Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.6.2011 o 10:43 hod.

Ing.

Ján Počiatek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 2:07 - 2:09 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Aspoň, pán poslanec Fico, podľa mňa si mal ešte zdôrazniť niekoľko faktov a najmä to, že predstavitelia súčasnej vlády obľubujú to žonglovanie s číslami a napríklad tá metodológia porovnávania absolútneho čísla nárastu dlhu na hlavu. Na jednej strane sú schopní nás tu poúčať, že to nie je štandardná metodológia, sami ju pred voľbami vehementne využívali.
A zabudol si spomenúť, že ako to vyzerá ďalej. Hovoríš len o tých 5 700, ale ono to pôjde až cez 7 000, čo je, keď teda použijem zase metódu percenta z percenta, je to nárast o 40 % oproti tomu, čo to bolo na začiatku. Čiže bavíme sa tu o tom, že ten dlh stále narastá.
Takisto ďalšia hra s výdavkami. Na jednej strane absolútne výdavky, korektné by bolo, keď už tak, v percente voči HDP. Miera prerozdelenia klesala. Čiže keď vy tu hovoríte nárasty v absolútnych číslach, to sú vždycky tie strašné miliardy, v ktorých už sa ani sám neviem zorientovať. V čom je započítané úplne všetko vrátane samosprávy. Tak tam vám to vždy nejak vychádza. Ale sú proste niektoré holé, jednoduché a nespochybniteľné fakty, kde jasne vidieť, že vy ste vôbec nezastavili žiadne zadlžovanie. Práveže to zadlžovanie pokračuje a bude sa prehlbovať. A keď aj pôjdem úplne v najkorektnejšom vyjadrení, čo je percento hrubý dlh voči HDP, tak my sme nezačínali na 27, ale začínali sme, preberali sme vládu pri 31 percentách.
A povedzme, keď sa budeme hrať ešte aj na kvartálne dlhy, tak sa dostaneme za našej vlády na nejakých 40 a vy, keď bude čo i len trošku väčšia recesia, ako sa črtá, tak skončíte na 48 alebo 49. Čiže ten nárast aj v tých percentách bude rovnaký alebo väčší.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.9.2011 1:12 - 1:14 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Celé to obdobie pred voľbami ste sa tu tvárili, že všetko je to len o výdavkoch, a ako som to počúval vo vašom príhovore, tak stále to tvrdíte. Treba si uvedomiť, že tie výdavky sú viac-menej v tomto roku rovnaké, ako boli minulý rok, a to ste ešte pri tom druhý polrok 2010 rozbehli ostošesť, čiže aj to porovnanie je skreslené.
A je úplne jasné, že to nebolo o výdavkoch, tak ako ste tu pred voľbami tú atmosféru navodili. Deficit sa znížil najmä cez príjmovú zložku tým, že ste jednoducho zdvihli dane, odvody a poplatky a zaplatia to v konečnom dôsledku obyvatelia. A tiež čiastočne sa vylepšili čísla vďaka oživeniu ekonomiky. To ale dnes už všetko vyzerá úplne ináč. A vieme veľmi dobre, ako ste na tom so skladaním rozpočtu. Klesá vám rast a môže sa stať, že vám príjmy vypadnú ešte vo väčšom množstve ako teraz a ten deficit, samozrejme, bude vyzerať úplne ináč.
Je úplne evidentné, že vy zadlžíte Slovensko oveľa viac ako vláda Roberta Fica už len v tom porovnaní 10,2 mld. ku 12,6. A to 12,6 je v prípade najoptimistickejšieho scenára, čiže minimálny nárast dlhu z vášho pohľadu. A keďže prognóza rastu je už úplne iná, ako ste pôvodne plánovali, tak to určite bude viac a nebude dlh na konci vášho obdobia 46 %, ako prognózuje aj Komisia, ale možno až 48 %. Čiže ten nárast dlhu je tu evidentný a vôbec ste to zadlžovanie nezastavili, ako vy tu tvrdíte.
A fascinujúce je a dôkazom aj toho je, že ste vy sa tvárili, že kríza nikdy neexistovala, bolo aj vami navrhované pred voľbami opatrenie, ako bolo zníženie daní a predĺženie vyplácania podpory v nezamestnanosti. Teraz zjavne už takéto opatrenia nenavrhujete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 21:50 - 21:51 hod.

Ján Počiatek
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 21:07 - 21:08 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ja mám niekoľko takých komentov. Po prvé taký ľahší. Máte podľa mňa dosť čudný vkus, keď sa vám tá fitneska páči... (Smiech v sále a potlesk.)
Ale pokúsil som sa takisto, keď už ste tu tak nabádali všetkých, že je zmysluplné si nejaké veci predstaviť, tak ja som si skúsil teda predstaviť ešte jednu vec. A vás, chcel som si predstaviť vás vidieť v akcii, ktorú ste hovorili, že máte na to iné metódy, lebo vy vyzeráte úplne presne ako prototyp takého, že ste denne v akcii s tými nejakými špeciálnymi trikmi na tie fitnesky. Tak to som si tak snažil zvizualizovať.
Ale tak trošku vážnejšie. Vy ste podľa mňa, pán minister, úplne podľahli vlastnému sebaklamu o tom, že ste úplne dokonalý a úplne čistý, ako aj celá koalícia, myslím. Mňa by zaujímalo, že ako je možné, že používate dvojaký meter, pretože vás ako keby prestali zaujímať bývalé kauzy vašich vlastných koaličných partnerov, tie vám zrazu vôbec nevadia. Pred voľbami to bolo úplne ináč. Teraz žiadne z nich neskloňujete, nespomínate a to je podľa mňa samo osebe dôkazom toho, že vy ste to asi nemysleli úplne vážne, to bol len taký ako trápny teatrálny výstup, ktorý ste tu predviedli.
Čiže ešte len jedna posledná záverečná poznámka, ste položili takú hypotetickú otázku, že, alebo teda taký výkrik bojový, že my vás nerozložíme. To si ani nemyslím, že my vás rozložíme, pretože si myslím, že vy sa rozložíte sami.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.9.2011 16:23 - 16:25 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Samozrejme, chápem váš vzťah k tomu vášmu dieťatku, ale absolútne nesúhlasím s tým, že by sme sa snažili tento systém rozvrátiť. To sú tie populistické reči, ktoré sa tu už vedú dlhšiu dobu a častokrát sa tým zahmlievajú fundamentálne fakty, o ktorých by sa malo podľa môjho názoru diskutovať. Skôr ako sa to pomenováva nejakými týmito invektívami.
A ja som podľa mňa jeden základný pomenoval, a to je, prečo chcete uvrhnúť sporiteľov, ktorí chcú mať radšej nižšie výnosy, ale vyššie garancie do negarantovanej schémy a nerešpektujete alebo nedávate im možnosť ich slobodnej vôle v bezpečí. Tomuto ja absolútne nerozumiem. Ale rozumiem, rozumiem. Ja viem, prečo to tak je. Pretože je to rozumnejšie pre DSS-ky. Bolo by ťažšie naháňať tie ovečky do toho košiara, keby už boli v tom inom fonde. Ony ich potrebujú mať proste v tých iných fondoch a tam vy im ich tam automaticky zo zákona umiestnite napriek tomu, že oni tam v princípe, keď si pozrieme tie prieskumy, nechcú alebo nemajú byť.
Čiže toto je to, čo mne na tom vadí. A môžu sa tu viesť a nakoniec spomeňme si, aká superodborná diskusia sa tu viedla pred samotným zavedením tohto systému. No žiadna. Bolo to do veľkej miery zdeformované nejakými jednoduchými marketingovými trikmi a vyhláseniami plus za masívnej účasti sprostredkovateľov, ktorí poberali nie malé provízie, a to určite, pán Chren, viete. Poďme sa baviť o tom, koľko zarobili tie sprostredkovateľské spoločnosti na tom, aby bolo toľko sporiteľov v druhom pilieri, ako je? Ste ochotný sa baviť aj na túto tému? A tam budú zaujímavé fakty z toho vychádzať a možnože pochopíme niektoré pohnútky a niektoré odstavce v tých zákonoch, prečo sú, aké sú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.9.2011 16:05 - 16:21 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené dámy, vážení páni, pán minister, povenujem sa len stručne niekoľkým rovinám tohto návrhu.
Na úvod ešte taká procesná vec. Dúfam, že sa neuchýlite k takému tomu zbabelému postupu predkladania návrhov a že vystúpite aj v rozprave, nielen po skončení rozpravy tak, aby bolo možné na vás aj reagovať.
Zároveň som si všimol jednu zaujímavú vec. Na stole je pozmeňujúci návrh pána Kaníka, ktorý je desať strán, obsahuje veľmi podrobného textu. Som veľmi zvedavý na to, či už to majú koaliční poslanci naštudované a či im je naozaj úplne jasné, čo tento pozmeňujúci návrh rieši. Pretože o tom silne pochybujem.
Podľa ministra práce majú zmeny odstraňovať systémové deformácie, ktoré do druhého piliera údajne vniesla predchádzajúca vláda. Aby teda nedošlo k nedorozumeniu, za deformácie boli označované nízke poplatky a garančný mechanizmus chrániaci sporiteľov pred stratami, ktoré mohli súkromné dôchodcovské správcovské spoločnosti dosiahnuť bez toho, aby niesli akúkoľvek zodpovednosť. A som si tým úplne istý, pretože sa kľudne môžme vrátiť a rozanalyzovať si pôvodný vzorec porovnávania alebo dorovnávania strát alebo podvýkonnosti jednotlivých fondov. Ak niekto, a mnohí predstavitelia súčasnej vlády alebo koalície vtedy pred predchádzajúcou vládou, tiež predstavitelia vtedajšej vlády tvrdili, že tento mechanizmus garantuje sporiteľom to, že sa ich úspory naozaj budú sporiteľom investorom, že sa ich úspory alias investície budú zhodnocovať. Tak všetkých vyzývam, nech si kľudne ten vzorec prečítajú a pochopia, že to bolo napísané pravdepodobne vyslovene v prospech správcovských spoločností, pretože by nikdy nič nedorovnávali.
Vláda sa pritom ale alibisticky tvári, že stav pred touto "deformáciou" spôsobenou bývalou vládou, že tento stav bol ideálny. Čo vôbec nie je pravda. Veľký sociálny experiment so silnou marketingovou podporou finančných inštitúcií a médií nahnal do druhého piliera takmer každého, ktorého armáda províznych sprostredkovateľov dokázala stretnúť. Problém je v tom, že o princípoch druhého piliera a jeho skutočných rizikách tušili málo nielen podpisujúci klienti DSS, ale aj tí, pre ktorých každý podpis znamenal lukratívnu províziu. Z konzervatívneho národa, ktorý uprednostňuje menší výnos, no vyššiu bezpečnosť svojich úspor, o čom je tu mnoho prieskumov, sa vďaka dôchodkovej reforme stali "hráči" na akciových trhoch. Teda aspoň na papieri a v štatistikách. Každý tretí sporiteľ si začal sporiť v najriskantnejších dôchodkových fondoch.
A tu je základný problém. Stav pred zmenami a zavedením garancií do druhého piliera mal veľmi ďaleko od toho, čo môže normálny človek nazvať normálnym. Dôchodková reforma nezmenila vôbec preferencie ľudí a nezvýšila ich chuť riskovať. Nastavenia pôvodného systému však boli dobré podľa mňa tak akurát do dobrého počasia neustále rastúcich cien akcií, no nie do reálneho sveta, v ktorom je naháňanie vyšších výnosov vždy spojené s vyšším rizikom.
A vôbec nie je problém pozrieť sa na súčasnú situáciu. Vieme všetci, aká je situácia na akciových trhoch, a som zvedavý, či ešte budete stále tvrdiť, že garancie obrali o niečo súčasných investorov sporiteľov. Pretože ako sa ukazuje, možnože práve to, že tie garancie tam sú, im aspoň aké-také výnosy zachránili.
Dnes navyše sú aj Slováci chránení pre neférovými praktikami pokútnych poradcov, ktorí by ich mohli "natlačiť" do investícií aj s potenciálom tvorby veľkých strát. Vďaka smernici, ktorá je označovaná skratkou, je to ako MiFID, je vstup do nestálych a rizikových investícií na akciových trhoch umožnený len tým investorom, ktorí vedia, čo môžu čakať, a sú pripravení v prípade neúspechu znášať aj straty.
