Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.10.2011 o 15:51 hod.

Mgr.

Branislav Ondruš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2011 18:16 - 18:18 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Ďakujem. Však, ešte si môžeme aj na výbore to povedať, len teda, aby to počul aj Ľudo Kaník, takto, kolegovia, keby ste si vy ako vládni poslanci poctivo vykonávali svoju prácu, tak zákony, ktoré tu vy ako vládni poslanci, ktorí máte väčšinu, by ste nemuseli odkladať. A mohli by ste si ich schvaľovať ako na bežiacom páse, a už dávno by boli schválené.
Preboha, koho vina je, že tu máte nejaký váš vlastný návrh, ktorý sa odsúva zo schôdze na schôdzu? Vari len nie vina opozície, ktorá má menšinu v tomto parlamente? Takže keď vládni poslanci, a teraz nemyslím konkrétne jedného, druhého poslanca, ale poslancov ako celok, budú fungovať normálne a poctivo, tak sa nebudete dostávať do situácie, že máte pol roka neschválenú nejakú vlastnú novelu zákona, ktorá sa presúva zo schôdze na schôdzu.
No a potom, Ľudo však stále hovoríme o 2. pilieri dookola, ale predsa teda zareagujem na ten 2. pilier. Jednoducho, áno, ľudia majú právo vystúpiť z neho, ale povinne najprv musia doň vstúpiť, stať sa účastníkmi toho 2. piliera alebo teda toho starobného dôchodkového sporenia. Vy ich donútite zo zákona, že tam musia vstúpiť. A o tom ja hovorím. Áno, majú potom právo odtiaľ vystúpiť, ale takisto platí to, čo hovorím ja, že majú najprv povinnosť vstúpiť doň a potom sa môžu o tom rozhodnúť. Povinnosť vstúpiť tam je povinnosť zo zákona. Vystúpiť odtiaľ je možnosť vyplývajúca zo zákona. A preto stále hovoríme, že vy povinne naháňate tých ľudí. A napokon, veď to boli aj vaše argumenty, keď tie čísla v čase, keď my sme povinný vstup zrušili, jasne ukázali, že jednoducho mladých ľudí nezaujíma ani teda ten 2. pilier, ani otázky dôchodku, a preto vôbec do toho 2. piliera nevstupovali, a preto ich tam musíte povinne nahnať.
A, samozrejme, ja rozumiem tomu, že tu je odplata za zhodnotenie, len pripomínam, že keď my sme pri našej novele hovorili o tej odplate za zhodnotenie ako istej motivácii, tak pán minister tvrdil, že hráme pre... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.10.2011 17:41 - 18:07 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Pán minister, kolegyne a kolegovia, no musíme povedať, že to, čoho sme tu teraz svedkami, nám jasne hovorí o dvoch nepopierateľných faktoch. Po prvé, vládna koalícia, ktorá sa tu vytvorila po minuloročných parlamentných voľbách, bez problémov funguje ďalej a divadlo, ktoré tu bolo zohraté minulý týždeň, nemá žiadny vplyv na to, že, nazval by som to, kohézia a spolupráca jednotlivých vládnych poslaneckých klubov fungujú absolútne bez problémov. A, po druhé, dokonca ani to, čo sa udialo minulý týždeň vám, vážení vládni kolegovia, vážené vládne kolegyne, nestačilo na to, aby ste aspoň v niektorých veciach začali seriózne konať, seriózne uvažovať a seriózne sa správať v tejto snemovni.
Musím povedať, že pôvodne nikto z nás neplánoval nejakým rozsiahlym spôsobom vystupovať v rámci tejto rozpravy. My sme sa usilovali aj na zasadaní... (Odchod poslankyne Blahovej zo sály.) No neviem, či by ste mali ísť, pani kolegyňa Blahová, preč. Keď bude pán minister potrebovať, aby ste na mňa zareagovali, tak neviem komu to teraz dá zase napísať, kto to namiesto vás prečíta. No po tom, čo sme zažili pri rokovaní o týchto zákonoch na výbore, nám bolo jasné, že nemáme žiadnu šancu presadiť rozumné pripomienky k vládnym návrhom zákonov z dielne pána ministra Mihála. Ale musím povedať, že to, čo sa tu udialo k tým dvom zákonom, čiže aj k zákonu o nelegálnej práci a inšpekcii a teraz k zákonu o BOZP, je skutočne pre nás veľký šok, pretože nič z toho, čo sa teraz tu deje, nenaznačovalo rokovanie na výbore ani k týmto dvom konkrétnym zákonom a ani potom k spoločným správam, keď sme rokovali o spoločných správach, keďže pre tieto dva zákony bol náš výbor pridelený ako gestorský. Musím povedať, že toto je vrchol arogancie moci, ktorú tu predvádzate počas celého obdobia od volieb minulého roka. A skutočne sme očakávali, že táto arogancia moci z vašej strany, vážené kolegyne, vážení kolegovia, sa už teda končí. Ale vidím, že ste sa rozhodli do poslednej chvíle, čo táto vládna koalícia vládne na Slovensku, ešte zneužívať moc spôsobom, na aký sme doteraz neboli zvyknutí.
Ja som už vo faktickej poznámke k vystúpeniu pána kolegu Kaníka povedal, že ja by som už dokázal prežiť to, že ste sa rozhodli opäť pre nepriamu novelu, lebo chápem, že za istých okolností skutočne môže nastať situácia, že treba veci urýchlene riešiť a treba ich riešiť niekedy aj cez nepriamu novelu. Ale musím zopakovať to, čo som povedal. Toto považujem naozaj za maximálnu aroganciu, ak veci, ktoré sme riešili v zákone, o ktorom ste vy sami rozhodli dnes predpoludním spolu s nami, že sa viac ním Národná rada nebude zaoberať, prenášate teraz takýmto netransparentným a podvodným spôsobom do úplne iného zákona bez ohľadu na to, že neexistujú na to jasné, konkrétne a akceptovateľné dôvody. Ale musím povedať, že toto náš už pán kolega Kaník predviedol aj pri predošlom bode, o ktorom sme rokovali, keď opäť vytiahol veci, ktoré nielenže nijakým spôsobom nesúvisia s prerokúvaným zákonom, ale nijakým spôsobom ani nie sú prerokované a, ľudovo povedané, prežuté v rámci tejto snemovne i v rámci gestorského výboru napriek tomu, že sa odvolávate na nejaké výsledky diskusie odborníkov.
Pán minister keď reagoval a priznám sa, že bol som tým prekvapený, pretože som čakal, že pán minister v záverečnej reči odmietne takýmto spôsobom novelizovať zákon o nelegálnej práci, na ten pozmeňujúci návrh pána kolegu Kaníka, tak o. i. povedal: „Po celý čas nám išlo o to, aby DSS-ky mohli investovať do diaľničných dlhopisov.“ Pán minister, diskusia k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení nielen tu v parlamente, ale aj v médiách a vôbec taká odborná, celospoločenská diskusia prebiehala približne pol roka. Mňa by teda skutočne zaujímalo, po ktorý celý čas vám išlo o to, aby DSS-ky mohli investovať do diaľničných dlhopisov, keď nakoniec s takýmto riešením prichádzate vo chvíli, keď novela, o ktorej sme pol roka diskutovali, už vyšla aj v Zbierke zákonov a keď rokujeme o niečom úplne inom. Skutočne nerozumiem tomu, že zákon, o ktorom sa široko diskutuje v médiách, v spoločnosti, odbornej verejnosti, musíte narýchlo novelizovať nepriamou novelou cez úplne iný zákon vo chvíli, keď máme za sebou v tejto chvíli už vyše polročnú debatu o tom, ako ten zákon zmeniť, ako ho zlepšiť, príp. ako ho zhoršiť, čo bol, bohužiaľ, výsledok prerokovávania vašej novely v tomto parlamente.
Áno, ja, a teraz nadviažem aj na to, o čom rokujeme v tejto chvíli, a to je teda vládna novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene niektorých ďalších zákonov, súhlasím s tým, pán minister, ako ste to povedali, že vaším zámerom je, aby sme skúsili schváliť dobré zákony aj napr. neštandardnou cestou. Moja otázka ale znie: Dobré to má byť pre koho, pán minister? Pre vašich klientov. Presne to bude znamenať prijatie toho pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil pán poslanec Kaník. Ale sú to veci, ktoré sú zlé pre ľudí, teda pre radových pracovníkov alebo, poviem to, aj keď je to slovné spojenie, bohužiaľ, od minuloročných volieb do značnej miery sprofanované, pre obyčajných ľudí, čiže pre ľudí, ktorých nazývate dovolenkári, to je vaše vyjadrenie na adresu ľudí, ktorí prišli o prácu, ktorých vyhodili zo zamestnania, pre ľudí, ktorých váš predseda pán Sulík nazýva výletníci. Tak nazval zdravotné sestry, ktoré sem prišli predložiť svoje požiadavky. Pre týchto ľudí tieto zákony, ktoré navrhujete, pán minister, nie sú dobré, o tom niet žiadnych pochybností. A niet žiadnych pochybností o tom, že to platí aj o novele zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, pretože to celkom jednoznačne vyjadrili aj zástupcovia odborových organizácií a Konfederácie odborových zväzov, ktorí presadili dohodu v rámci tripartity o nejakej podobe tohto zákona, ktorú potom vláda porušila a zmenila. A urobila tým zásadnú zmenu, s ktorou práve ľudia, ktorých sa to týka, zástupcovia zamestnancov, nemohli súhlasiť. A dali to pomerne hlasno najavo. Veď kvôli tomu na istý čas aj prerušili sociálny dialóg.
Tento zákon, vážené kolegyne a kolegovia, sa volá zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia. Nuž ale musím povedať, že rovnako ako tým doplňujúcim pozmeňujúcim návrhom pána poslanca Kaníka v prípade zákona o nelegálnej práci, aj v tomto prípade chránite kdečo, len nie zdravie zamestnancov, predovšetkým vám ide o ochranu nepoctivých, zlých, odsúdeniahodných zamestnávateľov, pre ktorých zamestnanec je len pracovným nástrojom, ktorý chce zamestnávateľ použiť, pričom keď sa mu už nepáči alebo ho nepotrebuje, tak by ho najradšej zahodil. Také zmeny, dobre ochraňujúce takýchto zlých zamestnávateľov, vy teraz presadzujete v zákone, a to aj tým, čo ste navrhli alebo čo nám predkladá vláda, ako aj tým, čo v podobe pozmeňujúcich návrhov predkladajú vládni poslanci.
Áno, hovorím o tom preto, lebo to, čo sa teraz tu deje v tejto chvíli, to, čo nám tu predviedol pán kolega Kaník už v dvoch prípadoch dvoch zákonov, je, vážené kolegyne a kolegovia, klientelizmus ako vyšitý, povedal by som, klientelizmus ako bič, nie tak, ako ste to predviedli, pán minister, cirkusom pred televíznymi obrazovkami, keď ste urobili veľké divadielko a zvolali spolu s ministrom, myslím, vnútra, odhalenie, ako si DSS-ky lobujú cez uplácanie nejakého bezvýznamného úradníčka na ministerstve, dokonca bývalého úradníčka na ministerstve, si vraj presadzujú niečo do zákona, čo potrebujú. Teraz nám ukázal pán poslanec Kaník, ako to DSS-ky v skutočnosti robia. A ak ste použili agenta provokatéra a rozbehli veľké vyšetrovanie v prípade, ktorý ste medializovali, tak možno by ste mali podobným spôsobom teraz začať konať a začať preverovať, akým spôsobom a akými cestami sa tento návrh, ktorý zvyšuje odplatu pre dôchodkové správcovské spoločnosti v dlhopisovom fonde, dostal sem do parlamentu a ako sa dostal do rúk poslancom, ktorí ho teraz navrhujú, lebo, vážené kolegyne a kolegovia, ak DSS-ky naozaj niečo potrebujú presadiť, ak DSS-ky naozaj niečo potrebujú vylobovať, tak vôbec nie sú odkázané na to cez nejaké smiešne úplatky, aby to riešili cez nejakých úradníčkov na ministerstvách. Majú svojich ľudí tu v tomto parlamente. A neviem už, samozrejme, títo ľudia za aké peniaze alebo za aké iné protihodnoty presadzujú ich záujmy tak, ako sme toho svedkami pri prerokúvaní týchto dvoch zákonov. To je to, čo tu teraz vidíme. To je to, čoho sme teraz svedkami. A to je to, čo je, vážené kolegyne a kolegovia, podľa môjho názoru neakceptovateľné a skutočne odsúdeniahodné, to, že DSS-ky si takýmto spôsobom na poslednú chvíľu presadzujú v malej podobe svoje záujmy, hoci mohli ich artikulovať, opakujem, v priebehu viac ako polroka trvajúcej verejnej diskusie, vysvetľovať, predniesť všetky svoje zámery a všetky svoje požiadavky. A napokon, ja som bol jeden z poslancov, ktorý bol otvorený komunikácii s DSS-kami.
Navyše, je to skutočne na jednej strane možno veľmi zábavné, na druhej strane vyslovene signifikantné, že práve vy, pán minister, ste sa plnou svojou váhou v záverečnom vystúpení priklonili k tomu návrhu, ktorý predniesol pán poslanec Kaník, hoci nás ste v súvislosti s naším poslaneckým návrhom novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení obviňovali, že my hráme v prospech DSS-iek, lebo že im chceme prihrať nejaké enormne vysoké poplatky. Vytrhli ste pritom z kontextu jeden konkrétny fond. A ja opäť zopakujem, len náš zásadný rozdiel alebo zásadný rozdiel v našom a vašom prístupe od začiatku je v tom, že my nechceme, aby ľudia povinne vstupovali do 2. piliera, zatiaľ čo vy ich tam povinne naženiete. A teraz postupne pridávate maličkými, akoby nenápadnými novelami nové a nové možnosti, ako môžu DSS-ky zdierať ľudí z kože cez nové poplatky, príp. zvýšené poplatky. Do volieb sú ešte štyri mesiace zhruba, takže ja mám pocit, ešte cez nejaké takéto zákony, napr. ja neviem pokiaľ viem, nejaký cestný zákon alebo napr. nejaký zákon o životnom prostredí by tu mohol byť, budete mať možnosti prihrať DSS-kám ďalšie poplatky, ďalšie zvyšovanie existujúcich poplatkov a ďalšie peniaze, aby sa im dobre darilo a aby ste ich strhli z obyčajných ľudí a radových občanov.
Hovorím o tom aj preto, lebo vy na jednej strane rozprávate o tom, že vám ide o prevenciu, že nechcete zbytočne zaťažovať represiou, a teda represiou v podobe finančných pokút, podnikateľov, ale na druhej strane pokojne prichádzate s takými návrhmi, ktoré majú negatívne finančné dopady na občanov, pretože podľa vašej novely zákona o dôchodkovom starobnom sporení si ľudia už nebudú môcť vybrať, či chcú alebo nechcú byť v 2. pilieri. Vy ich tam povinne naženiete a potom z nich povinne budete sťahovať kožu v podobe poplatkov, ktoré, ako ste to teraz ukázali, nemáte problém kedykoľvek podľa toho, ako si to klientelisticky kto objedná, zvýšiť, alebo v podobe zavedenia nejakých poplatkov nových, ktoré dovtedy ešte neexistovali.
Áno, pán minister, mňa mrzí, že ste nepriniesli opäť brožúrku, ktorú ste sľúbili, že ju ukážete. My si veľmi dobre pamätáme všetky vaše vyjadrenia o tom, o koľké strašné peniaze a o koľké milióny pripravilo bývalé vedenie ministerstva práce štát, štátny rozpočet, eurofondy a podobne. Ja vám len musím pripomenúť opäť svoju naozaj úctivú a niekoľkokrát opakovanú prosbu, ktorú som opakovane tlmočil aj štátnej tajomníčke, dokonca aj pred médiami, prosím vás, podajte už tie trestné oznámenia, o ktorých pani štátna tajomníčka toľko rozprávala, podajte ich už na tých ľudí z bývalého vedenia ministerstva, ktorí tak strašne kradli a nakradli všetky tie peniaze, keď viedli rezort práce. Ale, prosím vás, nevyhovárajte sa neustále, pretože ak máte problémy s eurofondmi, tak ich máte kvôli tomu, čo tam stvárate už vyše roka vy, pán minister, a vaši ľudia. (Potlesk.)
A mňa ešte zaujíma, a tu by som bol skutočne rád, Ľudo, aj ty keby si príp. vo faktickej na mňa ešte zareagoval a odpovedal mi, keď si nám vysvetľoval, prečo teda musíš predložiť ten rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý sme od teba počuli k tomuto zákonu, lebo si vysvetlil, že skutočne tu ide o to, povedané odborným jazykom alebo odbornou argumentáciou, aby sa riešili veci, ktoré spôsobili problémy ľuďom, že ak naozaj sú tu problémy, teda ak sú tu veci, ktoré spôsobujú problémy ľuďom, teraz hovorím o tej novele č. 461/2003 Z. z., tak kedy ste, preboha, na tieto problémy prišli, ja som tu niekoľkokrát povedal aj v súvislosti so super hrubou mzdou, že nič nebránilo tomu, aby pán minister prišiel do parlamentu so samostatnou novelou č. 461/2003 Z. z. tak, ako to urobil vlani koncom roka, a mohli sme tu tak o tých veciach rokovať, kedy ste prišli na to, že sú tam veci, ktoré spôsobili problémy ľuďom, pričom ak ste na ne prišli, prečo ste to neurobili normálnym spôsobom a nepriniesli ste tú novelu zákona o sociálnom poistení, v ktorej by ste všetky tie veci, ktoré teda spôsobujú problémy ľuďom, vyriešili, prečo to nepredkladáte ako normálni ľudia samostatnou novelou tak, aby to bolo jasné, transparentné, zrozumiteľné, a to nielen pre nás ako zákonodarcov, ktorí o tom musíme rozhodovať, ale potom aj pre ľudí, ktorí sa podľa toho musia riadiť. Už dávno sme tieto veci, ktoré spôsobili ľuďom problémy, tieto konkrétne veci mohli mať tak vyriešené. Tá novela mohla byť v lete alebo po lete tu. Dnes mohla byť v druhom čítaní. A ak by sme sa vecne dohodli, že to sú fakt veci, ktoré spôsobujú problémy, mohli sme to spoločne podporiť.
Ja vám pripomínam, že my sme dokázali podporiť vládne návrhy alebo dokonca aj pozmeňujúce návrhy vládnych poslancov. Ale ak tvrdíte, že chcete riešiť problémy, ktoré boli spôsobené ľuďom, tak je to iba výhovorka, pretože ak tento problém ešte existuje dnes, po vyše roku existencie vašej vlády, tak je to iba vaša vina, že dnes máme nejaké problémy, ktoré tu nie sú riešené, je to výsledok vašej neschopnosti, vašej arogancie. A to vás charakterizuje počas celého obdobia vládnutia. Odmietate diskusiu s oponentmi. Je to výsledok vašej netransparentnosti, keď sa usilujete schovávať novelizácie zákonov pod iné, aby tí, ktorí sú pod tými novelizáciami podpísaní, to nezistili a nestihli urobiť proti tomu verejný tlak. Jednoducho, áno, ja verím, že aj tento pozmeňujúci návrh možno naozaj je zameraný na to, aby riešil niektoré veci, ktoré spôsobili problémy ľuďom. Ale to, že je to tak, a to, že to robíte takýmto katastrofálnym spôsobom, to je, bohužiaľ, výsledok toho, že nám tu vládne zlepenec nezodpovedných, populistických pravičiarov, neschopných seriózne riadiť štát.
Vážené kolegyne a kolegovia, musím vám povedať, že, bohužiaľ, takýto klientelizmus, akého sme teraz svedkami v prípade týchto dvoch sociálnych zákonov, je neoddeliteľnou súčasťou, ktorá charakterizuje prácu tejto vládnej koalície. Hovorím to práve v súvislosti so zákonom, o ktorom sa teraz rozprávame. Dovolím si vám totiž pripomenúť ešte raz, že tento zákon opustil tripartitné rokovania v inej podobe, než v akej ho napokon schválila vláda. A prečo? Pretože pán minister Mihál dostal tento list. (Ukázaný v ruke plénu.) Ten list podpísali šéfovia šiestich zväzov, z ktorých niektoré ani nie sú združené v žiadnej asociácii zamestnávateľských zväzov. A týchto šesť zväzov sa listom, napriek tomu, že ten zákon opustil tripartitu po nejakej dohode, na ktorej participovali aj zástupcovia oboch asociácií zamestnávateľských zväzov a združení, obrátilo na pána ministra. A požiadali ho, aby zmenil tam niektoré veci, ktoré im nevyhovujú. No a pán minister to, samozrejme, urobil, keďže títo ľudia ho o to požiadali a keďže títo ľudia predstavujú klientov súčasnej vlády. Áno, tento list a postup, ktorý po tomto liste zo strany pána ministra a potom celej vlády nasledoval, je jasným, konkrétnym dôkazom a konkrétnou ukážkou toho, ako funguje politický klientelizmus za tejto vlády v praxi, keď niečo sa transparentne vyrokuje, nejaký legislatívny návrh prejde riadnym transparentným legislatívnym procesom a potom príde nejaká skupinka, v tomto prípade je to niekoľko zopár konkrétnych zamestnávateľov, ktorá povie, že im sa to nepáči, napíšu list pánovi ministrovi a pán minister skáče tak, ako oni pískajú. A s ním tak skáče aj celá vláda. Áno, pán minister, môžete robiť opakovane jednu tlačovku za druhou, môžete hrať divadielko o tom, ako odhaľujete klientelizmus na svojom ministerstve, ale takéto konkrétne a jasné dôkazy klientelizmu vašej politickej praxe vašej vlády jednoducho zakryť nemôžete a ani poprieť nemôžete.
Vážené kolegyne a kolegovia, aj keď sa vráti ten rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý tu predniesol pán kolega Kaník, ešte do výboru, a teda tam sa pravdepodobne vytvorí nejaký priestor na možno aj trošku vecnú diskusiu, aj keď, úprimne povedané, vzhľadom na čas, aký tu zostáva, a spôsob, akým sa to má prerokovávať, mám o tom vážne pochybnosti, musím aj tu na tomto mieste povedať, že my máme výhrady a máme aj vecné výhrady voči tej novele, pretože napokon tá novela nie je žiadnou novinkou. Toto sú v podstate veci, ktoré sme už na výbore mali a ktoré boli zaradené do zákona, ktorým sa mala zaviesť super hrubá mzda. Ale my, napriek tomu, že sme schopní pochopiť zámer predkladateľov, si myslíme, že niektoré veci sú tu vyslovene zle napísané a budú mať iné dopady, než aké od nich očakávate, než o akých hovoríte. Po druhé, myslíme si, že tento návrh vám na ministerstve, vážení traja kolegovia, napísali zle, o čom napr. svedčí aj taká neformálna debata, ktorá ukázala, že zdôvodnenie k bodu 22 evidentne vôbec nie je zdôvodnenie k bodu 22. Myslíme si, že navyše niektoré veci tak, ako ste ich sem napísali, budú nevykonateľné v praxi, pokiaľ ide o fungovanie Sociálnej poisťovne.
A myslíme si, že toto všetko je dôsledkom práve toho, o čom hovorím. Jednoducho namiesto toho, aby ste pripravovali legislatívne zmeny serióznym a normálnym spôsobom, ktorý umožní každému, koho sa to týka, alebo každému, kto tomu rozumie, sa k tomu vyjadriť, upozorniť na súvislosti, upozorniť na možné chyby, tak nasilu cez vládnych poslancov meníte vládne návrhy zákonov takým spôsobom, že poslanecké pozmeňujúce návrhy sú napokon rozsiahlejšie, ako sú novely, ktoré nám vláda predkladá. A navyše poslaneckými návrhmi totálne meníte novelu, ktorú nám sem predloží vláda. Takýmto spôsobom ste postupovali pri viacerých zákonoch doteraz. A, bohužiaľ, takýmto spôsobom postupujete aj teraz.
Aj to, čo nám predkladajú kolegovia Kaník, Horváth a Blahová, v skutočnosti napísal niekto na ministerstve práce. A rukou na poslednú chvíľu tam rýchlo boli napísané tri mená poslancov, ktorí teda sú ochotní takýmto spôsobom fungovať, aby to mohlo byť predložené do druhého čítania pri prerokovávaní tohto návrhu zákona. A je mi úplne jasné, že pôvodne, však je to jasné, lebo to tak bolo aj na výbore, to malo byť ako pozmeňujúci návrh k úplne inému zákonu.
Vážené kolegyne a kolegovia, ja sa skutočne musím na záver ešte raz dôrazne ohradiť proti tejto praxi, ktorú tu zavádzate. A opakujem, ja som schopný akceptovať, že v nevyhnutných prípadoch, v ťažkých situáciách, v komplikovaných momentoch, ktoré môžu nastať z akýchkoľvek dôvodov, a napr. určite pád vlády takým dôvodom je, je nevyhnutné niektoré veci riešiť aj cez nepriame novely. Ale opakujem, nie je možné akceptovať, aby ste na jednej strane povedali verejnosti, občanom, že toto odkladáme nabok v čase, keď sú tu kamery a keď tu sedia novinári, a potom, keď tu už nikto nie je, aby ste prišli s vecami, ktoré z toho, čo ste odložili nabok, vytiahnete, pričom začnete to takýmto spôsobom cez nepriamu novelu tlačiť, tlačiť do nejakého úplne nesúvisiaceho zákona, navyše, keď ste nevytvorili dostatočný priestor na to, aby sa o tom diskutovalo, nehovoriac o tom, že skutočne my budeme hľadať ešte procedúru, myslím, pán kolega Senko to povedal.
Ľudo, ja naozaj celkom seriózne upozorňujem, že napriek úsiliu pána podpredsedu Horta si prečítal niekoľkokrát niečo iné, než je v písomnom vyhotovení toho pozmeňujúceho návrhu. A ja budem hľadať procedurálnu možnosť, buď aby si to musel prečítať ešte raz alebo aby sa o tom vôbec nehlasovalo, pretože to je porušenie rokovacieho poriadku, ak si čítal iný pozmeňujúci návrh, než aký máme v písomnej podobe rozmnožený a rozdaný poslancom.
Vážené kolegyne a kolegovia, na záver chcem podať aj procedurálny návrh v súlade s rokovacím poriadkom, resp. dva procedurálne návrhy. Ten prvý je, aby sme ten návrh zákona vrátili predkladateľovi na dopracovanie. A ak by nezískal podporu, tak navrhujem, aby aby Národná rada ďalej nepokračovala v rokovaní o tomto návrhu zákona. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2011 16:52 - 16:54 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. No, Ľudo, niežeby ma to prekvapilo. Ale ty si podvodník, ako tvoji ďalší dvaja kolegovia takisto sú podvodníci. Úprimne povedané, pri pani kolegyni Blahovej som si už zvykol na to, že ona funguje ako taký mopslík na gumičke a čo jej pán minister Mihál strčí do ruky, tak to ona poslušne predkladá a prečíta a podobne. Som prekvapený, že teda aj ďalší poslanci, navyše skúsení, navyše nie zo SaS, sa dostali do tej istej pozície.
No ale ja ti musím pripomenúť, že vy všetci ste súhlasili s tým, aby zákon, ja to poviem tak ľudovo, o super hrubej mzde táto Národná rada neprerokovávala, a to, čo si teraz čítal, je vyslovene vytrhnuté práve z toho zákona, ktorým sa o. i. mala zaviesť aj super hrubá mzda, resp. zo spoločnej správy, pretože toto sú pozmeňujúce návrhy, ktoré si na našom výbore osvojila pani poslankyňa Blahová a ktoré v poslednej chvíli pred rokovaním výboru rýchlo v ruke doniesol pán minister. A strčil to rýchlo, ako som už povedal, zvyčajne to tak býva, pani poslankyni Blahovej, aby to za neho predložila. Vy ste jednoducho partia podvodníkov (Potlesk.), ktorá sa tu tvárila, že vyhadzuje ten zákon mimo toho. A teraz sa usilujete podvodným spôsobom, tak ako ste celý ten balík noviel 112 zákonov pripravili, strčiť to do úplne iného zákona. Ale to by mi v zásade nevadilo. Ale by som bol schopný prežiť tú nepriamu novelu, ale vy jednoducho podvodným spôsobom sa tvárite, že ste zákon, ktorý mal zaviesť super hrubú mzdu, dali nabok a teraz sa z neho snažíte niektoré čiastky pretlačiť do úplne iného zákona. To je nielen neúcta k legislatívnemu procesu a k tomuto parlamentu, to je absolútny podvod, ktorý, je mi to úplne jasné, vymyslel pán minister Mihál. A vy ste sa mu teraz zapredali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2011 15:51 - 15:53 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja by som chcel doplniť, rozšíriť to, čo ste hovorili o tom personálnom zdecimovaní Národného inšpektorátu práce. A musím povedať, že teda skutočne tento zákon z tohto hľadiska vytvára takú ilúziu o tom, ako sa zlepší alebo zvýši výkonnosť Národného inšpektorátu práce. A za vrchol vytvárania ilúzie toho, že po schválení tejto novely sa niečo zlepší alebo sa tu zvýši efektívnosť, považujem návrh, aby časť inšpektorov, ktorí pracujú na cestách a kontrolujú dodržiavanie bezpečnostných predpisov, napr. v prípade šoférov kamiónov ap., odteraz chodila v uniformách. Doteraz používali také výrazné rozlíšenia, aby bola zabezpečená ich bezpečnosť na tých cestách. A podľa tohto zákona teda majú získať uniformy. Nuž ja myslím, že je to celkom slušný kšeft ešte teraz, kým táto vládna koalícia funguje a kým ministri za SaS sedia vo vláde, prihodiť niekomu takýto kšeft, aby sme dali vyrobiť nezmyselné uniformy. Ale skutočne neviem si predstaviť aký rozumný argument by mohol existovať, aby časť inšpektorov nosila uniformy. Argument, ktorý sme na to počuli na výbore, že to zvýši ich autoritu alebo nejaké pôsobenie, lebo sa objavia v uniformách, je skutočne úplne smiešny. Ak Národný inšpektorát práce nie je schopný svojim zamestnancom vybudovať autoritu, tak budovať ju tým, že ich oblečieme do úplne nových uniforiem, je jednoducho zavádzanie a vymýšľanie si. Ale opakujem, nepochybujem o tom, že tak ako v prípade napr. IP kariet rezort opäť prihrá niekomu celkom slušný kšeft.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2011 15:46 - 15:48 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
No, ďakujem pekne, Stano, za tvoje vystúpenie. Preto, lebo v podstate opäť si, tak ľudovo povedané, zabŕdol do tej problematiky, o ktorej som tak v krátkosti hovoril na záver svojej predošlej faktickej poznámky. Na margo toho, čo si hovoril, že čo to bude znamenať napríklad v školstve, čo sa týka verejného stravovania detí v školách, čo sa týka dotácií a fungovania, resp. financovania verejnej dopravy a podobne, ja musím opäť vysloviť neuveriteľný údiv nad tým, že v doložke vybraných vplyvov k tomuto zákonu sa uvádza, že táto legislatívna zmena nebude mať žiadne sociálne vplyvy, napríklad žiadne vplyvy na hospodárenie obyvateľstva alebo na sociálnu exklúziu. Ja si skutočne neviem predstaviť, ak by tomuto zákonu predchádzali naozaj seriózne prepočty a analýzy, ktoré by už vopred ukázali na tie negatívne dopady, ktoré si napríklad aj ty vo svojom vystúpení hovoril, ako by bolo možné označiť, čo sa týka dopadov tohoto zákona za zákon, ktorý nemá žiadne sociálne, žiadne dopady, pokiaľ ide o sociálne vplyvy, napríklad vplyvy na hospodárenie obyvateľstva alebo sociálnu exklúziu. Ak my dáme menej peňazí do škôl, ak my dáme menej peňazí do školských jedální, ak dáme menej peňazí na verejnú dopravu, je celkom isté, že to bude mať negatívne dopady alebo negatívne vplyvy na hospodárenie obyvateľstva a z tohto hľadiska jednoducho aj tá doložka vybraných vplyvov tak, ako ju tu máme, nás zavádza a klame. A ja si myslím opäť, že práve preto je dobré, že tu sedia, v tomto parlamente ľudia, ktorí sú priamo zo samosprávy, lebo nám môžu ukázať, že aj tie údaje k tomuto zákonu, ktoré nám vláda predložila, sú živé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.10.2011 15:19 - 15:21 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Nie, pán kolega Somogyi, ja som to, ten podiel štátu a samospráv na celkových daňových príjmoch spomínal ako jeden z kameňov, ak máme iste riešiť túto otázku systémovo, tak si myslím, že tu by sme mali začať, ale určite to, prosím, nechápte ako súhlas s tým daňovým mixom tak, ako ho navrhuje v tomto zákone ministerstvo. Ja, samozrejme, som nikoho nechcel kádrovať, a preto som ani nepovedal, o ktorého poslanca ide, vám to, samozrejme, potom súkromne povedať môžem, to nie je na tom nič zlé. To, čo som chcel tým ukázať je, že ľudia, ktorí sú v samosprávach, a myslím, že pán kolega Podmanický to povedal teraz v tej svojej reakcii, bez ohľadu na to, aké majú politické tričko oblečené oni alebo ich najbližší príbuzní, majú takmer identický názor na to, akým spôsobom by mal štát prerozdeľovať dane vybraté od ľudí medzi štát a samosprávu. A chcel som to povedať práve preto, lebo tu zo strany vašich kolegov znelo, že my si vlastne, že, že naši kolegovia zo SMER-u, ktorí sú zároveň starostami alebo primátormi tu vystupujú len preto, lebo bojujú sami za seba. Ja som tým chcel ukázať, že skutočne bojujú za všetkých starostov a primátorov, a v konečnom dôsledku bojujú za všetkých ľudí, pretože tí starostovia a primátori robia pre svojich obyvateľov, obyvateľov svojich obcí a miest bez ohľadu na to, akú stranu tí ľudia volia.
A ešte jednu poznámku na margo toho, čo hovoril pán kolega Petrák. Skutočne, ja musím povedať, že ja som, mňa veľmi zarazilo, keď som v dôvodovej správe v doložke vplyvov našiel, že tento návrh nebude mať žiadne sociálne vplyvy. No vzhľadom na to, čo pán Petrák spomínal, tak ja som hlboko presvedčený, že to bude mať dosť negatívne sociálne vplyvy, najmä pokiaľ ide o hospodárenie obyvateľstva.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.10.2011 14:54 - 15:11 hod.

Branislav Ondruš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážený pán minister, kolegyne a kolegovia, nielen samotný tento zákon, ale aj rozprava k nemu, ktorá prebieha v tomto pléne, ukazuje, že je len veľmi malý priestor na to, aby došlo k nejakej zhode medzi opozíciou a vládnou koalíciou, pokiaľ ide o tento návrh. A to jednoducho preto, lebo je úplne evidentné, že vychádzame z hodnotovo a filozoficky rozdielnych pozícií. Hovorím o tom v reakcii na rozpravu, ktorej sme teraz svedkami, a vystúpenia dvoch kolegov z radov vládnych poslancov, ktorí kritizovali, že za stranu SMER tu vystupujú predovšetkým ľudia, ktorí sú zároveň starostami alebo primátormi, alebo majú iné pozície v rámci samosprávy.
Zatiaľ čo my práve tento fakt vyzdvihujeme, zdôrazňujeme a považujeme za pozitívum, naopak, spomedzi vás, dvaja kolegovia toto kritizovali a považujú práve za negatívum. A mám pocit, že toto je taká ilustrácia toho, z akých pozícií vychádzate pri príprave aj tejto legislatívy vy a z akých pozícií vychádzame my.
My sa domnievame, že je dobre, ak vystupujú k takýmto návrhom práve tí ľudia, ktorí najviac poznajú problematiku, ktorí s ňou najviac pracujú, ktorí sú s ňou najviac konfrontovaní v praxi a práve preto môžu využiť konkrétne praktické skúsenosti zo života, zo svojho pôsobenia a cez tieto, alebo vďaka týmto skúsenostiam potom hodnotiť pozitíva a negatíva predkladaných návrhov.
Z toho dôvodu ja sa aj na tomto mieste chcem opäť prihlásiť k tomu, aby sme nikdy sa neusilovali obmedzovať výkon poslaneckého mandátu v Národnej rade vo vzťahu k výkonu poslaneckého mandátu v samospráve. Ja fakt, že medzi nami sedia aj starostovia, primátori, že medzi nami sedí župan, považujem za prínos pre každú našu debatu, a to aj pre tú, ktorú máme teraz na stole.
Vážené kolegyne a kolegovia, zároveň sa domnievam, že práve množstvo vystúpení zástupcov samospráv v tejto rozprave dokazuje to, že príprave tohto zákona nepredchádzala dôkladná debata a skutočne celospoločenská debata a tá je nevyhnutná, pretože či sa nám to páči, alebo nie, či už sme, alebo nie sme zástupcovia samosprávy, každý z nás má so samosprávou nejaké skúsenosti, každý z nás je klientom samosprávy, pretože nikto z nás nemôže žiť mimo dosahu samosprávnych orgánov a ich rozhodnutí. Z tohto dôvodu v skutočnosti každý jeden z nás je, alebo bude nejakým spôsobom v prípade prijatia tohto zákona zasiahnutý a, bohužiaľ, z toho, čo sme počuli predovšetkým od starostov a primátorov, ten zásah bude negatívny.
Vážené kolegyne a kolegovia, v prvom rade by som chcel, pokiaľ ide o samosprávy, vyvrátiť alebo, áno, vyvrátiť jeden ako argument, ktorý sa tu stále používa, a to, že ak je štát postavený do situácie, že musí šetriť, tak aj samosprávy by sa mali naučiť šetriť.
Moja skúsenosť, keďže až do decembra minulého roka som sám bol poslancom mestského zastupiteľstva, hovorí, že dokonca aj v čase, kedy samosprávy na tom finančne neboli až tak zle, boli na tom stále horšie ako štát, a aj v tom čase boli nútené šetriť. Áno, na jednej strane tu boli aj rozvojové projekty, pretože úlohou samospráv nie je len udržiavať, ale aj modernizovať a rozvíjať obce, mestá alebo kraje. Na druhej strane, aj v tej, aj v tom čase hojnosti, ak to tak môžem nazvať, boli samosprávy konfrontované s tvrdou realitou. Ani v tom čase na mnohé, na výkon mnohých tzv. kompetencií, v skutočnosti ale povinností, pretože slovo kompetencia má svoj slovenský, svoju slovenskú obdobu v slove právomoc a musím povedať, že z tohto hľadiska naozaj nejde ani tak o právomoci, ako skôr o povinnosti samospráv. Tak aj v čase hojnosti, mnoho z týchto povinností si samosprávy boli schopné vykonávať iba obmedzene alebo nie v takej miere, v akej by si to predstavovali občania. To je dôsledok fiškálnej decentralizácie, ktorá bola vykonaná v neprospech samospráv, v neprospech obcí a miest, hoci je pravda, že v istom čase, keď príjmy rástli aj štátu aj samosprávam, nebol tento fakt tak vypuklý a nebol tak viditeľný, ako ho vidieť dnes.
Iba by som sa opakoval, keby som teraz hovoril o tom, čo hovoril vo svojom vystúpení pán poslanec Petrák, keď spomínal, akým spôsobom sa presúvali kompetencie alebo teda, ako ja hovorím, povinnosti na samosprávy bez adekvátneho finančného plnenia, takže to už opakovať nebudem. Ale musím zdôrazniť, že ak by sme naozaj mali vstúpiť do systémového riešenia alebo ak by sme, naozaj sme mali hľadať systémové riešenie, ktoré vychádza nielen z európskej tradície, ale aj zo skúseností, aké máme v rámci Európskej únie, museli by sme vstúpiť do prerozdeľovania daní medzi samosprávami a štátom oveľa výraznejšie, ako sme to urobili kedykoľvek doteraz.
Problémom alebo len jedným z problémov je, akým spôsobom bude vyskladaný daňový príjem obcí a miest a samosprávnych krajov. Druhým problémom je vôbec celkový podiel príjmov samospráv na tom, čo štát vyberie na daniach. A v tomto smere, ak by sme mali ísť na európsky štandard, museli by sme podiel príjmov samospráv na daniach takmer zdvojnásobiť, v podstate zdvojnásobiť. To sú len, to sú len stotiny percenta, pod ktoré by to išlo, ako pod 50 percent. Približne 13 percent dnes je podiel, podiel na daniach, pokiaľ ide o samosprávy, približne 25 percent je podiel na daniach zo strany samospráv v Európskej únii. To je, to je teda naozaj bezmála dvojnásobok a už aj toto porovnanie nám celkom jasne ukazuje, že v skutočnosti, ak sa už bavíme o prerozdeľovaní daňových výnosov medzi štátom a samosprávou, tak my sme ďaleko za tým, čo, ako je finančne stabilizovaná samospráva v rámci Európskej únie.
Takisto, čiastočne o tom hovoril alebo do značnej miery o tom hovoril aj pán poslanec Petrák, aby sme sa museli vrátiť oveľa podrobnejšie k výkonu jednotlivých právomocí, kompetencií alebo povinností samospráv a porovnávať ich s tým, ako boli finančne zabezpečované v čase, keď ich mal na starosti štát. Nehovoriac o tom, že mnohé zodpovednosti, ktoré boli prenesené zo štátu na samosprávy, boli prenášané už v tom čase ako deficitné. A teraz nehovorím len samoz..., len teda o samotnom roku 2002 alebo 2001, keď sa tieto veci rozhodovali, ale aj o období, ktoré nasledovalo potom. A nikdy nepre..., nikdy neboli tieto kompetencie presunuté naozaj s dostatočným finančným plnením, pretože aj keď by bol, aj keď sa stalo, že podľa prepočtov z hľadiska rozpočtu boli presunuté príslušné zdroje s tou príslušnou kompetenciou, vždy išlo o kompetencie, ktoré už v tom čase štát nedostatočne financoval, a teda ako deficitné ich automaticky prenášal aj na samosprávy.
Musím povedať, že faktom, ktorý dokazuje, alebo údajom, ktorý dokazuje o tom, že príprave tohto zákona nepredchádzala seriózna analýza a už vôbec nie seriózna a dostatočne hlboká diskusia, je aj skutočnosť, že napríklad predstavitelia samosprávnych krajov sa iba krátko po nástupe novej vlády stretli s pani premiérkou Radičovou, potom už takéto oficiálne pracovné stretnutie nemali. S pánom ministrom financií sa tak isto na takomto oficiálnom pracovnom stretnutí stretli raz. A komunikácia, komunikácia povedzme len so štátnym tajomníkom alebo dokonca s nižšími úradníkmi na ministerstve, takú nemožno považovať za serióznu diskusiu a za seriózny spôsob komunikácie medzi vládou a najvyššími predstaviteľmi samosprávnych krajov.
Napokon, v súvislosti s tými číslami, o ktorých sa tu hovorí, mi dovoľte ešte jeden dôležitý údaj. My tu, my tu rozprávame o daniach, o akomsi toku daní zo strany štátu k, smerom k samosprávam. Čiže štát vyberá daň z príjmu fyzických osôb a potom ju prerozdeľuje smerom k samosprávam, v tom terajšom mixe teda alebo v tom terajšom nastavení je to 94 percent z tej vybranej dane. Ale treba povedať, že my máme nastavené, nastavené dane aj tak, že putujú dane aj zo strany samospráv k štátu. A ak teda máme hovoriť o tom, v akej finančnej kondícii sú dnes samosprávy a akým spôsobom by sme mali pomôcť samosprávam vykonávať tie činnosti, ktoré im patria, tak by sme mali hovoriť aj o možných riešeniach na strane týchto daní. Ja mám na mysli napríklad daň z predaja nájmu majetku. To je daň, ktorú, ktorú vyberá štát od, od obcí a miest, ktorú zarábajú obce a mestá potom pre štát a z ktorej priamo, teda z tejto dane, na nej nemajú žiadne podiely, a nie sú to malé peniaze. Napríklad, keď pán Stromček tu spomínal Bratislavu, myslím, že aj pán Kažimír spomínal Bratislavu, tak napríklad v prípade Bratislavy by to trojpercentné navýšenie príjmov, ako podiel na dani z príjmu fyzických osôb, malo predstavovať približne 2,5 mil. eur, ale objem peňazí, ktoré podľa plánu predaja a prenájmu svojho majetku Bratislava odvedie štátu v podobe tejto dane, sú až 4 mil. eur, čiže vidíte, že napríklad len na tejto dani odvedie mesto štátu viac, než, než získa na tom novom, tzv. daňovom mixe.
Napokon, vážené kolegyne a kolegovia, dovoľte mi, ešte krátko nadviazať na to, čo pán kolega, pán kolega Stromček tu hovoril, pokiaľ ide, o vlastne takom tom prístupe k samosprávam a myslím, že aj viacerí kolegovia to spomenuli. My sa nemôžeme ubrániť dojmu, a to súvisí aj s tým, čo tu zaznelo, koľko starostov a primátorov sedí v týchto ľaviciach, ktoré obsadzuje poslanecký klub strany SMER a koľko v laviciach, ktoré obsadzujú strany vládnej koalície, nemôžeme sa ubrániť hlbokému presvedčeniu, že tento návrh nie je len návrh čisto ekonomický, nie je len návrh čisto daňový, ale má aj svoju významnú politickú dimenziu. A tá dimenzia, ako som povedal, sa ukazuje aj v tejto snemovni a vyplýva jednoducho z toho, že nie je náhoda, že práve v poslaneckom klube strany SMER - sociálna demokracia sedí toľko priamo volených zástupcov samosprávnych orgánov. Vyplýva to okrem iného aj z toho, akú silu má naša strana v samospráve. Vyplýva to z toho, že ak by sme brali do úvahy jednotlivé politické strany, je to práve SMER, ktorý je najsilnejšou stranou v samosprávach, ktorý má najviac obsadených miest starostov a primátorov, ktorý má obsadených najviac miest županov, predsedov samosprávnych krajov.
A toto je fakt, ktorý nemožno nebrať do úvahy, ak diskutujeme o tomto návrhu a my sme jednoznačne presvedčení o tom, že toto je politická dimenzia, dimenzia tohto návrhu. Som presvedčený o tom, že ak by strany vládnej koalície mali podobné alebo takéto zastúpenie v samosprávach, správali by sa voči samosprávam iným spôsobom, než sa správajú teraz. K tomuto presvedčeniu ma vedie fakt, že tie útoky na samosprávy, obmedzovanie samospráv, útoky, dehonestácia starostov a primátorov, o tom tak isto hovorili moji kolegovia, sú stále prítomnou súčasťou politiky tejto vládnej koalície. Neprejavuje sa to len v tomto jednom zákone, ale prejavuje sa, prejavilo sa to v mnohých, viacerých legislatívnych návrhoch, ktoré sme za ten uplynulý rok a štvrť v tejto snemovni prediskutovávali. A skutočne, spoločným menovateľom viacerých legislatívnych návrhov, či už to boli legislatívne návrhy, s ktorými prišli samotní poslanci alebo s ktorými prišla vláda, bolo to, že sa tu útočí na samosprávy. Áno, na samosprávy, voči ktorým má vláda takýto prístup aj preto, lebo v nich dominuje strana SMER a toto je tiež spôsob, akým útočiť na stranu SMER - sociálna demokracia, akým jej podrážať nohy, akým robiť pokusy, aby sa zhoršila jej pozícia na verejnosti.
Hovorím o tom preto, lebo toto považujem za mimoriadne zákerné. V konečnom dôsledku totižto na takúto politiku nedopláca strana, nech je, nech by išlo o ktorúkoľvek stranu, ale doplácajú ľudia, ktorí v samospráve žijú, doplácajú aj vaši voliči, ktorí sú takisto odkázaní na tie rôzne služby, na to, na činnosť, na rozhodovanie, na výkon právomocí alebo povinností, ktoré má samospráva v rukách. A tak, ak aj máte pocit, že politicky útočíte a likvidujete SMER, tak v skutočnosti tým ubližujete len, aj svojim vlastným voličom.
A o tom, o tomto mojom alebo v tomto mojom presvedčení, musím povedať, ma utvrdzujú aj moje stretnutia, moje stretnutia so starostami a primátormi po celom Slovensku, a keby som chcel byť veľmi osobný, tak by som mohol porozprávať stretnutie s jedným starostom, ktorého syn sedí v tejto časti našej snemovne a ktorý mi takisto rozprával veľmi kriticky svoj pohľad na to, akým spôsobom vy, vážení kolegovia a kolegyne, tu vystupujete a prezentujete návrhy vo vzťahu k samosprávam.
Takže na záver mi dovoľte teda vás vyzvať, aby sme nepokračovali v takejto politike voči samosprávam, aby sme ďalej už neprezentovali návrhy, ktoré sú namierené proti samosprávam, pretože v konečnom dôsledku ohrozujú občanov. Ja musím povedať, že to cítim aj v oblasti, ktorej sa prioritne venujem, to je oblasť sociálnych vecí a konkrétne oblasť sociálnych služieb, čo je významná súčasť právomocí alebo povinností samospráv. Musím povedať, že aj tam cítim neustálu chuť útočiť, dehonestovať samosprávy, to, ako samosprávy vykonávajú povinnosti v oblasti sociálnych služieb, a dokonca aj akési reformné, ale reformné zmeny, ktoré sú navrhované zo strany vlády v tejto oblasti, zase mali akoby len za cieľ zobrať nejaké peniaze samosprávam a zhoršiť im pozíciu, zhoršiť im situáciu. Ale opakujem, opäť by aj na tieto návrhy len doplácali občania.
A práve z tohto dôvodu, ja si nesmierne vážim, že tu môžeme počuť názory ľudí, ktorých sa to priamo dotýka, názory ľudí, ktorí s tým majú priame skúsenosti a vás chcem, vážené kolegyne a kolegovia, vyzvať, aby ste aj pri prerokovávaní tohto návrhu mali otvorené hlavy, otvorené mysle a pokúšali sa racionálne zhodnotiť argumenty, ktoré tu počúvate a ktoré dokazujú celkom jednoznačne, že tento návrh zákona bude mať mimoriadne negatívne dopady na fungovanie samospráv, a teda na každého jedného občana Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2011 16:42 - 16:43 hod.

Branislav Ondruš
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Osuský, ja vám chcem veľmi pekne poďakovať za to, čo ste povedali, konkrétne za jednu vetu a pevne verím, že po tom, čo ste sa preklamali do tohto parlamentu, tak aspoň túto jednu vetu dodržíte. Ja vám pekne ďakujem, že toto bolo vaše vystúpenie na rozlúčku. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.9.2011 18:35 - 18:35 hod.

Branislav Ondruš
Spokojne môžeme všetci za, je to bezbolestné naozaj. Berieme na vedomie...
Skryt prepis
 

14.9.2011 18:35 - 18:35 hod.

Branislav Ondruš
Ďakujem pekne. Pán podpredseda v rozprave vystúpila jedna poslankyňa a jeden poslanec, nepadol žiaden procedurálny návrh, ani alternatívny návrh uznesenia, takže, prosím, dajte hlasovať o návrhu uznesenia tak, ako je uvedený v prílohe k správe o prerokovaní.
Skryt prepis