Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.1.2015 o 11:25 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2015 11:04 - 11:06 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega Hlina, nerád s vami polemizujem o veciach, ktoré nesúvisia s týmto návrhom zákona, ktorý teraz prerokúvame, ale zásadne nesúhlasím s tým, čo ste povedali, a dokonca ste vyzvali ministra, aby zrušil niečo, čo ja považujem za ozdobu slovenského dôchodkového systému. A aj vysvetlím, o čom hovoríme. Vy ste nazvali "prerodiť k dôchodku" to, že niekto by mal desať, pätnásť detí a celý čas zaňho štát platí na jeho starobný dôchodok, a ten človek, to znamená tá matka, sa dožije dôchodku a bude mať dôchodok, lebo štát za ňu platil na dôchodok, vyšší ako ten, čo pracoval.
Pán kolega Hlina, táto vec, že štát oceňuje obdobie starostlivosti o dieťa, je v našej legislatíve stará desať rokov, desať rokov. To znamená, prvý poberateľ dôchodku z toho titulu, že zaňho štát platil, tak bude na dôchodku o 30 rokov a každá vláda, i táto, má dosť času, aj tá budúca, na to, aby zamedzila prerodeniu sa k dôchodkom. To znamená k zneužívaniu dôchodkového systému. To, že sú tu takí ľudia a sa spoliehajú na to, že deťmi si vyrodia dôchodok, je dosť zvrátené, ale tomu sa dá veľmi jednoducho zabrániť, ale zrušiť to by znamenalo, že to, že dnes oceňujeme, že ženy sú pri deťoch, že sa o ne zodpovedne starajú a ich manželia pracujú, tak to považujem, zrušiť toto, za cestu opačným smerom. Naopak, by sme mali rodiny s deťmi viac podporovať a im pomáhať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2015 10:30 - 10:32 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som myslel, že už v rozprave k tejto téme som povedal všetko, čo som chcel povedať, ale keďže pán Muňko ma vyprovokoval tým, že moje vystúpenia ako onálepkoval, že úplné nezmysly. No, pán kolega, na to, že ste aj riaditeľ Sociálnej poisťovne, vaše vystúpenie bolo dosť zmätočné. A poviem aj prečo.
Vy ste tu rozprávali desať rokov dozadu, to bol taký monitoring toho, čo pravicová vláda kedysi neurobila. Potom ste hovorili o tom, čo sa chystá táto vaša ľavicová vláda urobiť, a potom ste čítali, koľko ľudí si koľko našetrilo v II. pilieri. Pán kolega Muňko, a to si myslíte, že ste povedali nejakú prevratnú vec? Veď to predsa každý, kto sa o to zaujímal, tak vie, že keď si niekto sporí desať rokov z malého príjmu, tak nemôže nasporiť desaťtisíce eur. A to vy ste doteraz nevedeli, že z II. piliera niekto má 3 % a z prvého 97 percent? Však to je všeobecne známa vec. Ale podstata je, že vy teraz v zákone, ktorý otvárate, vôbec neriešite problém tých ľudí, čo majú taký malý dôchodok vypočítaný z II. piliera. To je podstata veci. Vy síce o tom hovoríte, ako zámienku to máte na otvorenie II. piliera, ale v podstate vám ide o peniaze tých sporiteľov, ktorí tam majú nasporené peniaze. Vám nejde o tých, čo si nenasporili, lebo pre tých nič nerobíte. V tom je problém.
A čo je jadro celej veci, že je pred voľbami, že vy potrebujete peniaze tých, čo si tam nasporili, nie peniaze tých, čo si nenasporili. Veď tí nemajú peniaze. Tí budú v I. pilieri a tých na dlh budete akože financovať ďalej. Ale s tým, aby tam nebol dlh, to proste vy to neviete, vy to neviete urobiť. Toto je politika, pán kolega!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2015 9:50 - 9:52 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega, tu mi šepká môj sused, že zorientovaný, ale sa mi zdá, že taká tretia cesta. A on to vystihol, naozaj, môj kolega Kvasnička to vystihol. Pán kolega Kollár, vy na záver svojho vystúpenia nabádate k rozvážnosti a k trpezlivosti, aby sme nerobili závery o II. pilieri po desiatich rokoch, a na začiatok svojho vystúpenia poviete, že áno, súhlasím, sú tam ľudia, ktorý tam nikdy nemali byť. Prosím vás, že mali nulu vymeriavací základ, že nulu si našetrili. Prosím vás, veď dôchodok je záležitosť celoživotnej aktivity aj v I. pilieri, kto je len za 40 rokov, keď mu vyrátajú dôchodok, tak mohol byť 20 rokov nezamestnaný, to znamená, mal dvadsať rokov, čo povieme, nikdy tam nemal byť? Veď dôchodok sa ráta z celého života.
Ale čo je vrchol, že tento, vy ste povedali, súhlasím s otváraním tohto piliera. Veď úplne zmätočné závery, pán kolega, ste urobili. Veď toto otvorenie II. piliera nijako nerieši problém ľudí, ktorí majú nižší dôchodok, tí z II. piliera, čo si ho teraz požiadali, ako v súčte s prvým. To znamená, oni vôbec neriešia problém tých, čo akože keď sú v II. pilieri, že si nenašetrili. Oni robia len to, čo ste dobre vysvetlili, že Kažimír, minister financií, nebude musieť tak dotovať I. pilier, to znamená, majú prachy na predvolebnú kampaň. Na sociálne balíčky, to je pravda o otváraní, o teraz otváraní II. piliera. Mne je len ľúto, že vaše inak kvalifikované vystúpenie orientovaného človeka ekonóma, že ste zakončili, nie zakončili, ale že malo závery, ktoré sú úplne chybné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2015 16:13 - 16:15 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Nepočítal som s tým, priznám sa, že zaujmem poslancov strany SMER tak, že budú aj reagovať na moje vystúpenie. Myslel som, že ho budú skôr ignorovať. A preto vám ďakujem, kolegovia poslanci.
Pán poslanec Bublavý, no veď už to tu toľko razy zaznelo, že dôchodky v I. pilieri sú dotované takmer z jednej tretiny. To znamená, že je to výhodné len preto, že sú tak nastavené tie parametre. Ale predstavte si situáciu, že príde iný minister, možnože to bude Kažimír, len to bude v inom volebnom období, a on povie Richterovi: „Pán minister, už miliardu nedostaneš, lebo my sme sa dohodli, že budeme napríklad zvyšovať prídavky na deti alebo dáme viac do školstva.“ Veď prečo nejde viac peňazí do školstva? Prečo sa roky nezvyšujú prídavky na deti? No je to preto, lebo ide toľko peňazí do Sociálnej poisťovne.
A keď hovorí pán Kamenický, že sme to zle nastavili, no veď to prestavte, veď vám to pani Tomanová hovorí, že tie parametre sú zle nastavené, že to sa musí prestaviť. Ale vy tu nerobíte nič, len teraz vyvolávate to, že z toho tí ľudia dezorientovaní vystúpia, ale vy budete mať na volebnú kampaň. A to je falošná hra, lebo to sú peniaze, ktoré majú byť na dôchodky, a nie na to, aby sa prejedli teraz, teraz pred voľbami, vo vašich sociálnych balíčkoch.
No a priznám sa, že keď som počul, pán poslanec Číž, že založenie II. piliera má znaky vlastizradného konania, tak pri tom som úplne stratil reč.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2015 15:50 - 16:02 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, niet tu možno tristnejšej situácie, ako keď je rozprava, akože priestor na diskusiu, pričom som presvedčený, že ani jedného poslanca v tejto sále svojím vystúpením nepresvedčím. Proste Jozef Bobík je už presvedčený človek, ktorý má rovnaký postoj aj k tomuto návrhu ako ja. Ale myslím, že tí sú už rozhodnutí, že to urobia, čo Robert Fico ohlásil. To znamená, že toto ani nie je diskusia, toto je, teraz si pomôžem Alojzom Hlinom, spôsob a priestor, ako sa prihovoriť občanom, ak to niekto sleduje, takže vlastne to, o čom my teraz rokujeme, aby ste si to, vážení spoluobčania, uvedomili.
Ja súhlasím s pani poslankyňou Tomanovou, ktorá pred chvíľkou povedala, aké máme problémy, napríklad v Sociálnej poisťovni že sú nevybilancované fondy, áno, odvody do jednotlivých fondov neodpovedajú realite dnešných dní. No ale táto vláda sa s týmito zle vybilancovanými fondmi nechystá nič robiť do konca volebného obdobia. To znamená, táto vláda nerieši problém, nejde dať na poriadok, aby boli fondy vybilancované, aby sme teda vedeli, že do fondu nezamestnanosti netreba toľko peňazí, lebo na podpory toľko nepotrebujeme, alebo do fondu invalidného poistenia nemusíme dávať také odvody, lebo tam na to stačí menej peňazí, že treba vyšší odvod na starobné dôchodky, lebo tam je deficit takmer 1,5 mld. tento rok, hovorím nie o korunách, lebo niektorí kolegovia ešte v korunách premýšľajú, 1,5 mld. eur. Veď to sú dôchodky na tri mesiace pre všetkých dôchodcov v tejto krajine, to znamená na tri mesiace táto inštitúcia keby mala vystačiť z toho, čo vyberie od poistencov, tak to nemá. Alebo, inými slovami, keby pán Muňko spolu s ministrom mali rozdeliť poistné odvody, ktoré tí, čo sú zamestnaní spolu so zamestnávateľmi, každý mesiac odvádzajú do Sociálnej poisťovne a mali by to rozdeliť medzi terajších dôchodcov, no tak jednoducho tie dôchodky by museli byť o 27 – 28 % nižšie. Uvedomujete si vážnosť toho problému? Tlačia pred sebou takúto guľu snehovú, jednoducho tento rok chýba z toho, ako sú nastavené tie fondy, 28 %. A štátny tajomník Ondruš s takým podrezaným jazykom povie: „No veď ale to je práve preto, lebo ste ľudí nahnali do II. piliera.“
Tak ma dobre počúvajte, vážení spoluobčania. Desať rokov existuje systém sporenia do II. piliera. Za desať rokov je tam 6,4 mld. eur. To znamená, za rok v priemere, zjednodušujem, 640 mil. si tí sporitelia odviedli na svoje účty. Ale štátny rozpočet tam nalieva miliardu, nie 640 mil., tie, čo by mali byť v I. pilieri a sú teraz v II. pilieri, a okrem toho ešte 500 mil. z iných fondov. Takže keby som odrátal tých 640 mil., čo je v II. pilieri každý rok od sporiteľov, tak tejto vláde ešte chýba 1,5 mld., bez 640 mil., mi pomôžte počítať, je to 860 mil. Veď to je celá kapitola ministra Richtera na celý rok pre rodiny s deťmi cez dávky, ktoré idú rodinám s deťmi. A jeho takto dôchodky dnes dotujeme. A vy teraz idete sa vracať do minulosti a hovoriť o tom, ako to bolo zlé a neviem aké. Však toto neriešite.
Vy touto novelou nijako nepomáhate tým 179 ľuďom, pri ktorých spomenul Muňko, že už kúpili anuitu, už požiadali životné poisťovne, aby im vyplácali dôchodky. Týmto návrhom im nijako nepomáhame. Ani o cent tak nedostanú naviac. Naozaj potom by som sa prihováral za prístup prezidenta Kisku. Každý mesiac prezidentovi Kiskovi vyberú desať chudobných, chudobou ohrozených rodín a svoj plat dá tým desiatim rodinám. Veď, keď to spočítate, tak niektorý, ten jeden z tých 179 dôchodcov má o desať eur nižší dôchodok, keď je v II. pilieri, ako keby bol len v I. pilieri. Tak jeden mesiac príde o desať eur, za rok príde o 120 eur. Je ich tam 179 už, lebo tí ostatní vedia, že teraz nekupovať anuity, je to nevýhodné. Tak 180 krát 120, prosím vás, matematici, niektorí, Jozef Mikloško, koľko je to? Je to 25-tisíc eur? Kvôli 25-tisíc eurám je celý tento cirkus? Však toto z rezervy vlády Roberta Fica môže byť. To by bolo gesto, keby Robert Fico na tlačovke povedal, a nech je to populistické, ale by to bolo naozaj úprimné, pravdivé, že nechce nabúrať stabilitu dôchodkového systému a povie: „Viete, všetci, čo ste poškodení teraz tým II. pilierom, čo už poberáte dôchodok z II. piliera, tak príďte na Úrad vlády a budem osobne rozdávať vám, každému tých 100 – 200 eur z mojej rezervy.“ Prosím vás, nebudem mu to vyčítať, naozaj. A dokonca ten, čo má nie desať, ale dvadsať eur, že teda je škodovaný, lebo hovoríte, že výhodný je I. pilier, no tak by to bolo 50-tisíc eur. Koľko je rezerva predsedu vlády? Urobte toto. Vtedy by som vám veril, že váš záujem pomôcť poškodeným v dôchodkovom systéme je úprimný. Ale, bohužiaľ, nedá sa vám veriť, pretože je to úplne inak. Vaše reči sú jedno a skutky sú druhé.
Týmto, čo tu navrhujete vy, len otvárate II. pilier spojený s kampaňou, lebo Robert Fico sa naozaj toho 16. januára tak rozohnil, že mňa to prebralo aj v Oravskej Lesnej. Sme tam mali také stranícke sústredenie novoročné. A som to počul a videl, ako oponoval ministrovi Richterovi, ktorý bol týždeň predtým spokojný, ako to funguje, ako za tú anuitu hlasovala aj veľká časť poslancov opozície, KDH za to nehlasovalo, aby ste to vedeli. Je to náš konzistentný postoj. A jednoducho robia kampaň, aby odtiaľ vystúpili ľudia aj takí, čo naozaj nemajú najmenší dôvod odtiaľ vystúpiť. Čo si myslíte, koľko to vydrží, že vláda a štát bude dotovať 1,5 mld. eur Sociálnu poisťovňu? Dávate na to päť rokov? No veď myslíte si, že tým prekonáme Tsiprasa, Syrizu v Grécku? Akože my teraz budeme si pýtať od Európskej únie, aby ona nám dávala na naše dôchodky? Myslí si to niekto v tejto sále, že to je reálne a možné? Veď Angela Merkelová hovorí svojim terajším občanom a dôchodcom alebo občanom generácie strednej: „Vy nemáte šancu mať takú dôchodkovú úroveň, keď vy sa dožijete dôchodkového veku, ako vaši rodičia teraz v Nemecku, sa nemôžete spoliehať na verejný štátny dôchodok.“ A tu robia kampaň, aby ste si kupovali lístky do Titanicu. Prosím vás, ale to nie je také komplikované. Naozaj to je veľmi jednoduché. A mojou úlohou je to odhaľovať.
Pani poslankyňa Janíková sa preriekla, ale ona to povedala úprimne, ale ja sa obávam, že toto je ich scenár, že budú každý rok otvárať II. pilier, lebo im stačí každý rok, ako tam teraz ľudia nosili, ukladali peniaze, tak teraz tých 10 % vždycky vláda dostane. Ona to tak dostane, lebo Richter hovorí: „Nikoho do toho nenútime.“ Áno, ja tomu rozumiem, každý to spraví dobrovoľne, v panike. Mnohí tí ľudia to urobia tak, že sami o to požiadajú Sociálnu poisťovňu s tým, že rušia svoj účet v DSS-ke a chcú byť u pána poslanca riaditeľa Muňka. Ale za jeden rok 10 % je 650 mil. eur. To znamená, že tých tisíc miliónov eur Kažimír už nemusí dať, ale bez 650 mil. je to už len 350 mil. Rozumiete tomu? O to viacej táto vláda bude mať na balíky, na balíčky. A sme pred voľbami, Robert Fico odštartoval volebnú kampaň. A to je to jadro problému, že došli na to. To je veľká suma peňazí. My na nich nemáme naozaj, na to nie je protizbraň. No ponúknite niečo viac ako vlaky zadarmo. Bude to proste čo 100-percentná zľava vo vlakoch a v autobusoch? Majú k dispozícii teraz také prostriedky, ktorým sa nedá konkurovať.
A teraz, samozrejme, už som to hovoril v skrátenom konaní, ani tie ich argumenty pre skrátené konanie neobstoja, že hrozia škody. Ale škody nastanú teraz, po tomto, keď sa otvorí II. pilier, lebo tie nešťastné DSS-ky musia tie peniaze dostať späť. Nakúpili päťročné, desaťročné dlhopisy. Vy si myslíte, že keď teraz ich budú chcieť rýchlo predať na trhu, že dostanú nominálne to, čo tam je? No tak dostanú to s veľkými stratami. To znamená, aj tí, čo majú rozum a čo sa dívajú ďaleko do budúcnosti, tak jednoducho aj budú škodovaní práve touto rafinovanou, falošnou hrou strany SMER, že sa ich úspory znehodnotia. To znamená, že nebude výnos 3, 5, 7 % po indexované alebo akciové, alebo ešte ďalšie fondy, ale neviem aké výnosy. No proste to nebude. Toto budú veľké škody, čo spôsobuje teraz SMER. A mne to je ľúto, lebo to nie je jednoduchá vec, ako to vysvetliť. Oni porovnávajú neporovnateľné a hovoria, že keď budete v I. pilieri, tak dostanete o dvanásť a pol eura vyšší dôchodok. Už nehovoria o tom, že to je ich vinou, že oni to spôsobili tými zásahmi do II. piliera, znížením tých odvodov z 9 na 4 %, ale najmä touto destabilizáciou dôchodkového systému, lebo už štvrtýkrát to robia. Už štvrtýkrát znehodnocujú výnosy v II. dôchodkovom pilieri.
Mal som toho pripraveného viacej, ale zdá sa mi, že stačilo toľko povedať, že som vás zaujal. Chcem povedať, že KDH nebude pri tejto falošnej hre strane SMER asistovať. Chcete si zaplatiť vašu populistickú volebnú kampaň a teraz ste si našli sporiteľov. Je to falošné, je to nefér, nepoctivé, a preto občanov vyzývam: „Ak to chcete zmeniť, no musíte prestať veriť strane SMER.“ Proste niet tu iného riešenia. Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2015 11:25 - 11:27 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán kolega Hlina, ja vás mám za poctivého človeka, ale je to veľké nedorozumenie. Ja by som vás chcel poprosiť, aby ste v niektorých veciach si urobili jasno, kde to treba.
A chcem vás upozorniť na to, čo povedala pani poslankyňa Janíková. Ona v podstate povedala to, čo bude SMER robiť. Uvedomte si to. Ona tak povedala, že II. pilier bude treba otvoriť každý rok. Predstavte si každý rok otvoriť II. pilier a dostať z neho 10 %. Nezodpovedná vláda za desať rokov z II. piliera môže mať dojnú kravu, 650 mil. eur si odtiaľ zoberie a nemusí šetriť ona, na úkor sporiteľov. Prosím vás, veď toto príde. Uvidíte, že ak oni budú pri moci, tak toto tu reálne hrozí.
Ale, pán Hlina, ak ste vyčítali niečo Kaníkovi, ja sa ho nebudem zastávať, tak ale to, že ľudí lanárili do II. piliera nezodpovedne tí sprostredkovatelia, je problém DSS-iek, ktoré už zaplakali pre to. Predstavte si, že dávali 4-tisíc korún za získanie jedného klienta. Viete si vy predstaviť pri tých poplatkoch, koľko im trvá, kým dostanú, kým zarobia na poplatok 4-tisíc korún z jednej zmluvy? Veď preto dnes máme nie osem, ale šesť DDS-iek, lebo v niektorých z nich už pochopili, že ten biznis, v ktorom si plánovali na 10 rokov návratnosť, sa im ani za 30 rokov nevráti, že tak prerobili na tom. Pán kolega, čiže v tom je ten problém.
Ale SMER chce II. pilier zlikvidovať. To je to nebezpečenstvo, ktoré tu reálne hrozí. My chceme povedať, že ľudia na dôchodok musia sa sami postarať v prvom rade o seba, že sa nesmú spoliehať na Fica, lebo on to nemôže garantovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2015 11:00 - 11:01 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán minister, pokúšate sa vysvetliť tejto sále, prečo možnosť vystúpiť odtiaľ nie je šesť mesiacov, ale iba tri mesiace. No, pán minister, nedopovedali ste to tak jasne, ale ja tomu veľmi dobre rozumiem. Sú to preto tri mesiace, lebo vy potrebujete peniaze z II. piliera rýchlo, rýchlo, aby sa dostali do Sociálnej poisťovne, lebo iba tak ušetríte v rozpočte na tento rok potrebné peniaze aj na tie zľavy, aj na vlaky zadarmo. Naozaj keby to bolo šesť mesiacov, tak tá dotácia zo štátneho rozpočtu, to dotovanie dôchodkov z I. piliera zoberie väčšie výdavky. Vy to potrebujete urobiť rýchlo, preto je to skrátené konanie, preto sú tie tri mesiace, pán minister. Ale je to iba presúvanie dlhu. Je to iba predlžovanie agónie I. piliera. Taká je pravda, pán minister. Ale je to falošná hra s občanmi Slovenska.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2015 9:41 - 9:43 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom z opozície, ktorí mi neoponovali a súhlasili v zásade s mojím vystúpením. Na reakcie kolegov poslancov zo strany SMER sa ťažšie reaguje, lebo boli tak chaotické a zmätené. Ja len na niektorých sa pokúsim reagovať, možno to stihnem.
Pani kolegyňa Gabániová, vy ste vo svojej faktickej poznámke polemizovali s programovým vyhlásením vašej vlády. O trojpilierovom dôchodkovom systéme. Tak, neviem, to si musíte s pánom ministrom vydiskutovať alebo dobrať. Vy ste vlastne nie mne, ale ministrovi Richterovi oponovali.
Pán poslanec Blaha, vy ste vysokoškolský pedagóg, ale predsa základy matematiky patria k elementárnej výbave všeobecného vzdelania. Ak vy máte problém pochopiť, prečo niekto dnes z II. piliera dostáva desať, pätnásť, dvadsať eur, tak to je váš problém, pán kolega. Ale naozaj to si aj sám v samoštúdiu doštudujete, na to stačí matematika štvrtej triedy ľudovej. Veď to neoponoval ani minister Richter. Aj na výbore a kdekoľvek keď vie, že váha II. piliera je teraz pre prvých poberateľov vo výške 3 % alebo 5 %, tak každý vie, že 97 % majú dôchodok z I. piliera. To nie je život na dôchodku z 10 eur.
A, pán poslanec Martinák, no, áno, máte pravdu, my nevládneme, ale moja povinnosť je vás kontrolovať a odhaľovať tú falošnú politiku, keď vy ľudí „nevyháňate“, ale tou kampaňou chcete dosiahnuť to isté. Pán kolega, I. pilier sa oplatí len pre vašu nečinnosť a len pre vašu neschopnosť. A to je veľmi a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.1.2015 9:06 - 9:23 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, dámy a páni, vážený pán minister, ako začať, ešte si pamätáte určite, kolegovia poslanci, poslankyne, ako sme na jeseň rokovali o anuitnej novele, aké to bolo veľké víťazstvo ministerstva sociálnych vecí, že ste prijímali novelu v takej dojemnej zhode nielen s mnohými opozičnými poslancami, ale dokonca aj so životnými poisťovňami. To sú tie, čo tie anuity predávali nedávno tým prvým sporiteľom z II. piliera. A moja otázka na úvod je, prečo je zrazu ten cirkus, tá bombastická tlačovka, také dramatické vyhlásenie Roberta Fica zo 16. januára v prítomnosti ministra Richtera. Prosím vás, to ste vy nevedeli, že tie prvé dôchodky z II. piliera nebudú švajčiarske, to vy ste nemali tie informácie, že tie budú naozaj na úrovni možno niekoľko eur alebo niekoľko desiatok eur, to vy ste sa až 16. januára zobudili, alebo keď ste zistili, že životné poisťovne si pripočítali privysokú maržu z tých usporených peňazí, až 25 %, tak čo neútočíte na životné poisťovne, s čím ste prišli sem do parlamentu? Vy ste prišli otvoriť II. pilier, vy útočíte na sporenie, prosím vás. A ja sa pýtam, prečo to robíte? Ja mám na to odpoveď, áno, idú parlamentné voľby. Dámy a páni, toto je pravý dôvod prečo SMER otvára II. pilier, idú parlamentné voľby a niekto ich musí zaplatiť. Im sa zdroje už minuli, na dlh je to ťažko a ťažšie, stále ťažšie, aj keď sľubujú ďalšie zľavy a úľavy na dlh, ale v II. pilieri sú peniaze sporiteľov 6,5 mld. eur. Viete, aká to je suma peňazí? Ak sa im podarí takto touto kampaňou, špinavou kampaňou vyhnať aspoň 10 %, dámy a páni, to je 650 mil. eur, dostanú ich do Sociálnej poisťovne a o to menej musí minister financií Kažimír dotovať I. pilier. To znamená, oni nieže jeden sociálny balík, oni ešte do volieb aj dva takto sociálne balíky stihnú, ak takto zoberú peniaze sporiteľom. Toto je len na úvod. To znamená, je to falošná hra strany SMER, toto nie je starosť o dôchodky sporiteľov.
No a teraz, keďže to je skrátené konanie, tak začnem skráteným konaním. Tento režim v Národnej rade, nie je to nič, by som povedal, mimoriadne. Alebo teda skrátený režim je mimoriadny režim, lebo my v skrátenom režime schválime zákon aj v priebehu niekoľkých hodín. Deje sa to vo vážnych chvíľach, keď je to odôvodnené. Aby sa tento inštitút nezneužíval, tak je to regulované minimálne dvomi podmienkami, že ten dôvod je vtedy, ak hrozia veľké národohospodárske škody alebo sú ohrozené ľudské práva. A ja sa teraz pýtam, je to tak, sú ohrozené ľudské práva, hrozia národohospodárske škody, keď ideme rokovať v skrátenom konaní o tomto vládnom návrhu? Pozrite sa na dôvodovú správu. V dôvodovej správe zdôvodnením skráteného konania je v snahe zabezpečiť Ústavou Slovenskej republiky garantované základné právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, čiže garantované právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe. Ak toto je ten dôvod, pre ktorý ideme v skrátenom konaní rokovať, tak vám chcem povedať, že toto je také vágne odôvodnenie, že každý zásah do II. piliera zo strany SMER-u (Roberta Fica) bol zásahom a proti právu na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, lebo ak boli poškodení sporitelia, a teraz myslím na mnohé tie zásady, aj podmienky zhodnocovania úspor, alebo to radikálne zníženie odvodov z 9 na 4 %, no to primerané hmotné zabezpečenie sporiteľov bolo týmto ohrozené.
Dopoviem niečo ešte k tomu právu na primerané hmotné zabezpečenie v starobe. Tak v tom istom odseku predpokladá minister alebo vláda, že zároveň sa očakáva, že túto možnosť využijú najmä tí sporitelia, u ktorých nebolo možné objektívne predpokladať, že dvojpilierový systém bude pre nich výhodnejší. To znamená, oni niečo navrhujú a predpokladajú, že odídu odtiaľ len tí, ktorí neboli schopní odhadnúť, ako to pre nich v tom II. pilieri dopadne. No ale oni otvárajú II. pilier pre všetkých, nie? Po tejto kampani bude veľa tridsiatnikov, štyridsiatnikov, päťdesiatnikov, ktorí sa rozhodnú v priebehu tých troch mesiacov svoje úspory vybrať z DSS-ky a prinesú ich pánu Muňkovi do Sociálnej poisťovne. Prosím vás, a týmto ľuďom, ktorí sú 15, 20, 30 rokov pred dôchodkom, táto vláda Roberta Fica, alebo minister Richter chce garantovať, že I. pilier bude pre týchto ľudí výhodnejší, to znamená, aj o 5, o 6, o 7, o 10 rokov? Veď vy tu dávno nebudete, prosím vás. A už dnes je každému jasné, že ten I. pilier je jedna pyramídová hra. Veď nebyť dotácie zo štátneho rozpočtu, nebyť prelievania peňazí z fondov Sociálnej poisťovne to je mínus 1,5 mld. eur na terajšie dôchodky, to je 1 500 mil. eur, ktoré musíte naliať, aby bolo na výplaty terajších dôchodcov. A vy teraz idete robiť manévre a ľudí prehovárať, aby z II. piliera masívne prešli do I. piliera? Uvedomujete si, o čom tu hovoríte ľuďom, aby utekali si kúpiť lístky do toho Titanicu, aby to ešte stihli, lebo proste tak je to pre nich výhodné?
Vy ste mali povedať ľuďom iné a pravdu, že vy do konca volebného obdobia nič zásadné s I. pilierom robiť nejdete a to znamená, dovtedy kým ste vy pri moci, je výhodné počítať dôchodok z I. piliera. To sedí, s tým súhlasím. Naozaj keď si prepočítate dôchodok podľa terajších pravidiel z prvého I. a dôchodok kombinovaný z I. a II., sú takí, ktorí aj teraz o to požiadali, tak im vychádza, že je to pre nich nevýhodné, ale to len dovtedy, kým budete vy pri moci, vy dávate takéto garancie, že vy garantujete, že ľudia môžu žiť na dlh ďalej, to znamená, do konca volebného obdobia to beriem, lebo vy s tým nič neurobíte. Ale veď pozrite sa, ako sa správajú okolité krajiny. To si aj Tsipras myslí v Grécku, že sa mu bude celá Európa skladať na to, ako on bude zvyšovať minimálne dôchodky na 750 eur aj minimálnu mzdu. Ale, prosím vás, myslíte si, že to môže ísť takto ďalej 5 rokov, 10 rokov. Však to každá normálna zodpovedná vláda musí povedať, to takto nejde. Preto ja si myslím, že je to stále o voľbách. Robert Fico potrebuje kampaň a musí ju niekto zaplatiť. A v tomto prípade to budú sporitelia, tí sporitelia, ktorí mu naletia, ktorí naletia tým jeho istotám o 5, o 10 rokov, že on a I. pilier bude garantovať vyššie dôchodky. Nebude to tak. A ironicky poviem, ak by Robert Fico chcel pomôcť tým dôchodcom, ktorí už kúpili si tie anuity, pričom im to vychádza o tých 10 alebo možno aj o 20 eur menej ako z I. piliera, on to mohol vyriešiť aj bez nás, zo svojej rezervy premiéra. Keby bol veľkorysý mohol sa zasprávať ako prezident. Ten rozdáva svoj plat. Robert Fico mohol takto rozdať svoju rezervu tým, by som povedal, znevýhodneným. Ale máte na to aj iné možnosti, keby ste to urobili tak, že by tu nebola takáto absurdná súťaž medzi II. a I. pilierom.
Vy idete hovoriť, že I. pilier sa oplatí, oplatí sa, keď ho takmer 30 % dotujeme? Však keby ste sporiteľov dotovali 30 % v II. pilieri, tak ani jedného nenapadne, že by mal odtiaľ vystúpiť a ísť do I. piliera. Je to tak ťažké pochopiť? Však na to stačí sedliacky rozum . Veď, pozrite sa, 6,5 mld. v II. pilieri, miliardu štátne aktíva minister financií musí na dôchodky Muňkovi poslať za tento rok. Zatiaľ pán Muňko 500 mil. ešte prevedie z fondu invalidného, nezamestnanosti, garančného, proste je to miliarda a pol v eurách. No a keďže táto miliarda a pol je veľká suma peňazí a zákon vás nepustí alebo keď nahovoríte ľudí, že dobrovoľne sami donesú svoje peniaze z II. piliera do Sociálnej poisťovne, tak to je čistý zisk pre ministra financií tento rok. No a potom môžete platiť. Veď, predstavte si, oni mali včera tlačovku s dvomi bodmi. Boli tam mimoriadne témy, prvá téma otvorenie II. piliera a druhá zľavy v doprave na 50 %. Jedným dychom rozumiete peniaze od sporiteľov a už sa aj vie, kto to zaplatí. pretože minister dopravy na to nemá. Toto je pravda o tomto slávnom štvrtom otváraní II. piliera.
No a teraz ešte ten druhý dôvod, kedy to môže byť skrátené. Teda prvý dôvod sa týka ohrozených práv. A ja som teraz chvíľku hovoril o tom, ako sú tie práva ohrozené. Naozaj tu len blafujú, oni viac ohrozovali svojimi doterajšími krokmi tie práva. Primerané hmotné zabezpečenie v starobe doteraz oni ohrozovali. A teraz ten druhý dôvod je, že hrozia národohospodárske škody. Viete si predstaviť ten paradox? Národohospodárske škody hrozia z otvorenia II. piliera. Z otvorenia II. piliera hrozia značné škody, lebo predstavte si teraz nešťastné DSS-ky, ktoré tie peniaze nemajú v kufroch a v trezoroch pozamykané, tie peniaze sporiteľov predsa investovali, nakúpili dlhopisy aj štátne aj iné, do akcií investovali. Ale teraz keď im dali títo lehotu tri mesiace, tak musia tie DSS-ky pre tých sporiteľov, ktorí chcú odísť , tie peniaze pripraviť v hotovosti (cash). A čo to znamená. Musia sa tých svojich aktív zbaviť, musia ich predať rýchlo, teraz, lebo sú v núdzi. A vy si myslíte, že ich budú DSS-ky predávať s veľkým ziskom? Zasa sa tu nabalia. zasa to je príležitosť, že sporitelia to zaplatia. Tí teda na tom prerobia, dlhodobo, myslím, ktorí majú 5, 10, 15, 20 rokov pred odchodom do dôchodku. A na tom zarobia kšeftári, tí, čo sú možno dneska v tom Belize, na Bahamách od nás, lebo ich budú nakupovať teraz lacno. Lacno budú nakupovať a zarobia. Ak vy tomu nerozumiete, minister financií to dovysvetlí vám aj Robertovi Ficovi. To znamená, národohospodárska škoda bude toto, ten balík usporených peňazí na dôchodky, že si tam namastia bruchá teraz tí, čo vedia zarábať peniaze, lacno kúpiť a draho predať. Čiže nie je dôvod na skrátené konanie. Že ak by sme to neotvorili, že hrozia národohospodárske škody? Naopak, z jeho otvorenia hrozia národohospodárske škody.
A ja sa stále mám za zástancu sporiteľov a dôchodcov. Vôbec ma netrápia, by som povedal, tie životné poisťovne a iní, ktorí z toho tiež žijú. Ale myslím si, že v tejto chvíli, by ste tie DSS-ky mali počúvať, lebo určite vám budú hovoriť pravdu. A majú obavu takto politicky vystupovať. Áno, ja tomu rozumiem, že takto môžeme hovoriť len my, my tu v parlamente. Ale od Roberta Fica je to vrcholne nezodpovedné. Toto je to dramatické riešenie, s ktorým vláda príde, že otvorí pilier a umožní ľuďom, aby z neho vstúpili, aby niektorí doň vstúpili? Ja, naopak, vyzývam ľudí, ktorí majú teda ešte čas, nie dva roky pred dôchodkom, lebo títo nič neurobia s I. pilierom, ale ľudí, čo majú viac rokov do dôchodku, aby vstúpili do II. piliera naozaj. Ja som sa bál, že ho chcú znárodniť, ale sú tak... Nebudem urážať, prepáčte. Čiže je to úplne naopak, pravý dôvod je politický, Robert Fico odštartoval volebnú kampaň a niekto ju musí zaplatiť. Ten prvý balík zaplatili z vyšších daní živnostníci, daňoví poplatníci, tento druhý alebo tie ďalšie balíky zaplatia sporitelia.
Dobre ste si to vymysleli, to myslím v úvodzovkách. Je to falošná nebezpečná hra s dôverou občanov, považujem to za prejav nezodpovednosti. A KDH nebude hlasovať za skrátené konanie o tomto zákone. Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.1.2015 9:06 - 9:11 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, spoločný spravodajca svoju správu zakončil tým, že gestorský výbor odporúča schváliť novelu Zákonníka práce v znení pripomienok pána prezidenta. Ja len upresním, že pán prezident v podstate nemá žiadne pripomienky, on navrhuje, naopak, aby sme novelu Zákonníka práce odmietli a neschválili. To, čo je tam v jeho pripomienkach, to je len zmena účinnosti zákona, lebo keď ten zákon opäť SMER schváli, tak sa musia zmeniť proste lehoty účinnosti. Takže to len dávam na pravú mieru, tú spoločnú správu, že zásadný rozdiel je v postoji prezidenta k návrhu ako celku a gestorského výboru alebo SMER-u.
A ja, teraz dovoľte, aby som vysvetlil postoj klubu poslancov za Kresťanskodemokratické hnutie, lebo my máme postoj tak medzi, medzi SMER-om a medzi prezidentom.
Dovoľte teda, aby som povedal, že KDH nebude hlasovať za návrh prezidenta, aby sme túto novelu Zákonníka práce odmietli ako celok, čiže nebudeme hlasovať v tom prvom hlasovaní, kde prezident chce odmietnuť novelu Zákonníka práce. Pretože táto novela Zákonníka práce je určitou pomocou tým agentúrnym zamestnancom, ktorí dnes sú mnoho razy a často znevýhodnení oproti kmeňovým zamestnancom, sú mnohokrát zneužívaní, diskriminovaní, čo treba odstrániť.
My si uvedomujeme, že spôsob, akým to robí SMER, je nie šťastný, alebo nie najšťastnejší, pretože povedie k väčšej byrokracii, väčšej administrácii a určite to nezlepší na Slovensku podmienky na zamestnávanie. Čiže tak ako to SMER urobil, nie je to najšťastnejšie, dá sa to urobiť aj inak, ale inak to urobiť, je pravdepodobne nad sily strany SMER. Proste SMER to lepšie urobiť nevie. Je to možno výraz jeho videnia sveta, ale na druhej strane musíme niečo s tými formami a spôsobom agentúrneho zamestnávania na Slovensku robiť.
V tomto prípade z nášho pohľadu prevažujú pri tejto novely plusy nad mínusmi. Proste tí ľudia, zamestnávaní cez agentúry, naozaj urgentne potrebujú našu pomoc. Ale neľavicové, iné riešenie by bolo zmeniť Zákonník práce. My totiž teraz robíme to, že naprávame to, čo SMER pokazil Zákonníkom práce. A to nie je jediný prípad, budeme sa o tom baviť neskôr, možno, že aj zajtra pri dôchodkovom systéme, pri druhom pilieri, že SMER najprv problém spôsobí a potom prichádza s návrhom, ako sa to dá vyriešiť. Samozrejme, že je to, kým sú pri moci a kým majú toľko hlasov, sa to vlastne inak ani nedá, lebo teraz SMER len reguluje, reguluje, a keď reguluje, tak potom zase musí, keď sa objaví problém, tak zase musí len regulovať. Je to také podobné, ako v tej reklame o tej pálenke, čo sa destiluje, ale zhodou okolností, teda nepoužil som teraz dobrý príklad, lebo keď sa pálenka viackrát destiluje, destiluje, destiluje, destiluje, tak je lepšia, ale v prípade SMER-u tento prístup, že regulovať, regulovať a regulovať, je tak komplikovaný, že zrazu v tom všetci prestanú mať prehľad a, samozrejme, nijako to nepomôže zamestnávaniu na Slovensku.
Čiže z týchto dôvodov,KDH nehlasovalo za návrh. Aj keď sme na predchádzajúcej schôdzi o ňom rokovali, sme sa zdržali hlasovania a urobíme tak aj teraz. Pán prezident svojím postojom, že vrátil ten návrh na opätovné prerokovanie, keby sme neschválili novelu Zákonníka práce, čiže zostal by status quo v oblasti agentúrneho zamestnávania, a to si my v KDH neželáme.
Preto poslanci klubu KDH nepodporia návrh pána prezidenta, zdržíme sa hlasovania preto, lebo poslanci SMER-u majú dosť hlasov, aby si túto novelu Zákonníka práce schválili sami. Čiže po slovensky povedané: čo ste si navarili, to si aj zjedzte.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk).
Skryt prepis