Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.7.2011 o 10:19 hod.

MUDr. PhD.

Darina Gabániová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2011 10:41 - 10:43 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec ma spomenul pri vyčíslovaní dlhu a pri vyčíslovaní dividend, výšky dividend, ktoré si rozdeľujú zdravotné poisťovne. Tak bolo to doteraz 230 mil. eur, všetky peniaze na dividendy vyplatené a dlh nemocníc je 170 eur, možnože pán minister má, 170 mil. eur, možnože pán minister má presnejší údaj už teraz k tomuto dňu.
No a všeobecne si myslím, že, aby som doplnila vystúpenie pána Ondruša, pána poslanca Ondruša, že keď arbitrážny súd, teda arbitráž dopade pre Slovenskú republiku priaznivo, môžeme dúfať, že poisťovne budú musieť vrátiť dividendy a bude po dlhu.
A ďalšia vec je, že je skutočne príznačné pre naše mediálne prostredie v našej republike, že občania zavádzaní rôznymi nepresnými pojmami, už či sa týka zisku alebo či sa týka, alebo čo sa týka investícií, nazývajú sa sporením v DSS, a sú to pritom investície a peniaze určené na investovanie trebárs do rizikového kapitálu. Skoro ako Horizont Slovakia a BMG Invest, no ale nebudem to komentovať. Čiže občanom treba len presne voliť názvy a presne pomenovávať veci.
Poisťovne majú možnosť rozdeliť alebo odmeňovať sa z tzv. správneho poplatku, teda zo správneho fondu, ktorý majú vo výške 3,5 %. Takže nie sú, ak chcú tvoriť zisk, môžu ho tvoriť na základe individuálneho zdravotného poistenia, na základe zmluvy, ktorú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2011 18:48 - 18:49 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Paška ako bývalý predseda Národnej rady s dobrou znalosťou procedúry vyjadril nespokojnosť s tým, ako to tu prebieha, a vyjadril to v podstate, že ide o prejav arogancie moci, keď niekto znásilňuje procedúru, ktorá je používaná v Národnej rade a zaužívaná tým, že nás molestuje do rôznych takýchto a podobných situácií. A ďalší poslanci, ktorí sa vezú na tomto spôsobe a osobnými invektívami znižujú vážnosť Národnej rady a vysmievajú sa občanovi, v podstate ktorého tento orgán je predstaviteľom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2011 16:53 - 16:55 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem obidvom pánom poslancom, ktorí reagovali na moje vystúpenie.
Myslím si, že pomaličky začína byť každému jasné, že treba rozlišovať účtovný názov zisku a skutočne to, o čom to je, tie verejné prostriedky a hospodárenie s nimi. A že na to je vláda, aby bola zodpovedná za to. Pretože ja si ako občan platím predsa štát, aby ochraňoval moje záujmy, potom na čo mi je, všakže?
A ďalšia vec. Áno, pán poslanec, napriek všetkému si myslím, že v tomto priestore je málo peňazí, keď sa porovnáme so štátmi Európskej únie, ktoré vydávajú úplne iné percento, momentálne nemám tie percentá, ale na budúce ich poskytnem, na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a prevencie a na to, aby zabezpečili zdravie občanov. Preto si myslím, že je apriori nemorálne, aby z tohoto ešte niekto si takto bužíroval, ak dovolíte, tento pejoratívny výraz. A okrem toho, áno, som tu počula z pléna, samozrejme som za to, že som za to, aby poistencom boli poskytované základné služby na zabezpečenie ich zdravia, plne hradené, aby boli plne hradené poisťovňou vrátane stomatologických služieb, vrátane ošetrenia zubného kazu, ktoré je najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením, čiže sa týka temer každého človeka v priebehu jeho života. Nie každý trpí onkologickým ochorením, ale zubný kaz by mal mať a jeho ošetrenie by mal mať každý plne hradené poisťovňou vrátane toho, že prevencia, ktorá má byť samozrejme aspoň 50-percentnou aktivitou každého lekára, by mala byť. Určite nie je tovarom, pán poslanec Kalist, ako ste spomenuli... (Vystúpenie prerušené časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2011 16:40 - 16:51 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni. Vaše vystúpenie pán poslanec Kalist mi evokovalo jednu takú dominantnú myšlienku, keď som vás počúvala, že ty hovoríš, ty máš pravdu, v úvodzovkách, nedovolila by som si vám tykať. Tak možno, že teraz ja budem hovoriť a ja budem mať pravdu.
Pán minister, je zaujímavé, že s peniazmi poistencov disponujú podnikateľské subjekty, ktoré podľa svojho charakteru majú cieľ vytvárať zisk, a ja som vám už povedala na výbore, že nič vám nebráni urobiť krok späť, keď zákonom bola konštituovaná všeobecná poisťovňa a potom aj Spoločná zdravotná poisťovňa ako akciové spoločnosti, takisto ich môžete zákonom vrátiť k príspevkovým organizáciám, kde vás bude oprávňovať ako predstaviteľa štátu a veľmi dobrého a rozumného hospodára veľmi rozumne disponovať finančnými prostriedkami. Nepochybujem, že najlepšie ako sa len dá.
Ústavný súd Slovenskej republiky 26. januára tohto roku rozhodol o návrhu skupiny štyridsiatich deviatich poslancov, v čase podania opozičných poslancov SDKÚ - DS, KDH a SMK z 15. októbra 2008 tak, že ustanovenie § 15 ods. 6 zákona 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. To ešte môže korigovať Ústavný súd. Ústavný súd Slovenskej republiky zaviazal Národnú radu Slovenskej republiky uviesť zákon do súladu s ústavou. Ak tak neurobí do šiestich mesiacov, ustanovenie zákona stratí platnosť. Zrejme je veľmi dôležité, ako je skoncipované podanie na Ústavný súd, či sa dovolávame ústavnosti z hľadiska podnikateľského subjektu, alebo z hľadiska použitia verejných prostriedkov. Vy, pán minister, predkladanou novelu chcete precizovať to, čo je z princípu nesprávne a nemá obdobu nikde vo svete, to, čo zaviedol pán minister Zajac.
Pán bývalý minister Ivan Valentovič novelou zákona našiel, citujem, "spôsob ako zabrániť, aby si niekto prisvojil cudziu vec, v tomto prípade cudzie peniaze, ktoré mu boli zverené", čo sa podľa § 213 Trestného zákona nazýva sprenevera. Aký charakter má teda toľko diskutovaný, v úvodzovkách, zisk zdravotných poisťovní v kontexte povinných poistných odvodov aj v kontexte prebiehajúcich arbitrážnych konaní? Medzi základné princípy verejného zdravotného poistenia okrem solidarity patrí aj neziskovosť. Nemožno povedať, že by poisťovne nemohli tvoriť účtovný zisk priamo z vybraného poistného, no z tohto vybraného zisku, ktorým sa nazýva ten účtovný efekt, si nemôžu v podstate ľubovoľne akcionári vyplatiť dividendy. Zákonom daná povinnosť občana alebo zamestnávateľa zaplatiť zdravotné poistné odvody vlastnými peniazmi je zjavne vynútená stratou vlastníckeho práva k nim a nutnými predpokladmi pri vynútenej strate vlastníctva podľa Ústavy Slovenskej republiky je verejný záujem, a to iba jeho nevyhnutná miera, a dividenda je súkromný záujem. Otázka znie: Z čoho akcionári zdravotných poisťovní usúdili, že časť vyvlastnených, teda verejných peňazí s jasným použitím a účelom si môžu jednoducho vziať? Zdravotnícka legislatíva to v nijakom ustanovení neumožňuje. Aj zákon 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy zaraďuje právnické osoby vo fondoch zdravotného poistenia medzi subjekty verejnej správy, ktoré hospodária s verejnými finančnými prostriedkami. Možno argumentovať aj Obchodným zákonníkom, avšak aj tu treba analyzovať komplexne činnosť zdravotných poisťovní, vrátane verejného či súkromného charakteru, peňazí odvedených občanmi do zdravotných poisťovní. Nielen podľa § 178 Obchodného zákonníka, ktorý hovorí, že akcionár má právo na podiel zo zisku spoločnosti na dividendu, ktorý valné zhromaždenie určí na rozdelenie. Tu treba spomenúť aj ďalšie ustanovenie, a to § 36 tretia veta, z ktorej priamo vyplýva, že akciová spoločnosť môže byť založená aj za iným účelom ako účelom podnikania, teda nielen za účelom dosahovania zisku. Napríklad môže byť založená aj za účelom verejného zdravotného poistenia, čo vo svete funguje, čo vytvorenie zisku vôbec nevylučuje, ale zisk, tobôž dividenda, nie je účelom jej činnosti. Za úplne zásadné ustanovenie je však potrebné považovať § 40 zákona 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý uvádza, že kategorizácia chorôb, liečiv, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín sa vykonáva tak, aby verejné prostriedky, s ktorými hospodária zdravotné poisťovne, postačovali na úhradu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného poistenia. Toto ustanovenie je platné už od roku 2005. Predpokladám, pán minister, že vami predložené pred chvíľou prerokované zákony budú k tomuto smerovať, že to, že ministerstvo bude mať priamy dosah na výšku ceny, že vlastne vyplní alebo bude, umožní, aby sa realizovalo znenie zákona § 40.
Takže uvidíme, ako sa medzinárodná arbitráž vyrovná s týmto sporom a hlavne ako s ochranou vlastníctva, ktorá vyplýva zo základných ľudských práv a slobôd uvedených v Ústave Slovenskej republiky čl. 20, ale aj z Listiny základných práv a slobôd, čl. 11, z Charty základných práv Európskej únie, čl. 17, či z Dohovoru o ochrany ľudských práv a základných slobôd, Dodatok protokolu, čl. 1. Treba veriť, že ak by sa arbitrážny súd pri prípadnom neúspechu Slovenskej republiky nevyrovnal s ľudskoprávnymi aspektami povinných odvodov, že Slovenská republika využije všetky právne prostriedky na to, aby ochránila ľudské práva a majetok svojich občanov, nie tak ako jej úradníci doteraz. Myslím, že tých 230 miliónov eur už hádam stačilo, rozdelené v dividendách. Mimochodom, dlh všetkých slovenských nemocníc je údajne 170 miliónov eur. To znamená... To hovorí za všetko. Z medzinárodných dohôd o ochrane investícií, ktorými je Slovenská republika viazaná a ktorými sa často argumentuje v prípade tzv. zákazu zisku, si môžeme vziať ako príklad dohodu medzi Československou federatívnou republikou a Holandským kráľovstvom o podpore a vzájomnej ochrane investícií z roku 1992 čl. 2. V čl. 2 sa uvádza: "Každá zmluvná strana na svojom území podporuje investície investorov druhej zmluvnej strany a povoľuje ich v súlade s ustanoveniami svojho právneho poriadku."
Myslím, že predložená novela neupravuje jednoznačne právnu normu tak, aby už nebolo možné vyplácať si dividendy spreneverou verejných prostriedkov. Preto apelujem na všetkých poslancov, aby prehodnotili svoj postoj k problematike tohto zákona a hlasovali za bod 9 na strane 6 spoločnej správy výborov, kde je navrhované: V čl. I v 15. bode v § 15 ods. 5 znie: "(5) Ak je v schválenej riadnej účtovnej uzávierke alebo mimoriadnej účtovnej uzávierke výsledkom hospodárenia bežného účtovného obdobia zisk, zdravotná poisťovňa je povinná použiť tento zisk najmenej vo výške 80 % na tvorbu rezervného fondu a to až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v stanovách najmenej do výšky 3 % poistného po prerozdelení podľa § 14 ods. 4 za dvanásť kalendárnych mesiacov predchádzajúcich koncu príslušného bežného účtovného obdobia." Koho to bližšie zaujalo, odôvodnenie si, prosím, prečítajte v spoločnej správe výborov na strane šesť. Máte ich tam v priehradkách v poslaneckom salóniku, resp. prezenčnej čitárni, takzvanej po novom.
Pre moje vystúpenie som použila článok zo Zdravotníckych novín a ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2011 10:19 - 10:19 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec, že to vidíte veľmi triezvo a veľmi rozumne.Tak do toho, realizujte to cez iných teda kolegov koaličných a cez ich ministerstvá. Fajn. Len viete, ministerstvo zdravotníctva by nemalo, najmä ten záver toho paragrafu, že ako aj lekárske vyšetrenia a kontrola s tým súvisiaca sa poskytovali žene bezplatne.Tak, keď sa nemá dozerať na jej zdravotný stav a na efekt, ktorý privádza antikoncepcia a ktorý môže devastovať mladý organizmus, a ak na toto nemá mať právo zo zdravotného poistenia, tak potom, prosím vás, na čo?!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2011 10:11 - 10:50 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem, vážené dámy, vážení páni. Ja, pán minister, len stručne. Aj táto novela zákona, aj tá predošlá, ktorú sme prerokovávali, predpokladá, myslím si, jednu dôležitú vec, ktorú ste nakoniec aj vy spomenuli ako veľmi dôležitú podmienku, a to zavedenie elektronického zdravotníctva.
Možno tá súslednosť mala byť iná, najprv možno malo byť to dôsledné zavedenie elektronického zdravotníctva a potom opatrenia, ktoré vlastne sú závislé od informovanosti a kontroly všetkých percipientov v tomto prostredí. Myslím, že aj pri poslednej návšteve pán eurokomisár Dali, keď tu bol, tak spomínal, že nikto by nemal nič proti tomu, aby sa prednostne prostriedky z Európskej únie, na ktorých samozrejme zozbieraní sa podieľa každý člen, sa používali prednostne na zvedenie elektronického zdravotníctva, pretože až toto, až tento krok prináša skutočnú racionalizáciu a skutočnú možnosť efektívnosti a teda aj šetrenia verejných prostriedkov, čo nakoniec, je až druhotné, pretože najprv má byť zabezpečená, najprv majú byť dané tam, kde sú určené, samozrejme racionálne.
Na tomto predloženom návrhu zákona má ešte zarazila jedna vec a to článok 2, v ktorom novelizujete zákona Slovenskej národnej rady číslo 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona číslo 419/1991 Zb. a hovoríte, že sa mení takto: "Paragraf 3 sa vypúšťa". Tak ja som si to vytiahla a pozrela som si, čo hovorí paragraf 3. "Prostriedky na zabránenie tehotenstva, ktoré sú na lekársky predpis, ako aj" - a toto je závažné - "ako aj lekárske vyšetrenia a kontrola s tým súvisiaca sa poskytujú žene bezplatne." Tak vy tento paragraf, pán minister, vypúšťate. Možno, že pre rétoriku vašej strany je to veľmi dôležitý a podstatný postoj, ale myslím, že strana, ktorá disponuje mocou, by sa mala zamerať na to, aby zabezpečila pôrodnosť tým, že umožní mladým jedincom zakladať si rodinu tak, že jej vytvára v spoločnosti podmienky na to, aby pristúpila k tomu, že pristúpi k založeniu si rodiny a teda aj k vytváraniu podmienok privedenia na svet nového jedinca. Čiže ja by som si predstavovala, že sa sústredíte na to, aby sa zlepšili životné podmienky mladých ľudí, štartujúcich teda do života, aby sa sprístupnili alebo umožnilo množstvo nájomných bytov za primerané ceny, aby sa zlepšili sociálne podmienky starostlivosti o dieťa, keď matka sa rozhodne nastúpiť do zamestnania, zlepšovať ekonomický status rodiny, aby sa celkove skratka zlepšili podmienky v spoločnosti.
Ďakujem, pán minister, za pozornosť. Ďakujem vážení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2011 9:09 - 9:09 hod.

Darina Gabániová
Ďakujem. Pán poslanec politologicko-sociologicky vyjadril svoj postoj k predkladanej novele zákona. Vo všeobecnej rozprave má na to právo každý člen zákonodárneho zboru, pán minister.
Ďakujem. Ja len ako útechu... Za včerajšok.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.7.2011 17:59 - 18:01 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister, ja som vystúpila k tomuto návrhu zákona, ale v priebehu diskusie musím doplniť pána poslanca Lazára, že teším sa, áno, že u nás sú také lacné a dostupné lieky. A mojou vrúcnou túžbou je, aby každá klinická jednotka bola vyliečená s použitím postupov a terapeutík bez participácie pacienta. A aby ste vylobovali u zdravotných poisťovní, vaše rady a komisie takú cenu lieku, aby bola plne hradená poisťovňou, a všetkých pomôcok a dietetických potravín.
Ale by ma zaujímalo, jedna vec, že kto bude preberať zodpovednosť za liečebný proces, keď v podstate človek za prepážkou v lekárni rozhoduje o tom, čo si zoberie pacient domov a čo bude užívať. Keď vyvstanuli tu pochybnosti, či bude ten človek za prepážkou, ten lekárnik dostatočne erudovaný, lebo sa naňho prenášajú kompetencie, ktorými skutočne a zručne bude môcť v podstate disponovať len fakticky klinický farmakológ, keďže ten potom je schopný riadiť farmakologickú liečbu.
Takže, viete, ja sa obávam, že príliš veľa liekov na trhu s tou istou liečebnou látkou nie je rozumné. Na našom trhu nemôže byť najlacnejší dostupný liek, ktorý lieči, ten, ktorý je drahý, tak ako v porovnateľných krajinách, keďže sme jedna z posledných, z najnižších, z krajín z Európskej únie s najnižším príjmom občana. A pritom predsa z ústavy máme právo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.7.2011 16:58 - 17:00 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem. Chcem poďakovať pánovi poslancovi Gaľovi za to, že vystúpil a že povedal to, čo bolo potrebné povedať, aby sa ustrážil priestor, pretože si treba uvedomiť, že ide, že sa obhajuje a že ide najmä o zdravie pacientov. Pretože toľko škody, ako narobí nevhodná protetická pomôcka, nenarobí príroda. To si treba uvedomiť. A sme svedkami toho, že, bohužiaľ, musím povedať, že súčasný trend vzdelávania, že zručnosti, ktoré nadobúdajú zubní technici ako pomaturitné štúdium, po maturite, po všeobecnej maturite na akejkoľvek strednej škole ich nerobí erudovanými v oblasti somatológie. To znamená, že poznania tela a zdravia a choroby. A chcem ešte povedať, že, bohužiaľ, ja pracujem v, teda nie bohužiaľ, že pracujem, ale vďaka tomu, že pracujem v pregraduálnej výučbe a my učíme budúcich zubných lekárov práve technológiu vyhotovovania protetických výrobkov, tak sa cítim trošku spoluzodpovedná za to, aby neprešli nejaké scestné právne normy v našom parlamente týkajúce sa tohoto priestoru.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 11:05 - 11:28 hod.

Darina Gabániová Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predseda jedno je pravdou, že Gréci vstúpili do eurozóny a povedali si, že veď keď máme euro a nemáme národnú menu a nerobíme menovú politiku, ale máme euro, tak prečo by sme nemali mať také platy, ako majú všetci v Nemecku, prečo by naši občania nemali proste mať také isté podmienky, ako majú iní občania vyspelých krajín, ktorí tiež majú euro. Vtedy sa mali zodpovední starať o to, aby krajina, ktorá prijala euromenu, dodržiavala maastrichtské kritériá, tak ako to robí náš štát. Prečo sa vtedy o to nestarali, prečo banky bezuzdne požičiavali, prečo nepovedali, aby prehodnotili svoje potreby, prečo im neukázali kde sú a čo im prislúcha z toho benefitu eura? Prečo banky teraz neurobia to, čo nám hovorí história a čo sa robí, keď jednoducho sa nájde takýto, poviem to, nesvojprávny element? Tretím krajinám sa predsa odpúšťajú dlhy a hotovo. Veď vieme, že dlhové politiky bánk sú len virtuálne realita.
Pán Sulík, vedecko-technická revolúcia má slúžiť ľudstvu na to, aby zlepšovala životné prostredie a kvalitu života prežívania, a nie na to, aby našou modlou bol zisk a kapitál.
Skryt prepis