Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

9.12.2010 o 16:46 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.12.2010 9:45 - 9:48 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, pán minister, pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, sú dni, kedy naozaj človek môže povedať, že tento deň stojí za to. A myslím si, že dnešný deň k takým dňom patrí, pretože ak teda podporíme tento pozmeňujúci návrh, naozaj dôjde aspoň k čiastočnému zrovnoprávneniu financovania školských zariadení bez ohľadu na zriaďovateľa a, druhej veľkej veci, čo spomínal už kolega poslanec Poliačik, naozaj nenecháme desaťtisíce detí na uliciach a teda pomôžeme, aby centrá voľného času naďalej fungovali.
Nie je ľahké ísť do konfliktu, pretože toto je aj o konflikte, o konflikte so ZMOS-om, s úzkou skupinou ľudí, ktorá sa rozhodla proste zablokovať tieto naše riešenia, s ktorými sme prišli aj v programovom vyhlásení vlády, ale myslím si, že niekedy treba ísť do konfliktu, najmä keď ide o dobrú vec. A naozaj táto vec patrí k tým dobrým.
Nám sa veľakrát ľahko hovorí o tom, čo by sme mali pre tie deti urobiť, ako ich ochrániť, ako bojovať proti drogovej závislosti, ako bojovať proti gamblerstvu a iným veciam. Sú to slová a keď sa má pristúpiť ku skutkom, tak veľakrát sme bezradní. A práve keď deťom vyplníme ich voľný čas zmysluplnou činnosťou, tak to je jedno z tých konkrétnych riešení, ako ich ochránime pred rôznymi nežiaducimi vecami.
Pokiaľ ide o to zrovnoprávnenie alebo teda čiastočné zrovnoprávnenie financovania školských zariadení, zostáva to ešte nedopovedané alebo je to len teda krok A, pretože je to len akési priblíženie financovania týchto zariadení. Ja som presvedčená, že my musíme zmeniť filozofiu, akou sa pozeráme na financovanie, a nesmieme pozerať na zriaďovateľa, ale na dieťa. Každé dieťa je rovnocenné. Každé dieťa má právo dostať rovnaký balík peňazí a je jedno, či je v škole alebo teda navštevuje zariadenie, ktoré zriaďuje cirkev alebo súkromná osoba. Takže do budúcnosti ja budem veľmi rada, keď pokročíme ešte ďalej a naozaj zrovnoprávnime financovanie všetkých školských zariadení.
Ja som veľmi rada, že aj pán predseda Čaplovič sa vyjadril pozitívne k tomuto pozmeňujúcemu návrhu. Ja pevne verím, že aj ostatní kolegovia z opozície podporia tento návrh, pretože naozaj je to o spravodlivosti a o zmysluplnosti využitia času. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.12.2010 16:46 - 16:50 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Vážený pán minister, pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, predkladáme spolu s poslancom Miroslavom Beblavým pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
1. Za § 4 sa vkladá nový § 5, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 5. Vyhodnocovanie v žiadosti o poskytnutie dotácie.
(1) V žiadosti o poskytnutie dotácie vyhodnocuje najmenej 3-členná komisia, ktorú zriaďuje ministerstvo. Člen komisie nesmie byť žiadateľom a nesmie ním byť osoba, o ktorej so zreteľom na jej pomer k žiadateľovi alebo žiadosti o poskytnutie dotácie možno mať pochybnosti o jej nezaujatosti. Člen komisie ani jemu blízka osoba nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu žiadateľa. Členom komisie nesmie byť ani osoba, ktorá je zamestnancom žiadateľa.
(2) Člen komisie preukazuje splnenie podmienok podľa ods. 1 čestným vyhlásením.
(3) Komisia je pri vyhodnocovaní žiadosti o poskytnutie dotácií nezávislá a vyhodnocuje ich podľa kritérií uvedených vo výzve na predkladanie žiadosti, pričom jednotlivé žiadosti o poskytnutie dotácie musia byť očíslované a bez označenia žiadateľa.
Poznámka pod čiarou k odkazu 11 znie:
"11) § 116 Občianskeho zákonníka.".
Ostávajúce ustanovenia, vrátane poznámok pod čiarou sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie k bodu 1. Zavádza sa nový mechanizmus vyhodnocovania žiadosti o poskytnutie dotácie, a to na to určenou komisiou. Súčasne sa definujú základné podmienky pre členstvo v tejto komisii, ako aj povinnosť vyhodnocovať žiadosti anonymným spôsobom.
2. V § 6 ods. 1 znie:
"(1) Ministerstvo najneskôr do 30. septembra bežného rozpočtového roka zverejní na svojom webovom sídle
a) znenia všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich poskytovanie dotácií v jeho pôsobnosti;
b) schválený rozpočet na dotácie podľa ich účelov pre daný rozpočtový rok a predpoklad na nasledujúce 2 roky;
c) výzvu na predkladanie žiadosti o poskytnutie dotácie, ktorá obsahuje najmä
1. Účel dotácie, kritériá, podľa ktorých sa budú vyhodnocovať žiadosti o poskytnutie dotácie a poradie ich dôležitosti.
2. Formulár žiadosti o poskytnutie dotácie v elektronickej podobe.
3. Disponibilný objem zdrojov na danú výzvu.
4. Najvyššiu a najnižšiu výšku jednej dotácie.
5. Spôsob odstraňovania formálnych nedostatkov.
6. Zloženie komisie.
7. Návrh zmluvy o poskytnutí dotácie,
d) vyhodnotenie výsledkov už poskytnutých dotácií, ak ich má ministerstvo k dispozícii;
e) často kladené otázky súvisiace s dotáciami.".
Odôvodnenie k bodu 2. Na účely vytvorenia podmienok pre transparentné poskytovanie dotácií sa navrhuje zverejňovanie čo najširšieho okruhu informácií generovaných v procese poskytovania dotácií.
3. V § 6 sa za ods. 1 vkladá nový ods. 2, ktorý znie:
"(2) Ustanovenia osobitného predpisu o obmedzení prístupu k informáciám nie sú dotknuté.".
Poznámka pod čiarou k odkazu 12 znie:
"12) Paragraf 8 až § 13 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov.".
Ostávajúce ustanovenia vrátane poznámok pod čiarou sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie k bodu 3. Na účely vytvorenia podmienok pre transparentné poskytovanie dotácií sa navrhuje zverejňovanie čo najširšieho okruhu informácií generovaných v procese poskytovania dotácií.
4. Názov § 7 znie: "Evidencia zmlúv o poskytnutí dotácie a zverejňovanie informácií o dotáciách".
5. V § 7 ods. 2 znie:
"(2) Ministerstvo zverejňuje na svojom webovom sídle
a) všetky schválené žiadosti o poskytnutie dotácie aj so sumami žiadaných a poskytnutých dotácií, vrátane dátumu schválenia ich poskytnutia, výšky a účelu dotácie a označenia konečného príjemcu dotácie, a to do 30 dní od schválenia žiadosti,
b) všetky neschválené žiadosti, vrátane dátumu a dôvodu neschválenia žiadosti, a to do 30 dní od neschválenia žiadosti.".
Odôvodnenie k bodu 5. Na účely vytvorenia podmienok pre transparentné poskytovanie dotácií sa navrhuje zverejňovanie čo najširšieho okruhu informácií generovaných v procese poskytovania dotácií.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2010 16:12 - 16:16 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, predkladám pozmeňujúci návrh spoločne s pánom poslancom Beblavým k tomuto návrhu zákona, ktorý znie:
"1. V § 4 sa za ods. 7 pripájajú nové ods. 8 a 9, ktoré znejú:
"(8) Žiadosti o dotáciu podľa § 2 ods. 1 písm. b) až k) vyhodnocuje najmenej trojčlenná komisia, ktorú zriaďuje ministerstvo. Člen komisie nesmie byť žiadateľom ani zaujatý ani vo vzťahu k žiadateľovi. Člen komisie ani jemu blízka osoba, odkaz 8), nesmie byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu žiadateľa, ani spoločníkom právnickej osoby, ktorá je žiadateľom. Členom komisie nesmie byť ani osoba, ktorá je zamestnancom žiadateľa alebo zamestnancom záujmového združenia podnikateľov, ktorého je žiadateľ členom.
