32. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:29 hod.
Ing.
Július Brocka
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán kolega Kaník, vo vašom vystúpení ste kritizovali Roberta Fica a krátko ste modelovali situáciu, že keď bude Robert Fico prezidentom. Pán kolega, Robert Fico nebude prezidentom, dopadne to ako v Banskej Bystrici, v druhom kole ho "porazí aj vrece zemiakov", ak by som použil známy výrok Roberta Fica.
Autorizovaný
Vystúpenia
14:04
Vystúpenie v rozprave 14:04
Ľudovít KaníkTakže pokračujem vo svojom prerušenom vystúpení, aby sme teda nadviazali, tak len veľmi stručná rekapitulácia. Bavíme sa o tom, že chceme odpovede na otázky od premiéra tejto krajiny, od vrcholného predstaviteľa výkonnej moci,...
Takže pokračujem vo svojom prerušenom vystúpení, aby sme teda nadviazali, tak len veľmi stručná rekapitulácia. Bavíme sa o tom, že chceme odpovede na otázky od premiéra tejto krajiny, od vrcholného predstaviteľa výkonnej moci, ktoré vzbudzujú opodstatnené a odôvodnené podozrenia, že sa vo veľkom rozsahu a opakovane počas jeho pôsobenia ako premiéra, za jeho vedomosti a s jeho súhlasom uskutočnili mnohé nevýhodné aktivity, ktoré poškodili Slovenskú republiku. A chceme tieto odpovede predovšetkým preto, že pán Robert Fico je premiérom tejto vlády a drží v rukách výkonnú moc, ale zároveň aj preto, lebo možno bude zanedlho prezidentom, a myslím si, že občania majú právo vedieť, majú právo vedieť, kto sa uchádza o ich dôveru a kto bude stáť – možno? – na čele tejto krajiny. Určite by to mal byť človek, ktorý je bezúhonným človekom, a preto v jeho záujme, v jeho záujme má byť vyšetrenie všetkých podozrení, nie zastavovanie vyšetrovania, nie zametanie káuz pod koberec, ale dôsledné vyšetrenie, aby mohol predstúpiť pred občanov ako človek, ktorý naozaj sa má právo uchádzať o ich dôveru.
Takisto je jeho povinnosťou vystúpiť a stáť pred parlamentom ako najvyšším orgánom tejto krajiny. Sme parlamentnou demokraciou. Parlamentná demokracia, zdôrazňujem, znamená, že parlament stojí nad vládou, nie vláda stojí nad parlamentom. A premiér má tu stáť, má čeliť otázkam poslancov, má im odpovedať na ich otázky, a nie zbabelo z parlamentu utekať. Preto by som rád položil pánu premiérovi Ficovi vo väzbe na kauzu emisie, ktorá sa uskutočnila za jeho vlády, niekoľko otázok, ktoré stále zostávajú nezodpovedané. Keď sa budeme posúvať v tej časovej línii od aktuálnych udalostí k tým vzdialenejším, tou prvou je, ako si máme vysvetliť, že ešte donedávna, donedávna tvrdil, že akýsi zoznam, ktorý opozícia žiadala a kvôli ktorému zvolávala mimoriadnu schôdzu, je bluf? To je citát slov pána premiéra. Tento zoznam je bluf. Ako to, že tvrdil, napriek tomu, že vedel, že taký zoznam existuje a vo svojom úvodnom slove to potvrdil alebo vo svojej reakcii, ktorá tu zaznela, že áno, takýto zoznam podľa neho už niekoľko rokov dokonca existuje, ako to, že občanom tejto krajiny tvrdil, že je bluf? Klamal alebo sa snažil niečo zakryť? Keď sa tento zoznam, aj keď podľa mňa veľmi čiastočný, neúplný a len schematický, dostal na verejnosť vďaka jednému z poslancov, vďaka kolegovi Lipšicovi, do hodiny, do jednej hodiny zvolala prokuratúra tlačovku a prišla s vlastným zoznamom, ktorý je temer rovnaký, ale iba temer. A to temer je veľmi dôležité a veľmi výrazné. Tá odlišnosť je, že na zozname prokuratúry, ktorá dovtedy v súlade s premiérom Ficom tvrdila, že o ničom nevie a že to je asi bluf, zmizlo meno jedného zo zakladateľov SMER-u. Zmizlo meno jedného z dominantných sponzorov SMER-u a zmizlo meno človeka, ktorý stojí za mnohými, mnohými aktivitami v obchodnej oblasti, ktoré sa viažu na vládu SMER-ru, zmizlo meno pána Brhela a bolo nahradené pánom Bilasom, ktorý, pýtam sa, plní teraz v tomto prípade úlohu bieleho koňa, aby prekryl účasť ľudí blízkych strane SMER? A pozmenila prokuratúra tento zoznam, aby vyhovoval viacej tomu, čo chce, aby občania tomu uverili?
Odpoveď na tieto dve otázky dokáže dať len dôsledné vyšetrovanie a len dôsledné zverejnenie všetkých informácií, ktoré poskytli švajčiarske vyšetrovacie orgány. Občania sa majú právo pýtať a pýtajú sa, ako je možné, že slovenská polícia povie, že nič sa nedá vyšetriť, žiadny skutok sa nestal, ale švajčiarske vyšetrovacie orgány pošlú slovenskej polícii podrobný zoznam firiem, ktoré sa na danej transakcii zúčastnili, výpisy z účtov, prevody finančných prostriedkov aj osoby, ktoré boli na tomto zúčastnené. A máme sa domnievať, že to, čo bolo zatiaľ zverejnené, je úplné? Ja si myslím, že nie. Veď tam vidíme len schránkové firmy! Ale na to netreba byť nejakým vyškoleným vyšetrovateľom, na to stačí normálne logika, aby sme si položili otázku: a čo sa stalo s tými peniazmi, ktoré doputovali do danej schránkovej firmy? Sú tam na účtoch? Alebo odišli z týchto účtov ďalej? Keď odišli z týchto účtov, na ktoré účty odišli? Keď neodišli z účtov, ale boli vybrané v hotovosti, kto vybral tieto peniaze? To všetko je známe. To všetko je známe a som presvedčený, že všetky tieto informácie švajčiarska strana našim orgánom, príslušným orgánom poskytla. Tie ju však, tieto informácie nezverejnili.
Snáď nie sme tak naivní, aby sme si mysleli, že na účtoch týchto schránkových firiem naďalej spočívajú tie obrovské desiatky miliónov, ktoré tam doputovali,a sú tam na termínovaných vkladoch? Tie sú už dávno preč, ale veľmi jednoduché príslušné orgány vedia a už určite aj majú vystopované, kam tieto peniaze išli. A ja žiadam, aby slovenská verejnosť vedela, kde tieto peniaze prišli a kto mal z nich úžitok a či mená, ktoré boli zverejnené, respektíve, ktorý zoznam je presný, či ten, ktorý bol zverejnený poslancom Lipšicom, alebo ten, ktorý bol zverejnený Generálnou prokuratúrou? Sú tam zásadné rozpory a veľmi dôležité zásadné rozpory.
Ďalšou dôležitou informáciou, ktorú premiér musí mať schopnosť zodpovedať, dôveryhodne zodpovedať, je, či v čase, keď bol premiérom, dostal informácie od spravodajskej služby o tom, že obchod, ktorý sa pripravuje, je podozrivý, netransparentný a škodlivý pre Slovenskú republiku. Už tu zaznelo konkrétne číslo daného podania. Ako to, že pán premiér nevie zodpovedať jednoznačne, mal som túto informáciu, alebo som ju nemal? Ako to, že poslanci nedostanú jednoznačnú odpoveď, pretože všetky takéto informácie sú zaznamenané, kedy boli poskytnuté a kedy sa dostali na Úrad vlády, či pán premiér hovorí pravdu, až by na takúto otázku zodpovedal, alebo pravdu nehovorí? A až takúto informáciu dostal, tak je jedno jednoznačné, že premiér vedel o tejto transakcii aj od spravodajských služieb a nekonal.
Ďalšia otázka, ktorá tu už zaznela, je, prečo premiér okamžite do 24-ch hodín odvolal ministra, ktorý sa pod tlakom okolností a verejnosti rozhodol zrušiť tento nevýhodný obchod, čím by zachránil pre Slovenskú republiku takmer 50 mil. eur? Prečo v reakcii na túto skutočnosť a na túto, na toto rozhodnutie ministra ho premiér nepodporil, nepostavil sa za neho, ale, naopak, ho okamžite odvolal a ešte to okorenil tvrdením, že on nepotrebuje slabého ministra? Čo to znamená byť slabým ministrom v tomto podaní, v podaní premiéra Fica? Slabým ministrom, ktorý nie je schopný zakryť, zakryť kšeft, ktorý je dávno dohodnutý a ktorý je rozbehnutý. Slabý minister, ktorý podľahne tlaku verejnosti a opozície, zľakne sa a nechce pokračovať v tomto špinavom kšefte. To je slabý minister, ktorý je do dvadsiatich štyroch hodín odvolaný.
Keď tu pán premiér aj pán minister Kaliňák tvrdili, že bola vyvodená politická zodpovednosť, že boli odvolaní ministri, že rezort bol zobraný koaličnému partnerovi, tak sa pozrime bližšie, ako bola tá politická zodpovednosť vyvodená. Tak, že bol za ministra vymenovaný hlavný nástenkár z inej kauzy, ktorá je do neba volajúca a dodnes nepotrestaná? Kde Slovensko prišlo o obrovské sumy, 350 miliónov slovenských korún? Hovoríme o nástenkovom tendri. Takto sa vyvodzuje politická zodpovednosť, že spolupáchateľ povýši a dá sa mu väčšia, väčšia právomoc? Pretože to není slabý minister, ten dokáže ustáť tlak verejnosti, ten bude kryť kšefty až do skonania tela, ako sa aj stalo. Tak takýmto spôsobom sa realizovala politická zodpovednosť.
No ale pán premiér nezačal vo svojej pozícii funkciu len teraz a bolo by naozaj chybou, keby sme nespomenuli ďalšie významné míľniky, ktorými je lemovaná jeho politická cesta až do politickej, alebo áno, politickej kampane na prezidenta Slovenskej republiky. Jednou z tých veľmi významných a tiež veľmi účinne zastavených z hľadiska vyšetrovania káuz je nahrávka s Ficovým hlasom, kde sa hrdo hlási k tomu, že vybavil, zabezpečil pre stranu SMER vlastnou hlavou 40 miliónov. Keby ste si náhodou chceli vypočuť túto nahrávku, je voľne a verejne prístupná, stačí ísť na YuoTube, zadať príslušnú frázu a môžete si to počúvať dookola. V tejto veci bolo podané, bol podaný návrh na trestné stíhanie. Ale, čuduj sa svete, ako je to na Slovensku bežné, príslušný prokurátor špeciálnej prokuratúry túto kauzu zastavil. Pán Dušan Kováčik zrušil uznesenie o trestnom stíhaní ako neopodstatnené a tým bolo znemožnené, aby bola podrobená hlasovej analýze táto nahrávka, aby bolo potvrdené, alebo vyvrátené, či sa jedná o hlas pána premiéra Fica.
A znova sa musím pýtať. Je to správne, aby ľudia pred tým, ako sa rozhodnú, koho chcú mať v prezidentskom paláci, nemali jasno v tom, že niekto na nahrávke hovorí o tom, ako pokútnou formou zabezpečí 40 miliónov, a zabezpečil to a tieto peniaze sa nikde nikdy neobjavili v oficiálnom účtovníctve? To znamená, došlo k jasnému porušeniu zákona? Nechce prezidentský kandidát vysvetliť a obhájiť, že to nie je tak, že to je manipulácia? Videl som vystúpenia pána premiéra z danej doby, kedy hovoril, že takých nahrávok je možné urobiť koľko len chcete s každým hlasom o čomkoľvek. Až neviete, že dnes je už bežná hlasová identifikácia aj v bankovom styku, že zatelefonujete a banka vie, že sa rozpráva s tým priamym človekom. Nie je vôbec ťažké vykonať hlasovú analýzu danej nahrávky. Ale to, že sa tak nestalo, to spôsobili oficiálne vyšetrovacie orgány Slovenskej republiky.
Aj z tohto miesta, pretože tým, že to znova opakujem, aj keď som to hovoril už v iných vystúpeniach v Národnej rade, navrhoval som uznesenie, ktorým by Národná rada zaviazala alebo požiadala ministra vnútra, aby sa obnovilo toto vyšetrovanie. Viem, že dneska podanie takéhoto uznesenia by opäť narazilo na ignoranciu zo strany poslancov SMER-u, ale vyzývam generálneho prokurátora, nového generálneho prokurátora, aby sa postaral o obnovenie vyšetrovania v tejto kauze, aby sme vedeli, na čom sme, aby sme vedeli, kto sedí v premiérskom kresle, aby sme vedeli, kto sa uchádza o prezidentský úrad. A keď neobnoví toto vyšetrovanie, len potvrdí, že tu stále nemáme vládu zákona, že tu máme generálneho prokurátora, ktorý tam bol dosadený na to, aby kryl prechmaty, prešľapy a podvody, ktoré sa v minulosti na Slovensku diali za účasti politických špičiek.
Prečo je táto nahrávka taká zaujímavá? Tu nejde len o 40 mil., ktoré sa tam spomína, ale tu ide o to, že táto nahrávka veľmi presne z hľadiska indícií vedie k jednej konkrétnej kauze, k jednej konkrétnej privatizácii a ku konkrétnej provízii z tejto privatizácie pochádzajúcej. A vedie aj k rozuzleniu takého záhadného a nezodpovedaného, nezodpovedanej otázky, či pán Fico, premiér tejto vlády, bol v rámci, v rámci kauzy Gorila v byte, ktorý bol odpočúvaný, alebo nebol, na ktorú nikdy nezodpovedal. Ja vám jednoznačne poviem, že tam bol nie jedenkrát a že nie jedenkrát tam bol a nielen pil kolu. A zopakujem to, čo som už v tejto Národnej rade povedal, a teda zopakujem citáty, ktoré potvrdzujú, že je to tak. A znova kladiem otázku, prečo sa tým nezaoberajú príslušné orgány, vyšetrovacie orgány? Prečo sa takéto jasné, jasné indície nie sú dôvodom na to, aby boli vyšetrené? Pretože smerujú k podozreniam z nezákonnej činnosti.
Takže malé, malý návrat ku kauze Gorila. Priamo v spise, ktorý je veľmi dobre známy, sa hovorí: "Pán Haščák žiada pána Határa (nebohého dnes už, ktorý bol osobným tajomníkom pána Fica, neraz do tohto bytu chodil) pre úkony, ktoré sú v danom spise označené. Ako počuť šuchot peňazí, žiada pána Haščáka, aby Ficovi odkomunikoval Haščákov odkaz na stav spoločnosti, ktorú označuje pán Haščák písaním na papier. PENTA cirka pred jedným rokom pomáhala francúzskemu investorovi získať slovenskú spoločnosť. Ide o spoločnosť, ktorú vlastnili mestá Banská Bystrica, Zvolen a ďalšie obce. Határ potom môže Haščákovi oznámiť stav bez podrobností, napríklad tým, že mu povie 40 dekagramov salámy." Zhoda čísloviek nie je náhodná. Štyridsať miliónov zohnaných vlastnou hlavou a očakávanie na oznam, že 40 dekagramov salámy je v poriadku. Na ďalšom stretnutí pán Határ hovorí Haščákovi: "Ty vieš klásť nepríjemné otázky na môjho šéfa. Čo s tým má PENTA?" A teraz prichádza to zaujímavé, to, čo by malo jednoznačne médiá, ale predovšetkým vyšetrovateľov viesť k tomu, aby oni začali klásť nepríjemné otázky. "Haščák hovorí: ´Pán Fico si nepamätá, že s ním som sa o tomto rozprával pred rokom a pol v tomto byte?´" Tuto je jasný odkaz na návštevu pána Fica v byte na Vazovovej ulici, kde sa dohadovala privatizácia Stredoslovenských vodární, ktorú sprostredkovávala PENTA cez starostov, primátorov a miest, ktoré mali v nich podiel, a ktorí patrili k SMER-u. A znamená to, že sa tu jednalo o delenie provízie. Ako to, že tieto otázky vyšetrovatelia neskúmajú? Ako to, že sa na to nepýtame? Cesta pána Fica je takýmito kauzami priam lemovaná, a preto je našou povinnosťou pripomínať tieto kauzy a žiadať vysvetlenie.
Toto boli len niektoré z nich, kde otázky zjavne zostávajú nezodpovedané a kde otázky (pozn. red.: správne má byť - "odpovede") ako zástupcovia ľudu potrebujeme dostať. Sme parlamentnou demokraciou a parlamentná demokracia znamená, že tu sedia tí, ktorých zvolil ľud, pretože máme zastupiteľskú demokraciu. A ľud sa pýta, ako je to, pán Fico, so všetkými týmito záležitosťami? Ako je to s nástenkovým tendrom, kde Slovenská republika prišla o 350 miliónov? Ako je to so sociálnymi podnikmi, kde prišla o 340 miliónov? Ako je to s kauzou Tipos, kde odišlo bezdôvodne na Cyprus 483 miliónov? A ako je to s SPP, ktoré sa udialo, kauza s SPP, ktorá sa udiala za tejto vlády? Za tejto vlády došlo k takému brutálnemu vykradnutiu a znehodnoteniu tohto podniku, aké zatiaľ na Slovensku nemá obdoby. Nielenže štát kúpil stratovú matku, oslobodil tak investorov, súkromných investorov od znášania straty, ale navyše došlo k veľmi podivuhodným transakciám. Už sme sa tu zaoberali na schôdzi o odvolávaní pána premiéra Fica aj touto záležitosťou, preto pripomeniem len niektoré zaujímavé momenty. Noví investori nedali do tejto transakcie ani cent. Požičali si najprv 2,6 mld., aby následne, už ako vlastníci, požičali na získaný majetok ďalšie peniaze, ktorými tieto miliardy vrátili, a stále zostali vlastníkmi daného podniku. To znamená, slovenská vláda za zhoršenia podmienok svojej pozície ako spolumajiteľa zabezpečila a umožnila súkromných akcionárom, aby sa dostali k mnohomiliardovému majetku.
Otázka, ktorú si treba položiť, a nemali by sme si ju klásť my, je zaujímavá súvislosť. EPH ako nový vlastník si požičal 2,6 mld. za kúpu podielu v SPP, ale zaplatil 2,2 mld. Kam sa podelo 400 mil., ktoré zmizli? Kam sa podelo? Nie sú súčasťou transakcie, napriek tomu boli požičané, ale neboli zaplatené. Nie je to provízia, ktorá sa niekde roztiekla? A keď, kam? Keď švajčiarske orgány dokážu vystopovať, ako sa narábalo s prostriedkami, ktoré prechádzali cez celý svet, aby nakoniec skončili v schránkových firmách, ako to, že naša polícia nevie alebo nechce vyšetriť, ako tečú peniaze, ktoré súvisia s obrovskými transakciami, ktorých predmetom je štátny majetok a na ktorý doplácajú všetci občania Slovenskej republiky?
To, že tieto otázky nevie zodpovedať ten, ktorý je hlavnou postavou týchto káuz, je zrejmé už z toho, že tu nesedí. Je to zrejmé z toho, že má strach odpovedať na tieto otázky, že má strach, ako by vyzerala jeho tvár, keby dostával tieto otázky.
Pán minister, vy ste teraz povedali, že "posrať sa z teba má", citujem vaše slová. Pán minister, ja len poviem, že všetci by sme mali byť pred tvárou národa posratí, a ospravedlňujem sa za toto vulgárne slovo, ktoré vyšlo z úst pána Maďariča. (Reakcia uvedeného ministra: Prosím?!) Alebo... Ospravedlňujem sa? Pána Žigu? Tak sa ospravedlňujem. Pretože naša úloha je chrániť záujmy občanov a nie ich klamať, nie zneužívať moc na to, aby sa tu vybrané firmy a vybraní politici nabalili a bohatli na úkor celého Slovenska.
Ďakujem za pozornosť.
Vystúpenie v rozprave
13.2.2014 o 14:04 hod.
Ing.
Ľudovít Kaník
Videokanál poslanca
Ja by som vám upresnil ten návrh, ktorý som dal, prerušenie, kým nebude zabezpečená dostatočná účasť členov vlády a pána premiéra. Tak znel ten prvý návrh, ktorý som dal, keď sa teda bude o ňom hlasovať.
Takže pokračujem vo svojom prerušenom vystúpení, aby sme teda nadviazali, tak len veľmi stručná rekapitulácia. Bavíme sa o tom, že chceme odpovede na otázky od premiéra tejto krajiny, od vrcholného predstaviteľa výkonnej moci, ktoré vzbudzujú opodstatnené a odôvodnené podozrenia, že sa vo veľkom rozsahu a opakovane počas jeho pôsobenia ako premiéra, za jeho vedomosti a s jeho súhlasom uskutočnili mnohé nevýhodné aktivity, ktoré poškodili Slovenskú republiku. A chceme tieto odpovede predovšetkým preto, že pán Robert Fico je premiérom tejto vlády a drží v rukách výkonnú moc, ale zároveň aj preto, lebo možno bude zanedlho prezidentom, a myslím si, že občania majú právo vedieť, majú právo vedieť, kto sa uchádza o ich dôveru a kto bude stáť – možno? – na čele tejto krajiny. Určite by to mal byť človek, ktorý je bezúhonným človekom, a preto v jeho záujme, v jeho záujme má byť vyšetrenie všetkých podozrení, nie zastavovanie vyšetrovania, nie zametanie káuz pod koberec, ale dôsledné vyšetrenie, aby mohol predstúpiť pred občanov ako človek, ktorý naozaj sa má právo uchádzať o ich dôveru.
Takisto je jeho povinnosťou vystúpiť a stáť pred parlamentom ako najvyšším orgánom tejto krajiny. Sme parlamentnou demokraciou. Parlamentná demokracia, zdôrazňujem, znamená, že parlament stojí nad vládou, nie vláda stojí nad parlamentom. A premiér má tu stáť, má čeliť otázkam poslancov, má im odpovedať na ich otázky, a nie zbabelo z parlamentu utekať. Preto by som rád položil pánu premiérovi Ficovi vo väzbe na kauzu emisie, ktorá sa uskutočnila za jeho vlády, niekoľko otázok, ktoré stále zostávajú nezodpovedané. Keď sa budeme posúvať v tej časovej línii od aktuálnych udalostí k tým vzdialenejším, tou prvou je, ako si máme vysvetliť, že ešte donedávna, donedávna tvrdil, že akýsi zoznam, ktorý opozícia žiadala a kvôli ktorému zvolávala mimoriadnu schôdzu, je bluf? To je citát slov pána premiéra. Tento zoznam je bluf. Ako to, že tvrdil, napriek tomu, že vedel, že taký zoznam existuje a vo svojom úvodnom slove to potvrdil alebo vo svojej reakcii, ktorá tu zaznela, že áno, takýto zoznam podľa neho už niekoľko rokov dokonca existuje, ako to, že občanom tejto krajiny tvrdil, že je bluf? Klamal alebo sa snažil niečo zakryť? Keď sa tento zoznam, aj keď podľa mňa veľmi čiastočný, neúplný a len schematický, dostal na verejnosť vďaka jednému z poslancov, vďaka kolegovi Lipšicovi, do hodiny, do jednej hodiny zvolala prokuratúra tlačovku a prišla s vlastným zoznamom, ktorý je temer rovnaký, ale iba temer. A to temer je veľmi dôležité a veľmi výrazné. Tá odlišnosť je, že na zozname prokuratúry, ktorá dovtedy v súlade s premiérom Ficom tvrdila, že o ničom nevie a že to je asi bluf, zmizlo meno jedného zo zakladateľov SMER-u. Zmizlo meno jedného z dominantných sponzorov SMER-u a zmizlo meno človeka, ktorý stojí za mnohými, mnohými aktivitami v obchodnej oblasti, ktoré sa viažu na vládu SMER-ru, zmizlo meno pána Brhela a bolo nahradené pánom Bilasom, ktorý, pýtam sa, plní teraz v tomto prípade úlohu bieleho koňa, aby prekryl účasť ľudí blízkych strane SMER? A pozmenila prokuratúra tento zoznam, aby vyhovoval viacej tomu, čo chce, aby občania tomu uverili?
Odpoveď na tieto dve otázky dokáže dať len dôsledné vyšetrovanie a len dôsledné zverejnenie všetkých informácií, ktoré poskytli švajčiarske vyšetrovacie orgány. Občania sa majú právo pýtať a pýtajú sa, ako je možné, že slovenská polícia povie, že nič sa nedá vyšetriť, žiadny skutok sa nestal, ale švajčiarske vyšetrovacie orgány pošlú slovenskej polícii podrobný zoznam firiem, ktoré sa na danej transakcii zúčastnili, výpisy z účtov, prevody finančných prostriedkov aj osoby, ktoré boli na tomto zúčastnené. A máme sa domnievať, že to, čo bolo zatiaľ zverejnené, je úplné? Ja si myslím, že nie. Veď tam vidíme len schránkové firmy! Ale na to netreba byť nejakým vyškoleným vyšetrovateľom, na to stačí normálne logika, aby sme si položili otázku: a čo sa stalo s tými peniazmi, ktoré doputovali do danej schránkovej firmy? Sú tam na účtoch? Alebo odišli z týchto účtov ďalej? Keď odišli z týchto účtov, na ktoré účty odišli? Keď neodišli z účtov, ale boli vybrané v hotovosti, kto vybral tieto peniaze? To všetko je známe. To všetko je známe a som presvedčený, že všetky tieto informácie švajčiarska strana našim orgánom, príslušným orgánom poskytla. Tie ju však, tieto informácie nezverejnili.
Snáď nie sme tak naivní, aby sme si mysleli, že na účtoch týchto schránkových firiem naďalej spočívajú tie obrovské desiatky miliónov, ktoré tam doputovali,a sú tam na termínovaných vkladoch? Tie sú už dávno preč, ale veľmi jednoduché príslušné orgány vedia a už určite aj majú vystopované, kam tieto peniaze išli. A ja žiadam, aby slovenská verejnosť vedela, kde tieto peniaze prišli a kto mal z nich úžitok a či mená, ktoré boli zverejnené, respektíve, ktorý zoznam je presný, či ten, ktorý bol zverejnený poslancom Lipšicom, alebo ten, ktorý bol zverejnený Generálnou prokuratúrou? Sú tam zásadné rozpory a veľmi dôležité zásadné rozpory.
Ďalšou dôležitou informáciou, ktorú premiér musí mať schopnosť zodpovedať, dôveryhodne zodpovedať, je, či v čase, keď bol premiérom, dostal informácie od spravodajskej služby o tom, že obchod, ktorý sa pripravuje, je podozrivý, netransparentný a škodlivý pre Slovenskú republiku. Už tu zaznelo konkrétne číslo daného podania. Ako to, že pán premiér nevie zodpovedať jednoznačne, mal som túto informáciu, alebo som ju nemal? Ako to, že poslanci nedostanú jednoznačnú odpoveď, pretože všetky takéto informácie sú zaznamenané, kedy boli poskytnuté a kedy sa dostali na Úrad vlády, či pán premiér hovorí pravdu, až by na takúto otázku zodpovedal, alebo pravdu nehovorí? A až takúto informáciu dostal, tak je jedno jednoznačné, že premiér vedel o tejto transakcii aj od spravodajských služieb a nekonal.
Ďalšia otázka, ktorá tu už zaznela, je, prečo premiér okamžite do 24-ch hodín odvolal ministra, ktorý sa pod tlakom okolností a verejnosti rozhodol zrušiť tento nevýhodný obchod, čím by zachránil pre Slovenskú republiku takmer 50 mil. eur? Prečo v reakcii na túto skutočnosť a na túto, na toto rozhodnutie ministra ho premiér nepodporil, nepostavil sa za neho, ale, naopak, ho okamžite odvolal a ešte to okorenil tvrdením, že on nepotrebuje slabého ministra? Čo to znamená byť slabým ministrom v tomto podaní, v podaní premiéra Fica? Slabým ministrom, ktorý nie je schopný zakryť, zakryť kšeft, ktorý je dávno dohodnutý a ktorý je rozbehnutý. Slabý minister, ktorý podľahne tlaku verejnosti a opozície, zľakne sa a nechce pokračovať v tomto špinavom kšefte. To je slabý minister, ktorý je do dvadsiatich štyroch hodín odvolaný.
Keď tu pán premiér aj pán minister Kaliňák tvrdili, že bola vyvodená politická zodpovednosť, že boli odvolaní ministri, že rezort bol zobraný koaličnému partnerovi, tak sa pozrime bližšie, ako bola tá politická zodpovednosť vyvodená. Tak, že bol za ministra vymenovaný hlavný nástenkár z inej kauzy, ktorá je do neba volajúca a dodnes nepotrestaná? Kde Slovensko prišlo o obrovské sumy, 350 miliónov slovenských korún? Hovoríme o nástenkovom tendri. Takto sa vyvodzuje politická zodpovednosť, že spolupáchateľ povýši a dá sa mu väčšia, väčšia právomoc? Pretože to není slabý minister, ten dokáže ustáť tlak verejnosti, ten bude kryť kšefty až do skonania tela, ako sa aj stalo. Tak takýmto spôsobom sa realizovala politická zodpovednosť.
No ale pán premiér nezačal vo svojej pozícii funkciu len teraz a bolo by naozaj chybou, keby sme nespomenuli ďalšie významné míľniky, ktorými je lemovaná jeho politická cesta až do politickej, alebo áno, politickej kampane na prezidenta Slovenskej republiky. Jednou z tých veľmi významných a tiež veľmi účinne zastavených z hľadiska vyšetrovania káuz je nahrávka s Ficovým hlasom, kde sa hrdo hlási k tomu, že vybavil, zabezpečil pre stranu SMER vlastnou hlavou 40 miliónov. Keby ste si náhodou chceli vypočuť túto nahrávku, je voľne a verejne prístupná, stačí ísť na YuoTube, zadať príslušnú frázu a môžete si to počúvať dookola. V tejto veci bolo podané, bol podaný návrh na trestné stíhanie. Ale, čuduj sa svete, ako je to na Slovensku bežné, príslušný prokurátor špeciálnej prokuratúry túto kauzu zastavil. Pán Dušan Kováčik zrušil uznesenie o trestnom stíhaní ako neopodstatnené a tým bolo znemožnené, aby bola podrobená hlasovej analýze táto nahrávka, aby bolo potvrdené, alebo vyvrátené, či sa jedná o hlas pána premiéra Fica.
A znova sa musím pýtať. Je to správne, aby ľudia pred tým, ako sa rozhodnú, koho chcú mať v prezidentskom paláci, nemali jasno v tom, že niekto na nahrávke hovorí o tom, ako pokútnou formou zabezpečí 40 miliónov, a zabezpečil to a tieto peniaze sa nikde nikdy neobjavili v oficiálnom účtovníctve? To znamená, došlo k jasnému porušeniu zákona? Nechce prezidentský kandidát vysvetliť a obhájiť, že to nie je tak, že to je manipulácia? Videl som vystúpenia pána premiéra z danej doby, kedy hovoril, že takých nahrávok je možné urobiť koľko len chcete s každým hlasom o čomkoľvek. Až neviete, že dnes je už bežná hlasová identifikácia aj v bankovom styku, že zatelefonujete a banka vie, že sa rozpráva s tým priamym človekom. Nie je vôbec ťažké vykonať hlasovú analýzu danej nahrávky. Ale to, že sa tak nestalo, to spôsobili oficiálne vyšetrovacie orgány Slovenskej republiky.
Aj z tohto miesta, pretože tým, že to znova opakujem, aj keď som to hovoril už v iných vystúpeniach v Národnej rade, navrhoval som uznesenie, ktorým by Národná rada zaviazala alebo požiadala ministra vnútra, aby sa obnovilo toto vyšetrovanie. Viem, že dneska podanie takéhoto uznesenia by opäť narazilo na ignoranciu zo strany poslancov SMER-u, ale vyzývam generálneho prokurátora, nového generálneho prokurátora, aby sa postaral o obnovenie vyšetrovania v tejto kauze, aby sme vedeli, na čom sme, aby sme vedeli, kto sedí v premiérskom kresle, aby sme vedeli, kto sa uchádza o prezidentský úrad. A keď neobnoví toto vyšetrovanie, len potvrdí, že tu stále nemáme vládu zákona, že tu máme generálneho prokurátora, ktorý tam bol dosadený na to, aby kryl prechmaty, prešľapy a podvody, ktoré sa v minulosti na Slovensku diali za účasti politických špičiek.
Prečo je táto nahrávka taká zaujímavá? Tu nejde len o 40 mil., ktoré sa tam spomína, ale tu ide o to, že táto nahrávka veľmi presne z hľadiska indícií vedie k jednej konkrétnej kauze, k jednej konkrétnej privatizácii a ku konkrétnej provízii z tejto privatizácie pochádzajúcej. A vedie aj k rozuzleniu takého záhadného a nezodpovedaného, nezodpovedanej otázky, či pán Fico, premiér tejto vlády, bol v rámci, v rámci kauzy Gorila v byte, ktorý bol odpočúvaný, alebo nebol, na ktorú nikdy nezodpovedal. Ja vám jednoznačne poviem, že tam bol nie jedenkrát a že nie jedenkrát tam bol a nielen pil kolu. A zopakujem to, čo som už v tejto Národnej rade povedal, a teda zopakujem citáty, ktoré potvrdzujú, že je to tak. A znova kladiem otázku, prečo sa tým nezaoberajú príslušné orgány, vyšetrovacie orgány? Prečo sa takéto jasné, jasné indície nie sú dôvodom na to, aby boli vyšetrené? Pretože smerujú k podozreniam z nezákonnej činnosti.
Takže malé, malý návrat ku kauze Gorila. Priamo v spise, ktorý je veľmi dobre známy, sa hovorí: "Pán Haščák žiada pána Határa (nebohého dnes už, ktorý bol osobným tajomníkom pána Fica, neraz do tohto bytu chodil) pre úkony, ktoré sú v danom spise označené. Ako počuť šuchot peňazí, žiada pána Haščáka, aby Ficovi odkomunikoval Haščákov odkaz na stav spoločnosti, ktorú označuje pán Haščák písaním na papier. PENTA cirka pred jedným rokom pomáhala francúzskemu investorovi získať slovenskú spoločnosť. Ide o spoločnosť, ktorú vlastnili mestá Banská Bystrica, Zvolen a ďalšie obce. Határ potom môže Haščákovi oznámiť stav bez podrobností, napríklad tým, že mu povie 40 dekagramov salámy." Zhoda čísloviek nie je náhodná. Štyridsať miliónov zohnaných vlastnou hlavou a očakávanie na oznam, že 40 dekagramov salámy je v poriadku. Na ďalšom stretnutí pán Határ hovorí Haščákovi: "Ty vieš klásť nepríjemné otázky na môjho šéfa. Čo s tým má PENTA?" A teraz prichádza to zaujímavé, to, čo by malo jednoznačne médiá, ale predovšetkým vyšetrovateľov viesť k tomu, aby oni začali klásť nepríjemné otázky. "Haščák hovorí: ´Pán Fico si nepamätá, že s ním som sa o tomto rozprával pred rokom a pol v tomto byte?´" Tuto je jasný odkaz na návštevu pána Fica v byte na Vazovovej ulici, kde sa dohadovala privatizácia Stredoslovenských vodární, ktorú sprostredkovávala PENTA cez starostov, primátorov a miest, ktoré mali v nich podiel, a ktorí patrili k SMER-u. A znamená to, že sa tu jednalo o delenie provízie. Ako to, že tieto otázky vyšetrovatelia neskúmajú? Ako to, že sa na to nepýtame? Cesta pána Fica je takýmito kauzami priam lemovaná, a preto je našou povinnosťou pripomínať tieto kauzy a žiadať vysvetlenie.
Toto boli len niektoré z nich, kde otázky zjavne zostávajú nezodpovedané a kde otázky (pozn. red.: správne má byť - "odpovede") ako zástupcovia ľudu potrebujeme dostať. Sme parlamentnou demokraciou a parlamentná demokracia znamená, že tu sedia tí, ktorých zvolil ľud, pretože máme zastupiteľskú demokraciu. A ľud sa pýta, ako je to, pán Fico, so všetkými týmito záležitosťami? Ako je to s nástenkovým tendrom, kde Slovenská republika prišla o 350 miliónov? Ako je to so sociálnymi podnikmi, kde prišla o 340 miliónov? Ako je to s kauzou Tipos, kde odišlo bezdôvodne na Cyprus 483 miliónov? A ako je to s SPP, ktoré sa udialo, kauza s SPP, ktorá sa udiala za tejto vlády? Za tejto vlády došlo k takému brutálnemu vykradnutiu a znehodnoteniu tohto podniku, aké zatiaľ na Slovensku nemá obdoby. Nielenže štát kúpil stratovú matku, oslobodil tak investorov, súkromných investorov od znášania straty, ale navyše došlo k veľmi podivuhodným transakciám. Už sme sa tu zaoberali na schôdzi o odvolávaní pána premiéra Fica aj touto záležitosťou, preto pripomeniem len niektoré zaujímavé momenty. Noví investori nedali do tejto transakcie ani cent. Požičali si najprv 2,6 mld., aby následne, už ako vlastníci, požičali na získaný majetok ďalšie peniaze, ktorými tieto miliardy vrátili, a stále zostali vlastníkmi daného podniku. To znamená, slovenská vláda za zhoršenia podmienok svojej pozície ako spolumajiteľa zabezpečila a umožnila súkromných akcionárom, aby sa dostali k mnohomiliardovému majetku.
Otázka, ktorú si treba položiť, a nemali by sme si ju klásť my, je zaujímavá súvislosť. EPH ako nový vlastník si požičal 2,6 mld. za kúpu podielu v SPP, ale zaplatil 2,2 mld. Kam sa podelo 400 mil., ktoré zmizli? Kam sa podelo? Nie sú súčasťou transakcie, napriek tomu boli požičané, ale neboli zaplatené. Nie je to provízia, ktorá sa niekde roztiekla? A keď, kam? Keď švajčiarske orgány dokážu vystopovať, ako sa narábalo s prostriedkami, ktoré prechádzali cez celý svet, aby nakoniec skončili v schránkových firmách, ako to, že naša polícia nevie alebo nechce vyšetriť, ako tečú peniaze, ktoré súvisia s obrovskými transakciami, ktorých predmetom je štátny majetok a na ktorý doplácajú všetci občania Slovenskej republiky?
To, že tieto otázky nevie zodpovedať ten, ktorý je hlavnou postavou týchto káuz, je zrejmé už z toho, že tu nesedí. Je to zrejmé z toho, že má strach odpovedať na tieto otázky, že má strach, ako by vyzerala jeho tvár, keby dostával tieto otázky.
Pán minister, vy ste teraz povedali, že "posrať sa z teba má", citujem vaše slová. Pán minister, ja len poviem, že všetci by sme mali byť pred tvárou národa posratí, a ospravedlňujem sa za toto vulgárne slovo, ktoré vyšlo z úst pána Maďariča. (Reakcia uvedeného ministra: Prosím?!) Alebo... Ospravedlňujem sa? Pána Žigu? Tak sa ospravedlňujem. Pretože naša úloha je chrániť záujmy občanov a nie ich klamať, nie zneužívať moc na to, aby sa tu vybrané firmy a vybraní politici nabalili a bohatli na úkor celého Slovenska.
Ďakujem za pozornosť.
Autorizovaný
14:29
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:29
Július BrockaVystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:29 hod.
Ing.
Július Brocka
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán kolega Kaník, vo vašom vystúpení ste kritizovali Roberta Fica a krátko ste modelovali situáciu, že keď bude Robert Fico prezidentom. Pán kolega, Robert Fico nebude prezidentom, dopadne to ako v Banskej Bystrici, v druhom kole ho "porazí aj vrece zemiakov", ak by som použil známy výrok Roberta Fica.
Autorizovaný
14:30
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:30
Pavol FrešoČo sa týka práve toho, doprivatizácie SPP, ale nazveme to tak: odovzdanie SPP finančným žralokom. No ono je to presne tá istá schéma, ktorá je pri emisiách, žiadna kontrola parlamentu nad celým týmto obchodom, všetko sa to udialo skrytým...
Čo sa týka práve toho, doprivatizácie SPP, ale nazveme to tak: odovzdanie SPP finančným žralokom. No ono je to presne tá istá schéma, ktorá je pri emisiách, žiadna kontrola parlamentu nad celým týmto obchodom, všetko sa to udialo skrytým spôsobom. A keď sme tu o tom hovorili, tak si nepamätám, že by vstal ktorýkoľvek člen alebo členka vlády a išiel obhajovať tento obchod. A už si vôbec nepamätám, že by pán minister hospodárstva sa bol unúval na ktoromkoľvek výbore sa z toho zodpovedať, naopak, si veľmi dobre pamätám, ako parlamentná väčšina odmietla o tomto opakovane rokovať. A na výboroch ani nehovorím nejaký poslanecký prieskum, alebo že by sa páni poslanci zo SMER-u unúvali vysvetliť toto na výbore spolu s ministrom, v žiadnom prípade. Považujem toto za zlý vzorec chovania práve preto, že tie podozrenia, ktoré si načrtol, potom sa stávajú veľmi vážnymi.
A chcel by som na to apelovať, vážené kolegyne, vážení kolegovia, už to tu raz zaznelo v tejto sále z úst pána poslanca Hlinu, práve takéto momenty, kedy ľudia cítia, že parlament stráca kontrolu nad vládou, zvyšujú frustráciu a zvyšujú napätie v spoločnosti. Veď o nič nejde. V tomto prípade, keď sa bavíme o tom, že bola odovzdaná časť plynárne do rúk finančným špekulantom, treba to normálne vysvetliť, treba sa normálne postaviť a treba sem prísť vysvetliť to, a nie sa stále tomu vyhýbať. Ale, bohužiaľ, a toto presne súvisí s predmetom dnešnej schôdze o nedôvere premiérovi, tak, ako sa chová premiér, že sa vyhýba tomu, aby vysvetlil svoju úlohu v emisiách, tak sa potom chovajú všetci ostatní ministri, aby vysvetľovali akýkoľvek problém vo svojom rezorte. A to je poriadne hanba a za to stojí túto schôdzu poriadne dokončiť do konca, aby sa to nedialo.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:30 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Veľmi ma mrzí, prehrávame 3:1 (narážka na prebiehajúci hokejový zápas SR s USA), ale nie kvôli tomu, ale chcel som vo faktickej reagovať na predrečníka.
Čo sa týka práve toho, doprivatizácie SPP, ale nazveme to tak: odovzdanie SPP finančným žralokom. No ono je to presne tá istá schéma, ktorá je pri emisiách, žiadna kontrola parlamentu nad celým týmto obchodom, všetko sa to udialo skrytým spôsobom. A keď sme tu o tom hovorili, tak si nepamätám, že by vstal ktorýkoľvek člen alebo členka vlády a išiel obhajovať tento obchod. A už si vôbec nepamätám, že by pán minister hospodárstva sa bol unúval na ktoromkoľvek výbore sa z toho zodpovedať, naopak, si veľmi dobre pamätám, ako parlamentná väčšina odmietla o tomto opakovane rokovať. A na výboroch ani nehovorím nejaký poslanecký prieskum, alebo že by sa páni poslanci zo SMER-u unúvali vysvetliť toto na výbore spolu s ministrom, v žiadnom prípade. Považujem toto za zlý vzorec chovania práve preto, že tie podozrenia, ktoré si načrtol, potom sa stávajú veľmi vážnymi.
A chcel by som na to apelovať, vážené kolegyne, vážení kolegovia, už to tu raz zaznelo v tejto sále z úst pána poslanca Hlinu, práve takéto momenty, kedy ľudia cítia, že parlament stráca kontrolu nad vládou, zvyšujú frustráciu a zvyšujú napätie v spoločnosti. Veď o nič nejde. V tomto prípade, keď sa bavíme o tom, že bola odovzdaná časť plynárne do rúk finančným špekulantom, treba to normálne vysvetliť, treba sa normálne postaviť a treba sem prísť vysvetliť to, a nie sa stále tomu vyhýbať. Ale, bohužiaľ, a toto presne súvisí s predmetom dnešnej schôdze o nedôvere premiérovi, tak, ako sa chová premiér, že sa vyhýba tomu, aby vysvetlil svoju úlohu v emisiách, tak sa potom chovajú všetci ostatní ministri, aby vysvetľovali akýkoľvek problém vo svojom rezorte. A to je poriadne hanba a za to stojí túto schôdzu poriadne dokončiť do konca, aby sa to nedialo.
Ďakujem pekne.
Autorizovaný
14:32
Vystúpenie v rozprave 14:32
Zsolt SimonAle čo už! Robert Fico...
Ale čo už! Robert Fico odkazuje občanom tejto krajiny aj týmto svojím postojom, že jemu nejde o občana, jemu ide o sponzora SMER-u, jemu ide nanajvýš od občana len o jeho hlas a to vo voľbách. Robert Fico je zodpovedný za správu tejto krajiny, je zodpovedný, ako sa občania majú a cítia sa v tejto krajine. A je skutočnosťou, že nie je dobrým premiérom, pretože mu nezáleží na občanoch, ani na verejnom záujme.
Prečo si to dovolím povedať? Robert Fico si vybral svojich koaličných partnerov, nikto mu nenútil na krk v roku 2006. On si vybral SNS, vybral si aj HZDS, pričom poznal ich minulosť. A keď ich poznal, tak vládol s nimi. Zostavil vládu, a preto, aby ich mohol kontrolovať, uplatňoval tzv. krížovú kontrolu. Na ministerstve životného prostredia bol to minister za SNS a štátny tajomník jeden za HZDS, druhý za SMER. Teda pán Robert Fico mal plnú kontrolu, Robert Fico bol ten, ktorý dal návrh na menovanie ministra životného prostredia a na všetkých ďalších ministrov svojej vlády. Ba čo viac, vtedy, keď táto kauza vypukla, a hovoríme tu viac-menej o ministrovi Chrbetovi, minister Chrbet bol už druhým ministrom v poradí na ministerstve životného prostredia. To znamená, že sa začalo striedať, striedanie na ministerstve životného prostredia.
Dovolím si k tomu vystúpiť a vyjadriť sa, nakoľko vo vláde Ivety Radičovej som si sadol na miesto ministra pôdohospodárstva a sedel som na stoličke, na ktorej v predchádzajúcom období vlády Roberta Fica sa vystriedalo viac ako desať ministrov. Lebo boli to ministri pôdohospodárstva, boli to ministri za životné prostredie a boli to ministri za regionálny rozvoj, všetko to sa tam sústredilo.
A teraz poďme sa pozrieť, ku kauze emisie. Kauza emisie vypukla v roku 2008. Ako, vtedy ako člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie aj s kolegom Frešom sme niekoľkokrát urobili poslanecký prieskum. Osobne som niekoľkokrát žiadal Roberta Fica, aby zverejnil utajovaný materiál, ktorý na Úrade vlády prerokovali 15. októbra 2008. Tento materiál znie: Návrh na schválenie predaja priznaných jednotiek AAU. Materiál bol označený ako "NESPRÍSTUPŇOVAŤ". Tí, ktorí mali právo tento materiál sprístupniť, bol minister životného prostredia a predseda vlády. Ani jeden, ani druhý tento materiál nesprístupnili. Sprístupnený pre verejnosť tento materiál je, až odkedy som sa stal na chvíľu aj ministrom životného prostredia a požiadal som o jeho odtajnenie, pretože niet čo skrývať a zakrývať o kauze emisie.
Pokiaľ sa pozriem na tento materiál a budem z neho citovať, tento materiál má uznesenie vlády, ktoré znie: vláda schvaľuje predaj nepridelených častí priznaných jednotiek AAU. Teda emisie. Robert Fico, keď hovorí, že on o tomto obchode nevedel, ani nevedel, ako sa to bude diať a aký má právny základ, tak toto tvrdenie neobstojí, pretože samotný materiál cituje zákon, ktorý v tom čase vďaka zmene, ktorú vykonala jeho vláda rok predtým, umožňuje predávať emisie nasledovne, citujem: "nepridelená časť priznaných jednotiek – môže ministerstvo predať priamo, sprostredkovane alebo na dražbe kvót". Robert Fico vedel, že môže byť predávaná aj sprostredkovane. Robert Fico neustále žiadal od nás, v tom čase od opozície, aby sme dali dôkaz o tom, za koľko sa predávajú emisie. Pričom jeho minister v tomto materiáli uvádza, citujem: "Momentálna hodnota kolíše v rozmedzí cirka 18 až 26 eur za jednotku v závislosti na ponuke a dopytu." Toľko citát z materiálu, ktorý prerokovala vláda.
To, že pán minister, to, že predseda vlády nevedel, že komu sa to ide predávať a ako sa ide predávať, opäť neobstojí, pretože v materiáli sa píše, že kupujúcim má byť spoločnosť Interblue Group LLC, ponúkaná suma 6,05 eur za tonu CO2 jednotiek AAU v disponibilnom objeme pre SR. Tvrdenie kohokoľvek, že nie je možné dokázať spôsobenú škodu, je prinajmenšom zavádzajúce. Zavádzajúce preto, lebo o mesiac po prerokovaní tohto materiálu bola podpísaná kúpno-predajná zmluva, podpísaná ministrom Chrbetom, ktorá hovorí o čiastke 5,05, teda jedno euro za tonu menej, než bolo v materiáli, ktorý prerokovala a schválila vláda Slovenskej republiky. Keď toto nestačí vyšetrovateľom, aby skonštatovali, že došlo k spôsobeniu škody pre občanov Slovenskej republiky, tak neviem čo?! Mnohokrát sme v tom čase počúvali, že akási švajčiarska spoločnosť sa skade zobrala, že si robí nárok a že nemôže mať nárok na kvótu alebo na výkon. Robert Fico v tomto materiáli dostal informáciu, že spoločnosť má zriadenú pobočku pre Európu so sídlom vo Švajčiarsku. Chápem – po tom, ako minister v predchádzajúcej vláde som dal sprístupniť tento materiál a je verejne prístupný medzi prerokovanými materiálmi na portále vlády 15. októbra 2008 a každý si ho má možnosť z tej, stiahnuť, prečítať – chápem, že prečo Robert Fico nechcel zverejniť tento materiál.
Keď to dám do súvislosti s tým, čo povedal kolega Galko, že Robert Fico už dostal spravodajskú správu v roku 2007 o nevýhodnosti tejto zmluvy a tejto transakcie, je jasným dôkazom, že Robert Fico nekonal v záujme občanov tejto krajiny, nekonal v záujme vere..., verejnej, ale v záujme niekoho iného, seba samého alebo niekoho zo sponzorov SMER-u. Robert Fico, keby hneď nemal informáciu v roku 2007 od spravoda..., od svojej informačnej služby o tom, že sa pripravuje takáto nevýhodná zmluva, tak minimálne mal od 15. októbra do 13. novembra 2008 dostatočný časový priestor na to, aby si preveril, že kupujúci je akou spoločnosťou, keď sa i, keď Slovenská republika ide robiť takýto veľký obchod. Mal na to všetky možnosti, či už políciu alebo spravodajské služby, na to, aby si to preveril, že sa jedná o garážovú spoločnosť. Keď Robert Fico nezistil, nekonal, alebo vedel a nezabránil, je vedo..., je zodpovedný za to, že došlo k poškodeniu občanov tejto krajiny.
Mnohokrát Robert Fico zopakoval, že z tohto obchodu politická strana SMER nemala nič. Možno je to pravda, možno nie. Ale je pravdou skutočnosť, že občania tejto krajiny boli poškodení, pretože dostali zarobené menej peňazí, než mali, a ten rozdiel sa dostal niekomu inému do vrecka. Pre mňa je podstatné, že premiér Robert Fico spôsobil škodu občanom tejto krajiny a občania si nezaslúžia mať takéhoto premiéra. Keď pri správe krajiny nie je prioritou občan, ale sponzor SMER-u a emisie a príjem z nich má slúžiť v prospech občanov a len občanom a nie sponzorom, tak Robert Fico nemá byť predsedom vlády. Nemá byť tým človekom, ktorý vládne v tejto krajine, lebo si ju nezaslúžia občania tejto krajiny. Robert Fico je pripravený poskytnúť istoty, ale len pre sponzorov a pre vyvolených.
Po tom, čo minister Chrbet pod tlakom, tak ako moji kolegovia povedali, ktorý pripravil tento materiál a korektne podľa mňa informoval vládu a predsedu vlády o tom, čo sa ide diať, pripravil druhý materiál, aby chybu, možno pod verejným tlakom, napravil, Robert Fico ho vyprášil ako ombudsmanku z vlády a neodsúhlasil tento materiál a pokračoval vo výmene, radšej odvolal ministra Chrbeta. Hneď za ním nasledovalo vymenovanie na chvíľu pána Turského, potom si to zobral do vlastných rúk a rezort riadil minister Čaplovič, potom minister Medveď. Ako človek znalý, ako najlepšie zakryť stopy, tak zrušil aj ministerstvo životného prostredia, aby vyuzliť, kde peniaze zmizli, bolo ešte ťažšie. Preto nesie zodpovednosť.
Robert Fico opakovane dokazuje, že mu nejde o verejný záujem, o životy a majetok občanov. Toto dokazuje nie, nielen kauza emisie, ale aj plánovaná ťažba uránu na Jahodnej pri Košiciach. Robert Fico ani jeden jedinýkrát, či už za prvej vlády alebo teraz, sa nevyjadril, že je proti ťažbe uránu na Jahodnej. Stranícki aparáčnici, primátor či predseda vyššieho územného celku v Košiciach sa vyjadrujú hlasne, že sú proti ťažbe, ale reálne na úrovni vlády sa realita posúva bližšie a bližšie k ťažbe. Keď minister po nástupe druhej Ficovej vlády, minister hospodárstva podpísal memorandum 14. decembra 2012 s ťažobnou spoločnosťou, ktorá je matkou tej, ktorá vykonáva geologický prieskum, a odvoláva sa, citujem z memoranda, "zo strategických dokumentov Slovenskej republiky vo vzťahu k využitiu nerastného bohatstva stratégie energetickej bezpečnosti SR z roku 2008 a programového vyhlásenia vlády pre rok 2012 a 2016". Toto je základ pre to, aby minister hospodárstva podpísal memorandum so spoločnosťou na ťažbu uránu v Košiciach.
Je pravdou, že na konci prvej Ficovej vlády pod verejným tlakom došlo k zmene zákonov a o umožnenie zásahu verejnosti do rozhodovacieho procesu. Čuduj sa svet, po tom, čo sa to dostalo do zákona, samotné obce a zainteresované organizácie sa začali o to zaujímať, požiadali generálneho prokurátora, ktorý dal protest na ministerstvo životného prostredia. Minister Žiga 7. augusta 2013 tomuto protestu vyhovel. Následne začiatkom tohto roku opätovne povolil túto ťažbu, teda geologický prieskum, a verejne odôvodňoval to tým, že by hrozila Slovenskej republike arbitráž. Arbitráž, ak si dobre pamätám, vo výške asi dvadsiatich miliónov eur. To je jedno, či dvadsať alebo tridsať alebo päťdesiat, pýtam sa: Niekto ohodnotil životy a majetok občanov Košíc a okolia na nejakú čiastku? Pýtam sa, pán minister Žiga, možno, že je veľmi ťažko vám počúvať tieto slová, ale toto dokazuje jedine a jedine to, že predseda vlády Robert Fico nemá záujem o občanov, o ich životy a majetok. Má záujem jedine o sponzorov?
A toto je jeden z tých istých príkladov ako emisie, že nesledoval verejný záujem, nesledoval záujem občanov, ale sleduje záujem niečí iný. Ja len chcem poukázať na to, že sa tu ťahá medový motúz pred občanmi, ale realita je niekde úplne inde. Možno, že je to ťažké počúvať, ale nech sa páči. Pričom predloženie geologického prieskumu má aj odôvodnenie, citujem z rozhodnutia pána ministra: "Držiteľ prieskumného územia v danom prípade postupoval v dobrej miere a v zmysle záverov čiastkovej záverečnej správy a podpísaného memoranda o porozumení na vládnej úrovni a v súlade s geologickým zákonom požiadal o predĺženie platnosti lehoty prieskumného územia." Pán minister Žiga v apríli 2013 na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach uviedol: "A zákon", citujem, "a zákon hovorí, že pokiaľ žiadateľ splnil všetky zákonom určené požiadavky, prieskumné územie sa predlžuje." Tvrdil občanom Košíc, že sa predlžuje automaticky, keď splnia všetky podmienky. Potom je na mieste otázka, prečo v samotnom uznesení alebo rozhodnutí, ktoré vydal, hovorí o tom, že ministerstvo môže rozhodnúť o predĺžení? Ministerstvo už v roku 2009 mohlo rozhodnúť o tom, že v geologickom prieskume na Jahodnej pokračovať nebude. Vtedy rozhodol, že geologický prieskum predĺži o ďalšie štyri roky. Dnes minister Žiga mal možnosť rozhodnúť, že nebude pokračovať v geologickom prieskume, a napriek tomu, že v zákone je možnosť a nie povinnosť a vie, že viac ako 100 000 občanov sa vyjadrilo proti ťažbe, vie, že mestské časti a dotknuté obce nemajú kladné stanovisko k tejto aktivite, napriek tomu rozhodol, i keď predtým vyhovel protestu prokurátora, rozhodol o tom, že prieskum sa ešte predĺži.
Je namieste otázka, keď teraz verejne v médiách obhajovali predĺženie tým, že by na Slovenskej republike hrozila arbitráž, tak je namieste otázka, že keď prieskum sa bude konať dlhšie o dva roky, tak Slovenskej republike arbitráž už hroziť nebude? Či už hroziť nebude preto, lebo je memorandum o spolupráci s ťažobnou spoločnosťou a tá ťažba sa povolí? Kladiem si otázku, čím si Košičania vyslúžili takýto trest od predsedu vlády Roberta Fica a od politickej strany SMER? Však do uránových baní do Jáchymova posielali tých, ktorí boli zločincami proti tejto krajine. Do Košíc sa prináša ťažba, i keď s tým nesúhlasia.
Preto, aby som sa pozrel na vec bližšie, tak som minulý týždeň mal stretnutie s dotknutými starostami tých častí, kde, ktorých sa to týka. Tam odznelo, že už v súčasnosti posledný rozbor pitnej vody vo Vyšnom Klatove potvrdil, teda vyšiel so zvýšenými hodnotami rádiovými a stopových prvkov. Robert Fico je zodpovedný za to, nerád, ale použijem slová pána kolegu Hlinu, čaká a robí všetko pre to, aby Košičania začali svietiť. Je záujem väčší v biznise ako majetku a živote občanov Košíc. Pýtam sa, akú hodnotu budú mať domy a byty v Košiciach, keď tam bude uránová baňa? Ich cena bude stúpať? Alebo ich cena bude klesať? Povedal to niekto tým Košičanom? Povedal niekto tým Košičanom, akú a skade budú piť vodu, keď už dneska namerajú zvýšené hodnoty? Riešil to niekto, túto otázku? Riešil niekto otázku, že kde je ten odpad z neho, ktorý vyťažili z prieskumného konania? Nie. Aj za toto je zodpovedný Robert Fico. Lebo keby Robert Fico zaujal jasné stanovisko tak, ako sa vyjadrili dotknuté obce a tak, ako sa vyjadrilo viac ako 100 000 ľudí, tak by ho stalo námahy asi tak na pol hodinu, aby celý tento proces zastavil.
A tu sa vrátim k emisiám. Aj v tomto prípade Robert Fico sa vyhýba zodpovednosti a vyhýba sa zaujať jasné stanovisko. Zahmlieva, posúva vec a výsledok bude, výsledok bude, že tá ťažba na Jahodnej bude. Bohužiaľ, je mi to nesmierne ľúto, vláda Roberta Fica zabezpečí, že tam tá ťažba bude. Presne tak isto, ako zabezpečil to, že biznis z emisií sa dokonal. Na biznise z emisií, tým, že zahmlieval, niekto zarobil. Aj na biznise s uránom niekto zarobí. Tí, ktorí na to doplatia, budú občania tejto krajiny.
Preto je treba povedať, že možno tých dôvodov, tak ako aj kolega Kaník povedal, by bolo ešte oveľa viac, za ktorých by bolo namieste vysloviť nedôveru predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Sám ešte z rezortu by som mohol povedať aj dôvod rozkrádania štátnych lesov, pretože máme tam dlžníkov, ktorí dostávajú drevo bez toho, aby za to zaplatili presne tak isto, ako v prvej jeho vláde. Ale nie je podstatné vymenovať všetky jeho pochybenia, ale poukázať na tie najzávažnejšie. Robert Fico nie je dobrým premiérom. Nezáleží mu na občanoch, ani na verejnom záujme. Len a len na tom, koľko má hlasov vo voľbách a na kšeftoch pre sponzorov pre SMER. Toto sú jedine jeho záujmy a nič viac. A preto by mal byť Robert Fico odvolaný.
Ďakujem. (Potlesk.)
Ďakujem. Vážená pani predsedajúca, vážení páni ministri, kolegyne, kolegovia. Je smutné, že pri odvolávaní a vyslovení nedôvery Robertovi Ficovi, predsedovi vlády Slovenskej republiky, predseda vlády nie je prítomný v sále Národnej rady. Bolo v plnej kompetencii Roberta Fica spolu s jeho straníckym kolegom, predsedom parlamentu zvolať túto schôdzu tak, aby Robert Fico na tejto schôdzi sedieť mohol.
Ale čo už! Robert Fico odkazuje občanom tejto krajiny aj týmto svojím postojom, že jemu nejde o občana, jemu ide o sponzora SMER-u, jemu ide nanajvýš od občana len o jeho hlas a to vo voľbách. Robert Fico je zodpovedný za správu tejto krajiny, je zodpovedný, ako sa občania majú a cítia sa v tejto krajine. A je skutočnosťou, že nie je dobrým premiérom, pretože mu nezáleží na občanoch, ani na verejnom záujme.
Prečo si to dovolím povedať? Robert Fico si vybral svojich koaličných partnerov, nikto mu nenútil na krk v roku 2006. On si vybral SNS, vybral si aj HZDS, pričom poznal ich minulosť. A keď ich poznal, tak vládol s nimi. Zostavil vládu, a preto, aby ich mohol kontrolovať, uplatňoval tzv. krížovú kontrolu. Na ministerstve životného prostredia bol to minister za SNS a štátny tajomník jeden za HZDS, druhý za SMER. Teda pán Robert Fico mal plnú kontrolu, Robert Fico bol ten, ktorý dal návrh na menovanie ministra životného prostredia a na všetkých ďalších ministrov svojej vlády. Ba čo viac, vtedy, keď táto kauza vypukla, a hovoríme tu viac-menej o ministrovi Chrbetovi, minister Chrbet bol už druhým ministrom v poradí na ministerstve životného prostredia. To znamená, že sa začalo striedať, striedanie na ministerstve životného prostredia.
Dovolím si k tomu vystúpiť a vyjadriť sa, nakoľko vo vláde Ivety Radičovej som si sadol na miesto ministra pôdohospodárstva a sedel som na stoličke, na ktorej v predchádzajúcom období vlády Roberta Fica sa vystriedalo viac ako desať ministrov. Lebo boli to ministri pôdohospodárstva, boli to ministri za životné prostredie a boli to ministri za regionálny rozvoj, všetko to sa tam sústredilo.
A teraz poďme sa pozrieť, ku kauze emisie. Kauza emisie vypukla v roku 2008. Ako, vtedy ako člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie aj s kolegom Frešom sme niekoľkokrát urobili poslanecký prieskum. Osobne som niekoľkokrát žiadal Roberta Fica, aby zverejnil utajovaný materiál, ktorý na Úrade vlády prerokovali 15. októbra 2008. Tento materiál znie: Návrh na schválenie predaja priznaných jednotiek AAU. Materiál bol označený ako "NESPRÍSTUPŇOVAŤ". Tí, ktorí mali právo tento materiál sprístupniť, bol minister životného prostredia a predseda vlády. Ani jeden, ani druhý tento materiál nesprístupnili. Sprístupnený pre verejnosť tento materiál je, až odkedy som sa stal na chvíľu aj ministrom životného prostredia a požiadal som o jeho odtajnenie, pretože niet čo skrývať a zakrývať o kauze emisie.
Pokiaľ sa pozriem na tento materiál a budem z neho citovať, tento materiál má uznesenie vlády, ktoré znie: vláda schvaľuje predaj nepridelených častí priznaných jednotiek AAU. Teda emisie. Robert Fico, keď hovorí, že on o tomto obchode nevedel, ani nevedel, ako sa to bude diať a aký má právny základ, tak toto tvrdenie neobstojí, pretože samotný materiál cituje zákon, ktorý v tom čase vďaka zmene, ktorú vykonala jeho vláda rok predtým, umožňuje predávať emisie nasledovne, citujem: "nepridelená časť priznaných jednotiek – môže ministerstvo predať priamo, sprostredkovane alebo na dražbe kvót". Robert Fico vedel, že môže byť predávaná aj sprostredkovane. Robert Fico neustále žiadal od nás, v tom čase od opozície, aby sme dali dôkaz o tom, za koľko sa predávajú emisie. Pričom jeho minister v tomto materiáli uvádza, citujem: "Momentálna hodnota kolíše v rozmedzí cirka 18 až 26 eur za jednotku v závislosti na ponuke a dopytu." Toľko citát z materiálu, ktorý prerokovala vláda.
To, že pán minister, to, že predseda vlády nevedel, že komu sa to ide predávať a ako sa ide predávať, opäť neobstojí, pretože v materiáli sa píše, že kupujúcim má byť spoločnosť Interblue Group LLC, ponúkaná suma 6,05 eur za tonu CO2 jednotiek AAU v disponibilnom objeme pre SR. Tvrdenie kohokoľvek, že nie je možné dokázať spôsobenú škodu, je prinajmenšom zavádzajúce. Zavádzajúce preto, lebo o mesiac po prerokovaní tohto materiálu bola podpísaná kúpno-predajná zmluva, podpísaná ministrom Chrbetom, ktorá hovorí o čiastke 5,05, teda jedno euro za tonu menej, než bolo v materiáli, ktorý prerokovala a schválila vláda Slovenskej republiky. Keď toto nestačí vyšetrovateľom, aby skonštatovali, že došlo k spôsobeniu škody pre občanov Slovenskej republiky, tak neviem čo?! Mnohokrát sme v tom čase počúvali, že akási švajčiarska spoločnosť sa skade zobrala, že si robí nárok a že nemôže mať nárok na kvótu alebo na výkon. Robert Fico v tomto materiáli dostal informáciu, že spoločnosť má zriadenú pobočku pre Európu so sídlom vo Švajčiarsku. Chápem – po tom, ako minister v predchádzajúcej vláde som dal sprístupniť tento materiál a je verejne prístupný medzi prerokovanými materiálmi na portále vlády 15. októbra 2008 a každý si ho má možnosť z tej, stiahnuť, prečítať – chápem, že prečo Robert Fico nechcel zverejniť tento materiál.
Keď to dám do súvislosti s tým, čo povedal kolega Galko, že Robert Fico už dostal spravodajskú správu v roku 2007 o nevýhodnosti tejto zmluvy a tejto transakcie, je jasným dôkazom, že Robert Fico nekonal v záujme občanov tejto krajiny, nekonal v záujme vere..., verejnej, ale v záujme niekoho iného, seba samého alebo niekoho zo sponzorov SMER-u. Robert Fico, keby hneď nemal informáciu v roku 2007 od spravoda..., od svojej informačnej služby o tom, že sa pripravuje takáto nevýhodná zmluva, tak minimálne mal od 15. októbra do 13. novembra 2008 dostatočný časový priestor na to, aby si preveril, že kupujúci je akou spoločnosťou, keď sa i, keď Slovenská republika ide robiť takýto veľký obchod. Mal na to všetky možnosti, či už políciu alebo spravodajské služby, na to, aby si to preveril, že sa jedná o garážovú spoločnosť. Keď Robert Fico nezistil, nekonal, alebo vedel a nezabránil, je vedo..., je zodpovedný za to, že došlo k poškodeniu občanov tejto krajiny.
Mnohokrát Robert Fico zopakoval, že z tohto obchodu politická strana SMER nemala nič. Možno je to pravda, možno nie. Ale je pravdou skutočnosť, že občania tejto krajiny boli poškodení, pretože dostali zarobené menej peňazí, než mali, a ten rozdiel sa dostal niekomu inému do vrecka. Pre mňa je podstatné, že premiér Robert Fico spôsobil škodu občanom tejto krajiny a občania si nezaslúžia mať takéhoto premiéra. Keď pri správe krajiny nie je prioritou občan, ale sponzor SMER-u a emisie a príjem z nich má slúžiť v prospech občanov a len občanom a nie sponzorom, tak Robert Fico nemá byť predsedom vlády. Nemá byť tým človekom, ktorý vládne v tejto krajine, lebo si ju nezaslúžia občania tejto krajiny. Robert Fico je pripravený poskytnúť istoty, ale len pre sponzorov a pre vyvolených.
Po tom, čo minister Chrbet pod tlakom, tak ako moji kolegovia povedali, ktorý pripravil tento materiál a korektne podľa mňa informoval vládu a predsedu vlády o tom, čo sa ide diať, pripravil druhý materiál, aby chybu, možno pod verejným tlakom, napravil, Robert Fico ho vyprášil ako ombudsmanku z vlády a neodsúhlasil tento materiál a pokračoval vo výmene, radšej odvolal ministra Chrbeta. Hneď za ním nasledovalo vymenovanie na chvíľu pána Turského, potom si to zobral do vlastných rúk a rezort riadil minister Čaplovič, potom minister Medveď. Ako človek znalý, ako najlepšie zakryť stopy, tak zrušil aj ministerstvo životného prostredia, aby vyuzliť, kde peniaze zmizli, bolo ešte ťažšie. Preto nesie zodpovednosť.
Robert Fico opakovane dokazuje, že mu nejde o verejný záujem, o životy a majetok občanov. Toto dokazuje nie, nielen kauza emisie, ale aj plánovaná ťažba uránu na Jahodnej pri Košiciach. Robert Fico ani jeden jedinýkrát, či už za prvej vlády alebo teraz, sa nevyjadril, že je proti ťažbe uránu na Jahodnej. Stranícki aparáčnici, primátor či predseda vyššieho územného celku v Košiciach sa vyjadrujú hlasne, že sú proti ťažbe, ale reálne na úrovni vlády sa realita posúva bližšie a bližšie k ťažbe. Keď minister po nástupe druhej Ficovej vlády, minister hospodárstva podpísal memorandum 14. decembra 2012 s ťažobnou spoločnosťou, ktorá je matkou tej, ktorá vykonáva geologický prieskum, a odvoláva sa, citujem z memoranda, "zo strategických dokumentov Slovenskej republiky vo vzťahu k využitiu nerastného bohatstva stratégie energetickej bezpečnosti SR z roku 2008 a programového vyhlásenia vlády pre rok 2012 a 2016". Toto je základ pre to, aby minister hospodárstva podpísal memorandum so spoločnosťou na ťažbu uránu v Košiciach.
Je pravdou, že na konci prvej Ficovej vlády pod verejným tlakom došlo k zmene zákonov a o umožnenie zásahu verejnosti do rozhodovacieho procesu. Čuduj sa svet, po tom, čo sa to dostalo do zákona, samotné obce a zainteresované organizácie sa začali o to zaujímať, požiadali generálneho prokurátora, ktorý dal protest na ministerstvo životného prostredia. Minister Žiga 7. augusta 2013 tomuto protestu vyhovel. Následne začiatkom tohto roku opätovne povolil túto ťažbu, teda geologický prieskum, a verejne odôvodňoval to tým, že by hrozila Slovenskej republike arbitráž. Arbitráž, ak si dobre pamätám, vo výške asi dvadsiatich miliónov eur. To je jedno, či dvadsať alebo tridsať alebo päťdesiat, pýtam sa: Niekto ohodnotil životy a majetok občanov Košíc a okolia na nejakú čiastku? Pýtam sa, pán minister Žiga, možno, že je veľmi ťažko vám počúvať tieto slová, ale toto dokazuje jedine a jedine to, že predseda vlády Robert Fico nemá záujem o občanov, o ich životy a majetok. Má záujem jedine o sponzorov?
A toto je jeden z tých istých príkladov ako emisie, že nesledoval verejný záujem, nesledoval záujem občanov, ale sleduje záujem niečí iný. Ja len chcem poukázať na to, že sa tu ťahá medový motúz pred občanmi, ale realita je niekde úplne inde. Možno, že je to ťažké počúvať, ale nech sa páči. Pričom predloženie geologického prieskumu má aj odôvodnenie, citujem z rozhodnutia pána ministra: "Držiteľ prieskumného územia v danom prípade postupoval v dobrej miere a v zmysle záverov čiastkovej záverečnej správy a podpísaného memoranda o porozumení na vládnej úrovni a v súlade s geologickým zákonom požiadal o predĺženie platnosti lehoty prieskumného územia." Pán minister Žiga v apríli 2013 na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach uviedol: "A zákon", citujem, "a zákon hovorí, že pokiaľ žiadateľ splnil všetky zákonom určené požiadavky, prieskumné územie sa predlžuje." Tvrdil občanom Košíc, že sa predlžuje automaticky, keď splnia všetky podmienky. Potom je na mieste otázka, prečo v samotnom uznesení alebo rozhodnutí, ktoré vydal, hovorí o tom, že ministerstvo môže rozhodnúť o predĺžení? Ministerstvo už v roku 2009 mohlo rozhodnúť o tom, že v geologickom prieskume na Jahodnej pokračovať nebude. Vtedy rozhodol, že geologický prieskum predĺži o ďalšie štyri roky. Dnes minister Žiga mal možnosť rozhodnúť, že nebude pokračovať v geologickom prieskume, a napriek tomu, že v zákone je možnosť a nie povinnosť a vie, že viac ako 100 000 občanov sa vyjadrilo proti ťažbe, vie, že mestské časti a dotknuté obce nemajú kladné stanovisko k tejto aktivite, napriek tomu rozhodol, i keď predtým vyhovel protestu prokurátora, rozhodol o tom, že prieskum sa ešte predĺži.
Je namieste otázka, keď teraz verejne v médiách obhajovali predĺženie tým, že by na Slovenskej republike hrozila arbitráž, tak je namieste otázka, že keď prieskum sa bude konať dlhšie o dva roky, tak Slovenskej republike arbitráž už hroziť nebude? Či už hroziť nebude preto, lebo je memorandum o spolupráci s ťažobnou spoločnosťou a tá ťažba sa povolí? Kladiem si otázku, čím si Košičania vyslúžili takýto trest od predsedu vlády Roberta Fica a od politickej strany SMER? Však do uránových baní do Jáchymova posielali tých, ktorí boli zločincami proti tejto krajine. Do Košíc sa prináša ťažba, i keď s tým nesúhlasia.
Preto, aby som sa pozrel na vec bližšie, tak som minulý týždeň mal stretnutie s dotknutými starostami tých častí, kde, ktorých sa to týka. Tam odznelo, že už v súčasnosti posledný rozbor pitnej vody vo Vyšnom Klatove potvrdil, teda vyšiel so zvýšenými hodnotami rádiovými a stopových prvkov. Robert Fico je zodpovedný za to, nerád, ale použijem slová pána kolegu Hlinu, čaká a robí všetko pre to, aby Košičania začali svietiť. Je záujem väčší v biznise ako majetku a živote občanov Košíc. Pýtam sa, akú hodnotu budú mať domy a byty v Košiciach, keď tam bude uránová baňa? Ich cena bude stúpať? Alebo ich cena bude klesať? Povedal to niekto tým Košičanom? Povedal niekto tým Košičanom, akú a skade budú piť vodu, keď už dneska namerajú zvýšené hodnoty? Riešil to niekto, túto otázku? Riešil niekto otázku, že kde je ten odpad z neho, ktorý vyťažili z prieskumného konania? Nie. Aj za toto je zodpovedný Robert Fico. Lebo keby Robert Fico zaujal jasné stanovisko tak, ako sa vyjadrili dotknuté obce a tak, ako sa vyjadrilo viac ako 100 000 ľudí, tak by ho stalo námahy asi tak na pol hodinu, aby celý tento proces zastavil.
A tu sa vrátim k emisiám. Aj v tomto prípade Robert Fico sa vyhýba zodpovednosti a vyhýba sa zaujať jasné stanovisko. Zahmlieva, posúva vec a výsledok bude, výsledok bude, že tá ťažba na Jahodnej bude. Bohužiaľ, je mi to nesmierne ľúto, vláda Roberta Fica zabezpečí, že tam tá ťažba bude. Presne tak isto, ako zabezpečil to, že biznis z emisií sa dokonal. Na biznise z emisií, tým, že zahmlieval, niekto zarobil. Aj na biznise s uránom niekto zarobí. Tí, ktorí na to doplatia, budú občania tejto krajiny.
Preto je treba povedať, že možno tých dôvodov, tak ako aj kolega Kaník povedal, by bolo ešte oveľa viac, za ktorých by bolo namieste vysloviť nedôveru predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Sám ešte z rezortu by som mohol povedať aj dôvod rozkrádania štátnych lesov, pretože máme tam dlžníkov, ktorí dostávajú drevo bez toho, aby za to zaplatili presne tak isto, ako v prvej jeho vláde. Ale nie je podstatné vymenovať všetky jeho pochybenia, ale poukázať na tie najzávažnejšie. Robert Fico nie je dobrým premiérom. Nezáleží mu na občanoch, ani na verejnom záujme. Len a len na tom, koľko má hlasov vo voľbách a na kšeftoch pre sponzorov pre SMER. Toto sú jedine jeho záujmy a nič viac. A preto by mal byť Robert Fico odvolaný.
Ďakujem. (Potlesk.)
Autorizovaný
14:54
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:54
Pavol FrešoMiesto toho po ďalších piatich, respektíve šiestich, siedmich mesiacoch, keď už sa to nedalo nijakým spôsobom ututlať a už to bolo naozaj na hrane a minister Chrbet navrhol vláde, aby tento obchod zrušila, tak premiér Fico ministra Chrbeta odvolal a vláda vlastne pokračovala v tomto obchode ďalej. To isté aj s ďalším ministrom, s pánom Turským, ktorý nedostal žiaden pokyn o tom, aby zastavil tento obchod, a ďalší dvaja ministri, ktorí potom nechali tento obchod dobehnúť, to je jasná, jasná politická zodpovednosť.
A čo sa týka vzorca správania, keď hovoríme o uráne pri Košiciach, áno, je to to isté. Znova o tom nerozprávame, znova sa tvárime, že to nevidíme. A je to veľmi podobné, jak v prípade pezinskej skládky. Potom sa budeme tváriť, že sa vlastne ináč nedá, a na samý záver zistíme obľúbené, že to bolo všetko zákonné, že vlastne to ľudia mohli aj pripomienkovať, nepripomienkovať, vlastne sa zle vyjadrili, vlastne to takto podľa zákona vychádza.
Ja tento vzorec veľmi dobre poznám, nič sa na ňom nezmenilo ani v prvej, ani v druhej Ficovej vláde. A to je dôvod, že naozaj Slovensko si niečo zaslúži, Slovensko si zaslúži lídra, ktorý bude chrániť záujmy ľudí, normálne záujmy, ktorým každý rozumie, na ulici, v obciach, jednoducho záujmy tak, ako ich ľudia skutočne cítia. A Robert Fico ním nie je.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:54 hod.
Ing. Bc.
Pavol Frešo
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Ja len na tú časť, že ako mohol pán premiér Fico zistiť cenu emisií. No stačilo, nebolo treba ani tajnú službu, ani nič komplikované, stačilo zavolať na ministerstvo životného prostredia úradníkom, ktorí boli originálne poverení, poverení na narábanie s týmito emisiami, respektíve mali to v referáte. Lebo práve to policajné vyšetrovanie ukázalo, že to išlo všetko mimo nich. Tí, ktorí to v referáte mali, im cena bola dostatočne známa a samozrejme to takto uviedli aj do protokolu. Čiže stačilo zavítať na príslušné ministerstvo alebo tam poslať svojho štátneho tajomníka. Tomu sa hovorí politická zodpovednosť za tento obchod.
Miesto toho po ďalších piatich, respektíve šiestich, siedmich mesiacoch, keď už sa to nedalo nijakým spôsobom ututlať a už to bolo naozaj na hrane a minister Chrbet navrhol vláde, aby tento obchod zrušila, tak premiér Fico ministra Chrbeta odvolal a vláda vlastne pokračovala v tomto obchode ďalej. To isté aj s ďalším ministrom, s pánom Turským, ktorý nedostal žiaden pokyn o tom, aby zastavil tento obchod, a ďalší dvaja ministri, ktorí potom nechali tento obchod dobehnúť, to je jasná, jasná politická zodpovednosť.
A čo sa týka vzorca správania, keď hovoríme o uráne pri Košiciach, áno, je to to isté. Znova o tom nerozprávame, znova sa tvárime, že to nevidíme. A je to veľmi podobné, jak v prípade pezinskej skládky. Potom sa budeme tváriť, že sa vlastne ináč nedá, a na samý záver zistíme obľúbené, že to bolo všetko zákonné, že vlastne to ľudia mohli aj pripomienkovať, nepripomienkovať, vlastne sa zle vyjadrili, vlastne to takto podľa zákona vychádza.
Ja tento vzorec veľmi dobre poznám, nič sa na ňom nezmenilo ani v prvej, ani v druhej Ficovej vláde. A to je dôvod, že naozaj Slovensko si niečo zaslúži, Slovensko si zaslúži lídra, ktorý bude chrániť záujmy ľudí, normálne záujmy, ktorým každý rozumie, na ulici, v obciach, jednoducho záujmy tak, ako ich ľudia skutočne cítia. A Robert Fico ním nie je.
Autorizovaný
14:56
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:56
Alojz HlinaAle ja poviem Košičanom, že čo sa stalo, a skúsim to povedať jednoducho. Tuná sediaci pán minister Malatinský podpísal memorandum, a keď to som prečítal s porozumením, v tom memorande je napísané, pokiaľ investor vypracuje správu, ktorá preukáže, že ťažba je pozitívna a ekologické škody sú minimálne, vtedy vy zabezpečíte, aby nič nestalo v ceste. To je s porozumením. Takto je to pre... Ono to ináč sedí, ono je, to je, trošku iné slová. Zároveň pán minister Žiga, tiež tu sediaci, podpísal – a teraz mi povedzte niekto, ja sa nepasujem, a povedzte mi niekto logiku – podpísal niekomu prieskumné povolenie na prieskumné vrty tam, kde sa nemôže ťažiť. Keby nepodpísal, tak by nás arbitrovali, lebo sa vyhrážali, že nás budú arbitrovať o 20 miliónov. Vy ste im podpísali, že môžu ešte rok a pol či dva ťažiť, ale ja si nemyslím, že pôjdu do záporu, že čím dlhšie budú nieže ťažiť, ale preskúmavať, že sa tá suma bude znižovať. No predpokladám, že sa bude zvyšovať. Prosím vás, asi tu je nejaká iná, smerácka, alebo neviem aká logika, ja jej naozaj, čestné slovo, nerozumiem. Čiže ak ste povolili prieskum robiť niekde, kde sa nemôže ťažiť, preto lebo sa nám vyhrážali, že budú, bude arbitrovaná suma, tak čo sa stane, keď dopreskúmavajú, a tá suma bude samozrejme logicky vyššia? Prosím vás, keby sa tu niekto našiel pre nás, jednoduchých ľudí, pospolitý ľud tejto krajiny, ktorý nemá mentálnu kapacitu ako vy, že v čom je tá logika, že ako to vlastne bude?
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:56 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Niekedy sa medzi drevármi hovorilo, že neber dub z Ukrajiny, lebo to bude svietiť kvôli Černobyľu. A ja tých chudákov, Košičanov treba varovať dopredu. Vždycky lepšie, keď človek dopredu povie, aby sa im nestalo, že... Lebo Nemci nechceli ten dub, normálne to odmietali, že aby ich aj, teda nebudú ich púšťať do Nemecka, aby možná... Aj my v Bratislave, v Bratislave ich nebudú chcieť kvôli tomu, že budú svietiť. Ale teraz samozrejme trošku preháňam.
Ale ja poviem Košičanom, že čo sa stalo, a skúsim to povedať jednoducho. Tuná sediaci pán minister Malatinský podpísal memorandum, a keď to som prečítal s porozumením, v tom memorande je napísané, pokiaľ investor vypracuje správu, ktorá preukáže, že ťažba je pozitívna a ekologické škody sú minimálne, vtedy vy zabezpečíte, aby nič nestalo v ceste. To je s porozumením. Takto je to pre... Ono to ináč sedí, ono je, to je, trošku iné slová. Zároveň pán minister Žiga, tiež tu sediaci, podpísal – a teraz mi povedzte niekto, ja sa nepasujem, a povedzte mi niekto logiku – podpísal niekomu prieskumné povolenie na prieskumné vrty tam, kde sa nemôže ťažiť. Keby nepodpísal, tak by nás arbitrovali, lebo sa vyhrážali, že nás budú arbitrovať o 20 miliónov. Vy ste im podpísali, že môžu ešte rok a pol či dva ťažiť, ale ja si nemyslím, že pôjdu do záporu, že čím dlhšie budú nieže ťažiť, ale preskúmavať, že sa tá suma bude znižovať. No predpokladám, že sa bude zvyšovať. Prosím vás, asi tu je nejaká iná, smerácka, alebo neviem aká logika, ja jej naozaj, čestné slovo, nerozumiem. Čiže ak ste povolili prieskum robiť niekde, kde sa nemôže ťažiť, preto lebo sa nám vyhrážali, že budú, bude arbitrovaná suma, tak čo sa stane, keď dopreskúmavajú, a tá suma bude samozrejme logicky vyššia? Prosím vás, keby sa tu niekto našiel pre nás, jednoduchých ľudí, pospolitý ľud tejto krajiny, ktorý nemá mentálnu kapacitu ako vy, že v čom je tá logika, že ako to vlastne bude?
Autorizovaný
14:58
Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:58
Zsolt SimonA ja aj chápem Roberta Fica, že sa chce stať prezidentom tejto krajiny, lebo potom sa, potom nebude závislý až tak od svojich sponzorov, ako je teraz.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 14:58 hod.
Ing.
Zsolt Simon
Videokanál poslanca
Ďakujem, páni kolegovia. Pán kolega Hlina, no musím povedať, že výsledok je dôležitý. A výsledok bude, že tá, kým vláda Roberta Fica bude, tak tá ťažba bude. Lebo keby Robert Fico chcel, tak prijme na vláde jedno uznesenie, prikáže svojim ministrom a memorandum zrušia a prieskumové konanie zastavia. Ale oni to neurobia. Prečo? No lebo na tom majú záujem. A na, ten záujem sa prejavuje od roku 2008 a 2009, ešte z prvej Ficovej vlády, keď sa na to pozrieme, na všetky dokumenty. Smutné na tom je, že ich nezaujíma ani to, že už súčasné merania rozborov pitnej vody vykazujú vyššie hodnoty radónu a stopových prvkov vo Vyšnom Klátove. Oni ho, počkajú, kým budú absolútne vysoké a v Košiciach každý bude svietiť. Asi tak. Pretože Robert Fico nemá záujem o občanov, on má záujem a je diktovaný od sponzorov. On nemôže odvolať ministra, lebo za ministrom stojí jeho sponzor, ktorý si vybral jeho miesto. Takže asi takýmto spôsobom celé to funguje v tejto vláde.
A ja aj chápem Roberta Fica, že sa chce stať prezidentom tejto krajiny, lebo potom sa, potom nebude závislý až tak od svojich sponzorov, ako je teraz.
Autorizovaný
15:00
Vystúpenie v rozprave 15:00
Ján HudackýDnešná mimoriadna schôdza nie je o prezidentskej kampani, ako tu hovoril pán premiér. Prakticky táto schôdza nemusela dneska byť, ak by vládni poslanci boli odsúhlasili, či už extra bod do riadneho zasadnutia parlamentu, do schôdze, alebo mimoriadnu schôdzu. Mohli sme si vydiskutovať tento problém a myslím si, že by sme sa boli ďaleko posunuli dopredu, čo sa ešte dá s týmto robiť, ako vyšetriť, ako ešte urobiť nejaké kroky, aby tí, ktorí neoprávnene získali tieto zdroje, aby ešte s týmto procesom, bol nejaký vratný, teda možnosť vrátiť veci na pravú mieru.
Slovensko, ako aj mnoho krajín sveta, vstúpilo do systému obchodovania s emisiami, , ktorého cieľom bolo skutočne eliminovanie škodlivých plynov a znížiť tie dopady na životné prostredie, predovšetkým CO2. Krajiny, ktoré sú schopné znížiť vypúšťanie týchto škodlivín, týchto škodlivých plynov a mali nejaké stanovené kvóty pre tieto emisie, mohli samozrejme tieto, časť týchto kvót predávať a tým si vylepšovať samozrejme svoju bilanciu v súvislosti s verejnými zdrojmi. Slovensko, ako som už uviedol, nevyčerpalo svoje pridelené kvóty a mohlo odpredať na medzinárodnom trhu takzvané povolenky na 15 000 ton emisií CO2. Všetko by to teda bolo v poriadku, keby tento obchod bol transparentne realizovaný vládou a zdroje boli získané a využité v prospech ľudí tejto krajiny. Problém je ale v tom, že vláda Roberta Fica v roku 2007 si upravila zákon v súvislosti s obchodovaním s emisiami a zaradila možnosť realizácie takýchto obchodov cez sprostredkovateľov, čiže prakticky dala voľný priestor svojim kšeftárom tak, aby, tak, aby sa obohatil niekto iný a len nie aby to bolo v prospech tejto krajiny.
Kauza predaja emisných kvót je dôsledkom podozrivého predaja našich nevyužitých emisných kvót na CO2 sprostredkovateľskej firme Interblue Group. Prípad vzbudil pozornosť v podstate až po tom, čo vyšlo najavo, že Slovensko tieto kvóty mohlo predať ďaleko výhodnejšie, ako to urobili či už Česi alebo, alebo iné krajiny, ale predovšetkým, ale predovšetkým ešte tam bolo podozrenie, že Interblue Group má podozrivé vlastnícke pozadie. Japonci, ktorí prejavili záujem odkúpiť si tieto povolenky pre svoje elektrárne na emisie, vo februári 2008 sa objavili na Slovensku a začali rokovať s ministerstvom, so zástupcami ministerstva životného prostredia, žiaľ, v podstate tam sa dozvedeli informáciu, že vláda to nepredáva sama, ale že využije sprostredkovateľov, a teda spomínanú firmu Interblue Group. Vláda Roberta Fica zavádzala verejnosť v roku 2008, koncom teda roku 2008, že ak emisie do konca roku 2008 nepredá, príde o ne. Bola to samozrejme lož, ale na jej základe v decembri 2008 Slovensko umožnilo garážovej firme odpredať prvých 15 mil. ton za cenu 5,05 eura na tonu, hoci v tomto čase mali približne dvojnásobnú hodnotu. A dokonca pán premiér, aby zabránil teda, aby sa tento obchod neuzavrel, tak, tak odvolal pána ministra Chrbeta len preto, aby teda tento obchod pokračoval ďalej. Interblue Group povolenky na emisie hneď predal japonskej sprostredkovateľskej firme Asuka Green Investment za 8,2 eura za tonu. A tá garážová firma Interblue Group vlastne nepotrebovala žiadny vlastný kapitál na to, aby mohla tieto povolenky kúpiť, a prakticky len sprostredkovala tento obchod, čo jej vyniesol takmer 47 mil. eur. Myslím si, že to je skutočne dobrý obchod a asi by sme si vedeli predstaviť všetci takúto "dobrú" investíciu, ale nevýhodnú investíciu pre, pre túto krajinu.
Keďže to išlo cez švajčiarske banky, švajčiarske úrady spozorneli, lebo tamojšie banky upozornili na netradičný pohyb peňazí, keď jeden deň príde vám na účet 123 mil. eur z Japonska, na druhý deň odíde zas 76 mil. eur na Slovensko. A tak vtedy švajčiarske úrady sa skutočne zamerali na tento obchod a pozorne sledovali, kam pôjde tých zvyšných 47 mil. Preto aj existujú tie kópie, ktoré má aj teraz slovenská polícia. Mne je v podstate jedno, a boli tu ukazované organogramy a kto všetko. V podstate ten problém je v tom, že Slovensko, ľudia tejto krajiny, teda verejné zdroje boli ochudobnené o 47 mil. eur, čo sme mohli využiť ďaleko efektívnejšie v prospech konkrétnych projektov na, či už je to v sociálnej oblasti alebo v iných sektoroch.
Dokonca Slovensko pri tomto obchode prišlo zhruba viac ako o tých 47 mil. eur, pretože my sme mohli predať tieto povolenky za ďaleko výhodnejších podmienok. A hovoril som že niektoré krajiny, ako Česko, Ukrajina ich predávala za 10 eur za tonu a dokonca Maďari takmer za 13 eur, čo vlastne by bol výnos okolo až 75 mil. eur, keby sme išli do dôsledkov. A preto zlyhanie prvej vlády Roberta Fica spôsobilo, že špekulanti obrali občanov tejto krajiny, ako som spomínal, možno až o tých 75 mil. eur.
Sociálna vláda cez svoje kšefty obrala teda, a teraz sa obraciam skutočne k občanom tejto krajiny, predovšetkým obrala dôchodcov povedzme tejto krajiny o jeden ďalší vianočný príspevok. V roku 2013 Sociálna poisťovňa vyplatila vianočné príspevky spolu v sume 68,5 mil. eur, čo len korešponduje s tým objemom peňazí, ktoré sme stratili práve z tohto predaja. Tak isto obrala vás, občania, o možnosť povedzme znížiť ceny potravín hypoteticky o 2 percentuálne body a teda pomoc predovšetkým sociálne slabým občanom, keďže zníženie o 2 percentuálne body by súviselo s nákladmi cirka okolo 35 až 45 mil. eur. Obrala vás, živnostníci, o možnosť navýšenia odvodov na jeden celý rok. Od januára napríklad sa zvýšili minimálne odvody približne o 25 eur mesačne. Ak by tieto zvýšené odvody neboli, tak vláda by mohla vlastne kryť z týchto zdrojov cirka v objeme 50 mil. eur. Obrala učiteľov materských, základných a stredných škôl o možnosť zvýšiť ich platy o 5 percent. Predpokladané zvýšenie by malo dopad na rozpočet približne vo výške, vo výške 70 mil. eur. Stále hovorím, čo by sa dalo urobiť za tých 70 mil. eur, o ktoré prišla táto krajina. Obrala študentov o možnosť poskytnúť sociálne štipendiá vo výške 270 eur mesačne 5600 študentom po dobu päť rokov štúdia. To by vychádzalo cirka na 75 mil. eur. Obrala rodičov o možnosť zvýšiť rodičovský príspevok o 42 eur mesačne, čo by predpokladalo tak isto náklady, ktoré by sa dotýkali asi v tom objeme cirka tých 70 mil. eur ročne. A obrala zdravotné sestry o možnosť tak isto zvýšiť platy, ktoré by ročne predpokladali náklady 77 mil. eur.
Nehovorím to preto, aby som tu nejak populisticky si zlepšoval svoju pozíciu alebo pozíciu opozície, hovorím to preto, aby občania tejto krajiny si vedeli predstaviť, čo je to 70 mil. eur. Čo je to ten objem 70 mil. eur, ako by správna vláda, správny premiér mali využiť každú jednu korunu, každé jedno euro na to, aby pomohli občanom tejto krajiny. Hovorím to preto a len preto.
Toto je výsledok zlyhania vlády pána Fica. Pán premiér nesie politickú zodpovednosť za rozhodnutie podporiť špekulantov v tomto obchode. Pán premiér nesie zodpovednosť za nezastavenie tejto kauzy, keď ešte bol na to čas. No a pán premiér nesie aj politickú zodpovednosť, aj za to, že neposkytoval dostatočné relevantné informácie vlastne inštitúciám, ale teda aj poslancom Národnej rady, aj Národnej rade ako takej, aby sa táto kauza dôsledne vyšetrila.
Pred tým, než skončím, dovoľte mi ešte dodatočne reagovať na jeden fakt, ktorý tu spomenul pán premiér, ktorý síce hovoril o všetkom možnom, len nie o tejto kauze, a ja som nestihol reagovať vo faktickej poznámke. Okrem toho teda pán premiér povedal, že sme si nevšimli, že vláda ako jedna z prvých v Európskej únii podpísala tzv. partnerskú dohodu, ktorá obsahuje podmienky pre čerpanie zdrojov zo štrukturálnych fondov na roky 2014 až 2020. No ja by som sa teda týmto faktom absolútne nechválil. Je dokonca smutné a je to teda, žiaľ, smutný fakt, že poslanci Národnej rady a iné relevantné inštitúcie nemali možnosť si všimnúť tento závažný fakt a vstupovať priebežne do procesu kreovania podmienok pre čerpanie európskych zdrojov, keď hovoríme o 13,5 mld. eur, ako budú podmienky nastavené na ďalších sedem rokov, aby sme efektívne vedeli vyčerpať, aby v rámci týchto podmienok bolo jasné, kto bude oprávneným žiadateľom, v akých objemov budú tieto zdroje pridelené a alokované na jednotlivé sektory, čo všetko, ako chceme využiť tieto zdroje, aký bude mechanizmus čerpania a tak ďalej. Prakticky sme v situácii, ako sme boli pred siedmimi rokmi v roku 2006, keď prvá Ficova vláda schválila takisto určitý strategický materiál, vtedy to bol strategický referenčný rámec, v ktorom si takisto nastavila nejako tie podmienky, a potom sme sa len čudovali, že ako je problém pre niektoré relevantné skupiny, či už sú to neziskové organizácie alebo živnostníci, niektorí podnikatelia, cirkvi, že sa nenašli medzi oprávnenými žiadateľmi a potom samozrejme boli diskriminované, nemohli čerpať tieto zdroje. V podstate sme v obdobnej situácii aj teraz, keď pán premiér nám oznámil, že teda podpísal partnerskú dohodu, no ale v podstate asi v tom zmysle, že nás postavil pred hotovú vec. Podpísali sme, čudujte sa a zvyknete si.
Vážení občania, vážení kolegovia, ja tu nechcem robiť na záver nejaké súdy. A predovšetkým vyzývam občanov tejto krajiny, aby si urobili sami úsudok v súvislosti s touto rozpravu, kde asi tá pravda je. Ja si myslím, že zaznelo tu strašne veľa faktov na to, aby každý rozumný občan tejto krajiny si vedel urobiť správny úsudok. A teda aj podiele vlády Roberta Fica a samotnom podiele premiéra Roberta Fica na tejto kauze.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážení kolegovia, vážení členovia vlády, dámy a páni, ale predovšetkým vy, občania Slovenskej republiky, pretože napriek tomu, že mnohí teraz skôr pozerajú na hokej, ale ja si myslím, že, a odporúčam vám to, aby ste si to potom pozreli aj zo záznamu, rozpravu k tomuto bodu dnešnej mimoriadnej schôdze vzhľadom na to, že sa jedná o vaše peniaze, o verejné zdroje, ktoré takýmto spôsobom boli ochudobnené a ktoré mohli v podstate mať ďaleko pozitívnejší dopad na vás, na občanov, na ľudí tejto krajiny.
Dnešná mimoriadna schôdza nie je o prezidentskej kampani, ako tu hovoril pán premiér. Prakticky táto schôdza nemusela dneska byť, ak by vládni poslanci boli odsúhlasili, či už extra bod do riadneho zasadnutia parlamentu, do schôdze, alebo mimoriadnu schôdzu. Mohli sme si vydiskutovať tento problém a myslím si, že by sme sa boli ďaleko posunuli dopredu, čo sa ešte dá s týmto robiť, ako vyšetriť, ako ešte urobiť nejaké kroky, aby tí, ktorí neoprávnene získali tieto zdroje, aby ešte s týmto procesom, bol nejaký vratný, teda možnosť vrátiť veci na pravú mieru.
Slovensko, ako aj mnoho krajín sveta, vstúpilo do systému obchodovania s emisiami, , ktorého cieľom bolo skutočne eliminovanie škodlivých plynov a znížiť tie dopady na životné prostredie, predovšetkým CO2. Krajiny, ktoré sú schopné znížiť vypúšťanie týchto škodlivín, týchto škodlivých plynov a mali nejaké stanovené kvóty pre tieto emisie, mohli samozrejme tieto, časť týchto kvót predávať a tým si vylepšovať samozrejme svoju bilanciu v súvislosti s verejnými zdrojmi. Slovensko, ako som už uviedol, nevyčerpalo svoje pridelené kvóty a mohlo odpredať na medzinárodnom trhu takzvané povolenky na 15 000 ton emisií CO2. Všetko by to teda bolo v poriadku, keby tento obchod bol transparentne realizovaný vládou a zdroje boli získané a využité v prospech ľudí tejto krajiny. Problém je ale v tom, že vláda Roberta Fica v roku 2007 si upravila zákon v súvislosti s obchodovaním s emisiami a zaradila možnosť realizácie takýchto obchodov cez sprostredkovateľov, čiže prakticky dala voľný priestor svojim kšeftárom tak, aby, tak, aby sa obohatil niekto iný a len nie aby to bolo v prospech tejto krajiny.
Kauza predaja emisných kvót je dôsledkom podozrivého predaja našich nevyužitých emisných kvót na CO2 sprostredkovateľskej firme Interblue Group. Prípad vzbudil pozornosť v podstate až po tom, čo vyšlo najavo, že Slovensko tieto kvóty mohlo predať ďaleko výhodnejšie, ako to urobili či už Česi alebo, alebo iné krajiny, ale predovšetkým, ale predovšetkým ešte tam bolo podozrenie, že Interblue Group má podozrivé vlastnícke pozadie. Japonci, ktorí prejavili záujem odkúpiť si tieto povolenky pre svoje elektrárne na emisie, vo februári 2008 sa objavili na Slovensku a začali rokovať s ministerstvom, so zástupcami ministerstva životného prostredia, žiaľ, v podstate tam sa dozvedeli informáciu, že vláda to nepredáva sama, ale že využije sprostredkovateľov, a teda spomínanú firmu Interblue Group. Vláda Roberta Fica zavádzala verejnosť v roku 2008, koncom teda roku 2008, že ak emisie do konca roku 2008 nepredá, príde o ne. Bola to samozrejme lož, ale na jej základe v decembri 2008 Slovensko umožnilo garážovej firme odpredať prvých 15 mil. ton za cenu 5,05 eura na tonu, hoci v tomto čase mali približne dvojnásobnú hodnotu. A dokonca pán premiér, aby zabránil teda, aby sa tento obchod neuzavrel, tak, tak odvolal pána ministra Chrbeta len preto, aby teda tento obchod pokračoval ďalej. Interblue Group povolenky na emisie hneď predal japonskej sprostredkovateľskej firme Asuka Green Investment za 8,2 eura za tonu. A tá garážová firma Interblue Group vlastne nepotrebovala žiadny vlastný kapitál na to, aby mohla tieto povolenky kúpiť, a prakticky len sprostredkovala tento obchod, čo jej vyniesol takmer 47 mil. eur. Myslím si, že to je skutočne dobrý obchod a asi by sme si vedeli predstaviť všetci takúto "dobrú" investíciu, ale nevýhodnú investíciu pre, pre túto krajinu.
Keďže to išlo cez švajčiarske banky, švajčiarske úrady spozorneli, lebo tamojšie banky upozornili na netradičný pohyb peňazí, keď jeden deň príde vám na účet 123 mil. eur z Japonska, na druhý deň odíde zas 76 mil. eur na Slovensko. A tak vtedy švajčiarske úrady sa skutočne zamerali na tento obchod a pozorne sledovali, kam pôjde tých zvyšných 47 mil. Preto aj existujú tie kópie, ktoré má aj teraz slovenská polícia. Mne je v podstate jedno, a boli tu ukazované organogramy a kto všetko. V podstate ten problém je v tom, že Slovensko, ľudia tejto krajiny, teda verejné zdroje boli ochudobnené o 47 mil. eur, čo sme mohli využiť ďaleko efektívnejšie v prospech konkrétnych projektov na, či už je to v sociálnej oblasti alebo v iných sektoroch.
Dokonca Slovensko pri tomto obchode prišlo zhruba viac ako o tých 47 mil. eur, pretože my sme mohli predať tieto povolenky za ďaleko výhodnejších podmienok. A hovoril som že niektoré krajiny, ako Česko, Ukrajina ich predávala za 10 eur za tonu a dokonca Maďari takmer za 13 eur, čo vlastne by bol výnos okolo až 75 mil. eur, keby sme išli do dôsledkov. A preto zlyhanie prvej vlády Roberta Fica spôsobilo, že špekulanti obrali občanov tejto krajiny, ako som spomínal, možno až o tých 75 mil. eur.
Sociálna vláda cez svoje kšefty obrala teda, a teraz sa obraciam skutočne k občanom tejto krajiny, predovšetkým obrala dôchodcov povedzme tejto krajiny o jeden ďalší vianočný príspevok. V roku 2013 Sociálna poisťovňa vyplatila vianočné príspevky spolu v sume 68,5 mil. eur, čo len korešponduje s tým objemom peňazí, ktoré sme stratili práve z tohto predaja. Tak isto obrala vás, občania, o možnosť povedzme znížiť ceny potravín hypoteticky o 2 percentuálne body a teda pomoc predovšetkým sociálne slabým občanom, keďže zníženie o 2 percentuálne body by súviselo s nákladmi cirka okolo 35 až 45 mil. eur. Obrala vás, živnostníci, o možnosť navýšenia odvodov na jeden celý rok. Od januára napríklad sa zvýšili minimálne odvody približne o 25 eur mesačne. Ak by tieto zvýšené odvody neboli, tak vláda by mohla vlastne kryť z týchto zdrojov cirka v objeme 50 mil. eur. Obrala učiteľov materských, základných a stredných škôl o možnosť zvýšiť ich platy o 5 percent. Predpokladané zvýšenie by malo dopad na rozpočet približne vo výške, vo výške 70 mil. eur. Stále hovorím, čo by sa dalo urobiť za tých 70 mil. eur, o ktoré prišla táto krajina. Obrala študentov o možnosť poskytnúť sociálne štipendiá vo výške 270 eur mesačne 5600 študentom po dobu päť rokov štúdia. To by vychádzalo cirka na 75 mil. eur. Obrala rodičov o možnosť zvýšiť rodičovský príspevok o 42 eur mesačne, čo by predpokladalo tak isto náklady, ktoré by sa dotýkali asi v tom objeme cirka tých 70 mil. eur ročne. A obrala zdravotné sestry o možnosť tak isto zvýšiť platy, ktoré by ročne predpokladali náklady 77 mil. eur.
Nehovorím to preto, aby som tu nejak populisticky si zlepšoval svoju pozíciu alebo pozíciu opozície, hovorím to preto, aby občania tejto krajiny si vedeli predstaviť, čo je to 70 mil. eur. Čo je to ten objem 70 mil. eur, ako by správna vláda, správny premiér mali využiť každú jednu korunu, každé jedno euro na to, aby pomohli občanom tejto krajiny. Hovorím to preto a len preto.
Toto je výsledok zlyhania vlády pána Fica. Pán premiér nesie politickú zodpovednosť za rozhodnutie podporiť špekulantov v tomto obchode. Pán premiér nesie zodpovednosť za nezastavenie tejto kauzy, keď ešte bol na to čas. No a pán premiér nesie aj politickú zodpovednosť, aj za to, že neposkytoval dostatočné relevantné informácie vlastne inštitúciám, ale teda aj poslancom Národnej rady, aj Národnej rade ako takej, aby sa táto kauza dôsledne vyšetrila.
Pred tým, než skončím, dovoľte mi ešte dodatočne reagovať na jeden fakt, ktorý tu spomenul pán premiér, ktorý síce hovoril o všetkom možnom, len nie o tejto kauze, a ja som nestihol reagovať vo faktickej poznámke. Okrem toho teda pán premiér povedal, že sme si nevšimli, že vláda ako jedna z prvých v Európskej únii podpísala tzv. partnerskú dohodu, ktorá obsahuje podmienky pre čerpanie zdrojov zo štrukturálnych fondov na roky 2014 až 2020. No ja by som sa teda týmto faktom absolútne nechválil. Je dokonca smutné a je to teda, žiaľ, smutný fakt, že poslanci Národnej rady a iné relevantné inštitúcie nemali možnosť si všimnúť tento závažný fakt a vstupovať priebežne do procesu kreovania podmienok pre čerpanie európskych zdrojov, keď hovoríme o 13,5 mld. eur, ako budú podmienky nastavené na ďalších sedem rokov, aby sme efektívne vedeli vyčerpať, aby v rámci týchto podmienok bolo jasné, kto bude oprávneným žiadateľom, v akých objemov budú tieto zdroje pridelené a alokované na jednotlivé sektory, čo všetko, ako chceme využiť tieto zdroje, aký bude mechanizmus čerpania a tak ďalej. Prakticky sme v situácii, ako sme boli pred siedmimi rokmi v roku 2006, keď prvá Ficova vláda schválila takisto určitý strategický materiál, vtedy to bol strategický referenčný rámec, v ktorom si takisto nastavila nejako tie podmienky, a potom sme sa len čudovali, že ako je problém pre niektoré relevantné skupiny, či už sú to neziskové organizácie alebo živnostníci, niektorí podnikatelia, cirkvi, že sa nenašli medzi oprávnenými žiadateľmi a potom samozrejme boli diskriminované, nemohli čerpať tieto zdroje. V podstate sme v obdobnej situácii aj teraz, keď pán premiér nám oznámil, že teda podpísal partnerskú dohodu, no ale v podstate asi v tom zmysle, že nás postavil pred hotovú vec. Podpísali sme, čudujte sa a zvyknete si.
Vážení občania, vážení kolegovia, ja tu nechcem robiť na záver nejaké súdy. A predovšetkým vyzývam občanov tejto krajiny, aby si urobili sami úsudok v súvislosti s touto rozpravu, kde asi tá pravda je. Ja si myslím, že zaznelo tu strašne veľa faktov na to, aby každý rozumný občan tejto krajiny si vedel urobiť správny úsudok. A teda aj podiele vlády Roberta Fica a samotnom podiele premiéra Roberta Fica na tejto kauze.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Autorizovaný
15:13
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:13
Július BrockaVystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 15:13 hod.
Ing.
Július Brocka
Videokanál poslanca
Pán poslanec Hudacký, aj vy ste hovorili o tom, ako bola Slovenská republika poškodená týmto emisným škandálom a spomínali ste čiastku 47 mil. eur. Pán kolega, to nesedí. Suma alebo čiastka 47 mil., to je čiastka, ktorú zarobili tí zlodeji, tí sprostredkovatelia. Keby sa emisie predávali priamo, to znamená bez týchto zlodejov, tak štát mohol získať niekoľkonásobne viacej. To znamená, že tá škoda pre Slovenskú republiku bola niekoľkonásobne vyššia ako 47 mil. eur.
Autorizovaný
15:14
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:14
Mikuláš HubaJe to svojím spôsobom paradoxné a svojím spôsobom nebezpečné, špeciálne v tejto situácii pred prezidentskými a ďalšími voľbami, ktoré sa na nás tento rok chystajú, a kedy sa pán premiér a ním vedená vláda snažia rozptýliť akékoľvek tiene podozrenia, ktoré by na nich mohli spočinúť. Z toho by malo logicky vyplývať, že urobia všetko pre to, aby tiene emisnej kauzy rozptýlili. Ak tomu tak nie je, vzniká dôvodné podozrenie, že súčasný stav, akokoľvek je pre nich nepríjemný a kompromitujúci, je lepší, ako priznať celú pravdu. A dosiaľ posledný dôkaz o tom nám poskytli poslanci a poslankyne za vládnu stranu tým, že odmietli schváliť program 31. schôdze. A aj ten postoj pána premiéra k dnešnej schôdzi a k celej Národnej rade je podobne symptomatický.
A napokon symptomatické je aj to, ako dokáže vždy a za každých okolností preniesť zodpovednosť za nepríjemné veci na niekoho iného. Myslím si, že to nie je dobrý príspevok k budovaniu politickej kultúry na Slovensku.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
13.2.2014 o 15:14 hod.
prof. RNDr. CSc.
Mikuláš Huba
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. V kauze emisie, o ktorej tu dnes celý deň hovoríme, sa popísali tony papiera. Kvôli nej sa menili ministri. A aj keď to nikdy verejne neodznelo, možno dôvodne predpokladať, že kvôli tomu bolo aj na konci prvej vlády Roberta Fica zrušené ministerstvo životného prostredia. Takže by sa mohlo zdať, že o tejto kauze vie na Slovensku každý všetko. Žiaľ, nie je tomu tak. A zrejme tomu nie je tak, lebo tých, ktorých sa najviac týka, sa tvária, ako keby o nej nič nevedeli a zásadne nepodávajú žiadne relevantné vysvetlenie toho, tých otvorených otázok, ktoré z tejto kauzy vyvstávajú.
Je to svojím spôsobom paradoxné a svojím spôsobom nebezpečné, špeciálne v tejto situácii pred prezidentskými a ďalšími voľbami, ktoré sa na nás tento rok chystajú, a kedy sa pán premiér a ním vedená vláda snažia rozptýliť akékoľvek tiene podozrenia, ktoré by na nich mohli spočinúť. Z toho by malo logicky vyplývať, že urobia všetko pre to, aby tiene emisnej kauzy rozptýlili. Ak tomu tak nie je, vzniká dôvodné podozrenie, že súčasný stav, akokoľvek je pre nich nepríjemný a kompromitujúci, je lepší, ako priznať celú pravdu. A dosiaľ posledný dôkaz o tom nám poskytli poslanci a poslankyne za vládnu stranu tým, že odmietli schváliť program 31. schôdze. A aj ten postoj pána premiéra k dnešnej schôdzi a k celej Národnej rade je podobne symptomatický.
A napokon symptomatické je aj to, ako dokáže vždy a za každých okolností preniesť zodpovednosť za nepríjemné veci na niekoho iného. Myslím si, že to nie je dobrý príspevok k budovaniu politickej kultúry na Slovensku.
Autorizovaný