57. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Uvádzajúci uvádza bod
30.10.2015 o 11:16 hod.
Ing.
Július Brocka
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení členovia vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dámy a páni, koncom leta vyšiel najavo podvodný škandál vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Jej generálny riaditeľ Marcel Forai bol poverený ministrom zodpovedne spravovať verejné financie, spravovať finančné zdroje poistencov a občanov tejto krajiny a účelne ich používať na zdravotnú starostlivosť vrátane platov lekárov a zdravotníkov. Je vážne podozrenie, že generálny riaditeľ Forai sa obohacoval prostredníctvom nastrčených firiem 77-ročnej tety Anky, pani Sučkovej. Už si nedali ani tú námahu, aby registrovali firmy na Belize, aby sme ťažko pátrali po tom konečnom užívateľovi. Už na to stačila teta Anka. A ak hovorím obohacoval, tak formou dodatkov k existujúcim zmluvám so spriaznenými firmami a zvyšoval ich obrat a zisk a evidentne sa dnes k tomu teta Anka nehlási.
Po prevalení tohto škandálu minister Viliam Čislák odvolal generálneho riaditeľa Foraia s tým, že ak sa preukáže, že nebol porušený zákon, že pána Foraia vymenuje do funkcie opäť.
To zdôvodnenie - jedna odbočka - a odvolanie generálneho riaditeľa Foraia bolo veľmi úsmevné, pretože všetci, ktorí to na Slovensku sledovali, tak vedeli, že nekonal minister Čislák, ale skôr konal predseda vlády Robert Fico. Predsa len má on väčší zmysel pre politickú realitu, aj to samotné odvolanie sa uskutočnilo vlastne tu v Národnej rade, keď bol predseda vlády pred eurovýborom so stanoviskom, ktoré chcel prezentovať na stretnutí premiérov v Bruseli. Tak minister Viliam Čislák s generálnym riaditeľom možno tu na chodbe Národnej rady formulovali tú jednu vetu, s ktorou potom vystúpili aj na tlačovej besede na pôde Národnej rady. Premiér veľmi rýchle pochopil, že to bola hrubá chyba. Nakoniec, veď on to aj verejne opakovane priznal. Hovoril o tom, keď sme minulý týždeň odvolávali ministra školstva Juraja Draxlera.
Dámy a páni, ja aj predkladatelia tohoto návrhu na odvolanie alebo na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva považujeme za hrubé morálne a etické zlyhanie ministra Čisláka, že pripustil možnosť opätovného vymenovania pána Foraia do funkcie, v ktorej evidentne zlyhal. Tolerovanie rodinkárstva vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni na najvyššej úrovni a spojené s miliónmi eur z nášho zdravotného poistenia je dôvodom na odstúpenie, resp. aj na odvolanie ministra. Je hrubým zjednodušením, ak si minister Viliam Čislák myslí, že ak neporušil zákon, môže tam ďalej zostať. Verejný funkcionár nesmie konať ani v rozpore s dobrými mravmi. To je o etike, to je o morálke. Na verejného funkcionára sú vyššie kritériá. Veď ak by, nedajbože, porušil zákon, tak patrí do basy. Nie? Jednoducho rodinkárstvo papalášov v slušnej spoločnosti je neakceptovateľné. Je to diskvalifikácia nielen riaditeľa Foraia, je to diskvalifikácia i ministra Čisláka.
Je to veľmi málo, ak minister, čo urobil s Foraiom, aby zamedzil takémuto konaniu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Mal to urobiť dávno a nie čakať na médiá a opozíciu. Minister Čislák kauzy vo svojom rezorte nerieši a skôr zametá pod koberec.
Správal sa tak aj pri piešťanskom cétečku. Podľa neho to bola pseudokauza. Hoci pre ňu odstúpili predseda parlamentu, podpredsedníčka parlamentu, ministerka zdravotníctva, dokonca už aj riaditeľka nemocnice a dnes je 8 ľudí obvinených zo spáchania trestného činu. Pán minister Čislák nič. Ja si myslím, že na takú vysokú manažérsku funkciu preukázal veľmi zlé analytické schopnosti a nemal by byť vo funkcii ministra.
Táto kauza vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni má svoj dramatický vývoj. Hoci nepoznáme ešte výsledky šetrenia kontroly Národnej kriminálnej agentúry ani Najvyššieho kontrolného úradu, tak vychádzajú na povrch ďalšie skutočnosti, že to, čo vieme zatiaľ o Foraiovi ako o generálnom riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a jeho tete Anke, je len špica ľadovca. Ozývajú sa lekári a zdravotníci z celého Slovenska a hovoria, že tety Anky sú v každom okrese.
Jeden citát, ak dovolíte. Lekár z 31-ročnou praxou: "Podobné tety Anky, ako je tá medializovaná, máme v každom okrese. Stačí sa pozrieť na lukratívne zmluvy niektorých zdravotníckych zariadení s poisťovňou. Ich zazmluvnené objemy výkonov niekoľkonásobne prekračujú priemer v danej odbornosti. Dokonca existujú zariadenia, ktoré majú tzv. otvorené zmluvy. Tie im garantujú úhradu všetkých výkonov, ktoré poisťovne vykážu, uzná ich aj revízia. Kontroly sa im na hony vyhýbajú, lebo ich riadia alebo vlastnia s finančníkmi a politikmi spriaznené neraz len nastrčené osoby, ktoré zisky odvádzajú chlebodarcom. Zvláštnou kapitolou sú eurofondy. V zdravotníctve sú prideľované iba prevereným osobám, ktoré musia odovzdať príslušné desiatky svojim mecenášom. Nie, v slovenskom zdravotníctve sa nekradne," hovorí tento lekár, "iba sa kapitál sofistikovane premiestňuje na kontá zopár jednotlivcov."
Nečudo, že Všeobecná zdravotná poisťovňa svojho času, keď tam bola šéfkou pani Zvolenská, tak končila so stratou 100 mil. eur. A pýtam sa, keď to takto funguje v zdravotníctve, nemôže tam byť nikdy dosť peňazí.
A nielen rodinkárstvo je dôvodom, pre ktorý odvolávame ministra Čisláka. Marcel Forai pred svojím odvolaním podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve na prenájom nového sídla štátnej poisťovne s dodatkami, podľa ktorých Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatí za 10-ročný prenájom takmer 10 mil. eur. Bez vypísania verejnej súťaže. Navyše tá firma, úspešná, je majetkovo prepojená s ďalšou firmou, ktorá získava od štátu 10-ročnú koncesiu na dodávku nemocničnej stravy, na základe ktorej boli odvolaní riaditelia viacerých nemocníc. Sú aj tu. Trnava, Trenčín, Bystrica, Poprad. A odvolaní boli títo riaditelia poverení ďalšími manažérskymi funkciami.
Tak zametá minister Čislák kauzy pod koberec alebo nezametá?
K 1. októbru 2015 vymenoval minister zdravotníctva Viliam Čislák Miroslava Vaďuru za riaditeľa a predsedu predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne po prevalení toho Všeobecnej zdravotnej poisťovne, po prevalení toho škandálu s tetou Ankou u Marcela Forai. Zmluvy, takmer 70 dodatkov, a suma 14 mil. eur. Miroslav Vaďura ako dovtedajší podpredseda Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne pôsobil ako riaditeľ sekcie ekonomiky. Ja si dovolím povedať, že tie zmluvy možno poznal lepšie ako jeho nadriadený pán Marcel Forai. Aj preto je zrejmé, že ministerstvo, ktoré je jediným akcionárom štátnej poisťovne, nemá záujem o skutočné objasnenie situácie ohľadne zmlúv.
Vymenovanie Miroslava Vaďuru za nového šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dôkazom, že minister Čislák nechce riešiť skutočne netransparentné správanie štátom vlastnenej poisťovne a zametá kauzy pod koberec. A zľahčuje ich. S pánom Vaďurom sa spája kúpa CT prístroja za 1,4 mil. eur, pričom diskriminačné podmienky vylúčili všetky firmy okrem jednej.
Jeho potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky pre pokračovanie korupčných škandálov. Tento pán bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky. Určite poznáte tú kauzu o heliporte.
Minister Čislák za svojho pôsobenia deklaroval, že presadí opatrenia na zníženie korupcie, zvýšenie transparentnosti a zastavenie tunelovania v zdravotníctve. Nepresadil, ani nepreukázal, že je schopný viesť rezort zdravotníctva a zabezpečiť jeho koncepčný rozvoj.
Ak hovorí o tom, že proti korupcii, a treba to pre objektívnosť povedať, zriadil protikorupčné linky v nemocniciach, tak aj laici hovoria o tom, že jedna teta Anka oberie zdravotníctvo o niekoľkonásobne viac peňazí, ako aj desiatka skorumpovaných lekárov. Alebo posledný problém - reexport liekov, ktoré sa pre zisk vyvážajú do zahraničia a k našim pacientom sa nedostanú. Kým pred rokom chýbali na našom trhu štyri dôležité lieky, dnes je to štyridsať a štát, minister stále nič. Kto to má riešiť?
Minister Čislák nie je schopný zabezpečiť dostatok príjmov pre svoj rezort. Aj nespokojnosť stavovských organizácií odzrkadľuje neriešenie situácie v zdravotníctve na základe poznania reality. Minister Čislák nedal odpoveď na to, ako zníži dlh štátnych nemocníc, tie dnes majú dlh vyše 500 mil. eur. A dlh stále stúpa.
Ak som spomínal stavovské organizácie v zdravotníctve, tak dovoľte názor jedného šéfa Lekárskeho odborového združenia pána Petra Visolajského, citujem tú vetu: "Najhorší minister zdravotníctva, akého sme kedy mali," hovorí na adresu Viliama Čisláka, "neviem o žiadnom probléme, ktorý by riešil."
Ak spomína problémy v žilinskej nemocnici, tak zasa sa musím vrátiť k pánu premiérovi, ten problém riešil pán premiér, keď sa vrátil zo zahraničia, možno si pozrel monitoring tlače a na druhý deň bol riaditeľ Volák odvolaný. Minister Čislák sa v tejto kauze angažoval ďaleko po tom, ako to urobil pán premiér.
Ale aj teraz nedávno, 16. októbra, ho sestry a lekári v Košiciach vypískali. Keď on tam pracoval v roku 2001 a bolo možné mať 150 nadčasových hodín, pre pána ministra to bol dôvod, aby on na traumatológii dal výpoveď zo služby. Dnes je to 400 hodín, 400 nadčasových hodín a pre pána ministra to nie je zasa nič.
Dámy a páni, je toho oveľa viac, ja som si to rozložil aj na ďalšie vystúpenia, ja budem, teda predpokladám, aby sa moji kolegovia neopakovali, tak niektoré veci budú hovoriť aj oni, ale všetky tieto skutočnosti, ktoré som spomenul, nasvedčujú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák nedokáže zabezpečiť ani kontrolu nad riadením v organizáciách, ktorých je zriaďovateľom ministerstvo zdravotníctva, a nesie plnú politickú zodpovednosť za situáciu, ktorá dnes v zdravotníctve je.
Z hore uvedených dôvodov sme požiadali o zvolanie, 40 poslanci, mimoriadnej schôdze s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi.
Ďakujem za vašu pozornosť a za podporu tohto návrhu. (Potlesk.)
Rozpracované
Vystúpenia
11:16
Uvádzajúci uvádza bod 11:16
Július BrockaPo prevalení tohto škandálu minister Viliam Čislák odvolal generálneho riaditeľa Foraia s tým, že ak sa preukáže, že nebol porušený zákon, že pána Foraia vymenuje do funkcie opäť.
To zdôvodnenie - jedna odbočka - a odvolanie generálneho riaditeľa Foraia bolo veľmi úsmevné, pretože všetci, ktorí to na Slovensku sledovali, tak vedeli, že nekonal minister Čislák, ale skôr konal predseda vlády Robert Fico. Predsa len má on väčší zmysel pre politickú realitu, aj to samotné odvolanie sa uskutočnilo vlastne tu v Národnej rade, keď bol predseda vlády pred eurovýborom so stanoviskom, ktoré chcel prezentovať na stretnutí premiérov v Bruseli. Tak minister Viliam Čislák s generálnym riaditeľom možno tu na chodbe Národnej rady formulovali tú jednu vetu, s ktorou potom vystúpili aj na tlačovej besede na pôde Národnej rady. Premiér veľmi rýchle pochopil, že to bola hrubá chyba. Nakoniec, veď on to aj verejne opakovane priznal. Hovoril o tom, keď sme minulý týždeň odvolávali ministra školstva Juraja Draxlera.
Dámy a páni, ja aj predkladatelia tohoto návrhu na odvolanie alebo na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva považujeme za hrubé morálne a etické zlyhanie ministra Čisláka, že pripustil možnosť opätovného vymenovania pána Foraia do funkcie, v ktorej evidentne zlyhal. Tolerovanie rodinkárstva vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni na najvyššej úrovni a spojené s miliónmi eur z nášho zdravotného poistenia je dôvodom na odstúpenie, resp. aj na odvolanie ministra. Je hrubým zjednodušením, ak si minister Viliam Čislák myslí, že ak neporušil zákon, môže tam ďalej zostať. Verejný funkcionár nesmie konať ani v rozpore s dobrými mravmi. To je o etike, to je o morálke. Na verejného funkcionára sú vyššie kritériá. Veď ak by, nedajbože, porušil zákon, tak patrí do basy. Nie? Jednoducho rodinkárstvo papalášov v slušnej spoločnosti je neakceptovateľné. Je to diskvalifikácia nielen riaditeľa Foraia, je to diskvalifikácia i ministra Čisláka.
Je to veľmi málo, ak minister, čo urobil s Foraiom, aby zamedzil takémuto konaniu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Mal to urobiť dávno a nie čakať na médiá a opozíciu. Minister Čislák kauzy vo svojom rezorte nerieši a skôr zametá pod koberec.
Správal sa tak aj pri piešťanskom cétečku. Podľa neho to bola pseudokauza. Hoci pre ňu odstúpili predseda parlamentu, podpredsedníčka parlamentu, ministerka zdravotníctva, dokonca už aj riaditeľka nemocnice a dnes je 8 ľudí obvinených zo spáchania trestného činu. Pán minister Čislák nič. Ja si myslím, že na takú vysokú manažérsku funkciu preukázal veľmi zlé analytické schopnosti a nemal by byť vo funkcii ministra.
Táto kauza vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni má svoj dramatický vývoj. Hoci nepoznáme ešte výsledky šetrenia kontroly Národnej kriminálnej agentúry ani Najvyššieho kontrolného úradu, tak vychádzajú na povrch ďalšie skutočnosti, že to, čo vieme zatiaľ o Foraiovi ako o generálnom riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a jeho tete Anke, je len špica ľadovca. Ozývajú sa lekári a zdravotníci z celého Slovenska a hovoria, že tety Anky sú v každom okrese.
Jeden citát, ak dovolíte. Lekár z 31-ročnou praxou: "Podobné tety Anky, ako je tá medializovaná, máme v každom okrese. Stačí sa pozrieť na lukratívne zmluvy niektorých zdravotníckych zariadení s poisťovňou. Ich zazmluvnené objemy výkonov niekoľkonásobne prekračujú priemer v danej odbornosti. Dokonca existujú zariadenia, ktoré majú tzv. otvorené zmluvy. Tie im garantujú úhradu všetkých výkonov, ktoré poisťovne vykážu, uzná ich aj revízia. Kontroly sa im na hony vyhýbajú, lebo ich riadia alebo vlastnia s finančníkmi a politikmi spriaznené neraz len nastrčené osoby, ktoré zisky odvádzajú chlebodarcom. Zvláštnou kapitolou sú eurofondy. V zdravotníctve sú prideľované iba prevereným osobám, ktoré musia odovzdať príslušné desiatky svojim mecenášom. Nie, v slovenskom zdravotníctve sa nekradne," hovorí tento lekár, "iba sa kapitál sofistikovane premiestňuje na kontá zopár jednotlivcov."
Nečudo, že Všeobecná zdravotná poisťovňa svojho času, keď tam bola šéfkou pani Zvolenská, tak končila so stratou 100 mil. eur. A pýtam sa, keď to takto funguje v zdravotníctve, nemôže tam byť nikdy dosť peňazí.
A nielen rodinkárstvo je dôvodom, pre ktorý odvolávame ministra Čisláka. Marcel Forai pred svojím odvolaním podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve na prenájom nového sídla štátnej poisťovne s dodatkami, podľa ktorých Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatí za 10-ročný prenájom takmer 10 mil. eur. Bez vypísania verejnej súťaže. Navyše tá firma, úspešná, je majetkovo prepojená s ďalšou firmou, ktorá získava od štátu 10-ročnú koncesiu na dodávku nemocničnej stravy, na základe ktorej boli odvolaní riaditelia viacerých nemocníc. Sú aj tu. Trnava, Trenčín, Bystrica, Poprad. A odvolaní boli títo riaditelia poverení ďalšími manažérskymi funkciami.
Tak zametá minister Čislák kauzy pod koberec alebo nezametá?
K 1. októbru 2015 vymenoval minister zdravotníctva Viliam Čislák Miroslava Vaďuru za riaditeľa a predsedu predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne po prevalení toho Všeobecnej zdravotnej poisťovne, po prevalení toho škandálu s tetou Ankou u Marcela Forai. Zmluvy, takmer 70 dodatkov, a suma 14 mil. eur. Miroslav Vaďura ako dovtedajší podpredseda Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne pôsobil ako riaditeľ sekcie ekonomiky. Ja si dovolím povedať, že tie zmluvy možno poznal lepšie ako jeho nadriadený pán Marcel Forai. Aj preto je zrejmé, že ministerstvo, ktoré je jediným akcionárom štátnej poisťovne, nemá záujem o skutočné objasnenie situácie ohľadne zmlúv.
Vymenovanie Miroslava Vaďuru za nového šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dôkazom, že minister Čislák nechce riešiť skutočne netransparentné správanie štátom vlastnenej poisťovne a zametá kauzy pod koberec. A zľahčuje ich. S pánom Vaďurom sa spája kúpa CT prístroja za 1,4 mil. eur, pričom diskriminačné podmienky vylúčili všetky firmy okrem jednej.
Jeho potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky pre pokračovanie korupčných škandálov. Tento pán bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky. Určite poznáte tú kauzu o heliporte.
Minister Čislák za svojho pôsobenia deklaroval, že presadí opatrenia na zníženie korupcie, zvýšenie transparentnosti a zastavenie tunelovania v zdravotníctve. Nepresadil, ani nepreukázal, že je schopný viesť rezort zdravotníctva a zabezpečiť jeho koncepčný rozvoj.
Ak hovorí o tom, že proti korupcii, a treba to pre objektívnosť povedať, zriadil protikorupčné linky v nemocniciach, tak aj laici hovoria o tom, že jedna teta Anka oberie zdravotníctvo o niekoľkonásobne viac peňazí, ako aj desiatka skorumpovaných lekárov. Alebo posledný problém - reexport liekov, ktoré sa pre zisk vyvážajú do zahraničia a k našim pacientom sa nedostanú. Kým pred rokom chýbali na našom trhu štyri dôležité lieky, dnes je to štyridsať a štát, minister stále nič. Kto to má riešiť?
Minister Čislák nie je schopný zabezpečiť dostatok príjmov pre svoj rezort. Aj nespokojnosť stavovských organizácií odzrkadľuje neriešenie situácie v zdravotníctve na základe poznania reality. Minister Čislák nedal odpoveď na to, ako zníži dlh štátnych nemocníc, tie dnes majú dlh vyše 500 mil. eur. A dlh stále stúpa.
Ak som spomínal stavovské organizácie v zdravotníctve, tak dovoľte názor jedného šéfa Lekárskeho odborového združenia pána Petra Visolajského, citujem tú vetu: "Najhorší minister zdravotníctva, akého sme kedy mali," hovorí na adresu Viliama Čisláka, "neviem o žiadnom probléme, ktorý by riešil."
Ak spomína problémy v žilinskej nemocnici, tak zasa sa musím vrátiť k pánu premiérovi, ten problém riešil pán premiér, keď sa vrátil zo zahraničia, možno si pozrel monitoring tlače a na druhý deň bol riaditeľ Volák odvolaný. Minister Čislák sa v tejto kauze angažoval ďaleko po tom, ako to urobil pán premiér.
Ale aj teraz nedávno, 16. októbra, ho sestry a lekári v Košiciach vypískali. Keď on tam pracoval v roku 2001 a bolo možné mať 150 nadčasových hodín, pre pána ministra to bol dôvod, aby on na traumatológii dal výpoveď zo služby. Dnes je to 400 hodín, 400 nadčasových hodín a pre pána ministra to nie je zasa nič.
Dámy a páni, je toho oveľa viac, ja som si to rozložil aj na ďalšie vystúpenia, ja budem, teda predpokladám, aby sa moji kolegovia neopakovali, tak niektoré veci budú hovoriť aj oni, ale všetky tieto skutočnosti, ktoré som spomenul, nasvedčujú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák nedokáže zabezpečiť ani kontrolu nad riadením v organizáciách, ktorých je zriaďovateľom ministerstvo zdravotníctva, a nesie plnú politickú zodpovednosť za situáciu, ktorá dnes v zdravotníctve je.
Z hore uvedených dôvodov sme požiadali o zvolanie, 40 poslanci, mimoriadnej schôdze s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi.
Ďakujem za vašu pozornosť a za podporu tohto návrhu. (Potlesk.)
Uvádzajúci uvádza bod
30.10.2015 o 11:16 hod.
Ing.
Július Brocka
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení členovia vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dámy a páni, koncom leta vyšiel najavo podvodný škandál vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Jej generálny riaditeľ Marcel Forai bol poverený ministrom zodpovedne spravovať verejné financie, spravovať finančné zdroje poistencov a občanov tejto krajiny a účelne ich používať na zdravotnú starostlivosť vrátane platov lekárov a zdravotníkov. Je vážne podozrenie, že generálny riaditeľ Forai sa obohacoval prostredníctvom nastrčených firiem 77-ročnej tety Anky, pani Sučkovej. Už si nedali ani tú námahu, aby registrovali firmy na Belize, aby sme ťažko pátrali po tom konečnom užívateľovi. Už na to stačila teta Anka. A ak hovorím obohacoval, tak formou dodatkov k existujúcim zmluvám so spriaznenými firmami a zvyšoval ich obrat a zisk a evidentne sa dnes k tomu teta Anka nehlási.
Po prevalení tohto škandálu minister Viliam Čislák odvolal generálneho riaditeľa Foraia s tým, že ak sa preukáže, že nebol porušený zákon, že pána Foraia vymenuje do funkcie opäť.
To zdôvodnenie - jedna odbočka - a odvolanie generálneho riaditeľa Foraia bolo veľmi úsmevné, pretože všetci, ktorí to na Slovensku sledovali, tak vedeli, že nekonal minister Čislák, ale skôr konal predseda vlády Robert Fico. Predsa len má on väčší zmysel pre politickú realitu, aj to samotné odvolanie sa uskutočnilo vlastne tu v Národnej rade, keď bol predseda vlády pred eurovýborom so stanoviskom, ktoré chcel prezentovať na stretnutí premiérov v Bruseli. Tak minister Viliam Čislák s generálnym riaditeľom možno tu na chodbe Národnej rady formulovali tú jednu vetu, s ktorou potom vystúpili aj na tlačovej besede na pôde Národnej rady. Premiér veľmi rýchle pochopil, že to bola hrubá chyba. Nakoniec, veď on to aj verejne opakovane priznal. Hovoril o tom, keď sme minulý týždeň odvolávali ministra školstva Juraja Draxlera.
Dámy a páni, ja aj predkladatelia tohoto návrhu na odvolanie alebo na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva považujeme za hrubé morálne a etické zlyhanie ministra Čisláka, že pripustil možnosť opätovného vymenovania pána Foraia do funkcie, v ktorej evidentne zlyhal. Tolerovanie rodinkárstva vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni na najvyššej úrovni a spojené s miliónmi eur z nášho zdravotného poistenia je dôvodom na odstúpenie, resp. aj na odvolanie ministra. Je hrubým zjednodušením, ak si minister Viliam Čislák myslí, že ak neporušil zákon, môže tam ďalej zostať. Verejný funkcionár nesmie konať ani v rozpore s dobrými mravmi. To je o etike, to je o morálke. Na verejného funkcionára sú vyššie kritériá. Veď ak by, nedajbože, porušil zákon, tak patrí do basy. Nie? Jednoducho rodinkárstvo papalášov v slušnej spoločnosti je neakceptovateľné. Je to diskvalifikácia nielen riaditeľa Foraia, je to diskvalifikácia i ministra Čisláka.
Je to veľmi málo, ak minister, čo urobil s Foraiom, aby zamedzil takémuto konaniu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Mal to urobiť dávno a nie čakať na médiá a opozíciu. Minister Čislák kauzy vo svojom rezorte nerieši a skôr zametá pod koberec.
Správal sa tak aj pri piešťanskom cétečku. Podľa neho to bola pseudokauza. Hoci pre ňu odstúpili predseda parlamentu, podpredsedníčka parlamentu, ministerka zdravotníctva, dokonca už aj riaditeľka nemocnice a dnes je 8 ľudí obvinených zo spáchania trestného činu. Pán minister Čislák nič. Ja si myslím, že na takú vysokú manažérsku funkciu preukázal veľmi zlé analytické schopnosti a nemal by byť vo funkcii ministra.
Táto kauza vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni má svoj dramatický vývoj. Hoci nepoznáme ešte výsledky šetrenia kontroly Národnej kriminálnej agentúry ani Najvyššieho kontrolného úradu, tak vychádzajú na povrch ďalšie skutočnosti, že to, čo vieme zatiaľ o Foraiovi ako o generálnom riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a jeho tete Anke, je len špica ľadovca. Ozývajú sa lekári a zdravotníci z celého Slovenska a hovoria, že tety Anky sú v každom okrese.
Jeden citát, ak dovolíte. Lekár z 31-ročnou praxou: "Podobné tety Anky, ako je tá medializovaná, máme v každom okrese. Stačí sa pozrieť na lukratívne zmluvy niektorých zdravotníckych zariadení s poisťovňou. Ich zazmluvnené objemy výkonov niekoľkonásobne prekračujú priemer v danej odbornosti. Dokonca existujú zariadenia, ktoré majú tzv. otvorené zmluvy. Tie im garantujú úhradu všetkých výkonov, ktoré poisťovne vykážu, uzná ich aj revízia. Kontroly sa im na hony vyhýbajú, lebo ich riadia alebo vlastnia s finančníkmi a politikmi spriaznené neraz len nastrčené osoby, ktoré zisky odvádzajú chlebodarcom. Zvláštnou kapitolou sú eurofondy. V zdravotníctve sú prideľované iba prevereným osobám, ktoré musia odovzdať príslušné desiatky svojim mecenášom. Nie, v slovenskom zdravotníctve sa nekradne," hovorí tento lekár, "iba sa kapitál sofistikovane premiestňuje na kontá zopár jednotlivcov."
Nečudo, že Všeobecná zdravotná poisťovňa svojho času, keď tam bola šéfkou pani Zvolenská, tak končila so stratou 100 mil. eur. A pýtam sa, keď to takto funguje v zdravotníctve, nemôže tam byť nikdy dosť peňazí.
A nielen rodinkárstvo je dôvodom, pre ktorý odvolávame ministra Čisláka. Marcel Forai pred svojím odvolaním podpísal nevýhodnú zmluvu o budúcej zmluve na prenájom nového sídla štátnej poisťovne s dodatkami, podľa ktorých Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatí za 10-ročný prenájom takmer 10 mil. eur. Bez vypísania verejnej súťaže. Navyše tá firma, úspešná, je majetkovo prepojená s ďalšou firmou, ktorá získava od štátu 10-ročnú koncesiu na dodávku nemocničnej stravy, na základe ktorej boli odvolaní riaditelia viacerých nemocníc. Sú aj tu. Trnava, Trenčín, Bystrica, Poprad. A odvolaní boli títo riaditelia poverení ďalšími manažérskymi funkciami.
Tak zametá minister Čislák kauzy pod koberec alebo nezametá?
K 1. októbru 2015 vymenoval minister zdravotníctva Viliam Čislák Miroslava Vaďuru za riaditeľa a predsedu predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne po prevalení toho Všeobecnej zdravotnej poisťovne, po prevalení toho škandálu s tetou Ankou u Marcela Forai. Zmluvy, takmer 70 dodatkov, a suma 14 mil. eur. Miroslav Vaďura ako dovtedajší podpredseda Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne pôsobil ako riaditeľ sekcie ekonomiky. Ja si dovolím povedať, že tie zmluvy možno poznal lepšie ako jeho nadriadený pán Marcel Forai. Aj preto je zrejmé, že ministerstvo, ktoré je jediným akcionárom štátnej poisťovne, nemá záujem o skutočné objasnenie situácie ohľadne zmlúv.
Vymenovanie Miroslava Vaďuru za nového šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dôkazom, že minister Čislák nechce riešiť skutočne netransparentné správanie štátom vlastnenej poisťovne a zametá kauzy pod koberec. A zľahčuje ich. S pánom Vaďurom sa spája kúpa CT prístroja za 1,4 mil. eur, pričom diskriminačné podmienky vylúčili všetky firmy okrem jednej.
Jeho potenciálne väzby na ľudí podnikajúcich v zdravotníctve vytvárajú podmienky pre pokračovanie korupčných škandálov. Tento pán bol v roku 2010 odvolaný z postu riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave pre plánovaný nevýhodný predaj pozemkov nemocnice na bratislavských Kramároch vrátane pristávacej plochy pre vrtuľníky. Určite poznáte tú kauzu o heliporte.
Minister Čislák za svojho pôsobenia deklaroval, že presadí opatrenia na zníženie korupcie, zvýšenie transparentnosti a zastavenie tunelovania v zdravotníctve. Nepresadil, ani nepreukázal, že je schopný viesť rezort zdravotníctva a zabezpečiť jeho koncepčný rozvoj.
Ak hovorí o tom, že proti korupcii, a treba to pre objektívnosť povedať, zriadil protikorupčné linky v nemocniciach, tak aj laici hovoria o tom, že jedna teta Anka oberie zdravotníctvo o niekoľkonásobne viac peňazí, ako aj desiatka skorumpovaných lekárov. Alebo posledný problém - reexport liekov, ktoré sa pre zisk vyvážajú do zahraničia a k našim pacientom sa nedostanú. Kým pred rokom chýbali na našom trhu štyri dôležité lieky, dnes je to štyridsať a štát, minister stále nič. Kto to má riešiť?
Minister Čislák nie je schopný zabezpečiť dostatok príjmov pre svoj rezort. Aj nespokojnosť stavovských organizácií odzrkadľuje neriešenie situácie v zdravotníctve na základe poznania reality. Minister Čislák nedal odpoveď na to, ako zníži dlh štátnych nemocníc, tie dnes majú dlh vyše 500 mil. eur. A dlh stále stúpa.
Ak som spomínal stavovské organizácie v zdravotníctve, tak dovoľte názor jedného šéfa Lekárskeho odborového združenia pána Petra Visolajského, citujem tú vetu: "Najhorší minister zdravotníctva, akého sme kedy mali," hovorí na adresu Viliama Čisláka, "neviem o žiadnom probléme, ktorý by riešil."
Ak spomína problémy v žilinskej nemocnici, tak zasa sa musím vrátiť k pánu premiérovi, ten problém riešil pán premiér, keď sa vrátil zo zahraničia, možno si pozrel monitoring tlače a na druhý deň bol riaditeľ Volák odvolaný. Minister Čislák sa v tejto kauze angažoval ďaleko po tom, ako to urobil pán premiér.
Ale aj teraz nedávno, 16. októbra, ho sestry a lekári v Košiciach vypískali. Keď on tam pracoval v roku 2001 a bolo možné mať 150 nadčasových hodín, pre pána ministra to bol dôvod, aby on na traumatológii dal výpoveď zo služby. Dnes je to 400 hodín, 400 nadčasových hodín a pre pána ministra to nie je zasa nič.
Dámy a páni, je toho oveľa viac, ja som si to rozložil aj na ďalšie vystúpenia, ja budem, teda predpokladám, aby sa moji kolegovia neopakovali, tak niektoré veci budú hovoriť aj oni, ale všetky tieto skutočnosti, ktoré som spomenul, nasvedčujú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák nedokáže zabezpečiť ani kontrolu nad riadením v organizáciách, ktorých je zriaďovateľom ministerstvo zdravotníctva, a nesie plnú politickú zodpovednosť za situáciu, ktorá dnes v zdravotníctve je.
Z hore uvedených dôvodov sme požiadali o zvolanie, 40 poslanci, mimoriadnej schôdze s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi.
Ďakujem za vašu pozornosť a za podporu tohto návrhu. (Potlesk.)
Rozpracované
11:32
Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:32
Jozef ValockýVýbory, ktorým bol návrh skupiny poslancov pridelený, ho prerokovali v stanovenej lehote. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Uvedené výbory k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením ministerstva zdravotníctva, neprijali uznesenie, pretože podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predložený návrh nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov v týchto výboroch.
Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a výbor pre sociálne veci nerokovali o návrhu, pretože neboli uznášaniaschopné.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 30. októbra 2015, uznesením č. 188 schválil správu výborov o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením ministerstva zdravotníctva. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo zároveň poveril spravodajcu Jozefa Valockého, aby podal správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som, môžete otvoriť rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Vystúpenie spoločného spravodajcu
30.10.2015 o 11:32 hod.
MUDr.
Jozef Valocký
Videokanál poslanca
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážený pán predseda vlády, vážené kolegyne, kolegovia, ako spravodajca Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením ministerstva zdravotníctva (tlač 1846), mi dovoľte informovať vás o správe výborov a o výsledku prerokovania uvedeného návrhu skupiny poslancov vo výboroch.
Výbory, ktorým bol návrh skupiny poslancov pridelený, ho prerokovali v stanovenej lehote. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre obranu a bezpečnosť, zahraničný výbor, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Uvedené výbory k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením ministerstva zdravotníctva, neprijali uznesenie, pretože podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predložený návrh nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov v týchto výboroch.
Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a výbor pre sociálne veci nerokovali o návrhu, pretože neboli uznášaniaschopné.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 30. októbra 2015, uznesením č. 188 schválil správu výborov o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením ministerstva zdravotníctva. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo zároveň poveril spravodajcu Jozefa Valockého, aby podal správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som, môžete otvoriť rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Rozpracované
11:36
Vystúpenie v rozprave 11:36
Robert FicoJa som zatiaľ iba pozdravil, čiže faktická poznámka iba na to, čo hovorí prvý rečník, takže asi bude...
Ja som zatiaľ iba pozdravil, čiže faktická poznámka iba na to, čo hovorí prvý rečník, takže asi bude nejaká faktická na môj pozdrav, taký je život. (Povedané so smiechom. Potlesk.)
Skupina poslancov Národnej rady doručila 26. októbra 2015 predsedovi Národnej rady návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva a vláda prijíma k tomuto návrhu nasledovné stanovisko, ktoré sme prerokovali v stredu na rokovaní vlády.
Ale predtým, dámy a páni, ak dovolíte, kým prečítam stanovisko, keby ste si zobrali v opozícii pero a papier a napísali si niektoré dátumy, pretože viem, že idete odvolávať aj mňa, máme informácie, takže, prosím vás, berte na vedomie, že tu nebudem 3. - 4. 11., budem v Košiciach a v Trebišove, 6. - 9. 11. som v Partizánskom, v Spišskej Novej Vsi, v Bardejove, v Nových Zámkoch, 11. - 15. 11. som na Malte, je tam summit, v Topoľčanoch, v Dolnom Kubíne a v Brezne, potom idem do Číny na 7 dní a potom budem v Paríži na veľkej konferencii o klimatických zmenách. Prosím, keď budete dávať návrh, to podajte tak, aby som sa mohol schôdze, samozrejme, zbytočnej, zúčastniť. (Potlesk.)
Prečo som dnes tu? Dnes som tu preto, lebo po prvé mám úctu k Ústave Slovenskej republiky a môžem to hovoriť preto, lebo som tu jediný v tejto celej miestnosti, ktorý hlasoval za Ústavu Slovenskej republiky. A som tu aj preto (potlesk), lebo chcem vysloviť podporu ministrovi Čislákovi, členovi mojej vlády. Keby nemal moju podporu, tak tu už dnes nesedí. Tým, že tu sedí a obhajujem aj jeho pozíciu, to znamená, že je plnohodnotným členom mojej vlády a vláda Slovenskej republiky za ním aj stojí.
Mňa skôr prekvapuje, že kto predkladá návrh na odvolanie pána ministra Čisláka, že to teda nebol bývalý minister zdravotníctva pán Uhliarik, pravdepodobne až takúto hanbu si KDH nechce urobiť, ja to ale jednoducho zosumarizujem.
Pán poslanec Brocka, keď zoberieme zdravotníctvo a to, čo ste vy napáchali s pánom Uhliarikom v zdravotníctve, keby sme vám oproti bežali rýchlosťou Bolta pod 10 sekúnd, tak vás nedobehneme (smiech v sále), čo ste vy tam dorobili. (Potlesk.) Vy ste zodpovední, absolútne zodpovední za vstup Penty a za posilnenie finančnej skupiny Penta v slovenskom zdravotníctve. Vy ste rodičia Penty v slovenskom zdravotníctve! Ak sa pozrieme na všetky nominácie, ktoré robil pán Uhliarik, inak menovaný pán Pentliarik, inak sme ho ani nevolali, samozrejme, všetko to boli ľudia z Penty, všetko komplet ľudia z Penty. Predražené prenájmy, rodinné firmy, to boli teda iné krádeže a klamstvá.
A my, keď si prečítame návrh, ktorý ste nám predložili, tak máme tu nejaké obvinenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne z určitých zmlúv, ale on tu už nie je, je odvolaný, my sme aspoň vyvodzovali zodpovednosť. Odišiel prvý minister zdravotníctva a pani Zvolenská, urobili sa opatrenia voči šéfovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a potom sa šírili už iba klamstvá. Dočítali sme sa o klamstve ohľadne nového riaditeľa Všeobecnej, o pánovi Vaďurovi, že predal nejaké pozemky. Všetci ste to šírili. Žiadne pozemky neboli predané. Potom sme si prečítali klamstvo okolo štátneho tajomníka Miklošiho, zasa to boli klamstvá.
Dobre, ak je problém, my ho riešime, na rozdiel od vás ľudí odvolávame. Ale vo vašom prípade, prosím vás, že vôbec máte tú hanbu sa sem posadiť a rozprávať o slovenskom zdravotníctve, to snáď nemyslíte vážne?! To snáď jednoducho nemyslíte vážne?! (Potlesk.)
Preto považujem tento návrh len za prejav vašej absolútnej neschopnosti, nemáte čo predložiť, neprišli ste s ničím za štyri roky, len zle robíte, vyrušujete nás pri práci zbytočnými schôdzami, úplne zbytočnými. Máme tu ministra, ktorý je 11 mesiacov vo funkcii a sme 120 dní pred parlamentnými voľbami - čo to je za nezmysel odvolávať ministra, ktorý je vo funkcii 11 mesiacov, 120 dní pred parlamentnými voľbami, keď sám vyvodil zodpovednosť voči riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne?
Dámy a páni, mám tu pred sebou celý rad, celý rad vecí, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že minister zdravotníctva konal na rozdiel od vašich nominantov, preto mi dovoľte, aby som sa sústredil teraz na niekoľko vecí, ktoré ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Čisláka v poslednom čase urobilo, pretože hodnotíme teraz jeho prácu.
Jednou zo zámienok, hoci ten návrh na odvolanie je tak chabý jak celé KDH v politike, o ničom, ďalšou zámienkou, pre ktorú KDH a ďalší predložili tento návrh, je to, že údajne nezvládol v rezorte žiadne opatrenie na zamedzenie korupcie. Vláda je presvedčená, že aj v tomto prípade ide len o účelové tvrdenia, pretože už naozaj nemáte čo ponúknuť, tak organizujete schôdzu Národnej rady. Ja sa veľmi teším, keď podáte na mňa návrh, tak to si potom vypočujete veľmi vážne veci.
Priatelia, vy tu naháňate ministra Čisláka kvôli tomu, že riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne urobil nejaké zmluvy, kde eticky zlyhal, ale odstúpil, a čo tak si povedať pravdu o tých 300 mil. eur, o ktoré ste obrali tento štát pri privatizácii Slovenských elektrární? (Potlesk.) Ako ste jednoducho precenili majetky a kryli ste tieto svinstvá, kryli ste ich tak vo vláde v rokoch 2002 až 2006, to bola druhá Dzurindova vláda, a kryli ste ich aj vo vláde Ivety Radičovej 2010 až 2012. Na jednej jedinej veci ste okradli tento štát o 300 mil. eur a vy sem prídete a atakujete ministra zdravotníctva za to, že odvolal riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, lebo eticky zlyhal. Prosím vás, čo to robíte? Ako môžete také návrhy vôbec podávať?
Pokiaľ ide o opatrenia týkajúce sa korupcie a ďalších vecí, bol to práve minister Čislák, ktorý zaviedol do praxe protikorupčné linky, resp. mailové schránky vo všetkých nemocniciach v správe Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ďalej projekt Otvorenej, transparentnej nemocnice, ktorý bol spustený a vďaka ktorému sa dostane napríklad aj nakladanie s peniazmi v našich nemocniciach pod väčší drobnohľad verejnosti. Z konkrétnych opatrení je to napríklad: vypracovať a predložiť špeciálne plány rozvoja nemocnice s veľkou mierou detailu plánovaných aktivít, pracuje sa na štandardoch pre zverejňovanie dát a transparentnosť nemocníc.
Ďalej nové legislatívne pravidlá pri zverejňovaní informácií týkajúcich sa spolupráce zdravotníkov s farmaceutickými firmami, ktoré posilňujú transparentnosť vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi. Zdravotnícke zariadenia boli zároveň hodnotené ako najaktívnejší obstarávatelia s využitím elektronického trhoviska. Tak teda ak niekto najviac využíva elektronické trhovisko, to znamená, že tam vôbec nedochádza ku kontaktu s tým, kto ponúka a kto kupuje.
Vláda Slovenskej republiky poukazuje na pozitíva v okruhu pôsobnosti rezortu. Napriek nepriaznivej finančnej situácii v apríli 2012, kedy ste nám dali prázdnu špajzu, ešte aj rozbité daňové úrady komplet a vlny nepokojov zdravotníkov, sa ministerstvu podarilo zastabilizovať systém a nastoliť aký-taký sociálny zmier.
V rezorte zdravotníctva sa výrazne zvyšujú platy a každoročne aj narastajú. Od januára 2016 sa platy zdravotníkov zvýšia v priemere o ďalších 16 %.
Ministerstvo zaviedlo parameter chorobnosti do prerozdeľovacieho mechanizmu medzi zdravotnými poisťovňami. Nový prerozdeľovací mechanizmus priniesol doteraz pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu za trinásť mesiacov 38 mil. eur zo súkromných zdravotných poisťovní.
Ďalším ekonomickým stabilizačným prvkom, ktorý stagnoval, je nový platobný mechanizmus, ktorý spresní úhrady zdravotných poisťovní nemocniciam podľa skutočnej nákladovosti jednotlivých hospitalizačných prípadov.
Od októbra 2013 je spustený pilotný zber ekonomických informácií od nemocníc a od januára 2014 zber klinických informácií.
Na základe skúseností z každodennej reality v ambulanciách, aj z diskusií, ktoré ministerstvo zdravotníctva absolvovalo s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov, ministerstvo pripravilo novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši problematiku poplatkov. Do platnosti vstúpila 1. apríla 2015 a novela stanovuje, za čo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nesmie vyberať úhradu od poistenca a zároveň čím nemôže podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ide o dôležité momenty, ktoré po rokoch neistoty vnášajú poriadok do tejto problematiky. Poistenci majú plný nárok na zdravotné výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti, nie je dôvod, aby za ne u lekára v ambulancii platili. Platby v zdravotníctve boli dlhodobou témou, ktorá trápila slovenských občanov, nielenže o nej často diskutovali, ale stretávali sa s ich konkrétnou, neraz bizarnou podobou v ambulanciách u lekárov.
Ďalšou správou pre pacientov je, že prostredníctvom zdravotnej poisťovne sa zvýšila efektivita práce. Výrazne sa znižujú čakacie doby na operácie, nemocnice dnes môžu operovať bez akéhokoľvek limitu, inými slovami, nie sú zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne počty operácií nijako limitované. Znížil sa tak počet poistencov na čakacích listinách. Dnes je to viac ako 60 %. A zároveň sa zvýšilo percento operovanosti v chirurgických odboroch.
Celkom aktuálnou zmenou je zníženie limitu spoluúčasti. Cieľom tejto úpravy je rozšírenie okruhu poistencov, na ktorých sa vzťahuje limit spoluúčasti, platnosť od novembra 2015. Ide o deti do šesť rokov, kde je limit spoluúčasti 8 eur za kalendárny štvrťrok, a ťažko zdravotne postihnuté deti mladšie ako šesť rokov - nula eur. Teda jednoducho tie príplatky za lieky sa výrazne znižujú. Tento krok chráni pred vysokými doplatkami za lieky občanov s najnižšími príjmami. Na základe uvedeného zaplatia na doplatkoch za lieky výrazne menej ako doteraz. Starobní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a držitelia preukazu ťažko zdravotne postihnutých nebudú platiť za lieky viac ako 100 eur ročne. Doterajší štvrťročný limit sa u starobných dôchodcov znižuje zo súčasných 45 eur na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ťažko postihnutých je pokles zo súčasných 30 eur na 25 eur. Pre ministerstvo zdravotníctva je sociálne únosná lieková politika prioritou a vďaka zmenám, ktoré sa v tejto oblasti zaviedli, pacienti pocítili pokles doplatkov za mnohé lieky. Spomínané skupiny občanov nebudú platiť za lieky viac ako 100 eur ročne.
V súvislosti s liekovou politikou ešte jedna dôležitá skutočnosť. Slovensko je vďaka novej legislatíve prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa nebála bojovať proti biznisu s vývozom liekov. Vďaka tejto legislatíve sme inšpiráciou aj pre krajiny, ktoré začínajú o podobných legislatívnych obmedzeniach uvažovať. (Potlesk.)
Infraštruktúra niektorých nemocníc na Slovensku je zastaraná. Je to oblasť, ktorú bolo treba akútne riešiť, a bol to práve minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý po viac ako desiatich rokov zabezpečil prísun finančných zdrojov na ich obnovu. Priemerný vek nemocničných budov je na úrovni štyridsaťdva rokov, nevyhovujúce je aj logistické usporiadanie, preto je mimoriadne pozitívne, že finančné zdroje už na modernizáciu, rekonštrukciu využívajú fakultné a univerzitné nemocnice, napríklad v Trenčíne, Žiline, Martine, Trnave, Košiciach, Nitre. Tieto peniaze jednoznačne zvýšia komfort pacientov, aj pracovné prostredie zdravotníckych pracovníkov, modernizácia prinesie nielen energetické úspory, ale aj krajšie a hygienickejšie prostredie. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo realizovateľný plán obmeny infraštruktúry nemocníc, pričom prvým projektom bude nová Univerzitná nemocnica Bratislava.
O tom, že vek všeobecných lekárov na Slovensku sa zvyšuje, že v niektorých regiónoch je ich už nedostatok, sa dlhé roky diskutovalo. Riešenia, žiaľ, neprichádzali a až táto vláda sa vôbec prvýkrát začala reálne zaoberať problematikou starnúcich lekárov prvého kontaktu a po dlhých rokoch sľubov prišli prvé zmeny. Ministerstvo pripravilo významné kroky na riešenie situácie v oblasti všeobecného lekárstva, cieľom je zvýšiť kompetencie všeobecných lekárov a znižovať ich vekový priemer.
V školskom roku 2013/2014 sa začal rezidentský program, ktorý napomáha príprave nových všeobecných lekárov, skvalitní všeobecné lekárstvo, zvýši záujem mladých lekárov o tento odbor, finančne ho zatraktívni, najmä z dôvodu rozširovania kompetencií všeobecných lekárov. Výsledkom bude znižovanie vekového priemeru lekárov a zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte.
Od januára 2014 sa postupne rozširujú kompetencie všeobecných lekárov, pričom v trende rozširovania kompetencií ministerstvo zdravotníctva bude pokračovať. A je to jedna z ciest, ako počty všeobecných lekárov zvýšiť a zabezpečiť, aby občania mali prístup ku kvalitnej primárnej zdravotnej starostlivosti.
Dámy a páni, mohol by som pokračovať v mnohých ďalších skutočnostiach. My netvrdíme, že zdravotníctvo je v perfektnom stave. To sme nikdy netvrdili a vieme, že to je najcitlivejšie vnímaný rezort. Čo však tvrdíme, je, že tu je minister 11 mesiacov. Tvrdíme, že tento minister za 11 mesiacov robil, čo mohol, a najmä vyvodzoval zodpovednosť, ak došlo k zlyhaniu.
Ak teda zlyhal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne napríklad morálne alebo eticky, došlo správne rozhodnutie, že dnes už nie je tento človek riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. To je to, čo ste vy nikdy nedokázali urobiť. Nikdy ste to nedokázali urobiť. V tom je podstatný rozdiel medzi nami a vami.
Po druhé. Táto schôdza je nezmyselná (potlesk), táto schôdza je nezmyselná a absurdná. Nehovoriac o tom, že už vôbec nechápem vás kresťanov, ako ste mohli naplánovať túto schôdzu tak, že ste ju dali presne na tieto dni. (Reakcia z pléna.) Pán poslanec, vy ste predsa dali návrh v pondelok alebo utorok, to znamená, že ste museli vedieť, v akom termíne bude schôdza zvolaná, pretože schôdza podľa ústavy, prečítajte si príslušný článok, musí byť zvolaná do siedmich dní od podania takéhoto návrhu. Vy ste spôsobili to, že dnes je schôdza. Alebo mohla byť schôdza v pondelok, ale v pondelok je takisto ešte sviatok, hoci nie je v kalendári napísané, je to veľký sviatok. Načo to robíte? Prečo šírite zlo?! Ja tomu fakt nerozumiem. Zlo, zlo a ešte raz zlo. (Potlesk.)
Po ďalšie. Chcem povedať, že odvolávať ministra za vyvodzovanie zodpovednosti voči riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne 120 dní pred voľbami, to len potvrdzuje, že vytĺkate politický kapitál, lebo nemáte inú ponuku. Ja už čakám štyri roky, s čím prídete. Vy ste nepredložili reálne alternatívu tejto vláde, ako by ste to inak robili. Jediné, čo som sa včera dočítal, že nová kolegyňa v KDH chce urobiť z pána Figeľa sexbombu, či sexsymbol, či čo to tam povedala. (Smiech v sále.) Tak toto asi nie je program, ktorý chcete predložiť do novej vlády.
Dámy a páni, je to absurdné, zbytočné, prehnané, nečudujte sa, že z našej strany je takáto reakcia. Myslím si, že toto je jedna z najzbytočnejších schôdzí vôbec, aká kedy bola zorganizovaná. A ja sa teším na stretnutie s vami, lebo nepochybujem, že zvoláte schôdzu aj na moje odvolanie.
Ďakujem pekne. Nech sa páči, tridsiati štyria môžete zaujať svoje pozície. (Potlesk.)
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. (Reakcia z pléna.)
Ja som zatiaľ iba pozdravil, čiže faktická poznámka iba na to, čo hovorí prvý rečník, takže asi bude nejaká faktická na môj pozdrav, taký je život. (Povedané so smiechom. Potlesk.)
Skupina poslancov Národnej rady doručila 26. októbra 2015 predsedovi Národnej rady návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva a vláda prijíma k tomuto návrhu nasledovné stanovisko, ktoré sme prerokovali v stredu na rokovaní vlády.
Ale predtým, dámy a páni, ak dovolíte, kým prečítam stanovisko, keby ste si zobrali v opozícii pero a papier a napísali si niektoré dátumy, pretože viem, že idete odvolávať aj mňa, máme informácie, takže, prosím vás, berte na vedomie, že tu nebudem 3. - 4. 11., budem v Košiciach a v Trebišove, 6. - 9. 11. som v Partizánskom, v Spišskej Novej Vsi, v Bardejove, v Nových Zámkoch, 11. - 15. 11. som na Malte, je tam summit, v Topoľčanoch, v Dolnom Kubíne a v Brezne, potom idem do Číny na 7 dní a potom budem v Paríži na veľkej konferencii o klimatických zmenách. Prosím, keď budete dávať návrh, to podajte tak, aby som sa mohol schôdze, samozrejme, zbytočnej, zúčastniť. (Potlesk.)
Prečo som dnes tu? Dnes som tu preto, lebo po prvé mám úctu k Ústave Slovenskej republiky a môžem to hovoriť preto, lebo som tu jediný v tejto celej miestnosti, ktorý hlasoval za Ústavu Slovenskej republiky. A som tu aj preto (potlesk), lebo chcem vysloviť podporu ministrovi Čislákovi, členovi mojej vlády. Keby nemal moju podporu, tak tu už dnes nesedí. Tým, že tu sedí a obhajujem aj jeho pozíciu, to znamená, že je plnohodnotným členom mojej vlády a vláda Slovenskej republiky za ním aj stojí.
Mňa skôr prekvapuje, že kto predkladá návrh na odvolanie pána ministra Čisláka, že to teda nebol bývalý minister zdravotníctva pán Uhliarik, pravdepodobne až takúto hanbu si KDH nechce urobiť, ja to ale jednoducho zosumarizujem.
Pán poslanec Brocka, keď zoberieme zdravotníctvo a to, čo ste vy napáchali s pánom Uhliarikom v zdravotníctve, keby sme vám oproti bežali rýchlosťou Bolta pod 10 sekúnd, tak vás nedobehneme (smiech v sále), čo ste vy tam dorobili. (Potlesk.) Vy ste zodpovední, absolútne zodpovední za vstup Penty a za posilnenie finančnej skupiny Penta v slovenskom zdravotníctve. Vy ste rodičia Penty v slovenskom zdravotníctve! Ak sa pozrieme na všetky nominácie, ktoré robil pán Uhliarik, inak menovaný pán Pentliarik, inak sme ho ani nevolali, samozrejme, všetko to boli ľudia z Penty, všetko komplet ľudia z Penty. Predražené prenájmy, rodinné firmy, to boli teda iné krádeže a klamstvá.
A my, keď si prečítame návrh, ktorý ste nám predložili, tak máme tu nejaké obvinenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne z určitých zmlúv, ale on tu už nie je, je odvolaný, my sme aspoň vyvodzovali zodpovednosť. Odišiel prvý minister zdravotníctva a pani Zvolenská, urobili sa opatrenia voči šéfovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne a potom sa šírili už iba klamstvá. Dočítali sme sa o klamstve ohľadne nového riaditeľa Všeobecnej, o pánovi Vaďurovi, že predal nejaké pozemky. Všetci ste to šírili. Žiadne pozemky neboli predané. Potom sme si prečítali klamstvo okolo štátneho tajomníka Miklošiho, zasa to boli klamstvá.
Dobre, ak je problém, my ho riešime, na rozdiel od vás ľudí odvolávame. Ale vo vašom prípade, prosím vás, že vôbec máte tú hanbu sa sem posadiť a rozprávať o slovenskom zdravotníctve, to snáď nemyslíte vážne?! To snáď jednoducho nemyslíte vážne?! (Potlesk.)
Preto považujem tento návrh len za prejav vašej absolútnej neschopnosti, nemáte čo predložiť, neprišli ste s ničím za štyri roky, len zle robíte, vyrušujete nás pri práci zbytočnými schôdzami, úplne zbytočnými. Máme tu ministra, ktorý je 11 mesiacov vo funkcii a sme 120 dní pred parlamentnými voľbami - čo to je za nezmysel odvolávať ministra, ktorý je vo funkcii 11 mesiacov, 120 dní pred parlamentnými voľbami, keď sám vyvodil zodpovednosť voči riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne?
Dámy a páni, mám tu pred sebou celý rad, celý rad vecí, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že minister zdravotníctva konal na rozdiel od vašich nominantov, preto mi dovoľte, aby som sa sústredil teraz na niekoľko vecí, ktoré ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Čisláka v poslednom čase urobilo, pretože hodnotíme teraz jeho prácu.
Jednou zo zámienok, hoci ten návrh na odvolanie je tak chabý jak celé KDH v politike, o ničom, ďalšou zámienkou, pre ktorú KDH a ďalší predložili tento návrh, je to, že údajne nezvládol v rezorte žiadne opatrenie na zamedzenie korupcie. Vláda je presvedčená, že aj v tomto prípade ide len o účelové tvrdenia, pretože už naozaj nemáte čo ponúknuť, tak organizujete schôdzu Národnej rady. Ja sa veľmi teším, keď podáte na mňa návrh, tak to si potom vypočujete veľmi vážne veci.
Priatelia, vy tu naháňate ministra Čisláka kvôli tomu, že riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne urobil nejaké zmluvy, kde eticky zlyhal, ale odstúpil, a čo tak si povedať pravdu o tých 300 mil. eur, o ktoré ste obrali tento štát pri privatizácii Slovenských elektrární? (Potlesk.) Ako ste jednoducho precenili majetky a kryli ste tieto svinstvá, kryli ste ich tak vo vláde v rokoch 2002 až 2006, to bola druhá Dzurindova vláda, a kryli ste ich aj vo vláde Ivety Radičovej 2010 až 2012. Na jednej jedinej veci ste okradli tento štát o 300 mil. eur a vy sem prídete a atakujete ministra zdravotníctva za to, že odvolal riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, lebo eticky zlyhal. Prosím vás, čo to robíte? Ako môžete také návrhy vôbec podávať?
Pokiaľ ide o opatrenia týkajúce sa korupcie a ďalších vecí, bol to práve minister Čislák, ktorý zaviedol do praxe protikorupčné linky, resp. mailové schránky vo všetkých nemocniciach v správe Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Ďalej projekt Otvorenej, transparentnej nemocnice, ktorý bol spustený a vďaka ktorému sa dostane napríklad aj nakladanie s peniazmi v našich nemocniciach pod väčší drobnohľad verejnosti. Z konkrétnych opatrení je to napríklad: vypracovať a predložiť špeciálne plány rozvoja nemocnice s veľkou mierou detailu plánovaných aktivít, pracuje sa na štandardoch pre zverejňovanie dát a transparentnosť nemocníc.
Ďalej nové legislatívne pravidlá pri zverejňovaní informácií týkajúcich sa spolupráce zdravotníkov s farmaceutickými firmami, ktoré posilňujú transparentnosť vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi. Zdravotnícke zariadenia boli zároveň hodnotené ako najaktívnejší obstarávatelia s využitím elektronického trhoviska. Tak teda ak niekto najviac využíva elektronické trhovisko, to znamená, že tam vôbec nedochádza ku kontaktu s tým, kto ponúka a kto kupuje.
Vláda Slovenskej republiky poukazuje na pozitíva v okruhu pôsobnosti rezortu. Napriek nepriaznivej finančnej situácii v apríli 2012, kedy ste nám dali prázdnu špajzu, ešte aj rozbité daňové úrady komplet a vlny nepokojov zdravotníkov, sa ministerstvu podarilo zastabilizovať systém a nastoliť aký-taký sociálny zmier.
V rezorte zdravotníctva sa výrazne zvyšujú platy a každoročne aj narastajú. Od januára 2016 sa platy zdravotníkov zvýšia v priemere o ďalších 16 %.
Ministerstvo zaviedlo parameter chorobnosti do prerozdeľovacieho mechanizmu medzi zdravotnými poisťovňami. Nový prerozdeľovací mechanizmus priniesol doteraz pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu za trinásť mesiacov 38 mil. eur zo súkromných zdravotných poisťovní.
Ďalším ekonomickým stabilizačným prvkom, ktorý stagnoval, je nový platobný mechanizmus, ktorý spresní úhrady zdravotných poisťovní nemocniciam podľa skutočnej nákladovosti jednotlivých hospitalizačných prípadov.
Od októbra 2013 je spustený pilotný zber ekonomických informácií od nemocníc a od januára 2014 zber klinických informácií.
Na základe skúseností z každodennej reality v ambulanciách, aj z diskusií, ktoré ministerstvo zdravotníctva absolvovalo s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov, ministerstvo pripravilo novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši problematiku poplatkov. Do platnosti vstúpila 1. apríla 2015 a novela stanovuje, za čo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nesmie vyberať úhradu od poistenca a zároveň čím nemôže podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ide o dôležité momenty, ktoré po rokoch neistoty vnášajú poriadok do tejto problematiky. Poistenci majú plný nárok na zdravotné výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti, nie je dôvod, aby za ne u lekára v ambulancii platili. Platby v zdravotníctve boli dlhodobou témou, ktorá trápila slovenských občanov, nielenže o nej často diskutovali, ale stretávali sa s ich konkrétnou, neraz bizarnou podobou v ambulanciách u lekárov.
Ďalšou správou pre pacientov je, že prostredníctvom zdravotnej poisťovne sa zvýšila efektivita práce. Výrazne sa znižujú čakacie doby na operácie, nemocnice dnes môžu operovať bez akéhokoľvek limitu, inými slovami, nie sú zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne počty operácií nijako limitované. Znížil sa tak počet poistencov na čakacích listinách. Dnes je to viac ako 60 %. A zároveň sa zvýšilo percento operovanosti v chirurgických odboroch.
Celkom aktuálnou zmenou je zníženie limitu spoluúčasti. Cieľom tejto úpravy je rozšírenie okruhu poistencov, na ktorých sa vzťahuje limit spoluúčasti, platnosť od novembra 2015. Ide o deti do šesť rokov, kde je limit spoluúčasti 8 eur za kalendárny štvrťrok, a ťažko zdravotne postihnuté deti mladšie ako šesť rokov - nula eur. Teda jednoducho tie príplatky za lieky sa výrazne znižujú. Tento krok chráni pred vysokými doplatkami za lieky občanov s najnižšími príjmami. Na základe uvedeného zaplatia na doplatkoch za lieky výrazne menej ako doteraz. Starobní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a držitelia preukazu ťažko zdravotne postihnutých nebudú platiť za lieky viac ako 100 eur ročne. Doterajší štvrťročný limit sa u starobných dôchodcov znižuje zo súčasných 45 eur na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ťažko postihnutých je pokles zo súčasných 30 eur na 25 eur. Pre ministerstvo zdravotníctva je sociálne únosná lieková politika prioritou a vďaka zmenám, ktoré sa v tejto oblasti zaviedli, pacienti pocítili pokles doplatkov za mnohé lieky. Spomínané skupiny občanov nebudú platiť za lieky viac ako 100 eur ročne.
V súvislosti s liekovou politikou ešte jedna dôležitá skutočnosť. Slovensko je vďaka novej legislatíve prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa nebála bojovať proti biznisu s vývozom liekov. Vďaka tejto legislatíve sme inšpiráciou aj pre krajiny, ktoré začínajú o podobných legislatívnych obmedzeniach uvažovať. (Potlesk.)
Infraštruktúra niektorých nemocníc na Slovensku je zastaraná. Je to oblasť, ktorú bolo treba akútne riešiť, a bol to práve minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý po viac ako desiatich rokov zabezpečil prísun finančných zdrojov na ich obnovu. Priemerný vek nemocničných budov je na úrovni štyridsaťdva rokov, nevyhovujúce je aj logistické usporiadanie, preto je mimoriadne pozitívne, že finančné zdroje už na modernizáciu, rekonštrukciu využívajú fakultné a univerzitné nemocnice, napríklad v Trenčíne, Žiline, Martine, Trnave, Košiciach, Nitre. Tieto peniaze jednoznačne zvýšia komfort pacientov, aj pracovné prostredie zdravotníckych pracovníkov, modernizácia prinesie nielen energetické úspory, ale aj krajšie a hygienickejšie prostredie. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo realizovateľný plán obmeny infraštruktúry nemocníc, pričom prvým projektom bude nová Univerzitná nemocnica Bratislava.
O tom, že vek všeobecných lekárov na Slovensku sa zvyšuje, že v niektorých regiónoch je ich už nedostatok, sa dlhé roky diskutovalo. Riešenia, žiaľ, neprichádzali a až táto vláda sa vôbec prvýkrát začala reálne zaoberať problematikou starnúcich lekárov prvého kontaktu a po dlhých rokoch sľubov prišli prvé zmeny. Ministerstvo pripravilo významné kroky na riešenie situácie v oblasti všeobecného lekárstva, cieľom je zvýšiť kompetencie všeobecných lekárov a znižovať ich vekový priemer.
V školskom roku 2013/2014 sa začal rezidentský program, ktorý napomáha príprave nových všeobecných lekárov, skvalitní všeobecné lekárstvo, zvýši záujem mladých lekárov o tento odbor, finančne ho zatraktívni, najmä z dôvodu rozširovania kompetencií všeobecných lekárov. Výsledkom bude znižovanie vekového priemeru lekárov a zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti v primárnom kontakte.
Od januára 2014 sa postupne rozširujú kompetencie všeobecných lekárov, pričom v trende rozširovania kompetencií ministerstvo zdravotníctva bude pokračovať. A je to jedna z ciest, ako počty všeobecných lekárov zvýšiť a zabezpečiť, aby občania mali prístup ku kvalitnej primárnej zdravotnej starostlivosti.
Dámy a páni, mohol by som pokračovať v mnohých ďalších skutočnostiach. My netvrdíme, že zdravotníctvo je v perfektnom stave. To sme nikdy netvrdili a vieme, že to je najcitlivejšie vnímaný rezort. Čo však tvrdíme, je, že tu je minister 11 mesiacov. Tvrdíme, že tento minister za 11 mesiacov robil, čo mohol, a najmä vyvodzoval zodpovednosť, ak došlo k zlyhaniu.
Ak teda zlyhal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne napríklad morálne alebo eticky, došlo správne rozhodnutie, že dnes už nie je tento človek riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne. To je to, čo ste vy nikdy nedokázali urobiť. Nikdy ste to nedokázali urobiť. V tom je podstatný rozdiel medzi nami a vami.
Po druhé. Táto schôdza je nezmyselná (potlesk), táto schôdza je nezmyselná a absurdná. Nehovoriac o tom, že už vôbec nechápem vás kresťanov, ako ste mohli naplánovať túto schôdzu tak, že ste ju dali presne na tieto dni. (Reakcia z pléna.) Pán poslanec, vy ste predsa dali návrh v pondelok alebo utorok, to znamená, že ste museli vedieť, v akom termíne bude schôdza zvolaná, pretože schôdza podľa ústavy, prečítajte si príslušný článok, musí byť zvolaná do siedmich dní od podania takéhoto návrhu. Vy ste spôsobili to, že dnes je schôdza. Alebo mohla byť schôdza v pondelok, ale v pondelok je takisto ešte sviatok, hoci nie je v kalendári napísané, je to veľký sviatok. Načo to robíte? Prečo šírite zlo?! Ja tomu fakt nerozumiem. Zlo, zlo a ešte raz zlo. (Potlesk.)
Po ďalšie. Chcem povedať, že odvolávať ministra za vyvodzovanie zodpovednosti voči riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne 120 dní pred voľbami, to len potvrdzuje, že vytĺkate politický kapitál, lebo nemáte inú ponuku. Ja už čakám štyri roky, s čím prídete. Vy ste nepredložili reálne alternatívu tejto vláde, ako by ste to inak robili. Jediné, čo som sa včera dočítal, že nová kolegyňa v KDH chce urobiť z pána Figeľa sexbombu, či sexsymbol, či čo to tam povedala. (Smiech v sále.) Tak toto asi nie je program, ktorý chcete predložiť do novej vlády.
Dámy a páni, je to absurdné, zbytočné, prehnané, nečudujte sa, že z našej strany je takáto reakcia. Myslím si, že toto je jedna z najzbytočnejších schôdzí vôbec, aká kedy bola zorganizovaná. A ja sa teším na stretnutie s vami, lebo nepochybujem, že zvoláte schôdzu aj na moje odvolanie.
Ďakujem pekne. Nech sa páči, tridsiati štyria môžete zaujať svoje pozície. (Potlesk.)
Rozpracované
11:53
Vystúpenie 11:53
Igor MatovičPán premiér, neviem, či v takejto vážnej situácii je úplne správne zbabelo zdrhnúť, dozadu sa skryť. Budem reagovať na vaše vystúpenie. Bohužiaľ, mám na to iba dve minúty, takže vo vystúpení trošku dlhšie. Ale teda ďakujem veľmi pekne za informáciu, ktorú ste dali, ale poprosím o čas, lebo vôbec neviem, ako vlastne na tom som.
Rozpracované
11:53
Vystúpenie 11:53
Igor MatovičAký máte pracovný program, ale vzhľadom na to, že vy evidentne chránite Slovensko deň a noc, takže úplne bez problémov vaše odvolávanie môžeme naplánovať niekedy na noc.
Keď hovoríte, že vás vyrušujeme pri práci, tak ja sa opýtam, čo je tá vaša práca v zdravotníctve? Podviedli ste zdravotné sestry. Štyri roky ich ignorujete a teraz im idete dávať medový motúz a tvárite sa, že tým niečo vyriešite....
Aký máte pracovný program, ale vzhľadom na to, že vy evidentne chránite Slovensko deň a noc, takže úplne bez problémov vaše odvolávanie môžeme naplánovať niekedy na noc.
Keď hovoríte, že vás vyrušujeme pri práci, tak ja sa opýtam, čo je tá vaša práca v zdravotníctve? Podviedli ste zdravotné sestry. Štyri roky ich ignorujete a teraz im idete dávať medový motúz a tvárite sa, že tým niečo vyriešite. Znova ich podvediete, sestry s dlhoročnou praxou budú mať ešte nižšie platy ako doteraz.
Podviedli ste voličov, sľúbili ste im, že zakážete zisk zdravotných poisťovní. Neurobili ste absolútne nič. Zbabelo ste cúvli pred Pentou.
Podvádzate všetkých, lebo sľúbili ste, že budete bojovať proti korupcii, miesto toho kryjete akúkoľvek zlodejinu, ktorá sa vyskytne v zdravotníctve.
Pán premiér, povedali ste, že chcete vysloviť plnú podporu ministrovi Čislákovi. Plná podpora znamená, podporujete všetky zlodejiny, kvôli ktorým dnes sa koná táto schôdza. Tým pádom beriete zodpovednosť za stav zdravotníctva a myslím, že tá schôdza na odvolávanie, vaša, asi zrejme by mala byť kvôli zdravotníctvu.
Hovoríte, že v jednej veci KDH či kto z pravice okradli štát o 300 mil. eur. Ja sa pýtam, či nebola zlodejina to, že ste nekonali pri reprivatizácii SPP a SPP Eustream, zlatú sliepku Slovenskej republiky, ste venovali kamarátom z J&T, ktorí za minulý rok zarobili 500 mil. eur na dare, ktorý ste im dali. Zadarmo ste si mohli požičať peniaze a mohli ste to kúpiť pre nás a dali ste im 500 mil. eur ročne.
Pán premiér, ďakujem!
Ďakujem veľmi pekne za informáciu.
Aký máte pracovný program, ale vzhľadom na to, že vy evidentne chránite Slovensko deň a noc, takže úplne bez problémov vaše odvolávanie môžeme naplánovať niekedy na noc.
Keď hovoríte, že vás vyrušujeme pri práci, tak ja sa opýtam, čo je tá vaša práca v zdravotníctve? Podviedli ste zdravotné sestry. Štyri roky ich ignorujete a teraz im idete dávať medový motúz a tvárite sa, že tým niečo vyriešite. Znova ich podvediete, sestry s dlhoročnou praxou budú mať ešte nižšie platy ako doteraz.
Podviedli ste voličov, sľúbili ste im, že zakážete zisk zdravotných poisťovní. Neurobili ste absolútne nič. Zbabelo ste cúvli pred Pentou.
Podvádzate všetkých, lebo sľúbili ste, že budete bojovať proti korupcii, miesto toho kryjete akúkoľvek zlodejinu, ktorá sa vyskytne v zdravotníctve.
Pán premiér, povedali ste, že chcete vysloviť plnú podporu ministrovi Čislákovi. Plná podpora znamená, podporujete všetky zlodejiny, kvôli ktorým dnes sa koná táto schôdza. Tým pádom beriete zodpovednosť za stav zdravotníctva a myslím, že tá schôdza na odvolávanie, vaša, asi zrejme by mala byť kvôli zdravotníctvu.
Hovoríte, že v jednej veci KDH či kto z pravice okradli štát o 300 mil. eur. Ja sa pýtam, či nebola zlodejina to, že ste nekonali pri reprivatizácii SPP a SPP Eustream, zlatú sliepku Slovenskej republiky, ste venovali kamarátom z J&T, ktorí za minulý rok zarobili 500 mil. eur na dare, ktorý ste im dali. Zadarmo ste si mohli požičať peniaze a mohli ste to kúpiť pre nás a dali ste im 500 mil. eur ročne.
Pán premiér, ďakujem!
Rozpracované
11:56
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:56
Pavol AbrhanHovorili ste, že pán Čislák má vašu...
Hovorili ste, že pán Čislák má vašu plnú podporu. Nuž tak týmto návrhom vás chceme uchrániť, aby ste sa nemuseli, aby ste nemuseli suplovať ministra zdravotníctva vtedy, keď nevie urobiť poriadok so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a s pánom Faraiom, a naňho tlačiť, aby si tam urobil poriadok, aby ste nemuseli cestovať po nemocniciach, tak ako ste išli do Žiliny, aby ste tam mali človeka, ktorý dokáže riešiť problémy v zdravotníctve.
Povedali ste, že KDH je zodpovedné za situáciu v zdravotníctve. Že sa nehanbíte toto povedať po štyroch rokoch vlády jednej strany?! Z posledných 10 rokov ste boli 8 rokov predsedom vlády a vy hovoríte, že tu niekto je zodpovedný za situáciu v zdravotníctve - kto iný, ak nie vy?!
Vy ste povedali, že s ničím sme neprišli. Čo to je za prístup, my sme mali prísť, keď sme v opozícii? Vy máte 83 poslancov. A jediné, čo ste prišli: jedna zdravotná poisťovňa - kde je? Nová nemocnica - kde je? Elektronické zdravotníctvo - kde je? Nič ste neurobili a vy vyčítate opozícii, že nič v zdravotníctve neurobila? Môžete sa hanbiť! (Potlesk.)
A prvé, čo by som urobil na vašom mieste, pán minister, nešíril by som tuná všelijaké, všelijaké klamstvá, ale jednoducho by som ako chlap vstal a povedal by som: "Nech sa páči, stolička je voľná, nech tú stoličku zaujme ten, kto dokáže zdravotníctvo dať do poriadku."
Posledná poznámka (reakcie z pléna), posledná poznámka, termín schôdze, ak my šírime zlo, vy šírite klamstvo a používate... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2015 o 11:56 hod.
Ing.
Pavol Abrhan
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán predseda vlády, nuž nie je veľkým hrdinstvom prísť, povedať stanovisko a zutekať. Ani si nevypočuť, ani si nevypočuť reakcie. Už druhýkrát pri odvolávaní spomínate nejaký návrh na vaše odvolanie, musím povedať, že ja som o takom niečom nepočul, ale možnože medzi poslancami SMER-u sa niečo také šíri, lebo nedokážu obhajovať to, čo pán Čislák robí vo svojom rezorte a s nemocnicami.
Hovorili ste, že pán Čislák má vašu plnú podporu. Nuž tak týmto návrhom vás chceme uchrániť, aby ste sa nemuseli, aby ste nemuseli suplovať ministra zdravotníctva vtedy, keď nevie urobiť poriadok so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a s pánom Faraiom, a naňho tlačiť, aby si tam urobil poriadok, aby ste nemuseli cestovať po nemocniciach, tak ako ste išli do Žiliny, aby ste tam mali človeka, ktorý dokáže riešiť problémy v zdravotníctve.
Povedali ste, že KDH je zodpovedné za situáciu v zdravotníctve. Že sa nehanbíte toto povedať po štyroch rokoch vlády jednej strany?! Z posledných 10 rokov ste boli 8 rokov predsedom vlády a vy hovoríte, že tu niekto je zodpovedný za situáciu v zdravotníctve - kto iný, ak nie vy?!
Vy ste povedali, že s ničím sme neprišli. Čo to je za prístup, my sme mali prísť, keď sme v opozícii? Vy máte 83 poslancov. A jediné, čo ste prišli: jedna zdravotná poisťovňa - kde je? Nová nemocnica - kde je? Elektronické zdravotníctvo - kde je? Nič ste neurobili a vy vyčítate opozícii, že nič v zdravotníctve neurobila? Môžete sa hanbiť! (Potlesk.)
A prvé, čo by som urobil na vašom mieste, pán minister, nešíril by som tuná všelijaké, všelijaké klamstvá, ale jednoducho by som ako chlap vstal a povedal by som: "Nech sa páči, stolička je voľná, nech tú stoličku zaujme ten, kto dokáže zdravotníctvo dať do poriadku."
Posledná poznámka (reakcie z pléna), posledná poznámka, termín schôdze, ak my šírime zlo, vy šírite klamstvo a používate... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
11:58
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:58
Alojz PřidalPellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím, pán kolega, reagujte na vystúpenie. (Ruch v sále.)
Přidal, Alojz, poslanec NR SR
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím, pán kolega, reagujte na vystúpenie. (Ruch v sále.)
Přidal, Alojz, poslanec NR SR
Chcel by som reagovať na tú skutočnosť, že pán premiér nám oznámil (sústavný ruch v sále), kde bude (zaznenie gongu), v Trebišove, v Košiciach, v Topoľčanoch, ale nás to vôbec nezaujíma, my máme svoje ústavné právo, a keď sa rozhodneme ho odvolávať, tak ho odvolávať budeme a on bude tu.
Ale chcel by som sa vrátiť ešte k tomu, že pán premiér hovoril, že pán kolega Čislák odvolal pán Foraia. Pán kolega Čislák alebo pán minister Čislák ešte dodnes nevie, či pán Forai odstúpil, alebo ho odvolal. V dvoch listoch som sa na to pýtal, on dodnes nevie, či odstúpil, alebo ho odvolal. Keď ho odvolal, tak som tomu veľmi rád.
Ale chcel by som povedať, keď už budete robiť tie mítingy a vy ich začnete už vo februári, lebo budú voľby, k MDŽ, tak, prosím vás, keby ste tam mali aj iné dôchodkyne ako tie, čo vám budú tlieskať, aj tie, ktoré by boli nespokojné s tým, že pán minister Richter im zvýšil dôchodok o 1,9 euro mesačne, aby ste si tam pozvali aj Foraiovu tetu Anku a povedali im, že Robert Fico tu vytvoril také prostredie pre dôchodcov, že podnikať sa dá začať v každom veku. Aj vo veku 65 rokov svojho života. Nech je Foraiova teta Anka príkladom aj pre tých nespokojných dôchodcov.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2015 o 11:58 hod.
Mgr.
Alojz Přidal
Videokanál poslanca
No ľúto mi je, že pán premiér zbabelo utiekol, ale už sme si na to zvykli. Neviem, či nemá nejaké problémy s mechúrom alebo s niečím iným. Pán kolega Čislák, mohli by ste možno (reakcie z pléna) mu nejak pomôcť. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím, pán kolega, reagujte na vystúpenie. (Ruch v sále.)
Přidal, Alojz, poslanec NR SR
Chcel by som reagovať na tú skutočnosť, že pán premiér nám oznámil (sústavný ruch v sále), kde bude (zaznenie gongu), v Trebišove, v Košiciach, v Topoľčanoch, ale nás to vôbec nezaujíma, my máme svoje ústavné právo, a keď sa rozhodneme ho odvolávať, tak ho odvolávať budeme a on bude tu.
Ale chcel by som sa vrátiť ešte k tomu, že pán premiér hovoril, že pán kolega Čislák odvolal pán Foraia. Pán kolega Čislák alebo pán minister Čislák ešte dodnes nevie, či pán Forai odstúpil, alebo ho odvolal. V dvoch listoch som sa na to pýtal, on dodnes nevie, či odstúpil, alebo ho odvolal. Keď ho odvolal, tak som tomu veľmi rád.
Ale chcel by som povedať, keď už budete robiť tie mítingy a vy ich začnete už vo februári, lebo budú voľby, k MDŽ, tak, prosím vás, keby ste tam mali aj iné dôchodkyne ako tie, čo vám budú tlieskať, aj tie, ktoré by boli nespokojné s tým, že pán minister Richter im zvýšil dôchodok o 1,9 euro mesačne, aby ste si tam pozvali aj Foraiovu tetu Anku a povedali im, že Robert Fico tu vytvoril také prostredie pre dôchodcov, že podnikať sa dá začať v každom veku. Aj vo veku 65 rokov svojho života. Nech je Foraiova teta Anka príkladom aj pre tých nespokojných dôchodcov.
Rozpracované
11:59
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:59
Lucia NicholsonováA to, čo recitoval o tom, ako vy ste nastavili fantasticky zdravotníctvo, je len ďalší dôkaz o tom, ako chorobne ste vy všetci odtrhnutí od tej reality. Pretože tá realita je taká, že všetci šikovní lekári v tejto krajine utekajú von, že hospitalizovaný pacient o piatej ráno telefonuje svojej manželke, aby mu prišla vyliať bažanta, lebo to v nemocnici nemá kto urobiť, že sa vám mladý lekár pozrie ako rodine hospitalizovaného pacienta do očí a povie vám, prosím vás, ak máte konexie, pošlite ho niekam preč, lebo my tu preňho nemáme podmienky, aby sme preňho urobili viacej.
Toto je tá realita, o ktorej ale vy neviete, pretože vaši rodičia, vaše rodiny, vaše tety Anky sú proste všetko protekční ľudia, ktorí sú hospitalizovaní podľa mňa ani nie v slovenských nemocniciach, ale posielate ich niekam do Viedne. A keby premiér tejto krajiny čítal to, čo čítal tu, niekde na prvej internej na Mickiewiczovej napríklad, tak by od pacientov a lekárov dostal medzi oči. A nepomohlo by mu ani to, že by už utiekol, ako utiekol odtiaľto.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2015 o 11:59 hod.
Lucia Nicholsonová
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. No ja by som chcela pánovi premiérovi odkázať, že veľmi dúfam, že ten zoznam jeho prázdnin, kedy sa nemôže zúčastniť na schôdzi o jeho odvolávaní, ktorý chce využiť najmä, ako sme počuli, na cestovanie a zdravice v Číne, má aj v elektronickej podobe, lebo som si vás všímala, pán predseda parlamentu, vy ste si nič nezapisovali, tak možno by vám to mohol preposlať, lebo práve vy ste ten, čo zvoláva tie schôdze. A ak si to neuvedomil pán premiér, tak možno mu to treba povedať, že toto je parlamentná demokracia, kde sa vláda zodpovedá parlamentu, a nie naopak.
A to, čo recitoval o tom, ako vy ste nastavili fantasticky zdravotníctvo, je len ďalší dôkaz o tom, ako chorobne ste vy všetci odtrhnutí od tej reality. Pretože tá realita je taká, že všetci šikovní lekári v tejto krajine utekajú von, že hospitalizovaný pacient o piatej ráno telefonuje svojej manželke, aby mu prišla vyliať bažanta, lebo to v nemocnici nemá kto urobiť, že sa vám mladý lekár pozrie ako rodine hospitalizovaného pacienta do očí a povie vám, prosím vás, ak máte konexie, pošlite ho niekam preč, lebo my tu preňho nemáme podmienky, aby sme preňho urobili viacej.
Toto je tá realita, o ktorej ale vy neviete, pretože vaši rodičia, vaše rodiny, vaše tety Anky sú proste všetko protekční ľudia, ktorí sú hospitalizovaní podľa mňa ani nie v slovenských nemocniciach, ale posielate ich niekam do Viedne. A keby premiér tejto krajiny čítal to, čo čítal tu, niekde na prvej internej na Mickiewiczovej napríklad, tak by od pacientov a lekárov dostal medzi oči. A nepomohlo by mu ani to, že by už utiekol, ako utiekol odtiaľto.
Rozpracované
12:01
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:01
Zsolt SimonDovoľte, aby som pripomenul, v spise Gorila sa uvádza, citujem: "Fakt je taký, že my Fica financujeme osem rokov," povedal Haščák podľa Gorily v júni 2006. Na Vazovovej ulici sa riešilo aj zdravotníctvo. Pán premiér, to vy ste boli ten, ktorý ste Pente sľúbili a garantovali, že s Paškom sa dá dlhodobo počítať v zdravotníctve. Podľa Hanzela, vášho bývalého spolustraníka, ste povedali, teda povedal, že vy ručíte svojou hlavou za financovanie svojej strany.
Osobne si myslím, že vy ste vazalom alebo drží vás niekto za niečo pri svojom rozhodovaní. To nie vy určujete tých, ktorí budú sedieť na stoličke ministra zdravotníctva, ale asi od niekoho to dostávate. Za peniaze pre sponzorov ste asi ochotný zapredať aj zdravie občanov vlastnej krajiny.
Občania tejto krajiny si nezaslúžia mať Roberta Fica za predsedu vlády tejto krajiny. Nezaslúžia si. Vy a strana SMER nechránite občanov tejto krajiny, nezáleží vám na ich zdraví, záleží iba na jednom jedinom a ochraňujete jedno jediné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2015 o 12:01 hod.
Ing.
Zsolt Simon
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Je mi nesmierne ľúto, že predseda vlády Slovenskej republiky sa bojí pozrieť opozícii tvárou v tvár na reakciu na svoje vystúpenie. Musím povedať, že, tak ako kolega Abrhan pripomenul, z posledných 10 rokov 8 rokov za dianie v zdravotníctve zodpovedá osobne, opakujem, osobne Robert Fico. On menoval ministrov zdravotníctva, on odsúhlasoval a schvaľoval ľudí, ktorí sa dostali do vysokých pozícií, ktoré prispeli k použitiu peňazí v zdravotníctve.
Dovoľte, aby som pripomenul, v spise Gorila sa uvádza, citujem: "Fakt je taký, že my Fica financujeme osem rokov," povedal Haščák podľa Gorily v júni 2006. Na Vazovovej ulici sa riešilo aj zdravotníctvo. Pán premiér, to vy ste boli ten, ktorý ste Pente sľúbili a garantovali, že s Paškom sa dá dlhodobo počítať v zdravotníctve. Podľa Hanzela, vášho bývalého spolustraníka, ste povedali, teda povedal, že vy ručíte svojou hlavou za financovanie svojej strany.
Osobne si myslím, že vy ste vazalom alebo drží vás niekto za niečo pri svojom rozhodovaní. To nie vy určujete tých, ktorí budú sedieť na stoličke ministra zdravotníctva, ale asi od niekoho to dostávate. Za peniaze pre sponzorov ste asi ochotný zapredať aj zdravie občanov vlastnej krajiny.
Občania tejto krajiny si nezaslúžia mať Roberta Fica za predsedu vlády tejto krajiny. Nezaslúžia si. Vy a strana SMER nechránite občanov tejto krajiny, nezáleží vám na ich zdraví, záleží iba na jednom jedinom a ochraňujete jedno jediné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
12:03
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:03
Pavol ZajacPán premiér, táto schôdza o odvolávaní pána Čisláka nemusela byť, keby ste skutočne...
Pán premiér, táto schôdza o odvolávaní pána Čisláka nemusela byť, keby ste skutočne vyvodili politickú zodpovednosť. Ale politická zodpovednosť sa vyvodzuje voči politickým nominantom, to znamená, mali ste odvolať ministra Čisláka. A mimochodom, pán Forai nebol odvolaný, pán Forai odstúpil z funkcie. Pred chvíľou som si ešte pozrel tú tlačovú konferenciu, pán Forai odstúpil z funkcie a pán Čislák, pán minister Čislák ešte povedal takú hlúposť, že keď teda bude treba, že ho vráti naspäť do funkcie. To bola hlúposť roka.
A, pán premiér, chcel by som vám povedať ešte ku môjmu kolegovi Uhliarikovi, ktorého toľkokrát spomínate, a je jedno, aká je schôdza, koho odvolávame, za čo odvolávame, a vy neustále ako keby ste boli posadnutý, ako keby sa vám snívalo o pánovi Uhliarikovi, chcem vám povedať to, že voči pánovi Uhliarikovi ste mali vyvodzovať politickú zodpovednosť vtedy, keď bol minister zdravotníctva, mali ste dostatok poslancov na to, aby ste zvolali mimoriadnu schôdzu, a keď ste s ním neboli spokojní, mali ste ho odvolávať. Vy ste ministra Uhliarika neodvolávali ani raz. Ani raz ste neodvolávali ministra Uhliarika, to znamená, že s jeho prácou ste boli spokojní.
A preto zoberte zodpovednosť za tých 8 rokov vládnutia v zdravotníctve, za tie zlodejiny, čo tam sú, a mali ste odvolať ministra Čisláka vy.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2015 o 12:03 hod.
Ing.
Pavol Zajac
Videokanál poslanca
Vážený pán premiér, ja som veľmi prekvapený, že ste tu prišli tak rozhodne obhajovať, aj vy ste to povedali, že ste prišli obhájiť ministra Čisláka. Vážený pán premiér, pred dvoma týždňami v Slovenskom rozhlase ste povedali o kauze pána Foraia a jeho tety Anky, že to bola "blbosť, hlúposť a chyba", a preto podľa vás bola vyvodená politická zodpovednosť.
Pán premiér, táto schôdza o odvolávaní pána Čisláka nemusela byť, keby ste skutočne vyvodili politickú zodpovednosť. Ale politická zodpovednosť sa vyvodzuje voči politickým nominantom, to znamená, mali ste odvolať ministra Čisláka. A mimochodom, pán Forai nebol odvolaný, pán Forai odstúpil z funkcie. Pred chvíľou som si ešte pozrel tú tlačovú konferenciu, pán Forai odstúpil z funkcie a pán Čislák, pán minister Čislák ešte povedal takú hlúposť, že keď teda bude treba, že ho vráti naspäť do funkcie. To bola hlúposť roka.
A, pán premiér, chcel by som vám povedať ešte ku môjmu kolegovi Uhliarikovi, ktorého toľkokrát spomínate, a je jedno, aká je schôdza, koho odvolávame, za čo odvolávame, a vy neustále ako keby ste boli posadnutý, ako keby sa vám snívalo o pánovi Uhliarikovi, chcem vám povedať to, že voči pánovi Uhliarikovi ste mali vyvodzovať politickú zodpovednosť vtedy, keď bol minister zdravotníctva, mali ste dostatok poslancov na to, aby ste zvolali mimoriadnu schôdzu, a keď ste s ním neboli spokojní, mali ste ho odvolávať. Vy ste ministra Uhliarika neodvolávali ani raz. Ani raz ste neodvolávali ministra Uhliarika, to znamená, že s jeho prácou ste boli spokojní.
A preto zoberte zodpovednosť za tých 8 rokov vládnutia v zdravotníctve, za tie zlodejiny, čo tam sú, a mali ste odvolať ministra Čisláka vy.
Rozpracované