45. schôdza

9.5.2019 - 22.5.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

22.5.2019 o 11:44 hod.

doc. PhDr. PhD. MBA

Martin Klus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 10:11

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Čiže, kolegovia, kolegyne, opakovanie je matka múdrosti. Také zaujímavé, že tento bod som v podstate začínal v piatok na fajront nejakých 15 minút, včera na fajront nejakých 30 minút, teraz pred hlasovaním zase nejakú trištvrte hodinku, tak pomaly voda stúpa. Účasť sa nejako nepolepšila, je štvrť na jedenásť, pracovný deň, zvýšené platy poslancov bežia, posledný bod programu, najdôležitejší bod to programu, však platy sú dosť podstatné, ale nejako páni a dámy sa poschovávali opäť a zrejme sa tu hanbia byť, lebo sa boja asi, že im potom poviem, že koľko sa jako veľmi narobili, koľko návrhov zákonov predložili a tam teraz prišiel hrdina, ktorý schovaný pod balkónom vykrikuje a prerušuje, ale nemá tú odvahu si tu sadnúť, aby som ho konfrontoval s výsledkom jeho práce.
Takže, dámy a páni, keďže to je také prerušované, treba zopakovať asi podstatu. Spáchali ste, dámy a páni, a teraz v tomto prípade dovoľte, aby som sa prihovoril prázdnym stoličkám, lebo tých je tu dramatická väčšina, lebo vidím: raz, dva tri, štyri, päť, spolu so mnou šesť poslancov. To znamená 149 neprítomných, 140, pardon, 144 neprítomných, šesť poslancov momentálne je v sále. Kto je kde? Ty si hore na balkóne, ty si teraz verejnosť, takže dobre, sedem, čiže 143 poslancov neprítomných, tých, ktorí, alebo tí, ktorí sú zodpovední za to, čo sa tu spáchalo na jeseň minulého roku.
Predkladal som návrh zákona, aby tak ako každý jeden rok posledných iks rokov, aby platy poslancov boli zmrazené. A opakoval som argumentáciu, že poslanci si nezaslúžia vyššie platy dovtedy, dokedy Slovensko nebude hospodáriť, alebo vláda nebude hospodáriť, ktorú parlament má kontrolovať, samozrejme, podľa ústavy tak, že nebude naše budúce generácie, to znamená deti a vnúčatá, zadlžovať. Čiže momentom, keď vláda bude hospodáriť zodpovedne, tak ako múdrosť našich starých otcov a materí hovorí "zakrývaj sa iba takou perinou, na akú máš", to znamená, že budeme hospodáriť iba s tými peniazmi, ktoré od ľudí vyberieme a nebudeme zadlžovať ľudí, nebudeme zadlžovať Slovensko, nebudeme zadlžovať našu akciovú spoločnosť s názvom Slovenská republika, nebudeme zadlžovať naše deti a vnúčatá, nebudeme im dávať takto mlynský kameň na krk do budúcna, tak potom okej, nech platy poslancov rastú. S týmto argumentom som predkladal tento návrh, odhadujem, možno šesť, sedem, možno osem razy. Každý jeden rok na jeseň, aby sa platy zmrazili. Aby nerástli.
Takisto som ho predkladal aj 23. októbra minulý rok a veľmi dobre ste vedeli, a mnohí, bohužiaľ, ste sa tak ako nádejali, modlili, čokoľvek, že ten návrh nepredložím a teda už konečne tie platy vzrastú. Veľmi dobre ste vedeli, že keď za ten návrh nebudete hlasovať, aby platy poslancov zostali zmrazené, kým Slovensko nebude mať aspoň vyrovnaný rozpočet, že v tom prípade od nového roka platy, vaše platy raketovo porastú. A jednoducho vy ste to v pohode spravili. Vy ste v pohode spáchali podľa mňa zločin voči vašim vlastným voličom.
Nejde teraz o to, že či sú tu ľudia, ktorí si zaslúžia mať viac. Áno, sú tu aj takí, ktorí si zaslúžia mať viac. Lenže je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí by si v porovnaní s tým, čo robia ľudia naozaj, čo tu hovorí Blaha, blúzni, ľudia práce, na ktorých on zvysoka kašle, lebo aj on bol ten, ktorý si zvýšil plat o 1 500 eur, v porovnaní s tými ľuďmi je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí si tu nezaslúžia ani minimálnu mzdu. Vy si môžete povedať, ale však ľudia takto rozhodli, však my sme zvolení, my sme ich zástupcovia, ľudia nám dôverujú a práca poslanca, to predsa nie je vysedávať v pléne alebo predkladať zákony, to viete, to je, to je také, to je také, to je také poslanie.
Ale ja sa pýtam, čo počas toho poslania pre ľudí robíte? Nepreženiem, keď poviem, že priemerný koaličný poslanec, ale aj väčšina opozičných, strávi politickou prácou alebo poslaneckou prácou maximálne tri hodiny denne. Na druhej strane sú ľudia na Slovensku, ktorí keď majú prácu, čo stále nie každý má, strávia v tej práci v priemere, dobre, povedzme si osem hodín denne. Ale je státisíce ľudí, ktorí nedokážu z toho jedného platu uživiť tú svoju rodinu. Veľakrát preto, lebo tá matka je jednoducho slobodná matka, alebo ju opustil muž, alebo jej zomrel ten muž, alebo žena. A chcú tým svojim deťom dať nejakú budúcnosť. A z tej jednej práce si donesie minimálnu mzdu a po tej jednej práci ide do druhej práce. A po tej druhej práci ide ešte k rodine starať sa o tie svoje deti. A dokopy je rada, že donesie do tej rodiny možno 500 eur. A má na krku dve, tri deti.
Toto je obyčajný život ľudí na Slovensku. Takýto osud má státisíce slobodných matiek na Slovensku. Horko-ťažko donesú domov 500 eur, od muža sa dožadujú alimentov a vy, čo tu budujete dvanásty rok sociálny štát, na tie ženy kašlete. Vy im nepomôžete voči tým, čo im tie alimenty nezaplatia. Vy si zakrývate oči pred tým, že tí, čo platiť alimenty majú, v pohode klamú, že nemajú príjem, hoci sa vyvážajú na BMW. Vy im nepomôžete, vy necháte tých ľudí živoriť na úplnom dne a zároveň tým istým prštekom, čo tento systém držíte, tým istým prštekom si zahlasujete za to, že budete mať 1 500 eur mesačne len tak navyše. Len tak, lebo jednoducho máte tú moc. Na rozdiel od tej zodratej matky, ktorá ide z jedného zamestnania do druhého a potom domov do tretieho. A na koniec si donesie 500 eur poctivo zarobených, vy len tak, ťuk, 1 500 eur cinkne na účet, však sme radi, lebo máme tú moc. A ja sa pýtam, kde tá matka, tá slobodná matka, čo hrdlačí, čo sa nevie domôcť svojich alimentov, kde ona má to zázračné tlačítko? Kde ho má v tej svojej práci? Kde ho majú tie zdravotné sestry, čo stoja obetavo pri tých pacientoch? Kde pri tom lôžku je to tlačítko, kde si môžu oni zvýšiť plat? Sami sebe len tak o 42 %. Svedomie. Svedomie vám hovorí niečo? To slovo? S-v-e-d-o-m-i-e, osem písmen to má. Napíšte si to, prosím vás, niekam nad posteľ. Keď budete zaspávať, aby ste to videli a aby sa vám niečo vrátilo v mysli späť.
Vaše mamy, otcovia, babky, dedovia vás učili, že treba žiť poctivo a netreba okrádať ľudí. Ale keď človek na ulici hladný okradne druhého, áno, je to zlé. Nie je to správne. Ale keď človek, ktorý má plnú kasu, bohatý človek, poslanec Národnej rady, ktorý zarába 3 000 eur čistého, okradne svojich vlastných voličov, ktorým každú jednu chvíľu hovorí, ako mu strašne na nich záleží, ako strašne mu tu chce vybudovať sociálne nebo na Zemi a toto spácha, lebo má tú moc, tak to je miliónkrát väčší zločin, jako ten, čo si od hladu ukradne strapec hrozna v obchode. Ale toho chalana pošlete do basy. Ale čo spravíte so sebou? Vy ste z obliga, že? Vy ste čistí.
A ešte raz sa vás pýtam, ako sa za tejto situácie pozriete do očí tým státisícom slobodných matiek, ktoré ledva vyžijú z výplaty do výplaty? Ako sa pozriete tým státisícom nezamestnaných ľudí, ktorí naďalej, áno, na Slovensku sú. Nežite v eufórii, že teraz tu máme raj, každý má prácu, kto chce pracovať. No jednoducho ju nemá. Poviete mu, že však odíď z tej hladovej doliny a dôjdi do Bratislavy, tu tú prácu budeš mať. Ale on tam chce žiť, tam, kde sa narodil. Preto nám posiela Európska únia eurofondy, aby tieto nerozvinuté regióny sme zveľadili. A čo ste vy za 15 rokov s tými eurofondami urobili? Zveľadili ste svoje vlastné účty, nie tie regióny, aby tam bola práca, nie, aby tam bola diaľnica, teraz tuto diletanta Érséka, pred chvíľkou tu bol, dáte, že tri roky on má akože stavať diaľnice, tunel. Čo urobil? On po dvoch rokoch zistí, že vlastne ten tunel sa mu tam nestava. Kľúčová investičná stavba. Po dvoch rokoch dôjde na to, že jeho vlastne oni tam nestavajú. Celé Slovensko na to čaká. Tí ľudia tam zabíjajú hodiny v tých zápchach, zomierajú zbytočne ľudia. Len diletant, ktorý sa tu hrá na ministra, nič neurobí. Jak stavia teraz bratislavský obchvat? A to majú, táto strana má ešte ministra životného prostredia. On z bratislavského odpadu stava bratislavský obchvat. Úplne v pohode zo skládky sa vyváža sajrajt podľa nálezu aj s arzénom, áno, s rakovinotvornou látkou, a stava sa z toho obchvat. Zaváža sa pekne, zaleje sa s betónikom s asfaltom a bude to z obliga.
Jasné, keď Bugár mal jediný záujem ošáliť svoju vlastnú rodinu za pár korún... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
18.
Pán poslanec!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
19.
... za pár korún kúpiť pozemok.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
20.
Pán poslanec, keď neprestanete, preruším rokovanie.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
21.
A čo sa teraz také...? (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
22.
Prepáčte.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
23.
A čože som povedal Bugára?
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ja som na pretrase, alebo napríklad váš návrh zákona?
Nech sa páči.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
25.
Ja ho zdôvodňujem.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
26.
No tak toto nie je dôvod, ešte raz vás upozorňujem. Ja vám zoberiem slovo. (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
27.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Aha. Celé Slovensko teraz videlo dôvod pána Bugára, keď sa spomenie pán Bugár.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
28.
Lebo klamete, obyčajný klamár ste.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
29.
Áno, klamár ste vy.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
30.
Klamete, ochudobňujete Slovensko (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc (reakcia poslanca Matoviča: "Klamár ste vy."). Tristotisíc kilometrov urobila vaša matka, že? (Povedané súbežne s rečníkom.)


Matovič, Igor, poslanec NR SR
31.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Nezneužívajte, nezneužívajte svoje postavenie!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
32.
Ešte aj (reakcia poslanca Matoviča: "Neskáčte mi do reči.") vašu matku ste použili normálne na daňový podvod!


Matovič, Igor, poslanec NR SR
33.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Neskáčte mi do rečí! Neskáčte mi do rečí, podvodník!


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
No podvodník ste vy, daňový podvodník.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
35.
Áno, podvodník si ty, dobre? Neskáč mi do reči! (Povedané súbežne s predsedajúcim.)


Bugár, Béla, podpredseda NR SR
36.
(Povedané súbežne s rečníkom.) Vlastnú matku použiť, vlastnú matku použiť na daňový podvod.


Matovič, Igor, poslanec NR SR
37.
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Teraz tu hovorím o tom, že ste si zvýšili platy o 1 500 eur!
A nehanbíte sa za to a ešte tento človek vás kryje! Za čo si on zaslúžil?! Za čo si zaslúžili poslanci MOST-u - HÍD zvýšené platy?! Dobre, tak sa pozrieme na MOST - HÍD. Koľko návrhov zákonov, jak sa pretrhli v tej práci, že z roka na rok majú 1 500 eur navyše? Dvakrát viacej si pridali, jako tí ľudia všetci, čo tu robia, majú priemerný plat. Za celomesačnú robotu. Za to, že tu tie drísty, čo tu hovoríte, musia počúvať, prepisovať a chodiť vám okolo zadku. Zarobia 750 v priemere a vy iba tak si dáte 1 500 eur navyše, lebo máte moc, máte tlačítko, ktoré stačí stlačiť a už ste frajeri, lebo vy si to môžte dokázať, vy si to môžte urobiť.
A ja sa pýtam ešte raz, kde tie slobodné matky, ktoré hrdlačia a nemajú ani alimenty zaplatené, ledva uživia svoje rodiny, kde oni v tej svojej práci majú to zázračné tlačítko, ktorým si môžu zvýšiť platy? Je úplne normálne, aj vy toho máte plné ústa, že mali by byť koláče za prácu, alebo keď niekto chce niečo navyše, tak niečo by mal navyše spraviť. A pýtam sa, čo ste spravili navyše, milé prázdne stoličky? Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať, jedenásť, dvanásť, čiže 138 poslancov tu nie je, čiže 138 milých prázdnych stoličiek a dvanásť pánov poslancov a pani poslankýň, sa pýtam, čo ste urobili navyše, za čo si zaslúžite mať zvýšené platy o 1 500 eur voči minulému roku? Viete, čo ste urobili navyše? Nič.
Ešte na základe zákona, ktorý prijal Danko, lebo sa mu nepáčilo, že vám tu nadstavujem zrkadlo, tu trávite o dramaticky menej času ako predtým. Lebo keď sa niekto zapojí do rozpravy, môže hovoriť iba dvadsať minút. Keď niekto do ústnej, už iba desať minút. Áno, ja mám teraz výhodu, že som predkladateľ, tak môžem hovoriť, teda áno, zmilovali ste sa, možno aj do jedenástej. Ale neurobili ste navyše absolútne nič. A dali ste si za to odmenu 1 500 eur. A znova tu bol rok, kedy sa minulo viac, jako ľudia zaplatili tomu štátu a tí ľudia si vás volili preto, že máte zodpovedne hospodáriť. Mnohí z vás sa tu skrývate za Boha. Hovoríte, že za Boha, za národ, hocičo, my sme kresťania, kresťanská únia, kresťanská strana, hocičo. Ale kresťanské, keby že sa snažíte kresťansky robiť politiku, tak si pozriete v Biblii podobenstvo siedmich plodných rokov a siedmich neplodných rokov, chudobných. A viete, že dobrý hospodár sa stará o zverené hospodárstvo tak, že keď sú dobré roky, odkladá do špajze, aby mal na tie roky, keď budú roky zlé.
Vy v čase, keď Slovensko zažívalo dobré roky, ste zadlžovali, zadlžovali, zadlžovali, vykrádali našu spoločnú špajzu. A prídu na nás zlé roky a budeme mať problém. Slovensko mihnutím prútika sa môže vydať na grécku cestu a len preto, lebo vy ste chceli dni bohatšie kráľov. Lebo vy ste si povedali, že máte moc, máte to zázračné tlačítko.
A znova sa vás pýtam, ako, kde nájde ten učiteľ na tej základnej škole, ktorý zarobí 500, 600, 700 eur, kde on nájde, v ktorej triede, či v ktorom kabinete alebo v riaditeľni, kde nájde to zázračné tlačítko, kde si sám sebe môže zvýšiť plat? Povedzte mi. Odpovedzte mi na tú otázku. Kde nájdu pri tom stroji, pri ktorom robia mnohí, státisíce ľudí a robia tam dni a noci, robia tam soboty a nedele, robia tam na tri, štyri smeny, a robia jak mukli a tuto príde a tu to odložím, a tuto príde a tu to odložím, a robia to roky len preto, aby uživili ako tak dôstojne svoje deti, svoju rodinu. Kde títo ľudia nájdu pri tom stroji to zázračné tlačítko? Ktoré na tom stroji je to tlačítko, kde si oni sami sebe môžu zvýšiť plat iba tak o 1 500 eur?
Ja sa pýtam, kde máte svedomie?! A prepáčte alebo neprepáčte, že na vás kričím, prázdne stoličky, ale ja viem, že ste zalezení po kluboch a pozeráte. Čo hovorí vaše svedomie? Je toto v súlade s tým, čo hlásate?
Pani poslankyňa za SNS, ste tu jediná statočná z SNS. Hovoríte, že ste kresťanská strana. Ja sa pýtam, čo je na tomto kresťanské, prosím vás? Takto konajú farizeji, nie kresťania.
Ja sa pýtam pánov poslancov z MOST-u - HÍD, ktorí takisto hovoria, že - a sú ešte aj z EPP, v Európskej ľudovej strane - čo je na vašom obludnom, nemorálnom konaní, kedy sirotám dáte navyše mesačne 2,70 a sami sebe 1 500 eur, čo je na tomto obludnom, nemorálnom konaní kresťanské? Toto je podlé, amorálne, farizejské, lebo keď niekto sa skrýva za to, že je kresťan a na druhej strane kresťanov okráda, aj neveriacich okráda, keď okráda svojich vlastných voličov, tak je farizej a nie kresťan.
Je najvyšší čas, aby na Slovensku sa očistila sociálna demokracia, aby sme sociálnu demokraciu, ktorá tu je, nazývali sociálnou zvrhlosťou a amorálnosťou, lebo toto nie je sociálne cítenie, ale toto je sociálny bezcit. Je najvyšší čas, aby sme "slovenskú národnú straku" nazývali "Slovenskou národnou strakou", aby sme MOST - HÍD nazývali obchodníckou firmou, ktorá zneužíva maďarskú menšinu na Slovensku len pre svoje vlastné účty, pre svoje vlastné záujmy. Je najvyšší čas, aby sme každého, kto sa tu skrýva za kresťanstvo a zároveň takto obludné návrhy podporuje, aby sme povedali, že toto nie je kresťan v politike, lebo kresťan v politike má v prvom rade stáť za chudobnými, chorými a slabými. Ale vy stojíte pri sebe, pri vlastných účtoch, lebo chcete mať, ako som povedal, deň bohatší kráľov. A nemorálne zneužívate svoje vlastné postavenie. To, že máte tam ten, už pľujem, že tam máte ten gombík!
Chcem vás zobudiť, ľudia, prosím vás, zobuďte sa, spamätajte sa! Máte tu návrh zákona, stačí dnes za neho zahlasovať a môžete to vrátiť späť, to, čo ste spáchali na ľuďoch, to, ako ste ich podviedli, ako ste ich predali, ako ste zapreli to, čo vám vštepovali do hlavy otcovia, matere a starí rodičia, že nemá sa okrádať druhých ľudí. A to, čo by vám mala vštepiť do svedomia politická česť, že nemôžem predsa okradnúť svojich vlastných voličov, keď tam to tlačítko mám, tisíckrát viac sa musím zamyslieť, či ho stlačím.
Chcem, aby sa vo vás zobudilo to svedomie, aby ste upratali doma. Niekam ste ho skovali. Keď ste ho dali predsedovi strany do trezoru, aby vám ho tam strážil, aby sa náhodou nezobudilo, tak si ho vypýtajte späť. A buďte tými poslancami, akými by ste mali byť, tak ako ste tu sľubovali na ústavu, že vždy budete hlasovať v súlade so svojím svedomím a presvedčením. Ale keď chcete hlasovať so svedomím, musíte sa na neho pozrieť. Musíte sa s ním konfrontovať. Musíte sa rovno pozrieť na seba do zrkadla a opýtať sa každé ráno seba, či som včerajší deň prežil tak, ako sa tvárim, či som ho prežil ako sociálny demokrat, ktorý by mal byť sociálne cítiaci s najchudobnejšími. Či som ho prežil ako kresťan, ktorý by sa mal vždy starať iba o chudobných, chorých a slabých v prvom rade, lebo bohatý, zdravý a silný sa o seba postará sám. A keď túto otázku si každé ráno v zrkadle zodpoviete, že ste to urobili, tak vtedy ste svoje svedomie objavili.
Ja vám nezávidím tých 1 500 eur, aby sme sa pochopili. Veľmi rád by som bol, dobre, dohodnime si systém, ako je normálne vo firmách, kto sa koľko narobí, nech má. A nehovorím to preto, že som predložil najviac návrhov zákonov. Dal som si spraviť rešerš, 186 ja. Mám tu MOST - HÍD, tak sa môžeme pozrieť. Pán Adamčík nula. Za tri roky nula návrhov zákonov. Ten človek, keď to poviem jazykom pána generálneho prokurátora, sa tu pregrciava, pretrtošil tri roky. Neurobil nič a v pohode si stlačí tiež gombíček, 1 500 navyše, cink, lebo však ráno ide do roboty, pozrie sa asi do toho zrkadla, či je fešák, príde ku kľučke a povie mu kľučka "dobré ráno, pán poslanec, ako sa vyspinkal, pán poslanec, dobre vám to svedčí, tuším, ste zase pribrali". Ale čo urobil? Nula návrhov zákonov. Ja 186. Najviac zo všetkých vás. Sám som predložil viac zákonov, ako trikrát klub MOST-u - HÍD. Potom sa, samozrejme, nečudujem, že tu nejaký predseda poslaneckého klubu, ani neviem, či vlastne je, ale predseda strany je, že ma chce zastaviť, že sa mi vyhráža, že keď budem pokračovať, tak ma zastaví a preruší, lebo má tú moc. Toto je presne to, čo sa hovorí absolútna moc skorumpuje a absolútna moc skorumpuje absolútne. On má nado mnou absolútnu moc. Môže stačiť tlačítko a vypne ma. Lebo sa mu nepáči, že by som hovoril o jeho kšeftoch, o pozemkoch pod diaľnicou... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, keby som mal tú absolútnu moc, tak už dávno nehovoríte.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jasné. Takisto ako vy máte absolútnu moc nad vašimi voličmi, ľudia vám dali to právo rozhodovať a vy ho zneužívate. V tejto veci ste ho zneužili. A ešte raz, ja vám nezávidím. Keď sú tu ľudia medzi nami, pome nájsť systém, že tu budú ľudia, ktorí budú mať päťtisíc, ale budú tu aj ľudia, ktorí budú mať minimálnu mzdu, ako Adamčík. Nula návrhov zákonov? Za čo, prosím vás, ten človek by mal mať 1 500 eur navyše? Ako sa ten človek dokáže pozrieť tým státisícom slobodných matiek do očí, ktoré ledva živoria, ktoré ledva prežívajú? Ako sa dokáže pozrieť do očí tým chudákom, čo sú čisto iba na hmotnej núdzi a majú 63 eur mesačne? Šesťdesiat tri eur mesačne. Áno, my sme štát, ktorým tým najchudobnejším, úplne, úplne na zemi padnutým, ktorí mnohí z nich tam nie sú preto, že sa tak slobodne rozhodli, ale preto, že sa to stalo. Jednoducho nemajú to v rukách. V tom regióne nie je práca, alebo ju stratili, alebo jednoducho nie sú schopní ju vykonávať. A my im dáme 63 eur. Ale tu gazda, čo za tri roky nepredloží jeden návrh zákona, si sám sebe povie, že on chce mať o 1 500 eur viac. Tisíc päťsto deleno šesťdesiat, keď dobre počítam, 25? Tisíc päťsto deleno šesťdesiat tri, aby som bol spravodlivý, 24-krát. Dvadsaťštyrikrát viac si nadelí za svoju ťažkú prácu, že nerobí nič, navyše, v porovnaní s tým, čo niekto musí žiť celý mesiac, 63 eur. Nehanbíte sa?
Teraz prijmete návrh zákona, že do dôchodku sa berie iba do tretieho dieťaťa. Keď už matka na Orave má štyri deti, to už za to nepatrí za to štvrté dieťa zvýhodnenie. Ne, ne, ne, však to už, to už je určite nejaká zvrhlíčka, už má štyri deti. Keď ich tam má päť, čo je úplne normálny štandard na Orave, to jej za to zvýhodnenie nepatrí, lebo to už musí byť veľmi veľká zvrhlíčka. A keď ich tam má náhodou desať, to už si asi poviete, že fú, to už je asi, to už si asi odkukala od Kollára. To už vôbec jej nepatrí, že má desať detí a poctivo ich vychováva a každé jedno chodí do školy a snaží sa, aby každé jedno bolo prispievateľom do sociálneho systému. Týmto matkám napľujete do očí. Lebo si poviete, že áno, stálo by to nejaké peniaze navyše a to nie, to si už nezaslúžia, lebo to iba do troch detí dáme zvýhodnenie, ale keď už štyri, päť, šesť, sedem, osem, desať ich poctivo na tej Orave vychová a nie sú tam Rómovia, preto vám hovorím tú Oravu, ten príklad. V Dolnom Kubíne je jedna rómska rodina, aby ste sa pozreli znova do zrkadla. Tak im nedáte. Im nepridáte. A sami sebe 1 500 eur navyše.
A mrzia ma aj tí ľudia, ktorí pri tom hlasovaní hlasovali tak, že sa tvárili, že sú tu akože neprítomní. Bohužiaľ, mrzí ma to, že aj naša bývalá kolegyňa pani Dubačová dnes zo strany Progresívne Slovensko - SPOLU, návrh predtým tu bola, návrh potom tu bola, ale keď sa hlasovalo o zmrazení platov, zrazu tu nebola. Mrzí ma, že aj náš bývalý kolega z Kresťanskej únie Vašečka, takisto návrh predtým tu bol, návrh potom tu bol, ale keď sa hlasovalo o tom, že si nemá zvýšiť plat, zrazu vytiahol kartu, akože tu nie je, aby história si to nepamätala. Ale história si pamätá hlasovania pred, aj po. A ja ich tu mám, páni a dámy.
