36. schôdza

24.6.2014 - 11.7.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:26 hod.

Ing.

Martin Chren

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:10

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, ktorí na mňa reagovali. Som rád, že som teda rozprúdil takúto živú diskusiu v pléne Národnej rady. Zareagujem naozaj len na niektorých, aj keď všetky poznámky si nesmierne vážim.
Pánovi poslancovi Simonovi chcem povedať len toľko, že naozaj v jeho vystúpení veľa hovoril o tom, ako chce vláda spoplatniť závlahovú vodu, aj o tom paradoxe, že teda tam, kde mám víkendovú chalupu, v obci Borša keď si chlapi z Bodrogu budú čerpať vodu na polievanie paradajok, tak za to zaplatia, ale o stopäťdesiat metrov ďalej ak tá voda pretečie do Maďarska, tak vlastne už spoplatnená nie je. Takže keby ju nevyčerpali, tak by odtiekla do Maďarska tak či tak.
Je to naozaj zaujímavý zámer, o to zaujímavejší, keď pán poslanec Záhumenský na mňa reagoval o tom, ako teda držal tú mantru, ktorú má strana SMER, ako SDKÚ a vlády SDKÚ – DS v spolupráci s ministrami z maďarských strán likvidovali slovenské poľnohospodárstvo. Rád by som len pripomenul, že poplatok za závlahovú vodu zrušila vláda Mikuláša Dzurindu ešte v roku 2005, vláda Roberta Fica ju ide teraz zaviesť. Tak teraz by som od neho očakával veľmi plamenné vystúpenie na ochranu slovenských poľnohospodárov.
Ale čo sa týka pána poslanca Záhumenského, som rád, že sa viem dohodnúť na jedinej jednej veci s ním a, myslím, aj s pánom ministrom Žigom, že voda je strategická surovina. Len ja si myslím, a to hovorím pánovi poslancovi Záhumenskému, že keď je to strategická surovina, mali by sme s ňou narábať nesmierne opatrne a mali by sme si ju chrániť. Tento zákon nie je o ochrane tejto vody, ale o mechanizme, ako robiť s touto vodou biznis do zahraničia. To je ten problém.
Ale platí aj to, čo povedal pán poslanec Mičovský, čo som navrhoval ešte minulý utorok, keď máme prijímať nejaké zodpovedné rozhodnutia, najprv by sme mali mať jasnú informáciu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:10 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:12

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, ja tu už od rána od deviatej počúvam vaše vystúpenia. A počúvam ich pozorne. A môžem konštatovať, že možno okrem pána poslanca Mičovského, pána poslanca Hubu ani jeden z vás ten zákon nečítal, pretože inak by ste nehovorili o veciach, ktoré v tom zákone nie sú.
Poďme od konca, začnem pánom poslancom Novotným. Pán poslanec Novotný, o akých licenciách rozprávate? Povedzte mi jednu zmienku o licencii v zákone. Vláda ide zakázať vývoz vody. Ani ste si neprečítali ten zákon. Hovoríte o tom, že pán Simon hovorí a že vy máte chatu na Borši či kde, tam z Bodrogu budú ľudia. Čo sa zmenilo na tom? Platí to isté ustanovenie, ako platilo v predchádzajúcom zákone. Nezmenili sme tu nič, ani objemy vody, 15 000 kubíkov ročne zadarmo.
Budem sa obracať na pána Mičovského, pretože ja ho považujem za dôstojného pána. Preto sa mu čudujem, že ráno tuná sa nesprával až tak dôstojne. Ale čítal ten zákon. A keďže ho čítal, tak aj vo svojom vystúpení spomenul, že vláda bude mať kompetenciu zakázať vývoz vody. To ste povedali vo svojom vystúpení. A to oceňujem, pretože ste to presne pomenovali. A presne ste pomenovali napríklad aj tie poplatky, ktoré pánovi Hlinovi nie sú jasné. A keď budete s ním mať trpezlivosť, tak skúste mu to vysvetliť, lebo je to ťažké niekedy.
Cieľom tohto zákona je v maximálne možnej miere v medziach pravidiel Európskej únie zabrániť nekontrolovateľnému a neobmedzenému vývozu vody ako strategickej suroviny, to ešte raz hovorím a to je jediné hodnotné, pán Novotný, čo ste povedali vo svojom vystúpení, pretože táto vláda prvýkrát historicky, a máte to v článku I tohto zákona, povyšuje vodu na strategickú surovinu.
Pán Kaník, kde ste videli licencie?
Naším prioritným zámerom je zachovať vodu pre potrebu občana. Zavádzate a klamete, ak tvrdíte, že súčasná platná legislatíva chráni vodu pred jej vývozom do zahraničia. Klamete, pretože to tak nie je, máme konkrétne prípady. Hovoril som o Legnave. Ani jediné ustanovenie národnej legislatívy v súčasnosti nezakazuje ani nereguluje vývoz vody za hranice štátu. Aj v tomto prípade, ešte raz hovorím, platí, že čo nie je zakázané alebo inak upravené, je povolené.
Navyše, Slovenská republika pred vstupom do Európskej únie sa zaviazala plniť podmienky pre členské štáty Európskej únie vrátane voľného pohybu tovaru a služieb a dodržiavať pravidlá vnútorného trhu Európskej únie, čo hovorí aj Zmluva o fungovaní Európskej únie. Podľa výkladov expertov na právo Európskej únie je voda tovarom. Žiaľ, je to tak. Keďže má nespochybniteľnú hodnotu, vyjadriteľnú v peniazoch, v dôsledku čoho sa môže stať predmetom obchodnej transakcie, žiaľ, je to tak. Európska komisia v reakcii na petíciu občanov „Voda a sanitácia sú ľudské práva" hovorí, že voda je tovarom.
Európska komisia výlučne deklaruje právo na vodu pre všetkých. A vlastnícke vzťahy k vodohospodárskym službám, teda k výrobe a dodávke pitnej vody a odvádzaniu a čisteniu odpadových vôd ponecháva na rozhodnutí členských štátov, či budú tieto služby zabezpečované štátnymi, súkromnými alebo kombinovanými spoločnosťami.
Európska komisia vo svojej deklarácii nerieši nakladanie členského štátu s vodou odobratou z vodných zdrojov. My to chceme zakázať. Som presvedčený, že túto deklaráciu sa snažia niektorí zneužiť a nesprávne interpretovať. Sú to tí, ktorí bránia zaviesť vláde legislatívne pravidlá na zamedzenie bezmedzného vývozu vody.
Koho zastupujete, pán Novotný, keď bránite vláde robiť kontrolu a zakázať vývoz vody. Vy chcete ponechať tie ustanovenia tak, ako platia dnes. Dnes to môže vyviezť ktokoľvek, kto má prístup k zdroju. Koho zastupujete? Už máte pripravených nejakých exportérov? (Reakcia z pléna.)
Pán poslanec Chren, vy pre mňa nie ste žiadna morálna autorita, aby ste mne tu vstupovali do svedomia. Veď vy ste boli ten na ministerstve hospodárstva, ktorého premiérka Radičová odvolala za korupčné správanie, lebo dal dotácie svojej firme. Vy mňa chcete moralizovať? Kto ste vy?
Ešte raz chcem pripomenúť, že pravdou je, že podľa zákona o vodách sa povolenie na odber vody vydáva na konkrétny účel. Ak je povolenie vydané na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou bez lokalizácie, zásobovaným obyvateľom môže byť občan ktoréhokoľvek štátu Európskej únie, to je dnešná dikcia zákona ktoréhokoľvek, čiže aj cez hranice, či cisternou, či vodovodom. Jeho zámerom, ešte raz, je zamedziť vyvážať vodu odobratú z územia Slovenskej republiky za hranice štátu.
Vrátim sa k rámcovej smernici. Rámcová smernica o vode nerieši v žiadnom článku predaj vody za hranice štátu, dokonca nerieši ani to, či voda je alebo nie je tovarom alebo obchodovateľnou komunitou. Preambula je prehlásenie, ktoré sa netransponuje do národnej legislatívy.
A voda vo svojom prírodnom prostredí, súhlasím s tým a už som to dnes povedal, hlásim sa k tomu, je prírodným zdrojom a naším národným bohatstvom a podľa článku 4 ústavy je majetkom Slovenskej republiky, nič sa na tom nemení, pani Mezenská. Voda je vlastníctvom Slovenskej republiky, prírodným bohatstvom, strategickou surovinou.
Pán poslanec Huba spomínal Koncepciu na ochranu vodných zdrojov Európy. To je dokument Európskej komisie, ktorý hovorí o obchodovaní s vodou ako o nástroji, ktorý by mohol pomôcť zlepšiť efektívnosť využívania vody a prekonať jej nedostatok. A navrhuje vypracovať usmernenie k spoločnej implementačnej stratégii pri podpore rozvoja obchodovania s vodou. Čiže pán poslanec Huba prečítal nielen prvú časť, ale aj druhú časť. A hovorí o potrebe vhodného riadenia a udržania vodného hospodárstva na regionálnej aj cezhraničnej úrovni prostredníctvom prepojenia vodohospodárstva a bezpečnosti.
My ideme zakazovať vývoz vody, počul som často. A to je presne také povrchné, pán poslanec Novotný. To je také typické vaše povrchné, že nie sú dostatočné informácie o tom, koľko máme vody a aké sú bilancie a koľko je alebo nie je k dispozícii vody. Sedem minút mi to trvalo, kým som si nalistoval stránku SHMÚ a urobil som si taký rešeršík malý. Hovorí o využiteľných množstvách vôd na Slovensku. My vody všeobecne rozlišujeme na vody podzemné a na povrchové. Podkladovým materiálom pre stanovenie reálnych aktuálnych disponibilných kvantitatívnych množstiev podzemných vôd na národnej úrovni je v súčasnosti na Slovensku takzvaná „Vodohospodárska bilancia množstva podzemnej vody“, vydávaná každoročne, pán poslanec Novotný, Slovenským hydrometeorologickým ústavom v Bratislave.
Pán poslanec Mičovský, to je tá autorita, ktorá môže stanoviť, koľko vody máme.
SHMÚ zhromažďuje a aktualizuje dostupné informácie o vyčíslených množstvách podzemných vôd, zdrojoch a zásobách podzemných vôd. Jednotlivé informácie o zdrojoch a zásobách podzemných vôd priraďuje k príslušným hydrogeologickým rajónom Slovenska. A s ohľadom na zdroj informácií na presnosť ich vyčíslenia na stupeň ich zabezpečenosti ich kategorizuje do príslušných kategórií presnosti a zabezpečenosti. Využiteľné množstvá podzemných vôd schválené komisiou vstupujú potom do vodohospodárskej bilancie na základe platných aj historicky schválených protokolov, respektíve rozhodnutí. Okrem toho do vodohospodárskej bilancie vstupujú využiteľné množstvá podzemných vôd neschválené komisiou na základe informácie o realizovaných hydrogeologických prácach a tak ďalej a tak ďalej. Len aby sme vedeli, v roku 2012 u nás boli využiteľné množstvá podzemných vôd vyčíslené na 2489,4 mil. metrov kubických. To je sedemdesiatdeväť metrov kubických za sekundu. Z toho to bolo v kategóriách schválených hydrogeologickou komisiou 1 512 miliónov metrov kubických a neschválených komisiou 976,5 milióna kubických metrov podzemnej vody.
Povrchové vody. Hodnotenie vodných zdrojov povrchových vôd sa na Slovensku vykonáva, pán Novotný, každoročne za uplynulý rok, a to na základe údajov monitorovaných vo vodomerných staniciach. Hydrologická bilancia hodnotí parametre, ako sú zrážky, výpar, prítok na územie z iných krajín ako Slovenska, celkový odtok, odtok z územia Slovenska. Na Slovensku sú jediným zdrojom tvorby odtoku atmosférické zrážky. U nás v roku 2012 napríklad, len aby ste vedeli, ktorý bol hodnotený ako zrážkovo normálny rok, bol priemerný úhrn zrážok 711 milimetrov, čo je 93 % normálu, ročný odtok 154 milimetrov, čo je 59 % normálu, výpar 428 milimetrov. Tie výrazne podpriemerné hodnoty odtoku sú následkom zrážkovo suchého roku 2011, realizovaného užívania vody v roku 2012 a zároveň dopĺňania zásobných objemov v nádržiach, ako aj spolupôsobiacich klimatických faktorov v roku 2012.
Summa summarum, ešte raz, je to asi sedemminútová práca, pán poslanec Novotný.
V Slovenskej republike je všeobecná situácia za rok 2012, využiteľné množstvá podzemných vôd 79 metrov kubických za sekundu, ich užívanie 11 metrov kubických za sekundu, odtok z povrchových vôd z územia 240,2 metra kubických za sekundu, dlhodobý odtok z územia 407 metrov kubických, zásobný objem vodných nádrží 1 316 miliónov metrov kubických, z toho vodárenských nádrží 144,7 metra kubického. Zásobovanie pitnou vodou z povrchových zdrojov u nás tvorí 15 % na dodávkach pitnej vody.
To som len povedal kvôli tomu, aby sa tu znova nešírili nepravdy, že tu nemáme bilancie, nič neexistuje, nič nemáme. Hovorím to preto, že sú tu kvalifikované inštitúcie, ktoré majú presný prehľad, koľko vody máme a akým spôsobom ju máme.
Ešte raz sa chcem opýtať, v mene koho tu robíte hystériu? Súčasný stav hovorí o tom, že bežný úradník na odbore životného prostredia na okresnom úrade môže udeliť povolenie na odber vody. My do tohto procesu dáme vládu a v prípade vývozu vody, keď bude nejaký záujem, tento vývoz môžeme zakázať. My navrhujeme toto riešenie. V mene koho hovoríte? Ďakujem zatiaľ za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

2.7.2014 o 16:12 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26

Martin Chren
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, odpovedať na všetky tie nepravdy, ktoré ste spomenuli, si vyžiada samostatné vystúpenie v rozprave. Nebudem ani reagovať na tie nepravdivé osobné invektívy, ku ktorým sa malí ľudia uchyľujú, keď im dôjdu argumenty. Považujem to skôr za dôkaz toho, že nemáte argumenty.
Ale tvrdíte, že cieľom tohto zákona je zakázať vývoz vody. No tak z neho vyhoďte § 17a, ten skorumpovaný, netransparentný paragraf, ktorý upravuje spôsob, akým môže vláda povoliť vyvoz vody.
Klamete keď tvrdíte, že dnes môže slovenskú vodu hocikto vyvážať. Musel by mať tak hocikto povolenie na odber od orgánu štátnej vodnej správy, ktoré by mu umožnilo túto vodu vyvážať do zahraničia. Štát má právo zakázať niečo takéto, pretože vodohospodárske služby sú vyňaté zo smernice o službách. Čiže vy môžete zakázať vývoz vody aj bez toho, aby ste stanovovali netransparentné pravidlá pre jeho povolenie.
Navyše, ukážte mi úradníka, ktorý dnes vydá povolenie na odber vody za účelom jeho vývozu do zahraničia. A môžeme naňho spolu podať trestné oznámenie, pretože štát môže robiť len to, čo má zákonom povolené. Občania môžu robiť to, čo nie je zakázané, ale štát môže robiť len to, čo je povolené. Na základe čoho v zákone môže nejaký úradník dnes vydať povolenie na odber, ktoré umožňuje vyvážať vodu do zahraničia? Neexistuje také ustanovenie v zákone. A ak také povolenie vydá, tak prekročí rámec zákona a môžeme naňho dať trestné oznámenie. A môžem ho dať spoločne s vami. Rád to urobím.
Čiže tvrdím, že zavádzate keď tvrdíte, že chcete zakázať vývoz vody, pretože, naopak, vy zavádzate pravidlá, ktoré ho povolia.
A tvrdím, že nemáte pravdu, keď hovoríte, že dnes sa voda vyvážať dá, pretože podľa dikcie legislatívy sa vyvážať nedá, ak by pritom nejaký úradník zákon neporušil.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:26 hod.

