Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, asi je tu niekde. (Reakcia z pléna.) Je tu, dobre, ďakujem veľmi pekne.
Pán Blaha, nerád spomínam vaše meno a tiež nie som rád, keď vy spomínate moje meno, len chcel som vám povedať, že preto sme neboli v sále, lebo nechceli sme na vás zbytočne reagovať, lebo takú dobrú propagandu nám robíte HÍD-u, lebo furt nás spomínate, a myslím si, že to je...
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, asi je tu niekde. (Reakcia z pléna.) Je tu, dobre, ďakujem veľmi pekne.
Pán Blaha, nerád spomínam vaše meno a tiež nie som rád, keď vy spomínate moje meno, len chcel som vám povedať, že preto sme neboli v sále, lebo nechceli sme na vás zbytočne reagovať, lebo takú dobrú propagandu nám robíte HÍD-u, lebo furt nás spomínate, a myslím si, že to je pozitívne a nechceli sme vám to prekaziť.
Ešte pár vecí, vydržte. Nebývam na tom ostrove, ale mám tam jednu skoro unimobunku a tam chodievam, aby ste bol čiste v obraze, tak len toľkoto. A bol som aj niekedy, keď možno vy ste ani nežil, v reťazi, v tej živej reťazi, aby sme toto veľké, obrovské vodné dielo nepostavili tak veľké, ako je teraz, takže vy sa tu, asi vtedy ešte ste nežil, len toľko som chcel vám povedať. Ďakujem pekne.
Na základe toho, že, vážené kolegyne, kolegovia, bol som iniciátorom listu pánovi ministrovi 30. 9., vtedy, si myslím, nešla ešte volebná kampaň, to bolo ku koncu septembra, keď som interpeloval pána ministra, od ktorého som dostal odpoveď, a mal som tam 5 otázok, a dovoľte mi, aby som ich osviežil aj pánovi ministrovi, že o čo ide.
A dovoľte mi ešte raz tu povedať, pán Blaha už odišiel, že my nemáme problém s kompou, sme radi, že je tam väčšia kompa, rýchlejšia, tiež nechodí v hmle, vo vetre nechodí ani pri ľadoch nechodí, takže je tam novšia, zmestí sa na to viac áut, je to pozitívne.
My máme problém len s cenou. Čiže o nič iné tu nejde, a preto som sa pýtal aj pána ministra ako v bode č. 1: "Akým spôsobom prebehlo verejné obstarávanie?" Toto mám tu rozpísané. Dostal som na to odpoveď.
Ale dovoľte mi, aby som vám ukázal výpis z Obchodného registra. Tu je výpis z Obchodného registra tej firmy (rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), ktorá vyhrala a 1. júla začala prevádzku tohto obrovského diela na Dunaji, kompu. A môžem vám povedať, že činnosť na prevádzkovanie kompy, a to je presne verejná vodná doprava vykonávaná na vodných cestách Slovenskej republiky, medzinárodných rozsahov, nákladná doprava vnútroštátna a medzinárodná, získala len 21. 7. 2015, čiže ani sa nemohla zúčastniť podľa môjho názoru tendra, pretože nesplnila kritériá toho, čo potrebovala na prevádzku. (Potlesk.)
V krátkosti mi dovoľte ešte ďalšie veci. To som už spomenul, pán minister, že, samozrejme, táto prevádzka kompy a dlhé roky dozadu od roku 2014, tá nestála nikdy viac ako 500-tisíc euro. Vy ste teraz túto zákazku a viďte to tak, že vodohospodársky podnik objedná, vlastne Slovenský vodohospodársky podnik prevádzkoval túto kompu na objednávku VV. Bola tam podpísaná zmluva na 1 200 000 euro a ona to zvládla v roku 2014 za 700-tisíc niekoľko euro, čiže na tom získala určité finančné prostriedky, ktoré boli, konečná faktúra bola 710 386 euro, čiže milión dvesto, nejaká, nie provízia, nejaký zisk pre Slovenský vodohospodársky podnik z toho vyplynul, ale tieto peniaze ostali v dvoch štátnych firmách. Teraz vy tento zisk dávate súkromnej firme, ktorá teraz nebude prevádzku robiť za to, čo robil Slovenský vodohospodársky podnik, ale dali ste ju súkromníkovi, ktorej prevádzka kompy za rok vyjde na 1 600 000 euro, trojnásobný, trikrát predražené. A poviem prečo a vo faktickej som o tom hovoril a dovoľte, aby som prečítal: Priame náklady 649-tisíc, to sa týka starej kompy, spotreba nafty 129-tisíc, opravy za rok 2014, generálna oprava, výnimočná oprava motorov a tak ďalej stála 197-tisíc, mzdy, odvody 218-tisíc, odpisy 74-tisíc, dokopy, ak si to odrátame a, samozrejme, vnútropodnikové náklady 61-tisíc, čiže kompa v konečnom dôsledku bola prevádzkovaná za 513 174 euro. To je závažný moment, ktorý bolo treba povedať.
A preto mi dovoľte, aby som pokračoval, že síce tá kompa je väčšia, ale neni väčšia o 50 %. Tam je jeden rad ďalších áut, čo minister tiež povedal, ďalších 6 áut sa tam zmestí, čiže kompa je o 1/3 väčšia, ale je rýchlejšia, ale ako som už spomínal, nechodí ani za hmly, ani za vetru, ani za ľadoch, keď sú ľady, keď sú na Dunaji ľady. Takže o čo je väčšia, o to sa viacej ľudí dostáva na kompu. Ale otázka je tam, áno, vybudoval sa ten systém, ktorý púšťa dopredu tých, ktorí majú trvalý pobyt na ostrove, čiže oni majú vyhradený jeden koridor.
Ja by som sa rád spýtal pána ministra, koľko stál tento systém, ktorý tam vybudovali? Lebo nestretol som sa niekde s týmito finančnými prostriedkami, ktoré boli tam vynaložené rok predtým, jak nová kompa začala fungovať. Rok predtým, prosím vás pekne, obidve budovy na prístave v Kyselici a vo Vojke boli zrekonštruované, vybudované. Komu sme ich my zrekonštruovali, potom štát, aby ten, kto bude prevádzkovať kompu, na toto nemusel nejaké finančné prostriedky vynakladať? Asi áno. (Reakcia z pléna.)
Áno, vrátim sa k ľuďom. Vrátim sa k ľuďom. Áno, ľudia sú radi, že je tam rýchlejšia a väčšia kompa, samozrejme, prečo nie, ale aj to som vám povedal, pán minister, 8 rokov ste vládli, za 8 rokov ste dali jednu kompu novú tam tým ľuďom, čo ste sa práve dohodli na tom, keď bolo výjazdové rokovanie vlády v Gabčíkove, tam ste ľuďom sľúbili, že nie 1. júla začne kompa prevádzku, ale 1. januára. To nevyšlo, trošku ste to predĺžili do 1. júla, možno ste sám potrebovali čas na to, aby ste tieto formality s tou súkromnou spoločnosťou dali dokopy. To je môj názor.
Ďalej. Dovoľte mi, aby som sa vrátil k tej mojej interpelácii, ktorú som vám predložil, pán minister, a ďalší bod je, samozrejme: "Aká je efektivita vynakladania finančných prostriedkov štátneho podniku, keď z financií Európskej únie boli zaobstarané 3 pontóny?" Hovorím o tom, 3 pontóny: v Šamoríne, Hamuliakove a Čunove. Viac ako rok, pán minister, stoja tam pontóny a lode sú na nedohľadne. Vy ste povedali, že to zabezpečí nejaké občianske združenie Danubia a oni tam budú. Nikde nič nie je. Nefunguje. Rok tam stojíme, a napriek tomu to musí niekto strážiť, tie pontóny sú krásne vybavené a v jednej funguje už aj kaviareň a možnože s tým prenajímateľom kaviarne dotiahli ten pontón na to prístavisko, čiže prenajímateľ už bol hotový na tej najlepšej pozícii v Hamuliakove, kde máte aj vybudované parkovisko, a to som sa vás pýtal, že či je tam dodržané izolácia, aby, lapač olejov a tak ďalej, povedal ste, verím tomu, prečo by nebolo.
Ďalšia otázka bola. Aká efektivita nasadenia srbskej ťažobnej súpravy bagrovacím prácam, ktorá je už dva mesiace vyviazaná pri gabčíkovskej priehrade, 2 mesiace nerobí a neviem, koľko sa doteraz vyťažilo, koľko to stálo a prečo práve táto súprava, keď Slovenský vodohospodársky podnik má takú istú a ešte modernejšiu súpravu v Bratislave vyviazanú v doku.
Ďalšia otázka bola, pán minister, samozrejme, áno, hovorili sme o tom, výstavba mostu, výstavba, nie výstavba, ale možnosť, prevádzku tých tunelov, vlastne tých technických priepustí, ktoré sú pod touto hydrocentrálou, vlastne pod kanálom, a je ich vedľa seba päť. Tri sú pre vodu, cez ktorú sa prepúšťa voda, ak treba z jedného priesakového kanálu do druhého, a dve sú suché. Ja nehovorím, že toto je obrovský technický projekt, ale vypracoval ho človek, ktorý robí dlhé, alebo robil dlhé roky v Gabčíkove na priehrade, a je tu aj technický popis, čo všetko by bolo treba spraviť. On to povedal, že to by mohlo stáť 2,4 mil. euro, táto úprava, a bolo by vyriešené, minimálne osobná doprava, ktorá, samozrejme, na dva semafory môže chodiť celý rok, v zime, v lete, za hmly a tak ďalej. Otázka je, či technicky je toto zrealizovateľné, vy ste ukázal tu váš projekt, kde hovoríte, nie je. Ja myslím, že obidva nejakým spôsobom treba dať dokopy a možno z toho vyjde jeden normálny projekt.
Dovolím si vás len upozorniť, že dostali sme každý poslanec na mail určitý materiál, ktorý tu nechcem otvárať, že jak sa hospodári v týchto podnikoch, neviem, či ste to dostali, my to máme, môžem vám to posunúť, sú to rôzne zmluvy o tom, že na budove, ktorá je v Karlovej Vsi, koľko miliónov eura sa preinvestovalo, nejaká firma, ktorá sa tam stále objavuje. Ja to skúmať nebudem, ale moja otázka znie, sami dobre poznáte, že kameňolom v Bratislave v Devínskej je štyri roky, absolútne sa tam neinvestovali žiadne peniaze. Teraz je tu nejaký delimitačný protokol, na základe čoho vieme, že toto je na niečo pripravované.
Pýtam sa, pán minister, chcete to predať, chcete to prenajať? Lebo bol by som sa preto prihlásil aj ja, pretože, viete, začnú stavať rýchlostnú cestu R7 a D4, bude treba veľmi veľké množstvo kameňa, ktoré sa práve odtiaľ môže zobrať. Zatiaľ je to v takom štádiu, že je to trošku uspaté alebo nejakým spôsobom neoživené, kvôli tomu, že možno má na to niekto zálusk.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis