55. schôdza

7.10.2015 - 7.10.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

7.10.2015 o 18:02 hod.

MUDr. MPH

Viliam Čislák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 18:02

Viliam Čislák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

66.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, pred tým, ako sa dostanem priamo k zákonu, by som chcel dve poznámky.
Pán poslanec Hlina, z toho, čo som vás tu počúval, tak vy klamete, zavádzate a obviňujete. Ja by som si to vyprosil, z toho, čo som vás počúval.
Pán poslanec Kuffa, hovoríte a viackrát ste zdôraznili, že posielame niekde zdravotníckych pracovníkov na protikorupčné školenia. Nikde ich neposielame a takéto školenia nebudú absolvovať a nebude to súčasť ich vzdelávania. Takže takéto niečo nie je. Súhlasím s vami, ako ste vraveli, myslím si, že malo by to byť nejakým bazálnym základom pre každého zdravotníckeho pracovníka, a tu rovno poviem, že žiadne peniaze v tomto prípade nepomôžu. Spomínali ste Rakúsko, neviem, či viete, aj u nás lekári zarábajú 4 000, 5 000 euro a neviem, či toto práve je hranica toho, že berú alebo neberú úplatky. Ja si myslím, že to musí mať každý z nás v sebe a hlavne každý sám seba prezentuje, takže to je to najdôležitejšie. Ani žiadna škola v tomto prípade nepomôže.
Čo sa týka samotného zákona, nie tri, ale tri a pol roka sme sa stretávali s odbormi a s komorami a ja ako minister, čiže 11 mesiacov som sa s nimi stretával a pripravili sme tento zákon. Chcem povedať toľko, tie požiadavky, ktoré boli na začiatku, boli, aby zákon bol filozofický ako zákon o lekároch, aby platil pre všetky zdravotnícke kategórie, tie, ktoré tu boli spomínané, čiže je ich 25, okrem lekárov zubných a všeobecných, a aby platil pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia. Tak ako som ich teraz vymenoval, tieto požiadavky boli na začiatku, tieto požiadavky boli na začiatku a dnes, myslím, že ako tu všetci sedíme, môžme povedať, ak sme dobre počúvali, že všetky tri sú splnené. To, že prichádzali ďalšie požiadavky, napríklad, ktorú pán poslanec Uhliarik spomínal, za prax, s ktorou ja nesúhlasím, aby tam bolo napočítané 0,03 krát priemerná mesačná mzda každé tri roky, mimochodom, nie je to 8 eur, ale v súčasnosti je to 25 eur, a každé tri roky by to, samozrejme, v závislosti od priemernej mesačnej mzdy sa navyšovalo, takže bolo by to viacej. Takže tieto požiadavky pribudli ďalej.
Samozrejme, ďalej pribudla deklarácia o tom, ako tu už spomínal pán poslanec Novotný, aby v praxi bolo DRG, aby boli určité veci a tak ďalej atď. Takže ja sa pýtam, že, áno, vyjednávanie áno. Ale čo je vyjednávanie a čo je vydieranie? Pred tromi rokmi sme niekde boli, dneska sme sa niekde posunuli. Áno, ja priznávam, na začiatku takisto som predstavoval zákon, ktorý bol iba pre ústavné zdravotnícke zariadenia, to znamená pre 18-tisíc zdravotníckych pracovníkov, iba tie, ktoré sú pod gesciou ministerstva zdravotníctva, pretože na to sme mali financie, stálo to 10 mil. eur.
Ale vieme dobre, a to je odpoveď pre pána Kollára, ktorý spomínal, že prečo zrazu. Ja si myslím, že dobrý výber daní a konsolidácia financií, ktorá prebieha, dávam vám za pravdu, a ja som bojoval celé leto o to, aby som s pánom premiérom alebo pána premiéra, pána ministra financií presvedčil, že tieto financie sú dôležité v rezorte zdravotníctva, a práve preto, aby bolo určené, aby sme to naplnili pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia, teda nielen tie, ktoré sú pod gesciou ministerstva zdravotníctva, čo je 39, ale aj ďalších 85, ktoré sú toho času dajme tomu v správe vyššieho územného celku, mesta, obce alebo u nejakého súkromníka. Pretože ja si myslím, že všetci zdravotnícki pracovníci, ktorí pracujú vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, sú, a hlavne ide o to, že vykonávajú tú istú prácu, tak aby nebola diskriminácia, aby boli tým základom rovnako odmeňovaní. Ale aj pacienti predsa nemôžu byť diskriminovaní, ak sa toho času v ich okolí nachádzajú nemocnice, ktoré sú, a to zase máme 10-15 rokov dozadu v zdravotníctve, kedy sa tu dal jeden systém, ktorý je, a máme tu zdravotníctvo súkromné, štátne, polosúkromné. Takže ja v tejto chvíli nejakým zázračným prútikom túto situáciu vyriešiť nemôžem, ale môžeme ju vyriešiť tak, že sme stanovili zákon, ktorý, ešte raz, je rovný k zákonu, čo sa týka odmeňovania lekárov, ktorý ošetruje všetky ústavné zdravotnícke zariadenia, jednoducho povedané, všetky nemocnice a všetky zdravotnícke kategórie. Takže ja si myslím, že v tejto chvíli to je absolútne pokrok.
Ak sa bavíme o číslach, o číslach, predstavuje to 55 mil. eur, takže ak niekto to bagatelizuje a povie, že je to iba niečo smiešne, tak v žiadnom prípade nie. A tu chcem zdôrazniť, v našich nemocniciach pre 18-tisíc zdravotníckych pracovníkov je to 10 mil. eur. A prečo? Lebo už v tejto chvíli zarábajú, už viackrát spomínaný zákon č. 62, ktorý nie je platný, ale naši riaditelia zabezpečujú, aby tie mzdy boli a v súčasnosti mzdy sú, čo sa týka priemernej mzdy sestier, ktorá tu bola viackrát spomínaná, vo výške 1 100 eur, ale máme dnes sestry v Bratislave, ktoré zarábajú 1 100, 1 500 a 2 000 eur, ale žiadny zákon im to neprikazuje.
Takže vaša otázka, ako súčasný riaditeľ alebo iný riaditeľ v zdravotníckom zariadení pod štátom jednoducho prikáže, aby takéto mzdy boli, tak ja sa pýtam, čo v súčasnosti riaditeľovi prikazovalo, aby takéto mzdy dával? No nič.
Ale chcem dôležitú vec povedať, pri týchto sestrách, ktoré majú priemernú mzdu 1 100 alebo niektoré aj vyššie, ja som vravel, že určite k zníženiu nedôjde, pretože ten nápočet, k tomu sa potom vrátim, z čoho vlastne vychádzame, ten nevychádza z toho, že by to bolo jednoducho menej, ale sestra, ktorá zarába dneska 2 000 eur alebo 1 500 eur, ak si ju zamestnávateľ takto cení, pretože je preňho špecifická a významná, tak takisto si ju dneska doplatí a, samozrejme, ja nejakým zákonom, ktorý ja považujem za spravodlivý, ale nie rovnaký pre každého, jednoducho docení, to je jedna vec.
A teraz sme pri tých 20-tisíc zdravotníckych pracovníkoch, ktorí pracujú v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ktorí nie sú štátne, a tam pre 20-tisíc zdravotníckych pracovníkov ide 45 mil. eur ročne; 45 mil. eur ročne, ja si myslím, že to nie je malé číslo. A tam je priemerná mzda okolo 700 eur. Takže ja si myslím, že tie čísla a hlavne toto zvýšenie tých miezd tí zdravotnícki pracovníci pocítia.
Bol tu návrh pre mňa, že mám s nimi jednoducho ďalej rokovať. Ako som spomínal, tri a pol roka sme spolu sedeli, začal som s tým, že jednoducho, čo je rokovanie, keď prichádzajú ďalšie požiadavky, ja si myslím, že je to trošku vydieranie, to musím priznať, ale ja chodím do terénu, chodím do nemocníc, včera som bol v nemocniciach, aj zajtra idem do nemocníc, aby som práve v týchto nemocniciach sa spýtal, že ako to oni vnímajú od svojich predstaviteliek, ktoré ich prezentujú, či oni nechcú na ich výplatnej páske, na ktorej by, podľa toho zákona sa im zvýši mzda o 100, 200 alebo 300 eur, aby som v tom mal jasno. Pretože keď mi celý terén povie, naozaj tých 40-tisíc pracovníkov, že to takto nechce, tak mi nič iné neostáva, len tento zákon stiahnuť. Pretože ja som urobil všetko pre to, naozaj, aby som pre týchto ľudí získal peniaze v rámci možností, ktoré tento jednoducho štát má. Takže toto je pre mňa veľmi dôležité.
Čo sa týka prepočtov, ktoré spomínal pán poslanec Uhliarik, išli by sme do detailov, ale poviem v krátkosti. V tejto chvíli, ak si zoberiem všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov a napočítam to nastavenie, ktoré sme dali, minimálnu výšku základnej zložky mzdy, ktorá vychádza z priemernej mesačnej mzdy a v súčasnosti ako mzda, ktorá sa odvíja od Zákonníka práce plus presne tá príloha č. 1 náročnosť práce a vzdelanie, u každého zdravotného pracovníka je v tejto chvíli vyššia.
Ale chcem upozorniť na jednu vec, predstavuje tá základná zložka mzdy iba 80 % mzdy, a práve preto sme tam nechali priestor na to, aby tam, samozrejme, platil Zákonník práce, ktorý súvisí s nadčasmi, nočnou prácou, so sviatkami a to ďalšie, ktoré spomínal pán poslanec Kollár, a to je to odmeňovanie, ako je spokojný zamestnávateľ v zmysle, či vykonáva dobre tú prácu, alebo nie, čiže nenárokovateľná zložka mzdy, keď niekto tie peniaze môže dávať alebo zároveň aj sťahovať, čiže ten priestor tam jednoducho je.
A čo je veľmi dôležité, bola tu spomínaná valorizácia, špeciálny zákon pre zdravotníckych pracovníkov a zaručená každoročná valorizácia. Takže ja si myslím, že je to korektná ponuka z našej strany. A keď zoberiem v globále, tak je to navýšenie o 16 % vyššie, ako v súčasnosti sú mzdy; 16 % vyššie. Zoberme si, keď prebiehalo v súčasnosti kolektívne vyjednávanie o akých percentách, vyššia kolektívna zmluva, čo sa týka učiteľov alebo iných pracovníkov, o aké percentá sa jednalo. Jednalo sa o 4-5 % a my sa bavíme o 16 %. Takže ja si myslím, že je to absolútne korektná ponuka z našej strany.
Ale naozaj pôjdem do terénu, chodím tam a pre mňa je veľmi dôležité, naozaj tá odozva z terénu, čo sa týka zdravotníckych pracovníkov ako takých.
A chcem zagarantovať všetkým, že tie peniaze od 1. 1. 2016 budú, bude to kryté, pretože my sme začali práve s tým, že chceme sa vyvarovať, aby Ústavný súd nám tento zákon nevrátil, pretože by nebol finančne krytý, tento zákon je finančne krytý. A chcem garantovať všetkým zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú hlavne v našich zariadeniach, že tie mzdy nebudú nižšie, ako sú teraz.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)

Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

7.10.2015 o 18:02 hod.

MUDr. MPH

Viliam Čislák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video