Ja si pamätám na tú marketingovú kampaň pri zavádzaní druhého piliera a o týchto stratách tam bolo skutočne minimum, a keď aj bolo, tak to bolo v brožúrkach písané tak malými písmenkami, že by to ani lupou neprečítali.
Ak by mali zmeny v druhom pilieri sledovať normálne záujmy sporiteľov, mali by zohľadňovať fakt, že pre väčšinu z nich je riziko nežiaduci jav. Nič nemožno namietať, ak štát vytvorí možnosť riskantnejšieho investovania pre tých sporiteľov, ktorí to chcú. A tí, ktorí o tom aj niečo vedia a chcú naozaj investovať a sú si vedomí toho, že to môže spôsobiť aj straty. No odobrať väčšine neskúsených sporiteľov ochranu pred stratami a nazývať to návratom k normálu či odstránením deformácií, môže naozaj len niekto s veľkým egom a pramalým stupňom poznania reálneho sveta.
Pán minister sa častokrát uchyľuje aj ku klamstvám a fabuláciám, akým je napríklad tvrdenie, že výpredaj akcií v DSS-kách bol spôsobený len zavedením garancií. Pravda je však taká, že výpredaj akcií z dôchodkových fondov nebol podmienený len zavedením garancií v marci 2009, ale najmä novelou zákona č. 449/2008, ktorá aj bola prijatá na jeseň 2008. Túto novelu však iniciovala Národná banka Slovenska, a to kvôli prepuknutiu finančnej krízy. Táto novela zaviedla povinnosť DSS nakupovať do majetku dôchodkových fondov iba také investičné nástroje, ktoré sú obchodované na burzách cenných papierov a ktorých emitent mal rating v investičnom pásme, napríklad zahraničné akciové fondy. Keďže akcie nakúpené v tom čase vo fondoch a mnohé z nich nespĺňali túto podmienku, DSS-ky boli nútené všetky takéto nástroje vypredávať, čo sa aj naozaj stalo. Ale stalo sa teda ešte predtým, než boli vôbec garancie zavedené do systému. Toto obmedzenie bolo, len pre informáciu, opätovne odstránené až v polovici roku 2010, kedy akciové trhy mali podľa súčasnej vlády, ministra súčasnej vlády, proklamovaný rast už mali dávno za sebou.
Takže ak minister tvrdí, že za výpredajom akcií z fondov bolo len zavedenie garancií, tak nehovorí pravdu alebo nepozná skutočnú príčinu. Obidve alternatívy sú aj tak zlé. Garancie boli do systému zavedené až ako druhý krok v rámci protikrízových opatrení s cieľom zvýšiť bezpečnosť celého systému a týmto ochrániť sporiteľov pred stratami úspor na dôchodok v dôsledku rizikového investovania. Zároveň sa tou istou novelou znížili fixné poplatky DSS-iek takmer o dve tretiny, čím sporitelia ušetrili stovky miliónov eur na poplatkoch, čo je pravý opak toho, čo tvrdí minister. Nízke poplatky zodpovedali konzervatívnemu spôsobu investovania, ktorý sa garanciami do celého systému zaviedol, čo sa aj dnes potvrdzuje ako správne rozhodnutie z pohľadu skutočného vzťahu sporiteľov k riziku.
Čo podľa mňa znamená odstránenie garancií v rastovom a vyváženom fonde? Podľa mňa je to zneistenie podstatnej časti sporiteľov, a to až 95 %, a zároveň narušenie kontinuity vo vývoji v druhom pilieri. Zrušenie garancie bude znamenať, že sporitelia v týchto fondoch, kde ich je až 95 % všetkých sporiteľov, sa budú musieť rozhodnúť, či zostanú v týchto fondoch a budú znášať riziká z investovania bez garancie, alebo prestúpia do garantovaného fondu. Pritom je zrejmé zo všetkých prieskumov, že až 80 % sporiteľov uprednostňuje garancie na úkor vyššieho výnosu.
Tak teraz som fakt zvedavý a ja nechápem, ako je možné, že sa vám to vôbec darí alebo že ste ochotný vôbec argumentovať proti tomuto. 80 % sporiteľov uprednostňuje väčšiu istotu pred väčším výnosom a vy 95 % z nich presuniete administratívne do negarantovanej schémy. Podľa mňa je to donebavolajúca drzosť. A keď sa tu bavíme o tom, čo tu pán Matovič namietal, tak toto je podľa mňa hazardovanie s tým, jednak je to v prvom rade absolútne popretie tej slobodnej vôle, pretože obmedzujete ich možnosť, viete, aký majú profil, viete, ako sa správajú, vedia to DSS-ky, a vy im to urobíte, presuniete ich umelo, nie naopak. No a v tom je ten nakoniec najzásadnejší rozdiel medzi naším a vaším prístupom.
Čiže vzhľadom k rizikovému profilu sporiteľov v rastovom fonde by malo po správnosti po odstránení garancií tento fond opustiť až 75 % sporiteľov. Ide o to, že prieskumy, z týchto prieskumov vyplýva fakt, že až 50 % sporiteľov v rastovom fonde nemá základné vedomosti a skúsenosti z investovania. Takémuto typu investorov nie je možné ponúkať rizikové typy investovania, akým je napríklad rastový fond alebo ako to po novom bude. Aj keď zvyšných 50 % sporiteľov má stredné až dobré znalosti a skúsenosti z investovania, polovica z nich uprednostňuje opäť investovanie s nízkym rizikom.
Čiže, aby som to zhrnul, v situácii, keď podľa prieskumov 20 % sporiteľov ani nevie, v ktorom fonde si sporí, 25 % sporiteľov si myslí, že je v konzervatívnom fonde, hoci v skutočnosti je v konzervatívnom fonde iba 5 % sporiteľov. Viac ako 50 % sporiteľov sa nezaujíma vôbec o dianie v druhom pilieri a viac ako 50 % sporiteľov nemá ani základné vedomosti o investovaní. Je akékoľvek dlhé prechodné obdobie na akože slobodné rozhodovanie iba čistý alibizmus. A podľa mňa tu je celý ten kľúč, že vy zneužívate túto situáciu a presúvate ich do negarantovanej schémy. Na rozdiel od nás, kde náš návrh, ktorý ste odmietli, predpokladal preto, aby sa tí potencionálni sporitelia zodpovedne rozhodli o svojom zabezpečení na dôchodok, tak sme navrhovali predlženie lehoty pre vstup do druhého piliera zo šiestich mesiacov až na lehotu končiacu dovŕšením 33. roku veku a získanie, ale bolo by to všetko, všetko by sa odohralo na základe ich slobodnej vôle. Tu to je síce tiež tak, avšak je to naopak v tom, že vy ich uvrhujete do systému, v ktorom by nemali byť alebo nechceli byť, alebo nemajú na to profil a majú sa akože slobodne rozhodnúť, pričom viete, že sa o to až tak nezaujímajú. A v opačnom prípade my tým, ktorí sa už naozaj rozhodnú, dávame tú možnosť prestúpiť do tých rizikovejších fondov.
A toto je podľa mňa ten najdôležitejší a kľúčový moment mojej kritiky tohto vášho zákona, pretože automatický vstup znižuje kredibilitu celého systému starobného dôchodkového sporenia, pretože znamená odklon od princípu slobodnej voľby, ktorý sa uplatnil jednak ako pri tých sporiteľoch, ktorí boli v čase jeho vzniku v dôchodkovom poistení v priebežnom systéme, tak ako aj po podstatnú dobu trvania systému pre nových mladých sporiteľov, ktorí sa mohli rozhodnúť medzi priebežným dôchodkovým systémom a jeho kombináciou.
Čiže len vyjadrenie súhlasu sporiteľa nekonaním, t. j. zotrvaním vo fonde po odstránení garancií, nie je v tak dôležitej oblasti, ako je akceptácia rizika spojeného s investovaním pri sporení na dôchodok, podľa mňa dostatočné a nedáva investičným manažérom ani po odstránení garancií dostatočný a potrebný mandát na investovanie v súlade so štatútmi rastového alebo vyváženého fondu, ktorý umožňuje investovať majetok do akcií.
Hm, ďalej je zaujímavé, že potreba odstránenia garancií sa odôvodňuje najmä tým, že po odstránení budú vyššie výnosy vo fondoch. Ako keby toto bola automatická vec. Nehovorí sa už o tom, že súčasne sa zvýši aj riziko možných strát, čo je absolútne fundamentálny fakt a základný princíp investovania vôbec, ktorý po odstránení predtým platných garancií by mohli byť sporiteľmi vnímané s veľkou nevôľou. Platí tiež, že s odstránením garancií nie je možné očakávať výrazne vyššie výnosy, nakoľko investovanie v rastovom aj vyváženom fonde bude musieť byť vzhľadom k rizikovejšiemu profilu sporiteľov, alebo by aspoň teda malo byť, keďže existuje nejaký MiFID, podstatne konzervatívnejšie, akoby umožňoval jeho štatút a zákon. Čiže asi toľko.
Ešte len taká malá poznámka. Pamätám si, ako ste argumentovali alebo presviedčali svojich koaličných partnerov, že obrovskou výhodou tejto novely je taktiež to, že DSS-ky budú môcť nakupovať diaľničné dlhopisy alebo nejakým spôsobom financovať infraštruktúru. Pýtam sa, kde je tá časť? Kde je táto časť, kedy DSS teda budú môcť, ako ste to proklamovali, vo veľkom a masovo sponzorovať infraštruktúru? Pretože pokiaľ ja viem, tak to také jednoduché nebude a my sme sa touto myšlienkou tiež zapodievali, len ma teda vtedy zaujalo, že už ste sa tvárili, že už to je hotová vec, ale teda zjavne nie je.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2011 10:43 - 10:45 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem. Myslím si, že, Braňo, si to veľmi pekne zhrnul a vystihol tie zákonné momenty.
Čo je úplne najdôležitejšie a čo mne úplne najviac vadí, je, že dnes sa tu všetci tvária, aký dokonalý systém sa tu vytvára, a úplne ignoruje naozaj fakt, že ten profil tých sporiteľov je nejaký. A ten profil je možné vyskúmať rôznymi metódami. A je dnes úplne nespochybniteľné, že drvivá väčšina sporiteľov má veľmi nízky sklon k riziku. A nechápem, ako môžete s takou drzosťou a bohorovnosťou navrhovať systém, kde túto drvivú väčšinu sporiteľov presuniete do negarantovaného systému, a viete pritom, aký majú vzťah k tomu, ako sledujú vývoj zmien v tomto systéme a vôbec do akej miery sú informovaní o tom, čo sa tu vlastne deje. Čiže vy uvrhnete ľudí, ktorí nemajú úplne presný prehľad, do systému, kde stratia garancie, napriek tomu, že si myslia, že ich majú.
Náš systém je oveľa dômyselnejší v tom, že ľudia musia prejaviť svoju slobodnú vôľu na to, aby prešli z garantovanej do negarantovanej schémy. A umožňujeme im, keď majú záujem naozaj investovať agresívnejšie, tak majú tú možnosť, ale musia prejaviť svoju slobodnú vôľu. Čiže v tomto základnom bode sa my odlišujeme.
A vôbec nerozumiem, prečo chcete tých ľudí nasilu natlačiť do systému, kde tie garancie nebudú mať, aj keď ich mať chcú. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 28.6.2011 18:24 - 18:30 hod.

Ján Počiatek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené dámy, vážení páni, pán minister, návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 46/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, je návrhom právnej úpravy, ktorá mení niektoré parametre systému starobného dôchodkového sporenia.
Navrhovaná právna úprava zachováva kontinuitu, zohľadňuje prieskumom zistený konzervatívny profil väčšiny sporiteľov, vytvára nové možnosti pre investovanie do rizikovejších aktív a nastoľuje stabilitu v systéme starobného sporenia.
Základom navrhovaných zmien je zachovanie troch existujúcich dôchodkových fondov s garanciami, k názvu rastového, vyváženého a konzervatívneho fondu sa pridáva prívlastok "garantovaný" vrátane výšky a štruktúry poplatkov a vytvorenie dvoch nových fondov zmiešaného a indexového fondu bez garancií, do ktorých sporitelia investori budú môcť presúvať časť svojich úspor z garantovaných fondov.
Pri tomto riešení budú s rizikom vyplývajúcim z investovania do akcií konfrontovaní len tí sporitelia, ktorí sa pre to dobrovoľne a zodpovedne rozhodnú. Sporiteľ môže pritom sporiť v ktoromkoľvek dôchodkovom fonde alebo v ich vzájomnej kombinácii v rámci garantovaných dôchodkových fondov vždy len v jednom z nich. A v závislosti od veku sporiteľa je zákonom stanovená maximálna prípustná časť investície v zmiešanom dôchodkovom fonde a v indexovom dôchodkovom fonde.
Týmto postupným procesom do 48. roku veku sporiteľa sa odstraňuje výrazný nedostatok doterajšej úpravy, ktorým bol presun celej nasporenej sumy v jednom jedinom časovom okamihu do konzervatívnejších aktív. Zároveň sa zachovávajú odplaty za zhodnotenie majetku v garantových dôchodkových fondoch. Logika tejto úpravy spočíva v tom, že správca sa podieľa ako na prípadných stratách, tak aj na dosiahnutých výnosoch vo fonde. Straty pritom uhrádza v plnom rozsahu a z výnosov poberá odplatu za zhodnotenie vypočítanú podľa vzorca, ktorý je obsiahnutý v prílohe. V zmiešanom a indexovom fonde, ktoré sú bez garancií, naopak, ustanovenie odplaty za zhodnotenie majetku zmysel nemá.
Návrh zákona upravuje vstup do druhého piliera na báze dobrovoľnosti, t. j. na základe uzavretia zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Preto, aby sa potenciálni sporitelia zodpovedne rozhodli o svojom zabezpečení na dôchodok, navrhujeme predĺženie lehoty pre vstup do druhého piliera zo šiestich mesiacov na lehotu končiacu dovŕšením 33. roku života.
Získavanie nových sporiteľov bude prebiehať na základe voľnej súťaže dôchodcovských správcovských spoločností a v dostatočnom časovom priestore a nie administratívnym pridelením, ktoré by hospodársku súťaž na relevantnom trhu podstatne deformovalo. Automatický vstup by znižoval kredibilitu systému starobného dôchodkového sporenia, pretože znamená odklon od princípu slobodnej voľby, ktorý sa uplatnil ako pri tých sporiteľoch, ktorí boli v čase jeho vzniku v dôchodkovom poistení iba v priebežnom systéme, tak aj podstatnú dobu trvania systému pre nových mladých sporiteľov, ktorí sa mohli rozhodnúť medzi priebežným dôchodkovým systémom a jeho kombináciou so systémom starobného dôchodkového sporenia.
Zavádzajú sa teda dva nové fondy. Jeden s prívlastkom indexový, ktorého úlohou je kopírovať jeden alebo viac akciových indexov, ktoré sú teda pasívne riadené, a jeden zmiešaný, v ktorom bude môcť byť zastúpené, môžu byť zastúpené aj rizikovejšie aktíva, avšak s aktívnym prístupom správcov dôchodkových úspor. Pre oba fondy bude stanovená referenčná hodnota.
Dôchodková správcovská spoločnosť bude pravidelne informovať, ako sa vyvíjal vývoj daného fondu v porovnaní s jeho referenčnou hodnotou. Sporitelia sa budú môcť ľahšie rozhodnúť pre konkrétnu dôchodkovú správcovskú spoločnosť, resp. dôchodkový fond, a rovnako ľahšie si overiť úspešnosť investovania.
V oblasti garancií sa pri ich zachovaní v existujúcich fondoch predlžuje sledované obdobie na päť kalendárnych rokov, čo umožní aj v týchto fondoch investovať majetok s potenciálom vyššieho výnosu.
Právna úprava zavádza zberný účet dôchodkových fondov, ktorý je nevyhnutný pre technickú stránku realizácie sporenia vo viacerých fondoch súčasne.
Súčasťou návrhu zákona je aj novela zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorou sa zavádzajú nevyhnutné zmeny súvisiace s novelou zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov.
Účinnosť navrhovaného zákona sa navrhuje na 1. apríl 2012 s výnimkou novelizačných bodov upravujúcich najmä osobný rozsah odplaty, garancie, nové fondy a ich spravovanie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2011 12:02 - 12:02 hod.

Ján Počiatek
Ďakujem za slovo. Odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla podľa § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že prerokuje tento návrh v druhom čítaní. Prosím, dajte o mojom návrhu, vážený pán predsedajúci, hlasovať.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 27.5.2011 11:43 - 11:44 hod.

Ján Počiatek