4. schôdza

24.7.2012 - 2.8.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:26

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani Vaľová, vy ste v rokoch, keď sa v parlamente schvaľovala dôchodková reforma, v roku 2003 ešte neboli, že niektoré veci nemusíte vedieť, aj to, čo ste hovorili o tom, že ja, včera, ja som dával návrh zo 6 na 9, dnes ráno už poslanci za KDH a v nejakom výbore. Ale chcem vám odporučiť, že ak chcete presné informácie, tak stačí ísť po presné informácie a hľadať ich v Googli a nie v guli, pani kolegyňa. (Smiech v sále a potlesk.)
Lebo vláda, ktorá predložila dôchodkovú reformu, sa nemusela skrývať za poslancov. O tom, ako sa vaša skrýva za poslancov, sa spýtajte pána kolegu Madeja, ten by o tom vedel hovoriť. Ale naozaj ja to ani dokonca od vás neberiem ako obvinenie, že som to navrhol ja zo 6 na 9, lebo keby 6 sa zvýšilo na 9 za vašej vlády, ľudia by si konečne nasporili slušné peniaze. Vy to veľmi dobre viete.
A ďalšie nepresnosti z vášho vystúpenia, pani poslankyňa, ja som v parlamente nie od roku 1994, ja som v parlamente od 90. roku. Ja v 94. roku som bol minister sociálnych vecí, a to vám potvrdí aj vaša kolegyňa pani Tomanová.
Pani poslankyňa, ale jedna vec ma ešte mrzela od vás, keď ste hovorili o tom, že som sa vám vyhrážal včera. Prosím vás, to nie sú moje spôsoby. Ja som na vás len zakričal, keďže ste vo faktickej poznámke tvrdili nepravdivé veci a nemohol som na vás inak reagovať, tak som povedal, že sa prihlásim do rozpravy. A keďže som prišiel v rozprave na rad a vy ste tu neboli, to bol váš problém, ja som nemohol prerušiť rokovanie Národnej rady, to ma preceňujete, pani kolegyňa, naozaj.
A to, že tie tri mandáty máte a my to chceme zrušiť, to je dobrá vec. Ja len preto to opakujem, že to je autorské právo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Jana Laššáková
Skontrolovaný text
Pán poslanec Hraško. Zapnite pána... Aha, pán poslanec Přidal, ospravedlňujem sa. Nech sa páči. (Poslanec začal rozprávať, ale nefungoval mikrofón.) Zapnite pána poslanca. Pán poslanec, choďte, prosím vás, na vedľajšiu stoličku, tam to máte zapnuté.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Alojz Přidal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa Národnej rady, vážená pani primátorka mesta Humenné, vážená pani poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja, je naozaj pravdou, že na kandidačnej listine do Národnej rady Slovenskej republiky malo KDH viacero starostov i primátorov. Ubezpečujem vás, že všetci vedeli, že v prípade získania mandátu poslanca Národnej rady budú požiadaní vybrať si a rozhodnúť sa, ktorý mandát budú vykonávať, ale len jeden. KDH to naozaj myslí s tým, že jeden mandát stačí, úplne vážne.
Aj keď sa o vás hovorí, že máte niektoré nadprirodzené schopnosti, ale ja si naozaj myslím, že aj keby ste boli Panna zázračnica, Vasilisa premúdra a veštica Tamara v jednej osobe, tri mandáty naraz sa plnohodnotne vykonávať nedajú. Človek sa potom stáva prepracovaný, podráždený a agresívny a to naozaj nikomu nesvedčí, ani vám. Pretože ináč vás naozaj bez irónie považujem za jemnú, citlivú a dokonca zábavnú dámu. Skutočne máte toho veľa a nestíhate. Keby tomu tak nebolo, nemali by ste problém na webe nájsť, že nie pán poslanec Brocka bol ten, ktorý navrhol príspevok do druhého piliera vo výške 9 %, ale návrh tohto percenta prišiel do Národnej rady Slovenskej republiky ako vládny návrh a vláda ho schválila 2. 10. 2003. Ibaže, ibaže by ste vedome, dobrovoľne a účelovo klamali, ale to si o vás, ktorej ide len a len o dobro a istoty občanov Slovenska, obyvateľov Humenného a ľudí žijúcich v Prešovskom samosprávnom kraji, naozaj nemyslím.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Takže, keďže pani Vaľová nevie, čo to je osobný mzdový bod, a pýtala sa na to mňa, tak jej odpoviem.
Podľa § 62, § 255 ods. 3 a § 293j zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov: "Osobný mzdový bod sa určuje za ten-ktorý kalendárny rok rozhodujúceho obdobia. Vypočíta sa ako podiel osobného vymeriavacieho základu dosiahnutého poistencom v príslušnom kalendárnom roku a všeobecného vymeriavacieho základu za daný rok. Osobný mzdový bod sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."
Aby sme vedeli, aj čo to je osobný vymeriavací základ: "Osobný vymeriavací základ od 1. januára 2004 je úhrn vymeriavacích základov poistenca za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie považuje za zaplatené. Ide o prípad, keď zamestnávateľ nezaplatil a neodviedol poistné na dôchodkové poistenie za svojho zamestnanca."
No a aby sme vedeli, čo je v podiele, teda všeobecný vymeriavací základ: "Všeobecný vymeriavací základ je dvanásťnásobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za ten-ktorý kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky." Teda podľa § 11, § 63 ods. 10 až 12, § 66 ods. 8 a § 68 ods. 6 zákona 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov: "Všeobecný vymeriavací základ je dvanásťnásobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za ten-ktorý kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad."
No a teraz k veci. Pani Vaľová, zhodnotenie v druhom pilieri, ste hovorili, že je pod úrovňou deficitu. Ukážte mi jeden, jeden jediný bankový alebo poisťovací produkt, ktorý za posledných päť rokov zhodnocoval nad deficitom Slovenskej republiky, nad deficitom rozpočtu. Ak mi taký ukážete, tak budem veľmi rád, pretože ja som taký nenašiel.
Hovoríte o zlúčení fondov, že je to výhodné pre sporiteľov. Ja si myslím, že ak má sporiteľ možnosť vybrať si z viacerých možností, vtedy je to preňho výhodné. Nie za takýchto podmienok.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Vaľová, vy sa tu snažíte opakovane vymýšľať rôzne bájky, legendy, to je úplne do popuku doslova tie narážky, ako pán Brocka tu vymyslel 9 %. Pán kolega Přidal to už ako, myslím, jasne charakterizoval, tie moje návrhy údajne na zníženie príspevku.
Ja som sa na špekulatívnu otázku novinára, že či by som si vedel predstaviť, že bude zajtra búrka a že zajtra znížime príspevky do druhého piliera, povedal, že ja si viem predstaviť, samozrejme, úplne všetko, ale reálne to nie je.
Ďalej tu často používate argument, že ja na svojich školeniach ľudí navádzam, aby sa neplatili odvody, no tak aby ste len tak trošku vedeli, že čo robil váš predseda pán Fico. Tak váš predseda vo svojej knižke "Dobrý deň, cestná kontrola" vodičom radil, aby zatĺkali, ak im namerajú v dychu malé množstvo alkoholu. Základom je nepriznať sa, to zdôrazňoval váš pán predseda.
No a aby som ešte trošku aj bol vecnejší, prečo sme my nastavili zmenu pravidiel v druhom pilieri až k 1. 4. 2012? No jednoducho preto, lebo druhý pilier je nesmierne náročný a komplikovaný mechanizmus, čiže sme si ani náhodou nedovolili robiť zmeny takým neuveriteľným tempom, ako to robíte vy dokonca v skrátenom legislatívnom konaní, ale dali sme si skutočne načas a urobili sme veľmi poctivú diskusiu o tom, ako má druhý pilier fungovať.
A ešte pokiaľ ide o tú znalosť zákona a o to, že ako trvá porovnávacie obdobie, prosím vás, pozrite si v tomto vládnom návrhu § 123a, j v prechodných ustanoveniach, aby ste pochopili, že prečo sa to porovnávacie obdobie nemôže nastaviť okamžite či na 5 rokov, tak ako sme to nastavovali my, alebo na tých 10 či 15, ako to nastavujete vy. Snáď si to dokážete prečítať.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani poslankyňa, za veľmi zaujímavý príhovor. Ja naozaj obdivujem v dobrom vašu trpezlivosť vysvetľovať tuná pánom zmeny v dôchodkovom systéme. Pretože popravde ja si myslím, že tuto pánom z opozície vôbec nezáleží na sporiteľoch v druhom pilieri. Jedine, na čom im záleží, sú akcionári a vlastníci DSS-iek, najbohatší ľudia, jedno percento ľudí, mamonári, arogantní, rozšafní boháči. To sú tí, na ktorých im záleží, a vôbec nie na ľuďoch. Ich pohľad je pohľadom vlastníkov, ľudí ako pán Kaník. Ten má na svojom účte určite veľmi veľa peňazí. Určite má akcie v rôznych podnikoch, podniká atď. To je jeho pohľad aj pohľad ďalšieho asi percenta ľudí.
Ale je tu pohľad ľudí, ktorí nevlastnia nič, a tých je na Slovensku väčšina. Jediné vlastníctvo, ktoré títo ľudia majú, 90 % ľudí na Slovensku, jediné ich vlastníctvo sú sociálne práva, že majú prístup k vzdelaniu, že majú prístup k verejnému zdravotníctvu a že majú garantované dôchodky a ďalšie a ďalšie sociálne práva.
Babička Marienka, ktorá je v prvom pilieri, by si v živote nenašetrila na dôchodok, ale má ho vďaka tomu, že tu existuje niečo ako solidarita, prerozdelenie, že aj ujo Ľudovít, ktorý je v prvom pilieri, aj od uja Ľudovíta idú peniaze, prerozdelia sa babičke Marienke. Ale keď ujo Ľudovít pôjde do druhého piliera, na prerozdelenie bude menej. A čo teda robíme babičke Marienke? Vyvlastňujeme ju, pán kolega Kaník. Vy ste vyvlastnili chudobných ľudí na Slovensku. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Vaľová, celkom to bolo zaujímavé, ako ste tu dnes sa chválili tým, že predlžujete porovnávacie obdobie pre DSS-ky, akože predlžujete obdobie, ktoré vy ste nastavili vlastne na šesť mesiacov, na desať rokov alebo pätnásť rokov. Úplne ste boli pomaly z toho v eufórii a hovorili ste, ako veľmi pozitívne opatrenie teda robíte.
Len potom fakt nechápem, ako ste pred pár rokmi tak isto vy tvrdili, ako veľmi pozitívne opatrenie robíte, keď ste navrhli zníženie tohto obdobia zo šesť rokov na šesť mesiacov, keď ste obhajovali návrh pána Madeja, ktorý navrhol, že toto obdobie treba dať iba na šesť mesiacov. Vtedy vy ste vystupovali a hovorili o tom, ako veľmi pozitívne opatrenie robíte, že skracujete tú dobu, ako budú poistenci chránení, alebo sporitelia chránení.
Dnes robíte presný opak a znova hovoríte, že robíte veľmi pozitívne opatrenie v prospech poistencov. Teraz neviem, či sa zmenila doba, či sa obrátila zemeguľa alebo či sa vám to v hlave trošku pretočilo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som sa dotkla možnože viac včerajšieho vášho začiatku. Pani poslankyňa, vy ste špecialistka a špecialistka v tom, ako idete veľmi rada do osobných útokov a konfliktov. Ako naozaj vy sa v tom zrejme vidíte. Máte to rada a dokonale vám to ide, ste v tomto výnimočná.
Včera ste minimálne sedem minút svojho prejavu, ktorý mal byť zameraný na sociálne poistenie, venovali pánovi Brockovi a KDH, ale špeciálne teda pánovi Brockovi. A naozaj sa mi to zdá veľmi netaktné od vás.
A z tej časti odbornej, o ktorej ste rozprávali, ma zaujala len tá časť, kde ste teda tvrdili, že skutočne zlacňujete vedenie účtu, neviem, tak to by som vás poprosila, aby ste si naozaj pozreli ten zákon poriadne.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 9:26 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:41

Michal Bagačka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si myslím, že aj v tom vystúpení, a keď sa to zopakuje desaťkrát, dvadsaťkrát, myslím, že je to dobré znova pripomenúť, že myslím, že táto doba nie je doba na experimenty, a preto priblížiť sa ku krajinám, ktoré majú odvod 2, 3, 4 %, tak ako máme teda snahu sa dostať k týmto číslam, je, myslím, že dobré. A myslím, že preexperimentovať v tomto momente na ľuďoch nie je dobrý spôsob.
A to, pani kolegyňa, že ste primátorka, pre mňa znamená, že ste dennodenne s ľuďmi, že riešite problémy ľudí, o ktorých možná niektorí kolegovia, ktorí sú tu dlho, len počúvajú, pretože tu neotvorí dvere občan obce alebo mesta a nepríde k vám s problémami všelijakými od tých najľahších až po tie najťažšie. A to nemôžu pochopiť ľudia, ktoré neboli v priamych voľbách, ale len sa nejak ocitli na kandidátke strany. A chápem teda, že to ani nemôžu pochopiť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.8.2012 o 9:41 hod.

Mgr.

Michal Bagačka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:41

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Vaľová, v úvode svojho vystúpenia ste sa dotkli aj padákov odstupného a odchodného manažérov štátnych podnikov. Neviem, ako to súvisí so sociálnym poistením, ale keďže ste to spomenuli, tak vám musím povedať, že KDH - a ja osobne tiež som za to - vyzvalo premiéra Fica, aby zverejnil odchodné, odstupné všetkých štátnych manažérov v štátnych akciových spoločnostiach, aby zverejnil za všetkých vlád Dzurindu, Fica aj pani Radičovej. Dodneska sa tak nestalo. A takisto aby sa zverejnil aj hospodársky výsledok, aký títo manažéri dosiahli.
V druhom svojom, v druhej časti svojho vystúpenia ste znova použili vyjadrenie "štátne peniaze", "súkromné peniaze". Tak musím vám povedať, aj vy ste kedysi podnikali, možno ako živnostníčka, ja som podnikal ako živnostník 18 rokov. Zamestnával som ľudí, odvádzal som odvody. Musím vám povedať, a skúste si na to spomenúť, živnostník najprv musí zákazku alebo objednávku zohnať, potom ju spolu so svojimi zamestnancami realizuje, potom má problém, aby dostal zaplatené, a potom na konci mesiaca vyplatí svojim zamestnancom mzdy, strhne im 12 % na odvody, doplatí 38 % ako zamestnávateľ a ešte im strhne daň a odvedie. Tak aké sú to štátne peniaze? Sú to štátne peniaze preto, že volení zástupcovia ľudu, poslanci, kedysi sa dohodli, že takto sa bude riešiť sociálne, zdravotné poistenie. Ale najprv tie peniaze musí ten podnikateľ, zamestnávateľ, zohnať, zarobiť a tak ich môže odviesť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.8.2012 o 9:41 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video