Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.10.2010 o 11:47 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.10.2010 10:06 - 10:08 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán poslanec, hovorili ste vo svojom príhovore, že ste neočakávali takúto diskusiu. Ja, práve naopak, si myslím, že je dobré, že sa o tom diskutuje, lebo z toho vášho vyjadrenia som mal pocit, že o čom vlastne diskutujeme, však tam o nič nejde. Práve naopak, vy ste vyzývali aj Slovenskú národnú stranu k diskusii. A myslím si, že tu na pôde parlamentu je to najlepšie miesto, aby sme si veci prediskutovali a aby sme si vysvetlili postoje, pretože aj z toho vášho vystúpenia bolo zrejmé, že ste boli súčasťou toho lživého interpretovania zákona, ktorý bol prijatý v minulom parlamente, pretože ste spomínali zmätočné poštárky a tak ďalej. Viete, ja mám veľa známych na zmiešanom území, dokonca sú to moji rodinní príslušníci, ktorí sú maďarskej národnosti, ale vedzte, že vždy som sa snažil vysvetliť meritum tohto zákona. Ale mám pocit, že vy, naopak, ste, ako sa to hovorí, prilievali olej do ohňa, aby ste ten strach, o ktorom neustále hovoríte, ešte zvyšovali, pretože ja si myslím, že tu vôbec nie je problém medzi bežnými ľuďmi maďarskej národnosti a Slovákmi, je tu problém s maďarskými politikmi, ktorí z toho vytrieskavajú politický kapitál a šíria vášne medzi týmito ľuďmi zmätočné. Bohužiaľ, my tomu nevieme zabrániť, pretože ani informácie v slovenskom jazyku veľakrát nedostaneme na tomto zmiešanom území ako normálni občania Slovenskej republiky, ktorí ovládajú slovenský jazyk. Tuto nikto nejde proti akejkoľvek národnosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2010 18:33 - 18:35 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani kolegyňa, musím konštatovať, že tak ako to bolo aj počas prijímania tohto zákona, že opäť vaše vystúpenia potvrdzujú hrubé zavádzanie o tom, čo v skutočnosti ten zákon je. Hovoríte o tom, že by mala byť nediskriminácia dokonca menšiny, ktorú predstavujete vy. Ja som v tom zákone nikde nenašiel napísané, že by sa to týkalo vyslovene maďarskej menšiny, vážená pani poslankyňa, ale chápal som vaše vystúpenie čisto ako politicky, pretože je to agenda strany, ktorú predstavujete, šírenie strachu z neznalosti zákona, pretože prirodzene každý si ho nebude môcť vedieť prečítať a hovoríte tu o niečom, o čom ten zákon vôbec nie je. Hovoríte o posilnení asimilácie. Tak si skúste pozrieť históriu, keď došlo po Trianónskej dohode Benešovými dekrétmi k vyrovnaniu, koľko bolo Slovákov v Maďarsku a koľko Maďarov na Slovensku a teraz sa pozrite koľko je v Maďarsku Slovákov a koľko je Maďarov na Slovensku. Tých stúplo na rozdiel od Slovákov, ktorých v Maďarsku ich počet neúmerne klesol a dnes je to zdecimované, takže je dnes asi 60-tisícová menšina Slovákov. A čo sa týka pána Vollebaeka, veď predsa neprekrúcajte aj to, čo pán Vollebaek povedal. On povedal jasne, že je to štandardný zákon, ktorý by mal mať iba jednu vec a vykonávací predpis, ktorý by sa mal usmerniť. To je všetko, vôbec nepoprel správnosť tohto vykonávacieho zákona, takže nevidím absolútne problém v tomto. Iba chcem zopakovať, je to opäť len zavádzanie, v ktorom pokračujete neustále podľa hesla: stokrát opakovaná lož bude pravdou. Ale v tomto prípade my sa budeme ozývať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2010 12:49 - 12:50 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Vážený pán poslanec Osuský, "I the fully agree with your dream and I have the same dream as you".
Chcel by som vám poďakovať v prvom rade za to, že bolo to naozaj analytické vystúpenie, a oceňujem to, pretože ste to rozobrali z každej strany, a povedať, že zároveň, že ja som tiež nerád reagoval na vedomostnú ekonomiku, lebo myslím si, že o tom to nebolo, ale nemohol som nezareagovať na dvoch vašich koaličných partnerov.
Páčilo sa mi, akým spôsobom ste vysvetlili vysvedčenie, pretože to si myslím aj ja. Takto by sa malo k nemu pristupovať. A nie len preto, že jedno vysvedčenie alebo dve boli ufúľané vrátené späť, preto budeme takéto niečo robiť. Lebo dehonestujeme naozaj výsledok.
