Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.4.2020 o 19:37 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:37 - 19:38 hod.

Fico Robert
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:33 - 19:35 hod.

Saloň Marián
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:29 - 19:31 hod.

Tomáš Erik
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:14 - 19:16 hod.

Petrák Ľubomír
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:12 - 19:13 hod.

Jarjabek Dušan
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:06 - 19:08 hod.

Blaha Ľuboš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, toto má jediný názov. Totalitný valec. Toto, čo idú spraviť kolegovia z koalície to je totalitný valec. A aby som pripomenul slová Vladimíra Mečiara zo Zlatej Idky, prevalcujú to všetko. Nerešpektujú žiadne dohody, nerešpektujú nič. Lebo na toto nikdy zvyknutí ľudia ako pán Kollár, ktorý spolupracoval s mafiou. Ľudia ako pán Sulík alebo pán Matovič, ktorí zbohatli na svojich kšeftoch. Viete, prečo im vadím? Viete, prečo ma nenávidia? Pretože, áno, vážim si Ruskú federáciu. A vážim si 30 mil. Slovanov, ktorí padli v II. svetovej vojne kvôli Nemecku. Vážim si tých, ktorí oslobodili aj Slovensko a bola to Červená armáda. A budem to vždy s vďakou pripomínať. Vadím im to, že rešpektujem iné národy a iné kultúry. Áno, aj Bielorusko, áno aj Čínu, áno aj Kubu. A nechcem, aby sme im tankami ako Američania v Iraku vnucovali ľudskoprávnu agendu. Nie to nechcem. Ale poďme sa o tom odborne porozprávať. Ja som na túto tému napísal deväť politologických kníh. A mňa tu teraz budú kádrovať rôzni nevzdelanci a stredoškolskí učitelia zo Šaštína. Veď to je neuveriteľné. Poďme sa o týchto veciach odborne porozprávať. Vadí im, že mám ideály. Áno, mám ľavicové ideály, ale nikdy som neobhajoval žiadne zločiny žiadneho režimu. A vždy budem ale obhajovať to, že ľudia mali prácu, mali bývanie, mali zdravotnú starostlivosť, mali vzdelanie a mali bezpečnosť. A toto budem vždy obhajovať aj na tom bývalom režime. Nie, nebola tu čierna diera.
Posledná vec, ktorú by som chcel povedať. Viete, nikdy som neukradol ani euro. To nemôžme povedať o mnohých predstaviteľoch vládnej koalície. A nikdy som sa nestretol s jediným mafiánom. Toto choďte povedať pánovi Borisovi Kollárovi. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:53 - 19:04 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
21 rokov predsedom politickej strany a bol som najdlhšie slúžiaci premiér v histórii Slovenska a nepredpokladám, že niekto v krátkom čase dokáže tých desať rokov prekonať. Preto mi dovoľte povedať niekoľko názorov na to, čo hovoríte. Pripomínate Ľubošovi Blahovi ako nášmu kandidátovi jeho originálne postoje a jeho možno sympatie, ktoré preukazuje niektorým krajinám. Dámy a páni, skúsme sa trošku nad týmto všetkým spoločne zamyslieť.
Mám rád veľmi históriu a keď chcete niekto si to rozdať v histórii, poďte so mnou niekedy do nejakej relácie, a najmä mám históriu veľmi rád, ktorá sa týka II. svetovej vojny a toho všetkého čo sa dialo. Rád by som vám pripomenul, dámy a páni, že ak má niekto sympatie k Rusku, tak sa k nemu hlásim a poviem prečo. Sloboda na Slovensko a Československo nedošla zo západu, ale došla z východu. To je fakt. (Potlesk.) To je fakt, ktorý nemôže nikto opomenúť. Jednoducho je to svätá pravda. Ja nebude teraz vypočítavať milióny ľudí z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí zomreli v rámci II. svetovej vojny. Nebudem vám hovoriť príbehy, lebo pravdepodobne o nich nič neviete, čo sa dialo počas vojny na priesmyku v Dukle. Budem hovoriť o iných veciach, ktoré sa týkajú hrôz II. svetovej vojny. Prosím, ale ak niekto hovorí, že má sympatiu k tomu, že sloboda došla z východu a nie zo západu, tak to rešpektujme tak, ako rešpektujem ja osobne každý jeden jediný ľudský život, ktorý padol pri otvorení druhého frontu v júni 1944. Vážime si jeden každý život amerického, britského, francúzskeho a ďalšieho vojaka. Ale fakt je ten, že Slovensko bolo oslobodené Červenou armádou a ďalšími vojskami, či už išlo o Rumunsko alebo iné národy, ktoré vtedy tvorili Sovietsky zväz.
Po ďalšie, dámy a páni, chcem vám pripomenúť, že história je veľmi krutá. A sú tú ľudia, ktorí sedia v radoch strany SMER - sociálna demokracia, ktorí spolu so mnou v 90. rokoch prach na pomníkoch a pamätníkoch Slovenského národného povstania. Ani pes tam neštekal. Nikto z vás tam nebol. Nikto. Po roku 1989 bola nie práve móda chodiť k pamätníkom Slovenského národného povstania a uctiť si ľudí, ktorí dokázali, čo vy pravdepodobne z nás málokto dnes dokázal. Obávam sa, že keby sme dnes vyhlásili mobilizáciu na Slovensku, tak 99 % ľudí pôjde na PN-ku. Ale my sme v tom čase ako národ ukázali podstatne, podstatne väčšiu silu. A ja som hrdý na to a preto budem vždy podporovať Ľuba Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru, lebo bola to ľavice, ktorá presadila, že 29. august 1944 SNP je štátny sviatok Slovenskej republiky. Toto je naša práca. A ja som za to veľmi hrdý. Prosím, nám nehovorte o veciach, ktoré sa týkajú holokaustu alebo rasového násilia. 9. september je pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Opäť zákon, ktorý došiel z dielne strany SMER - sociálna demokracia. A môžme vám podávať ďalšie a ďalšie dôkazy toho, že sme strana, ktorá je demokratická a ktorá je postavená na silných antifašistických základoch. Prečo vyčítať čokoľvek Ľubošovi Blahovi je falošné a neúprimné len za to, že možno preukazuje vďaku ľuďom, ktorí sa zaslúžili o slobodu v tomto štáte.
Bojím sa, čo sa bude diať. Tiež mám niekedy ťažký spánok a pozerám v noci filmy. Ja nevidím iné filmy v televízii Zachráňte vojaka Rayna a Druhý front. A v podstate vytvárame obraz na Slovensku ako keby sloboda došla naozaj od západu a nie od východu, pričom tá realita je úplne, úplne iná. Prosím, spamätajme sa a minimálne tieto elementárne historické fakty, ktoré sú tu neignorujme a ich rešpektujme.
K samotnej voľbe. My budeme voliť ako politická strana SMER - sociálna demokracia ľudí, ktorých považujeme za ľudí, ktorí sú na to dobre pripravení a ktorí majú jednoducho všetku legitimitu viesť konkrétne výbory. A budem veľmi konkrétny a neviem kto tu všetko sedí. Vidím, že pán Kollár odišiel, ale by som to povedal. Bolo stretnutie predsedov strán a hnutí, ktoré boli zvolené do Národnej rady Slovenskej republiky. Poprosím vás, ak tu niekto je kto tam bol a nehovorím pravdu, tak hoďte po mne kameňom, lebo budem hovoriť teraz čistú a číru pravdu ako to presne bolo.
Spýtal som sa, prosím vás, keby ste boli láskavo ticho, ja hovorím k veci, nenadávam vám, hovorím k veci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Kto tam bol, ešte raz, nech povie, či to je alebo nie je pravda. Bol tam pán Kollár, bol tam pán Sulík, bol tam pán Matovič, nebol tam pán Kiska, bola tam pani Remišová, bol tam pán Kotleba, bol som tam ja. Boli tam 6 predsedovia politických strán a hnutí, ktorí sú teraz zastúpení v Národnej rade. Nechcem teraz volať po pánovi Kotlebovi a po svedectve, ale všetci 6 musia potvrdiť, že som postavil nasledujúce tri otázky. Prvá otázka: Budete voliť predstaviteľa kotlebovej strany do výborov? Odpoveď bola: Nikdy nebudeme voliť predstaviteľov kotlebovej strany do štandardných výborov. Išlo o výbor ľudskoprávny a druhý výbor, ktorý je je výbor zahraničný. Áno, nemáme žiadny problém, rešpektujeme právo opozície obsadiť kontrolné výbory a budeme voliť pána Kotlebu a jeho ľudí do kontrolných výborov, ktoré budú dohodnuté v rámci dohody medzi SMER-om a stranou pána Kotlebu. Dohoda bola, že VOS si berú predstavitelia kotlebovej strany. Vychádzali sme z toho, všetko je dohodnuté. Druhá otázka bola, či budú voliť predstaviteľov strany SMER do výborov, ktoré boli určené. To je zahraničný výbor a ľudskoprávny. Bolo nám povedané, že nikdy nebudú voliť Ľuboša Blahu do zahraničného výboru, ale s plnou právomocou môže nastúpiť do výboru ľudskoprávneho, ktorý bol pre SMER - sociálnu demokraciu určený. Toto je pravda. Takáto bola dohoda. Takáto bola dohoda. Takáto, prosím vás, nevykrikujte, ja som tam sedel... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále.