Ing.

Martin Chren

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:28

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak vo vystúpení pána ministra Žigu boli spomenuté všetky tri klasické prvky takéhoto lobistického zákona, čiže veľký marketing, strategická surovina, že vláde na tom strašne záleží, v skutočnosti ale lobizmus a pripravený biznis pre vybraté skupiny, o ktorých bude rozhodovať vláda. No keď sa to náhodou tu tak nejako odhalí, a už sa o tom diskutuje, tak potom prídu osobné invektívy, ktorými treba zastrašiť protivníka, politického oponenta, aby náhodou teda už nechcel diskutovať o tejto téme, čiže útoky na mňa, na pána poslanca Chrena.
Pán minister sa pýtal, koho zastupujem. A ja mu odpoviem veľmi presne. Ja tu zastupujem ľudí, pán minister, ktorí ma sem poslali svojimi preferenčnými krúžkami. A koho tu zastupujete vy? J&T, pána Kmotríka, pána Výboha, pána Širokého. (Potlesk.) Ktorý z tých veľkých sponzorov strany SMER má záujem na tomto návrhu zákona? Alebo je možné, že keďže nie ste environmentalista a ste ministrom životného prostredia, postupujete len ako správny obchodník, pripravujete podmienky na dobrý biznis, aj to je tu možné.
Som rád, že pán minister hovoril o tom, že má podrobné informácie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Tak potom nerozumiem tomu, prečo SMER nehlasuje za správu, ktoré by ministerstvo životného prostredia predložilo o zásobách a zdrojoch vody na Slovensku a očakávanom vývoji o tom v najbližších desiatich rokoch.
Minister sa ukázal ako sémantik, a teda napadol moje slovo licencie, áno, v zákone sa píše, že zákon umožní prepravu a prevod vody na základe povolenia orgánu štátnej vodnej správy. A vy to upravujete na vládu, čiže nie licencie, ale povolenky tu treba používať. Ale vydávať to budete vy, mechanizmus toho som popísal dobre.
A keď je to naozaj taká strategická surovina a dnes sa bojíte o to, že s tým niekto obchoduje, no tak to zakážme, zakážme obchod s touto strategickou surovinou. Ale vy ste sem doniesli mechanizmus na predaj vody do zahraničia. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:28 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, pýtali ste sa, za koho tu sme. No naozaj my tu nie sme za nikoho iného, iba za občanov Slovenskej republiky. Za mnou nechodia ani lobisti, ani nikto iný, pretože vedia, že neuspejú.
Hovorili ste o tom, že máte bilanciu, to je super, to je skvelé, ale nepočul som od vás, že máte aj štúdiu o potrebách, výhľadovo, na päť, desať, päťdesiat rokov, vzhľadom na výstavbu obytných domov v jednotlivých mestách, vzhľadom na prichádzajúci priemysel alebo možný prichádzajúci priemysel. Toto je dôležité, pretože až na základe toho môžeme povedať, či naozaj máme prebytky vody výhľadovo do budúcnosti alebo nie. Teraz ich máme. Ale ja som sa pýtal na to aj v iných teda súvislostiach, ešte sa chystám do rozpravy, pretože môj prvý prejav bol trošku o niečom inom, teraz druhým budem mať už argumenty, mám na vás pripravených zopár materiálov. Chcel som sa a opýtať teda, aké sú tie mechanizmy.
Hovorili ste o Legnave. Legnava ešte nevyváža vodu. Legnava to ešte len pripravuje, pretože jej bolo vydané stavebné povolenie na výstavbu úpravne minerálnej vody, teda vody, ktorá by mala ísť do Poľska. Ale tam bol pôvodný plán, že by malo byť vytvorených 10 až 20 pracovných miest na to, že tam bude plnička. Ale tá pôvodná poľská firma, ktorá tam bola, zrazu stratila investície a predala to druhej firme, pre ktorú je výhodnejšie nie postaviť tú plničku, ale potrubie do Poľska, priamo do tej plničky, ktorú majú na poľskej strane postavenú. Ale ju tuná spracujú. A tuná je to naoko robenie toho zákona, že oni vodu tuná len upravia, spracujú a potom si ju pošlú už ako upravenú komoditu k sebe do Poľska, ak nebudú ju baliť u nás na Slovensku. Takže Slovensko príde o pár pracovných miest. A tomuto treba zabrániť.
No a dávate právo vláde. Nuž, viete, vám sa nedá veriť. Vám sa nedá veriť už ani o nose medzi očami, pretože už ste nás o tom presvedčili. (Potlesk.) Čo ste sem priniesli za zákony? A komu vyhovovali? Vždy vyhovovali len určitej skupinke vybraných, preto sa nedá veriť, že naozaj chcete chrániť našu vodu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:30 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:32

Helena Mezenská

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:34

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ako som už veľakrát povedal, šikovný biznis cez politiku viete robiť dobre. A viete, že kritické slová sa nemajú používať, lebo to vaši voliči nemajú radi. Preto nepoužívate slovo privatizácia, ale nazvete to prevod vody. Nepoužívate slovo predaj, ale slovo preprava, nepoužívate slovo licencie, nahradíte ho niečím iným. Tak ako viete, že vďaka vašej dlhodobej propagande je slovo reforma nepríjemné, tak sa to nahradzuje nejakými inými slovami, že už sa neprivatizujú podniky, ale vstupujú do nich strategickí investori alebo sa nejakým iným spôsobom predáva prebytočný majetok. Ale je to len hra so slovami, nie je to nič iné. Takže keď my tu hovoríme, že sa jedná o prideľovanie licencií, koncesií, povolení, je to úplne to isté. To je úplne, úplne to isté. A môžeme okolo toho sa krútiť, ako chceme, či sa nechceme, dôležitý je proces.
Pár ľudí dostane na základe tohto možnosť, dostane povolenie. A budem na základe toho povolenia môcť zarábať na tom, na čom by mala zarábať krajina. na čom by mali zarábať všetci občania tejto krajiny, tak ako zarábajú rozumné krajiny na svojom nerastnom bohatstve. Mali by na tom zarábať obce a mestá, kde sú zdroje takéhoto bohatstva. Mali by mať na tom výrazný podiel. A keď už predávame, predávať treba to, čoho máme dostatok a je prebytočné, keď sa uspokoja a zabezpečia potreby našej krajiny a našich občanov, ale nie tak, aby bohatli úzke záujmové skupiny, ale aby bohatli všetci občania tejto krajiny.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:34 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:36

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ako to povedať? To, čo nepoviem, poviem v rozprave na, predpokladám, veľkú radosť pána ministra. Bude tu musieť s nami vydržať. A ja sa vám pokúsim v rozprave vysvetliť to, čo vy hovoríte, že apelujete na niekoho trpezlivo, že nech vysvetlí mne, hej, to vnímanie toho, tá faktúra je iba jedna, ktorá chodí domov. A tie vaše čísla si môžete nechať tak akurát vy sám pre seba na doma.
Prosím vás pekne, kolega Mičovský trošku predstavil trošku takú naivnú predstavu, že v zásade je nevykonateľné získať to povolenie skrz tú náročnosť. Ale pred chvíľou pán minister vysypal z rukáva, čo ste chceli. Všetko vám tu vysypal z rukáva. Čiže presne tak budú sypať z rukáva firmy, ktoré sa budú uchádzať, jazykový purista by povedal, nie o licencie, ale o povolenky, hej. Čiže všetci tí, čo sa budú uchádzať o povolenie, tak vám vysypú z rukáva toľko bilancií, toľko analýz, koľko chcete, že to môžete týždeň čítať. Čiže to nebude, pán kolega Mičovský, problém, nebojte sa, takých licencií vám natlačia, na to len treba, aby tonerov bolo dosť. To vôbec nie je problém.
Problém je v tom, pán minister, že klamete. Dokázateľne klamete. A vy ste taktický a v niečom treba uznať, že ste dobrý. Pán minister, ktorí si pamätáte, hneď v úvodnom slove povedal, že teda okrem iného chránia aj Žitný ostrov. Celé to ustanovenie o tom, koho by sa to mohlo týkať, je § 30. V § 30 dokopy nemeníte nič. Lenže vy viete, že z taktického dôvodu je to dobré povedať, že to chránite. Ale reálne vy tam nič nemeníte z pohľadu toho, pokiaľ ide o nejaký rok, vôbec, absolútne nie.
Ešte nám tam nechali mínu pre pána Muránskeho, minerálky. Viete, my tu môžeme bojovať a nakoniec nebude 200, ale 100 eur za minerálky. A teraz budeme všetci spokojní, ako sme to vybojovali. Zatiaľ to máte dobre pripravené, ale klamete. Normálne klamete. A poviem vám o tom viac v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:36 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:38

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, je pravdou, že máte firmy, ktoré obchodujú s prírodou, s drevom s ďalšími komoditami. Chcete rozšíriť toto portfólio aj na vodu? Keď nie, tak ten § 17 dajte do takej istej podoby, akú na minulej schôdzi alebo predminulej schôdzi ste doniesli vo vzťahu k uránu.
Vývoz vody je zakázaný, povoliť je ho možné len na základe kladného referenda. Dajte to tam, to je váš návrh, váš model, ktorý ste doniesli do tejto Národnej rady vo vzťahu k takej istej kardinálnej otázke, ako je ťažba uránu. Takisto sa dotýka občanov a ich kvality života a ovplyvní ich. Dajte to tam.
Hovoríte o tom, že poslanci opozície si neprečítali ten zákon. Tak ja vám hovorím, že zámerne sa vyhýbate tomu, aby ste odpovedali na tie otázky, na ktoré som upozornil.
Čo sa týka spoplatnenia splaškovej vody v žumpách tou zmenou, ktorou zavádzate, povedzte dôvod, prečo aj tí, ktorí majú domové čističky odpadových vôd, kde bude kanalizácia, sa budú musieť napojiť na verejnú kanalizáciu a budú musieť platiť za čistú vodu.
Povedzte, prečo chcete zavádzať a uvoľňovať bezbrehý vstup vodohospodárov na súkromné pozemky v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Povedzte to.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:38 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:40

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Áno, pán minister, máte pravdu v tom, že v Európskej únii sa naozaj pripravujú dokumenty, ktoré sa budú zaoberať problematikou regulácie prevodu vody cez hranice, ale dôraz by som použil na slovo pripravujú. Teda nie sú schválené a nemožno sa na ne odvolávať, nemožno z nich vychádzať. Rámcová smernica o vode naozaj explicitne túto problematiku nerieši možno aj preto, že jej tvorcovia ani nepredpokladali, že k niečomu podobnému v Európskej únii v najbližšom čase dôjde, ale to, čo som ja povedal a na čom si trvám, je to, že tento návrh odporuje filozofii Rámcovej smernice o vode a definícii vody, ktorá je uvedená v jej úvode.
Viete, ťažko ma presvedčíte o tom, že najlepšie, ako zakážeme vývoz vody, je to, že ten vývoz zlegalizujeme. Na to nejako nestačí moje logické myslenie, aby som to pochopil. A asi to ani nepochopím. Pritom stačilo by nahradiť ten inkriminovaný § 17a explicitným a jednoznačným zákazom komerčného vývozu vody a mali by sme o jeden problém menej.
Hovoríte tiež, že pristupujem selektívne k medzinárodným dokumentom. Musím vás upozorniť, že to platí skôr o vás, o čom svedčí aj ten pôvodný návrh tohto zákona, ktorý len veľmi selektívne a čiastočne transponoval smernicu o vode vo vzťahu k vodným stavbám, ale to, bohužiaľ, nie je jediný prípad, stretávame sa s tým pomerne často, najmä keď ide o snahu nejako dobehnúť Európsku úniu pri získavaní európskych zdrojov aj na projekty, ktoré sú plne v rozpore s európskymi dokumentmi strategického charakteru. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.7.2014 o 16:40 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video