Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.6.2012 o 9:00 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 27.6.2012 9:00 - 9:10 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, pán minister, aj časť poslancov je už na svojich miestach, dovoľte, aby som sa aj ja krátko vyjadril k prerokúvanému vládnemu návrhu zákona.
Dámy a páni, keď sme rokovali o programovom vyhlásení vlády, tak jeden z mojich kolegov z poslaneckého klubu sa obrátil na poslancov strany SMER s takou výzvou, že dajte nám vedieť, že viete, že aspoň tušíte, v akej situácii sa táto krajina nachádza, že si uvedomujete vážnosť tej situácie, napr. v oblasti verejných financií. Zatiaľ, myslím si, ľuďom na Slovensku ste takúto nádej neposkytli z iniciatív, s ktorými prichádzate. A myslím si, že nevzbudzujete takúto nádej ani týmto vládnym návrhom zákona.
Pán poslanec Martvoň, som mal pocit, že včera mal službu pri tomto návrhu zákona, lebo reagoval na každého vystupujúceho, dnes ho tu v sále nevidím, ale on tento návrh obhajoval tým, že kompetenčný zákon predsa mení každá vláda, lebo je to spôsob, akým chce vyjadriť svoju predstavu o riadení štátu. Áno, má pravdu, takmer je to pravidlo. Robili to takmer všetky predchádzajúce vlády, ale tie predchádzajúce vlády boli predsa len v niečom iné. Vždy to bola koaličná vláda. A keď napr. aj v tej koaličnej vláde boli dvaja štátni tajomníci na ministerstve, tak to bolo výrazom istej zvýšenej kontroly. Cez takéto krížové riadenie rezortu prispievali strany vlastne k zvýšeniu efektívnosti toho rezortu. Čiže jasné, niekto si mohol povedať, že nebola medzi nimi dôvera. To by som mohol aj v tomto prípade povedať, že keď majú dvoch štátnych tajomníkov z tej istej strany, že panuje medzi nimi taká nedôvera, že sa musia ešte aj kontrolovať na tom istom rezorte. Ale to nehovorím preto, lebo vy ste v úplne inej situácii, SMER, vy máte všetku moc v štáte. Ešte máte málo postov? Vy potrebujete krížovú kontrolu? Veď od vás by výrazom efektívneho spôsobu riadenia štátu bolo niečo úplne iné, bolo úplne iné správanie. Vy dokonca môžete niektoré rezorty aj zrušiť alebo zlučovať, práve preto, že máte všetku moc v štáte, jedna strana. Nemusíte s nikým robiť kompromisy, nemusíte hľadať istú rovnováhu, aby bola uspokojená aj tá strana, aj tá strana. Veď vy ste jedna strana pri moci. A takto, si myslím, by ste mohli od seba začať a prispieť napr. k tomu, ako sa dá v štáte šetriť a byť takým príkladom aj pre ostatných. Nakoniec, je finančná kríza. A kedy, ak nie teraz v tomto čase by ste mali efektívne nakladať s každou korunou daňového poplatníka? To, čo robíte aj touto novelou kompetenčného zákona, si myslím, je pravý opak. Aj v tomto zákone je toľko príkladov čistého plytvania.
Spomínam si aj z minulosti, keď Robert Fico bol prvýkrát vo vláde, že neštandardne takto ste sa správali aj vtedy. Ja si spomínam na situáciu na rezorte životného prostredia ako určite aj vy, ak ste to sledovali, hoci tento rezort nebol v priamej kompetencii strany SMER. Tak vtedy to riadil koaličný partner. A spomínate si, ako to bolo spojené s množstvom problémov, škandálov. Proste pod vedením nominanta zo Slovenskej národnej strany tam boli stále problémy. No a Robert Fico urobil takú vec, že keď to takto nešlo ďalej, tak vymenil nominanta koaličnej strany za vlastného. Ale ono na tom rezorte im to nešlo ani potom. Tak urobili takú vec, že zrušili rezort životného prostredia. No proste takto vyriešili problémy, že zrušili ministerstvo. V dvadsiatom prvom storočí zrušili rezort budúcnosti, proste rezort, ktorý má možno jednu z najdôležitejších agend aj v Európskej únii. Čiže urobili to úplne naopak, ako by sa to žiadalo.
Nakoniec, aj dnes sú také príklady, príklad jeden spomeniem za všetky, na ktorom by sme sa možno zhodli, že my môžeme zrušiť rezort a nikoho to nebude bolieť, ak nemyslíme na niektorých jednotlivcov. Tú agendu, ktorú má ministerstvo hospodárstva, môže pokojne vykonávať ministerstvo financií bez bolestí, čo je príklad šetrenia aj cez kompetenčný zákon. A myslím si, že na takýto návrh by sme aj my z opozície vám zatlieskali. Vy však prichádzate s takýmito návrhmi, ktoré by mohli šetriť výdavky štátu, ale, naopak, tú prebujnenú byrokraciu idete ďalej zvyšovať. Ja som dokonca ani nie proti tomu, aby vznikal nový úrad, keď je to nevyhnutné a potrebné. Prečo nie? Ale aj tu je štandardný postup, ako sa to robí, že najprv sa problémy identifikujú, potom sa hľadá riešenie a keď na to treba aj inštitucionálne vytvoriť nejaké podmienky a predpoklady, tak sa môže vytvoriť nový úrad. Ale ako to robia v strane SMER? My už dávno vieme, že je tu kolega poslanec, ktorý musí byť vo vláde a musí mať úrad. Viete, o kom hovorím. Čiže kandidát už je, neexistuje úrad, a preto ho ide vláda vytvoriť, cez tento zákon.
Vy ste sa kolegovia predo mnou vyjadrovali k zrušeniu jedného úradu, ja budem teraz hovoriť o tom, ktorý oni vytvárajú, že aj keď nikto z nás zatiaľ nepozná náplň toho podpredsedu vlády, a bolo vtipné, ako nám cez médiá poslanec Vážny lakonicky odkázal, že nechajte sa prekvapiť, no tak veď aj sa niečo rozprávalo, čo by to malo byť, aká by mala byť náplň takého podpredsedu vlády, že by to mali byť veľké infraštruktúrne projekty. A každý na Slovensku hneď vedel, že je reč o širokorozchodnej, ale dnes už sme ďalej, existujú štúdie, že ani za štyridsať rokov sa Slovenskej republike alebo štátu potrebné investície nevrátia. A, nakoniec, my na to ani nemáme peniaze. Preto vláda terajšia sondovala v Bruseli, či náhodou z Bruselu na to nedajú peniaze. No a dnes už vieme, že z Bruselu na to nedajú ani cent. Čiže, inými slovami, je po náplni potenciálneho podpredsedu vlády. No a vláda napriek tomu prichádza do parlamentu s takýmto návrhom. Zbytočný podpredseda vlády plus ja neviem dvadsať-tridsať zbytočných úradníkov, to je výraz čistého plytvania. Považujem to za nehoráznosť v dnešnej situácii, v čase hlbokej finančnej krízy, keď vláda strany SMER na jednej strane zvyšuje bremená bežných ľudí cez dane a odvody a na druhej strane papalášom strany SMER vytvára nové a zbytočné fleky. My z Kresťanskodemokratického hnutia aj z tohto dôvodu tento návrh nepodporíme. Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2012 17:58 - 17:59 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán minister, vo svojom vystúpení ste reagovali aj na mňa, na faktickú poznámku, ktorú som predniesol pred chvíľou v sále. Pán minister, vy chcete svojím vystúpením povedať, že my sme zavádzali v tejto krajine totalitu? Pán minister, vy ste v rokoch 2006 a 2010 mali v štáte všetku moc vtedy s koaličnými partnermi vrátane kontrolných orgánov aj prezidenta. My sme nikdy všetku moc v štáte nemali. Vy ju dnes máte s tým rozdielom, že nemáte dnes ani koaličného partnera. Pán minister, už vám chýba len stopercentné vlastnenie televízie a rozhlasu na vymývanie mozgov ľudí a na manipulovanie verejnej mienky. Pán minister, to nemá obdobu. Vlastne má. Má to obdobu s totalitným komunistickým režimom na čele s jednou stranou a to je hrozná predstava.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2012 16:43 - 16:53 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Vášáryová, súhlasím s vaším vystúpením. Ja by som to pomenoval ešte aj inak, že tento krok, toto nezákonné odvolávanie riaditeľky Slovenskej televízie a rozhlasu je veľkým krokom k orbanizácii Slovenska a k zavedeniu novej totality v tejto krajine. Dámam a pánom zo SMER-u nestačí, že majú takmer všetku moc, cez ústavné orgány v štáte, ešte im chýba aj 100 % ovládanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu, a preto musia odstrániť terajšiu riaditeľku, aby mohli vymývať mozgy a manipulovať s verejnou mienkou, tak ako to robili komunisti počas komunistického režimu.
