Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážená pani ministerka zdravotníctva, dámy a páni, vážení páni poslanci, dovoľte mi sa vyjadriť vlastne naozaj tak vecne, pretože myslím si, že je dôležité sa vecne v tomto prípade vyjadrovať. A opakujem ešte raz, či pánovi poslancovi a predsedovi výboru, či vám, pán poslanec Baláž, pani ministerke, a povedal som to opakovane na výbore, nie je dobré, keď... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, prosím vás, ak, tak, choďte sa baviť vonku.
Uhliarik, Ivan, poslanec NR SR
Nie je dobré, keď to spájame a mnohí z vás sme, mnohí spomedzi nás sú lekári a vieme, že sa tieto veci môžu stať, a ja to takisto nechcem spájať.
Ešte raz opakujem. Päť dní tu nebola podpísaná licencia. Vôbec sa nebavíme o tom, že sa niečo stalo, žiaľ, sa niečo stalo. Ale päť dní sa nepodpísala tá licencia. Mohla byť neskôr podpísaná. Čo keby ten pán, ktoré sme dostali vysvetlenie z ministerstva, že člen, jeden člen komisie sa nemohol zúčastniť, čo keby sa nemohol ďalší týždeň zúčastniť, čo by sa stalo? To, čo som povedal, čo keby tá druhá firma, ako pán podpredseda vlády Kaliňák povedal, že tá druhá firma si vyžiadala podklady a vyšli sme tejto druhej firme v ústrety, čo keby vyjadrila záujem o všetky body leteckej záchrannej služby? To by teraz nebolo pokryté vôbec žiadne Slovensko? Čiže celé Slovensko, žiadny bod? Čiže naozaj sa bavme o faktoch.
Vrátim sa k svojej reči. Návrh na odvolanie ministra akéhokoľvek je mimoriadne vážna vec nielen pre vládu, politickú stranu momentálne, ktorá je pri moci, ale aj pre celú krajinu. Ak zvolení zástupcovia ľudí, poslanci, v tomto prípade opoziční, navrhnú odvolanie člena vlády, musia mať na to mimoriadne vážne dôvody. A hoci príslušníci strany SMER veľmi často rozprávajú o tom, že odvolávanie je väčšinou divadlo, myslím si, že ak ide o životy ľudí, je to divadlo možno pre stranu SMER, ale nie pre jej občanov, nie pre občanov tejto krajiny.
Chcem sa vrátiť k tomu, prečo sme vlastne navrhli odvolávanie pani ministerky zdravotníctva. Nie preto, že prišla z Penty alebo, škoda, že tu nie je pán poslanec Blaha, alebo zo zdravotnej poisťovne Dôvera, pre ktorú zháňa peniaze a skrýva to za zákon o vyvlastnení. Nechceme ju odvolávať za to, že v minulosti urobila dlh alebo sekeru 120 mil. eur vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a hrozil jej krach. Nechceme ju odvolávať za to, že nie je schopná zastaviť zadlžovanie nemocníc, ktoré dlžia takmer 300 mil. eur, hoci sme ich oddlžili pred dvoma rokmi. Ale preto, že ohrozila životy ľudí v tejto krajine. A naozaj je jedno, či to boli voliči SMER-u, KDH, SDKÚ alebo akejkoľvek politickej strany, alebo ktorí vôbec neboli vo voľbách. Sú to životy občanov tejto krajiny.
Myslím si, že 24 rokov po nežnej revolúcii je načase, aby ministri podávali demisie sami za svoje chyby a za to, že nedokázali zabezpečiť bezpečnosť našich občanov.
Mnoho z vás tu dnes počulo rôzne vyjadrenia na to, že neporušil sa zákon. Myslím si, že zákony existujú nielen písané a legislatívne, ale aj morálne. Ministerka zdravotníctva mala dosť času na to, aby sa zachovala práve takto. Čestne, morálne, ľudsky a podala demisiu. Demisiu za to, že nezvláda svoju funkciu, nezvláda riadiť rezort, za ktorý nesie plnú, podotýkam, politickú zodpovednosť, aby náhodou niekto z vás nepovedal, že ministerka zdravotníctva alebo že som povedal, že je zodpovedná za to, že sa stala táto nehoda, nesie pani ministerka plnú politickú zodpovednosť.
Poslednou kvapkou, pre ktorú sme sa rozhodli podať návrh, bol neuveriteľne amatérsky, spackaný tender na leteckú záchrannú službu. Povedal som to aj dnes už vo faktickej, ale Bratislava bola naozaj jediným hlavných mestom v Európe niekoľko dní, ktoré nemalo zabezpečenú najrýchlejšiu zdravotnú starostlivosť. Trenčín, jedno z krajských miest, bol na tom rovnako.
Stalo sa to napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva vedelo roky dopredu, pani ministerka je vo funkcii rok a pol, myslím si, že aj za môjho ministrovania sa presne vedelo, kedy tie licencie skončia, a všetci vedeli, kedy sa končí táto licencia, že sa končí 11. 9. v roku 2013, doterajšiemu prevádzkovateľovi, ktorý to robil dobre. Ministerstvo zdravotníctva tak malo nekonečne mnoho času na to, zrealizovať tender tak, aby nebolo hlavné mesto Slovenska päť dní bez leteckej záchrannej služby. A o tom je toto odvolávanie, o ničom inom.
Čo keby sa stalo, čo by sa stalo, keby ten člen komisie nemohol aj ďalší týždeň? Bolo by to desať dní? Alebo keby ochorel. Bolo by to ďalších 14 dní? Veď pozrime sa na podstatu a nezakrývajme sa za vymyslené dôvody.
Všetky argumenty o dodaní alebo nedodaní podkladov sú smiešne, keď si predstavíme, že naozaj tých päť dní boli ohrozené životy našich občanov. A nechcem si predstaviť veci, cez ten víkend sa konalo množstvo festivalov, lebo bolo to obdobie ešte doznievajúceho leta, nechcem si predstaviť, čo by sa stalo, keby naozaj v týchto oblastiach, v tejto oblasti západného Slovenska došlo k nejakému nešťastiu.
Ak ministerstvo používa argument, že si vyžiadali ďalšie podklady od ďalšieho z uchádzačov, pýtam sa potom, a dnes tu aj zaznelo od jedného z poslancov, prečo ministerstvo nezačalo ten tender o trošku skôr? Prečo práve len posledný možný termín? Myslím, že to bolo 2. júla, ale toto nie som si presne istý. Prečo si nevyžiadalo alebo prečo nezačalo tender tak, aby malo dostatočný časový priestor na to v prípade, že sa niečo takéto neplánované stane? Alebo prečo, keď všetky materiály boli k dispozícii 9. 9., zopakujem to, čo povedal na začiatku navrhovateľ, poobede 9. 9., a bolo nám to povedané aj na prieskume, boli ste tam mnohí z vás, ktorí tu sedia v pléne, 9. 9. popoludní do podateľne boli dovezené materiály od záujemcu, na ktoré sa čakalo. A k ďalšiemu zasadnutiu komisie prišlo až za sedem dní, čiže 16. 9. Myslím si, že toto je ten hlavný problém, a myslím si, že za toto by mala niesť ministerka zdravotníctva plnú zodpovednosť.
Zákon, ako sme tu ešte dnes počuli niekoľko, ako sme tu už dnes počuli niekoľkokrát, pri realizácii tendra nebol porušený, hovorí to pán premiér, pani ministerka zdravotníctva a mnoho z vás.
Ministerka sa aj bráni, že spájanie nehody človeka, ktorý cestoval z Bratislavy do Skalice a ktorý zomrel, je účelové. Pravda je ale taká, čo potvrdila aj kontrola, a chcem sa vrátiť ku faktom, páni poslanci, boli sme tam všetci, pravda je taká, že 16.55 lekár, keď druhýkrát volal záchrannú leteckú službu, prvýkrát, áno, prvýkrát sme si to aj vypočuli dnes, volal, z Nitry mu bolo povedané, že je k dispozícii. Ale potom ten vrtuľník išiel, vrtuľník išiel k infarktu. A druhýkrát volal znova a najbližší vrtuľník bol v Žiline. Preto sa prevoz realizoval sanitkou.
Pani ministerka má možno pravdu, že ak by bol vrtuľník v Nitre k dispozícii, bol by tam asi za rovnaký čas ako z Bratislavy, možno 25 minút, možno 26, naozaj to nie je dôležité. Ale kľúčové je, že ten bratislavský vrtuľník nemohol vyletieť, pretože on tam bol, bol v poriadku, nemal žiadnu technickú chybu, len ministerský úradník nepodpísal jednu, jedno tlačivo.
Pani ministerka, vrtuľník z Bratislavy nemohol letieť k pacientovi, lebo vy ste nestihli dokončiť tender. Presne preto máme k dispozícii viac vrtuľníkov, možno nie 110, ako navrhoval pán minister Kaliňák, možno budeme prekvapení a tender bude aj na 110. Ale vďaka vám, pani ministerka, k dispozícii nebol.
Pýtam sa, ak zomrú ľudia a nikto neporuší zákon, je naozaj všetko v poriadku? Verím tomu, že ani pani ministerka to vnútri neverí, lebo len jej politická možno príslušnosť alebo možno taká nadradenosť im nedovolí alebo jej nedovolí to priznať. Je to veľmi smutné, pretože obhajovať svoju chybu, keď ide o život, je naozaj hanbou.
Spackaný tender na leteckú záchrannú službu nie je jediný dôvod na odvolávanie ministerky zdravotníctva, ale je ten najdôležitejší, pretože boli priamo ohrozené životy našich občanov.
Máme tu aj ďalšie problémy a krátko sa ich dotknem. Návrh štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo je obrazom pôsobenia pani ministerky v zdravotníctve. A verím tomu, že teraz, pán poslanec Baláž, sa mnoho z týchto organizácií zdravotníckych postaví za možno, nie za Uhliarika, ale za to, čo hovorím. Pretože sa už aj vyjadrili v médiách. Peniaze za poistencov štátu druhý rok už po sebe klesajú a pani ministerka sa veľmi pekne, ale väčšinou, usmieva a tvári sa, že sa nič nedeje. V tomto roku, my všetci to vieme, ktorí sme tu zdravotníci, štát zaplatí do zdravotníctva o 111 mil. eur menej za svojich poistencov. Myslím si, že pani ministerka by sa mala rýchlo zobudiť vo vládnom bavoráku na ceste na rokovanie vlády, pretože tie peniaze nebudú chýbať vám, pani ministerka, vy svoju mzdu dostanete, ale budú chýbať v zdravotníctve na platy našich sestier, lekárov, za ktoré hlasovali aj poslanci SMER-u. Tie peniaze budú chýbať, a vy to viete, vážení páni, členovia zdravotníckeho výboru, v nemocniciach, ktoré priamo riadite, na lieky, zdravotnícke pomôcky, budú chýbať pacientom.
Ministerka zdravotníctva, a dotknem sa aj pána podpredsedu vlády Kaliňáka, by si mala zobrať príklad z pána podpredsedu vlády Kaliňáka, pretože ak si spomínate, relatívne nedávno chcel nemocnicu v Bratislave, tak sa stavia. Vláda mu dala na ňu 60 mil. eur, pretože, budem trošku ostrý, vyvoleným nestačí jedna nemocnica, veľmi dobrá, pán poslanec Ježík, v Ružomberku, ale chcú mať aj druhú v Bratislave, aby nemuseli dlho cestovať. Samozrejme, bude to akože nemocnica pre policajtov, pre vojakov, možno tam pustia aj nejakú verejnosť, ale v prvom rade to bude drahá nemocnica pre vyvolených. Vojaci aj policajti nemajú problém dnes ísť do sv. Michala alebo do Ružomberku, kde dostanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale škoda, že minister Kaliňák nie je ministrom zdravotníctva. Možnože by konečne bolo aj na platy sestier a nemocnice by prestali tvoriť dlh. Som si istý, že on by sa za to hanbil a on by za platy svojich ľudí bojoval.
Chcem sa ešte pozastaviť pri výroku pána ministra Kaliňáka z roku 2007, ktorý si môžte pozrieť v materiáloch Úradu vlády. Pretože v svojom príspevku hovoril o tom, že transformácia nemocníc na akciové spoločnosti je jedna zlá vec. Tak si to pozrite, vážení páni poslanci SMER-u, naozaj, pán minister Kaliňák vtedy ako člen vlády obhajoval transformáciu nemocníc cez sv. Michala v Bratislave a predkladal to na vládu ako model lepšej transparentnosti a lepšieho riadenia nemocníc. Prečítajte si ten text a urobte si sami názor.
Pani ministerka by si mala uvedomiť ešte jedno, keď nevybojuje viacej peňazí pre zdravotníctvo, ľudia-pacienti budú trpieť. Neviem, necháme, ako vám to môže byť jedno, a ja som aj odkázal v médiách, že by ste mali ísť, pani ministerka, stanovať pred Úrad vlády a bojovať dovtedy, kým vám pán premiér tie peniaze nedá, a takto by ste mali ukázať, že vám nie je osud pacientov, sestier a lekárov ľahostajný. Ešte raz poviem, pekne sa usmievate, ale to nestačí. Opakujete stále, že všetko je v poriadku, ale nie je a nebude.
Čo sa týka tej hlavnej témy, pre ktorú ste možno prišla na ministerstvo zdravotníctva, je to veľmi smutné, že touto jedinou hlavnou vašou prioritou je nájsť stovky miliónov eur na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní. Z jednej ste sama prišli. Už viac ako rok nepočúvame o ničom inom, ako o tom, že na zákone sa intenzívne pracuje.
Musím povedať jedno, pani ministerka najskôr brala odmeny za dobré hospodárske výsledky v Dôvere, dnes chcete poslať svojim zamestnávateľom na oplátku stovky miliónov eur. O pacientoch ani dnes som od vás nepočul ani slovo. Ak by ste ich spomenuli, museli by ste povedať zase aj to bé, že 1,8 mil. slovenských občanov-pacientov z nich je dobrovoľne poistených v súkromných zdravotných poisťovniach. Ak by chceli, už dávno prejdú do Všeobecnej zdravotnej.
Máte jediné šťastie, a tiež vám dám ten materiál, ale verím, že vy na rozdiel od pána ministra Kaliňáka čítate vládne materiály, že lieková reforma, ktorú som pripravil v roku 2011, usporila 158 mil. eur, to si nevymýšľam ja, to sú údaje z Úradu pre dohľad, alebo respektíve zo Štatistického úradu. Ak by tieto peniaze tento rok neboli, zdravotníctvo by bolo na tom podstatne horšie.
Vrátim sa ale k sestrám. Pani ministerka, čo ste urobili pre to, povedzte mi jednu jedinú vec, aby sa mali sestry lepšie? Povedzte mi jednu vec okrem toho, že ste im priniesli polievku do stanu, keď spali pred Úradom vlády? Myslím si, že už len toto by malo byť dôvodom na vaše odstúpenie, možno nie odvolanie, ale odstúpenie, pretože je to niečo, je to váš postoj, akým spôsobom sa staviate k celej problematike. To, že nedokáže nájsť peniaze, je jedna vec. Ale vodiť za nos sestry je, myslím si, že veľmi silná káva.
Čísla Štatistického úradu jasne hovoria, páni poslanci, pozrite si materiál, ktorý predložil minister financií na vládu tejto republiky pred mesiacom. Je to rozpočet verejnej správy na roky 2011 až 2013. Ten jasne hovorí, že v roku 2012 bolo k dispozícii o 208,1 mil. eur viac vrátane 50-miliónovej rezervy aj vďaka liekovej reforme.
Argument Ústavného súdu je holý nezmysel, ale vy ako členka vlády, si myslím, že by ste sa mali naozaj prvá postaviť a na základe tohoto nepovedať, že všetko bude v poriadku alebo že potrebujem dva týždne, aby som mohla vyrokovať, ale postaviť sa a povedať: "Pán premiér, tie peniaze tam sú, ale nestačia, musíme sestry zabezpečiť tak, ako si to zaslúžia."
Pre mňa je dôvodom, a dnes to už bolo spomenuté, na odvolanie ministerky zdravotníctva aj posun projektov, či už DRG, alebo e-health. Oba projekty by zdravotníctvu, a tí, čo v zdravotníctve robia, vieme, že ušetrili by stovky miliónov eur. Projekty boli pripravené najneskôr v tomto roku a myslím si, že akékoľvek posúvanie týchto projektov je absolútne neopodstatnené. Mrzí ma jedno, že projekty, ktoré mali pôvodné firmy, ktoré boli vysúťažené za ministra Rašiho a ktoré boli tesne pred koncom, sa opäť prerábajú, aby na nich mohli aj tie firmy ďalej zarábať, a na šetrenie v zdravotníctve sa vôbec nemyslí. Ministerka zdravotníctva nemá žiadnu snahu tieto projekty finalizovať, pretože povedzme si pravdu, priniesli by viac poriadku do financovania zdravotníctva a toky peňazí by boli oveľa ľahšie kontrolovateľné. Myslím si, že niekomu to asi nevyhovuje.
Na záver by som zhrnul moje dôvody, prečo ministerka zdravotníctva by mala skončiť:
- V prvom rade je to ohrozenie občanov tejto krajiny, keď nebola schopná načas dokončiť tender na záchrannú leteckú službu v Bratislave a v Trenčíne.
- Po druhé je to druhý rok po sebe klesajúci odvod za poistencov štátu, čo znamená mínus 111 mil. eur oproti minulému roku.
- Neschopnosť vyriešiť požiadavky sestier na zvýšenie platov.
- Katastrofálna situácia v nemocniciach na ich extrémne rýchle zadlžovanie, ktoré dosiahlo sumu takmer 300 mil. eur, hoci boli pred dvoma rokmi takmer rovnakou sumou oddlžené.
- Chýbajúca koncepcia zadlžovania nemocníc, alebo teda zastavenia tohoto zadlžovania.
- Príprava zákona o vyvlastnení súkromných zdravotných poisťovní, a tým zanedbanie akýchkoľvek snáh o reformu zdravotníckeho systému.
- A posunutie projektov DRG a e-health, ktoré môžu ušetriť zdravotníctvu niekoľko miliónov eur.
- Ako posledný bod, neschopnosť ministerky bojovať za viac peňazí do zdravotníctva.
Myslím si, že každý z týchto bodov samostatne stačí na odvolanie ministerky zdravotníctva. A naša trpezlivosť bola príliš veľkorysá a možno sme čakali príliš dlho.
Pani ministerka, je čas skončiť a vrátiť sa k advokácii. Myslím si, že experiment s právnikom na čele zdravotníctva SMER-u v tomto prípade nevyšiel. Ľudsky proti vám nič nemám, ale zdravotníctvo potrebuje razantného, silného a zodpovedného ministra, a preto vám držím palce v inej oblasti.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)