Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, páni ministri, pani ministerka, dovolím si taký krátky, možná politický exkurz, lebo stojíme pred vážnym politickým rozhodnutím a celý svet je v ťažkej kríze, v kríze, ktorú sme nespôsobili, ale ktorá nás zasahuje.
Sme v situácii, ktorú si nikto z nás neželal, ani politici, ani občania, ale tá situácia tu je a my sa s ňou musíme vysporiadať.
O čo ide dnes na Slovensku...
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené kolegyne, kolegovia, páni ministri, pani ministerka, dovolím si taký krátky, možná politický exkurz, lebo stojíme pred vážnym politickým rozhodnutím a celý svet je v ťažkej kríze, v kríze, ktorú sme nespôsobili, ale ktorá nás zasahuje.
Sme v situácii, ktorú si nikto z nás neželal, ani politici, ani občania, ale tá situácia tu je a my sa s ňou musíme vysporiadať.
O čo ide dnes na Slovensku a o čom budeme rozhodovať možná o nejakú hodinku, dve tu v Národnej rade?
Ide o schválenie mechanizmu, nástrojov, ktoré budú v budúcnosti sa obozretne využívať na pomoc krajinám, ktorá pomoc potrebujú. Mechanizmus, ak krajina potrebuje pomoc, predĺži ozdravný program a členské krajiny ho buď schvália, alebo neschvália, buď pomôžu, alebo nepomôžu, považujem za dobrý mechanizmus.
Cieľom mechanizmu nie je rozdávať peniaze, ako to občanom niekto stále a stále podsúva. Cieľom mechanizmu je ozdraviť príslušnú krajinu. My nie sme mimo tohto diania. My sme v tomto dianí až po uši. V hre je naše hospodárstvo a všetko čo s tým súvisí - zamestnanosť, platy, životná úroveň, v hre sú aj úspory našich občanov, v hre je aj dôveryhodnosť Slovenska, či dokážeme byť v tíme v dobrom aj v zlom, alebo chceme byť v tíme len vtedy, keď sa tímu darí. Je nemorálne byť v tíme len vtedy, keď sa mu darí. Toto je nemorálne. Je smutné, že postoj strany SaS posúva Slovensko a jeho občanov na okraj Európskej únie. Už sme raz v Európe na jej okraji, už sme raz mimo hry boli.
Patrím do politickej strany Mikuláša Dzurindu, ktorá prevzala Slovensko na sklonku roku 98, prevzala Slovensko s hospodárstvom na pokraji krachu, Slovensko, ktoré si požičiavalo na 30-percentný úrok. Kde je Slovensko dnes? Sme v NATO, v únii, dokonca sme v elitnom klube eurozóny, sme v schengene, nemáme hranice. Slovensko si vybudovalo silné a dôveryhodné postavenie v rámci EÚ. Slovensko sa teší zahraničným investíciám. A ja sa pýtam, dosiahli by sme toto všetko, dámy a páni, ak by sa k nám Európa v časoch pre Slovensko ťažkých otočila chrbtom a ak by Európa chytráčila tak, ako dnes chytráči SaS-ka? Nikdy by sme to nedosiahli.
Európa nás potiahla, dosiahli sme možnosť, chopili sme sa jej a dotiahli sme Slovensko tam, kde sme dnes. A my chceme ísť aj ďalej touto cestou. Nechceme zo Slovenska urobiť ostrov, nechceme, aby Slovensko bolo opäť na pokraji Európy. My sa nechceme od Európskej únie vzďaľovať. Malé Slovensko nemá lepšie riešenie, ako je Európska únia a eurozóna.
Dámy a páni, nemáme lepšie riešenie, hovorte si čo chcete, nemáme. Dámy a páni, kolegyne, kolegovia, toto je naša zodpovednosť, toto je naša zodpovednosť voči občanom. My sme zodpovední za päť a pol milióna ľudí Slovenska. Mnohí z vás si však myslia, že politika je len o marketingu, o upútavaní pozornosti na politickú stranu či na seba akýmkoľvek spôsobom. Ale pravá politika, dámy a páni, hlavne zo SaS-ky, je hlavne o zodpovednosti a zodpovedné rozhodnutia vôbec nemusia byť vždy ľúbivé, populárne a bezrizikové. Dnes sa niektorí tvária, že my nepotrebujeme pomoc Európy a preto sa nebudeme podieľať na ochrannom mechanizme. A pritom všetci dobre vieme, že sme závislí na Európe, že sme závislí na jej kondícii. Sme malí, otvorení a zraniteľní. Dámy a páni, len dve čísla. Pre ilustráciu, kde sme a čo sme. Len mínus jedno percento HDP sa vo verejných financiách rovná mínus 240 miliónov eur. Ak Európa nebude v kondícii, rast HDP môže byť aj nižší a môže byť aj nula. A pri nulovom raste je vo verejných financiách mínus jedna miliarda eur. Čo to značí? Spomalenie hospodárstva, zníženie exportu, zvýšenie zadlženosti, zadlženosti Slovenska. Budeme si musieť požičiavať. Za aký úrok? Kto si dnes myslí, že kríza sa Slovenska netýka a nechce sa podieľať na obrannom mechanizme jej eliminácie, je úplne mimo reality. Alebo je mimo reality, alebo chce škodiť.
Nie sme kingovia v Európe, nenamýšľajme si veľa o sebe. Sme malí a zraniteľní. Celý svet a Európa rieši odvrátenie svetovej krízy a maličké Slovensko sa má stavať do polohy, že sa okolo nás bude točiť svet? Dámy a páni, zobuďte sa, zobuďte sa! Zodpovedné rozhodnutia - a euroval je o zodpovednosti - klíčia dlhšie a prinášajú úrodu neskôr.
Dnes treba hlavne kľud a chladné hlavy, aby sme politicky mohli prijať dobré rozhodnutie. My v SDKÚ sme boli maximálne zdržanliví voči útokom na nás v súvislosti s podporou eurovalu, až nám to mnohí vytýkali. My sme mediálne nereagovali nie preto, že by sme nemali argumenty, ale preto, že v tak dôležitej veci, ako je vytvorenie stabilizačného systému, nie je priestor na emócie, nie je priestor na populizmus, nie je priestor na mediálne hašterenie sa. My sme nereagovali na podsúvané populizmy a vyhlásenia typu - euroval je návrat do socializmu. Alebo že hlasovaním za euroval páchame ekonomickú vlastizradu. Nereagovali sme. Do poslednej chvíle sme sa ako stabilná a zodpovedná politická strana, ktorá dostala v minulosti Slovensko z izolácie, do poslednej chvíle sme sa snažili o dohodu, lebo úlohou zodpovedného politika je uchrániť občana od vnútorných politických problémov, netraumatizovať ho svojimi problémami. Úlohou zodpovedného politika je dať občanom nádej, vliať im silu a nie im neustále podsúvať problémy a zaťahovať do vnútorných koaličných problémov.
Časti politického spektra vládnej koalície, bohužiaľ, tento politický rozmer chýba. Ste príliš zahľadení do seba, do svojho videnia sveta a do svojich riešení. Až tak, že ste schopní položiť aj vládu. Tvrdíte, že vy nie, že vy nepoložíte vládu. Ale skutočnosť je taká, že položíte vládu Ivety Radičovej vy. Nikto iný, vy. A hovorte si, čo chcete, dávajte si pred seba transparenty, aké chcete, za nedôveru vláde Ivety Radičovej sa chystáte hlasovať vy. Nie my. Vy!
Dámy a páni, na stole máme vládny návrh, vládny návrh na vyslovenie súhlasu s Európskym stabilizačným nástrojom. Vládny. Nehlasovať za vládny návrh je v podstate vyslovenie nedôvery vláde. Ani toto nechápete? To, že vláda spojila hlasovanie o eurovale s dôverou, je jej výrazom zodpovednosti voči Európe, voči Slovensku, voči občanom a ich budúcnosti v rámci Európskej únie a v rámci eurozóny. Tam je naša budúcnosť. Tam je budúcnosť Slovenska a našich občanov.
Dámy a páni zo SaS, máte to v rukách. (Potlesk.)
Skryt prepis