Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 17:42 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 11:05 - 11:28 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda Národnej rady. Včera ste boli popoludní v Rakúsku, v štáte vášho súkmeňovca Heinz-Christiana Stracheho, ultrapravicového populistického vodcu, s ktorým si môžete podať ruku. Vy ukazujete na Grékov, on už ukazuje na Slovákov, na Maďarov, na Čechov a na iné národy a národnosti, ktoré by v Rakúsku nemali čo robiť. A nemalo by s a s nimi ani spolupracovať. Európski liberálni demokrati ako Olli Rehn, Cecilia Malmströmová, alebo Siim Kallas by asi zdúpneli z týchto vašich rečí, čo tu vy predvádzate v rozpore aj s názormi európskych liberálnych demokratov. Je to doslovne ľudový populizmus, ktorý mi pripomína pravicový krajný populizmus istého pána z dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia v Nemecku, ktorý tiež hovoril o krivdách po prvej svetovej vojne. To bola skutočná vojna, teraz je vojna finančná, vy ste aj o nej hovorili. A Gréci doplatili na vojnu finančnú, nedoplatili na to, o čom ste vy rozprávali, akým spôsobom ste sa vyjadrovali ku gréckym občanom. Preto si myslím jednoznačne, vy nepatríte do Liberálnej internacionály, vy patríte do tých zoskupení krajne nacionalistických, ktoré sú kreované v Európe a ktoré majú záujem Európu rozvracať a Európu likvidovať, a nie Európu sceľovať. Teda do toho očistca, o ktorom ste hovorili, by ste mali ísť predovšetkým vy a s vašou stranou. Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2011 14:55 - 14:56 hod.

Dušan Čaplovič
Ďakujem veľmi pekne. Nebudem hovoriť ako lekár ani ako brat alebo za sestry, ale ako nádejný a možný pacient. A preto položím jednoduchú otázku pánu poslancovi: Prečo za štyri roky sme tu nemali žiadnu petíciu a prečo po roku vlády Ivety Radičovej už máme takúto petíciu? To je jednoduchá rovnica, kde treba jasne odpovedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.6.2011 13:42 - 13:48 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi zopakovať len v krátkosti, prečo sa stotožňujem s návrhom pána prezidenta novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín v uvedenom znení neschváliť. Uvediem stručne sedem konkrétnych dôvodov.
1. Novela opäť znižuje štandardné používanie úradného jazyka na jazykovo zmiešanom území, najmä jeho používanie vo verejnom styku, teda obsahuje zúženie používania oficiálneho integračného jazyka na území, kde žije v súčasnosti 20-percentná národnostná menšina.
2. Novela ide proti integrujúcej funkcii úradného jazyka, a tak vytvára ďalšie podmienky na území Slovenskej republiky, aby sa vytvárali mikroregióny či makroregióny odsúdené len na používanie menšinového jazyka vo verejnom styku, najmä v samosprávnom prostredí.
3. Novela izoluje a separuje konkrétnu národnostnú menšinu a v podstate ju vytláča z integrujúcej občianskej spoločnosti. Vytvára jazykové getá, čo je v podstate diskriminujúce na jednej strane tak pre príslušníkov väčšinového národa, ako aj na druhej strane pre národnostné menšiny. Nesporne tak vytvára prostredie pre komunikáciu len v menšinovom jazyku, osobitne v maďarskom jazyku. Takto budú slovenskí občania maďarskej národnosti lepšie politicky manipulovateľní pre jednu, resp. dve politické strany, SMK a jej dieťa MOST - HÍD (smiech v sále), s nekontrolovateľným prienikom šovinistických ideológií do tohto prostredia aj zo zahraničia, a tým sa v podstate podkopáva formovanie modernej občianskej spoločnosti a umožňuje vytvárať vysnívané jednotné maďarské spoločenstvo v účelovo deklarovanej tzv. Karpatskej kotline.
4. Novela v niektorých častiach ide aj proti obsahu úvodnej Preambuly z Európskej charty menšinových alebo regionálnych jazykov, v ktorej sa konštatuje, že používanie menšinových jazykov nemôže znižovať dôležitosť a obmedzovať používanie štátneho, resp. úradného jazyka, t. j. bez ujmy pri používaní štátneho jazyka. A toto postavenie štátneho jazyka nemôžu ohrozovať ani práva národnostných menšín na používanie svojich jazykov v istých oblastiach verejného styku.
5. Vo vzťahu k novele upozorňujem, že garancia práv národnostných menšín pri používaní ich jazykov v konkrétnych oblastiach verejného styku neznamená, že sa tieto jazyky stávajú štátnym jazykom alebo jazykmi, tak ako integrujúci jazyk, nie však asimilujúci úradný a štátny jazyk Slovenskej republiky. Pripomínam, že Slovenská republika sa zaviazala utvoriť vo svojom vzdelávacom systéme podmienky na to, aby si všetci občania mohli v primeranej miere najmä pre komunikáciu osvojiť kodifikovanú podobu štátneho jazyka. A je len vecou každého občana, aj príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny, ako sa tejto šance chytí alebo nechytí.
6. Novela postupne vytvára ďalšie podmienky pre nahrádzanie úradného či štátneho jazyka najmä maďarským jazykom, pretože iné národnostné menšiny takýto problém necítia a ani nemajú. Postupne vytvára podmienky pre rafinovane zacielené obmedzovanie alebo vylučovanie štátneho jazyka z používania vo verejnom styku, konkrétne na slovenskom juhu.
A nakoniec po siedme, novela o používaní jazykov národnostných menšín umožňuje ďalšiu postupnú maďarizáciu slovenského juhu, o čom som presvedčený, s cieľom vytvoriť jednotné jazykové územie juhu Slovenska a severu Maďarska. Jedným z konkrétnych príkladov, ako sa to dá robiť, je aj nedávne zverejnené vydávanie maturitných vysvedčení a výučných listov na nemenovanej slovenskej strednej odbornej škole s vyučovacím jazykom maďarským vydaných len v maďarskom jazyku, hoci majú byť dvojjazyčné, a nadovšetko na svojich neschválených tlačivách rezortom školstva, pritom rezort školstva v tejto oblasti absolútne nezaujal stanovisko.
To je jeden medializovaný problém, vážené dámy, vážení páni. Podobných sú však desiatky na školách, ale aj vo verejnom styku, samosprávach, pri prijímaní do zamestnania, ale aj na kultúrnych podujatiach, alebo aj iných tlačivách vydávaných v týchto regiónoch jednojazyčne, kde stále viac a viac prevláda maďarský jazyk. A my k tomu pridávame opäť stranou MOST - HÍD vydupanú novelu, ktorá mnohé takéto rozhodnutia legitimizuje a predovšetkým ešte výraznejšie rozširuje. To už nie je len doterajšia, nazvem to skrytá, ale otvorená a mnohými poslancami v tomto parlamente odobrená maďarizácia slovenského juhu.
Z uvedeného dôvodu apelujem na tento poslanecký zbor, aby ste podporili návrh pána prezidenta túto novelu zákona o národnostných menšinách neprijať, pretože nie je potrebná a terajší zákon o národnostných menšinách je dostačujúci a medzinárodne uznávajúci.
Toľkoto moje slová k tomuto návrhu pána prezidenta.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2011 17:42 - 17:43 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som už v tej Národnej rade tiež dosť dlho a budem hovoriť k procedurálnym otázkam, pretože tie ma veľmi trápia, keď z jedného poslaneckého klubu, z ktorého pochádza pán minister, sa predkladajú na rokovaní Národnej rady v druhom čítaní, mnoho a ďalších a ďalších pozmeňovacích návrhov. Ja nemám nič proti poslaneckej iniciatíve, tá im patrí. Ale aká je komunikácia medzi ministrom, ktorý predkladal novelu a aká je komunikácia medzi jeho vlastným poslaneckým klubom? Toto mi tu chýba, pretože zrejme nepracuje ani Rada vlády pre zdravotne postihnutých, nepracujú tuná konkrétne komunikačné kanály. Ja nemám nič proti tomu, keď sa niektoré veci doťahujú. Ale predovšetkým, prečo to nejde na vládu a súčasne do legislatívnej rady vlády a, samozrejme, na medzirezortné pripomienkové konanie množstvo tých návrhov, ktoré tu odzneli, ktoré môžu byť aj dobré a ktoré by sa takýmto spôsobom dostali do návrhu, ktorý bude prekladať pán minister? Mám problém, s týmto, a neviem to pochopiť, či si poslanci robíte z nás poslancov ďalších tuná srandu, pretože to treba naozaj kvalitne pripraviť, aby sa to navzájom nebilo, legislatívne, aby neboli vytvárané nové a nové problémy, ktoré bude potrebné meniť v ďalšej novele zákona.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.5.2011 10:52 - 10:53 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Chcel by som sa predovšetkým všetkým poďakovať a znovu zopakovať to, čo tu už bolo povedané aj vo vašich vystúpeniach, vo faktických poznámkach, že, a pokiaľ viem, bol som dúfam dobre informovaný, aj pán Rafaj a poslanci Slovenskej národnej strany boli ochotní nájsť niekde strety medzi jedným aj druhým vyhlásením. A hľadalo sa to a bola tam ústretovosť aj zo strany poslancov Národnej rady, ale predstavitelia MOST-u-HÍD, ktorí predovšetkým tvrdili tú muziku vo výbore, v zahraničnom výbore, zrejme to odmietli. Alebo si to privlastnili, toto svoje vyhlásenie, ako keby to bolo na veky vekov všetko sväté. Ale je to vyhlásenie, ktoré dokazuje to, že sú veľkí dogmatici a priveľkí konzervatívci. Čiže bola tu možnosť toto vyhlásenie upraviť, urobiť ho skutočne tradičné a ukázať, že sme susedný štát ako suverénna Slovenská republika, ktorá má veľmi dobré postavenie v Európskej únii a nemusí sa ničoho báť aj pri takomto tvrdšom vyhlásení.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.5.2011 10:19 - 10:42 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi hneď úvodom jednu poznámku. Maďarskou kartou, a položím aj otázku, maďarskou kartou hral štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko? Maďarskou kartou hrala Rada pre ľudské práva pri Organizácii spojených národov? Maďarskou kartou hrali predsedovia frakcií Ľudovej strany a socialistov v Európskom parlamente? To len na dôvažok, že my argumentujeme presne. My sa tu nikomu ničím nevyhrážame, my len konštatujeme daný stav. A dovoľte mi preto hneď na začiatok jedno neveľké, krátke pripomenutie. Nostalgia, ktorá vznikla najmä po rakúsko-maďarskom vyrovnaní, ďalej po roku 1896, teda mileniarnych oslavách, po roku 1918-1920, 1938-1945, 1968. I v súčasnosti nepomôže, veru, nepomôže strednej Európe súčasný maďarský šovinizmus. Lebo dejiny sú dejinami tak aj víťazov, ako aj porazených. A Maďari prehrali dve svetové vojny v 20. storočí. Dôsledkom svojho antisemitizmu, šovinizmu, revizionizmu a iredenty sa tak boľavo zapísali do dejín strednej Európy, tak ako so svojim spojenectvom s rozpadajúcou sa chorou rakúskou monarchiou, nemeckým nacizmom a talianskym fašizmom, až do samotného konca nedokázali povstať proti nacizmu a fašizmu, lebo im priniesol Veľké Maďarsko spred Trianonu. Demokratický a slobodný svet to odmietol. Na to netreba zabudnúť a pripomínať si to aj ako poučenie v 21. storočí, najmä v spojitosti s nástupom autoritatívneho režimu Viktora Orbana, z ktorého je len skok ku totalite. Jediné, čo je pred nami, je spolupráca oboch strán, slovenskej i maďarskej bez šírenia nenávistí vyplývajúcej z tendenčne nastavených dejín a politiky Maďarov, ale aj našich niektorých individuálnych, zbytočných, neadekvátnych reakcií, ktoré by iste nemuseli byť, keby sme sa nehanbili za svoje dejiny a poznali sme dôkladnejšie našu históriu, ktorú nám často musia odhaľovať a pripomínať európski historici, ako o tom svedčí výstava Rimania a barbari - zrodenie nového sveta a jedinečný katalóg s odbornými textami autorít európskej vedy, ktorých som mal možnosť ukázať dvom podpredsedom Národnej rady a mám ho k dispozícii aj tu.
Vážení prítomní, a teraz sa dostávam k samotnému základnému zákonu - ústave Maďarska, ako aj k návrhu vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky. Lebo k nemu budem podstatne hovoriť. Začnem nadčasovou myšlienkou, ktorú nevyslovil nikto iný ako Albert Camus na medzinárodnom kongrese spisovateľov na obranu kultúry a mieru v Paríži v roku 1935: "Nijaký človek nemá dosť cností, aby sa mu mohla zveriť absolútna moc." To práve dnes patrí adresne Budapešti a Viktorovi Orbanovi. A nezabúdajme ani na vyhlásenia a žiadosti z tridsiatych rokov minulého storočia predstavované predsedom Sudetdeutsche Partai Konradom Henleinom zhodné s volaním súvekej zjednotenej Maďarskej národnej strany, s predsedom Andorom Jarošom a výkonným predsedom Jánosom Esterházym, ktoré vznikli pod tlakom Berlína a Budapešti. V mnohom sú dnešku podobné. S požiadavkami i volaniami, či konkrétnymi krokmi politických strán z Maďarska, najmä Fideszu a Jobbiku, ale aj zo Slovenska, SMK a MOST-u-HÍD. Zopakujem niektoré z nich z tridsiatych rokov 20. storočia. Pamätajte a pamätajme, ako nad nimi mávala časť československej a európskej demokratickej a politickej scény rukou a kam napokon viedli! Pýtam sa teraz, je to zhoda čisto náhodná? Po prvé - nastolenie úplnej rovnoprávnosti sudetonemeckej národnostnej menšiny s českým národom; po druhé - uznanie sudetonemeckej nemeckej národnostnej menšiny ako právnej osoby za účelom zachovania tohto rovnoprávneho postavenia v štáte; po tretie - stanovenie a uznanie sudetonemeckého územného osídlenia; po štvrté - vytvorenie sudetonemeckej samosprávy na územiach osídlených sudetskými Nemcami vo všetkých oblastiach verejného života, ktoré sa týkajú záujmov a záležitostí sudetonemeckej národnostnej skupiny; po piate - ustanovenie zákonných a ochranných opatrení pre tých sudetských Nemcov, ktorí žijú mimo územia súvisle osídlených sudetskými Nemcami; po šieste - odstránenie krívd spáchaných na sudetských Nemcoch od roku 1918 a náhradu škôd, ktoré týmito krivdami vznikli.; po siedme - uznanie a realizácia zásady, podľa ktorej v nemeckých oblastiach mali pracovať nemeckí verejní zamestnanci; po ôsme. - plná sloboda priznania sa k nemeckej národnosti a k nemeckému svetového názoru. Dnes je pre niektorých našich spoluobčanov často výzvou z Budapešti, aby sa priznali, alebo priznali k maďarskému svetovému názoru. A k tomu znejú vyjadrenia Adolfa Hitlera, ktorý stupňoval svoje útoky proti Československu aj výrokmi tohto typu: "Nestrpím, aby desať miliónov Nemcov trpelo!" Nepripomína vám to vyjadrenia dvoch predsedov maďarských vlád - Jozsefa Antala a Viktora Orbana? Aj vtedy, demokraticky nepoučiteľné zahraničie, najmä anglo-francúzske vydalo výzvu, aby československá vláda prijala Henleinove požiadavky, pretože inak ani jeden z týchto štátov neposkytne Československu žiadne záruky pomoci. Pod týmto tlakom vypracovala vtedajšia československá vláda pod vedením Milana Hodžu, ktorý to potom oľutoval v emigrácii, keď bol v Spojených štátoch amerických, tzv. národnostný štatút so značnými ústupkami požiadavkám rozširujúcim práva menšín. A lámanie kolom pokračovalo ďalej. Lebo štatút táto sudetonemecká partai, čiže strana neuznala a prerušila rokovania. A podobne sa to odohrávalo aj na Slovensku s maďarskou národnostnou menšinou a jej reprezentantmi. A z Československej republiky sa ozývali ďalšie výzvy. Napríklad: "Hein ins Reich! Domov, do Ríše!" A stále viac prenikali k nám myšlienky z nacistického Nemecka, s ktorým paktovalo aj Horthyovské Maďarsko. Jeden národ, jedna strana, jeden vodca. Nepripomína vám to v dnešnej situácii vyhlásenia a kroky vrátane novej ústavy v sofistikovanej, podotýkam, podobe maďarských vládnych a parlamentných predstaviteľov? A my dnes pripravíme také bezfarebné a bezvýznamné vyhlásenie. Nielen preto, že kroky maďarských predstaviteľov parlamentu a prezidenta majú exteritoriálny účinok, či budú mať ďalšie, ešte väčšie exteritoriálne účinky, že obhajujú kolektívne, neeurópske práva menšín. Ale predovšetkým preto, že toto všetko bude mať ďalšie pokračovanie. A ja to znovu opakujem, nechcem, aby sa opakovali roky po rokoch 1936-1938 nasmerované aj proti slovenskej suverenite a predovšetkým nasmerované proti európskej demokracii. Spamätajme sa, prosím, a konajme suverénne a odvážne! Veď poznajúc dejiny, ktoré sa mnohokrát v podobenstvách zopakovali, nás k takýmto suverénnym krokom priam vyzývajú. Nebojme sa a prestaňme už opäť hlivieť! Nezabúdajme na to, čo povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny podpredseda maďarskej vlády a strany Fidesz, Tibor Navracsics, že, a teraz ho citujem: "Nová ústava volebné právo maďarským menšinám ešte neponúkne. Diskusia o tejto otázke však pokračuje. Budeme mať osobitný volebný zákon, ktorý to zaručí." Odmietam počúvať a čítať o tom, že sme úbohí Slováci, tak, ako to expressis verbis vyjadril o Slovákoch práve tento podpredseda maďarskej vlády. Alebo, že máme provinčné myslenie, opakujem len vyjadrenia Pála Csákyho a Bélu Bugára. Rub a líce jednej mince, len v inom obale zabalené, a cieľ je stále rovnaký. Niekto nás spoza hraníc presviedča o modernej ústave. Dokonca aj u nás sa objavujú také hlasy. Niekto mám stále vtĺka idey, že teraz má Maďarsko veľmi dobré vzťahy s menšinami, a citujem, teraz pána Navracsicsa: "Keďže poznáte históriu, dobre viete, že v roku 1920 sa maďarskej menšiny nikto nespýtal, či chce žiť v Československu alebo v Rumunsku. Veľká časť maďarského národa zostala za hranicami a to je politický problém. Po Parížskych dohodách nemala dokonca ani všetky ľudské práva, čo bol tiež veľký problém. Teraz sú v vzťahy s menšinami už dobre nastavené." Toľko citát.
Tak, ako tvrdí spomínaný podpredseda maďarskej vlády a podpredseda Fideszu Tibor Navracsics, a pripomínam: A kto sa pýtal milióna Slovákov, ktorí boli na druhej strane hranice a ocitli sa v povojnovom, či medzivojnovom Maďarsku a následne boli, až na malé a súčasné skanzenové výnimky, asimilovaní? To sa maďarskej menšine v Československu a v súčasnosti na Slovensku nikdy nestalo! Súčasné politické harašenie na juh od Dunaja svedčí stále viac a viac o silnejúcom nacionalizovaní maďarskej politiky so silnými antidemokratickými skutkami. Ciele šovinistickej politiky sú jasné, cezhranične namierené k svojim susedom. To, čo sa dnes deje v Maďarsku, sa však týka nielen Slovenska, ale celej Európy a, opakujem, pripomína tridsiate roky minulého storočia. Svedčia o skutočných cieľoch veľkomaďarskej politiky v strednej Európe.
Predseda maďarského parlamentu László Kövér vyhlásil, že je to dnes veľká historická chvíľa pre prisahajúcich, ako aj pre dejiny celého Maďarska. Toto už nie je európska, ale protieurópska politika. Len o Maďarsku a Maďaroch a nikom inom. A opäť pripomínam slová predsedu vlády Viktora Orbána o tom, že v roku 1848 sa Maďari vzopreli Viedni a dnes Bruselu, že im Brusel nebude diktovať. A práve toto zaznieva počas polročného predsedníctva Budapešti v Európskej únii. Nebudú sa pýtať ani Viedne, ani Bratislavy, ani Bruselu. A my tu "tancujeme" slovenské rekviem a stávame sa štatistami maďarských krokov doma i za hranicami. Ja viem, že v európskej diplomacii sa čaká na skončenie maďarského predsedníctva. Ja viem, že odíde aj minister zahraničných vecí Maďarskej republiky po skončení maďarského predsedníctva. Čaká sa na ďalšie a ďalšie kroky, vtedy možnože zaznejú, pretože dnes už aj prezident Obama, ktorý išiel do Poľska, nešiel počas predsedníctva do Maďarska, jasne deklaroval to, že v Maďarsku sa dejú veci, s ktorými nemôžu súhlasiť ani Spojené štáty americké.
Možno aj preto, že aj naša v súčasnosti pravicová vláda rozširuje právomoci ministrov a likviduje autonómiu justície, čo sa týka teda ústavy a čo sa týka krokov u nás na Slovensku prostredníctvom zákonov. Možno aj preto, že sa zhodne s obmedzením petičného práva, ktoré sa tam objavuje. Tak, ako sa napr. k petícii zdravotných sestier postavil nehorázne predseda parlamentu na Slovensku. Neskutočná je aj súčasná vládna politika, predovšetkým zahraničná, ktorá ako keby všetko nechápala. Prijatá maďarská ústava má sa stať súčasťou novej doby a tí, čo poznáme maďarskú históriu, vieme, o akú dobu ide. Dobu návratu do vysnívaného času v druhej polovici 19. storočia a začiatku 20. storočia, ako aj rokov 1938 až 1945. Naučme sa čítať aj medzi riadkami. Veď nová ústava už nebude základným zákonom Maďarskej republiky, ale Maďarska a Maďarov. A na to zabúdame. Zabúda sa aj na to. A zabúda sa aj na politiku, preventívnu politiku. Preventívnu politiku, zahraničnú preventívnu politiku. Na politiku zadržiavania, môžem ju aj takto nazvať, lebo taká politika sa v minulosti robila voči expanzii niektorých komunistických ideí. A teda politiku zadržiavania autoritatívnej rozpínavosti a nebezpečia totality. Tak by som to nazval. My len oneskorene a bezzubo reagujeme.
Takými skutkami a ďalšími cieľmi sa prejavuje politika jedného z podpredsedov strany európskych ľudovcov, jedného z podpredsedov strany európskych ľudovcov, Viktora Orbána, ktorú výstižne opísal bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Budapešti Štefan Markuš v jednej všetko hovoriacej vete: "Tragédiou človeka sa stáva to, ak chce napodobniť Boha." A pre mňa je nadovšetko nepochopiteľné, že takýmto neeurópskym excesom vo vnútri strednej Európy a hroziacim exteritoriálnym účinkom ako aj budúcim aktivitám sa nevieme jasne a zodpovedne za štát, ktorý reprezentujeme, vyjadriť. Nevyjadrí sa, či mlčí vláda Ivety Radičovej, nielen jej predsedníčka, ale aj minister zahraničných vecí, jasným nekompromisným slovom. Sme uznávaná suverénna Slovenská republika v Európskej únií a nemáme sa prečo báť jasne povedať svoje slovo vo vzťahu k politike, ktorá sa dnes deje v Maďarskej republike. Radšej budú obaja zatĺkať a so sklonenou hlavou nezodpovedne čakajú, s čím novým príde vláda Viktora Orbána. A čo im náhodou pri návšteve oznámi minister zahraničných vecí János Mártonyi. A k takémuto mysleniu sa pripája aj toto navrhované, nazvem to sterilné vyhlásenie Národnej rady predložené zahraničným výborom vypracované na ministerstve zahraničných vecí pánom Ježovicom, štátnym tajomníkom. Nová ústava s prívlastkami - veľkonočná ústava jednej strany, či dokonca uhorská ústava - však vyvoláva oveľa väčšie rozhorčenie medzinárodného demokratického spoločenstva. Podobne aj zákon o národnej súdržnosti. Kým to, čo nás netrápi, druhým to už zaváňa prežitou bolestnou minulosťou. V mnohých štátoch Európskej únie sa spoločnosť aj politická reprezentácia pýta: Bude Maďarsko prvým autoritatívnym štátom únie? Aj také otázky zaznievajú, dokonca zo susedného Poľska. A opakujem, žasnem, že sa to deje za maďarského predsedníctva v Európskej únií. Na mlčanie, ani z našej strany, nie je žiaden dôvod, ani na Slovensku, cez všetky snahy mať dobré vzťahy s autoritatívnym režimom Budapešti. Z histórie dobre vieme, ako sa to nevyplatilo medzivojnovej Československej republike, celej Európe a svetu. Ustupovať a mlčať, možno, že kňučať, to nie je kritériom dobrej diplomacie suverénneho štátu v Európskej únií. Ústava vytvára predpoklady uplatňovania kolektívnych práv menšín a možnosti formovania kolektívnych autonómnych samospráv ponad hranice susedných štátov, čo je návrat do minulosti, a už to bolo povedané aj mojimi predrečníkmi, autoritatívneho a fašistického horthyovského režimu. Sme nemými svedkami cesty štátostrany Fideszu od demokratického k autoritatívnemu systému moci, od demokratickej republiky k autoritatívnemu režimu. Politický národ definuje maďarská ústava tak, aby domáce národnostné menšiny vedeli, že ich už jasne asimilačne považuje za súčasť maďarského národa. Na druhej strane, keď ide o národnostné menšiny Maďarov v okolitých suverénnych štátoch, tak je, citujem, "Maďarsko vedené ideou jednotného maďarského národa" a nesie "zodpovednosť za osud Maďarov žijúcich mimo hraníc Maďarska". Je to vyslovene nevyvážený postoj s jedinečným a čitateľným cieľom - revíziou Trianonu, opakujem, revíziou Trianonu.
Zmena volebného zákona, korešpondujúca s novou ústavou a prepojená na dvojaké maďarské občianstvo bez trvalého pobytu, musí byť pre Slovenskú republiku jasne neprijateľná, ale konkrétne, nekompromisne to treba konštatovať, jasne to povedať a urobiť už teraz ďalšie opatrenia na Slovensku, aby sa maďarská strana, maďarská strana si uvedomila, že takéto kroky maďarskej vlády na Slovensku nikde nepochodia. Kým Rumunsko pred vstupom do Schengenu a Srbsko v existujúcom asociovanom procese s Európskou úniou logicky nereagujú, Slovensko ako plnoprávny člen Európskej únie musí na tieto ciele rázne, opakujem, veľmi rázne a zodpovedne k budúcnosti demokracie v strednej Európe reagovať.
Viete si, vážené kolegyne, vážení kolegovia, predstaviť, že by to bolo naopak? Ja vám to poviem, ako keby to malo byť naopak, kolegyne a kolegovia. Predstavte si novú Ústavu Slovenskej republiky, ktorá by bola negatívne nastavená k národnostným menšinám a etnickým skupinám, ohrozovala by a likvidovala by hodnoty demokracie. Nuž, poriadne by sme pocítili, a predovšetkým aj maďarské aktivity od Washingtonu cez Brusel, Štrasburg, Viedeň až po Budapešť! Otvorene povedané, opakujem, nemali by sme hlivieť, ale jasne konať! Nie takýmto návrhom uznesenia, vyhlásenia, aké je predložené zahraničným výborom. Skôr sa prikláňam k tomu vyhláseniu, ktoré vypracovali poslanci za Slovenskú národnú stranu.
Opäť opakujem, konajme hrdo a nebojácne! Jasne, adresne, nie navrhovaným obojakým, nič neriešiacim zahraničným výborom predloženým vyhlásením, ktoré len potvrdzuje, berie na vedomie, vyjadruje, poskytuje, ubezpečuje a aby sa nepovedalo, kostrbato aj odmieta exteritorialitu. Za takéto nič hovoriace vyhlásenie, pripomínajúce politiku kompromisov Československej republiky z rokov 1938, ale aj za bývalého komunistického režimu z roku 1968, nemôžem zahlasovať.
A na samotný záver, od uspatej vlády Ivety Radičovej očakávam jasnú odpoveď. Pani predsedníčka vlády, nebojte sa Bélu Bugára, ako aj hoc novelou konkrétnou, ktorú by sme mali pripraviť, a vedel by som si nájsť zhodu našej ústavy, ktorá by presnejšie zadefinovala územnú celistvosť Slovenskej republiky, o čom sa tu tiež už hovorilo. A urobme to skôr a nečakajme. Dokážme a dokážte, vážené pani poslankyne a páni poslanci, že ste, že sme hrdý národ a že si vieme obhajovať naše národnoštátne záujmy, demokratické hodnoty v Európe a Slovenskú republiku. Pýtate sa, prečo? Preto, na samotný záver, aby sa hranice nestali volebným korzom, hovorím o hraniciach slovensko-maďarských, a násilným, ďalším vyvolávaním národnostných vášní na jednej, aj druhej strane Dunaja a pokračujúcou nestabilitou v strednej Európe a celého nášho starého kontinentu. Verím, že sa na tomto zhodneme a nebojácne sa proti takýmto aktivitám postavíme.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2011 16:02 - 16:03 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem úprimne poblahoželať kolegovi Jankovi Podmanickému za perfektnú analýzu novely, novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorú predložil v rámci pozmeňovacieho návrhu predovšetkým pán Matovič, ale aj ďalší Viskupič a ďalší členovia Obyčajných ľudí. Ale ja ani som, nie som ani prekvapený, pretože on s každou drobnou zmenou, ktorú robil, konzultoval s pánom Solymosom a s pánom Gálom a tento rukopis sa zrejme, keďže nevyzná sa v tej problematike a nikdy v tej problematike ani nerobil v oblasti menšín, sa ľahko podpísal do tohto návrhu, ktorý sa dostal, a ďakujem kolegovi Jankovi Podmanickému, že odhalil vlastne, akým spôsobom zase dokázali preniknúť na podstatu takú, že nielenže sa veci nezmenili, ale ešte sa veci aj zhoršili.
A myslím si, že našou povinnosťou, to dobre bolo tiež charakterizované, nie je, aby sme chodili za Bélom Bugárom a my sme nie príslušníci alebo členmi koalície, vládna koalícia má 79 hlasov tuná a je vecou koalície, ak si toto vydiskutuje, a povinnosťou je predovšetkým členov politických strán, ktoré sú v koalícii, aby si veci dotiahli a myslím si, že v tejto veci ste aj konali, ale konali ste veľmi zle, pán Matovič.
A napokon, my jednoznačne odmietame tento návrh zákona, takže nemáme o čom diskutovať.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2011 15:26 - 15:28 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec Galbavý, neveriaci Tomáš, pretože vy nám neveríte, našim argumentom, vy skôr veríte pseudoargumentom, ktoré sú tu predkladané často prostredníctvom tejto novely, ktorú máme schváliť. Nerozumiem vašej argumentácii, ale asi preto jej nerozumiem, lebo ty chodíš za rieku Nitru a Žitavu asi len počas Majstrovstiev sveta v hokeji. Ja tam chodím pravidelne, a keďže tam mám príbuzných aj na strane maďarskej národnostnej menšiny, vy to veľmi dobre viete mnohí a nemám nikdy problémy, že by sa tam diali také veci, ako sa tu často zo strany MOST-u - HÍD prezentuje.
Ak vám nejde, ako ste povedali, že nejde o kolaboráciu vlády Ivety Radičovej s vládou Viktora Orbána, tak to nazvime trochu inak. Lebo slovo kolaborant z histórie má trošku pejoratívny názov. Ale kolaborant rovná sa spolupracovník. Áno, tak to môžme preložiť. Takže nazvime to spoluprácu vlády Ivety Radičovej s Viktorom Orbánom. Na tom sa môžeme zhodnúť. S ústretovosťou a s poklonkovaním, kľačaním, mlčaním voči Viktorovi Orbánovi nenapravíme alebo neporazíme Viktora Orbána, jeho politiku na juhu od Dunaja, jeho šovinizmus, jeho antisemitizmus, jeho neeurópskosť, len hrdosťou a jasným pomenovaním vecí, ktoré tuná žiadame, aby sme pomenovali aj pri budúcom vyhlásení, ktoré sa bude schvaľovať v Národnej rade. Pretože pre ich politickú reprezentáciu, tak ako povedal Tibor Navracsics, podpredseda vlády za FIDESZ, sme len hlúpi Slováci a nestačí nám kľačať len pred... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

25.5.2011 10:41 - 10:43 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Pán poslanec, pán spravodajca, viete, problém je ten, a s tým som sa stretal v Európe, že najlepšie rady, ako sa máme chovať k menšinám, nám dávali predovšetkým často tí príslušníci, politici tých štátov, kde sa nechovali zodpovedne tak k autochtónnym, ako aj migračným menšinám. To je jeden z vážnych problémov. A ja, samozrejme, som rád počúval tieto rady, ale na druhej strane ako keby oni nevnímali tento problém vo vlastnom štáte. To je po prvé.
Po druhé. Ja, samozrejme, hovorím stále, že to 20-percentné kvórum úplne postačuje nielen do roku 2021, pretože to zvykové právo, o ktorom ste hovorili, funguje aj ďalej. Ľudia na južnom Slovensku sa dohovárajú tak, ako najlepšie vedia. Neporušujú mnohé veci a komunikujú medzi sebou, lebo sú to tak Slováci ako Maďari, ktorí nemajú tieto politické problémy, ktoré vznáša súčasná koalícia do tejto problematiky.
A po tretie. Viete, sčítanie ľudu, ktoré sa robí, už mi je jasné, prečo jeden, teda predseda Úradu pre ochranu osobných údajov, ktorý pochádza z lona SMK, resp. z MOST-u - HÍD, spochybňuje dva týždne pred sčítaním túto problematiku, lebo viem, aké bude tendovanie po sčítaní ľudu, pretože budú hlavne vo vzťahu k menšinám, najmä k rómskej a maďarskej sa bude hovoriť, že tieto výsledky nie sú pravdivé. A preto nehovorme o 15-percentnom kvóre a dohodnime sa na tom, že to 20-percentné kvórum bude stačiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2011 10:22 - 10:23 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec, ja sa divím, že sa vy divíte, že koalícia a konkrétne Úrad podpredsedu vlády pre národnostné menšiny a ľudské práva a, samozrejme, MOST - HÍD pripravili taký návrh zákona, ktorý je viacej politický ako odborný. A poviem aj prečo, poviem vám aj prečo. Pretože úrad podpredsedu vlády sa nezaoberá problematikou všeobecne na južnom Slovensku, teda poznať názory všetkých občanov na južnom Slovensku, pretože to je dôležité v tej vyváženosti, ale len istých politických zoskupení a politických záujmov maďarskej národnostnej menšiny. Napríklad Csemadoku, ktorý sa napríklad už dávno mal volať Slovmadok.
A ak chcem hovoriť o tom, že vy chcete ošetriť to dvakrát 15-percentné kvórum, do budúcnosti teda v horizonte desiatich rokov 2011 až 2021 v návrhu tejto pozmeňovacej novely zákona, neviem, ako to chcete urobiť, pretože ak príde iná vláda, tak to môže znovu zmeniť a tento konsenzus sa v tejto oblasti nenájde, pretože ak bude poškodzovať záujmy občanov Slovenskej republiky, na jednej strane bude pomáhať, ako hovoríte vy často, menšinám a na druhej strane bude krivdiť väčšine, ktorá tam žije na tomto území. A v tomto prípade by som bol za to, aby sme zachovali to kvórum, ktoré je doteraz, našli, samozrejme, konsenzus s tým, že zákon, ktorý platí do roku 2011 pred prijatím tejto novely, bude platiť aj naďalej.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis