Dzurindu a Mikloša.
Páni...
"Vážení páni politici, to, čo som sa dočítala v priloženom článku, mi vyrazilo dych. Máme tu nové obdobie tzv. privatizácie z čias pánov Dzurindu a Mikloša.
Páni politici zo SMER-u, spamätajte sa, my obyčajní občania sa nestačíme čudovať. Keď sme vás volili, mysleli sme si, že naozaj budete hájiť záujmy tohto národa, tejto krajiny. No tu zrazu sa na každom kroku stretávame s vašimi činmi, ktoré ani trochu nezodpovedajú tomu, čo navonok prehlasujete. Je to zákon za zákonom, sú to zákony, ktoré vychádzajú v ústrety istým skupinám ľudí, no sú v neprospech nás obyčajných občanov. Už teraz ste stratili veľké množstvo voličov a čo bude ďalej?
Ako obyčajný občan tejto krajiny, ktorému na nej záleží, ako mi záleží na živote a osudoch ľudí tejto krajiny, vás vyzývam, aby bolo stopnuté uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 524 z roku 2013 zo dňa 4. 9. 2013 a takisto aby prestali byť prijímané zákony v neprospech väčšinového národa a prestali byť prijímané a do zákonov zakotvované nezmyselné nariadenia EÚ, ktoré sú v rozpore s našou ústavou, v rozpore s morálnymi a duchovnými hodnotami vyznávanými slovenským národom.
Vážený pán premiér, vy si myslíte, že my sprostí občania sme banda hlupákov? Vaše slová, že vláda konečne prestane byť rukojemníkom zahraničných vlastníkov a úspešne skrotila ceny plynu pre domácnosti, mi pripadajú ako veľká i
rónia. Pýtam sa, akých domácností? Tých panelákových? Ide tu predovšetkým o domácnosti tých najbohatších majiteľov rodinných domov, víl a haciend. Tieto domácnosti spotrebujú najväčšie množstvo plynu a týmto opatrením chránite práve ich záujmy. Panelákové domácnosti, v ktorých žijú tí najnemajetnejší občania, ktorí si nemohli dovoliť postaviť rodinné domy, tých nechránite. Množstvo ich spotrebovaného plynu na varenie je minimálne. Prečo nechránite tieto panelákové domácnosti od neúmerného zdražovania cien za dodávku tepla od veľkododávateľov teplárenských spoločností, ktorí mimochodom na jeho tvorbu používajú plyn? Na tento plyn sa už nevzťahuje jeho cena pre domácnosti?
Toto vám odkazuje s pozdravom pani občianka Mária Závodská, obyčajná občianka."
Ďalej si dovolím v tejto chvíli a pri príležitosti netransparentného usporiadania vlastníckych štruktúr v spoločnosti SPP prečítať výzvu Slobodných občanov Slovenska, ktorí ma opakovane požiadali, aby som v rozprave k tomuto zákonu prečítala ich požiadavky a ich postoj k tomu, čo sa v našej krajine deje.
"V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor na niečo, o čom sa nám ani nesnívalo. Boli sme naivní. Postupne ste za 23 rokov rozkradli a rozpredali všetko to, čo generácie Slovákov prácne budovali spoločne s bratmi Čechmi. Oklamali ste nás tzv. kupónovou privatizáciou. Obsadili ste si všetky miesta svojimi straníkmi a začali ste nám hrať divadlo. Striedali ste sa vo vládach a stále ste len sľubovali, že už bude lepšie, len aby sme si uťahovali opasky, kým vy ste od rozkoše nevedeli, na čo ešte by ste míňali peniaze, ktoré ste nakradli.
Vítali ste sem zahraničných investorov, vtiahli ste sem zahraničných investorov, vytvorili ste im skvelé podmienky a našich podnikateľov ste postupne zlikvidovali. Prijímali ste si zákony hlavne pre svoje potreby, aby ste pri každej krádeži alebo objavenej zločinnosti mohli povedať, že to všetko bolo v súlade so zákonmi tejto krajiny. Aby ste si boli istí, že sa vám nič nestane, kompletne ste si obsadili súdnictvo, prokuratúru a políciu. Dovolili ste, aby sa na pulty predajní dostali nezdravé potraviny, odpad, ktorý by vo vyspelých krajinách ľudia vôbec nekupovali. Z dôchodcov ste urobili žobrákov. Zničili ste naše poľnohospodárstvo a stali sme sa potravinovo závislou krajinou. Zdravotníctvo ste dostali na kolená a na jeho žalostnú úroveň doplácajú všetci občania. Za naše peniaze ste ozdravili banky, aby ste ich potom nevýhodne predali do zahraničia. Školstvo, na ktoré sme boli vcelku hrdí, ste dostali do stavu, že zo škôl nám síce vychádzajú kvantá vysokoškolákov, ale nie vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa nevedia v živote uplatniť.
Neviete spravovať krajinu, len zdierať obyvateľov, ktorí v zúfalstve páchajú sociálne samovraždy, nakoľko nevidia východisko zo situácie, do ktorej ste ich vy svojou nenažranosťou dostali.
V svojej výzve pokračujú ďalej. Vrcholom je vaša snaha o zapojenie Slovenska medzi krajiny s tzv. juvenilnou justíciou, ktorá umožňuje odoberanie detí z rodín, čím priamo ohrozíte existenciu základnej jednotky nášho národa - rodiny.
My občania Slovenska, vyzývame vás, ktorí ste rozkradli a rozpredali náš štát, ktorí ste zodpovední za genocídu tohto národa, ktorí ste zodpovední za to, že slušní občania tohto štátu páchajú samovraždy pre situácie, do ktorých ste ich dostali svojou neschopnosťou a nenásytnosťou, ktorí z nás robíte novodobých otrokov - odíďte!
Vieme, že táto výzva na vašich bezcitných tvárach vyvolá len úsmev. Pokojne sa usmievajte. Nakoniec sa budeme usmievať my potom, keď sa vás zbavíme. Berte to ako výzvu k tomu, že môžete odísť bez toho, aby sa vám čokoľvek stalo.
Opakujeme, odíďte a nič sa vám nestane.
Ak tak neurobíte, sami ponesiete zodpovednosť za to, ako s vami obyvatelia tejto krajiny budú zaobchádzať. Nenádejajte sa, že vás budú súdiť vaši sudcovia podľa vašich zákonov. Budú váš súdiť ľudia, ktorých ste zbedačili, a budú vás súdiť podľa vlastného zdravého rozumu.
Sami sebe potom dávajte za vinu, ak s vami budú zaobchádzať tak, ako teraz zaobchádzate vy s nami.
Hnev občanov, ktorých ste zahnali do slepej uličky, z ktorej nevidia iné východisko, bude možno krutý. Ukradli ste budúcnosť nám, ale najmä našim deťom a našim vnúčatám. Ste bezcitní a skorumpovaní! My vás tu nepotrebujeme a nechceme. Začíname revolúciu proti tyranii.
Ak ste si doteraz boli istí, že sa vám nič nemôže stať, tak dnešným dňom sa váš pokojný spánok začne meniť na nočnú moru, ktorá vám bude pripomínať všetky krivdy, ktoré ste na vlastnom národe napáchali a stále páchate. Postupne budete vidieť, že to, čo teraz čítate a nad čím sa možno ešte stále usmievate, sa začína meniť na, pre vás, hrozivú skutočnosť.
Od dnešného dňa všetci tí, ktorí sa zapoja do tejto revolúcie proti tyranii, začnú nosiť na prsiach našu trikolóru. Táto naša trikolóra nás postupne zjednotí. Na začiatku nás bude zopár, ale postupne nás budete vídať stále viac. Nebudú to len dospelí, budú to najmä mladí, deti, starší občania, učitelia, lekári, postupne vojaci aj policajti, slovom, všetci tí, ktorí vás už majú plné zuby.
Budeme trpezliví, a keď nás bude dostatok, a to vôbec nemusí trvať dlho, prejdeme do otvoreného boja. Vyhlásime generálny štrajk a vyjdeme do ulíc. Keď toto nastane a vy nebudete za hranicami tohto štátu, beda vám! Budeme vás súdiť ako najväčších zločincov, akých kedy táto krajina mala.
Občania Slovenska vám ukážu, že slovenský národ je tu, prebúdza sa a nedá sa vami zotročiť. Vy ste nás dohnali do tohto stavu. Vy ste sa zapredali vidine bohatstva a moci. Lenže my toho už máme dosť, už vám nebudeme trpieť vaše neprávosti, vašu zapredanosť, vašu nenažranosť.
Vyzývame všetkých mladých, ktorým nie je ľahostajné, akú budúcnosť majú, aby sa zobudili. Zobuďte sa! Vašu budúcnosť vám ukradli. Pre vás neostane nič, len beznádej, dlhy a doslova otroctvo vo vlastnej krajine. Zamyslite sa nad týmito slovami.
Vyzývame novinárov, aby si rozmysleli, na ktorej strane budú stáť. Či za judášsky groš budú naďalej ohlupovať vlastný národ, alebo sa vzoprú svojim chlebodarcom. Ak budete naďalej pokračovať vo vedomom podporovaní lží a poloprávd, za ktoré vás platia, sami sa zaradíte medzi tých, ktorých bude tento národ tvrdo súdiť.
V tejto súvislosti táto výzva platí najmä pre pracovníkov verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorá je zo zákona národná nezávislá informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti.
Vyzývame všetkých slušných a neskorumpovaných policajtov a vojakov, ktorí si tak ako my uvedomujú, že tento systém je chorý a potrebuje okamžitú zmenu, aby sa pridali na stranu slušných ľudí a nepoužili proti nim represívne prostriedky, tak ako to očakáva vládnuca elita. Aj vy ste občanmi tohto štátu, aj vy ste rodičia, máte deti, vnúčatá, ktorým títo nenažranci ukradli budúcnosť. Aj vy si to uvedomujete. Ak zasiahnete proti vlastným občanom, dopustíte sa hrozného činu aj proti vlastným deťom, ktorým budete brať nádej na slušný život vo vlastnej krajine.
Vyzývame všetkých tých, ktorí boli a sú zneužívaní týmto režimom, aby sa prihlásili k tejto výzve a verejne sa dištancovali od tohto zhnitého systému.
Vyzývame týmto všetkých občanov tohto štátu, ktorí sa stotožňujú s touto výzvou, aby si na znak súhlasu pripli stužku, trikolóru, aby sme postupne cítili našu narastajúcu silu.
Na záver ešte raz vyzývame vás, ktorí sa považujete za elitu tohto národa, a nie ste ničím iným, ako poslednou spodinou. Nepotrebujeme peniaze, o ktoré ste nás okradli, nepotrebujeme pomstu. Len choďte preč! Vezmite si všetko to, čo ste nakradli, a zmiznite! Každý deň bez vás bude požehnaním pre túto krajinu. Bez vás sa tu budeme mať len a len lepšie. Urobíme hrubú čiaru za minulosťou a začneme odznova, ale tentokrát už bez vás. V jednote je sila."
Toto vám odkazujú a hlavne teraz vládnym poslancom odkazujú Slobodní občania, ktorí pripravili túto výzvu a (pokrik v sále a potlesk) sú aj medzi nami.
A budem ďalej pokračovať a budem ďalej pokračovať v prečítaní Informácie o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., nové znenie.
Prekladacia správa. Informáciu o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti SPP, a. s., predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky ministerstvo hospodárstva v zmysle bodu B.3. uznesenia vlády Slovenskej rady (pozn. red.: správne má byť "republiky") č. 694 z 12. decembra 2012, ktorým vláda uložila okrem iného ministrovi hospodárstva realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Priložený dokument identifikuje zjednodušenú štruktúru reorganizácie, vybrané informácie a argumenty, ktoré ministerstvo hospodárstva považuje za relevantné v súvislosti s rozhodnutím o reorganizácii skupiny SPP ako jeden z kvalifikovaných podkladov pre rozhodnutie vlády ohľadom ďalšieho postupu tak, aby toto rozhodnutie vlády odzrkadľovalo to najlepšie riešenie v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
Zásadnými dôvodmi ministerstvo hospodárstva pre takéto odporúčanie je predovšetkým aktuálny stav rokovaní s kľúčovým dodávateľom plynu, ktorý indikuje vylepšenie kontraktu oproti súčasnému stavu, faktor späť získania plnej manažérskej kontroly nad kľúčovými dodávateľmi plynu v Slovenskej republike a získaní kontroly nad cenami zemného plynu.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka ako obchodník) je uvažované o získaní plnej kontroly nad niektorým z prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, a to najmä z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny. Štátom kontrolovaný prevádzkovateľ zásobníka by sa svojím vlastným zásobníkom stal nezávislým hráčom na tomto trhu.
Predložený materiál nemá v súčasnosti ekonomický, finančný a environmentálny vplyv ani vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov.
Hlavným cieľom materiálu je v principiálnych bodoch vysvetliť navrhnutý spôsob reorganizácie a získať poverenie ministra hospodárstva uskutočniť reorganizáciu skupiny SPP a podpísať súvisiacu dokumentáciu a poverením ministerstva hospodárstva zabezpečiť stabilné skladovacie kapacity zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel, a. s., a Slovenskú republiku.
Ďalší materiál. Názov: "Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.
Východisková situácia.
Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí konanom dňa 12. decembra 2012 prerokovala a vzala na vedomie návrh právnych dokumentov súvisiacich so zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., návrh právnych dokumentov súvisiacich s realizáciou modelu nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v spoločnosti Eustream, a. s., a návrh Zmluvy o reorganizácii skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., v zmysle uznesenia vlády č. 694 z 12. decembra 2012.
Uložila ministrovi hospodárstva zabezpečiť kompletizáciu predložených návrhov právnych dokumentov, ich skompletizované znenie následne podpísať v mene Slovenskej republiky a realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP (ďalej ako "skupina" alebo "skupina SPP"), čo predstavuje všetky spoločnosti patriace do konsolidovanej skupiny SPP, materská spoločnosť SPP, dcérske spoločnosti Eustream, a. s., SPP Distribúcia, a. s., Nafta, a. s., Pozagas, a. s., SPP CZ, a. s., SPP Bohemia, a. s., SPP Storage, s. r. o., a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Relevantná transakčná dokumentácia bola podpísaná dňa 14. decembra 2012. Následne bolo dňa 23. januára 2013 zvolané mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde došlo k výmenám v orgánoch spoločnosti SPP a nový akcionár sa ujal výkonu svojich akcionárskych práv.
V zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP uzatvorenej medzi Fondom národného majetku a ministerstvom hospodárstva a spoločnosťou Energetický a průmyslový holding zo dňa 14. 12. 2012, ako aj Akcionárskej zmluvy medzi Fondom národného majetku, ministerstvom hospodárstva, spoločnosťami EPH a EPH Gas Holding B.V. ohľadom SPP zo dňa 14. decembra 2012 vyplýva okrem iného (a za dodržanie viacerých predpokladov a princípov) záväzok realizovať reorganizáciu skupiny SPP. Súčasťou dohodnutých podmienok uskutočnenia reorganizácie je opčná štruktúra, v zmysle ktorej má Slovenská republika právo nadobudnúť od EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi zemného plynu.
Vzhľadom na neskoršie prevzatie SPP spoločnosťou EPH došlo aj k oneskoreniu v príprave podkladov a dát potrebných v príprave valuačných modelov a podkladov pre due diligence spoločností pripravovaných v súvislosti s reorganizáciou a taktiež k dodatočným časovým nárokom na posúdenie prípadných iných variantov reorganizácie.
Z týchto dôvodov bol dátum rozhodnutia stanovený dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP na 30. septembra 2013. Vzhľadom na dohodnuté podmienky predmetnej opcie v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je potrebné, aby v dohodnutej lehote, t. j. v lehote do 30. septembra 2013, ktorá je definovaná dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP zo dňa 12. júla 2013, bolo prijaté rozhodnutie vlády ohľadom transakcie a obsah takéhoto rozhodnutia bol formálne oznámený EPH zo strany ministerstva hospodárstva. V prípade nekonania zo strany vlády v uvedenej lehote by sa EPH mohlo v zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP domáhať, aby štát, resp. Fond národného majetku, odkúpil od skupiny EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi ZP za dohodnutých podmienok.
Po druhé. Realizované kroky a činnosti súvisiace s analýzou možností reorganizácie spoločností skupiny SPP.
Záväzkom EPH, vyplývajúcim zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, bolo zabezpečiť, aby bolo zástupcom Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva a ich poradcom umožnené vykonať hĺbkovú právnu a účtovnú previerku za účelom overenia celkového stavu spoločnosti a východísk použitých pri výpočte stanovenia hodnoty spoločnosti. Vzhľadom na vyššie uvedené boli realizované detailné právne, finančné, daňové a účtovné analýzy, ktorých cieľom bolo poskytnúť ministerstvu hospodárstva dostatočné množstvo podkladov na kvalifikované rozhodnutie o možnostiach reorganizácie skupiny SPP.
Kľúčové dokumenty, ktoré boli vypracované v súvislosti s analýzou možností reorganizácie skupiny SPP, boli nasledovné:
- Ocenenie spoločnosti SPP k 31. 12. 2012, ktoré kvantifikuje oceňovací interval SPP a jednotlivé komponenty hodnoty spoločnosti k 31. 12. 2012 za použitia metódy diskontovaných voľných peňažných tokov, pričom kľúčovým podkladom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 vypracovaný súčasným manažmentom SPP.
- Správa o účtovnej a daňovej hĺbkovej previerke spoločnosti k 31. 12. 2012.
- Správa o výpočte výšky pracovného kapitálu a výpočte čistého dlhu vrátane stanoviska primeranosti výšky pracovného kapitálu k 31. 12. 2012.
Ďalším dokumentom bola Správa o právnej previerke, ktorá zhrňuje kľúčové právne skutočnosti, ktoré by mohli mať podstatný nepriaznivý vplyv na možnú transakciu (ďalej len „transakcia“ definovaná ako nadobudnutie alebo nenadobudnutie 49-percentného podielu v SPP).
Ďalším dokumentom boli Základné účtovné, daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii... (Reakcia predkladateľa.) Čo? Hej? Dobre. ... skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
Nech sa páči, poďte, pán poslanec.
Vystúpenie v rozprave
18.9.2013 o 0:47 hod.
Mgr.
Helena Mezenská
Videokanál poslanca
V túto nočnú hodinu, za týchto škandalóznych pomerov, akých asi v slovenskej histórii rokovania tohto parlamentu, aká nemá obdoby, si dovolím prečítať jeden z mailov od voliča SMER-u, čo si o tomto celom dianí a o tom, čo sa udialo v spoločnosti SPP, váš volič myslí.
"Vážení páni politici, to, čo som sa dočítala v priloženom článku, mi vyrazilo dych. Máme tu nové obdobie tzv. privatizácie z čias pánov Dzurindu a Mikloša.
Páni politici zo SMER-u, spamätajte sa, my obyčajní občania sa nestačíme čudovať. Keď sme vás volili, mysleli sme si, že naozaj budete hájiť záujmy tohto národa, tejto krajiny. No tu zrazu sa na každom kroku stretávame s vašimi činmi, ktoré ani trochu nezodpovedajú tomu, čo navonok prehlasujete. Je to zákon za zákonom, sú to zákony, ktoré vychádzajú v ústrety istým skupinám ľudí, no sú v neprospech nás obyčajných občanov. Už teraz ste stratili veľké množstvo voličov a čo bude ďalej?
Ako obyčajný občan tejto krajiny, ktorému na nej záleží, ako mi záleží na živote a osudoch ľudí tejto krajiny, vás vyzývam, aby bolo stopnuté uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 524 z roku 2013 zo dňa 4. 9. 2013 a takisto aby prestali byť prijímané zákony v neprospech väčšinového národa a prestali byť prijímané a do zákonov zakotvované nezmyselné nariadenia EÚ, ktoré sú v rozpore s našou ústavou, v rozpore s morálnymi a duchovnými hodnotami vyznávanými slovenským národom.
Vážený pán premiér, vy si myslíte, že my sprostí občania sme banda hlupákov? Vaše slová, že vláda konečne prestane byť rukojemníkom zahraničných vlastníkov a úspešne skrotila ceny plynu pre domácnosti, mi pripadajú ako veľká i
rónia. Pýtam sa, akých domácností? Tých panelákových? Ide tu predovšetkým o domácnosti tých najbohatších majiteľov rodinných domov, víl a haciend. Tieto domácnosti spotrebujú najväčšie množstvo plynu a týmto opatrením chránite práve ich záujmy. Panelákové domácnosti, v ktorých žijú tí najnemajetnejší občania, ktorí si nemohli dovoliť postaviť rodinné domy, tých nechránite. Množstvo ich spotrebovaného plynu na varenie je minimálne. Prečo nechránite tieto panelákové domácnosti od neúmerného zdražovania cien za dodávku tepla od veľkododávateľov teplárenských spoločností, ktorí mimochodom na jeho tvorbu používajú plyn? Na tento plyn sa už nevzťahuje jeho cena pre domácnosti?
Toto vám odkazuje s pozdravom pani občianka Mária Závodská, obyčajná občianka."
Ďalej si dovolím v tejto chvíli a pri príležitosti netransparentného usporiadania vlastníckych štruktúr v spoločnosti SPP prečítať výzvu Slobodných občanov Slovenska, ktorí ma opakovane požiadali, aby som v rozprave k tomuto zákonu prečítala ich požiadavky a ich postoj k tomu, čo sa v našej krajine deje.
"V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor na niečo, o čom sa nám ani nesnívalo. Boli sme naivní. Postupne ste za 23 rokov rozkradli a rozpredali všetko to, čo generácie Slovákov prácne budovali spoločne s bratmi Čechmi. Oklamali ste nás tzv. kupónovou privatizáciou. Obsadili ste si všetky miesta svojimi straníkmi a začali ste nám hrať divadlo. Striedali ste sa vo vládach a stále ste len sľubovali, že už bude lepšie, len aby sme si uťahovali opasky, kým vy ste od rozkoše nevedeli, na čo ešte by ste míňali peniaze, ktoré ste nakradli.
Vítali ste sem zahraničných investorov, vtiahli ste sem zahraničných investorov, vytvorili ste im skvelé podmienky a našich podnikateľov ste postupne zlikvidovali. Prijímali ste si zákony hlavne pre svoje potreby, aby ste pri každej krádeži alebo objavenej zločinnosti mohli povedať, že to všetko bolo v súlade so zákonmi tejto krajiny. Aby ste si boli istí, že sa vám nič nestane, kompletne ste si obsadili súdnictvo, prokuratúru a políciu. Dovolili ste, aby sa na pulty predajní dostali nezdravé potraviny, odpad, ktorý by vo vyspelých krajinách ľudia vôbec nekupovali. Z dôchodcov ste urobili žobrákov. Zničili ste naše poľnohospodárstvo a stali sme sa potravinovo závislou krajinou. Zdravotníctvo ste dostali na kolená a na jeho žalostnú úroveň doplácajú všetci občania. Za naše peniaze ste ozdravili banky, aby ste ich potom nevýhodne predali do zahraničia. Školstvo, na ktoré sme boli vcelku hrdí, ste dostali do stavu, že zo škôl nám síce vychádzajú kvantá vysokoškolákov, ale nie vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa nevedia v živote uplatniť.
Neviete spravovať krajinu, len zdierať obyvateľov, ktorí v zúfalstve páchajú sociálne samovraždy, nakoľko nevidia východisko zo situácie, do ktorej ste ich vy svojou nenažranosťou dostali.
V svojej výzve pokračujú ďalej. Vrcholom je vaša snaha o zapojenie Slovenska medzi krajiny s tzv. juvenilnou justíciou, ktorá umožňuje odoberanie detí z rodín, čím priamo ohrozíte existenciu základnej jednotky nášho národa - rodiny.
My občania Slovenska, vyzývame vás, ktorí ste rozkradli a rozpredali náš štát, ktorí ste zodpovední za genocídu tohto národa, ktorí ste zodpovední za to, že slušní občania tohto štátu páchajú samovraždy pre situácie, do ktorých ste ich dostali svojou neschopnosťou a nenásytnosťou, ktorí z nás robíte novodobých otrokov - odíďte!
Vieme, že táto výzva na vašich bezcitných tvárach vyvolá len úsmev. Pokojne sa usmievajte. Nakoniec sa budeme usmievať my potom, keď sa vás zbavíme. Berte to ako výzvu k tomu, že môžete odísť bez toho, aby sa vám čokoľvek stalo.
Opakujeme, odíďte a nič sa vám nestane.
Ak tak neurobíte, sami ponesiete zodpovednosť za to, ako s vami obyvatelia tejto krajiny budú zaobchádzať. Nenádejajte sa, že vás budú súdiť vaši sudcovia podľa vašich zákonov. Budú váš súdiť ľudia, ktorých ste zbedačili, a budú vás súdiť podľa vlastného zdravého rozumu.
Sami sebe potom dávajte za vinu, ak s vami budú zaobchádzať tak, ako teraz zaobchádzate vy s nami.
Hnev občanov, ktorých ste zahnali do slepej uličky, z ktorej nevidia iné východisko, bude možno krutý. Ukradli ste budúcnosť nám, ale najmä našim deťom a našim vnúčatám. Ste bezcitní a skorumpovaní! My vás tu nepotrebujeme a nechceme. Začíname revolúciu proti tyranii.
Ak ste si doteraz boli istí, že sa vám nič nemôže stať, tak dnešným dňom sa váš pokojný spánok začne meniť na nočnú moru, ktorá vám bude pripomínať všetky krivdy, ktoré ste na vlastnom národe napáchali a stále páchate. Postupne budete vidieť, že to, čo teraz čítate a nad čím sa možno ešte stále usmievate, sa začína meniť na, pre vás, hrozivú skutočnosť.
Od dnešného dňa všetci tí, ktorí sa zapoja do tejto revolúcie proti tyranii, začnú nosiť na prsiach našu trikolóru. Táto naša trikolóra nás postupne zjednotí. Na začiatku nás bude zopár, ale postupne nás budete vídať stále viac. Nebudú to len dospelí, budú to najmä mladí, deti, starší občania, učitelia, lekári, postupne vojaci aj policajti, slovom, všetci tí, ktorí vás už majú plné zuby.
Budeme trpezliví, a keď nás bude dostatok, a to vôbec nemusí trvať dlho, prejdeme do otvoreného boja. Vyhlásime generálny štrajk a vyjdeme do ulíc. Keď toto nastane a vy nebudete za hranicami tohto štátu, beda vám! Budeme vás súdiť ako najväčších zločincov, akých kedy táto krajina mala.
Občania Slovenska vám ukážu, že slovenský národ je tu, prebúdza sa a nedá sa vami zotročiť. Vy ste nás dohnali do tohto stavu. Vy ste sa zapredali vidine bohatstva a moci. Lenže my toho už máme dosť, už vám nebudeme trpieť vaše neprávosti, vašu zapredanosť, vašu nenažranosť.
Vyzývame všetkých mladých, ktorým nie je ľahostajné, akú budúcnosť majú, aby sa zobudili. Zobuďte sa! Vašu budúcnosť vám ukradli. Pre vás neostane nič, len beznádej, dlhy a doslova otroctvo vo vlastnej krajine. Zamyslite sa nad týmito slovami.
Vyzývame novinárov, aby si rozmysleli, na ktorej strane budú stáť. Či za judášsky groš budú naďalej ohlupovať vlastný národ, alebo sa vzoprú svojim chlebodarcom. Ak budete naďalej pokračovať vo vedomom podporovaní lží a poloprávd, za ktoré vás platia, sami sa zaradíte medzi tých, ktorých bude tento národ tvrdo súdiť.
V tejto súvislosti táto výzva platí najmä pre pracovníkov verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorá je zo zákona národná nezávislá informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti.
Vyzývame všetkých slušných a neskorumpovaných policajtov a vojakov, ktorí si tak ako my uvedomujú, že tento systém je chorý a potrebuje okamžitú zmenu, aby sa pridali na stranu slušných ľudí a nepoužili proti nim represívne prostriedky, tak ako to očakáva vládnuca elita. Aj vy ste občanmi tohto štátu, aj vy ste rodičia, máte deti, vnúčatá, ktorým títo nenažranci ukradli budúcnosť. Aj vy si to uvedomujete. Ak zasiahnete proti vlastným občanom, dopustíte sa hrozného činu aj proti vlastným deťom, ktorým budete brať nádej na slušný život vo vlastnej krajine.
Vyzývame všetkých tých, ktorí boli a sú zneužívaní týmto režimom, aby sa prihlásili k tejto výzve a verejne sa dištancovali od tohto zhnitého systému.
Vyzývame týmto všetkých občanov tohto štátu, ktorí sa stotožňujú s touto výzvou, aby si na znak súhlasu pripli stužku, trikolóru, aby sme postupne cítili našu narastajúcu silu.
Na záver ešte raz vyzývame vás, ktorí sa považujete za elitu tohto národa, a nie ste ničím iným, ako poslednou spodinou. Nepotrebujeme peniaze, o ktoré ste nás okradli, nepotrebujeme pomstu. Len choďte preč! Vezmite si všetko to, čo ste nakradli, a zmiznite! Každý deň bez vás bude požehnaním pre túto krajinu. Bez vás sa tu budeme mať len a len lepšie. Urobíme hrubú čiaru za minulosťou a začneme odznova, ale tentokrát už bez vás. V jednote je sila."
Toto vám odkazujú a hlavne teraz vládnym poslancom odkazujú Slobodní občania, ktorí pripravili túto výzvu a (pokrik v sále a potlesk) sú aj medzi nami.
A budem ďalej pokračovať a budem ďalej pokračovať v prečítaní Informácie o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., nové znenie.
Prekladacia správa. Informáciu o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti SPP, a. s., predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky ministerstvo hospodárstva v zmysle bodu B.3. uznesenia vlády Slovenskej rady (pozn. red.: správne má byť "republiky") č. 694 z 12. decembra 2012, ktorým vláda uložila okrem iného ministrovi hospodárstva realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Priložený dokument identifikuje zjednodušenú štruktúru reorganizácie, vybrané informácie a argumenty, ktoré ministerstvo hospodárstva považuje za relevantné v súvislosti s rozhodnutím o reorganizácii skupiny SPP ako jeden z kvalifikovaných podkladov pre rozhodnutie vlády ohľadom ďalšieho postupu tak, aby toto rozhodnutie vlády odzrkadľovalo to najlepšie riešenie v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
Zásadnými dôvodmi ministerstvo hospodárstva pre takéto odporúčanie je predovšetkým aktuálny stav rokovaní s kľúčovým dodávateľom plynu, ktorý indikuje vylepšenie kontraktu oproti súčasnému stavu, faktor späť získania plnej manažérskej kontroly nad kľúčovými dodávateľmi plynu v Slovenskej republike a získaní kontroly nad cenami zemného plynu.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka ako obchodník) je uvažované o získaní plnej kontroly nad niektorým z prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, a to najmä z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny. Štátom kontrolovaný prevádzkovateľ zásobníka by sa svojím vlastným zásobníkom stal nezávislým hráčom na tomto trhu.
Predložený materiál nemá v súčasnosti ekonomický, finančný a environmentálny vplyv ani vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov.
Hlavným cieľom materiálu je v principiálnych bodoch vysvetliť navrhnutý spôsob reorganizácie a získať poverenie ministra hospodárstva uskutočniť reorganizáciu skupiny SPP a podpísať súvisiacu dokumentáciu a poverením ministerstva hospodárstva zabezpečiť stabilné skladovacie kapacity zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel, a. s., a Slovenskú republiku.
Ďalší materiál. Názov: "Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.
Východisková situácia.
Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí konanom dňa 12. decembra 2012 prerokovala a vzala na vedomie návrh právnych dokumentov súvisiacich so zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., návrh právnych dokumentov súvisiacich s realizáciou modelu nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v spoločnosti Eustream, a. s., a návrh Zmluvy o reorganizácii skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., v zmysle uznesenia vlády č. 694 z 12. decembra 2012.
Uložila ministrovi hospodárstva zabezpečiť kompletizáciu predložených návrhov právnych dokumentov, ich skompletizované znenie následne podpísať v mene Slovenskej republiky a realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP (ďalej ako "skupina" alebo "skupina SPP"), čo predstavuje všetky spoločnosti patriace do konsolidovanej skupiny SPP, materská spoločnosť SPP, dcérske spoločnosti Eustream, a. s., SPP Distribúcia, a. s., Nafta, a. s., Pozagas, a. s., SPP CZ, a. s., SPP Bohemia, a. s., SPP Storage, s. r. o., a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Relevantná transakčná dokumentácia bola podpísaná dňa 14. decembra 2012. Následne bolo dňa 23. januára 2013 zvolané mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde došlo k výmenám v orgánoch spoločnosti SPP a nový akcionár sa ujal výkonu svojich akcionárskych práv.
V zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP uzatvorenej medzi Fondom národného majetku a ministerstvom hospodárstva a spoločnosťou Energetický a průmyslový holding zo dňa 14. 12. 2012, ako aj Akcionárskej zmluvy medzi Fondom národného majetku, ministerstvom hospodárstva, spoločnosťami EPH a EPH Gas Holding B.V. ohľadom SPP zo dňa 14. decembra 2012 vyplýva okrem iného (a za dodržanie viacerých predpokladov a princípov) záväzok realizovať reorganizáciu skupiny SPP. Súčasťou dohodnutých podmienok uskutočnenia reorganizácie je opčná štruktúra, v zmysle ktorej má Slovenská republika právo nadobudnúť od EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi zemného plynu.
Vzhľadom na neskoršie prevzatie SPP spoločnosťou EPH došlo aj k oneskoreniu v príprave podkladov a dát potrebných v príprave valuačných modelov a podkladov pre due diligence spoločností pripravovaných v súvislosti s reorganizáciou a taktiež k dodatočným časovým nárokom na posúdenie prípadných iných variantov reorganizácie.
Z týchto dôvodov bol dátum rozhodnutia stanovený dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP na 30. septembra 2013. Vzhľadom na dohodnuté podmienky predmetnej opcie v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je potrebné, aby v dohodnutej lehote, t. j. v lehote do 30. septembra 2013, ktorá je definovaná dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP zo dňa 12. júla 2013, bolo prijaté rozhodnutie vlády ohľadom transakcie a obsah takéhoto rozhodnutia bol formálne oznámený EPH zo strany ministerstva hospodárstva. V prípade nekonania zo strany vlády v uvedenej lehote by sa EPH mohlo v zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP domáhať, aby štát, resp. Fond národného majetku, odkúpil od skupiny EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi ZP za dohodnutých podmienok.
Po druhé. Realizované kroky a činnosti súvisiace s analýzou možností reorganizácie spoločností skupiny SPP.
Záväzkom EPH, vyplývajúcim zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, bolo zabezpečiť, aby bolo zástupcom Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva a ich poradcom umožnené vykonať hĺbkovú právnu a účtovnú previerku za účelom overenia celkového stavu spoločnosti a východísk použitých pri výpočte stanovenia hodnoty spoločnosti. Vzhľadom na vyššie uvedené boli realizované detailné právne, finančné, daňové a účtovné analýzy, ktorých cieľom bolo poskytnúť ministerstvu hospodárstva dostatočné množstvo podkladov na kvalifikované rozhodnutie o možnostiach reorganizácie skupiny SPP.
Kľúčové dokumenty, ktoré boli vypracované v súvislosti s analýzou možností reorganizácie skupiny SPP, boli nasledovné:
- Ocenenie spoločnosti SPP k 31. 12. 2012, ktoré kvantifikuje oceňovací interval SPP a jednotlivé komponenty hodnoty spoločnosti k 31. 12. 2012 za použitia metódy diskontovaných voľných peňažných tokov, pričom kľúčovým podkladom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 vypracovaný súčasným manažmentom SPP.
- Správa o účtovnej a daňovej hĺbkovej previerke spoločnosti k 31. 12. 2012.
- Správa o výpočte výšky pracovného kapitálu a výpočte čistého dlhu vrátane stanoviska primeranosti výšky pracovného kapitálu k 31. 12. 2012.
Ďalším dokumentom bola Správa o právnej previerke, ktorá zhrňuje kľúčové právne skutočnosti, ktoré by mohli mať podstatný nepriaznivý vplyv na možnú transakciu (ďalej len „transakcia“ definovaná ako nadobudnutie alebo nenadobudnutie 49-percentného podielu v SPP).
Ďalším dokumentom boli Základné účtovné, daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii... (Reakcia predkladateľa.) Čo? Hej? Dobre. ... skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
Nech sa páči, poďte, pán poslanec.
Neautorizovaný
1:11
Špeciálne ma mrzí to, že sa stalo normou vďaka vašim poslancom, že tu je napádanie, že sa stáva normou, že tu už normálne vieme o tom, že sa pije v parlamente, a myslím si, že sa stáva normou vo vašom podaní práve taká arogancia, ignorancia nielen opozičných poslankýň a poslancov, ale aj verejnosti ako takej.
Nezostáva nám nič iné, len zápasiť v tomto teréne, nič príjemné, jedna hodina trinásť minút, ale buďme dôslední, lebo sme dali sľub, tak my ho, aspoň tí, ktorí máme ešte česť v sebe, dodržíme.
Z tých materiálov, ktoré máme k dispozícii, prejdem materiály, ktoré považujem za dôležité práve pre rozhodovanie o tom, že ako opozícia považujeme za úplne nešťastné a pre Slovensko škodlivé, že bolo SPP odovzdané rozhodnutím Ficovej vlády do rúk finančným špekulantom, a to práve rozhodnutie kľúčové padlo 12. 12. 2012. Je dobré si prejsť tie podklady, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa dlhodobo pripravovalo, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa rodilo v debatách s finančnými skupinami, s finančnými špekulantmi, a je to rozhodnutie, ktoré je proti záujmom Slovenska. (Poslanec Matovič doniesol nejaký materiál rečníkovi.) Ďakujem pekne.
Takže materiál zo 6. 7. 2012 "Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., Bratislava", upravené nové znenie, číslo materiálu UV-22936/2012.
Predkladacia správa.
Materiál „Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.“, predkladám ako iniciatívny materiál.
Cieľom predloženého materiálu je informovať vládu Slovenskej republiky, že Ministerstvo hospodárstva SR („MH SR“) v spolupráci s Fondom národného majetku ako 51-percentným akcionárom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., teda SPP, začne rokovania so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding, a. s., v skratke EPH, o možnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (SGH), ktorá je vlastníkom 49 % akcií SPP. Akcionármi SGH sú spoločnosti E.ON Ruhrgas a Gaz de France Suez, v skratke GDF, každá z týchto spoločností vlastní v SGH 50-percentný podiel.
Dôvodom na začatie týchto rokovaní je list spoločností E.ON a GDF, ktoré oznamujú, že vstúpili do rokovania so spoločnosťou EPH. Súčasťou navrhovanej transakcie by malo byť prefinancovanie akvizície a následný prevod 100-percentného podielu v SGH na EPH, resp. právnu entitu pod kontrolou tejto spoločnosti. Na základe uznesenia valného zhromaždenia SPP, konaného dňa 11. mája 2011, spoločnosť EPH vykonala due diligence s výnimkou Akcionárskej zmluvy týkajúcej sa akcií SPP.
V rámci tohto procesu akcionári SGH požiadali Slovenskú republiku o poskytnutie adekvátnej súčinnosti pri navrhovanej transakcii. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ako vykonávateľ akcionárskych práv SPP v súvislosti s možnou zmenou vlastníckej štruktúry v SGH zabezpečí všetky právne kroky v zmysle Akcionárskej zmluvy, ktoré sú nevyhnutné pre zmenu vlastníckej štruktúry SGH a úpravu ďalších vzťahov medzi akcionármi SPP.
V prvom rade ministerstvo hospodárstva zabezpečí sprístupnenie celej Akcionárskej zmluvy týkajúcich sa akcií SPP, spoločnosti EPH s cieľom dokončenia procesu due diligence. Ministerstvo hospodárstva následne zanalyzuje dopady implementácie rôznych modelov vlastníckeho oddelenia vyplývajúcich z tretieho energetického balíka na spoločnosť SPP a možnú celú transakciu, v rámci analýzy budú tiež posúdené dopady na aktuálne znenie Akcionárskej zmluvy.
Paralelne s týmto procesom ministerstvo hospodárstva iniciuje výber poradcu na posúdenie ekonomických a právnych dopadov možnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH. Mandátom poradcu bude okrem iného aj transakčné poradenstvo a odborná asistencia pri negociovaní súvisiacich dokumentov vrátane možnej úpravy existujúcej Akcionárskej zmluvy, prípadne prípravy novej dokumentácie.
Ministerstvo hospodárstva uskutoční analýzu výhodnosti prípadnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH z perspektívy možného zhodnotenia postavenia Slovenskej republiky ako majoritného akcionára. Po vyhodnotení súčasného postavenia jednotlivých akcionárov analýza navrhne, ktoré oblasti by mohli byť predmetom zmien a rokovaní so spoločnosťou EPH s cieľom zlepšiť postavenie a posilniť vplyv Slovenskej republiky v SPP.
Tu by som, vážené dámy, vážení páni, rád podotkol, že z tohto materiálu je zrejmé, že bolo treba aktívnu spoluprácu slovenskej vlády práve pri pristupovaní tohto finančného investora. Na druhej strane sami vidíte, že zatiaľ sa nijakým spôsobom nespomína to, že táto potreba tu je, že sa jedná o to, že vlastne dva plynárenské giganty, jeden francúzsky, jeden nemecký, odchádzajú zo Slovenska. Odovzdáva sa kontrola finančným skupinám, resp. finančnému špekulantovi, investorovi, ako to chcete nazvať. V každom prípade niekomu, kto sa nedá nazvať rozhodne kvalifikovaný investor.
Inými slovami, v tejto informácii, ktorá je datovaná zo 6. 7. 2012, čiže krátko po voľbách, nie je úplne jasne napísané, v čom je výhodná pozícia Slovenskej republiky, iba sa tu naznačuje, že by bolo dobré, keby táto výhodná pozícia bola zužitkovaná na posilnenie vplyvu Slovenskej republiky v SPP.
Nijako nie je tam napísané, že Slovensko malo de facto právo veta pri tomto vstupe a to právo veta vyplývalo z filozofie, ktorá bola pri vstupe tých dvoch veľkých gigantov plynárenských do SPP, a tá vlastne filozofia bola založená na tom, že aby tam existoval partner, ktorý bude mať istým spôsobom jasnú plynárenskú históriu, jasnú plynárenskú víziu. V tomto prípade tu nie je o tom ani pol slova, ale je tu stále naznačované, že sa vlastne nemôže nič udiať, ale môžme akosi zvýhodniť svoju pozíciu, ale nie je napísané jasne, že prečo.
Pri rokovaniach sa bude brať do úvahy aj navrhovaná legislatíva transponujúca tretí energetický balíček, a to predovšetkým návrh zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je v súčasnosti prerokovávaný v Národnej rade Slovenskej republiky.
Návrhom zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v zmysle príslušných smerníc Európskeho parlamentu a Rady stanovuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy, od prevádzky prepravnej siete. Návrh zákona obsahuje možnosť udelenia uplatnenia úplného vlastníckeho oddelenia, tzv. OU, alebo uplatnením nezávislého prevádzkovateľa siete, tzv. ITO.
Model na zabezpečenie nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete Eustream, akciová spoločnosť, je navrhnutý tak, že ak je prevádzkovateľ súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku, môže vláda do 1. októbra 2012 na návrh ministerstva hospodárstva určiť, že vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete (OU) ne-po-u-ži-je.
V prípade, že po schválení zákona a nadobudnutí jeho účinnosti vláda uvedené určí, budú sa na prevádzkovateľa prepravnej siete vzťahovať podmienky nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete podľa modelu ITO, nepoužije na vlastnícke oddelenie a SPP bude môcť využiť model ITO a bude môcť naďalej fungovať ako vertikálne integrovaný podnik vrátane spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť. Ak vláda do 1. októbra 2012 neurčí, že sa vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete nepoužije, SPP, akciová spoločnosť, bude musieť sa vzdať kontroly v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť.
Vyššie uvedené kroky a činnosti ministerstva hospodárstva uskutoční v priebehu tretieho kvartála... Tuto majú dokonca gramatickú chybu: kvartála, kvartálu. ... roku 2012 tak, aby jednotlivé analýzy mohli slúžiť ako kvalifikovaný podklad k rozhodnutiu vlády SR v otázke schválenia či neschválenia zmeny vlastníckej štruktúry SGH vrátane možného uplatnenia predkupného práva Slovenskou republikou a reálnych možností financovania, aby rozhodnutie vlády odrážalo najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.
Vážené dámy, vážení páni, tu by som sa rád pozastavil, že ak teda tento materiál bol realizovaný na to, aby odrážalo to rozhodnutie vlády, najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky, tak je tu potom úplne zrejmé, že k tomuto nedošlo. Lebo nikde nie je napísané, že táto vláda nemohla požadovať alebo spätný odkúp akcií, to je niečo, o čom sa tam síce pojednáva, ale vyhodnocuje sa to ako nevýhodné, resp. nikde nie je napísané, že mohla požadovať vstup kvalifikovaného investora, rozumej nie finančného špekulanta. Inými slovami, keď sa toto rozhodovanie robilo, tak sa nerobilo v záujme verejnosti, robilo sa v záujme úzkej skupiny ľudí, ktorých väzby na vládu sú úplne zrejmé. A čo je asi najdôležitejšie, absolútne nie pred očami verejnosti.
To boli len dve strany materiálu, ktoré keď som prečítal, a poviem otvorene, že mám dve vysoké školy, tak som si stopercentne istý, že sú napísané jazykom, ktorý je ťažko, ťažko ľuďom zrozumiteľný, a hlavne zakrýva pravý účel toho, prečo vlastne vznikol tento materiál.
Ak takýto informačný materiál mal vládu reprezentovať, mal v prvom rade obsahovať to, kde je Slovenská republika silná, to, kde je Slovenská republika pri vstupe finančného investora, finančných špekulantov, ktorí nie sú kvalifikovaní investori, pri tomto vstupe kde môže Slovenská republika istým spôsobom do toho hovoriť. A už vôbec neobsahuje isté strategické rozhodnutie o budúcnosti fungovania vôbec plynárenstva na Slovensku, ktoré tu vôbec nie je nijakým spôsobom spomínané.
Prvé rokovanie so zástupcami EPH sa konalo v Bratislave dňa 21. júna 2012. Na stretnutí odzneli prvé návrhy tém a okruhov, o ktorých by predstavitelia EPH chceli hovoriť s ministerstvom hospodárstva, chceli by rokovať v rámci diskusie o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry v SGH. Tieto počiatočné tézy poslúžia ako vstup do analýz, ktoré ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti vykoná.
Potom je samotné uznesenie vlády, kde berie na vedomie Informáciu o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gaz Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť, a, samozrejme, dáva sa na vedomie predsedovi Fondu národného majetku.
Poprosím, vážené dámy, vážení páni, napriek tomu, že ten text je napísaný značne nezrozumiteľne a pomerne odťažitým jazykom, aby ste si všimli, že tam nie je ani slovo o tom, že by Slovenská republika mohla mať istý ofenzívny, aktívny alebo asertívny prístup k tomu, že niektorí investori, to znamená veľkí plynári, chcú zo Slovenska odísť a čo by mohlo Slovensko na základe toho vlastne získať ako pozíciu v SPP, resp. prečo by Slovensko malo s tým súhlasiť, aby títo investori odišli, a prečo napríklad slovenská vláda nehľadala radšej možnosť spätného odkupu akcií alebo nehľadala tú možnosť, že sem pritiahne iných kvalifikovaných investorov.
Zdôrazňujem to preto, lebo toto považujem za absolútne kľúčový bod debaty samotnej, že hovorí sa tu vlastne o výhodách, ktoré pre budúceho investora môžu vyplývať, ako napríklad oddelenie tranzitu od, tranzitu plynu od dodávok plynu domácnosti samotným, domácnostiam samotným, ale nehovorí sa o tom, že vlastne máme kľúčovú páku v rukách.
Hovorím to znova ešte raz preto, lebo skutočný vstup finančného investora, finančného špekulanta do tohto reťazca nie namiesto kvalifikovaného investora odsúhlasila táto vláda. Tu je namieste úplne sa pýtať, že čo bude ďalej.
A poviem vám možnože taký myšlienkový experiment, na základe ktorého to veľmi ľahko pochopíte. Zatiaľ čo predtým tam bol investorom francúzsky a nemecký bezsporný plynárenský gigant, kde bolo úplne jasné, že sa bude podnikať ďalej v plynárenstve, teraz tam je finančný investor, ktorý nemá s plynárenstvom skoro nič spoločné, resp. zlomok z toho, čo majú, čo mali dovtedajší investori, a v podstate vláda k tomuto dala svojím rozhodnutím súhlas.
No ale potom, vážené dámy, vážení páni, ďalším investorom, ku ktorému sa to bude môcť posunúť, bude napríklad nejaká napríklad iránska spoločnosť. Nič tomu nebráni. Lebo táto vláda nijako nezvažovala ani geopoliticky, ani bezpečnostné riziká, ktoré by z tohoto mohli vyplývať. A napríklad v tejto informačnej správe, poprosím ctených, á, poslankyne a poslancov SMER-u, aby ma opravili, keď sa mýlim, o bezpečnosti a geopolitickom ukotvení Slovenska a jeho nadväznosti na plynárenský priemysel nie je ani pol, ani pol slova.
Prejdeme ďalej, aby sme to teda prešli. Nájdem ďalší dokument.
Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť. To je to, k čomu už potom prišla vláda, keď potom prešla celým tým procesom, keď medzitým odsúhlasila, odsúhlasila samotný vstup tohoto finančného investora, nekvalifikovaného investora do spoločnosti SPP.
Informáciu o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti SPP, a. s., predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky ministerstvo hospodárstva, ďalej skratka MH SR, v zmysle bodu B.3. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 694 z 12. decembra 2012, ktorým vláda Slovenskej republiky uložila okrem iného ministrovi hospodárstva realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Priložený dokument identifikuje zjednodušenú štruktúru reorganizácie, vybrané informácie a argumenty, ktoré ministerstvo hospodárstva považuje za relevantné v súvislosti s rozhodnutím o reorganizácii skupiny SPP ako jeden z kvalifikovaných predpokladov, pardon, podkladov pre rozhodnutie vlády Slovenskej republiky ohľadom ďalšieho postupu tak, aby toto rozhodnutie vlády Slovenskej republiky odzrkadľovalo to najlepšie riešenie v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Znova ten istý odstavec odpísaný z toho, čo bolo pred rokom a tromi mesiacmi. To znamená, stále sa tvárime, že sledujeme najlepšie riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Uvidíme, či v tomto znova bude zohľadnený, aspoň v tomto dokumente, na základe ktorého sa pred necelými dvoma týždňami rozhodovalo bezpečnostné hľadisko alebo geopolitické hľadisko, prípadne iná vízia, ktorá súvisí s rozvojom plynárenstva na Slovensku.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť.
Vážené dámy, vážení páni, tu si to nemýľme s tým, čo bolo na začiatku ešte také teoreticky možné so spätným odkupom akcií tých lukratívnych častí SPP. Je to tu napísané síce kulantne, ale jedná sa o nadobudnutie tej časti SPP, ktorá je stratová. A, samozrejme, tu je pripísané to, čo tu pán premiér prezentoval. A získa tak a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovensku, na Slovenskú republiku, pardon. No nie pardon, takto to tam máte napísané, ja to prečítam celé, žiadne pardon.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len "SPP"), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No, á, možnože je to také úsmevné, toto je... (Reakcia z pléna.) Áno, áno, však ja sa tomu povenujem.
Toto je mimochodom ten dokument, ktorý vznikol na tom záhadnom počítači pána poradcu, resp. toho zástupcu akcionára, finančného špekulanta, v SPP. Zdá sa, že si nedali ani tú robotu, aby to po sebe prečítali.
Ja to ešte raz prečítam, aby som si bol istý, že tomuto vysoko kvalifikovanému odborníkovi, ktorého práca prešla aj cez ministerstvo hospodárstva, sám pán minister Malatinský podpísal, že ja jednoduchý poslanec som neurobil chybu. Skúsim ešte raz, budem veľmi presný. Samozrejme, všetci chápeme tie okolnosti, že takto vážnu vec, takto vážnu vec o pol druhej v noci preberať, no, poďme na to.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No nemôžem si pomôcť, ale jednoducho je to gramaticky, gramaticky zle.
Na to, čo tu ináč pán premiér, on to nehovoril tu dnes, ale minule som ho videl v takej televíznej relácii pomerne opusteného a osamelého, hovoril, si vymieňali dokumenty s akcionárom, tak na to, že si ich niekoľkokrát vymenili, aby tam bola takto nezrozumiteľná veta a nevšimol si to nikto ani z vlády, ani slovútni poradcovia, akcionári, no tak pozerám, že teda ten materiál asi za veľa nestojí.
Nie veľmi by som bol spokojný potom s tými časťami, ktoré sú viac odborné a menej im rozumieme, keď nedokážu napísať jednu, ale zasa nekrivdime im, rozvitú, gramaticky správnu vetu.
Takže asi, asi by bolo dobré, keď sa sem vláda dostaví, ja pevne verím, že aj taký bod budeme mať, sa opýtať pána ministra hospodárstva, že či by nebolo dobré, keby sme za partnerov aspoň vyberali tých, ktorí ovládajú základnú gramatiku slovenského jazyka a neprodukujú takéto zmätky.
Zásadnými dôvodmi ministerstva hospodárstva pre takéto odporúčanie je predovšetkým aktuálny stav rokovaní s kľúčovým dodávateľom plynu, ktorý indikuje vylepšenie kontraktu oproti súčasnému stavu, faktor späť získania plnej manažérskej kontroly nad kľúčovým dodávateľom plynu v Slovenskej republike a získanie kontroly nad cenami zemného plynu.
Znova tu máme nejaký odkaz do budúcnosti, že keď kúpime stratovú, stratovú časť SPP, tak sa nám podarí dohodnúť lepšie ceny, nikto nevie ako, ale hlavne, že budeme mať nad tým kontrolu. Ja len upozorňujem, že sa dostávame do stavu, kedy sme už kontrolu aj mali nad touto firmou, a bolo to práve v čase, keď Duckého zmenky lietali tuná po trhu. A upozorním na to, že to je to, čo je reálne riziko, že znova, keď tam ten manažment nastúpi a bude to podobne viesť ako za Duckého, no tak sa dožijeme ďalších zmeniek.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované o získaní plnej kontroly nad niektorým z prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, a to najmä z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny.
Poprosím ešte raz, aby sme tej vete rozumeli.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované...
Neviem, ako asi by som, nechápem tento trpný rod, že čo je uvažované. Pochopil by som, že uvažujeme alebo uvažujú, ale je uvažované o získaní. Tiež sa mi to zdá gramaticky nesprávne, ale zdá sa, že tento dokument, ktorý vznikol u pána zástupcu, u pána zástupcu finančného investora, špekulanta, a proste ministerstvo hospodárstva si ho osvojilo, no tak predpokladám, že keď sú tam už dve nezrozumiteľné, nezrozumiteľné vety na prvej strane, asi tam bude nejaký problém. Asi tam bude nejaký problém, že dostali príkazom, že nesmú zmeniť ani čiarku, lebo neviem si predstaviť ináč, že by niečo podobné pustili von.
Z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny, tomu sa povenujem ďalej, štátom kontrolovaný prevádzkovateľ zásobníku... Zásobníka, zásobníka. Podľa mňa zásobníku, ale dobre. ... zásobníka by so svojím vlastným zásobníkom, by sa so svojím vlastným zásobníkom stal nezávislým hráčom na tomto trhu.
Predložený materiál nemá v súčasnosti ekonomický, finančný, environmentálny vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov.
Hlavným cieľom materiálu je v principiálnych bodoch vysvetliť navrhnutý spôsob reorganizácie a získať poverenie ministra hospodárstva uskutočniť reorganizáciu skupiny SPP a podpísať súvisiacu dokumentáciu a poverenie ministerstva hospodárstva zabezpečiť stabilné skladovacie kapacity zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel, akciovú spoločnosť, a Slovenskú republiku.
No. Na to, že tvrdia, že predložený materiál, rozumej vôbec to, informácia o tom, akým spôsobom chcú reštrukturalizovať SPP, nemá v súčasnosti ekonomický a finančný a environmentálny vplyv, sporil by som sa o výraze ekonomický a finančný. Lebo ak kupujete stratovú spoločnosť a napíšete do materiálu, že to nemá v súčasnosti ekonomický a finančný vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, tak je to jednoducho lož.
Netreba nijakým vážnym spôsobom robiť super analýzu, ale každému je zrejmé, že keď sa tešíte na dividendy z SPP, kde polovicu z tých dividend dostáva zahraničný investor, polovicu Slovenská republika, stratovú divíziu alebo stratovú časť, rozumej obchodník-matka, je to tu napísané v tom materiáli, si delíte stratu napoly. Akonáhle získate celú kontrolu, tak, samozrejme, o tú stratu je menší príjem do štátneho rozpočtu.
Neviem si celkom dobre predstaviť, čo pán minister financií pri prerokovaní tohto materiálu na vláde robil, keď na toto, voči tomuto neprotestoval. Toto je niečo, za čo by, myslím si, že v prvom semestri na Ekonomickej univerzite aj mu nedali skúšku, keby niečo podobného tvrdil, že nákup stratového podniku nebude mať ekonomický, finančný vplyv.
Ale zasa ku cti slúži, že som si istý, že asi v tom výraze, že environmentálny sa nepomýlili, aspoň dúfam, budeme čítať ďalej, budeme pozorní.
Ďalším materiálom zo 4. 9., názov „Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť“, nové znenie. Číslo materiálu UV-22422/2013.
Východisková situácia.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) na svojom zasadnutí konanom dňa 12. decembra 2012 prerokovala a vzala na vedomie návrh právnych dokumentov súvisiacich so zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (ďalej len „SGH“)... Pardon. (Rečník sa napil z pohára.) ... návrh právnych dokumentov súvisiacich s realizáciou modelu nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, a návrh Zmluvy o reorganizácii skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“ alebo „spoločnosť“), v zmysle uznesenia vlády č. 694 z 12. decembra 2012, uložila ministrovi hospodárstva zabezpečiť kompletizáciu predložených návrhov právnych dokumentov, ich skompletizované znenie následne podpísať v mene Slovenskej republiky a realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP (ďalej ako „skupina“ alebo „skupina SPP“, čo predstavuje všetky spoločnosti patriace do konsolidovanej skupiny SPP: materská spoločnosť SPP, akciová spoločnosť, a dcérske spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, SPP – distribúcia, akciová spoločnosť, Nafta, akciová spoločnosť, Pozagas, akciová spoločnosť, SPP CZ, akciová spoločnosť, SPP Bohemia, SPP Storage, s. r. o.) a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Relevantná transakčná dokumentácia bola podpísaná dňa 14. decembra... Všimnite si, ako rýchlo, o dva dni po tom, čo vláda rozhodla o vstupe finančného investora, nekvalifikovaného, podotýkam, to znamená nie plynára, ale skorej špekulanta, ktorý proste, ktorého sami odobrili vstup, už o dva dni podpísali tieto dokumenty. Následne bolo 23. januára zvolané mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde došlo k výmenám v orgánoch spoločnosti a nový akcionár sa ujal výkonu svojich akcionárskych práv.
Nestihol som to povedať pri svojom prvom vstupe, tak to poviem teraz. Môj názor je ten, že skutočne vlastne rozhodnutie vlády, ktorá podpísala vlastne vstup tohoto finančného investora napriek tomu, že vedela, že nie je to kvalifikovaný investor, nie je to niekto z veľkej plynárenskej brandže, bolo treba práve preto, aby si investor bol istý.
Inými slovami, všetky teórie a špekulácie, že mohli to urobiť aj bez rozhodnutia vlády, že v SPP sa mohla zmeniť vlastnícka štruktúra bez rozhodnutia vlády, padajú. Lebo tu je jeden aktívny, aktívne priznanie, že táto vláda odobrila vstup tohoto finančného investora, príp. finančného špekulanta, to sa uvidí v budúcnosti, ale určite nie veľkého plynárenského hráča, ktorý by spĺňal parametre a kritériá kvalifikovaného investora.
A myslím si, že skutočný dôvod, pre ktorý bolo treba aktívny súhlas vlády, bola obava tohoto finančného investora, že by niekto v budúcnosti mohol rozporovať práve tento vstup do spoločnosti SPP.
Jako sme počuli z iných príspevkov, urobili to za peniaze, ktoré boli cudzie, rozumej peniaze z úveru. No tak pravdepodobne aj banky, alebo tí, ktorí tie peniaze požičiavali, chceli mať istotu, že ide o nevratný proces a že získajú riadnu kontrolu nad SPP, že nikto nebude protestovať a že ani prípadná zmena vlády nepovedie k tomu, že by niekto ďalší trval na tom, čo je pre ľudí normálne a prirodzené, rozumej, aby v SPP bol za partnera nejaký iný plynárensky koncern, príp. konzorcium plynárenských koncernov, a nie niekto, kto s plynárenstvom má spoločné akurát tak malilinký, malilinký zlomok, niekde predával trochu plyn, ale nič viacej.
V zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, uzatvorenej medzi Fondom národného majetku (ďalej len „FNM“) a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „MH SR“) a spoločnosťou Energetický a průmyslový holding , a. s. (ďalej len „EPH“), zo dňa 14. 12. 2012 (ďalej len „Zmluva o reorganizácii skupiny SPP“), ako aj Akcionárskej zmluvy medzi Fondom národného majetku a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky, spoločnosťami EPH a EPH Gas Holding B.V. ohľadom SPP zo dňa 14. decembra 2012 (ďalej len „Akcionárska zmluva“), vyplýva okrem iného (a za dodržania viacerých predpokladov a princípov) záväzok realizovať reorganizáciu skupiny SPP.
Súčasťou dohodnutých podmienok uskutočnenia reorganizácie je opčná štruktúra, v zmysle ktorej má Slovenská republika právo nadobudnúť, resp. právo rozhodnúť sa nenadobudnúť od EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi zemného plynu.
Čiže znova sme len a len pri tej téme, Slováci, zoberte si radšej tú stratu, my sme noví investori, my vám to radi dáme. Stratová firma, to je niečo pre vás. Tie ziskové si, samozrejme, necháme.
Vzhľadom na neskoršie prevzatie SPP spoločnosťou EPH došlo aj k oneskoreniu v príprave podkladov a dát potrebných k príprave valuačných modelov a podkladov pre due diligence spoločnosti (pripravovaných v súvislosti s reorganizáciou) a taktiež k dodatočným časovým nárokom na posúdenie prípadných iných variantov reorganizácie. Z týchto dôvodov bol dátum rozhodnutia stanovený dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP na 30. septembra 2013.
Vzhľadom na dohodnuté podmienky predmetnej opcie v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je potrebné, aby v dohodnutej lehote, t. j. v lehote do 30. septembra 2013, ktorá je definovaná dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP zo dňa 12. júla 2013, bolo prijaté rozhodnutie vlády ohľadom transakcie a obsah takého rozhodnutia bol formálne oznámený EPH zo strany ministerstva hospodárstva. V prípade nekonania zo strany vlády v uvedenej lehote by sa EPH mohlo v zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP domáhať, aby štát, resp. FNM odkúpil od skupiny EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi ZP za dohodnutých podmienok.
Tak, vážené dámy, vážení páni, moc dobre, moc dobre som nie istý, ale je tu podľa všetkého jasne napísané, že vláda ani nemala inú možnosť, ako SPP, rozumej tú stratovú časť, kúpiť, resp. prevziať. No, uvidíme, čo bude dokument hovoriť ďalej.
Realizované kroky a činnosti súvisiace s analýzou možnosti reorganizácie spoločnosti skupiny SPP.
Záväzkom EPH, vyplývajúcim zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, bolo zabezpečiť, aby bolo zástupcom Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva a ich poradcom umožnené vykonať hĺbkovú právnu a účtovnú previerku za účelom overenia celkového stavu spoločnosti... To rozumej SPP. ... a východísk použitých pri výpočte stanovenia hodnoty spoločnosti.
Vzhľadom na vyššie uvedené boli realizované detailné právne, finančné, daňové a účtovné analýzy, ktorých cieľom bolo poskytnúť ministerstvu hospodárstva dostatočné množstvo podkladov na kvalifikované rozhodnutie o možnostiach reorganizácie skupiny SPP. Kľúčové dokumenty, ktoré boli spracované v súvislosti s analýzou možností reorganizácie skupiny SPP, boli nasledovné:
- Ocenenie spoločnosti SPP k 31. 12. 2012 (ďalej len „ocenenie“), ktoré kvalifikuje... Pardon. ... kvantifikuje oceňovací interval SPP a jednotlivé komponenty hodnoty spoločnosti, tzv. enterprise value alebo „EV“, k 31. 12. 2012 za použitia metódy diskontovaných voľných peňažných tokov („DCF“ alebo tiež "výnosová metóda"), pričom kľúčovým podkladom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 vypracovaný súčasným manažmentom SPP. (Rečník sa napil z pohára.)
- Správa o výpočte výšky pracovného kapitálu a výpočte čistého dlhu vrátane stanoviska primeranosti výšky pracovného kapitálu k 31. 12. 2012.
- Správa o právnej previerke, ktorá zhrňuje kľúčové právne skutočnosti, ktoré by mohli mať podstatný nepriaznivý vplyv na celú možnú, na možnú transakciu (ďalej len „transakcia“ definovaná ako nadobudnutie alebo nenadobudnutie 49-percentného podielu v SPP Fondom národného majetku Slovenskej republiky).
- Základné účtovné a daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
Skúsim ešte raz, lebo zdá sa, že táto veta je menej zrozumiteľná, tak nech sa páči.
- Základné účtovné, daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje...
No, nie som si úplne istý, ale ktorá sumarizuje, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
No, ja som si už zvykol pri týchto dokumentoch, že sú pomerne nezrozumiteľné, ale že sú tam naozaj štylistické, odpustite mi to, kraviny, tak to naozaj je, asi svedčí o tom, ako veľmi vážne táto vláda tento dokument brala, resp. tí, čo ho písali, ako si boli veľmi istí, že im to na vláde odmávajú.
Bol by som veľmi rád, keby tu bol pán minister hospodárstva, prípadne jeho nadriadený, pán premiér, keby svojím naozaj vybraným vkusom a vycibrenou znalosťou gramatiky objasnili tomuto plénu, poslankyniam a poslancom, čo sa touto vetou myslí, a teda ktorá sumarizuje, kto, čo sumarizuje, resp. na základe čoho sa vlastne rozhodli.
V rámci posudzovania možností reorganizácie skupiny SPP bolo vypracovaných viacero analýz a identifikovaných viacero alternatív reštrukturalizácie skupiny SPP. Na základe ďalších detailnejších analýz a s tým súvisiacich rokovaní bol identifikovaný: jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády využiť opciu na akvizíciu SPP ako dodávateľa ZP a jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády nevyužiť takúto, takúto opciu.
Pardon, ja som nie istý, ale vý..., hovorím to hneď, pán predseda, ale výraz ZP, aha, dodávateľ zemného plynu. Dobre, je to tam definované, takže môžme pokračovať ďalej. Všetci tomu rozumieme. Pardon. (Rečník sa nechtiac dotkol mikrofónu.)
Rozhodnutie, ktorá z týchto alternatív je preferovaná, bolo rozhodnutím ministerstva hospodárstva a v nasledujúcich častiach dokumentu sú prezentované:
- zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií,
- kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti, ktoré súvisia s možnou transakciou, vrátane strategického posúdenia v širších súvislostiach Slovenskej republiky,
- zásadné argumenty, na základe ktorých sa ministerstvo hospodárstva rozhodlo preferovať konkrétny variant reorganizácie,
- zjednodušenú štruktúru odporúčaného variantu reorganizácie, ktorý bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná do implementačného plánu...
Skúsim ešte raz. Znova jedna z viet, ktorá, zdá sa, že je dôležitá pre pochopenie, preto je napísaná štylisticky zvláštne.
- zjednodušenú štruktúru odporúčania variantu reorganizácie, ktorá bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná... Áno, toto dáva zmysel. ... do implementačného plánu,
- informácia o súvisiacich možných zámeroch v plynárenstve a
- návrh ďalších krokov.
Tak poďme na zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií.
Pri posúdení výhodnosti využitia opcie na akvizíciu spoločnosti SPP boli primárnymi rozhodovacími parametrami predovšetkým: ocenenie SPP, závery z uskutočnenej hĺbkovej previerky, ktorá analyzovala stav spoločnosti v oblasti finančnej a právnej, a analýza rizík a príležitostí, ktoré súvisia s možnou transakciou.
Zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP vyplýva ocenenie SPP k 31. 12. 2012 na úrovni enterprise value na úrovni 120 mil. eur. Kľúčovým vstupom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 založený na viacerých predpokladoch. Vykonané ocenenie vychádzalo primárne z tohto podkladu a bralo do úvahy tzv. opakovateľné, ako aj tzv. jedinečné operácie, pričom bolo okrem iného konštatované, že podnikanie SPP ako obchodníka so zemným plynom a poskytovateľa služieb inými spoločnosťami v skupine SPP je do značnej miery ovplyvnené vysokými fixnými nákladmi, ktoré významným spôsobom znižujú rizi..., znižujú ziskovosť podnikania.
V prípade započítania neopakovateľných položiek bolo konštatované, že ocenenie spoločnosti definované v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je vo výslednom oceňovacom intervale, inými slovami, je stredná hodnota intervalu, ktorý berie do úvahy aj neopakovateľné položky, vyššia ako 120 mil. eur, resp. 58,8 mil. eur (49 % zo 120 mil. eur). Primárnymi zdrojmi hodnoty k 31. 12. sú predovšetkým:
- zisk v objeme približne 150 mil. eur v podobe uvoľnenia pracovného kapitálu, konkrétne zásob zemného plynu, ktoré spoločnosť podľa manažmentu spoločnosti nepotrebuje a nemusí tak v tejto položke viazať hotovosť (optimalizácie stavu zásob, ktorá je vzhľadom na sledované obdobie neopakujúcou sa udalosťou), a
- výnos z prenájmu transmisných aktív za prvé dva mesiace roku 2013 v objeme približne 50 mil. eur, ktorý je vzhľadom na uskutočnený transfer tranzitných aktív mimoriadnou položkou, ktorá aj v budúcnosti sa nebude opakovať.
Len pre tých, ktorí sledujú pozorne túto našu rozpravu, upozorním, že práve týchto 50 mil., to sú ešte peniaze, za ktoré vlastne získala SPP z vlastníctva tranzitu, to znamená tej "rúry", ktorá prešla pod Eustream ako za prvé dva mesiace tohto roku, keď ju ešte vlastnila SPP ako matka.
V rámci ocenenia bolo poukázané na viaceré skutočnosti, ktoré by mali byť brané do úvahy pri konečnom rozhodnutí o využití alebo nevyužití opcie na akvizíciu spoločnosti SPP. Tieto sú v zjednodušenej podobe uvedené v ďalšej časti predkladanej informácie. V ocenení bolo konštatované, že najzásadnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje podnikanie spoločnosti, je kontrakt, resp. jeho parametre, s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Výsledok renegociácie tohto kontraktu významným spôsobom ovplyvňuje hospodárenie spoločnosti a má vplyv na viaceré súvisiace oblasti, ako napr. hospodársky výsledok v sektore domácností. (Rečník si odpil z pohára.)
Bolo identifikované riziko vyplývajúce zo záväzku odberu minimálneho množstva zemného plynu (take or pay) a rozdielu trhovej ceny oproti cene zakotvenej v zmluve s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Asi sa myslí Gazprom.
Dôvodom je najmä pokles spotreby zemného plynu v dôsledku pretrvávajúcej recesie po svetovej kríze v roku 2008 a vstup nových konkurenčných hráčov na trh v súvislosti s politikou Európskej únie o otvorení trhu so zemným plynom. Rozsah tohto záväzku v dnešnom kontrakte pred renegociáciou presahuje rámec odhadovaného predaja v Slovenskej republike. Zároveň je s týmto rizikom spojené riziko dosahovania straty v prípade, ak by zemný plyn nakupovaný podľa zmluvne dohodnutej ceny bola spoločnosť nútená predať za nižšiu cenu. Také, pardon. Take or pay povinnosť a úroveň nákupnej ceny zemného plynu v kontrakte predstavujú významné riziko pre budúcu finančnú situáciu a stabilitu spoločnosti. Bezpochyby výborný dôvod, prečo nakupovať stratovú firmu. Na druhú stranu kontrakt obsahuje renegociačné pravidlá, ktoré toto riziko znižujú.
A súčasťou vykonanej analýzy bolo nasledovné... No tu som veľmi prekvapený, že nie je veľmi veľa napísané, aké renegociačné pravidlá v tomto kontrakte sú, aby sme vedeli posúdiť, ako veľmi znižujú riziko samotné. Ale možno to vypadlo z tohto dokumentu, tak ako vypadli pri niektorej štylizácii zmysel niektorých viet.
No, poďme ďalej.
Súčasťou vykonanej analýzy bolo aj nasledovné:
- kontrola historickej a súčasnej daňovej pozície spoločnosti,
- normalizácia prevádzkového zisku EBITDA,
- analýza primeranosti výšky zásob, pohľadávok, záväzkov a rezerv, kde bolo konštatované, že na základe poskytnutých informácií neboli identifikované dôvody, pre ktoré by sa mala výška pracovného kapitálu považovať za neprimeranú,
- základná analýza tzv. service level agreements a
- prehľad nehnuteľného majetku vo vlastníctve SPP k 31. 12. 2012.
Na základe správy o právnej previerke boli spracované tieto udalosti, ktoré je potrebné z pohľadu štátu zohľadniť pri vyhodnocovaní rizík súvisiacich s transakciou, ako aj pri rokovaniach o podmienkach uskutočnenia a harmonograme transakcie. Čiže len odseky.
- Spory.
- Financovanie.
- Záruky.
- Komerčné zmluvy.
- Skladovacie zmluvy.
- Ostatné kľúčové komerčné zmluvy.
- Poistenie;
- Životné prostredie.
- Pracovné vzťahy.
Kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti... Stále hovoríme o SPP - matke, rozumej tej, ktorá je stratová.
Riziká. Nedohodnutie sa na úpravách parametrov kľúčovej zmluvy s dodávateľom zemného plynu.
Vážené dámy, vážení páni, bezpochyby všetci chceme byť precízni, takže predpokladám, že v tomto prípade sa hovorí o renegociačných pravidlách, ktoré toto riziko znižujú. Ale poďme sa na to pozrieť, ako s tým nakladáme.
Nedohodnutie sa na úpravách parametrov u ČEZ, dodávateľom zemného plynu. Zásadným determinantom hodnoty SPP sú podmienky, za ktorých vie spoločnosť nakupovať zemný plyn, ktorý následne predáva svojim zákazníkom. Dlhodobá zmluva o dodávke ruského zemného plynu, s dobou platnosti do 31. 12. 2028, obsahuje tzv. take or pay záväzok SPP spočívajúci v povinnosti zaplatiť tomuto dodávateľovi určité množstvo zemného plynu bez ohľadu na to, či bol daný zemný plyn v skutočnosti zo strany SPP odobraný. Dokument zakotvuje v konkrétnych časových úsekoch v zásade právo strán na cenovú revíziu za dohodnutých podmienok, pričom na základe informácií manažmentu SPP spoločnosť iniciovala cenovú revíziu k 1. 1. 2013. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Toto je poznámka pod čiarou. Bežne som ich nečítal, ale táto stojí za to.
Ku kompenzácii zo strany dodávateľa plynu došlo v roku 2011, keď bola nákupná cena plynu spätne upravená nadol od začiatku roka 2011 a spoločnosť bola kompenzovaná dobropisom. Okrem toho SPP v roku 2011 zobchodovala aj celý objem predpokladaného plynu z minulých období.
Cieľom manažmentu SPP je renegociovať následné parametre kontraktu: cena dodávateľského zemného plynu na základe price revision klauzuly s cieľom úpravy rozdielu medzi nákupnou cenou zemného plynu na základe „olejového“ vzorca a aktuálnou trhovou cenou zemného plynu na báze spotových cien a objemu dodávaného zemného plynu.
Neúspešná renegociácia parametrov kontraktu by mala za následok výrazne horší (v porovnaní s predikciou manažmentu SPP zhmotnenou v predloženom Outlook pláne) výsledok hospodárenia spoločnosti a nutnosť sanovať prípadné straty z dividendových príjmov, predovšetkým spoločnosti Eustream a SPP Distribúcia, akciová spoločnosť.
V tej súvislosti je však nutné upozorniť na fakt, že spoločnosť má možnosť začať arbitráž voči GPE v prípade, že nedôjde k riešeniu, ktoré by bolo uspokojivé pre SPP.
Znova odkaz pod čiarou č. 6: Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého mu bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. USD, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu, ktorá sa značne líšila od trhovej ceny. Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov. Spoločnosť Gazprom vyčlenila na rok 2013 pre účely podobných kompenzácií viac než 6 mld. eur.
No ja to prečítam ešte raz, lebo nie som si úplne istý, či to je správne, ale však uvidíme v ďalšej diskusii, keď sa toho ujmú odborníci z vlády.
Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. amerických dolárov, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu... Zatiaľ rozumiem. ... ktorá sa značne líšila od trhovej ceny... Rozumiem tomu tak, že máme nejaký dlhodobý kontrakt, rovnako ako má aj RWE, ktorý sa ale líšil, líšil v cene značne od ceny, ktorá je momentálne trhová.
Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov.
Tu by som sa možnože opýtal pána ministra, keby tu bol, že či teda zníženie korelácie znamená zvýšenie, zvýšenie, iné korelácie, zníženie korelácie z ceny ropných produktov znamená zvýšenie korelácie za trhovou cenou. Ale keďže ho tu stále nevidím, prakticky od samého začiatku, tak neviem, či mi bude takto podrobne odborne a fundovane odpovedať.
A úplne rovno vám poviem, kolegovia, že si myslím, že nebude, lebo keďže mnohé dokumenty si nepíše on sám, v mnohých dokumentoch sú štylistické chyby, to znamená, že asi ich ani nečíta, ináč by ich nepodpísal. No, tak táto otázka možno bude nad jeho sily. Uvidíme, uvidíme neskôr v debate. Možno, možno predsa len sa pochlapí a pôjdeme do toho aj trochu odborne.
Liberalizácia trhu so zemným plynom na Slovensku v roku 2007 umožnila vstup konkurenčných dodávateľov zemného plynu do všetkých odberateľských segmentov. Vplyvom konkurenčného prostredia postupne klesal trhový podiel SPP vo všetkých kategóriách zákazníkov. Strata zákazníkov mala za následok pokles objemov zemného plynu, ktoré bolo SPP schopné umiestniť na domácom trhu. (Rečník sa napil z pohára.)
To vzhľadom na parametre kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu a take or pay povinnosti SPP odobrať minimálne množstvo zemného plynu vyvolalo nutnosť vyjednať s dodávateľom presun objemov do budúcnosti. Je reálne predpokladať, že už súčasný výrazný tlak na marže bude pokračovať, trhový podiel SPP bude klesať.
Vážené dámy, vážení páni, tak toto je teda skutočne veta, ktorá, ktorá ma šokuje, lebo nielenže kupujeme stratovú firmu, ale tu pozerám naviac, že sme povinní odobrať určité množstvo plynu, hoci to presúvame do budúcnosti, to je také grécke tlačenie budúceho záväzku. A zároveň sa tu predpokladá, že trhový podiel SPP bude klesať.
Inými slovami, keby boli poctiví tí, čo to píšu, ja sa, samozrejme, nečudujem, keď to píšu tí, ktorí zastupujú protistranu, že v tomto poctiví asi nebudú, tak by tam napísali, že strata sa bude prehlbovať.
Škoda, že tu nie je pán minister, však on je zdatný obchodník, a aj keď pozerám, že kde vlastne býva, tak obchoduje s tými najlepšími z najlepších, alebo najbohatšími z najbohatších, to sú jeho partneri. Možno keby to s nimi prekonzultoval, tak by túto jednoduchú ekonomickú poučku mi vysvetlil. Lebo podľa toho, čo tu má napísané, nielenže kupujeme stratovú firmu, ale naviac sa bude strata prehlbovať.
Zatiaľ, zatiaľ som veľmi, veľmi, veľmi, veľmi pesimistický voči tejto kúpe. Ale no, uvidíme. Toto je ale vážny odstavec, to znamená, že keď konštatujeme, že máme povinnosť odobrať plyn, rozumej, zaplatiť ho, že ju máme tak veľkú, že to musíme presunúť do budúcnosti. Rozumiem. Ale je to aj tak budúci záväzok. A keď ešte máme napísané, že bude trhový podiel SPP klesať, to znamená, že keď to aj odoberieme, tak to nepredáme koncovému zákazníkovi, tak mám o spoločnosť SPP - matku, rozumej tú stratovú divíziu, veľké obavy. A veľmi dobre rozumiem, prečo finančnému investorovi alebo, ak chcete, finančnému špekulantovi extrémne záležalo, aby sa toho zbavil.
A keď si pozriem aj tie dokumenty, ktoré mám, ja som to čítal, aj kolegovia predo mnou, tak väčšina tých debát nebola o tom, ako si udržať podiel na ziskových činnostiach. Tam bolo úplné minimum, len rýchlo im to dajme, odsúhlasme im to na úrovni vlády, ale ako by mala táto vláda prevziať stratové. Neviem, neviem, no. Ja by som sa rád pána ministra opýtal, či tento odstavec čítal a ako s ním chce vlastne naložiť.
Odchod zahraničných akcionárov Gaz de France a E.ON z SPP vyvoláva do budúcnosti riziko vstupu nových konkurentov na trh s dodávkami zemného plynu v Slovenskej republike.
Veľmi zaujímavý aspekt, ktorý konštatuje sa priamo vo vládnom dokumente, a to je ten, že keď odídu hlavní plynárenskí hráči, prídu miesto nich finanční investori na základe rozhodnutia vlády pod vedením Roberta Fica alebo, ak chcete, finanční špekulanti, keďže nemajú skoro žiadnu skúsenosť s plynom, s plynárenským priemyslom oproti tým, ktorí boli predtým v SPP, no samozrejme, že to povzbudí nových konkurentov. Lebo opticky to zvonka vyzerá tak, že zatiaľ čo SPP bolo strategickým podnikom, kde mal strategických partnerov, no tak teraz je podnikom, ktorý je odpoly vlastnený špekuláciou alebo vlastnený na špekuláciu, ale zároveň je tam ešte odovzdaná aj manažérska kontrola. Nevzbudzuje to nejakú veľkú dôveru, že sa bude jednať o dlhodobý projekt.
Bývalí akcionári majú dlhoročné skúsenosti s fungovaním obchodu so zemným plynom na slovenskom trhu. Áno, tento nový akcionár, pokiaľ som správne pochopil z tej prezentácie, nemá s plynom žiadne, resp. úplne malé.
Navyše počas niekoľkoročného pôsobenia v SPP majú veľmi dobrý prehľad o podnikaní SPP, zákazníckom portfóliu, ziskovosti SPP v jednotlivých segmentoch odberateľov zemného plynu a v neposlednom rade detailné informácie o nákupnom kontrakte s dodávateľom zemného plynu. Tieto znalosti trhu a SPP im dávajú konkurenčnú výhodu, ktorá môže mať za následok v prípade vstupu na trh s dodávkou zemného plynu v Slovenskej republike ďalšie zhoršovanie pozície SPP na domácom trhu. Takisto veľký hráč RWE po odchode z tranzitných aktív v Českej republike sústreďuje svoje obchodné aktivity na tento stredoeurópsky región.
Vážené dámy, vážení páni, tak ja naozaj nerozumiem, či potom nestálo za to, aby sme cez tú klauzulu o kvalifikovanom investorovi udržali strategických investorov v SPP, keď tu zároveň píšeme, že keď odídu, tak nám ešte zhoršia pozíciu SPP ako takého. Inými slovami, toto je taký pomerne zatiaľ nepomenovaný jav, že tým, že vláda, no ako povedal by som, v obrovskom chvate odovzdala kontrolu nad SPP finančným špekulantom, výrazne poškodila aj pozíciu SPP z hľadiska konkurencie. Je to napísané vo vlastnom materiáli.
Ja sa veľmi teším, lebo predpokladám, že táto debata bude pokračovať aj zajtra, kedy tu budú už teda pán predseda vlády a páni ministri, ako budú odpovedať na túto otázku, prečo potom urobili tak zlé rozhodnutie. Prečo jednoducho nežiadali od strategického partnera, aby, ak predáva svoj podiel, predal strategickému partnerovi? Prečo pripustí, že tam príde niekto špekulant? Že prečo pripustí, že tam príde niekto, kto má mizivé skúsenosti oproti tým, ktorí odchádzajú? To si ani neviem celkom dobre predstaviť, že za akých okolností toto rozhodovali, a už vôbec si neviem predstaviť, aká kvalifikovaná debata sa na túto tému viedla.
Z tých dokumentov, ktoré som tu zatiaľ prečítal, žiaden nehovorí o tom, aké silné pozície malo Slovensko vlastne pri tomto vyjednávaní. A že mali silné pozície, to je predsa zrejmé z toho, že na tlak tohoto budúceho investora, špekulanta, vláda posvätila tento prevod. To znamená, že bez posvätenia vlády to jednoducho nešlo. Inými slovami, mohli odmietnuť a mohli povedať: Prepáčte, kolegovia z Francúzska, Nemecka, my keď sme vám dávali alebo umožňovali, keď sme umožňovali vstup do SPP, tak sme mali podmienku, aby ste boli veľkými plynárenskými hráčmi, a teda ak vy odchádzate, tak my na tejto podmienke trváme, nájdite za seba adekvátnu náhradu tak, aby sme neohrozili plynárenský priemysel na Slovensku. Tuná to priamo píšete vo vládnom materiáli, pán neprítomný premiér, neprítomný minister, že to ohrozenie ste sami urobili.
Poďme ďalej. Výsledky podnikania spoločnosti v budúcnosti. Kombináciou vyššie uvedených faktorov sa ako riziko vníma výrazný pokles trhového podielu SPP, akciovej spoločnosti, a pokiaľ nedôjde k renegociácii, neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny... Úplne plne chápem na základe tohoto, prečo sa EPH ponáhľalo vlastne odísť z tejto firmy. ... neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny a dosahovanie strát z tohoto spätného predaja, čo všetko by malo za následok zhoršenie finančnej pozície spoločnosti. Na základe informácií manažmentu SPP existuje riziko vykázania straty v roku 2013 aj 2014 v prípade nedosiahnutia adekvátnej úpravy nákupnej ceny zemného plynu a zároveň udržania súčasnej úrovne cien zemného plynu pre domácnosti, ako aj z dôvodu z histórie pokračujúcich nevýhodných kontraktov v oblasti skladovania.
Vážené dámy, vážení páni, to, čo tu je jasne napísané, je, že nielenže tu máme riziko, tým, že preberáme tú stratovú časť stopercentne na seba, ale zároveň tu máme napísané, že to riziko dokážeme eliminovať len väčšou závislosťou na hlavnom dodávateľovi plynu, rozumej Gazprome, rozumej Rusku.
Inými slovami preložené do slovenčiny, ak chceme tú stratu udržať na tej úrovni, aká je len teraz, lebo hovorí sa o zhoršení straty matky, ktorá dodáva plyn do domácností, tak budeme musieť pekne kolenačky rokovať s Gazpromom, aby nám umožnil, aby nám umožnil dohodnúť si lepšie ceny. Čiže nie, nie sme vo výhodnejšej situácii, ako hovorí pán premiér vo svojich vystúpeniach, ale, naopak, sme v nezávideniahodnej situácii, pretože je situácia taká, že sme odkázaní dohodnúť si nové podmienky kontraktu s tým ale, že už tam budeme sami, čiže budeme plnú cenu znášať.
No, viackrát tu padlo za tento večer nejaké také vyjadrenie, že či by podobným spôsobom nakladali politici s vlastnými peniazmi. No v žiadnom prípade by niekto nekupoval stratovú firmu s ešte stratovejšími vyhliadkami a zvýšením závislosti na partnerovi, o ktorom je známe aj z vlastnej skúsenosti, že používa vlastne tému plynu, resp. komoditu plyn, ako istý geopolitický tlakový nástroj. Nech sa páči, kto si nepamätá, v roku 2009 plynová kríza.
Príležitosti. Úspešná renegociácia kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu.
Tu si myslím, vážené dámy, vážení páni, že by sme mohli skončiť. Toto by som si už rád prebral skutočne, keď tu bude prítomný pán premiér, keď tu bude prítomný pán minister. Vidím, že tu sa kolega hlási ako predkladateľ.
Takže ďakujem veľmi pekne a teším sa na to, že budeme môcť v takejto hlbokej, fundovanej, odbornej a pracovnej atmosfére ďalej pokračovať, a verím, že prilákame, prilákame istým spôsobom pozornosť, pozornosť aj vládnych poslankýň, poslancov a, samozrejme, aj vlády samotnej, keď zistia, že tá debata ide po podstate veci, keď zistia, že sú tam otázky, na ktoré by mali zodpovedať, keď zistia, že skutočne, skutočne vo vlastných materiáloch majú nie že protirečenia, ale argumenty, prečo neustupovať finančnému špekulantovi, a argumenty, prečo nekupovať stratovú firmu.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie v rozprave
18.9.2013 o 1:11 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Na úvod mi dovoľte naozaj skonštatovať, že nečakal som, že odvolávanie pána premiéra sa zmení na takúto dramatickú noc. Myslím si, že nie je správne rozhodnutie vás ako parlamentnej väčšiny, že musíme rokovať v noci, rovnako ako nie je správne rozhodnutie 83-ky smeráckej, že toleruje, že tu nie je prítomná vláda prakticky od samého počiatku. A myslím si, že ak ste mali v úmysle istým spôsobom potlačiť to, aby sa národ nedozvedel o tom, čo sa tu deje, tak sa vám podaril presný opak. Presný opak, ktorý vás usvedčuje z toho, že keď sa búra parlamentná demokracia, no tak výsledok je ten, že nie ľudia sú ticho, ale ľudia si to práve o to viacej všímajú.
Špeciálne ma mrzí to, že sa stalo normou vďaka vašim poslancom, že tu je napádanie, že sa stáva normou, že tu už normálne vieme o tom, že sa pije v parlamente, a myslím si, že sa stáva normou vo vašom podaní práve taká arogancia, ignorancia nielen opozičných poslankýň a poslancov, ale aj verejnosti ako takej.
Nezostáva nám nič iné, len zápasiť v tomto teréne, nič príjemné, jedna hodina trinásť minút, ale buďme dôslední, lebo sme dali sľub, tak my ho, aspoň tí, ktorí máme ešte česť v sebe, dodržíme.
Z tých materiálov, ktoré máme k dispozícii, prejdem materiály, ktoré považujem za dôležité práve pre rozhodovanie o tom, že ako opozícia považujeme za úplne nešťastné a pre Slovensko škodlivé, že bolo SPP odovzdané rozhodnutím Ficovej vlády do rúk finančným špekulantom, a to práve rozhodnutie kľúčové padlo 12. 12. 2012. Je dobré si prejsť tie podklady, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa dlhodobo pripravovalo, aby bolo zrejmé, že to bolo rozhodnutie, ktoré sa rodilo v debatách s finančnými skupinami, s finančnými špekulantmi, a je to rozhodnutie, ktoré je proti záujmom Slovenska. (Poslanec Matovič doniesol nejaký materiál rečníkovi.) Ďakujem pekne.
Takže materiál zo 6. 7. 2012 "Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., Bratislava", upravené nové znenie, číslo materiálu UV-22936/2012.
Predkladacia správa.
Materiál „Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s.“, predkladám ako iniciatívny materiál.
Cieľom predloženého materiálu je informovať vládu Slovenskej republiky, že Ministerstvo hospodárstva SR („MH SR“) v spolupráci s Fondom národného majetku ako 51-percentným akcionárom spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., teda SPP, začne rokovania so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding, a. s., v skratke EPH, o možnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (SGH), ktorá je vlastníkom 49 % akcií SPP. Akcionármi SGH sú spoločnosti E.ON Ruhrgas a Gaz de France Suez, v skratke GDF, každá z týchto spoločností vlastní v SGH 50-percentný podiel.
Dôvodom na začatie týchto rokovaní je list spoločností E.ON a GDF, ktoré oznamujú, že vstúpili do rokovania so spoločnosťou EPH. Súčasťou navrhovanej transakcie by malo byť prefinancovanie akvizície a následný prevod 100-percentného podielu v SGH na EPH, resp. právnu entitu pod kontrolou tejto spoločnosti. Na základe uznesenia valného zhromaždenia SPP, konaného dňa 11. mája 2011, spoločnosť EPH vykonala due diligence s výnimkou Akcionárskej zmluvy týkajúcej sa akcií SPP.
V rámci tohto procesu akcionári SGH požiadali Slovenskú republiku o poskytnutie adekvátnej súčinnosti pri navrhovanej transakcii. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky ako vykonávateľ akcionárskych práv SPP v súvislosti s možnou zmenou vlastníckej štruktúry v SGH zabezpečí všetky právne kroky v zmysle Akcionárskej zmluvy, ktoré sú nevyhnutné pre zmenu vlastníckej štruktúry SGH a úpravu ďalších vzťahov medzi akcionármi SPP.
V prvom rade ministerstvo hospodárstva zabezpečí sprístupnenie celej Akcionárskej zmluvy týkajúcich sa akcií SPP, spoločnosti EPH s cieľom dokončenia procesu due diligence. Ministerstvo hospodárstva následne zanalyzuje dopady implementácie rôznych modelov vlastníckeho oddelenia vyplývajúcich z tretieho energetického balíka na spoločnosť SPP a možnú celú transakciu, v rámci analýzy budú tiež posúdené dopady na aktuálne znenie Akcionárskej zmluvy.
Paralelne s týmto procesom ministerstvo hospodárstva iniciuje výber poradcu na posúdenie ekonomických a právnych dopadov možnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH. Mandátom poradcu bude okrem iného aj transakčné poradenstvo a odborná asistencia pri negociovaní súvisiacich dokumentov vrátane možnej úpravy existujúcej Akcionárskej zmluvy, prípadne prípravy novej dokumentácie.
Ministerstvo hospodárstva uskutoční analýzu výhodnosti prípadnej zmeny vlastníckej štruktúry SGH z perspektívy možného zhodnotenia postavenia Slovenskej republiky ako majoritného akcionára. Po vyhodnotení súčasného postavenia jednotlivých akcionárov analýza navrhne, ktoré oblasti by mohli byť predmetom zmien a rokovaní so spoločnosťou EPH s cieľom zlepšiť postavenie a posilniť vplyv Slovenskej republiky v SPP.
Tu by som, vážené dámy, vážení páni, rád podotkol, že z tohto materiálu je zrejmé, že bolo treba aktívnu spoluprácu slovenskej vlády práve pri pristupovaní tohto finančného investora. Na druhej strane sami vidíte, že zatiaľ sa nijakým spôsobom nespomína to, že táto potreba tu je, že sa jedná o to, že vlastne dva plynárenské giganty, jeden francúzsky, jeden nemecký, odchádzajú zo Slovenska. Odovzdáva sa kontrola finančným skupinám, resp. finančnému špekulantovi, investorovi, ako to chcete nazvať. V každom prípade niekomu, kto sa nedá nazvať rozhodne kvalifikovaný investor.
Inými slovami, v tejto informácii, ktorá je datovaná zo 6. 7. 2012, čiže krátko po voľbách, nie je úplne jasne napísané, v čom je výhodná pozícia Slovenskej republiky, iba sa tu naznačuje, že by bolo dobré, keby táto výhodná pozícia bola zužitkovaná na posilnenie vplyvu Slovenskej republiky v SPP.
Nijako nie je tam napísané, že Slovensko malo de facto právo veta pri tomto vstupe a to právo veta vyplývalo z filozofie, ktorá bola pri vstupe tých dvoch veľkých gigantov plynárenských do SPP, a tá vlastne filozofia bola založená na tom, že aby tam existoval partner, ktorý bude mať istým spôsobom jasnú plynárenskú históriu, jasnú plynárenskú víziu. V tomto prípade tu nie je o tom ani pol slova, ale je tu stále naznačované, že sa vlastne nemôže nič udiať, ale môžme akosi zvýhodniť svoju pozíciu, ale nie je napísané jasne, že prečo.
Pri rokovaniach sa bude brať do úvahy aj navrhovaná legislatíva transponujúca tretí energetický balíček, a to predovšetkým návrh zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je v súčasnosti prerokovávaný v Národnej rade Slovenskej republiky.
Návrhom zákona o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v zmysle príslušných smerníc Európskeho parlamentu a Rady stanovuje nový režim možností, ako oddeliť výrobné a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy, od prevádzky prepravnej siete. Návrh zákona obsahuje možnosť udelenia uplatnenia úplného vlastníckeho oddelenia, tzv. OU, alebo uplatnením nezávislého prevádzkovateľa siete, tzv. ITO.
Model na zabezpečenie nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete Eustream, akciová spoločnosť, je navrhnutý tak, že ak je prevádzkovateľ súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku, môže vláda do 1. októbra 2012 na návrh ministerstva hospodárstva určiť, že vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete (OU) ne-po-u-ži-je.
V prípade, že po schválení zákona a nadobudnutí jeho účinnosti vláda uvedené určí, budú sa na prevádzkovateľa prepravnej siete vzťahovať podmienky nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete podľa modelu ITO, nepoužije na vlastnícke oddelenie a SPP bude môcť využiť model ITO a bude môcť naďalej fungovať ako vertikálne integrovaný podnik vrátane spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť. Ak vláda do 1. októbra 2012 neurčí, že sa vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete nepoužije, SPP, akciová spoločnosť, bude musieť sa vzdať kontroly v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť.
Vyššie uvedené kroky a činnosti ministerstva hospodárstva uskutoční v priebehu tretieho kvartála... Tuto majú dokonca gramatickú chybu: kvartála, kvartálu. ... roku 2012 tak, aby jednotlivé analýzy mohli slúžiť ako kvalifikovaný podklad k rozhodnutiu vlády SR v otázke schválenia či neschválenia zmeny vlastníckej štruktúry SGH vrátane možného uplatnenia predkupného práva Slovenskou republikou a reálnych možností financovania, aby rozhodnutie vlády odrážalo najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.
Vážené dámy, vážení páni, tu by som sa rád pozastavil, že ak teda tento materiál bol realizovaný na to, aby odrážalo to rozhodnutie vlády, najvyššiu prioritu riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky, tak je tu potom úplne zrejmé, že k tomuto nedošlo. Lebo nikde nie je napísané, že táto vláda nemohla požadovať alebo spätný odkúp akcií, to je niečo, o čom sa tam síce pojednáva, ale vyhodnocuje sa to ako nevýhodné, resp. nikde nie je napísané, že mohla požadovať vstup kvalifikovaného investora, rozumej nie finančného špekulanta. Inými slovami, keď sa toto rozhodovanie robilo, tak sa nerobilo v záujme verejnosti, robilo sa v záujme úzkej skupiny ľudí, ktorých väzby na vládu sú úplne zrejmé. A čo je asi najdôležitejšie, absolútne nie pred očami verejnosti.
To boli len dve strany materiálu, ktoré keď som prečítal, a poviem otvorene, že mám dve vysoké školy, tak som si stopercentne istý, že sú napísané jazykom, ktorý je ťažko, ťažko ľuďom zrozumiteľný, a hlavne zakrýva pravý účel toho, prečo vlastne vznikol tento materiál.
Ak takýto informačný materiál mal vládu reprezentovať, mal v prvom rade obsahovať to, kde je Slovenská republika silná, to, kde je Slovenská republika pri vstupe finančného investora, finančných špekulantov, ktorí nie sú kvalifikovaní investori, pri tomto vstupe kde môže Slovenská republika istým spôsobom do toho hovoriť. A už vôbec neobsahuje isté strategické rozhodnutie o budúcnosti fungovania vôbec plynárenstva na Slovensku, ktoré tu vôbec nie je nijakým spôsobom spomínané.
Prvé rokovanie so zástupcami EPH sa konalo v Bratislave dňa 21. júna 2012. Na stretnutí odzneli prvé návrhy tém a okruhov, o ktorých by predstavitelia EPH chceli hovoriť s ministerstvom hospodárstva, chceli by rokovať v rámci diskusie o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry v SGH. Tieto počiatočné tézy poslúžia ako vstup do analýz, ktoré ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti vykoná.
Potom je samotné uznesenie vlády, kde berie na vedomie Informáciu o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gaz Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 % akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť, a, samozrejme, dáva sa na vedomie predsedovi Fondu národného majetku.
Poprosím, vážené dámy, vážení páni, napriek tomu, že ten text je napísaný značne nezrozumiteľne a pomerne odťažitým jazykom, aby ste si všimli, že tam nie je ani slovo o tom, že by Slovenská republika mohla mať istý ofenzívny, aktívny alebo asertívny prístup k tomu, že niektorí investori, to znamená veľkí plynári, chcú zo Slovenska odísť a čo by mohlo Slovensko na základe toho vlastne získať ako pozíciu v SPP, resp. prečo by Slovensko malo s tým súhlasiť, aby títo investori odišli, a prečo napríklad slovenská vláda nehľadala radšej možnosť spätného odkupu akcií alebo nehľadala tú možnosť, že sem pritiahne iných kvalifikovaných investorov.
Zdôrazňujem to preto, lebo toto považujem za absolútne kľúčový bod debaty samotnej, že hovorí sa tu vlastne o výhodách, ktoré pre budúceho investora môžu vyplývať, ako napríklad oddelenie tranzitu od, tranzitu plynu od dodávok plynu domácnosti samotným, domácnostiam samotným, ale nehovorí sa o tom, že vlastne máme kľúčovú páku v rukách.
Hovorím to znova ešte raz preto, lebo skutočný vstup finančného investora, finančného špekulanta do tohto reťazca nie namiesto kvalifikovaného investora odsúhlasila táto vláda. Tu je namieste úplne sa pýtať, že čo bude ďalej.
A poviem vám možnože taký myšlienkový experiment, na základe ktorého to veľmi ľahko pochopíte. Zatiaľ čo predtým tam bol investorom francúzsky a nemecký bezsporný plynárenský gigant, kde bolo úplne jasné, že sa bude podnikať ďalej v plynárenstve, teraz tam je finančný investor, ktorý nemá s plynárenstvom skoro nič spoločné, resp. zlomok z toho, čo majú, čo mali dovtedajší investori, a v podstate vláda k tomuto dala svojím rozhodnutím súhlas.
No ale potom, vážené dámy, vážení páni, ďalším investorom, ku ktorému sa to bude môcť posunúť, bude napríklad nejaká napríklad iránska spoločnosť. Nič tomu nebráni. Lebo táto vláda nijako nezvažovala ani geopoliticky, ani bezpečnostné riziká, ktoré by z tohoto mohli vyplývať. A napríklad v tejto informačnej správe, poprosím ctených, á, poslankyne a poslancov SMER-u, aby ma opravili, keď sa mýlim, o bezpečnosti a geopolitickom ukotvení Slovenska a jeho nadväznosti na plynárenský priemysel nie je ani pol, ani pol slova.
Prejdeme ďalej, aby sme to teda prešli. Nájdem ďalší dokument.
Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť. To je to, k čomu už potom prišla vláda, keď potom prešla celým tým procesom, keď medzitým odsúhlasila, odsúhlasila samotný vstup tohoto finančného investora, nekvalifikovaného investora do spoločnosti SPP.
Informáciu o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti SPP, a. s., predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky ministerstvo hospodárstva, ďalej skratka MH SR, v zmysle bodu B.3. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 694 z 12. decembra 2012, ktorým vláda Slovenskej republiky uložila okrem iného ministrovi hospodárstva realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Priložený dokument identifikuje zjednodušenú štruktúru reorganizácie, vybrané informácie a argumenty, ktoré ministerstvo hospodárstva považuje za relevantné v súvislosti s rozhodnutím o reorganizácii skupiny SPP ako jeden z kvalifikovaných predpokladov, pardon, podkladov pre rozhodnutie vlády Slovenskej republiky ohľadom ďalšieho postupu tak, aby toto rozhodnutie vlády Slovenskej republiky odzrkadľovalo to najlepšie riešenie v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Znova ten istý odstavec odpísaný z toho, čo bolo pred rokom a tromi mesiacmi. To znamená, stále sa tvárime, že sledujeme najlepšie riešenia v prospech hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Uvidíme, či v tomto znova bude zohľadnený, aspoň v tomto dokumente, na základe ktorého sa pred necelými dvoma týždňami rozhodovalo bezpečnostné hľadisko alebo geopolitické hľadisko, prípadne iná vízia, ktorá súvisí s rozvojom plynárenstva na Slovensku.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť.
Vážené dámy, vážení páni, tu si to nemýľme s tým, čo bolo na začiatku ešte také teoreticky možné so spätným odkupom akcií tých lukratívnych častí SPP. Je to tu napísané síce kulantne, ale jedná sa o nadobudnutie tej časti SPP, ktorá je stratová. A, samozrejme, tu je pripísané to, čo tu pán premiér prezentoval. A získa tak a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovensku, na Slovenskú republiku, pardon. No nie pardon, takto to tam máte napísané, ja to prečítam celé, žiadne pardon.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len "SPP"), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No, á, možnože je to také úsmevné, toto je... (Reakcia z pléna.) Áno, áno, však ja sa tomu povenujem.
Toto je mimochodom ten dokument, ktorý vznikol na tom záhadnom počítači pána poradcu, resp. toho zástupcu akcionára, finančného špekulanta, v SPP. Zdá sa, že si nedali ani tú robotu, aby to po sebe prečítali.
Ja to ešte raz prečítam, aby som si bol istý, že tomuto vysoko kvalifikovanému odborníkovi, ktorého práca prešla aj cez ministerstvo hospodárstva, sám pán minister Malatinský podpísal, že ja jednoduchý poslanec som neurobil chybu. Skúsim ešte raz, budem veľmi presný. Samozrejme, všetci chápeme tie okolnosti, že takto vážnu vec, takto vážnu vec o pol druhej v noci preberať, no, poďme na to.
Po dôkladnej analýze všetkých súvisiacich okolností ministerstvo hospodárstva odporúča vláde Slovenskej republiky využiť opciu na nadobudnutie spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“), a získať tak nad kľúčovým obchodníkom so zemným plynom na Slovenskú republiku plnú vlastnícku a manažérsku kontrolu.
No nemôžem si pomôcť, ale jednoducho je to gramaticky, gramaticky zle.
Na to, čo tu ináč pán premiér, on to nehovoril tu dnes, ale minule som ho videl v takej televíznej relácii pomerne opusteného a osamelého, hovoril, si vymieňali dokumenty s akcionárom, tak na to, že si ich niekoľkokrát vymenili, aby tam bola takto nezrozumiteľná veta a nevšimol si to nikto ani z vlády, ani slovútni poradcovia, akcionári, no tak pozerám, že teda ten materiál asi za veľa nestojí.
Nie veľmi by som bol spokojný potom s tými časťami, ktoré sú viac odborné a menej im rozumieme, keď nedokážu napísať jednu, ale zasa nekrivdime im, rozvitú, gramaticky správnu vetu.
Takže asi, asi by bolo dobré, keď sa sem vláda dostaví, ja pevne verím, že aj taký bod budeme mať, sa opýtať pána ministra hospodárstva, že či by nebolo dobré, keby sme za partnerov aspoň vyberali tých, ktorí ovládajú základnú gramatiku slovenského jazyka a neprodukujú takéto zmätky.
Zásadnými dôvodmi ministerstva hospodárstva pre takéto odporúčanie je predovšetkým aktuálny stav rokovaní s kľúčovým dodávateľom plynu, ktorý indikuje vylepšenie kontraktu oproti súčasnému stavu, faktor späť získania plnej manažérskej kontroly nad kľúčovým dodávateľom plynu v Slovenskej republike a získanie kontroly nad cenami zemného plynu.
Znova tu máme nejaký odkaz do budúcnosti, že keď kúpime stratovú, stratovú časť SPP, tak sa nám podarí dohodnúť lepšie ceny, nikto nevie ako, ale hlavne, že budeme mať nad tým kontrolu. Ja len upozorňujem, že sa dostávame do stavu, kedy sme už kontrolu aj mali nad touto firmou, a bolo to práve v čase, keď Duckého zmenky lietali tuná po trhu. A upozorním na to, že to je to, čo je reálne riziko, že znova, keď tam ten manažment nastúpi a bude to podobne viesť ako za Duckého, no tak sa dožijeme ďalších zmeniek.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované o získaní plnej kontroly nad niektorým z prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, a to najmä z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny.
Poprosím ešte raz, aby sme tej vete rozumeli.
V súvislosti s odporúčaním ministerstva hospodárstva ovládnuť spoločnosť SPP (matka-obchodník) je uvažované...
Neviem, ako asi by som, nechápem tento trpný rod, že čo je uvažované. Pochopil by som, že uvažujeme alebo uvažujú, ale je uvažované o získaní. Tiež sa mi to zdá gramaticky nesprávne, ale zdá sa, že tento dokument, ktorý vznikol u pána zástupcu, u pána zástupcu finančného investora, špekulanta, a proste ministerstvo hospodárstva si ho osvojilo, no tak predpokladám, že keď sú tam už dve nezrozumiteľné, nezrozumiteľné vety na prvej strane, asi tam bude nejaký problém. Asi tam bude nejaký problém, že dostali príkazom, že nesmú zmeniť ani čiarku, lebo neviem si predstaviť ináč, že by niečo podobné pustili von.
Z dôvodu zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny, tomu sa povenujem ďalej, štátom kontrolovaný prevádzkovateľ zásobníku... Zásobníka, zásobníka. Podľa mňa zásobníku, ale dobre. ... zásobníka by so svojím vlastným zásobníkom, by sa so svojím vlastným zásobníkom stal nezávislým hráčom na tomto trhu.
Predložený materiál nemá v súčasnosti ekonomický, finančný, environmentálny vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov.
Hlavným cieľom materiálu je v principiálnych bodoch vysvetliť navrhnutý spôsob reorganizácie a získať poverenie ministra hospodárstva uskutočniť reorganizáciu skupiny SPP a podpísať súvisiacu dokumentáciu a poverenie ministerstva hospodárstva zabezpečiť stabilné skladovacie kapacity zemného plynu pre Slovenský plynárenský priemysel, akciovú spoločnosť, a Slovenskú republiku.
No. Na to, že tvrdia, že predložený materiál, rozumej vôbec to, informácia o tom, akým spôsobom chcú reštrukturalizovať SPP, nemá v súčasnosti ekonomický a finančný a environmentálny vplyv, sporil by som sa o výraze ekonomický a finančný. Lebo ak kupujete stratovú spoločnosť a napíšete do materiálu, že to nemá v súčasnosti ekonomický a finančný vplyv a ani vplyv na štátny rozpočet, tak je to jednoducho lož.
Netreba nijakým vážnym spôsobom robiť super analýzu, ale každému je zrejmé, že keď sa tešíte na dividendy z SPP, kde polovicu z tých dividend dostáva zahraničný investor, polovicu Slovenská republika, stratovú divíziu alebo stratovú časť, rozumej obchodník-matka, je to tu napísané v tom materiáli, si delíte stratu napoly. Akonáhle získate celú kontrolu, tak, samozrejme, o tú stratu je menší príjem do štátneho rozpočtu.
Neviem si celkom dobre predstaviť, čo pán minister financií pri prerokovaní tohto materiálu na vláde robil, keď na toto, voči tomuto neprotestoval. Toto je niečo, za čo by, myslím si, že v prvom semestri na Ekonomickej univerzite aj mu nedali skúšku, keby niečo podobného tvrdil, že nákup stratového podniku nebude mať ekonomický, finančný vplyv.
Ale zasa ku cti slúži, že som si istý, že asi v tom výraze, že environmentálny sa nepomýlili, aspoň dúfam, budeme čítať ďalej, budeme pozorní.
Ďalším materiálom zo 4. 9., názov „Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť“, nové znenie. Číslo materiálu UV-22422/2013.
Východisková situácia.
Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) na svojom zasadnutí konanom dňa 12. decembra 2012 prerokovala a vzala na vedomie návrh právnych dokumentov súvisiacich so zmenou vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. (ďalej len „SGH“)... Pardon. (Rečník sa napil z pohára.) ... návrh právnych dokumentov súvisiacich s realizáciou modelu nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, a návrh Zmluvy o reorganizácii skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť (ďalej len „SPP“ alebo „spoločnosť“), v zmysle uznesenia vlády č. 694 z 12. decembra 2012, uložila ministrovi hospodárstva zabezpečiť kompletizáciu predložených návrhov právnych dokumentov, ich skompletizované znenie následne podpísať v mene Slovenskej republiky a realizovať kroky na prípravu reorganizácie skupiny spoločnosti SPP (ďalej ako „skupina“ alebo „skupina SPP“, čo predstavuje všetky spoločnosti patriace do konsolidovanej skupiny SPP: materská spoločnosť SPP, akciová spoločnosť, a dcérske spoločnosti Eustream, akciová spoločnosť, SPP – distribúcia, akciová spoločnosť, Nafta, akciová spoločnosť, Pozagas, akciová spoločnosť, SPP CZ, akciová spoločnosť, SPP Bohemia, SPP Storage, s. r. o.) a predložiť na rokovanie vlády informáciu o preferovanom spôsobe takejto reorganizácie.
Relevantná transakčná dokumentácia bola podpísaná dňa 14. decembra... Všimnite si, ako rýchlo, o dva dni po tom, čo vláda rozhodla o vstupe finančného investora, nekvalifikovaného, podotýkam, to znamená nie plynára, ale skorej špekulanta, ktorý proste, ktorého sami odobrili vstup, už o dva dni podpísali tieto dokumenty. Následne bolo 23. januára zvolané mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde došlo k výmenám v orgánoch spoločnosti a nový akcionár sa ujal výkonu svojich akcionárskych práv.
Nestihol som to povedať pri svojom prvom vstupe, tak to poviem teraz. Môj názor je ten, že skutočne vlastne rozhodnutie vlády, ktorá podpísala vlastne vstup tohoto finančného investora napriek tomu, že vedela, že nie je to kvalifikovaný investor, nie je to niekto z veľkej plynárenskej brandže, bolo treba práve preto, aby si investor bol istý.
Inými slovami, všetky teórie a špekulácie, že mohli to urobiť aj bez rozhodnutia vlády, že v SPP sa mohla zmeniť vlastnícka štruktúra bez rozhodnutia vlády, padajú. Lebo tu je jeden aktívny, aktívne priznanie, že táto vláda odobrila vstup tohoto finančného investora, príp. finančného špekulanta, to sa uvidí v budúcnosti, ale určite nie veľkého plynárenského hráča, ktorý by spĺňal parametre a kritériá kvalifikovaného investora.
A myslím si, že skutočný dôvod, pre ktorý bolo treba aktívny súhlas vlády, bola obava tohoto finančného investora, že by niekto v budúcnosti mohol rozporovať práve tento vstup do spoločnosti SPP.
Jako sme počuli z iných príspevkov, urobili to za peniaze, ktoré boli cudzie, rozumej peniaze z úveru. No tak pravdepodobne aj banky, alebo tí, ktorí tie peniaze požičiavali, chceli mať istotu, že ide o nevratný proces a že získajú riadnu kontrolu nad SPP, že nikto nebude protestovať a že ani prípadná zmena vlády nepovedie k tomu, že by niekto ďalší trval na tom, čo je pre ľudí normálne a prirodzené, rozumej, aby v SPP bol za partnera nejaký iný plynárensky koncern, príp. konzorcium plynárenských koncernov, a nie niekto, kto s plynárenstvom má spoločné akurát tak malilinký, malilinký zlomok, niekde predával trochu plyn, ale nič viacej.
V zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, uzatvorenej medzi Fondom národného majetku (ďalej len „FNM“) a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len „MH SR“) a spoločnosťou Energetický a průmyslový holding , a. s. (ďalej len „EPH“), zo dňa 14. 12. 2012 (ďalej len „Zmluva o reorganizácii skupiny SPP“), ako aj Akcionárskej zmluvy medzi Fondom národného majetku a Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky, spoločnosťami EPH a EPH Gas Holding B.V. ohľadom SPP zo dňa 14. decembra 2012 (ďalej len „Akcionárska zmluva“), vyplýva okrem iného (a za dodržania viacerých predpokladov a princípov) záväzok realizovať reorganizáciu skupiny SPP.
Súčasťou dohodnutých podmienok uskutočnenia reorganizácie je opčná štruktúra, v zmysle ktorej má Slovenská republika právo nadobudnúť, resp. právo rozhodnúť sa nenadobudnúť od EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi zemného plynu.
Čiže znova sme len a len pri tej téme, Slováci, zoberte si radšej tú stratu, my sme noví investori, my vám to radi dáme. Stratová firma, to je niečo pre vás. Tie ziskové si, samozrejme, necháme.
Vzhľadom na neskoršie prevzatie SPP spoločnosťou EPH došlo aj k oneskoreniu v príprave podkladov a dát potrebných k príprave valuačných modelov a podkladov pre due diligence spoločnosti (pripravovaných v súvislosti s reorganizáciou) a taktiež k dodatočným časovým nárokom na posúdenie prípadných iných variantov reorganizácie. Z týchto dôvodov bol dátum rozhodnutia stanovený dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP na 30. septembra 2013.
Vzhľadom na dohodnuté podmienky predmetnej opcie v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je potrebné, aby v dohodnutej lehote, t. j. v lehote do 30. septembra 2013, ktorá je definovaná dodatkom č. 4 k Zmluve o reorganizácii skupiny SPP zo dňa 12. júla 2013, bolo prijaté rozhodnutie vlády ohľadom transakcie a obsah takého rozhodnutia bol formálne oznámený EPH zo strany ministerstva hospodárstva. V prípade nekonania zo strany vlády v uvedenej lehote by sa EPH mohlo v zmysle Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP domáhať, aby štát, resp. FNM odkúpil od skupiny EPH celú majetkovú účasť v SPP ako dodávateľovi ZP za dohodnutých podmienok.
Tak, vážené dámy, vážení páni, moc dobre, moc dobre som nie istý, ale je tu podľa všetkého jasne napísané, že vláda ani nemala inú možnosť, ako SPP, rozumej tú stratovú časť, kúpiť, resp. prevziať. No, uvidíme, čo bude dokument hovoriť ďalej.
Realizované kroky a činnosti súvisiace s analýzou možnosti reorganizácie spoločnosti skupiny SPP.
Záväzkom EPH, vyplývajúcim zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP, bolo zabezpečiť, aby bolo zástupcom Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva a ich poradcom umožnené vykonať hĺbkovú právnu a účtovnú previerku za účelom overenia celkového stavu spoločnosti... To rozumej SPP. ... a východísk použitých pri výpočte stanovenia hodnoty spoločnosti.
Vzhľadom na vyššie uvedené boli realizované detailné právne, finančné, daňové a účtovné analýzy, ktorých cieľom bolo poskytnúť ministerstvu hospodárstva dostatočné množstvo podkladov na kvalifikované rozhodnutie o možnostiach reorganizácie skupiny SPP. Kľúčové dokumenty, ktoré boli spracované v súvislosti s analýzou možností reorganizácie skupiny SPP, boli nasledovné:
- Ocenenie spoločnosti SPP k 31. 12. 2012 (ďalej len „ocenenie“), ktoré kvalifikuje... Pardon. ... kvantifikuje oceňovací interval SPP a jednotlivé komponenty hodnoty spoločnosti, tzv. enterprise value alebo „EV“, k 31. 12. 2012 za použitia metódy diskontovaných voľných peňažných tokov („DCF“ alebo tiež "výnosová metóda"), pričom kľúčovým podkladom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 vypracovaný súčasným manažmentom SPP. (Rečník sa napil z pohára.)
- Správa o výpočte výšky pracovného kapitálu a výpočte čistého dlhu vrátane stanoviska primeranosti výšky pracovného kapitálu k 31. 12. 2012.
- Správa o právnej previerke, ktorá zhrňuje kľúčové právne skutočnosti, ktoré by mohli mať podstatný nepriaznivý vplyv na celú možnú, na možnú transakciu (ďalej len „transakcia“ definovaná ako nadobudnutie alebo nenadobudnutie 49-percentného podielu v SPP Fondom národného majetku Slovenskej republiky).
- Základné účtovné a daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
Skúsim ešte raz, lebo zdá sa, že táto veta je menej zrozumiteľná, tak nech sa páči.
- Základné účtovné, daňové a právne dopady alternatív reštrukturalizácie, ktorá sumarizuje...
No, nie som si úplne istý, ale ktorá sumarizuje, ktorá sumarizuje kľúčové aspekty pri zvažovaní o reorganizácii skupiny SPP v nadväznosti na rozhodnutie vlády ohľadom transakcie.
No, ja som si už zvykol pri týchto dokumentoch, že sú pomerne nezrozumiteľné, ale že sú tam naozaj štylistické, odpustite mi to, kraviny, tak to naozaj je, asi svedčí o tom, ako veľmi vážne táto vláda tento dokument brala, resp. tí, čo ho písali, ako si boli veľmi istí, že im to na vláde odmávajú.
Bol by som veľmi rád, keby tu bol pán minister hospodárstva, prípadne jeho nadriadený, pán premiér, keby svojím naozaj vybraným vkusom a vycibrenou znalosťou gramatiky objasnili tomuto plénu, poslankyniam a poslancom, čo sa touto vetou myslí, a teda ktorá sumarizuje, kto, čo sumarizuje, resp. na základe čoho sa vlastne rozhodli.
V rámci posudzovania možností reorganizácie skupiny SPP bolo vypracovaných viacero analýz a identifikovaných viacero alternatív reštrukturalizácie skupiny SPP. Na základe ďalších detailnejších analýz a s tým súvisiacich rokovaní bol identifikovaný: jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády využiť opciu na akvizíciu SPP ako dodávateľa ZP a jeden preferovaný variant reorganizácie pre prípad rozhodnutia vlády nevyužiť takúto, takúto opciu.
Pardon, ja som nie istý, ale vý..., hovorím to hneď, pán predseda, ale výraz ZP, aha, dodávateľ zemného plynu. Dobre, je to tam definované, takže môžme pokračovať ďalej. Všetci tomu rozumieme. Pardon. (Rečník sa nechtiac dotkol mikrofónu.)
Rozhodnutie, ktorá z týchto alternatív je preferovaná, bolo rozhodnutím ministerstva hospodárstva a v nasledujúcich častiach dokumentu sú prezentované:
- zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií,
- kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti, ktoré súvisia s možnou transakciou, vrátane strategického posúdenia v širších súvislostiach Slovenskej republiky,
- zásadné argumenty, na základe ktorých sa ministerstvo hospodárstva rozhodlo preferovať konkrétny variant reorganizácie,
- zjednodušenú štruktúru odporúčaného variantu reorganizácie, ktorý bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná do implementačného plánu...
Skúsim ešte raz. Znova jedna z viet, ktorá, zdá sa, že je dôležitá pre pochopenie, preto je napísaná štylisticky zvláštne.
- zjednodušenú štruktúru odporúčania variantu reorganizácie, ktorá bude v prípade schválenia vlády neskôr detailne rozpracovaná... Áno, toto dáva zmysel. ... do implementačného plánu,
- informácia o súvisiacich možných zámeroch v plynárenstve a
- návrh ďalších krokov.
Tak poďme na zverejniteľné závery z doteraz vykonaných analýz a odborných diskusií.
Pri posúdení výhodnosti využitia opcie na akvizíciu spoločnosti SPP boli primárnymi rozhodovacími parametrami predovšetkým: ocenenie SPP, závery z uskutočnenej hĺbkovej previerky, ktorá analyzovala stav spoločnosti v oblasti finančnej a právnej, a analýza rizík a príležitostí, ktoré súvisia s možnou transakciou.
Zo Zmluvy o reorganizácii skupiny SPP vyplýva ocenenie SPP k 31. 12. 2012 na úrovni enterprise value na úrovni 120 mil. eur. Kľúčovým vstupom bol Outlook plán spoločnosti na roky 2013 - 2017 založený na viacerých predpokladoch. Vykonané ocenenie vychádzalo primárne z tohto podkladu a bralo do úvahy tzv. opakovateľné, ako aj tzv. jedinečné operácie, pričom bolo okrem iného konštatované, že podnikanie SPP ako obchodníka so zemným plynom a poskytovateľa služieb inými spoločnosťami v skupine SPP je do značnej miery ovplyvnené vysokými fixnými nákladmi, ktoré významným spôsobom znižujú rizi..., znižujú ziskovosť podnikania.
V prípade započítania neopakovateľných položiek bolo konštatované, že ocenenie spoločnosti definované v Zmluve o reorganizácii skupiny SPP je vo výslednom oceňovacom intervale, inými slovami, je stredná hodnota intervalu, ktorý berie do úvahy aj neopakovateľné položky, vyššia ako 120 mil. eur, resp. 58,8 mil. eur (49 % zo 120 mil. eur). Primárnymi zdrojmi hodnoty k 31. 12. sú predovšetkým:
- zisk v objeme približne 150 mil. eur v podobe uvoľnenia pracovného kapitálu, konkrétne zásob zemného plynu, ktoré spoločnosť podľa manažmentu spoločnosti nepotrebuje a nemusí tak v tejto položke viazať hotovosť (optimalizácie stavu zásob, ktorá je vzhľadom na sledované obdobie neopakujúcou sa udalosťou), a
- výnos z prenájmu transmisných aktív za prvé dva mesiace roku 2013 v objeme približne 50 mil. eur, ktorý je vzhľadom na uskutočnený transfer tranzitných aktív mimoriadnou položkou, ktorá aj v budúcnosti sa nebude opakovať.
Len pre tých, ktorí sledujú pozorne túto našu rozpravu, upozorním, že práve týchto 50 mil., to sú ešte peniaze, za ktoré vlastne získala SPP z vlastníctva tranzitu, to znamená tej "rúry", ktorá prešla pod Eustream ako za prvé dva mesiace tohto roku, keď ju ešte vlastnila SPP ako matka.
V rámci ocenenia bolo poukázané na viaceré skutočnosti, ktoré by mali byť brané do úvahy pri konečnom rozhodnutí o využití alebo nevyužití opcie na akvizíciu spoločnosti SPP. Tieto sú v zjednodušenej podobe uvedené v ďalšej časti predkladanej informácie. V ocenení bolo konštatované, že najzásadnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje podnikanie spoločnosti, je kontrakt, resp. jeho parametre, s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Výsledok renegociácie tohto kontraktu významným spôsobom ovplyvňuje hospodárenie spoločnosti a má vplyv na viaceré súvisiace oblasti, ako napr. hospodársky výsledok v sektore domácností. (Rečník si odpil z pohára.)
Bolo identifikované riziko vyplývajúce zo záväzku odberu minimálneho množstva zemného plynu (take or pay) a rozdielu trhovej ceny oproti cene zakotvenej v zmluve s kľúčovým dodávateľom zemného plynu. Asi sa myslí Gazprom.
Dôvodom je najmä pokles spotreby zemného plynu v dôsledku pretrvávajúcej recesie po svetovej kríze v roku 2008 a vstup nových konkurenčných hráčov na trh v súvislosti s politikou Európskej únie o otvorení trhu so zemným plynom. Rozsah tohto záväzku v dnešnom kontrakte pred renegociáciou presahuje rámec odhadovaného predaja v Slovenskej republike. Zároveň je s týmto rizikom spojené riziko dosahovania straty v prípade, ak by zemný plyn nakupovaný podľa zmluvne dohodnutej ceny bola spoločnosť nútená predať za nižšiu cenu. Také, pardon. Take or pay povinnosť a úroveň nákupnej ceny zemného plynu v kontrakte predstavujú významné riziko pre budúcu finančnú situáciu a stabilitu spoločnosti. Bezpochyby výborný dôvod, prečo nakupovať stratovú firmu. Na druhú stranu kontrakt obsahuje renegociačné pravidlá, ktoré toto riziko znižujú.
A súčasťou vykonanej analýzy bolo nasledovné... No tu som veľmi prekvapený, že nie je veľmi veľa napísané, aké renegociačné pravidlá v tomto kontrakte sú, aby sme vedeli posúdiť, ako veľmi znižujú riziko samotné. Ale možno to vypadlo z tohto dokumentu, tak ako vypadli pri niektorej štylizácii zmysel niektorých viet.
No, poďme ďalej.
Súčasťou vykonanej analýzy bolo aj nasledovné:
- kontrola historickej a súčasnej daňovej pozície spoločnosti,
- normalizácia prevádzkového zisku EBITDA,
- analýza primeranosti výšky zásob, pohľadávok, záväzkov a rezerv, kde bolo konštatované, že na základe poskytnutých informácií neboli identifikované dôvody, pre ktoré by sa mala výška pracovného kapitálu považovať za neprimeranú,
- základná analýza tzv. service level agreements a
- prehľad nehnuteľného majetku vo vlastníctve SPP k 31. 12. 2012.
Na základe správy o právnej previerke boli spracované tieto udalosti, ktoré je potrebné z pohľadu štátu zohľadniť pri vyhodnocovaní rizík súvisiacich s transakciou, ako aj pri rokovaniach o podmienkach uskutočnenia a harmonograme transakcie. Čiže len odseky.
- Spory.
- Financovanie.
- Záruky.
- Komerčné zmluvy.
- Skladovacie zmluvy.
- Ostatné kľúčové komerčné zmluvy.
- Poistenie;
- Životné prostredie.
- Pracovné vzťahy.
Kľúčové vybrané riziká a príležitosti v podnikaní spoločnosti... Stále hovoríme o SPP - matke, rozumej tej, ktorá je stratová.
Riziká. Nedohodnutie sa na úpravách parametrov kľúčovej zmluvy s dodávateľom zemného plynu.
Vážené dámy, vážení páni, bezpochyby všetci chceme byť precízni, takže predpokladám, že v tomto prípade sa hovorí o renegociačných pravidlách, ktoré toto riziko znižujú. Ale poďme sa na to pozrieť, ako s tým nakladáme.
Nedohodnutie sa na úpravách parametrov u ČEZ, dodávateľom zemného plynu. Zásadným determinantom hodnoty SPP sú podmienky, za ktorých vie spoločnosť nakupovať zemný plyn, ktorý následne predáva svojim zákazníkom. Dlhodobá zmluva o dodávke ruského zemného plynu, s dobou platnosti do 31. 12. 2028, obsahuje tzv. take or pay záväzok SPP spočívajúci v povinnosti zaplatiť tomuto dodávateľovi určité množstvo zemného plynu bez ohľadu na to, či bol daný zemný plyn v skutočnosti zo strany SPP odobraný. Dokument zakotvuje v konkrétnych časových úsekoch v zásade právo strán na cenovú revíziu za dohodnutých podmienok, pričom na základe informácií manažmentu SPP spoločnosť iniciovala cenovú revíziu k 1. 1. 2013. Pardon. (Rečník sa napil z pohára.)
Toto je poznámka pod čiarou. Bežne som ich nečítal, ale táto stojí za to.
Ku kompenzácii zo strany dodávateľa plynu došlo v roku 2011, keď bola nákupná cena plynu spätne upravená nadol od začiatku roka 2011 a spoločnosť bola kompenzovaná dobropisom. Okrem toho SPP v roku 2011 zobchodovala aj celý objem predpokladaného plynu z minulých období.
Cieľom manažmentu SPP je renegociovať následné parametre kontraktu: cena dodávateľského zemného plynu na základe price revision klauzuly s cieľom úpravy rozdielu medzi nákupnou cenou zemného plynu na základe „olejového“ vzorca a aktuálnou trhovou cenou zemného plynu na báze spotových cien a objemu dodávaného zemného plynu.
Neúspešná renegociácia parametrov kontraktu by mala za následok výrazne horší (v porovnaní s predikciou manažmentu SPP zhmotnenou v predloženom Outlook pláne) výsledok hospodárenia spoločnosti a nutnosť sanovať prípadné straty z dividendových príjmov, predovšetkým spoločnosti Eustream a SPP Distribúcia, akciová spoločnosť.
V tej súvislosti je však nutné upozorniť na fakt, že spoločnosť má možnosť začať arbitráž voči GPE v prípade, že nedôjde k riešeniu, ktoré by bolo uspokojivé pre SPP.
Znova odkaz pod čiarou č. 6: Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého mu bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. USD, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu, ktorá sa značne líšila od trhovej ceny. Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov. Spoločnosť Gazprom vyčlenila na rok 2013 pre účely podobných kompenzácií viac než 6 mld. eur.
No ja to prečítam ešte raz, lebo nie som si úplne istý, či to je správne, ale však uvidíme v ďalšej diskusii, keď sa toho ujmú odborníci z vlády.
Nemecký koncern RWE vyhral v júli tohto roka arbitrážne konanie proti spoločnosti Gazprom, v rámci ktorého bola prisúdená kompenzácia s retroaktívnym účinkom k máju 2010 vo výške 1,3 mld. amerických dolárov, takmer 1 miliarda eur. RWE napadol na arbitrážnom súde spôsob stanovovania ceny za zakontrahované dodávky plynu... Zatiaľ rozumiem. ... ktorá sa značne líšila od trhovej ceny... Rozumiem tomu tak, že máme nejaký dlhodobý kontrakt, rovnako ako má aj RWE, ktorý sa ale líšil, líšil v cene značne od ceny, ktorá je momentálne trhová.
Spoločnosť Gazprom bola zároveň prinútená zmeniť svoj spôsob určovania ceny dodávaného plynu tak, aby sa znížila jej korelácia s cenou ropných produktov.
Tu by som sa možnože opýtal pána ministra, keby tu bol, že či teda zníženie korelácie znamená zvýšenie, zvýšenie, iné korelácie, zníženie korelácie z ceny ropných produktov znamená zvýšenie korelácie za trhovou cenou. Ale keďže ho tu stále nevidím, prakticky od samého začiatku, tak neviem, či mi bude takto podrobne odborne a fundovane odpovedať.
A úplne rovno vám poviem, kolegovia, že si myslím, že nebude, lebo keďže mnohé dokumenty si nepíše on sám, v mnohých dokumentoch sú štylistické chyby, to znamená, že asi ich ani nečíta, ináč by ich nepodpísal. No, tak táto otázka možno bude nad jeho sily. Uvidíme, uvidíme neskôr v debate. Možno, možno predsa len sa pochlapí a pôjdeme do toho aj trochu odborne.
Liberalizácia trhu so zemným plynom na Slovensku v roku 2007 umožnila vstup konkurenčných dodávateľov zemného plynu do všetkých odberateľských segmentov. Vplyvom konkurenčného prostredia postupne klesal trhový podiel SPP vo všetkých kategóriách zákazníkov. Strata zákazníkov mala za následok pokles objemov zemného plynu, ktoré bolo SPP schopné umiestniť na domácom trhu. (Rečník sa napil z pohára.)
To vzhľadom na parametre kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu a take or pay povinnosti SPP odobrať minimálne množstvo zemného plynu vyvolalo nutnosť vyjednať s dodávateľom presun objemov do budúcnosti. Je reálne predpokladať, že už súčasný výrazný tlak na marže bude pokračovať, trhový podiel SPP bude klesať.
Vážené dámy, vážení páni, tak toto je teda skutočne veta, ktorá, ktorá ma šokuje, lebo nielenže kupujeme stratovú firmu, ale tu pozerám naviac, že sme povinní odobrať určité množstvo plynu, hoci to presúvame do budúcnosti, to je také grécke tlačenie budúceho záväzku. A zároveň sa tu predpokladá, že trhový podiel SPP bude klesať.
Inými slovami, keby boli poctiví tí, čo to píšu, ja sa, samozrejme, nečudujem, keď to píšu tí, ktorí zastupujú protistranu, že v tomto poctiví asi nebudú, tak by tam napísali, že strata sa bude prehlbovať.
Škoda, že tu nie je pán minister, však on je zdatný obchodník, a aj keď pozerám, že kde vlastne býva, tak obchoduje s tými najlepšími z najlepších, alebo najbohatšími z najbohatších, to sú jeho partneri. Možno keby to s nimi prekonzultoval, tak by túto jednoduchú ekonomickú poučku mi vysvetlil. Lebo podľa toho, čo tu má napísané, nielenže kupujeme stratovú firmu, ale naviac sa bude strata prehlbovať.
Zatiaľ, zatiaľ som veľmi, veľmi, veľmi, veľmi pesimistický voči tejto kúpe. Ale no, uvidíme. Toto je ale vážny odstavec, to znamená, že keď konštatujeme, že máme povinnosť odobrať plyn, rozumej, zaplatiť ho, že ju máme tak veľkú, že to musíme presunúť do budúcnosti. Rozumiem. Ale je to aj tak budúci záväzok. A keď ešte máme napísané, že bude trhový podiel SPP klesať, to znamená, že keď to aj odoberieme, tak to nepredáme koncovému zákazníkovi, tak mám o spoločnosť SPP - matku, rozumej tú stratovú divíziu, veľké obavy. A veľmi dobre rozumiem, prečo finančnému investorovi alebo, ak chcete, finančnému špekulantovi extrémne záležalo, aby sa toho zbavil.
A keď si pozriem aj tie dokumenty, ktoré mám, ja som to čítal, aj kolegovia predo mnou, tak väčšina tých debát nebola o tom, ako si udržať podiel na ziskových činnostiach. Tam bolo úplné minimum, len rýchlo im to dajme, odsúhlasme im to na úrovni vlády, ale ako by mala táto vláda prevziať stratové. Neviem, neviem, no. Ja by som sa rád pána ministra opýtal, či tento odstavec čítal a ako s ním chce vlastne naložiť.
Odchod zahraničných akcionárov Gaz de France a E.ON z SPP vyvoláva do budúcnosti riziko vstupu nových konkurentov na trh s dodávkami zemného plynu v Slovenskej republike.
Veľmi zaujímavý aspekt, ktorý konštatuje sa priamo vo vládnom dokumente, a to je ten, že keď odídu hlavní plynárenskí hráči, prídu miesto nich finanční investori na základe rozhodnutia vlády pod vedením Roberta Fica alebo, ak chcete, finanční špekulanti, keďže nemajú skoro žiadnu skúsenosť s plynom, s plynárenským priemyslom oproti tým, ktorí boli predtým v SPP, no samozrejme, že to povzbudí nových konkurentov. Lebo opticky to zvonka vyzerá tak, že zatiaľ čo SPP bolo strategickým podnikom, kde mal strategických partnerov, no tak teraz je podnikom, ktorý je odpoly vlastnený špekuláciou alebo vlastnený na špekuláciu, ale zároveň je tam ešte odovzdaná aj manažérska kontrola. Nevzbudzuje to nejakú veľkú dôveru, že sa bude jednať o dlhodobý projekt.
Bývalí akcionári majú dlhoročné skúsenosti s fungovaním obchodu so zemným plynom na slovenskom trhu. Áno, tento nový akcionár, pokiaľ som správne pochopil z tej prezentácie, nemá s plynom žiadne, resp. úplne malé.
Navyše počas niekoľkoročného pôsobenia v SPP majú veľmi dobrý prehľad o podnikaní SPP, zákazníckom portfóliu, ziskovosti SPP v jednotlivých segmentoch odberateľov zemného plynu a v neposlednom rade detailné informácie o nákupnom kontrakte s dodávateľom zemného plynu. Tieto znalosti trhu a SPP im dávajú konkurenčnú výhodu, ktorá môže mať za následok v prípade vstupu na trh s dodávkou zemného plynu v Slovenskej republike ďalšie zhoršovanie pozície SPP na domácom trhu. Takisto veľký hráč RWE po odchode z tranzitných aktív v Českej republike sústreďuje svoje obchodné aktivity na tento stredoeurópsky región.
Vážené dámy, vážení páni, tak ja naozaj nerozumiem, či potom nestálo za to, aby sme cez tú klauzulu o kvalifikovanom investorovi udržali strategických investorov v SPP, keď tu zároveň píšeme, že keď odídu, tak nám ešte zhoršia pozíciu SPP ako takého. Inými slovami, toto je taký pomerne zatiaľ nepomenovaný jav, že tým, že vláda, no ako povedal by som, v obrovskom chvate odovzdala kontrolu nad SPP finančným špekulantom, výrazne poškodila aj pozíciu SPP z hľadiska konkurencie. Je to napísané vo vlastnom materiáli.
Ja sa veľmi teším, lebo predpokladám, že táto debata bude pokračovať aj zajtra, kedy tu budú už teda pán predseda vlády a páni ministri, ako budú odpovedať na túto otázku, prečo potom urobili tak zlé rozhodnutie. Prečo jednoducho nežiadali od strategického partnera, aby, ak predáva svoj podiel, predal strategickému partnerovi? Prečo pripustí, že tam príde niekto špekulant? Že prečo pripustí, že tam príde niekto, kto má mizivé skúsenosti oproti tým, ktorí odchádzajú? To si ani neviem celkom dobre predstaviť, že za akých okolností toto rozhodovali, a už vôbec si neviem predstaviť, aká kvalifikovaná debata sa na túto tému viedla.
Z tých dokumentov, ktoré som tu zatiaľ prečítal, žiaden nehovorí o tom, aké silné pozície malo Slovensko vlastne pri tomto vyjednávaní. A že mali silné pozície, to je predsa zrejmé z toho, že na tlak tohoto budúceho investora, špekulanta, vláda posvätila tento prevod. To znamená, že bez posvätenia vlády to jednoducho nešlo. Inými slovami, mohli odmietnuť a mohli povedať: Prepáčte, kolegovia z Francúzska, Nemecka, my keď sme vám dávali alebo umožňovali, keď sme umožňovali vstup do SPP, tak sme mali podmienku, aby ste boli veľkými plynárenskými hráčmi, a teda ak vy odchádzate, tak my na tejto podmienke trváme, nájdite za seba adekvátnu náhradu tak, aby sme neohrozili plynárenský priemysel na Slovensku. Tuná to priamo píšete vo vládnom materiáli, pán neprítomný premiér, neprítomný minister, že to ohrozenie ste sami urobili.
Poďme ďalej. Výsledky podnikania spoločnosti v budúcnosti. Kombináciou vyššie uvedených faktorov sa ako riziko vníma výrazný pokles trhového podielu SPP, akciovej spoločnosti, a pokiaľ nedôjde k renegociácii, neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny... Úplne plne chápem na základe tohoto, prečo sa EPH ponáhľalo vlastne odísť z tejto firmy. ... neschopnosť alokovať nakúpené objemy zemného plynu na domácom trhu za adekvátne ceny a dosahovanie strát z tohoto spätného predaja, čo všetko by malo za následok zhoršenie finančnej pozície spoločnosti. Na základe informácií manažmentu SPP existuje riziko vykázania straty v roku 2013 aj 2014 v prípade nedosiahnutia adekvátnej úpravy nákupnej ceny zemného plynu a zároveň udržania súčasnej úrovne cien zemného plynu pre domácnosti, ako aj z dôvodu z histórie pokračujúcich nevýhodných kontraktov v oblasti skladovania.
Vážené dámy, vážení páni, to, čo tu je jasne napísané, je, že nielenže tu máme riziko, tým, že preberáme tú stratovú časť stopercentne na seba, ale zároveň tu máme napísané, že to riziko dokážeme eliminovať len väčšou závislosťou na hlavnom dodávateľovi plynu, rozumej Gazprome, rozumej Rusku.
Inými slovami preložené do slovenčiny, ak chceme tú stratu udržať na tej úrovni, aká je len teraz, lebo hovorí sa o zhoršení straty matky, ktorá dodáva plyn do domácností, tak budeme musieť pekne kolenačky rokovať s Gazpromom, aby nám umožnil, aby nám umožnil dohodnúť si lepšie ceny. Čiže nie, nie sme vo výhodnejšej situácii, ako hovorí pán premiér vo svojich vystúpeniach, ale, naopak, sme v nezávideniahodnej situácii, pretože je situácia taká, že sme odkázaní dohodnúť si nové podmienky kontraktu s tým ale, že už tam budeme sami, čiže budeme plnú cenu znášať.
No, viackrát tu padlo za tento večer nejaké také vyjadrenie, že či by podobným spôsobom nakladali politici s vlastnými peniazmi. No v žiadnom prípade by niekto nekupoval stratovú firmu s ešte stratovejšími vyhliadkami a zvýšením závislosti na partnerovi, o ktorom je známe aj z vlastnej skúsenosti, že používa vlastne tému plynu, resp. komoditu plyn, ako istý geopolitický tlakový nástroj. Nech sa páči, kto si nepamätá, v roku 2009 plynová kríza.
Príležitosti. Úspešná renegociácia kontraktu s kľúčovým dodávateľom zemného plynu.
Tu si myslím, vážené dámy, vážení páni, že by sme mohli skončiť. Toto by som si už rád prebral skutočne, keď tu bude prítomný pán premiér, keď tu bude prítomný pán minister. Vidím, že tu sa kolega hlási ako predkladateľ.
Takže ďakujem veľmi pekne a teším sa na to, že budeme môcť v takejto hlbokej, fundovanej, odbornej a pracovnej atmosfére ďalej pokračovať, a verím, že prilákame, prilákame istým spôsobom pozornosť, pozornosť aj vládnych poslankýň, poslancov a, samozrejme, aj vlády samotnej, keď zistia, že tá debata ide po podstate veci, keď zistia, že sú tam otázky, na ktoré by mali zodpovedať, keď zistia, že skutočne, skutočne vo vlastných materiáloch majú nie že protirečenia, ale argumenty, prečo neustupovať finančnému špekulantovi, a argumenty, prečo nekupovať stratovú firmu.
Ďakujem veľmi pekne.
Neautorizovaný
2:16
Vystúpenie s faktickou poznámkou 2:16
Viliam NovotnýNajprv by som chcel povedať, že niektoré časti boli naozaj zaujímavé tým, že tam silne kuľhal sloh. Musím povedať, že tak na trojku a...
Najprv by som chcel povedať, že niektoré časti boli naozaj zaujímavé tým, že tam silne kuľhal sloh. Musím povedať, že tak na trojku a štyrku by to ohodnotila moja profesorka z gymnázia. Ja neviem teda, kto to písal. Zrejme nie úradníci na ministerstve hospodárstva, ale slovenčina a hlavne sloh nie je nejaká silná stránka tohto materiálu.
Moja druhá poznámka je k tomu, že pán predseda Frešo sa snažil hľadať logiku v tých jednotlivých tvrdeniach. Myslím si, že je to úplne zbytočné a zbytočne sa s tým trápil. Ako to hovorí jeden kolega z parlamentu: "Rozkaz, ten znel jasne." Ten bol vydaný pre Ficovu vládu, tá to aj presne vykonala. Minister hospodárstva doniesol tento paškvil plný slohových chýb, s ktorým by sa nedala urobiť ani písomná časť maturitnej skúšky, na vládu. Tá to odmávala a pán minister Malatinský s tým nesúhlasil. Napriek tomu, že s tým nesúhlasil, za to hlasoval a doniesol to na vládu, materiál, ktorý nepísal. Pretože nemohol ho napísať, keďže nesúhlasil s tým, čo je v ňom napísané. Ale to už sme pomaly v odbore, ktorý sa volá psychológia až psychiatria, a keďže z toho nemám atestáciu, ďalej by som sa týmto poryvom a vnútornému rozpoloženiu ministra hospodárstva, keď hlasoval na vláde za materiál, ktorý nepísal, pretože nesúhlasil s tým, čo je v ňom, ale bol za ten materiál, ktorý priniesol, by som sa teda ďalej už o štvrť na tri tým nezaoberal.
Ďakujem pekne a prajem ďalšie príjemné rokovanie v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
18.9.2013 o 2:16 hod.
MUDr.
Viliam Novotný
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo. Ja som neodolal pokušeniu mať faktickú poznámku o štvrť na tri ráno, to som ešte nemal, takže aj dnes je niečo prvé pre mňa. A chcem sa poďakovať pánovi poslancovi Frešovi za to, že tak podrobne čítal materiály, ktoré viedli k transakcii storočia, ktorú realizovala Ficova vláda.
Najprv by som chcel povedať, že niektoré časti boli naozaj zaujímavé tým, že tam silne kuľhal sloh. Musím povedať, že tak na trojku a štyrku by to ohodnotila moja profesorka z gymnázia. Ja neviem teda, kto to písal. Zrejme nie úradníci na ministerstve hospodárstva, ale slovenčina a hlavne sloh nie je nejaká silná stránka tohto materiálu.
Moja druhá poznámka je k tomu, že pán predseda Frešo sa snažil hľadať logiku v tých jednotlivých tvrdeniach. Myslím si, že je to úplne zbytočné a zbytočne sa s tým trápil. Ako to hovorí jeden kolega z parlamentu: "Rozkaz, ten znel jasne." Ten bol vydaný pre Ficovu vládu, tá to aj presne vykonala. Minister hospodárstva doniesol tento paškvil plný slohových chýb, s ktorým by sa nedala urobiť ani písomná časť maturitnej skúšky, na vládu. Tá to odmávala a pán minister Malatinský s tým nesúhlasil. Napriek tomu, že s tým nesúhlasil, za to hlasoval a doniesol to na vládu, materiál, ktorý nepísal. Pretože nemohol ho napísať, keďže nesúhlasil s tým, čo je v ňom napísané. Ale to už sme pomaly v odbore, ktorý sa volá psychológia až psychiatria, a keďže z toho nemám atestáciu, ďalej by som sa týmto poryvom a vnútornému rozpoloženiu ministra hospodárstva, keď hlasoval na vláde za materiál, ktorý nepísal, pretože nesúhlasil s tým, čo je v ňom, ale bol za ten materiál, ktorý priniesol, by som sa teda ďalej už o štvrť na tri tým nezaoberal.
Ďakujem pekne a prajem ďalšie príjemné rokovanie v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.
Neautorizovaný
2:18
Vystúpenie s faktickou poznámkou 2:18
Ivan ŠtefanecHlavnými dôvodmi sú aj tie dôvody, že chýba strategický investor. Strategický investor bol nahradený finančnými špekulantmi. Máme momentálne vyššie riziko korupcie, klientelizmu a zlého manažmentu. Tým, že štát vstúpil do stratovej firmy a hovorí, že tieto ceny bude ďalej deformovať, čoho sme boli svedkami dnes pri prejave predsedu vlády, no tak vzniká paradoxná situácia sociálnej deformácie, kedy sa chudobní ľudia, ktorí nekúria plynom, budú skladať tým, ktorí kúria plynom a sú bohatší. Dámy a páni, toto je sociálna deformácia v podaní údajnej sociálnej vlády. A toto je výsledok tohto vstupu, ktorý pomáha, ešte raz to poviem, len a len finančným skupinám, ale škodí občanom Slovenska.
Bohužiaľ, máme tu bezpečnostné riziko, ktoré vyplýva z toho, že štát, ako aj povedal pán poslanec Frešo, štát stratil páky na ovplyvnenie ďalšieho predaja svojho kedysi strategického majetku. Štát už nemôže ovplyvniť ďalší predaj, keď sa skupina EPH ho rozhodne ďalej predať. To považujem za veľmi nebezpečné.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
18.9.2013 o 2:18 hod.
Ing. PhD. MBA
Ivan Štefanec
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Tým, že pán poslanec Frešo doplnil vládne materiály o svoj, svoje pripomienky a svoje vysvetlenie, veľmi jasne dokumentoval, pre koho je táto transakcia výhodná a pre koho nevýhodná. Všetkým je zrejmé, že táto transakcia je výhodná pre EPH, ktorého súčasťou je J&T, pre Roberta Fica a nevýhodná pre občanov Slovenska. Bohužiaľ, takáto je realita, ktorú sme, ktorej sme svedkami dnes a ktorej nahotu dnes sme obnažili.
Hlavnými dôvodmi sú aj tie dôvody, že chýba strategický investor. Strategický investor bol nahradený finančnými špekulantmi. Máme momentálne vyššie riziko korupcie, klientelizmu a zlého manažmentu. Tým, že štát vstúpil do stratovej firmy a hovorí, že tieto ceny bude ďalej deformovať, čoho sme boli svedkami dnes pri prejave predsedu vlády, no tak vzniká paradoxná situácia sociálnej deformácie, kedy sa chudobní ľudia, ktorí nekúria plynom, budú skladať tým, ktorí kúria plynom a sú bohatší. Dámy a páni, toto je sociálna deformácia v podaní údajnej sociálnej vlády. A toto je výsledok tohto vstupu, ktorý pomáha, ešte raz to poviem, len a len finančným skupinám, ale škodí občanom Slovenska.
Bohužiaľ, máme tu bezpečnostné riziko, ktoré vyplýva z toho, že štát, ako aj povedal pán poslanec Frešo, štát stratil páky na ovplyvnenie ďalšieho predaja svojho kedysi strategického majetku. Štát už nemôže ovplyvniť ďalší predaj, keď sa skupina EPH ho rozhodne ďalej predať. To považujem za veľmi nebezpečné.
Ďakujem.
Neautorizovaný