Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.9.2010 o 16:49 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.9.2010 15:45 - 15:46 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec Maďarič, pán exminister kultúry, to bude osobne ku vám. Viete, keď hovoril váš pán predseda o ovplyvňovaní a, povedal by som, účelovo manipuloval s tým slovom, tak som sa neozval, ale vy ste exminister kultúry a ja si myslím, že profesná česť jednoducho nedovolí isté veci konať, tak ako keby matematik v záujme politickom tuná hovoril, že dva krát dva je päť, tak aj vy by ste nemali so slovom "ovplyvniť" manipulovať. Svätý František z Assisi ovplyvnil, a to uznáte, celé generácie ľudí. Ako? Zle ich ovplyvnil? Slovo ovplyvnil, tak ako ho posúvate do roviny, je čisto účelová manipulácia, ktorá profesne vám nepatrí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.9.2010 16:49 - 16:50 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec Čaplovič, ja len k jednej veci. Hovorili ste veľa o čerpaní fondov a o európskych fondoch a o tom, ako to dopadne tým presunom. No, práve dnes som si pozrel čerpanie fondov. Musím povedať, že od roku 2007 uplynuli do roku 2010 tri roky. Čiže, pomaly polovica toho obdobia programového a čerpania sú 5, 7, 8 %. Najviac, čo som si všimol, bolo 15 %, ale všetko ostatné sa pohybuje pod 10 %. Čiže, myslím si, že jednoducho to, čo sa doteraz dialo, svedčí o tom, že to dobre nefungovalo. Predpokladať, že to nebude aj v budúcnosti dobre fungovať, myslím si, že je len predsa trošku príliš odvážne tvrdenie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.8.2010 14:26 - 14:26 hod.

Martin Fronc
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Kažimír, počuli sme od vás kto, čo, kedy povedal, kto, čo, kedy nepovedal, urobil, ako to už povedal môj predrečník, pán kolega Kollár, aj nie celkom vhodnú poéziu. Ja dokonca viem, ako však budete ako politická strana hlasovať, ale to, čo som vás nepočul a by som rád od vás počul, čo vy osobne si myslíte o tomto nástroji, či si myslíte, že je dobrý alebo nie? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.8.2010 10:43 - 10:44 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, uviedli ste, že podľa dosahovania výsledkov sú školy v poradí verejné, cirkevné a súkromné. No musím vám povedať, že to nie je pravda, že dlhodobo sledované výsledky ukazujú a začalo to už za ministra Ftáčnika, keď sme mali nejaké možnosti už robiť porovnávania, najlepšie výsledky dosahujú cirkevné školy, potom obecné a potom súkromné. A nehovoril by som verejné, pretože verejné sú všetky, ale podľa zriaďovateľa ich delíme na cirkevné, obecné a súkromné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 16:05 - 16:06 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Veľmi krátko len k jednej veci. Neviem, no mám pocit trošku, že začínam asi zle počuť, keď ste hovorili, pani kolegyňa, že financie touto vládou poskytnuté na školstvo narástli a že neviem, aké úžasné boli. Ja by som rád vám pripomenul, že nárast finančných zdrojov do školstva bol prakticky nulový. Hovorím z peňazí štátu.
Mnohé veci sa vykrývali z eurofondov a ja som tu neraz upozorňoval, že, tak povediac, keď skončia eurofondy, tak si bude môcť minister financií dať slučku na krk, pretože bude toľko peňazí chýbať v rezorte školstva. A naozaj, za toto obdobie ten nárast nebol. V minulom období v ťažšej situácii sme získavali. Ja vám poviem, každý rok sme navyšovali vysoké školy o viac ako jednu miliardu. Napríklad, v roku 2006 rozpočet školstva sme navýšili o 4,2 mld. Snažili sme sa aj v ťažkých podmienkach. Ale v tomto období, musím povedať, že som to neraz vyčítal pánovi ministrovi Mikolajovi. Takže, to asi, asi, buď ste sa pomýlili, alebo ja som zle počul. Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 15:39 - 15:40 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Kubánek, ja viem, že máte blízko k športu, ale ja som teraz trikrát po sebe prečítal tú časť Mládež a šport, je krátka, ale nikde som sa tam nedočítal o tom, že nepostaví alebo zruší stavbu, alebo niečo podobného, Národného futbalového štadiónu. Nikde to tam nie je. Je tam povedané, že nastaví jednoznačné pravidlá na budovanie infraštruktúry a že investície národného významu budú financované na súťažnom základe. Ale nie, že to neurobí. Ja by som pripomenul, že počas prvej Dzurindovej vlády, keď zo strany vtedajšej opozície bol veľký krik, sme postavili Národné tenisové centrum, ale iným spôsobom. Tretinovým modelom, tretina štát, tretina ten, kto to bude vlastniť a tretinu si zobral pôžičku. Ja som presvedčený, že ten, kto bude vlastniť, musí tam vložiť aj svoje peniaze. A takýmto spôsobom. Čiže, tu povedané o tom, že sa to bude inak robiť. Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 15:20 - 15:21 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Áno. Ďakujem kolegovi Kubovičovi, aj kolegovi Čaplovičovi. Ja si myslím, že sa v mnohých zhodneme.
Pani poslankyňa Obrimčáková, no, obsahovej reformy, ja som sa toho nezriekol. Po prvé sme urobili veľa krokov, ktoré bolo treba urobiť. Boli to jednak objektívne merania, boli to experimentálne študijné programy, ktoré bežali. Podpora cez výzvu Európskeho sociálneho fondu, a dokonca ten zákon som trikrát predkladal, čo sa týka školského zákona, to je pravdou, to si môžete overiť. Na druhej strane, ja si nemyslím, že reforma je prijatie školského zákona. Reforma je o niečom inom. Ak budeme o tom diskutovať, je to proces, ktorý úspešným krajinám sa podarilo zavŕšiť za 10 rokov a súvisí s mnohými ďalšími vecami.
K tomu zákonu. Mnohí ste počuli, že mám výhradu. A k samotnému tvrdeniu, viete, to aj médiá často používajú takú mantru, že máme tu školský zákon z roku 1984 alebo sme ho mali. Naozaj, vročenie bolo v roku 1984, ale obsah zákona bol absolútne iný. Viete, že bol od gruntu novelizovaný, a že tých noviel bolo vyšedvadsať. Takže tvrdiť, že tam sme mali nejaký socialistický zákon, je nezmysel a nepravda. Toľko. Ďakujem pekne.

Skryt prepis
 

6.8.2010 14:54 - 14:56 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážení páni ministri, vážené kolegyne a kolegovia, milí hostia, ja vo svojom vystúpení nechcem byť dlhý, chcem sa dotknúť dvoch oblastí, ale najprv jedna taká všeobecná poznámka. Som presvedčený, že programové vyhlásenie vlády je vážny dokument a ja si nemyslím, že je absolútne bezchybný, preto som veľmi pozorne počúval námietky opozície a žiaľ bohu musím povedať, že tých námietok, ktoré boli vecné, bolo málo, väčšina boli, by som povedal, politické odkazy, slogany alebo občas aj floskule a vzájomné prekáračky. Ja viem, že to je dlhé a možno únavné, že to treba občas oživiť, ale predsa len, tento dokument pokladám za príliš vážny, aby sme to preháňali v tomto smere.
A teraz k tým oblastiam, ktorých sa chcem dotknúť a chcem sa k nim vyjadriť. Prvá sa celkom iste, ako očakávate, týka vzdelania a vzdelávania. Viete, že vzdelanie je dôležité, že to má byť priorita, ja to počujem a počúvam, musím povedať, 20 rokov a v zásade existuje zhoda v tomto medzi všetkými politickými stranami, medzi opozíciou a koalíciou, akurát tá priorita obyčajne časom upadá a dostáva sa nižšie a nižšie. Ja si spomínam, ako vo vašom programovom vyhlásení vlády zaznieval záväzok, že dáte finančné prostriedky na úrovni Európskej únie, teda priemer Európskej únie, teda, že by sa dotiahli na hodnotu 5 %, no skutočnosť aká je, ja nemusím vôbec komentovať. Ak by sme odrátali eurofondy, tak s peniazmi v skutočnosti, čo sa týka podielu HDP, sme klesali, a preto chcem tuná vysloviť presvedčenie, že to, čo je vyjadrené v programovom vyhlásení vlády, že zvýši finančné zdroje do vzdelania, bude počas tohto volebného obdobia skutočnosťou. Ja som si vedomý, že vzhľadom na súčasný stav verejných financií to nemôže byť hneď tohto roku, a možno ani na budúci rok, ale ja si myslím, že v priebehu 4 rokov, verím, že to bude a že to bude naozaj výrazné.
Druhé, ktoré by som chcel uviesť a uvítať, sú body, ktoré sú v tej oblasti vzdelávania, ja si myslím, že dobre, že sú tam, i keď, a to tu uvediem nakoniec aj prečo, vidím isté zvláštnosti. Pozrite sa, testovanie, ktoré má byť nezávisle garantované, bolo zavedené, aj keď s problémami, si pamätáte, nový model maturity a takisto bol zavedený monitor, žiaľbohu, spôsob tvorby hodnotenia komisií vlastne tú nezávislosť dosť obmedzil a keď si spomeniem na situáciu týkajúcu sa monitoru, pri prvých problémoch, vtedajší pán minister začal uvažovať, že vôbec načo je dobrý monitor, či by sme ho nemali zrušiť. Takisto, niektoré veci, ktoré, spomeniem aspoň heslovite, tu boli a myslím, že sú dobré. Ja poviem, to, aby škola bola naozaj miestom nielen pre získavanie vedomostí, ale aj pre zmysluplné trávenie voľného času, aby bola otvorená. Mali sme tu program, počas druhej Dzurindovej vlády, otvorená škola. Vzťah k tým, ktorí sú s postihnutím, teda mali sme program bezbariérové školy. Nevystavali sme všetky, nemali sme na to peniaze, ale robili sa takéto veci. Vrátim sa k tomu, čo som tu spomínal a takisto myslím, že sa treba k tomu vrátiť, aby tie grantové komisie, ale takisto, aby hodnotenie kvality vysokých škôl, aby akreditačné komisie, hodnotitelia boli nezávislí a zahraniční. Mali sme to explicitne v zákone ako povinnosť, mali sme to ako povinnosť zmenou legislatívy, zmenou zákona ste to odtiaľ dali preč a stalo sa to len ako fakultatívna možnosť.
Mohol by som spomínať ďalšie veci, nechcem tu príliš zdržiavať tým. Viete, toto všetko, zdanlivo sa možno vám nezdá, ale súvisí s kvalitou vzdelávania. A poviem prečo. Je predsa neuveriteľné a hrozné, ak musíme míňať peniaze, čas a energiu na to, čo sa raz už podarilo urobiť. A vracať sa znovu k tomu. Aby sme sa mohli pohnúť ďalej. A preto niekedy možno sa dostávame do situácie, že veciam, ktorým by sme sa už mohli venovať, sa venovať nemôžeme. A ešte k tomu vzdelávaniu jednu vec, ktorá mi nedá, pretože tuná vystúpil pán exminister Mikolaj a hovoril o kreditovom systéme. Akože tam nevidí problémy, no, ja neviem, či nemá cit alebo nepočúva celú tú pedagogickú komunitu. Viete, kreditový systém a motivovanie učiteľov, aby jednoducho rástli, je v poriadku, ale to, čo sa s týmto zákonom stalo a ako sa urobilo, je explicitná, neuveriteľná ukážka toho, ako sa dá zbastardiť dobrá myšlienka. A tam sa to jednoducho musí napraviť. Týmto by som uzavrel tú prvú časť, ku ktorej som sa chcel vyjadriť.
A v druhej časti sa chcem vyjadriť k oblasti Európskej únie a vzťahov tam a trošku ako začnem zo širšia. Viete, niekoľkokrát som vystupoval v minulom volebnom období, keď sme hovorili o cieľoch, o zahraničnej politike a na všetky veci som dostával takú mantru. Mantru, ktorá hovorila ekonomický rozmer zahraničnej politiky a touto mantrou sa zakrývali nadštandardné vzťahy s krajinami, ako napríklad bolo Bielorusko alebo Kuba. Ja si myslím, že to, čo je teraz v programovom vyhlásení, že zahraničná politika má byť hodnotová, je naozaj dôležité a pravdivé, pretože, ak vezmem príklad, sloboda je kategória, tak tá nemôže končiť hranicami Slovenska alebo Schengenu a Európskej únie. Tá sloboda sa týka všetkých občanov, všetkých ľudí na svete a nemôžeme sa tváriť dôveryhodne, ak tých, ktorí nerešpektujú slobodu, my sa s nimi stretávame a akoby sme boli vzájomne, poviem také nepekné slovo, "pusipajtáši". To predsa takto nejde. Nikto vám neuverí, keď budete sa objímať s kriminálnikom, že ste dôveryhodný človek.
Druhá vec, ktorú pokladám a som to tak isto viackrát vravel a pokladám to za veľmi dobré, že je to v programovom vyhlásení vlády. Zahraničná politika je o dobrých vzťahoch, o dobrých susedských vzťahoch. A ja len pripomeniem, keď sme v deväťdesiatom ôsmom prebrali vládu a boli sme, tak povediac, ako mopslík dobiehajúci, aby nás zobrali do tej Európskej únie, tak vtedy nám pomohli tie naše niektoré dobré susedské vzťahy. Napríklad vzťahmi s Českom, aby sme naozaj mohli vôbec v tej várke vstúpiť do Európskej únie. A v tejto súvislosti s Európskou úniou, ja si myslím, že to bola jediná vec, ktorú si pamätám, kde bola absolútna zhoda všetkých vtedy politických subjektov, ktoré sa angažovali za to, aby sme do Európskej únie vstúpili. A myslím, že to bolo dobré a nám to dáva, ja vymenujem tri dôležité veci. A to jednak medzinárodnú bezpečnosť. Dnes sovietske vojská sem nevstúpia. Stabilitu a ekonomickú prosperitu. Na druhej strane je pravdou, čo mnohí sa búrite, že to znamená aj často obmedzenia regulácie, harmonizácie, ktoré sa nám mnohým nepáčia. Ale ja si myslím, že v tej Európskej únii je samozrejme dôležité dodržiavať svoje záväzky. Na druhej strane je veľmi dôležité, aby sme neprijali ľahkomyseľne niektoré rozhodnutia a záväzky. Aby sme naozaj o týchto veciach rokovali, a preto, myslím si, že naozaj je dôležité to, čo je povedané v tejto časti kapitoly, že treba aktívne využívať mechanizmy, ktoré nám poskytuje Lisabonská zmluva. Myslím, že tie aktívne využívania tých mechanizmov, aby Európska únia nebola len to, čo kdesi nám čo prináša, ale aby sme o jej obsahu istým spôsobom spolurozhodovali. To je práve ten krok, ktorý treba urobiť. To sú dve oblasti, ku ktorým som pokladal za dôležité sa vyjadriť.
A v celku na záver. Naozaj si myslím, že sú veci, pri ktorých by sme sa mali snažiť skôr vecne diskutovať a usilovať sa o to, aby sme jednoducho našli spoločné riešenie a vzdelanie, rast, tak povediac, úrovne obyvateľstva, ale aj zahraničná politika a vzťahy k NATO sú myslím veci, pardon vzťahy k Európskej únii sú veci, v ktorých by sme naozaj mohli nájsť spoločnú reč. Koalícia aj opozícia. Ďakujem pekne.  

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 10:48 - 10:49 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, dve poznámky. Povedali ste výhrady ku skráteným konaniam, ktoré nespĺňajú podmienky. Ja s vami súhlasím v tomto, len ako človek, ktorý má klasické vzdelanie, viete, že verba movent, exempla trahunt, slová hýbu, ale príklady sú tie, ktoré sa nasledujú a v minulom volebnom období za vašej vlády tu boli ako na bežiacom páse desiatky legislatívnych noriem predkladané v skrátenom konaní, ktoré tieto podmienky nespĺňali.
A druhá poznámka k tým súkromným vysokým školám a počtu. Môžeme o tom diskutovať, ja si tak isto nemyslím, že ich je veľa, boli sme skôr pozorní, ale na druhej strane musím povedať, že ak niekto nastavil podmienky a vyslovene bojoval proti súkromným vysokým školám, bol to minister školstva za vašej vlády pán Mikolaj. Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 9:14 - 9:15 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis

Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Záhumenský, ja nechcem hovoriť do pôdohospodárstva a do týchto vecí, ale keďže aj vy ste to povedali a už to zaznelo viackrát, hovoríte, a ten odkaz je asi v tom duchu, že čo ste si to vôbec dovolili, dať do programového vyhlásenia vlády veci, ktoré potrebujú ústavnú väčšinu, potrebujú 90 poslancov, na to nemáte, čiže, istým spôsobom dávate najavo, že to odmietate.
Na druhej strane, z vystúpení väčšiny z vás zaznelo, napríklad pán premiér, že podá pomocnú ruku, pán poslanec Čaplovič, že pomôže, že podporí dobré veci, pán exminister Baška takisto. No, ja neviem, ako sa dá robiť áno aj nie. Rád by som bol, keby ste mi to vysvetlili, pretože inak musím parafrázovať vášho spojenca, bývalého, pána Mečiara, že to je dvojtvárnosť ako Brno. Ďakujem.

Skryt prepis