Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

8.2.2011 o 9:36 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 8.2.2011 11:54 - 11:54 hod.

Marián Radošovský
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, v rozprave k zákonu č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach nevystúpil v rozprave žiaden poslanec. Keďže neboli podané žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy a taktiež nevyplynuli žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zo spoločnej správy, sme v treťom čítaní a prosím, pán predseda, aby ste otvorili rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2011 10:53 - 10:55 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dopredu musím predznačiť, že za mnou žiadna stravovacia spoločnosť nebola lobovať a napriek tomu teda si dovolím vysloviť svoj súhlas alebo nesúhlas s navrhovaným riešením. Pán kolega, trvalo dosť dlhú dobu, než si uvedomili aj zamestnávatelia, ale v prvom rade zamestnanci, ktorých slobodnú vôľu v tejto chvíli obhajujete, že treba, aby počas pracovnej doby jedli normálne. To znamená, dostali normálnu stravu. Nie suchú stravu, nie nejakú náhradnú stravu alebo dokonca žiadnu stravu. A to trvalo strašne dlho. Tento pozmeňovák, ak by mal prechádzať štandardným medzirezortným pripomienkovým konaním, tak isto by sa k nemu vyjadrilo negatívne ministerstvo zdravotníctva a zrejme aj ministerstvo pôdohospodárstva, pretože toto je proti, trošku proti zdraviu. Jednoducho tí ľudia, ak majú slobodnú vôľu v niektorých veciach, tak ju následne využívajú tým nesprávnym spôsobom. Ja viem, že, ja ich nazvem operátori, pýtajú priveľa za svoju službu. Možno tu treba riešenie hľadať a tu treba jednoducho čosi pristrihnúť v krídelkách rozletu, ale lístok ako taký zadáva nielen právo, ale aj povinnosť ísť na pravidelnú teplú stravu. To je dôležité. Vtedy, keď boli stravné lístky vydané, vtedy nebolo toľko poskytovateľov stravovacích možností, cateringových spoločností. Dnes táto možnosť je, a preto ju nelikvidujeme. Zhorší sa zdravotný stav pracujúcich. Celkom isto. A čudujem sa aj odborárom, že ak sa vyjadrili, že s tým súhlasia, tak sa veľmi čudujem. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 8.2.2011 9:36 - 9:36 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené pani poslankyne, páni poslanci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ako gestorský výbor k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 152, podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 249 z 15. decembra 2010 pridelila uvedený vládny návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona podľa § 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady. Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený zaujali k nemu nasledovné stanoviská: ústavnoprávny výbor s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť bez pripomienok. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť bez pripomienok.
Ďakujem pekne. Pán predseda, poprosím, otvorte rozpravu k tomuto zákonu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.12.2010 15:31 - 15:33 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Pán kolega, ja nemôžem za to, že váš pán kolega poslanec Kolesík nechápe súvislosti roku 1995. Poraďte mu, alebo má starších kolegov, poraďte mu, vysvetlite mu, v akých súvislostiach v roku 1995 sa obstarávali byty nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku, aké rozhodnutie bolo vlády, ako vláda jednoducho rozhodla o tom, že byty sa musia odpredávať a tak ďalej. Má on jednu možnosť, má sa možnosť opýtať, že nepochopí, to je už jeho problém.
Opačne keď to postavím, tak my sa na to, čo bude o 30 rokov, môžeme spýtať tak veštici Theodory, nikoho druhého. A dneska tu veľakrát zaznelo ohľadom zastavenia diaľnic, rok 1998 a teraz, minimálne cez vášho predsedu Fica máte kontinuitu s vládou, s prvou Dzurindovou vládou, pretože SDĽ bola účastná, pani ministerka Schmögnerová bola ministerka financií. Spýtajte sa, či vtedy náhodou po vláde Vladimíra Mečiara nebolo Slovensko na pokraji krachu? Či ministerka Schmögnerová neprehovorila na vláde o takom niečom, akože keď dozajtra nezoženiem 300 mil., tak musím vyhlásiť bankrot. Že či náhodou vtedy nebolo opodstatnené to ozajstné zastavenie diaľnic.
Jednoducho, oprášte si pamäť, spýtajte sa svojich kolegov, ktorí prešli v nejakej kontinuite a toto si isto musia pamätať a toto musia aj priznať. A to, čo sa dneska deje, je úplne niečo iné a má to svoju, aj zmysel, aj koncepciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.12.2010 14:18 - 14:18 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Hovoriť takto z krátkodobého hľadiska o poľnohospodárstve, je ozaj svojím spôsobom hriechom. Problémy slovenského poľnohospodárstva sú trvalejšie, hlbšie, sú v hodnotách miliardových, a to hovorím nie o investíciách, ale o tuneloch, o vykrádaní v slovenskom poľnohospodárstve, ktoré sa deje aj v posledných rokoch. A pokým si samotný poľnohospodári nespravia medzi sebou poriadok, že nebudú medzi sebou trpieť ľudí, ktorí aj v tejto chvíli prebaľujú zahraničné hydinové mäso a predávajú ho ako slovenské hydinové mäso, a pritom nariekajú nad tým, že slovenský trh s hydinovým mäsom je v katastrofálnom stave, že krmivársky priemysel sa rozpadá, že je produkcia toho alebo onoho, je v takom a v takom stave, to všetko zapríčiňujú tí istí členovia komory, ktorí sú, samozrejme, aj poľnohospodári, aj potravinári, a neviem aká všetkého všehochuť. Tu, keď sa nezačnú sami medzi sebou trošku usporadúvať, tak žiadne iné systémové opatrenie je zbytočné a neprinesie účinok.
Druhá vec je otázka systému platieb a systému pohľad Európska únia verzus Slovensko. Systém platieb, myslím si, že bol celkom slušne nastavený a prišla vláda, samozrejme, vo vydaní HZDS, tak ako predchádzajúce vlády ministra Paca, tak aj táto, kde bol potichu účastný, znova degradovala akýkoľvek slušný systém.
A ak si myslíme, že nás Európska únia diskriminuje, ja si to už v tejto chvíli tiež myslím, tak to treba nahlas povedať a treba o tom nahlas hovoriť a systémovo sa treba začať tomu brániť, ale plač nad jednoročným rozliatym mliekom vám nepomôže. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2010 9:16 - 9:18 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Škoda, všetci sme očakávali vo VÚC-kach, že za minulé obdobie príde impulz, ktorý dá jasne VÚC-kam najavo, že už nerobte ďalšie zmluvy so SAD-kami a tým pádom šetrite. Nestalo sa, žiaľbohu, a na základe len jednej VÚC-ky nitrianskej predpokladám, že tak to vychádza v slovenských korunách 3 mld. Korún, odchádza zbytočne preč na takéto výkony vo verejnom záujme. To znamená, že VÚC-ky urobili dlhodobé zmluvy so SAD-kami. To je chyba. Odložili medzinárodný tender. My sme odložili najmenej v Nitre, ale všetky ostatné odložili na veľmi dlhú dobu. To znamená, že toto je zakonzervované na 6 až 8 rokov. To je jedna vec.
Druhá vec harmonizácia. Ja tomu hovorím integrátor. Nie som až taký odborník ako vy, ale integrátor v prvom rade musí zadefinovať ministerstvo, musí zadefinovať štát, musí zadefinovať zákon ako, lebo integrátor je veľmi dobrá vec. Všade sa to okolo nás deje, ale my na to nie sme pripravení. A VÚC-ky už vôbec nie sú pripravené na to, aby prevzali ešte ďalšiu službu, a to sú trate nižšieho rázu u železníc. Jednoducho to bude, to si neviem predstaviť pri ich finančných zdrojoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 9:58 - 9:59 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. Ešte by som chcel doplniť na záver tejto kapitoly zopár takých perličiek, ktoré asi poslanci neovládajú.
Na konci vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2006 mali štátne lesy na účte 700 mil. slovenských korún. Po nástupe nového vedenia a hlavne nového poradcu generálneho riaditeľa, behom roka sa otočila ekonomická situácia tak, že lesy mali stratu 700 mil. To znamená, 1,4 mld. za jeden jediný rok.
K tým devätnásť tisícom kubíkom dreva, ktoré zmizli a ktoré dodnes nie sú vyšetrené, že kto a kam ich odviezol, predchádzala iná vec, ktorú si daný manažment ani nemohol všimnúť pre svoju zaneprázdnenosť. Totižto, vtedy sa odohrávali prvé signály hypotekárnej krízy v USA, to znamená, obmedzoval sa trh s drevom. A ono je taká postupnosť, do USA z Kanady, do Kanady zo Škandinávie a slovenské do Škandinávie. A nikto si to nestihol všimnúť. To znamená, nikto neobmedzil ťažbu. Ťažilo sa a ťažilo, až sa potom muselo ukradnúť.
No, a potom ešte jedna taká perlička, a to je taká nekonečná pieseň, to sú poľovné revíry. Poľovné revíry, ktoré znova stratili svoju hodnotu, keď poľovníctvo sa znova stalo výsadou len niekoľkých ľudí, keď za tým je kopec svinstva. Ďakujem.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.8.2010 9:19 - 9:21 hod.

Marián Radošovský Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja som tak čakal, že vystúpenie v téme poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka, životné prostredie začne opozičný poslanec. Ospravedlňujem sa za uplynulé štyri roky, ktoré koalícia, síce pod vedením ministra zo strany, ktorá už nie je v parlamente, ale ktorá zničila a veľmi sa podpísala pod zničením a pod tým listom úmrtným slovenského poľnohospodárstva, a to nehovorím len o posledných štyroch rokoch, čo ako kolegovia spomenuli, že štyri roky, štyria ministri, ale od roku 1993 najväčší podiel na rozvrate má strana, ktorá už v parlamente nie je.
Ten rozvrat znamená rozvrat štruktúr, ktoré tvoria rezort vrátane PPA-čky, ktorá už dosť dlho sa potáca na okraji priepasti, keď by jej mohla byť odobratá akreditácia, čo sú veľmi vážne veci. To sú aféry ohľadom Columbexu a my sme ministra Jureňu, ktorý bol prvý v rade, upozornili, že treba pokračovať v procesoch, ktoré jednoducho zabezpečia dotvorenie platobnej agentúry. Pretože, my sme po Koncošovi jednoducho dobiehali, veľmi rýchlo dobiehali.
Bolo veľmi zaujímavé, ako sa okamžite po nástupe nových ministrov deštruoval spravodlivý a prísny systém rozdeľovania a prideľovania agrodotácií a investičných stimulov, ako okamžite nastúpil starý systém "enem pro mne a pro moje kamarády". Svedkom toho boli zmeny pravidiel už na podané projekty, keď sa malo vyhodnocovať, tak sa trikrát menili pravidlá len preto, aby sa trafili tým správnym smerom. Slovenský pozemkový fond... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis