Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, taká vznetlivá debata k tejto novele. Ja si dovolím, aj z pozície predsedu výboru, začať tým, že aký je stav dnes a ako sme sa do neho dostali.
Novelou zákona o regulátorovi 276/2007 v marci 2007 bolo celé pôvodné ÚRSO do marca 2007 vymetené a nastúpila úplne nová vládna garnitúra vedenia ÚRSO. Táto novela z dielne bývalého ministra, dnes spravodajcu pána kolegu Jahnátka,...
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, taká vznetlivá debata k tejto novele. Ja si dovolím, aj z pozície predsedu výboru, začať tým, že aký je stav dnes a ako sme sa do neho dostali.
Novelou zákona o regulátorovi 276/2007 v marci 2007 bolo celé pôvodné ÚRSO do marca 2007 vymetené a nastúpila úplne nová vládna garnitúra vedenia ÚRSO. Táto novela z dielne bývalého ministra, dnes spravodajcu pána kolegu Jahnátka, porušila to principiálne, čo zákon o regulácii dovtedy vravel, a to, že porušila jeho nezávislosť tým, že rotácia členov regulačnej rady nastavená v roku 2001 bola zmetená zo stola a po tejto novele v podstate Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, to značí predseda a regulačná rada začínali akoby, nie že akoby, úplne odznova. Všetci členovia regulačnej rady, ktorých sa dotýkal kolobeh dva, štyri, šesť, jednoducho boli vymetení zo zákona a nastúpili do regulačnej rady šesť nominantov vládnej koalície. Teda ten princíp, ktorý bol zvolený v roku 2001, že budú tí ľudia prechádzať, keď sa budú vlády každé štyri roky meniť, tak dva, štyri, šesť sa to bude meniť. Toto bolo v marci 2007 porušené, zlikvidované a nastavili ste si ÚRSO a členov regulačnej rady podľa seba.
Dnes je situácia taká, že od roku 2007 máme len predsedu regulačnej rady a na základe prechodných ustanovení v zákone vykonáva predseda regulačnej rady aj predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Áno, vykonáva to v zmysle zákona. Ale, dovolím si tvrdiť, že nie je v zmysle duchu zákona. Lebo ak ste rozdelili regulačný orgán v marci 2007 na regulačný úrad a regulačnú radu sólo s tým, že šéf úradu nemôže byť aj v regulačnej rade, a to bol princíp vášho zákona z roku 2007, tak ste mali vymenovať šéfa regulačného úradu. Do dnešného dňa sa tak nestalo. Všetci vieme, že dnešný stav treba zmeniť. Otázka znie: Ako a akým spôsobom.
Smernice Európskej únie, či 72 a 73, tzv. tretí energetický balíček pri aproximácii do nášho právneho stavu musí prísť k novelám zákona o energetike a k novele zákona o úrade, teda 276. Sú to vážne novely, ťažké novely, ktoré musia, musia prejsť pripomienkovacím konaním.
Nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví spočíva aj vo vzájomnej previazanosti voľby a nominácií, tak do regulačnej rady, ako aj na post šéfa úradu. Zákon z roku 2001 prvá Dzurindova vláda tento systém kreovania nastavila tak, že sa na ňom podieľa prezident Slovenskej republiky, Národná rada Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky. A tento systém zavedený v roku 2001 musíme dodržať aj v každej jednej novele pri aproximácii do tretieho balíčka. Nemôžeme urobiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví čiste vládnym úradom. Neprichádza do úvahy, nemôžeme vypustiť z tohto ani Národnú radu a nemôžeme vypustiť z tohto ani prezidenta.
Druhé, čo musíme v zákone zmeniť je konflikt záujmov štátu a regulátora. To, čo ste vy, priniesli v novele 2007. Nemôže štát a vláda, teda výkonný orgán na jednej strane byť akcionárom v energetických spoločnostiach, to značí podnikať v energetike, ako akcionár mať záujem na čo najväčšom zisku a čo najväčších dividendách do štátneho rozpočtu a na druhej strane byť súčasne aj účastníkom cenového konania. Štát nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Lebo, ak regulujem ceny, tak sa snažím, aby boli čo najnižšie pre ľudí a pre podnikateľské subjekty, a ak si sadnem na stoličku akcionára, tak chcem čo najväčší zisk, a čo najväčšie dividendy. Jedna aj druhá stolička je úplne prirodzená, ale nemôžem sedieť na obidvoch. Toto musí zo zákona o úrade o ÚRSO jednoducho vypadnúť.
Čo sa týka vzdelanostných predpokladov, či na post šéfa regulačného úradu alebo na členov regulačnej rady, či vzdelanostných alebo profesionálnych, tu nemôžeme zľavovať ani o milimeter, ani o milimeter. Ak ich nemáme sprísniť, aby tam boli ľudia vzdelanostne a profesionálne zdatní, tak nemôže ísť späť a dať do predpokladu na výkon takto dôležitých funkcií len vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spôsobilosť na právne úkony. To si nemôžeme v tak dôležitom sektore pre fungovanie štátu a podnikateľského prostredia jednoducho dovoliť.
Preto najlepšie riešenie pre novelu, či o ÚRSO alebo novelu o energetike bude, že podľa legislatívnych úloh vlády vo februári má byť na vláde materiál aproximácia jednej aj druhej smernice, to značí, že bude musieť byť novelizovaný aj zákon o energetike, aj zákon o úrade a zapracovať do týchto noviel všetky potrebné veci, na ktoré sme počas tohto obdobia prišli a na ktorých sa zhodneme, že je ich treba urobiť a stále mať na mysli tie dve smernice Európskej únie a nezávislosť regulačného úradu ako takého. Lebo, povedzme si to úplne otvorene, že smernica 72 a 73/2009, tie základné pravidlá sú také, že štáty uvedú do účinnosti zákony a iné právne predpisy potrebné na dosiahnutie súladu so smernicou do 3. marca 2011 a tieto opatrenia sa uplatňujú od 3. marca 2011. A je úplne jedno, či podám návrh v marci alebo vo februári a bude účinný od mája alebo podám návrh v marci a bude účinný od júna.
Totiž to ten princíp je taký, že všetko čo prijmeme po 3. marci, po účinnosti tejto smernice, musí byť v súlade so smernicou a všetko, čo máme pred 3. marcom 2011 v rozpore so smernicou, musíme upraviť po 3. marci a dať do súladu so smernicou.
Preto podľa môjho názoru je najlepšie v tomto stave, aby sa vláda popasovala s týmto energetickým balíčkom, aby to všetko prešlo pripomienkovacím konaním, lebo mám obavu aj napriek tomu, že hospodársky výbor je dostatočne zdatný, aj kompetentne vybavený na to, aby tie zákony mohol v tom druhom čítaní opraviť, ale nepovažujem to ani za správne, ani za vhodné, lebo potom to celé pripomienkovacie konanie, ktoré má prebehnúť v legislatíve, prebieha na hospodárskom výbore a všetci, ktorí sú účastníkmi pripomienkovacieho konania v podstate zavaľujú hospodársky výbor svojimi pripomienkami, lebo nebolo im umožnené sa k tomu, k tým zákonom vyjadriť, keď to ide normálne legislatívnym procesom.
Aj zákon o energetike o ÚRSO je príliš dôležitý, kľúčový a náročný, aby sme ho robili, poviem tak otvorene, na kolene. Ďakujem vám.
Skryt prepis