Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

2.2.2012 o 9:39 hod.

Ing.

Stanislav Janiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 2.2.2012 11:28 - 11:28 hod.

Stanislav Janiš
Pán predseda, keďže informácia neobsahuje žiadne pozmeňujúce návrhy, pristúpime k hlasovaniu o pozmeňovacom návrhu, ktorý zaznel v rozprave a predložil ho pán kolega Chren. Pán predseda, dajte, prosím, o ňom hlasovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.2.2012 11:28 - 11:28 hod.

Stanislav Janiš
Nie sú pripomienky, tak, pán predseda, prosím, dajte hlasovať o tom, aby Národná rada vrátila zákon na dopracovanie.
Skryt prepis
 

2.2.2012 11:28 - 11:29 hod.

Stanislav Janiš
Pán predseda, v rozprave zazneli štyri procedurálne návrhy od štyroch poslancov, ale všetky boli identické. Môžte dať hlasovať o všetkých štyroch naraz?
Skryt prepis
 

2.2.2012 11:28 - 11:29 hod.

Stanislav Janiš
Ďakujem za slovo, pán predseda. V rozprave vystúpili viacerí poslanci. Zaznel jeden pozmeňujúci návrh a štyri procedurálne návrhy. Najskôr, pán predseda, sa vysporiadame s lehotou na hlasovanie o pozmeňovacom návrhu. Dajte hlasovať o skrátení lehoty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2012 10:00 - 10:01 hod.

Stanislav Janiš
A budem reagovať, Martin, tebe tak, na teba tak trošku otcovsky, neklam. To sa nepatrí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2012 9:41 - 9:56 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nazval by som všetko, čo sa tu udialo od jeseni minulého roku ohľadom ÚRSO-a taký boj o ÚRSO. Včera mi bolo až dojímavé, ako SMER a SaS bojovali a vyčítali si, že kto kedy ovládol a chce ovládnuť ÚRSO. Páni, ako vy medzi sebou, čo sa týka ÚRSO-a, myslím, že medzi vami v tomto smere vôbec nie je rozdiel. Jedni aj druhí ste to ÚRSO chceli ovládnuť.
Po nástupe tejto vlády boli tri pokusy, nebola to implementácia tretieho balíčka, boli tri pokusy ako niečo urobiť s ÚRSO-m. Na jeseň 2010 ministerstvo hospodárstva zavesilo na web návrh novely zákona o ÚRSO-e, kde podstatou tohto návrhu bolo zrušenie regulačnej rady. Preto zrušenie regulačnej rady, lebo v čele regulačnej rady bol človek a tento človek, ktorého zvolila regulačná rada, na základe zákona prijatého v myslím, že marci 2007, vykonával súčasne aj predsedu úradu. To značí, že keď zrušíme regulačnú radu, zrušíme aj predsedu úradu. No skôr, ako to uzrelo svetlo sveta, dostalo sa to nejakého ďalšieho legislatívneho procesu pod tlakom úplne normálnych vyhlásení, že to takto to robiť nejde, tak ste to stiahli. To bol prvý pokus. Druhý pokus, bol ten istý cieľ, len ste zmenili taktiku a gro tohto zákona, ktorý tu bol poslanecký v Národnej rade, a dopredu poviem, že v čase, keď som bol požiadaný dokonca o spolupodpísanie tohto návrhu zákona, keď som si ho prečítal, tak som hneď povedal, že takýto návrh zákona nemôžem podporiť a že ho nepodporím. A tak sa aj stalo.
Gro tohto zákona bolo, že tak ako v jeseni ste chceli regulačnú radu zrušiť, hej, tak na jar 2011 ste zo šesťčlennej regulačnej rady urobiť trinásťčlennú radu. Ako obrat o 180 stupňov, keďže regulačná rada volí predsedu regulačnej rady, trinásť členov, sedem našich, teda vašich, a šesť starých, zmeníme predsedu regulačnej rady a tým pádom aj predsedu regulačného úradu. Išli ste až tak ďaleko, že na určité prechodné obdobie, kým sa nedohodne vláda s regulátorom na nominácii predsedu úradu, dokonca mal minister hospodárstva menovať šéfa regulačného úradu. Tak toto ako s nezávislosťou úradu, o ktorú tu v podstate vždy ide, nemá ozaj nič spoločné. Ozaj nič spoločné, aby minister hospodárstva, do ktorého patrí gestorsky energetika, si ešte aj politicky menoval predsedu regulačného úradu. Tak v tomto smere ste bývalého ministra predbehli, tí to urobili aspoň inteligentnejšie v marci 2007. Tento návrh prišiel do Národnej rady a neprešiel ani prvým čítaním, áno, aj mojím hlasom preto, lebo nemôžem v marci 2007 kritizovať bývalého ministra Jahnátka, že si sprivatizoval ÚRSO, a oni to urobili oveľa inteligentnejšie, oni urobili dva cenové úrady, § 3 rozdelili na 3 a na 3a a tým pádom na zelenej lúke si urobili, urobili miesto a priestor na to, aby to všetko vymenili. Ale ak to vtedy bolo zlé a bolo to zlé riešenie a bolo to násilné riešenie, ja som ho kritizoval, tak nechcite odo mňa, aby som ešte horšie riešenie, ako podporoval už ako vládny poslanec. My máme svoju politickú, vy ste tu noví, vy nemáte politickú pamäť, vy neviete, takže vy kľudne môžete robiť čokoľvek, ale ja obraty, ja obraty o 180 stupňov v názoroch robiť nebudem.
Napriek tomu, že som bol vládny poslanec, napriek tomu , že som bol predseda výboru, jednoducho tento návrh nemohol z mojej strany dostať ani pol hlasu. My sme vytvorili Úrad pre reguláciu v sieťových odvetví. Minulý rok mal desať rokov tento úrad a my sme nezávislosť úradu v roku 2001, urobili celý systém úradu tak, aby ozaj bol nezávislý. Zakomponovali sme do inštitucionalizovania ľudí tri najvyššie ústavné posty - prezidenta, Národnú radu a vládu. Polka členov regulačnej rady sme, keď sme to robili my, bola, nominácia Národnej rady, na každý post dvaja ľudia, polka členov regulačnej rady bola nominácia vlády, na každý post dvaja ľudia. Ten kto vybral z dvanástich ľudí šesť členov regulačnej rady bol prezident. Dostal dvanásť mien. Zaviedli sme systém, po dvoch rokoch sa vždy menili dvaja členovia regulačnej rady, boli zvolení na dva roky, na štyri roky a na šesť rokov tak, aby bola zachovaná kontinuita v regulačnej rade. A za nás predseda regulačnej rady bol súčasne aj predsedom úradu.
V marci 2007 na tomto systéme nezmenili SMER nič, iba toľko, že šéfa regulačného úradu vymenuje vláda na návrh regulačnej rady. Ak sa regulačná rada nedohodne s vládou, tak zostáva povereným viesť úrad predseda regulačnej rady. Tak je to dnes doteraz. Ja nie som právnik, ale ja som vtedy keď sa tento návrh zákona zo SMER-u prijímal sa prijal, tak išiel som presne po tom istom, čo vy teraz, že predseda regulačného úradu nie je košer, keď ho nevymenovala vláda, ale v tom zákone si to veľmi šikovne ošetrili, že pokiaľ nebude vymenovaný vládou nový predseda úradu, zostáva predseda regulačnej rady predsedom úradu. Tak to trvá presne od roku 2007 doteraz.
V podstate, úprimne poviem, že je to presne, teraz je ten model, ktorý sme my nastavili v roku 2001. Podľa môjho názoru tento model nie je zlý. A čo sa týka nezávislosti úradu alebo, tak toto je asi to najlepšie riešenie preto, lebo politici vždy budú mať nutkanie k tomu, aby sa tie ceny politicky nešli hore, lebo každé zlyhanie cien je politicky nepríjemné pre vládnu garnitúru, tak vždy bude snaha nejak to nejak to ovplyvniť, nejak do toho vstupovať, alebo tieto veci, v tomto prípade nech je ten úrad nezávislý. A aj smernica, ktorá, ktorá, ktorú aproximujeme dnes hovorí o silnejšom postavení úradu, o nezávislejšom postavení úradu už aj z toho dôvodu, že pri ATH-o systéme ÚRSO naberá na váhe a vplyve pri kontrole tokov medzi matkou a dcérou pri tom unbundlingu, ktorý ste vy, ktorý ste vy zvolili.
Preto je potrebné, aby do toho úradu sa nejak, nejak z vonku moc nezasahovalo. A za seba poviem, že to, čo sa mi nepáčilo v SMER-e, tak sa mi nemôže páčiť pri pri SaS-ke, to jednoducho nejde.
Čo sa týka vlastného návrhu zákona, bol tu spomínaný korekčný faktor a ten korekčný faktor bol spomínaný aj na energetickej komisii a jeho nebezpečnosť spočíva v tom, že úrad bude musieť premietať automaticky z roka na rok, to čo, nechcem povedať, že preinvestuje, ale to, čo mu skoro akoby predĺžil ten monopol. Netlačí to na efektívnosť dodávateľov energií a ak tam niekto tvrdil, že tak ako je navrhnutý korekčný faktor, týka sa len komodity, s tým ja nemám žiaden problém, lebo ak plyn zdražie na 9-mesačnej báze, tak jednoducho to je fakt, a tam korekčný faktor platí,. Ak bude kurz euro a dolár iný ,ako bol plánovaný pri stanovovaní ceny, tak takisto korekčný faktor platí a sa premieta. Dnes do cien môže vstupovať úrad, ale aj každý jeden dodávateľ nie raz do roka, ale v podstate ceny sa dajú aj z titulu ÚRSO-a vstúpiť do ceny a ceny smerom hore alebo dole na základe objektívnych faktorov upravovať, to nie je niečo, že sa to musí vždy diať k 1. januáru. Lenže ten zákon alebo ten korekčný faktor, ako je tu nadefinovaný, vôbec nehovorí o tom, že sa týka len komodity. Vôbec, alebo kurzu, vôbec. Ten je tak všeobecne napísaný, že sa v ňom nájde aj ÚRSO aj dodávateľ. A ak chceme, aby pravidlá medzi dodávateľmi energií a úradom boli čo najpresnejšie, aby sme zošraubovali aj ÚRSO, aby nemal nejaké, nejaké veľké pole pôsobnosti nejakého neviem ovplyvňovania cien, nejakého bezbrehého, tak ho zošraubujme v zákone. A ja som zástancom zošraubovania aj ÚRSO-a v zákone, ale nie tak, ako to robíte vy, že v podstate, že všeobecné, všeobecnými pomenovaniami riešite také závažné veci a v týchto všeobecných pomenovaniach sa každý nájde. A z toho môžu byť akurát tak spory, nevraživosť, súdne spory, žaloby atď.
To značí, že ak má byť zákon o ÚRSO-e dobrý, musia byť i jasné pravidlá a zadefinované v zákone. Vy tu navrhujete a teraz sa stalo módou v tomto volebnom období, aby predsedu úradu volila Národná rada. Národná rada je politický orgán, či chceme, či nie, je tu opozícia, je tu koalícia, vždy tá voľba bude politická a úprimne poviem, že tento návrh sa mi nepáči. Neviem, nečítal som nikde nejakú analýzu, že súčasný stav je zlý, že je zlý preto, lebo, a preto ho treba zmeniť. Ten stav ,ako sme nastali v roku 2001, bol asi najideálnejší a pokiaľ by ste boli zrušili paragraf 3 a v súčasne platnom zákone č. 276, tak by bolo ÚRSO vyriešené. A dnes sme sa tu o ňom vôbec nemuseli baviť.
Ak povoľujeme uzdy monopolom, tak robíme zle. A tento zákon o ÚRSO-e povoľuje uzdy monopolom, a preto ho jednoducho podporiť nemôžem. A druhý dôvod je, že z nezávislého ÚRSO-a chcete urobiť závislé ÚRSO. Ja viem, že Národná rada začala na seba preberať skoro výkonné právomoci zvolením čiste výkonných funkcií štátu od aj iných orgánov, ale myslím, že toto nie je dobre nastúpená cesta. Nemôže byť predsedom predseda Národnej rady nadriadeným predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, nemôže mu podpisovať dovolenky, jednoducho to Národnej rade to nepatrí. To Národnej rade nepatrí. Je to výkonná moc, patrí to vláde a ak sa vláda nevie dohodnúť s regulátorom, tak možnože v tom je to čaro nezávislosti, keď sa nevie dohodnúť. Ale ja si stále myslím, že kebyže sa dvaja ľudia normálne stretnú a začnú komunikovať, tak neverím tomu, že by k nejakej nedošli. Ja viem, že ministerstvo hospodárstva s ÚRSO nekomunikuje vôbec, vôbec, a toto považujem za skoro neprijateľné riešenie. To ÚRSO je tak silné a dôležité v nastavovaní pravidiel v energetike ,či cez regulačnú politiku, či cez stanovovanie cien, cez svoju kontrolnú činnosť, ak nekomunikuje s tým, ktorý robí zákony v energetike, tak tomuto už vôbec nerozumiem. Nemusíme sa ľúbiť, že niekto je zo SMER-u a niekto je zo SaS-ky, nemusíme sa objímať, ale jednoducho, keď tá situácia je taká aká je, tak je nutné komunikovať. Veď predsa ani energetické firmy, ani občania nemôžu trpieť za to, že sa dvaja ľudia nemajú radi. Toto je stav, ktorý je dnes, a tento stav je veľmi zlý.
Ja som komunikoval aj s ministerstvom, aj s ÚRSO-m, ja nevidím dôvod, prečo by som nemal komunikovať s predsedom úradu a nevidím dôvod, prečo by ste nemohli komunikovať vy. Tomu ozaj nerozumiem. A ešte, pán minister, tu tak, že Holjenčík je z Martina a dvaja rodáci. Pán minister, ja nie som rodák z Martina. A úprimne poviem, že Joža Holjenčíka som spoznal až ako predsedu regulačného úradu, keď som zistil, že šéfom regulačnej rady sa stal človek z Martina niekedy v máji či v júni 2007. Ja som ho ani nepoznal. Ale to len na vysvetlenie takých tých osobných, že niečo za týmto niečo je. Nič za tým nie je. Z mojej strany úplne profesionálny postoj preto, lebo v tejto brandži energetiky sa pohybujem už tretie volebné obdobie a nikdy také vzťahy zlé medzi rezortom a ÚRSO-m neboli, neboli. Tie vzťahy z mne nepochopiteľných dôvodov sú veľmi, veľmi zlé. A tvrdím, že kebyže komunikuje ÚRSO a ministerstvo hospodárstva tak, aj tie zákony by boli troška iné. Lebo mnohokrát ide o to, že každý si to vysvetľujete po svojom a viac-menej, keď sa to iba tak z vonku na to pozerá na to ÚRSO, tak to ÚRSO vyzerá ináč, ale keď vniknete trošku hlbšie do problémov a do tej regulácie, tak by ste mnohé názory menili. Nie je dobré iba podliehať názorom, ktoré majú dodávatelia energií, ak podliehate iba týmto jednostranným názorom, potom máte také názory aké máte, je treba si vypočuť aj druhú stranu a potom to bude oveľa, oveľa objektívnejšie.
Všetko z mojej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2012 9:39 - 9:40 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, pán minister, dovoľte, aby som predložil informáciu o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý máme pod tlačou 563.
Národná rada v decembri pridelila tento zákon ústavnoprávnemu výboru a výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Ústavnoprávny výbor o návrhu rokoval a neprijal platné uznesenie, nakoľko jeho návrh nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Výbor pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu o návrhu nerokoval, preto lebo nebol uznášania schopný, nebol dostatočný počet poslancov.
Gestorský výbor o návrhu spoločnej správy rokoval a záverečné stanovisko k návrhu neschválil. Súčasne gestorský výbor poveril mňa, aby som podľa rokovacieho poriadku informoval Národnú radu o výsledkoch rokovania.
Pán podpredseda z mojej strany všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 2.2.2012 9:21 - 9:32 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia. Neskĺznem do politickej roviny. Očakával som takú normálnu debatu, že zaznejú tu nejaké pripomienky aj z mojej strany, aj zo strany iných diskutujúcich. A všetko sa to zvrzlo na nejaký lobing šéfa ÚRSO-a. No, tak potom je ozaj silný.
Nemáte pravdu, pán minister. Po prvé, vám poviem jednu vec, vy ste zodpovedný za predloženie implementácie tretieho balíčka. Ministrom ste od júna 2010. Píše sa februára 2012. A vy tu idete vydierať Národnú radu, čo sa stane, keď sa to neschváli?! To nemyslíte vážne. Pán minister, vy ste zodpovedný. Takto sa s Národnou radou ani nerokuje, ani nedebatuje. Očakával som pravý opak, že vyviniete všetko úsilie na to, aby ten zákon prešiel, aby sa vykonzultovali, vykomunikovali všetky možné veci, ktoré vadia jednej i druhej strane, a nie tak, že sa budete vyhrážať poslancom. S tým tu nepochodíte.
Ja sa vrátim k diskusii. Unbudling ako gro tretieho balíčka, alebo úplné vlastnícke oddelenie, alebo prenajatie siete, alebo v podstate to, čo je teraz a len so silnou kuratelou ÚRSO-a nad všetkými tokmi medzi matkou a dcérou, ktorá sa volá preprava. Plus presun majetku z matky do prepravy. Očakával som, že skôr, ako sa rozhodnete pre nejaký systém, že predložíte nejaké analýzy. Úplné vlastnícke oddelenie, áno preto, alebo nie preto, prinesie to Slovensku alebo verejnosti toto a toto. To isté som očakával pri ďalšom systéme, pri prenájme prepravnej siete a na základe toho som očakával, že niečo sa dostane do zákona. Nič z toho ste neurobili. Jednoducho ste tu praskli zákon a schváľte ho. Neviem, či ste pracovali s nejakými analýzami alebo alternatívami výhodnosti, aby ten zákon alebo ten unbudling bol v prvom rade vo verejnom záujme. Podľa toho, čo zaznelo v médiách, ak zbrzdilo rokovanie alebo prípravu tohoto zákona, rokovanie s nejakým českým investorom, tak určite to nebolo vo verejnom záujme. Pán kolega Chren tu včera veľmi obhajoval, vrátane toho, čo som ja namietal, že by bolo dobré, keby že tie nehnuteľnosti, kde vlastníci v podstate nemajú doriešené pod energetickými alebo pod energetickými sieťami, aby sme doriešili, tak tu vehementne citoval z nejakého nálezu Ústavného súdu, lenže ten nález Ústavného súdu hovorí úplne o niečom inom, ako som rozprával ja. Takže na tom, čo som povedal, trvám a bude dobre, keď sa bavíme o autách, tak hovoriť o autách a nie o bicykloch, lebo ten, to čo tu včera spomínal, nemá nič spoločné s tým, čo som ja namietal.
Pán kolega Chren tu včera aj niečo rozprával o korekčnom faktore. Ja o korekčnom faktore poviem pri zákone o regulácii niečo a na margo toho, iba to,čo povedal, mám dojem, že vôbec nevie, čo je to korekčný faktor. Ak mi nájdete vo vašom zákone niečo, že kurzové rozdiely medzi dolárom a eurom, že to rieši váš zákon, ktorý ste tu vy včera dali, tak sa kľudne môžem s vami o hocičo staviť. Nemáte to v zákone. Úplne, úplne, ako by som povedal, od veci. Ja stále tvrdím to, čo som včera tvrdil, že by sme mali doriešiť tie ústavné problémy, a keď ich chceme riešiť, či to je dobré alebo zlé, a to aj na margo kolegu Přidala, ktorý včera sa angažoval tiež v tomto zákone, či to je dobré alebo zlé, ja vravím, keď to neriešime, je to zlé a treba to riešiť.
Ak zákon nedefinuje, a v čase krízy, v čase krízy, v čase, keď je viac nezamestnaných a ľudia sa dostávajú do finančných problémov, platiť energie, my nevieme zadefinovať v zákone zraniteľného spotrebiteľa alebo odberateľa, tak keď ho neriešime, ja vravím, že je to zlé. Ak v zákone popúšťame uzdy dodávateľom energií, teda monopolom zatiaľ, tak je to dobré alebo zlé, ja hovorím zlé. Nemôžeme im ani v čase teraz nejak popúšťať uzdy viac, ako ich majú dnes. Považujem to za nie dobré riešenie.
Bola tu včera spomínaná aj energetická komisia. Ja to poviem úplne na rovinu. Ja som šéfom tejto komisie bol aj v minulom volebnom období, aj v čase plynovej krízy bola energetická komisia a pán exminister Jahnátek na túto komisiu chodil a vždy tá komisia bola taká plodná debata. Výmena názorov, lebo nikdy nemôže byť aj ten, čo predkladá návrh zákona, aj tí, ktorí na základe neho sa majú správať, nemôžu byť v zhode. To, čo som zažil na poslednej energetickej komisii, to som nezažil za desať rokov v politike. Pán minister uviedol zákon a zhruba nejakých 30 - 40 ľudí nemalo absolútne žiadne pripomienky. Ticho ako v kostole. A ak som mal domnienku, že niečo nie je v poriadku, tak práve toto ticho a táto spokojnosť energetických firiem vo mne vzbudila ešte väčší podozrenie, že ten zákon nemôže byť v poriadku. Nemôže byť v poriadku. (Reakcia na hlas predkladateľa.) Teda, áno, jedine, áno, vydržte, jedine, kto namietal bol šéf ÚRSO-a, jedine ten namietal, že nie je všetko v poriadku, ale so zákonom o ÚRSO-e nikto iný, všetci boli spokojní. A keď som z úst zástupcov monopolov počul obhajobu tohto zákona, tak ma málom vystrelo.
Páni, ten zákon nie je dobrý. Skúsme sa teda vrátiť a viem, že na výbore ste všetci boli zvyknutí, že stačí hodiť zákon, aj keď je zlý alebo nedokonalý, urobíme tlačovku a však to na výbore poslanci opravia, hej, však budú sedieť týždeň, dva a tam budú robiť pripomienkovacie konanie. Toto sa dialo. Áno, úprimne poviem za 18 mesiacov tie zákony, ktoré chodili do výboru, a ale aj z ministerstva dopravy, boli zlé a všetky sa opravovali. Tak to bolo z fotovoltaikou, tá sa vo výbore úplne prerobila. Tak to bolo s verejným obstarávaním, kde ste skoro zastavili výstavbu diaľníc, znova sa týždeň na tom makalo, aby sme to dostali do normálnej podoby. Tak to bolo s obnoviteľnými zdrojmi, tak to bolo so zákonom o elektronických komunikáciách, kde týždeň trvalo na výbore, kým sme ho dali do poriadku a tuto už nebol čas. A úprimne poviem nebol ani čas, ale hlavne nebol normálny prístup. Takže ak si ministerstvo zamieňa, že so všetkými svojimi kapacitami, kádrami, personálnymi, finančnými analýzami, s legislatívou, že poslanci s jedným asistentom a s dvoma administratívnymi pracovníčkami vo výbore budú opravovať ich zákony, tak to treba rýchle vrátiť späť a možnože nastane poriadok vtedy, keď sa budú normálne zákony tvrdo vracať vláde, aby do Národnej rady chodili také, ako majú byť. Nie je možné, aby k nim bolo desiatky a desiatky pozmeňovákov, nie je možné, aby legislatíva Národnej rady v podstate mala desiatky a desiatky pripomienok, legislatívnych.
Pán kolega Lazár, vrele s vami nesúhlasím, že valná hromada by mala odsúhlasovať ceny. Aj tak sa to nedialo v reálnosti, preto lebo teplo sa nedá schvaľovať. Jednoducho neurobíte cenu, ten systém je komplikovaný a zložitý s tou valnou hromadou, hlavne tam, kde valná hromada pozostáva z viacerých vlastníkov, a keď je tam ešte mesto, tak je to ešte komplikovanejšie, čo sa týka zvolávania, termínov zvolávania. Čo sa týka toho, že najskôr ÚRSO dá predbežnú cenu plynu, na to sa niečo naráta, toto sa schváli, potom ÚRSO dá definitívnu cenu a znova a znova dookola. To značí, že keby sme išli týmto spôsobom, tak niekedy cenu tepla by sme ľuďom dali možno v máji s platnosťou od januára. Aj tak sa to, nechcem povedať,že obchádzalo, ale hľadali sa všelijaké kľučky. Tento zákon bol šitý čiste na SPP, ale ak ste toto chceli riešiť, aby, ja neviem, SPP, to išlo cez valnú hromadu alebo nejakým iným spôsobom, tak ste mali vymyslieť niečo iné. Ale vy ste zákonom, ktorý bol namierený proti SPP v podstate zablokovali všetky energetické firmy na Slovensku vo všetkých mestách tým, že to musí robiť valná hromada. Jednoducho sa to nedalo časovo stíhať. Ja na úvod alebo na záver tohto zákona prerokovania toľko k rozprave.
Pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2012 16:59 - 17:01 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ja nechcem skĺznuť do nejakej takejto prestrelky, lebo to mi za to nestojí. Ja som vo svojich názoroch konzistentný. A keď vytýkam niečo Jahnátkovi v roku 2007, tak nemôžem súhlasiť s vaším návrhom, ktorý ste dali či na jeseň 2010 alebo na jar 2011. Áno, zmenili zákon a vymenili komplet regulačnú radu. A vy ste chceli urobiť čo? Presne to isté, dokonca ešte minister hospodárstva mal menovať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Veď trošku si to porovnajte, že medzi vami nie je žiadny rozdiel, ale Jahnátek si nedovolil aby šéfa úradu menoval minister hospodárstva, čo i len dočasného. Toľko si Jahnátek nedovolil. Ale vy s Miškovom ste si to dovolili. Páni, hádam ste nechceli odo mňa aby som za tento návrh zákona hlasoval? Ja som vám vopred, ešte to nebolo v Národnej rade, povedal, že za tento váš návrh zákona, nezahlasujem. Ja som konzistentný. Ani som nezahlasoval zaň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2012 16:58 - 16:59 hod.

Stanislav Janiš Zobrazit prepis
Ja to určite stihnem a možnože treba urobiť predel tejto prestrelky.
Dve také základné poznámky.
Hospodársky výbor či rokoval, nerokoval, prečo nerokoval. Pre mladých pánov poslancov zo SaS-ky, politika v Národnej rade a vo vláde platí jedna zásada, väčšinu si vždy musí udržať koalícia. Ani my, keď sme boli v opozícii, sme im kvórum nikdy nerobili. (Potlesk.) Chýba vám ešte trošku z takej skúsenosti. Na nich sa nevyhovárajte, treba sa vyhovárať na kolegov z vládnej koalície, bývalej, ktorí neboli na výbore. Ani sme v opozícii štyri roky, to musím férovo povedať, na hospodárskom výbore nikdy nerobili kvórum. Akonáhle ich bolo menej, my sme sa zdvihli a odišli. Je to legálna obštrukcia, chlapci, vládnete, vy tu musíte mať svojich ľudí. To je toľko k tomu, aby sme sa nevyhovárali, či to byť musí alebo nemusí. Chyba je na našej strane, na bývalej koalícii, že sme neboli kompletní a že sme nemohli ani rokovať.
Úsmevne mi pripadá, ako si SaS-ka so SMER-om vytýkajú, kto viac si sprivatizoval ÚRSO, či to bol SMER v roku 2007 alebo SaS-ka troma nepodarenými návrhmi zákonov od jesene 2010 až doteraz. Čo sa týka ovládnutia ÚRSO a návrhov zákonov, vy dvaja si kľudne môžete podať ruky. Ťahá ich ovládnutie ÚRSO a vás tri návrhy, Jahnátek je amatér voči vašim návrhom, ja vám to zajtra presne poviem, to, čo ste vy ste chceli, aké návrhy ste predkladali. Takže úsmevne mi pripadá, keď vy dvaja si vytýkate niečo o ÚRSO, či je to koaličné alebo opozičné, alebo smerácke. V roku 2007 si sprivatizoval ÚRSO minister Jahnátek, odtiaľto som to povedal, ale oproti tomu, ako ste chceli sprivatizovať vy ÚRSO, tak Jahnátek je úplne amatér. A zajtra vám to pekne na faktoch, páni, vysvetlím. Dobre?
Skryt prepis