Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.3.2011 o 18:46 hod.

Szilárd Somogyi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.4.2011 10:37 - 10:48 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem.
Nie je to určite náhodou. Musím povedať, že táto téma pre našu stranu je druhoradou. Naďalej vyznávame tú myšlienku, že ak hospodársky, ekonomicky či finančne na tom ľudia sa budú cítiť istejšie a lepšie, že tým menej ich budú oslovovať témy, ktoré môžu mať niekedy ani nie radikálny, ale skôr extrémistický podtón.
Vystupujem v rozprave z dôvodu, že som maďarskej národnosti a jednotlivé fakty alebo niektoré riešenia sú mi známe, mám s nimi skúsenosť a rád by som sa s nimi ako s vami podelil. Určite by som si mohol priniesť aj na jednu stranu, aj na druhú stranu tucet kníh alebo zdrojov, ktorými by som chcel podložiť moje argumenty, či už v prospech, alebo proti niektorého zákona, v tomto prípade tohoto návrhu. Samozrejme, vždy môžeme zmapovať alebo nejako sa zorientovať v tom, ako sa to robí alebo ako sa to nerobí v iných krajinách, čo hovoria vedci a znalci tejto témy z cudziny, ale musíme vychádzať z toho, o čom sme sami presvedčení a čo je pre našu konkrétnu situáciu dané.
Preto vítam aj to, čo načal pán kolega Fronc, že krivdy sú na obidvoch stranách. Ja naďalej, síce už možnože netrpezlivo, ale čakám na to, kedy dôjde k takej katartickej skúsenosti, ako tomu bolo ešte v bývalom rozdelenom Nemecku, kde sa otvárali archívy Štátnej bezpečnosti, možnože to bolelo pol roka alebo rok, kým sa medzi ľuďmi vyjasnilo, čo komu napáchal, ale odvtedy je kľud a táto téma sa neotvára. Určite by som privítal, ba tobôž volám po tom, aby ten symbolický múr alebo ten obojstranný múr nárekov sa otvoril, aby sme raz a navždy aspoň v našej histórii uzavreli tento nekonečný príbeh.
Hlavným dôvodom môjho vystúpenia je to, aby som ozrejmil alebo objasnil niektoré pojmy a nielen dojmy, ale najmä ako pojmy, ktoré tu odzneli či už dneska, alebo včera. Samozrejme, nikoho nechcem presviedčať, že to moje ponímanie je to správne, chcem len konštatovať, čo si ja myslím a ako to myslím ja.
Dnes pán kolega Rafaj hovoril o národnosti ako o podstatnom mene a už nie ako prídavnom mene. Musím vám povedať alebo aj ostatným kolegom, že určite sa necítim byť súčasťou nejakej národnosti. Som občanom tejto krajiny, ktorý možnože sa v tom líši od vás, že hovoríme iným jazykom alebo tá naša socializácia prebiehala v inom kultúrnom prostredí, ale v ničom inom sa necítim byť iný, nie že menší, iný od vás. A takisto ma teší pojem, ktorý používal kolega Matovič, ktorý možnože prvýkrát v tejto sále použil slovné spojenie národnostná väčšina. Ak nás Maďarov v bežnej reči nazývam národnostnou menšinou, tak určite opak toho je národnostná väčšina, čo si tiež nemyslím, že by bolo vám blízke vyjadrenie alebo vám blízke spojenie. Ja najradšej by som z tohoto hľadiska alebo z tohoto aspektu sa považoval za jazykovú menšinu, nakoľko si myslím, že pri tejto téme sa rozlišujeme len v tejto jedinej veci.
Čo sa týka samotnej menšiny, dosť často, najmä včera sa splietli dva(dve) ponímania pojmu menšín. Jeden z rečníkov ako príklad uvádzal situáciu alebo riešenie v Nemecku, v Spojených štátoch alebo vo Francúzsku, kde tie menšiny, či už národné, kultúrne alebo jazykové, používajú jednotný štátny jazyk. Rozdiel asi je v tom, že rozoznávam menšiny, cudzím slovom povedané, autochtónne, ktorí nepricestovali vlakom alebo neprišli ako lietadlom, ale ich ten bocian priniesol, ktorého súčasťou som aj ja, že som sa tu narodil a moji predkovia tu tiež žili, sa tu narodili, len vždy v nejakých sínusových dráh(drahách) tie hranice nad ich hlavou sa posúvali. Takže nie som migrujúca menšina, ktorá raz v živote musela urobiť to rozhodnutie, že sa vzdáva svojej domoviny, svojej vlasti a svojej krajiny a sa prispôsobí, v lepšom prípade sa integruje, v horšom prípade sa asimiluje, do prostriedkov alebo spomedzi prostriedkov tej krajiny novej.
Ďalším dôležitým pojmom je národ. Možnože viacerým z nás, teraz hovorím ako Maďarov tu na Slovensku, vadí napríklad tento nápis, že sa jedná o Národnú radu Slovenskej republiky napriek tomu, že sa nejedná len o zastúpenie jedného národa. Mne tento pojem alebo toto spojenie problém nerobí, nakoľko rozoznávam národ v politickom ponímaní, čo pre mňa znamená súhrn voličov alebo občanov daného politického segmentu, a národ kultúrny, ktorý možnože tuná viacej rezonuje v tejto sále, kde už môžem hovoriť o odlišnostiach. Čiže je to zastupiteľským orgánom politického národa.
Veľmi mi vadí, keď o výuke(výučbe) slovenského jazyka tu na Slovensku na menšinových školách sa hovorí ako o cudzom jazyku alebo cudzej reči. Viem si predstaviť, ako to môže píliť vaše uši, keď to píli aj tie moje. Ja slovenčinu za cudziu reč nepovažujem. Považujem to jednoducho za svoju nematerinskú reč a určite že v budúcnosti budem skôr používať tento výraz ako ten predchádzajúci. Kľudne si to môžem dovoliť, nakoľko, zopakujem to, čo som povedal ešte v rozprave o štátnom jazyku, že Slovensko považujem za viacjazyčný štát. Za viacjazyčný štát, samozrejme, nie v Kysuciach alebo v Liptove, ale v určitých regiónoch Slovenska. Ja tento návrh, ktorý dneska prerokujeme, považujem možnože trocha za predbiehanie doby, ktorá by mala tento zákon upravovať, používanie jednotlivých jazykov toho istého štátu v týchto regiónoch.
Veľmi ma prekvapilo nepríjemne a trocha ma aj mrzí včerajšie vyjadrenie pána Maďariča, ktorý asi ako jediný si dovolil povedať, že Slovenská republika je štátom Slovákov. Ja, samozrejme, ako nezdieľam tento názor a budem rád, ak kolega Maďarič si prehodnotí tento svoj názor, a určite ho nebudem za to považovať za revizionistu.
Dovolil som si ten môj vzťah k Slovenskej republike vyjadriť práve opačným spôsobom, čiže ja Slovenskú republiku považujem takisto za svoju krajinu, republiku, štát alebo domovinu. To som si dovolil odzrkadliť aj v mojom majetkovom priznaní, čo som symbolicky odovzdával včera, kde Slovenskú republiku som uviedol tiež ako svoj majetok. (Reakcie z pléna.) Majetok. Je to môj. Tiež tak, ako je to vás. Slovenskú republiku, hej.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2011 10:37 - 10:48 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážení voliči, ešte predtým, ako by som začal svoju krátku reč, toľko by som ako chcel dodať, že stále sa tu skloňuje Maďarská republika, ale zrejme ako váš pohľad, ktorý tu ako stále opakujete, by ste mali uprieť zhruba ako tým smerom do južného rohu rokovacej sály, lebo tu asi nikto nezastupuje Maďarskú republiky, takže nerád by som bol, keby sa tieto dve podstatné mená, že byť Maďarom a Maďarská republika, sa do 100 % prelínajú. Asi ste (si) všimli, že z našej strany, zo strany Sloboda a solidarita, nikto k tejto téme nevystúpil, je to znakom, Matovič nie je členom Slobody a solidarity, a je to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2011 10:19 - 10:21 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Počkám, kým si sadne pán kolega, aby to mohol počuť. Ja to len zhrniem. Pán kolega Švantner, ako som včera spomínal, 20 rokov to bola predavačka, včera to bol policajt a dneska je to zákazník, ktorý neovláda slovenčinu. Čiže máme tam tú komerčnú sféru, verejnú sféru a dneska aj tú súkromnú sféru sme zahrnuli do týchto ľudí.
Tie prvé dve sa dajú zákonom upravovať, čo a ktorý jazyk by sa mal používať, ale ak chceme aj tú súkromnú sféru, tak určite by sme mali ako znova zaviesť nejaký etický a morálny kódex občana Slovenskej republiky. Ja si myslím, že tá súkromná sféra je skôr záležitosťou slušnosti alebo etiky, ktorý každý občan má taký, aký má. A z toho vychádza to, že nie sme rovnakí. Nie sme rovnakí ani my Maďari a zrejme, ako vidíme, nie ste rovnakí ani vy Slováci.
Takže keď máte jeden zlý príklad, ktorý si viem predstaviť, že môže byť, tak je škoda, keď z toho zovšeobecňujete na každého člena tej skupiny. A to najdôležitejšie, ktoré som aj včera doporučil aj pánovi Čaplovičovi, že keď niečo také sa vám stane, hneď to riešte. Hneď to riešte, aby sa vytvoril precedens, aby podľa čoho by sa mali aj tí ostatní sa držať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

31.3.2011 12:06 - 12:06 hod.

Szilárd Somogyi
Na žiadosť viacerých poslancov mohol by som vás poprosiť, pán predseda, že by ste prečítali ten ústne prezentovaný zoznam, že v akom to bude poradí?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 31.3.2011 12:03 - 12:03 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem. Pán predseda, ja by som sa chcel len uistiť, že som na tom zozname, lebo nevidel som potom, čo ste ma čítali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 18:46 - 18:47 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Dvadsať rokov to bola predavačka, ktorá nevedela po slovensky, teraz je to mestský policajt z Dunajskej Stredy, ktorý nevie po slovensky. Rozdiel je zrejme v tom, že teraz sa už jedná o zamestnanca samosprávy vrátane verejnej správy. Ja 42 rokov žijem v Dunajskej Strede, tých chlapcov poznám a neviem si predstaviť, že by nehovorili po slovensky. Ale ani to nechcem teraz riešiť. Ale skôr sa pýtam, čo tu aj odznelo, prečo ste to neriešili, pán podpredseda. Takisto si viem predstaviť, že aj v tom Hurbanove nebolo vám dané slovo, ale viem si aj opak predstaviť, lebo to sa stalo v Komárne, že tam nemohol niekto prehovoriť.
A čo sa týka riešenia alebo protestovania, tak sa vás pýtam, v predchádzajúcom volebnom období prečo ste neriešili stav alebo situáciu slovenskej národnostnej menšiny v ostatnom zahraničí, napriek tomu, že mali ste posilu vo vláde ako Slovenskú národnú stranu. A nepamätám si, že by ste na nejakých medzinárodných fórach nejaký dôraz tejto téme venovali. Ja momentálne som trocha v takom stave, že na jednej strane extrémne vysoko alebo s veľkým dôrazom sa valí táto téma a na druhej strane tuná na Slovensku ako keby ste chápali slovenské menšiny ako nejakého vzdialeného príbuzného. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.3.2011 15:46 - 15:47 hod.

Szilárd Somogyi
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán poslanec Maďarič, len k tej poslednej vete vášho príhovoru, kde ste spomínali, že Slovenská republika je štátom Slovákov. Ja túto krajinu takisto považujem za svoju, napriek tomu, že vami určenú podmienku aspoň v tomto faktore nespĺňam. Potom ako mám postupovať? Ďakujem. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

29.3.2011 10:39 - 10:41 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Dobrý deň, pán podpredseda, vaša parketa v Európskej komisii, administratíva, zrejme je menej atraktívnou témou, ako je zahraničná politika alebo napríklad hospodárske otázky, ktoré ste aj vy s dôrazom predniesli vo vašej reči. Ja ako podpredseda parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj tiež by som sa chcel vrátiť tak "k menej" atraktívnej téme, a to k územným samosprávam. Európska únia zrejme je v dostatočnom predstihu, čo sa týka regionalizmu, najmä ako v západnej časti Európy, a musíme si priznať, že Slovensko,ako čisto centralizovaná krajina má čo doháňať v tejto téme. Napríklad to, že u nás chýbajú tie podnárodné úrovne, ktoré sú označené ako v európskej terminológii s pojmami NUTS 2, čiže máme len tú národnú úroveň a potom kraje a regionalizmus chýba.
A chcel by som vás z tohto miesta poprosiť, že pri vašej ostatnej práci, aby ste mohli venovať nejakú pozornosť na to, aby slovenská verejnosť sa oboznámila s tým, že v čom je dôraz a dôležitosť toho, aby aj na Slovensku sa vytvorili prirodzené regionálne celky, aby sa našla tá kompatibilita aj tej cezhraničnej spolupráce, resp. to, aby územné samosprávy nielen na miestnej úrovni, ale aj na regionálnej úrovni nadobudli dostatok právnych kompetencií napríklad... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.3.2011 12:13 - 12:17 hod.

Szilárd Somogyi Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážení kolegovia, vážené kolegyne, milí hostia, ja by som chcel využiť príležitosť, že hovoríme o cestovnom ruchu a asi nie je lepšej možnosti alebo lepšieho motívu, aby som tu vás neinformoval o tom, že včera na jednej medzinárodnej konferencii v Budapešti, ktorá sa konala na tému cestovného ruchu, odznela informácia, že trend prílevu turistov z Maďarska na Slovensko znova vykazuje pozitívne čísla, síce sú to len niekoľko percentá, ale sa to navyšuje. A keď si to porovnávame s údajmi nášho úradu pre cestovný ruch, tak ten opačným smerom, ten trend je tiež v porovnaní s ostatnými rokmi vyšší. A pritom musíme povedať, že sa nejedná o tzv. nákupnú turistiku, že síce cieľom obojstranných turistických ciest sú prihraničné oblasti, ale väčšinou sú to z maďarskej strany ako kúpele, z našej strany je potešujúco stredné Slovensko a západná časť východného Slovenska.
Čiže ja verím tomu, že napriek tomu, čo odzneje(odznie) tu na našom pracovisku na tému maďarsko-slovenských vzťahov, existuje tu aj ďalší svet ponímania týchto dvoch destinácií, a síce možno, že to znie ako "jedni o voze a druhí o koze", ale momentálne ten voz, ktorým tí turisti sa pohybujú, je dôležitejším prostriedkom. Máme tu ešte v budove návštevníkov zo škôl, zo strednej školy z Námestova, ja pevne verím, že ich generácia už bude sa venovať skôr týmto kontaktom a nie tým, ktoré ako nám dávajú viacej tej práce.
V krátkosti by som chcel reagovať aj na vystúpenie kolegu Matoviča, ani nie z obsahovej, ale skôr z procedurálnej stránky. To bolo jasným príkladom toho, že náš rokovací poriadok je zrejme ako zastaraný alebo nesleduje dobu a nedáva priestor na tzv. politické diskusie, že kolega Matovič musel požiadať predsedu parlamentu o to, aby sa mohol vyjadrovať k nejakým iným, napriek tomu k aktuálnym témam, ktoré zrejme budú mať určité reakcie aj v spoločnosti. Alebo druhým príkladom bola včerajšia hodina otázok, ktorá ako vo vyspelých demokraciách je považovaná asi za najzaujímavejší nástroj opozície na to, aby si nejakým spôsobom dotazovala vládu. A boli sme svedkami toho, že opoziční kolegovia, či už z obštrukcie, alebo skôr ako z nezáujmu, sa nezúčastnili tej hodiny. Ale predsa tá vypovedacia hodnota je o tom, že tento inštitút nie je moderný aspoň v tom ponímaní, ako to je v našom rokovacom poriadku. Takže vyzývam kolegov, resp. aj grémium Národnej rady, aby začínala alebo pokračovala v úvahe o modernizácii a reforme rokovacieho poriadku.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2011 17:25 - 17:25 hod.

Szilárd Somogyi
... návrh schváliť.
Skryt prepis