59. schôdza

11.12.2015 - 11.12.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

11.12.2015 o 15:27 hod.

PaedDr.

Árpád Érsek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:48

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Matovič, ja vám tu nebudem nadávať ani na vás zvyšovať hlas. Čítali ste tu Trestný zákon, chcem vám taktiež prečítať niečo z Trestného zákona:
- § 281 hovorí o trestnom čine porušovania práv o ochrannej známke.
- § 282 hovorí niečo o trestnom čine porušovania práv priemyselného vlastníctva, alebo priemyselných práv.
- No a § 283 hovorí o porušovaní autorského práva.
Vy ste tu použili dizajn a logo strany SMER, chcem sa teda spýtať, keďže ste to uverejnili, predpokladám, zjavne bez súhlasu autora, bez súhlasu vlastníka ochrannej známky k logu strany SMER, predpokladám, že ani súhlas vlastníka loga strany ochrannej známky k logu strany SMER nemáte, chcem sa teda spýtať, že je to normálne, keď vy idete moralizovať a hovoriť o nejakom trestnom čine, pritom na druhej strane možno niečo také páchate vy? Nemyslíte si, že to Božie prikázanie Nepokradneš platí aj na práva duševného vlastníctva?
Toľko z mojej strany.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 14:48 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:49

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán minister Raši, povedali ste, že som patologický klamár, ale ja vám dám takú rečnícku otázku. Čo je horšie, byť človekom, o ktorom niekto tvrdí, že je patologický klamár, alebo byť patologickým zlodejom, pán minister Raši? Ja si myslím, že ja s tým dokážem žiť, ale neviem, ako dokážete vy s tým žiť.
Pán kolega Blaha, niekto tu znižuje úroveň tohto parlamentu, myslím si, že vaše vystúpenie nasledujúce ju zníži dostatočne. A ja si dovolím asi sa s niekým prestriedať, lebo asi sa to ani nebude dať počúvať.
Ale je mi až také, také smiešne a chcem sa naozaj opýtať, že čo vám za to dávajú, aký biznis ste urobili a na ktorom účte to máte vy skované, lebo ak najväčší bojovník proti kapitalistom tu je schopný kryť takéto zlodejiny, nie že kapitalistov, to sú ľudia, ktorí podľa mňa páchajú omnoho horšie jak tí strašní kapitalisti vo vašich očiach, a keď najväčší bojovník teda proti kapitalistom, bojovník za rovnostársku spoločnosť, za chudobných ľudí práce, robotníkov obhajuje takéto zlodejiny, to musí asi dosť veľa stáť, asi dosť vysoký účet alebo dosť vysokú sumu na účte už máte, keď takéto špinavosti ste schopný robiť.
A keď hovoríte zbabelosť využiť Veroniku Remišovú, viem, že ako takéto hlúpe argumenty máte často. Nie. Túto kauzu vytiahla na svetlo Božie, najprv teda pán Érsek z MOST-u - HÍD a Veronika Remišová vás dorazila. Vytiahla to ona a vy ste práveže veľmi slabý, keď vás obyčajná žena z ulice dokáže zložiť jednou ranou a odokryť vaše zlodejiny.
A prečo sa neprihlásilo viac firiem? No preto, lebo nebolo tam 35 otočov, iba 19. A nebola tam, dodatok, v tých súťažných podmienkach na naftu, cez ktorý sa dá ukradnúť ďalších 30 mil. eur.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 14:49 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14:51

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predseda, teraz taká noticka prebehla, tak dávam návrh, že by sme prerušili schôdzu do pondelka, lebo vydali spoločné vyhlásenie americký prezident, ruský prezident, nemecká kancelárka, generálny tajomník OSN, že bez prítomnosti pána Petra Žigu hrozí globálne otepľovanie, a pokiaľ sa hneď nevráti do Paríža, tak vážne hrozí, že fungovanie našej planéty je ohrozené. Čiže keby sme mohli prerušiť do pondelka, aby pán Žiga dovtedy zachránil planétu, a potom sa vrátime ku kauze kompa.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.12.2015 o 14:51 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:52

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dovoľte za klub SMER - sociálna demokracia vyjadriť našu podporu ministrovi životného prostredia pánovi Petrovi Žigovi a prihlásiť sa k tým argumentom, ktoré on použil vo svojom vystúpení.
Ešte pred tým, než začnem vecne argumentovať, tak mi zároveň dovoľte povedať a upozorniť pána Matoviča, aby o pani Remišovej nehovoril, že je žena z ulice. Myslím, že takto sa o ženách nikto nemá vyjadrovať, je to veľmi smutné, že tak hovorí o vlastnej členke a o jednotke na svojej kandidátke. Žena z ulice. Hrozné!
Ale nič, budem sa venovať veciam, ktoré sa týkajú tejto kauzy, ale najskôr sa tú kauzu pokúsme dať do nejakého kontextu.
Tá kauza bola, tá kauza začala asi pred mesiacom sa medializovať. Ja si pamätám, že, priznám sa, nie som odborníkom na kompy, ale myslím, že nikto v tejto sále nie odborníkom na kompy, teda s výnimkou pána Matoviča, ktorý je odborníkom na všetko, a preto som si musel vypočuť naozajstných odborníkov vodohospodárov a naozaj som sa snažil získať čo najviac faktov na túto tému. Viete, otázka je, koho sa pýtať? No tak môžem sa spýtať pána Matoviča, ale tam naozaj ten mentálny stav nie je, by som povedal, príslušný (reakcia z pléna), tak som sa musel... No tak nie je odborníkom na túto oblasť, pán Vašečka, je to úplne, je úplne normálne, že nie sme odborníkom na všetko.
Musíme sa spýtať pani blogerky nezávislej, prepáčte, ale takisto nie je odborníčkou na vodné hospodárstvo, takisto je to, myslím, z Európskej komisie kolegyňa, ktorá sa venovala možnože protikorupčnej činnosti, ale určite, určite nie vodohospodárstvu. Čiže koho sa mám pýtať?
Zavolali sme si z ministerstva životného prostredia, z Vodohospodárskej výstavby a z týchto podnikov, ktoré sa venujú tejto oblasti, odborníkov. Odborníkov, lebo to je pointa. (Reakcia z pléna.)
Pán Hraško, už ma prestaňte prerušovať, prosím vás. Ako vy sa necítite, že ste trápny? Že môžte byť chvíľku tíško, môžte byť, môžte byť chvíľku tíško? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, prestaňte vyrušovať rečníka. Ak vám treba doniesť niečo na ukľudnenie, ja to zariadim. Máme tu aj lekársku službu.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Čiže treba... (Opäť reakcia poslanca Hraška.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec, ešte raz vás vyzývam, prestaňte prerušovať vystúpenie rečníka! (Reakcia poslanca Hraška.) Prestaňte vyrušovať vystúpenie rečníka, dobre?!

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Ako naozaj, pán kolega Hraško, nie sme naozaj v krčme. Nie sme. Nie sme. Takže keď niekto rozpráva, treba byť tíško a počúvať. (Opätovná reakcia poslanca Hraška.) No, ježišmária! To je, to je... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Prestaňte vyrušovať pána rečníka!!! (Opätovná reakcia poslanca Hraška.) To je jedno! Môže rozprávať, o kom chce. Pán Matovič tu rozprával o nás všetkých, všetci ticho počúvali. A nadával do zlodejov, do mafiánov a do neviem čoho! Tak jednoducho strpte si aj vy, keď tu chcete sedieť, budete počúvať, čo rozpráva pán rečník! Ak prekročí mieru, hranicu nejakej slušnosti, ja ho preruším. A dovtedy tam máte v kľude sedieť a počúvať a môžte reagovať faktickou poznámkou. Ešte raz vás vyzývam.
Pokračujte, pán poslanec.

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Takže, pán kolega, dovoľte mi pokračovať vecne, lebo naozaj som sa nesnažil nikoho sa dotknúť, a už vôbec nie vás.
Takže odborníci, tí majú k tomu čo povedať. Ja naozaj, teraz čisto neutrálne sa zamyslite nad mojou situáciou, ja som neni odborníkom na kompy, ale to nie sme naozaj nikto z nás. To znamená, že koho sa treba pýtať? Odborníkov.
A tí mi jeden bod za bodom argumentáciou, ktorú ponúkali kolegovia z OĽaNO, vyvracali. Presne tie argumenty, ktoré používal aj minister Žiga. To znamená, tie odborné technické argumenty. Lebo kto zo Slovenska tuší, ako funguje kompa? Kto tuší, ako funguje tunel alebo nejaká diera pod Dunajom? Kto tuší, ako fungujú lodiarske firmy? Nikto.
Čiže veľmi ľahko, a toto využilo OĽaNO, veľmi ľahko sa dajú zneužívať argumenty. To znamená, že teraz budeme sa tváriť, že nie je možné, aby tá firma, ktorá vyhrala súťaž, mala už predpripravenú nejakú kompu. No lenže ono to možné je. To vám lodiari potvrdia, že takto to v lodiarstve funguje. Keď sa ich spýtate, povedia vám, že oni majú na 80 %, veľké lodiarske firmy, predpripravené kompy a potom už podľa kritérií dokážu dodať ten materiál, ako sa vysúťaží. Takto to funguje. To nie je výroba cukrovej vaty, že to potrebujete v tej chvíli natočiť. To je naozaj lodiarsky priemysel, o ktorom málokto z nás niečo vie, a toto zneužíva pán Matovič.
Čiže, áno, taká firma ako SPaP, to znamená, firma s takou povesťou a takým časom, ktorý venovala tomuto biznisu a tomuto priemyslu, mala možnosť dodať túto kompu tak, ako sa to stalo. Čiže z tohto hľadiska nemám pocit, že by došlo k nejakému pochybeniu. To je jeden z tých argumentov. A tých argumentov je tam ďaleko viac. Tých argumentov je tam ďaleko viac a chcel by som ich porozprávať pánom kolegom z opozície, keby tu nejaký bol.
Teraz rátam, schválne. Koľko tu je kolegov z opozície? Dvaja. (Reakcia z pléna.) Pán Zajac, traja, traja, aby sme boli korektní. Toto je ako unikát, by som povedal, v dejinách slovenského parlamentarizmu sa ešte nikdy nestalo, že by tu nesedel prakticky nikto z opozície z tých, ktorí zvolali túto schôdzu. Traja ľudia. A pán Zajac tu sedieť musí, čiže inak by tu nebol ani on. Takže to je (povedané s úsmevom), gratulujem. To je, asi naozaj beriete tú tému vážne. Hovorím prázdnej sále, čo sa mi ešte nestalo. Dobre.
Ale tak pokračujme. Ja sa tomu asi nečudujem. Nečudujem sa tomu, lebo vidím aj ten záujem médií. Je skoro nulový. Ani im sa nečudujem. Tak pred mesiacom otvoria kauzu, pred mesiacom a teraz čakajú štyri týždne, kým zvolajú schôdzu. To sa proste nerobí. A ja som dneska tiež išiel po, naozaj, chodbách parlamentu a zastavili ma médiá, myslím, že Denník N, tak sa už chystám v hlave, že čo poviem o kompe, čo poviem o Petrovi Žigovi, a oni sa ma pýtajú: "Ako to, že Penta v zdravotníctve?" Proste ich to vôbec nezaujíma. Ich nezaujíma táto kauza, lebo je to už dávno, dávno zabudnutá vec. Oni riešia úplne iné kauzy alebo úplne iné prípady, alebo úplne iné články.
Všimnite si, že dokonca ešte aj pri odvolávaní, ešte pri tých predošlých dvoch účelových odvolávaniach, to bol Draxler a Čislák, tak to bolo ešte v médiách, že minúta po minúte čo sa deje v parlamente. Ešte to malo nejaký, nejaký záujem mediálny tam bol. Nikto toto nesleduje. Nikoho to nezaujíma.
A viete prečo? Lebo to je postavené celé na vode! To je celé na vode postavené. Novinári si vypočuli ministra Žigu a usúdili, toto je na uterák. Oni proste už nemajú ďalšie argumenty, aby živili túto kauzu. Všetko vyvrátil minister Žiga. Všetko vyvrátil! A to vám potvrdí každý vodohospodár, každý človek, ktorý sa venuje tomuto biznisu, tomuto priemyslu, tejto sfére.
Nie, ja sa tomu nevenujem. A preto som mohol byť rovnako ako každý iný, kto sa tomu nevenuje, zmanipulovaný výmyslami pána Matoviča. A práve preto som sedel tri hodiny s ľuďmi z ministerstva, s ľuďmi z vodohospodárstva, ľuďmi, ktorí sa v tom vyznajú, a jeden po druhom mi vyvracali argumenty. Takže ja dneska môžem s čistým srdcom povedať, že verím tomu, že toto je úplne čistá vec, že tu nedošlo k podvodu.
A dobre. Pán Matovič si môže myslieť, ja si myslím osobne, že to je čistá politická hra, ale dajme tomu, že si to aj vnútorne myslí, že tu došlo k nejakému podvodu. Ako viete si predstaviť, že by sme fungovali v spoločnosti, že kde by si len niekto myslel, že existuje nejaký podvod a okamžite každého v republike označil za zlodeja? Takto chceme fungovať? Tak hádam dôveruje buď súdom, vyšetrovateľom, ÚVO, NKÚ, policajtom. Všetci títo kontrolujú túto kauzu. Všetci títo. Nikto nenašiel pochybenie.
Odozva pána Matoviča. Všetci sú zaplatení, všetci sú smeráci, všetci sú mafiáni, všetci sú zlodeji! Ale takto sa nedá fungovať?
Viete, z filozofie, lebo to je moja odborná stránka, bol taký filozof Karl Raimund Popper, liberálny filozof, ktorý sa venoval aj vedeckej alebo filozofii vedy. A on došiel s takým princípom, že aký rozdiel je medzi vedou alebo niečím, čo je zmysluplné, a nevedou. To znamená konšpiráciami a rôznymi nezmyslami. Ono konšpirácie a rôzne nezmyselné príbehy neviete vyvrátiť. V zmysle nemáte spôsob, ani ten dotyčný, ktorý ich hovorí, vám nedá možnosť protiargumentovať. To znamená, vždy, keď poviete, že vyvraciam to týmto spôsobom, on ho spochybní týmto spôsobom istým, ako má tú konšpiráciu. Čiže keď povie, že táto kauza je jasný podvod. Vy poviete, no, dobre, nechajme to prešetriť. A on povie, no ale tí vyšetrovatelia sú tiež podvodníci. Tak poviete, no dobre, tak to nechajme vyšetriť iným. A on povie, ale aj to sú podvodníci. A vy sa dostávate do slučky. Vy zrazu nemáme spôsob, ako by ste to vyvrátili. Tomu sa hovorí falzifikácia a falzifikateľnosť. A ak nejaká teória nie je falzifikovateľná, vyvrátiteľná, tak je nezmyselná podľa Raimunda Poppera. Je to proste čistý blud, konšpirácia.
No lenže toto je práca opozície: konšpirovať. Oni od rána do večera konšpirujú. Prednášajú kauzy, kde nemajú nejaké dôkazy od nejakých vyšetrovateľov, kde to nie je tak, že právoplatne rozhodol súd, kde to nie je tak, že polícia došla s nejakým zistením. Oni majú nejaké podozrenie, ktoré si vyfabulovali, a nedávajú vám možnosť ho vyvrátiť, lebo každý v tomto štáte je mafián, zlodej a podobne.
Alebo niektoré sú ženy z ulice, ako hovoril pán Matovič. To je tragédia takto fungovať. To sa nedá proste, osočovať každého človeka na Slovensku sa nedá. Takto by politici nemali fungovať.
Ja si vážim políciu. Vážim si ľudí z ÚVO, z NKÚ, ale nie preto, že by tam bolo nejaké politické prepojenie. Však to sú seriózni odborníci, ktorí robia svoju robotu poctivo. A teraz zhadzovať celý úrad len preto, že sa nepáči kandidát pánu Matovičovi? Alebo zhadzovať iný úrad, lebo sa mu nepáči iný kandidát? Zhadzovať prácu polície a vyšetrovateľov, lebo si myslí, že ten, kto nesúhlasí s jeho podozrením, zákonite musí byť zapletený v nejakej konšpirácii? Takto to fungovať nemôže.
Čiže bavme sa o vecných argumentoch, ale bavme sa spôsobom, ktorý je odborný. Ja vám úplne na rovinu poviem, že jediné, čo dokážem spraviť, je zreprodukovať tie argumenty, ktoré mi dali odborníci z vodohospodárstva. Nedokážem nič viac, lebo nie som odborníkom na vodohospodárstvo. Ale hanbil by som sa na mieste pána Matoviča, že tu dokáže s kamennou tvárou rozprávať, ako keby bol najväčším odborníkom na kompy. No nie je. Ani pani nezávislá blogerka Remišová nie je odborníkom na kompy. No proste je neznalá v danej oblasti a vymýšľa si. Vymýšľa si, domýšľa si, špekuluje. Stáva sa to. V politike je to relatívne bežné, ale nemali by sme zachádzať do takých rovín, že kvôli špekuláciám, podozrenia môžu byť, teraz všetkých nazveme, že sú zlodeji. Zlodejina bola asi 35-krát použité slovo pána Matoviča. To sa nerobí. To je neslušné. A myslím si práve preto, že to zhadzuje prácu celej opozície.
A bez toho, že by som teraz chcel hodnotiť stranu OĽaNO, naozaj sa neznížim k tomu, aby som teraz tu vulgárne alebo nejak vrieskajúc osočoval kolegov z opozície, ani kolegov z OĽaNO, ktorí majú tento slovník. Proste týmto spôsobom to nerobme. Skúsme, aj keď máte možno iný názor, argumentovať.
A keď pán Lipšic bol zvedavý na argumenty neomarxistu, tak v tomto prípade mu môžem ponúknuť iba argumenty slušného človeka. Lebo, áno, k otázke kompy sa neomarxizmus nevyjadruje. Ale vyjadruje sa k tomu, ako má fungovať diskusia. A v parlamente by mala fungovať slušne. To znamená racionálne argumenty bez osočovania a bez toho, aby sme niekoho obviňovali, že je zlodej, bez toho, že by sme mali obvinenie alebo dokonca dokázanie obvinenia. To znamená súdne rozhodnutie alebo aspoň nejaké dôkazy.
To znamená, že z tohto hľadiska to môžem vnímať ako čisté politikárčenie a toto mi na tom vadí. Áno, rozumiem, je tu predvolebná kampaň. Tomu rozumiem. Sme v predvolebnej kampani, kde niektoré politické strany, najmä z opozície, a to si povedzme úplne objektívne bez toho, že by som chcel niekoho urážať, majú problémy. Problémy strany ANO, á, OĽaNO, to už asi vidí každý, že tam bola nejaká chuť mať nad tých 7 %, ktorá bola veľmi ambiciózne pomenované dokonca spôsobom, že pokiaľ sa nedostaneme v koalícii do parlamentu, čím potrebujú 7 %, tak do toho parlamentu nepôjdeme. Ono sa hovorí, že slovo robí chlapa, len potom sa trošku pán Matovič predsa len pozmenil, ten svoj výrok, a povedal, že tak dobre, tak pôjdeme, aj keby sme boli pod tými 7 %, ale my dvaja s Danielom Lipšicom nepôjdeme. A kto tomu ešte verí, že by nešli? Zase povedia, že, tak ale proti tomu Ficovi treba bojovať, tak si tam predsa len sadneme, aj keď teda pôjdeme proti svojim vlastným slovám, budeme si šliapať po jazyku. Takto to asi funguje v strane OĽaNO.
Ja by som teda nechcel hodnotiť. Je to trošku nehodnoverné, neviem, aby som použil okrídlený výraz pána Hrušovského, vierolomné, ale budiž. Majú snahu a využívajú tie prostriedky, ktoré oni robia celé štyri roky alebo už šesť rokov, to znamená šou. Že tu dajú nejaké silné vyjadrenia, ktoré nemajú podložené, že tu využívajú transparenty pána Šútovca a trošku ich, aj by som povedal, nepoužil slovo kradnú, ale použijem slovo odcudzujú alebo sa nimi príliš vážne inšpirujú. To isté platí aj pre tento transparent. To isté platí aj pre rôzne ďalšie spôsoby prezentácie, ktoré, neviem, ako patria skôr do cirkusu a nie do parlamentu. A z tohto hľadiska aj to tričko, ktoré tu nosí pán kolega Matovič, tak táto úroveň by tu nemala byť, naozaj. Nie kvôli tomu, že on nemôže vyjadriť svoj názor. Však si ho môže dať aj na košeľu, ale preto, že v tričku chodiť v parlamente by naozaj nemalo byť zvykom a najmä, keď si ho neprezlečie 14 dní. Chvalabohu, dneska to spravil a o to som radšej, že tu máme príjemnejšie.
Takže z hľadiska tých vecných argumentov. Viete, verejné obstarávanie, že je zlé. Tie podmienky toho verejného obstarávania, schválne som sa na to pýtal, dávali starostovia dotknutých obcí. A to je kľúčový argument. Starostovia pomenovali svoje potreby a podľa toho sa robili verejné obstarávania. Tie potreby, ktoré, pán kolega Érsek a pani kolegyňa z MOST-u, sa snažili písať aj vám, ale vy ste ich ignorovali, alebo použiť slová pána starostu z Vojky, kašľali ste na nich.
No tak potom, áno, boli celí radi, že keď došli za Lazárom a za Žigom a tí na nich nekašľali, že išli realizovať projekt. To bola fantastická správa pre nich. Toľko pre Maďarov nespravil nikto ako minister Žiga z hľadiska tejto obce, z hľadiska tejto kompy.
Čiže tu, áno, je tam tá responzivita našej vlády, že je nám jedno, či dôjde slovenský, á, občan slovenskej národnosti, alebo občan maďarskej národnosti. Pomáhame tým ľuďom, lebo cítime zodpovednosť za ľudí. A to je správne, verím tomu, že áno.
Ja rozumiem tomu, že dneska nemôže MOST priznať, že toto, čo spravil Peter Žiga a Ladislav Lazár pre Vojku, ste nespravili vy. No ako by ste to vysvetľovali voličom? Že kašlete na Maďarov, vy MOST? To by vás minimálne SMK zožrala. Takže vy to nemôžete priznať. Ja tomu rozumiem. Ja tomu úplne politicky rozumiem, čo robíte vy dneska. Aj keď vám je to podľa mňa veľmi trápne, čo tu predvádza pán Matovič. A myslím, že je to trápne každému slušnému človeku.
Ale dobre. Rozumiem tomu politicky. Nemôžete priznať a musíte teda tvrdiť, že, okej, jediný dôvod, prečo to SMER spravil, je, lebo je to zlodejina. To je skratka a to je váš obranný mechanizmus. Rozumiem tomu, ale spýtajte sa tých starostov. Sú radi, že majú konečné novú kompu. Vďaka komu ju majú? Sú.
Sám ste, pán Érsek, povedali pre rádio Patria, mám to niekde napísané, ten citát, že sám ste veľmi rád, že je tam nová kompa. To ste povedali. Alebo že, ja vám to presne odcitujem, ak... (Reakcia poslanca z pléna.) No tak, povedali ste to, že? Ja vám to ešte medzitým nájdem. Takže ste radi a dokonca ňou prechádzate denne. Denne? Áno. Toto: "Ja určite podporujem to, aby bola nová kompa." Tak vás citujem.
No, takže páni kolegovia z MOST-u podporujú novú kompu. Tak potom kde je problém? Prečo ste ju nepostavili starostom z Vojky? Prečo, keď ju podporujete? Prečo ste čakali až na vládu SMER-u? Aha, vy ste mali veľký tunel. Tunel, ako myslím teda ten podvodný tunel, zase to zle hovorím, ten tunel, ktorý mal byť pod Dunajom. Nemusí byť nevyhnutné podvodný v zmysle, že išlo o podvod. Ale to bol váš nápad. To bol váš nápad, ktorý dneska sa snažíte odôvodňovať štúdiou pána Stoličného, čo neni štúdia, ako sa ukázalo. Som sa na toto presne pýtal pánov z vodohospodárstva. To nie je štúdia. To je nejaká jeho poznámka, nejaká jeho vízia, že ako by to mohlo byť, a on tam teraz strelil 2,5 mil. bez prepočtov, bez čohokoľvek. Dali sme to na prepočty alebo dali to kolegovia experti na prepočty a vyšlo z toho, že keby ste chceli reálne spraviť nejaký tunel, myslím, naozaj tunel, nie podvod, tunel pod Dunajom, tak by to stálo 225 mil.; 225. Cena terajšej kompy je 25 maximum. A vy ste navrhovali 225 mil. riešenie. Čiže rozdiel 200 mil.! Toto neobkecáte. Keby sme išli tunelom, ako ste chceli vy, 225 mil. Keby sme išli kompou, ktorá vyhovuje po všetkých stránkach občanom, ktorí bývajú v okolitých obciach, tak je to 25 mil. maximálne.
Tak kto má lepší, kto má lepší nápad pre týchto ľudí? Pomohli sme im, dali sme im kompu, ktorá im prináša spoľahlivejšie riešenie, riešenie, ktoré chodí častejšie, riešenie, ktoré zvládne viacej vozov, viacej áut. To, áno, že to je riešenie, ktoré je trošku možno drahšie, než bolo to predtým? No ja keď som predával svoju Škodu Favorit, ktoré som mal ako prvé auto, a dal som za ňu tisíc euro a kupoval som si Kiu Sportage za 9-tisíc euro, tak čo, som mal teraz tomu predajcovi povedať, ako je možné, že teraz deväťkrát násobne drahšie auto mi dávaš cenu? Si zlodej? No tak logicky, keď je niečo herka, tak už to asi nemá takú hodnotu, ako keď niečo je nový, kvalitný a spoľahlivý výrobok. A to je ten rozdiel medzi kompou a tou herkou, čo bola predtým, ktorá sa kazila. To vám tí starostovia obce potvrdia, napokon aj vy sám, keďže tam bývate a ste museli chodiť 50 km okolo.
No a je zodpovednosťou štátu, v tomto prípade štátneho podniku, aby zabezpečil tým ľuďom kompu alebo tunel, ale ten je šialene drahý, alebo most, a to sa nedá zrealizovať lacnejšie. Čiže kompu. Tú ministerstvo životného prostredia zrealizovalo. Buďme radi. Buďme radi, že robíme niečo pre ľudí.
A teraz, samozrejme, prichádza do toho tá konšpiračná bublina. Nahádžeme tam do toho gulášu všetky možné polopravdy, všetky možné podozrenia a všetky možné úvahy blogerov a podobne, aby nás to, a vytvoríme z toho veľkú konšpiračnú bublinu.
No lenže táto bublina práve praskla, spľasla vystúpením pána ministra Žigu, ktorý každý bod tejto bubliny vyvrátil. Každý do jedného. Tak potom o čom sa bavíme? Toto je naozaj na uterák. Zabudnime na túto schôdzu, je to trapas, nevyšlo vám to, v poriadku, nechajme tak a ideme ďalej, lebo toto ľudí, médiá, nikoho nezaujíma, pretože ste boli v priamom prenose usvedčení, že ste si celú kauzu jednoducho vymysleli.
Prečo si ju vymýšľajú kolegovia z MOST-u, som už naozaj zdôvodňoval, pretože to potrebujú politicky vysvetľovať svojim spoluobčanom maďarskej národnosti, že nie, my by sme tú kompu pre vás spravili, ale iba tak by to šlo, že by to bola zlodejina a tak ďalej. Toto ja, tomu rozumiem, opakujem. Ale prečo tu, preboha, robíme komparz OĽaNO? Ľuďom, ktorí tu proste zneužívajú parlament na cirkus, na cirkus bez ohľadu na to, že čo si myslíme o ich názoroch. Proste oni majú vo svojom DNA, že tu budú robiť šou. Šou niekedy môže mať aj pozitívny, ale aj negatívny efekt. To znamená, keď tu sa pán Matovič postaví a nadáva nám všetkým, keď sa postaví a vrieska tu po nás a využíva výrazy, ktoré sa naozaj používajú iba v krčme, a aj to v prípade, že má niekto veľmi, veľmi naliate, tak to sa naozaj nehodí do tohto parlamentu. Toto chceme podporovať? Tomuto robia komparz kolegovia z relatívne slušných strán, ako sú KDH a MOST?
Toto je moja otázka a chcel by som v tomto prípade byť naozaj skôr vecný a bez toho, že by som išiel do nejakých osobných invektív.
Viete, keby tá diskusia bola radšej o tom, že kto aký ponúka program v oblasti životného prostredia, keby sme sa tu naozaj, keby sme tu polemizovali o tom, čo sa udialo na tom klimatickom samite. To by som bol rád. Lebo naozaj rezort životného prostredia je na Slovensku v úzadí a ja som z toho nie nadšený, pretože zelená ekonomika, zelený rast, to sú veci, ktoré podporujem.
Ale na druhej strane málo sa hovorí o tých veciach, ktoré minister Žiga a ministerstvo naozaj dosiahlo, a to sú veľké úspechy, či už je to ústavná ochrana vody, taká ústavná ochrana vody, taká ochrana vody, aká v Európe pomaly nemá precedens. To je veľmi dôležité. Alebo že sme opätovne ako štát prevzali kontrolu nad Vodným dielom Gabčíkovo nad, nad, v rámci kauzy, kde mám pocit, že sa jasne ukázalo, že došlo k podvodu práve počas pravicových vlád a naša vláda to dokázala zariadiť tak, že štát opätovne získava kontrolu nad verejným vlastníctvom, nad strategickým majetkom. To sú veľmi dôležité veci. Nehovoriac o tých protipovodňových opatreniach, o veľkom čistení Slovenska, veľkom upratovaní Slovenska. To sú programy. Alebo o európskych fondoch, to znamená, o 40 % sme navýšili investície do životného prostredia. O tom sa poďme baviť.
Keď sa budeme teraz tu líšiť ľavica a pravica v tom, kto má aký názor na tieto veci, na klimatický balík, na veci ohľadom vody, ohľadom strategického majetku štátu, tak vtedy budem v tej diskusii veľmi rád figurovať a nebudem sa hanbiť ani v prípade, že by tu Matovič niečo vrieskal, lebo to nikoho zaujímať nebude, budeme sa baviť odborne, politicky, programovo a vecne hodnotovo. (Potlesk.)
Ale pokiaľ tu riešime to, že či Matovič povie 75-krát alebo 76-krát slovo zlodej za svoj prejav, alebo či to navrieska, alebo to povie menej vrieskajúc, toto je naozaj úroveň, ktorú chceme udržať v parlamente, páni kolegovia z KDH? Teda tí tu nie sú, pardon, pán kolega z MOST-u jeden, pán kolega zo SaS, toto chceme? Takýto chceme, aby ten parlament fungoval? Nie, že nie?
Vy ste si to zažili sám. Matovič tu po vás hádzal striekačky. A zoberte si, ono to dosť devalvuje ten samotný, samotných tých cirkusantov to devalvuje, lebo on keď už raz hodí tú striekačku alebo to vrece striekačiek na Matoviča, na Poliačika, pardon, na kolegu Poliačika, tak potom nabudúce, aby zaujal médiá, už to nemôže byť iba vrece so striekačkami, už to musí byť aspoň na jeden vrece s heroínom alebo s kokaínom, aby zaujal. A čo bude ďalej?
Tak dneska jednak došiel v rifliach, teraz už je tu v tričku, v tričku s nadpisom, už to devalvuje. Čo pôjde ďalej, aby zase zaujal? Už na budúce dôjde v tričku, už médiá si zívajú, už ich to nebaví, no tak dôjde v trenkách. A potom keď už v trenkách, tak ja sa obávam toho, kde to skončí. A toto chceme? (Zasmiatie sa v sále.) Ako toto je tá devalvácia toho parlamentu, že on už, keď naozaj príde s niečím takýmto odpudivým, s prepáčením, prvýkrát, tak to už bude len a len horšie. A týchto ľudí chceme mať v parlamente znova?!
Teda ja pevne verím, že kolegovia Lipšic a Matovič dodržia svoje slovo, a keď nedostanú pod, dostanú pod 7 %, tak tu nebudú. Nebudú mi chýbať, poviem to úprimne, nebudú mi chýbať. Nie preto, že by som nechcel, aby tu vyjadrovali nejaké svoje názory, ale jednoducho preto, že pán Matovič spôsobuje veľkú traumu tomuto parlamentu tým, ako sa správa. Veľkú traumu. A to je niečo, čo by sme tu slušní ľudia, ktorí majú chuť hodnotovo diskutovať, nechceli vidieť. Bez ohľadu na to, že mu naozaj ďakujem, a to som už povedal viackrát, verejne ďakujem za to, že nás zbavil Radičovej, keď hlasoval proti Radičovej vláde. Ako nikto viac nepomohol SMER-u na Slovensku ako kolegovia Sulík a kolega Matovič. Nikto viac. Nikto viac, to si povedzme na rovinu. Ako veľké ďakujem, aj keď tu pán kolega Matovič nie je. Veľké ďakujem.
To isté platí aj pre nového lídra opozície, ktorým mal byť pán Procházka. Tak, viete, keď sa tu pán kolega, pán kolega Matovič dušuje tým, ako strašne ukazuje na podvody SMER-u, no schválne, koľko podvodov SMER-u dokázal? Nula. Žiaden. Jediný podvod, ktorý preukázal, bol podvod pána Procházku. Ako takéhoto opozičného politika, no nemilovali by ste ho? To je naozaj, ako my si môžme gratulovať k takémuto niečomu, ako je Matovič.
A to platí aj dneska. Tak keď sa tu postaví a vrieska vulgárne výrazy, no tak komu tým pomáha? Komu? Opozícii? Však celé Slovensko si chytá hlavu, že, preboha, toto je opozícia?! Nie, on tým pomáha nám.
Takže ja mu svojím spôsobom ďakujem, že zhadzuje opozíciu, len sa čudujem, že komparz mu robia práve kolegovia z opozície, momentálne jeden, lebo je tu iba jeden kolega z opozície. (Reakcia z pléna.) Aha, pardon, pán Zajac, stále na vás zabúdam, lebo tu musíte sedieť, takže ste tu v počte dvaja. Dvaja. (Reakcia z pléna.) Traja, výborne. Takže gratulujem. Gratulujem k tomuto, mimoriadne ste sa museli vyhecovať k takémuto výkonu z hľadiska účasti. Traja ľudia. Troch ľudí z opozície, ktorá zvolá schôdzu, zaujíma kauza kompy. Fantastické! Toto je niečo, budiž, dobre.
A teraz nebudem hodnotiť opozíciu a naozaj celé to jej štiepenie, celú tú jej depresiu, celú tú frustráciu, aj keď to štiepenie je naozaj humorná vec. Mám pocit, že tak, ako sa dneska štiepi, štiepi opozícia, tak takto, takto keby sa štiepilo v Iráne, tak už sú ďalšie sankcie na Irán, lebo to z toho bude možno výbuch atómovej bomby, z toho štiepenia.
To je proste neuveriteľné, že dokonca strana, ktorá má dvoch členov, kde už som myslel, že už sa nedá ísť ďalej, dvoch členov, ani jeden tu nie je, z SDKÚ mám na mysli, sa dokážu rozštiepiť ešte na dve strany, ktoré majú ten istý názov. Ja už len čakám, kedy sa aj strana Ľudovíta Kaníka rozdelí na Ľudovít a Kaník. (Smiech v pléne.) Ráno sa Ľudovít zobudí (potlesk) niečo povie, že sa mu nepáči v SDKÚ ten dĺžeň na Ú, a potom Kaník poobede povie, ale nie, ten dĺžeň tam musí byť. Toto je spôsob opozičnej politiky. A potom jasné, sú na smiech. Ja tomu úplne rozumiem. Sú na smiech a potrebujú to nejako prekryť.
A máte tu druhú stránku - vláda. Vláda zodpovedne, programovo hovorí o znižovaní nezamestnanosti, o ochrane ľudí pred dôsledkami migračnej krízy, o ochrane ľudí pred možnými potencionálnymi hrozbami z hľadiska terorizmu, hovorí o tom, aby sme prijímali sociálne balíčky, snaží sa nejakým spôsobom pomáhať ľuďom, dokonca aj tú kompu sa snaží riešiť spôsobom - pomôžme starostom, ktorí majú problém prechádzať cez Dunaj. Toto robí vláda. A do toho máte potom to glosovanie a také tie pubertálne rehlenie sa, vyskakovanie, vrieskanie, nadávanie a podobne.
Tak nech si občania sami povedia, či chcú mať na Slovensku po voľbách v marci serióznu programovú víziu, alternatívu, ktorá má naozaj sociálnodemokratické uchopenie, a môžeme sa stokrát baviť s pravičiarmi, že oni majú inú predstavu a tak ďalej, ale stále je to programová vízia, alebo tu chcú mať tento chaos. Chaos. Ľudí, ktorí naozaj nedokážu spolu ani koexistovať a naozaj sa dokážu spojiť, iba ak ide o to, aby si kopli do Roberta Fica.
Všimnite si, Bugár nevie prísť Matovičovi na meno, to vieme všetci, všetci, ktorí chodíme po týchto chodbách, že to on má až zimomriavky, jeho až trasie, keď vidí toho Matoviča, lebo to je proste človek, ktorým ale ľudsky opovrhujú viacerí z nás. Ale napriek tomu dokáže sa s ním spojiť, aj keď ešte mesiac predtým povedal, že ten človek klame, klame, klame, pán Bugár došiel, až zimomriavky mal z toho (povedané s úsmevom), našťastie tu neni Matovič, lebo keby tu bol Matovič, on by sem nedošiel (povedané so smiechom), ale napriek tomu, napriek tomu sa s ním dokáže spojiť, lebo Fico. Lebo Fico je dôvod, ktorý pravica má ako jediné niečo, čo ich stále spája.
Ale tento, tento, by som povedal, predsudok, alebo takúto nejakú, takéto lepidlo by ste si už mohli do budúcnosti odpustiť, lebo mám pocit, že aj pre pravicu na Slovensku by bolo zmysluplnejšie, keby sa venovala hodnotovej diskusii, venovala programu. A ja si vážim kolegov, ktorí majú tú chuť ďalej programovo diskutovať, ale nikdy si nebudem vážiť a nikdy si nedokážem vážiť ľudí, ktorí tu znižujú dôveryhodnosť tohto parlamentu, a to robia predovšetkým kolegovia, ako je pán Matovič.
Čiže dovoľte mi na záver povedať len to, že klub SMER - sociálna demokracia jednoznačne podporuje pána ministra životného prostredia nielen v tejto kauze. Nielen v tejto kauze, kde sa jasne preukázalo aj jeho slovami, že Matovič a jeho komparzisti zavádzajú, ale aj v tom, koľko urobil roboty pre Slovensko, vrátane ústavnej ochrany vody, vrátane väčšej kontroly štátu nad strategickým majetkom Slovenska, vrátane vybojovania väčšieho balíka peňazí pre Slovensko v rámci eurofondov a v ďalších a ďalších prípadoch. Pán minister Žiga si zaslúži našu vďaku, nie odvolávanie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.12.2015 o 14:52 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Otto Brixi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Kolegyne, kolegovia, mne je veľmi ľúto, že o úpadku tohto parlamentu už nehovoria iba psychické prejavy, a mentálne, pána poslanca Matoviča, ale, žiaľ, aj úroveň a účasť celej opozície, ktorá si zvolá, sebavedomo zvolá v piatok pred takto týždňom schôdzu, na ktorú absolútne nikto z nich nepríde. (Reakcie z pléna.)
Páni kolegovia, zvolali ste si schôdzu vy tým, že ste sa pod ňu podpísali. Je mi veľmi ľúto, že ľudia, ktorí v tejto krajine hovoria o tom, ako sa má vládnuť, ako túto krajinu treba spravovať, nemajú ešte v sebe ani toľko slušnosti, toľko bazálnej slušnosti, aby si prišli argumentmi obhájiť to, pod čo sa podpísali. Tu už nejde o to, či pán Matovič príde v tričku, alebo či príde v teplákoch, lebo na to sme si už zvykli, že tú úroveň sa z tohto parlamentu na strane opozície vytratila úplne. Tu už ide o to, že mnohí z vás stratili absolútne akýkoľvek kredit vyjsť na bilbord s čímkoľvek a čokoľvek ľuďom v tejto krajine hlásať, lebo po dnešku už na to nemáte právo mnohí absolútne žiadne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 15:20 hod.

JUDr. Ing.

Otto Brixi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:21

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. No, pán kolega, je mi úprimne ľúto, že si musel vystupovať pred prázdnou sálou a kolegovia z opozície nemohli na teba reagovať, lebo v jednej chvíli tu neboli ani traja. Tak reagujem na teba aspoň ja.
Odborné argumenty nemá kto počúvať, ani nikoho v podstate z opozície nezaujímajú. Všetci dobre vieme, že tu nejde o žiadnu kompu. Ide tu o využitie mediálneho priestoru na predvolebnú kampaň opozície. To je všetko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 15:21 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda a pán predsedajúci. Kolegovia z opozície, tí normálni, ktorí ste tu kdesi nablízku, prosím vás, buďte takí láskaví, nerobte komparz prekrúžkovávaniu OĽaNO v rámci jeho kandidátky. O nič iného tuná nejde, iba či tu bude Matovič, alebo Viskupič, alebo obidvaja, alebo Hraško, alebo Jano Budaj, alebo ja neviem kto ešte z týchto nových ľudí. Nerobte im komparz v tomto.
A týchto ľudí treba vyčleniť na okraj parlamentu a nie sa tuná baviť s nimi o nejakom probléme. Im nejde o problém. Im ide len a len a len o svoje krúžky.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 15:22 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:22

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No pár bodov. Som rád, že ste spomenuli toho Poppera, ja som na ňom vyrástol, neviem, či viete, ale pravidlá debaty stredoškolákov na Slovensku sú, tá debata sa volá debatný turnaj podľa Karla Poppera a má sa falzifikovať. Kým sa nefalzifikuje, tak vec platí.
Pre mňa zo súčasnej debaty zatiaľ platia tézy, ktoré boli prezentované na začiatku, pretože z reči pána ministra som ne..., ako tá refutácia neprišla. Vyvrátenie argumentov neprišlo. Dopočul som sa mnoho technických detailov. Jediná vec, ktorú dávam ako platnú tej opozičnej, teda v tomto prípade vašej strane, je tá vec s tým tunelom. Zatiaľ teda argumentačne, keby som to mal rozhodovať, tak vám to dám. Ale všetko ostatné, prepojenia, peniaze, zmanipulovanie tej súťaže, zatiaľ stále stojí na strane predkladateľov tejto schôdze. A ani vy, pán kolega, ste k tomu moc nepovedali.
Ale čo sme si mohli všimnúť z vášho vystúpenia, je, že čo sa vlastne stane z filozofa Blahu v momente, keď sa z omladiny smeráckej dostane najvyššie na kandidátke. Lebo doteraz teda ste mali tendenciu skôr sa vyjadrovať k veciam, ku ktorým ste mali odborne blízko, ale vidím, že odvtedy, čo ste najvyššie na kandidátke zo smeráckej omladiny, tak už vám vlastne pripadá úloha, ktorú doteraz viacej hral pán Martvoň, a to znamená obhájiť čokoľvek, s čím sem SMER príde, kým predtým ste boli kvázi nezávislý filozof, tak dneska už ste smerácky aparátčik. Trošku ma to mrzí, ale zrejme si na to už budeme musieť zvyknúť tu, to miesto si treba zaslúžiť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 15:22 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:24

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne kolegom, ktorí na mňa reagovali, a mám pocit, že jediné, na čo má zmysel reagovať z hľadiska veci, lebo jediný oponoval poslanec Poliačik.
Pán kolega, a však vy viete, že Popper hovoril o falzifikovateľnosti, to znamená, že keď máte, a to je tá demarkačná línia medzi vedou a konšpiráciami, alebo vedou a nevedou, že keď nie je niečo možné vyvrátiť v zmysle, že ani nedávate podmienky tomu vyvrátiteľovi, vtedy to neplatí.
No aké dal Matovič podmienky? Keď povie, že všetky spôsoby, ktoré my môžme urobiť, sú vlastne vopred odsúdené na zánik. Naše argumenty sú podľa neho vopred odsúdené na zánik alebo vopred zlé, lebo to hovorí minister. Dobre. Takže on hovorí ďalej, že ÚVO nemôže, nepoužije ako argument, lebo ÚVO je podľa neho nie nestranné. Ani NKÚ nie je nestranný, ani polícia nestranná, všetko, celý štát sú zlodeji a podvodníci podľa Matoviča.
Tak povedzte mi, nájdite mi spôsob, ako falzifikovať jeho obvinenia? Toto je práve Popperov argument, že pokiaľ takéto niečo neexistuje, tak sa prestávame baviť zmysluplne. A už len tárame, už len konšpirujeme, už len špekulujeme - a presne toto robí Matovič. A mne je ľúto, že vy, ktorý ste sa tiež kedysi hrali na nezávislého stredoškolského učiteľa, dneska straníte tomuto človeku. Toto je to smutné na vašom prípade.
Ja osobne som, viem oddeliť naozaj analytickú vedeckú prácu v oblasti dejín filozofie, v oblasti politológie, kde sa viem vyjadrovať nezávisle, a, áno, tu som ako politik, tu som, samozrejme, ako politik, ale nikdy by som sa neznížil k tomu, že by som o sebe dneska v parlamente povedal, že som nezávislý bloger. K tomu by som sa neznížil. Dneska som tu naozaj ako politik a vždy som to hovoril. A aj keď som neni členom strany SMER, som 38-ička na kandidátke.
Pani Remišová je jednotkou na kandidátke a v čase, keď písala svoj "nezávislý" blog a podpisovala ho ako nezávislá blogerka, bola sedmičkou na eurovoľbách kandidátke OĽaNO a bola pani podpredsedníčky Jurinovej poradkyňou. Nezávislá blogerka. Potom sme naozaj všetci nezávislí blogeri, "je suis" nezávislý bloger, všetci sme nezávislí blogeri a nikto z nás nie je politikom! Takto to fungovať nemôže.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.12.2015 o 15:24 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:27

Árpád Érsek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, asi je tu niekde. (Reakcia z pléna.) Je tu, dobre, ďakujem veľmi pekne.
Pán Blaha, nerád spomínam vaše meno a tiež nie som rád, keď vy spomínate moje meno, len chcel som vám povedať, že preto sme neboli v sále, lebo nechceli sme na vás zbytočne reagovať, lebo takú dobrú propagandu nám robíte HÍD-u, lebo furt nás spomínate, a myslím si, že to je pozitívne a nechceli sme vám to prekaziť.
Ešte pár vecí, vydržte. Nebývam na tom ostrove, ale mám tam jednu skoro unimobunku a tam chodievam, aby ste bol čiste v obraze, tak len toľkoto. A bol som aj niekedy, keď možno vy ste ani nežil, v reťazi, v tej živej reťazi, aby sme toto veľké, obrovské vodné dielo nepostavili tak veľké, ako je teraz, takže vy sa tu, asi vtedy ešte ste nežil, len toľko som chcel vám povedať. Ďakujem pekne.
Na základe toho, že, vážené kolegyne, kolegovia, bol som iniciátorom listu pánovi ministrovi 30. 9., vtedy, si myslím, nešla ešte volebná kampaň, to bolo ku koncu septembra, keď som interpeloval pána ministra, od ktorého som dostal odpoveď, a mal som tam 5 otázok, a dovoľte mi, aby som ich osviežil aj pánovi ministrovi, že o čo ide.
A dovoľte mi ešte raz tu povedať, pán Blaha už odišiel, že my nemáme problém s kompou, sme radi, že je tam väčšia kompa, rýchlejšia, tiež nechodí v hmle, vo vetre nechodí ani pri ľadoch nechodí, takže je tam novšia, zmestí sa na to viac áut, je to pozitívne.
My máme problém len s cenou. Čiže o nič iné tu nejde, a preto som sa pýtal aj pána ministra ako v bode č. 1: "Akým spôsobom prebehlo verejné obstarávanie?" Toto mám tu rozpísané. Dostal som na to odpoveď.
Ale dovoľte mi, aby som vám ukázal výpis z Obchodného registra. Tu je výpis z Obchodného registra tej firmy (rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), ktorá vyhrala a 1. júla začala prevádzku tohto obrovského diela na Dunaji, kompu. A môžem vám povedať, že činnosť na prevádzkovanie kompy, a to je presne verejná vodná doprava vykonávaná na vodných cestách Slovenskej republiky, medzinárodných rozsahov, nákladná doprava vnútroštátna a medzinárodná, získala len 21. 7. 2015, čiže ani sa nemohla zúčastniť podľa môjho názoru tendra, pretože nesplnila kritériá toho, čo potrebovala na prevádzku. (Potlesk.)
V krátkosti mi dovoľte ešte ďalšie veci. To som už spomenul, pán minister, že, samozrejme, táto prevádzka kompy a dlhé roky dozadu od roku 2014, tá nestála nikdy viac ako 500-tisíc euro. Vy ste teraz túto zákazku a viďte to tak, že vodohospodársky podnik objedná, vlastne Slovenský vodohospodársky podnik prevádzkoval túto kompu na objednávku VV. Bola tam podpísaná zmluva na 1 200 000 euro a ona to zvládla v roku 2014 za 700-tisíc niekoľko euro, čiže na tom získala určité finančné prostriedky, ktoré boli, konečná faktúra bola 710 386 euro, čiže milión dvesto, nejaká, nie provízia, nejaký zisk pre Slovenský vodohospodársky podnik z toho vyplynul, ale tieto peniaze ostali v dvoch štátnych firmách. Teraz vy tento zisk dávate súkromnej firme, ktorá teraz nebude prevádzku robiť za to, čo robil Slovenský vodohospodársky podnik, ale dali ste ju súkromníkovi, ktorej prevádzka kompy za rok vyjde na 1 600 000 euro, trojnásobný, trikrát predražené. A poviem prečo a vo faktickej som o tom hovoril a dovoľte, aby som prečítal: Priame náklady 649-tisíc, to sa týka starej kompy, spotreba nafty 129-tisíc, opravy za rok 2014, generálna oprava, výnimočná oprava motorov a tak ďalej stála 197-tisíc, mzdy, odvody 218-tisíc, odpisy 74-tisíc, dokopy, ak si to odrátame a, samozrejme, vnútropodnikové náklady 61-tisíc, čiže kompa v konečnom dôsledku bola prevádzkovaná za 513 174 euro. To je závažný moment, ktorý bolo treba povedať.
A preto mi dovoľte, aby som pokračoval, že síce tá kompa je väčšia, ale neni väčšia o 50 %. Tam je jeden rad ďalších áut, čo minister tiež povedal, ďalších 6 áut sa tam zmestí, čiže kompa je o 1/3 väčšia, ale je rýchlejšia, ale ako som už spomínal, nechodí ani za hmly, ani za vetru, ani za ľadoch, keď sú ľady, keď sú na Dunaji ľady. Takže o čo je väčšia, o to sa viacej ľudí dostáva na kompu. Ale otázka je tam, áno, vybudoval sa ten systém, ktorý púšťa dopredu tých, ktorí majú trvalý pobyt na ostrove, čiže oni majú vyhradený jeden koridor.
Ja by som sa rád spýtal pána ministra, koľko stál tento systém, ktorý tam vybudovali? Lebo nestretol som sa niekde s týmito finančnými prostriedkami, ktoré boli tam vynaložené rok predtým, jak nová kompa začala fungovať. Rok predtým, prosím vás pekne, obidve budovy na prístave v Kyselici a vo Vojke boli zrekonštruované, vybudované. Komu sme ich my zrekonštruovali, potom štát, aby ten, kto bude prevádzkovať kompu, na toto nemusel nejaké finančné prostriedky vynakladať? Asi áno. (Reakcia z pléna.)
Áno, vrátim sa k ľuďom. Vrátim sa k ľuďom. Áno, ľudia sú radi, že je tam rýchlejšia a väčšia kompa, samozrejme, prečo nie, ale aj to som vám povedal, pán minister, 8 rokov ste vládli, za 8 rokov ste dali jednu kompu novú tam tým ľuďom, čo ste sa práve dohodli na tom, keď bolo výjazdové rokovanie vlády v Gabčíkove, tam ste ľuďom sľúbili, že nie 1. júla začne kompa prevádzku, ale 1. januára. To nevyšlo, trošku ste to predĺžili do 1. júla, možno ste sám potrebovali čas na to, aby ste tieto formality s tou súkromnou spoločnosťou dali dokopy. To je môj názor.
Ďalej. Dovoľte mi, aby som sa vrátil k tej mojej interpelácii, ktorú som vám predložil, pán minister, a ďalší bod je, samozrejme: "Aká je efektivita vynakladania finančných prostriedkov štátneho podniku, keď z financií Európskej únie boli zaobstarané 3 pontóny?" Hovorím o tom, 3 pontóny: v Šamoríne, Hamuliakove a Čunove. Viac ako rok, pán minister, stoja tam pontóny a lode sú na nedohľadne. Vy ste povedali, že to zabezpečí nejaké občianske združenie Danubia a oni tam budú. Nikde nič nie je. Nefunguje. Rok tam stojíme, a napriek tomu to musí niekto strážiť, tie pontóny sú krásne vybavené a v jednej funguje už aj kaviareň a možnože s tým prenajímateľom kaviarne dotiahli ten pontón na to prístavisko, čiže prenajímateľ už bol hotový na tej najlepšej pozícii v Hamuliakove, kde máte aj vybudované parkovisko, a to som sa vás pýtal, že či je tam dodržané izolácia, aby, lapač olejov a tak ďalej, povedal ste, verím tomu, prečo by nebolo.
Ďalšia otázka bola. Aká efektivita nasadenia srbskej ťažobnej súpravy bagrovacím prácam, ktorá je už dva mesiace vyviazaná pri gabčíkovskej priehrade, 2 mesiace nerobí a neviem, koľko sa doteraz vyťažilo, koľko to stálo a prečo práve táto súprava, keď Slovenský vodohospodársky podnik má takú istú a ešte modernejšiu súpravu v Bratislave vyviazanú v doku.
Ďalšia otázka bola, pán minister, samozrejme, áno, hovorili sme o tom, výstavba mostu, výstavba, nie výstavba, ale možnosť, prevádzku tých tunelov, vlastne tých technických priepustí, ktoré sú pod touto hydrocentrálou, vlastne pod kanálom, a je ich vedľa seba päť. Tri sú pre vodu, cez ktorú sa prepúšťa voda, ak treba z jedného priesakového kanálu do druhého, a dve sú suché. Ja nehovorím, že toto je obrovský technický projekt, ale vypracoval ho človek, ktorý robí dlhé, alebo robil dlhé roky v Gabčíkove na priehrade, a je tu aj technický popis, čo všetko by bolo treba spraviť. On to povedal, že to by mohlo stáť 2,4 mil. euro, táto úprava, a bolo by vyriešené, minimálne osobná doprava, ktorá, samozrejme, na dva semafory môže chodiť celý rok, v zime, v lete, za hmly a tak ďalej. Otázka je, či technicky je toto zrealizovateľné, vy ste ukázal tu váš projekt, kde hovoríte, nie je. Ja myslím, že obidva nejakým spôsobom treba dať dokopy a možno z toho vyjde jeden normálny projekt.
Dovolím si vás len upozorniť, že dostali sme každý poslanec na mail určitý materiál, ktorý tu nechcem otvárať, že jak sa hospodári v týchto podnikoch, neviem, či ste to dostali, my to máme, môžem vám to posunúť, sú to rôzne zmluvy o tom, že na budove, ktorá je v Karlovej Vsi, koľko miliónov eura sa preinvestovalo, nejaká firma, ktorá sa tam stále objavuje. Ja to skúmať nebudem, ale moja otázka znie, sami dobre poznáte, že kameňolom v Bratislave v Devínskej je štyri roky, absolútne sa tam neinvestovali žiadne peniaze. Teraz je tu nejaký delimitačný protokol, na základe čoho vieme, že toto je na niečo pripravované.
Pýtam sa, pán minister, chcete to predať, chcete to prenajať? Lebo bol by som sa preto prihlásil aj ja, pretože, viete, začnú stavať rýchlostnú cestu R7 a D4, bude treba veľmi veľké množstvo kameňa, ktoré sa práve odtiaľ môže zobrať. Zatiaľ je to v takom štádiu, že je to trošku uspaté alebo nejakým spôsobom neoživené, kvôli tomu, že možno má na to niekto zálusk.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.12.2015 o 15:27 hod.

PaedDr.

Árpád Érsek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video