Výborne. I keď na úvod... (Smiech v sále a potlesk.) I keď na úvod zase možno ani z tých poznámok, čo poviem, nebude treba robiť nejaké väčšie zápisy. Rozdelil by som to krátke vystúpenie na dve časti. Na, začal by som tou konkrétnejšou, k rezortom alebo k rezortu, s ktorým som mal do činenia už posledných osem rokov, a v tomto programovom vyhlásení vlády za časť ministerstva vnútra chcem povedať, že som napočítal približne asi 66 záväzkov, 66 sľubov. Pravda je tá - a aj súčasný minister vnútra to v podstate tiež deklaroval a to ma vcelku teší -, že ministerstvo vnútra, polícia, boj so zločinnosťou nie je otázkou politiky. Naozaj sa v ňom nepoužívajú ani liberálne, ani ľavicové, ani pravicové, ani konzervatívne riešenia a naozaj platí, že obeť sa neposudzuje podľa toho, akého politického presvedčenia je.
Čiže preto si myslím, že hlavným cieľom koalície, ale aj opozície musí byť to, aby zločinnosť bola čo na najnižšej úrovni. Preto som rád, že je v tomto programovom vyhlásení záväzok pokračovať v znižovaní zločinnosti, ktorá klesala posledné štyri roky zásadným spôsobom, a myslím si, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby pokračovala aj ďalej.
Je to množstvo záväzkov, pán minister, ktoré sú pomerne drahé, napriek tomu si myslím, že mnohé z nich sú aj správne, čiže môžem len povedať, že držím palce, aby ste na ne peniaze na všetky zohnali.
Asi by som k tomu, i keď považujem túto časť programového vyhlásenia za takú asi pomerne najkonkrétnejšiu, lebo naozaj sa dali tie sľuby napočítať, tak otázku začlenenia organizačnej štruktúry, alebo teda zmeny organizačnej štruktúry Policajného zboru tým, že sa stane Železničná polícia aj Úrad hraničnej a cudzineckej polície súčasťou Prezídia Policajného zboru za vec, ktorá má dve úskalia. Pri Železničnej polícii ide predovšetkým o to, že Slovensko má dlhodobo, a to nebolo spojené len s našou, ale aj predchádzajúcou vládou, jednu z najnižších kriminalít na dráhach a v ich obvodoch. Ak teda začleníte Železničnú políciu pod Prezídium Policajného zboru, je nevyhnutné, aby ani jeden železničný policajt neopustil práve ten obvod dráh a ekonomickejšie a pragmatickejšie ste rozčlenili len tú časť, ktorá je duálna v obidvoch zboroch, či časť vyšetrovateľská, alebo predovšetkým technicko-hospodárska, keď to takto nazvem po starom. Čiže predovšetkým preto to hovorím, lebo keď sme preberali Železničnú políciu z ministerstva dopravy, tak predovšetkým poslanci za KDH, vtedy ešte Jozef Šimko, alebo ešte poslanec Prokopovič za SDKÚ mimoriadne tento krok kritizovali, tak sa teším, že dnes nám dávajú za pravdu, že to bol dobrý krok a proces integrácie v tomto prípade bude pokračovať.
Za väčší problém považujem začlenenie do štruktúr Prezídia Policajného zboru Úrad hraničnej a cudzineckej polície. Nie preto, že by v tom nebol kus racionality, pretože vždy sú logistické časti policajných úradov, v niektorých prípadoch dvojité, ale predovšetkým preto, a to je taká prvá pripomienka k rozprave, k tomu, čo našla bývalá vláda po tej vláde predchádzajúcej, napríklad rozbehnuté projekty a la Schengen. Nuž Európska komisia presne vystavila vysvedčenie predchádzajúcej vláde v podobe 164 nedostatkov, pre ktoré Slovensko chceli vylúčiť z procesu prístupu do Schengenského priestoru. To je fakt. Fakt, ktorý si všetci dobre pamätáme, a nechcem tu hovoriť o tom, čo sme všetko urobili pre to, aby sme sa do Schengenu dostali. To sme v podstate mali možnosť všetci vidieť. Ale chcem povedať, že medzi tými 164 nedostatkami bola ako veľmi zásadná pripomienka uvedené aj to, že Hraničná polícia je súčasťou Prezídia Policajného zboru a bolo nevyhnutné nielen to, aby odčlenila sa Hraničná polícia z Prezídia Policajné zboru, bola jedna z podmienok a druhá podmienka bola nezávislý rozpočet. Nezávislý rozpočet bola úplne jedna z najprísnejších podmienok.
Preto predtým, než urobíte takúto zmenu, vás poprosím, pán minister, aby ste to na úrovni Európskej únie, Frontexu a tých, ktorí budú vlastne hodnotiť Slovensko opätovne v roku 2012, 2013, túto vec predrokovali, aby bola istota, že keď teda k tomu pristúpite, nebude Slovensko opäť kritizované a v roku 2012 nebudete donútení rozhodnutiami evaluačnej komisie opäť tento proces rozdeľovať.
Takže plus-mínus Úrad hraničnej polície bol historicky súčasťou, ale ukázalo sa, že to malo práve ten problém, ktorý hrozí aj pri železničnej, a toto treba ustrážiť. Ak to ustrážite, bude to fungovať, ale, bohužiaľ, situácia a realita bola vždy iná. Jednoducho policajti zo všeobecného výkonu, keď to takto nazvem, vždy mali v pláne používať, suplovať nedostatočné počty svojich policajtov vo výkone zložkami práve z týchto inštitúcií. Čiže sa nakoniec nevenovali práci, ktorej sa venovať mali, ale venovali sa dajme tomu poriadkovej, dopravnej alebo kriminálnej alebo iným zásahom namiesto toho, aby sa venovali práci na ochranu železníc alebo práci na ochranu hranice.
Osobitný dôraz by som kládol na samostatné Riaditeľstvo Hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, ktoré vlastne malo osobitné postavenie v štruktúre Hraničnej a cudzineckej polície práve preto, že priamo bolo zodpovedné za ochranu všetkých 98 km hraníc. Toto sú dva, by som povedal, také najviac neuralgické body.
Vo zvyšku vám môžem iba toľko povedať, že tie jednotlivé záväzky, ktoré máte v programovom vyhlásení vlády, budeme podrobne sledovať a mnohé z nich vidím na splnenie ako veľmi ťažké, ale máte na to štyri roky, my ich budeme pozorne, pozorne monitorovať.
Dovoľte, aby som sa ešte dotkol samotnej rozpravy a samotného všeobecného programového vyhlásenia. Veľakrát tu zaznelo, že je to naozaj mimoriadne všeobecný dokument, čo je, samozrejme, pravda a nikto to nespochybňuje, je to naozaj zmes všeobecných fráz. A môžme sa všetci čudovať, kam zmizlo to pekné volebné predsavzatie radikálne znížiť odvody a dane. Predpokladám, že hnutie, ktorého sa to týka, Kresťanskodemokratické vie, o čom hovorím. Bolo jedno z prvých opatrení, ktoré ste mali vo volebnom programe, dokonca na prvej strane to človek vedel hneď nájsť, kam sa podeli tieto, by som povedal, odvážne návnady, ktoré viseli z háčikov vašich politických udíc? Alebo stopercentná materská na rok, sú všetko naozaj veci, ktoré, toto bolo z dielne SDKÚ, ktoré naozaj sa rozplynuli. A namiesto toho sme boli počas týchto niekoľko dní svedkami nekonečnej demagógie, výhovoriek a predovšetkým prakticky skoro celá diskusia sa týkala bývalej vlády.
Ja si veľmi dobre pamätám, že keď som si náhodou niekedy na tomto mieste uplynulé štyri roky dovolil povedať niečo o histórii, tak som bol okamžite napadnutý, že čo vyťahujem staré veci, keď máme vládnuť a venovať sa týmto veciam. Áno, aj ja môžem povedať, že by sa veľmi ťažko vládlo pri takomto programovom vyhlásení, a uznávam, naozaj nemáte inú šancu, len sa vyhovárať na opozíciu, pretože s týmto sa vládnuť naozaj nedá. (Potlesk.)
A chcem vám povedať, že si s demagógiou nevystačíte. Nevystačíte si s demagógiou, pretože voči vám budú stáť čísla, čísla už vašej práce. Je čas začať pracovať. Je čas prestať rozprávať hlúposti a neoverené fakty z blogov a z vecí, aj teraz mnohí ste určite na face booku a píšete rozumné veci, len, bohužiaľ, voliči vás budú teraz konfrontovať s tým, čo ste v skutočnosti nasľubovali. Čo ste zo svojho bájneho "kolečka", ktoré tiež pôvodom už nebolo také originálne a pochádza ešte z "tupého" alebo z "tlustého kolečka" z Čiech, že koľko tým voličom tých peňazí z toho kolečka v skutočnosti dáte? A s tým vás budú konfrontovať a už zbytočne budete hovoriť o dobe temna, o všelijakých netransparentnostiach a podobných záležitostiach.
Dovoľte teda, keď sa bavíme o tom, pán predseda tu ešte stále nie je, ale veď však sa nebude hnevať, keď budem hovoriť aj o jeho vystúpení, pán predseda parlamentu Sulík neustále spomínal slovíčko "transparentnosť" vo všetkých množných pádoch. Možno práve preto to hovoril, lebo sám mal problémy už s tými pozemkami, o ktorých sme hovorili v rámci OLO, ktoré predal sám sebe ako funkcionár, a preto naozaj, keď sa ma pýtali novinári, čo hovorím na Liberálny dom, povedal som, že čo sa čudujete, veď predsa iba pokračuje v zavedenej praxi, na ktorú je zvyknutý. Ale, samozrejme, už ostatné ďalšie výlety, ktoré sme sa teraz dočítali s médiami, už tak veľmi s touto transparentnosťou, úžasnosťou a čistotou, už nejako veľmi nekorešpondujú.
Ak chcete byť teda transparentní, tak vás naozaj prosím, zverejnite dohodu, lebo chcete všetky zmluvy zverejňovať, tak zverejnite popri týchto zmluvách aj dohodu s obyčajnými ľuďmi. Určite nás bude všetkých zaujímať... (Potlesk.)
Určite nás bude všetkých zaujímať, na akom princípe táto vláda funguje. Nestalo sa v histórii Slovenska, aby verejne existovala nejaká dohoda, ktorá mimo koaličnej zmluvy drží koaličnú väčšinu.
Rovnako tak pán predseda parlamentu Sulík hovoril o tom, že po obrovskej dobe temna, kedy sa stali tie najhoršie veci na svete, kedy korupcia narástla do absolútnych nebývalých rozmerov, prišla doba svetla. A ja sa chcem opýtať, je snáď niečo na politickej scéne Slovenska, čo môže prekonať historické rekordy, ktoré vytvorila ešte predchádzajúca druhá Dzurindova vláda? A to je napríklad kupovanie poslancov? Existuje väčšia, bola niekedy prekonaná táto forma korupcie na Slovensku? Nuž je to naozaj určite jednotka, ktorá sa už prekonať nedá, iba sa podoba dohody s obyčajnými ľuďmi na ňu snaží podobať. Nuž, čím viac sa budete snažiť podobať na tie predchádzajúce rekordy, tým kratšie sa budeme musieť s vami zaoberať.
Čo môže prekonať také nádherné literárne dielo, bolo tu viackrát spomínané, keď vystupoval pán minister kultúry a diskutoval s niektorými koaličnými poslancami, čo môže prekonať podľa mňa najfantastickejšie literárne dielo napísané bývalým primátorom mesta Bratislavy? Naozaj list primátora Kresánka o rovnakom pozadí pre stranu v prípade nákupov vláčikov bolo naozaj dielom, ktoré sa definitívne zapísalo do svetovej literatúry v otázke korupcie, netransparentnosti a nelegitímneho financovania politických strán. O kauze Badžgoň, o účtoch vo Švajčiarsku alebo o tom, že logo politickej stany Slovenska vlastní firma so sídlom v Dubaji a na Panenských ostrovoch, či kde to vlastne všade bola, tak to je naozaj už len perla a s týmito všetkými vecami vládnete a chcete hovoriť o transparentnosti. Dovoľte mi povedať, že naozaj ste po krk v bahne a kričíte, že ste absolútne čistí.
Chcem ešte povedať, lebo aj pán poslanec Poliačik mi tu chýba, ktorý tiež teda stále sa vyjadroval úplne ku všetkému podľa hesla "Všetko viem, všetko som videl, všade som bol trikrát" a v jednej rozprávkovej knižke má aj priliehavé meno. Chce mu povedať, že keď chce hovoriť o argumentáciách a nepoužíva demagógiu, nech používa správne čísla. V koalícii už je to tak nevyhnutné, že musíte používať čísla, a teda český Parlament nemá 200, ale 281 poslancov, a môže kľudne sa ospravedlniť tomu, koho napadol, pretože uvádzal čísla nepravdivé.
Pán poslanec Kollár, pán predseda výboru, neviem, či tu je, tiež tu nie je. Ja som si vybral všetkých, ku ktorým chcem hovoriť, a oni tu nie sú, to je hrozné - čím to bude? Hovoril o tom, že... (Reakcia z pléna.) No. Hovoril o tom, že aké neprimerané výhody, aké obrovské záležitosti a že dokonca v Anglicku ani Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. nemá diplomatický pas. Nuž, pán poslanec Kollár, viete, prečo nemá diplomatický pas? Nuž preto, že je Veličenstvo a že tá druhá nemá ani obyčajný pas. Nuž preto, že Jej Veličenstvo Alžbeta II. je pas samotný. Je taký zvyk, že anglickí králi nemajú pasy, ale to už ste nestihli dočítať. (Potlesk.)
Britskí poslanci, pochopiteľne, diplomatické pasy majú, ináč by nemohli vykonávať svoju politickú prácu. A to je presne tá, o tej demagógii, to je presne tá demagógia, ktorú sa snažíte používať, ktorú ste používali celé štyri roky, ale situácia sa zmenila a ste v koalícii a treba pracovať. A nebudete pracovať tým, že budete hovoriť stále demagógie a nejaké historické záležitosti, ale budete priamo konfrontovaní s tým a ja chápem, že je to veľmi nepríjemné, nasľubovali ste voličom radikálne zníženia daní, radikálne zníženia odvodov, vylepšenie podnikateľského prostredia a neviem, aké všetky veci, a nič z toho v programovom vyhlásení jednoducho nie je. Dokonca ste nenabrali odvahu ani jeden konkrétny projekt dať do tohto programového vyhlásenia vlády.
Nuž naozaj je to veľmi ťažká situácia a vznikol ešte jeden naozaj osobitný, raritný prípad, kedy jeden z členov vlády stratil našu dôveru ešte predtým, než ju stihol vôbec nadobudnúť. Vláda ešte nemá vyslovenú dôveru, preto ani nemôžem nikomu nedôveru vyslovovať, ale spôsob, akým sa ujal svojej funkcie a vykonal svoje prvé úkony minister obrany, ktorý tu mimochodom tiež nie je, tak to je naozaj svetová rarita a svetový unikát. Počul som niekoľkokrát z úst pani premiérky, ktorá tu tiež mimochodom nie je, že táto vláda bude vládou odborníkov, že hľadáme na jednotlivé miesta najlepšie riešenia a až tieto najlepšie riešenia budú existovať, tak potom tieto miesta obsadíme.
Dovoľte, aby som parafrázoval pána ministra kultúry, ktorý veľmi podľa mňa trefne a milo spomenul, prečo sa cestovný ruch dostal na ministerstvo dopravy. Pretože slovíčko "cestovný" sa podobá na slovíčko "cestný" a že je v tom nejaký "fígeľ". (Smiech v sále a potlesk.) A ešte poznamenal, že v tom bude asi nejaký Figeľ.
Ale preto som rozmýšľal, že čo viedlo pani premiérku k tomu, aby obsadila do funkcie pána ministra Galka. Čo je typické pre ministerstvo obrany, nuž zelená farba. Tak ma(mi) tak napadlo, že či to nebude tým, že slovíčko "zelený" sa podobá na slovíčko "zelenina". Musím povedať, že to, akým spôsobom začal riešiť tie najcitlivejšie otázky ministerstva obrany, ktorými sú spravodajské informácie, a tu si treba uvedomiť a všetci veľmi dobre viete, že ministerstvo obrany na rozdiel od ostatných inštitúcií v tomto štáte nenarába len so svojimi utajovanými skutočnosťami, ale aj s utajovanými skutočnosťami spojencov v Severoatlantickej aliancii. Naozaj som sa niekoľkokrát na výbore pre obranu a bezpečnosť opýtal pána ministra, že akú má víziu, že čo by chcel, čo kde upratať, bohužiaľ, nevedel mi odpovedať, bohužiaľ asi preto, že naozaj o tom nič nevie. Za to rozhodne vedel vymenovať do funkcie riaditeľa, ktorý nemal bezpečnostnú previerku. To sa naozaj ešte nikdy nestalo. A ešte k tomu vymenoval riaditeľa tak, že sa teraz snaží všetky tie dôkazy, ktoré svedčia o jeho protizákonnom konaní, zlikvidovať. Povedal do médií, že vlastne len chýba nejaký papier, lebo ten menovaný riaditeľ bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu má. Nuž lenže v zákone je jasne napísané, že previerka Národného bezpečnostného úradu je na všetko dobrá, len nie pre Vojenské spravodajstvo. Vojenské spravodajstvo vykonáva previerky pre svojich príslušníkov samo a tá jediná je platná, to hovorí zákon. Potom už povedal, že to nebolo tak, že by chýbal papier, ale bolo to tak, že vlastne ho niekto podviedol, lebo mu niečo napísal. Bude výbor o niekoľko minút, bude mať možnosť vysvetliť všetky svoje protiprávne konania, ale naozaj je to konanie, ktoré je absolútne, ktoré vypovedá o tom, že naozaj netuší, kde si sadol, a o odbornosti tejto vlády sa týmto pádom naozaj vôbec hovoriť nedá a už nechcem komentovať prestrelky, nápady pána ministra sociálnych vecí a rezolútne spätné smeče od pani premiérky. Nevyznám sa v tomto rezorte dobre, preto ho nebudem komentovať.
Ale dovoľte mi, aby som sa ešte pristavil ku krátkemu incidentu, ktorý nastal na výbore pre kontrolu Vojenského spravodajstva. Škoda, že tu pán minister nie je. Ja sa mu chcem ospravedlniť za to, čo mu povedal pán poslanec Paška. A na zmierenie mu chcem darovať Slovník cudzích slov. Naozaj nesúhlasím s tým, že pán minister je "diletant", lebo podľa slovníka cudzích slov je to "povrchný odborník", čiže aspoň niečo o tom rezorte vie. A s tým naozaj nesúhlasím, že niečo o tom rezorte vie.
Myslím si, že v slovníku cudzích slov je naozaj priliehavejší názov na to, čo pán minister vo svojej funkcii robí a aký je. To slovíčko je "hochštapler". Dovoľte mi, aby som... (Potlesk) V slovníku sa píše, že je to "podvodník". Dovoľte, aby som mu tento slovník daroval.
Myslím si, že vláda ešte ani nemá vyslovenú dôveru a naozaj už dostatočne prezentuje, akým spôsobom plánuje naďalej porušovať zákony bez toho, že by si to niekto všimol, nikomu to nevadí, neprekáža to ani tým najväčším bojovníkom za čistotu, spravodlivosť, tým, ktorí tu štekajú už štvrtý deň o tom, aký obrovský problém bola bývalá vláda, čo všetko vláda narobila.
Myslím si, že je úplne jednoznačné, že máte možnosť teraz reagovať na porušenie zákona a nie zakrývať. Máte možnosť konať transparentne, máte možnosť ukázať dohodu medzi obyčajnými ľuďmi a SaS, máte možnosť teraz transparentne ukázať všetky úkony a pokyny, ktoré sa vykonali na ministerstve obrany v oblasti, ktorá sa dotýka tej najcitlivejšej veci pre Slovensko a to sú utajované skutočnosti, jej bezpečnosť a jej partneri v NATO.
Práve preto, že na rozdiel od svojich sľubov o tom, že to bude vláda odborníkov, boli nasadení do svojich funkcií naozaj neodborníci a ľudia, ktorí nerozumejú ani tomu, na akej stoličke sedia, nemôžeme ani ja a určite ani celý klub SMER-u podporiť toto programové vyhlásenie.
Ďakujem. (Potlesk.)