(9) Komisia je pri vyhodnocovaní žiadostí o dotáciu podľa § 2 ods. 1 písm. b) až k) nezávislá a vyhodnocuje ich podľa kritérií uvedených v oznámení podľa odseku 7.".
Poznámka pod čiarou k odkazu 8 znie:
"odkaz 8) § 116 Občianskeho zákonníka.".".
Doterajšie odkazy 8 až 13 sa označujú ako odkazy 9 až 14 a poznámky pod čiarou k odkazom 8 až 13 sa označujú ako poznámky pod čiarou k odkazom 9 až 14.
"2. V § 5 odsek 8 znie:
"(8) Ministerstvo zverejňuje na svojom webovom sídle najmä
a) úplné znenie všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich poskytovanie dotácií v jeho pôsobnosti,
b) schválený rozpočet na dotácie podľa ich účelu pre daný rozpočtový rok a predpoklad na nasledujúce dva roky,
c) najmenej dva mesiace pred termínom ukončenia predkladania žiadostí verejnú výzvu podľa § 3 ods. 7 tohto zákona alebo oznámenie podľa § 4 ods. 7 tohto zákona, ktoré obsahuje okrem náležitostí podľa tohto zákona alebo osobitného zákona najmä:
1. základný cieľ, kritériá a váhu kritérií, podľa ktorých sa budú vyhodnocovať žiadosti.
2. formulár žiadosti v elektronickej podobe,
3. disponibilný objem zdrojov na danú výzvu,
4. najvyššiu a najnižšiu výšku jednej dotácie,
5. spôsob odstraňovania formálnych nedostatkov žiadostí,
6. termín postupu vyhodnocovania žiadostí,
7. zloženie komisie,
8. návrh zmluvy o poskytnutí dotácie,
d) všetky schválené žiadosti vrátane dátumu ich schválenia, účelu a výšky žiadanej a poskytnutej dotácie a identifikácie konečného prijímateľa dotácie,
e) všetky neschválené žiadosti vrátane dátumu a dôvodu neschválenia žiadostí,
f) vyhodnotenie výsledkov už poskytnutých dotácií,
g) často kladené otázky súvisiace s dotáciami.
Odôvodnenie k bodom 1 a 2. Zavádza sa nový mechanizmus vyhodnocovania žiadostí o poskytnutie dotácie, a to na to určenou komisiou. Súčasne sa definujú základné podmienky pre členstvo v tejto komisii. Vláda Slovenskej republiky 13. októbra 2010 schválila uznesením č. 695 návrh na zvýšenie transparentnosti pri poskytovaní dotácií z prostriedkov štátneho rozpočtu, kde uložila ministrom implementovať pravidlá vyplývajúce z tohto návrhu do systému poskytovania dotácií s účinnosťou od 1. januára 2011. Na základe uvedeného vznikla potreba zosúladiť zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky s týmito pravidlami, ktoré majú byť pre jednotlivé rezorty záväzné. Na účely vytvorenia podmienok pre transparentné poskytovanie dotácie sa navrhuje zaviesť nový mechanizmus vyhodnocovania žiadostí o poskytnutie dotácie, a to na to určenou komisiou. Súčasne sa definujú základné podmienky pre členstvo v tejto komisii. Zavádza sa tiež povinné zverejňovanie čo najširšieho okruhu informácií generovaných v procese poskytovania dotácií. Zároveň žiadam, alebo teda navrhujem, aby sa o bode 2 zo spoločnej správy hlasovalo osobitne. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2010 9:58 - 9:59 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja s vami, pán predseda, súhlasím, že áno, doteraz sme si zakrývali veľakrát oči pred tými hracími automatmi a pred tými nešťastnými osudmi a ja som to aj povedala, ja som rada, že aj táto téma megakasína otvorila viac tú verejnú diskusiu a ja som za to aj vzhľadom k tomu, čo povedali iní naši kolegovia, poďme to riešiť, poďme sústrediť tieto automaty do nejakých zariadení, ktoré