Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

11.10.2011 o 20:14 hod.

RNDr.

Anna Belousovová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 9.2.2012 10:02 - 10:03 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Viete, moje záverečné slovo bude veľmi, veľmi stručné. Ja som sa vás opýtala, tých, ktorí ste hlasovali za odsúvanie tohto návrhu zákona od, už pol roka, prečo ste to urobili a prečo ste napríklad dali prednosť na jeseň podanému zákonu o ochrane zvieratiek? Prečo sú vám prednejšie zvieratá ako ľudia? Odpovede som sa nedostala. Viete, čo si myslím, vážení páni kolegovia a kolegyne? Že tí, ktorí ste takto hlasovali, a bez ohľadu na politickú príslušnosť a tričká, ja vás nazývam boľševikmi, nie Národná rada ako inštitúcia, nie tá nevinná budova, ktorá by mala byť svätyňou národa, ale vy by ste si zaslúžili niekoľko vajec do hlavy, prepáčte mi, tak a možno by sa vám potom v tých hlavičkách aj rozbresklo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 9.2.2012 9:45 - 9:55 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Pán podpredseda Národnej rady, ďakujem za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi na úvod niekoľko poznámok k práci Národnej rady, ktorá súvisí s tým, že tento zákon alebo návrh zákona, ktorý sme ako predkladatelia s kolegom Pučíkom predložili 18. 8. minulého roku, to znamená pred presne pol rokom a k prerokovaniu sa dostávame dnes.
Cestou sem, keď som prichádzala a keď prichádzate aj vy do Národnej rady, tak vidíte, ako tá inštitúcia vyzerá zvonku. Prechádzame po dlaždiciach, ktoré sú zahádzané vajcami. Keď sa z Národnej rady pozriete tuná z toho veľkého schodišťa, tak vidíte, že okná Národnej rady vyzerajú hrozne, pretože tiež sú zahádzané kadečím. Národná rada vyzerá zvonku hrozne. Je výsledkom práce nielen tejto súčasnej vládnej koalície, ale je to aj výsledok práce politických špičiek za dvadsať rokov. Pretože občania tým, ako vyzerá Národná rada zvonku, vyjadrili svoj protest s takouto politikou, politikou, ktorá je arogantná, ktorá si neváži ľudí, ktorá neberie do úvahy mienku ľudí. A keď sa pozriete zvnútra, ako vyzerá Národná rada, tak chcem povedať, že ten stav špiny a toho výzoru zdevastovanej alebo obhádzanej Národnej rady vajcami a banánmi, ten stav nájdeme aj vnútri. Pretože vnútri Národnej rady funguje tak Národná rada, že jednoducho sa nedodržujú Národnou radou, ktorá je zákonodarným orgánom, elementárne zákony, že Národná rada porušuje zákony. Tam sme sa dostali, vážení kolegovia, že sa tu nedodržujú základné princípy demokracie, ale ani základné princípy elementárnej ľudskej slušnosti. Čiže tak ako vyzerá Národná rada zvonku, tak vyzerá aj zvnútra. Slová sa týkajú tých kolegov, tieto, ktoré som povedala, ktorí v ošiali väčšiny, väčšiny naprieč politickým spektrom pol roka odsúvali túto novelu zákona. Ešte raz vám chcem povedať, keď sa tak skvelo na tom bavíte a usmievate, že 18. 8. sme s kolegom Pučíkom predložili tento návrh zákona, ktorý nebol prerokovaný. Dnes sa mnohé, tento návrh zákona, všetci dobre vieme, že sa týka malej novely zákona o obecných voľbách.
Tento návrh zákona sme predložili na základe kontaktov s ľuďmi. Čiže nikto nás nemôže obviňovať toho 18. 8. z nejakého predvolebného populizmu pri riešení rómskej otázky, pretože ja osobne som vtedy nevedela, možno niektorí z vás už vedeli, že sú upečené predčasné voľby. Čiže 18. 8. vychádzajúc z podnetov občanov hlavne východného Slovenska, mnohí z vás, ktorí ste odsúvali tento zákon, ste tiež z východného Slovenska, ja som zvedavá, čo poviete na volebných mítingoch svojim voličom, ktorí by privítali novelu zákona o obecnom zriadení v tom zmysle, aby minimálna podmienka na to, aby mohol niekto kandidovať na starostu alebo primátora, bolo ukončené stredoškolské vzdelanie. Vychádzala som z podnetov aj občanov ako predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, napríklad z Bystrian a ďalších východoslovenských obcí, pretože situácia je tam naozaj zúfalá. Pretože občania majú starostu, ktorý je negramotný. Myslím si, že by si to mohla vypočuť aj pani poslankyňa Vaľová, pretože sa to týka východného Slovenska, pani kolegyňa. Nie, ja hovorím teraz od mikrofónu. Takže takýto je záujem poslancov z východného Slovenska o riešenie problémov cigánskej otázky na východnom Slovensku. Hlas Cigána je tiež hlas voliča, ale vy nepočúvate tých občanov, ktorí jednoducho majú negramotného starostu. Vy ste ľahostajne prešli to, že starosta nevedel prečítať ani sľub. Sa na tom všetci bavili od ľudí po politické špičky, ale nič sa, nič sa neudialo.
Dnes sa teda mnohí politici a politické strany chytajú vo voľbách aj slamky v podobe riešenia problémov s rómskou menšinou. Dátum podania tohto zákona, ešte raz ho opakujem, 18. 8., svedčí o tom, že z našej strany nešlo o žiadny predvolebný populizmus. A ešte si dovolím jednu poznámku. Pol roka ste si nenašli čas na prerokovanie nami navrhovaného zákona, ktorý, znovu opakujem, vznikol na základe mnohých požiadaviek hlavne občanov z východu, z východného Slovenska. A pre porovnanie. Nie v auguste, ale na jeseň predložili páni poslanci Suja, Krnáč a Kalist novelu zákona o poľovníctve. Bol to vlastne zákon, ktorý bol schválený de facto na ochranu zvierat, aby sa v poľovných revíroch nestrieľali psy, mačky a tak ďalej. Ešte raz, tento zákon bol predložený na jeseň minulého roku 2010. My sme s kolegom Pučíkom zákon predložili niekoľko mesiacov predtým. Tento náš zákon ste odsúvali z arogancie parlamentnej väčšiny, ale tento zákon o zvieratkách ste prerokovali. Na to sa našiel čas. Ja chcem občanom dať na zváženie. Ja som tiež za ochranu zvierat, ale nepripadá vám choré, aj tá dlhá rozprava, ktorá tu bola pri tomto zákone, že vám sú, vážení kolegovia a kolegyne, prednejšie zvieratá ako ľudia? Ako ľudia, ktorí žijú v podmienkach na východnom Slovensku, ale už sa ten problém blíži aj do Bratislavy a za chvíľu ho pocítite, že jednoducho im niekto doslova spravuje peniaze, pretože peniaze do obecného rozpočtu sa dostávajú z podielových daní, a tie sú z peňazí pracujúcich občanov a spravujú ich tí, ktorí nepracujú. Je to parazitizmus v priamom prenose ešte plus znásobený tým, že starosta je negramotný alebo pologramotný. Čiže vy ste sa tu zaoberali v niekoľkohodinovej rozprave tým, aby sa nestrieľali chúďatá zvieratká psy a mačky v poľovných revíroch, ale absolútne je vám jedno, že niekto parazituje na pracujúcich ľuďoch. Tak mi vysvetlite tento váš postup. Ja by som rada vedela nakoniec, keď je to aj tak len formálne vystúpenie, že prečo ste takto postupovali? Vy si myslíte, keď nevidíte ľudí a keď sa demografický vývoj uberá tak, ako sa uberá, že vám na tie dôchodky zarobia psy a mačky? Alebo normálni ľudia, ktorí budú pracovať a normálne fungovať, a vy im nechcete vytvárať ani elementárne podmienky na to, aby žili vo svojich obciach ako ľudia.
Keď som povedala a začala som tým, že prichádzam tu každé ráno, Národná rada je obchádzaná vajcami, zvnútra vyzerá takisto. Chcela by som povedať, že ste situáciu na Slovensku doviedli do stavu, kedy vonkajší vzhľad Národnej rady korešponduje s tým vnútorným, a to znovu je adresované všetkým naprieč politickým spektrom, pretože čím ďalej, tým viacej sa vzďaľujete od ľudí.
A teraz k tomu zákonu. Cieľom predkladaného zákona je vo voľbách do orgánov samosprávy obmedziť alebo upraviť pasívne volebné právo. To znamená oprávnenie byť volený do funkcie starostu či primátora mesta. Teda aby najnižšia kvalifikačná podmienka bola stredná škola. Myslíme si, že je to pochopiteľné, pretože aj demokracia, ktorá má svoje čaro, by mala mať svoje obmedzenia. A je to aj logické. Pozrite sa, obec alebo mesto, alebo mestská časť je zriaďovateľom školských zariadení. To znamená základných škôl alebo materských škôl. Aká je kvalifikačná podmienka na riaditeľa školy? Všetci vieme. Vysoká škola. Ako ho môže riadiť človek, ktorý nemá ukončenú ani základnú školu? Veď je to hlúposť. Čiže aj demokracia musí mať nejaké hranice, a preto sme navrhovali, aby starosta mal strednú školu. Alebo ďalšia vec. Poznáte zákon, obecné zákony, ktoré sa týkajú kontrolórov. Podmienka na to, aby niekto mohol vykonávať funkciu kontrolóra na obci alebo meste, je stredná škola. Ale podmienka toho, ktorý riadi vlastne celý úrad a celú obec alebo mesto, nie je obmedzená. Zdá sa vám to demokratické? Mne sa to zdá jednoducho hlúpe. A tí, ktorí sa boja, že budeme obviňovaní z nejakého rasizmu alebo neviem z čoho, tak myslím si, že už by sme sa konečne týchto pocitov mali zbaviť, lebo keď my nebudeme riešiť problém, tak problém bude riešiť určite nás.
Mohla by som rozprávať ešte veľmi dlho, ale naozaj musím vyjadriť svoje sklamanie nad postupom Národnej rady a znovu si pýtať vysvetlenie od tých, ktorí ste hlasovali, prečo zákon, ktorý sa týka ochrany psov a mačiek ste, hoci bol predložený neskôr ako naša novela, z jesene, stihli prerokovať, v plamenných rečiach ste tu mnohí vystupovali, a prečo zákon, ktorý sa týka živých ľudí, ste prerokovať nechceli, pretože ste vedome hlasovali za jeho odsúvanie. Ešte raz hovorím. Pol roka ste tento zákon odsúvali. To znamená, že ste vlastne nám ako poslancom upierali demokratické právo vyvíjať zákonodarnú iniciatívu. Možno zo slušnosti by ste mi mali aspoň odpovedať na túto otázku. Tá boľševická hlasovacia mašinéria, ktorá tu fungovala v Národnej rade čím ďalej, tým viac ku koncu volebného obdobia, bez ohľadu na politické tričká, naprieč politickým spektrom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2012 11:16 - 11:16 hod.

Anna Belousovová
Takisto by som chcela pripomenúť členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, že zasadnutie výboru bude o 12.00 hod. na čísle 32. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 2.2.2012 15:32 - 15:34 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Začnem od konca,. Pánovi Poliačikovi, pozor na reči, nepoužívajte niečo také, ako že som niekomu pri nejakej nekalej činnosti pomáhala, lebo na to existujú, vy ste sa naľakali, nie, Matovičova cesta, ale na to existujú paragrafy, aj keď ste poslanec.
Tak isto akože, ak chcete vedieť celú tú históriu a spomínať Slotu, pozrite si záznam z televíznej relácie v TA3, ktorá síce bola profesionálne dovrzaná, ale podarilo sa mi tam vysvetliť to, čo ste chceli vedieť. Pre krátkosť času, aby som nemrhala teraz, dávam ju do pozornosti aj pánovi Matovičovi, ktorý tiež niečo podobné tuná rozprával.
Dušan Jamrich, ja ti budem tykať, ak sa nenahneváš, či Jarjabek, pardon. Vidíš už mi z toho, som domotaná. Takže ak niekto povie, že zriaďme komisiu, v momente si poviem, komisia cesta do stratena. Samozrejme, že som proti takým ťahom akože, aby sme využívali tú imunitu, akože ukazujeme, že tam zablokujeme autami a na nás si netrúfnu. Ale ja nemôžem kritizovať proste túžbu pána Matoviča, ktorý je vďačný za každý objektív a reflektor, proste to sú také jednoducho charakterové črty. Aj tiež ho mám rada, aby sme si vymenili. Ale proste vrhá sa pred každý reflektor a vymýšľa si každú blbinu, aby bol v televízii. A je zaujímavé, že je tam. Tak sa chcem opýtať, že prečo vás tak majú radi tí majitelia súkromných televízií, nie je tam zase nejaké malé opičátko za tým schované? (Smiech v sále.)
Viete, a prečo som ja nepodávala návrh? Pretože ja som človek pragmatický a rozumný a keď vidím, že tá podpora nie je, tak ja tajtrlíkovať nebudem, na rozdiel od niektorých poslancov, ktorí to robia veľmi radi. Nechcem palcom ukazovať a nemusíte to nutne vzťahovať sám na seba.
Pán poslanec Gál, ja som myslím povedala, alebo nepovedala, alebo tak ste sa hrdo prihlásili k svojej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.2.2012 15:04 - 15:24 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Vážené panie kolegyne, vážení páni kolegovia, vážený pán podpredseda Národnej rady, ja sa budem snažiť hovoriť o takej vážnej veci, ako je poslanecká imunita, veľmi vážne. A ospravedlňujem sa vôbec všetkým, ktorí tu mali nejakú kabaretnú náladu, že vám ju možno naruším, ale budem sa snažiť rozprávať pochopiteľne a zrozumiteľne, nerušte ma, pán kolega, tak, aby ma porozumeli možno tí, ktorí si nepreštudovali materiály, ale hlavne, aby ma porozumeli občania, ktorí, si myslím, že sú v tomto prípade ku koncu volebného obdobia zavádzaní.
Prečo tak hovorím? Teda budem sa snažiť hovoriť bez nejakých emócií, ale myslím si, že predchádzajúce vystúpenia, aj atmosféra, v ktorej prebiehali, zahmlievali situáciu a vlastne zakrývajú podstatu, o čom je tu teraz reč. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Páni poslanci, nevyrušujte pani poslankyňu! Prosím o väčší kľud v rokovacej sále.

Belousovová, Anna, poslankyňa NR SR

Aj vám sú určené moje slová, pán bývalý predseda Národnej rady, pán Sulík. (Z pléna počuť: Prepáčte.) Na prvýkrát prepáčim.
Čiže ja by som chcela povedať v prvom rade občanom, že považujem tento návrh zákona na zrušenie priestupkovej imunity za lacné vymývanie alebo pokusy o vymývanie mozgov. Pretože občania by mali vedieť, že ide len v tomto návrhu, o ktorom budeme hlasovať, o zrušenie priestupkovej imunity. A priestupok je to, že napríklad poslanec zaparkuje, ako tu bolo spomínané, na mieste, ktoré nie je určené pre parkovanie, atď. Čiže vlastne ide o maličkosti. Čiže aj keď bude tento zákon prijatý, je to len podľa mňa predvolebná dymová clona, ktorá bola dohodnutá... Ale fakt ma rušíte, páni kolegovia! Pán podpredseda!?

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, absolútne ticho nikdy v tejto sále nebolo. Páni poslanci, pán poslanec Beblavý!. Prosím vás, vyrušujete pani poslankyňu a...

Belousovová, Anna, poslankyňa NR SR
Ty môžeš dýchať, Dušan. Ty dýchaš potichu. (Smiech v sále.) No ale vážne chcem hovoriť.
(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, vy teda máte skúsenosti.

Belousovová, Anna, poslankyňa NR SR

Čiže aj keď bude tento zákon prijatý, je to len predvolebná dymová clona do očí voličom a ja úplne vážne hovorím to, čo by si mali ľudia uvedomiť, že to, čo je pre nich podstatné a to, čo oni chcú, aby sme zrušili, to je trestnoprávna imunita poslancov. A tá týmto návrhom zákona žiadnemu z poslancov odobraná nebude. Naďalej bude platiť, že ak poslanec spácha trestný čin, napríklad trestný čin korupcie, musí najskôr Generálna prokuratúra dať návrh na jeho zbavenie imunity a orgány Národnej rady musia o tom rozhodovať hlasovaním.
Čiže obraciam pozornosť aj na návrh, ktorý, pozmeňovací, dala pani poslankyňa Vitteková zo SMER-u, že ide len o úpravu znova priestupkovej imunity, aby sa vzťahovala aj na iné osoby, ako sú poslanci, ale napriek tomu návrhu, ktorý ste podali, aj tak poslancom potom stále trestnoprávna imunita ostáva.
Ja som si dala tú námahu a pozrela som sa do histórie, pretože mne sa zdá, že, ja som pôvodným vzdelaním matematik, že priamo úmerne, tak ako sa blíži dátum konania volieb, tak sa aj blížia snahy preukazovať pred voličmi snahu o zbavenie imunity . A našla som v tom priamu súvislosť.
Aká je teda história snáh o zrušenie alebo zúženie poslaneckej imunity? Vychádzajúc z materiálov, ktoré vypracoval Parlamentným inštitút Národnej rady Slovenskej republiky, od roku 1998 bolo podaných do Národnej rady trinásť návrhov na zmenu Ústavy Slovenskej republiky, ktorými sa navrhovala meniť poslanecká imunita či indemnita. Celkovo boli doteraz schválené tri zmeny ústavy týkajúce sa poslaneckej imunity. Išlo o komplexnú novelu ústavy z roku 2001 a o rozšírenie indemnity návrhom vtedajšieho predsedu ústavnoprávneho výboru, pána poslanca Drgonca, a zúženie poslaneckej imunity na priestupky.
Je potrebné konštatovať, a to je tiež zaujímavý číselný údaj, že dvanásť návrhov bolo podaných poslancami. Väčšina z nich bola podaná v priamej spätosti a v súvislosti s voľbami, jeden jediný bol podaný vládou, to bolo v treťom volebnom období. V treťom a vo štvrtom volebnom období boli podané celkovo štyri totožné návrhy z ktorých ani jeden nebol schválený. Cieľom týchto noviel bolo zúžiť imunitu poslancov tak, že na stíhanie poslanca Národnej rady by nebol potrebný súhlas Národnej rady, na vzatie do väzby by však bol potrebný súhlas. To znamená, že vlastne trestné stíhanie mohlo začať bez súhlasu Národnej rady a na vzatie do väzby potrebný súhlas nebol. Aj tak žiadny tento návrh nebol vlastne prijatý.
A teraz úplne letecky. Prvý návrh, ktorý som našla z volebného obdobia 1998 - 2002, bol podaný poslancom Národnej rady pánom Robertom Ficom. Národná rada prerušila rokovanie o tomto návrhu zákona. To je stručná história, ako to bolo a ako sa to vyvíjalo. Ďalší bol podaný pánom Hrušovským, Oroszom a Kresákom, ktorý bol schválený, ale v tomto návrhu zmeny ústavy o poslaneckej imunite išlo o dosť podľa mňa kuriozitné záležitosti, pretože sa vlastne doplnilo, že počas trvania poslaneckého mandátu je trestné stíhanie alebo vzatie do väzby vylúčené; v takom prípade počas ďalšieho výkonu poslaneckého mandátu premlčacia doba neplynie. A potom bolo doplnené, že ak je poslanec vo výkone väzby, jeho mandát nezaniká, ale sa neuplatňuje. Čo mi pripadá nielen smiešne, ale z pohľadu dneška absolútne nemorálne. To na adresu predkladateľov. Vo volebnom období v roku 2002 - 2006 podali páni poslanci Galbavý, Devínsky, pani Navrátilová a pán poslanec Gaľa návrh zákona o poslaneckej imunite, ktorý tiež bol len hra so slovami a neriešil podstatu trestnoprávnej imunity a jej zbavenie. Návrh zákona vzal navrhovateľ späť. Chcela by som sa tých poslancov ktorí sú medzi nami, opýtať, čo vás viedlo k tomu, že ste najprv urobili bublinu, a potom ste vlastne ošálili voličov a vzali návrh zákona späť. Ďalší návrh dalo ministerstvo spravodlivosti, teda vláda. Rozhodlo sa, že sa nebude pokračovať v pléne o návrhu tohto zákona. K tomu sa ešte vrátim. Ďalší návrh zákona podali pán poslanec Lipšic, Palko, Fronc, kde sa hovorilo o tom, že poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu Mandátového a imunitného výboru. Národná rada musí na následnej schôdzi, teda vysloviť súhlas so vzatím poslanca do väzby na svojej najbližšej schôdzi. Návrh však nepostúpil do druhého čítania. To bolo IV. volebné obdobie roky. Roky 2006 - 2010, navrhovatelia páni poslanci z KDH Abrhan, Bauer, Brocka, Fronc, Gibalová, Hrušovský, Kahanec, Lipšic, Minárik a Palko. Tiež sa hovorilo len o tom, že poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu mandátového a imunitného výboru; Národná rada musí dať následný súhlas so vzatím do väzby na najbližšej schôdzi. Národná rada rozhodla, že nebude pokračovať o tomto návrhu. Ďalší návrh zákona dal pán poslanec Bárdos, Galbavý a Hrušovský. Tak isto bolo to len niečo v podobnom duchu, ako som hovorila v predchádzajúcom. Národná rada nebude pokračovať v rokovaní o návrhu, to bol záver. Ďalší bol vrátený navrhovateľovi naspäť, ďalší bol len priestupkový. Ďalší návrh dal, komplexný, pán poslanec Paška, nevidím ho tu, ale tento návrh zákona vzal navrhovateľ späť. Ja by som sa ho chcela opýtať prečo? Tak isto pani poslankyňa Zmajkovičová, ktorá ako navrhovateľka vzala tiež svoj návrh novely ústavy späť, hoci si myslím, že sa nič zlé nestalo, pretože tam sa vkladal odstavec, napríklad, nebudem čítať celé: Ak poslanec bol vzatý do väzby, príslušný orgán bezodkladne oznámi túto skutočnosť predsedovi Národnej rady a predsedovi mandátového a imunitného výboru. Ak je poslanec vo výkone väzby, jeho mandát nezaniká, iba sa neuplatňuje. To už naozaj nie je na smiech, to je kuriozita. Akože, keď je niekto v base, tak sa neuplatňuje jeho, jeho, alebo budú občania čakať, kým ich bude zastávať, trestanec? Ďalší návrh, ktorý podal pán poslanec Lipšic, vtedy Národná rada rozhodla, že nebude pokračovať o návrhu. Hoci toto bolo tiež niečo len v podobnom duchu, že ak je zobratý do väzby poslanec, následne Národná rada musí dať súhlas s jeho trestným stíhaním alebo väzbou.
No možno som niektorých unavila čítaním celej histórie, ako dopadli snahy o obmedzenie imunity poslancov vôbec v histórii tejto republiky. Čiže taká je vlastne podstata. Nikdy, ani v jenom prípade neišlo o to, čo občania od nás právom očakávajú, zvlásť po vyostrení situácie teraz, v týchto dňoch na námestiach a po prepuknutí ohromne,j nielen jednej, ale myslím si, že prepuknú aj ďalšie, ďalšie obrovské korupčné kauzy.
Pán predkladateľ, pán poslanec Mikuš v úvode čítal ústavu. Odvolával sa na čl. 12 druhú hlavu ústavy, čl.12 prvý odsek. Ja prečítam len prvú vetu. "Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach." Aký pocit majú mať občania, keď nie sú rovní v dôstojnosti a nie sú rovní v právach, ak sa dozvedajú o korupčných kauzách, ak sú zúfalí z toho, že ich dôstojnosť je narušená tým, že doslova zápasia o existenčné prežitie, a prečítajú si niekde, že v gorilích a podobných kauzách sa rozdeľovali desiatky miliónov slovenských korún medzi špičky politickej elity na Slovensku, ktorá mala zabezpečiť ich dobrý život. Najprv prvých desať rokov, v deväťdesiatych rokoch sa tu rozkradlo všetko, čo tí, ako hovoria niektorí demokrati, hnusní komunisti vybudovali. V ďalších rokoch, keď už nebolo čo kradnúť z privatizácie, tak sa tu kradlo v kauzách.
Ja sa chcem opýtať z tohto miesta, nie sú len gorilie kauzy, sú aj ďalšie, niektoré som konkrétne nielen ja kritizovala, aj pána ministra Lipšica. Kde je vyšetrovanie týchto káuz? Ako majú ľudia veriť na námestiach, že sa znovu nezametie ďalšia kauza pod koberec.?Veď sa vyzametalo všetko! Chcela by som sa ho opýtať aj to, ako skončilo BMG Invest? Po desiatich rokoch niektorí za to zaplatili životom, niektorých porazilo, starých ľudí, pretože aj pohrebné im niekto zobral, ukradol. Niektorí majú zničené životy. Ale existuje cédečko, ktoré má doteraz Generálna prokuratúra, a už je Fruni aj dávno vypustený z basy, ale stále pán Trnka alebo ktorý zastupujúci prokurátor teraz je, nechce občanom povedať to, čo by ich možno zaujímalo: Ktorí politici sú tam? A ja mám informácie, že sú tam politici naprieč politickým spektrom. Uisťujem vás, že keby bolo zverejnené toto cédečko, tak by bola ďaleko väčšia sila na námestiach a mnohí politici si to odniesli. Ja chcem osobne vedieť, kto tam je. Kto vedel o tom, že to ide krachnúť a kto tie peniaze ukradol a kto ten celý podvod z politikov pripravil spolu s tými, ktorí možno boli len biele, čierne alebo neviem aké kone a teraz sú už na slobode a zanechali za sebou spúšť a kopu zničených životov!
Toto choďte rozprávať na mítingy ľuďom a nerobiť im estrádne programy a neoblbobať ich všelijakými volebnými sľubmi. Lebo ťažko sa hovorí do očí babke, ktorá žije z 262- eurového dôchodku o tom, že my ich zachránime. Povedzme im aspoň otvorene, a to mal byť darček tejto Národnej rady, že by sme si zrušili imunitu, že by sme sa naozaj nebáli postaviť a povedať tým občanom, že áno, uctíme si ústavu. Tú ústavu, vážení kolegovia, na ktorú ste prisahali spolu so mnou, keď ste skladali sľub poslancov. A v tej ústave sa píše: "Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach."
Ja som hlasovala za zrušenie poslaneckej imunity, ja som svoju imunitu nepotrebovala a ja sa ani nepotrebujem hanbiť za tých, ktorí politiku využívali dvadsať rokov za hrabanie, aby ľudia obhadzovali potom vajcami a banánmi Národnú radu. Ja ich poprosím, protestujúcu verejnosť, nech hádžu do konkrétnych ľudí, nech nehádžu na túto inštitúciu. Pretože tá by mala byť posvätná. Nech si nájdu tých, ktorí sú zodpovední za stav, dnešný stav. Veď ich nájdu, keď si prečítajú len gorilí spis! A nájdu ich, keď budú odhaľovať ďalšie kauzy. Veď všetky sú, aj keď sú pozametané niekde pod kobercom.
Chcem povedať, že poslanci, a nehovorte mi, že som nezaradená poslankyňa, ja som z jednej strany vyradená práve pre kritiku káuz, ešte keď neboli plné námestia, a zaradená som do strany Národ a spravodlivosť s kolegom Púčikom. Budeme hlasovať aj za tento zákon. Hoci je to len taký náplasť na otlak voličovi. Alebo skôr, aby sme mu zalepili obidve oči a ešte uši, aby mohol ďalej počúvať tie predvolebné oblbováky. Mali by sme sa dohodnúť na tom, že si zrušíme poslaneckú imunitu, pretože ľudia, právom na ulici protestujúci, to očakávajú.
Viete, je mi niekedy smutno, pretože mne už niekedy Slovensko pripadá, a hovorím to aj ľuďom na mítingoch, predvolebných, ako Planéta opíc. Určite z vás v mladosti mnohí sledovali ten film o Planéte opíc, kde vládli opice, a ľudí mali pozatváraných v klietkach ako svojich sluhov, pokusné králiky, ako zvieratá. Mali aj tých zradcov spomedzi ľudí, ktorí ničili svojich vlastných. Za odmenu týmto zradcom dávali peniaze alebo jedlo, lepšie, a dávali im privilégiá. Vážení kolegovia, poviem vám na konci volebného obdobia, čo si myslím o niektorých z vás. Mne dnes Slovensko pripomína Planétu opíc, že určití politici, určité politické špičky sa prepožičali a vytvorili zo Slovenska Planétu opíc a ničia svojich vlastných. A chcela by som im povedať, aj tým, ktorí sú na námestiach: Tak poďte! Nakoniec aj v tom filme sa to skončilo skoro happyendom, pretože sa tí ľudia naozaj, pocítili znovu ľuďmi a vzbúrili sa proti opiciam, a keď urobili vzburu, tak zistili, že to vlastne nie je Planéta opíc, ale že je to naša matička Zem.
Takže urobme najprv my vzburu na Planéte opíc a zistíme, že tá Planéta opíc alebo krajina opíc je vlastne naše drahé Slovensko. O tom malo byť aj zrušenie celkovej imunity, nielen priestupkovej, ale aj trestnoprávnej. Samozrejme bez ohľadu na to, ako sú poslanci zaradení, my sme takí istí občania, ako sú oni.
Ináč myslím si, že právom nemôžeme očakávať nič dobré. Ja vám ešte prečítam, aby vás to neunavovalo, vo veľmi v stručnej podobe. Jediný raz sme boli veľmi blízko, keď sa hlasovalo o, a bolo to v treťom čítaní, o zmene poslaneckej imunity. V treťom čítaní o návrhu zákona, ktorý vlastne bol vládny návrh, to je jedno, ale mohol zabezpečiť, že by bola zrušená imunita poslancom v celom rozsahu. Stručne prebehnem hlasovanie poslaneckých klubov.
Páni zo SMER-u, hlasovali ste skoro všetci proti tomu, aby bola zrušená celková imunita, ale spomeniem kvôli spravodlivosti mená, ktoré hlasovali ináč. Pán Federič sa zdržal hlasovania, pán Glváč nebol prítomný, pán Kolesík nebol prítomný. (Hlas z pléna: To je tribunál?) To nie je tribunál, tribunál bude po voľbách, alebo možno na námestiach, až ľuďom pretečú nervy. (Hlasy v sále.) Nechajte ma hovoriť. Ja som vám už včera povedala, že nemám rada určité metódy. Pani Vaľová nebola prítomná, nech ľudia vedia pravdu, pán Počiatek nebol prítomný, pán Maďarič nebol prítomný, pani Rošková nebola prítomná, pani Zmajkovičová nebola prítomná. Ostatní ste boli prítomní a do nohy ste hlasovali proti zrušeniu imunity. Čiže hrať hry, ktoré tu hrá pani Vitteková, je dymová clona a nevážiť si voličov.
Poslanecký klub SDKÚ. Pani Rosová nebola prítomná, pán Horváth nebol prítomný, pán Štefanec nebol prítomný. Ostatní hlasovali za. Pán Viskupič nebol prítomný, ostatní hlasovali za, to bola SaS. Klub KDH celý hlasoval za. Klub MOST-u - HÍD, pán Osuský nebol prítomný, známy demokrat a zástanca rovnosti. A klub SNS, pán Rafaj bol proti, pán Zelník bol proti, pán Slota jasne proti, pán Lukáč proti, Mikolaj proti, Štefanov proti, Švantner proti, za boli vtedy len Púčik a Belousovová. Slová, konkrétne činy a nie, prepáčte mi, oblbovanie voličov, ktorých si v konečnom dôsledku nevážite a takto s nimi nakladáte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 31.1.2012 13:13 - 13:14 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Ja chcem len povedať, že som zhrozená z toho...ako sa tu hlasuje... (Prerušovanie prejavu predsedajúcim.)

Hrušovský Pavol, predseda NR SR
Prosím návrh, pani poslankyňa.

Belousovová Anna, poslankyňa NR SR
... v spolupráci SMER, SDKÚ a HÍD, pretože... (Prerušovanie prejavu predsedajúcim.)

Hrušovský Pavol, predseda NR SR
Pani predsedníčka, návrh...

Belusovová Anna, poslankyňa NR SR
... poslanecký návrh, ktorý som ja podala, je tu už na tretej schôdze stále odsúvaný. Vy zabraňujete ústavnému právu poslancov uplatňovať legislatívne návrhy zákonov a je tu dohoda naprieč politickým spektrom. Ja sa pýtam, poslancov Smeru, SDKÚ a HÍD-u : Vy ste tá väčšina, ktorá o všetkom sa dohodne, vrátane predčasných volieb ? No tak hlasujte boľševici, hlasujte! (Ruch v sále.) Je to tak.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 31.1.2012 13:06 - 13:07 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Chcem navrhnúť, aby sme do rokovania dnešnej schôdze Národnej rady zaradili bod, stanovisko Národnej rady k podaniu trestného oznámenia na organizátorov protestov verejnosti Kanceláriou Národnej rady Slovenskej republiky. Veľmi stručne vysvetlím. Ja som bola prekvapená, keď som sa dozvedela, že prvý krát v histórii Národnej rady, parlamentu Slovenska, tento podal trestné oznámenie a ešte viac som bola šokovaná, keď som zistila, že je to trestné oznámenie podané na organizátorov, ktorí vyjadrujú protesty verejnosti so stavom slovenskej spoločnosti. Žiadam, aby bol zaradený tento bod, aby boli zverejnené mená tých členov vedenia Národnej rady, ktorí s týmto oznámením trestným súhlasili a ktorí namiesto toho, aby žiadali vyšetrenie všetkých káuz, ktoré tu za dvadsať rokov boli, chcú kriminalizovať verejnosť, ktorá je oprávnene rozhorčená zo stavu súčasnej korupcie, ktorá prerastá do špičiek politiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 6.12.2011 12:07 - 12:07 hod.

Anna Belousovová
Ďakujem, pán predseda. Chcem oznámiť členom výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, že hneď po vyhlásení prestávky sa bude konať zasadnutie výboru na čísle dverí 32.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 11.10.2011 20:14 - 20:16 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Tak v prvom rade ďakujem za tip do programu, verím, že to myslíte úprimne. Čo sa týka dôchodcov, ja som neodpisovala slovenských dôchodcov, pretože som ani nepodporovala návrh, ktorý do vládnej koalície priniesla pani poslankyňa Gibalová za KDH. To znamená, že aby dôchodcovia nepracovali. Bohužiaľ, ako to bol návrh vládnej koalície, čiže kritika do vlastných radov. Ja som kritizovala ten dôchodcovský klub doslova, ktorý je väčšinovo na čele európskych štruktúr. A myslím si, že to, že nefunguje, máme výsledok aj dnes na stole. A myslím si, že každý by mal súhlasiť so mnou, že na čele práve týchto európskych štruktúr by mali byť národné špičky, národné elity, odborníci skutočne, ale zmenilo sa to na odkladací priestor pre vyslúžilých a podľa niekoho zaslúžilých politikov, ako to býva, ktorí nejaký výsledok neurobia.
A tiež nesúhlasím s tým vaším postupom opravy lode. Pretože viete, ak na tej lodi sú aj také červotoče, ktoré stále budú tie diery robiť, tak vy budete len zalepovať, zalepovať a vám za pätami, pán Gál, bude niekto chodiť, kto zasa to, čo zalepíte, pokazí. Tak sa nakoniec tak zoderiete, že nebude stíhať a potopíte sa všetci. Len vy vyšťavený, unavený a ten červotoč dosiahol svoje, čiže o tomto to je. Treba to robiť za pochodu, treba robiť aj systematické opatrenia v rámci týchto európskych štruktúr, lebo ináč sú to zbytočne vyhodené peniaze. A potom na to doplatia naozaj aj tých šestnásť štátov, ktoré čaká na rozhodnutie Slovenskej republiky. A mne to chýba a to sa mi nepáči, že málo nás chcú počúvať. Povedia, dajte toľko, vtedy a nikto sa nepýta, ako si to my predstavujeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.10.2011 19:53 - 20:12 hod.

Anna Belousovová Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení členovia vlády, ktorí ste prítomní, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte aj mne niekoľko poznámok k prerokovanej téme.
Po prvé, myslím si, že spojením hlasovania o súhlase s eurovalom s hlasovaním o dôvere vlády ide premiérka tohto štátu vedome na krajné vyostrenie situácie, nielen vo vládnej koalícii, ale i na Slovensku vôbec. Vyústením zvyšovaného napätia, okrem zhoršenia spoločenskej, ekonomickej situácie, budú aj určité sociálne dopady, ktoré pocítia predovšetkým obyvatelia Slovenska. Konečným vyústením, nie je to pre nikoho tajomstvo, toho, čo sa dnes začína v parlamente, budú zrejme aj predčasné voľby. Otvorene poviem z tohto miesta, nemyslím si, že predčasné voľby sú dnes dobré pre Slovensko, že niečo podstatné vyriešia či zmenia. No na druhej strane, podporovať to, čo nám dnes vláda predkladá a čo je proti zdravému rozumu a svedomiu, mi práve zdravý rozum a svedomie nedovolí. Čiže za ten predložený návrh určite z týchto dôvodov, nie nejakých politických, hlasovať nebudem.
Zamyslime sa nad tým, čo sa nám predkladá podporovať spolu s vládou. Celá dnešná situácia, ktorá vznikla v eurozóne, ale aj v Európskej únii vôbec, nemyslím tým len Grécko, ukázala totiž nahú pravdu, že celá štruktúra ekonomického bloku Európy je doslova, a možno to poviem pre niekoho tvrdo, do zbláznenia byrokratická. To sa už naozaj byrokratizmus dnešnej Európskej únie a európskych štruktúr vôbec vymyká zdravému rozumu. Ak chodíte na služobné cesty do príslušných štruktúr Európskej únie, tak musíte mi dať za pravdu. Jednoducho, tá choroba, ak by sme mali dnes pomenovať, ktorá doslova paralyzuje a požiera Európsku úniu, aj Európsku menovú úniu, je choroba, ktorá sa nazýva byrokratizmus. Jedno emisné finančné centrum, teda emisia peňazí a mnoho fiškálnych centier, teda ministerstiev financií v príslušných štátoch, nemôže spolu dlho existovať, ak sa neurčia jednoznačné pravidlá, ktoré budú štáty Európskej menovej únie rešpektovať, a - a to chcem zdôrazniť - zodpovední úradníci práve týchto štruktúr, kontrolovať ich dodržiavanie. Zvlášť, keď prípad Grécka ukázal naozaj v plnej nahote neschopnosť doslova zbyrokratizovaných európskych štruktúr a ich predstaviteľov, lebo to nie sú anonymné nejaké neživé štruktúry, ktorí neboli buď schopní, alebo sa podieľali na falšovaní ekonomických štatistických údajov. Podľa mňa, ak posudzujeme to, čo sa stalo okolo Grécka, je celé Grécko buď jeden obrovský megapodvod, alebo príklad už chorobnej neschopnosti tých európskych úradníkov, ktorí to mali kontrolovať. A podotýkam, vy dobre viete, že platy týchto úradníkov, od komisárov až dole, sú veľmi, veľmi dobré. A nijaké krízové opatrenia, zníženie ich platov nenastali. Ak napríklad teraz pozeráte na televíznych obrazovkách, už to meno tu bolo spomínané, bývalého premiéra Portugalska pána Barrosa, ktorý vychádza s riešeniami, s úsmevom navrhuje riešenia na záchranu situácie okolo Grécka a ďalších krajín, tak v jednoduchom človeku, ktorý to trochu pozná, musí vzkypieť hnev. Ako môže tento človek, ktorý bol premiérom v čase, keď sa Portugalsko zadlžovalo, teraz prichádzať s riešeniami? Kde bol on a jemu podobní, ako si plnili svoje úlohy, keď sa podávali, vraj sfalšované gréckou vládou, ekonomické údaje o stave ekonomiky Grécka? A to boli rádovo obrovské rozdiely. Čiže mne vychádza, po posúdení, že buď to bol podvod, ktorý bol dopredu pripravený a títo ľudia v tom išli, alebo sú takí, prepáčte, hlúpi a neschopní a potom neviem, ako môže vyzerať Európska únia, Európska menová únia, keď namiesto toho, aby na jej čele boli tí najschopnejší, sú tam tí, ktorí už sú pomaly ako senilní, alebo rozmýšľajú tak, ako keby už proste mali rozum na prázdninách. A potom to aj takto vyzerá. Ale to skutočne. Žiadne dôsledky, a to ma mrzí, neboli vyvodené a títo aktéri, ako som už menovala príklad, napríklad bývalého premiéra Portugalska, teraz s úsmevom navrhujú riešenia. A čo považujem ja osobne za doslovnú nehoráznosť, je, že ešte požadujú ako riešenie, alebo navrhujú riešenie to, že sa vytvorí európsky federálny štát. To znamená, že tí neschopní, ktorí to dovrzali, prepáčte, alebo tí, ktorí robili podvody, do ich rúk máme teraz pri tom nátlaku, áno, treba rýchlo zahasiť ten oheň, treba rýchlo zachraňovať európsku menu ako valutu, tak, lebo neviem aké nešťastie spôsobíme, tak týmto ľuďom máme dať do rúk väčšie právomoci?! Keď pri menších právomociach buď podvádzali, alebo preukázali svoju absolútnu, absolútnu neschopnosť a nezodpovednosť pracovnú.
Viete, poviem príklad. Nedávno som sa trošku pohoršila nad článkom v Novom ČAS-e, tuším, keď starú babičku, ktorá má skoro osemdesiat rokov, za to, že susedovi ukradla teda, možno chudera na to nemala, alebo jej prišlo na chuť, tri strapce hrozna. Má, samozrejme, lebo my sme právny štát, ako tutti-frutti, je trestne stíhaná. Ako babka, ktorá má osemdesiat rokov. A tu, prosím vás, sa robili podvody doslova za miliardy eur a ľudia, ktorí ich robili, berú ďalej svoje veľké platy a smejú sa a kážu nám, aký máme vytvoriť euro štát, ako to má fungovať a oni to ďalej budú mať v rukách.
Viete, to si myslím, že to už nie je normálne. A čo sa prieči zdravému rozumu, to je choré. A čo je choré, to jednoducho nedokáže prežiť. To nedokáže vôbec fungovať. A preto si myslím, že tu nejde už len o krízu, ktorá sa týka Európskej menovej únie. Tu nám sa ukázala, možno cez tú roztočenú svetovú krízu ekonomickú, aj v celej nahote kríza, ktorá je v Európskej únii. A tá kríza v Európskej únii, ona nie je len kríza finančná alebo ekonomická, ale je to aj kríza štruktúr, ktoré sú neschopné života, reálneho života. Nie sú schopné reflektovať a riešiť problémy reálneho života štátov a národov v Európskej únii. Je to kríza, ktorá by sa dala nazvať prebyrokratizovanosti Európskej únie.
A načo netreba zabúdať, vážení kolegovia, je to kríza hodnôt. A ja si myslím, že práve to je tá prapríčina všetkého, pretože kríza hodnôt je vždy vo svete základom všetkých ďalších kríz. My sme urobili tiež chyby, pretože sme, a to teraz bez ohľadu na, koalícia a opozícia, minulá a súčasná, dali sme moc do rúk eurobyrokratom, ktorí buď po prvé, alebo za prvé - to platí aj súčasne - sú neschopní a po druhé, ľudí, živých ľudí si pletú s laboratórnymi krysami. A tu by sa skutočne, už keď sa človek zamyslí nad týmto stavom, žiadalo zakričať, že prestaňte s tým a prestaňte robiť z Európskej únie a z Európy jedno laboratórium na živých ľuďoch, na ich osudoch! Ľudia, ako napríklad na Slovensku, zápasia s existenčnými problémami.
Trošku možno na také odľahčenie. Keď sme hovorili o tých elitách, ktoré stoja na čele Európskej únie vôbec, nedávno som sa pobavila nad vyjadreniami, teraz mi vypadlo meno, jedného predstaviteľa Európskej únie počas návštevy na Slovensku, vtedy ho prijímala pani Radičová, ktorý povedal, keď sa pýtali na stav okolo krízy a stav Európskej únie, povedal, že Európska únia je vo veľmi dobrej kondícii, Európska únia je sexi. Viete, bol to človek, ktorý sa blíži k osemdesiatke. Ja som si myslela, že keď je v takej kondícii a tak sexi ako ich predstavitelia, tak tá Európska únia si toho veľa už neužije. Myslím v ekonomickom zmysle. To len na to, aby niektorí kolegovia nezaspali, keďže máme pokročilé večerné rokovanie.
Ale vážne. Ako dnes ukazuje prípad Grécka, ešte sa vrátim k tomu, čo vám bolo smiešne, pán kolega Gál. No, ja si skutočne myslím, že na čele Európskej únie alebo Európskej menovej únie by mali byť špičky každého národa Európy. V tom môžeme súhlasiť. A nie tak, ako to je, že vlastne tieto štruktúry európske slúžia ako nejaká úschovňa zaslúžilých politikov, ktorých tam možno ešte na vozíku dovezú, aby ešte niečo akože robili. Veď si zoberte, ja nemám nič proti starším ľuďom, bola som aj proti návrhu, ktorí dávali kádeháci, že vo verejných, myslím úradoch, a tam, kde idú financie štátu, by nemali byť dôchodcovia. No, ale choďte sa pozrieť do európskych štruktúr. Veď to je skutočne, že niekedy tí ľudia ani nevedia kde sú. Ako staroba - staroba je staroba. A oni majú rozhodovať o našich osudoch?! Oni majú rozhodovať o budúcnosti Európskej únie, Európskej menovej únie?! Jednoducho, tiež by si mali ísť oddýchnuť. To je jedna zo zmien, ktoré by mali nastať.
Ako dnes ukazuje prípad Grécka, dochádza tu už doslova k tomu, čo sa dá nazvať, k vyvrcholeniu európskeho byrokratického bláznovstva. Myšlienka spoločnej jednej meny pre všetky štáty Európy pritom nie je zlá. Ale chyba je, že neexistuje mechanizmus výstupu alebo odchodu z Európskej menovej únie tých štátov, ktoré jednoducho buď nie sú schopné, alebo nechcú dodržiavať pravidlá, čiže tak ako Gréci klamú, falšujú. Toto, myslím si, to, že nie je mechanizmus, ako ich odtiaľ dostať, ako proste aj pohroziť, že tie pravidlá, na ktorých sme sa dohodli, musia platiť, lebo budú sankcie, to doslova podrýva a ničí celý tento systém. A dokiaľ to nezmeníme, dokiaľ nebude existovať tento systém, ktorý bude riešiť situácie ako Grécko, tak sa situácie ako Grécko budú opakovať, pokiaľ sa to nebude riešiť tým, že teda nedodržali ste pravidlá hry, ako ste to nazvali niektorí moji predrečníci, v tomto klube, čiže odchod z klubu so sankciami: No, zbankrotujte si. Predsa je normálne morálne, že každý žije len z toho, čoho má a dovolí si toľko, koľko má. Keď som hovorila o tom, že Grécko je jeden veľký megapodvod, viete mne to pripadá, že naozaj aj banky nemecké, francúzske, ktoré požičiavali Grékom, nech mi nikto z nejakých veľkých ekonómov, slovenských či zahraničných, sa nesnaží nahovoriť, že nevedeli o situácii. Keď ide obyčajný človek si požičať do banky zopár koruniek, tak vám skontrolujú ešte aj chrup a celý zdravotný stav, či dožijete a budete schopný to vrátiť. Takže určite nemecké aj francúzske banky museli vedieť, že požičiavajú štátu, ktorý nie je v dobrej ekonomickej kondícii, ale rátali s tým, že keď bude zle, to boli ich rizikové investície, tak že pritlačia vlastne celú Európsku úniu ku stene a teda buď padne euro, alebo budete platiť všetci za Grékov. Ale to nie je správny postup.
My ani nevieme odhadnúť situáciu, aká bude ďalej, pretože napr. dnes nie je známe, či sa Grécku bude dávať ešte ďalšia pomoc. Včera sa napr. dohodlo na pokračovaní rozhovorov medzi emisármi Bruselu a gréckom premiérom. Výsledok rozhovorov však nevieme kedy bude a nie je nám ani známe koľko peňazí ešte Grécko bude potrebovať. Vidím, že pomaly vznikajú nové koalície, doba je taká, ale trochu ma rušíte. Nie, rokovací poriadok hovorí... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Sulík, Richard, predseda NR SR
Prepáčte, pani poslankyňa, poprosím ctených kolegov, keby buď diskutovali vonku, alebo potichšie. Ďakujem pekne.
Nech sa páči.


Belousovová, Anna, poslankyňa NR SR
Čiže nie je známe a nevieme ani dnes odhadnúť koľko ráz sa tu budeme ešte takto stretať a budeme sa stretávať práve kvôli tejto otázke. A moja otázka je, že či vždy sa bude táto otázka spájať aj s dôverou vlády.
Po ďalšie, dnes je už jasné, že v zóne veľkých rizík je už nielen Grécko. Uznávané ratingové agentúry znížili kreditné ratingy Španielsku, Portugalsku a Taliansku. Ja by som chcela vedieť, koľko bude stáť slovenských daňových poplatníkov záchrana týchto štátov? Čo viac, myslím si, že na ich záchranu - a ide o štáty, ktoré majú dokopy, ak má pamäť neklame, viac ako sto miliónov obyvateľov - a nebude stačiť ani náš rozpočet. Čiže otázka moja znie, odkiaľ sa budú brať peniaze, keď tá kríza bude ďalej rozožierať ďalšie a ďalšie ekonomiky? Proste my hasíme požiar, ale nehasíme, nelikvidujeme príčinu. A o tej som sa snažila rozprávať. Faktom je, že typickou praktikou, typickou praxou alebo praktikou európskych byrokratov je snaha, že musia dosiahnuť svoj výsledok, ktorý chcú, všetkými spôsobmi a za každú cenu. To sa stalo už ich obyčajom. Spomeňme si na nedávnu minulosť, keď občania štátov Európskej únie, demokraticky podľa mňa zablokovali prijatie novej európskej ústavy. A čo sa stalo? Tak Lisabonská zmluva bola prijatá napriek vôli občanov Európskej únie, bez toho, aby sa európski byrokrati ich na to vôbec opýtali. Chcem jasne povedať, že ja som za Európsku úniu, pretože myslím si, že každý, kto rozumne a pragmaticky rozmýšľa, a nemusí to byť práve politik, si uvedomuje, že v dnešnom svete je európska spolupráca jediné riešenie pre Slovenskú republiku. Proste my vývoj nezastavíme. No musíme a máme práve hovoriť k tomu, aká tá spolupráca bude a na akých princípoch bude táto spolupráca postavená. My nemôžeme byť len v situácii, že zrazte naozaj päty a takto sa to nadiktuje, takto to bude a skutočne akože, ako sa dohodnú veľkí, predtým to bolo na východe, teraz je to na západe, to znamená Nemecko a Francúzsko, tak my to vykonáme. To nie je ani demokratické a hlavne to nie je dobré, lebo to zase prevracia ten systém, ktorý mal byť živý, na neživý, ktorý je odtrhnutý od života.
Teda ja vždy som bola a aj budem proti tým tendenciám, ktoré nás tlačia k dnešným riešeniam, pretože tie riešenia nie sú dobré, nie sú po diskusii a nie sú dobré na základe toho, že by zhodnocovali súčasnú situáciu. Viete, niekedy sme sa v škole učili, že vývoj prebieha po špirále. Mne sa zdá, že teraz ten vývoj ide po špirále, ale dole. A tá špirála ide do pekla a to nie je dobre. Pretože v každom prípade bez vôle a podpory slovenského národa tento návrh nemôžem ako poslankyňa podporovať, na to ja mandát nemám. Tento mandát podľa mňa majú len obyvatelia Slovenskej republiky.
Ak je faktom, že nad touto koalíciou sa zmráka a ako som už povedala, situácia zrejme vyústi do predčasných volieb, aby predčasné voľby neboli zbytočným vyhodením peňazí, navrhujem, aby predčasné parlamentné voľby boli spojené s referendom o účasti Slovenska v eurovale. Myslím si, že takýto postup je voči voličom čestný, je demokratický, je morálny a je správny. Ide o Slovensko a Slovensko nie sme len my sto päťdesiati v parlamente. Dovoľte ľuďom rozhodovať o veciach, ktoré sa ich existenčne dotýkajú, zvlášť keď tento môj návrh podopiera aj Ústava Slovenskej republiky, ktorá hovorí, že ak ide o zníženie suverenity Slovenskej republiky, čo euroval je, pretože v konečnom dôsledku vlastne dôjdeme, aj keď sa to možno tak nazývať nebude, k niečomu, čo bude vlastne fungovať ako federálne ministerstvo financií Európy, čo znamená, že Slovenská republika odovzdá už posledné zo zvyškov svojej suverenity Bruselu. A o tomto podľa Ústavy Slovenskej republiky musia rozhodnúť občania Slovenska.
Na záver, ak môže byť účasť Slovenskej republiky v eurovale spojená s hlasovaním o dôvere vláde, logicky je správne a morálne, ak budú prípadné predčasné voľby, ak by boli, spojené s referendom o účasti Slovenskej republiky v eurovale.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis