51. schôdza

19.5.2015 - 21.5.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

22.5.2015 o 10:15 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

10:11

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, pani poslankyňa bola jediná, ktorá sa prihlásila do rozpravy ústne, takže mi dovoľte vyhlásiť všeobecnú rozpravu za skončenú.
Pán navrhovateľ, chcete sa vyjadriť? Ďakujem. Pán spravodajca? Ďakujem. Prerušujem rokovanie o tomto bode programu, ďakujem navrhovateľovi aj spravodajcovi.
Nasledujúcim bodom je prvé čítanie o návrhu poslancov Jozefa Viskupiča, Lucie Nicholsonovej na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona je pod tlačou 1511 a návrh na pridelenie výborom je v rozhodnutí č. 1522.
Pán poslanec Viskupič je prítomný v sále? Kolegyne, kolegovia, no, obávam sa, že toto nie je ideálna situácia a že sú skutočne objektívne dôvody, pre ktoré navrhovatelia nie sú prítomní v sále, takže presúva sa tento bod logicky na koniec poradia.
Teraz pristúpime k prvému čítaniu o

návrhu skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov.

Podľa návrhu predsedovi má tento, áno, takže za skupinu poslancov prednesie návrh tohto zákona vážený pán kolega poslanec, má slovo pán kolega Radošovský.
Skryt prepis

22.5.2015 o 10:11 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Uvádzajúci uvádza bod 10:15

Marián Radošovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážení kolegovia, dovoľte, aby som v mene skupiny poslancov predložil návrh, ktorým sa napriek predchádzajúcej novele zákona, sme sa k nej predsa len vrátili a všimli sme si totižto, že sa opomenuli isté veci a ja si ich dovolím teda prečítať v tomto návrhu, ktorým vlastne sa pokúšame o doplnenie tohto zákona.
Chceme, aby sme, a teda textácia je takáto, aby sme v čl. I zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov, sa mení a doplnil takto:
V čl. I § 12 sa za odsek 7 doplní odsek 8, ktorý znie nasledovne:
"(7) Ustanovenia § 10 sa použijú primerane aj na referendum konané podľa osobitného predpisu."
Čl. II
"Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2015."
Dovoľte mi teda odôvodnenie a podrobnejšie, aby som vám predložil. V čl. I tohto zákona sa rieši inštitút politickej reklamy. Predkladaný návrh zákona má za cieľ regulovať politickú reklamu aj pri referende, pretože zákonodarca pri prijímaní tzv. volebných kódexov túto problematiku opomenul. Potreba takejto úpravy sa javí najmä zastávajúceho naznačeného trendu používania referenda ako politického nástroja na presadenie svojich politických záujmov. Takáto snaha nemusí byť z povahy veci zlým prostriedkom, avšak je potrebné ju regulovať. Je iste nemenným trendom v zákonodarnom zbore upravovať veci ex post, teda po tom, ako nastanú. Avšak úlohou zákonodarcu je predovšetkým regulácia vzťahov budúcich, teda úprava a regulácia problémov ešte pred tým, ako nastanú, vzniknú.
Riešenie krízových situácií spätne by malo byť výnimkou, nie pravidlom. Predkladaný návrh zákona cez legislatívny odkaz na už upravenú politickú reklamu pri volebnej kampani vo voľbách do Národnej rady či Európskeho parlamentu reguluje politickú reklamu pri konaní referenda. Slovné spojenie "sa použijú primerane" poskytuje priestor pre aplikáciu takejto úpravy na inštitút referenda so všetkými jeho osobitnosťami. Napríklad za politickú stranu pri referende možno v zmysle primeranej aplikácie považovať petičný výbor či koalíciu strán, ktorá navrhla uznesenie Národnej rady o návrhu na vyhlásenie referenda. Rovnako zostáva zachovaný priestor pre Rozhlas a televíziu Slovenska na reguláciu, resp. pripomienkovanie obsahu reklamy po etickej stránke v súlade s osobitnými právnymi predpismi.
Prekladaný návrh zákona má za cieľ zvýšiť povedomie občanov, a to vo vzťahu k referendu, výkonu volebného práva ako takého a demokracii samotnej. Je úlohou štátu, ako aj právneho poriadku štátu vychovávať svojich občanov k zodpovednosti za spoločnosť. Štát samotný, a to aj cez umožnenie regulácie politickej reklamy, pričom referendum nie je výnimkou, to má robiť. Okamih, kedy sa občan môže rozhodnúť o referendových otázkach, teda pri hlasovaní v referende, je spolu s takýmto okamihom pri voľbách azda jedným z najesencionálnejších prejavov demokracie samotnej.
Predkladaný návrh zákona nemožno označiť za populistický či iným spôsobom šitý na mieru pre jeden či druhý subjekt pôsobiaci na politickej scéne. Jeho aplikácia zabezpečí občanovi povedzme informácie a priestor na úvahu, ktorú reklama, aj politická, z povahy veci ponúka. Koniec koncov to je účelom reklamy: prinútiť občana uvažovať a rozhodnúť sa, samozrejme, že inzerent predpokladá pozitívne rozhodnutie vo vzťahu k svojej inzercii. To však nijakým spôsobom neobmedzuje občana rozhodnúť sa i negatívne. Vonkoncom s predkladaným návrhom zákona nemožno vykladať akési odporúčanie pre občana, ako hlasovať o referende, to zákonodarca azda okrem apelu na zodpovednosť robiť nesmie a ani nerobí.
Rozhlas a televízia Slovenska je verejnoprávne médium, na ktorého financovaní sa podieľa občan nielen nepriamo prostredníctvom štátneho rozpočtu, ale i priamo prostredníctvom koncesionárskych poplatkov. Teda je možné legitímne očakávať, že Rozhlas a televízia Slovenska bude plniť vo vzťahu k občanovi i takúto úlohu, poskytovať priestor pre možnosť reklamy, ergo informáciu o referende. Predkladaný návrh zákona nekladie pre Rozhlas a televíziu Slovenska nijak obzvlášť náročnú úlohu, keďže finančné zaťaženie nesie politický subjekt, ktorý má záujem na reklame.
Čo sa týka účinnosti, dávame návrh od 1. júla 2015. Zákonodarca zvolil tento dátum účinnosti preto, aby nadobudla účinnosť ako ostatné volebné kódexy, ktoré prijala Národná rada Slovenskej republiky minulý rok. Teda celý balík by vstúpil do účinnosti v jednom okamihu ako komplexná právna úprava.
Navrhovaný návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi Slovenskej republiky, so zákonmi Slovenskej republiky a s ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami, aj inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Predkladaný návrh zákona nemá finančný, ekonomický a environmentálny vplyv, vplyv na zamestnanosť ani vplyv na informatizáciu spoločnosti.
Návrh zákona na základe odkazu na ustanovenia upravujúce politickú reklamu počas volebnej kampane pri voľbách do Národnej rady a Európskeho parlamentu reguluje, resp. vytvára regulačný rámec i pre politickú reklamu v prípade referenda.
Samozrejme, že disponujeme dokladom od ministerstva financií, keď sa ministerstvo financií vlastne vyjadrilo k nárokom na štátny rozpočet, to je tak, ako som predniesol, v dôvodovej správe nezakladá žiadne nároky, a teda apelujem na poslancov, hlavne poslancov SMER-u, aby pri hlasovaní zohľadnili to, že pri príprave vládneho návrhu zákona zabudli na riešenie referenda, aby sa táto chyba napravila a aby sa ucelený volebný kódex vlastne mohol aplikovať od dátumu 1. júla 2015.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

22.5.2015 o 10:15 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:15

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán kolega, za uvedenie návrhu zákona.
Teraz dávam slovo poslancovi z výboru, ktorý bol navrhnutý ako gestorský, teda pre verejnú správu a regionálny rozvoj, pánovi poslancovi Jozefovi Bobíkovi. Nech sa páči, pán poslanec, predložte spravodajskú správu.
Skryt prepis

22.5.2015 o 10:15 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:23

Jozef Bobík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne a kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj za spravodajcu k návrhu zákona o volebnej kampani.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Tak ako už bolo uvedené, zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení... Stačí.
Otváram rozpravu k tomto bodu. (Reakcia z pléna a smiech v sále.) A, pardon.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

22.5.2015 o 10:23 hod.