budú pod prísnou kontrolou. Úplne s vami súhlasím. Tak isto súhlasím s tým, že nedá sa to zakázať. Nedá sa to zakázať, ale dá sa urobiť niečo pre prevenciu. Dá sa o tom hovoriť, dá sa hovoriť o negatívnych dopadoch, aj o gemblerstve, ktoré tu niektorí kolegovia spochybňujú, že to nie je až také dôležité, alebo nie je to téma. Tak isto vo svete v takýchto zariadeniach sú školení tí zamestnanci, ktorí vedia posúdiť, kedy už niekto má dosť. Tak ako v baroch už nenalejú tomu opitému, tak tuto by mal byť niekto kto mu klepne po prstoch, že už ďalej nehraj. A to sa nedeje. Čiže, poďme do prevencie, poďme do školenia týchto ľudí, poďme do vytesnenia týchto zariadení na okraj, nie tak ako oproti vysokej škole, oproti základnej škole, neviem, kde všade sa tieto nachádzajú. A už iba poslednú poznámku. To s tou koncentráciou prostitúcie, že ak by sme tu mali to megakasíno, že by sa to sem presunulo a inde by bol pokoj, predpokladám, že ani vy sám tomu neveríte, lebo keď je dopyt, tak je aj ponuka. A to ako ekonóm určite viete. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 8.12.2010 9:36 - 9:36 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, viete, to, že to podpísali desaťtisíce ľudí z celého Slovenska, ja si myslím, práveže je to aj výrazom toho, že pochopili, že tie dopady nie sú len na tú konkrétnu zónu. Tie dopady, o ktorých som hovorila, tie ekonomické dopady, to, že my všetci budeme sa skladať na ich liečbu. Však tak ako sa skladáme na liečbu toxikomanov a iných, proste tie dopady naozaj sa týkajú každého jedného daňového poplatníka na Slovensku. Čiže to, ja si myslím, že je úplne logické a navyše, títo ľudia proste majú aj osobnú skúsenosť. Nie je pravda, že tých stodvadsaťpäťtisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu, nič nemajú alebo vôbec žiadnu skúsenosť. Mnohí z nich sú takí, ktorých sa tento problém bytostne dotýka, pretože majú niekoho vo svojom okolí alebo vo svojej rodine, ktorý, žiaľ, proste trpí touto chorobou, lebo ide o chorobu závislosti. A ďalšia poznámka. Ja sa veľmi teším tomu, čo ste povedali, pán poslanec, a budem rada, keď naozaj v tejto snemovni nájdeme tu odvahu baviť sa o tých hracích automatoch, o tom či majú, alebo nemajú miesto v jednotlivých tých krčmách. A ja veľmi budem podporovať myšlienku vytesnať tieto hracie automaty mimo obytných zón tak, aby naozaj neohrozovali tých najbiednejších, neohrozovali deti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2010 9:33 - 9:34 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, páni ministri, vážené dámy, páni, o megakasíne, ktorého výstavbu posvätila vláda Roberta Fica, a ktoré by malo vyrásť v blízkosti bratislavskej Petržalky už bolo veľa povedané, aj dnes tu. Aj kolega Brocka už veľa hovoril o tom. Dovoľte mi však zopakovať niektoré kľúčové argumenty, prečo sme tento projekt od začiatku kritizovali a prečo sme sa rozhodli novelou zákona o hazardných hrách urobiť v tejto veci nápravu. A budem hovoriť aj o číslach, o ekonomike, aby teda sme nehovorili len o nejakých morálnych aspektoch. Hlúpy sa učí na vlastných chybách, ale múdry sa učí na chybách tých druhých. My takéto zariadenie zatiaľ na Slovensku nemáme, to je fakt. Ale existujú mnohé kasína, veľké kasína vo svete, kde vieme už povedať o tom, aké sú dopady takéhoto pôsobenia.
Máme ďalej vlastné skúsenosti aj s množstvom hracích automatov, ktoré sa nachádzajú roztrúsené po slovenských mestách či dedinách. Tie spôsobili veľa trápenia jednotlivcom, ich rodinám, sú vážnym spoločenským problémom, pretože tieto automaty tam nie sú preto, aby na nich ľudia vyhrávali, ale práve preto, aby vyhrávali tí, ktorí ich do krčiem a barov nainštalovali. Už dnes sa na Slovensku odhaduje počet patologických hráčov na päťdesiattisíc nešťastných ľudských osudov, ak nerátame ich rodiny a zasiahnuté komunity. Teraz tie konkrétne čísla. V Kanade 30 % hráčov hazardných hier prišlo o prácu a osobne zbankrotovali, v priemere zanechali za sebou dlhy vo výške stopäťdesiattisíc dolárov. Vo Francúzsku sa 20 % zadĺžených hráčov dopustilo trestného činu krádeže, či podvodu. V štáte Nevada má jednu z najvyšších mier kriminality v Spojených štátoch. V mestských aglomeráciách, kde majú veľké herne, sa zvýšil počet krádeží motorových vozidiel o 25 %. A takto by sa dalo pokračovať aj ďalej.
Podľa doterajších skúseností z iných krajín zvýšená kriminalita spojená s kasínami postihuje okolie približne do sedemdesiat kilometrov. Ide napríklad o krádeže. A keďže asi každý piaty gembler je závislý na psychotropných látkach, v okolí takýchto zariadení sa darí obchodu s drogami. Navyše kasína a herne často slúžia aj ako práčky špinavých peňazí.
Spomeniem ešte jednu štúdiu, ktorú ste už možno počuli. V roku 2004 publikoval bývalý poradca prezidenta Reagana, ekonóm na univerzite v Illinois Ron Grinolds kritickú štúdiu, podľa ktorej zo štyridsiatichšiestich dolárov, ktoré štát získa z hry, musí na oplátku vynaložiť na spoločenské dopady dvestoosemdesiatdeväť dolárov, teda takmer šesťnásobok.
Dopady však nie sú len ekonomické. Napríklad dieťa, ktorého rodič sa stane patologickým hráčom, sa k hre dostáva podstatne skôr ako jeho rovesníci. Čísla z Belgicka hovoria, že mladí začínajú s hazardnými hrami v priemere ako trinásť a pol roční a minú v priemere mesačne 33 eur. Deti, ktoré vyrastajú v rodine s gemblerom majú väčšie problémy v škole. Častejšie trpia depresiami a majú vyššie sklony k samovraždám. Navyše, mnohé z týchto detí sa následne tiež stávajú patologickými hráčmi. Aj pre všetky tieto argumenty a určite som ich nevymenovala všetky.
V prípade Petržalky napr. dôjde ku komplikácii s dopravou. Mali a majú obyvatelia nielen spomínanej sedemdesiat kilometrovej zóny oprávnené obavy prijať túto investíciu s otvorenou náručou. Hoci investor od začiatku hovoril, že plocha s hracími automatmi bude zaberať len nepatrnú časť z celého rekreačného komplexu, zároveň zdôraznil, že bez kasína od svojho zámeru ustúpi. Čiže, nejde o nepodstatnú súčasť tohto projektu. Najnovšie prišiel aj s ponukou zredukovať počet hracích automatov. Má to byť údajne ústretový krok, len aby sa nezmenili ideálne podmienky, ktoré pre nich vytvorila bývalá koalícia. Zároveň sme sa dopočuli od zástupcu investora, že ak sa zmenia podmienky v zákone o hazardných hrách, presunú svoju investíciu do susedného Maďarska.
V tejto súvislosti by som rada citovala komentár Petra Šuca, ktorý píše, citujem: "Čuduj sa svete, napriek sľubným výnosom tento biznis ženú odvšadiaľ bičom. Napríklad Orbán nedávno na kolegov našich investorov, ktorí prišli s úplne podobnou ideou, tak zrúkol, že ich vyvlastní a podobne, že utekali z Maďarska svinským krokom."
Všetko zlé je aj na niečo dobré. A som rada, že téma výstavby megakasína otvorila aj debatu o hazardných hrách ako takých. Petíciu proti megakasínu podpísali desaťtisíce obyvateľov z celého Slovenska, ktorí nie sú voči hazardu ľahostajní. Preto dúfam, že dnes schválime v tomto parlamente novelu zákona o hazardných hrách, ktorá zruší všetky výhody kasína v rekreačnom prostredí a neskôr nájdeme silu sprísniť aj samotné prevádzkovanie hazardných hier, či už v rôznych zariadeniach alebo aj na internete. Som za podporu podnikania, ale som proti podporovaniu podnikania s ľudským nešťastím. Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.11.2010 14:58 - 14:59 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja by som sa chcela vyjadriť len k tomu financovaniu, čo ste spomenuli, pán poslanec Jarjabek. Súhlasím, že verejnoprávnym médiám treba dať primerané finančné prostriedky, ale myslím si, že tento argument neplatí najmä pre súčasný stav Slovenskej televízie, pretože len podľa toho, ako máme možnosť vidieť tie zmluvy, nehorázne peniaze tam boli vyplatené. A podľa informácií, ktoré máme, ešte stále sú navyšované tieto zmluvy o ďalšie percentá, o ďalšie dodatky k zmluvám. Čiže v súčasnosti ten argument neobstojí. Podľa mňa to, čo treba urobiť, je v prvom rade potreba zastaviť takéto nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami, potom zadefinovať, čo vlastne verejnoprávne médiá majú vysielať, a tomu nastaviť primerané financie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.11.2010 10:17 - 10:18 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som veľmi rada, že sa bavíme o tejto téme teraz, pretože pôvodný zámer pána ministra riešiť televíziu až v roku 2012 sa mi zdal byť veľmi, veľmi neskorý.
To, že ja tiež osobne mám trošku problém s týmto zákonom, s týmto zámerom, je skutočnosť, nechcem o tom nejako zoširoka hovoriť. Myslím si ale rovnako ako pán poslanec Zajac, že toto je posledná šanca, ako zachrániť verejnoprávne médiá na Slovensku. Ak to neurobíme teraz, tak už to neurobíme asi nikdy. Je teraz na nás, aby sme sa rozhodli, aký spôsob zvolíme pre túto záchranu. A ja chcem využiť týchto 20 dní na to, aby naozaj sme pripravili dobrý zákon a aby sme sa vedeli možno aj spolu s opozíciou dohodnúť na tom, ako zachrániť verejnoprávne médiá, pretože tie médiá by tu mali zostať aj po nás, nie je to len naša vec, ale je to aj vec, ktorá by tu mala byť po nás. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.10.2010 9:47 - 9:48 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som naopak zareagovala na pána poslanca Osuského. Áno, opisovanie je problém a je to problém, ktorý sa tiahne od základnej školy až po vysokú. A je to problém, ktorý ale našťastie začína sa u nás aj riešiť naozaj na tých základných školách. Proste, deti sú vedené k tomu, aby sa prezentovali tým, čo vedia a nie tým, čo opíšu.
Ja si pamätám ešte, keď sesternica, ktorá žila v Amerike, keď sme sa bavili o tom, kto aké ťaháky používa, ona vtedy zareagovala, že ale však to je podvod. No, konečne aj u nás sa začína hovoriť o tom, že áno, opisovanie, plagiátorstvo je podvod. Som presvedčená, že to, čo tvrdíte, že keď bude zverejnené, viacerí to tu tvrdili, že keď bude zverejnené na internete, že sa bude viacej opisovať, no práve naopak, to by potom znamenalo, že na internete nesmie byť nič, žiadne publikácie, žiadne učebnice, práve naopak, bude sa to lepšie dať ustriehnuť. A posledná poznámka, ja sa pripájam tiež k tomu, ak sú detaily, ktoré vieme spoločne odstrániť v druhom čítaní, poďme do toho, aby naozaj táto novela bola úspešná. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.10.2010 11:16 - 11:18 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, vy chcete hovoriť o faktoch, tak tu sú fakty. Výstavbu diaľnic ste zastavili vy, pretože ste sa vyhýbali čerpaniu eurofondov, pretože tie sa kontrolujú. Druhý fakt, cena. Nie my to hovoríme, ale Európska investičná banka, ktorá vyhodnotila tretí balík ako najdrahší v Európe. A tretí fakt, teraz sa hovorí o tom, že sa prepúšťa alebo sa bude prepúšťať. No ono by sa prepúšťalo tak či tak, aj keby že sa uzavrie ten prvý balík, pretože najskôr by sa začalo stavať až o rok. Takže tri fakty, ktoré sú faktami a nie nejakými domnienkami alebo výmyslami. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis