Vystúpenie spoločného spravodajcu
25.5.2011 16:09 - 16:14 hod.
Ondrej Dostál
Vážený pán podpredseda Národnej rady, aj vlády, kolegyne, kolegovia, chcel by som ešte v rámci rozpravy zareagovať na niektorých predrečníkov a predniesť pozmeňujúci návrh, ktorý vám už bol rozdaný, aby teda ste mali možnosť aj zareagovať okrem iného. Tak neviem, či som dobre pochopil argumentáciu pána poslanca Podmanického o tom supermaďarizačnom ustanovení, no ja si teda neviem predstaviť, akú strašnú hrozbu by znamenalo, že v nejakej obci...
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, aj vlády, kolegyne, kolegovia, chcel by som ešte v rámci rozpravy zareagovať na niektorých predrečníkov a predniesť pozmeňujúci návrh, ktorý vám už bol rozdaný, aby teda ste mali možnosť aj zareagovať okrem iného. Tak neviem, či som dobre pochopil argumentáciu pána poslanca Podmanického o tom supermaďarizačnom ustanovení, no ja si teda neviem predstaviť, akú strašnú hrozbu by znamenalo, že v nejakej obci klesne počet príslušníkov národnostnej menšiny na nulu a čo, aká maďarizácia tam potom môže nastávať, ale zrejme nemám dostatočnú predstavivosť.
A, pán poslanec Senko, teda neviem, či som dobre rozumel, či sťahujeme, alebo nesťahujeme, alebo ešte iba uvažujete, lebo teda už som si porovnal vaše návrhy s návrhmi spoločnej správy, ale teda, samozrejme, budem rešpektovať a nebudem vás odhovárať, ak sa rozhodnete stiahnuť.
Povedali ste, že v rámci nejakých dohôd vládnej koalície je už dohodnuté aj schválenie môjho návrhu, tak ten návrh, ktorý som prednášal, tak ten dohodnutý nie je, zatiaľ. Ja by som bol veľmi rád, ak by sme ho odhlasovali a zrušili pokuty, ale nie som si istý, že to tak bude, nie je to hlasovanie o dohodnutom návrhu, ani to nie je súčasťou nejakej širšej dohody v rámci vládnej koalície.
To, čo je ale dohodnuté, je ten pozmeňujúci návrh, ktorý teraz prednesiem a ktorý predstavuje istú drobnú alternatívu k pozmeňujúcemu návrhu poslancov Matoviča a ďalších, ktorý sa týka toho bodu 19, resp. § 7c, je tam iba drobná odchýlka oproti tej úprave, s ktorou prišli oni, a teda pán poslanec Viskupič navrhol, aby sa o tom bode č. 13 z ich pozmeňujúceho návrhu hlasovalo samostatne, čiže ak nebude schválený ten ich návrh, tak sa bude môcť hlasovať o tom návrhu, ktorý teraz prednesiem.
Je to pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ondreja Dostála a skupiny poslancov a znie takto:
V čl. I bod 19 § 7c znie:
"Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia
§ 7c
(1) V § 2 ods. 1 sa pod dvomi po sebe nasledujúcimi sčítaniami obyvateľov sa rozumejú sčítania obyvateľov, ktorých výsledky boli vyhlásené po 1. 7. 2011."
Tam to druhé "sa" si, prosím, vyčiarknite.
"(2) Ustanovenie § 2 ods. 1 sa nevzťahuje na tie obce, ktoré sú uvedené v nariadení vlády Slovenskej republiky podľa § 2 ods. 2 platného a účinného ku dňu 1. 7. 2011, pričom tieto obce právo používať jazyk národnostnej menšiny stratia, ak podľa výsledkov troch po sebe nasledujúcich sčítaní obyvateľov po 1. 7. 2011 občania Slovenskej republiky, ktorí sú osobami patriacimi k národnostnej menšine a majú trvalý pobyt v danej obci, ani jedenkrát netvoria v obci najmenej 15 % obyvateľov.
(3) Podľa ustanovení § 2 ods. 5 možno požadovať vydávanie dvojjazyčných rodných listov, sobášnych listov, úmrtných listov, povolení, oprávnení, vyjadrení a vyhlásení od 30. 6. 2012.
(4) Ustanovenie § 2 ods. 6 sa nepoužije, ak sa označenie orgánu verejnej správy v jazyku menšiny zhoduje s názvom v štátnom jazyku.
(5) Ustanovenia § 4 ods. 1 až 3 sa nepoužijú, ak sa označenie obce v jazyku menšiny zhoduje s názvom v štátnom jazyku."
Odôvodnenie návrhu: Upraví sa postup pri určovaní územnej pôsobnosti zákona. Obec sa môže dostať na zoznam obcí, v ktorých občania patriaci k národnostnej menšine môžu používať svoj jazyk, ak sa v dvoch po sebe nasledujúcich sčítaniach obyvateľov potvrdí, že občania patriaci k národnostnej menšine, ktorí majú trvalý pobyt v danej obci, tvoria najmenej 15 % obyvateľstva v obci. Berú sa do úvahy sčítania obyvateľov, ktorých výsledky budú vyhlásené po účinnosti novely. Táto zmena sa netýka obcí, v ktorých možno používať jazyk menšiny na základe nariadenia vlády č. 221/1991 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 20 % obyvateľstva.
Tieto obce sa zo zoznamu odstránia iba vtedy, ak počet príslušníkov národnostných menšín klesne v týchto obciach pod 15 % a táto skutočnosť sa potvrdí v troch po sebe nasledujúcich sčítaniach obyvateľov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis