Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

7.2.2014 o 10:17 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2014 11:41 - 11:42 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ja by som sa pristavil iba pri jednej tvojej veci, ktorú si hovoril, že kde tie práce sa môžu vykonávať. Ja stále už sa budem, stále sa budem pýtať, keď bude táto téma, že kde bola tá filozofia pri primárnom určovaní, či už aktivačných prác, alebo iných, kde je potrebné odpracovať, prečo iba ten intravilán? Prečo? Veď tam predsa muselo byť jasné, že tej práce tam nebude na tisíc rokov. Veď predsa my nerobíme systémové kroky na dva, tri, päť rokov. Myslím si, že tu je tá veľká vízia, ktorá by mala byť, že to naše územie nie sú iba intravilány.
Tak preto sa pýtam, vážení, tí, ktorí to včera, vtedy ste ten zákon prijímali, zdôvodnite mi prečo? Koľkokrát to už dávame, aby to boli aj iné subjekty, kde by sa mohla tá práca vykonávať? Ako je to len od stola? Veď to nemá systém, o ktorom vy stále hovoríte a stále tlačíte, že poďme do nejakých systémových a úplných riešení.
Vážení, keď neposkytneme aj prácu v inom území ako intravilánovom, tvrdím, že tento problém v živote neodstránime.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.2.2014 10:17 - 10:18 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne, páni kolegovia, ktorí ste reagovali, či už v rozprave alebo vo faktickej. Samozrejme, pokiaľ by to bolo postúpené do druhého čítania, je tam priestor, aby sme mohli zapracovať všetky možné aj nemožné veci, ktoré vás, samozrejme, napadnú a myslím si, že tých príkladov, akým spôsobom sa v minulosti možno menšina postavila tej väčšine, ktorá proste dirigovala, by sme vedeli nájsť viacero a myslím si, že práve demokracia by mala umožňovať tú možnosť prejavu aj tej menšiny, ktorá sa cíti byť diskriminovaná.
To som sa snažil v celom svojom úvodnom slove k tomuto, k tejto novele zákona preferovať. Takže, vážení, ešte raz zopakujem, nechcem, aby tu vznikali 100 až 500-členné obce, hovoríme o 3-tisíc a viac. Lebo to je najviac atakované zo strany poslancov, že budeme zase drobiť. Nie, podmienky dodržiavam a ešte ich sprísňujem. Ale aby to referendum, ktoré sa robí, bolo v tej časti, ktorá je nespokojná a ktorá má tých tritisíc obyvateľov a má tie historické korene dané, ako zákon ukladá. Takže chcel by som ešte raz poprosiť o jeho podporu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

7.2.2014 9:54 - 10:09 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážení hostia, v komornej atmosfére desatinovej z celkového počtu, žiaľ, asi mám stále tú smolu, že stále mi to vychádza buď v piatok doobeda, v piatok poobede alebo po 17. hodine, ale žiaľ, to je slovenský parlament, vážení občania, takže tak to berte, že život je taký, s čím budem mať do konca svojho mandátu problém, aby sme tu nemali minimálne 50 % poslancov v Národnej rade, keď zastupujú vás, občania.
Ale poďme k veci. Nie som rád, že tu stojím opätovne, pretože recyklujem znovu zákon o obecnom zriadení 369/1990, ktorý, tvrdím, že diskriminuje časť našich občanov. Dúfam, že každý mi dá za pravdu, že po revolúcii, tej poslednej u nás, pretože mali sme ich tu dosť za posledných sto rokov, z toho roku 1989 mnoho ľudí očakávalo, že krivdy, ktoré boli spôsobené za predchádzajúceho režimu, za socializmu, budú v novom režime odstránené, odčinené, urobená náprava.
Tak ako sme si vedeli priznať reštitučné, nejakým spôsobom, zákony, ktoré umožňovali odčiňovať krivdu spáchanú na majetku našich občanov počas socializmu a éry tohto vývoja našej spoločnosti, tak občania predpokladali, že bude aj v ďalších oblastiach ich života. Žiaľ, musím konštatovať, že v oblasti možnosti rozhodovania, v akej samospráve budem žiť ja ako občan, ktorý mám na to ústavné právo, že kto bude o mojich financiách rozhodovať, aký bude mať na nich dosah, mnohí občania sa toho nedočkali. O akú skupinu ide občanov našich a tvrdím diskriminovaných aj v súčasnosti podľa platného takéhoto zákona? Sú to občania, ktorých predkovia si dovolili mať vlastné katastrálne územie, historicky dané, mnohí niekoľko stoviek rokov a zrazu prišla éra socializmu, ktorá povedala, chceme mať okresné mestá, ktoré budú mať stanovený počet obyvateľov: 30-tisíc, 50-tisíc, 100-tisíc.
No samozrejme, nebudeme to dvíhať formou demografickej krivky, že pôrodnosti, ale zlučovaním území, pretože chceme mať okresné mestá, ktoré budú honosnejšie, mať viacej neviem čo, hlavne obyvateľov. Hovorím o 70. rokoch minulého storočia, kedy takáto zlučovačka, ja hovorím, týchto obcí do okresných a iných miest, nastala. Žiaľ, musím konštatovať, že v našej demokracii sú tieto väčšinou teda miestne časti, ktoré sú samozrejme na perifériách daného mesta, nie sú centrom tohto mesta. Sú v mnohých prípadoch hendikepované tak, že tie finančné zdroje tam idú vo veľmi tenkých finančných kohútikoch, v mnohých prípadoch sú škrtené až doslova do prežitia, kde nemajú ani svoje ihrisko, ani svoje materské škôlky, ani upravené chodníky, ani majetkoprávne vysporiadanie vecí, pretože majú smolu, ich predkovia si svoje územie vydobyli a socializmus ho scelil do väčších blokov.
To je tá skupina občanov, ktorí márne volajú po 90. roku, aby sa mohli nejakým spôsobom o svoje územie starať tak, ako sa starali ich predkovia, aby sa mohli odčleniť. Áno, máme tu zákon 369/1990, ktorý musím povedať pre objektívnosť môjho vystúpenia, že v prvých rokoch po revolúcii dával možnosť odčleniť sa, ale následne, po roku 2000 teda, prichádzali ďalšie novely, ktoré túto možnosť podstatne zredukovali a zredukovali až na taký stav, že v súčasnosti je nemožná.
Keď čítate zákon 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, tak dostávate vieru. Začínate samozrejme, ja začínam zákony teda čítať od prvého paragrafu až po posledný, nie naopak. Niektorí, nechám to už na uváženie, ako začínajú ho čítať, a ten zákon graduje. Začína gradovať a v tomto zákone vám prakticky hneď v § 2 hovoria, áno, vážení, máte možnosť, poďte, ukážte. My vám dáme tie historické podmienky, ktoré musíte splniť, aby ste mohli. Hovoríte super, to je demokracia, beriem, idem po tom. Aké sú tie podmienky?
Obec sa môže rozdeliť, ak nové obce budú mať katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriacich súvislý územný celok, hold to je tá historickosť, áno, beriem. Musia mať najmenej tritisíc obyvateľov, áno, dané v zákone. Pýtam sa, prečo 3-tisíc? Keď som sa to pýtal v minulom volebnom období pána Faiča, ktorý bol a je aj poslancom aj teraz vládnej strany SMER, aj bol pri tejto novele, ja som vtedy nebol, takže išiel som za múdrejšími. Nevedel mi to až tak zdôvodniť, prečo práve tritisíc.
Keď sa pozrieme do iných aspoň susediacich s nami krajín, ako je to inde, tak Česi majú tisíc obyvateľov, Maďari tristo, áno, Nemci majú, aj Taliani desaťtisíc. Asi to vyplýva možnože z historického vývoja, resp. z demografického nejakého osídlenia, resp. počtu obyvateľov.
Dobre, beriem, u nás zákon hovorí tritisíc, to znamená, nehovoríme o komunitách sto, dvesto, päťsto ani dvetisíc, a to budem stále opakovať, vážení kolegovia, kolegyne. Nehovoríme o komunitách stoviek, hovoríme nad tritisíc, ako definuje zákon, to nemením, to nechávam. Je to tritisíc a vyššie. Áno tak sme zadefinovali životaschopnú jednotku Slovenskej republiky po roku 1990. Dá sa o tom polemizovať, ale ja nechcem polemizovať o tom proste. Áno, je to tritisíc, beriem.
Ďalší bod, ktorý hovorí § 2. Ak urbanisticky nesplynuli s ostatnými časťami obce, môže sa teda odčleniť tá časť. Áno, beriem, dali sme takýto, súhlasíme s tým, nemá s tým problém asi ani ZMOS, dobre je to tu, nenapadám to. Obec nemožno rozdeliť, ak do rozvoja odčleňovanej časti obce boli vložené investície, od ktorých je závislá celá obec. Áno, beriem, sú aj takéto, nemám problém. Ak dovolíte, v mojom pozmeňujúcom návrhu ešte pritvrdzujem. Ešte pritvrdzujem ďalšie podmienky, ktoré dúfam, že reči, aby sme touto mojou novelou neodtrhli Petržalku od Bratislavy, budú zažehnané.
Dávam ďalšiu podmienku, ktorá hovorí o dĺžke hranice, ktorá je v danej odčleňovanej časti voči celému obvodu a dávam ďalšiu podmienku, ktorá hovorí o bezprostrednom spojení cestou s danou obcou, od ktorej sa odčleňuje. Pretože u nás už máme také anomálie, že idete z mesta cez obec do mesta. Ešte raz opakujem, z mesta cez obec do mesta. Tak u mňa to je neskutočné, tak preto hovorím, že to je anomália a diskriminácia, keď táto obec sa nemôže odčleniť. Takže to sú tie podmienky, ktoré sú dané v § 2, áno 2 a teda. Áno, beriem, akceptujem.
