27. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
13.12.2013 o 13:35 hod.
Doc. RNDr. DrSc.
Jozef Mikloško
Videokanál poslanca
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán generálny prokurátor, naozaj budem len krátko, no.
Oceňujem správu, ktorá bola naozaj reálna aj otvorená, zdá sa mi aj objektívna. Ten vývoj nie je dobrý, to vidíme nielen u nás, v celej Európe, vo svete, proste tá kriminalita rastie, a možno sa to už nepatrí tak neskoro povedať, ale Tolstoj raz povedal, že "ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby robilo dobro". A proste tých dobrejších, lepších ľudí tuná veľa.
Ja mám onedlho nejaký koncert so seniormi (zaznievanie rečníkovho mobilu), už mi volajú a potom utekám do Budmeríc, kde je snem spisovateľov, takže ale toto ešte poviem.
No, chcem povzbudiť pána generálneho prokurátora, že myslím, že dobre začal, že to, že v ústavnoprávnom výbore nejako sa zježili policajti, to nech si z toho nič nerobí, to sa stále niekto bude zježovať. A to, že idete, aby vaši ľudia fachali, pracovali, to je veľmi, veľmi dôležité a naozaj v tomto smere Slovensko má veľké rezervy.
Trocha mi vadilo, že korupcia bola relatívne dosť málo spomínaná. Samozrejme, Gorila, správa, pomaličky ide dostratena, minule sa nedostala do parlamentu, aj keď je na to uznesenie, potom sa tak dosť formálne prebrala stará správa atď. Čiže nehovorím o Gorile, už je to dosť možno ďaleko, ale korupcia je naozaj vážnym problémom nás, ale aj v celej Európe, najmä v postsocialistickej.
Hospodárskych činov 54 % objasnených. Tak toto je tiež veľmi zvláštne, lebo viem, že kto ukradol kukuricu alebo ukradol obálky zo svojho úradu, tak hneď je rýchlo odsúdený, a veľké finančné transakcie, najmä ľudí známych, v podstate idú dostratena. No, v tomto smere Česko nám je možno trocha vzorom, že ten na to šliapol trocha viacej.
Kus, kus roboty sa tu spravilo, na Generálnej prokuratúre, to vidno. Menej médií a viac práce, to ja vidím aj trocha znútra. No ale stále veľká nedôvera nášmu právnemu systému, no, súdom, vymáhaniu práva, nepochopiteľné rozsudky súdov, procesné chyby. Ústavný súd, ktorý zasadá len vtedy, keď je istý výsledok. Žaloby sudcov na svoje platy, ktoré, vidíte, vyhrali, bude nás pár miliónov stáť a tak ďalej atď. Aj zneužívanie moci exekútorov, ich odmeny a niekedy aj advokátov najmä pri rozvodoch sú príliš, príliš veľké. No ale to tiež sem, sú celkom opatrní.
Ale na druhej strane chcem povedať, že to dovolanie 1993, to bývalé dovolanie, to predlžuje proces, väčšinou to skončí tak jako predchádzajúci súd.
Tuná by som povedal pánovi prokurátorovi, keď nech navrhne nejaký zákon, alebo tu je SMER, ktorý vlastne rýchlo všetko schváli, to je aj výhoda, aj nevýhoda, aj hrozba, aj šanca, ale proste mnoho vecí môžu naozaj veľmi rýchlo vyriešiť, keď viete, že ako. Naozaj, že to dovolanie, aj keď v Rusku bolo zrušené, prečo by sa aj u nás nezrušilo. No.
Jeden takýto prípad poviem záverom, že vážny. V knižnej distribúcii bola firma Belmex, ktorá dlhuje 2,2 mil. euro svojim vydavateľom. Potom sa zmenila na TKB Limex, ktorá sa znova nejako zmenila, tretí majiteľ sa vyhovára na toho prvého. Už niekoľko rokov neplatia faktúry, ale knihy, ktorých sú dlžní za státisíce euro, doslova 1,6 mil. euro, mám to tu napísané, vôbec nechcú vrátiť do skladov, aby vôbec tie sklady fungovali, figurujú aj v konkurze, tak každý mesiac musia 20-tisíc euro platiť tí vydavatelia pre sklad, exekútorov, zamestnancov skladu atď., skladové priestory. No, čiže to je taký tiež absurdný prípad, že firma sa vytunelovala z veľkého majetku, už teraz nemá temer nič, v konkurze už asi sa ničoho nedosiahne, no a tento náš právny systém im to jako umožňuje. Čiže ja možná, že keby som, keby dali niektorí nejaký termín, možná by som s týmito vydavateľmi niekedy prišiel alebo stačilo by hocikoho iného, aby sme mu to vysvetlili, lebo je to deadlock, ktorý je už niekoľko možná rokov takto a proste tá firma pôvodná si z nás robí, čo chce.
Posledná vec. Ja myslím, že riešenie tuná je naozaj, bez toho, aby som hovoril ako kresťanský demokrat, návrat k morálke, k trvalým hodnotám, to je za prvé. Za ďalšie, k starostlivosti o rodinu, kde to dieťa sa vychová a tam je šanca z neho spraviť grázla alebo nášho občana statočného. A za tretie venovať sa Rómom tiež v rodine, vzdelávaniu atď., lebo nerobia sa štatistiky podľa etnických skupín ani národností, možnože by sa aspoň trocha mohli, ale keď týchto nezmeníme alebo nedáme im tie základy v rodine, tak sa nič u nás nezmení a pôjde to k horšiemu.
Ďakujem vám pekne.
Neautorizovaný
Vystúpenia
13:23
Vystúpenie v rozprave 13:23
Štefan KuffaJa som vás tak pozorne počúval, pán generálny prokurátor, ja to tak trošku, možno bude taký iný uhol pohľadu, ale som si...
Ja som vás tak pozorne počúval, pán generálny prokurátor, ja to tak trošku, možno bude taký iný uhol pohľadu, ale som si urobil aj niekoľko poznámok a páčila sa mi tá vaša veta, ktorú ste tak povedali veľmi odvážne. Ja vám držím aj palce, aby ste ju aj naplnili. A naozaj to tu ešte neodznelo. A tá veta bola, budem ju parafrázovať, "prokurátori sa odučili pracovať". To už tuná kolegovia to tak spomínali, ale ja som si ju tiež, túto vetu, poznačil.
No, keby ste nám potom v záverečnej reči povedali aj, ako ich chcete zase naučiť ako pracovať, hej. Lebo toto je naozaj veľký problém tejto krajiny a budeme tu stále pertraktovať tuná tieto témy, ktoré tuná sú. A myslím si, že naozaj tá legislatíva, ktorá tuná je, tak nie je taká k zahodeniu, je dobrá, ale len aby sa tie zákony dokázali implementovať aj prakticky využívať v tej reálnej praxi. A to sú vlastne aj súdy, aj prokuratúry. Aj vymožiteľnosť práva aby tu bola oveľa efektívnejšia. Ak sa vám to podarí, tak ja vám teda držím palce.
Viete, pán generálny prokurátor, vy ste tuná dneska, ale kolega predrečník už vás dvakrát povýšil do pozície ministra, tak ešte dvakrát prídete, budete odchádzať tuná ako premiér z tejto rokovacej sály, no tak to ma len tak napadlo.
No, takisto z tej vašej predloženej správy ste tuná, myslím si, že veľmi správne pomenovali ten problém, že prieťahy, ktoré sú vo vyšetrovaniach, tak veľakrát sú to prieťahy, ktoré, hej, sú na polícii, a ste boli aj za to kritizovaný, takže ste si zrejme aj odniesli za tento výrok aj to svoje, ale tu ste to pekne aj tak doplnili. Áno, veľakrát je to tak, že tí vyšetrovatelia, veľakrát tá ich profesná a odborná činnosť, alebo tá znalosť problematiky, tak je na nízkej úrovni. Čo nechcem povedať ako vo všeobecnosti, ale tak jak ste aj spomínali tuná trestné činy v spojitosti s trestnými činmi, čo sa týka financií a nadmerných odpočtov DPH, ak to vyšetruje vyšetrovateľ, ktorý nemá ekonomické vzdelanie a nevidí do daňovej problematiky, tak veľmi ťažko, hej, sa mu jednak aj vyšetrujú tie veci, aj uzatvárajú tie spisy. Potom vy ako prokuratúra tak, samozrejme, tiež nemôžte v danej veci ako konať.
Ďalšia vec, ktorá tuná bola ako spomenutá z vašej strany, ja som si len tak, a poprosil by som, keď by ste mi dali aj vysvetlenie ako k tomu, ja sa len dotknem k tým násilným trestným činom alebo trestným činom, teraz už neviem, ale 11,8, takmer 12-tisíc trestných činov zo strany ako recidivistov. A nárast ste tam spomenuli, že o tisíc oproti minulému roku. Poprosil by som... (Reakcia generálneho prokurátora.) 2011, teda oproti roku 2011, takže je tam nárast zo strany týchto recidivistov. Ja by som tak, no možno to je také zamyslenie vo všeobecnosti aj na nás, na poslancov, že čím to je, hej, a tí recidivisti že páchajú opätovne tú trestnú činnosť.
Je dostatočný proces resocializácie, keď sú tí väzni alebo tí, ktorí si odpykajú ten trest, vrátia sa do civilného sektoru? Veľakrát je problém s tým začlenením sa toho človeka, toho adepta do systému spoločenského. A veľakrát ja som sa tiež aj stretol v tej osobnej praxi, ak sú veľakrát väzni prepúšťaní, a sú to recidivisti, v zimnom období a majú problém a majú sa potĺkať ako bezdomovci, oni spáchajú ten následne trestný čin, aby bolo o nich postarané, poviem to takto. Budú mať strechu nad hlavou, pravidelnú stravu, no a tak hádam nechceme... (Reakcia z pléna.) Hej, aby, áno... (Reakcia z pléna.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prosím nediskutovať z pléna. Nech sa páči, pán poslanec, pokračujte.
Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Dobre, Maroš, môžeš sa prihlásiť potom aj s faktickou poznámkou, nech sa páči.
Potom ďalšiu vec, ktorú ste tuná spomenuli, tak to bolo okrajové podľa mňa. Teda ja by som sa pýtal, že prečo to je tak. Ja som z východného Slovenska a spomenuli ste Košický a Prešovský samosprávny kraj, ktorý sa podieľa na trestných činoch vyše 51 %. Takmer 52 % mladistvých. Hej, je to 51,6 %, taký je to údaj. Tak by som poprosil, ak by ste boli taký láskavý a to nám doplnili, túto informáciu, prečo to tak je.
Ja som si položil tak otázku, a nebude rasovo motivovaná, hej, že či to je tým, že práve tieto dva kraje majú najhustejšie osídlenie práve rómskou populáciou, že či je to v súvislosti s touto otázkou, alebo s niečím iným. Poprosil by som, keby ste, hej, odpovedali ešte na to. To je taká moja otázka.
Takisto za to obdobie sledované, za ktoré podávate správu, teda za ten rok 2011, hej, tak tá vaša správa uvádza, že sa udialo, hej, tých 50 vrážd a 100 znásilnení, čo sa mi zdá, hej, že je to veľmi vysoké číslo. To je 50 rodín, ktoré sa stali obeťami, hej, násilného trestného činu v dôsledku usmrtenia, zabitia. To je čosi hrozné, strašné. A, samozrejme, zase pre ženy je veľakrát veľmi ponižujúce to znásilnenie a počet alebo to číslo 100 sa mi zdá, že je naozaj veľmi vysoké, aj dovolím si povedať, alarmujúce.
Váš pohľad na tie drogy. Ja som dával pozor, ako ste to rozprávali. Áno, ja súhlasím s vami, aby možno mládežníci, ktorí sú na tých internátoch a sa potkne, pošmykne a prvýkrát je užívateľom takej drogy, aby nebol hneď perzekvovaný a mal záznam a prípadne aby sa neocitol vo väzení. Ale my sme mali tuná Trestný zákon, ktorý v podstate, dá sa povedať, že zliberalizoval tú držbu tých drog. Lebo kde je tá tenká hranica, či tých 10 dávok ja môžem pri sebe držať bez toho, aby som bol zaklasifikovaný ako drobný díler, hej? A toto tuná je tá hrozba, ak je to tak opakovane, samozrejme, pri tej recidíve, ktorú ste povedali, takže by tí ľudia boli ako trestaní.
Ale v podstate ja takto oceňujem tú snahu aj ten váš postoj, aj ja ho zastávam takisto, aby tá prevencia bola účinná aj spravodlivá a hneď aby nenasledovalo to trestanie. Ale zase na druhej strane, ak je to opakujúce sa, ak sú tí drogoví díleri prichytení pri tejto trestnej činnosti, ja by som sa zasadzoval aj za vyššie sadzby ako pre drogových dílerov. Pretože sú to ľudia a skupiny ľudí, ktorí rozsievajú smrť okolo nás. Áno. Veľakrát sú mnohé rodiny, ktoré sú takto do nešťastia ako vťahované.
Ja si dovolím tu takú malú poznámku ako povedať pri tom našom celom právnom systéme, si predstavte, že sú mladí ľudia, mladiství, keď hovoríme o nich, a teraz chytajú ryby. Nemajú na to povolenku. A teraz si zoberte, ulovenie ryby načierno, tak je to trestným činom a môžete mať problémy z toho, hej, a rôzne zápisy. Myslím si, že v rámci tej prevencie by bolo aj oveľa lepšie, ak by mnohí mladí ľudia skôr sedeli pri tej vode, samozrejme, treba to upraviť v tej legislatíve, ako keď majú sa tárať po krčmách a drogovať. (Reakcia generálneho prokurátora.)
Hej, veď, však samozrejme, ja len reagujem tuná ako k tej vašej správe, ktorá tuná bola.
Tiež vaša poznámka tuná, máte ambíciu zlepšiť spoluprácu medzi daňovými úradmi, teda medzi daňovými úradmi a vyšetrovateľmi a rovnako finančná správa a polícia. Spomenuli ste tuná štyri sedenia, aby tá hospodárska trestná činnosť teda bola odhaľovaná a potrestaná, samozrejme, aj potlačená. No a vaša poznámka tuná, že 0,5 % rasovo trestne motivovaných trestných činov. No ten Trestný zákon, ktorý sa tak rozšíril tiež o ďalšiu vec, čo môže byť rasová, rasová teda diskriminácia, tak je to také otázne. Hej, však dobre.
Potom tiež informácia vaša, že nárast v podstate problémov a trestných činov v doprave narástol o 119 % a denne... (Reakcia generálneho prokurátora.) Koľko? Alebo 191,3, tak som to prepočul, prepáčte, hej, kde denne sú prichytávaní títo vodiči a majú v krvi viac ako jedno promile alkoholu, no. Takže v podstate 16 vodičov denne, hej, čo je veľmi vysoký počet a je alarmujúci. Lebo v podstate, áno, aj tí vodiči, ktorí sú nezodpovední a sú pod vplyvmi omamných látok, tak ohrozujú naše zdravie a naše životy na cestách, a veľakrát, a naozaj, však denne sme toho svedkami, že práve nevinní ľudia doplácajú na nezodpovedných ľudí.
