Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

24.7.2012 o 15:22 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2012 19:28 - 19:43 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Aby som tu nezdržoval, pán poslanec, chcem povedať, že ten problém, ktorý bude riešiť tie ďalšie úlohy v oblasti odborného školstva, je pred nami, a to najmä nastavovaním duálneho systému v tejto oblasti. To je duálny systém, ktorý poznám v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku v oblasti odborného vzdelávania. Ale ten si, samozrejme, vyžaduje aj finančné zdroje, ktoré potrebujeme do tohto duálneho systému dostať. A pretože budúci rok bude veľmi ťažký, je to rok 2013, tak som chcel tento systém postupne popripravovať aj na základe skúseností v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, lebo takto pracujú priemyselné komory v Rakúsku, Nemecku, vo Švajčiarsku práve pri príprave toho duálneho systému. To znamená teoretické vyučovanie zo strany štátu alebo teda samosprávy, zriaďovateľa a praktické vyučovanie zo strany firmy, ktorá berie dotyčného do zamestnania. Aj táto zmena sa tu pripravuje, ale momentálne som k nej ešte nemohol pristúpiť.
Skryt prepis
 

24.7.2012 18:57 - 19:12 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Nechcem si to nechávať nakoniec na záver rozpravy, ale chcem k trom veciam krátke poznámky povedať.
Nuž považujem za veľkú odvahu každého poslanca, ktorý tu v pléne povie, že to je protiústavné. Ja som to v živote v pléne Národnej rady, a si to pozrite, nepoužil, pretože o tom, čo je protiústavné, môže rozhodnúť len Ústavný súd a ústavní sudcovia vedia k tomu jasné stanovisko prijať. Takže nevstupujme často do toho a neberme profesionalitu ľuďom, ktorí vedia o tom rozhodnúť. A o tom, či je to naozaj protiústavné, musí rozhodnúť Ústavný súd. Predikujeme takto mnohé veci a zbytočne strašíme.
Po druhé. Pán poslanec Fronc hovoril o tom, že je tu skrytá tendencia na základe vyjadrení, ktoré sú obsiahnuté v komentári výkladu a výkladovej časti paragrafového znenia zákona alebo novely zákona, že sa hovorí o skrytom spoplatnení a že to je práve protiústavné. Nuž tak potom položím otázku a zase dávam to protiústavné do úvodzoviek. Nuž tak potom protiústavné je aj to podľa vašej filozofie, že súkromné školy vyberajú peniaze na vzdelávanie na stredných školách. (Reakcia z pléna.) No takto to bolo. Keď sa vyberajú peniaze, spoplatnenie, tak hovoríme o tom v tomto princípe, tak potom je to tak. No iné to nie je. (Potlesk.) Však, vážení, vážte slová, čo hovoríte. A ja si ich takto jednoznačne vysvetľujem.
Po tretie. Ja som nepovedal, že dôležitý je len priemer na gymnáziu 2, 2,5 alebo 2,75 na stredné odborné školy. Ja, samozrejme, chápem, že to treba hodnotiť komplexne vrátane prijímacích pohovorov, na ktorých budem v budúcnosti jasne trvať. A keď si zoberiete, a to sme si dali analyzovať, ten priemer dvojkársky a ideme od Čiernej nad Tisou po Skalicu, tak vidno, že takmer tí dvojkári sú zhodní s percentilom, ktorý je urobený v rámci deviatackého monitora. A ja sa vždy ešte budem pýtať aj vás všetkých tu, prečo tu existuje monitor deviatacký pre slovenský jazyk a pre matematiku a potom sa nám matematika zo vzdelávania na stredných školách vytráca. Nuž tak myslím si, že pre budúcnosť (pro futuro) musíme o týchto veciach skutočne otvorene hovoriť.
Počty tried. Vy si stále mýlite úradníkov s malým parlamentom regionálnym, ktorý tam rozhoduje. Však tam sú poslanci jednej, druhej, tretej politickej strany. A tam sa musí nadobudnúť istým spôsobom konsenzus. My sa vieme dohodnúť aj na tom, že to môže byť trojpätinovou väčšinou schválené, aby ten konsenzus bol trvalý. A ten návrh pôjde aj do druhého čítania takýmto spôsobom. A to hovorím otvorene. To sa bude dotýkať aj návrhu samosprávy na úrovni základných škôl, rušenia, resp. schvaľovania nových škôl. A musím to povedať a hovorím to aj preto, že zo zrušenia dvoch základných škôl, ktoré navrhla pani primátorka z Prievidze zrušiť, so zrušením jednej školy nesúhlasil ani pán Divinský, prednosta krajského školského úradu. A keď som si porovnal tie kritériá, tak som bol prekvapený, že tá škola, ktorú navrhla zrušiť, sa nachádza v nádhernej budove, má svoju historicitu, je dobrá na prenájom alebo na predaj, to už je druhá otázka, a predovšetkým žiaci, ktorí tam chodili, to boli talentované deti, ktoré mali najvyšší percentil v rámci základných škôl v Trenčianskom samosprávnom kraji. Nuž tak práve preto chcem tieto veci začať meniť. A, samozrejme, pri tých školách, ktoré majú kvalitu aj na základe toho hodnotenia, percentilu, teda v podstate toho monitoru, ktorý teraz považujeme za dôležitý, budete vidieť, že keď sa to schváli, aj pre piatakov, monitor, tak budeme vedieť komplexne, ako sa to dieťa ktorým smerom vyberá, ako sa orientuje, že na základe toho budeme hovoriť aj: "Do toho!" Preto som dal do tohto zákona na základe pripomienok o počte tried a žiakov v triedach, že ak sa niektoré veci spochybňujú, tak majú právo školy, najmä cirkevné školy a súkromné školy, sa obrátiť na ministra, aby sa k tomu vyjadril. Však to tam máte takýmto spôsobom ošetrené. A viete, že ja budem predovšetkým trvať na kvalite a na záujme toho, aby to naše školstvo skutočne aj v tom regióne, ale aj na celom území Slovenska pôsobilo v tejto oblasti kvalitne.
Ale čo je to za kvalitu, ako chcete dosiahnuť kvalitu? A teraz zoberiem, stále to opakujem, Turiec, región. A tam sú tak cirkevné, tak súkromné a tak verejné stredné školy, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, kde nám končí 759, možno že sa mýlim, žiakov na základných školách tohto roku a ponuka miest na stredných školách je 1 450. Pýtam sa: No kam to smeruje? Kam tie peniaze idú? Však, samozrejme, treba sa rozhodnúť podľa kvality. A ja verím, že aj podľa kvality tak zaniknú, keď je nekvalitná verejná stredná škola, či je to nekvalitná súkromná škola, tak bude sa to na základe kvalitatívnych ukazovateľov takýmto spôsobom hodnotiť.
Naozaj vás prosím, aby ste toto tendovanie moje a toto smerovanie takýmto spôsobom pochopili a takýmto spôsobom zbytočne nevyvolávali konflikty v tejto spoločnosti. Naviac, zbytočne to nedémonizujte a predovšetkým nevytvárajte priestor na to, pretože sa tu často straší so zdvihnutým prstom, čo tu bude. Nuž tak najprv si počkajme, čo sa tu udeje a aké kroky chceme urobiť, lebo na rozdiel od môjho predchodcu, ktorý po poldruha roka takmer nič neurobil, a to poviem otvorene, ja tu robím konkrétne kroky po troch-štyroch mesiacoch. A ja si uvedomujem, za mnou chodia podnikatelia z RÚZ-ky, to sú priaznivci iných politických strán, predstavitelia asociácie zamestnávateľov, zahraničných spoločností, ktorí mi tvrdia, pán minister, že odídu zo Slovenska, lebo nevedia tu v niektorých oblastiach rozširovať výrobu.
A teraz aj o tom poviem konkrétny príklad. TATRAVAGÓNKA sa chce rozšíriť o 300 zamestnancov, expandovať teda výrobu svoju v oblasti rozvoja podniku. No však ona nenašla z tých 300 ani jedného nástrojára v regióne pod Tatrami, ani v Spišskej Novej Vsi, ani v ďalšom regióne. No ako to máme riešiť? A preto som išiel do Českej republiky. A preto som išiel konkrétne do Uherského Brodu, kde realizujú projekt Firma v škole, škola vo firme. A preto som sa stretol s pánom Rosenfeldom, blízkym priateľom pána dnešného premiéra Nečasa, a sme si jasne povedali, že tento trend, ktorý tu je, a takýto trend je, samozrejme, aj v iných krajinách Európskej únii, je nesprávny. U nás na Slovensku, povedzme, ide 51 % absolventov stredných škôl na vysoké školy, ale v Českej republike je to 80 %. A to už je vážna situácia, ktorou sa zaoberá aj terajšia vláda v Českej republike pod vedením pána Nečasa a nového ministra, ktorý je mojím osobným blízkym priateľom, pána Fialu, akým spôsobom tieto veci treba riešiť, a máme spoločné východiská, žili sme v spoločnej Česko-slovenskej republike, kto bude robiť v podstate v týchto významných podnikoch a kto bude robiť kvalitnú prácu, ale s vyššou pridanou hodnotou, bielymi goliermi, ak to nebudeme týmto smerom istým spôsobom nasmerúvať a keď nebudeme robiť v podstate poriadok tak na základných školách, najmä na druhom stupni s podporou prírodovedných predmetov vrátane praktického vzdelávania, ktoré nám chýba najmä v 8. a 9. triede? V Čechách to zavádzajú všade a ešte aj z európskych zdrojov. Množstvo takýchto škôl vzniká a buduje sa. A budú zase pred nami.
Upozorňuje ma pani ministerka Schavan, ministerka spolkovej republiky pre školstvo, že takýto istý problém majú, samozrejme, v menšom u nich. Preto zvolávame spoločnú konferenciu začiatkom budúceho roku spolu s Nemcami, s Rakúšanmi, Českou republikou a Slovenskom tuná na území Slovenska, ako budeme v budúcnosti riešiť odborné školstvo. A je to priorita tak pre Nemeckú spolkovú republiku, tak pre Rakúsku republiku, tak pre Českú republiku, tak pre Poľskú republiku, ako aj pre nás a, samozrejme, aj pre iné krajiny. Iná cesta tu nie je, buď tento štát skolabuje, alebo v podstate urobíme už teraz kroky, aby ten štát neskolaboval. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2012 18:11 - 18:26 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, tak ako bolo konštatované, v bode č. 6 predkladám do prvého čítania Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Zámerom predkladanej novely je posilnenie nástrojov koordinácie odborného vzdelávania a prípravy s cieľom prispôsobiť odborné vzdelávania a prípravu požiadavkám trhu práce, zvýšiť počet absolventov stredných odborných škôl, samozrejme, systémovými krokmi od základných škôl až po stredné školy, zvýšiť záujem základných škôl o štúdium na stredných odborných školách a podporiť štúdium v študijných odboroch a učebných odboroch, ktoré sú požadované trhom práce, avšak v súčasnosti majú nízky počet absolventov. Zároveň je zámerom návrhu zákona reagovať aj na riešenie situácie v prípade nadbytočných študijných odborov, o absolventov ktorých trh práce nemá záujem.
Návrh zákona ustanovuje nový mechanizmus určovania počtu tried prvých ročníkov stredných škôl financovaných normatívnym financovaním z rozpočtovej kapitoly rezortu školstva pre prijímacie konanie v nasledujúcom školskom roku. Tento počet bude určovať samosprávny kraj vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré bude vychádzať z regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania v stredných školách, samozrejme, aj obohatený o komplexné analýzy a prognózy o vývoji na trhu práce v tom-ktorom regióne. Zároveň sa ustanovuje kompetencia Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky v odôvodnených prípadoch, ak si to vyžaduje verejný záujem, rozhodnúť o navýšení počtu tried určeného samosprávnym krajom vo všeobecne záväznom nariadení, a to na návrh zriaďovateľa súkromnej alebo cirkevnej školy.
Zrušuje sa kompetencia stavovských a profesijných organizácií vytvárať plány potrieb trhu práce, pričom táto pôsobnosť sa presúva na rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý požiadavku trhu práce bude vytvárať v rámci tvorby analýz a prognóz potrieb trhu práce. Stavovské a profesijné organizácie budú na tvorbe týchto analýz a prognóz spolupracovať.
Návrhom zákona sa zavádzajú nové predpoklady pre prijatie žiaka do prvého ročníka štvorročného vzdelávacieho programu gymnázia, do prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu bilingválneho štúdia a do prvého ročníka vzdelávacieho programu úplného stredného odborného vzdelávania.
Mení sa možnosť prijať žiaka na štúdium študijného odboru bez prijímacej skúšky.
Predložený návrh zákona (Ruch v sále.), milá pani poslankyňa Gibalová, bol spracovaný v spolupráci so všetkými subjektmi koordinácie odborného vzdelávania a prípravy, teda so zástupcami zamestnávateľov, zamestnancov, zriaďovateľov stredných škôl, ako aj vecne príslušných rezortných ministerstiev.
Návrh zákona prešiel tripartitou, ktorý podporili všetci, asociácie zamestnávateľov a, samozrejme, aj ďalší účastníci tripartity, či to boli odborári, či to bol ZMOS a či to boli ďalší prítomní zástupcovia, ktorí mohli o tomto zákone a budúcnosti tohto zákona rozhodnúť a odporučiť ho na rokovanie jednak vlády a následne parlamentu.
Návrh zákona nezakladá zvýšené nároky na štátny rozpočet, na rozpočty obcí a vyšších územných celkov ani na ďalšie verejné financie. Predkladaný návrh zákona má pozitívny vplyv na zamestnanosť, na podnikateľské prostredie a na informatizáciu spoločnosti a nepredpokladá negatívny dopad na životné prostredie.
Vážené dámy, vážení páni, ďakujem vám za vašu pozornosť a dovoľujem si vás, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, požiadať o podporu predloženého návrhu zákona do druhého čítania. Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2012 17:40 - 17:56 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Budem sa snažiť byť stručný a na niektoré otázky, ktoré odzneli v rozprave, aj odpovedať.
Pán poslanec Osuský vie veľmi dobre, že sme ako poslanci mestského zastupiteľstva pracovali v rôznych radách. Aj ja som pracoval v rade centra voľného času a viem, že toto centrum voľného času najviac trápia iné veci ako tieto, ktoré ste vy z vašej strany tuto pertraktovali, osobitne počet hodín, ktorý nerovnoprávne majú uskutočňovať pri výchove detí v tomto prostredí. Veľmi často sa práve s týmto problémom pracovníci centier voľného času na nás obracali.
Iste veľmi dobre viete, že v Bratislave v každej miestnej časti pracuje kvalitné centrum voľného času, ktoré vôbec nemá problémy s návrhom tejto novely zákona. A ja som bol aj v centre voľného času včera zhodou okolností v Petržalke. Poznám centrá voľného času, napríklad na Štefánikovej ulici v Bratislave Starom Meste, vôbec nemajú s týmto problémy, lebo robia kvalitnú prácu a vedia, že tie zdroje, ktoré budú alokované cez Magistrát mesta Bratislavy, lebo je ich zriaďovateľ, aj dostanú.
V tripartite, to opakujem, keď sa tento zákon predkladal, kde sú zástupcovia odborov, zástupcovia ZMOS-u a najmä zamestnávateľov, vrátane RÚZ-ky, ktorá veľmi často nesúhlasí s Asociáciou zamestnávateľov s mnohými našimi návrhmi, jednomyseľne tento návrh zákona, aj v súvislosti s centrami voľného času, podporili, bol prijatý, pretože aj podľa nich, aj podľa tých ľudí, ktorí to hodnotili, stransparentňuje finančné prostriedky a budeme tak vedieť, kam tie prostriedky idú.
Aby som bol konkrétny. Tu sa hovorilo, kam tie prostriedky by mali ísť. Nuž tak budú k dispozícii predovšetkým, vážené dámy, vážení páni, a každý jeden si to bude môcť vyriešiť.
Za mnou bol napríklad z cirkevného centra voľného času z Myjavy alebo z Brestovca bývalý pán senior a pýtal sa ma, ako to bude fungovať, kde má 300 detí. Musím povedať, že cirkevné centrá voľného času robia kvalitnú robotu. A najmä čo sa týka toho vzájomného, by som povedal, kontaktu rodičov, žiakov, študentov a samotného centra, je vynikajúci. Nuž tak rodičia majú právo sa obrátiť na miesto trvalého bydliska svojich detí a tie peniaze môžu kontrolovať, aby tá obec, respektíve mesto a v tomto prípade mesto Myjava poslalo ich...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Zmajkovičová, Renáta, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, ja poprosím, keby ste diskusiu medzi sebou navzájom robili mimo sály. Ďakujem.

Čaplovič, Dušan, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR
... priamo na toto, v tomto prípade neštátne cirkevné centrum voľného času. A tie veci budú cez internet, cez informačné systémy kontrolovateľné. Aj občania budú vedieť, koľko vlastne peňazí išlo a koľko sa peňazí dostalo do centra voľného času.
Ak sa tu hovorilo o Bánovciach, nuž tak treba vysvetliť, že to boli zlé nápočty. Pán poslanec, mali ste veľmi zlé nápočty, pretože suma 59 eur vyjadruje hodnotu jednotkového koeficientu, ktorý sa používa na financovanie všetkých škôl a školských zariadení so sídlom na území mesta Bánovce nad Bebravou v roku 2012. To znamená, že ak chceme vedieť, koľko dáva mesto na dieťa materskej školy vo veku do troch rokov, nad tri roky, tak sumu 59 eur je potrebné vynásobiť hodnotou koeficientu, čo je uvedené v prílohe č. 3 nariadenia vlády. Keby ste si ju preštudovali, tak to tam nájdete, pod číslom 668/2004. A z uvedeného vyplýva, že mesto prispieva na dieťa napríklad v materskej škole vo veku do troch rokov vo výške 3 599 eur a na dieťa vo veku nad tri roky vo výške 1 829 eur. Takže treba s týmito číslami narábať veľmi seriózne a treba si tieto čísla napočítať. Napríklad Malacky majú na jedno dieťa tento priemer 357 eur, čo je slušná čiastka.
Pán Poliačik sa pýtal, či sme dali nejaký pokyn, aby sme zastavili zber údajov v centrách voľného času. Po prvé nie je to pravda. Zberáme aj naďalej tieto údaje a budú si môcť dokonca tieto údaje zbierať aj obce. A bude to vzájomne previazané. Ten register riešime v školskom zákone. A viete, keď sa mnohí nezainteresovaní pýtali na Rezortný informačný systém a vrátane toho aj tento register, tak by sa mali opýtať predovšetkým za poldruharočného pôsobenia môjho predchodcu a ľudí na Ústave informácií a prognóz školstva, kam sa dostali prostriedky, ktoré sa tam uvoľňovali, pretože my robíme teraz, a nebudem vás o tom informovať, lebo sme dali urobiť kompletný audit informatizácie na našom rezorte vrátane RIS, z čoho, žiaľ, sa už minulo 12 miliónov eur, opakujem, 12 miliónov eur. A ja za tieto peniaze, keď som nastúpil na rezort, nemám ani logo, ktoré mali z nástenkového tendra, nemám ani logo. Celý systém je stále mŕtvy a nefunkčný, lebo sa nič v tejto oblasti nerobilo a ľudia, ktorí okolo toho behali vrátane BB skupiny, tak, samozrejme, niekde tie prostriedky použili. Bol tam pán... (Potlesk.) Budete o tom informovaný po skončení celého tohto auditu.
Samozrejme, chcel by som znovu zopakovať, že patrím k tým, ktorí chcú, naopak, podporovať, aby naše deti, aby naši rodičia a rodičia týchto detí mali skutočne zodpovedné čerpanie týchto zdrojov, aby tieto deti do týchto centier voľného času chodili.
A naviac, viete, že aj v oblasti športu podnikám významné opatrenia, že peniaze, ktoré sú na rezorte, pôjdu predovšetkým do žiackeho, školského a regionálneho športu, aby sa predovšetkým venovali tieto zdroje tým, ktorí to najviac potrebujú.
Čiže v tom, komplexne, ako hovorím a môžem znovu zopakovať, som presvedčený, že tu nebol a nie je ani žiaden na mňa tlak. To bolo moje rozhodnutie osobné ako bývalého predsedu výboru a súčasne na základe mojich poznatkov, aby sme tieto zmeny urobili. A som presvedčený, že od 1. januára, keď nadobudne svoju účinnosť aj tento zákon, budete vidieť, že tento systém dobre funguje a že tí, ktorí robia kvalitnú prácu, budú môcť si svoju kvalitnú prácu aj naďalej plniť v prospech detí a v prospech toho, aby boli spokojní ich rodičia.
Napokon odkazujem tým, ktorí mi poslali tento leták, dávame vám týmto zákonom a touto novelou dve lopty a zabudnite na drogy, budete mať zákon, ktorý vás bude ochraňovať, a nie ako doteraz okrádať. Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

24.7.2012 15:22 - 15:28 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ako uviedol predsedajúci schôdze pán podpredseda Figeľ, predkladám do prvého čítania Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Budem stručný.
Účelom novely zákona je najmä prostredníctvom navrhovaných opatrení, po prvé, upraviť zber údajov potrebných na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam, a to prideľovať finančné prostriedky na centrá voľného času podľa počtu obyvateľov obce od 5 do 14 rokov veku všetkým obciam, určiť vekovú hranicu pre evidenciu žiakov základných umeleckých škôl, poslucháčov či žiakov jazykových škôl, evidovať deti materských škôl, žiakov základných umeleckých škôl, poslucháčov jazykových škôl, deti školských klubov a poradenských zariadení len v jednej škole alebo v jednom školskom zariadení rovnakého druhu, rozšíriť, po ďalšie, okruh aktivít, na ktoré môže ministerstvo poskytnúť dotáciu napríklad na organizačné zabezpečenie celoslovenských súťaží pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení, upraviť výšku pokút za porušenie zákona, mierne znížiť ich, doteraz sa pokuty neudelili, spresniť účel použitia príspevku na výchovu a vzdelávanie detí materských škôl, ktoré majú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky, t. j. adresnejšie využívanie týchto finančných prostriedkov, poskytovať účelové finančné prostriedky zriaďovateľom stredných odborných škôl a dotácie zriaďovateľom školských zariadení, ktoré pôsobia ako centrá odborného vzdelávania a prípravy, prostredníctvom výzvy z rozpočtových zdrojov ministerstva, po ďalšie, umožniť územnej samospráve v rámci svojich originálnych kompetencií určovať vo všeobecne záväznom nariadení podrobnosti financovania základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení, výšku finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku a deň v mesiaci, v ktorom územná samospráva poskytne finančné prostriedky neštátnym zriaďovateľom a vlastným školám a školským zariadeniam financovaným z výnosu dane obcí, doteraz určovali obce a vyššie územné celky len výšku finančných prostriedkov na dieťa, žiaka alebo poslucháča, prostredníctvom tejto kompetencie si bude môcť každá obec a aj vyšší územný celok nastaviť pravidlá financovania tak, aby zohľadňovali jednotlivé špecifiká škôl a školských zariadení financovaných z výnosu dane a zriadených na ich území, po ďalšie, v zákone sa explicitne uvádzajú aj ďalšie kritériá, ktoré môže obec, vyšší územný celok zohľadniť pri určovaní výšky finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku na žiaka základnej umeleckej školy, poslucháča jazykovej školy, dieťa materskej školy alebo školského zariadenia napríklad v centrách voľného času, počet hodín záujmového vzdelávania v materských školách, formu organizácie výchovy a vzdelávania, či už je poldenná alebo celodenná, evidovať elokované pracoviská v sieti a umožniť im vzniknúť len na území príslušného kraja, ich neriadený vznik spôsoboval obciam a vyšším územným celkom problémy najmä v súvislosti s ich financovaním, explicitne uviesť do zákona účastníka konania vo veci zaradenia, vyradenia a pri zmenách v sieti, konkrétne účastníkom konania sa určuje zriaďovateľ, zmeniť dátum predkladania žiadostí o vyradenie, zaradenie a pri zmenách v sieti škôl, sa mení z 30. júna na 31. marca z dôvodu problémov s doložením všetkých dokladov k žiadosti, upraviť výnimky pri zaraďovaní škôl, školských zariadení, stredísk praktického vyučovania a pracovísk praktického vyučovania a pri zmenách v sieti, výnimky sa zachovávajú v prípade spojenia školy, vzniku nového odboru vzdelávania, vzniku základnej školy s materskou školou a z dôvodu zaradenia organizačných zložiek školy, určiť dátum začatia činnosti školy, školského zariadenia, strediska praktického vyučovania a pracoviska praktického vyučovania zaradeného do siete na 1. september okrem zariadení školského stravovania a výnimiek pri zaradení, explicitne do zákona uviesť, v ktorých prípadoch sa pri rozhodovaní postupuje podľa zákona o správnom konaní, zjednotiť dĺžku funkčného obdobia riaditeľa na päť rokov (všetci bez rozdielu zriaďovateľa), podmienky jeho vymenovania, prerušenie výkonu funkcie riaditeľa a vymenovanie nového riaditeľa na dobu prerušenia výkonu funkcie riaditeľa, vytvoriť možnosť pre krajské školské úrady zriaďovať stredné odborné školy, ktoré budú poskytovať odborné vzdelávanie a prípravu v odboroch vzdelávania s tak nízkym požadovaným počtom absolventov, ktorých potrebuje spoločnosť v rámci jednotlivých regiónov, že by bolo odborné vzdelávanie a príprava v tomto odbore vzdelávania pre samosprávne kraje nerentabilné, a tam sa vieme dohodnúť, a, nakoniec, spresniť zloženie rady školy, členom rady strednej odbornej školy bude zo štyroch zástupcov zriaďovateľa aj jeden zástupca stavovskej organizácie, ktorého nominuje táto organizácia u všetkých zriaďovateľov stredných odborných škôl.
Vážené dámy, vážení páni, ďakujem vám za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o podporu tejto novely zákona a jej postúpenie do druhého čítania v Národnej rade Slovenskej republiky. Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 28.6.2012 14:40 - 14:41 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Pán poslanec, pán poslanec, viete, kontrolný orgán nie je vyšetrovateľská skupina. To je po prvé. Ja som, a vy ste mi povedali, že neboli mi k dispozícii, ja som do toho nemohol ani vstupovať. Ako minister nemôžem vstúpiť do tohto procesu a niečo vyšetrovať, riešiť a podobne, na to sú kontrolné orgány, ktoré sú zriadené pre túto oblasť a majú nezávislé postavenie. Tak ako bola kontrola v Trenčíne, tak sa urobila podobná kontrola aj na Univerzite Mateja Bela. A plne teda, samozrejme, tie veci, ktoré boli uvedené a ktoré sú podstatné. Hovorím podstatné pre to, či je to legitímne získaný diplom a či je platný. Boli vám predložené a prednesené odborníkmi v kontrolnej skupine, ktorí sa z tohoto hľadiska a hľadiska právneho a z hľadiska, hľadiska pedagogického a z hľadiska posúdenia samozrejme aj vysokoškolského zákona zaoberali. A na základe týchto argumentov, ktorým, ktoré som vám predložil, dospeli k tomuto záveru, ktorý je pre mňa meritórny a pre mňa platný. A pevne verím, že aj pre vás.
Ďakujem vám veľmi pekne. Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 28.6.2012 14:27 - 14:38 hod.

Dušan Čaplovič Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení členovia Národnej rady, pani poslankyne, páni poslanci, na základe poverenia a môjho poverenia zo dňa 10. mája 2012 vykonali kontrolné orgány komplexnú kontrolu v danej veci na Univerzite Mateja Bela. Kontrola bola zameraná na preverenie dodržiavania všeobecne záväzných predpisov, právnych predpisov v oblasti vysokého školstva pri uskutočňovaní externého bakalárskeho štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v období rokov 1999 až 2002. Kontrolná skupina komplexne prekontrolovala predraženú archivovanú dokumentáciu a ďalšie vyžiadané spisy celej skupiny tridsiatich deviatich študentov, ktorí boli prijatí na štúdium Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela vo februári roku 1999 a ktorí toto štúdium ukončili vykonaním štátnej skúšky v januári 2002. V danom čase, do 31. marca 2002 bol platný a účinný zákon č. 172/1990 Zb. o vysokých školách v znení neskorších predpisov. Až od 1. apríla začal platiť nový zákon o vysokých školách, toho roku, to znamená 2002.
Vykonanou kontrolou boli zistené nasledovné skutočnosti: Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela mala 20.10.1998 listom ministerky Evy Slavkovskej č. 1683-T-1998 v kontrolovanom období rokov ´99 až 2002 priznané právo konať štátne skúšky v študijnom odbore Právo pre bakalárske a magisterské štúdium. Akreditačná komisia svojím uznesením č. 856 podľa § 4 písm. b) a c) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 422/1990 Zb. o akreditačnej komisii v znení neskorších predpisov potvrdila spôsobilosť Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici konať štátne skúšky v študijnom odbore právo tak pre bakalárske štúdium, ako aj pre magisterské štúdium. Hodnotiaca správa Akreditačnej komisie zo dňa 27. 4. 2000 potvrdzuje, že študijný odbor v oblasti práva bol zameraný na rozšírené získavanie poznatkov z medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.
Študenti v prihláške na vysokú školu uviedli ako odbor štúdia Medzinárodné právo a vzťahy. Dňa 24. 2. 1999 vykonali uchádzači písomnú prijímaciu skúšku na právnickej fakulte, z ktorej bol vyhotovený protokol o prijímacej skúške, ktorý bol takiste k dispozícii, bez samozrejme bližšej špecifikácie študijného odboru. V rozhodnutí dekana právnickej fakulty o prijatí zo dňa 24. 2. 1999 bolo uvedené, že študenti boli prijatí na štúdium právnickej fakulty. Ďalšia presnejšia špecifikácia študijného odboru ani forma štúdia nebola v rozhodnutí o prijatí uvedená. V kontrolovanom období platný zákon však neustanoval, neustanovoval povinné náležitosti vydaného rozhodnutia o prijatí na vysokú školu. Stále sa treba pozerať na vtedajší čas podľa platného zákona, ktorý platil do 31. marca roku 2002.
Kontrolná skupina ďalej zistila, že v dohode s Agroinštitútom Nitra zo dňa 11. 3. 1999 bol uvedený odlišný študijný odbor Medzinárodné právo a vzťahy, na aký mala právnická fakulta priznané právo. Uvedenie iného študijného odboru na tejto dohode, ako toho, ku ktorému mala právnická fakulta priznané právo, nemohla kontrolná skupina klasifikovať ako porušenie zákona č. 172 z roku 1990 Zb., pretože dohoda medzi Agroinštitútom Nitra a právnickou fakultou nie je správnym aktom vydávaným Právnickou fakultou UMB, ale je iba zmluvným dokumentom preukazujúcim zabezpečenie štúdia po jeho priestorovej a materiálovej stránke na právnickej fakulte. Pre posúdenie zákonnosti vzťahujúcej sa na dodržiavanie zákona o vysokých školách pri štúdiu uvedenej skupiny študentov je takáto dohoda medzi právnickou fakultou a tretím subjektom irelevantná.
Uchádzači boli riadne prijatí na právnickú fakultu, ktorá zabezpečovala ich štúdium a uskutočňovala ho v súlade s priznaným právom. Absolvované predmety neboli v rozpore s predmetmi uvedenými v akreditačnom spise a po úspešnom vykonaní štátnych skúšok v študijnom odbore právo vydala Právnická fakulta UMB absolventom diplomy, ktorými sa im priznal akademický titul bakalár, skratka Bc.. Podľa, zápisom o štátnej skúške absolventi ukončili ucelenú časť vysokoškolského štúdia v rozsahu šesť semestrov v odbore právo, špecializácia medzinárodné právo. Na vydaných diplomoch bol v súlade so zákonom č. 172/1990 Zb. uvedený dátum 18. 1. 2002 a 19. 1. 2002, kedy bola, bolo podľa § 19 odst. 1 písm. a) citovaného zákona bakalárske vysokoškolské štúdium ukončené vykonaním štátnej skúšky. Všetky diplomy podpísal rektor Univerzity Mateja Bela ako jeho, ako jej štatutárny zástupca. Citovaný zákon neupravoval povinnosť uvádzať deň podpisu štatutárneho zástupcu na vydanom diplome.
Podľa tlačovej správy SITA zo dňa 20. 6. 2002, ktorú odbor kontroly našiel na internetovej stránke, bol okrem iného na Právnickej fakulte UMB vykonaný aj poslanecký prieskum pani Evou Slavkovskou a ďalšími poslancami vo veci nevydania diplomov absolventom. V správe bolo konštatované, že situácia na právnickej fakulte rieši sa tak, aby bol dodržaný zákon o vysokých školách a študenti neutrpeli ujmu. Kontrolná skupina nemala k dispozícii výsledky poslaneckého prieskumu, ale predpokladá, že išlo o riešenie situácie oneskoreného vydávania diplomov absolventom právnickej fakulty, pravdepodobne spôsobené údajnými názorovými rozdielmi medzi vtedajším rektorom a dekanom pánom Murgašom a pánom Kandráčom. Z predloženej dokumentácie, ktorá, ktorú kontrolná skupina mala k dispozícii a ju aj kompletne prekontrolovala, a vyžiadala si ďalšie a ďalšie spisy, nie je možné preukázať, kedy boli diplomy v skutočnosti odovzdané absolventom. Na základe oznámenia o konaní slávnostného odovzdávania diplomov, ktoré sa nachádzalo v spisovej dokumentácii študentov, je možné sa domnievať, že diplomy boli odovzdané 8. 11. 2002 v aule Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.
Keďže zákon, a znovu opakujem, zákon, platný do 31.marca 2002, to je zákon č. 172 z roku 1990 Zb. neustanovoval presnú lehotu na vydanie, respektíve prevzatie diplomu, vydanie diplomov s oneskorením desať mesiacov od ukončenia štúdia, ani prípadné neskoršie vydanie, prevzatie diplomov absolventmi nemožno klasifikovať ako porušenie zákona.
Záver: Vykonanou kontrolou v súlade s predmetom kontroly nebolo zistené porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov, ani interných predpisov vydaných na ich základe, a preto kontrolná skupina vypracovala záznam, ktorý bol podpísaný kontrolnou skupinou a rektorkou Univerzity Mateja Bela, a odovzdaný následne ministrovi školstva. Kontrolná skupina metódami a technikami kontroly takmer po desiatich rokoch sa snažila nájsť ďalšie dokumenty a ktoré aj našla a ktoré aj v rámci tohto celého kontrolného materiálu sú k dispozícii. A na týchto dokumentoch nenašla v masmédiách evokujúce názory o nelegálnosti alebo prípadnú neskoršiu manipuláciu s dokumentmi vyššie uvedeného štúdia, a preto ani nemá zákonnú povinnosť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Kontrolná skupina pracovala iba s archivovanými písomnými dokumentmi, a tie sú podstatné, a nie rôznymi výmyslami, nezmyslami, ktoré boli prezentované nekompetentnými novinármi v súčasnom období.
Univerzita aj napriek skutočnosti, že podľa platného skartačného poriadku by už nemusela predmetnú dokumentáciu archivovať, táto, vrátane všetkých záverečných prác absolventov bola kontrolnej skupine daná k dispozícii, pričom sa preukázalo riadne absolvovanie a ukončenie predmetného štúdia.
Z vyššie uvedeného vyplýva, a to je záver definitívny, ktorý predkladám vám, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, že všetky získané tituly, teda aj titul Bc., bakalár, pána Richtera bol získaný v zmysle platných, všeobecne záväzných právnych predpisov a na akreditovanom študijnom odbore. Čiže legitímne ho má a legálne ho získal a nie je možné o tomto v žiadnom prípade pochybovať.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis