Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovoľte mi povedať pár slov aj v rozprave k návrhu tohto zákona. Zopakujem pár vecí, ktoré som spomenula aj v úvodnom slove, a prečítam vám návrh zákona, ktorý je veľmi jednoduchý, je to jedna veta, a k tomu potom ďalšie zmeny, ktoré k tomu prináležia.
S kolegami sa snažíme zakázať fajčenie v motorovom vozidle, v ktorom sa nachádza osoba mladšia ako osemnásť rokov. Ako som už v úvodnom slove spomínala, to, že si niekto zapáli cigaretu v aute, kde sa vzadu na sedačke nachádza dieťa, je určite pre všetkých z nás neprijateľné. Bohužiaľ, sú osoby, ktorým to nič nehovorí a ktoré v aute fajčia. Opakovane som takýchto vodičov videla alebo týka sa to aj spolujazdcov. Myslím si, že je mi smutno z toho, že s takýmto návrhom musím prichádzať, že to nie je samozrejmosťou a že niekto nielen v aute, ale kdekoľvek v prítomnosti dieťaťa fajčí. Určite ste to aj vy videli a určite to rovnako vás rozčuľuje alebo vyrušuje, keď ide mamička napríklad s kočíkom a pri kočíku fajčí alebo keď vedie za ruku dve deti alebo vedľa nej idú a fajčí pri nich, hej. Dieťa sa nevie brániť, nemôže proti tomu nejako vystúpiť, je proste prijímateľom toho, čo ten rodič preň nachystá, pasívne fajčí pri tom rodičovi. O to je to horšie, keď je to v uzavretom priestore, keď je to napríklad v aute.
Za takýto priestupok bude môcť byť vodič alebo spolujazdec, dospelá osoba, ktorá je v aute, postihnuteľná, nemusí dostať pokutu, môže byť upozornená. Pokutu navrhujeme podobne ako v iných prípadoch osobám, ktoré umožnia neplnoletým deťom fajčiť alebo predávať tabakové výrobky v tom istom režime, to znamená od nula do tuším 497 eur. Ešte raz opakujem, podľa závažnosti, samozrejme, sa tie pokuty môžu líšiť a môže byť, samozrejme, takýto človek len upozornený.
Verím tomu, že takýto návrh zákona minimálne rozprúdi diskusiu o zvýšenej ochrane detí, čo sa týka fajčenia.
Pasívne fajčenie je, dokonca niektorí vedci to uvádzajú, nebezpečnejšie ako aktívne fajčenie, pretože to pasívne fajčenie vlastne znamená, že osoba, ktorá je v prítomnosti fajčiara, vdychuje splodiny, ktoré vznikajú pri priamom horení cigarety, teda pri tom, keď medzi ťahmi toho fajčiara neprechádza tento dym filtrom. Čiže v tomto dyme je ešte oveľa viacej škodlivín, oveľa viacej karcinogénnych látok ako v takom dyme, ktorý prechádza aj filtrom. To znamená, že fajčiar vdychuje aj dymy a splodiny, ktoré prejdú cez filter. A pri tých, keď cigareta horí bez toho, ako si potiahne, tak aj tento takzvaný vedľajší prúd takisto vdychuje dieťa, ktoré je v jeho prítomnosti, vdychuje splodiny pri pasívnom fajčení. A pokiaľ je takýto človek nefajčiar, aj keď je fajčiar, je to znásobenie týchto škodlivín a rozhodne to nie je zdravé pre to dieťa.
S kolegami máme prichystanú aj verziu, pokiaľ by ste toto prijali, ktorá sa bude rozširovať aj na ostatné situácie, keď rodič fajčí v prítomnosti dieťaťa, vybrali sme to auto, pretože ja osobne si myslím, že je to skutočne vrchol, keď niekto v uzavretom priestore si v blízkosti dieťaťa zapáli, a verím tomu, že sa dostaneme spoločne v zákone o ochrane nefajčiarov aj ďalej.
Tí, ktorí sledujete túto problematiku, určite viete, že sme tento zákon otvárali, bolo to z vládnej strany, a sprísňovali sa podmienky, čo sa týka fajčenia, v uzavretých verejných budovách. Dnes tak už v nákupnom centre by ste nemali cítiť fajčenie z otvorených kaviarní, ktoré v týchto obchodných domoch sú, a verím, že fajčenie vymizne z verejných budov a priestranstiev časom úplne, pretože tam smerujú vyspelé štáty Európy a aj krajiny, ktorým skutočne záleží na zdraví ich ľudí a ktoré chcú niečo v tomto smere spraviť.
Myslím si, že Slovensko patrí k vyspelým krajinám a mali by sme sa venovať tejto problematike oveľa viac. Viem, že to bude bolieť, viem, že viacerí ľudia investovali, podnikatelia investovali mnoho peňazí do toho, aby si upravili svoje prevádzky tak, aby tam mali fajčiarske, nefajčiarske časti, ale myslím si, časom k tomu budeme musieť prísť, pretože fajčenie okrem pôžitku, ktorý niektorým ľuďom prináša, nemá žiaden iný pozitívny efekt ani na zdraví, ani nijako.
Čiže nechcem tu nejako rozvádzať vplyvy fajčenia, všetci veľmi dobre o tom vieme. Spomeniem len také najdôležitejšie. Priamo šesť nádorových ochorení, je to dokázané, priamo súvisí s fajčením. A keby človek nefajčil, tak by ich nedostal. Ďalšie kardiovaskulárne, celkovo vo všeobecnosti mnohé onkologické ochorenia priamo sú závislé od množstva vyfajčených cigariet počas života človeka a v súčasnosti viete, že už mnohé ochorenia, ktoré súvisia aj s fajčením, vznikajú čím ďalej, tým skôr. Keď sa k tomu pridružia ďalšie rizikové faktory, je to obrovský problém. Takže dovolím si povedať, že mali by sme krok po kroku sprísňovať pravidlá, ktoré budú chrániť ľudí a tobôž deti.
Aj Ústava Slovenskej republiky v rámci základných práv a slobôd garantuje každému právo na život, právo na ochranu zdravia a zaručuje osobitnú ochranu detí a mladistvých. To znamená, myslím si, že niet o čom tu pochybovať, že takýto zákon by sa mal prijať. A neviem si predstaviť dôvod, prečo by ste ho mali odmietnuť.
Včera, keď som začala vlastne s týmto zákonom, bol tu z vládnej strany len pán poslanec Bublavý, dnes ho tu nevidím, ste tu ale viacerí, tak verím tomu, že aj členovia zdravotníckeho výboru budú vedieť presvedčiť kolegov na klube a že tak tento zákon posuniete ďalej, je apolitický, a verím, že spoločne sa nám podarí chrániť deti, ktoré sú v aute a ktoré majú rodičov, ktorí samých to nenapadne, aby v tomto aute nefajčili.
Z ministerstva financií sme dostali vyjadrenie, keďže sme uvádzali v dôvodovej správe, že tento návrh zákona bude mať pozitívny finančný dopad na verejnú správu, a síce jednak je teda možnosť výberu pokút, ktoré budú za takýto priestupok vyberané. Zdá sa mi to trošku zvláštne, aby sme vyčísľovali pozitívny efekt na verejnú správu, o to viac, keď nevieme odhadnúť, koľko fajčiarov bude chytených, koľko ich budú vedieť policajti odhaliť v aute, v akej výške tie pokuty sa dajú. Dá sa teda predpokladať pozitívny efekt, tak neviem, či to bolo dané nejako omylom alebo či naozaj treba aj takéto efekty na financie vyčísľovať, ale prakticky to ja neviem urobiť.
Každopádne určite sa tým ušetria peniaze aj z verejného zdravotného poistenia, pretože deti, ktoré nebudú takto pod pasívnym fajčením, určite budú mať lepšie zdravie a nebudú mať toľko komplikácií so zdravotným stavom.
Treba povedať, že už z detí, kde nehrozia nejaké kardiovaskulárne alebo onkologické ochorenia, majú mnohé deti alergie, viete, že stúpa počet tých alergií. Určite v tejto sále sa nájde aspoň 40 % ľudí, ktorí mali niekedy skúsenosť s nejakou alergiou. U detí je to veľmi časté. A aj pasívne fajčenie, dokonca keď ten rodič fajčí a nie je v prítomnosti toho dieťaťa, keď fajčí vonku, ale donesie si tie splodiny toho a ten zápach na vlasoch, dráždi dýchacie cesty a škodí tomu dieťaťu. Zhoršuje sa aj priebeh akútnych chronických respiračných infekcií aj alergií práve u detí. Preto najlepšie pre dieťa je, keď ten rodič vôbec nefajčí, pričom škodí, keď fajčí napríklad aj na balkóne alebo v jednej miestnosti, ktorá sa potom vetrá, už ani nehovorím aute alebo priestore v rámci bytu, keď sa fajčí.
A mnohí ľudia sa na nás obracali, páčil sa im tento návrh zákona, s tým, prečo neriešime aj iné.
Veľmi častý bol tak problém fajčenia napríklad na balkónoch, keď v lete, keď si vetráte a pod vami sused fajčí, tak vám ide priamo ten vydychovaný vzduch a nemôžete tam nechať dieťa ja neviem v bazéniku alebo sa hrať na tom balkóne, pretože vás obťažuje ten dym a prakticky sa s tým nedá nič robiť, pretože to je súkromie toho človeka, nemôžete mu zakázať, aby fajčil vnútri, vo svojom byte. Ale verím tomu, že nájdeme spôsob, tak ako sa napríklad nedá na balkónoch grilovať, že možno nejakým všeobecne záväzným predpisom sa zakáže aj fajčenie na balkónoch. Ja to beriem ako také pravidlá slušného správania, že ten sused si jednoducho na tom balkóne nezapáli alebo keď je upozornený, tak zhasne tú cigaretu.
Možno poviete, že však aj auto je nejaký súkromný majetok toho človeka.
Tu chcem upozorniť na uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky. Môžem vám presne odcitovať, kedy takéto uznesenie vyšlo, kde sa hovorí, že účasť fyzickej osoby v pozícii vodiča motorového vozidla ako účastníka cestnej premávky netvorí podľa názoru Ústavného súdu Slovenskej republiky súčasť tej jeho súkromnej sféry, ktorá by mohla byť dotknutá, a preto vodič motorového vozidla vzhľadom na verejný charakter cestnej premávky musí strpieť zúženie „nedotknuteľnej“ individuálnej sféry fyzickej osoby, pričom nedochádza k porušeniu princípu proporcionality, teda primeranosti.
V odôvodnení tohto nálezu sa uvádza, že vzhľadom na verejný charakter cestnej premávky takýto vodič svojím konaním môže veľmi závažným spôsobom zasahovať do základných práv a slobôd iných účastníkov cestnej premávky. To znamená ohrozenie života a zdravia ako v našom prípade.
To odôvodňuje aj príslušné obmedzenia a myslím si, že sa to vzťahuje aj na tento prípad a dá sa to odôvodniť aj v tomto prípade.
Ako som už hovorila, osoba, ktorá fajčí v aute, môže byť pokutovaná tými istými orgánmi, ktoré pokutujú ľudí, ktorí umožňujú porušovať zákon o ochrane nefajčiarov a umožňujú predávanie mladším deťom alebo požívanie tabakových výrobkov mladších detí ako osemnásť rokov. Môže to byť obecná polícia, Policajný zbor alebo v blokovom konaní aj príslušná obec.
Záverom vám chcem poďakovať za pozornosť a chcem vyjadriť presvedčenie, že tento zákon bude posunutý do druhého čítania. Ďakujem pekne za pozornosť.