Slovensko nie je Amerika, nie je Nemecko, kde každý má relatívne dobrý, dobrý príjem, alebo ľudia na Slovensku nemajú také príjmy, ako sú ľudia, aké majú ľudia v týchto štátoch. Absolútna väčšina ľudí za celomesačnú prácu, celomesačnú zvyčajne hrdlačinu dostane 500 eur v čistom. A teraz pome naozaj počítať. Hovoril som vám predtým, že priemerný poslanec, a myslím, že to nikto z vás nebude spochybňovať, ktorý tu berie tú politiku tak trošku na ľahkú váhu, ale je to väčšina poslancov v tejto sále, politikou trávi, alebo svojím zamestnaním trávi tri hodiny denne. Tri hodiny denne je približne trikrát menej, ako je priemerný pracovný čas ostatných ľudí. Ale zároveň ste si povedali, že musíte mať 4 000 eur čistého. Štyritisíc eur čistého deleno priemerný plat, povedzme, že sedemkrát. Aj to tak je, niečo povedzme deleno sedem je nejakých 550 eur, možno 570. Čiže sedemkrát viac zarábate, vy ste sa rozhodli, lebo máte to tlačítko, že budete zarábať sedemkrát viac za trikrát menej roboty. Sedemkrát viac, to je sedem, aby ste to videli, za trikrát menej roboty. Inak povedané, matematika nepustí, ste si povedali, že vy za hodinu práce alebo mesiac práce si zaslúžite 3 x 7, to znamená 21-krát vyššiu mzdu, ako priemerný váš volič. Nič? Stále svedomíčko v pohode, v klídku v trezore u predsedu strany? Nehanbíte sa za to? Mrzí ma tá falošná kolegialita. Som vám to prekazil predminulý rok.
Možno si potom pamätáte, to také slávne videjko poslanca Fica z Afriky. Kde teda natáčal rozhorčený, že čo si to tí poslanci urobili, že to sa musí vrátiť späť. Už vtedy ste to chystali. Na poslednú chvíľu som vám to prekazil. A teda Fico, keď sa povyhrážal, lebo zistil, že to sa vysvetliť nedá, tak teda dobre, stiahli ste chvost. Už vtedy ste boli, s prepáčením, na mňa nasratí a nenávideli ste ma. A ja chápem a akceptujem vašu nenávisť, keď ma chcete nenávidieť kvôli tomu, že vám beriem peniaze z vašej peňaženky. Ale ja nechcem nič iné, iba chcem základnú spravodlivosť voči ľuďom. Lebo chcem, keď chcete mať viac, aby ste od ľudí alebo ľuďom vyargumentovali, za čo si zaslúžite viac, lebo týmto sú oni konfrontovaní, tí ľudia práce, ako ich nazýva tuto komunista Blaha, za ktorých sa skrýva a takisto hlasoval za zvýšenie o 1 500 eur.
Chcem, aby na vás platil rovnaký meter, lebo to je základná axióma demokratickej spravodlivej spoločnosti, že spravodlivosť platí pre všetkých rovnako. Nemôže byť to, že nejaká kasta sto päťdesiatich ľudí, keď má to tlačítko, si môže kedykoľvek zvýšiť plat o 42 %, lebo sa dohodnú niekde hentam v salóniku, ale tí ľudia to tlačítko tam nemajú. Čiže keď sa chceme pozrieť ľuďom spravodlivo do očí, keď chceme, aby oni prišli aj k týmto voľbám, k tým eurovoľbám, aby dôverovali politickým stranám a svojim reprezentantom, nemôžeme im predtým pľuť do očí a potom sa im líškať bilbordami alebo volebnými gulášmi, alebo krásnymi spotmi.
Progresívne Slovensko, spomenul som, Martin Poliačik takisto. Mrzí ma to. Všetkých ľudí, ktorých tu majú, zrazu podporia si vyššie platy. A ja by som chcel, teda, keď už majú tých 50 spotov niekde na internete, nech ľuďom vysvetlia, že toto je to lepšie, toto je to Progresívne Slovensko, ktoré nám sľubujú. Takisto by som to chcel od vás, páni a dámy, z MOST-u - HÍD, aj z SNS, aj zo SMER-u, skúste si ešte dnes, môžte do polnoci si dávať reklamu. Skúste si natočiť teraz spot a dajte tam tri vety, prečo si zaslúžite o 1 500 eur navyše. A buďte tí frajeri! A zaplaťte na to 100 eur! Nech sa to ľudia dozvedia, nech vaši voliči vedia, že si za tým stojíte. Skúste to vyargumentovať. Keď tu tento návrh predkladám, nikto sa neprihlási do rozpravy, všetci tíško čušíte a spoliehate sa na to, však ho to prestane baviť, dá nám pokoj, nejako to prehryzeme, nejako nám povynadáva a však potom ho to prestane baviť, vybijú sa mu baterky a, a znova bude všetko v poriadku.
Aj teraz ste sa spoliehali na to, že tú tému už neotvorím. Ale čakal som, lebo ste mi to zrušili vaším hlasovaním, ste mi to zrušili na aprílovej schôdzi, kedy som ten návrh zákona mal a vy ste si odhlasovali, že nie, ešte neuplynulo šesť mesiacov, ešte sa o tom nemôže hovoriť. Lebo jednoducho vám je nepríjemné počúvať pravdu častejšie ako raz za šesť mesiacov. Tak som si počkal, kedy tá doba uplynula a dnes môžem slobodne našťastie v tejto veci aspoň hovoriť, kým ma Bugár nezastaví. Neviem, či, prečo mi pípa čas.
Čiže mysleli ste si, že to prebolí, že ma to prestane baviť a že vás nechám na pokoji. Ale vy ste spáchali amorálny čin voči svojím vlastným voličom, voči tým sirotám, ktoré som spomenul. Sirotám, ktoré neprišli o svoju mamku a otca preto, lebo chceli, ale preto, že tak osud im to doprial. A niektoré prišli pre otca a mamku preto, lebo oco a mamka hrdlačili. Niektoré prišli o otca a mamku preto, lebo vy ste ich nechali v štichu, lebo ste dovolili, aby tu fungoval hazard do aleluje, aby tu malo pár ľudí z toho biznis a jednoducho ten oco si to hodil, lebo zadlžil tú svoju rodinu. Niektorí neprišli pre svoju mamu preto, lebo chceli, ale preto, že tých osem opatrovateliek chodilo do toho Rakúska a potom havaroval ten vodič pri tej Prievidzi s nimi a tie deti sú dnes siroty. A vy ste týmto sirotám, ktorých mamy museli odísť, utiecť zo Slovenska za prácou, lebo vy ste im ju na Slovensku zobrali, tak vy týmto sirotám, páni veľkomožní, na Vianoce ako Ježiško im dáte, že 2,70 a ešte očakávate, že vám napíšu asi nejaký ďakovný list alebo nejaký ďakovný mailík do poslaneckej schránky, tak vy týmto sirotám zvýšite platy o 2,70, nie platy, ale sirotský dôchodok, o 2,70, ale samým sebe v tom istom čase o 1 500 eur. Tisíc päťsto deleno 2,70 je koľkonásobok? Približne 550-násobok. Samým sebe ste si dali 550-krát viac ako jednej sirote, ktorá za to vôbec nemôže, že prišla o svojho otca, že prišla o svoju mamu alebo prišla o svojich obidvoch rodičov.
Pán Vavrek, myslím, že sa voláte, z MOST-u - HÍD, je to smiešne? Ste z rómskeho etnika a veľmi ma mrzí, že pri takejto téme sa práve vy usmievate a rehocete. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika žije v absolútnej chudobe. Absolútna väčšina ľudí z vášho etnika zarába výrazne, výrazne menej, ako ostatní ľudia na Slovensku. Priemerný Róm, odhadujem, aj tí, čo sú na sociálnych dávkach, aj tí, čo robia, majú mesačný príjem možno 200 eur, priemerne, možno. A vy sa smejete, keď vám hovorím, že vy ste si dali o 1 500 eur navyše len tak, lebo však môžete.
Pán Vavrek, keď sa chcete smiať, choďte aspoň tam do salóniku sa skovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... lebo pre mňa je to urážajúce.

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Ani neviete, o čom hovorí, a jednoznačne už ho kritizujete. Čo ste za človeka? Vy len urážať viete, nič iné!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ešte raz, zapájate sa do debaty teraz, alebo čo využívate, aký inštitút?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Taký, na ktorý, ja si myslím, že pri vás každý má právo.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Jednoducho, keď nadstavím zrkadlo vášmu konkrétnemu poslancovi, dobre, tak mu nadstavím konkrétnejšie zrkadielko. Pán Vavrek Štefan, rómsky to poslanec predložil až dva návrhy zákonov. Ale bez problémov, ale tromfol, samozrejme, suseda z MOSTu - HÍD, ktorý predložil až... (K rečníkovi pristúpil poslanec Marček a položil na rečnícky pult tabletku. Smiech v sále. Slabší potlesk.) Dobre, choď, choď preč. Dobre? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán Matovič!

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Pozreme si teraz tuto na hrdinu Marčeka, dobre? Ako hlasoval. Čiže ten, čo si myslí, že teda je najväčší geroj, najväčší hrdina, najlepší, najlepší poslanec na planéte, lebo ho prijali na Kryme, joj. Tak sa pozreme, že ako si zahlasoval tento poslanec za svoje vlastné platy. Pán poslanec Marček proti, až proti tomu zmrazeniu. Nieže sa zdržal, nieže sa tváril, že tu nie je, ale on natvrdo, lebo že on si zaslúži, tvrdí. Lebo že on si zaslúži. Proti. Čo si to ten Matovič dovoľuje? A teraz chudák vytiahol tabletku, čo asi denne užíva, a mi doniesol, že aby som si dal ja. Však ináč by si ju nenašiel chlapček, nie? Však vytiahol si z vačku, lebo si musíš dať asi každé ráno, že? (Reakcia z pléna.) Vieš čo? Tiež sa môžeš smiať, koľko chceš, 2,70 si dal sirotám a samému sebe za absolútne nulový výkon 1 500 eur mesačne.
Pozreme si, koľko predložil tento pán poslanec návrhov zákona. Čiže nájdeme si, nájdeme si nezávislých či nezaradených, či čo sú to? To sú tí charakteri, ktorí najprv kandidujú za jednu stranu a potom to zobchodujú. Čiže poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov, hľadáme, Marček Peter, wau, predložil za tri roky tri návrhy zákonov. Ešte raz, som číslo jedna podľa tohto porovnávania, ja som predložil 186 návrhov zákonov za tú istú mzdu, ako má on, 186 a henten hrdina tabletkový mi predložil tri návrhy zákonov. Ešte raz, 186 deleno 3. To znamená čo? To je 62-krát viac som predložil návrhov zákonov ako on? A on sa ešte smeje, keď hovorím, že spáchal amorálny čin voči voličom. A ten človek, ja neviem, sa mi zdá, že ešte aj kandiduje. Ľudia, keď ho chcete podporiť, dajte mu krúžok, normálne mu teraz urobím zadarmo reklamu. Myslím, že je na nejakej kandidátke, je prvý. Dajte mu krúžok, zmilujte sa nad ním, nech vidí, aký je Pán Boh na Zemi, jak ho ľudia za to majú radi, že si za 63-krát menšiu robotu jako ja nadelí 1 500 eur navyše. Jemu to nevadí, ale mne to vadí.
Ale ešte raz. Nie preto, že by som závidel tým, ktorí si to zaslúžia. Nie aby som závidel tým, ktorí sa narobia, ale pome potom zaviesť pravidlá také, ako platia v súkromnej sfére. Také ako platia na normálnych ľudí práce, ako ich teda ten komunista Blaha nazýva. Pre nich platí, koľko urobíš, toľko máš. Keď chceš navyše, ukáž čo si urobil navyše. Taký zvyčajný vtip, alebo vtip, taká odľahčená průpovídka vo firmách je, keď príde zamestnanec za zamestnávateľom, povie mu, že šéfe, mohli by ste pridať, tak zamestnávateľ povie, no však pridaj. Čiže niečo za niečo. Keď urobíš viac, dostaneš viac. A toto mi tu vadí! Je tu absolútna väčšina ľudí, ktorí nerobia nič a ešte raz, nehovorím, nejsú to moje slová, ale sú to slová váženého generálneho prokurátora Trnku, absolútna väčšina ľudí sa tu pregrciava, pretrtoší alebo prestravuje pomaly do dôchodku, jako tu bol taký Přidal, to bol úplne taký typický príklad toho. A nechcem hovoriť, že aj ten, čo predsedá, ale zase by ma vypol, ale, čiže absolútna väčšina ľudí tu nerobí nič. Nezaslúžia si ani, alebo zaslúžia si maximálne minimálnu mzdu, ale bez problémov si nadelíte o 1 500 eur navyše. A toto mi vadí! Rovnostársky prístup, ktorí sa dohodnete v salónikoch, že počúvaj, ticho, ticho, ticho, nikto to nebude otvárať a keď to nikto neotvorí, to, čo navrhol Danko pred dvomi rokmi a aj teda túto jeseň, keď to nikto neotvorí, tak to začne platiť. Ale keď to zase ten blázon otvorí, tak zase bude smola a zase to nejako platiť nebude, alebo budeme musieť niečo spraviť. Tak jako pred tými dvomi rokmi ten Fico z tej Afriky, s videjkom.
Ale teraz, čuduj sa svete, premiérovi Ficovi z Afriky strašne vadilo, aby si poslanci zvýšili platy, lebo zistil, že to sa ľuďom nedá vysvetliť. Ale keď sa z neho stal poslanec Fico, jako hlasoval? Ozaj, pozrime sa na neho, nie? Zdržal sa, nemal názor. Čo sa stalo? Iba to, že to Matovič predkladal? On nemal názor teda, že či si zaslúži po tom, po tých dvanástich rokoch budovania sociálneho štátu, po vražde Jána a Martiny, ľudí, ktorí doplatili iba na to, že ste dovolili rozkrádať štát? Že ste dovolili mafii ovládnuť štát, mafii ovládnuť policajné prezídium, NAKU, prokuratúru. Tak on nemal názor, on sa zdržal, on nepodporil návrh, aby sa platy zmrazili. Čiže vedome pomohol tomu, aby mal o 1 500 eur navyše. Pán poslanec Fico, veľký to hrdina.
Máte možnosť to vrátiť späť. Predkladám návrh zákona, aby sa poslancom zvyšovali platy presne tak isto, ako sa zvyšujú platy zamestnancom na Slovensku. Každý rok, plus-mínus niekedy v marci, najneskorej začiatkom apríla, vieme o tom, o koľko rástli mzdy zamestnancov na Slovensku a presne o toľko isto by rástli platy aj poslancom. Technická. (Rečník si napil.) Ale neprekladám ho tak, aby to začalo platiť odteraz. Predkladám ten návrh zákona tak, aby sme platy vrátili na úroveň, v akej boli v decembri minulého roku, to znamená na plus-mínus tritisíc eur v čistom a aby tento rok, aj budúci, aj ďalší, každý jeden rok sa nám platy zvýšili presne o rovnaké percento, o koľko vzrastú platy zamestnancom, keď teda tak silou mocou chcete, aby vám platy rástli. Ale bude to ako-tak fér. Dobre, budete mať to zvýšenie vyššie v absolútnej hodnote, že teda 4 % plus-mínus, pri predpokladanom raste platov bude z vašich platov alebo z našich platov navyše nejakých 120 eur. Ľudia, pri ich platoch to bude výrazne menej, samozrejme, lebo z nižších platov 4 %. Ale bude to, povedzme si ako-tak fér a verím, že aj vy sa potom dokážete svojím vlastným voličom pozrieť do očí. Neviem, akých máte voličov, ale ja by som sa svojím vlastným voličom, ak by som takéto niečo spáchal, čo ste spáchali vy, pozrieť do očí nedokázal. Možno vašim to nevadí. Možno vaši si myslia, že však tie peniaze sa tlačia niekde, že to Fico, či poslanec Fico chodí po nociach tlačiť niekde do podzemia Národnej banky a že vlastne on je taký dobrý, lebo, lebo takto to funguje. A tak vám to vlastne nevyčítajú.
Veľakrát som sa pri poslancoch, či pardon, pri voličoch SNS a SMER-u stretol s tým, aj MOSTu - HÍD, že však kradnú všetci a oni už majú nakradnuté, oni už nebudú viacej kradnúť, a preto budem voliť ten SMER alebo toho Bugára alebo to SNS, lebo oni už nakradli a oni už nebudú viac. A viete, že to je klamstvo, a vy tým ľuďom to nepoviete, že to tak jednoducho nie je, že keď raz jednoducho kradne v malom, bude kradnúť aj vo veľkom. Keď raz niekto zistil, že môže ukradnúť, okradnúť ľudí o 1 500 eur jedným stlačením tlačítka, že takisto amorálne sa bude správať, keď dostane možnosť ukradnúť miliardu alebo sto miliónov. Keď dostane možnosť urobiť biznis so štátom iba preto, lebo má tie informácie, lebo tuto kamarátovi povie, keď niečo bude, keď sa budú kupovať nejaké pozemky pod diaľnicu, povedia, kúpim od rodiny a potom to predám a zarobím na tom pol milióna. Jednoducho, keď niekto raz to svedomie odloží niekam a nepriznáva sa k nemu, tvári sa, že to je nejaký oblud, to je nejaký jak Randall a Hopkirk, že to je ten nejaký ten druhý, s ktorým nechce mať nič spoločné, že to je nejaký prízrak, ktorý do politiky nepatrí, tak potom začne robiť takéto amorálne činy. A možno pri niektorých z vás to začne tým, že stlačí to tlačítko, že tých 1 500 eur si sám sebe nadelí. A potom nabudúce, keď už bude konfrontovaný, keď mu niekto ponúkne úplatok, tak si povie, že však prešlo mi tých 1 500 eur a predsa nebudem okrádať svoju vlastnú rodinu a zobere ten milión alebo dva alebo desať. Lebo však svedomie už nemá a v tej politike sa nenosí. Ale ja túžim po Slovensku, kde v parlamente bude elita národa.
Hovoril som to včera a poviem vám to aj teraz. Som presvedčený, že ak by sme zobrali laso poriadne dlhé a hodili ho kdekoľvek na Slovensku, hovorím kdekoľvek, a aby teda ste boli z toho zhrození, poviem aj na tom Luníku IX, a hodíme tam to laso a do neho dostaneme 150 ľudí a dáme ich sem, tak tí ľudia sa budú správať morálnejšie, ako sa správate vy.
Prepáčte, zovšeobecňovanie, dobre hovorím, ako sa správate vy, hovorím preto, lebo sú tu jednoducho ľudia, ktorí sa amorálne správajú, ale v tomto prípade sme ako inštitúcia, ako parlament, ktorý, ku ktorému by ľudia mali vzhliadať. Na jednej strane nás mrzí, že príde 13 % ľudí k voľbám a hovoríme, že ľudia sa nezaujímajú o voľby, že ľudia vlastne politikou pohŕdajú a žijú si svoj vlastný život. Ale čudujete sa im? Naozaj, čudujete sa im? Ja keď si neviem niečo predstaviť, tak sa, snažím si to predstaviť očami, alebo vžiť sa do, do roly toho druhého človeka, ktorého nedokážem pochopiť a potom sa mi to zvyčajne podarí, keď sa pozriem jeho očami na to.
Ak vy by ste sa dnes vžili do očí svojich vlastných voličov a vedeli by ste, že oni ledva prežívajú a niektorí z nich majú iba tú, tú hmotnú núdzu, že majú 63 eur, že niektorí z nich nemajú prácu, niektorí z nich majú dávku v nezamestnanosti, že niektorí z nich, teda áno, sú slobodní rodičia alebo sú rozvedení, ledva prežívajú, že niektorí z nich sú starodôchodcovia a majú, a majú trápne, smiešne dôchodky, pri ktorých ste roky, roky, roky, roky, roky čakali, kým väčšina z tých ľudí umrie a potom, aby ste sa znova zahrali na Ježiška, že im niečo pridáte.
Ak by sa vžili do situácie a kože ľudí, možno aj vašich teda voličov, matiek, ktoré sa starajú o svoje postihnuté dieťa sedem dní v týždni 24 hodín denne, a vy im dáte 200 eur na mesiac. Ešte raz, dvesto eur na mesiac dáte matkám, ktoré sa starajú o postihnuté dieťa sedem dní v týždni dvadsať štyri hodín. Ale samým sebe iba preto, lebo tam máte to tlačítko, máte tú moc a myslíte si, že ste bohovia na Zemi, že vás ľudia sem poslali preto, aby ste to spáchali, si dáte 7,5-krát viac, ako tej matke za dvadsaťštyrihodinové služby sedem dní v týždni a štyri týždne v mesiaci.
Nič to s vami nerobí? Žiadne svedomie? Znova príde ten návrh zákona a ukáže tuto Maznáčik, že zdržať sa alebo proti? Zdržať sa je, tuším, takto, proti je tak. Nedokážete ani pri tomto návrhu zákona hlasovať v súlade so svojím svedomím, ako ste sľúbili na ústavu? Alebo naozaj vaše svedomie vám hovorí, že vy si za tú preťažkú prácu, ako som tu povedal, pána Adamčíka nula zákonov, jeho suseda dva zákony z MOST-u - HÍD, môžem pokračovať potom prípadne ďalších, ak máte záujem. Ak neviete, ako ste sa narobili, prihláste sa, ja vám poviem, ako ste sa narobili, mám tu všetko vytlačené.
Ak si naozaj teda ale stojíte, že pri tejto vašej ťažkej-preťažkej práci, pri ktorej mnohí iba hlasujete podľa toho, ako vám prikážu, s voličmi sa nestretávate, ich problémy nepočúvate, žiadne riešenia nenavrhujete, žiadne zákony nepredkladáte, v rozprave vystúpite iba vtedy, keď to dostanete ako spravodajca napísané a prídete sem prečítať štyri vety, tak keď napriek tomu vaše svedomie vám hovorí, že si tých 1 500 eur navyše zaslúžite, tak je mi vás ľúto.
Ale ja vám chcem naozaj úprimne pomôcť, lebo chcem, aby ľudia na Slovensku boli hrdí na svoj parlament, aby boli hrdí aj na svojich poslancov, ale aby mohli byť hrdí aj na cudzích poslancov, ktorých v živote nevolili. Lebo vtedy, keď ľudia budú dôverovať inštitúciám, keď budú dôverovať parlamentu, keď budú dôverovať svojej vláde, prezidentovi, ak budú vedieť, že či to je už môj poslanec, alebo nie je môj, nikdy nepodľahne pokušeniu, že si sám sebe nadelil 1 500 eur navyše, tak vtedy tí ľudia budú chodiť aj na tie voľby. Vtedy prídu aj na tie eurovoľby a budú, budú vás voliť, lebo budú vedieť, že ich neokrádate v základnej veci, čo ste im sľúbili.
Peniaze sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. Platy sú najcitlivejšia vec a veľmi dobre to viete. A vy napriek tomu arogantne, drzo to ľuďom spravíte. Pred Vianocami nadrzovku a sirotám dáte 2,70 v tej istej chvíli navyše.
Väčšina dôchodcov využíva pri platbe svojich platieb účty za elektrinu, plyn, kúrenie tzv. SIPO. Viete asi, čo to je na pošte. Vy ste ho zdvihli ľuďom od nového roku o 530 % tento poplatok. O 530 %. Čiže ľudia platia tým pádom 6,3-krát viac, ako platili predtým za ten poplatok. Ale sami sebe v pohode 1 500 eur navyše. Ľuďom ste zvýšili ceny plynu a elektriny o 6 %. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.5.2019 o 10:11 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:06

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dávam procedurálny návrh, aby sa Národná rada uzniesla podľa § 24 ods. 8 zákona o rokovacom poriadku, aby 45. schôdza Národnej rady skončila po oznámení výsledkov tajného hlasovania o opakovanej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu s tým, že nedorokovaný bod programu tejto schôdze sa zaradí ako posledný bod programu schôdze Národnej rady so začiatkom 18. júna 2019.
Odôvodnenie. Všetci poslanci Národnej rady, ktorí predložili zákony, ich predkladali v presne určenom poradí. Pán poslanec Matovič si ako jediný vyberá a zneužíva a vyberá si, kedy bude chcieť predložiť svoj návrh zákona. Minulý týždeň, keď som predsedal schôdzi, prišiel o 18.22 hod., tu sedel a keď prišiel tento bod programu na rad a neboli tu kamery, novinári a nemohol tu predvádzať svoje cirkusanstvo, tak odišiel (potlesk) len preto, aby mu ten bod prepadol. (Doznievanie potlesku.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

22.5.2019 o 11:06 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 11:44

Martin Klus
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Príjemný dobrý deň prajem všetkým. Dovoľte mi, aby som vás oboznámil o zápisnici o výsledku tajného hlasovania o návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré sa konalo dnes 22. mája 2019.
Na tajné hlasovanie o návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky bolo v opakovanej voľbe vydaných a poslanci si osobne prevzali 141 hlasovacích lístkov, teda na voľbe bolo prítomných 141 poslancov.
Po vykonaní tajného hlasovania overovatelia Národnej rady Slovenskej republiky spočítali hlasy a zistili, že v tajnom hlasovaní o návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky v opakovanej voľbe všetci poslanci odovzdali hlasovacie lístky. Zo 141 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 6 hlasovacích lístkov neplatných a 135 platných.
Podľa platných hlasovacích lístkov overovatelia zistili nasledovné, budem, ak dovolíte, čítať len priezviská. Prvé číslo je za, druhé číslo proti, tretie číslo zdržali sa hlasovania:
- Katarína Čechová 30, 58, 47,
- Ladislav Duditš 3, 74, 58,
- Anton Dulak 4, 75, 56,
- Libor Duľa 4, 75, 56,
- Michal Ďuriš 11, 66, 58,
- Dagmar Fillová 13, 72, 50,
- Boris Gerbery 1, 76, 58,
- Martina Jánošíková 38, 57, 40,
- Monika Jurčová 23, 58, 54,
- Vieroslav Júda 13, 71, 51,
- Eva Kováčechová 38, 59, 38,
- Štefan Kseňák 1, 74, 60,
- Michal Matulník 38, 62, 35,
- Peter Melicher 1, 76, 58,
- Soňa Mesiarkinová 10, 71, 54,
- Partik Palša 73, 32, 30,
- Edita Pfundtner 22, 63, 50,
- Zuzana Pitoňáková 46, 53, 36,
- Radoslav Procházka 17, 66, 52,
- Peter Straka 49, 52, 34 a
- Robert Šorl 47, 54, 34.
Na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných hlasov a teda poslancov a poslankýň. Overovatelia konštatujú, že v tajnom hlasovaní v opakovanej voľbe boli za kandidátov Ústavného súdu Slovenskej republiky zvolený konkrétne len jeden kandidát, a to Patrik Palša, ktorému touto cestou overovatelia blahoželajú.
Keďže nebol zvolený potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky vykoná sa nová voľba. Overovatelia poverujú svojho člena Martina Klusa oznámiť tento výsledok hlasovania Národnej rade Slovenskej republiky, čo som práve učinil.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie

22.5.2019 o 11:44 hod.

doc. PhDr. PhD. MBA

Martin Klus

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video