Fico, Robert, poslanec NR SR
... a viem o čom hovorím. Nerušte ma. Vy ste tam vzadu drzí, veľmi často, ja si to jednoducho vyprosujem. Takáto bola dohoda. Dohoda, ktorú nemôže poprieť ani pán Sulík, ani pán Kollár, ani pán Matovič, ani pani Remišová. Ja ju nespochybňujem a predpokladám, že ju nespochybňuje ani pán Kotleba. Dámy a páni, v poriadku, ste sa rozhodli, že túto dohodu idete porušiť. Chcete zvoliť za predsedu ľudskoprávneho výboru človeka, ktorý bol všade trikrát, všetko videl trikrát a všetkému rozumel trikrát. Tento človek má zvolať výbor. Tento výbor má zvoliť podpredsedov výboru za vládnu koalíciu a podpredsedovia vládnej koalície majú viesť tento výbor ďalej, čo je hrubým porušením pomerov demokracie v Národnej rade, pretože sedem výborov bolo jasne určených pre opozíciu. A my sme to plne rešpektovali. Nikto nedošiel ani s krikom, ani s hádkami. Povedali sme v poriadku. Sedem výborov. A my sme sa dohodli na rozdelí 5 : 2 v rámci našej opozičnej pôsobnosti, ktorá bola k dispozícii. Za SMER - sociálnu demokraciu hovorím veľmi jasne Ľuboš Blaha spĺňa všetky predpoklady, aby túto funkciu zvládol. Je to čestný, korektný a inteligentný človek. A strana SMER - sociálna demokracia za ním bude stáť. A porušili ste všetky dohody, ktoré v danom čase boli urobené. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:53 - 19:04 hod.

Fico Robert Zobrazit prepis
21 rokov predsedom politickej strany a bol som najdlhšie slúžiaci premiér v histórii Slovenska a nepredpokladám, že niekto v krátkom čase dokáže tých desať rokov prekonať. Preto mi dovoľte povedať niekoľko názorov na to, čo hovoríte. Pripomínate Ľubošovi Blahovi ako nášmu kandidátovi jeho originálne postoje a jeho možno sympatie, ktoré preukazuje niektorým krajinám. Dámy a páni, skúsme sa trošku nad týmto všetkým spoločne zamyslieť.
Mám rád veľmi históriu a keď chcete niekto si to rozdať v histórii, poďte so mnou niekedy do nejakej relácie, a najmä mám históriu veľmi rád, ktorá sa týka II. svetovej vojny a toho všetkého čo sa dialo. Rád by som vám pripomenul, dámy a páni, že ak má niekto sympatie k Rusku, tak sa k nemu hlásim a poviem prečo. Sloboda na Slovensko a Československo nedošla zo západu, ale došla z východu. To je fakt. (Potlesk.) To je fakt, ktorý nemôže nikto opomenúť. Jednoducho je to svätá pravda. Ja nebude teraz vypočítavať milióny ľudí z bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí zomreli v rámci II. svetovej vojny. Nebudem vám hovoriť príbehy, lebo pravdepodobne o nich nič neviete, čo sa dialo počas vojny na priesmyku v Dukle. Budem hovoriť o iných veciach, ktoré sa týkajú hrôz II. svetovej vojny. Prosím, ale ak niekto hovorí, že má sympatiu k tomu, že sloboda došla z východu a nie zo západu, tak to rešpektujme tak, ako rešpektujem ja osobne každý jeden jediný ľudský život, ktorý padol pri otvorení druhého frontu v júni 1944. Vážime si jeden každý život amerického, britského, francúzskeho a ďalšieho vojaka. Ale fakt je ten, že Slovensko bolo oslobodené Červenou armádou a ďalšími vojskami, či už išlo o Rumunsko alebo iné národy, ktoré vtedy tvorili Sovietsky zväz.
Po ďalšie, dámy a páni, chcem vám pripomenúť, že história je veľmi krutá. A sú tú ľudia, ktorí sedia v radoch strany SMER - sociálna demokracia, ktorí spolu so mnou v 90. rokoch prach na pomníkoch a pamätníkoch Slovenského národného povstania. Ani pes tam neštekal. Nikto z vás tam nebol. Nikto. Po roku 1989 bola nie práve móda chodiť k pamätníkom Slovenského národného povstania a uctiť si ľudí, ktorí dokázali, čo vy pravdepodobne z nás málokto dnes dokázal. Obávam sa, že keby sme dnes vyhlásili mobilizáciu na Slovensku, tak 99 % ľudí pôjde na PN-ku. Ale my sme v tom čase ako národ ukázali podstatne, podstatne väčšiu silu. A ja som hrdý na to a preto budem vždy podporovať Ľuba Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru, lebo bola to ľavice, ktorá presadila, že 29. august 1944 SNP je štátny sviatok Slovenskej republiky. Toto je naša práca. A ja som za to veľmi hrdý. Prosím, nám nehovorte o veciach, ktoré sa týkajú holokaustu alebo rasového násilia. 9. september je pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Opäť zákon, ktorý došiel z dielne strany SMER - sociálna demokracia. A môžme vám podávať ďalšie a ďalšie dôkazy toho, že sme strana, ktorá je demokratická a ktorá je postavená na silných antifašistických základoch. Prečo vyčítať čokoľvek Ľubošovi Blahovi je falošné a neúprimné len za to, že možno preukazuje vďaku ľuďom, ktorí sa zaslúžili o slobodu v tomto štáte.
Bojím sa, čo sa bude diať. Tiež mám niekedy ťažký spánok a pozerám v noci filmy. Ja nevidím iné filmy v televízii Zachráňte vojaka Rayna a Druhý front. A v podstate vytvárame obraz na Slovensku ako keby sloboda došla naozaj od západu a nie od východu, pričom tá realita je úplne, úplne iná. Prosím, spamätajme sa a minimálne tieto elementárne historické fakty, ktoré sú tu neignorujme a ich rešpektujme.
K samotnej voľbe. My budeme voliť ako politická strana SMER - sociálna demokracia ľudí, ktorých považujeme za ľudí, ktorí sú na to dobre pripravení a ktorí majú jednoducho všetku legitimitu viesť konkrétne výbory. A budem veľmi konkrétny a neviem kto tu všetko sedí. Vidím, že pán Kollár odišiel, ale by som to povedal. Bolo stretnutie predsedov strán a hnutí, ktoré boli zvolené do Národnej rady Slovenskej republiky. Poprosím vás, ak tu niekto je kto tam bol a nehovorím pravdu, tak hoďte po mne kameňom, lebo budem hovoriť teraz čistú a číru pravdu ako to presne bolo.
Spýtal som sa, prosím vás, keby ste boli láskavo ticho, ja hovorím k veci, nenadávam vám, hovorím k veci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Kto tam bol, ešte raz, nech povie, či to je alebo nie je pravda. Bol tam pán Kollár, bol tam pán Sulík, bol tam pán Matovič, nebol tam pán Kiska, bola tam pani Remišová, bol tam pán Kotleba, bol som tam ja. Boli tam 6 predsedovia politických strán a hnutí, ktorí sú teraz zastúpení v Národnej rade. Nechcem teraz volať po pánovi Kotlebovi a po svedectve, ale všetci 6 musia potvrdiť, že som postavil nasledujúce tri otázky. Prvá otázka: Budete voliť predstaviteľa kotlebovej strany do výborov? Odpoveď bola: Nikdy nebudeme voliť predstaviteľov kotlebovej strany do štandardných výborov. Išlo o výbor ľudskoprávny a druhý výbor, ktorý je je výbor zahraničný. Áno, nemáme žiadny problém, rešpektujeme právo opozície obsadiť kontrolné výbory a budeme voliť pána Kotlebu a jeho ľudí do kontrolných výborov, ktoré budú dohodnuté v rámci dohody medzi SMER-om a stranou pána Kotlebu. Dohoda bola, že VOS si berú predstavitelia kotlebovej strany. Vychádzali sme z toho, všetko je dohodnuté. Druhá otázka bola, či budú voliť predstaviteľov strany SMER do výborov, ktoré boli určené. To je zahraničný výbor a ľudskoprávny. Bolo nám povedané, že nikdy nebudú voliť Ľuboša Blahu do zahraničného výboru, ale s plnou právomocou môže nastúpiť do výboru ľudskoprávneho, ktorý bol pre SMER - sociálnu demokraciu určený. Toto je pravda. Takáto bola dohoda. Takáto bola dohoda. Takáto, prosím vás, nevykrikujte, ja som tam sedel... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Poprosím o kľud v rokovacej sále.

Fico, Robert, poslanec NR SR
... a viem o čom hovorím. Nerušte ma. Vy ste tam vzadu drzí, veľmi často, ja si to jednoducho vyprosujem. Takáto bola dohoda. Dohoda, ktorú nemôže poprieť ani pán Sulík, ani pán Kollár, ani pán Matovič, ani pani Remišová. Ja ju nespochybňujem a predpokladám, že ju nespochybňuje ani pán Kotleba. Dámy a páni, v poriadku, ste sa rozhodli, že túto dohodu idete porušiť. Chcete zvoliť za predsedu ľudskoprávneho výboru človeka, ktorý bol všade trikrát, všetko videl trikrát a všetkému rozumel trikrát. Tento človek má zvolať výbor. Tento výbor má zvoliť podpredsedov výboru za vládnu koalíciu a podpredsedovia vládnej koalície majú viesť tento výbor ďalej, čo je hrubým porušením pomerov demokracie v Národnej rade, pretože sedem výborov bolo jasne určených pre opozíciu. A my sme to plne rešpektovali. Nikto nedošiel ani s krikom, ani s hádkami. Povedali sme v poriadku. Sedem výborov. A my sme sa dohodli na rozdelí 5 : 2 v rámci našej opozičnej pôsobnosti, ktorá bola k dispozícii. Za SMER - sociálnu demokraciu hovorím veľmi jasne Ľuboš Blaha spĺňa všetky predpoklady, aby túto funkciu zvládol. Je to čestný, korektný a inteligentný človek. A strana SMER - sociálna demokracia za ním bude stáť. A porušili ste všetky dohody, ktoré v danom čase boli urobené. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:47 - 18:49 hod.

Jarjabek Dušan
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 18:42 - 18:44 hod.

Valocký Jozef