Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

1.12.2010 o 10:49 hod.

PhDr.

Zoltán Horváth

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

2.12.2010 17:02 - 17:02 hod.

Zoltán Horváth
Na osobitné hlasovanie boli poslancami vyňaté zo spoločnej správy body 14, 18, 20, 26, 30 až 32, 37, 63, 65 a 75. Teraz budeme hlasovať o návrhoch zo spoločnej správy.
Prosím, pán predsedajúci, dajte hlasovať spoločne o bodoch 1 až 13, 15 až 17, 19, 21 až 25, 27 až 29, 33 až 36, 38 až 46, 48 až 62, 64, 66 až 74 so stanoviskom gestorského výboru schváliť.
Skryt prepis
 

2.12.2010 17:02 - 17:02 hod.

Zoltán Horváth
Prosím, dajte hlasovať o druhom procedurálnom návrhu, kde pán poslanec Ondruš navrhol nepokračovať v rokovaní o predmetnom návrhu zákona.
Skryt prepis
 

2.12.2010 17:02 - 17:02 hod.

Zoltán Horváth
Ďakujem pekne za slovo. Pán predsedajúci, konštatujem, že v rozprave vystúpili poslanci Horváth, Blahová, Jarjabek, Brocka, Muňko, Matovič, Tomanová a pán poslanec Ondruš, ktorý podal dva procedurálne návrhy, takže budeme najprv o týchto procedurálnych návrhoch hlasovať.
Po prvé, dajte, prosím, hlasovať o procedurálnom návrhu, vrátiť návrh zákona na dopracovanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 16:49 - 16:50 hod.

Zoltán Horváth
Úplne stručne. Ďakujem za slovo. Ja len chcem konštatovať, že v rozprave vystúpilo osem poslancov, bolo podaných šesť pozmeňujúcich návrhov a dva procedurálne návrhy. Zároveň boli vyňaté na osobitné hlasovanie zo spoločnej správy body 14, 20, 26 a 65 ako i 30, 32, 37, 63 a 75. Pán predseda, to je všetko. Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 14:56 - 14:57 hod.

Zoltán Horváth Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som reagoval na výzvy opozičných poslancov s tým, že je veľa pozmeňujúcich návrhov, čo si osobne nemyslím, lebo nie je ich až tak moc. V minulom volebnom období to bolo na bežiacom páse takýmto spôsobom predkladané, ale napriek tomu, pán kolega Muňko, nie je možné až hlasovanie odložiť na koniec schôdze, nakoľko aj tento zákon súvisí so štátnym rozpočtom, ktorý o pár dní budeme prerokovávať. Čiže, tento zákon je potrebné, skutočne, lebo má dopad na štátny rozpočet a má dopad 103 mil. eur navýšenia, teda ideme viac dávať. Takže naozaj, je to veľmi potrebné, aby sme zajtra o 11. 00 hod. o tomto zákone hlasovali, a týmto aj chcem poprosiť predsedu Národnej rady, resp. predsedajúceho o to, aby hlasovanie o tomto zákone preložil zajtra na 11.00 hodinu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2010 10:58 - 10:58 hod.

Zoltán Horváth Zobrazit prepis
Na záver, dámy a páni, mi dovoľte predložiť jeden pozmeňujúci návrh do pléna. K čl. I bod 57 a 58, 63 až 65 a § 293bx v 91. bode sa vypúšťajú. Súčasne sa vykoná prečíslovanie novelizačných bodov. K čl. IV. Článok IV znie: "Čl. IV Účinnosť. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2011.". Navrhujem ponechanie súčasného mechanizmu zvyšovania dôchodkových dávok a úrazových dávok z dôvodu, že mechanizmus navrhovaný vo vládnom návrhu potiera princíp zásluhovosti a znevýhodňuje poberateľov dôchodkov, ktorí sa na financovaní dôchodkového systému podieľali väčšou mierou. Ďalej navrhujem vyňať zo spoločnej správy výborov Národnej rady Slovenskej republiky na osobitné hlasovanie bod 30 až 32, bod 37, bod 63 a bod 75, kde odporúčam tieto body neschváliť v prípade schválenia môjho pozmeňujúceho návrhu. Pán predseda, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2010 10:57 - 10:58 hod.

Zoltán Horváth Zobrazit prepis
Presne tak, ďakujem pekne za slovo. Vážené dámy a páni, predložený vládny návrh je jedným z postupných krôčikov na ceste k zjednoteniu výberu daní a odvodov. V rámci rozsiahlej diskusie o tomto zákone sme našli širokú zhodu minimálne v stranách vládnej koalície o návrhoch, ktoré predloženú novelu precizujú a vylepšujú. Rád by som upriamil vašu pozornosť na niektoré pozmeňujúce návrhy, ktoré som v rámci rokovania gestorského výboru navrhol a so súhlasom kolegov ich máte pred sebou v spoločnej správe výborov. Navrhujem z osobného rozsahu zamestnanca pravidelne, ale aj nepravidelne odmeňovaného, na účely sociálneho poistenia vylúčiť žiaka strednej školy a študenta vysokej školy v období pracovného vyučovania. Finančný dopad na realizáciu tohto zámeru by bol vyšší ako samotné príjmy. Rovnako navrhujem vyňať aj členov volebných komisií.
Status samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia by sa mal podľa mňa pevnejšie naviazať na daňové predpisy. Takýto status bude preto odvodený od daňovej registrácie. Druhou podmienkou statusu SZČO je dovŕšenie plnoletosti. V tejto súvislosti je potrebné novo upraviť skončenie povinného sociálneho poistenia SZČO v prípade zrušenia daňovej registrácie. Ďalej navrhujem vypustiť z okruhu osôb, ktoré môžu využiť dobrovoľné nemocenské poistenie, okrem poberateľov predčasných starobných dôchodkov, aj poberateľov starobného dôchodku a invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. U týchto osôb navrhujem jednoznačne upraviť zánik dobrovoľného nemocenského poistenia dňom priznania týchto dôchodkov. Prečo takýto návrh? Poberatelia vymenovaných dôchodkov sú v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti zabezpečení dôchodkovou dávkou. Ďalej navrhujem rozšíriť okruh príjmov, z ktorých bude zamestnanec odvádzať poistné o podiel na zisku vyplatených obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní spoločnosti alebo družstva a vylúčiť z okruhu príjmov príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platili, platí zamestnávateľ na zamestnanca. Súčasne navrhujem definovať vymeriavací základ zamestnávateľa na účely úrazového a garančného poistenia, na fyzické osoby vykonávajúce práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Vzhľadom na komplikované situácie, ktoré by mohli nastať v praxi pri rozpočítaní vymeriavacieho základu na obdobie od vzniku poistenia, navrhujem, aby sa vyplatený príjem zohľadňoval a rozpočítaval na obdobie maximálne dvanástich kalendárnych mesiacov v poslednom kalendárnom roku.
Ďalej navrhujem, aby register poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového poistenia obsahoval údaje aj o fyzických osobách vykonávajúcich prácu na základe dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru. Predložený návrh prináša aj účinné nástroje proti zneužívaniu systému pred neodôvodneným čerpaním dávok. Mám na mysli súbeh predčasného dôchodku a zamestnania. Netajím, že nepovažujem navrhované riešenie za ideálne. Preto som navrhol, a je to obsiahnuté v spoločnej správe výborov, úpravy, ktoré majú prispieť k jednoznačnej aplikovateľnosti v praxi. To, čo sa tu rokmi vyvinulo, je ukážkou toho, ako sa dobrá a dobre mienená myšlienka dá zneužiť. Možnosť predčasného odchodu do dôchodku bola jedným z nástrojov, ktoré mali pomôcť ľuďom, ktorí prišli v období tesne pred dosiahnutím dôchodkového veku o prácu a nie sú atraktívnymi na trhu práce, slušne žiť. Teda, aby neboli do dosiahnutia nároku na starobný dôchodok vystavení životu na sociálnych dávkach, hoci celý život poctivo pracovali. Žiaľ, prax je dnes taká, že ľudia poberajú predčasné dôchodky bez toho, aby stratili prácu. Predčasný dôchodok sa im vlastne stáva prilepšením k platu a takto čerpané peniaze potom nám chýbajú v dôchodkovom fonde. Podobne ako zákon bojuje aj s ďalším negatívnym javom, ktorý so sebou prináša vysoká nezamestnanosť a snaha ľudí nestratiť príjem. Je ním rozšírené zneužívanie práceneschopnosti.
Okrem mojich návrhov by som však chcel podporiť aj návrhy svojich kolegov z výboru pre sociálne veci a bývanie, či už sú to návrhy pána predsedu Brocku, ktoré predlžujú ochrannú lehotu tehotnej zamestnankyne na osem mesiacov, spresňujú všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky a spresňujú vymeriavacie základy. Alebo návrhy kolegyne Gibalovej na jednotné zvyšovanie invalidných dôchodkov podľa miery zníženia zárobkovej schopnosti a návrh na zvýšenie, zvyšovanie úrazovej renty k 1. januáru na rozdiel od súčasnej právnej úpravy odvedené len od miery medziročného rastu spotrebiteľských cien v národnom hospodárstve vykázané Štatistickým úradom.
A v podobnom duchu by som mohol pokračovať pri ďalších bodoch zo spoločnej správy, čakajú nás však aj ďalšie vážnejšie rozhodnutia. Dámy a páni, tento návrh síce prináša isté dopady v podobe vyšších odvodov a vyššieho administratívneho zaťaženia podnikateľskej sféry. Myslím si však, že toto zaťaženie je vykompenzované prínosom vyčistenia právneho prostredia tak, aby sme mohli pristúpiť k zjednoteniu výberu daní a odvodov, čím sa zároveň vytvoria podmienky pre ich efektívnejší výber, a tým aj možnosť na postupné znižovanie daňového a odvodového zaťaženia. Na záver, dámy a páni...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 10:49 - 10:57 hod.

Zoltán Horváth
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.12.2010 10:46 - 10:48 hod.

Zoltán Horváth Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi predniesť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci ako gestorský výbor k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 109, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov túto spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 109 zo 14. októbra 2010 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie týmto výborom Národnej rady Slovenskej republiky: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre financie a rozpočet ako i Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. Návrh zákona odporučili schváliť, a to ústavnoprávny výbor uznesením č. 59 z 15. novembra, výbor pre financie a rozpočet uznesením č. 78 z 18. novembra a výbor pre sociálne veci uznesením č. 19 z 18. novembra. Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré návrhy prerokovali, prijali sedemdesiatpäť pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré máte v spoločnej správe s tým, že gestorský výbor odporúča hlasovať o návrhoch v IV. časti tejto spoločnej správy nasledovne: spoločne o bodoch 1 až 46, 48 až 75 so stanoviskom gestorského výboru schváliť a bod 47 so stanoviskom gestorského výboru neschváliť.
Pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu a zároveň sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.11.2010 14:17 - 14:17 hod.

Zoltán Horváth
Ďakujem pekne za slovo. Nechcem položiť doplňujúcu otázku. Ja sa pani premiérke chcem poďakovať za výstižnú odpoveď a som veľmi rád, že takúto dobrú správu, tak pre Slovensko, ako i pre sporiteľov v druhom pilieri priniesla na Slovensko. Ďakujem pekne.
Skryt prepis