90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:05 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:29

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne Monika, za tvoje, za tvoj vstup do tejto rozpravy. Rovnako som dnes bola potešená s tlačovkou pána štátneho tajomníka Klimeka a veľmi ma potešilo, že Slovensko dodržiava maastrichtské kritériá a je to vlastne aj výsledok práce Igora Matoviča na poste ministra financií, a preto myslím si, že aj tieto atómovky, ktoré, ako teraz nazývame, atómovkami nie sú, pretože vlastne spravoval verejné financie tak, aby sme mohli aj tento návrh zákona podporiť a mamám vlastne pomôcť vyrovnať platy teda žien a mužov. Spomenula si, že je dnes svetový deň zdravotných sestier. Ja každej sestre vyjadrujem svoj obdiv a rešpekt, že sa starajú o nás pacientov a chcela by som teda aj tebe zablahoželať, že si vlastne aj v parlamente nezostala len poslankyňou Národnej rady, ale si aj sestra a veľmi nám pomáhaš v prípade, že máme nejaké problémy zdravotné. Takže veľká vďaka a blahoželám ti k dnešnému sviatku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2023 o 15:29 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:31

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, ďakujem vám, milí kolegovia, všetkým za krásne blahoželania, aj mojim kolegyniam, pretože si to naozaj zaslúžia, aj keď ony mnohokrát povedia, že áno, pochvaly, úcty a všetkého slovného je pekné, že sa nám dostáva, ale chceme dostať aj naozaj to finančné ocenenie, ja som opäť rada, že sme aj toto začali presadzovať, že naozaj po prvýkrát v histórii, po niekoľkých iks desiatich rokoch sa stalo to, že aj sestry, pôrodné asistentky, ale aj všetci zdravotnícki pracovníci majú ohodnotenie za roky praxe, za to, koľko sa obetovali, za tú ich prácu, za tú ich námahu, pretože vieme, že tá práca je skutočne ťažká a nie každý aj napriek finančnej motivácii, keby bola akákoľvek, nedokáže tú prácu vykonávať. Takže ešte raz veľká vďaka.
A osobitná vďaka naozaj patrí zvlášť Igorovi Matovičovi, že dokáže na tomto politickom boji vydržať tie útoky a ten tlak, ktorý je, pretože prichádza naozaj z rôznych strán a nemá to jednoduché aj v tom blízkom kruhu, ale ten motív dokázať bývalej garnitúre, že nás tu klamala niekoľko iks desať rokov, lebo financie na to boli, lenže keby sa nebolo kradlo, tak je pre všetkých a dosť, a nie tým, že teraz oni strašia ľudí, ako my nevieme vládnuť. Toto je jasná ukážka, a takisto všetkým kolegom poslancom, či už je to z takej strany alebo z takej strany, ďakujem za každý jeden hlas, ktorý podporí tento návrh zákona a ktorý už aj v minulosti podporil všetky tieto dobré zákony, či už sa to týkalo rodičovského bonusu pre našich dôchodcov alebo pre matky s deťmi, alebo tehotným ženám.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2023 o 15:31 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:33

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Milé kolegyne, milí kolegovia, hnutie OĽANO od svojho začiatku presadzuje prorodinnú politiku a tento zákon je toho opäť dôkazom. Keď nastúpi budúca mamička na materskú dovolenku a zotrvá na nej tri roky, prípadne sa narodí ďalšie bábätko, tak aj dlhšie. Jej kolegovia alebo kolegyne ju za ten čas mnohokrát predbehnú v kariérnom raste, a tým pádom aj vo výške príjmu.
Týmto návrhom nielenže pomôžeme matkám detí do 15 rokov, ktorým sa určí špeciálna výška nezdaniteľnej časti mzdy, čo ich oslobodí od platby dane z príjmu do výšky cca 2 000 eur mesačne v hrubom, ale aj celým rodinám, ktorým sa takto zvýši ich celkový rodinný príjem a tým aj životná úroveň. A tú chceme zvýšiť aj mladým ľuďom.
Mnohí mladí začínajú pracovať už od 15 rokov. Privyrábajú si a takto pomáhajú svojim rodinám alebo sebe. Neskôr už myslia na svoju vlastnú rodinu, no stáva sa, že vo väčšine prípadov ich príjem je nedostatočný, aby sa mohli osamostatniť. Často sa sťažujeme, že mladí odchádzajú do zahraničia za lepšou prácou a lepšími platmi. Vďaka tomuto návrhu zákona im vieme ponúknuť vyšší príjem a tým ich aj motivovať k tomu, aby ostali na Slovensku, pracovali tu a založili si potom svoju vlastnú rodinu. Pre mnohých to môže byť veľký krok k tomu, aby sa či už matkám, alebo mladým žilo na Slovensku lepšie, a presne toto chceme od začiatku.
Túto nedeľu budeme oslavovať Deň matiek. Je to, tento deň sa oslavuje vždy druhú májovú nedeľu, je to symbolický medzinárodný deň, ktorý má svoju historickú hodnotu. V tejto súvislosti chcem povedať, že žena je darkyňa život. A som hrdá na to, že práve OĽANO na toto myslí. V rámci prorodinných opatrení sme schválili tehotenský príspevok od 13. týždňa tehotenstva, presadili sme príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa, znovu sa zaviedol príspevok pre dieťa, ktoré nastúpi do prvého ročníka. Prídavok na dieťa sa od januára mesačne zvýšil na 60 eur. Od januára sa zvýšil daňový bonus podobne ako prídavok na dieťa, a to až dvojnásobne, zo sumy 70 eur na dieťa na sumu 140 eur na dieťa. Dnes tu máme na stole tento ďalší zákon na podporu prorodinnej politiky. Ja by som povedala, že ide o tzv. zákon za mamy bez daní. A ja predpokladám, ž pravdepodobne v utorok možno budeme o tomto hlasovať a skutočne som zvedavá, ako sa poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí tu sedíme v pléne, k tomuto postavia.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

12.5.2023 o 15:33 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:36

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Vážené kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, vážený Igor Matovič, predkladateľ tohto veľmi dôležitého zákona, vážený pán spravodajca, mnohí moji predrečníci spomenuli vo svojich príspevkoch, že hnutie OĽANO je prorodinné hnutie a od začiatku sa snaží pomáhať rodinám na Slovensku. V našom prorodinnom balíčku sa snažíme eliminovať tzv. sankciu za materskú. Ženy sú v spoločnosti diskriminované nielen na platoch po nástupe do zamestnania, ale aj na svojich dôchodkoch. Patrím medzi ženy ročníkov 1957 a 1963, ktoré pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku sme mali neprávosť, ktorá vznikla, ktorá nám vznikla, 150-tisícom poškodených žien bola vyplatená finančná kompenzácia v celkovej výške 438 miliónov eur v závislosti od skupiny, do ktorej spadajú. Aj toto je výsledok práce poslancov Národnej rady v tomto období.
Tak ako moja predrečníčka spomenula rôzne prorodinné opatrenia, tak ich je veľmi veľa, zvýšili sme prídavok na dieťa na 60 eur, zvýšili sme daňový bonus na dieťa na 140 eur, od mája dostane 500-tisíc detí príspevok na stravu 2,30 eur denne. Zvýšili sme rodičovský príspevok na 412 eur, vyplácanie rodičovského bonusu pre 800-tisíc dôchodcov v celkovej výške 250 miliónov eur. Rodičia, ktorí majú štvrté dieťa, dostanú jednorazovo plnú výšku príspevku takmer 830 eur, dva týždne plateného voľna bude pre otcov, aj keď matka poberá súčasne materskú. Čiže tých možností a tých príspevkov, ktoré sme vlastne dali rodinám, je veľmi, veľmi veľa.
Ženy dostávajú, tak ako spomenul aj pán predkladateľ vo svojom vstupe a potom aj ďalej, že dostávajú iba približne 82 % z mužovej mzdy. Toto číslo zaradilo Slovensko na šieste miesto krajín Európskej únie s najväčším rozdielom medzi platmi žien a mužov. Deje sa to aj napriek tomu, že to zákon zakazuje a tu môžeme vlastne to pomenovať, že to je vlastne tá sankcia za materskú. Rodové stereotypy sú odrazovým mostíkom k tomu, že ženy sa skôr zamestnávajú v menej platených pracovných pozíciách, je to už v zdravotníctve alebo v sociálnej oblasti. A ženy matky za to, že sú matkami, sú v spoločnosti diskriminované, práve tento návrh zákona túto diskrimináciu odstraňuje. Napríklad na Slovensku je takým rozšíreným predsudkom domnienka, že ženy až okolo 30 rokov chcú mať deti, pretože s ich kariérnym rastom sa teda nepočíta automaticky a stávajú sa zamestnankyňami druhej triedy. Rozdiel medzi zárobkom muža a ženy je v priemere takmer 20 %. Na pôde Európskeho parlamentu sme veľakrát aj s kolegyňou Záborskou tieto témy diskutovali, aj s našimi kolegami, a veľakrát možno zostalo len pri takých výzvach pre Slovensko, ale práve tento návrh zákona je nielen výzvou, ale je skutočným naplnením aj našich tých teda príspevkov, ktoré sme mali napríklad na pôde Európskeho parlamentu.
V nedeľu 14. mája bude Deň matiek, ďakujeme našim mamám za všetko, čo pre nás robia, a myslím si, že schválenie tejto Matovičovej atómovky by bolo najkrajším reálnym darčekom pre všetky mamy na Slovensku a verím, že kolegovia zahlasujú za tento návrh a sankcie za materskú budú mamám eliminované.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

12.5.2023 o 15:36 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:40

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Ďakujem mojej kolegyni, že opäť zhrnula všetky tie benefity a bonusy, ktoré sa nám podarili, za ktoré teda naozaj chcem všetkým poďakovať, pretože ďakovať treba stále a neustále a takisto aj chváliť takýchto predkladateľov, ktorí predkladajú takéto všetky prorodinné a pro... by som povedala, prospoločenské zákony. A ešte mi nedá to, že je to vlastne aj to, že vyšla táto rozprava na takéto, vlastne pred víkendom, kde bude vlastne krásny sviatok Deň matiek a ešte raz takisto k Medzinárodnému dňu sestier teda by som chcela povedať aj to, že škoda, že mne nevyšiel predložiť zákon v tento deň na oslavu ako sestier, ktorý predkladám v Národnej rade v súvislosti takisto s uznávaním tej rodičovskej dovolenky do rokov praxe a materskej, pretože to je zase jeden z tých pilierov, kde zároveň namotivuje zdravotníckeho pracovníka, aby sa vrátil do toho ťažkého prostredia a odstránili sme tú nespravodlivosť, kedy vlastne diskriminujeme ženy, ktoré sú na materskej a nezarátava im to vlastne ako keby do ohodnotenia potom. Takže skutočne som rada, že tieto zákony sú tu a ďakujem hlavne teda mojej predrečníčke, teda ktorá vystúpila v rozprave, za jej prínos.
Veľká vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2023 o 15:40 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:42

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pre vás, ktorí sa sústredíte na rozpravu, tak som vám chcel povedať, že hokej zatiaľ je 2 : 1, takže môžem pokračovať ďalej (reakcia spravodajcu), áno.
Chcel by som pripomenúť opäť, lebo som vystupoval len v úvodnom slove, čo sledujeme týmto návrhom zákona, ale keď tak pozerám, že teraz by sme si mohli možno niečo aj odhlasovať všeobecným súhlasom, keďže tu opozícia vôbec nie je prítomná. Čo poviete, máte nejaký dobrý návrh? Všeobecným súhlasom, premyslite si.

Pčolinský Peter, podpredseda NR SR
Ak má niekto procedurálny návrh, samozrejme, má možnosť, stačí, že jeden zakričí nie, napríklad ja, a potom... (Vstup predrečníka.)

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Ty by si určite nekričal nie. (Reakcia z pléna: „Predsedajúci nemôže sa k tomu vyjadrovať.")

Pčolinský Peter, podpredseda NR SR
Predsedajúci má takisto hlasovacie právo. (Reakcie z pléna.)

Matovič, Igor, poslanec NR SRN
Najprv musíme odhlasovať, že predsedajúcemu zoberieme slovo, alebo hlasovacie právo, nie? (Povedané so smiechom.)

Pčolinský Peter, podpredseda NR SR
To neviete, to neviete, nakoľko Národná rada nie je uznášaniaschopná.

Matovič, Igor, poslanec NR SRN
Ale určite predsedajúci by nebol taký zlomyseľný, že by nepodporil dobrý návrh. Takže vymyslite nejaký, neni sú tu, takže teraz je ten čas.

Pčolinský Peter, podpredseda NR SR
Koaličná zmluva už neplatí, pán poslanec.

Matovič, Igor, poslanec NR SRN
Však nejde o koaličnú zmluvu, ide o zdravý rozum.
Takže v tomto návrhu zákona, ktorý chcem predstaviť aj v rozprave, tak sledujeme tri ciele. Idem od konca tentokrát. V poslednom chceme predĺžiť daňovú výhodu alebo daňový bonus pre rodiny s deťmi aj po skončení roku 2024, keďže teda nebola vôľa predtým odhlasovať túto zmenu na dlhšie obdobie, takže v tomto prípade, ak by sme schválili túto časť zákona, tak 200 eur na dieťa by platilo aj ďalej. Inak povedané, toto hlasovanie nebude len o zvýhodnení matiek a mladých ľudí od daní, ale bude to aj o predĺžení poskytovania 200 eur na dieťa do budúcna, aj teda od roku 2025. Tým chcem len upozorniť poslancov, ktorí by z rôznych dôvodov chceli hlasovať proti alebo nepodporiť tento návrh zákona, že budú hlasovať aj proti veľmi populárnej zmene, ktorú táto, táto vláda presadila. Budú hlasovať proti predĺženiu podpory 200 eur na dieťa aj teda od roku 2025. Ešte raz, chcem ich na to upozorniť, aby to veľmi dobre zvážili, lebo určite by sa im do kampane nezišlo, aby sme na nich mohli ukazovať prstom, že deťom chcú zobrať 200 eur.
Druhá časť, zase idem od konca, je daňové zvýhodnenie mladých ľudí do 25 rokov, aby nemuseli platiť dane. Veľmi zjednodušene, prvých 15 rokov do dovŕšenia 15 rokov, dieťa pracovať na Slovensku legálne nemôže za mzdu, alebo teda byť zamestnané. Od dovŕšenia 15 rokov do dovŕšenia 25 rokov by dieťa pracovať, alebo teda mladý človek pracovať mohol bez platenia de facto akýchkoľvek daní, keďže tam navrhujeme rovnaký princíp ako pri matkách, teda približne do 2 000 eur by žiadnu daň mesačne platiť nemusel, ak by náhodou mladý človek zarábal viac, ktorých je teda veľmi málinko, tak tí by platili dane len z toho, čo zarábajú nad 2 000 eur. Prečo v prípade mladých ľudí navrhujeme takéto zvýhodnenie? Tak je to z dôvodu, že chceme, aby mladí ľudia zostávali na Slovensku, aby si šťastie nehľadali niekde v zahraničí a aby sme im zatraktívnili možno aj teda to prvé zamestnanie alebo teda to zamestnanie, kým dosiahnu vek 25 rokov.
Jeden z vás, neviem, kto tu vystupoval v rozprave, povedal aj veľmi, myslím, že to bol Karol Kučera, povedal aj veľmi zaujímavý dôvod, ktorý, na ktorý som zabudol, alebo nie že dôvod, ale efekt, ktorý, ktorý takéto daňové zvýhodnenie prináša. Či to je už pri mladých ľuďoch alebo pri matkách s deťmi, tak je to efekt eliminovania takého čierneho zamestnávania. Lebo dnes, keď si zoberieme, že koľko vlastne je, poviem tak, že z ceny práce koľko ide štátu, veľmi zjednodušene, že štátu, hoci teda to je Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa aj finančná správa, každý si z tej mzdy zoberie niečo, alebo teda z ceny práce. Tak to dosahuje zaokrúhlene 50 %. Čiže približne 50 % z ceny práce ide, ide štátu. V tomto prípade, ak sa odpustí daň, tak zase veľmi zaokrúhlene, by to bolo niekde okolo 36 %, alebo kebyže chceme veľmi zjednodušene hovoriť, dnes ide z ceny práce polovička štátu a po novom by išla približne tretina alebo niečo viac ako tretina by išla štátu. A to znamená, že tá atraktivita klamať, kde vlastne ľudia sú zamestnaní mnohokrát na papieri minimálna mzda a ostatné ide bokom alebo teda majú výrazne menej napísané na papieri a ostatné ide bokom, alebo majú naschvál práve kvôli tomu, aby zamestnávateľ ušetril dane, odvody, s čím sa čiastočne jasne, samozrejme, podelí s tým zamestnancom, tak sú aj také prípady, kde sa vlastne na papier napíše štvrtinový úväzok, polovičný úväzok, ale v skutočnosti ten zamestnanec robí na celý úväzok.
V prípade, ak teda to zaťaženie, daňové, dramatickým spôsobom klesne, lebo z polovice na tretinu je to naozaj dramatický pokles, tak v týchto prípadoch, či teda pri matkách s deťmi alebo do 15 rokov, alebo pri mladých ľuďoch do 25 rokov, by ten tlak alebo motivácia zamestnávateľa podvádzať bola výrazne, výrazne nižšia. A tým pádom platí to, čo povedal Karol Kučera v rozprave, že by sa eliminovala tá šedá ekonomika, alebo eliminoval by sa ten, ten nelegálny tok, tok financií medzi zamestnancami a zamestnávateľmi, čo je, samozrejme, v prospech verejných financií a, samozrejme, je to v prospech aj samotného zamestnanca, keďže vlastne určite si skôr dokáže vybaviť či už pôžičku, alebo hypotéku, keď má oficiálny príjem, ako keď to berie, berie bokom. Samozrejme, takisto platí, že ak budú mať oficiálny príjem možno práve kvôli tomuto daňovému zvýhodneniu vyšší, tak sa im to premietne aj v čase, keď budú mať trošku viacej rokov, v starobe, na dôchodku, lebo jednoducho ten oficiálny príjem sa im, keď bude vyšší, tak sa im viacej napočíta do dôchodkového nároku.
Čiže pri mladých ľuďoch preto, aby sme ich motivovali, aby tu zostali, preto, aby sme ich motivovali alebo demotivovali, aby nechodili na vysokú školu len preto, lebo sa chcú nejako tak ponevierať a aby sme zatraktívnili v podstate ten čas do 25 rokov ísť radšej pracovať, čo určite by pomohlo aj kvalite vysokých škôl alebo teda celkovo kvalite vzdelávania a, a samozrejme, že teda aj verejným financiám, lebo pre verejné financie je určite lepšie, ak mladý človek pracuje ako keď dva, tri roky strávi na vysokej škole, ale dopredu vedel, že však vlastne on ani tú vysokú školu urobiť nechce, lebo jednoducho na to nemá. Takže radšej nech takýto človek sa zapojí do pracovného pomeru, bude platiť opäť zase dane, odvody pre štát, z čoho zase môžme financovať možno aj teda samotné toto opatrenie.
Pri mladých ľuďoch, samozrejme, že sú teda to aj dôvody typu, že im chceme zatraktívniť to obdobie, kedy, kedy môžu pomáhať svojim rodičom, lebo teda najmä pri takých rodinách, ktoré žijú z ruky do úst, sú tie deti skôr tlačené do toho, aby išli brigádovať, tak tieto deti by sme tým pádom zvýhodnili, čiže je to v podstate zároveň aj cielená pomoc. Zrejme synáčik nejakého zbohatlíka, ten si to užíva, ten tak ľahko pracovať nepôjde, keď má 15-16 rokov, a preto je zaujímavé vlastne akože aj zvýhodňovať takýmto daňovým spôsobom alebo zvýšením de facto nezdaniteľnej časti základu dane takéto deti, lebo vlastne tá pomoc končí v rodinách, ktoré to potrebujú.
Čiže mladí ľudia do 25 rokov, a teda ten tretí, alebo prvý návrh, ktorý je v tomto zákone, sú mamy bez daní. My sme si aj po celom Slovenku vylepili bilbordy, dnes sa ma pýtal jeden redaktor, že prečo vy ste vylepili vopred bilbordy mamy bez daní. No tak jednoducho vedieme kampaň, aby sme vytvorili verejný tlak, aby politici, a teda najmä chlapi v tejto sále, lebo ja neverím, že sa tu nájde žena, ktorá bude hlasovať proti, ale najmä chlapi, ktorí majú vždy na Deň matiek plné ústa toho, ako im na matkách záleží, aby počas tohto hlasovania zadosťučinili tým svojim slovám alebo sladkým srdiečkovým statusom a kvetinkám, ktoré ľuďom rozdávajú. Pellegrini vraj bude niekedy cez víkend rozdávať v Michalovciach ružičky, tak som fakt zvedavý, že jako by sa potom pozrel do očí tých, tých žien, ktorým bude rozdávať ružičky, keď v utorok bude hlasovať proti týmto ženám a nepodporí ich daňové zvýhodnenie. Takže bude to taká, taký lakmusový papierik na to, ako to chlapi v tomto väčšinovo, výrazne väčšinovom úzkom parlamente myslia úprimne s matkami, a teda, že či sa za ne len skrývajú, keď potrebujú naháňať hlasy, alebo tak keď reálne pre ne niečo môžu urobiť, tak že či to aj naozaj reálne urobia.
Prečo navrhujeme, aby matky alebo mamy dane neplatili, no preto, lebo si to jednoducho zaslúžia, nemali by byť trestané, tak to pekne veľmi zdôrazňovala naša kolegyňa Zitka Pleštinská, kde hovorila o tom, že netrestajme ženy za to, že sa rozhodli byť matkami a de facto to, že tu naozaj desiatky rokov ignorujeme tento problém, len o ňom hovoríme možno raz do roka, keď vyjde nejaká štatistika, zase si niekto zavzdychá na internete alebo vo verejnom priestore, že teda áno, chúďatká naše matky zarábajú o 20 % menej ako muži a nič s tým neurobíme, tak sme, ani neviem jaké slovo by som na to našiel, ale v podstate cynici, ktorí, ktorí zneužívame túto otázku len vtedy, keď nám to vyhovuje, ale vtedy, keď pre matky s deťmi niečo máme urobiť, tak strčíme hlavu do piesku alebo nájdeme si nejakú výhovorku.
Je to zároveň ďalšia tehlička v budovaní takého, poviem naozaj, že Slovenska ako výkladnú skriňu prorodinnej politiky Európy, samozrejme, že nám ešte pár krokov a pár tehličiek chýba, najmä možno takých ústretových, typu, k dispozícii škôlky, jasličky a podobne, možno väčšia podpora zamestnávania matiek na čiastočné úväzky, kde Slovensko je na chvoste Európy, že keď už niekto ide robiť, tak tí zamestnávatelia viac alebo výrazne očakávajú skorej tie plné pracovné úväzky a podobne. Čiže niečo nám, samozrejme, do toho chýba, ale tie tehličky, ktoré sme za tie tri roky postavili, a keďže dnes de facto vláda, vláda poslednýkrát zasadala, tak si myslím, že treba aj, aj spraviť taký, taký odpočet. Tak naozaj či už to je odstránenie krivdy voči dôchodkyniam, ročníky ´57 – ´63, to bolo z dielne SME RODINA, potom zrušenie doplatkov na lieky pre deti do šesť rokov, myslím, že takisto SME RODINA. Presadili sme tehotenský príspevok, absolútny unikát v celej Európe, len slovenské matky majú podporu, finančnú, od štvrtého mesiaca tehotenstva, v priemere to vychádza 2 000 eur dokopy za šesť mesiacov od štvrtého mesiaca do dňa pôrodu. Rodičovský bonus teraz v priebehu mesiaca prvýkrát vyplácaný v priemere vo výške, myslím, že 306 eur na jedného rodiča. To sú zase odmena pre dôchodcov, ktorých deti pracujú na Slovensku, podotýkam. Dvakrát zavedenie, dvakrát vyššie dotácie na obedy v porovnaní s Ficom, Pellegrinim, kedy tá dotácia vtedy za nich bola euro dvadsať, keď si pamätám, teraz je dve tridsať. Čiže naozaj skoro o 100 % vyššia, čiže aby deti mali kvalitnejšie obedy. Zavedenie aby aj príspevok pri narodení dieťa bol aj pri štvrtom dieťati, nielen do tretieho dieťaťa, takisto super vec. No a, samozrejme, výkladná skriňa našej prorodinnej politiky, a to je 200 eur na dieťa. Niečo, čo nám nikto neveril, všetci si robili srandu, potom proti nám bojovali a na konci sme to síce natesno s hlasmi, ale v parlamente presadili. A myslím, že všetci môžme byť na to hrdí.
Cítim to na tých stretnutia s ľuďmi, kedy postupne na začiatku možno boli nejaké spochybňovania a nevedeli si ľudia presne vypočítať, ako to je, ale postupne je vidieť, že každý zamestnávateľ, keďže človek je homo ekonomikus, každý zamestnanec sa opýta tej svojej mzdovej účtovníčky, kde mám tých Matovičových 200 eur? Na konci ona mu to vysvetlí a už dnes cítim to po tých debatách, že ľudia sú úplne presne v téme, vedia, čo treba urobiť preto, aby dosiahli maximálnu podporu, vedia si to nájsť na tej svojej výplatnej páske, vedia, že tých 60 eur, čo im príde z úradu práce, sociálnych vecí, treba k tomu pripočítať a dokopy to je presne tých 200 eur.
Včera, včera alebo predvčerom, teraz už sa mi to motá, predvčerom, áno, som mal stretnutie s jednou dámou, ktorá mi hovorila, že teda jej sestra má šesť detí, ale teda že čerstvo má, teda porodila siedme dieťa, že škoda že tá podpora tých 200 eur je len na tých šesť detí, lebo že jej manžel má veľmi dobrú výplatu a že jej by to aj z toho vyšlo, ale škoda, že to je len do šesť detí. Hovorím, že podľa mňa nie je do šesť detí, aspoň som teda také zadanie pri tom zákone nedával, keď sme ho tvorili, do šesť detí len rastie tá percentuálna miera kvázi náhrady, alebo ako sa to povie, percento z čiastkového základu dane, kde sa vypočítava vlastne nárok. Ale teda potom v stredu mi povedala, že no zistila od sestry, že áno, že jej sestra má 1 400 eur, alebo teda ich rodina tej sestry má navyše 1 400, nie navyše, pardon, to neni pravda, ale teda má, na tých sedem detí dostala 1 400 eur, keďže manžel má teda dosť slušnú výplatu. Ale koľko to je navyše, tak vieme. Na sedem detí za Fica a Pellegriniho 45 eur krát 7, 7 krát 40, skúšam vás, 280, 7 krát 5, 35, čiže 315. A 1 400 je teda sakra rozdiel. Čiže skoro 1 100 eur táto rodina so siedmimi deťmi má navyše preto, lebo aj manžel pracuje, je to tak nadstavené, aby teda to bolo motivačné sa zamestnať. Tak ja som veľmi rád týmto zmenám, ktoré sme zaviedli.
Ale chcel by som vás poprosiť, nemohli by sme tie faktické dať až v utorok? Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

12.5.2023 o 15:42 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:58

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja ako podpredsedníčka výboru pre európske záležitosti a zároveň teraz aj predsedkyňa, lebo nie je tu naša predsedkyňa, chcem poprosiť, aby hlasovanie bolo v stredu, pretože budeme v Štokholme štyria poslanci na služobnej ceste na zasadnutí výborov pre európske záležitosti a veľmi radi by sme boli na tomto hlasovaní. Takže chcem poprosiť, aby hlasovanie bolo v stredu, áno.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.5.2023 o 15:58 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
90. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:01

Monika Kavecká
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo a opäť takisto budem vecná a konkrétna. Poďakujem predkladateľovi tohto návrhu za návrh, ktorý jednak upravuje takú tú diskrimináciu a to trestanie žien, matiek za to, že teda sú pri svojich deťoch, keď ich vychovávajú, ale celkovo teda, keďže sa venujú a obetujú pri tej náročnej úlohe.
Potom takisto tá motivácia pre tých mladých ľudí, ktorí, do 25 rokov, by boli motivovaní, aby ostali na Slovensko, na Slovensku pracovať a žiť a starať sa teda vlastne o túto krajinu, aj o svoju rodinu, o svojich rodičov, pretože vidíme, že aj to je veľmi dôležité, aby zabezpečili do budúcna možnože aj pre tých svojich rodičov ten rodičovský bonus. A je to naozaj veľmi veľká pomoc, nielen teda starostlivosť o seba, ale takisto aj čo je najdôležitejšie, možnože v tomto návrhu je aj 200 eur na dieťa, aby naozaj pokračoval aj naďalej. A to je veľmi dôležité, aby sme si to opäť pripomenuli, zopakovali, pretože to je veľmi, veľmi, veľmi dôležité a prosím takisto celé plénum, aby sa k tomuto postavilo zodpovedne a aby pamätalo na rodičov, kde im vyplácané je teraz už 200 eur na dieťa, čo nikdy nebolo.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:01 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:03

Peter Vons
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, prajem všetkým príjemné dobré ráno. Ja sa priznám, že vzhľadom k tomu, že už mám trošička viac rokov, musel som si dneska ráno pripomenúť, čo sme vlastne v piatok tesne pred šestnástou si vypočuli a k čomu som sa prihlásil. A áno, dotkla sa toho pred chvíľou aj moja kolegyňa Monika Kavecká, keď pripomenula to, a pripomenul to vlastne aj predkladateľ Igor Matovič, zdôraznil, že tu nebudeme hlasovať len o dvoch nových pomocách pre mamy a mladých ľudí, ale aj o to ide, že aby sa predĺžilo, predĺžilo vyplácanie rodičovského, teda daňového bonusu pre deti, ktoré končí dvadsia... tisíc... teda 2024. To znamená, áno, povedal, aby všetci tí, ktorí budú hlasovať, si toto uvedomili, pretože tento inštitút, ktorý bol zavedený a ktorý dneska teší veľmi veľa rodín a detí, že to, že sa im zvýšili príjmy, tak ak tento, toto im bude zobraté, tak určite to nezohrá, by som povedal, tú pozitívnu rolu. Teraz on poukazoval na to, že blížia sa voľby a, samozrejme, že by im to mohlo poškodiť, ale v prvom rade ide o to, nielenže aby im to nepoškodilo, ale aby to nepoškodilo rodiny a deti.
Zároveň spomenul aj to, že práve v nedeľu sme si pripomínali sviatok matiek a mnohí naši kolegovia tuná z tej druhej strany organizovali rôzne podujatia, kde sa usmievali, podávali ruky, gratulovali matkám k tomu, že sú matkami, no a dnes sa budú, bude, budú môcť ukázať, že ako naozaj im na tých matkách záleží. Takže aj sám som zvedavý. Igor mimochodom spomenul, že verí, že ani jedna žena, ktorá tu sedí v parlamente, to už je jedno, na ktorej strane, že by za to nezahlasovala, tak verím, že aj tieto dámy sú vstúpia do svedomia a podporia matky a mladých ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:03 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:05

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Milan Kuriak vo svojom príhovore vyzdvihol tie dva sviatky, ktoré sme si teraz pripomínali, a to je Deň matiek v nedeľu a v pondelok Medzinárodný deň rodiny. Žijeme v spoločnosti, kde rodina nie je in. Ženy matky nie sú in. Mať deti tiež nie je in. Napriek tomu aj na Slovensku ešte žije veľa žien a veľa mužov, ktorí idú proti tomuto mainstreamu a tie deti majú. Tie deti vychovávajú, vychovávajú nových daňových poplatníkov, a preto si musíme uvedomiť, že schválenie tohto zákona, ktorý predkladá Igor Matovič, je veľmi dôležité aj existenčne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 9:05 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video