Ale predsa len nemusíme sa presviedčať, všetci chceme, aby sme boli vzdelanejší, aby jazyk bol kvalitnejší, ale som presvedčený, pán poslanec, vy ako pedagóg vysokoškolský, že by ste určite neotvorili nový študijný odbor na vašej katedre, pokiaľ by ste nemali odborníka, ktorý ho bude garantovať. A toto je problém, o ktorom rozprávame v súvislosti s anglickým jazykom. A na tom sa určite zhodneme.
No a možno posledná vec, to už je možno politická úplne jasne, pretože vy ste reprezentantom silne ultrakonzervatívnej strany a odporcom všetkého, čo je povinné. Kritizujete všetko, čo bolo za minulého režimu, a prekvapuje ma, že vy idete zahlasovať za niečo, čo je povinné? Tak to by ma naozaj zaujímalo, či sa to združuje nejakým spôsobom s vaším ultrakonzervatívnym prístupom k politike.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2010 12:26 - 12:28 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán poslanec Poliačik, dobre? Čiže naozaj som vás počúval, to mi verte, už svedčí o tom aj to, že som si zapamätal, že sa voláte Poliačik. Ja som reagoval predovšetkým na vášho kolegu, ktorý hovoril o opilstve, to ma naozaj urazilo. To, čo ste povedali vy, s tým plne súhlasím, pretože som to aj zdôraznil. Ale naozaj pozerajme sa na vec predovšetkým z pohľadu, aby sme to robili kvalitne.
A keď by som mal odpovedať pánovi poslancovi Beblavému, tak prečo nevyžadujete od pána ministra aj práve zaplátanie takých dier, o ktorých som hovoril, v tejto novele zákona? Prečo sa bavíme možno len takto ideologicky o výučbe, ale povedzme si aj o tých veciach, ktoré je potrebné upraviť a ktoré život priniesol už fungovaním tohto zákona. To som pokladal za zmysluplné. A nie len suchopárne, narýchlo pripraviť novelu zákona len preto, že ste na koaličnej zmluve rozhodli o tom, na koaličnom rokovaní rozhodli o tom, že tento zákon o povinnom jazyku anglickom musí byť čím skôr prijatý. Takže naozaj poďme sa baviť vecne, aby sme mohli mať intelektuálne vzdelaných ľudí, ktorí budú reprezentovať Slovenskú republiku na všetkých fórach, svetových, špičkovou, excelentnou angličtinou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.10.2010 12:12 - 12:21 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi na úvod môjho vystúpenia povedať slovami klasika, že to je "hluboké nedorozumění". Pán poslanec Poliaček, kolega Poliačik, ospravedlňujem sa, budem si to pamätať, "-čik" sa mi lepšie zapamätá.
Viete, tu nikto nepolemizuje o tom, že angličtina nie je potrebná. Ale prepáčte, ak toto sú tie pozitívne príklady, že chceme naše deti učiť kvôli tomu, aby si vedeli hamburger vypýtať alebo keď budú opití, vedeli po anglicky, tak to nie je to správne. Očakával som od vás trošku lepšiu intelektuálnu vyzrelosť použitia tohto pozitívneho príkladu, ako napríklad vedecky prístup a že chceme budovať vedomostnú ekonomiku a tak ďalej. Ale to nechám na vás.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som trošku pripomenul 22. máj 2008. Vtedy bol totiž schválený zákon, tzv. školský zákon. Veľmi dobre viete tí, čo ste tu sedeli, koľko bolo diskusie okolo neho. Koľko pripomienok, že je zlý, že bude problematický pri napĺňaní. Napokon dokonca boli spochybňované aj tzv. tvorby školských študijných programov, pretože tie museli byť hotové k 2. septembru školského roka. Nič z toho katastrofického, to, čo ste tu rozprávali, sa neudialo. Ten zákon funguje. Samozrejme, že je živým zákonom a bude sa určite vyvíjať ďalej. A môžem to potvrdiť aj z našich škôl, stredných škôl, kde sme tomuto zákonu museli venovať určite veľkú pozornosť. A preto mi aj dovoľte, aby som aj pre všetkých pedagógov, riaditeľov škôl vyjadril hlboké poďakovanie za to, že naozaj pristúpili k aplikácii tohto zákona veľmi statočne a všetky študijné programy boli takmer bez problémov urobené k 2. septembru, keď začal školský rok. To len na pripomenutie.
