Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2012 o 18:26 hod.

Ing.

Daniel Duchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2012 10:33 - 10:35 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Podľa mňa tá vaša rozprava mala tiež skôr patriť do toho času, keď sa novelizoval zákon o dani z príjmov alebo sa menil Zákonník práce.
A pristavil by som sa iba pri tom zhodnotení, ktoré ste teda tu popisovali, že aké veľmi slušné zhodnotenie dosahovali indexové fondy. Áno, ale v tom je práve tá, by som povedal, aj zradnosť finančného trhu, pretože zhodnocuje sa. A najmä teda to platí pre dôchodkové fondy. Berie sa tam veľmi dlhodobý horizont. Poukazovať to na zhodnotenie za niekoľko mesiacov, pokiaľ si sporitelia sporia svoje peniaze rádovo desiatky rokov, je asi nie úplne celkom namieste. Takže treba poukázať na ten dlhodobý horizont.
A ja stále dnes si myslím a tvrdím, že najmä dnes finančný trh je, by som povedal, jedno veľké kasíno, po prvé. Neviem, či vôbec viete, že napríklad na kapitálových trhoch už dnes neobchodujú ľudia, ale tieto obchody vykonávajú počítače. A na základe práve aj takýchto obchodov sa dosahuje manipulácia s cenou. Takže stále si myslím, že zhodnocovanie v dôchodkoch na finančných trhoch je z dlhodobého hľadiska veľmi, veľmi riskantné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.12.2012 9:39 - 9:41 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Áno, ďakujem. Ja by som teda začal od konca vášho prejavu, čo sa týka učiteľov. Áno, ten prvý pozmeňujúci návrh bol podaný tak, ako ste ho citovali. Podstatné je ale to, že v tomto pozmeňujúcom návrhu bola zákonným spôsobom vytvorená možnosť na to, aby sa vôbec mohli platy učiteľov zdvihnúť. Samozrejme, je pravda, že pokiaľ by nedošlo k podpísaniu kolektívnej zmluvy, čo nikto nepredpokladal, tak by to navýšenie bolo nula. Preto je tu pripravený druhý pozmeňujúci návrh, ktorý presne definuje navýšenie platov učiteľov o 5 % do taríf.
Čo sa týka tej dynamiky rastu nezamestnanosti, ja stále sa snažím zdôrazňovať, že prvoradé, čo vplýva na rast nezamestnanosti, je prepad tržieb, je prepad výnosov spoločnosti. Dostanem sa potom k tomu v rozprave detailnejšie. A poukazuje na to, ako miera nezamestnanosti rástla, či už prvý polrok tohto roku, ale aj minulý rok, to znamená ešte predtým, než sa zavádzali opatrenia novej vlády.
Posledná vec, zdravotníctvo, s tým súvisiaca arbitráž. Ja principiálne nesúhlasím s tým, aby jednoducho zákonom bolo nariadené, aby ľudia povinné odvody odvádzali do súkromných spoločností. A toto sa týka jednak zdravotných poisťovní, ale, samozrejme, aj dôchodcovských správcovských spoločností. Jednoducho myslím si, že je nesprávne, aby toto prikazoval akýkoľvek zákon. Pokiaľ chceme vytvárať trhové prostredie, tak spoločnosti by mali na dobrovoľnej báze súťažiť o to, aby boli firmy alebo ľudia ochotní platiť na ich súkromné účty, odvádzať odvody, navyše ak podľa môjho názoru súkromné zdravotné poisťovne neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu oproti štátnej zdravotnej poisťovni. Nevidím rozdiel medzi poistencom, povedzme, Dôvery, Unionu a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2012 18:26 - 18:27 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcel som sa len vyjadriť k tej rezerve, lebo vy ste ju pán poslanec Abrhan pomenovali, že to je rezerva predsedu vlády, tých 500 mil., ale to tak nie je. To je tá rezerva, o ktorej sme už viackrát hovorili, že sa skladá z dvoch častí, a síce 313 mil., ktoré sa sčasti práve použijú na vykrytie toho budúcoročného výpadku, a potom je tam rezerva vo výške, myslím, že 229 mil. na odchod ľudí z druhého piliera. To znamená, nie je to rezerva predsedu vlády, tá je štandardná vo výške, neviem rádovo teraz, či už 1,5 mil. eur alebo podobne. Takže to sú úplne iné položky, o ktorých sme sa tu bavili. Nie je to, 500-miliónová rezerva nie je rezerva predsedu vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6.12.2012 16:24 - 16:24 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, rád by som vystúpil v rozprave s jednou malou korekciou môjho predchádzajúceho, teda ranného vystúpenia v rozprave. V závere môjho vystúpenia pri prednášaní môjho pozmeňujúceho návrhu, som prečítal v kapitole Miniterstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky pri sume výdavkov prvok 0530309 ŠR mimo spolufinancovania – MSF + NN OPD (nad GAP) „189 083 187“, avšak v písomnom vyhotovení je to suma "189 083 107". Išlo o moju chybu, platí to, čo je uvedené v pozmeňujúcom návrhu v jeho písomnej podobne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2012 16:15 - 16:17 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si tiež rád vypočujem prednášku pána Kollára, aj keď z môjho pohľadu tá prednáška nie je úplne korektne podaná.
Začal by som od konca, keď pán poslanec Kollár vysvetľoval, prečo teda dosahujeme dnes tak extrémne výhodné financovanie nášho štátneho dlhu. A zdôvodňoval to tým, že jednak je prebytok likvidity na trhoch, ECB-éčka to zaplavila likviditou. Ale rád by som poukázal na tú skutočnosť, že ECB-éčka prvýkrát dodávala likviditu niekedy v marci 2008, potom jún 2009, december 2011. Chcem tým poukázať na tú skutočnosť, že už pred rokom, kedy bola vo vláde opozícia, bol takisto prebytok likvidity, takisto mnoho investorov naozaj nevedelo, kam má umiestniť peniaze, a napriek tomu predchádzajú vláda nebola schopná sa financovať, dôsledok čoho je aj ten, tam zase pokračujem k tomu, čo ste na úvod tu spomínali, že narastá celkový hrubý verejný dlh. Tak naozaj je pravda, že narastá, ale jedna zložka, ktorá tvorí tento nárast, je práve to, že sa musel tento rok ešte dofinancovať dlh z roku 2011, ktorý sa financoval zo štátnych aktív. A to práve z toho dôvodu, že predchádzajúca vláda nebola schopná sa nieže za priaznivých, vôbec nebola schopná sa financovať na dlhopisových trhoch.
Potom viackrát spomínaný daňový bonus, alebo teda odpočítateľná položka na manželku. Aj v relácii s pánom Brockom som teda konštatoval, že áno, tú odpočítateľnú položku na manželku stráca, manželku, ktorá je teda dobrovoľne nezamestnaná, ale pokiaľ je registrovaná na úrade práce alebo sa stará o dieťa do troch rokov alebo o dieťa do šiestich rokov zdravotne postihnuté, tak samozrejme túto odpočítateľnú položku si ten manžel môže nárokovať. Takže nie je pravda, že by to paušálne táto manželka, ktorá je doma, strácala. Viac už nestihnem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2012 11:16 - 11:18 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem. Ešte raz, znovu by som rád zdôraznil, že aj pozmeňujúci návrh, aj konštatovanie, že dochádza k nižšiemu výberu daní je spôsobené jednak, po prvé externým prostredím. A po druhé, stále sa tu vraciame k tomu, čo ste naozaj zanechali na tej finančnej správe. Jednoducho... Ale to nie je na smiech! To je, bohužiaľ, na zaplakanie, pretože niekoľko mesiacov nefunkčná finančná správa spôsobila to, že jednak sme sa dostávali k podstatným informáciám oveľa, oveľa neskôr, to je absolútny fakt. A druhá vec, že samozrejme, že to, bohužiaľ, zneužili viaceré podnikateľské subjekty. Jednoducho, keď nefunguje finančná správa, tak aj ten daňový subjekt má sklon k tomu, aby to daňové priznanie nepodal. A výsledok je taký, ktorý tu jednoducho je.
To znamená, ešte raz, došlo k zreálneniu skutočného výberu prognóz na budúci rok, zreálneniu ekonomického stavu v súčasnosti.
Tam ste povedali jedno číslo, že dochádza k nárastu výdavkov 1,7 miliardy? Dobre som...? Oproti... (Hlas z pléna.) Tak to by som rád počul to vysvetlenie, kde ste takéto číslo zobrali.
A posledná poznámka, čo tu stále zdôrazňujete, ešte raz, Zákonník práce, jeho novela bola spôsobená, ale výsledok mal byť ten a je ten, aby sa znovu Zákonník práce dostal na štandardnú európsku úroveň. Odstránili sa tam viaceré vady, ktoré tam predchádzajúcou novelou boli zavedené.
Konsolidačné opatrenia vo vzťahu k zmenám daňových sadzieb, áno, boli vykonané, pretože samozrejme to konsolidačné úsilie, ktoré tu na budúci rok treba urobiť, vyžadovalo aj takéto zmeny a muselo sa zasiahnuť do zmien daňových sadzieb.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.12.2012 10:30 - 10:32 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Čo sa týka pána poslanca Kaníka a teda tej prvej poznámky, kde teda hovorí, že ten rozpočet nemá ani cenu papiera, na ktorom je vytlačený, dovolím si poznamenať, že aj preto bol daný pozmeňujúci návrh, pretože ako sme počuli aj v úvodnom vystúpení pána ministra, jednoducho v priebehu, už od minulého roka konštatujeme neustály prepad výberu daňových príjmov, ale aj odvodových, a samozrejme je tu veľakrát zdôrazňovaný vplyv externého prostredia. A preto bolo nevyhnutné zreálniť súčasný stav ekonomiky Slovenska tak, aby návrh rozpočtu čo najlepšie odrážal skutočnosti, realitu.
Čo sa týka samotnej dane z pridanej hodnoty, veľmi dobre viete, že práve táto vláda začala intenzívne bojovať s daňovými únikmi, či už viacerými krokmi alebo realizáciou zmien v legislatíve. Boli tu predsa, bol novelizovaný zákon o dani z pridanej hodnoty, ale aj Trestný zákon, Obchodný zákonník, bola zriadená špeciálna jednotka na boj s daňovými únikmi. A asi musíme uznať, že je ťažké v tejto chvíli presne vyčísliť, čo tento boj prinesie z hľadiska budúceho výberu daní z pridanej hodnoty. Na druhej strane všetci dobre vieme, že reálne klesá spotreba domácností, čo sa v skutočnosti premieta aj do... (Hlasy z pléna.) V rozpočte na budúci rok je plánovaný nárast, ale ten reálny stav, ktorý tu dnes je, je jednoducho taký, že ľudia naozaj zvažujú všetky svoje výdavky. A tá neistota, ktorá panuje z externého prostredia, sa premieta aj do správania. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2012 9:57 - 10:28 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi, aby som za klub strany SMER - sociálna demokracia vystúpil k návrhu zákona o štátnom rozpočte s tým, že pán minister uviedol vo svojom úvodnom vystúpení všetky podstatné fakty, preto budem vo svojom vystúpení určite stručnejší.
Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 je vypracovaný v intenciách programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, v ktorom jednou z kľúčových úloh vlády Slovenskej republiky je konsolidovať verejné financie tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod 3 % HDP, pričom vláda sa vo svojich konsolidačných opatreniach zamerala na také opatrenia, ktoré nebudú mať výrazný vplyv na spomalenie ekonomiky a zároveň sa podstatnou mierou nedotknú najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Tento cieľ sa ale napĺňa v čase recesie a neistoty na globálnych trhoch. Vieme, že prognóza Európskej komisie, ako aj závery Medzinárodného menového fondu konštatujú zhoršujúce sa ekonomické prostredie v eurozóne v budúcom roku. Čo sa týka samotnej eurozóny, na budúci rok sa odhaduje prepad 0,4 percenta. Príčiny sú, už viackrát aj boli konštatované, predovšetkým v strate konkurencieschopnosti, dlhodobo deficitnom hospodárení jednotlivých krajín, prasknutých realitných bublín, ale aj daňových únikov, korupcie a podobne. Dôsledky pre eurozónu sú výnimočné nepriaznivé. Dochádza k nárastu nezamestnanosti, prepúšťanie ohlasujú najväčšie firmy v sektore služieb, stavebníctva, informačných technológii, ktoré sa podieľajú na výkone celého odvetvia a tým aj ekonomiky eurozóny. Tieto skutočnosti majú zásadný vplyv na hospodárenie a ekonomiku Slovenska. Najmä v pomeroch malej proexportne orientovanej ekonomiky dochádza k nárastu nezamestnanosti, firmy konštatujú prepad tržieb a pristupujú k redukcii zamestnancov a iným úsporným opatreniam. Znovu chcem zdôrazniť pokračujúci trend tohto negatívneho javu bez ohľadu na nami prijímané opatrenia v daňovej a sociálnej politike.
Aj napriek týmto konštatovaniam je pre slovenskú ekonomiku prognózovaný rast v roku 2013 na úrovni 2,1 %, čo je po Estónsku najrýchlejšie rastúca ekonomika v eurozóne. Ale keďže je tento rast tvorený predovšetkým exportom automobilového priemyslu, v skutočnosti dochádza k spomaleniu domácej spotreby a redukovaniu investícií a podobne. To má vplyv na prepad reálnej ekonomiky a s tým súvisiaci výpadok daňových a odvodových príjmov v kumulatívnom vyjadrení 700 mil. eur v tomto roku. Ak k tomu pripočítame skutočnosť, že v septembri tohto roku sme sa dozvedeli, aký bol výber daní z príjmov právnických osôb za minulý rok z dôvodu nefunkčnej daňovej správy, bolo nevyhnutné vykonať korektúry v predloženom návrhu štátneho rozpočtu tak, aby čo najviac zdôrazňoval realitu, v akej sa nachádza slovenská ekonomika.
Samotný rozpočet na rok 2013 vychádza z momentálnych možností, ktoré Slovenská republika má. Je to rozpočet, ktorý garantuje Slovenskej republike miesto v jadre Európy, a to najmä preto, lebo sme sa jasne zaviazali, že v roku 2013 bude deficit nižší ako 3 % HDP. Na nasledujúce roky sú stanovené deficity na úrovni 2,4 % HDP v roku 2014 a 1,9 % HDP v roku 2015. Takto stanovená výška deficitu má pozitívny vplyv na dlhopisové trhy, na ktorých sa v súčasnosti financujeme za veľmi priaznivých podmienok, na rozdiel od situácie spred roka, kedy sa Slovenská republiky vplyvom politickej nestability nebola schopná financovať vôbec.
Základnými predpokladmi pre stanovené deficity je prijatie konsolidačných opatrení zo strany vlády a dosiahnutia konsenzu s predstaviteľmi ZMOS-u a Združenia samosprávnych krajov SK8 ohľadne spoločného memoranda o spolupráci, v ktorom bola potvrdená spoločná vôľa podieľať sa na realizácii zámerov stabilizácie a konsolidácie verejných financií vyjadrených v rozpočte verejnej správy na rok 2013 až 2015.
V oblasti výdavkov kvantifikácia objemov potrebnej konsolidácie v roku 2013 vychádza z princípov uplatnených v návrhu štátneho rozpočtu, t. j. úspor osobných výdavkov o 5 % a výdavkov na tovary a služby o 10 % oproti rozpočtu na rok 2012 modifikovaných na podmienky samosprávy.
Celkové výdavky štátneho rozpočtu na rok 2013 po zapracovaní zmien v pozmeňujúcom návrhu sa rozpočtujú v objeme 17 001 500 000 eur, čo predstavuje oproti schválenému rozpočtu v roku 2012 pokles o 298,5 mil. eur, t. j. o 1,7 percenta. Celkové príjmy sa rozpočtujú vo výške 13 916 196 302 eur, deficit je plánovaný vo výške mínus 3 085 308 530 eur. V návrhu rozpočtu dochádza v porovnaní so schváleným počtom zamestnancov na rok 2012 k poklesu zamestnancov rozpočtových organizácií kapitol štátneho rozpočtu o 223 osôb. Na tomto poklese sa podieľalo zníženie počtu zamestnancov v kapitolách ministerstva obrany, ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ministerstva vnútra, Národného bezpečnostného úradu, Správy štátnych hmotných štátnych rezerv, Štatistického úradu. K poklesu dochádza napriek skutočnosti, že v rozpočte je zabezpečené zvýšenie počtu zamestnancov v kapitole ministerstva spravodlivosti. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2012 dochádza k zreálneniu počtu zamestnancov verejných vysokých škôl o 1 863 osôb, ako aj k zreálneniu počtu zamestnancov regionálneho školstva.
Pokiaľ hovoríme o výdavkových kapitolách jednotlivých ministerstiev, spomeniem tie, ktoré sú z pohľadu priorít budúceho rozpočtu najdôležitejšie. Na ministerstve školstva rastú výdavky oproti schválenému rozpočtu roku 2012 o 1,24 %, na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dochádza k medziročnému nárastu zdrojov o 8,1 percenta. Na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny pre rok 2013 dochádza k nárastu zdrojov zo štátneho rozpočtu o 57,2 mil. eur v dôsledku vyšších rozpočtových výdavkov na dávky a príspevky sociálnej inklúzie.
Na záver mi ešte raz dovoľte konštatovať, že návrh štátneho rozpočtu pre rok 2013 vychádza v skutočnosti z reálneho stavu, v akom sa dnes Slovenská republika nachádza, a zohľadňuje aj aktuálne závery výboru pre daňové prognózy.
A teraz mi dovoľte predniesť pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Daniela Duchoňa, Ladislava Kamenického, Jaroslava Demiana a Milana Mojša k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013. Je to tlač 176. V súlade s ustanoveniami zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013. Vo vládnom návrhu zákona navrhujeme tieto zmeny:
1. V § 1 ods. 1 sa suma „14 176 483 302 eur“ nahrádza sumou „13 916 196 302 eur“ a suma „17 235 214 564 eur“ sa nahrádza sumou „17 001 504 832 eur“. V § 1 ods. 2 sa suma „3 058 731 262 eur“ nahrádza sumou „3 085 308 530 eur“.
Odôvodnenie: Príjmy, výdavky a schodok štátneho rozpočtu sa menia z dôvodu zmien v daňových príjmoch a úprav limitu výdavkov kapitol štátneho rozpočtu. Ministerstvo financií Slovenskej republiky na základe nových údajov o hotovostnom plnení daňových príjmov, nových informácií z daňových priznaní a indikácií o ochladzovaní zahraničného prostredia pristúpilo k revízii prognózy daňových príjmov verejnej správy na roky 2012 až 2015. Hlavnými faktormi pre zníženie odhadu daňových príjmov štátneho rozpočtu sú daň z pridanej hodnoty a daň z príjmov právnických osôb. Vývoj týchto daní v roku 2012 nie je v súlade s makroekonomickým vývojom. Počas roka ich plnenie zaostáva za očakávaniami Ministerstva financií Slovenskej republiky. Aktuálny odhad daňových príjmov štátneho rozpočtu na rok 2013 je v porovnaní s návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 nižší o 260 287 tis. eur. Daňové príjmy obcí sú nižšie o 1 720 tis. eur a vyšších územných celkov o 551 tis. eur.
2. Paragraf 5 znie:
„§ 5
(1) Platové tarify odkaz 6) sa v roku 2013 zvýšia o 0 % od 1. januára 2013, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, odkaz 7) na rok 2013 nedohodne inak.
(2) Stupnica platových taríf odkaz 8) sa v roku 2013 zvýši o 0 % od 1. januára 2013, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa odkaz 9) na rok 2013 nedohodne inak.
(3) Stupnica platových taríf príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby odkaz 10) sa v roku 2013 zvýši o 0 % od 1. januára 2013.
(4) Funkčné platy príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Národného bezpečnostného úradu a colníkov odkaz 11) sa v roku 2013 zvýšia o 0 % od 1. januára 2013.
(5) Hodnostné platy profesionálnych vojakov odkaz 12) sa v roku 2013 zvýšia o 0 % od 1. januára 2013.
(6) Ak sa podľa ods. 1 v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa v štátnej službe na rok 2013 dohodne iné percento zvýšenia platových taríf a iný termín účinnosti, rovnaké percento zvýšenia a rovnaký termín účinnosti sa v roku 2013 uplatní pri zvýšení stupnice platových taríf príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, funkčných platov policajtov a colníkov a hodnostných platov profesionálnych vojakov. Odkaz 13)“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 6 až 13 znejú:
„6) § 113 ods. 3 zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
7) § 2 ods. 3 písm. c) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov.
8) § 28 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 474/2008 Z. z..
9) § 2 ods. 3 písm. d) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov.
10) § 131 ods. 2 zákona č. 315/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov.
11) § 85 ods. 6 zákona č. 73/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 80 ods. 5 zákona č. 200/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
12) § 139 ods. 4 zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
13) § 131 ods. 2 zákona č. 315/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 85 ods. 6 zákona č. 73/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 80 ods. 5 zákona č. 200/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 139 ods. 4 zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.“.
Doterajšie odkazy 10 a 11 sa prečíslujú.
Odôvodnenie: V snahe predísť novelizovaniu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 v prípade, že sa Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na rok 2013 pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a Kolektívna zmluva vyššieho stupňa na rok 2013 pre štátnych zamestnancov uzavrie po schválení zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 a boli by v nej dohodnuté iné podmienky (percento valorizácie a termín účinnosti), ako sú ustanovené týmto zákonom, navrhuje sa doplniť text ustanovenia § 5 ods. 1 a 2 predmetného zákona. Súčasne sa upravuje a dopĺňa ustanovenie týkajúce sa možnosti zvýšenia platov v roku 2013 aj u ostatných štátnych zamestnancov – policajtov, colníkov, profesionálnych vojakov a príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby v prípade dohody o zvýšení platových taríf v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre štátnych zamestnancov v roku 2013.
Bod 3. Príloha č. 1 Bilancia príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2013 znie:
Bilancia príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2013 (v eurách)
Ukazovateľ Príjmy spolu 13 916 196 302
A Daňové príjmy 8 912 036 000
A.1 Dane z príjmov a kapitálového majetku 2 365 499 000
v tom: daň z príjmov fyzickej osoby 237 612 000, v tom: zo závislej činnosti 226 014 000, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu 11 598 000, daň z príjmov právnickej osoby 1 943 302 000, daň z príjmov vyberaná zrážkou 184 585 000.
A.2 Dane za tovary a služby 6 481 542 000
v tom: daň z pridanej hodnoty 4 462 971 000, spotrebné dane 2 018 465 000, dane z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti 106 000.
A.3 Dane z medzinárodného obchodu a transakcií 47 233 000
v tom: podiel na vybratých finančných prostriedkoch 47 233 000.
A.4 Sankcie uložené v daňovom konaní a sankcie súvisiace s úhradami za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom 17 762 000
B. Nedaňové príjmy 984 666 422
C. Granty a transfery 4 019 493 880
Tuzemské granty a transfery 455 837 429
Prostriedky z rozpočtu Európskej únie 3 563 656 451
Výdavky spolu 17 001 504 832.
Prebytok / Schodok mínus 3 085 308 530
Odôvodnenie: Príjmy, výdavky a schodok štátneho rozpočtu sa menia z dôvodu výpadku daňových príjmov a zníženia rezervy na možný zhoršený vývoj ekonomiky vo výdavkoch kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Úpravy v paragrafovom znení zákona sa zároveň premietajú aj do Prílohy č. 1 „Bilancia príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2013“. V rámci kapitoly Všeobecná pokladničná správa sa vytvárajú zdroje v objeme 68 273 416 eur na 5-percentné zvýšenie platových taríf pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení, s výnimkou vysokého školstva a pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov vybraných zariadení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. januára 2013. Uvedené zdroje zároveň umožňujú zvýšenie platov zodpovedajúce výške 5-percentného tarifného platu pre všetkých nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení a nepedagogických zamestnancov vybraných zariadení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. januára 2013.
Bod 4. V prílohe č. 3 v kapitole ministerstva vnútra sa suma výdavkov celkom „902 570 100“ nahrádza sumou „899 570 100“, suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „902 570 100“ sa nahrádza sumou „899 570 100“, suma kapitálových výdavkov (bez prostriedkov na spolufinancovanie) „47 541 984“ sa nahrádza sumou „44 541 984“.
V kapitole Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky sa suma výdavkov celkom „314 166 599“ nahrádza sumou „311 166 599“, suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „314 166 599“ sa nahrádza sumou „311 166 599“, suma kapitálových výdavkov (bez prostriedkov na spolufinancovanie) „18 123 000“ sa nahrádza sumou „15 123 000“.
V kapitole Ministerstva financií Slovenskej republiky sa suma výdavkov celkom „661 550 986“ nahrádza sumou „659 550 986“, suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „366 057 999“ sa nahrádza sumou „364 057 999“, suma kapitálových výdavkov (bez prostriedkov na spolufinancovanie) „19 686 750“ sa nahrádza sumou „17 686 750“.
V kapitole Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sa suma výdavkov celkom „188 746 958“ nahrádza sumou „187 246 958“, suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „188 746 958“ sa nahrádza sumou „187 246 958“, suma kapitálových výdavkov (bez prostriedkov na spolufinancovanie) „15 000 000“ sa nahrádza sumou „13 500 000“.
V kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky sa suma výdavkov celkom „2 288 121 084“ nahrádza sumou „2 276 175 815“, suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „1 404 214 152“ sa nahrádza sumou „1 392 268 883“, suma kapitálových výdavkov (bez prostriedkov na spolufinancovanie) „379 826 104“ sa nahrádza sumou „367 880 835“.
V kapitole Všeobecná pokladničná správa sa suma výdavkov celkom „3 461 052 932“ nahrádza sumou „3 248 788 469“ a suma výdavkov spolu bez prostriedkov EÚ „3 461 052 932“ sa nahrádza sumou „3 248 788 469“.
V riadku „Spolu“ sa suma „17 235 214 564“ nahrádza sumou „17 001 504 832“, suma „13 671 558 113“ sa nahrádza sumou „13 437 848 381“ a suma „530 882 304“ sa nahrádza sumou „509 437 035“.
Odôvodnenie: Z dôvodu úpravy daňových príjmov sa v kapitole Všeobecná pokladničná správa znižuje rozpočtovaná rezerva na možný zhoršený vývoj ekonomiky s cieľom dosiahnutia schodku rozpočtu verejnej správy na rok 2013 na úrovni 2,94 % HDP.
Zároveň sa v kapitole Všeobecná pokladničná správa vytvárajú zdroje vo výške 68 273 416 eur na 5-percentné zvýšenie platových taríf pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení, s výnimkou vysokého školstva a pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov vybraných zariadení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. januára 2013. Uvedené zdroje zároveň umožňujú zvýšenie platov zodpovedajúce výške 5-percentného tarifného platu pre všetkých nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení a nepedagogických zamestnancov vybraných zariadení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. januára 2013.
Z dôvodu zabezpečenia finančných prostriedkov na vytvorenie uvedených zdrojov sa znižujú výdavky v kapitole Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o 3 000 000 eur, v kapitole Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o 3 000 000 eur, v kapitole Ministerstva financií Slovenskej republiky o 2 000 000 eur, v kapitole Ministerstva kultúry Slovenskej republiky o 1 500 000 eur a v kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o 11 945 269 eur.
Bod 5. V prílohe č. 4 sa v kapitole Ministerstva vnútra Slovenskej republiky suma výdavkov spolu za kapitolu „902 570 100“ nahrádza sumou „899 570 100“ a suma výdavkov na program 06V Ochrana verejného poriadku a bezpečnosti „751 326 229“ sa nahrádza sumou „748 326 229“.
V kapitole Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky sa suma výdavkov spolu za kapitolu „314 166 599“ nahrádza sumou „311 166 599“ a suma výdavkov na program 070 Väzenstvo „154 583 604“ sa nahrádza sumou „151 583 604“.
V kapitole Ministerstva financií Slovenskej republiky sa suma výdavkov spolu za kapitolu „661 550 986“ nahrádza sumou „659 550 986“ a suma výdavkov na program 074 Tvorba metodiky, riadenie, kontrola, vládny audit a vnútorný audit verejných financií „101 007 526“ sa nahrádza sumou „99 007 526“.
V kapitole Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sa suma výdavkov spolu za kapitolu „188 746 958“ nahrádza sumou „187 246 958“ a suma výdavkov na program 08T Tvorba a implementácia politík „57 514 257“ sa nahrádza sumou „56 014 257“.
V kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky sa suma výdavkov spolu za kapitolu „2 288 121 084“ nahrádza sumou „2 276 175 815“, suma výdavkov na program 053 Cestná infraštruktúra „1 075 256 998“ sa nahrádza sumou „1 063 311 729“ a suma výdavkov na prvok 0530309 ŠR mimo spolufinancovania – MSF + NN OPD (nad GAP) „189 083 187“ sa nahrádza sumou „177 137 838“.
V kapitole Všeobecná pokladničná správa sa suma „3 461 052 932“ nahrádza sumou „3 248 788 469“.
Odôvodnenie: Zmeny v jednotlivých kapitolách štátneho rozpočtu sa premietajú aj do prílohy č. 4 k návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 „Výdavky štátneho rozpočtu na realizáciu programov vlády SR a častí programov na rok 2013“.
Vážená pani podpredsedníčka, ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 6.12.2012 9:57 - 10:28 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení členovia vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte, aby som ako spoločný spravodajca predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 (tlač 176).
Výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva spoločnú správu výborov Národnej rady k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 243 zo dňa 12. októbra 2012 pridelil vládny návrh zákona o štátnom rozpočte všetkým výborom Národnej rady, okrem určených špecifických výborov. Zároveň predseda Národnej rady určil ako gestorský výbor Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ktorému výbory podajú správy o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Všetky výbory Národnej rady, ktoré boli uznášaniaschopné a ktorým bol vládny návrh zákona o štátnom rozpočte pridelený, ich prerokovali v stanovenom termíne.
Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 Národná rada prerokúva ako informáciu a berie ho na vedomie. Gestorský výbor zobral na vedomie Stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013.
K výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte. Návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 odporučili Národnej rade schváliť príslušné výbory nasledovne:
A. Súhlas a odporúčanie schváliť návrh zákona o štátnom rozpočte bez pripomienok vyjadrili nasledovné výbory: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre európske záležitosti, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a výbor pre sociálne veci s tým, že príjmy sa rozpočtujú sumou 14 176 483 302 eur, výdavky sa rozpočtujú sumou 17 235 214 564 eur, schodok štátneho rozpočtu sa určuje sumou 3 058 731 262 eur.
B. Súhlas a odporúčanie schváliť návrh zákona o štátnom rozpočte s pripomienkami, zmenami a doplnkami nedali žiadne výbory a teda neboli žiadne pripomienky.
C. Platné uznesenie nebolo prijaté, pretože nezískalo potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov príslušného výboru v Zahraničnom výbore Národnej rady Slovenskej republiky.
D. Platné uznesenie nebolo prijaté, čiže výbor nehlasoval, nakoľko nebol uznášaniaschopný v nasledujúcich výboroch: výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výbor pre obranu a bezpečnosť.
2) K návrhu rozpočtov kapitol.
Návrhy rozpočtov jednotlivých rozpočtových kapitol boli prerokované výbormi nasledovne:
A. V predloženej podobe a bez návrhov na zmeny v rozpočtových kapitolách gestorskými výbormi schválené kapitoly - výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre sociálne veci, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre kultúru a médiá, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, zahraničný výbor, osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ, Osobitný kontrolný výbor Národnej rady na kontrolu činnosti SIS a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti.
B. Schválené kapitoly s pripomienkami, zmenami alebo odporučeniami neboli v žiadnom výbore.
C. Platné uznesenie nebolo prijaté, pretože nezískalo potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov príslušného výboru k rozpočtovým kapitolám. Neprijal ho žiadny výbor.
D. Platné uznesenie nebolo prijaté, výbor nehlasoval, nakoľko nebol uznášaniaschopný v nasledujúcich výboroch: výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Pripomienky a odporúčania k návrhu rozpočtových kapitol, a to: 1) návrh na zvýšenie výdavkov kapitoly, 2 ) návrh na zvýšenie príjmov a výdavkov kapitol, 3) návrh na presun finančných prostriedkov v rámci kapitol, neprijal žiadny výbor.
Nasledovné výbory - výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výbor pre zdravotníctvo, výbor pre kultúru a média, výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, výbor pre európske záležitosti, výbor pre sociálne veci -odporúčajú, aby Národná rada Slovenskej republiky požiadala vládu Slovenskej republiky o dôsledné zabezpečovanie úloh vyplývajúcich zo schváleného štátneho rozpočtu na rok 2013. Gestorský výbor odporúča schváliť.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor odporúča Národnej rade hlasovať nasledovne: o bode spoločnej správy z časti IV hlasovať s návrhom gestorského výboru schváliť. Gestorský výbor odporúča prípadné schválené pozmeňujúce návrhy prednesené počas rozpravy a schválené hlasovaním Národnej rady Slovenskej republiky zapracovať do uznesenia č. 2.
Spoločná správa výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013 a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 bola schválená uznesením výboru pre financie a rozpočet č. 120 z 23. novembra 2012.
Výbor určil poslancov Daniela Duchoňa, Ladislava Kamenického, Milana Mojša, Vladislava Petráša a Jaroslava Demiana za spoločných spravodajcov výboru. Ďalej navrhol Národnej rade vysloviť súhlas, aby predseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky Ján Jasovský mohol uviesť na schôdzi Národnej rady Stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte Slovenskej republiky na rok 2013.
Zároveň výbor poveril spoločného spravodajcu predniesť spoločnú správu výborov na schôdzi Národnej rady a navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, ktoré vyplynuli z rozpravy.
Ďakujem, pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu s tým, že sa ako prvý hlásim do rozpravy. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2012 17:11 - 17:14 hod.

Daniel Duchoň Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, najprv by som teda rád vystúpil k tomu rannému pozmeňujúcemu návrhu, ktorý som ráno predniesol.
Takže k môjmu prednesenému pozmeňujúcemu návrhu by som chcel uviesť, že v návrhu pod číslom tri v bode 13, v ktorom navrhujem nové znenie § 16 b ods. 5 a 6 ide o nové znenie odsekov 6 a 7 súčasne platného znenia § 16b a navrhovaná zmena v bode 14 sa vykoná v odsekoch 8 a 10 súčasne platného znenia § 16b zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní registračnej pokladnice.
Teraz mi dovoľte predniesť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Daniela Duchoňa a Ladislava Kamenického k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Je to tlač 238.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Vo vládnom návrhu zákona navrhujem tieto zmeny a doplnenia:
V článku III sa za doterajší bod 11 vkladajú nové body 12 a 13, ktoré znejú:
„12. V § 17 ods. 1 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie: „Kontroly dodržiavania ustanovení tohto zákona sú oprávnení vykonávať colníci a štátni zamestnanci, ktorí vykonávajú štátnu službu na Finančnom riaditeľstve, daňovom úrade alebo colnom úrade."
„13. V § 17 ods. 1 v druhej vete sa slová „daňový úrad a colný úrad postupujú" nahrádzajú slovami „sa postupuje".
Odôvodnenie. V záujme rozšírenia orgánov, ktoré sú oprávnené vykonávať kontrolu dodržiavania ustanovení zákona č. 289/2008 Z. z., navrhuje sa doplniť, aby kontrolu boli oprávnení vykonávať všetci zamestnanci finančnej správy, to znamená daňové úrady, colné úrady aj Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, čím sa zvýši počet osôb oprávnených kontrolovať elektronické registračné pokladnice.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2013, čo sa premietne do ustanovenia doterajšieho článku V.
Doterajšie body je potrebné primerane prečíslovať. Ďakujem.
Skryt prepis