Dámy a páni, mám dve verzie svojho vystúpenia, kratšie vystúpenie pre pravicu a dlhšie vystúpenie pre ľavicu. Ale keďže z ľavice ich tu veľa niet, tak by som prípadne neopakoval veci, ktoré povedali už moji predrečníci, aby som niekoho tým nepohoršil.
Ale opakujem najmä pre pána poslanca Hlinu, aj keď nie je tu teraz v sále, že skrátené konanie, to neznamená pre nás poslancov záväzok, aby sme nezdržovali vládu, že, prepáčte, ale teraz je tu skrátené konanie, tak prečo vystupujete a dokonca ešte aj hovoríte to isté čo váš predchodca alebo predrečník.
No ja som sa neradil ani s pánom Mihálom, ani s pánom Kaníkom, ani s pánom Kollárom, o čom budú oni hovoriť, aby som ja vedel, že teda mám hovoriť niečo iné, práve preto, aby sme pri tomto skrátenom konaní odhalili tú faloš a pokrytectvo, že, po prvé, nie sú splnené dôvody na skrátené konanie, lebo to, čo tým skráteným konaním vláda získa, tak dokáže urobiť aj inak, bez toho, aby sme tu museli takto znásilňovať naše legislatívne pravidlá, že, po druhé, to nie je pravda, že je to tak zlé s verejnými financiami.
Pozrite sa, veď navrhuje vláda nejaké dramatické opatrenia? Napríklad keď by bolo zlé, ja si myslím, že máme isté rezervy v rôznych oblastiach a osobitne v tej oblasti, v ktorej pôsobí pán minister Richter, napríklad v sociálnej oblasti.
No tak spomínali kolegovia, osobitne viackrát aj pán poslanec Hlina, príspevok pri narodení dieťaťa, že ho máme aj na prvé, aj na druhé, aj na tretie dieťa. Príspevok na prvé dieťa zaviedla pani Tomanová. A ja som sa vtedy angažoval v diskusiách. A som jej vysvetľoval, že ak chceme, aby tie peniaze, ktoré štát má na sociálnu politiku, na podporu rodinám, sme viac z tejto podpory rodinám získali pre spoločnosť, keby ten príspevok nebol na prvé, ale na druhé alebo na tretie dieťa, proste že za tie isté peniaze by sme mali viac muziky, lebo prvé dieťa sa narodí aj bez podpory štátu, ja hovorím. No ale pani Tomanová zaviedla príspevok aj na druhé, aj na tretie dieťa práve v tých rokoch, ktoré spomínal pán poslanec Kollár. keď sme sa tak raketovo zadlžovali. Čiže dnes je príspevok aj na prvé, aj na druhé, aj na tretie dieťa. Nenavrhuje pán minister niečo s touto dávkou? To znamená, ja si stále hovorím, nie je ešte tak zle. Navrhuje pán minister zrušiť vianočný príspevok? Veď vieme, že Sociálna poisťovňa má na dôchodky od januára do septembra. A už potom na ne nemá, a preto musí dotovať Sociálnu poisťovňu. Navrhuje pán minister zrušiť vianočný príspevok? Nenavrhuje. To znamená, pre mňa je to signál, že nie je ešte tak zlá situácia. Navrhuje napríklad vláda v rámci tých opatrení, ktoré mali v pondelok na vláde, keďže svieti im červená, že ten vývoj príjmov sa nevyvíja tak, ako predpokladali, ako sme spoločne predpokladali, tak navrhla vláda takú zmenu, akú trebárs tu nám, poslancom do Národnej rady, že ďalší bod, ktorý máme prerokúvať, a to je kompetenčný zákon, že ten flek pre poslanca Vážneho a jeho sekretariát teraz nevytvoríme, ale až vtedy, keď bude vyrovnaný rozpočet? Nenavrhuje. Naopak, keď toto schválime, tak ich priorita je ešte prerokovať aj kompetenčný zákon, ešte aby sme aj Vážneho vybavili teraz cez prázdniny, keď to ľudí tak veľmi nepohoršuje.
Ďalšie veci. Pani Vaľová, tá ma dneska tak na mňa spadnuté trošku. Pozrite sa, ja vidím rezervy, keby bolo tak zle, ak by bola pravda, že to je s našimi financiami tak zle, no tak by sme neplytvali napríklad tak, že jedna a tá istá osoba dostáva viacero príjmov z verejných zdrojov, práve preto, že dva týždne tu rokujeme a pani poslankyňa Vaľová tu sedí ako poslankyňa Národnej rady a nesedí na svojej stoličke ako primátorka vo svojom meste alebo ako poslankyňa VÚC. Ale ja predpokladám, že berie tri platy z verejných zdrojov. Navrhuje SMER, dobre, keď nie ste za to, aby bol princíp jeden mandát stačí, aby bol aspoň jeden plat z verejných zdrojov? A hneď tak ušetríme dva platy len na pani Vaľovej. (Potlesk.) Nenavrhuje. No čiže... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, prosím vás, rokujeme o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, tak pridržiavajte sa témy.
Brocka, Július, poslanec NR SR
No dobre, tak začnem z tej inej strany, aj keď si myslím, že sa držím témy, lebo ja spochybňujem to, čo včera predseda vlády hovoril, keď uvádzal tento materiál v skrátenom konaní, že to je tak zlé, lebo ja si myslím, že to nie je zlé. Vôbec to nie je zlé, lebo naozaj pozorujem, že nič také sa nechystá. A to znamená, že je ešte stále u nás relatívne dobre, lebo vieme o odvodoch, že sú niekde nižšie. Naozaj aj príspevok aj na tretie dieťa alebo tie iné benefity, ktoré u nás sú, nemajú aj v iných krajinách, kde majú aj oveľa lepšie rozpočty.
Ale teraz teda začnem to, čo som si zľava pripravoval, lebo teraz som tak hovoril skôr ku pravici. Ja som bol prekvapený, že včera prišiel uviesť tento návrh zákona premiér. Robert Fico prišiel uviesť skrátené konanie tohto zákona. Priznám sa, že som čakal niečo viacej, aj keď teda ako herec sa predviedol. Ale možnože to bol dôvod, prečo prišiel on, lebo myslím si, že pán minister Richter by to tak dobre nezahral. Pozrite sa, minulý týždeň sme rokovali v skrátenom konaní, aby sme urýchlili pomoc poľnohospodárom pre tie suchá, ktoré na Slovensku tento rok boli. A my sme za to hlasovali, proste podporovali sme to a prišiel skrátené konanie uviesť minister Jahnátek. Tak sa patrí. Predseda vlády tu zahral jedno divadlo a zdúchol. Proste zahral pred verejnosťou divadlo, že sme na tom tak zle, pričom my na tom vôbec tak zle nie sme. Len nevedel sa spoľahnúť na vaše schopnosti, že to tak rýchlo možno zmetiete zo stola. A preto teda už druhý deň o tom rokujeme.
Ja by som poprosil aj kolegu Hlinu, aby teda aj on sa zapojil do toho, lebo naozaj toto je jediný nástroj, ktorý opozícia má, aby verejnosť v týchto ťažkých časoch, lebo teda sú, sme upozornili na tu faloš a pokrytectvo, ktoré aj vláda strany SMER teraz v prípade tohto zákona robí.
A ešte k pani Vaľovej, lebo ona niekoľko razy, dnes dvakrát som to zachytil, upozornila, že ja som navrhol zvýšiť odvod zo 6 na 9 %. Pani Vaľová, je to blbosť. Ale teda preceňujete moje zásluhy pri 2. dôchodkovom pilieri. Ja som sa angažoval v 2. pilieri v roku 2009, keď oni druhýkrát otvorili 2. pilier, aby z neho vyhnali čo najviac ľudí. Zhoršovali podmienky, napríklad vy ste ich tu vymenovali viacerí, nebudem sa tým zdržovať. Ale proste zhoršili podmienky na sporenie a zhodnocovanie peňazí v 2. pilieri. A pani Tomanová ešte išla ďalej, lebo zdalo sa im, že ľudia z 2. piliera nejako málo vychádzajú a že z neho nevychádzajú. Tak navrhla, že podmienka nároku na dôchodok z 2. piliera bude, až keď budete sporiť nie 10, ale 15 rokov. To znamená, predĺžili dobu sporenia z 10 na 15 rokov. No a ja, predstavte si, už päťdesiatnik som na konci júna 2009, keď bol posledný termín, teda lebo oni otvorili 2. pilier, aby ľudia vychádzali, demonštratívne ako päťdesiatdvaročný človek vstúpil do 2. piliera, lebo pani Vaľová nás obviňovala vtedy, že my sme 2. pilier, takú atrapu alebo tak nevýhodný systém vymysleli na iných a sami sme doň nevstúpili. Tak ja som ako päťdesiatdvaročný vstúpil do 2. piliera a dal som verejný prísľub, že keď prídeme opäť do vlády, tak túto podmienku zmeníme, lebo mnohí ľudia, ktorí napríklad boli desať rokov pred dôchodkom, pred dovŕšením dôchodkového veku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)
Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec,opakovane vás žiadam, aby ste vystupovali k prerokúvanej veci. Keď tak neurobíte, tak v súlade s § 32 budem musieť postupovať razantne. Tak, skutočne, nevyjadrujte sa k tomu, čo povedala pani Vaľová, rokujeme o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie.
Brocka, Július, poslanec NR SR
Áno, pozrite, ja si myslím, že my politici by sme mali problémy zmenšovať. Vy to robíte teraz úplne naopak. Problémy do budúcna zväčšujete, lebo ich neviete riešiť, a preto vám chcem povedať, že ani túto formu, ani skrátené konanie o tak dôležitom zákone poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie nepodporia. Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)