A keďže bola taká veľká kritika, tak som očakával, že, pán minister, prídete teraz s nejakou naozaj rozsiahlou novelou. Pretože všetko bolo zlé v tom predchádzajúcom období, preto prijímate všetky teraz opatrenia, ktoré dávate na ľudí, či už sú to daňové a neviem ešte aké, ktoré, samozrejme, im prinesú znížený štandard, zdražovanie. Ale vy prídete s novelou zákona, ktorú, samozrejme, musíte urobiť, pretože niektorý z koaličných partnerov potrebuje zakomponovať vyučovanie anglického jazyka tak, aby bol zakomponovaný bez toho, že by bola k tomu naozaj dostatočná príprava. A to hovorím s plnou vážnosťou.
Dnes, keby ste, pán minister, predniesli pri predkladaní tohto zákona štatistiku, koľko máme naozaj vzdelaných angličtinárov, tak by bola žalostná. A to som očakával od vás, že by ste tu predložili, pretože to je dôležité. Nikto sa tu nesporí o to, že treba angličtinu učiť. Napokon štatistiku, ktorú pani bývalá štátna tajomníčka zverejnila, vyše 80 % detí sa učí anglický jazyk. Ale chceme ich predsa učiť kvalitne, aby ten jazyk ovládali perfektne. Nie iba tak, aby si vedeli hamburger vypýtať alebo keď budú opití, sa budú vedieť ohlásiť po anglicky. Chceme predsa niečo viacej, chceme vedomostnú ekonomiku, chceme, aby boli tak vzdelaní, že budú vedieť robiť vedu v anglickom jazyku a mnoho iných vecí. Toto je podľa mňa veľký problém a nesporím sa o to, že tú angličtinu treba, ba naopak, ja som takisto angličtinár a veľmi to oceňujem.
Čo sa týka vysvedčení, pán minister, viete, keby ste povedali štatistiku, koľko vysvedčení bolo tak znehodnotených, že sa museli opäť tlačiť, tak by som zasa tomu uveril, ale ak vy ste to paušalizovali, tak to vyzerá tak, ako keby všetci doniesli tie vysvedčenia v katastrofálnom stave. Ale ak ste chceli zmierniť tú administratívu, tak ste to mali urobiť takým spôsobom, že to bude aj menej zaťažovať vôbec učiteľov. Povedzme to mohli napísať do žiackej knižky na záver, ktorá mohla byť upravená na polrok a podpísať riaditeľom a bolo by to vybavené. A nosili by to pol roka. Ale nie takýmto spôsobom. No, môžu.
Čiže očakával som naozaj, pán minister, že tá novela po tej kritike, keď sa prijímal tento zákon, bude rozsiahlejšia, ale ukazuje sa, že vy potrebujete čosi iné robiť, zahmlievať, klamať a prenášať to, aby ste mohli potom urobiť, prenášať všetko na ľudí v tých zákonoch, ktoré sú tu predkladané na tomto rokovaní Národnej rady.
Ja by som však ale predsa len, keďže chcem byť vecný, predložil zopár pripomienok, ktoré by som bol veľmi rád, pán minister, keby aj vaši odborníci na ministerstve zachytili. Totiž v zákone č. 184/2009 o odbornom vzdelávaní, ktorý mimochodom významne pomohol odbornému vzdelávaniu - a na tom sa určite zhodneme -, sa hovorí o tom, že "samosprávny kraj v rámci svojej pôsobnosti sa vyjadruje k zriaďovateľom stredných škôl vo svojej územnej pôsobnosti, k počtu tried prvého ročníka všetkých stredných škôl pre prijímacie konanie v nasledujúcom školskom roku z hľadiska potrieb trhu a práce", čo je podľa mňa výborná vec. Napokon, preto vznikli aj krajské rady odborného vzdelávania. My sme začali touto krajskou radou ešte predtým, ako bolo, ako bol zákon v platnosti, a naozaj to prináša významné synergické efekty medzi zamestnávateľom, odborármi a ďalšími.
Nuž ale ako môžeme vôbec teraz hovoriť za samosprávne kraje, môžeme takéto niečo vyžadovať, keď v zákone č. 245 nie je žiadna povinnosť pre tieto subjekty, aby nám to hlásili? Tu som očakával, že by vaši odborníci predsa len niečo urobili. A ja prídem s pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní, aby sme takéto niečo do zákona č. 245 dostali, aby sme to skĺbili, veď nám ide o spoločnú vec. My sme predsa najväčší poskytovatelia stredného vzdelávania v kraji, popritom je zopár, v úvodzovkách, môžem povedať, "zopár" stredných škôl, ktoré sú neštátne alebo cirkevné a všetci chceme to isté. Ale ak nám dávate túto povinnosť v 184-ke, tak som očakával v 245-ke, v zákone, že sa to objaví. Samozrejme, podám pozmeňujúci návrh.
Ďalšia záležitosť, ktorá sa týka zákona č. 245 a by mala odstrániť takisto legislatívnu dieru po určitom fungovaní tohto zákona, môžeme povedať, takmer dvojročnom, je, že v § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 596/2003 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve je uvedené, že môžu samosprávne kraje pri prenesenom výkone štátnej správy zriaďovať a zrušovať tzv. strediská praktického vyučovania. To hovorí zákon č. 596 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Nuž ale keď sa pozrieme do zákona č. 245, pozrieme sa do § 113, kde sú taxatívne vymenované všetky tie tzv. školsko-výchovné vzdelávacie zariadenia, tak tam záhadne už chýba toto stredisko praktického vyučovania. Ja si myslím, že tam patrí to stredisko praktického vyučovania, mnohé samosprávne kraje ho majú, ale tento zákon č. 596 ho umožňuje ako prenesený výkon štátnej správy. Ja si myslím, že je to úplne správne. Čiže tu si myslím, že do § 113 je potrebné toto doplniť a prídem rovnako s pozmeňujúcim návrhom. Pokiaľ si to neosvojíte, pán minister, čo by som bol veľmi rád, počas rokovania vo výboroch, pretože si myslím, že je to správna vec a odstraňujeme tým nedostatky v zákone.
Takže, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, aby naozaj nedošlo k nedorozumeniu, lebo v tých vyjadreniach koaličných poslancov cítim, ako keby sme boli proti výučbe angličtiny. Vôbec nie, naozaj. Ale poďme k nej pristupovať s úctou, pokorou a naozaj tak, aby sme mali vzdelaných učiteľov, ktorí budú učiť lepšie ako len to, aby niekto si vedel hamburger vypýtať alebo sa ohlásiť, keď bude opitý.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.10.2010 10:19 - 10:20 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Mikolaj, chcem podporiť absolútne to, že je potrebné stanoviť pravidlá, pretože s tým financovaním športu je to ešte stále nie dostatočné, a myslím si, že na tom bude treba urobiť strašne veľa. A dostali sa už aj samosprávne kraje, obce a mestá do podpory športu z tohto pohľadu. Zatiaľ, samozrejme, len fakultatívne, i keď musím povedať, že pôvodne navrhovateľ navrhoval obligátne, to znamená, že povinne, čo bolo absolútne neúnosné. Pretože bez toho, aby sme dostali nejaké finančné prostriedky, či obce, alebo vyššie územné celky, to bolo nemožné. Takže dnes je to fakultatívne, čo si myslím, že je v poriadku, ale je potrebné naozaj upresniť tie pravidlá, pretože pokiaľ to nebude upresnené, bude v tom chaos. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2010 9:24 - 9:26 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Brocka, dovoľte, aby som ja tak isto zdvorilo vám povedal dobré ráno. Vitajte na schôdzi, počúvajte nabudúce lepšie, lebo ja som hovoril, že táto novela nerieši financovanie. A vysvetlím vám prečo. Pretože vy ste neboli schopní počas vášho vládnutia urobiť novelu zákona 195 a všetkých vecí. Vy ste neboli schopní. My sme urobili aspoň nejaký prechod. A vy, dobre viete, pán poslanec, že sme v nejakom prechodnom období, kedy sa prehodnocujú všetci klienti. Pretože ten zákon, jednoducho, to je zásadná vec. My sme urobili nejaký krok, zodpovedný, na základe možností finančných, ktoré nám umožnila ešte vaša predchádzajúca vláda, ktorá urobila fiškálnu decentralizáciu tak, ako urobila. Takže, dobré ráno, pán poslanec.
Rovnako aj pani poslankyňa. Platí to isté. Mali ste možnosť zákon 195 zmeniť. Urobiť fiškálnu decentralizáciu tak, aby bolo možné to financovať. Zhodli sme sa na tej axióme, ktorú sme si povedali, že všetci chceme poskytnúť tým, ktorí potrebujú túto službu, tak ako tu sedíme, tak prečo tu rozprávate takéto veci. Poďme, dnes máme skúsenosti, dnes vieme, kde je problém, ale poďme finančnú otázku riešiť. A nie tak ako povie pán poslanec Brocka, dnes to zmeňme, a potom sa budeme zaoberať financovaním. O čom to hovoríte? Vy ste kedy sedeli v nejakom zastupiteľstve alebo v krajskom zastupiteľstve? Nech sa páči, choďte aspoň na exkurziu do niektorého z nich, aby ste vedeli o čo to ide, pretože dnes sa tvoria rozpočty, ak o tom neviete, pán poslanec Brocka. Kým vy prídete na to, kedy sa zmení financovanie, tak rozpočty už budú dávno schválené, pán poslanec. O toto mi ide, takže ešte raz dobré ráno, pán poslanec. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.10.2010 9:02 - 9:14 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem. Príjemné ráno, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán podpredseda vlády, pán predsedajúci, dovoľte, aby som na úvod povedal také základné, ak to môžem povedať k tomuto zákonu, prístupy a ešte zdôrazniť axiómy, aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu. Chcem povedať to, že SMER - sociálna demokracia si ctí nález Ústavného súdu, rovnako si ho ctí tak, ako to bolo v prípade nálezu Ústavného súdu, keď pán minister Kaník so svojou poradkyňou pani Radičovou pripravili niekoľko desiatok tisíc dôchodcov, invalidných dôchodcov o ich invalidný dôchodok. Takto si to ctíme aj v súčasnosti, keď sme pristúpili k tomuto nálezu Ústavného súdu. Druhá axióma, ktorú by som chcel povedať, je, že každý, tak ako tu sedíme, som o tom presvedčený, že chceme, aby sme všetkým tým, ktorí potrebujú sociálnu službu, aby sme ju poskytli. Na tom sa určite, pán podpredseda a pán minister, určite dohodneme, pretože neviem si predstaviť človeka, ktorý chodí po Slovensku a nechce niekomu, ktorý túto službu potrebuje, že by ju neposkytol. Možno, že sa nejakí nájdu, ja o takých neviem, ale ak sa nájdu aj medzi politikmi, určite im to voliči spočítajú. A myslím si, že skôr je to ľudské právo, pretože každý v rodine má niekoho, ktorý raz, jednoducho, bude potrebovať túto sociálnu službu a je potrebné, aby sa o neho postarali tí, ktorí sú kompetentní. Ústavný súd vyriekol svoj nález, ktorý, ja to v krátkosti poviem, ktorý bol iniciovaný skupinou poslancov. V petite žaloby sa namietalo, že je tam nesúlad časti textu v § 8 ods. 2 a 3 písm. d) s čl. 35 ústavy, ktorý hovorí o tom, že je to potlačené právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.
Včera tu odzneli viaceré argumenty alebo viaceré slová z tohto pohľadu. Pri predstavovaní to hovoril pán minister, boli to slová týkajúce sa podnikania, hospodárskej súťaže, atď., atď. Dovoľte mi, vážené panie poslankyne, páni poslanci, povedať, že obce, ani vyššie územné celky nepodnikajú v sociálnych službách, aby to bolo úplne jasne povedané. A tu je potrebné zdôrazniť o čo vlastne ide v tomto zákone. Chceme všetkým pomôcť, tým, ktorí, ako som už povedal, potrebujú túto službu, ale musíme vedieť začo. Návrh poslancov totiž po vyrieknutí tohto nálezu súdu, čo z tohto pohľadu práva podnikať v zmysle čl. 35 absolútne podporujem a nemám s tým problém, pretože, naozaj, je to na tomto princípe postavené, ale návrh poslancov, ktorí vtedy predložili tento podnet, absolútne neriešil tú najpodstatnejšiu vec, a to je financovanie.
Viete, rozpočty, či už obcí alebo vyšších územných celkov, sú štruktúrované. Každý kto pôsobí, či už ako komunálny poslanec alebo starosta alebo predseda, tak vie, že je tam množstvo kompetencií, ktoré potrebujete jednoducho zabezpečiť. A dokonca, obce a mestá, samosprávne kraje, to musia robiť zo zákona. To znamená, nedá sa urobiť také niečo, že keď niekto príde a v zmysle zákona mu služba patrí, že, jednoducho, mu ju neposkytnete len preto, že nemáte peniaze. Preto sa musíme snažiť, aby sme tieto finančné prostriedky vedeli dostatočne rozkladať tak, aby bolo všetko pokryté. Čiže, pre každú oblasť v tom rozpočte je nejaký finančný objem, ktorý vyplýva z fiškálnej decentralizácie a je aj zadefinovaný v nejakom vzorci, ktorý hovorí o tom, že napr. pre sociálne služby do rozpočtov samosprávnych krajov plynú finančné prostriedky z dane z fyzických osôb na základe podielu občanov starších ako 62 rokov a tak ďalej a tak ďalej, pretože tí spadajú do tej siete, ktorí by to potrebovali, na viac sú tam, samozrejme, aj občania, ktorí sú mladší a potrebujú túto sociálnu službu. Čiže, toto je podstata tohto zákona a toto je rozdiel medzi predkladateľom a rozdiel medzi nami. To znamená medzi predkladateľom, ktorý hovorí o tom, že urobíme novelu zákona, ktorá dá právo všetkým, za čo ja sa podpisujem, ktorí potrebujú sociálnu službu, aby ju dostali, ale nepovie, odkiaľ zobrať na to peniaze.
Ale my na druhej strane hovoríme áno, my toto právo ctíme, ale zároveň musíme mať na to finančné prostriedky, pretože ja neviem si predstaviť, že budeme financovať na úkor iných vecí, ktoré sa dotknú rovnako občanov a daňových poplatníkov, pretože nám na tom záleží. Nebudeme financovať prímestskú dopravu? Dobre. Mobilita pracovnej sily, neviem... Kde bude? Nebudeme financovať zdravotníctvo? Dobre. Koho sa to dotkne? Aj týchto dôchodcov. Čiže, toto je podstata, financovanie, pán minister. Chcel by som sa vás aj spýtať, či ste to mysleli vážne, v tej dôvodovej správe, keď ste uviedli, aj napriek tomu, že ministerstvo financií argumentovalo, že to bude mať dopad na rozpočty obcí a miest, čo ma teda milo prekvapilo, škoda, že tu nie je pán minister financií, pretože on tvrdil, že v podstate kríza nemala absolútne žiadny dopad na rozpočet verejnej správy. Verejnej správy, rozumejme štátnej správy a samosprávy. Nuž, potom sa pýtam, prečo ministerstvo financií dalo obciam a mestám teraz mimoriadnu dotáciu 39,5 mil. eur? Nehovoriac o tom, že predtým dostali 100 a potom 133 mil. eur. A tu ma, naozaj, prekvapili z ministerstva financií, zdá sa, že tam ešte sú takí, ktorí pragmaticky rozmýšľajú a nielen politicky, ale ako je to možné, že vy napíšete do dôvodovej správy, že to nemá dopad na rozpočty obcí a miest.
Pán minister, to mi, prosím vás, vysvetlite, pretože nechcem nachádzať akýkoľvek prívlastok na to, čo ste tu napísali, pretože nie je to pravda. A vôbec ste s nami o tom nerokovali. Vôbec ste nemali snahu zistiť, za aké peniaze budeme túto službu robiť. Ústavný súd vo svojom náleze priznáva práve, lebo on striktne rozlišuje, hovorí o tom, že je porušené právo v zmysle čl. 35 podnikať, čiže tieto subjekty, neštátne, nemajú možnosť napĺňať svoje naplnenie toho prečo vznikli, ale zároveň hovorí, že uznáva, že zákonom ustanovené zvýhodnenie verejných poskytovateľov sociálnej služby pred neverejnými, by sa v praxi mohlo prejaviť v pozitívnom pôsobení na fiškálny záujem obcí a vyšších územných celkov. No toto je presne ono o čom hovorím, a to Ústavný súd tu napísal. Samozrejme, že to nebolo povedané, pretože to nie je celkom pozitívne z hľadiska prezentovania tohto zákona. Čiže, toto zdôrazňujem, toto je podstatná vec. Záujem obcí a miest a, samozrejme, aj samosprávnych krajov je, aby jednoducho napĺňali všetky kompetencie v celosti. Nie jednu na úkor druhej.
Ja poviem za Žilinský samosprávny kraj, my máme veľmi dobrú spoluprácu s neverejnými poskytovateľmi a myslím si, že patríme medzi najväčších poskytovateľov, ak to tak môžem povedať. Sme najsociálnejší kraj, pretože máme najviac lôžok, vyše 3 800 na celom Slovensku a zároveň, keď zoberiem neverejných poskytovateľov, máme vyše 500 lôžok. Máme s nimi, naozaj, korektnú spoluprácu a myslím si, že sú potrební z hľadiska poskytovania. Ja by som najradšej, pán minister, dnes všetkých, ktorých máme v zozname umiestnil, kde sa len dá, kto to bude chcieť robiť, naozaj, seriózne, ale nemáme to za čo zaplatiť. A to je celá podstata veci.
Zároveň chcem povedať, že Žilinský samosprávny kraj a ostatné samosprávne kraje snažia sa vždy nájsť medzi týmto poskytovaním dostatočnú rovnováhu. Preto, pán minister, ja by som vás chcel požiadať, aby ste, naozaj, mysleli v tom dobrom úmysle ako som na začiatku povedal, že nám všetkým na tom záleží a nebudeme z toho vytrieskavať nejaký politický kapitál.
Poďme sa baviť o financovaní. Ak hovoríme o tom, že Ústavný súd tu niečo vyriekol a treba ho rešpektovať a povedať si rovnako ako napr. v oblasti vzdelávania stredného školstva, kde tu máme rovnako neštátne školské zariadenia, ale školy, ktoré poskytujú vzdelanie na základe tak isto ústavy, potvrdí to pán poslanec Fronc, ktorá hovorí o tom, že každý má právo na vzdelanie. Áno, výborne, a štát to vyriešil takým spôsobom, že je to prenesený výkon štátnej správy a platí túto službu aj týmto neštátnym školám. Tak poďme sa baviť aj v tomto prípade. Tak štát nech preberie zodpovednosť a, jednoducho, nech ide platiť, aby sme dokázali a my budeme len nápomocní. A obce a mestá určite. Ale nie tak, že to na ne hodíte a budete sa tváriť, však, veď vy máte dosť peňazí, a keď to nebudete robiť, tak ste neschopní a tak ďalej. To môže povedať iba niekto, kto v živote nepôsobil v komunálnej sfére, alebo vôbec nebol poslancom, alebo niečo podobné. Preto sa stotožňujem s návrhom, ktorý predniesol môj kolega, že je potrebné sa vrátiť späť ku rokovaciemu stolu.
Pán minister, ja som pripravený, všetci sme pripravení, a poďme hľadať na to finančné prostriedky, aby sme to zvládli. Poďme upraviť model tak, keď Ústavný súd takto rozhodol, aby sme to mohli prefinancovať pre všetkých. Pre všetkých, podotýkam. Lebo, ak sa to neurobí, že nebudeme môcť to prefinancovať pre všetkých, tak, pán minister, sa to obráti aj proti vám, aj proti nám všetkým, a to určite nechceme. Čiže, podporujem procedurálny návrh v zmysle rokovacieho poriadku § 73, aby sa o tomto zákone ďalej nerokovalo, pretože nie je to žiadny problém. Totiž, do šiestich mesiacov je potrebné, aby zákonodarca upravil toto ustanovenie, ktoré, mimochodom, v tomto zákone je riešené nad rámec. Na tom sa zhodneme, ale nechcem rozoberať a zaťažovať vás právnickými záležitosťami. V prípade, že do šiestich mesiacov sa nedohodneme, ale som presvedčený, že na novembrovej schôdzi by sme to vedeli znova otvoriť a prísť aj s návrhmi, ako to budeme financovať, lebo, keby tak nedošlo a bolo by to o mesiac neskôr, tak, či tak, tieto ustanovenia, ktoré sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, strácajú jednoducho platnosť, účinnosť, a tým pádom sa môže postupovať v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Ale podstata je, poďme riešiť financovanie.
Vážený pán podpredseda, pán minister, poprosím vás, keby ste mohli zodpovedať na moje otázky, keď budete mať záverečnú reč. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2010 18:38 - 18:39 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja nechcem reagovať na to množstvo argumentov, ktoré pani poslankyňa povedala vo svojom vystúpení faktickou poznámkou, lebo budem mať vystúpenie a tam poviem tie základné východiská. Ale doplním moju kolegyňu, ktorá hovorila o tom a budem citovať. Pani poslankyňa vy ste povedali, že osoby budú postihnuté, ktoré znásilňovali Ústavu Slovenskej republiky. Veď pán minister Kaník bol ten, ktorý takisto predložil zákon, ktorý Ústavný súd posúdil, že je protiústavný. A veľmi výrazne mu pritom asistovala pani predsedníčka vlády, súčasná, pani Radičová. (Potlesk.) Takže bolo by dobré, keby ste si vstúpili do svedomia. A mali by ste začať s tým od seba. Ja by som to veľmi odporúčal, pani poslankyňa. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.10.2010 11:47 - 11:53 hod.

Juraj Blanár Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, keby som tak zjednodušene povedal, tak v podstate prerokovávame novelu zákona, ktorý je totožný s tým predchádzajúcim, pretože obsahuje tie isté ustanovenia. Čiže keby som opakoval všetky tie veci, ktoré tu boli povedané, tak by som možno unavoval, pretože v tomto zákone sú rovnako tieto chyby zopakované a sú tu nejasnosti, s ktorými je potrebné sa vysporiadať.
Ale chcel by som sa možno trošku filozoficky pobaviť o tomto zákone, o tom, aký tu bol cieľ.
V prvom rade v tom vnímam ustanovenie pravidiel pre tzv. verejno-súkromné partnerstvá pri rôznych investíciách pre samosprávu. Áno, je to, myslím si, krok dopredu, pretože takýmto spôsobom to bude legislatívne ošetrené. A napokon verejno-súkromné partnerstvá sú ešte u nás v samospráve takpovediac možno v plienkach, ak by som to povedal, pretože v iných krajinách, predovšetkým vo Francúzsku, sú využívané naozaj veľmi čulo. A je to aj vidieť na infraštruktúre a na mnohých, mnohých iných majetkoch, ktoré vlastní samospráva. Samozrejme, ale o čo nám ide? Ide nám o to, aby to bolo jednoduchšie, transparentnejšie, ale nie aby to bolo zložitejšie a aby to spôsobovalo nejaké administratívne prieťahy. Na tom sa určite zhodneme. Len z tohto návrhu musím konštatovať, že narastá jednak administratíva, ale sú tu aj nejasnosti, ktoré prinesú problémy v budúcnosti. Bol tu už zmienený problém napr. s tým, že nebude jasné z toho, či má víťaza súťaže v prípade napr. VOS-ky, tzv. verejno-obchodnej súťaže ešte schvaľovať zastupiteľstvo. Podľa tohto návrhu, tak ako to tu vidím, tak zastupiteľstvo už by sa tým nemalo zaoberať, čo, si myslím, z hľadiska možno transparentnosti a vôbec zakončenia celého procesu nie je celkom v poriadku.
Rovnako sa hovorí o tom, že sa budú určovať tzv. pravidlá alebo podmienky verejno-obchodnej súťaže a že to bude schvaľovať zastupiteľstvo. Nuž tu vidím rovnako problém, i keď chápem možno snahu predkladateľa urobiť to transparentnejším, pretože mám skúsenosti, či už z komunálnych parlamentov alebo krajského parlamentu, že veľakrát sa nezaoberá racionálnymi podmienkami, ale sú tam veľakrát vnášané politické podmienky. A to spôsobí obrovský problém pre samosprávu v tomto procese predávania nehnuteľností alebo vôbec narábania s majetkom. A v konečnom dôsledku na to doplatia obyvatelia alebo presnejšie tí, ktorí budú užívať služby, ktoré vykonáva samospráva, v tomto prípade krajská samospráva.
Koncesné zmluvy, tak ako sú zadefinované. Dá sa s nimi súhlasiť, ale myslím si, že je potrebné vyjasniť ich pravidlá. Je tu povedané, že to má byť buď v prípade stavebných prác, alebo to môže byť aj v prípade služieb. V prípade služieb si to viem predstaviť. Z hľadiska stavebných prác by som bol rád, keby zákonodarca možno viac zadefinoval, čo mal na mysli, pretože to je naozaj tak široká otázka, ktorú je potrebné vyriešiť, aby náhodou nedošlo k nedorozumeniu, aby aj v prípade možno nejakej havarijnej situácie alebo nejakého riešenia rekonštrukcie maličkej nebolo nutné napr. koncesnou zmluvou, ktorá musí ísť na schválenie, riešiť tento problém. Ja viem, kde asi je ten problém, ale chcem na to poukázať, možno už aj teraz predkladateľ to môže vyčistiť na základe týchto pripomienok.
No a na záver som sa chcel spýtať. V podstate počúvame o tom neustále zo strany súčasnej koalície, že tento proces má vlastne zjednodušiť a stransparentniť celý proces narábania s majetkom a, dobre si pamätám, ušetriť obrovské finančné prostriedky, pretože sa tu šafárilo pri verejnom obstarávaní a ešte neviem akých veciach, a tento zákon má tomu napomôcť. Nuž, dámy a páni, ja sa obávam, že tento zákon nebude práve to, čo si od neho sľubujete. A možno aj práve preto prijímate také opatrenia, ktoré súvisia so zdražovaním, zvyšovaním poplatkov, tak, aby ste ospravedlnili tieto opatrenia, ktoré prijímate takýmito zákonmi, ktoré v konečnom dôsledku, tak ako ich vidím, nevnášajú len tú transparentnosť do predaja, ale skôr robia problém pre samosprávy, čo, si myslím, nie je dobré. Takže pre mňa naozaj by bolo priamejšie a lepšie povedané, keby ste povedali, akým spôsobom chcete vo verejnom obstarávaní ušetriť prostriedky, čo tam chcete urobiť, lebo dnes samosprávy v drvivej väčšine robia všetky tie veci, o ktorých rozprávate už roky, či už je to verejné obstarávanie prostredníctvom tzv. aukcií alebo zverejňovanie zmlúv na internetových stránkach samospráv, čo už samospráva sama zistila, že je potrebné urobiť to takýmto spôsobom. Len vy ste to vyťahovali ako jeden z tých bonmotov, že sa tu šafárilo, na to, aby ste ospravedlnili to, čo v súčasnosti pripravujete. A to je zvyšovanie cien, nič iné. Ďakujem pekne.
Skryt prepis