Varovať ich pred takýmto konaním asi nemá význam, nakoniec aj tak sa to obráti proti nim. Oni totiž nemajú cit pre mieru, oni nemajú ani spôsoby, lebo to, ako ju chcú odvolať, to naozaj poškodí aj imidž tejto krajiny. Ale predsa len by som jednu vetu chcel ešte doplniť o predsedovi výboru, ktorý iniciuje toto odvolanie. To, že sa podujal na takúto špinavú hru, ma veľmi ani neprekvapuje, pretože už jedna strana, ktorá ho dostala sem do parlamentu, už zanikla, a teraz pracuje na zániku ďalšej. Na Slovensku sa hovorí, že poturčenec horší Turka, pani kolegyňa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2012 11:57 - 11:58 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, skúsim reagovať jednou rozvitou vetou na predrečníkov aj na pána starostu Podmanického, aj na pani primátorku Vaľovú v súvislosti s návrhom pána župana Blanára, a zároveň aj na kolegu Fecka.
Ak je tu problém s princípom "jeden mandát stačí", mohli by sme na začiatok začať tým, že "jeden plat stačí" a môžete robiť funkcií, koľko chcete, a peniaze, ktoré by sme tým ušetrili, mohli by sme venovať do služieb pre seniorov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2012 11:42 - 11:50 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, dámy a páni, priznám sa, že som do poslednej chvíle zvažoval, že či vôbec ešte vystúpiť v rozprave, aj keď som teda bol prihlásený, pretože tu vznikla taká zvláštna situácia. Od rána máme na programe bod zákona, novelu zákona o zdravotnom poistení a my sa vlastne od rána väčšinou bavíme o niečom úplne inom, bavíme sa o sociálnych službách, a preto paradoxne by tu ani nemali sedieť teraz títo páni doktori alebo pán primátor, ale by tu mal sedieť pán minister Richter, minister sociálnych vecí, lebo mohol sa veľa zaujímavého dozvedieť, a myslím si, že viac by sa dozvedel z opozičných radov, ktorí vecne vystupovali k problému, ktorý otvoril pán poslanec Blanár.
Ja sa vám priznám, že keďže mal byť zdravotnícky zákon, tak som si dopredu ani nepripravil nejaké vystúpenie k problému sociálnych služieb, ale keďže sa táto diskusia dosť spolitizovala a už tu zaznievali výčitky na stranu neoliberalizmu a neoliberálov, a tak dovoľte, aby som takisto politicky zaujal postoj k tomuto návrhu, teda nie k vášmu návrhu poslaneckému, ale k návrhu pána poslanca Blanára. Svojím návrhom, pán kolega, vyvolávate chaos, a to je odpoveď aj pánu Jasaňovi, pretože predstavte si, no rokujeme bod o zdravotníctve a vy ste sem nadniesli úplne inú tému, ktorá s prerokovaným bodom veľmi málo súvisí.
No a problém, ktorý pritom spomenula pani Nicholsonová okrem iného, že vy ste ho tu nadniesli ako župan, no tak, pán kolega, toto nie je výhoda, že vy keď ste župan a riešite problém niektorých vecí, teda ako župan, že teraz ste od nás múdrejší alebo kompetentnejší, keď sa máme tu tým problémom zaoberať. Lebo naozaj je pravda, že vy ste teraz vlastne čo? Zastupujete tu župu, alebo Slovenskú republiku? My napríklad teraz máme hlavu v smútku z verejných financií a by sme teda radi vám aj pomohli, aj serióznymi návrhmi, ale vy sami prichádzate s takými návrhmi, ktoré s ozdravovaním verejných financií nemajú nič spoločné. Naopak, ešte ten problém viac prehlbujú. No ale teraz ja neviem, pán minister financií, ako, rád by som počul jeho názor na váš návrh, alebo či mu je to jedno, že vy mu teraz takto idete vstupovať do rozpočtu alebo tie verejné financie idete takto rozcápať.
Teraz teda súhlasím v tom, alebo by som zopakoval návrh, že "jeden mandát stačí", je veľmi dobrý návrh a myslím si, že nielen pre tento prípad, ale aj pre mnohé iné, pretože dve veci a tri veci sa poriadne robiť nedajú. A to aj na adresu pani poslankyne alebo pani primátorky, alebo pani poslankyne VÚC pani Vaľovej. No proste aj keď má 24 hodín, naozaj to ide veľmi ťažko a musíte tu často riešiť tú dilemu, že čo vlastne tu máte hájiť. Máte tu záujem, teda hájiť záujem Slovenska alebo v prvom rade vašej župy, alebo vášho mesta?
Čiže mohli by sme sa vrátiť k princípu "jeden mandát stačí" a keby sme si to tak nejak vydiskutovali a vyčistili, myslím si, že by sme mohli tak nezaujate a možno oveľa, oveľa účinnejšie pomáhať aj župám, aj obciam, aj sociálnym zariadeniam.
Vy zo sociálnej demokracie, zo SMER-u ste taká zvláštna strana. Máte tu väčšinu, vy to schválite, tak ako ste si to pripravili, ale chcem vám povedať, že vy na to, že máte toľko mandátov, vy ste veľmi slabou stranou. Že veľmi ľahko podliehate aj tým najmenším tlakom, ktoré by mohli spôsobiť stratu vašich preferencií. A mohol by som aj o tomto prípade hovoriť, ale ja sa vrátim jedným príkladom aj do nedávnej minulosti. Keď ste končili vaše funkčné obdobie v roku 2010, tak svojim prístupom k hazardu a slabosťou, že ste podľahli lobistom hazardu, ktorí chceli vybudovať neďaleko od Bratislavy megakasíno, tak ste vyvolali jeden, samozrejme, vážny problém na Slovensku, ste jednoducho podľahli tlaku jednej úzkej skupine ľudí, ktorí tu chceli na Slovensku zarábať na hazarde.
Samozrejme, že prišlo k zmene vlády, vláda Ivety Radičovej vaše zákony, ktoré ste na to rýchlo upravili, sme zvrátili do pôvodnej podoby a s hazardom sme sa vyrovnali. Teraz máte v balíčku opatrení na ozdravenie verejných financií jedno z 22 opatrení, že idete zdaniť alebo teda zaviesť vyššie dane na hazard. Ja sa priznám, že vám neverím. Počkám si na ten konkrétny zákon, či to dokážete, lebo ak sa preberú a prebudia títo, ktorí žijú z hazardu, nie gambleri, nie obete hazardu, ale tí, ktorí na tom zarábajú, či túto peknú myšlienku dotiahnete do konca. Držím vám palce.
Druhý návrh je, včera bolo palcové titulku, že idete v rámci tých opatrení - 22 opatrení, ako chcete ozdravovať verejné financie, že idete zdaniť výsluhové dôchodky. To je dobrý návrh a mne sa páči, ale, prepáčte, tiež si zaprognózujem, že to nedokážete. Že to nedokážete, aj keď máte na to dosť hlasov, lebo za niekoľko dní, keď sa prebudia tí, ktorých sa to týka, ktorí majú 800-eurové mesačné dôchodky alebo 600, alebo-700 eurové dôchodky a budú apelovať na vaše sociálne cítenie, že to nedotiahnete do konca.
A ja by som tiež rád, aby ste to urobili, je to potrebné, ľudia to ocenia, dokonca to považujem za spravodlivé, ale takýchto príkladov odvahy a dotiahnutia vecí do konca vo vašom prípade teda si nespomínam teraz. A dokonca aj ten, ktorý sme my urobili, že sme problematiku sociálnych služieb aspoň trošku posunuli ďalej, že sme sa vážne začali zaoberať tým problémom a niektoré veci sme aj nepopulárne prijali, tak vy teraz idete to vrátiť naspäť a betónovať ten stav, ktorý bol neudržateľný pred dvomi rokmi dozadu.
No čiže je mi z toho tak trošku aj smutno, pretože vy miesto toho, aby ste veci vylepšovali, aj princípy, trebárs na nich pracovali, tak veci aj správne rušíte a podľa môjho názoru to nie je dobré pre Slovensko, lebo takto postupovali aj v Grécku, takto postupovali aj v Španielsku, takto sa chystajú postupovať vo Francúzsku, podľa mňa toto nie je dobrá cesta a ani dobrý smer.
A ja by som skôr vás chcel poprosiť, aby ste konečne vládli, ale tak, aby po vás neprišla potopa.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2012 10:52 - 10:53 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Novotný, v TA3-ke v televízii od včera beží nepretržite citát vášho predsedu Pavla Freša, že: "Socialisti podporujú, aby ľudia vysávali systém." Ja som si sprvu myslel, že tento citát reaguje na váš pozmeňovací návrh o pokračovanie vysávania systému sociálnych služieb, ale mýlil som sa. Pán Frešo komentoval dvadsaťdva opatrení, ozdravných opatrení verejných financií, ktoré navrhuje strana SMER a Robert Fico. Ja si však myslím, pán kolega, že váš návrh je dvadsiatym tretím opatrením tzv. ozdravenia verejných financií. A aj o ňom platí citát vášho predsedu, že socialisti podporujú, aby ľudia vysávali systém. A keďže váš predseda a pán župan Frešo rovnako podporuje tento váš návrh, ja by som tento jeho citát ešte upravil: "Socialisti a župani podporujú, aby ľudia vysávali sociálny systém."
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2012 9:56 - 10:07 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Niekoľko poznámok. Pán poslanec, svojim návrhom o zmene financovania sociálnych služieb vnášate chaos do našej legislatívy. Tá druhá poznámka moja je oveľa vážnejšia. Usudzujem, že vy si vôbec neuvedomujete, v akom stave sa nachádzajú verejné financie, v akom stave je štát teraz v čase dlhovej krízy. Ak by ste to vedeli, boli by ste radi, že určité nevyhnutné a nepopulárne opatrenia urobili v predchádzajúcej vláde pred vami, a vy by ste sa mohli vyhovoriť na nich. Pán kolega zavádzate svojim návrhom opäť neporiadok do systému financovania sociálnych služieb. Poviem vám to na príklade dvoch susedov. Jeden, ktorý má rodiča a sám sa o neho stará v starobe bez pomoci štátu, a druhý umiestni svojho rodiča v ústavnom zariadení s výraznou pomocou štátu a 60 možno 70 % skutočných nákladov. To sú stovky eur mesačne, 500 eur mesačne. Ten prvý ešte okrem starostlivosti o svojho rodiča prispieva daňami na starostlivosť o toho druhého. Pán kolega, to nie je solidarita so slabými. Aj dnes zákon slabých chráni, ale ošklbávanie štátu, a teda aj chudobných a zodpovedných občanov. Spravodlivá sociálna politika je adresná. Toto je opak spravodlivej sociálnej politiky, čo navrhujete. Pán kolega, tento váš návrh je zároveň výrazom aj neschopnosti strany SMER efektívne vládnuť. Včera váš predseda Robert Fico poslal opozičným stranám balík ozdravných opatrení verejných financií a z výnosu zo zvyšovania daní má byť o 600 miliónov eur viac. Už rozumiem, prečo potrebujete na daniach od ľudí vytiahnuť o 600 miliónov eur viac.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.5.2012 18:57 - 18:58 hod.

Július Brocka
Vážený pán poslanec Přidal, na rozdiel od veľmi plytkej reakcie pána poslanca Jarjabka na vaše vystúpenie, ja by som chcel povedať iné. Mne sa vaše vystúpenie páčilo, najmä ako ste hovorili o energetike. Ja by som išiel dokonca ďalej. Pán kolega, ja idem, v úvodzovkách, "puknúť od závisti" nad tým, že vás tak pozorne počúvalo toľko poslancov v tejto sále, nielen z vládneho SMER-u, ale aj z opozície. Pán kolega, čím to je? (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

4.5.2012 11:21 - 11:37 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Pán premiér, vy hovoríte, že ľudia nevedia nič o 2. pilieri, a preto idete robiť svoju kampaň. Pán premiér, ja si myslím, že vy sa mýlite. Vy podceňujete ľudí, tých 1,4 mil. ľudí, ktorí si sporia už niekoľko rokov na svoj dôchodok. Ale zároveň ukazujete aj to, že vy pravdepodobne neviete nič o 2. pilieri alebo vecami, ktoré rozprávate, tak demagogicky chcete ľudí pomýliť, aby šli možno, ja to nazvem, do toho vášho 1. piliera, ktorý nemá budúcnosť, ktorý je viac ohrozený ako 2. pilier. A vychádzame najmä z toho, keď hovoríte, že ľudia keď si odkladajú 9 % zo svojho príjmu, tak že si nenasporia na dôchodok, a preto chcete znížiť tento podiel na 6 %, možno na menej. A potom si už nasporia zo 6 %, keď si nenasporia na svoj dôchodok z 9 %? Pán premiér, hovoríte, že im inflácia ukrajuje z úspor. A z úspor vašich v banke alebo v pančuche neukrajuje? Prosím vás, už ani malým deťom nehovorte takéto veci. Ale čo je najhoršie, čo ja považujem za najhoršie, je, že vy za vaše pekné reči, že chcete chrániť ľudí v 2. pilieri, ich idete okradnúť. Pán premiér, tomu, kto si dnes sporí do 2. piliera 25 eur mesačne a nasporí si za rok 300 eur, tak vy tomu chcete 100 eur zobrať. Sporenie na dôchodok, to nie je luxus. Vy ste sľubovali zdaniť luxus a bohatých, ale vy chcete zobrať ľuďom, ktorí sú možno stredná trieda, možno aj chudobní, ale na rozdiel od vás zodpovední, lebo neveria vašim sľubom o istotách. Vy im totiž istotu budúceho dôchodku beriete, pán premiér. A to ja nepovažujem za fér, to nepovažujem za plnenie volebného sľubu alebo vašich volebných sľubov, ja to považujem za podvod, pán premiér.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2012 17:38 - 17:54 hod.

Július Brocka Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne. Som rád, že som niektorých nesklamal, a som rád, že som niektorých zaujal napriek únave, ktorá tu v sále, už som cítil, že je. Na faktické poznámky, ktoré tu odzneli, myslím, že si musím pripraviť samostatné vystúpenie, ale aspoň na jednu vec, na materstvo, ako som ja ho teda spomenul vo svojom vystúpení a čo sme zaviedli do dôchodkového systému, že sme starostlivosť o deti povýšili na takú úroveň, že to nie je z hľadiska budúcich dôchodkových nárokov stratené obdobie. Proste ženám sa starostlivosť o dieťa do troch rokov alebo do šesť, ak je žena domáca a stará sa celodenne o dieťa, tak sa jej to ráta ako odpracované roky do dôchodku. Ale keďže nemám toľko času, aby som na iných reagoval, len na pána Jarjabka, lebo on mi pripomenul, že ani v tom aute som nepovedal, že programové vyhlásenie nepodporím. (Potlesk.)
Skryt prepis