Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.3.2011 o 15:49 hod.

Mgr. M.A., MBA

Juraj Droba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 11:19 - 11:21 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán kolega, podpredseda zahraničného výboru Blanár, ďakujem za váš príspevok. Bol z môjho pohľadu možno až zbytočne polarizujúci alebo snažil sa pomenovať skôr rozdiely ako tie veci, ktoré nás spájajú. Pritom myslím si, že v tých zásadných otázkach a zásadných pohľadoch na vec sa naozaj až tak nerozchádzame. Ja si všímam napr. aktivity vás a vašich kolegov zo strany SMER a verte, že oceňujeme veľakrát, keď nás tam nie je väčšina, že aj keď chcete vyjadriť politický postoj, tak vždy aspoň jeden z vás nám pomôže a odhlasuje, aby sa neblokovala práca výboru. Takže, myslím si, že aj týmto dávate najavo, že vám ide o dobrú vec a máme spoločný záujem.
Čo sa týka smerovania zahraničnej politiky, vy ste tú svoju nazvali pragmatickou. Ja si myslím, že máte pravdu, pragmatizmus keď je dotiahnutý do dôsledkov, tak sa dá pomenovať aj ako oportunizmus. Myslím si, že súčasné nastavenie našej zahraničnej politiky je naozaj viac o hodnotách, a nie o pragmatizme za každú cenu.
Ešte taká lingvistická vsuvka. Myslím, že kolegyňa Vášáryová hovorila o ministrovi zahraničných vecí ako o ministrovi big beast čiže nie ako o športovcovi, ale ako o niekom, z koho sa stalo veľké zviera zahraničnej politiky. Tak to je len na vyjasnenie.
Čo sa týka vašej zahraničnej politiky, tak aj kvitujem a oceňujem, že namiesto nejakého straníckeho nominanta, ste akceptovali dvoch ministrov zahraničných vecí, ktorí dokonca ani neboli vašimi členmi, ale adoptovali ste si dvoch veľmi skúsených diplomatov. Takže to je, myslím, veľmi dôležité, aj pán Kubiš, aj pán Lajčák, to ukázalo, že to myslíte vážne so zahraničnou politikou.
No a nesúhlasím s tým, že by naše ministerstvo v súčasnosti robilo kolenačkovú politiku voči Maďarsku. Ja si myslím, že tá politika je vecná. Hovoril som aj s premiérkou Radičovou a som plne presvedčený, že ona sa dokáže Orbánovi postaviť na jeho roveň vo všetkých dôležitých veciach. Dala mi to veľmi jasne najavo. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 9:57 - 9:58 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Pán Švantner, možno som nebol dobre porozumený. Ja som hovoril o Slovenskej národnej strane vedenej Jánom Slotom, nehovoril som paušálne o vašej strane. Takže ak to bolo tak pochopené, tak sa ospravedlňujem. Myslím si, že tá rétorika, ktorú hlavne pán Slota prezentoval konzistentne niekoľko rokov za sebou, tie vzťahy s Maďarskom určite nevylepšila, práve naopak, pohoršila ich. Myslím si, že mnohé z tých vyjadrení boli nevyvážené a zbytočné a boli natoľko agresívne, že potom sme sa nemohli čudovať niektorým reakciám z maďarskej strany. Môžeme sa dohadovať, samozrejme, či bolo skôr vajce alebo sliepka a že kto začal skôr provokovať, ale myslím si, že vôbec existencia Jána Slotu v slovenskej politike výrazne zhoršila vzťahy s Maďarskom. Čo sa týka súčasnej situácie v Maďarsku, samozrejme, sme veľmi opatrní a pozorujeme a sledujeme, čo sa tam deje. Moja kritika voči Ukrajine a Bielorusku smerovala k tomu, že sa tam podkopávajú základy demokracie. V Maďarsku sa to zatiaľ ešte nedeje. Tá parlamentná demokracia tam stále funguje. Takže to je k tomu asi toľko.
Ináč, príhovor som si písal sám. A za to, že som ho čítal, sa ospravedlňujem, ešte nie som natoľko zručný asi rétoricky, aby som hovoril z hlavy.
Čo sa týka návštevy u Kaddáfího, že bola to obchodná cesta. Na to poviem toľko, že ak niečo robí zle Francúzsko alebo Británia, alebo USA, nemusíme po nich opakovať. Ja si myslím, že stretnutie s Kaddáfím bolo chybou a nebolo správne. A ak sa bavíme o tom, aké benefity a prínos táto obchodná cesta mala, tak vám poviem, že nikde som sa nedočítal o žiadnom kontrakte veľkej slovenskej firmy s Líbyou. Takže predpokladám, že aj keď možno ten zámer bol dobrý, tak sa minimálne nevydaril. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 30.3.2011 9:43 - 9:56 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi prispieť pár postrehmi k hodnoteniu zahraničnej politiky a jej zameraniu na najbližšie obdobie. Mojou ambíciou nie je venovať sa všetkým oblastiam a témam, ktoré sú v diskutovanom materiáli obsiahnuté. Vo svojom vystúpení spomeniem niekoľko okruhov, ktoré považujem za najdôležitejšie.
Je potrebné oceniť zásadnú zmenu paradigmy zahraničnej politiky zo 4-vektorovej na jasne hodnotovo orientovanú. Predchádzajúca vláda urobila v zahraničnej politike niekoľko neuvážených rozhodnutí a krokov. Odštartovala to, samozrejme, účasť Jána Slotu a jeho strany vo vláde. Na toto netreba zabúdať. Okrem množstva domácich problémov to spôsobilo niekoľko zásadných zahraničnopolitických problémov. So Slovenskou národnou stranu vedenou Jánom Slotom ako súčasťou vládnej koalície sa úspešná diplomacia robí ťažko.
Ďalšími krokmi minulej vlády, ktoré som vnímal so zdvihnutými brvami, bolo ostentatívne bratanie sa s kubánskym komunistickým režimom či priateľská návšteva u diktátora Mu’ammara Kaddáfího.
Hodnotami, ktoré súčasná vláda zastáva a presadzuje aj v zahraničnej politike, sú sloboda, zodpovednosť, zásadovosť, podpora demokracie a ochrana ľudských práv. Mali by sme byť principiálni a pre partnerov spoľahliví a čitateľní.
Susedské vzťahy považujem za nesmierne dôležité. Vzájomné spory a napätia vo vzťahoch s Maďarskom nás v zahraničí oslabovali a viazali personálne a zdrojové kapacity našej zahraničnej služby. Mnohé z tém a otázok z našich vzájomných vzťahov nie sú jednoznačné a jednoduché. Maďarsko nie je jednoduchý partner a tieto témy nemajú jednoduché riešenia. Silné gestá nepomáhajú, skôr naopak, som rád, že podľa toho začala konať aj naša diplomacia. Oceňujem celkové upokojenie atmosféry a sústredenie sa na dialóg a konštruktívnu spoluprácu. Slovensko a Maďarsko sú partneri a spojenci. A tak by mali vyzerať aj naše vzťahy.
Za seba a za kolegov v zahraničnom výbore vás, pán minister, môžem uistiť, že poslanci Národnej rady sú pripravení vláde aj vám pomôcť tam, kde cítite, že parlamentná diplomacia môže byť na osoh. Koncom apríla ide veľká časť nášho zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na oficiálnu návštevu zahraničného výboru maďarského parlamentu v Budapešti. Je to v poradí už druhé stretnutie tohto druhu, čo len dokumentuje dôležitosť, ktorú slovensko-maďarským vzťahom venujeme aj my poslanci. Môžem vás uistiť, že s maďarskými kolegami budeme otvorene diskutovať o hlavných problémoch medzi našimi krajinami a vecnosť a obsah pôjdu na úkor diplomacie a politickej korektnosti. Často sú poslanci tí, ktorí dokážu vo veľkej miere ovplyvniť oficiálne stanovisko štátu.
K ďalšej téme. Som zástancom názoru, že V-4 je unikátny model úspešnej regionálnej spolupráce a ako taký je zaujímavý a atraktívny aj pre iné regióny. V-4 má perspektívu ďalšieho zbližovania. Mojím cieľom je vytvorenie solídneho a koherentného bloku, ktorý bude mať svoju silu aj v rámci NATO, aj v rámci Európskej únie. Som rád, že V-4 je takto čoraz intenzívnejšie aj vnímaná. V tejto súvislosti by som rád ocenil mimoriadne aktívne predsedníctvo Slovenskej republiky vo V-4. Podarilo sa realizovať niekoľko veľmi úspešných podujatí a Slovenská republika a značka V-4 tým kvalitatívne boli posilnené. Za kľúčové považujem predovšetkým aktívne angažmán Poľska, ktoré je svojou váhou síce silnejšie ako zvyšné tri krajiny dohromady, ale malo by vidieť prínos svojich partnerov v celkovej pozícii tohto jedinečného stredoeurópskeho bloku. Je v našom záujme, aby celková sila hlasu V-4 v rámci Európskej únie bola ešte posilnená.
Čo sa týka posilnenia Slovenska v Európskej únii, potrebujeme sa zamerať na to, aby sa viac schopných slovenských diplomatov dostalo na kľúčové posty v rámci Únie. Našim kandidátom poskytneme maximálnu podporu. Pri rozmýšľaní o Európskej únii si musíme klásť zásadné otázky: Kto sú naši partneri. Kto v spoločných inštitúciách stojí na našej strane? Ako si kultivovať koalície? Ako budovať značku alebo brand ako krajina, ktorá je všeobecne známa tým, že má veľmi jasné priority a je čitateľná? Schvaľujem orientáciu našej zahraničnej politiky na západný Balkán. S krajinami regiónu nás spájajú mnohé väzby, disponujeme kreditom, expertízou a o naše skúsenosti z procesu transformácie spoločnosti je veľký záujem. Západný Balkán a Východné partnerstvo sú zároveň oblasti, v ktorých našu unikátnu znalosť oceňujú aj naši partneri v západnej Európe a v NATO. Vieme prinášať konkrétnu pridanú hodnotu, a preto verím, že naše aktívne pôsobenie a spolupráca s krajinami regiónu budú pokračovať aj naďalej.
So znepokojením pozorujem vývoj na Ukrajine a v Bielorusku. Problémy týchto dvoch krajín sa nás bezprostredne týkajú. Ukrajina sa posúva smerom k autoritárskemu režimu, Lukašenko pritvrdil na všetkých frontoch. Iba Moldavsko je na tom s demokraciou trošku lepšie ako pred piatimi rokmi. Pokiaľ bude v Kyjeve vládnuť kleptokratická elita, nepomôže to hospodárskemu rastu na východe Slovenska. Región by mal potenciál vyzerať úplne inak. Stačilo by, aby Ukrajina rástla aspoň tak, ako rástlo Slovensko v nie úplne najšťastnejších deväťdesiatych rokoch. Pán minister, veľmi oceňujem odvahu a správnosť rozhodnutia podporiť aktivity Bieloruska aj aktivitami priamo tu na Slovensku a poukázať na obrovský problém s demokraciou, ktorý táto krajina v súčasnosti zažíva. Myslím si, že to bolo odvážne gesto a presne takéto gestá sa nám vyplatia a slovenská zahraničná politika bude mať jasné profilovanie, jasné formovanie.
Bol som hrdý na Slovensko, keď sme v parlamente odmietli pôžičku Grécku. Ako ukazuje ďalší vývoj, problémy Grécka sú natoľko závažné, že analytici sú skeptickí ohľadom schopnosti Grécka prekonať túto dlhovú krízu aj napriek pomoci európskych záchranných mechanizmov. Zachraňovať nezachrániteľné by bola najhoršia možná politika. Som hrdý na to, že predovšetkým dve strany vládnej koalície našli odvahu ísť proti stále dominantnejšej politickej korektnosti Európskej únie a rozhodli sa verejne prezentovať a obhájiť to, čo sa najprv stretlo s vlnou nevôle na strane predstaviteľov eurozóny, avšak postupom času dochádzalo k lepšiemu porozumeniu našej pozície. Rozhodnutie nebolo ľahké, ale potvrdilo zásadovosť a principiálnosť nášho postoja a nášho správania. Chcem vyjadriť presvedčenie, že ak bude téma znovu nastolená, možnosťou riadeného štátneho bankrotu Grécka sa budeme vážne zaoberať, takisto ako možnosťou riadeného bankrotu iných štátov, ktoré si dlhodobo nebudú plniť svoje povinnosti a záväzky.
Neodpustím si pár slov k poslednému vývoju na Blízkom východe a postojom Slovenska v týchto otázkach. Vývoj v Líbyi, Egypte, Libanone, Jemene a ďalších krajinách musíme pozorne sledovať a musíme podporovať úsilie o nastolenie demokracie v týchto krajinách. Zároveň sa ale s istou mierou skepticizmu musím pýtať, čo sa v tomto regióne vlastne deje, kto je dnes opozíciou a akú novú tvár regiónu predstavitelia súčasného odboja ponúkajú po tom, ako sa im podarí zbúrať existujúce režimy a zvrhnúť existujúcich diktátorov. Obávam sa, aby ďalší vývoj nesmeroval k posilňovaniu islamského radikalizmu. Európa by sa mala mať na pozore. Mám pocit, akoby náš kontinent trošku zaspal dobu a ocitol sa v situácii, kde čoraz viac rezonujú slová o zlyhaní multikulturalizmu a vznikajú nové bašty radikálneho islamu priamo pred našimi očami v európskych metropolách. Tí, čo chodievate do Berlína, do Paríža alebo do Londýna, presne viete, o čom hovorím.
Po deviatich mesiacoch pôsobenia v parlamente musím povedať, že oceňujem kolegov z opozície, ktorí s nami pracujú v zahraničnom výbore. Nepatrím medzi tých, ktorí budú tvrdiť, že všetko, čo vykonala predchádzajúca vláda v zahraničnej politike, bolo zlé. Na rozdiel od prebiehajúcich žabomyších vojen v iných výboroch zahraničný výbor často hlasuje jednotne. Nie na všetko máme rovnaký názor, ale dokážeme konštruktívne diskutovať a hľadať tie najlepšie a najsprávnejšie rozhodnutia. A tak by to aj malo byť. Zahraničná politika tradične bola a mala by ostať oblasťou, v ktorej panuje najširšia možná miera konsenzu napriek celým politickým spektrom.
Pán minister, ako kvalitnú hodnotím aj spoluprácu s ministerstvom zahraničných vecí. Predstavitelia z ministerstva prichádzajú na zasadania nášho výboru dokonale pripravení a my sa snažíme činnosť ministerstva v plnej miere podporovať. Za veľmi prínosné som považoval neformálne obedové stretnutie výboru a ministra na pôde vašej inštitúcie a myslím si, že by sa mohlo konať pravidelne. Ocenil by som lepšiu koordináciu a efektívnejšiu spoluprácu medzi ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom obrany. Bezpečnostné otázky ako naša účasť v misiách NATO a EÚ, pripravenosť ozbrojených síl sa týkajú oboch rezortov rovnako. Je dôležité s verejnosťou veľmi citlivo a dôsledne komunikovať o význame účasti slovenských ozbrojených síl v zahraničných misiách. Je to síce sizyfovská práca, lebo ťažko vysvetlíte bežnému človeku, prečo riskujeme životy slovenských vojakov, ale má to svoj obrovský význam. Myslím si, že je veľmi potrebné podporiť reformy ozbrojených síl Slovenskej republiky. Momentálne máme slabú a nereformovanú armádu a na obranu míňame hlboko pod priemernou úrovňou míňania štátov NATO. Malo by byť snahou nás všetkých vybudovať poctivé ozbrojené sily, ktoré naberú na vážnosti predovšetkým v rámci našich partnerov NATO.
A ešte mi dovoľte pár poznámok orientovaných na budúcnosť.
S materiálom v plnej miere súhlasím a verím, že našej diplomacii sa podarí dosiahnuť to, čo je v ňom vytýčené. Od zahraničnej politiky budem očakávať zásadovosť, profesionalitu, dôsledné obhajovanie a presadzovanie politických, bezpečnostných a ekonomických záujmov Slovenskej republiky, spoľahlivosť vo vzťahu k našim partnerom a spojencom a nekompromisnú kritiku nedemokratických režimov, kde z mnohých spomeniem režimy Bieloruska, Kuby, Líbye a Iránu.
Zmenou kompetenčného zákona získalo ministerstvo zahraničných vecí do svojej kompetencie riadenie obchodno-ekonomických oddelení našich zastupiteľských úradov. Verím, že ministerstvu sa podarí naplno využiť ich potenciál a synergiu jednotnej reprezentácie Slovenska pre konkrétny a merateľný rozvoj obchodu a investícií.
Ministerstvo zahraničných vecí by malo začať intenzívnejšie pôsobiť aj smerom k podpore cestovného ruchu. A to ste, pán minister, naozaj spomínali. Ja si tiež myslím, že ten potenciál tu stále je napriek skepticizmu a napriek tomu, že už 20 rokov tvrdíme, aké je Slovensko úžasné a že doteraz sa nám ho ešte nepodarilo predať. Ja si naozaj myslím, že toto robíme zle a je šanca a potenciál, aby sa to zmenilo. Myslím, že zo Slovenska vieme vybudovať atraktívnu destináciu. Je to možné a dá sa to robiť. V tomto sú naše priority jednoznačne úplne rovnaké.
Na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi špičkových nemeckých think-tankov v Berlíne nás viacerí poprední nemeckí analytici a komentátori vyzvali k väčšej odvahe pri prezentovaní a presadzovaní našich názorov. Zhodli sa v tom, že ťažko je možné očakávať nový vietor od starých členov Únie. Často sa s nádejou obracajú na pozície nových členov a dúfajú, že štáty ako Slovensko prídu s nekonformnými názormi na vybrané problémy, s takými názormi, ktoré si v starých členských krajinách politické elity nedovolia kvôli politickej korektnosti ani vysloviť. Ja dúfam, že sa napriek svojej veľkosti nebudeme báť a budeme odvážni. Verím v silu myšlienok a verím, že keď budeme o nich presvedčení, je možné niekedy niektoré z nich presadiť aj napriek odporu veľkých hráčov.
Na záver by som chcel oceniť všetkých zodpovedných a kvalifikovaných pracovníkov ministerstva zahraničných vecí. Na mojich pracovných cestách som sa v absolútnej väčšine prípadov stretol s fundovanými profesionálmi, ktorí svoju prácu v prospech Slovenskej republiky vykonávajú s hrdosťou a cťou. Je potrebné si ich za to vážiť a ich prácu oceniť. Na toto možno v návale povinností niekedy zabúdame, a pritom stačí povedať obyčajné ďakujem. Je to výzva predovšetkým do vlastných radov medzi poslancov, aby sme nezabudli vyjadriť vďaku tým kolegom zo slovenských veľvyslanectiev, ktorí nám vo väčšine prípadov výrazne pomáhajú a zabezpečujú hladký priebeh našich zahraničných pracovných ciest, často ďaleko nad rámec svojich pracovných povinností. Ďakujem za pozornosť a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 30.3.2011 9:37 - 9:42 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní Správy o plnení úloh zahraničnej politiky Slovenskej republiky v roku 2010 vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky.
Správu pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 257 z 23. februára 2011 na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti, Zahraničnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práv a národnostné menšiny. Za gestorský výbor určil Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Výbory, ktorým bol materiál pridelený, prerokovali tento v určenej lehote.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti uznesením zo 14. marca 2011 č. 83, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien uznesením z 21. marca 2011 č. 37 a Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením zo 17. marca 2011 č. 47 odporučili Národnej rade Slovenskej republiky zobrať správu na vedomie.
Gestorský výbor na základe výsledku rokovania výborov a stanovísk poslancov gestorského výboru odporúča Národnej rade Slovenskej republiky zobrať na vedomie Správu o plnení úloh zahraničnej politiky Slovenskej republiky v roku 2010.
Gestorský výbor zároveň odporučil zlúčiť na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky rozpravu k Zameraniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011, čo je tlač 262, a Správe o plnení úloh zahraničnej politiky Slovenskej republiky v roku 2010 (tlač 263).
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní Správy o plnení úloh zahraničnej politiky Slovenskej republiky v roku 2010 vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky, čo je tlač 263a, bola schválená uznesením Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky č. 61 z 22. marca 2011. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril plniť úlohy spoločného spravodajcu.
Ďakujem pekne, pán predseda. Otvorte, prosím, rozpravu k tomuto bodu rokovania, resp. asi by som mal ešte predniesť aj druhú správu zároveň, keďže sme zlúčili obidva body. (Reakcia predsedajúceho.) Dobre. Takže tým, že sme zlúčili rozpravu k obidvom bodom programu, tak prednesiem aj druhú správu.
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady o prerokovaní Zamerania zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011 vo výboroch Národnej rady.
Zameranie zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011, čo je tlač 262, pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 257 zo dňa 23. februára 2011 na prerokovanie Výboru Národnej rady pre európske záležitosti, Zahraničnému výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Za gestorský výbor určil Zahraničný výbor Národnej rady.
Výbor Národnej rady pre európske záležitosti uznesením zo 14. marca 2011 č. 82, Výbor Národnej rady pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien uznesením z 21. marca 2011 a Zahraničný výbor Národnej rady uznesením zo 17. marca 2011 odporučili Národnej rade zobrať na vedomie Zameranie zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011.
Gestorský výbor na základe výsledku rokovania výborov a stanovísk poslancov gestorského výboru odporúča Národnej rade zobrať na vedomie Zameranie zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011.
Gestorský výbor zároveň odporučil zlúčiť na schôdzi Národnej rady rozpravu k Zameraniu zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011 a k Správe o plnení úloh zahraničnej politiky Slovenskej republiky v roku 2010.
Spoločná správa výborov Národnej rady o výsledku prerokovania Zamerania zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2011 vo výboroch Národnej rady bola schválená uznesením Zahraničného výboru Národnej rady č. 62 dňa 22. marca 2011. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril plniť úlohu spoločného spravodajcu.
Ďakujem pekne. Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu k tomuto bodu rokovania.
Skryt prepis
 

29.3.2011 10:39 - 10:41 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Dobrý deň, pán eurokomisár. Ja by som vám v prvom rade chcel poďakovať za vašu doterajšiu prácu v pozícii jednak veľvyslanca a už aj eurokomisára, podpredsedu Komisie. Mám na vás dve otázky, ktoré budú relatívne stručné.
Prvá je, chcel by som poznať váš osobný názor na možnosť presadiť inštitút tzv. riadeného bankrotu pre krajiny eurozóny, ktoré nebudú spĺňať dlhodobo podmienky a kritériá, či je to niečo, čo si myslíte, že je možné presadiť.
A druhá otázka je na komunikáciu, či si myslíte, že existujú nejaké rezervy a je priestor na to, aby sa komunikácia Európskej komisie smerom k členským krajinám a smerom k ich verejnostiam zlepšila.
No a tretia doplňujúca otázka súvisí s európskou zahraničnou službou. Tam si myslím, že stále, poviem osobný názor, si myslím, že dochádza často k duplicite. Myslím si, že táto služba nie je úplne efektívna a my v SaS so zdvihnutými brvami pozeráme na to, akým spôsobom Európska komisia de facto plytvá naše spoločné zdroje, takže sme dosť skeptickí v názore na európsku zahraničnú službu. A rád by som poznal váš názor.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2011 9:34 - 9:35 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Z tohto miesta hovorím, že rezolúciu, s ktorou prišli moji kolegovia poslanci KDH, jednoznačne podporím. Chcem, aby ste vnímali, že nie sme nejaká strana poblúznených idealistov, ktorá jednoducho verí, že všetci na svete môžu byť bratia a že tu zavládne svetový mier.
Ja osobne zdieľam veľmi skeptický názor voči radikálnemu islamu, jednoducho systémy a zriadenia, ktoré upierajú základné ľudské práva ženám, ktoré jednoducho upierajú akékoľvek práva inovercom a otvorene deklarujú, že ich treba vyhubiť alebo deportovať, takéto systémy jednoducho u mňa nikdy rešpekt ani podporu nenájdu.
Čiže áno, vnímam to veľmi citlivo a vnímam to s plne otvorenými očami, že dnes sa páchajú a dejú veľké krivdy na kresťanoch na viacerých miestach na svete.
Ku kresťanským tradíciám a základom sa hlásim. Zároveň však hovorím, že tak ako sa porušujú práva kresťanov, porušujú sa ľudské práva na jednej veľkej skupine ľudí na svete, a ja dúfam a čakám na deň, kedy moderné kresťanstvo prizná tieto ľudské práva aj komunite homosexuálov.
Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.3.2011 9:19 - 9:21 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Poliačikovi za veľmi dôležité slová, ktoré jednoducho museli odznieť na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. Možno viacerých prekvapím, ale som kresťan, dokonca som kedysi aj miništrovával, dodnes chodím do kostola, zároveň sa však hlásim k liberalizmu a k hodnotám slobody, ktoré zastávame. Tak ako dnes na celom svete kresťania prenasledovaní sú a to vôbec nespochybňujeme. Ja veľmi citlivo vnímam situáciu, ktorá dnes vzniká predovšetkým v arabskom svete a neberiem to na ľahkú váhu. Zároveň musím jedným dychom povedať, že na svete existuje ďalšia veľká skupina ľudí, ktorí sú jednoducho diskriminovaní, prenasledovaní a deje sa to už tiež stáročia.
K tomu chcem ešte povedať, že ak vláda nezriadi alebo vyradí výbor pre práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender osôb zo štatútu Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, je to zároveň aj signál toho, že Slovenská republika síce disponuje antidiskriminačnou legislatívou štandardu Európskej únie, ale zlyháva v jej reálnej implementácii.
Keďže sú na Slovensku dodnes ľudia, ktorí utláčajú menšiny a neprajú ani zriadeniu tohto výboru, touto cestou si dovoľujem požiadať zástupcov mimovládnych organizácií, aby opätovne iniciovali odôvodnenú diskusiu o potrebe výboru pre práva lesieb, gayov, bisexuálnych a transgender osôb a žiadali Radu vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, aby predložila do vlády návrh na jeho opätovné zriadenie, resp. zriadenie.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 11:44 - 11:45 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ja najprv poviem veľmi stručnú pripomienku k navrhovanému pozmeňovaciemu návrhu. Myslím si, že sám som ho podpísal, s jeho obsahom plne súhlasím, len dávam na zváženie procesné hľadisko, lebo ide podľa všetkého o nepriamu novelu. Jedná sa, hovoríme o zákone o ochrane spotrebiteľa, ale to, čo adresujeme v tomto pozmeňovacom návrhu, sa viac týka zákona o reklame. Takže aby sme na to dbali.
No a čo sa týka potom tej druhej časti vystúpenia kolegu Matoviča, tak ja budem súhlasiť s pani kolegyňou Vaľovou, je to naozaj len a len právo ženy, aby sa rozhodovala. Je to veľmi citlivá téma a mohli by sme a mali by sme o nej hovoriť. Myslím si, že je to jedna z tém, kde sa práve hľadá tá hranica medzi liberalizmom, konzervatizmom. A dá sa o tom dlho polemizovať. Každopádne stanovisko, pozícia našej strany bude vždy taká, že je to autonómne a samostatné rozhodnutie ženy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2011 9:26 - 9:27 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Ja tiež blahoželám všetkým Mariánom aj vám, pán Záhumenský. Škoda, že ten prejav včera bol až taký dlhý, lebo ja som viac-menej stratil celkom niť, teraz ráno už som sa do toho až tak nedostal. Asi základná vec, ktorú chcem povedať, je, že oceňujem, že sa tej problematike venujete, vyzerá, že jej rozumiete do hĺbky. Dokonca musím povedať, že mnohé z vecí, ktoré ste včera pomenovali takým dlhým výpočtom vecí alebo krokov, ktoré podnikajú obchodné reťazce voči svojim dodávateľom hlavne, niekedy voči zákazníkom, tak s mnohými z nich súhlasím, áno, naozaj je to tak. A myslím si, že toto by malo byť omnoho tvrdšie postihované, dajme tomu tie predátorské cenové praktiky a podobne.
Na druhej strane ale chcem povedať, že z tohto dlhého zoznamu a výpočtu, ktorý ste včera uviedli, si myslím, že váš zákon vyriešil pramálo. Takže krok jedna je zrušiť ten zákon, krok dva by, samozrejme, malo byť prijať taký zákon, ktorý odstráni hlavne nespravodlivosti voči slovenským dodávateľom. Regulácia by sa mala zameriavať primárne na otázky hygieny v obchodných reťazcoch, na otázky pracovného práva a už spomínané predátorské cenové praktiky, avšak nemala by zásadne zasahovať do podnikania.
Postavenie slovenských dodávateľov považujem, samozrejme, za veľmi dôležité, takisto sa rád budem pozerať na to, aké percento slovenských výrobkov sa nachádza na pultoch obchodných reťazcov. Ale viem, že sú slovenskí výrobcovia, ktorí jednoducho dokázali zvládnuť ten boj a aj napriek tomu, že mali omnoho menšiu ekonómiu rozsahu, tak sa im podarilo presadiť sa v reťazcoch a dnes sa ich výrobky predávajú aj v okolitých krajinách, hlavne vo V4.
Reťazce majú medzi sebou konkurenčné prostredie, navzájom sa bijú, ja si myslím, že samoregulácia mnohé z tých problémov vyrieši. A regulujme naozaj iba tam, kde jednoducho tí dodávatelia sú v nevýhode.
Ďakujem za pozornosť. A ešte raz vám ďakujem za veľmi fundovaný príspevok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2011 15:49 - 15:50 hod.

Juraj Droba Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec Podmanický, kolega Šebej v podstate povedal presne to, čo som mal pripravené, takže ja už ani veľmi nemám viac, čo povedať. Čo sa týka fungovania médií, tak oni fungujú naozaj na tom, že existuje dôvera. To je to, čo predávajú, to je to, čo majú. Ak ľudia stratia dôveru v obsahu toho média, tak ho prestanú kupovať. Ak inzerenti stratia dôveru v obsah toho média, tak tiež nebudú v ňom inzerovať, čiže to médium zbankrotuje. Tie média sú samozrejme biznisom, je to podnikateľský subjekt, ich cieľom je maximalizácia profitu, ale ten profit idú dosahovať a dosahujú práve prostredníctvom toho, že hľadajú pravdu, poskytujú buď kvalitné informácie alebo kvalitnú zábavu.
No a potom ešte, trochu sa mi nepáčil ten osobný útok na našu kolegyňu, poslankyňu, myslím si, že v tejto vecnej debate to nebolo celkom primerané a nemalo to tu miesto. Ďakujem.
Skryt prepis