Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2011 o 13:23 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.7.2011 15:06 - 15:08 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Kolega Galbavý celkom reálne doložil výsledky prieskumov, ktoré sú celkom očakávateľné, a dávali by najavo, že tí, ktorí kráčajú s týmito prieskumami, sú populisti a chcú ísť s väčšinou. Musím povedať, že je to vždy tak, keď sa pýtaš ľudí na pekuniárne záležitosti, každý nerád púšťa groš. Flámi nie sú veľmi ochotní naďalej púšťať groš v prospech Valónov v Belgicku, ale historický pohľad nám hovorí, že niekedy sa od čisto pekuniárnej veci vlastne odvinie obrovská revolučná zmena. Typickou ukážkou takejto udalosti bola Boston Tea Party, keď išlo "presne vzaté" o platenie daní krajine za morom, ktoré sa nepáčilo osadníkom. Jeho výsledkom bol vznik prvej nie na gilotíne postavenej demokracie vo svete a odvinulo sa od toho mnohé. Ak tu zaznievali veľmi pekné a vo veľkých odsekoch schváliteľné úvahy o filozofii dnešného stavu Európy, tak ja mám na rozdiel od toho, kto ich predkladal a od stanoviska, nakoniec aj Tomášovho, ten pocit, že niekedy príde k bodu zlomu. Keď aj tak banálna vec, ako požičanie prachov, môže znamenať zmenu v postojoch, návrat k zodpovednosti, návrat k niečomu, čo sme stratili a čo nás ohrozuje oveľa viac ako znížený predaj Volkswagenov a Škôd. Myslím si, že toto môže byť tento moment.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 14:14 - 14:16 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Zaznelo to tu ako vlastne bilancia toho, kam sme došli. A ja musím povedať, že grécka katarzia, ktorou tradične končieva dráma, je nielen gréckou katarziou, ale je aj zábleskom slovenskej katarzie. Nepochybne bude dramatickou katarziou katarzia talianska a španielska, ale Európa došla do štádia, ak hovorím len o Európe, kde katarziu potrebuje. A ak spievali kedysi The Beatles "With a Little Help from My Friends", tak to, samozrejme, možné je. Problém je ale v tom, že veľká väčšina friends je "v rejži", ako hovoria Česi. A všetci sme sa do nej dostali bez toho, aby tu bola krajná historická nevyhnutnosť. Dostali sme sa tam preto, lebo sme proste míňali viac, než na čo sme mali. A teraz to, čo zažíva Európa, je, a zas si to požičiam kdesi u susedov, Götterdämmerung, súmrak bohov. My sme boli blahobytní bohovia sveta, už to hovorím aj o nás s plným vedomím. A to, čo môže nasledovať, je skutočne katarzia. A katarzia v bode, kam sme prišli, nemôže byť bezbolestná, nemôžeme očakávať, že to po nej bude také ako v časoch blahobytu. Možno to bude ťažšie, ale na Slovensku platí, a to by sme mali mať na štandarde prezidenta republiky, kde by malo byť napísané: „Pomôž si, človeče, aj Boh ti pomôže.“ Začnime od seba a prestaňme stále uvažovať o perspektívnom otŕčaní dlaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 13:55 - 13:56 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Alegória s tou pôžičkou, povedzme, s tou hypotékou dnes je presne trefná. Som hlboko presvedčený, že zodpovední ľudia, a Slovensko, myslím, má takýchto občanov, si uvedomujú, do čoho idú. A považujú za normálnu ľudskú povinnosť tú pôžičku splácať, aby ich deti a oni mali, povedzme, strechu nad hlavou. Presne o tomto to je. A to sú ľudia, ktorí nie sú bohatí, ktorí si musia zobrať pôžičku, aby mali strechu nad hlavou pre svoju novú rodinu. A presne títo si to uvedomujú a splácajú ju. Ja ale hovorím, povedané alegoricky, o tej časti sveta, ktorá teoreticky, a povedzme si otvorene, v porovnaní so svojimi predkami nie tak dávnymi, žije v palácoch a žije z kaviáru, lebo tých 5 % najbohatších obyvateľov zemegule žije relatívne "z kaviáru", v porovnaní s ostatnými a napriek tomu si ešte berie na ten kaviár, ďalší kaviár, pôžičku. A to je niečo, čomu chcem celou svojou ďalšou činnosťou čeliť, pretože si myslím, že ak existujú konzervatívne hodnoty, ku ktorým stojí za to vrátiť sa, tak je to sloboda a zodpovednosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.7.2011 13:41 - 13:53 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, ctená statočná zvyšková snemovňa, ku cti Aduša Domanického, aby som začal in medias res, treba povedať, že nad tou rodinnou hrobkou a jaseňmi sa mu v kútiku oka zaleskla slza, lebo nahliadol, a ja sa hlboko domnievam, že existuje v Grécku mnoho ľudí, ktorí nahliadli, ktorí nahliadli, že to zrejme ďalej nepôjde.
Dvadsaťtisíc ľudí v milióny obyvateľov rátajúcich Aténach, tak ako som ich videl, boli grázli. To neboli v zásade grécki občania, keď ste ich videli, to boli to, na čo existuje sumárny nemecký pojem "Chaoten". Nerobím si ilúzie o tom, že toto je celá tvár Grécka. Fungovanie prímorských stredísk ukazuje, že existujú Gréci, ktorí vedia, že treba pracovať, aby sme sa odniekadiaľ vyhrabali. A ja ak budem teraz hovoriť o tom, čo si myslím v širšom kontexte o takýchto krokoch, aké sa zdajú byť nevyhnutné, je to teda niečím, čo bude možno hlasom Jóbovým, pretože to, o čom budem hovoriť, sa týka nielen Grécka, nielen eurozóny, nielen Európskej únie, ale všetkých najbohatších, najblahobytnejších, najpožívačnejších a egoistických krajín sveta.
To, o čom hovorím, sa v zásade asi netýka, no pripusťme, Bhutánu. A netýka sa to možno ani Madagaskaru. Týka sa to nás, ktorí žijeme bohatšie a lepšie ako 90 % ľudstva. O čom hovorím? Hovorím o tom, že keď po druhej svetovej vojne sa rozpadalo Britské impérium, tak Londýn poriadal olympijské hry. Nikto iný sa nenašiel, kto bol ochotný ich zorganizovať, ale kolíska športu napriek všetkému sa na to podujala, počas lístkového systému, keď víťazná veľmoc, impérium malo potraviny, odevy a uhlie na prídel.
Nemci začínali v roku nula. A tešili sa, keď mali strechu nad hlavou, ktorá nebola deravá od bômb. Začínali budovať. Začínali, samozrejme, s absolútne utiahnutým opaskom. A úplne jasne chápali, že rodinný volkswageník je snom budúcnosti, na ktorý budeme musieť dlho šetriť. Zhodou okolností na opačnej strane ostnatého drôtu, v raji slobody komunistickom, po vojne a v ďalších dekádach tak uvažovali všetci normálne rozmýšľajúci ľudia. Zaväzovali sa splatiť družstevný byt, kúpiť si trabanta, wartburga, embéčku, proste celkom rozumne a jednoducho ľudsky, tak ako ten Ondráš Tráva, ktorý sa za "desiatku" veľa nabehá, než ju zarobí. Chápali, že na to, čo chcú mať, najprv musia zarobiť. Čo sa ale, žiaľbohu, postupne stalo? Blahobyt rástol. A miesto toho, aby sme všetci uvažovali v rozmere radosti z pokroku, z rastu nášho blahobytu, z toho, že na dovolenku sa dalo ísť u nás aj k Balatonu a u nich do Lignana, postupne sme chceli stále viac, aj keď my sme sa pridali do toho vlaku ako jedni z posledných a u nás by to bolo ešte oveľa pochopiteľnejšie. Ale oni, a teraz hovorím o nich, aj my, teda my všetci, ktorí nežijeme z dolára na deň, ani z dvoch dolárov na deň, ktorí máme národný produkt neporovnateľný s drvivou väčšinou obyvateľov tejto zemegule, sme boli takí, že odrazu sa nám málilo a chceli sme stále viac. A už to tu dnes zaznelo. Pochopili to aj politici, ktorí v prvej polovici dvadsiateho storočia nemuseli stavať ťažiskovo svoje boje o hlasy na sľubovaní viac, ako sa dalo dať. To sa pre nich dnes, naopak, stalo základným kameňom. A v tomto zmysle, teda že sľubujem ľudu viac, ako mu môžem čestne dať, pretože viem viac ako ten ľud, a v tom má kolega Jarjabek pravdu, je možné, že všetci Gréci celkom nevedeli, ako to v skutočnosti je, ale to, že mnohí neplatili dane, to nebolo z čistej nevedomosti, že teda tomu ľudu sľubujeme viac, než na čo máme, sa stalo normou. Veľký "bundeskanzler zjednotiteľ", ktorého si môžeme za mnohé vážiť, Helmut Kohl, pri všetkom, čo dokázal, nedokázal rázne a jasne, samozrejme, v konkurencii so svojou opozíciou, povedať Nemcom, že tvoria dlh. Oni, pracovití, začínali od piky, z úplnej nuly alebo ešte z mínusu, sa odrazu dostali do štádia, že chceli počuť, že majú najviac, ako majú. To isté platí i pre národy oveľa menej pracovité, oveľa menej výkonné a oveľa menej, by som povedal, navyknuté odviesť výkon a nepoddať sa.
Slováci boli vždy pracovití a vedeli, že keď odišli do pensylvánskych baní a doma ich čakala žena s pribúdajúcimi deťmi, ktoré jej pribúdali vždy po ich krátkom návrate, tak aby prikúpili roľu alebo kravu, museli na to zarobiť. Neexistoval Medzinárodný menový fond, neexistovala žiadna záruka, že niekto sa za tú moju roľu zaručí. Musel si ju odpracovať a zaplatiť. Z tohto sme odišli.
Kolega Jarjabek hovoril, že pre niektorých zajtra znamená včera. Ja by som bol v tomto zmysle šťastný, keby pre bohatý a zblahobytneno bruchatý svet sa vrátili tieto časy, aby sme vedeli, že môžeme minúť to, na čo máme. A preto som jeden zo signátorov tohto materiálu. A preto budem zaručene hlasovať proti akémukoľvek eurovalu a akémukoľvek fondu, ktorý, a povedzme si čestne, nie je založený pre nič iné ako pre sanáciu gamblerov, pretože svet žil bez toho, aby takéto fondy existovali, pretože každý vedel, že „strecke dich nach der Decke“ (Vystieraj sa tak, akú dlhú deku alebo prikrývku máš.). Len my sme posledných štyridsať rokov prešli do obdobia, že sme sa cítili priam absolútne oprávnení vystierať sa "nad plán". A v tomto zmysle sú všetky ďalšie fondy stabilizačné len riešením toho, že každá európska krajina až na hádam úplné výnimky, a to zďaleka nie tie, ktoré mali od Boha najviac územia, zdrojov a všetkého, to znamená, často malé krajiny majú výrazné vnútorné dlhy. Majú ich Spojené štáty, má ich Japonsko. Bol som v Japonsku a bývalý minister sociálnych vecí mi povedal, že dôchodky stoja Japonsko každý mesiac, každý deň a každý rok presne dvojnásobok toho, na čo v skutočnosti to Japonsko má. A je to krajina dlhovekých ľudí. To znamená, všetci, i tí, na ktorých sme roky hľadeli ako na ekonomicky prosperitný vzor, majú dneska neuveriteľné dlhy, ktoré by v časoch minulých neboli možné, ak by sa historicky nejednalo o krajiny, ktoré absolvovali ťažkú záchrannú vojnu. Áno, Briti si požičiavali u svojich bratov spoza oceánu „lend and lease“ a mali po vojne obrovské dlhy, ale boli to dlhy celkom odôvodniteľné tým, že prežili ako jediná krajina, ktorá rok a pol sama odolávala neuveriteľne silnému nemeckému fašizmu. Všetci v Európe vtedy buď boli pod čižmou alebo uzatvárali dohody (Ribbentrop – Molotov). To znamená, že tam to bolo zdôvodnené, krajina musí ísť do dlhov, ak ide o prežitie. Pravda ale je, že Európa od šesťdesiatych rokov nepotrebovala "prežívať", Európa začala bojovať o druhé auto v rodine, začala bojovať o dovolenku na ostrovoch Seychely, začala žiadať viac a viac a nepripustila si, že na to nemá.
Počas tohto prejavu, a to nemám z vlastnej hlavy, ale z jedného krásneho fejtónu z Frankfurter Allgemeine, kde autor napísavší článok nás asi každý dvadsiaty riadok informoval o tom, o koľko, kým sme sa dočítali do tohto riadku, stúpol dlh Nemecka. Počas môjho prejavu, ktorý tu mám, stúpli dlhy európskych krajín vrátane Nemecka o tisíce a tisíce eur. Tak sme si navykli žiť. A tak sa teraz snažíme, absolútne smiešne, a bola tu reč o nosení vody v riečici, si vymýšľať ochranné mechanizmy, ktoré nás majú chrániť pred "následkom" seba samých.
My sme možno ľudia včerajška, ale hlásim sa, napriek tomu, že niekde by som s ním iste polemizoval, k Ľudovítovi Štúrovi, už som to tu povedal: „Viacej tvoriť, menej troviť.“ Bohatý civilizovaný svet desaťročia oveľa viacej trovil, ako tvoril. Je to hanba, je to zlyhanie a čokoľvek, čo môže byť zástenou, paravánom, aby to mohlo pokračovať, nikdy nezíska moju podporu. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 13:23 - 13:35 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Musím povedať, že každému, kto si ctí pokladnicu našej civilizácie, nemôže byť apriórne vzdialený, jemne poviem, helenofilský alebo filhelénsky tón úvodu prejavu kolegu Jarjabka. Áno, Gréci nám dali veľa, Aischyla, Sofokla, divadlo v Epidaure, s fantastickou akustikou po tisícoch rokov. Dali nám teda grécku drámu a dali nám ju teraz v repríze. Samozrejme, dali ju hlavne sebe. Ale musím povedať, že to, o čom tá dráma je, sa dá zredukovať z výšin Aischylových na slovenský kritický realizmus, ktorý mám tak rád. A vlastne sa to dá zredukovať na príbeh snaživého a príčinlivého Ondráša Trávu z Kamenian a jeho "desiatky" zálohu a na jeho protihráča Aduša Domanického. A to, o čo teraz ide, je to, či báčik z Chochoľova umrie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.7.2011 13:12 - 13:14 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Aj keby sa dalo vo vystúpení pána poslanca Maďariča polemizovať s mnohým, dovolím si upriamiť svoju odpoveď len na tú tému zavedenia výučby anglického jazyka ako prvého, pretože som sa v tejto veci pomerne angažoval. Áno, aj mňa nemenovaný reprezentant krajiny, ktorého môžem považovať hádam takmer za osobného priateľa, oslovil. A k tomu musím povedať jedno, neviem, či podobne pooslovovali zástupcovia tejto krajiny všetky iné krajiny, ktoré zaviedli povinnú angličtinu, ale ja som zástupcovi tejto krajiny povedal, že keď sme vstúpili do Európskej únie, tak existovali krajiny, ktoré na nás uvalili maximálne možné embargo pracovného trhu. Napočudovanie sa jednalo i o jeho krajinu a napočudovanie sa jednalo i v ďalšom prípade o krajinu, ktorá používa ako jazyk ten, ktorý nám kolega Maďarič uviedol ak príklad. Ja si myslím, že nikto nikoho v tomto prípade netrestá. Tá angličtina má úplne iné rácio. Ale ak hovoríme o potrebe trhu, tak možno by pozícii jazyka, ktoré oprávnene obhajoval, prispel menej egoistický, menej zbabelý a otvorenejší prístup. A ku cti Spojeného kráľovstva a Írska musím povedať, že tieto krajiny zhodou okolností boli tie, ktoré slovenských záujemcov nijako nelimitovali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2011 15:21 - 15:23 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Keby si niekto vypočul úvod, ktorý ste povedali, pán poslanec Ondruš, o tom ako ste sa všestranne starali a čo ste všetko urobili, tak by sa jeden mohol diviť, čo vlastne tie sestry po tých štyroch vynikajúcich rokoch ešte chcú. Pravda je, že ich môžeme absolútne plne chápať.
A argument, ktorý ste uviedli, ako ste im zlepšili situáciu v priamo riadených inštitúciách. Samozrejme, treba v zátvorke uviesť, že to sú presne tie, ktoré vytvárajú miliardové dlhy, to sú presne tie, ktoré na to nemajú za daného stavu. Takže je veľmi lacné gesto pochváliť sa úpravou tam, kde to vedie k dlhom, ktoré niekto potom musí splácať.
Pokiaľ ide o nočné služby vo veku nad 50 rokov, samozrejme, tie sestry budú pracovať, aby živili svoje deti. Samozrejme,túto istú otázku by mohli postaviť aj lekárky vo veku nad 50 rokov. A mohlo by to otriasť mnohým odborom, keby aj tie využili takúto možnosť. Sú to rovnako ženy, majú rovnako rodiny a deti a tiež nočná služba nie je pre ne prechádzkou.
Pokiaľ ide o tie argumenty o lôžkach vo Viedni, vytrhnuté z kontextu, a z jedného omylu, chcem povedať úplne jedno dôležité na záver, že totižto by bolo dobré pozrieť sa, aký bol za dvadsať rokov národný dôchodok Rakúska, koľko sa odviedlo na odvodoch do zdravotnej poisťovne v Rakúsku na jedného občana, a potom sa môžeme začať zamýšľať nad tým, čo môžeme hovoriť komparatívne. Jednoducho táto krajina nie je Rakúskom, nemá jeho rozpočtové možnosti. Ale nároky, ktoré vznikajú a sú takto demagogicky položené, sú, samozrejme, absolútne nereálne. Ľudské práva a právo na zdravie majú aj Bangladéši. Ale som hlboko presvedčený, že je tam naplnené oveľa horšie ako u nás a u nás je naplnené horšie ako vo Švajčiarsku. To ale nie je dôsledok len... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2011 16:55 - 16:57 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Samozrejme, pokiaľ ide o vysielanie Lampa, budú tí, ktorí ju budú zúrivo napádať, budú tí, ktorí ju budú brániť, k tým druhým sa rátam. A musím povedať, že Lampa prináša pohľady na celú škálu diania od fyziky cez teológiu cez vývoj na poli zločinnosti až po povedzme kauzu Cervanová.
Musím povedať, že je veľmi jednoduché z pozície zaujatého ju buď brániť, alebo likvidovať. Hovoriť o vyváženosti, keď sú pozvaní hostia, ktorí neprídu, to tu už bolo. Pamätám sa na mediálnu radu, ktorá išla, myslím, trestať Slovenský rozhlas, pretože niekto neprišiel, a tým to bolo nevyvážené. Existovali rady, ktorým vôbec nevadili monopersonálne vystúpenia, ak bol premiér ten pravý. Takže pokiaľ ide o vyváženosť, je to tak.
Pokiaľ ide o ďalší pokus o podpásovku, a to je tvrdenie, že Štefan Hríb v nejakom kontexte povedal, že je americký vlastenec. No ja sa pamätám, ako spoza Berlínskeho múru povedal John Kennedy pamätnú vetu: "Ich bin ein Berliner." A samozrejme, že keď Pershingove vojská prinášali novú Československú republiku mojím starým rodičom, možno i oni boli americkí vlastenci. A keď krvácal Private Ryan na Omaha Beach v Normandii, tak boli i možno moji rodičia americkí vlastenci. A keď Ronald Reagan čelil zlu komunizmu, ríši zla, tak som bol hrdý americký vlastenec.
To znamená, vytrhnúť z kontextu jednu vetu a povedať ju ako urážku Štefana Hríba, je úbohé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2011 14:52 - 14:54 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Myslím si, že i po rokoch je úlohou spravodlivého súdu hľadať spravodlivosť a pravdu, a musím povedať, že ak človek, ktorý mal nepochybne veľkú morálnu autoritu, sudca Otakar Motejl, našiel v tomto procese, odohrávšom sa ešte v komunizme, veľké kvantum vážnych pochybení, tak bolo dôvodné zamyslieť sa nad faktami, nad dôkazmi a neponechať tie dôkazy, ktoré sú v archíve v Levoči, nepovšimnuté.
Argumenty o tom, že tam vystupujú vrahovia a podobne, sú fajn. Nepochybne by bolo týmto spôsobom možné argumentovať pri prípadnej Lampe s Dr. Urválkom a Vladimírom Clementisom, že tam sedí sviňa, ktorá zradila ideály robotníckej triedy a zapredala sa imperialistom. A to nehovorím len o Clementisovi, o ktorom môžme mať rôzne názory, ale povedzme o Dr. Milade Horákovej. I tam by pani sudkyňa, ktorá mala možnosť stáť teraz pred súdom, mohla povedať, že je nehorázne, že na konto jednej zradkyne a rozvracačky štátu je ona popoťahovaná.
Proste pravda je taká, že existovali hanebné rozsudky. A tí súdruhovia z vás, ktorí sa tak do toho obúvajú a mali červené knižky, nech sa zamýšľajú, čomu slúžili a čo ten režim, ktorému slúžili, produkoval. A že ten režim okrem popravovania nevinných a strieľania ľudí na hraniciach mohol ľudí aj odsudzovať na vysoké tresty a tí ľudia mohli byť nevinní.
To znamená povedať, že to bolo nevyvážené, pretože tí neprišli, lebo však sme vedeli, že neprídu, bolo ich slobodné rozhodnutie. Ja keby som stál za tým, že som odsúdil vrahov, tak sa za to postavím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.5.2011 14:07 - 14:07 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Kolega Ondruš skutočne nezačal veľmi nacionalisticky, neviezol sa na národnej vlne ako niektorí jeho kolegovia, pri ktorých konciliantnej povahe, ako je napríklad kolega Čaplovič, by to človek ani nečakal. Ale je zaujímavé, akej analýze podrobil tento zákon z aspektu sociálneho. V zásade sme sa dozvedeli, že vlastne tento zákon nezaujíma príslušníkov maďarskej menšiny, že ich zaujímajú úplne iné veci. Keby som to mal brať doslovne, tak by som sa domnieval, že HÍD sa vlastne predkladaním takejto parlamentnej aktivity likviduje sám, keďže sa nestará o svoju menšinu. Naopak, jediná nádej tej menšiny je sociálny smer, čo by sa malo, samozrejme, pretaviť podobne ako v ostatných voľbách, úspešné vytunelovanie HZDS a táto aktivita, ktorú robíte, ktorá smeruje k tunelovaniu vášho zvyškového spojenca a vlastne, že ide o iné dôležitejšie veci, ako je toto. Ja sa domnievam, že i tí odborári na juhu Slovenska sa môžu cítiť komfortne v štáte, ktorý im dáva nejaké práva, a že aj keď to pán bývalý predseda z českých sociálnych demokratov povedal tak, že ľudia nepotrebujú slobodu, ale potrebujú plný žalúdok, a to len voľne parafrázujem, tak musím povedať, že som hlboko presvedčený, že okrem mastných hrncov ide i našim maďarským spoluobčanom a ich politickej reprezentácii aj o iné veci. A tento zákon považujem za ich napĺňanie.
Skryt prepis