No a k tým kapitálovým výdavkom a k tomu financovaniu, tak to ma tiež tak aj napadlo a to ste aj v podstate aj odprezentovali, že zišla by sa vám nová budova. Vy nepotrebujete sídliť v historickej budove, kde máte vysoké náklady a potom ten rozpočet a tie financie, ktoré vám schvaľujeme v Národnej rade, tak vám nevystačia na vašu činnosť. Vy potrebujete sa venovať svojej profesnej činnosti a nie rekonštrukcii budov.
Ja vám sľubujem za seba, ak prídete tuná s konkrétnym návrhom, budete mať novú budovu, ktorá možno je menej náročná na tú údržbu a na tú prevádzku, aby sa tie náklady znížili, aj na prípadnú novú výstavbu, tak máte môj hlas už teraz a ja vám to veľmi rád ako podporím.
Vo vašej práci, nakoľko sme tu takto prvýkrát ako verejne, sa mi tak páčila tá správa, taká odvážna, aj tie ambície, ktoré máte, ja vám želám zo srdca, aby sa vám aj tie veci reálne podarilo naplniť, čo nie je veľakrát jednoduché, lebo ten tlak veľakrát vzniká jednak z toho vnútorného vášho prostredia, to je tlak zvonka, verejnej mienky, ale veľakrát, a neraz, tu je aj politický tlak, tak aby ste nepodľahli ako týmto tlakom, ale aby ste naozaj boli rovný, s rovnou chrbticou, a spravodlivý generálny prokurátor, taký(akého), aký si zaslúži táto krajina.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Vystúpenie v rozprave
13.12.2013 o 13:23 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Vážení kolegovia, kolegyne, vážená pani podpredsedníčka, vážený pán generálny prokurátor. To ešte dvakrát sa máme uvidieť? (Zasmiatie sa rečníka.) Možnože to bude aj viac ako dvakrát, hej. Toľko je to asi do toho volebného obdobia. Vážená pani spravodajkyňa, milá kolegyňa, dovoľte mi niekoľko slov.
Ja som vás tak pozorne počúval, pán generálny prokurátor, ja to tak trošku, možno bude taký iný uhol pohľadu, ale som si urobil aj niekoľko poznámok a páčila sa mi tá vaša veta, ktorú ste tak povedali veľmi odvážne. Ja vám držím aj palce, aby ste ju aj naplnili. A naozaj to tu ešte neodznelo. A tá veta bola, budem ju parafrázovať, "prokurátori sa odučili pracovať". To už tuná kolegovia to tak spomínali, ale ja som si ju tiež, túto vetu, poznačil.
No, keby ste nám potom v záverečnej reči povedali aj, ako ich chcete zase naučiť ako pracovať, hej. Lebo toto je naozaj veľký problém tejto krajiny a budeme tu stále pertraktovať tuná tieto témy, ktoré tuná sú. A myslím si, že naozaj tá legislatíva, ktorá tuná je, tak nie je taká k zahodeniu, je dobrá, ale len aby sa tie zákony dokázali implementovať aj prakticky využívať v tej reálnej praxi. A to sú vlastne aj súdy, aj prokuratúry. Aj vymožiteľnosť práva aby tu bola oveľa efektívnejšia. Ak sa vám to podarí, tak ja vám teda držím palce.
Viete, pán generálny prokurátor, vy ste tuná dneska, ale kolega predrečník už vás dvakrát povýšil do pozície ministra, tak ešte dvakrát prídete, budete odchádzať tuná ako premiér z tejto rokovacej sály, no tak to ma len tak napadlo.
No, takisto z tej vašej predloženej správy ste tuná, myslím si, že veľmi správne pomenovali ten problém, že prieťahy, ktoré sú vo vyšetrovaniach, tak veľakrát sú to prieťahy, ktoré, hej, sú na polícii, a ste boli aj za to kritizovaný, takže ste si zrejme aj odniesli za tento výrok aj to svoje, ale tu ste to pekne aj tak doplnili. Áno, veľakrát je to tak, že tí vyšetrovatelia, veľakrát tá ich profesná a odborná činnosť, alebo tá znalosť problematiky, tak je na nízkej úrovni. Čo nechcem povedať ako vo všeobecnosti, ale tak jak ste aj spomínali tuná trestné činy v spojitosti s trestnými činmi, čo sa týka financií a nadmerných odpočtov DPH, ak to vyšetruje vyšetrovateľ, ktorý nemá ekonomické vzdelanie a nevidí do daňovej problematiky, tak veľmi ťažko, hej, sa mu jednak aj vyšetrujú tie veci, aj uzatvárajú tie spisy. Potom vy ako prokuratúra tak, samozrejme, tiež nemôžte v danej veci ako konať.
Ďalšia vec, ktorá tuná bola ako spomenutá z vašej strany, ja som si len tak, a poprosil by som, keď by ste mi dali aj vysvetlenie ako k tomu, ja sa len dotknem k tým násilným trestným činom alebo trestným činom, teraz už neviem, ale 11,8, takmer 12-tisíc trestných činov zo strany ako recidivistov. A nárast ste tam spomenuli, že o tisíc oproti minulému roku. Poprosil by som... (Reakcia generálneho prokurátora.) 2011, teda oproti roku 2011, takže je tam nárast zo strany týchto recidivistov. Ja by som tak, no možno to je také zamyslenie vo všeobecnosti aj na nás, na poslancov, že čím to je, hej, a tí recidivisti že páchajú opätovne tú trestnú činnosť.
Je dostatočný proces resocializácie, keď sú tí väzni alebo tí, ktorí si odpykajú ten trest, vrátia sa do civilného sektoru? Veľakrát je problém s tým začlenením sa toho človeka, toho adepta do systému spoločenského. A veľakrát ja som sa tiež aj stretol v tej osobnej praxi, ak sú veľakrát väzni prepúšťaní, a sú to recidivisti, v zimnom období a majú problém a majú sa potĺkať ako bezdomovci, oni spáchajú ten následne trestný čin, aby bolo o nich postarané, poviem to takto. Budú mať strechu nad hlavou, pravidelnú stravu, no a tak hádam nechceme... (Reakcia z pléna.) Hej, aby, áno... (Reakcia z pléna.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prosím nediskutovať z pléna. Nech sa páči, pán poslanec, pokračujte.
Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Dobre, Maroš, môžeš sa prihlásiť potom aj s faktickou poznámkou, nech sa páči.
Potom ďalšiu vec, ktorú ste tuná spomenuli, tak to bolo okrajové podľa mňa. Teda ja by som sa pýtal, že prečo to je tak. Ja som z východného Slovenska a spomenuli ste Košický a Prešovský samosprávny kraj, ktorý sa podieľa na trestných činoch vyše 51 %. Takmer 52 % mladistvých. Hej, je to 51,6 %, taký je to údaj. Tak by som poprosil, ak by ste boli taký láskavý a to nám doplnili, túto informáciu, prečo to tak je.
Ja som si položil tak otázku, a nebude rasovo motivovaná, hej, že či to je tým, že práve tieto dva kraje majú najhustejšie osídlenie práve rómskou populáciou, že či je to v súvislosti s touto otázkou, alebo s niečím iným. Poprosil by som, keby ste, hej, odpovedali ešte na to. To je taká moja otázka.
Takisto za to obdobie sledované, za ktoré podávate správu, teda za ten rok 2011, hej, tak tá vaša správa uvádza, že sa udialo, hej, tých 50 vrážd a 100 znásilnení, čo sa mi zdá, hej, že je to veľmi vysoké číslo. To je 50 rodín, ktoré sa stali obeťami, hej, násilného trestného činu v dôsledku usmrtenia, zabitia. To je čosi hrozné, strašné. A, samozrejme, zase pre ženy je veľakrát veľmi ponižujúce to znásilnenie a počet alebo to číslo 100 sa mi zdá, že je naozaj veľmi vysoké, aj dovolím si povedať, alarmujúce.
Váš pohľad na tie drogy. Ja som dával pozor, ako ste to rozprávali. Áno, ja súhlasím s vami, aby možno mládežníci, ktorí sú na tých internátoch a sa potkne, pošmykne a prvýkrát je užívateľom takej drogy, aby nebol hneď perzekvovaný a mal záznam a prípadne aby sa neocitol vo väzení. Ale my sme mali tuná Trestný zákon, ktorý v podstate, dá sa povedať, že zliberalizoval tú držbu tých drog. Lebo kde je tá tenká hranica, či tých 10 dávok ja môžem pri sebe držať bez toho, aby som bol zaklasifikovaný ako drobný díler, hej? A toto tuná je tá hrozba, ak je to tak opakovane, samozrejme, pri tej recidíve, ktorú ste povedali, takže by tí ľudia boli ako trestaní.
Ale v podstate ja takto oceňujem tú snahu aj ten váš postoj, aj ja ho zastávam takisto, aby tá prevencia bola účinná aj spravodlivá a hneď aby nenasledovalo to trestanie. Ale zase na druhej strane, ak je to opakujúce sa, ak sú tí drogoví díleri prichytení pri tejto trestnej činnosti, ja by som sa zasadzoval aj za vyššie sadzby ako pre drogových dílerov. Pretože sú to ľudia a skupiny ľudí, ktorí rozsievajú smrť okolo nás. Áno. Veľakrát sú mnohé rodiny, ktoré sú takto do nešťastia ako vťahované.
Ja si dovolím tu takú malú poznámku ako povedať pri tom našom celom právnom systéme, si predstavte, že sú mladí ľudia, mladiství, keď hovoríme o nich, a teraz chytajú ryby. Nemajú na to povolenku. A teraz si zoberte, ulovenie ryby načierno, tak je to trestným činom a môžete mať problémy z toho, hej, a rôzne zápisy. Myslím si, že v rámci tej prevencie by bolo aj oveľa lepšie, ak by mnohí mladí ľudia skôr sedeli pri tej vode, samozrejme, treba to upraviť v tej legislatíve, ako keď majú sa tárať po krčmách a drogovať. (Reakcia generálneho prokurátora.)
Hej, veď, však samozrejme, ja len reagujem tuná ako k tej vašej správe, ktorá tuná bola.
Tiež vaša poznámka tuná, máte ambíciu zlepšiť spoluprácu medzi daňovými úradmi, teda medzi daňovými úradmi a vyšetrovateľmi a rovnako finančná správa a polícia. Spomenuli ste tuná štyri sedenia, aby tá hospodárska trestná činnosť teda bola odhaľovaná a potrestaná, samozrejme, aj potlačená. No a vaša poznámka tuná, že 0,5 % rasovo trestne motivovaných trestných činov. No ten Trestný zákon, ktorý sa tak rozšíril tiež o ďalšiu vec, čo môže byť rasová, rasová teda diskriminácia, tak je to také otázne. Hej, však dobre.
Potom tiež informácia vaša, že nárast v podstate problémov a trestných činov v doprave narástol o 119 % a denne... (Reakcia generálneho prokurátora.) Koľko? Alebo 191,3, tak som to prepočul, prepáčte, hej, kde denne sú prichytávaní títo vodiči a majú v krvi viac ako jedno promile alkoholu, no. Takže v podstate 16 vodičov denne, hej, čo je veľmi vysoký počet a je alarmujúci. Lebo v podstate, áno, aj tí vodiči, ktorí sú nezodpovední a sú pod vplyvmi omamných látok, tak ohrozujú naše zdravie a naše životy na cestách, a veľakrát, a naozaj, však denne sme toho svedkami, že práve nevinní ľudia doplácajú na nezodpovedných ľudí.
No a k tým kapitálovým výdavkom a k tomu financovaniu, tak to ma tiež tak aj napadlo a to ste aj v podstate aj odprezentovali, že zišla by sa vám nová budova. Vy nepotrebujete sídliť v historickej budove, kde máte vysoké náklady a potom ten rozpočet a tie financie, ktoré vám schvaľujeme v Národnej rade, tak vám nevystačia na vašu činnosť. Vy potrebujete sa venovať svojej profesnej činnosti a nie rekonštrukcii budov.
Ja vám sľubujem za seba, ak prídete tuná s konkrétnym návrhom, budete mať novú budovu, ktorá možno je menej náročná na tú údržbu a na tú prevádzku, aby sa tie náklady znížili, aj na prípadnú novú výstavbu, tak máte môj hlas už teraz a ja vám to veľmi rád ako podporím.
Vo vašej práci, nakoľko sme tu takto prvýkrát ako verejne, sa mi tak páčila tá správa, taká odvážna, aj tie ambície, ktoré máte, ja vám želám zo srdca, aby sa vám aj tie veci reálne podarilo naplniť, čo nie je veľakrát jednoduché, lebo ten tlak veľakrát vzniká jednak z toho vnútorného vášho prostredia, to je tlak zvonka, verejnej mienky, ale veľakrát, a neraz, tu je aj politický tlak, tak aby ste nepodľahli ako týmto tlakom, ale aby ste naozaj boli rovný, s rovnou chrbticou, a spravodlivý generálny prokurátor, taký(akého), aký si zaslúži táto krajina.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Neautorizovaný
13:35
Vystúpenie v rozprave 13:35
Jozef MikloškoOceňujem správu, ktorá bola naozaj reálna aj otvorená, zdá sa mi aj objektívna. Ten vývoj nie je dobrý, to vidíme nielen u nás, v celej Európe, vo svete, proste tá kriminalita rastie, a možno sa to už nepatrí tak neskoro povedať, ale Tolstoj raz povedal, že "ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby robilo dobro"....
Oceňujem správu, ktorá bola naozaj reálna aj otvorená, zdá sa mi aj objektívna. Ten vývoj nie je dobrý, to vidíme nielen u nás, v celej Európe, vo svete, proste tá kriminalita rastie, a možno sa to už nepatrí tak neskoro povedať, ale Tolstoj raz povedal, že "ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby robilo dobro". A proste tých dobrejších, lepších ľudí tuná veľa.
Ja mám onedlho nejaký koncert so seniormi (zaznievanie rečníkovho mobilu), už mi volajú a potom utekám do Budmeríc, kde je snem spisovateľov, takže ale toto ešte poviem.
No, chcem povzbudiť pána generálneho prokurátora, že myslím, že dobre začal, že to, že v ústavnoprávnom výbore nejako sa zježili policajti, to nech si z toho nič nerobí, to sa stále niekto bude zježovať. A to, že idete, aby vaši ľudia fachali, pracovali, to je veľmi, veľmi dôležité a naozaj v tomto smere Slovensko má veľké rezervy.
Trocha mi vadilo, že korupcia bola relatívne dosť málo spomínaná. Samozrejme, Gorila, správa, pomaličky ide dostratena, minule sa nedostala do parlamentu, aj keď je na to uznesenie, potom sa tak dosť formálne prebrala stará správa atď. Čiže nehovorím o Gorile, už je to dosť možno ďaleko, ale korupcia je naozaj vážnym problémom nás, ale aj v celej Európe, najmä v postsocialistickej.
Hospodárskych činov 54 % objasnených. Tak toto je tiež veľmi zvláštne, lebo viem, že kto ukradol kukuricu alebo ukradol obálky zo svojho úradu, tak hneď je rýchlo odsúdený, a veľké finančné transakcie, najmä ľudí známych, v podstate idú dostratena. No, v tomto smere Česko nám je možno trocha vzorom, že ten na to šliapol trocha viacej.
Kus, kus roboty sa tu spravilo, na Generálnej prokuratúre, to vidno. Menej médií a viac práce, to ja vidím aj trocha znútra. No ale stále veľká nedôvera nášmu právnemu systému, no, súdom, vymáhaniu práva, nepochopiteľné rozsudky súdov, procesné chyby. Ústavný súd, ktorý zasadá len vtedy, keď je istý výsledok. Žaloby sudcov na svoje platy, ktoré, vidíte, vyhrali, bude nás pár miliónov stáť a tak ďalej atď. Aj zneužívanie moci exekútorov, ich odmeny a niekedy aj advokátov najmä pri rozvodoch sú príliš, príliš veľké. No ale to tiež sem, sú celkom opatrní.
Ale na druhej strane chcem povedať, že to dovolanie 1993, to bývalé dovolanie, to predlžuje proces, väčšinou to skončí tak jako predchádzajúci súd.
Tuná by som povedal pánovi prokurátorovi, keď nech navrhne nejaký zákon, alebo tu je SMER, ktorý vlastne rýchlo všetko schváli, to je aj výhoda, aj nevýhoda, aj hrozba, aj šanca, ale proste mnoho vecí môžu naozaj veľmi rýchlo vyriešiť, keď viete, že ako. Naozaj, že to dovolanie, aj keď v Rusku bolo zrušené, prečo by sa aj u nás nezrušilo. No.
Jeden takýto prípad poviem záverom, že vážny. V knižnej distribúcii bola firma Belmex, ktorá dlhuje 2,2 mil. euro svojim vydavateľom. Potom sa zmenila na TKB Limex, ktorá sa znova nejako zmenila, tretí majiteľ sa vyhovára na toho prvého. Už niekoľko rokov neplatia faktúry, ale knihy, ktorých sú dlžní za státisíce euro, doslova 1,6 mil. euro, mám to tu napísané, vôbec nechcú vrátiť do skladov, aby vôbec tie sklady fungovali, figurujú aj v konkurze, tak každý mesiac musia 20-tisíc euro platiť tí vydavatelia pre sklad, exekútorov, zamestnancov skladu atď., skladové priestory. No, čiže to je taký tiež absurdný prípad, že firma sa vytunelovala z veľkého majetku, už teraz nemá temer nič, v konkurze už asi sa ničoho nedosiahne, no a tento náš právny systém im to jako umožňuje. Čiže ja možná, že keby som, keby dali niektorí nejaký termín, možná by som s týmito vydavateľmi niekedy prišiel alebo stačilo by hocikoho iného, aby sme mu to vysvetlili, lebo je to deadlock, ktorý je už niekoľko možná rokov takto a proste tá firma pôvodná si z nás robí, čo chce.
Posledná vec. Ja myslím, že riešenie tuná je naozaj, bez toho, aby som hovoril ako kresťanský demokrat, návrat k morálke, k trvalým hodnotám, to je za prvé. Za ďalšie, k starostlivosti o rodinu, kde to dieťa sa vychová a tam je šanca z neho spraviť grázla alebo nášho občana statočného. A za tretie venovať sa Rómom tiež v rodine, vzdelávaniu atď., lebo nerobia sa štatistiky podľa etnických skupín ani národností, možnože by sa aspoň trocha mohli, ale keď týchto nezmeníme alebo nedáme im tie základy v rodine, tak sa nič u nás nezmení a pôjde to k horšiemu.
Ďakujem vám pekne.
Vystúpenie v rozprave
13.12.2013 o 13:35 hod.
Doc. RNDr. DrSc.
Jozef Mikloško
Videokanál poslanca
Ďakujem. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán generálny prokurátor, naozaj budem len krátko, no.
Oceňujem správu, ktorá bola naozaj reálna aj otvorená, zdá sa mi aj objektívna. Ten vývoj nie je dobrý, to vidíme nielen u nás, v celej Európe, vo svete, proste tá kriminalita rastie, a možno sa to už nepatrí tak neskoro povedať, ale Tolstoj raz povedal, že "ak sa zlo spojí, aby robilo zle, tak aj dobro sa musí spojiť, aby robilo dobro". A proste tých dobrejších, lepších ľudí tuná veľa.
Ja mám onedlho nejaký koncert so seniormi (zaznievanie rečníkovho mobilu), už mi volajú a potom utekám do Budmeríc, kde je snem spisovateľov, takže ale toto ešte poviem.
No, chcem povzbudiť pána generálneho prokurátora, že myslím, že dobre začal, že to, že v ústavnoprávnom výbore nejako sa zježili policajti, to nech si z toho nič nerobí, to sa stále niekto bude zježovať. A to, že idete, aby vaši ľudia fachali, pracovali, to je veľmi, veľmi dôležité a naozaj v tomto smere Slovensko má veľké rezervy.
Trocha mi vadilo, že korupcia bola relatívne dosť málo spomínaná. Samozrejme, Gorila, správa, pomaličky ide dostratena, minule sa nedostala do parlamentu, aj keď je na to uznesenie, potom sa tak dosť formálne prebrala stará správa atď. Čiže nehovorím o Gorile, už je to dosť možno ďaleko, ale korupcia je naozaj vážnym problémom nás, ale aj v celej Európe, najmä v postsocialistickej.
Hospodárskych činov 54 % objasnených. Tak toto je tiež veľmi zvláštne, lebo viem, že kto ukradol kukuricu alebo ukradol obálky zo svojho úradu, tak hneď je rýchlo odsúdený, a veľké finančné transakcie, najmä ľudí známych, v podstate idú dostratena. No, v tomto smere Česko nám je možno trocha vzorom, že ten na to šliapol trocha viacej.
Kus, kus roboty sa tu spravilo, na Generálnej prokuratúre, to vidno. Menej médií a viac práce, to ja vidím aj trocha znútra. No ale stále veľká nedôvera nášmu právnemu systému, no, súdom, vymáhaniu práva, nepochopiteľné rozsudky súdov, procesné chyby. Ústavný súd, ktorý zasadá len vtedy, keď je istý výsledok. Žaloby sudcov na svoje platy, ktoré, vidíte, vyhrali, bude nás pár miliónov stáť a tak ďalej atď. Aj zneužívanie moci exekútorov, ich odmeny a niekedy aj advokátov najmä pri rozvodoch sú príliš, príliš veľké. No ale to tiež sem, sú celkom opatrní.
Ale na druhej strane chcem povedať, že to dovolanie 1993, to bývalé dovolanie, to predlžuje proces, väčšinou to skončí tak jako predchádzajúci súd.
Tuná by som povedal pánovi prokurátorovi, keď nech navrhne nejaký zákon, alebo tu je SMER, ktorý vlastne rýchlo všetko schváli, to je aj výhoda, aj nevýhoda, aj hrozba, aj šanca, ale proste mnoho vecí môžu naozaj veľmi rýchlo vyriešiť, keď viete, že ako. Naozaj, že to dovolanie, aj keď v Rusku bolo zrušené, prečo by sa aj u nás nezrušilo. No.
Jeden takýto prípad poviem záverom, že vážny. V knižnej distribúcii bola firma Belmex, ktorá dlhuje 2,2 mil. euro svojim vydavateľom. Potom sa zmenila na TKB Limex, ktorá sa znova nejako zmenila, tretí majiteľ sa vyhovára na toho prvého. Už niekoľko rokov neplatia faktúry, ale knihy, ktorých sú dlžní za státisíce euro, doslova 1,6 mil. euro, mám to tu napísané, vôbec nechcú vrátiť do skladov, aby vôbec tie sklady fungovali, figurujú aj v konkurze, tak každý mesiac musia 20-tisíc euro platiť tí vydavatelia pre sklad, exekútorov, zamestnancov skladu atď., skladové priestory. No, čiže to je taký tiež absurdný prípad, že firma sa vytunelovala z veľkého majetku, už teraz nemá temer nič, v konkurze už asi sa ničoho nedosiahne, no a tento náš právny systém im to jako umožňuje. Čiže ja možná, že keby som, keby dali niektorí nejaký termín, možná by som s týmito vydavateľmi niekedy prišiel alebo stačilo by hocikoho iného, aby sme mu to vysvetlili, lebo je to deadlock, ktorý je už niekoľko možná rokov takto a proste tá firma pôvodná si z nás robí, čo chce.
Posledná vec. Ja myslím, že riešenie tuná je naozaj, bez toho, aby som hovoril ako kresťanský demokrat, návrat k morálke, k trvalým hodnotám, to je za prvé. Za ďalšie, k starostlivosti o rodinu, kde to dieťa sa vychová a tam je šanca z neho spraviť grázla alebo nášho občana statočného. A za tretie venovať sa Rómom tiež v rodine, vzdelávaniu atď., lebo nerobia sa štatistiky podľa etnických skupín ani národností, možnože by sa aspoň trocha mohli, ale keď týchto nezmeníme alebo nedáme im tie základy v rodine, tak sa nič u nás nezmení a pôjde to k horšiemu.
Ďakujem vám pekne.
Neautorizovaný
13:40
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:40
Helena MezenskáTakže k tomu si dovolím len takú poznámku, že naozaj k tejto správe aj k príspevkom jednotlivých poslancov ja pristupujem s veľkou rezervou, s veľkým odstupom, vyslovujúc svoje presvedčenie, že orgány činné v trestnom konaní nefungujú natoľko účinne, ako by mali.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.12.2013 o 13:40 hod.
Mgr.
Helena Mezenská
Videokanál poslanca
Ja som pôvodne myslela, že ani nebudem reagovať ani na prednesené príspevky jednotlivých poslancov a vôbec na túto správu, pretože mne skúsenosť nedáva inú možnosť, praktická skúsenosť s Generálnou prokuratúrou alebo aj s miestnymi prokurátormi mi nedáva možnosť vidieť aj predloženú správu, aj činnosť prokuratúry a policajných orgánov ako takých veľmi optimisticky a s veľkou nádejou. Ba práve naopak, mám XYZ konkrétnych príkladov toho, ako keď boli podávané podnety predovšetkým na podozrenia zo zneužívania právomoci verejných činiteľov, zo zneužívania verejných prostriedkov týmito predstaviteľmi alebo aj už spomínané poslancom pánom Mikloškom podnety na vyšetrovanie korupcie na najvyšších miestach. Tam tá spätná väzba a účinný, efektívny postup s nejakým vyvodením dôsledkom zo strany Generálnej prokuratúry absentuje.
Takže k tomu si dovolím len takú poznámku, že naozaj k tejto správe aj k príspevkom jednotlivých poslancov ja pristupujem s veľkou rezervou, s veľkým odstupom, vyslovujúc svoje presvedčenie, že orgány činné v trestnom konaní nefungujú natoľko účinne, ako by mali.
Ďakujem.
Neautorizovaný
13:42
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:42
Martin FeckoA, kolega, k tomu, čo si povedal, k čomu by sme sa mali vrátiť, tak ja hovorím iba jedno, a to k reálnemu...
A, kolega, k tomu, čo si povedal, k čomu by sme sa mali vrátiť, tak ja hovorím iba jedno, a to k reálnemu výkonu kresťanského Desatora. Keď sa k tomu vrátime, tak na Slovensku bude dobre.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.12.2013 o 13:42 hod.
Ing.
Martin Fecko
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Ja by som tiež aspoň jednou, dvomi vetami k tvojmu vystúpeniu. Myslím si tiež, tak ako povedala teraz kolegyňa Mezenská, že post prokurátora a jeho vážnosť, hlavne čo sa týka možnože okresných z mojej skúsenosti, neni tak vážny v očiach občanov, aký by mal byť a mať, a myslím si, že je tam dosť veľa čo naprávať.
A, kolega, k tomu, čo si povedal, k čomu by sme sa mali vrátiť, tak ja hovorím iba jedno, a to k reálnemu výkonu kresťanského Desatora. Keď sa k tomu vrátime, tak na Slovensku bude dobre.
Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
13:43
Vystúpenie v rozprave 13:43
Andrej HrnčiarVtedy som spomínal konkrétny príklad z mesta Martin, kde po štvornásobnom vyhratí súdnych sporov s jednou spoločnosťou, ktoré sa 15 rokov ťahali, rok, jeden deň pred uplynutím ročnej dovolacej lehoty Generálna prokuratúra podala mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd v prospech cyperskej offshorovej spoločnosti. A takýchto útokov na verejné financie sú právnické kancelárie, ktoré sa špecializujú práve na takéto útoky na verejné financie, a vtedajšia prokuratúra túto situáciu neriešila.
A ja by som sa chcel poďakovať aj podeliť, keďže som vtedy hovoril o vlastnej skúsenosti, krátko poviem aj teraz o vlastnej skúsenosti po výmene a po nástupe pána Čižnára do funkcie generálneho prokurátora.
Som ho kontaktoval v tejto veci a musím povedať a pozitívne zhodnotiť prístup nového vedenia prokuratúry, ktorý sa týka ochrany verejného záujmu a hlavne verejných financií a útoku na ne. Bolo vidno veľký posun, aj keď sa táto správa prerokúvala vo výboroch, pred rokom arogantným spôsobom pán Tichý si doslova robil srandu z poslancov a absolútne vôbec nereagoval na otázky, ktoré sme mu predkladali. Prišiel pán Vanek, námestník pána generálneho prokurátora, a naozaj skromne, s vážnosťou, s plnou vážnosťou odpovedal na všetky, aj na nepríjemné otázky, aj opoziční poslanci ocenili spôsob rokovania a úroveň tohto rokovania.
Takže zatiaľ sa nedá hodnotiť činnosť prokuratúry, tú budeme môcť hodnotiť na budúci rok o takomto čase, ale aspoň za tých pár týždňov ja sa chcem poďakovať za váš prístup, pán generálny prokurátor, aký ste zvolili, mám naozaj osobnú pozitívnu skúsenosť a chcem vám popriať vo vašej práci všetko dobré a hlavne okrem iných vecí, ktoré musíte robiť, chcem vysloviť prianie, aby Generálna prokuratúra naozaj chránila nielen štát, ale aj verejný záujem a chránila nás pred útokmi offshorových zahraničných spoločností na verejné financie.
Ďakujem a držím vám palce.
Vystúpenie v rozprave
13.12.2013 o 13:43 hod.
Mgr. art.
Andrej Hrnčiar
Videokanál poslanca
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán generálny prokurátor, vážené kolegyne, kolegovia, pred rokom sme v tejto snemovni zažili veľmi búrlivú diskusiu, iste si spomínate, keď sa prerokovávala správa o činnosti prokuratúry a sedel tu pán vtedajší zastupujúci prokurátor Tichý, tak tá diskusia bola niekoľkohodinová a všetci opoziční poslanci tvrdo kritizovali vedenie prokuratúry a stav, v ktorom sa prokuratúra nachádzala. Ja sám som vtedy mal asi 35-minútové vystúpenie, kde som opisoval konkrétne skutky, ktoré sa stali a ktoré aj zapríčinila prokuratúra, bolo tam aj podozrenie naozaj z nekalého konania, keďže prokuratúra podľa môjho názoru vtedy priamo podporovala útoky na verejné financie.
Vtedy som spomínal konkrétny príklad z mesta Martin, kde po štvornásobnom vyhratí súdnych sporov s jednou spoločnosťou, ktoré sa 15 rokov ťahali, rok, jeden deň pred uplynutím ročnej dovolacej lehoty Generálna prokuratúra podala mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd v prospech cyperskej offshorovej spoločnosti. A takýchto útokov na verejné financie sú právnické kancelárie, ktoré sa špecializujú práve na takéto útoky na verejné financie, a vtedajšia prokuratúra túto situáciu neriešila.
A ja by som sa chcel poďakovať aj podeliť, keďže som vtedy hovoril o vlastnej skúsenosti, krátko poviem aj teraz o vlastnej skúsenosti po výmene a po nástupe pána Čižnára do funkcie generálneho prokurátora.
Som ho kontaktoval v tejto veci a musím povedať a pozitívne zhodnotiť prístup nového vedenia prokuratúry, ktorý sa týka ochrany verejného záujmu a hlavne verejných financií a útoku na ne. Bolo vidno veľký posun, aj keď sa táto správa prerokúvala vo výboroch, pred rokom arogantným spôsobom pán Tichý si doslova robil srandu z poslancov a absolútne vôbec nereagoval na otázky, ktoré sme mu predkladali. Prišiel pán Vanek, námestník pána generálneho prokurátora, a naozaj skromne, s vážnosťou, s plnou vážnosťou odpovedal na všetky, aj na nepríjemné otázky, aj opoziční poslanci ocenili spôsob rokovania a úroveň tohto rokovania.
Takže zatiaľ sa nedá hodnotiť činnosť prokuratúry, tú budeme môcť hodnotiť na budúci rok o takomto čase, ale aspoň za tých pár týždňov ja sa chcem poďakovať za váš prístup, pán generálny prokurátor, aký ste zvolili, mám naozaj osobnú pozitívnu skúsenosť a chcem vám popriať vo vašej práci všetko dobré a hlavne okrem iných vecí, ktoré musíte robiť, chcem vysloviť prianie, aby Generálna prokuratúra naozaj chránila nielen štát, ale aj verejný záujem a chránila nás pred útokmi offshorových zahraničných spoločností na verejné financie.
Ďakujem a držím vám palce.
Neautorizovaný
13:46
Vystúpenie v rozprave 13:46
Miroslav KadúcNa úvod ja, samozrejme, nemôžem nespomenúť, že ja ani náš klub sme nesúhlasili s tým procesom, akým došlo k vymenovaniu pána Dr. Čižnára, ale bez ohľadu na jeho osobu teraz to...
Na úvod ja, samozrejme, nemôžem nespomenúť, že ja ani náš klub sme nesúhlasili s tým procesom, akým došlo k vymenovaniu pána Dr. Čižnára, ale bez ohľadu na jeho osobu teraz to rešpektujeme, pán Čižnár tu je a z toho, čo sme mali možnosť vidieť, sa javí, aspoň mediálne, že bude dodržiavať to, čo sľúbil, a ten prístup bude veľmi razantný a tvrdý.
Pán generálny prokurátor, nepočúvalo sa vôbec zle to, čo ste hovorili. Ja si uvedomujem, že kritika do vlastných radov je niekedy tá najťažšia, nejde to úplne ľahko a aj práve kvôli tomuto, povedali to viacerí kolegovia, ja vám budem držať palce, a nie som v tom určite sám, zdá sa mi, že zo strany opozície nezazneli nejaké výhradné názory na to, aby ste, že vaša činnosť doterajšia, aj keď krátka, je zlá.
Ja osobne teda nemám dobrú skúsenosť s Generálnou prokuratúrou, musím sa priznať. Ja verím, že táto moja skúsenosť sa po vašom príchode zmení a bude sa rozhodovať zákonne a tak, aby bolo naozaj dodržané to, čo sa vyžaduje od prokurátorov, od všetkých, a to je dozor nad zákonnosťou.
Ešte možno dve poznámky. Pozeral som v tej správe korupčné trestné činy a nielen podľa správy, ale aj podľa medializovaných informácií sa javí, to sa, myslím, viacerí zhodneme, ako keby na Slovensku neexistovala korupcia. V tej správe je to stručne vysvetlené, prečo to tak je. Ja si s tým dovoľujem nesúhlasiť. A opäť opakujem, vyjadrím, že verím, že keď príde ku korupčnému trestnému činu, že toto bude aj ako odstrašujúci príklad medializovaný, tak ako to robí Daňová kobra, a ľudia nebudú mať tendenciu páchať tieto trestné činy. Verím, že keď sa takto zídeme na budúci rok, prípadne potom ešte o dva roky, že tie výsledky budú zasa o niečo lepšie.
A ešte posledný apel na vás. My sme zvolali mimoriadnu schôdzu ústavnoprávneho výboru, ktorá sa uskutoční v pondelok o dvanástej, kam sme vás teda zavolali, a ja by som bol veľmi rád, ak by ste mali čas a prišli vysvetliť otázky, ktoré položil pán Poliačik. Pretože ja nepoznám ten prípad, ale ak je niekto trestne stíhaný 15 rokov a podľa informácií, ktoré máme, musí sa schovávať v zahraničí, to nie je podľa mňa správny prístup, myslím, že aj podľa vás, štátnych orgánov, v tejto veci.
Takže na záver ďakujem a držím palce vo vašej činnosti.
Vystúpenie v rozprave
13.12.2013 o 13:46 hod.
JUDr. Ing.
Miroslav Kadúc
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán generálny prokurátor, dovoľte aj mne veľmi krátko vystúpiť k tejto správe a hlavne možno k činnosti, aj keď sa to netýka, tá správa, činnosti terajšieho generálneho prokurátora.
Na úvod ja, samozrejme, nemôžem nespomenúť, že ja ani náš klub sme nesúhlasili s tým procesom, akým došlo k vymenovaniu pána Dr. Čižnára, ale bez ohľadu na jeho osobu teraz to rešpektujeme, pán Čižnár tu je a z toho, čo sme mali možnosť vidieť, sa javí, aspoň mediálne, že bude dodržiavať to, čo sľúbil, a ten prístup bude veľmi razantný a tvrdý.
Pán generálny prokurátor, nepočúvalo sa vôbec zle to, čo ste hovorili. Ja si uvedomujem, že kritika do vlastných radov je niekedy tá najťažšia, nejde to úplne ľahko a aj práve kvôli tomuto, povedali to viacerí kolegovia, ja vám budem držať palce, a nie som v tom určite sám, zdá sa mi, že zo strany opozície nezazneli nejaké výhradné názory na to, aby ste, že vaša činnosť doterajšia, aj keď krátka, je zlá.
Ja osobne teda nemám dobrú skúsenosť s Generálnou prokuratúrou, musím sa priznať. Ja verím, že táto moja skúsenosť sa po vašom príchode zmení a bude sa rozhodovať zákonne a tak, aby bolo naozaj dodržané to, čo sa vyžaduje od prokurátorov, od všetkých, a to je dozor nad zákonnosťou.
Ešte možno dve poznámky. Pozeral som v tej správe korupčné trestné činy a nielen podľa správy, ale aj podľa medializovaných informácií sa javí, to sa, myslím, viacerí zhodneme, ako keby na Slovensku neexistovala korupcia. V tej správe je to stručne vysvetlené, prečo to tak je. Ja si s tým dovoľujem nesúhlasiť. A opäť opakujem, vyjadrím, že verím, že keď príde ku korupčnému trestnému činu, že toto bude aj ako odstrašujúci príklad medializovaný, tak ako to robí Daňová kobra, a ľudia nebudú mať tendenciu páchať tieto trestné činy. Verím, že keď sa takto zídeme na budúci rok, prípadne potom ešte o dva roky, že tie výsledky budú zasa o niečo lepšie.
A ešte posledný apel na vás. My sme zvolali mimoriadnu schôdzu ústavnoprávneho výboru, ktorá sa uskutoční v pondelok o dvanástej, kam sme vás teda zavolali, a ja by som bol veľmi rád, ak by ste mali čas a prišli vysvetliť otázky, ktoré položil pán Poliačik. Pretože ja nepoznám ten prípad, ale ak je niekto trestne stíhaný 15 rokov a podľa informácií, ktoré máme, musí sa schovávať v zahraničí, to nie je podľa mňa správny prístup, myslím, že aj podľa vás, štátnych orgánov, v tejto veci.
Takže na záver ďakujem a držím palce vo vašej činnosti.
Neautorizovaný
13:50
Uvádzajúci uvádza bod 13:50
Jaromír ČižnárNajskôr, pani poslankyňa Mezenská, ja som v tejto správe netvrdil, že všetko je v poriadku, ja som v tejto správe povedal, že nesúhlasím s tým, čo tam je uvedené v niektorých veciach, a mám v tom iný názor. A nie som optimista v niektorých pasážach, ktoré som ja prezentoval úplne naopak z môjho pohľadu. Takže len toľko by som chcel k tomu povedať.
A už som tu povedal, že túto správu...
Najskôr, pani poslankyňa Mezenská, ja som v tejto správe netvrdil, že všetko je v poriadku, ja som v tejto správe povedal, že nesúhlasím s tým, čo tam je uvedené v niektorých veciach, a mám v tom iný názor. A nie som optimista v niektorých pasážach, ktoré som ja prezentoval úplne naopak z môjho pohľadu. Takže len toľko by som chcel k tomu povedať.
A už som tu povedal, že túto správu som ja ako takú nerobil, túto správu som ja musel poslať do parlamentu... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nech sa páči, pán generálny prokurátor.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Pokiaľ ide o otázky pána poslanca Poliačika, bohužiaľ, tu neni. No tam boli dve trestné stíhania, hej, jedno je právoplatne skončené a to druhé prebieha od minulého roku. Je pravdou, že k tomu druhému stíhaniu došlo po piatich rokoch, odkedy mal byť spáchaný skutok.
Na informácie, ktoré boli v médiách, Generálna prokuratúra reagovala ihneď a dala pokyn preskúmať krajskej prokuratúre jednak dôvodnosť predvedenia a inšpekčnej službe dôvodnosť použitia tých donucovacích prostriedkov. Sú na svete obidve správy, ktoré konštatujú, že to bolo všetko v poriadku. Keďže po tomto, čo tu odznelo, ja cítim potrebu to preskúmať znovu, boli vydané pokyny, že spisy budú stiahnuté okamžite na Generálnu prokuratúru a budú tam preskúmané, či tieto postupy boli v poriadku. Toľko k pani Teleki.
A ak zistím, že nebolo to v poriadku, tak ako ja nemám potrebu ani vlastnosť, aby som skrýval niečo, čo sa vo vnútri prokuratúry, bohužiaľ, nezvládlo. Nehovorím, že hneď zaujímam postoj, že to bolo zlé, lebo to iba človek duševne labilný povie, však nepozná spis a hneď to povie, že je to zlé, to sa nedá, hej. Pokiaľ zistím pochybenia, to si môžte byť istí, že za tie pochybenia budú zodpovedať.
Ďalej pokiaľ ide o ešte reakcie pána Galka. Tak bolo tu niečo, policajti, prokuratúry, na to je jedna odpoveď iná, ja sa venujem boju proti trestnej činnosti a nie politike. To by som tu zdôraznil už neviem koľkýkrát, že mňa politika v podstate nezaujíma.
Pokiaľ ide o pána Lipšica, tiež tu nie je, tie problémy, ktoré on tu pomenoval, si zaslúžia veľmi širokú diskusiu. Pokiaľ ide o prípravu návrhov statusových, ja som nepovedal, že tie návrhy zákonov bude robiť len prokuratúra. Predsa keď sa niečo robí, tak to ide do medzirezortného pripomienkového konania. Takže ten návrh, ktorý vypracuje prokuratúra, prejde pripomienkovým konaním tak, ako má. A samozrejme, že na rozdiel od inej novelizácie, tak tu sa budú podstatné alebo dôvodné pripomienky aj akceptovať.
Pokiaľ ide o európskeho verejného prokurátora, takisto na pána Lipšica reagujem, som povedal, že toto je minimálne predčasné, tento inštitút je minimálne predčasný a momentálne zbytočný. Pretože vytvorením ďalšieho molocha, prepáčte za výraz, my nezlepšíme ochranu finančných záujmov Európskych spoločenstiev. V podobe, v akej teraz to nariadenie existuje, hej, je vo viacerých bodoch protiústavné. Nie som ústavný právnik, ale to už môžem povedať teraz.
A škoda, že pán Lipšic tu nie je, pretože informácia z minulého týždňa, už nielen prokurátori generálni V4 sa postavili v zásade proti, 9 štátov na poslednom zasadnutí dalo tomuto projektu tzv. žltú kartu. Takže preto verím, že... (Reakcia z pléna.) V poslednom sú 9. (Reakcie z pléna.) To nie je môj problém, bohužiaľ, lebo aj to som počul, že ale my sme nejak nestihli, teda my, vy ste nestihli. Takže... (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) Ale iba výbor, lebo parlament nedal stanovisko. (Reakcia z pléna.) No tak, tak to je...
Chcel by som sa aj s pánom Lipšicom stotožniť, že odklony, ktoré sú a ktoré boli často zatracované, tak tieto odklony naozaj majú svoj zmysel, naopak, ja si myslím, že sa využívajú veľmi málo. Tie odklony boli pôvodne, keď boli kreované, tak mali ambíciu odbúrať konanie pred súdom o 70 %. No tak teraz to nie je ani polovička. Lebo tieto odklony sa málo využívajú. A je to aj na strane prokuratúry, tá chyba, pretože radšej sa napíše obžaloba, ako sa má robiť dohoda o vine a treste, hej. Ale odklony sú dobrým inštitútom a budú sa využívať naďalej.
Pokiaľ ide o pokles ITP v súvislosti s ÚŠP, ÚŠP je kapitola samostatná, do ktorej ja priamo zasahovať nemôžem. To by snáď boli otázky pre pána špeciálneho prokurátora.
Pokiaľ ide o dovolanie, ktoré tu spomínal tiež pán Lipšic, názor, ktorý tlmočil, že v tejto miere, v ktorej je teraz prezentované, je postačujúce, ja nezdieľam. Pretože keby bolo postačujúce, tak nemáme problém napríklad v posledných kauzách, ako je pán B. S., pripustenie v podstate obnovy konania, hej. Pretože ja tvrdím, že to nebolo až také čisté. Nemám právny prostriedok ja ako taký, aby som do toho zasiahol. Keď dovolanie v tejto podobe, tak rozšíriť oprávnenie prokuratúry v konkrétnych okolnostiach, ktoré by mali následok potom zrušiť takéto rozhodnutia.
Takisto sa ako nemôžem vyjadriť zodpovedne k tomu, čo povedal pán Lipšic, že v ÚŠP poklesol počet osôb vzatých do väzby. No tak to ako už vôbec nie, to podávajú prokurátori ÚŠP špecializovanému trestnému súdu, to ja neovplyvním.
Pokiaľ ide o pána Hlinu, ak sa u nás dejú veci, ktoré nie sú dobré, tak ako problém treba pomenovať, hej, a buď verejne, alebo tým, že ak sú konkrétne poznatky, tak Generálna prokuratúra sa aspoň v momentálnej dobe nebráni, aby boli podané konkrétne podnety.
Viete, mňa často mrzí a, bohužiaľ, teraz hovorím do svojich radov, že sú prezentované niekedy v médiách informácie, ktoré sú evidentné a by mali byť pre prokuratúru, a mne je to jedno, či to je z médií, mne to je jedno, či to je aj podnet od niekoho iného, ale prokurátor je povinný sa tým zaoberať. To sa nedeje. Musím, bohužiaľ, ako priznať, že preberám niektorých kolegov z letargie, akože keď sa niečo dozviem, tak to je pre mňa povinnosť konať zo zákona, pre každého prokurátora. Čo ako doteraz neboli zvyknutí poniektorí, ja neviem prečo, ja musím (reakcia z pléna), ja musím ako ich teraz dostávať do normálu, že keď sa niečo dozvie, hej, čo zakladá podozrenie z nejakého protiprávneho konania, je povinný reagovať prokurátor, ale takisto aj policajt. To sa nedeje.
Posledný príklad. Dneska do rána vyrúbali tam, neviem, vyše 100 stromov na Kolibe zase. Pýtam sa na Krajskej prokuratúre v Bratislave, či tam niekto sa začal o to zaujímať. No začal sa až vtedy, keď som povedal, že okamžite budú sa o to zaujímať.
Ale na to ja tu nie som, aby som ja teraz každému hovoril konkrétne, čo má robiť. A to je to, čo som povedal, že poniektorí strácajú základné pracovné návyky, bohužiaľ.
Nemám s tým veľký úspech, nemajú ma za to radi, ale ja som tam nie od toho, aby ma mali radi, ja som tam od toho, aby tam sa začalo robiť, ako sa robiť má.
Pokiaľ ide o tú úžeru, máte absolútnu pravdu v jednom, že toto sa dostáva do obrovských a pomaly nekontrolujúcich rozmerov. Ale na druhej strane je tu § 235 Trestného zákona, keby sa minimálne ten využíval, lebo napríklad správa o ňom nehovorí nič, a ja si myslím, že to je problém, ktorý je v tejto spoločnosti, to je problém, ktorý ľudí dostáva na mizinu, lebo predsa nemôžme akceptovať, že niekto za nejakú pôžičku potom platí úrok, ktorý je vyšší ako istina. A to sa deje. A keď nemá na splatenie, tak prichádza o všetko.
Ale ja stále tvrdím, že v § 235 sú možnosti - možnosti - toto postihovať. Tak najprv keby sme láskavo využívali, teraz hovorím do svojich radov, nie vám, to, čo máme možnosť v tej 235-ke, tak už by tá situácia bola zlepšená oveľa. Ja nehovorím, že nie je tam dôvod na nejaké ešte úpravy a špecifikovať to, ale u nás sa nevyužíva ani toto.
Ja uvediem príklad, keď som bol ešte na okresnej prokuratúre IV, začal som 12 trestných stíhaní proti jednej spoločnosti, ktorá vtedy začínala a o ktorej som povedal, že sú úžerníci. No a tak Generálna prokuratúra ma vyviedla z omylu, že to tak nie je. Doteraz tvrdím, že to tak bolo.
Takže v tomto prípade s vami súhlasím a tento problém sa o chvíľu stane problémom sociálnym, pretože tu sa toleruje niečo, čo sa tolerovať jednoducho nemá a nedá. Ale opakujem, máme už teraz na to nástroj, ten sa nevyužíva, je to konkrétne § 235 Trestného zákona. Stačí k tomu?
Pán poslanec Kuffa sa ma pýtal, že ako mienim dosiahnuť to, aby niektorí ľudia získali tie základné pracovné návyky. Tam sú dve možnosti. Buď zostanú moje predstavy o tom, ako si ja predstavujem, že tá práca bude fungovať, a buď sa tomu prispôsobia. No ale potom je, keď to nepôjde, tak, bohužiaľ, je tá druhá možnosť, ktorá sa odzrkadlí tým, že budú vnútorné postihy prokurátorov nasledovať. Mne to dobre nerobí a nerobí to snáď nikomu z nás, ja si nerobím, nerobím si priateľov týmto, samozrejme, ale niekto musí pochopiť, že sa tu niečo musí zmeniť.
Ja tým, čo som uviedol, že za celý rok 2012 bolo 9 skončených disciplinárnych konaní a teraz je 19 začatých, z toho 11 za môjho pôsobenia, to ako nie je na chválu, ale, bohužiaľ, to je realita.
Pokiaľ ide o - neviem, kto sa to pýtal - prevýchovu prepustených recidivistov, toto nie je parketa prokuratúry. To je parketa orgánov, ktoré to majú v náplni práce. A tieto orgány, a keď sa niekto pýtal aj o to, že prečo je taká kriminalita mladistvých v Prešove a v Košiciach, no aj preto, že tam si tie orgány, ktoré majú na starosti, ktoré majú na starosti pôsobiť na mladistvých a maloletých, si zrejme tú úlohu neplnia. A to nielen tam. Ja tvrdím, že keby si orgány tieto úlohy plnili, tak možno nemuselo dôjsť k tomu, čo došlo, a to je maloletá utýraná Hrotáková, hej. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, pán generálny prokurátor, prepáčte, nechcem vám do toho veľmi vstupovať, ale o štrnástej obvykle končíme rokovanie, preto sa vás pýtam, že či neskončíte. (Povedané so smiechom.)
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Dobre, ja som skončil.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nie. Iba také upozornenie, hej. Takže, nech sa páči, dokončite svoju reč.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Tak už som dokončil. Nie je toľko, neviem, komu som neodpovedal narýchlo, aby som nezdržoval.
Ešte v rýchlosti, pán Mikloško tu neni, tak nebudem.
Dobre, z mojej strany všetko. Ďakujem za pozornosť.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Ďakujem pekne.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Ďakujem za pozornosť.
Dovoľte, aby som tým, čo ste tu, zaželal pekné, požehnané sviatky, nech sa nám darí všetkým v novom roku a aby sme prežívali kľudnejšiu dobu aj vy tu, lebo niekedy to tu je dosť veselé. Ale všeobecne aby sme mali čas na robotu, aby sa nám to, čo chceme dosiahnuť, aj dosiahnuť podarilo. Nebude to naraz, ale ja verím, že sa nám to dosiahnuť podarí.
Ďakujem ešte raz. (Potlesk.)
Aj keď väčšina už tu nie je, ktorí sa ma pýtali.
Najskôr, pani poslankyňa Mezenská, ja som v tejto správe netvrdil, že všetko je v poriadku, ja som v tejto správe povedal, že nesúhlasím s tým, čo tam je uvedené v niektorých veciach, a mám v tom iný názor. A nie som optimista v niektorých pasážach, ktoré som ja prezentoval úplne naopak z môjho pohľadu. Takže len toľko by som chcel k tomu povedať.
A už som tu povedal, že túto správu som ja ako takú nerobil, túto správu som ja musel poslať do parlamentu... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nech sa páči, pán generálny prokurátor.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Pokiaľ ide o otázky pána poslanca Poliačika, bohužiaľ, tu neni. No tam boli dve trestné stíhania, hej, jedno je právoplatne skončené a to druhé prebieha od minulého roku. Je pravdou, že k tomu druhému stíhaniu došlo po piatich rokoch, odkedy mal byť spáchaný skutok.
Na informácie, ktoré boli v médiách, Generálna prokuratúra reagovala ihneď a dala pokyn preskúmať krajskej prokuratúre jednak dôvodnosť predvedenia a inšpekčnej službe dôvodnosť použitia tých donucovacích prostriedkov. Sú na svete obidve správy, ktoré konštatujú, že to bolo všetko v poriadku. Keďže po tomto, čo tu odznelo, ja cítim potrebu to preskúmať znovu, boli vydané pokyny, že spisy budú stiahnuté okamžite na Generálnu prokuratúru a budú tam preskúmané, či tieto postupy boli v poriadku. Toľko k pani Teleki.
A ak zistím, že nebolo to v poriadku, tak ako ja nemám potrebu ani vlastnosť, aby som skrýval niečo, čo sa vo vnútri prokuratúry, bohužiaľ, nezvládlo. Nehovorím, že hneď zaujímam postoj, že to bolo zlé, lebo to iba človek duševne labilný povie, však nepozná spis a hneď to povie, že je to zlé, to sa nedá, hej. Pokiaľ zistím pochybenia, to si môžte byť istí, že za tie pochybenia budú zodpovedať.
Ďalej pokiaľ ide o ešte reakcie pána Galka. Tak bolo tu niečo, policajti, prokuratúry, na to je jedna odpoveď iná, ja sa venujem boju proti trestnej činnosti a nie politike. To by som tu zdôraznil už neviem koľkýkrát, že mňa politika v podstate nezaujíma.
Pokiaľ ide o pána Lipšica, tiež tu nie je, tie problémy, ktoré on tu pomenoval, si zaslúžia veľmi širokú diskusiu. Pokiaľ ide o prípravu návrhov statusových, ja som nepovedal, že tie návrhy zákonov bude robiť len prokuratúra. Predsa keď sa niečo robí, tak to ide do medzirezortného pripomienkového konania. Takže ten návrh, ktorý vypracuje prokuratúra, prejde pripomienkovým konaním tak, ako má. A samozrejme, že na rozdiel od inej novelizácie, tak tu sa budú podstatné alebo dôvodné pripomienky aj akceptovať.
Pokiaľ ide o európskeho verejného prokurátora, takisto na pána Lipšica reagujem, som povedal, že toto je minimálne predčasné, tento inštitút je minimálne predčasný a momentálne zbytočný. Pretože vytvorením ďalšieho molocha, prepáčte za výraz, my nezlepšíme ochranu finančných záujmov Európskych spoločenstiev. V podobe, v akej teraz to nariadenie existuje, hej, je vo viacerých bodoch protiústavné. Nie som ústavný právnik, ale to už môžem povedať teraz.
A škoda, že pán Lipšic tu nie je, pretože informácia z minulého týždňa, už nielen prokurátori generálni V4 sa postavili v zásade proti, 9 štátov na poslednom zasadnutí dalo tomuto projektu tzv. žltú kartu. Takže preto verím, že... (Reakcia z pléna.) V poslednom sú 9. (Reakcie z pléna.) To nie je môj problém, bohužiaľ, lebo aj to som počul, že ale my sme nejak nestihli, teda my, vy ste nestihli. Takže... (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) Ale iba výbor, lebo parlament nedal stanovisko. (Reakcia z pléna.) No tak, tak to je...
Chcel by som sa aj s pánom Lipšicom stotožniť, že odklony, ktoré sú a ktoré boli často zatracované, tak tieto odklony naozaj majú svoj zmysel, naopak, ja si myslím, že sa využívajú veľmi málo. Tie odklony boli pôvodne, keď boli kreované, tak mali ambíciu odbúrať konanie pred súdom o 70 %. No tak teraz to nie je ani polovička. Lebo tieto odklony sa málo využívajú. A je to aj na strane prokuratúry, tá chyba, pretože radšej sa napíše obžaloba, ako sa má robiť dohoda o vine a treste, hej. Ale odklony sú dobrým inštitútom a budú sa využívať naďalej.
Pokiaľ ide o pokles ITP v súvislosti s ÚŠP, ÚŠP je kapitola samostatná, do ktorej ja priamo zasahovať nemôžem. To by snáď boli otázky pre pána špeciálneho prokurátora.
Pokiaľ ide o dovolanie, ktoré tu spomínal tiež pán Lipšic, názor, ktorý tlmočil, že v tejto miere, v ktorej je teraz prezentované, je postačujúce, ja nezdieľam. Pretože keby bolo postačujúce, tak nemáme problém napríklad v posledných kauzách, ako je pán B. S., pripustenie v podstate obnovy konania, hej. Pretože ja tvrdím, že to nebolo až také čisté. Nemám právny prostriedok ja ako taký, aby som do toho zasiahol. Keď dovolanie v tejto podobe, tak rozšíriť oprávnenie prokuratúry v konkrétnych okolnostiach, ktoré by mali následok potom zrušiť takéto rozhodnutia.
Takisto sa ako nemôžem vyjadriť zodpovedne k tomu, čo povedal pán Lipšic, že v ÚŠP poklesol počet osôb vzatých do väzby. No tak to ako už vôbec nie, to podávajú prokurátori ÚŠP špecializovanému trestnému súdu, to ja neovplyvním.
Pokiaľ ide o pána Hlinu, ak sa u nás dejú veci, ktoré nie sú dobré, tak ako problém treba pomenovať, hej, a buď verejne, alebo tým, že ak sú konkrétne poznatky, tak Generálna prokuratúra sa aspoň v momentálnej dobe nebráni, aby boli podané konkrétne podnety.
Viete, mňa často mrzí a, bohužiaľ, teraz hovorím do svojich radov, že sú prezentované niekedy v médiách informácie, ktoré sú evidentné a by mali byť pre prokuratúru, a mne je to jedno, či to je z médií, mne to je jedno, či to je aj podnet od niekoho iného, ale prokurátor je povinný sa tým zaoberať. To sa nedeje. Musím, bohužiaľ, ako priznať, že preberám niektorých kolegov z letargie, akože keď sa niečo dozviem, tak to je pre mňa povinnosť konať zo zákona, pre každého prokurátora. Čo ako doteraz neboli zvyknutí poniektorí, ja neviem prečo, ja musím (reakcia z pléna), ja musím ako ich teraz dostávať do normálu, že keď sa niečo dozvie, hej, čo zakladá podozrenie z nejakého protiprávneho konania, je povinný reagovať prokurátor, ale takisto aj policajt. To sa nedeje.
Posledný príklad. Dneska do rána vyrúbali tam, neviem, vyše 100 stromov na Kolibe zase. Pýtam sa na Krajskej prokuratúre v Bratislave, či tam niekto sa začal o to zaujímať. No začal sa až vtedy, keď som povedal, že okamžite budú sa o to zaujímať.
Ale na to ja tu nie som, aby som ja teraz každému hovoril konkrétne, čo má robiť. A to je to, čo som povedal, že poniektorí strácajú základné pracovné návyky, bohužiaľ.
Nemám s tým veľký úspech, nemajú ma za to radi, ale ja som tam nie od toho, aby ma mali radi, ja som tam od toho, aby tam sa začalo robiť, ako sa robiť má.
Pokiaľ ide o tú úžeru, máte absolútnu pravdu v jednom, že toto sa dostáva do obrovských a pomaly nekontrolujúcich rozmerov. Ale na druhej strane je tu § 235 Trestného zákona, keby sa minimálne ten využíval, lebo napríklad správa o ňom nehovorí nič, a ja si myslím, že to je problém, ktorý je v tejto spoločnosti, to je problém, ktorý ľudí dostáva na mizinu, lebo predsa nemôžme akceptovať, že niekto za nejakú pôžičku potom platí úrok, ktorý je vyšší ako istina. A to sa deje. A keď nemá na splatenie, tak prichádza o všetko.
Ale ja stále tvrdím, že v § 235 sú možnosti - možnosti - toto postihovať. Tak najprv keby sme láskavo využívali, teraz hovorím do svojich radov, nie vám, to, čo máme možnosť v tej 235-ke, tak už by tá situácia bola zlepšená oveľa. Ja nehovorím, že nie je tam dôvod na nejaké ešte úpravy a špecifikovať to, ale u nás sa nevyužíva ani toto.
Ja uvediem príklad, keď som bol ešte na okresnej prokuratúre IV, začal som 12 trestných stíhaní proti jednej spoločnosti, ktorá vtedy začínala a o ktorej som povedal, že sú úžerníci. No a tak Generálna prokuratúra ma vyviedla z omylu, že to tak nie je. Doteraz tvrdím, že to tak bolo.
Takže v tomto prípade s vami súhlasím a tento problém sa o chvíľu stane problémom sociálnym, pretože tu sa toleruje niečo, čo sa tolerovať jednoducho nemá a nedá. Ale opakujem, máme už teraz na to nástroj, ten sa nevyužíva, je to konkrétne § 235 Trestného zákona. Stačí k tomu?
Pán poslanec Kuffa sa ma pýtal, že ako mienim dosiahnuť to, aby niektorí ľudia získali tie základné pracovné návyky. Tam sú dve možnosti. Buď zostanú moje predstavy o tom, ako si ja predstavujem, že tá práca bude fungovať, a buď sa tomu prispôsobia. No ale potom je, keď to nepôjde, tak, bohužiaľ, je tá druhá možnosť, ktorá sa odzrkadlí tým, že budú vnútorné postihy prokurátorov nasledovať. Mne to dobre nerobí a nerobí to snáď nikomu z nás, ja si nerobím, nerobím si priateľov týmto, samozrejme, ale niekto musí pochopiť, že sa tu niečo musí zmeniť.
Ja tým, čo som uviedol, že za celý rok 2012 bolo 9 skončených disciplinárnych konaní a teraz je 19 začatých, z toho 11 za môjho pôsobenia, to ako nie je na chválu, ale, bohužiaľ, to je realita.
Pokiaľ ide o - neviem, kto sa to pýtal - prevýchovu prepustených recidivistov, toto nie je parketa prokuratúry. To je parketa orgánov, ktoré to majú v náplni práce. A tieto orgány, a keď sa niekto pýtal aj o to, že prečo je taká kriminalita mladistvých v Prešove a v Košiciach, no aj preto, že tam si tie orgány, ktoré majú na starosti, ktoré majú na starosti pôsobiť na mladistvých a maloletých, si zrejme tú úlohu neplnia. A to nielen tam. Ja tvrdím, že keby si orgány tieto úlohy plnili, tak možno nemuselo dôjsť k tomu, čo došlo, a to je maloletá utýraná Hrotáková, hej. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Prepáčte, pán generálny prokurátor, prepáčte, nechcem vám do toho veľmi vstupovať, ale o štrnástej obvykle končíme rokovanie, preto sa vás pýtam, že či neskončíte. (Povedané so smiechom.)
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Dobre, ja som skončil.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Nie. Iba také upozornenie, hej. Takže, nech sa páči, dokončite svoju reč.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Tak už som dokončil. Nie je toľko, neviem, komu som neodpovedal narýchlo, aby som nezdržoval.
Ešte v rýchlosti, pán Mikloško tu neni, tak nebudem.
Dobre, z mojej strany všetko. Ďakujem za pozornosť.
Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
Ďakujem pekne.
Čižnár, Jaromír, generálny prokurátor SR
Ďakujem za pozornosť.
Dovoľte, aby som tým, čo ste tu, zaželal pekné, požehnané sviatky, nech sa nám darí všetkým v novom roku a aby sme prežívali kľudnejšiu dobu aj vy tu, lebo niekedy to tu je dosť veselé. Ale všeobecne aby sme mali čas na robotu, aby sa nám to, čo chceme dosiahnuť, aj dosiahnuť podarilo. Nebude to naraz, ale ja verím, že sa nám to dosiahnuť podarí.
Ďakujem ešte raz. (Potlesk.)
Neautorizovaný
10:00
Vystúpenie v rozprave 10:00
Erika JurinováV prvom rade treba asi povedať, že naozaj ide o 1 mld. 61 tis., ktorá musí prísť do štátneho rozpočtu, aby bola Sociálna poisťovňa schopná vyplácať dôchodky. To, že máme dlhodobo veľký problém s dôchodkami, je viac ako jasné. To, že sa situácia,...
V prvom rade treba asi povedať, že naozaj ide o 1 mld. 61 tis., ktorá musí prísť do štátneho rozpočtu, aby bola Sociálna poisťovňa schopná vyplácať dôchodky. To, že máme dlhodobo veľký problém s dôchodkami, je viac ako jasné. To, že sa situácia, alebo riešenie situácie stále odďaľuje, je jasné takisto.
Vidíme, že v tomto roku nám poklesol výber sociálneho poistenia hlavne u aktívneho obyvateľstva. To by už mohlo znamenať nielen zdvihnutý prst, ale možno aj niečo viac. Ak vidíme, že o 73 mil. sme schopní vybrať menej za tento rok, to znamená, že systém, ktorý ste nastavili za tejto vlády, ktorý hovorí, že jednak odvody pre živnostníkov sa zvýšili, asi nefunguje. Asi nastal nejaký skrat, na ktorý celá opozícia upozorňovala, a môžeme konštatovať len, bohužiaľ, naplnili sa naše očakávania. Čo je dosť zlé a smutné.
Ďalej si treba uvedomiť, že miliarda, ktorá musí ísť na sanovanie rozpočtu Sociálnej poisťovne k tomu, aby sme mohli vyplácať starobné dôchodky, tak na túto miliardu sa skladajú všetci občania tejto krajiny. Sú to peniaze, ktoré idú z daní nás všetkých. To znamená opäť apel, prečo nechávate dôjsť situáciu takto ďaleko, prečo opatrenia, ktoré ste mohli vykonať už hneď po nástupe vlády, odsúvate do budúcna. Je to podľa mňa dosť zlé, pretože znamená, že vašou úlohou alebo snahou nie je situáciu riešiť, ale to zlé iba odďaľovať.
V situácii, ktorá dnes je, je podľa mňa rovnako veľmi čudné, ak sa dozvedáme, že, a vieme, že schodok je takýto vysoký, a my ešte ideme ho navyšovať tým, že budeme musieť vyplácať výsluhovým dôchodcom aj starobné dôchodky. Je to téma, na ktorú upozorňujem už asi mesiac. Je to téma, ktorú si pinpongujeme, ministerstvo ku mne, ja ku vám. A vzájomne si myslím, že vieme, že povinnosti sú jasné, ale ten spôsob, akým ste, kam ste to až dopracovali, teda do takej absurdnosti, že sa zovšeobecňujú veci, ktoré sa zovšeobecňovať vôbec nemusia, tak podľa mňa je úplne choré.
Tuná musím povedať, že aj keď ste, pán generálny riaditeľ, veľmi dobre vedeli, že do systému bude treba naliať množstvo peňazí, vôbec ste narátali s tým, že rozpočet Sociálnej poisťovne bol zaťažený ďalšími miliónmi. Sám ste povedali, že ďalšími pravdepodobne 80 mil. eur.
Ako je možné, ak ste vykonali metodické usmernenie, ak ste ho teda vydali v máji, nemali ste k tomu žiadne finančné analýzy o dopadoch, ako je možné, že ste ho vlastne uviedli do platnosti? S tým, že odpovede z ministerstva financií na tieto moje otázky boli veľmi zjednodušené a odpovedali iba v tom duchu, že je vypracovaná alebo je spustená nejaká pracovná komisia, ktorá bude toto riešiť. Podľa mňa je to veľmi smutné, ak sa aj samotné ministerstvo má možnosť sa vyjadriť k takýmto témam až po ustanovení tohto metodického usmernenia.
Takže vraciam sa opäť k tej istej pesničke, ktorú som už tento týždeň aj hovorila. Napadám spôsob, akým uchopila Sociálna poisťovňa veľkú tému, ktorá môže zahŕňať až osemnásťtisíc ľudí. Ak vieme, že už v dnešnej dobe, ako myslím, že pán poslanec Mihál hovoril, ak v dnešnej dobe doplácajú ostatní daňoví poplatníci na každého jedného starobného dôchodcu 80 euro mesačne, nerobíte nič pre to, aby sa táto suma naozaj znížila, aby sa stal systém akcieschopnejší.
Je mi ľúto, ale tento rok ste si veľmi pomohli sanáciou druhého. piliera. Nechcem teraz debatovať alebo diskutovať, tak ako to tunak vo štvrtok prebehlo, že či je druhý pilier dobrý alebo nie. Dôležité pre mňa je, že tento rok ste zachránili Sociálnu poisťovňu iba tým, že ste presmerovali tok financií zo správcovských spoločností do Sociálnej poisťovne. Tento rok to už urobiť nemôžete. To znamená, že celú sumu sanujete zo štátneho rozpočtu.
Chcem vás vyzvať, pretože ste tunak ako generálny riaditeľ a zároveň aj poslanec Národnej rady, aby ste naozaj aktívne pristupovali k riešeniu tohto ťažkého problému. Hovorím, okrem miliardy, ktorú máte v rozpočte stanovenú, tuná prichádza ešte 80 mil., ktoré sú možnože v porovnaní smeťou, ale je to v podstate suma, o ktorú tento rok aktívne obyvateľstvo zaplatilo menej odvodov do Sociálnej poisťovne. Akým spôsobom chcete toto sanovať?
Ja mi jasné, že z rozbehnutého vlaku sa už veľmi ťažko vystupuje. To znamená, že Sociálna poisťovňa, či sa to páči, či nie, a akýkoľvek máme na to názor, bude musieť vyplatiť pohľadávky od výsluhových dôchodcov.
Takže v konečnom dôsledku musím povedať, že vôbec sa mi nepáči postup Sociálnej poisťovne. Myslím si, že nie je vôbec kompetentne riadená Sociálna poisťovňa. Viem, že vy sám nemôžete za vzniknutú situáciu, čo sa týka rozpočtových častí. Sám ale môžete a mali by ste brať osobnú zodpovednosť za to, akým spôsobom sa riešili starobné dôchodky pre niektorých výsluhových dôchodcov.
Rovnako potrebujem povedať, že mali by ste sa o to viac usilovať, aby vláda urobila naozaj skutočne systémové opatrenia k tomu, aby prvý pilier, na ktorý sa aj vy spoliehate, vaša vláda, a preferujete ho, aby bol naozaj akcieschopný, aby bol schopný vyplácať to, čo si zaslúžia dôchodcovia. Vieme, že dôchodky v dnešnej dobe sú veľmi nízke, ale týmto spôsobom, že len nalievame peniaze do systému ostatných poplatníkov, len tú špirálu zvyšujeme.
Takže, pán generálny riaditeľ, poprosím vás, aby ste sa naozaj, aby prispeli k tomu, aby ste situáciu pomáhali riešiť, keďže máte dvojitú funkciu. Mali by ste dvakrát toľko pracovať.
Ďakujem.
Vystúpenie v rozprave
16.12.2013 o 10:00 hod.
Ing.
Erika Jurinová
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pani podpredsedníčka, vážený pán generálny riaditeľ, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi teda vyjadriť sa v krátkosti k predkladanému návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne.
V prvom rade treba asi povedať, že naozaj ide o 1 mld. 61 tis., ktorá musí prísť do štátneho rozpočtu, aby bola Sociálna poisťovňa schopná vyplácať dôchodky. To, že máme dlhodobo veľký problém s dôchodkami, je viac ako jasné. To, že sa situácia, alebo riešenie situácie stále odďaľuje, je jasné takisto.
Vidíme, že v tomto roku nám poklesol výber sociálneho poistenia hlavne u aktívneho obyvateľstva. To by už mohlo znamenať nielen zdvihnutý prst, ale možno aj niečo viac. Ak vidíme, že o 73 mil. sme schopní vybrať menej za tento rok, to znamená, že systém, ktorý ste nastavili za tejto vlády, ktorý hovorí, že jednak odvody pre živnostníkov sa zvýšili, asi nefunguje. Asi nastal nejaký skrat, na ktorý celá opozícia upozorňovala, a môžeme konštatovať len, bohužiaľ, naplnili sa naše očakávania. Čo je dosť zlé a smutné.
Ďalej si treba uvedomiť, že miliarda, ktorá musí ísť na sanovanie rozpočtu Sociálnej poisťovne k tomu, aby sme mohli vyplácať starobné dôchodky, tak na túto miliardu sa skladajú všetci občania tejto krajiny. Sú to peniaze, ktoré idú z daní nás všetkých. To znamená opäť apel, prečo nechávate dôjsť situáciu takto ďaleko, prečo opatrenia, ktoré ste mohli vykonať už hneď po nástupe vlády, odsúvate do budúcna. Je to podľa mňa dosť zlé, pretože znamená, že vašou úlohou alebo snahou nie je situáciu riešiť, ale to zlé iba odďaľovať.
V situácii, ktorá dnes je, je podľa mňa rovnako veľmi čudné, ak sa dozvedáme, že, a vieme, že schodok je takýto vysoký, a my ešte ideme ho navyšovať tým, že budeme musieť vyplácať výsluhovým dôchodcom aj starobné dôchodky. Je to téma, na ktorú upozorňujem už asi mesiac. Je to téma, ktorú si pinpongujeme, ministerstvo ku mne, ja ku vám. A vzájomne si myslím, že vieme, že povinnosti sú jasné, ale ten spôsob, akým ste, kam ste to až dopracovali, teda do takej absurdnosti, že sa zovšeobecňujú veci, ktoré sa zovšeobecňovať vôbec nemusia, tak podľa mňa je úplne choré.
Tuná musím povedať, že aj keď ste, pán generálny riaditeľ, veľmi dobre vedeli, že do systému bude treba naliať množstvo peňazí, vôbec ste narátali s tým, že rozpočet Sociálnej poisťovne bol zaťažený ďalšími miliónmi. Sám ste povedali, že ďalšími pravdepodobne 80 mil. eur.
Ako je možné, ak ste vykonali metodické usmernenie, ak ste ho teda vydali v máji, nemali ste k tomu žiadne finančné analýzy o dopadoch, ako je možné, že ste ho vlastne uviedli do platnosti? S tým, že odpovede z ministerstva financií na tieto moje otázky boli veľmi zjednodušené a odpovedali iba v tom duchu, že je vypracovaná alebo je spustená nejaká pracovná komisia, ktorá bude toto riešiť. Podľa mňa je to veľmi smutné, ak sa aj samotné ministerstvo má možnosť sa vyjadriť k takýmto témam až po ustanovení tohto metodického usmernenia.
Takže vraciam sa opäť k tej istej pesničke, ktorú som už tento týždeň aj hovorila. Napadám spôsob, akým uchopila Sociálna poisťovňa veľkú tému, ktorá môže zahŕňať až osemnásťtisíc ľudí. Ak vieme, že už v dnešnej dobe, ako myslím, že pán poslanec Mihál hovoril, ak v dnešnej dobe doplácajú ostatní daňoví poplatníci na každého jedného starobného dôchodcu 80 euro mesačne, nerobíte nič pre to, aby sa táto suma naozaj znížila, aby sa stal systém akcieschopnejší.
Je mi ľúto, ale tento rok ste si veľmi pomohli sanáciou druhého. piliera. Nechcem teraz debatovať alebo diskutovať, tak ako to tunak vo štvrtok prebehlo, že či je druhý pilier dobrý alebo nie. Dôležité pre mňa je, že tento rok ste zachránili Sociálnu poisťovňu iba tým, že ste presmerovali tok financií zo správcovských spoločností do Sociálnej poisťovne. Tento rok to už urobiť nemôžete. To znamená, že celú sumu sanujete zo štátneho rozpočtu.
Chcem vás vyzvať, pretože ste tunak ako generálny riaditeľ a zároveň aj poslanec Národnej rady, aby ste naozaj aktívne pristupovali k riešeniu tohto ťažkého problému. Hovorím, okrem miliardy, ktorú máte v rozpočte stanovenú, tuná prichádza ešte 80 mil., ktoré sú možnože v porovnaní smeťou, ale je to v podstate suma, o ktorú tento rok aktívne obyvateľstvo zaplatilo menej odvodov do Sociálnej poisťovne. Akým spôsobom chcete toto sanovať?
Ja mi jasné, že z rozbehnutého vlaku sa už veľmi ťažko vystupuje. To znamená, že Sociálna poisťovňa, či sa to páči, či nie, a akýkoľvek máme na to názor, bude musieť vyplatiť pohľadávky od výsluhových dôchodcov.
Takže v konečnom dôsledku musím povedať, že vôbec sa mi nepáči postup Sociálnej poisťovne. Myslím si, že nie je vôbec kompetentne riadená Sociálna poisťovňa. Viem, že vy sám nemôžete za vzniknutú situáciu, čo sa týka rozpočtových častí. Sám ale môžete a mali by ste brať osobnú zodpovednosť za to, akým spôsobom sa riešili starobné dôchodky pre niektorých výsluhových dôchodcov.
Rovnako potrebujem povedať, že mali by ste sa o to viac usilovať, aby vláda urobila naozaj skutočne systémové opatrenia k tomu, aby prvý pilier, na ktorý sa aj vy spoliehate, vaša vláda, a preferujete ho, aby bol naozaj akcieschopný, aby bol schopný vyplácať to, čo si zaslúžia dôchodcovia. Vieme, že dôchodky v dnešnej dobe sú veľmi nízke, ale týmto spôsobom, že len nalievame peniaze do systému ostatných poplatníkov, len tú špirálu zvyšujeme.
Takže, pán generálny riaditeľ, poprosím vás, aby ste sa naozaj, aby prispeli k tomu, aby ste situáciu pomáhali riešiť, keďže máte dvojitú funkciu. Mali by ste dvakrát toľko pracovať.
Ďakujem.
Autorizovaný
10:08
Vystúpenie v rozprave 10:08
Igor HraškoVážení občania, teraz sa obrátim na vás, pretože aj vás sa to týka. Sociálna poisťovňa, vieme, že je v súčasnosti aj v návrhu ďalšieho rozpočtu, dotovaná. To znamená, dotovaná zo strany štátu a dotovaná z výberu daní, pretože Sociálna poisťovňa nie je v súčasnosti schopná na odvodoch vybrať toľko, aby to pokrývalo všetky náklady, ktoré vyplácať má. Takisto sme nedávno počuli aj medializované informácie o tom, že sa podvádza pri péenkách, že sa tam inkasujú sumy neoprávnene. Teraz vyvstáva otázka, že či je naozaj tá Sociálna poisťovňa taká geniálna a dobrá, najlepšia na svete, pre nás občanov.
Čo sa týkalo tej výmeny informácie alebo teda výmeny názorov, tak bolo povedané, že áno, tá Sociálna poisťovňa je len to najlepšie pre občanov Slovenska. Ja osobne si to nemyslím, pretože mi to pripadá tak, ako keby bolo hovorené, že jedine štát sa vie o svojho občana postarať najlepšie. Budem vám oponovať, pán generálny riaditeľ, pretože nemyslím si, že štát sa dokáže lepšie postarať o mňa samého ako ja sám. Či vy tiež zoberiete výplatu a dáte ju niekomu cudziemu do ruky, nech sa stará o vašu domácnosť? (Vystupujúci sa obracia na predkladateľa.) Hm? Čo? Či? Ja nie. Ja sa starám o svoju rodinu sám a myslím si, že aj zodpovedne. Naučil som sa to, pretože nikto sa o mňa nestaral a bol som do toho, k tomu donútený.
Súčasný sociálny systém však učí ľudí skôr k lenivosti. Lenivosti a spoliehať sa na to, že raz možno sa štát o vás postará. Ale z čoho?! Už v súčasnosti Sociálna poisťovňa musí byť dotovaná a dotovaná je z daní občanov. To znamená, že nepomohli ani opatrenia z odvodnenia študentov, zvýšené odvody od živnostníkov, čiže tieto opatrenia sú vám na dve veci: na figu a na nič. Pretože tá suma, ktorou je dotovaná Sociálna poisťovňa, je ďaleko, ďaleko, ďaleko vyššia.
Čo teraz? Hovorili ste ešte o tom, že druhý pilier je zlý. Nuž, viackrát ste ho, ako sa povie, rozdžubali, to mi skôr východniari budú rozumieť viacej, rozdžubali ste ho od začiatku, ako bol spustený a dostali ste sa k moci, tak ste ho len kazili. Kládli ste podmienky, zle ste nastavili podmienky, diktovali ste, čo diktované nemá byť. Zvýšili ste poplatky pre správcovské spoločnosti, vy, vaša vláda! No a teraz ste ešte aj vyžrali plnú chladničku, ako sa hovorí, pretože tie úspory, ktoré si tam ľudia odkladali sami, tí zodpovední, tak ešte aj im ste ukrátili, znížili ste percento odvodu z povinných odvodov a ešte ste si láskavo aj z tej, z tých fondov zobrali na to, aby táto vláda mala z čoho vykrývať diery v rozpočte. Nie na to, aby šetrila, aby ešte vyžrala to, čo má. Takto sa má správať zodpovedná vláda? Podľa mňa nie.
A teraz hovoríme o tej zodpovednosti. Ja si naozaj nemyslím, že štát sa o mňa dokáže postarať lepšie, ako ja sám. To mi pripadá, ako keby ste zo mňa robili nesvojprávneho debila. Čo zo mňa?! Veď vy to robíte z celého národa, ak tvrdíte, že Sociálna poisťovňa sa dokáže, alebo štát v zastúpení Sociálnou poisťovňou sa dokáže lepšie postarať o občanov svojej krajiny. A s čím? A z čoho?! Dokedy sa tu budú dvíhať dane? Dokedy sa budú dvíhať odvody, aby ste naplnili rozpočet Sociálnej poisťovne a mali na výplatu toho, čo treba vyplatiť?! Ono najlepšie by bolo, a teda možno aspoň pre tých zodpovedných, ktorí sa vedia naozaj postarať sami o seba, zrušte odvody do Sociálnej poisťovne tým, ktorí sa vedia postarať sami o seba. A nebudete musieť v budúcnosti vyplácať dôchodok. Čo druhý pilier? Na ten sa môžeme vykašľať. Čo tretí pilier? Nech sa stará každý sám o seba! Áno, nech sa stará každý sám o seba. Aj o tomto mal byť aj ten druhý pilier, a nielen druhý, ale aj tretí. Ale aj tam ste dodžubali podmienky.
Dávali ste tu za príklad Čechy. Čechy tuná idú rozoberať druhý pilier, lebo je zle, zle nastavený. Ale viete, aký tam mali systém prispievania do dôchodku? Štát prispieval priamo, nie zo Sociálnej poisťovne, nie z niečoho iného, zo štátneho rozpočtu tým, ktorí si odkladali určité sumy, podľa výšky im štát prispieval priamo. A plus ešte mali odpočet z daní, pokiaľ si sporili ešte aj v tom treťom pilieri. U nás sa, chvalabohu, minulý rok podarilo naštartovať aspoň to, že v treťom pilieri sa dá čo-to odpočítať. Aspoň tých 60 eur. No to je smiešne! Ale aspoň niečo.
Celý tento systém v súčasnom fungujúcom systéme sociálneho zabezpečenia v našej krajine mohol byť nastavený lepšie a hlavne udržateľne, lebo udržateľnosť je to, čo má byť zárukou tých garancií v budúcnosti.
Viete, pán generálny riaditeľ, vy tu už možno nebudete, keď ja pôjdem do dôchodku, dúfam, že tu už nebudete teda, ale neviem si predstaviť, kto bude na mieste vašom, alebo na mieste štátu, alebo vo vláde. A kto mi vie dneska zagarantovať to, že sa naozaj ten štát o mňa postará? O tridsať rokov. Kto mi to vie z vás dneska zaručiť? Nikto! Absolútne nikto z vás. A keď ešte vidíme vaše zodpovedné správanie sa pri narábaní s financiami, tak o tom ešte sú ďalšie pochybnosti.
Takže zrušme Sociálnu poisťovňu, keď aj tak ju dotujeme z daní! Zrušme odvody a naštartujeme možno viaceré procesy. Každý sa začne naozaj starať sám o seba a nemusí vás vôbec zaujímať, či to bude druhý pilier, tretí pilier, alebo to budú poisťovne, alebo to bude stavebné sporenie, alebo čokoľvek iné, akákoľvek iná forma sporenia a odkladania peňazí si do budúcnosti na svoju starobu. Nestarajte sa! To už bude na zodpovednosti každého človeka.
Veľmi rád sa tuná pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny vyjadruje o tom, že živnostníci si nedokážu zarobiť na svoj dôchodok, lebo si optimalizujú svoje dane a odvody. A kto si ich dneska neoptimalizuje?! Každý, úplne každý. Aj každý z vás, ktorý má svoju firmu, nie napísanú dneska už na seba, si optimalizujete svoje dane a odvody, aby ste platili čo najmenej. Avšak prečo by sme tomu štátu mali platiť? Ale živnostníci sú takí nezodpovední, že si nedokážu nasporiť na svoj budúci dôchodok, pretože Sociálna poisťovňa by im musela dorovnať do priemeru, z ktorého sa im bude počítať. Ale to vás netrápi, že tí živnostníci neboli závislí od akéhokoľvek vyplácania z toho sociálneho systému, pretože boli prispievateľmi, aj keď drobnými, ale boli prispievateľmi. Aj daní, aj odvodov. Ale vôbec vás už netrápi, že je tu skupina obyvateľstva, ktorá v živote do toho sociálneho systému neprispela ani eurom, ani centom, ale im, keď idú do dôchodku, sa vypočítava dôchodok z priemernej mzdy.
Čo myslíte, ako sa tvária tí ľudia, ktorí odmakali celý život vo fabrikách za minimálnu mzdu a potom idú do dôchodku, a je vypočítaný ich dôchodok z toho, čo zarobili? Nie z priemernej mzdy, z toho, čo zarobili. A to boli minimálne mzdy. A potom dostávame maily a správy o tom, že, viete, idem do dôchodku a mám nejakých 300 eur dôchodku. Ako z toho mám vyžiť? No poraďte im, ako z toho majú vyžiť! Lebo makali tuná celý život. A prispievali do tohto štátu. Ale im sa počíta dôchodok z toho, čo zarobili. A niekomu, kto v živote neprispel do toho systému, tak sa im počíta dôchodok z priemernej mzdy. To je taká ohromná spravodlivosť, že až! Do očí bijúca.
To vám nevadí, pán generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne? Nevadí vám to? Lebo mne to vadí. A vadí to aj tým ľuďom, ktorí makali naozaj celý život za minimálnu mzdu, lebo vytvárate také ohromné prostredie tuná, že tie mzdy neporastú, a vytvárate také prostredie, že tí podnikatelia, ktorí sú, tak naozaj žmýkajú z tých ľudí maximum. To vám nevadí, že nie? A to je tá bezcharakternosť vaša. Vadí vám to, že niekto sa snaží starať sa sám o seba celý život, ale nevadí vám to, že niekto parazituje na tomto systéme a že ešte aj dôchodok sa mu vypočíta z priemernej mzdy. To vám nevadí. Aká to je spravodlivosť?
To znamená, že vy selektujete obyvateľov, občanov Slovenskej republiky na tých, ktorí robia figu borovú celý život, a na tých, ktorí sa snažia byť zodpovední sami za seba. Ale trestáte tých, ktorí sú zodpovední. Ale nechávate tých, ktorí tu parazitujú celý život. A ešte im dáme aj krásne dôchodky. To sa potom niekomu žije! A čudujem sa, že ešte žijú v takých podmienkach, ako žijú, keď majú také krásne dôchodky.
Viete, pán generálny riaditeľ, nechajte to na občanoch Slovenskej republiky, nech sa naučia naozaj byť zodpovednými. Ono to možno chvíľku bude trvať, ale ako som už hovoril, keďže dotujeme Sociálnu poisťovňu z daní, tak zrušme celý sociálny systém. Okrem toho odbúrame už aj tie podvody na péenkách, na vyplácaní, že? A odbúrame kopec ďalších vecí. A budeme teda vyplácať len z daní. Ale to by štát samozrejme musel vymyslieť niečo, ako tých daní vybrať viacej bez toho, aby utrpela zase tá najzraniteľnejšia skupina, tí, ktorí makajú za minimálne mzdy.
Ono existujú systémy, ktoré by sa dali nahradiť súčasným systémom, viete. Ale to je know-how, ktoré, ako som už hovoril, keby sme vám dali, tak my máme how-nou. Takže skúste, máte vlastné hlavy, ako povedala kolegyňa Hufková, pán minister financií má svoju vlastnú hlavu, má svoje kvality, no nech porozmýšľa. Nech nevymýšľa bločkové lotérie, pretože veľký boom už skončil. Nech vymyslí niečo, čo Slovensko môže posunúť dopredu. Ale spravodlivým systémom. Nie vyžrať chladničku a rozdať z toho, čo ešte je, na úkor toho, aby sa začalo šetriť tam, kde sa šetriť dá.
Na margo toho môžem pripomenúť reformu ESO. Hovorilo sa tuná, že štátne inštitúcie v pôsobnosti ministerstiev sídlia v lukratívnych budovách v centre mesta. Z akého dôvodu? Čo je na nich také dôležité, na niektorých? Niektoré majú naozaj dôležitú činnosť, ale musia ju robiť v centre mesta? Čo sa nezriadi nejaký štátny park niekde na okraji, kde budú lacnejšie pozemky, lacnejšie buď nájomné alebo vlastné budovy? A tie lukratívne sa môžu prenajímať za drahé peniaze a z toho môže štát čerpať. Nie, toto sa nerobí, pretože vám to vyhovuje. Viete, to sú tie vaše opatrenia, pseudoopatrenia, ktoré nevedú naozaj k racionalizácii a k úsporám, ale k vyžieraniu toho, čo tu ešte máme, a prilievanie svojim. A to je na tom to smutné, pán generálny riaditeľ.
Viete, keby ste boli generálnym riaditeľom súkromnej firmy, tak sa určite takto nesprávate. Ale vy viete, že do tej firmy vám tie peniaze pritečú, lebo musia, lebo musíte vyplácať tie dôchodky, invalidné dôchodky a dávky. Keby ste boli generálnym riaditeľom súkromnej firmy, tak vás už predstavenstvo vyrazí pri takomto hospodárení. Tak skúste pouvažovať do budúcnosti a nechajte na ľudí zodpovednosť, nerobte z nás debilov a nejakých nesvojprávnych, pretože ja sa viem postarať sám o seba najlepšie a nebudem sa spoliehať na to, že o tridsať rokov sa tento štát, bohvie za akej vlády, bude schopný a mať z čoho postarať o svojich občanov.
Ďakujem.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Milé kolegyne, kolegovia, vo štvrtok došlo k takej zaujímavej situácii na konci rokovacieho dňa, kedy pán generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne a pán Číž tu začali takú slovnú prestrelku aj voči mne ohľadom toho, že jediná, tá najlepšia na svete je Sociálna poisťovňa a jediný najlepší systém je ten, ktorý je v súčasnosti, čo sa týka vyplácania dôchodkov, a to je prvý pilier. Druhý pilier, že to je také nič, to je taká nejaká vymyslená bublina, ktorá už vo svete nemá páru, a treba a najlepšie by ju bolo treba zrušiť.
Vážení občania, teraz sa obrátim na vás, pretože aj vás sa to týka. Sociálna poisťovňa, vieme, že je v súčasnosti aj v návrhu ďalšieho rozpočtu, dotovaná. To znamená, dotovaná zo strany štátu a dotovaná z výberu daní, pretože Sociálna poisťovňa nie je v súčasnosti schopná na odvodoch vybrať toľko, aby to pokrývalo všetky náklady, ktoré vyplácať má. Takisto sme nedávno počuli aj medializované informácie o tom, že sa podvádza pri péenkách, že sa tam inkasujú sumy neoprávnene. Teraz vyvstáva otázka, že či je naozaj tá Sociálna poisťovňa taká geniálna a dobrá, najlepšia na svete, pre nás občanov.
Čo sa týkalo tej výmeny informácie alebo teda výmeny názorov, tak bolo povedané, že áno, tá Sociálna poisťovňa je len to najlepšie pre občanov Slovenska. Ja osobne si to nemyslím, pretože mi to pripadá tak, ako keby bolo hovorené, že jedine štát sa vie o svojho občana postarať najlepšie. Budem vám oponovať, pán generálny riaditeľ, pretože nemyslím si, že štát sa dokáže lepšie postarať o mňa samého ako ja sám. Či vy tiež zoberiete výplatu a dáte ju niekomu cudziemu do ruky, nech sa stará o vašu domácnosť? (Vystupujúci sa obracia na predkladateľa.) Hm? Čo? Či? Ja nie. Ja sa starám o svoju rodinu sám a myslím si, že aj zodpovedne. Naučil som sa to, pretože nikto sa o mňa nestaral a bol som do toho, k tomu donútený.
Súčasný sociálny systém však učí ľudí skôr k lenivosti. Lenivosti a spoliehať sa na to, že raz možno sa štát o vás postará. Ale z čoho?! Už v súčasnosti Sociálna poisťovňa musí byť dotovaná a dotovaná je z daní občanov. To znamená, že nepomohli ani opatrenia z odvodnenia študentov, zvýšené odvody od živnostníkov, čiže tieto opatrenia sú vám na dve veci: na figu a na nič. Pretože tá suma, ktorou je dotovaná Sociálna poisťovňa, je ďaleko, ďaleko, ďaleko vyššia.
Čo teraz? Hovorili ste ešte o tom, že druhý pilier je zlý. Nuž, viackrát ste ho, ako sa povie, rozdžubali, to mi skôr východniari budú rozumieť viacej, rozdžubali ste ho od začiatku, ako bol spustený a dostali ste sa k moci, tak ste ho len kazili. Kládli ste podmienky, zle ste nastavili podmienky, diktovali ste, čo diktované nemá byť. Zvýšili ste poplatky pre správcovské spoločnosti, vy, vaša vláda! No a teraz ste ešte aj vyžrali plnú chladničku, ako sa hovorí, pretože tie úspory, ktoré si tam ľudia odkladali sami, tí zodpovední, tak ešte aj im ste ukrátili, znížili ste percento odvodu z povinných odvodov a ešte ste si láskavo aj z tej, z tých fondov zobrali na to, aby táto vláda mala z čoho vykrývať diery v rozpočte. Nie na to, aby šetrila, aby ešte vyžrala to, čo má. Takto sa má správať zodpovedná vláda? Podľa mňa nie.
A teraz hovoríme o tej zodpovednosti. Ja si naozaj nemyslím, že štát sa o mňa dokáže postarať lepšie, ako ja sám. To mi pripadá, ako keby ste zo mňa robili nesvojprávneho debila. Čo zo mňa?! Veď vy to robíte z celého národa, ak tvrdíte, že Sociálna poisťovňa sa dokáže, alebo štát v zastúpení Sociálnou poisťovňou sa dokáže lepšie postarať o občanov svojej krajiny. A s čím? A z čoho?! Dokedy sa tu budú dvíhať dane? Dokedy sa budú dvíhať odvody, aby ste naplnili rozpočet Sociálnej poisťovne a mali na výplatu toho, čo treba vyplatiť?! Ono najlepšie by bolo, a teda možno aspoň pre tých zodpovedných, ktorí sa vedia naozaj postarať sami o seba, zrušte odvody do Sociálnej poisťovne tým, ktorí sa vedia postarať sami o seba. A nebudete musieť v budúcnosti vyplácať dôchodok. Čo druhý pilier? Na ten sa môžeme vykašľať. Čo tretí pilier? Nech sa stará každý sám o seba! Áno, nech sa stará každý sám o seba. Aj o tomto mal byť aj ten druhý pilier, a nielen druhý, ale aj tretí. Ale aj tam ste dodžubali podmienky.
Dávali ste tu za príklad Čechy. Čechy tuná idú rozoberať druhý pilier, lebo je zle, zle nastavený. Ale viete, aký tam mali systém prispievania do dôchodku? Štát prispieval priamo, nie zo Sociálnej poisťovne, nie z niečoho iného, zo štátneho rozpočtu tým, ktorí si odkladali určité sumy, podľa výšky im štát prispieval priamo. A plus ešte mali odpočet z daní, pokiaľ si sporili ešte aj v tom treťom pilieri. U nás sa, chvalabohu, minulý rok podarilo naštartovať aspoň to, že v treťom pilieri sa dá čo-to odpočítať. Aspoň tých 60 eur. No to je smiešne! Ale aspoň niečo.
Celý tento systém v súčasnom fungujúcom systéme sociálneho zabezpečenia v našej krajine mohol byť nastavený lepšie a hlavne udržateľne, lebo udržateľnosť je to, čo má byť zárukou tých garancií v budúcnosti.
Viete, pán generálny riaditeľ, vy tu už možno nebudete, keď ja pôjdem do dôchodku, dúfam, že tu už nebudete teda, ale neviem si predstaviť, kto bude na mieste vašom, alebo na mieste štátu, alebo vo vláde. A kto mi vie dneska zagarantovať to, že sa naozaj ten štát o mňa postará? O tridsať rokov. Kto mi to vie z vás dneska zaručiť? Nikto! Absolútne nikto z vás. A keď ešte vidíme vaše zodpovedné správanie sa pri narábaní s financiami, tak o tom ešte sú ďalšie pochybnosti.
Takže zrušme Sociálnu poisťovňu, keď aj tak ju dotujeme z daní! Zrušme odvody a naštartujeme možno viaceré procesy. Každý sa začne naozaj starať sám o seba a nemusí vás vôbec zaujímať, či to bude druhý pilier, tretí pilier, alebo to budú poisťovne, alebo to bude stavebné sporenie, alebo čokoľvek iné, akákoľvek iná forma sporenia a odkladania peňazí si do budúcnosti na svoju starobu. Nestarajte sa! To už bude na zodpovednosti každého človeka.
Veľmi rád sa tuná pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny vyjadruje o tom, že živnostníci si nedokážu zarobiť na svoj dôchodok, lebo si optimalizujú svoje dane a odvody. A kto si ich dneska neoptimalizuje?! Každý, úplne každý. Aj každý z vás, ktorý má svoju firmu, nie napísanú dneska už na seba, si optimalizujete svoje dane a odvody, aby ste platili čo najmenej. Avšak prečo by sme tomu štátu mali platiť? Ale živnostníci sú takí nezodpovední, že si nedokážu nasporiť na svoj budúci dôchodok, pretože Sociálna poisťovňa by im musela dorovnať do priemeru, z ktorého sa im bude počítať. Ale to vás netrápi, že tí živnostníci neboli závislí od akéhokoľvek vyplácania z toho sociálneho systému, pretože boli prispievateľmi, aj keď drobnými, ale boli prispievateľmi. Aj daní, aj odvodov. Ale vôbec vás už netrápi, že je tu skupina obyvateľstva, ktorá v živote do toho sociálneho systému neprispela ani eurom, ani centom, ale im, keď idú do dôchodku, sa vypočítava dôchodok z priemernej mzdy.
Čo myslíte, ako sa tvária tí ľudia, ktorí odmakali celý život vo fabrikách za minimálnu mzdu a potom idú do dôchodku, a je vypočítaný ich dôchodok z toho, čo zarobili? Nie z priemernej mzdy, z toho, čo zarobili. A to boli minimálne mzdy. A potom dostávame maily a správy o tom, že, viete, idem do dôchodku a mám nejakých 300 eur dôchodku. Ako z toho mám vyžiť? No poraďte im, ako z toho majú vyžiť! Lebo makali tuná celý život. A prispievali do tohto štátu. Ale im sa počíta dôchodok z toho, čo zarobili. A niekomu, kto v živote neprispel do toho systému, tak sa im počíta dôchodok z priemernej mzdy. To je taká ohromná spravodlivosť, že až! Do očí bijúca.
To vám nevadí, pán generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne? Nevadí vám to? Lebo mne to vadí. A vadí to aj tým ľuďom, ktorí makali naozaj celý život za minimálnu mzdu, lebo vytvárate také ohromné prostredie tuná, že tie mzdy neporastú, a vytvárate také prostredie, že tí podnikatelia, ktorí sú, tak naozaj žmýkajú z tých ľudí maximum. To vám nevadí, že nie? A to je tá bezcharakternosť vaša. Vadí vám to, že niekto sa snaží starať sa sám o seba celý život, ale nevadí vám to, že niekto parazituje na tomto systéme a že ešte aj dôchodok sa mu vypočíta z priemernej mzdy. To vám nevadí. Aká to je spravodlivosť?
To znamená, že vy selektujete obyvateľov, občanov Slovenskej republiky na tých, ktorí robia figu borovú celý život, a na tých, ktorí sa snažia byť zodpovední sami za seba. Ale trestáte tých, ktorí sú zodpovední. Ale nechávate tých, ktorí tu parazitujú celý život. A ešte im dáme aj krásne dôchodky. To sa potom niekomu žije! A čudujem sa, že ešte žijú v takých podmienkach, ako žijú, keď majú také krásne dôchodky.
Viete, pán generálny riaditeľ, nechajte to na občanoch Slovenskej republiky, nech sa naučia naozaj byť zodpovednými. Ono to možno chvíľku bude trvať, ale ako som už hovoril, keďže dotujeme Sociálnu poisťovňu z daní, tak zrušme celý sociálny systém. Okrem toho odbúrame už aj tie podvody na péenkách, na vyplácaní, že? A odbúrame kopec ďalších vecí. A budeme teda vyplácať len z daní. Ale to by štát samozrejme musel vymyslieť niečo, ako tých daní vybrať viacej bez toho, aby utrpela zase tá najzraniteľnejšia skupina, tí, ktorí makajú za minimálne mzdy.
Ono existujú systémy, ktoré by sa dali nahradiť súčasným systémom, viete. Ale to je know-how, ktoré, ako som už hovoril, keby sme vám dali, tak my máme how-nou. Takže skúste, máte vlastné hlavy, ako povedala kolegyňa Hufková, pán minister financií má svoju vlastnú hlavu, má svoje kvality, no nech porozmýšľa. Nech nevymýšľa bločkové lotérie, pretože veľký boom už skončil. Nech vymyslí niečo, čo Slovensko môže posunúť dopredu. Ale spravodlivým systémom. Nie vyžrať chladničku a rozdať z toho, čo ešte je, na úkor toho, aby sa začalo šetriť tam, kde sa šetriť dá.
Na margo toho môžem pripomenúť reformu ESO. Hovorilo sa tuná, že štátne inštitúcie v pôsobnosti ministerstiev sídlia v lukratívnych budovách v centre mesta. Z akého dôvodu? Čo je na nich také dôležité, na niektorých? Niektoré majú naozaj dôležitú činnosť, ale musia ju robiť v centre mesta? Čo sa nezriadi nejaký štátny park niekde na okraji, kde budú lacnejšie pozemky, lacnejšie buď nájomné alebo vlastné budovy? A tie lukratívne sa môžu prenajímať za drahé peniaze a z toho môže štát čerpať. Nie, toto sa nerobí, pretože vám to vyhovuje. Viete, to sú tie vaše opatrenia, pseudoopatrenia, ktoré nevedú naozaj k racionalizácii a k úsporám, ale k vyžieraniu toho, čo tu ešte máme, a prilievanie svojim. A to je na tom to smutné, pán generálny riaditeľ.
Viete, keby ste boli generálnym riaditeľom súkromnej firmy, tak sa určite takto nesprávate. Ale vy viete, že do tej firmy vám tie peniaze pritečú, lebo musia, lebo musíte vyplácať tie dôchodky, invalidné dôchodky a dávky. Keby ste boli generálnym riaditeľom súkromnej firmy, tak vás už predstavenstvo vyrazí pri takomto hospodárení. Tak skúste pouvažovať do budúcnosti a nechajte na ľudí zodpovednosť, nerobte z nás debilov a nejakých nesvojprávnych, pretože ja sa viem postarať sám o seba najlepšie a nebudem sa spoliehať na to, že o tridsať rokov sa tento štát, bohvie za akej vlády, bude schopný a mať z čoho postarať o svojich občanov.
Ďakujem.
Autorizovaný
10:22
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:22
Monika GibalováLen k jednej veci, ktorú ste spomenuli, a to výpočet dôchodkov z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre istú skupinu ľudí. Musím tuto zareagovať, že v tomto si to musíte doštudovať, lebo to tak nie je. A ja verím, že pán riaditeľ to za mňa...
Len k jednej veci, ktorú ste spomenuli, a to výpočet dôchodkov z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre istú skupinu ľudí. Musím tuto zareagovať, že v tomto si to musíte doštudovať, lebo to tak nie je. A ja verím, že pán riaditeľ to za mňa dovysvetlí. To je všeobecná fáma, ktorá sa na Slovensku, žiaľ, žiaľ, veľmi rada spomína, ale v tomto prípade nemáte pravdu.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
16.12.2013 o 10:22 hod.
PhDr. Mgr. PhD.
Monika Gibalová
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán poslanec, nechcem sa vyjadrovať k vášmu vystúpeniu. Vo vecnej rovine, ak by som sa chcela vyjadrovať, trvalo by to dlho a presiahlo by to faktickú poznámku.
Len k jednej veci, ktorú ste spomenuli, a to výpočet dôchodkov z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pre istú skupinu ľudí. Musím tuto zareagovať, že v tomto si to musíte doštudovať, lebo to tak nie je. A ja verím, že pán riaditeľ to za mňa dovysvetlí. To je všeobecná fáma, ktorá sa na Slovensku, žiaľ, žiaľ, veľmi rada spomína, ale v tomto prípade nemáte pravdu.
Autorizovaný