Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážená pani predsedníčka vlády Slovenskej republiky, ministerka, ministri vlády Slovenskej republiky, kolegyne, kolegovia, keď som dostal na stôl návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery predsedníčky vlády a prečítal som si pôvodné dôvody, tak som si myslel, že je to vtip. Potom som si uvedomil, že to nie je vtip, ale je to frustrácia z fatálnej izolácie strany SMER pod vedením Roberta Fica.
Zvolanie tejto schôdze je váš ďalší kŕčový pokus, ako za každú cenu hádzať piesok do stroja. V čase, kde vlády krajín eurozóny, Európskej únie, sveta riešia problémy svojich občanov, tak vy nerobíte nič iné, len vytĺkate politický kapitál. Z úst vášho predsedu som niekoľkokrát počul, že obvinil našu koalíciu z toho, že využívame, doslova budem citovať, "zneužívame témy na politické ciele". Chcem vám povedať, kolegovia zo strany SMER, ak tu niekto zneužíva témy na politické ciele, tak ste to vy.
A budem sa držať témy, lebo jedna z tém k návrhu na odvolanie je euroval. No dvojtvárnosť vás, strany SMER a vášho predsedu Roberta Fica, nemá hraníc. Počúval som tu dlhé mesiace, ako je dôležité z úst rôznych predstaviteľov strany SMER euroval podporiť, aký je tam vecný obsah v pohode, bez problémov. A zrazu, keď nevyšiel pánovi Ficovi pokus, aby sa stal on martýrom Slovenskej republiky alebo záchrancom, pardon, ospravedlňujem sa za slovo, a nevyšlo mu zvolanie všetkých strán a dostal jasnú odpoveď, my sa chceme najprv dohodnúť v koalícii, tak zrazu prišiel a povedal, nepodporím. A to je čo, vás poprosím?
Nie je to politické vydieranie?
Ak sa na niečom zhodneme, tak dúfam, že sa zhodneme na jednej veci, že euroval je tak vážna téma, na ktorej sa politicky kapitál nemá vybíjať. Hovorím to pre všetkých, áno. Ale rozumiem legitimite opozície využiť zákon a zvolať túto schôdzu, ale dovolím si aj sa spýtať, aká táto opozícia je. Kto je tá opozícia, ktorá túto schôdzu zvolala?
Je to v prvom rade strana SMER a jej zástupcovia, ktorí si ani nevšimli november 1989, ktorí zostavili vládu s ľuďmi, ktorí spôsobili, že v prvom kroku Slovenská republika nebola prijatá ani do NATO, ani do Európskej únie. A v súdnictve zabetónovali človeka, ktorý si tyká s medzinárodne hľadaným zločincom.
Pýtal ste sa aj vy, pán poslanec Číž, že by sme sa bavili o tom, ako to vyzeralo a ktoré krajiny boli ako na tom na konci krízy. Tak ja vám na to odpoviem. Vaša strana pred piatimi rokmi preberala túto krajinu s prívlastkom tiger Európy, citácia zo svetových denníkov, renomovaných, ktoré uznávajú aj vaši finančníci. Z tigra ste urobili za štyri roky chudobnú kostolnú myš. Je mi to ľúto, ale taká je pravda.
Vy ste dosiahli to, že tým, že ste nerobili opatrenia, neprijímali ste, nešetrili ste výdavky, ste spôsobili to, že práve Slovensko sa dostalo na konci vašej vlády medzi päť krajín s deficitom vyšším, ako je 8 %, a to je Írsko, Portugalsko, Španielsko, Grécko aj Veľká Británia, tá mala ale iné problémy. Taká je pravda. Hovorme si pravdu. A prečo ste nerobili opatrenia?
A pôjdeme k téme. Ak zoberieme to, že daňový úrad v Košiciach je kauza, pseudokauza, tak potom sa pýtam, čo je potom mýtny tender? (Rečník drží v rukách obrázok.)
Na tomto obrázku sú dva čísla... (Reakcia z pléna: "Dve čísla.") Dve čísla, pardon. Plus 0,7 mil. euro. To je rozdiel. To je rozdiel pri prenájme budovy daňového úradu. Váš minister šéfoval daňovému úradu, keď bola podpísaná zmluva o budúcej zmluve za 2 mil. eur. Naša vláda, vláda Ivety Radičovej, to uzavrela za 1,3 mil. eur plus pre štátny rozpočet je 0,7 mil. v súťaži.
Takisto je to pravda v súťaži na mýtny tender, za šéfovania vás po prvej zrušenej súťaži a vypísanej druhej ste to nechali a dali ste to a podpísali ste mýto konzorciu firiem, kde cenová ponuka bola vyššia o 6,6 mld. slovenských korún, čo je 220 mil. eur. A pripúšťam, a nechám iných, a na to sú iní, aby hovorili o tom, či aj v jednom, aj v druhom prípade bol alebo nebol porušený zákon, ale toto je rozdiel.
Páni, keby bola pravda o tom, že je to kauza, tak potom Ondrej Ščuraka by mal na Slovensku podľa týchto faktov, na to sú fakty, mal v každom okresnom meste štyri a pol budovy. V tom je ale náš rozdiel. A preto je otázka, či takáto opozícia má právo dávať takýto návrh na odvolanie.
A to môžme hovoriť ešte o inom prípade. A mohli by sme hovoriť spústa takýchto prípadov, príloh z vášho bačovania. Zákazky v hodnote 7 mil. euro firme IKORES bez výberového konania priamym zadaním. Tak o čom sa tu ďalej chceme baviť? Ale dobre. Chcel som len, chcel som len jasne poukázať na to, že kde ktorá vláda stojí a ako myslí na občanov Slovenskej republiky.
Nebudem ďalej dlho hovoriť, ale vždycky sa snažím hľadať konštruktívne riešenia. A myslím si, že teraz ak strane SMER a Robertovi Ficovi záleží skutočne na voličoch, na občanoch Slovenska, tak nebudeme hrať, nebudete hrať vy toto divadlo, keď viete, že to robíte len preto, lebo ste v izolácii a možno túžite rýchlo sa dostať k moci.
Navrhujem vám preto, aby sme tento čas využili oveľa zmysluplnejšie. Stiahnite tento návrh a poďme spoločne rokovať... (Reakcia z pléna. Smiech a potlesk v sále.)
Nie, pán Jarjabek, to ste povedali vy. To ste povedali vy. Vy ho asi potrebujete hľadať. Z toho som sa dozvedel, že asi to v budúcnosti nebude váš predseda.
Poďme, poďme, vyzývam vás, poďme, aby sme rokovali o zákone, o ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti, na ktorom sa podieľali aj vaši odborníci, ktorý je dneska na stole. Poďme ho predložiť do Národnej rady. Poďme ho schváliť ústavnou väčšinou, lebo toto sme všetci dlžní občanom Slovenskej republiky. A práve preto, aby sa v budúcnosti viackrát Slovensko len tak nedostávalo do situácie, do akej sa dostávalo. Práve preto, že v tomto zákone sú jasne popísané nástroje, sankcie, spôsoby, ako udržíme Slovenskú republiku na ceste, ktorú určite všetci chceme.
Preto ak máte kúsok pochopenia, stiahnite tento návrh. Prestaňme tu ďalej sa trápiť. A poďme zvolať mimoriadnu schôdzu na prijatie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Ďakujem pekne za slovo.