Ing.

Jozef Bobík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:24

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za návrh, pán poslanec.
Takže, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som otvoril rozpravu. Písomnú prihlášku do rozpravy nemám. Takže pýtam sa, kto sa hlási do rozpravy ústne? Kolegovia, neregistrujem žiadnu prihlášku do rozpravy, takže mi dovoľte vyhlásiť všeobecnú rozpravu za skončenú. Ďakujem teda aj pánovi navrhovateľovi, aj pánovi spravodajcovi.
Teraz, kolegyne, kolegovia, nasleduje prvé čítanie o návrhu pána poslanca Petra Osuského na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov.
Pán poslanec Osuský, sledujem, v rokovacej sále nie je, opäť nám nastala, kolegyne, kolegovia, situácia, že predkladateľ sa nenachádza v sále. Takže opäť tento bod programu presúvame na koniec poradia schválených bodov programu.
Teraz budeme pokračovať prvým čítaním o

návrhu poslancov Martina Fronca, Pavla Hrušovského, Pavla Abrhana a Moniky Gibalovej na vydanie zákona o školských autobusoch.

Návrh zákona má parlamentnú tlač 1513, návrh na jeho pridelenie na prerokovanie výborom je v rozhodnutí 1524.
Pán poslanec Fronc bude navrhovateľom, ktorý prednesie tento návrh zákona v mene skupiny poslancov. Má slovo.
Skryt prepis

22.5.2015 o 10:24 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Uvádzajúci uvádza bod 10:26

Martin Fronc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, celkom iste registrujete, že tento zákon je takpovediac "never ending story", ja som sľúbil a povedal, že ja sa s ním vrátim do parlamentu, čiže ho opätovane predkladáme spolu s kolegami.
A tá základná myšlienka, v krátkosti zopakujem, je tá, aby sme umožnili deťom do školy bezpečnú a slušnú dopravu, tak ako to existuje v mnohých vyspelých krajinách. A ten systém dopravný je zabezpečený prostredníctvom školských autobusov. Autobusov, ktoré majú špeciálne označenie, ktoré vozia deti jednak na školské vyučovanie a domov zo školského vyučovania, alebo prípadne ich rozvážajú pri iných akciách, ktoré sa uskutočňujú s deťmi, či už idú na výlet, alebo na nejakú inú povedzme spoločensko-kultúrnu akciu.
Dôvod, pre ktorý to predkladáme, je ten, aby sme zaistili pre deti jednak naozaj bezpečnú dopravu a jednak aj slušnú dopravu. Pretože dnes zo skúseností viacerí z nás vedia, že pri doprave domov zo školy sa deti častokrát stretávajú v autobusoch s ľuďmi, ktorých vystupovanie je prinajmenšom spoločensky nevhodné, teda aby som to povedal úplne na rovinu, ktorí bežne používajú vulgárne vyjadrenia, a neraz aj v tom autobuse sú v stave pomerne vysokého ovplyvnenia alkoholom. Čiže to sú, myslím si, že dostatočné dva dôvody.
A tretí dôvod je k tomu, je ten, aby sme jednoducho pomohli riešeniu problému, ktorý na Slovensku existuje, a to je, že na Slovensku pre takú malú krajinu máme veľmi veľa škôl a z tých škôl je veľa škôl málotriednych. Samozrejme, že súvisí to aj s geografickou štruktúrou krajiny, pretože je tu veľa hôr, veľa dolín, takže tá dochádzka do školy častokrát nie je jednoduchá. Ale tie málotriedne školy alebo neplnoorganizované školy sú výrazný výdavok štátu. Keby som chcel urobiť porovnanie, tak k počtu obyvateľov Slovensko má dvojnásobok základných škôl ako napríklad také Slovinsko. A to určite nie je malý výdavok. Týmto spôsobom by sa dalo jednoducho motivovať starostov obcí a vôbec obecné zastupiteľstvá, aby sa združili a aby jednoducho niektoré školy prestali existovať a bola spoločná škola.
Viete, problém financovať tieto malé školy je veľký a možno ste zaregistrovali, lebo sme tu mali v prvom čítaní vládnu predlohu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa viacero zákonov, ale je to uvedené ako hlavne zákon školský, teda o výchove a vzdelávaní, zákon č. 245/2008, a tam je jedna časť, ktorá hovorí o tom, že umožní sa spájať v málotriednych školách všetky triedy. Doteraz tá možnosť bola odôvodnene len taká, že keď, tak sa spájal prvý s tretím a druhý so štvrtým ročníkom z toho dôvodu, aby sa nespájali triedy, ktoré sú veľmi blízko seba, čo sa týka obsahu učiva, aby sa to jednoducho nemiešalo, teraz sa to umožní podľa tejto predlohy všetky triedy málotriednej školy spojiť. Čiže istým spôsobom, samozrejme, že to čosi ušetrí, pretože miesto dvoch učiteľov, čo je v tomto prípade najvyšší náklad, mimochodom, náklady na zabezpečenie výučby na pedagógov z tej celej sumy, vôbec aj v iných školách, dohromady robia asi 85 %. Len zvyšných 15 % je na energie a na ostatné školské výdavky. Čiže mzdové náklady sú najvyššie. Ja viem, že šetriť treba, ale táto cesta podľa mňa nie je dobrá, nie je dobrá, pretože vedie vlastne k zníženiu kvality výučby, keď budete mať všetky triedy pospájané dokopy, tak určite to nie je dobrá cesta a pripomína mi to tak situáciu výučby na slovenských obciach v 19. storočí.
A ja som presvedčený, že jednoducho treba redukovať počet škôl, áno, sú to častokrát neefektívne výdavky, ale tá cesta, o ktorej si myslím, že je dobrá, je cesta motivačná, ktorá ich navedie. A školské autobusy sú jedna z tých ciest, pretože v tomto návrhu zákona sa hovorí o tom, že na zriadenie školského autobusu by štát prispieval a, samozrejme, nechcem, aby to bol nejaký veľký výdavok jednoročný, preto ten rozbeh školských autobusov je naplánovaný na päť rokov. Postupne od 1. januára budúceho roku by začal výdavok a ročný výdavok štátu, predpokladáme, 7 mil. eur, to z hľadiska rozpočtu určite nie je čiastka, ktorá by takpovediac zarazila klin do nášho rozpočtu, a myslím si, že pre naše deti, pre ich vzdelávanie, pre kvalitu vzdelávania, ale aj pre bezpečnosť a slušné prostredie stojí za to. Čiže navrhujeme, aby sa tie výdavky delili medzi štát a obec, ktorá sa rozhodne zriadiť.
No a potom sú tam opatrenia uvedené v tom zákone, ktoré jednoducho zabezpečia to, aby to fungovalo naozaj v prvom rade pre deti. Lebo, žiaľbohu, musím povedať, že na Slovensku sa často stáva, že keď sa čosi urobí, zriadi, tak v konečnom dôsledku neraz sa stáva, že ten pôvodný cieľ, pre koho to je určené, sa stratí a na všeličo iné sa používa.
Čiže toto je návrh, ja sa domnievam, že aj keď teraz nie som až taký veľký optimista, že bude schválený, som presvedčený, že raz príde doba, keď k tomuto návrhu sa poslanecká snemovňa vráti, a možno v inej podobe, ale systém školských autobusov zavedie tak, ako to funguje vo väčšine kultúrnych krajín.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

22.5.2015 o 10:26 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:26

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán poslanec, za uvedenie návrhu zákona.
Teraz dávam slovo poslancovi z gestorského výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport pánovi poslancovi Jurzycovi a uvedie spravodajskú správu.
Skryt prepis

22.5.2015 o 10:26 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:34

Eugen Jurzyca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1513). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

22.5.2015 o 10:34 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

10:34

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán spravodajca.
Otváram všeobecnú rozpravu. Písomnú prihlášku do rozpravy nemám. Pýtam sa, kto teda sa hlási do rozpravy ústne? Pán poslanec Radošovský a pán poslanec Osuský. Uzatváram možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne.
A slovo odovzdávam pánovi Radošovskému.
Skryt prepis

22.5.2015 o 10:34 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 10:36

Marián Radošovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som rád ešte doplnil jeden rozmer, ktorý predkladateľ vo svojej dôvodovej správe, vo svojom odôvodnení návrhu nepovedal, pretože do toho vstupuje ešte jeden aspekt, a to je výrazný ekonomický aspekt. Samozrejme, že vrátim sa ešte k tým školám, k odvahe ísť touto cestou.
Neviem, dokedy chce ktorýkoľvek minister školstva opomínať a nevytvárať tlak a, samozrejme, je to aj o nás, o politikoch, ktorí sme tu v parlamente stopäťdesiati, o dokončení reformy verejnej správy a dokončení tým pádom aj reformy školskej správy.
Dúfam, že si uvedomujete neustály pokles kvality školstva na Slovensku, a to teda od základného počnúc a stredoškolským a odborným školstvom až po univerzitné a vysokoškolské vzdelanie, jednoducho, že zaznamenávame permanentný pokles. Vidíme to na výsledkoch a na smerovaní. A základné školy, tam sa dáva základ. Tam vlastne v tejto chvíli, žiaľ, akoby sme nestíhali možno finančne, ale tým, že by sme zrušili istý počet škôl a že by sme vytvorili centrálne školy, tak ako sme ich mali kedysi, s dobrým vybavením a s dobrým personálnym obsadením, tak by sme veľmi pomohli školstvu. Veľmi by sme pomohli.
Pochádzam z učiteľskej rodiny, môj otec začal učiť v roku 1938. A bol z tej starej gardy. Po 43 rokoch, keď odišiel z učiteľovania, učil matematiku, fyziku a mal ešte aprobáciu pre chémiu a prírodopis, konštatoval, že už vtedy sme išli mierne dolu a hlavne v kvalite učebníc a v ďalších veciach. A vtedy hlavne bol nedostatok učebných pomôcok. Dneska učebné pomôcky by aj boli, ale nemáme pripravených a fundovaných učiteľov dostatočne, nehovorím o všetkých, ale vo všeobecnosti je toto problém. A druhá vec je problém s výbavou a s názornosťou výuky. A tento problém jednoducho pretrváva na viacerých školách a, samozrejme, že čím máme triedy a školy rozbitejšie, tým je tento problém viac a viac preukazný.
To, že by sme konečne vykročili smelo týmto trendom, by sme zabezpečili znovu kvalitu výuky pre všetky deti rovnako. Lebo my niektoré deti týmto spôsobom diskriminujeme.
Ten ekonomický rozmer, ktorý je potrebné k tejto reforme doplniť, je rozmer, ktorý by malo dotvoriť ministerstvo dopravy. Cez licencie, ktoré súvisia s opravnou obslužnosťou, to znamená s vydaním licencií pre prepravcov osôb. A tu jednoducho narážame na ten istý problém samosprávy regionálne, to znamená VÚC, a toto súvisí aj so školstvom. Jednoducho by sa veľmi a rapídne by sa znížili náklady na dopravnú obslužnosť, ak by sa zaviedli tieto školské autobusy, ktoré by vykryli problém prepravy žiakov v rámci malých teritórií. Lebo tieto autobusy mnohokrát potom suplujú iné veci a prepravujú potom následne, keď vyložia žiakov, prepravujú vzduch. Čiže je to na zamyslenie a je to aj na kus odvahy. Viacerí vedia zdôvodniť, že prečo by bolo toto dobrá cesta, ale ozaj treba si sadnúť, dohodnúť sa a vykročiť týmto smerom. Tento návrh jednoducho, čím ho budeme dlhšie odkladať a túto reformu čím budeme dlhšie odkladať jej riešenie, tým bude horšie pre ďalšie generácie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.5.2015 o 10:36 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom