Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2014 o 10:32 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 5.12.2014 13:00 - 13:10 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, bol som určený výborom za spravodajcu k tomuto návrhu zákona.
Návrh spĺňa podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel všetky náležitosti potrebné pre predloženie tohoto návrhu, keďže pán predkladateľ návrh podrobne uviedol, nebudem k tomu už nič dodávať.
Odporúčam, aby Národná rada po rozprave sa uzniesla na tom, že návrh prerokuje v druhom čítaní.
Zároveň odporúčam, aby návrh, ak tento návrh prvý prejde, aby prerokovali návrh novely zákona ústavnoprávny výbor, Výbor Národnej rady pre financie, rozpočet a menu a gestorský výbor - výbor pre sociálne veci. Odporúčam zároveň aj lehoty na prerokovanie toho návrhu do 30 dní výbory a gestorský do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pani podpredsedníčka, nech sa páči, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2014 10:59 - 11:01 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán Blanár, prosím vás, nehnevajte sa na Roberta Fica a jeho vládu, že vám ide obmedziť vaše príjmy. Prvá poznámka.
Druhá, pán poslanec, ste tu zorganizovali také s potleskami predstavenie, že kto všetko hlasoval v roku 2004, myslím, za návrh, že mohol poslanec Národnej rady poberať aj príjem starostu. Pán poslanec, priznávam sa vám bez mučenia, že ani si nepamätám, že by som v tej chvíli možno namietal voči tomu, lebo to dovtedy nebol problém. A dokonca ani po prijatí toho zákona, že som hlasoval za návrh koaličného poslanca, myslím Kubovič to bol, starosta Ružinova, ktorý bol zhodou okolnosti starosta, že som za to hlasoval, ani potom sa z toho nestal akoby šport, alebo ja som to nazval, že rakovina. Lebo SMER má ten talent, že veci, ktoré sú možno aj, sa vyskytnú, ale vy dokážete dotiahnuť do dokonalosti. Ako, tak ako sa to rozrástlo tu v tejto sále, že župan, poslanec, riaditeľ nemocnice a takej a takej inštitúcie, predseda dozornej rady, proste, to je choroba. Naozaj to je choroba, ktorú sa rozhodol Robert Fico zastaviť. A ja som rád. Ja som rád, že to Robert Fico chce zastaviť, len si myslím, že je nefér, a to opakujem pred pánom ministrom, aby ste ktokoľvek z vás, vy mali z verejných zdrojov vyšší príjem ako člen slovenskej vlády. My to teraz navrhujeme zmeniť, lebo teraz je to vážny problém. A som rád, že Robert Fico s tým súhlasí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2014 10:32 - 10:34 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán minister, ja si nemyslím, že to je o porážaní kandidátov SMER-u, ani nechcem, ak by ste si to mysleli, zakazovať, aby poslanci za SMER kandidovali na starostov a primátorov. To nie je u mňa, ja to nemám vôbec za problém. Pozrite sa ale, koľkí z týchto poslancov Národnej rady sú zároveň, riaditeľ štátnej nemocnice, riaditeľ Sociálnej poisťovne, predseda dozornej rady, poradca premiéra a neviem ešte akých iných funkcií majú tí vaši poslanci Národnej rady, ktoré sú hradené z verejných zdrojov. To je problém. A ja som rád, že Robert Fico to považuje za problém, a preto tu máme tento zákon. Vláda navrhuje riešenie. To znamená, dámy a páni, už to tak nebude, že budete mať toľko platov, aj pán Choma, Raši a ďalší. Proste bude len, ak budeš poslanec Národnej rady, k tomu už len minimálna mzda za ďalšiu funkciu.
Ale problém je v inom, pán Maďarič. Ja si myslím, že to je oveľa zložitejšie. Ja si myslím, že je vrcholne nespravodlivé, že vy, vy minister máte len tretinový alebo polovičný príjem z verejných zdrojov ako poslanec Choma, ako poslanec Raši. No proste to nie je normálne podľa mňa. Veď vy ste minister Slovenskej republiky. Máte také zodpovednosti, takú funkciu. A to sú zhodou okolností už známi poslanci, Choma, Raši, ale je tu kopa neznámych poslancov, ktorých, keď idú po Bratislave, nikto nepozná. Oni môžu ísť večer do divadla, hoci my tu rokujeme do pol ôsmej, a oni sú v divadle, alebo idú do obchodu, nakupujú, lebo nikto im nepovie, že, prepáčte, ale veď vy máte byť v robote. Ale vy to nemôžete, pán minister, lebo každý vie, že vy ste minister, vás poznajú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2014 9:58 - 10:00 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne. Tak zopakujem pre tých poslancov, ktorí to nevedia, ktorí si ten návrh neprečítali alebo nestihli, a ja som to spomenul z amblónu, že čl. 10, to je posledný článok tohto návrhu, ktorý Robert Fico chcel predniesť dnes, tento zákon nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, okrem (reakcia z pléna), v 2016-om, správne, okrem čl. 5 § 12 ods. 8, ktorý nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest.
Čiže, pani Vaľová, vy, o vás som chcel hovoriť, som nehovoril dnes, ale vy budete môcť celé štyri roky poberať plat primátorky aj poslanca Národnej rady, ak budete sedieť na oboch stoličkách. Aj vy, poslanci, aj Dušan Beblavý. (Reakcie z pléna.) Nie, minimálna mzda až potom, až potom, až potom, o štyri roky, keby náhodou ste boli opäť zvolení. Čiže Robert Fico tu posiela návrh, ktorý bude platiť pre vás, to obmedzenie, že budete môcť byť starosta, primátor plus minimálna mzda za to starostovanie až po nasledujúcich komunálnych voľbách o štyri roky. Pozrite si to.
No a druhá poznámka. Pani Vaľová, ja som tu dosť dlho. Naozaj, ja som tu dokonca dlhšie o dva roky ako Robert Fico. On prišiel až v deväťdesiatom druhom. Ja sa za to nehanbím. Ja sa za to nehanbím, naozaj, ale ja som iba poslanec Národnej rady a nemám vôbec potrebu kandidovať u nás v obci za starostu. Veď my máme toľko šikovných, schopných ľudí v dedine. Načo? Načo? Aby som bol ako pažravý človek, že chcem aj to, aj to, aj to?! Veď ja ako poslanec Národnej rady, veď to je toľko roboty! Naozaj, to je toľko roboty. Stačí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.12.2014 9:39 - 9:56 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Dobrý deň, prajem. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán podpredseda vlády, dámy a páni, nebýva to často, že máme v programe bod, ktorý je označený, že ho uvedie predseda vlády. Tento bod je zhodou okolností takým a ja som sa, priznám sa, na to aj tešil. Predstavte si, že by túto novelu zákona uvádzal predseda vlády Robert Fico. A ja som bol rozhodnutý mu, keď bude ten návrh predkladať, povedať, že je obyčajný podvodník (vyslovené s pobavením). Čiže túto vetu som nemohol povedať priamo do očí, možno ešte tá príležitosť bude, lebo v súvislosti s týmto návrhom, a tak ako ho vláda predkladá, naozaj je to tak. Čiže poslal dnes za seba náhradu, možno mal dôležité štátnické povinnosti, aj to sa môže stať. Ale to, že sa on pôvodne hotoval, že predloží tento návrh zákona, to znamená, bola to jeho chuťovka, bola to jeho srdcová záležitosť. On sám to chcel tu v parlamente predložiť, ako chce SMER presadiť princíp, že jeden plat pre ústavného činiteľa, myslí sa najmä teda, my poslanci Národnej rady, vláda to už dávno má, oni nemôžu poberať iné príjmy, že on to ide presadiť.
Možno si spomínate, že tento návrh som z tohto miesta prezentoval pred rokom, bolo to, presnejšie bolo to v novembri 2013 v súvislosti s témou zmrazovania platov ústavných činiteľov. Je to rakovina, je to ako rakovina, tento trend, ktorý sa podaril zasiať strane SMER na Slovensku. Myslím tým teraz, tá prax, že poslanec je lovec funkcií plne platených z verejných zdrojov. Keby to bolo vo Švajčiarsku, keby to bolo v čase konjunktúry ekonomickej, keby to bolo v čase vyrovnaných rozpočtov, keby sme nevedeli, čo s verejnými prostriedkami a keby sme neboli účastníkmi ekonomických, finančných, hospodárskych kríz, tak možno by to nebolo takým problémom. Ale Robert Fico správne vycítil, že dnes, v dnešnej dobe a na Slovensku je to vážny problém a že ľudia to vnímajú ako negatívny jav, že niekto je tu v parlamente a zároveň, hoci nesedí mesiac alebo tri týždne na magistráte alebo v štátnej nemocnici alebo na nejakom inom úrade, a zároveň poberá plný plat.
Robert Fico sa rozhodol to zmeniť, lebo osvojil si názor väčšiny normálnych rozumných ľudí, že to nie je spravodlivé. Prepáčte, určite hovoríme o veľkých témach, hovorili sme včera, predvčerom o rozpočte, ja som sa večer, o pol ôsmej sme končili program, som hovoril o dôchodkovom systéme, v akom je svrabe a v akej komplikovanej situácii je Sociálna poisťovňa. Čiže hovorili sme včera, predvčerom aj o veľkých témach. Toto je téma veľká, Robert Fico ju považuje za veľkú tému, lebo chcel ju tu uviesť, a ja s ním súhlasím, že to je veľká nespravodlivosť, že to je veľká nespravodlivosť, že ak je chlap, ja verím, ja si myslím, že predseda vlády by mal mať väčší príjem, väčší plat z verejných zdrojov ako podpredseda vlády, ako minister. Dokonca ako hociktorý poslanec Národnej rady. To je fér, tak by to malo byť. A keby to chcel presadiť, tak má na to dosť hlasov. Osemdesiattri poslancov je to schopných schváliť. A ja si myslím, že tak by to aj malo byť. Ale Robert Fico toleruje prax, že tu hociktorý poslanec, ktorý nie je tak známy, nechcem povedať, že je vôbec neznámy, ale nie je tak známy ako Robert Fico, a že tu zarába z verejných zdrojov niekoľkonásobne viac ako Robert Fico. A to nie je v poriadku.
Robert Fico si osvojil návrh Kresťanskodemokratického hnutia, že to upraví. A tá forma sa mi celkom pozdáva. Je to možné aj tak, že predsa len, keď ste zvolený ako primátor, ako starosta, tak ten mandát tiež musíte vykonávať a robíte to aj po nociach, aj sa snažíte, zaslúžite si viac. Ale politická funkcia, to je verejná služba, to je služba, a jednoducho ten poriadok, že bude dostávať, keď si poslanec Národnej rady, poslanecký plat a minimálnu mzdu z tej inej funkcie, tak je to istý regulátor, že nedajú sa poriadne robiť viacero vecí naraz. A možno by to, a možno to aj povedie k tomu, že si mnohí tí primátori, starostovia, župani, ktorí sú zároveň poslanci Národnej rady, povedia, že mne sa to za tú minimálnu mzdu ani neoplatí. Možnože teda uvoľnia miesto, priestor pre iných v SMER-e alebo v iných stranách, ktorí takto budú sa uchádzať o dôveru voličov a budú plnohodnotne vykonávať tie mandáty, svoje funkcie. A možno sa tak postupne dostanú, keď budú šikovní a schopní, aj do Národnej rady. Toto je podľa môjho názoru prirodzené a to je správne.
Ale pozrite sa, ako to oni vlastne navrhujú. Robert Fico keď videl, že je to dobrá téma a idú komunálne voľby a mohlo by sa to obrátiť proti jeho kandidátom v komunálnych voľbách, tak s Richardom Rašim z Úradu vlády pred komunálnymi voľbami tento návrh zákona prezentovali, ako to Richard Raši a Robert Fico idú presadiť pred komunálnymi voľbami. Lebo aby tí komunálni politici vedeli, že keď budú zvolení, že vláda ide to regulovať tak, že už budeš mať, pán poslanec Raši, poslanecký plat a minimálnu mzdu z funkcie primátora. Ale oni tu predložili návrh zákona, ktorý sa Richarda Rašiho vôbec nebude týkať. Ak si pozriete čl. 10, myslím je to, čl. 10 v tomto návrhu zákona o jeho účinnosti, tak tento zákon nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Okrem článku 5, v článku 5, keď si pozriete § 12 ods. 8, ktorý nadobúda účinnosť dňom vykonania najbližších volieb starostov obcí a primátorov miest.
Dámy a páni, čiže pána generálneho riaditeľňa Muňka, ktorý tu včera predkladal rozpočet Sociálnej poisťovne, tak toho sa to bude týkať od roku 2016, to znamená o dva roky, keď Dušan Muňko bude zvolený za poslanca do Národnej rady. Jeho o dva roky. Ale pána poslanca Rašiho sa to bude týkať až od nasledujúcich komunálnych volieb v roku 2018. Čiže o štyri roky, keď Richard Raši bude opäť zvolený za SMER, predpokladám, keď sa dožijeme, do Národnej rady, tak jeho sa to až potom, o štyri roky bude týkať. Prosím vás, tak sú to podvodníci, alebo nie sú? Oni z Úradu vlády hovorili, že idú s tým spraviť poriadok. A pre koho poriadok, keď sa to má týkať Richarda Rašiho aj Chomu a ďalších, ktorí tu boli zvolení, o štyri roky? Vy si robíte zo svojich voličov dobrý deň. (Reakcia z pléna.) Preto iné mi tu nenapadá, prečo o tom rokujeme teraz. Ja nerozumiem, máme na programe 120, 130 bodov, meníme si tu program, skracujeme si obedňajšie prestávky o hodinu, rokujeme do pol ôsmej večer, od rána do večera, a o veci, ktorá bude platiť o štyri roky. No čo ste sa zbláznili? Veď to treba stiahnuť z rokovania, veď to máme čas o tri a pol roka, keď bude po voľbách. Môžete dokonca aj v skrátenom konaní. Ale my tu teraz ako riešime dôležité veci, vážne zákony neprídu na program. Veď zo schôdze na schôdzu ako snehovú guľu valíme pred sebou zákony, na ktoré nie je čas, ktoré sa vám nepozdávajú, tak dokonca vyradíte z rokovania. Zhodou okolností aj ten návrh, že jeden plat musí poslancovi Národnej rade stačiť. A vy tu predkladáte návrh, ktorý bude účinný o štyri roky?
Čiže môj procedurálny návrh je, aby sme tento návrh, aby ho predkladateľ Robert Fico stiahol z rokovania. Aby s ním prišiel vtedy, keď to bude aktuálne. Možno pred nejakými ďalšími voľbami, lebo prišiel s ním pred komunálnymi voľbami. On totiž nevedel, ako sa budú správať jeho voliči. Ale teraz už vie, že väčšina jeho voličov to ignorovala, ako keby im to nevadilo. Čiže už vie, ako to berú tí voliči. Čiže už tento zákon nepotrebuje. Takže preto navrhujem procedurálny návrh, aby bol stiahnutý z rokovania.
Pozrite, mohol by som už skončiť, ale nedá mi to ešte. A nebudem teraz hovoriť o vás, primátoroch a starostoch, o ktorých som hovoril vtedy, keď som to považoval za vhodné. Keď ste napríklad sa podpísali pod návrh, že zmrazovať platy ústavným činiteľom, a zmrazili ste ho, ja neviem, vtedy ministrovi Čaplovičovi, ktorý mal od vás oveľa nižší plat, hoci bol minister vlády, alebo Maďaričovi a ďalším, ale aj podpredsedovi Vážnemu, proste im ste zmrazovali vy, čo ste mali podľa môjho názoru nadpriemerné príjmy z verejných zdrojov. A keďže som to už vtedy hovoril, ako to bolo, nechcem sa teraz opakovať. Ale o jednom prípade sa predsa len zmienim. A to som si chystal na Roberta Fica, a keďže už som si to večer včera pripravil, tak dovoľte, aby som sa vám zdôveril so svojimi poznámkami.
Tu vzadu sedí, teraz tu nesedí, pán poslanec Vladimír Faič. Poslanec Vladimír Faič je poslanec, ktorého nemáte možnosť poznať z tohoto miesta. Ja si nespomínam, že by v tomto volebnom období odtiaľto preriekol jednu vetu. Ale tento pán Vladimír Faič je okrem toho, že je poslanec Národnej rady, tak má dohodu o pracovnej činnosti s Úradom vlády. On je poradca premiéra. Predstavte si, Vladimír Faič je poradca premiéra. Neviem, v čom mu radí, teda keby tu vystupoval, vedeli by sme, čo sú jeho silné stránky, či sa venuje zahraničnej politike, bezpečnostnej, sociálnej alebo inej, proste neviem, neviem. Ale z výpisu, ktorý máte v Národnej rade, alebo teda údaje, ktoré sú tu, tak sa dozviete, že tento Vladimír Faič ako poradca zarába viac ako poslanec Národnej rady. Zaokrúhlim na desiatky eur, je to 25-tisíc eur, 25-tisíc eur. Má teda spolu s poslaneckým platom vyšší plat ako ten, komu radí, ako predseda vlády Robert Fico. Prosím vás, je to normálne? Za to, že mu nosí tašku, za to, že mu nosí tašku, má vyšší príjem ako Robert Fico. Podľa môjho názoru, podľa môjho názoru tento pán sa s Robertom Ficom alebo delí o ten svoj plat, ktorý dostáva, alebo tú odmenu, lebo má dohodu o pracovnej činnosti. Lebo neviem inak, naozaj neviem, začo, prečo. A považujem to za škandál a nehoráznosť.
To ako keby naša kolegyňa Janka Šípošová, predstavte si, ona kým nebola poslankyňa, tak myslím že bola poradkyňa podpredsedníčky Jurinovej, ak sa nemýlim. Áno, lebo sú také miesta proste kolonkové, voľné, ústavný činiteľ na nejakej pozícii môže využívať, lebo je to potrebné, naozaj nemôže všetko vedieť. Ale Janka Šípošová sa dostala do Národnej rady, postúpila za uvoľnené miesto europoslanca. Ale ja si nemyslím, teda neskúmal som to, ale neverím tomu, že Janka Šípošová okrem poslankyne Národnej rady zároveň robí platenú poradkyňu podpredsedníčke Národnej rady. Proste to by som považoval za škandál, za nehoráznosť.
Lebo keby Robert Fico na miesto poradcu zamestnal niekoho, kto je zo SMER-u a nemá prácu a je šikovný alebo z akademickej, odbornej a rôznej obce, alebo niekoho z Topoľčian, alebo dokonca by som ešte, nepatrí sa to, ale keby to bol aj niekto, ako to robil Jahnátek, že z rodiny, tak ešte je to stále menej. Ale pán Vladimír Faič proste, aby mal dohodu s Úradom vlády, poslanec Národnej rady? Čo sú toto za spôsoby? Veď to je rakovina s metastázami, naozaj, to je rakovina s metastázami. A vy máte svojich voličov, nie našich voličov, vy máte svojich voličov za hlupákov. A podľa môjho názoru nie sú hlupáci, oni to len nevedia. Lebo keby to vedeli, tak im to nebude jedno. Proste Robert Fico blufuje. Robert Fico sa hrá na sociálne cítiaceho človeka. Robert Fico je podvodník, podvodník v tejto veci, v tejto jednej veci. Osvojil si návrh, ktorým chcel oklamať voličov. A to, čo tu dal do parlamentu, to je podfuk, to je obyčajný podfuk. Mňa dokonca napadlo v tejto chvíli, naozaj to som sa nikdy tým tak nezaoberal, nezamýšľal na tým, že v podstate keď takto poslanec Národnej rady, akože zarába na štáte, tak podľa môjho názoru to je poškodzovanie štátu. To dokonca je zneužívanie verejnej funkcie. To, kto tu je odborník na trestné právo, tak možnože existuje aj taký paragraf, aby sme sa tým zaoberali. Alebo pouvažujem, či to nie je tak isto aj mandátový výbor. A to sa nebavíme o 12 eurách vianočného príspevku, ktorý ste zvyšovali, ani o zvyšovaní minimálnej mzdy o 30 eur. Ani sa nebavíme o odpustení niekoľkých eur pri zdravotných odvodoch, ani o súbehu sociálnej dávky s minimálnou mzdou. Bavíme sa o tom, že pán poslanec Faič popri poslaneckom plate poberá odmenu z Úradu vlády vyššiu, ako je poslanecký plat.
Takže môj procedurálny návrh, aby ste stiahli z rokovania tento návrh, platí. Lebo navrhovať návrh, ktorý má platiť od roku 2018, myslím si, že to je luxus, keďže hrozí, že bude veľa návrhov, ktoré neprerokujeme práve preto, lebo máme málo času.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.12.2014 19:15 - 19:30 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, milí kolegovia, jedna poznámka na okraj, že to nebol zlý nápad, že sme súhlasili s tým, aby sa rokovalo dlhšie, lebo tak sa ukazuje, že ten čas po devätnástej hodine do 19.30 bude asi najproduktívnejším časom pre plénum Národnej rady. A dokonca by sa to dalo ešte tento systém vylepšiť, že napríklad tie hodiny, kedy sa to zasekne a keď sa nám nedarí pokračovať v rokovaní, lebo sa hlási veľmi veľa poslancov do diskusií, tak by sme mohli urobiť prestávku. Ale teraz vážne.
Vážený pán generálny riaditeľ, budem sa možno v jednej poznámke opakovať, lebo aj minulý rok som hovoril o procedúre, že ste v takej dvojjedinej pozícii, to minister financií trošku bledne závisťou, že vy to aj prednesiete, aj potom hlasujete za rozpočet, že on sa musí spoliehať na kolegov poslancov zo SMER-u. A ja viem, že mi poviete, že nie je to v rozpore so zákonom, len ten zákon, ktorý riešil tento evidentný konflikt záujmov, tento zákon bol skôr, ako bol zákon o Sociálnej poisťovni, a zatiaľ ste s tým nič neurobili. A už si nepamätám, či ste mi sľúbili, že s tým niečo SMER urobí, ale sa mi zdá, že to nie je úplne s kostolným poriadkom. Je tu už ďalší predkladateľ rozpočtu z Fondu národného majetku, no on prišiel ako hosť, čiže on tu nesedí teraz ako poslanec. A to nenamietam, to sa mi zdá, že to je normálne a tak by to malo byť. Pri Sociálnej poisťovni tento nenormálny stav naďalej trvá a myslím si, že nie je to v poriadku.
Teraz k rozpočtu. Rozpočet Sociálnej poisťovne, ten trend, ktorý pozorujeme, že príjmy Sociálnej poisťovne z bežného poistného od ekonomicky aktívnych občanov sú každý rok nižšie, teda pomerne nižšie oproti výdavkom na dôchodkové dávky, ktoré z roka na rok rastú. Ak by ste si pozreli čísla tohto návrhu rozpočtu, tak napríklad v priebehu nasledujúcich rokov 2015, 2016, 2017 budú výdavky na dôchodky rádovo o 250 mil. eur vyššie každý rok. Zaokrúhľujem, nechcem sa zdržovať pri drobných číslach, ale rádovo aj v roku 2015, na budúci rok, budú výdavky o 250 mil. vyššie ako sú tento rok. V 2016. budú o ďalších 250 mil. vyššie ako v roku 2015 a v roku 2017 budú o 250 mil. vyššie ako v roku 2016. Čiže jednoducho snehová guľa sa gúľa a zväčšuje, čo sa týka výdavkov na dôchodkové dávky, a je to pochopiteľné, lebo počet dôchodcov rastie. Každým rokom ich počet, počet poberateľov dôchodkových dávok rastie a výhľadovo demografický vývoj je taký, že počet prispievateľov na dôchodky sa skôr bude znižovať. To znamená, je to problém, ktorý bude každým rokom väčší, a žiadalo by sa, aby vláda prišla aj s nejakým návrhom, ako tento problém riešiť.
To, že sú dôchodky zabezpečené na celý rok, a teda že dôchodcovia v tých pravidelných termínoch svoje dávky dostávajú, tak to je len vďaka tým transferom zo štátneho rozpočtu alebo zo štátnych finančných aktív, ktoré takisto, by som povedal, aj keď rádovo nerastú, ale je to každý rok rádovo jedna miliarda eur. Aj na budúci rok nebolo by dosť peňazí, preto hovorím, že v novembri a decembri, keby sme rozdeľovali len to, čo sa vyberie na poistných odvodoch, na odvody na starobné alebo na dôchodkové sporenie alebo poistenie, tak by na posledné dva mesiace nebolo čo rozdeliť. A že sa dôchodky vyplácajú aj v novembri, aj decembri, a dokonca aj vianočné, to len preto, že v rozpočte je a sa počíta s jednou miliardou, to je tisíc miliónov eur z daní, z daňového systému zo štátneho rozpočtu.
Mne chýba popri tomto rozpočte, aby to nebola len formalita, že čo s tým chce vláda robiť, lebo to je dlhodobo neudržateľný problém. Možno robiť viacero vecí. Keď minister Richter dnes hovoril, že urobil dôchodkovú reformu, on tomu hovorí dôchodková reforma, to je dosť málo, lebo tieto čísla hovoria, že v zásade sa ten problém trošku zmenšil, ale je to stále hrozné číslo. Ako každý rok o 250 mil. eur – to nie sú koruny, eurá – treba na dôchodky viac. V Čechách; teda okrem toho, že je to dlhodobo neudržateľný problém, tak tento dôchodkový systém, tak ako je nastavený je aj nespravodlivý a práve z dôvodu nepriaznivého demografického vývoja.
Ja som zachytil informácie, ako sa to chystajú v Čechách robiť. V Čechách už existuje pri ministerstve financií expertná dôchodková komisia alebo skupina, ktorá už predložila aj verejnosti návrhy, že ako sa to dá urobiť. Teraz nie ako sa to dá urobiť, aby to bolo udržateľné. Mňa v tejto chvíli nezaujíma, ako to riešia v Čechách, ako budú mať garantované a zabezpečené dôchodky, ale ako riešia problém nespravodlivosti.
Predstavte si, že sú rodiny, aj zodpovedné rodiny, tých je viacej, našťastie, ktoré majú deti napriek tomu, že doba je ťažká a že deti sú drahé, rodičia sú aj zamestnaní, platia dane aj odvody a oni sa dožijú dôchodkového veku. Keď sa dožijú dôchodkového veku, to už je známa vec, podľa súčasného stavu, tak tí rodičia sú znevýhodnení, keď tie deti živia, tak ich životná úroveň napriek sociálnym balíčkom vašim je stále nízka a musia mnoho razy sa uskromňovať, aby tým deťom dali výchovu, vzdelanie a keď to urobia, tak potom tie deti sa zamestnajú, ak sú úspešné, a platia odvody na dôchodok, ale platia na dôchodok ani nie tak svojim rodičom, ale mnoho razy tým, tej rastúcej väčšine, ktorí napríklad buď deti nemali, alebo mali jedno dieťa, a to nie je fér.
My tu navrhujeme z KDH niektoré úpravy. To sú možno, tu ako opoziční poslanci zatiaľ navrhujeme len symbolické a kozmetické úpravy. Symbolické v tom zmysle, že aspoň dovoliť zamestnaným deťom, aby svojim rodičom mohli prispieť na ich nízky dôchodok – to je ten príklad o tých troch grošoch – z daňovej asignácie, že časť zo svojej zaplatenej dane štátu odvedenej môžu určiť, že pôjde jeho rodičovi alebo ich rodičom na dôchodok. To sú tie príklady, ako sa to dá, tá spravodlivosť, trošku napraviť alebo zvýšiť. Ale v Čechách to navrhujú tak dramaticky, by som povedal, zásadne a je to tak zaujímavé, že mne sa to aj páči, a by som rád, keby sa aj pán generálny riaditeľ alebo aj vláda tým inšpirovala.
Predstavte si, že v Čechách uvažujú o tom, že zmenia spôsob výpočtu dôchodkov podľa počtu vychovaných detí. To neznamená, že nestačí mať deti, ale že napríklad ak niekto, rodič, sa staral o dieťa do 25 rokov veku, to znamená, v tom je napísané, že to dieťa má vysokú školu, alebo ak to dieťa, sa oň staral do 18. roku veku, to znamená teda, že mu aspoň to vzdelanie stredoškolské sprostredkoval, tak sa to odrazí na výške jeho dôchodku. A sú také príklady, ja použijem, nebudem o všetkých hovoriť, ale jeden za všetky. Pri dôchodku vo výške dnes 9 600 českých korún po novom rodič, ktorý má jedno dieťa, ktorý takto to dieťa vychoval, tak bude mať po novom 10 800. Taký rodič, ktorý sa dožije dôchodku a vychoval dve deti, tak bude mať po novom dôchodok 12 000 českých korún oproti 9 600 teraz. A ten, kto mal tri deti, tak bude mať dôchodok 13 200 českých korún oproti 9 600. No proste to je rádovo, to je zásadná zmena, ocenenie toho, v Čechách majú len priebežný dôchodkový systém, preto ja hovorím o zmenách potrebných, ktoré treba robiť v I. pilieri, to, čo spravuje pán generálny riaditeľ s jeho inštitúciou, so Sociálnou poisťovňou.
Čiže normálne zásadný rozdiel vo výške dôchodku podľa toho, kto koľko nových klientov do toho systému priviedol, koľko nových platiteľov do systému. Veď to existuje v komerčnom poistnom systéme, sprostredkovatelia, ktorí nových klientov získali, tak majú za to provízie, odmeny, čiže inými slovami aj ten rodič, ktorý prispeje nielen tým, že sám platí na svoj dôchodok, ale okrem toho ešte privedie do systému ďalších prispievateľov na dôchodok, tak bude mať vyšší dôchodok.
Ja ale by som neodporúčal na Slovensku ísť touto cestou, lebo ja si myslím, že existuje lepší návrh a ten, keď budeme mať možnosť, tak KDH bude sa o to usilovať ho presadiť. Že rodičia nepotrebujú mať vyšší dôchodok, keď sa ho možno aj nedožijú. Rodičia, ktorí majú deti, potrebujú teraz pomoc, teraz, keď majú deti, keď majú zvýšené výdavky. A to sa dá urobiť tak, že budú mať iné odvody na dôchodok. To znamená, ja by som išiel inou cestou, že tí rodičia dnes, ktorí, zároveň je ten rodič zamestnaný, lebo ten má odvody, ten platí odvody na starobný dôchodok, že by mal nižšie odvody podľa počtu detí. To znamená, máš jedno dieťa, tak máš odvody na svoj starobný dôchodok nižšie o také percento, máš dve deti a pracuješ, máš vyššiu úľavu na odvodoch na svoj starobný dôchodok. A to znamená, že tomu rodičovi sa to každý mesiac objaví na výplatnej páske, že bude mať vyšší príjem vtedy, keď má vyššie výdavky.
Ja si myslím, že takáto rodinná politika je ako, má zmysel, pretože by v tomto nepriaznivom demografickom vývoji, ktorý je v celej vyspelej Európe a ktorý bude u nás pravdepodobne najhorší, z vyspelých európskych krajín bude najhorší, tak sme pred takouto výzvou. Ja si myslím, že by to zároveň motivovalo mnohých mladých ľudí, že veď tá spoločnosť to ocení, že ja privediem na svet ďalších potomkov, lebo všetci oceňujú, že je to dôležité pre budúcnosť. Lebo dnes to je tak, že mnoho razy sú deti akoby trestom. Teda hovorím o tých, ktorí nezneužívajú sociálny systém ani dôchodkový systém.
Ja mám ale, keďže takéto iniciatívy som nepostrehol ani v tom nejakom programe reforiem až do roku 2020, čo sa niekedy spomína, tak som skeptický a trvá moja obava aj spred minulého roka, že je tu stále riziko, že keď bude ešte horšie, ako je, že táto vláda sprivatizuje druhý dôchodkový pilier. Tá suma, takmer 6,5 mld. eur v druhom pilieri, je proste tak veľké sústo, že keď táto vláda by si chcela, v úvodzovkách, takto pomôcť, tak na nich nemáme. No proste tak ako nemáme, nemáme čím prebiť také opatrenia, ako je cestovanie vlakmi zadarmo, proste to je, to končí aj diskusia pri takýchto opatreniach. Proste, neviem, neviem si to predstaviť a, samozrejme, to považujem za výraz ani nie že zvyšovania sociálnych istôt, ja si myslím, že to, čo táto vláda robí, napríklad že aj nemá predstavu, čo urobí s dôchodkovým systémom z dlhodobého hľadiska, že to nemá nič spoločné so zvyšovaním sociálnych istôt do budúcna, a to je zlá správa pre občanov.
Ja som to považoval, mal som to pripravené, že budem o tom hovoriť pri zákone roka, pri zákone o štátnom rozpočte, ale keďže sa to tak rýchlo vyvinulo, že sme zmeškali tú možnosť prihlásiť sa do rozpravy, tak som využil to, že pán kolega Muňko predkladá rozpočet Sociálnej poisťovne a zhodou okolností toto, čo som chcel povedať, súvisí s naším dôchodkovým systémom.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 15:55 - 15:57 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán minister, ja by som chcel doplniť vaše jednostranné vystúpenie o niektoré ďalšie informácie alebo postrehy. Vy ste spokojný s rozpočtom, aký je načrtnutý v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ale chýbalo mi vo vašom vystúpení slovo o tom, že sú veci, ktoré sú vážnym problémom a nie sú nijako vo vašom rezorte pokryté. A vy dokonca ešte aj vyvolávate v spoločnosti pocit, že je situácia tak dobrá, že môžeme byť spokojní. Vy sa chválite sociálnym balíčkom a pritom je to len ďalší príklad toho, ako ten život na dlh vy len prehlbujete. Pán minister, vlaky zadarmo, ktoré ste ohlásili, že to bude stáť 13 mil., už dneska odborníci hovoria, že to nebude 13, ale bude to 43 miliónov. V situácii, keď v rozpočte je deficit rozpočtu na úrovni 2,4 mld eur. A vy sa idete takýmito opatreniami chváliť! A na druhej strane pre rodiny, ktoré naozaj by potrebovali pomoc, tak tam nie je žiadne opatrenie konkrétne, ktorým by ste pomohli rodinám s deťmi. Na jednej strane ste výrazne obmedzili nezdaniteľné minimum na manželku a ministerstvo financií sa už zaoberá redukovaním daňového bonusu na dieťa. Vôbec ste nehovorili o situácii v Sociálnej poisťovni, kde vlastne, ak by som to obrazne povedal, tak už dva mesiace na konci roka sú dôchodky na dlh. Čo s tým chcete robiť? O tom sme ani slovo od vás nepočuli. Marketingové vystúpenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 15:33 - 15:33 hod.

Július Brocka
Ja veľmi krátko. Naozaj ja sa chcem po kolegovi Přidalovi tiež prihlásiť k tomu pozmeňovaciemu návrhu v prospech kúpeľníctva, že pán kolega Fecko ho uviedol, že pozmeňovací návrh poslancov Fecka, Hrašku a Jurinovej, že aj my poslanci za KDH Přidal, Brocka, Kvasnička sme ho tiež podporili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 14:45 - 14:47 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja v podstate nemám výhrady voči vystúpeniu pána Kadúca, len by som ho chcel doplniť v jednej veci. On tu bol pred chvíľkou v polemike s poslancom Martvoňom, ktorý mu položil rečnícku otázku, keď pán Kadúc kritizoval nákup piešťanského cétečka, schránkovej firmy, že čo hovorí na prenájom cétečka vo Svidníku, keď minister Uhliarik prenajal, nieže sa kupovalo, ale prenajímalo sa cétečko za oveľa vyššiu sumu. A keďže pán poslanec Kadúc to nemusel vedieť, on tak reagoval, že nie je to v poriadku. A ja som si teraz uvedomil, že tí, ktorí by to mohli vysvetliť, tak nemali možnosť tu byť, alebo nie sú tu, pretože minister Uhliarik je práve na poslaneckom prieskume v piešťanskej nemocnici, kde riešia problém schránkových firiem, a ďalší kolega, ten je na poslaneckom prieskume na NDS-ke, kde je zasa škandalózna kauza, cez schránkovú firmu veľké peniaze idú z tejto krajiny. Čiže títo nemohli reagovať.
Ja preto len improvizujem teraz, že pán Martvoň vo svojej námietke porovnáva hrušky s jablkami. CT vo Svidníku bolo prenajaté zároveň s mnohými ďalšími službami. Bolo to spojené so školením zdravotníckych pracovníkov, ktorých na tom cétečku školili, ľudí, a zároveň počas doby nájmu vykonávali aj zdravotnícke výkony, ktoré boli v objeme viac ako milión eur. Čiže je to neporovnateľné a bol to kontrakt s Európskou úniou, to nebolo so schránkovou firmou. A potom dokonca ministerka zdravotníctva ešte dodatkom doplnila ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.12.2014 12:17 - 12:18 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán Číž, súhlasím s vami, že potrebujeme každú korunu, každé euro do rozpočtu. Súhlasím, ale potom vám nerozumiem, prečo tolerujete to, že aj teraz unikajú veľké peniaze z našej krajiny do daňových rajov, na Cyprus, možno do Belize. Myslím teraz na ten megaškandál NDS-ky. Pán Číž, to nie je biznis o jednom cétečku, to je biznis možno o 130 cétečkách. Pán Číž, títo chlapci, alebo teda prepáčte, títo moji kolegovia majú pravdu. Prečo kryjete zlodejov, tých, čo tento štát okrádajú? Ak neberiete ich návrh, aby sme to zmenili, aby sme zabránili tomu, aby tie peniaze išli von z tejto krajiny, keď patria do štátneho rozpočtu?
Skryt prepis