35. schôdza

13.5.2014 - 12.6.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

28.5.2014 o 16:29 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:51

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážená pani ministerka, vážený pán spravodajca, vážení prítomní, dovoľte mi sa vyjadriť k tomuto návrhu zákona. Nebudem sa už vyjadrovať ku zariadeniam sociálnych služieb, ako moji predrečníci, ale dovolím si predniesť k určitým veciam, ktoré ma trápia v tomto zákone, ktoré si myslím, že je možné vylepšiť, tri pozmeňujúce návrhy. Vzhľadom na to, že tie pozmeňujúce návrhy, teda jeden z nich je dosť obsiahly a má dosť obsiahlu aj dôvodovú správu a musím ju tu prečítať, tak nebudem bližšie ho komentovať a dozviete sa to podstatné v texte dôvodovej správy, aby som nezdržovala.
Prvý návrh sa týka ale doplnenia jednej špecializovanej ambulancie do zoznamu špecializovaných ambulancií. Doteraz sa tie ambulancie špecializované tvorili podľa špecializácie určitých a chápem aj zámer ministerstva, prečo dalo zoznam konkrétnych ambulancií. Je to aj z toho dôvodu, aby bolo jasné materiálno-technologické vybavenie ambulancie, aby bol poriadok, aby vedeli vyššie územné celky, ktoré ambulancie sa môžu na poliklinikách v tej špecializovanej ambulantnej starostlivosti otvárať a aké by mali mať vybavenie, aké by mali mať určité pravidlá.
Z tohto zoznamu vypadla, alebo nie je zaradená anestéziologická ambulancia. Som sa rozprávala s odborníkmi, ktorí sa anestéziológii venujú a snažia sa o rozvoj tohto odboru a určite viete, že viaceré nemocnice takéto anestéziologické ambulancie majú. Doteraz to nebol problém, keďže existovali pod nemocnicami, vlastne v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti. Obávame sa však, že keď nebude takýto typ ambulancie uvedený medzi špecializovanými ambulanciami, nebude sa môcť takáto ambulancia zriadiť v nemocnici. Čiže ten prvý pozmeňujúci návrh sa týka toho, že chceme takúto ambulanciu zaradiť. Keď som si podrobnejšie preštudovala tento návrh zákona, aj ďalšie predpisy, ktoré sa viažu na špecializovanú ambulantnú starostlivosť, som si vedomá toho, že keď takúto ambulanciu zavedieme do zoznamu špecializovaných ambulancií, bude priestor na to, aby sa tieto ambulancie vytvárali aj na poliklinikách, čo zrejme nie je žiaduce, keďže náplň týchto ambulancií ako predoperačných vyšetrení možno je sporná, alebo nebude dostačujúca na to, aby tá ambulancia mala určité ordinačné hodiny.
Napriek tomu si myslím, že v nemocniciach a možno aj v budúcnosti v centrách jednodňovej chirurgie by anestéziologická ambulancia mala byť, pretože to skvalitňuje starostlivosť o pacienta a keď ten pacient má ísť na plánovanú operáciu, je to pacient staršieho veku a je polymorbidný, má možnosť ísť dopredu, pár dní dopredu aj na anestéziologické vyšetrenie a človek, ktorý ho bude uspávať, môže posúdiť, či interné vyšetrenie, ktoré má spravené, predoperačné, či stačí a či ten typ anestézy, ktorý chce anestéziológ použiť a tie typy anestézy idú veľmi dopredu, nebude nejako negatívne vplývať na toho pacienta a nebude mať nejaké kontraindikácie. To znamená, že pacient, ktorý je dlhodobo liečený, teda dlhodobo objednaný na nejakú operáciu, bude môcť prísť už aj s anestéziologickým vyšetrením a pokiaľ nebude za tie tri, štyri dni akútne chorý, môže byť zoperovaný. Chceme ušetriť teda toho pacienta od toho, aby sa nestalo, že príde na hospitalizáciu a anestéziológ mu večer predtým povie, že ja vás neuspím, lebo máte takéto a takéto veci, ktoré sa dali riešiť aj predtým.
Takže to je v stručnosti k tomu prvému pozmeňujúcemu návrhu. Dovolím si ho teraz prečítať. Je to doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Evy Horváthovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 884).
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dopĺňa takto:
V čl. I bode 27 prílohy č. 1a sa za riadok 22 vkladá nový riadok 23, ktorý znie:
"23. Anestéziologická ambulancia."
Doterajšie riadky 23 až 64 sa označujú ako riadky 24 až 65.
Odôvodnenie. Ide o doplnenie anestéziologickej ambulancie do zoznamu špecializovaných ambulancií. Úlohou tejto ambulancie je optimalizácia prípravy pacientov pred operačným výkonom, najmä v súvislosti s odhalením možných rizík spojených s operačným výkonom v dostatočnom časovom predstihu pred zákrokom. Vyšetrenie má za cieľ zhodnotiť zdravotný stav pacienta, posúdiť stupeň rizika v perioperačnom období a navrhnúť predoperačnú prípravu, konziliárne vyšetrenie, prípadne liečebno-preventívny postup, ktorý má optimalizovať klinický stav pacienta.
Nezaradenie anestéziologickej ambulancie do zoznamu špecializovaných ambulancií by malo za následok, že pacienta bude anestéziológ prvýkrát vidieť až tesne pred operačným výkonom. Otázka časového predstihu pred zákrokom je dôležitá najmä v prípade chronických pacientov trpiacich na ochorenia viacerých systémov, kde sa cielenou prípravou v dostatočnom predstihu pred výkonom dá zlepšiť ich status a tým aj zlepšiť ich pooperačný výsledok.
Ak sa anestéziologické vyšetrenie bude realizovať tesne pred výkonom, môže sa stať, že už nebude časový priestor pre realizáciu všetkých potrebných vyšetrení a pacient bude musieť byť objednaný na nový operačný termín. Existencia anestéziologickej ambulancie predchádza neodôvodneným a nepotrebným hospitalizáciám, ktoré by viedli k zvyšovaniu nákladov v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
V anestéziologickej ambulancii je pacientovi navyše poskytnuté odborné vyšetrenie v dôstojnom prostredí, a nie pri lôžku už počas hospitalizácie pred plánovaným operačným výkonom, kde sú často prítomní i ďalší pacienti na izbe.
To je prvý pozmeňujúci návrh. Týmto by som vás poprosila o jeho podporu.
Druhý je pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý sa týka starostlivosti o novorodencov po prepustení z nemocnice. V súčasnosti je to tak, že každé dieťa po narodení má nárok na preventívnu prehliadku do 48 hodín po prepustení z pôrodnice a mala by byť táto prehliadka v domácom prostredí takéhoto novo narodeného dieťatka. Matka dostane správu, prepúšťaciu správu z novorodeneckého oddelenia do ruky a je povinná, alebo teda sa jej odporučí, aby s touto správou išla k odbornému pediatrovi, ktorý sa teda dozvie o narodení toho dieťatka a do dvoch dní by mal prísť. Môže sa stať, že takáto správa ale neodíde, takže veľmi sa mi páči zámer ministerstva, že sa snaží toto zoptimalizovať a zabezpečiť to, aby sa príslušné orgány dozvedeli o tom, že sa nejaké dieťatko narodilo a aby malo príslušnú starostlivosť.
Čo však ministerstvo navrhuje, je to, že najneskôr na druhý deň od prepustenia dieťatka z pôrodnice je povinný, povinné toto oddelenie, alebo klinika odoslať správu o prepustení dieťaťa odbornému pediatrovi a tento odborný pediater po doručení správy má tri pracovné dni na to, aby toto dieťatko vyšetril v domácom prostredí. Môže sa stať, že keď sa dieťa narodí napríklad v piatok ráno, tak, alebo teda je, tak, je prepustené v piatok ráno, tak správa o prepustení tohto dieťaťa môže ísť až v pondelok ráno, to znamená o tri dni pediatrovi. Teda sa môže stať, že pôjde dva dni tomu pediatrovi poštou a ďalšie tri dni má na to pediater, aby toho novorodenca videl.
To sa nám nezdá celkom správne, pretože týždeň je veľmi dlhá doba na to, aby ten novorodenec bol skontrolovaný v domácom prostredí, pretože v súčasnosti sa môže stať, že dieťa je prepustené aj na štvrtý deň z pôrodnice a niektoré napríklad ťažké srdcové chyby sa objavia až na štvrtý - piaty deň a teda mohlo by dôjsť k omeškaniu adekvátnej zdravotnej starostlivosti a možno ohrozenia až zdravia dieťaťa. V tomto pozmeňujúcom návrhu sa teda snažíme istým spôsobom upraviť tieto podmienky a informovať obvodného pediatra už o tom, že sa dieťatko narodilo, aby bol pripravený na to a rátal s tým, že ho bude pozerať v domácom prostredí.
Takže dovoľte mi predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Evy Horváthovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 884). Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I bod 12 znie:
"12. V § 79 sa odsek 1 dopĺňa písmenami zq) až zw), ktoré znejú:
"zq) bezodkladne po prepustení dieťaťa, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo po opustení zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti, 55jaf), preukázateľne odoslať lekársku prepúšťaciu správu dieťaťa všeobecnému lekárovi, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť pre deti a dorast,
1. ktorého uviedol zákonný zástupca dieťaťa ako lekára, s ktorým uzatvorí pre dieťa dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,
2. ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast v zdravotnom obvode podľa trvalého alebo prechodného pobytu matky, ak zákonný zástupca dieťaťa neuviedol lekára, s ktorým uzatvorí pre dieťa dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak je to možné, lekársku prepúšťaciu správu dieťaťa je poskytovateľ povinný odoslať v deň prepustenia dieťaťa, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo v deň opustenia zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti, 55jaf)
zr) bezodkladne po narodení dieťaťa v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo po umiestnení novorodenca v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti po jeho narodení preukázateľne odoslať v elektronickej forme informáciu o narodení dieťaťa všeobecnému lekárovi podľa písmena zq), ktorý je poskytovateľom, alebo poskytovateľovi, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie, na adresu elektronickej pošty tohto poskytovateľa zverejnenú v zozname poskytovateľov podľa osobitného predpisu, ak je to možné, informáciu o narodení dieťaťa je poskytovateľ povinný odoslať v deň narodenia dieťaťa v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, alebo v deň umiestnenia novorodenca v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti po jeho narodení. Informácia o narodení dieťaťa sa odosiela na účel jej sprístupnenia všeobecnému lekárovi podľa písmena zq) a zabezpečenia splnenia povinnosti podľa písmena zu) a obsahuje tieto údaje
1. o držiteľovi povolenia na prevádzkovanie zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, v ktorom sa dieťa narodilo, alebo v ktorom bol novorodenec po jeho prepustení umiestnený:
1a. meno, priezvisko a dátum narodenia držiteľa povolenia, druh, odborné zameranie a miesto prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, ak je držiteľ povolenia fyzickou osobou,
1b. obchodné meno, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo, ak už bolo pridelené, meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu osoby alebo osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom, druh, odborné zameranie a miesto prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, ak je držiteľ povolenia právnickou osobou,
2. ako aj tieto ďalšie údaje:
2a. meno, priezvisko a bydlisko dieťaťa a jeho rodičov,
2b. dátum narodenia dieťaťa,
2c. meno a priezvisko všeobecného lekára podľa písmena zq),
2d. ak všeobecný lekár podľa písmena zq) nie je poskytovateľom, aj meno a priezvisko držiteľa povolenia, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie, ak je tento držiteľ povolenia fyzickou osobou, alebo obchodné meno držiteľa povolenia, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena
zq) vykonáva zdravotnícke povolanie a je tento držiteľ povolenia právnickou osobou,
zs) bezodkladne po prepustení dieťaťa, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo po opustení zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti, 55jaf) preukázateľne odoslať v elektronickej forme informáciu o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa podľa písmena zq) všeobecnému lekárovi podľa písmena zq), ktorý je poskytovateľom, alebo poskytovateľovi, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie, na adresu elektronickej pošty tohto poskytovateľa zverejnenú v zozname poskytovateľov podľa osobitného predpisu, 55jag) ak je to možné, informáciu o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa podľa písmena zq) je poskytovateľ povinný odoslať v deň prepustenia dieťaťa, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo v deň opustenia zdravotníckeho zariadenia matkou po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti. 55jaf) Informácia o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa podľa písmena zq) sa odosiela na účel jej sprístupnenia všeobecnému lekárovi podľa písmena zq) a zabezpečenia splnenia povinnosti podľa písmena zu) a obsahuje tieto údaje:
1. o držiteľovi povolenia na prevádzkovanie zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, z ktorého bolo dieťa prepustené do domáceho prostredia, alebo ktoré matka opustila po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti 55jaf)
1a. meno, priezvisko a dátum narodenia držiteľa povolenia, druh, odborné zameranie a miesto prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, ak je držiteľ povolenia fyzickou osobou
1b. obchodné meno, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo, ak už bolo pridelené, meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu osoby alebo osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom, druh, odborné zameranie a miesto prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia, ak je držiteľ povolenia právnickou osobou,
2. ako aj tieto ďalšie údaje:
2a. meno, priezvisko a bydlisko dieťaťa a jeho rodičov,
2b. dátum prepustenia dieťaťa z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia alebo dátum opustenia zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti 55jaf)
2c. meno a priezvisko všeobecného lekára podľa písmena zq),
2d. dátum odoslania lekárskej prepúšťacej správy podľa písmena zq),
2e. ak všeobecný lekár podľa písmena zq) nie je poskytovateľom, aj meno a priezvisko držiteľa povolenia, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie, ak je tento držiteľ povolenia fyzickou osobou, alebo obchodné meno držiteľa povolenia, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie, ak je tento držiteľ povolenia právnickou osobou,
zt) bezodkladne oznámiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny opustenie zdravotníckeho zariadenia matkou po pôrode bez dieťaťa alebo s dieťaťom spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti, 55jaf) ak nejde o ženu, ktorá písomne požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom,
zu) zabezpečiť vykonanie preventívnej prehliadky dieťaťa v domácom prostredí všeobecným lekárom podľa písmena zq) do troch kalendárnych dní od doručenia informácie v elektronickej podobe o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa podľa písmena zs), táto povinnosť sa nepovažuje za porušenú v prípade znemožnenia vykonania preventívnej prehliadky dieťaťa podľa písmena zv), ak poskytovateľ súčasne splní oznamovaciu povinnosť podľa písmena zv),
zv) bezodkladne oznámiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ako orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately znemožnenie vykonania preventívnej prehliadky dieťaťa v domácom prostredí podľa písmena zu),
zw) oznamovať údaje o potenciálnom darcovi orgánov určených na transplantáciu podľa osobitného predpisu 55jah) národnej transplantačnej organizácii.
Poznámky pod čiarou k odkazom 55jaf) až 55jah) znejú:
55jaf) § 9 ods. 6 zákona č. 576/2004 Z. z.
55jag) § 20d ods. 8 písm. b) zákona č. 581/2004 Z. z. v znení zákona č. 220/2013 Z. z.
55jah) Druhá hlava zákona č. 576/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Odôvodnenie. Cieľom bodu 1 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je zvýšiť ochranu života a zdravia novorodencov zlepšením vykonateľnosti preventívnej prehliadky novorodenca v domácom prostredí v potrebnej lehote (viď aj odôvodnenie k bodu 7 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu). V § 79 ods. 1 sa upravuje znenie povinností dopĺňaných vo vládnom návrhu zákona a súčasne sa dopĺňajú aj úplne nové povinnosti.
Lehota uvedená v písmene zq) sa precizuje tak, aby bola lekárska prepúšťacia správa dieťaťa všeobecnému lekárovi doručená bezodkladne, podľa možnosti však ešte v deň prepustenia dieťaťa z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo v deň opustenia zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom, ktoré je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu.
V písmenách zr) a zs) sa dopĺňajú nové informačné povinnosti poskytovateľa podľa § 7 ods. 4 písm. a) zákona č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov (prevádzkujúceho nemocnicu), konkrétne ide o povinnosť bezodkladne odosielať elektronické informácie o narodení dieťaťa a o jeho prepustení z ústavnej zdravotnej starostlivosti (resp. o opustení zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom, ktoré je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu). Uvedené informácie sa majú odosielať všeobecnému lekárovi podľa písmena zq), ktorý je poskytovateľom, alebo poskytovateľovi, u ktorého všeobecný lekár podľa písmena zq) vykonáva zdravotnícke povolanie (kvôli existujúcemu zoznamu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti podľa § 20d ods. 8 písm. b) zákona č. 581/2004 Z. z. v znení zákona č. 220/2013 Z. z., v ktorom má národné kontaktné miesto, teda Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zverejňovať aj adresu elektronickej pošty poskytovateľa). Na základe prijatia predmetných povinností by sa v spojení s povinnosťou bezodkladne odosielať príslušnému všeobecnému lekárovi lekársku prepúšťaciu správu dieťaťa dosiahol výkon preventívnych prehliadok novorodencov v domácom prostredí v kratšej ako navrhovanej lehote, t. j. do troch kalendárnych dní od doručenia informácie podľa písmena zs), namiesto do troch pracovných dní od doručenia lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa a to aj v prípade oneskoreného odoslania, či oneskoreného doručenia lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa všeobecnému lekárovi, prípadne aj ak by táto prepúšťacia správa nebola vôbec doručená.
V porovnaní s vládnym návrhom zákona je novou povinnosťou aj navrhované ustanovenie písmena zu) zabezpečiť vykonanie preventívnej prehliadky dieťaťa v domácom prostredí do troch kalendárnych dní od doručenia informácie v elektronickej forme o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa. Hoci preventívne prehliadky nie sú zo strany poistencov povinné, preventívna prehliadka novorodenca v domácom prostredí má byť príslušným všeobecným lekárom vykonaná v zákonnej lehote, vyplýva to aj z písmena zt) vládneho návrhu zákona, ako aj z prílohy číslo 2 zákona č. 577/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
2. V čl. I sa za bod 12 vkladá nový bod 13, ktorý znie:
"13. V § 79 ods. 3 písm. b) sa slová "u) a v)" nahrádzajú slovami "u), v) a zq) až zw)".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá bezprostredne súvisí s bodom 1 (doplneným § 79 ods. 1) tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu. Na účel jednoznačnosti sa na rozdiel od vládneho návrhu zákona, číslo parlamentnej tlače 884, navrhuje výslovne ustanoviť, že navrhované nové povinnosti sa nevzťahujú na poskytovateľa, ktorý je držiteľom licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe. Tieto povinnosti sú teda relevantné len pre poskytovateľa, ktorý je držiteľom povolenia.
3. V čl. I bode 13 v § 79 ods. 3 písm. d) sa slová "odseku 1 písm. zq) až zs)" nahrádzajú slovami "odseku 1 písm. zq) až zt) a zw)".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá bezprostredne súvisí s bodom 1 (doplneným § 79 ods. 1) tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
4. V čl. I bode 13 v § 79 ods. 3 písm. e) sa slová "odseku 1 písm. zt)" nahrádzajú slovami "odsek 1 písm. zu) a zv)".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá bezprostredne súvisí s bodom 1 (doplneným § 79 ods. 1) tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
5. V čl. I bode 20 sa slová "zq), zr) a zt)" nahrádzajú slovami "a zq) až zv)".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá bezprostredne súvisí s bodom 1 (doplneným § 79 ods. 1) tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
6. V čl. I bode 21 sa slová "a zs)" nahrádzajú slovami "a zw)".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá bezprostredne súvisí s bodom 1 (doplneným § 79 ods. 1) tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
7. V čl. III bode 3 sa slová "do troch pracovných dní od doručenia prepúšťacej správy dieťaťa, dieťa, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej starostlivosti do domáceho prostredia" nahrádzajú slovami "do troch kalendárnych dní od doručenia informácie v elektronickej forme o odoslaní prepúšt'acej správy diet'at'a, ktoré je po narodení prepustené z ústavnej starostlivosti do domáceho prostredia alebo ktorého matka s ním opustila zdravotnícke zariadenie po pôrode spôsobom, ktorý je v rozpore s ustanovením osobitného predpisu o prepustení osoby z ústavnej starostlivosti, 36, podľa osobitného predpisu, 37".
Poznámky pod čiarou k odkazom 36 a 37 znejú:
"36) § 9 ods. 6 zákona č. 576/2004 Z. z. a
37) § 79 ods. 1písm. zu) zákona č. 578/2004 Z. z. v znení zákona č. .../2014 Z. z.".
Odôvodnenie: S lehotou preventívnej prehliadky novorodenca v domácom prostredí po jeho prepustení z ústavnej starostlivosti, ktorá má byť podľa vládneho návrhu zákona až do troch pracovných dní od doručenia lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa príslušnému všeobecnému lekárovi, podľa nášho názoru nemožno súhlasiť. V dôsledku tejto lehoty, ktorá je v porovnaní s platnou právnou úpravou (do 48 hodín po prepustení novorodenca z nemocnice alebo pôrodnice) neodôvodnene predlžená, by mohlo dôjsť k zbytočnému ohrozeniu života alebo zdravia novorodencov (napr. v dôsledku nesplnenia povinností poskytovateľov súvisiacich s odosielaním prepúšťacej správy dieťaťa, či v dôsledku zlyhania doručenia). Navrhované tri pracovné dni od doručenia lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa namiesto súčasných 48 hodín po prepustení novorodenca z nemocnice alebo pôrodnice nie sú akceptovateľné, nakol'ko vôbec nezaručujú preventívnu prehliadku novorodenca v domácom prostredí v prípade nesplnenia povinnosti poskytovateľa odoslať lekársku prepúšťaciu správu dieťaťa alebo v prípade zlyhania doručovateľa. Preventívna prehliadka v domácom prostredí by v prípade oneskoreného odoslania lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa, či jej oneskoreného doručenia bola novorodencovi poskytnutá neskoro.
Z dôvodu zvýšeného rizika pre život a zdravie novorodencov sa navrhuje zmena znenia čl. III bodu 3 vládneho návrhu zákona. Podľa pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu sa má preventívna prehliadka novorodenca v domácom prostredí vykonať najneskôr do troch kalendárnych dní od doručenia elektronickej informácie o odoslaní prepúšťacej správy dieťaťa na základe povinnosti navrhovanej v čl. I bode 1 § 79 ods. 1 písm. zu). Príslušný všeobecný lekár, resp. poskytovateľ, u ktorého tento lekár vykonáva zdravotnícke povolanie, by bol na potrebu vykonania preventívnej prehliadky novorodenca predbežne upozornený už na základe informácie o narodení dieťaťa doručenej v elektronickej podobe od poskytovateľa prevádzkujúceho zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti, v ktorom sa dieťa narodilo, alebo do ktorého bolo umiestnené po narodení. Následne by bola príslušnému všeobecnému lekárovi v elektronickej forme doručená aj informácia o odoslaní lekárskej prepúšťacej správy dieťaťa, ktorú by bol poskytovateľ prevádzkujúci zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti povinný odoslať bezodkladne po prepustení novorodenca z ústavnej zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia, alebo bezodkladne po opustení zariadenia zdravotnej ústavnej starostlivosti matkou po pôrode s dieťaťom, ktoré by bolo v rozpore s ustanovením osobitného predpisu.
V súvislosti s elektronickým doručovaním sa využíva existujúci zoznam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zverejňovaný národným kontaktným miestom podľa § 20d ods. 8 písm. b) zákona č. 581/2004 Z. z . v znení zákona č. 220/2013 Z. z. Tento zoznam je súčasne v praxi potrebné sprecizovať tak, aby obsahoval všetky údaje taxatívne vymenované v platnom § 20d ods. 8 písm. b) zákona č. 581/2004 Z. z. v znení zákona č. 220/2013 Z. z. (vrátane adresy elektronickej pošty poskytovateľa). Predmetný zoznam je potrebné kvôli dosiahnutiu presnosti a jednoznačnosti znenia aj doplniť (viď bod 8 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu). Navrhované riešenie by zaručilo výkon preventívnej prehliadky novorodenca v domácom prostredí aj v prípade, že by lekárska prepúšťacia správa dieťaťa príslušnému všeobecnému lekárovi bola doručená oneskorene (resp. aj v prípade, ak by prepúšťacia správa vôbec nebola doručená, ale boli by splnené nové informačné povinnosti poskytovateľa). Tým by sa dosiahla zvýšená prevencia, t. j. ochrana života a zdravia novorodencov. Zvolené riešenie je stále menej striktné ako platná právna úprava (lehota do troch kalendárnych dní namiesto do 48 hodín), v porovnaní s riešením navrhovaným vo vládnom návrhu zákona, číslo parlamentnej tlače 884, je však prísnejšie a zvyšuje vykonateľnosť preventívnej prehliadky novorodenca v domácom prostredí v zákonnej lehote.
8. V čl. IV sa za bod 9 vkladá nový bod 10, ktorý znie:
"10. V § 20d ods. 8 písm. b) sa za slová "ak ide o právnickú osobu," vkladajú slová "namiesto mena a priezviska sa zverejňuje obchodné meno a".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Predmetné ustanovenie sa precizuje kvôli presnosti a jednoznačnosti právnej úpravy a v súvislosti s bodom 1 tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu.
To bol druhý pozmeňujúci návrh.
Nech sa páči. (Reakcia na spravodajcu, mimo mikrofónu: "Ja neviem. Však hovorí, že sa to musí celé prečítať. Však vy ste spravodajca, povedzte, keď nie, keď nemusím, ja nebudem čítať.")

Jurinová Erika, podpredsedníčka NR SR
Pani poslankyňa, pokračujete v rozprave?

Horváthová Eva, poslankyňa NR SR
(Reakcia na predsedajúcu, mimo mikrofónu: "Pokračujem, len je dosť rozsiahly ten tretí, tak sa pýta pán spravodajca, či musím čítať odôvodnenie.)
Vážení prítomní, dovoľte mi teda predniesť tretí pozmeňujúci návrh, ktorý je najobsiahlejší a týka sa reakcie na neobsadené sídla vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, aj na avizované trestné oznámenie na ministerstvo zdravotníctva za neobsadenie týchto sídiel. Ak si spomínate, predložila som taký návrh zákona koncom minulého roka a teraz som si dovolila vzhľadom na situáciu, ktorá ešte stále nie je vlastne vyriešená a mohla by sa teoreticky opakovať opäť, pozmeňujúci návrh k tomuto vládnemu návrhu zákona, kde precizujeme lehoty, ktoré by sa mali upraviť tak, aby ministerstvo vypísalo výberové konanie včas, aby sa toto výberové konanie za ideálnych podmienok, aj za niektorých špecifických podmienok stihlo a nestalo sa to, čo sa stalo minulý rok.
Viac vysvetlenia bude vlastne v odôvodnení jednotlivých bodov pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Evy Horváthovej a Eriky Jurinovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. (Hlasy v sále.)
Takže vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I sa za bod 2 vkladajú nové body 3 až 26, ktoré znejú:
3. V § 12 ods. 8 sa slová "§ 14 ods. 8 a 11" nahrádzajú slovami "§ 14 ods. 9 a 12".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
4. V § 14 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie: "(3) Ministerstvo zdravotníctva za podmienok podľa odseku 4 vyhlási výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby v príslušnom sídle stanice záchrannej zdravotnej služby a termín výberového konania
a) najmenej sedem mesiacov pred
1. uplynutím doby platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby podľa § 20 písm. c),
2. požadovaným dňom zrušenia predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby podľa § 19 ods. 1 písm. a),
b) bezodkladne po
1. vzniku nového sídla stanice záchrannej zdravotnej služby, ak ide o prvé prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby v novom sídle stanice záchrannej zdravotnej služby,
2. nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o zrušení predchádzajúceho povolenia, ak ide o zrušenie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby podľa § 19 ods. 1 písm. b) až g) alebo § 19 ods. 2.
3. zániku platnosti predchádzajúceho povolenia, ak ide o zánik platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby podľa § 20 písm. a) alebo § 20 písm. b).".
Doterajšie odseky 3 až 13 sa označujú ako odseky 4 až 14.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
5. V § 14 odsek 4 znie: "(4) Lehotu na podanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby a termín výberového konania uverejňuje ministerstvo zdravotníctva najmenej v jednom denníku s celoštátnou pôsobnosťou a na svojom webovom sídle (ďalej len ´vyhlásenie výberového konania´). Lehota na podanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby nesmie byť kratšia ako dva mesiace od vyhlásenia výberového konania. Výberové konanie vrátane doručenia správy o výsledku výberového konania podľa odseku 11 sa musí ukončiť najneskôr do štyroch mesiacov od jeho vyhlásenia.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
6. V § 14 ods. 5 prvej vete sa slová "troch členov" nahrádzajú slovami "piatich členov".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
7. V § 14 ods. 6 druhá veta znie: "Za člena komisie môže vymenovať len odborne spôsobilú (odsek 14) a bezúhonnú osobu; za bezúhonného sa na účely tohto odseku nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin a v prípade obzvlášť závažného úmyselného trestného činu, trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody, trestného činu podplácania a trestného činu nepriamej korupcie aj ten, komu bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo na ktorého sa hľadí, akoby nebol pre takýto trestný čin odsúdený podľa osobitného predpisu 17c)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 17c znie: "17c) Trestný zákon.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
8. V § 14 ods. 6 sa za druhú vetu vkladá nová tretia veta: "Bezúhonnosť na účely tohto odseku sa preukazuje odpisom z registra trestov 18, ktorý nesmie byť starší ako tri mesiace.".
Poznámka pod čiarou k odkazu 18 znie: "18) § 13 a 14 zákona č. 330/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
9. V § 14 ods. 7 sa slová "odseku 5" vo všetkých prípadoch nahrádzajú slovami "odseku 6".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
10. V § 14 ods. 10 v úvodnej vete sa slová "odseku 8" nahrádzajú slovami "odseku 9".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
11. V § 14 ods. 11 v prvej vete sa slová "odseku 9" nahrádzajú slovami "odseku 10".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
12. V § 14 ods. 11 sa na konci pripája táto veta: "Komisia je povinná správu o výsledku výberového konania doručiť ministerstvu zdravotníctva v rámci lehoty na ukončenie výberového konania podľa odseku 4 tretej vety.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
13. V § 14 ods. 13 úvodnej vete sa slová "odseku 10" nahrádzajú slovami "odseku 11".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
14. § 14 sa dopĺňa odsekom 15, ktorý znie: "(15) Rozsah požiadaviek na odbornú spôsobilosť osoby, ktorá môže byť vymenovaná za člena komisie, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
15. § 15 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie: "(4) Ak zaniká povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby
1. uplynutím doby platnosti podľa § 20 písm. c), alebo
2. zrušením predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby na základe žiadosti jeho držiteľa podľa § 19 ods. 1 písm. a)
nové povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby v príslušnom sídle stanice záchrannej zdravotnej služby musí nadobudnúť právoplatnosť najneskôr v posledný deň doby platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby a doba platnosti nového povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby musí bezprostredne nadväzovať na dobu platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby.".
16. V § 17b ods. 1 v prvej vete sa na konci pripájajú tieto slová "a súčasne sú splnené požiadavky podľa osobitného predpisu 17d)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 17d znie:
"17d) § 2 ods. 6 až 10 zákona č. 579/2004 Z. z. v znení zákona č..../2014 Z. z.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
17. V § 17d ods. 1 v prvej vete sa za slovo "dostupnosti" vkladajú čiarka a slovo "efektívnosti" a na konci sa pripájajú tieto slová: "a ak sú splnené požiadavky podľa osobitného predpisu".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2017, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
18. V § 19 ods. 1 písm. a) sa na konci pripájajú čiarka a tieto slová: "ak v ďalšej vete nie je ustanovené inak".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
19. V § 19 ods. 1 písm. a) sa na konci pripája táto veta: "Ak ide o držiteľa povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, je povinný ministerstvu zdravotníctva podať žiadosť o zrušenie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby najmenej osem mesiacov pred dňom, od ktorého žiada toto povolenie zrušiť.".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
20. V§ 20 písm. a) sa na konci slovo "alebo" nahrádza čiarkou.
21. V § 20 písm. b) sa na konci nahrádza bodka čiarkou a pripája sa toto slovo: "alebo".
22. § 20 sa dopĺňa písmenom c), ktoré znie: "c) uplynutím doby platnosti povolenia, ak ide o povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby.".
23. V § 22 písmeno a) znie: "a) vydaní povolenia alebo o zamietnutí žiadosti o vydanie povolenia do 30 dní od začatia konania; ak ide o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby § 11 ods. 1 písm. a). Okrem povolenia podľa § 17 a § 17b až 17d, príslušný orgán rozhodne do 10 dní odo dňa doručenia správy o výsledku výberového konania (§ 14 ods. 11),".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
24. V § 23 sa slová "na 90 dní" nahrádzajú slovami "na štyri mesiace" a na konci sa pripájajú bodkočiarka a tieto slová: "tým nie sú dotknuté ustanovenia podľa § 14 ods. 4 tretej vety a odseku 15 (pozn. red.: správne má byť § 15) ods. 4".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
25. V § 25 sa za písmeno d) vkladá nové písmeno e), ktoré znie: "e) dobu platnosti povolenia; ak ide o povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, aj prvý deň a posledný deň platnosti povolenia,".
Doterajšie písmená e) a f) sa označujú ako písmená f) a g).
26. V § 25 písmeno f) znie: "f) typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby § 11 ods. 1 písm. a) a sídlo stanice záchrannej zdravotnej služby, 14a) ak ide o povolenie na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby; v rámci sídla sa uvádza názov obce alebo mestskej časti a presná adresa stanice záchrannej zdravotnej služby,".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodu 1 čl. I bodom 3 až 26: Hlavným cieľom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu (ďalej len "pozmeňujúci návrh") je v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov Slovenskej republiky dosiahnuť jednoznačnosť právnej úpravy a zabezpečiť prístup k rýchlemu a účinnému poskytovaniu neodkladnej zdravotnej starostlivosti v celom zásahovom území. Prijatím pozmeňujúceho návrhu by sa zamedzilo výskytu neobsadeného sídla stanice záchrannej zdravotnej služby (ďalej len "sídlo"), a to v prípade uplynutia doby platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, ako aj v prípade zrušenia povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby na žiadosť poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby. V uvedených prípadoch musia byť podľa pozmeňujúceho návrhu sídla nepretržito obsadené, čo v platnej právnej úprave absentuje.
Pozmeňujúci návrh je reakciou na päťdňové neobsadenie sídiel vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Bratislave a Trenčíne v dňoch od 12. do 16. septembra 2013, ktorého príčinou bolo vydanie povolení na prevádzkovanie ambulancie vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby až po zániku platnosti prechádzajúcich povolení. V platnom zákone č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch je síce uvedená lehota na podanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby pre záujemcov o vydanie tohto povolenia; primárna lehota, v ktorej má Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyhlásiť výberové konanie, však stanovená vôbec nie je. Takýto stav je vo vzťahu k verejnosti zjavne nevyhovujúci a neakceptovateľný, keďže umožňuje, resp. nevylučuje zbytočné oslabenie činnosti záchrannej zdravotnej služby neobsadením jednotlivých sídiel v prípadoch, v ktorých je to nevyhnutné.
Zákon teda č. 578/2004 Z. z. by mal byť upravený tak, aby boli jasne a jednoznačne ustanovené všetky lehoty súvisiace s výberovým konaním a so správnym konaním. Tiež sa javí byť nedostatočné, že komisia podľa platnej právnej úpravy nemá výslovnú povinnosť doručiť ministerstvu zdravotníctva správu o výsledku výberového konania v rámci obdobia, počas ktorého je správne konanie prerušené. Komisia je preto podľa pozmeňujúceho návrhu povinná správu o výsledku výberového konania doručiť ministerstvu zdravotníctva v rámci lehoty na ukončenie výberového konania, teda najdlhšie do štyroch mesiacov od jeho vyhlásenia. Predložený návrh riešenia pokrýva najčastejšie situácie, v ktorých by malo byť plynulé obsadenie sídla na základe právoplatnosti nového povolenia nielen samozrejmosťou, ale aj vyplývať kvôli ochrane života a zdravia verejnosti a právnej istote aj priamo zo zákona, týmito situáciami sú uplynutie doby platnosti predchádzajúceho povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby a zrušenie povolenia na žiadosť poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
V záujme väčšej transparentnosti a objektivity sa rozširuje minimálny počet členov komisie a to z troch na piatich. Precizujú sa a sprísňujú sa ustanovenia o podmienkach, ktoré musia spĺňať osoby, aby mohli byť ministrom zdravotníctva vymenované za členov komisie, teda bezúhonnosť týchto osôb a súčasne sa dopĺňajú podmienky bezúhonnosti špeciálne na účely členstva v komisii. Prijatím pozmeňujúceho návrhu by sa dosiahlo rýchlejšie a efektívnejšie poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti obyvateľom Slovenskej republiky v prípade bezprostredného ohrozenia ich života alebo niektorej zo základných životných funkcií či vážneho ohrozenia ich zdravia.
Bod 2. V čl. I sa za bod 4 vkladá nový bod 5, ktorý znie:
"5. V § 38 ods. 1 v úvodnej vete sa za slová "tohto zákona" vkladajú slová "okrem § 14 ods. 6".".
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodu 5: legislatívno-technická úprava bezprostredne súvisiaca s bodom 1 tohto pozmeňujúceho návrhu.
3. V čl. I bode 12 v § 79 sa odsek 1 dopľňa písmenami zu) až zw), ktoré znejú:
"zu) zriadiť kontaktné miesto na zabezpečenie komunikácie a súčinnosti s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby a poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby, najmä na zabezpečenie príjmu pacienta, ak ide o poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý má zriadené oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo urgentný príjem,
(zv) zabezpečiť podávanie aktuálnych informácií o počte voľných lôžok na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a urgentnom príjme svojmu kontaktnému miestu, ak ide o poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý má zriadené oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo urgentný príjem,
(zw) bezodkladne informovať operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby o závažných poruchách prevádzky v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti a o iných skutočnostiach, ktoré podstatne obmedzujú poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ak ide o poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý má zriadené oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo urgentný príjem.". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodu 3: V záujme efektívnejšieho poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti a v súvislosti s bodom 8 tohto pozmeňujúceho návrhu sa navrhuje doplnenie nových povinností pre poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý má zriadené oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo urgentný príjem. Konkrétne ide o zriadenie kontaktného miesta na zabezpečenie komunikácie a súčinnosti s operačným strediskom, poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby, o podávanie aktuálnych informácií o počte voľných lôžok na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a urgentnom príjme svojmu kontaktnému miestu a o bezodkladné informovanie operačného strediska o skutočnostiach, ktoré podstatne obmedzujú poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti (napr. o závažných poruchách prevádzky).
Realizáciou týchto povinností by sa mohlo predísť zbytočnému odkladu potrebného poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti v ústavnom zdravotníckom zariadení a presun pacienta v sanitke z jednej nemocnice do druhej.
4. V čl. 1 sa za bod 12 vkladajú nové body 13 a 14 ktoré znejú: 13. V § 79 ods. 3 písm. a) sa slová "zi) až zp)" nahrádzajú slovami "zi) až zw)". 14. V § 79 ods. 3 písm. b) sa slová "u) a v)" nahrádzajú slovami "u), v), zu) až zw)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
5. V čl. 1 sa za bod 21 vkladá nový bod 22, ktorý znie: 22. V § 82 ods.1 písm. d) sa za slová "a) až c)" vkladajú slová "a zu) až zw)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodom 4 a 5: legislatívno-technické úpravy.
6. V čl. 1 v bode 25 uvádzacia veta znie: "Za § 102p sa vkladajú § 102q a 102r, ktoré vrátane nadpisov znejú:". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
7. V čl. 1 bode 25 sa za § 102q vkladá § 102r, ktorý vrátane nadpisu znie: "§ 102r. Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2015.
(1) Konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby, ktoré sa právoplatne neskončili do 30. júna 2015, sa dokončia podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015; na tieto konania sa vzťahujú požiadavky podľa § 15 ods. 4 účinného od 1. júla 2015. Výberové konania podľa § 14, ktoré sa neskončili do 30. júna 2015, sa dokončia podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015; na tieto výberové konania sa vzťahujú požiadavky podľa § 15 ods. 4 účinného od 1. júla 2015.
(2) Povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby vydané podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015 alebo podľa odseku 1 zostávajú v platnosti do uplynutia doby ich platnosti.
(3) Držiteľ povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby vydaného podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015 alebo podľa odseku 1 je povinný požiadať o vydanie povolenia z dôvodu zmeny sídla stanice záchrannej zdravotnej služby podľa osobitného predpisu 82 v znení účinnom od 1. júla 2015 a zmeny typu ambulancie záchrannej zdravotnej služby, ak sa má zmeniť aj typ ambulancie podľa osobitného predpisu 83 v znení účinnom od 1. júla 2015, najneskôr do 31. decembra 2015. Ak držiteľ povolenia podľa prvej vety nepožiada o povolenie podľa prvej vety alebo ho nezíska najneskôr do 29. februára 2016, povolenie stráca platnosť 31. októbra 2016; to neplatí, ak doba platnosti takéhoto povolenia uplynie pred 31. októbrom 2016. Ministerstvo zdravotníctva za splnenia predpokladov uvedených v druhej vete časti pred bodkočiarkou vyhlási výberové konanie najneskôr do 15. marca 2016.
(4) Poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý má zriadené oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo urgentný príjem, je povinný zriadiť kontaktné miesto podľa § 79 ods. 1 písm. zu) a zabezpečiť podávanie aktuálnych informácií o počte voľných lôžok svojmu kontaktnému miestu podľa § 79 ods. 1 písm. zv) najneskôr do 31. augusta 2015.".
Poznámky pod čiarou k odkazom 82 a 83 znejú: "82) § 8 ods. 1 písm. a) a § 2 ods. 10 zákona č. 579/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. 83) § 2 ods. 10 zákona č. 579/2004 Z. z. v znení zákona č. .../2014 Z. z."." Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodom 6 a 7: V súvislosti s predchádzajúcimi bodmi a s bodom 8 tohto pozmeňujúceho návrhu sa v čl. I pôvodnom bode 25 vládneho návrhu zákona dopĺňajú ďalšie prechodné ustanovenia. Podľa odseku 1 sa konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby a výberové konania neukončené do 30. júna 2015 majú dokončiť podľa doterajších predpisov so súčasným uplatnením ustanovení.
8. Za článok III sa vkladá nový článok A, ktorý znie: "Čl. A. Zákon č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 284/2008 Z. z., zákona č. 461/2008 Z. z., zákona č. 41/2013 z. z. a zákona č. 153/2013 Z. z. sa mení a dopĺňa takto: 1. V § 2 ods. 2 sa za slová "operačného strediska záchrannej zdravotnej služby" vkladá čiarka a slová "§ 5 ods. 1 písm. c)" sa nahrádzajú slovami "ak nejde o zásah podľa § 5 ods. 1 písm. p)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti. 2. § 2 sa dopĺňa odsekmi 6 až 10, ktoré znejú: "
(6) Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby musí byť zabezpečená počtom a rozmiestnením sídiel staníc záchrannej zdravotnej služby v závislosti od demografických podmienok, geografických podmienok a rizikových podmienok zásahového územia tak, aby v rámci celého zásahového územia za a) k miestu udalosti bola doba dojazdu ambulancie pozemnej záchrannej zdravotnej služby z najbližšieho sídla stanice pozemnej záchrannej zdravotnej služby do 15 minút a za b) rozmiestnenie sídiel staníc vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zabezpečilo rovnakú priemernú dobu doletu ambulancií záchrannej zdravotnej služby k miestu udalosti.
(7) Doba dojazdu a doba doletu podľa odseku 6 sa počíta od okamihu prevzatia pokynu na vykonanie zásahu poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby od koordinačného strediska alebo operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Ak ide (hlasy v sále) čo? No aj ja dúfam, hej. (Povedané so smiechom.) Doba dojazdu a doba doletu podľa odseku 6 sa počíta od okamihu prevzatia pokynu na vykonanie zásahu poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby od koordinačného strediska alebo operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Ak ide o zásah podľa § 5 ods. 1 písm. p) doba dojazdu a doba doletu sa počíta od okamihu získania relevantných informácií o potrebe vykonania zásahu.
(8) Ak tomuto nebránia nepriaznivé dopravné podmienky, nepriaznivé meteorologické podmienky alebo iné dôvody hodné osobitného zreteľa a ak ide o vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu, aj nepriaznivé poveternostné podmienky, dobu dojazdu podľa odseku 6 písm. a) musí poskytovateľ pozemnej záchrannej zdravotnej služby dodržať a dolet podľa odseku 6 písm. b) musí poskytovateľ vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby uskutočniť v najkratšej možnej dobe. Poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby o prekážkach znemožňujúcich dodržať dobu dojazdu alebo dobu doletu uvedenú v odseku 6 bezodkladne informuje koordinačné stredisko alebo operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.
(9) Efektívnosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti musí byť zabezpečená najmä
a) počtom a rovnomerným rozmiestnením jednotlivých typov ambulancií záchrannej zdravotnej služby v sídlach záchrannej zdravotnej služby s prihliadnutím na demografické podmienky, geografické podmienky a rizikové podmienky v rámci celého zásahového územia; ak ide o vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu, aj s prihliadnutím na meteorologické podmienky a poveternostné podmienky v rámci celého zásahového územia, a
b) použitím jednotlivých typov ambulancií záchrannej zdravotnej služby 2 podľa § 3 ods. 3 písm. b).
(10) Minimálny počet sídiel staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby a vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a minimálny počet jednotlivých typov ambulancií záchrannej zdravotnej služby 2 v zásahovom území ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva.". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
3. V § 3 ods. 3 písm. a) sa za slovo "plynulosť" vkladá čiarka a slová "a nepretržitosť" sa nahrádzajú slovami "nepretržitosť, dostupnosť podľa § 2 ods. 6 až 8 a efektívnosť podľa § 2 ods. 9".Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
4. V § 3 ods. 3 sa za písm. a) vkladajú nové písmená b) až e), ktoré znejú:
b) v prípade vydania pokynu na vykonanie zásahu 8) podľa odseku 4 vydať tento pokyn na základe informácií o zdravotnom stave osoby najbližšiemu poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby v stave pripravenosti (pohotovosti) na ďalší zásah, ktorý prevádzkuje vhodný typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby umožňujúci čo najefektívnejšie poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti; ak efektívnemu poskytnutiu neodkladnej zdravotnej starostlivosti bránia dôvody podľa § 2 ods. 8, vydá operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby pokyn na vykonanie zásahu inému poskytovateľovi záchrannej zdravotnej služby, ktorý je schopný neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytnúť čo najrýchlejšie a súčasne najefektívnejšie,
c) koordinovať neodkladnú prepravu vykonávanú poskytovateľmi záchrannej zdravotnej služby vrátane určovania cieľového zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa § 5 ods. 1 písm. f) a g),
d) zabezpečiť komunikáciu medzi poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby a kontaktným miestom podľa osobitného predpisu, 6a) ak je to potrebné,
e) vydávať inštrukcie na poskytnutie prvej pomoci, ak je do príchodu poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby na miesto udalosti nevyhnutné osobe poskytnúť prvú pomoc,".
Doterajšie písmená b) až g) sa označujú ako písmená f) až k).
Poznámka pod čiarou k odkazu 6a znie: "6a) § 79 ods. 1 písm. zu) zákona č. 578/2004 Z. z. v znení zákona č..../2014 Z. z.". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
5. V § 5 ods. 1 písm. a) znie: "a) vytvoriť a personálne zabezpečiť systém nepretržitej kontroly, riadenia a koordinácie síl a prostriedkov záchrannej zdravotnej služby tak, aby na pokyn operačného strediska záchrannej zdravotnej služby alebo koordinačného strediska a v prípade podľa písmena p) bol pripravený zabezpečiť
1. plynulosť a nepretržitosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti,
2. dostupnosť záchrannej zdravotnej služby podľa § 2 ods. 6 až 8 a efektívnosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti podľa § 2 ods. 9,". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
6. V § 5 ods. 1 písm. b) sa za slová "operačného strediska záchrannej zdravotnej služby" vkladajú slová "alebo od prijatia informácie podľa písmena p)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
7. V § 5 ods. 1 písm. c) sa za slová "operačného strediska záchrannej zdravotnej služby" vkladajú slová "alebo od prijatia informácie podľa písmena p)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
8. V poznámke pod čiarou k odkazu 9a sa slová "v znení zákona č. 351/2005 Z. z." nahrádzajú slovami "v znení neskorších predpisov". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
9. V § 5 ods. 1 písm. f) znie: "f) bez zbytočného odkladu vykonať podľa pokynu operačného strediska záchrannej zdravotnej služby alebo koordinačného strediska odbornú neodkladnú prepravu osoby, ak si to vyžaduje jej zdravotný stav, do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, 10) alebo do zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktoré je schopné poskytnúť diagnostiku 11) a liečbu 12) nadväzujúcu na poskytnutú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, 1)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
10. V § 5 ods. 1 písm. g) sa slová "odborne prepraviť na pokyn operačného strediska záchrannej zdravotnej služby osobu" nahrádzajú slovami "bez zbytočného odkladu vykonať na pokyn operačného strediska záchrannej zdravotnej služby odbornú neodkladnú prepravu 1) osoby". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
11. V § 5 ods. 1 písm. l) sa slová "podľa § 3 ods. 3 písm. b)" nahrádzajú slovami "podľa § 3 ods. 3 písm. f)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
12. V § 5 sa ods. 1 dopĺňa písm. p), ktoré znie: "p) vykonať zásah a neodkladnú prepravu aj bez pokynu koordinačného strediska alebo operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ak je to nevyhnutné a o potrebe poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa dozvie iným relevantným spôsobom; v tomto prípade je poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby povinný koordinačnému stredisku alebo operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby bez zbytočného odkladu nahlásiť čas výjazdu na zásah a miesto udalosti.". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
13. V § 6 ods. 1 písm. a) druhom bode sa slová "§ 5 ods. 1 písm. a) a c) až m)" nahrádzajú slovami "§ 2 ods. 8, § 5 ods. 1 písm. a), c) až m) ap)". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
14. V § 6 ods. 1 písm. b) sa suma "6 638 eur" nahrádza sumou "16 596 eur". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
15. V § 8 ods.1 písm. a) znie: "a) sídla staníc záchrannej zdravotnej služby podľa § 2 ods. 6 v tomto rozsahu:
1. názov obce alebo mestskej časti,
2. presná adresa stanice záchrannej zdravotnej služby,". Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
16. Za § 9 sa vkladá § 10, ktorý vrátane nadpisu znie: "§ 10 Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2015
(1) Všeobecne záväzný právny predpis podľa § 2 ods. 10 a § 8 ods. 1 písm. a) v znení účinnom od 1. júla 2015 vydá ministerstvo zdravotníctva tak, aby nadobudol účinnosť 1. júla 2015.
(2) Zásah a neodkladná preprava začaté podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015, ktoré neboli ukončené do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa dokončia podľa tohto zákona v znení účinnom do 30. júna 2015.
(3) Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby je povinné zabezpečiť komunikáciu medzi poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby a kontaktným miestom 6a) podľa § 3 ods. 3 písm. d) v znení účinnom od 1. júla 2015 najneskôr od 1. septembra 2015.". Doterajšie články sa následne prečíslujú. Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodu 8: V novom článku sa precizuje a dopĺňa problematika poskytovania záchrannej zdravotnej služby. Súčasné znenie tohto zákona sa javí byť nedostačujúce a nekomplexné. Zavádzajú sa konkrétne povinnosti operačného strediska a poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby, zavádza sa nový pojem dostupnosť záchrannej zdravotnej služby a efektívnosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
K bodu 8 čl. A k bodu 1 je legislatívno-technická úprava.
K bodu 8 čl. A bodu 2 sa na účel dosiahnutia väčšej dostupnosti záchrannej zdravotnej služby a vyššej efektívnosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa v § 2 zákona č. 579/2004 Z. z . upravuje organizácia záchrannej zdravotnej služby a dopĺňa sa novými odsekmi, a síce dostupnosť záchrannej zdravotnej služby a efektívnosť poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
K bodu 8 čl. A k bodu 3: ide o legislatívno-technickú úpravu.
K bodu 8 čl. A bodu 4: ide o zriadenie operačného strediska, ktoré je podľa toho pozmeňujúceho návrhu povinné zohľadniť hodný typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby na daný zásah, čo v platnom zákone č. 579/2004 Z. z. absentuje.
K bodu 8 čl. A k bodu 5: predmetná povinnosť poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby sa navrhuje doplniť tak, aby bol na pokyn operačného strediska alebo koordinačného strediska a prípadne aj bez tohto pokynu okrem plynulosti a nepretržitosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti pripravený zabezpečiť aj dostupnosť záchrannej zdravotnej služby podľa § 2 ods. 6 až 8 a efektívnosť poskytovania tejto neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
K bodu 8 čl. A bodu 6: ide o legislatívno-technickú úpravu.
K týmto zmenám podobne k bodu 8 čl. A bodu 7, takisto bodu 8 čl. A bodu 8.
K bodu 8 čl. A bodom 9 a 10 sa precizuje znenie povinností poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby, kde by mal poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby vykonávať výlučne neodkladnú prepravu.
K bodu 8 čl. A bodu 11: ide o legislatívno-technickú úpravu.
K bodu 8 čl. A bodu 12: ide o to, že v prípade nevyhnutnosti vykonať zásah a neodkladnú prepravu aj bez pokynu koordinačného strediska alebo operačného strediska by mal byť poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby vykonať takúto starostlivosť sám, čo v súčasnej dobe nie je možné.
K bodu 8 čl. A bodu 13: ide v dôsledku ustanovenia nových povinností poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby v § 2 ods. 8 a § 5 ods. 1 písm. p) sa dopĺňa príslušné ustanovenie o sankciách. Sankciou za porušenie týchto povinností by mala byť pokuta do výšky 16 596 eur.
K bodu 8 čl. A bodu 14: ide o konkrétne sankcie za porušenie navrhovaných nových povinností operačného strediska, nie je potrebné dopĺňať, a to vzhľadom na všeobecnú formuláciu o uložení pokuty operačnému stredisku za porušenie povinností ustanovených v § 3 ods. 3.
K bodu 8 čl. A bodu 15: v nadväznosti na navrhovanú úpravu bodu 8 čl. A bodu 2 § 2 ods. 6 a na bod 1 tohto pozmeňujúceho návrhu sa precizuje splnomocňovacie ustanovenie § 8 ods. 1.
K bodu 8 čl. A bodu 16: v prechodných ustanoveniach sa navrhuje, aby všeobecne záväzný právny predpis podľa § 2 ods. 10 a § 8 ods. 1 písm. a) zákona č. 579/2004 Z. z. bol vydaný tak, aby nadobudol účinnosť súčasne s predkladaným zákonom.
17. Za čl. VI sa vkladá nový čl. B, ktorý znie: "Čl. B. Zákon č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 644/2007 Z. z., zákona č. 598/2008 Z. z., zákona č. 59/2009 Z. z., zákona č. 400/2009 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 224/2010 Z. z., zákona č. 33/2011 Z. z., zákona č. 220/2011 Z. z., zákona č. 334/2012 Z. z. a zákona č. 345/2012 Z. z. sa dopĺňa takto: V § 14 ods. 3 písm. h) sa na konci pripájajú tieto slová: "a vymenovania člena komisie podľa osobitného predpisu 29a)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 29a znie: "29a) § 14 ods. 27 a 28 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č..../2014 Z. z.". Doterajší odkaz 29a a poznámka pod čiarou k odkazu 29a sa označujú ako odkaz 29aa a poznámka pod čiarou k odkazu 29aa.". Doterajšie články sa následne prečíslujú. Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2015, čo sa premietne do ustanovení o účinnosti.
Odôvodnenie k bodu 9: legislatívno-technická úprava.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.5.2014 o 14:51 hod.

prof. MUDr. PhD. MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:53

Zuzana Zvolenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené dámy a vážení páni, vzhľadom na rozsiahly čas, ktorý tomu sme venovali už aj v prvom čítaní a na veľkú diskusiu, ktorá prebehla aj na výboroch, ja by som si dovolila zrekapitulovať pre mňa najdôležitejšie časti a zaujať stanoviská veľmi, veľmi stručne.
Základom, o čom sa najmä diskutovalo na základe tejto novely, je novinka, to tzv. preplácanie vlastne tzv. deviatich výkonov v domovoch ošetrovateľských služieb, pardon, v domovoch, v sociálnych zariadeniach, ospravedlňte ma, a ich preplácanie, najmä diskusia ohľadne množstva týchto výkonov a spôsobu, akým sa bude vlastne realizovať táto ošetrovateľská zdravotná starostlivosť na pôde týchto zariadení.
Sú tu vlastne dva, dva názory, ktoré ja z hľadiska odborného by som rada teda skutočne okomentovala a to, najmä to, že už v tejto chvíli nie je pravdou, že nám vznikajú vlastne pacienti nejakého prvého alebo druhého stupňa a že niekto bude mať a niekto nebude mať prístup k zdravotnej starostlivosti. Bolo tu spomínané, že je to na základe hlavne toho, že vznikla novela zákona, kde ošetrovateľské výkony boli stanovené v rámci sociálnych služieb do doplnkových služieb. Ale v rámci verejného zdravotného poistenia, ktoré zabezpečuje právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ako je definovaná v ústave, my jednoznačne hovoríme o práve na preplácanie určitých výkonov v rámci zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Na základe indikácie lekára vzniká, vzniká potreba poskytnutia zdravotnej starostlivosti a v zmysle zákona, pokiaľ je stanovená v zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti má jednoznačne pacient nárok na to, aby bola uhradená z verejného zdravotného poistenia a toto je naozaj primárne úlohou zdravotných poisťovní.
Na túto tému tu bol predložený pozmeňovací návrh aj pána poslanca Novotného, ktorý ja považujem vcelku za duplicitný a úplne zbytočne zmätočný, pretože tak to teraz je. Ten, kto vie, ako sa v súčasnej dobe poskytuje táto zdravotná starostlivosť, vie, že tak ako sme nastavili doplnkovo možnosť poskytovania ošetrovateľských výkonov v týchto domovoch vlastnými zamestnancami, tak tu stále existuje, existujú klasickí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ADOS-ky a DOS-ky. Okrem nich aj všetci ostatní, či už ambulantný zdravotný poskytovateľ alebo ústavný, všetci fungujú len na možnosti uzatvorenia zmluvy so zdravotnou poisťovňou, ktorá zároveň nakladá s verejnými zdrojmi a je zodpovedná za to, že uzatvára tie zmluvy tak, aby boli v súlade s potrebami zamestnancov. Takto tu bolo čítané aj stanovisko jednej zo súkromných poisťovní.
Tu vzniká špeciálny prípad, kedy aj kto, bola tu taká, myslím, pani poslankyňa mala diskusiu o DOS-ke, objednávka, keď to nazvem tak, tejto zdravotnej poisťovni pri ošetrovateľských výkonoch je vždy viazaná na konkrétnu osobu, prepláca sa na konkrétnu osobu. Čiže tu určite nie je rozdiel medzi pacientom či už doma ležiacim, alebo pacientom ležiacim v takomto zariadení. Rozširuje sa len tu možnosť, že pokiaľ je tu kvalitná zdravotná starostlivosť, ktorú pacient o ňu stojí a je mu poskytovaná zamestnancami tohto, tohto zariadenia, ktoré v zmysle poskytovania je určitým spôsobom zdravotníckym zariadením, je tu tá možnosť. Vždy, pokiaľ indikuje lekár takéto výkony, je tu možnosť, pokiaľ by nemal zmluvu so zdravotnou poisťovňou, konkrétne sociálne zariadenie, príde DOS-Ka alebo ADOS-ka teda, pardon, a má pacient na tieto vždy nárok v rozsahu, ako to stanovuje zákon, každý z pacientov.
Keby to bolo inak, bola by tu povinnosť zazmluvniť, sú tu diskriminovaní ľudia s rovnakými diagnózami, ktorých si rodinní príslušníci nechali doma, starajú sa o nich v domácnostiach a ktorí rovnako používajú zdravotnú starostlivosť ošetrovateľskú cez ADOS-ky a DOS-ky.
Pre mňa trošku zmätočné bolo možno vystúpenie pána poslanca Uhliarika, ktorý na jednej strane hovoril práve o, o listoch, ktoré sme dostali zo strany jednotlivých združení, ktoré hovoria o tom, že je potrebné zväčšiť tento rozsah, je potrebné viac ako deväť výkonov a je potrebná povinnosť zazmluvniť, aby tam nevznikali disproporcie a na druhej strane vyslovil nesúhlas vlastne s, s čerpaním verejných zdrojov z verejného zdravotného poistenia, ktoré, ako povedal, hoci to je teda málo, do práve týchto zariadení.
Takže je tu v tejto chvíli tento kompromisný návrh. Ja by som to nazvala takým prvým pilotným krokom, kedy skutočne na základe stretnutia odborníkov boli vybrané tieto zákony, tieto výkony. Stále je tu možnosť, aby každý pacient použil klasického poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a rozhodne nevzniká medzi nimi rozdiel a pokiaľ je indikovaná zdravotná starostlivosť v rozsahu, ktorú podľa zákona štát má platiť, tak ju zaplatí každému bez ohľadu na to, kde má pobyt, či je klientom, alebo je doma.
Veľa som už o tom rozprávala, takže rozhodne by som len, pre mňa je veľmi dôležité, aby bolo jasné, že tu je stále tá možnosť a pokiaľ hovoríme o poskytovaní vlastnými zamestnancami, hovoríme o tom, že nemôžu byť delegované na nejaké osoby, ako je trebárs uvedené v pozmeňovacom návrhu, ale vždy je možnosť, aby sa klient poisťovne, v tejto v chvíli pacient alebo teda klient aj toho zariadenia obrátil na zdravotnú poisťovňu a požiadal o zabezpečenie tejto starostlivosti aj inak, aj DOS-kou a ADOS-kou, pardon, ADOS-kou. To je pre mňa najdôležitejšia časť.
Rovnako chcem poďakovať aj pani poslankyni, ktorá predviedla heroický výkon v zmysle rokovacieho poriadku, ale ktorá si najmä našla naozaj čas a my sme veľmi podrobne prešli všetky tieto pozmeňovacie návrhy, identifikovali sme tam problémové miesta a budeme radi, ak táto spolupráca bude pokračovať. Ale skutočne v tých návrhoch sú niektoré zásadné veci, ktoré kolidujú alebo narážajú, či už v prípade ochrany novorodencov na ochranu osobných údajov v rámci mailovej korešpondencie, či niektoré doby a lehoty ako prípadne tri kalendárne dni v prípade pôrodov, ktoré sú aj cez víkend a sú tu ambulantné hodiny lekárov, ale budem veľmi rada, pokiaľ tieto zákony, pokiaľ návrhy týchto zákonov v tých častiach, ktoré sme sa zhodli, že bude treba hľadať možno inú cestu, ale určite dopracujeme. V takejto podobe ich podporiť nemôžme, u každého z rôznych dôvodov.
Na tému novely tohto zákona bolo otvorených niekoľko tém. Ja by som len možno spresnila veľmi, veľmi stručne to, čo bolo otvorené. Jednak celková situácia v zdravotníctve, kde my neplánujeme žiadne akčné plány, my ich realizujeme a realizujeme ich naozaj úspešne a nakladáme oveľa, oveľa efektívnejšie so zdrojmi, ktoré máme k dispozícii. Realizujeme aj mnohé prísľuby, ktoré neboli nejakým spôsobom kryté a postupne ich vykrývame, pripravili sme návrh a už ideme predstavovať finálny návrh pre koncepčné odmeňovanie v štátnych zdravotných zariadeniach pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, nielen pre vybrané skupiny. Rovnako v najbližších dňoch, teraz už dokončujeme s poslednými VÚC-kami kolo rokovaní, lebo my vždy najprv predrokujeme s tými, koho sa to týka. Pripravili sme aj úpravu poplatkov a bude mi veľkým potešením vám ju predstaviť v najbližších dňoch.
Takisto ako zbytočne sa vraciame k termínom DRG, kde sme hneď na začiatku, ako sme nastúpili, jasne povedali, že tie termíny nie sú stanovené realisticky a boli sme na to upozornení nemeckým partnerom DRG, ktorý sám má tieto termíny oveľa, oveľa dlhšie a upozorňoval predchádzajúce vedenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že toto nie je dobré, to takto skracovať. Budeme na túto tému usporadúvať aj spoločné stretnutia s českými partnermi, ktorí implementujú možno iný model a radi vás na ňom privítame, pretože tie skúsenosti sú veľké a možnože oveľa prekvapivejšie tie výsledky, ako očakávame.
Dúfam, že som na nič nezabudla, pokiaľ nie, tak som k dispozícii, ale ja by som takto len veľmi stručne. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

28.5.2014 o 15:53 hod.

JUDr.

Zuzana Zvolenská

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:03

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som za skupinu predkladateľov predložila návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov.
Návrh zakotvuje povinnosť pre zopakovanie, aby v prípade, ak účastník konania návrhu navrhne aj pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí alebo niektorých ustanovení podľa čl. 125 ods. 1 ústavy rozhodol o tomto návrhu Ústavný súd najneskôr 90 dní odo dňa začatia konania. Navrhovaná zmena sa vzťahuje aj na veci, v ktorých Ústavný súd už začal konanie do navrhovaného dňa účinnosti, ktorým je 1. júl 2014. Ak takýto prípad nastane, deväťdesiatdňová lehota začína plynúť teda 1. júla 2014, bez ohľadu na skutočný termín začatia konania.
Návrh zákona predkladáme preto, lebo doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že Ústavný súd rozhoduje o niektorých návrhoch účastníkov konania na pozastavenie účinnosti právnych predpisov, ich častí, prípadne niektorých ich ustanovení so značným časovým oneskorením. Ja som v prvom čítaní poukázala na niektoré konkrétne návrhy a podanie na Ústavný súd, ktoré v návrhu obsahovali aj návrh na pozastavenie účinnosti a štatisticky som vyhodnotila vybrané podania, aby som odprezentovala, že skutočne niektoré, niektorá dĺžka rozhodovania o pozastavení účinnosti je neprimerane dlhá.
Keď som predkladala, alebo pri prerokovávaní nášho návrhu v ústavnoprávnom výbore pán predseda ústavnoprávneho výboru vyjadril pochybnosti o týchto štatistikách, preto pre zaznamenanie ja by som chcela opäť, tak ako v prvom čítaní, upozorniť na niektoré veľmi zdĺhavé, veľmi zdĺhavé konania pri, v dotknutých prípadoch, ktoré chceme riešiť týmto návrhom zákona. Tak napríklad podanie na Ústavný súd pod spisovou značkou PL.ÚS 13/09, ktoré bolo podané 24. 4. 2009 skupinou poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, kde bola požiadavka aj na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení. Rozhodnutie o pozastavení účinnosti trvalo Ústavnému súdu 142 dní.
Ďalší návrh z roku 2009, kde skupina poslancov podala návrh rovnako s použitím § 125 ods. 1 písm. a), rozhodnutie o pozastavení účinnosti trvalo 661 dní. Ďalej podanie z roku 2011 z februára, rozhodnutie trvalo 120 dní. Ďalšie podanie z januára 2011, ktoré podal generálny prokurátor a týkalo sa platových pomerov niektorých ústavných činiteľov, rozhodnutie o pozastavení účinnosti trvalo 235 dní. V máji roku 2011 skupina poslancov podala návrh, ktorý tiež obsahoval návrh na pozastavenie účinnosti zákona, išlo o návrh o preskúmanie súladu s ústavou zákona o dani z príjmov, kde pozastavenie účinnosti, kde rozhodnutie o pozastavení účinnosti trvalo 193 dní. Ďalší návrh zákona z marca roku 2012, kde konanie trvalo 254 dní.
Takto by som mohla pokračovať vo viacerých návrhoch zákonov, kde pozastavenie účinnosti trvalo skutočne neprimeranú dobu. Samozrejme, že zo štatistiky z portálu Ústavného súdu Slovenskej republiky v chlieviku Zbierka nálezov a uznesení si môžete overiť a preveriť tieto fakty a tam sa dozviete, že Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti a je to treba povedať pre objektivitu aj v čase kratšom, ako my navrhujeme, teda kratšom, ako je 90 dní. Čiže je, myslíme si, sme presvedčení, že je dôvod na to, aby takýto návrh zákona bol prijatý.
Na ústavnoprávnom výbore pri predkladaní alebo prerokovávaní tohto návrhu zákona nám bolo vytknuté najmä to, že chceme obmedziť dobu rozhodovania Ústavného súdu o pozastavení účinnosti právnych predpisov, napadnutých právnych predpisov a argumentácia proti takému návrhu bola najmä v intenciách, že Ústavný súd potrebuje na niektoré rozhodnutia väčší časový horizont. Tu by som chcela podotknúť, že Ústavný súd môže rozhodnúť o pozastavení účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí, prípadne niektorých ich ustanovení aj na návrh účastníka vtedy, ak tento návrh obsahuje konkretizáciu a spôsob ohrozenia základných práv alebo slobôd alebo skutočností, ktoré preukazujú, že hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok. Táto argumentácia, ktorú si vyžaduje aj podanie návrhu na pozastavenie účinnosti, odporuje aj sčasti stanovisku legislatívneho odboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý k tomuto návrhu zákona vo svojom stanovisku okrem iného píše: "V nadväznosti na navrhovanú úpravu poukazujeme na to, že pozastavenie účinnosti právneho predpisu alebo jeho časti môže znamenať závažný zásah do stability právneho poriadku, preto by takémuto rozhodnutiu pred rozhodnutím vo veci samej mala predchádzať dôsledná právna a skutková analýza, vrátane posúdenia toho, či pozastavením účinnosti právneho predpisu nemôže vzniknúť vyššia právna neistota, ako ponechaním účinnej právnej úpravy."
Sme toho názoru, že práve pomôckou pre túto vhodnú právnu analýzu má byť aj podmienka pri návrhu na pozastavenie účinnosti, a to je to, že musí obsahovať konkretizáciu a spôsob ohrozenia základných práv alebo slobôd alebo skutočnosti, ktoré preukazujú, že hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok.
Ďalším argumentom, ktorý odznel na ústavnoprávnom výbore, ale aj na Legislatívnej rade vlády, kde som sa zúčastnila na pozvanie na tomto rokovaní k tomuto predmetnému návrhu zákona, bola tá, že nie je stanovená sankcia, ak sa nedodrží táto 90-dňová lehota. Ja by som tu chcela povedať, že 90-dňovú lehotu alebo lehotu vôbec, ktorú navrhujeme v predkladanom návrhu zákona, táto lehota nie je novinkou v zákone 38 na právomoc podľa článku 125a ústavy nadväzuje zákonná úprava, napríklad v § 41c až 41e zákona o ústavnom súde, kde v ustanovení § 41d Ústavný súd Slovenskej republiky je povinný rozhodnúť do 60 dní od doručenia a ide o posúdenie napríklad súladu medzinárodných zmlúv s Ústavou Slovenskej republiky, kde takýto návrh môže napríklad podať na Ústavný súd prezident republiky. V tomto prípade rovnako nie je ustanovená sankcia, hoci je ustanovená lehota, tak si myslíme, že tento argument, že nie je ustanovená sankcia, celkom neobstojí ako argument, prečo takýto návrh zákona by sme nemali, by sme nemali prijať.
Chcela by som zopakovať to, čo som už povedala v prvom čítaní, že navrhovaná právna úprava má zabezpečiť väčšiu právnu istotu v prípadoch, v ktorých sa kvalifikovaným spôsobom zároveň pri podaní žiada pozastavenie účinnosti k vzťahujúcemu sa paragrafovému zneniu. Chcela by som upozorniť alebo upriamiť pozornosť aj na argumenty, ktoré hovoria o tom, že Ústavný súd je "zasypaný" podaniami. V tomto našom návrhu nejde o nárast kategórie rozhodovacích právomocí, ale ide, opakujem, o zabezpečenie väčšej právnej istoty v prípadoch, keď Ústavný súd prijme návrh na začatie konania spolu s návrhom o pozastavení účinnosti. Podľa samotnej analýzy vyťaženosti Ústavného súdu je zrejmé, že najmä v kategóriách iných rozhodovacích právomocí je naozaj, pripúšťame, tá vyťaženosť dosť veľká.
A ešte jeden fakt k tej vyťaženosti, že z aktívnej legitimácie podania návrhov na začatie konania o súlade právnych predpisov v právnom systéme Slovenskej republiky sú vylúčené fyzické osoby a právnické osoby. Takže tých podaní, ktorých sa týka náš návrh zákona, nie je tak veľa.
Zo stanoviska legislatívy Národnej rady som si osvojila poznámky alebo pripomienky pre legislatívno-technickú úpravu tohto návrhu, preto mi dovoľte, aby som k tomuto návrhu prečítala pozmeňovací návrh Moniky Gibalovej k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Moniky Gibalovej, Pavla Abrhana, Martina Fronca a Pavla Hrušovského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o pozastavení (pozn. red.: správne znenie je "postavení") jeho sudcov v znení neskorších predpisov, tlač 913.
Bod 1. V názve zákona, aj v úvodnej vete v článku 1 sa za slovo "mení" vkladajú slová "a dopĺňa".
Odôvodnenie: navrhnutá legislatívno-technická úprava zohľadňuje skutočnosť, že ide nielen o zmenu, ale aj o doplnenie zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov.
Bod 2. V článku 1 v druhom bode v úvodnej vete sa slová "§79b" nahrádzajú slovami "§79c", slová "§ 70c" sa nahrádzajú slovami "§ 79d" a "§ 79c" sa označuje ako "§ 79d".
Odôvodnenie: navrhované prechodné ustanovenie je potrebné prečíslovať v súlade s platnou právnou úpravou. Paragraf 79c bol do zákona doplnený zákonom č. 114/2013 Z. z.
Toľkoto pozmeňujúci návrh, ktorý má legislatívno-technický charakter úpravy.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ďakujem za vypočutie a zároveň vás prosím o podporu tohto návrhu zákona.
Skryt prepis

28.5.2014 o 16:03 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:21

Gábor Gál

Vystúpenie v rozprave 16:22

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som si uvedomila, že nie som v rozprave, ale v úvodnom slove, takže ešte raz dovoľte, sa ospravedlňujem.

Figeľ Ján, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Gibalová, Monika, poslankyňa NR SR
Pozmeňovací návrh Moniky Gibalovej k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Moniky Gibalovej, Pavla Abrhana, Martina Fronca a Pavla Hrušovského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov, tlač 913.
Bod 1. V názve zákona, aj v úvodnej vete v článku 1 sa za slovo "mení" vkladajú slová "a dopĺňa".
Navrhnutá legislatívno-technická úprava zohľadňuje skutočnosť, že ide nielen o zmenu, ale aj o doplnenie návrhu zákona.
V bode 2. V článku 1 v druhom bode v úvodnej vete sa slová "§ 70b" nahrádzajú slovami "§ 70c" a slová "§ 79c" sa nahrádzajú slovami "§ 79d" a "§ 79c" sa označuje ako "§ 79d".
Navrhované prechodné ustanovenie je potrebné prečíslovať v súlade s platnou právnou úpravou. Paragraf 70c bol do zákona doplnený zákonom č. 114/2013 Z. z.
Ďakujem, aby bolo zadosť učinené aj rokovaciemu poriadku.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.5.2014 o 16:22 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:24

Martin Fronc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja vystúpim len krátko, keby bol niekto prihlásený do rozpravy, zrejme by som to stihol aj v rámci faktickej poznámky, ale nedá mi predsa len zdôrazniť, čo povedala predkladateľka kolegyňa Monika Gibalová, keď uviedla štatistiku o naozaj nemalých prieťahoch pri prijatí rozhodnutia Ústavným súdom. A myslím si, že takéto obmedzenie na veľmi špecifické, veď to nie je každé ako podanie na Ústavnom súde, len naozaj vážne podania, že by sa nemalo diať. A tá lehota 90 dní, môžeme sa baviť, môžeme sa dohodnúť na tom, že bude možno 120 dní, alebo môže byť predĺžená na dvojnásobok, ako je to napríklad niekedy pri správnom konaní a podobne, ale myslím si, že má aj z tejto skúsenosti opodstatnenie.
Druhá poznámka súvisí s tým, že boli výhrady, že nie sú tam sankcie. No, prvé sa pýtam, čo je významnejšie, ako Ústavný súd v našom systéme súdnictva? Aká inštitúcia? Ako kto by mal viac dbať na to, aby sa dodržiavali zákony a zákon zákonov Ústava ako Ústavný súd? Ja myslím, že nik iný, že to je naozaj taká inštitúcia, ktorá by mala to dodržiavať. A preto si kladiem otázku, či vždy je nutné, aby v zákone sme mali aj sankcie. Je náhodou, a to viem z praxe, v nemálo zákonoch, kde nie sú uvedené sankcie a ja si, priznám sa, neviem ani predstaviť dosť dobre účinné sankcie, ktoré by mohli byť dané pri takomto rozhodovaní pre Ústavný súd. Ja vychádzam z "bona fide", z dobrej viery, že pokiaľ takýto zákon bude prijatý, tak je v záujme predchádzať príkladom práve Ústavnému súdu, že ho bude dodržiavať, pretože platí to staré latinské príslovie "verba movent, exempla trahunt". Slová síce hýbu, ale príklady priťahujú. A tých, ktorí sú tak postavení vysoko v oblasti súdnictva, práve by mali predchádzať príkladom. Takže ja sa prikláňam k tomu, čo povedala kolegyňa k prosbe, aby ste podporili tento návrh. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.5.2014 o 16:24 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:27

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja chcem sa pridať a podporiť aj predkladateľku, ale aj pána poslanca Fronca v tom, čo povedal. Ja si myslím, že také inštitúcie, ako je Ústavný súd, za normálnych okolností by sme mali očakávať, že rozhodovanie o tom, či pozastaví účinnosť alebo nie, rozhodne v primeranom čase. A pokiaľ nám prax ukazuje, že sa tak nedeje, tak potom je to ten najlegitímnejší dôvod na zmenu právnej úpravy, pretože niečo nefunguje, čo by fungovať malo, takže ja ten návrh podporujem, pretože naozaj sú prípady, kedy je to absolútne neúnosné a rozhodnutie o pozastavení účinnosti, respektíve že sa nepozastaví účinnosť po roku alebo dvoch rokoch účinnosti zákona, už naozaj stráca zmysel a stali sa také prípady, preto podporujem tento návrh zákona.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2014 o 16:27 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:29

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Ja iba krátko. Veľmi pekne ďakujem za takúto verbálnu podporu, aj za tú neverbálnu podporu a ešte k tej neverbálnej podpore najmä po mojej ľavici by som poprosila aj odvahu ju vyjadriť pri hlasovaní. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

28.5.2014 o 16:29 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:29

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len stredne krátko. Ja som už pri prvom čítaní vyjadril svoju podporu k tomuto návrhu zákona, lebo ja si myslím, že je to správne, aby sme dali Ústavnému súdu určitú lehotu. Samotný život vyžiadal od nás túto zmenu, nakoľko nie jedno rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým vlastne vyslovil nesúlad zákona s ústavou a bol tam návrh na predbežné opatrenie, aby bola pozastavená účinnosť zákona a tejto žiadosti Ústavný súd nevyhovel a potom sme mali veľmi ťažké dopady na to, že ako napraviť ten stav, ktorý tu nastal zákonom, ktorý potom bol vyhlásený neskôr o rok, o dva, ako povedala pani poslankyňa Žitňanská, za nesúlad s ústavou a účinnosť bola pozastavená, museli sme zmeniť ten zákon.
Veľmi dobre si pamätáme zákon na vyvlastňovanie pozemkov pod diaľnicami, že sme napadli ten zákon na Ústavnom súde, žiadali sme, aby bola pozastavená účinnosť, účinnosť nebola pozastavená, Ústavný súd neskôr vyslovil to, že zákon nie je v súlade s Ústavou, ale procesy, ktoré prebehli už podľa toho zákona, tam už, keď už niekto vám postaví diaľnicu alebo úsek cesty na vašom pozemku, na vašom dvore bez toho, aby ste s tým vy boli súhlasili, tak už tam je veľmi ťažká náprava a náprava môže byť veľmi ťažká aj v prípade novely zákona o štátnom občianstve, ktorá už teraz, neviem, leží už na Ústavnom súde dva a pol, vyše dva a pol roka, Ústavný súd nie a nie rozhodnúť, vyše 800 občanov už stratilo slovenský pas, slovenské občianstvo a tiež sme požiadali o pozastavenie účinnosti, ale neviem si dosť dobre predstaviť, že čo bude, veľmi ťažko bude naprávať to, keď občania stratia, teda stratili to slovenské štátne občianstvo, aká bude tá náprava, lebo aj tie pozmeňujúce návrhy, ktoré dávala strana SMER ako opozičná, chcela vylepšiť ten svoj zákon, tak tiež rátali s tým, že tam bude potreba nejakej nápravy. A tá bude veľmi ťažká aj v tomto prípade. Ale je iks prípadov.
A čo sa týka tej sankcie. No, tak niečo našli. Našli nejaký ten klobúčik, nejakú tú čiapku. Áno, právna teória hovorí o tom, že právna norma je vtedy perfektná, keď je v nej aj sankcia, keď obsahuje sankciu. No ale pán poslanec Fronc správne poznamenal, že tých právnych noriem máme neúrekom, kde sankcia nie je. Mýliť sa je ľudské, možno ja sa teraz mýlim, ale neviem, či si pamätám vôbec to, že Ústavný súd má určité povinnosti, určenie lehoty v niektorých prípadoch, či tam je vôbec nejaká sankcia. Asi nie. Asi nie. Čiže nič nové pod slnkom by toto nebolo, ako tento argument na strane tých, ktorí nechcú zahlasovať za tento zákon je taký, no, nešťastný, nedobre domyslený a by som povedal, nájdite niečo iné.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

28.5.2014 o 16:29 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:34

Vladimír Jánoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, milé dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som predniesol dôvodovú správu k návrhu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov v znení zákona č. 102/2010 Z. z.
Návrh zákona predkladáme z dôvodu akútnej potreby riešenia nárastu nebezpečných útokov psov, ktoré mali za následok vážne ublíženie na zdraví, alebo dokonca i smrť ľudí. Iba na ilustráciu uvádzam niekoľko príkladov nebezpečných útokov psov na ľudí, ktoré sa udiali v ostatnom období a ktoré mali za následok vážne poškodenie zdravia ľudí a dokonca v niektorých prípadoch, ako som spomenul, bohužiaľ, i smrť.
August 2012. Útok psa na fotografa na brehu jazera Košariská. Výsledkom boli ťažké poranenia dotyčnej osoby.
August 2012. Útok psa na ženu vo Veľkom Krtíši s následkom smrti.
Október 2013. Útok psa na 8-ročného chlapca v Leopoldove s následkami vážnych zranení na tvári a temene hlavy. Podobný prípad sa stal, dámy a páni, v danom čase aj v Malženiciach v okrese Trnava, kde pes dohrýzol iba 6-ročného chlapca s následkami zranení na zdraví chlapca, mal strhnutú kožu na niektorých častiach tela.
Január 2014. Útok psa na dve ženy v obci Rybník v okrese Levice, kde majiteľka psa 95-ročná žena bola psom pohryzená do krku, následkom čoho zomrela a 73-ročná žena, tejto žene pes odhryzol ruku a poranil, odhryzol prst na ruke a druhú ruku vážne poranil.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, z tohto výpočtu útokov psov na ľudí za posledné obdobie je zrejmé, že túto problematiku nie je možné podceňovať. Naopak, treba jej venovať náležitú pozornosť a snažiť sa ju i legislatívne riešiť, aby sa podobné prípady útokov psov na ľudí, ale aj na iné spoločenské alebo hospodárske zvery obmedzovali na minimum. Nechcem tým povedať, že úplne vylúčili, pretože žiadny zákon nedokáže zabrániť úplnému vylúčeniu takýchto útokov.
Cieľom predloženého návrhu zákona je preto najmä riešiť problematiku držania len nebezpečných psov, t. j. psov, ktoré už v minulosti zaútočili na človeka, pri ktorých je oprávnený predpoklad zvýšeného rizika útoku na človeka alebo zviera a rizika vážneho poškodenia zdravia či ohrozenia života človeka a prevenciu takýchto spomenutých útokov. Návrhom zákona sa preto sprísňuje držanie nebezpečných psov, ktoré z dôvodu svojho doterajšieho správania môžu pri útoku na človeka alebo zviera ohroziť vážnym spôsobom jeho zdravie alebo dokonca aj život.
Pre držiteľov nebezpečných psov návrh zákona zavádza sprísnené podmienky chovu, držania a vodenia takéhoto psa. Odborné činnosti súvisiace s plnením týchto podmienok budú zabezpečovať odborníci a organizácie z oblasti kynológie, ktoré výkonom týchto činností poverí Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Návrhom zákona sa z dôvodu potreby vynúti dodržiavanie povinností, podľa tohto zákona upravujú skutkové podstaty nových priestupkov spočívajúce v porušení povinností súvisiacich so sprísnením držania chovu a vodenia nebezpečných psov. Tiež sa z dôvodu potreby účinného vynucovania dodržiavania povinností a podmienok uložených týmto zákonom zvyšujú pokuty ukladané za spomenuté priestupky. Do návrhu zákona sa vkladá splnomocňovacie ustanovenie pre ministerstvo na vydanie vyhlášky, ktorou upraví obsah a rozsah kynologického školenia na ovládanie nebezpečného psa a ktorou sa upravia kritériá posúdenia a schválenia priestoru, v ktorom sa držia nebezpečné psy, najmä zabezpečenie tohto priestoru proti prípadnému úniku takéhoto nebezpečného psa.
Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, ani na sociálne vplyvy, ani na vplyv na životné prostredie. Predkladá sa pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy a na informatizáciu spoločnosti. Predpokladá sa pozitívny vplyv na rozpočty obcí z dôvodu zvýšenia pokút ukladaných za priestupky a z dôvodu zavedenia nových skutkových podstát priestupkov. V súčasnosti však nie je možné kvantifikovať výšku pokút ukladaných v budúcnosti za priestupky podľa tohto návrhu zákona, keďže nie je možné odhadnúť počet a rozsah porušovania povinností a nie je k dispozícii ani štatistika porušovania povinností a ukladania pokút podľa platného, súčasného platného zákona.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie. Navrhuje sa stanoviť účinnosť zákona na 1. september 2014.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážení kolegovia, dovolím si vás požiadať o prerokovanie tohto zákona a o posunutie do druhého čítania.
Veľmi pekne ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

28.5.2014 o 16:34 hod.

PaedDr.

Vladimír Jánoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video