Keď čítate zákon ďalej, samozrejme máte podmienky: čo, kde, ako, prečo, a zrazu sa dostanete ku § 11, ktorý vás potopí úplne. Váš elán je okamžite niekde v lufte, zabudnite, že ste v demokratickom zriadení a že aj ty, pán občan, si môžeš povedať niečo a má to váhu. Zrazu v § 11 vám povedia, ale miestne referendum sa musí robiť v celej tej veľkej obci, nie v tej miestnej časti. No, vážení, nehnevajte sa, keď to je demokratické, tak ja tvrdím, že to je despotické, to je diktát, pretože iba tá malá skupina, tých tritisíc, čo sme definovali, životaschopná skupina tritisíc, tá je nespokojná, tá má problém. Tých zvyšných päťdesiattisíc alebo štyridsaťtisíc ľudí, ono hovorí: no čo my s vami máme? My máme od vás zdroje príjmov, fungujeme super, vy len si tu žite na tej periférii. To je perfekt, však my sa sa o vás postaráme. Áno, vidím, ako sa staráte o niektoré, kolegovia, ktorí ste takýto zákon prijali a ja to cítim ako diskrimináciu, a to nehovorím iba o desiatkach, hovorím o tisícoch občanoch, ktorí mi aj píšu, aj telefonujú a hovoria, že s tým treba niečo robiť.
Tak to majú v iných krajinách, kde to referendum je v tej miestnej časti, ktorá je nespokojná a výsledky tohto referenda rozhodujú, či áno alebo nie. Keď dovolíte, aj túto oblasť sprísňujem, momentálne je tam, že pri tom referende 30 % musí povedať, že áno, že chce, ja hovorím, že musí povedať až 60 %, keď chce, ale vážení, nehnevajte sa, musíme to dávať na tú časť, ktorá je nespokojná, to znamená v tejto časti, ktorej sa to týka a ktorá spĺňa tie historické podmienky, ktoré sú dané v § 2.
Takže toho sa týka môj pozmeňujúci návrh zákona o obecnom zriadení a myslím si, že ak chceme aj našu hrdosť, často hovoríme, že Slovák stratil vzťah k rodnej hrudi, nevieme sa za Slovensko biť, nevychováme ďalšiu generáciu, aj toto je výchova, vážení, že keď si raz poviem, že ja som z tej obce, v ktorej som vyrástol, aj moji predkovia po päťsto rokov tam vyrástli a zrazu sa má volať ináč. Sa pýtam prečo? Pretože tu bola éra socializmu? Iba preto? A ešte raz opakujem, nehovorím o sto, dvesto, päťsto, tisícčlenných komunitách. Hovorím o komunitách tritisíc a vyššie. To, čo sme povedali, že je životaschopné, čo sa vie samo riadiť, vie mať možnože aj tie zdroje, vie tých ľudí urobiť tak, aby tá samospráva fungovala.
Takže preto hovorím, že aj hrdosť na vlastné územie, aby sme touto novelou, ktorú vám predkladám, vzbudzovali, aby sme si uvedomovali, že naše územie je jedinečné, naši občania majú právo povedať si, ako chcú tú samosprávu, ktorá, tvrdím, že na tom prvom stupni najviac ovplyvňuje ich život, tam prakticky sa hovorí, či tá cesta bude, či ten dom smútku bude, či tie chodníky budú vyčistené, či to smetie bude vybrané, či tie financie budú rozkradnuté alebo nie. A keď mi niekto povie, že v menšej komunite, ktorá je u nás, ešte raz hovorím, tritisíc a vyššie, bude horšie kontrolované ako v tej päťdesiattisícovej, ako ten tok peňazí ide, tak mu poviem, že nevie matematiku a nevie, aké sú skúsenosti.
Takže, vážení, preto sa zastávam týchto občanov diskriminovaných aj v dnešnom 2014. roku, ktorí takto cítia a žiaľ, že robíme z toho politikum, nerobíme z toho zase pre vec, a ja tvrdím, pre dobrú vec našich občanov, aby sme zvýšili ich vieru v demokraciu, na ktorú sa v mnohých prípadoch asi u nás iba hráme. A ja sa nechcem na ňu hrať, ja ju chcem žiť, prežívať, tvoriť, aby sme aj ďalšie generácie na našom území udržali, preto keď všetkých vyženieme z nášho územia, vážení, tak nie sme hodní našich predkov a môžme sa hanbiť, že neumožňujeme taký rozvoj našej, nášho krásneho Slovenska, aký máme možnosť urobiť v súčasnom roku 2014 a ďalších rokoch, ktoré sú pred nami. Aspoň dúfam, že Slovensko nezanikne a že budeme vedieť si ctiť aj našich predkov. Pretože tí, ktorí nevedia, skade prišli, nevedia, kto sú, tak nevedia ani, kam chcú ísť.
Takže, vážení, to je apel, aby sme aj týmto mojím pozmeňujúcim návrhom, ktorý tu predkladám, o obecnom zriadení, aby tu ľudia tú vieru, za ktorú bojovali v 89., aj ja som štrngal, aj ja som bol na tom u nás v Prešove, aby sme ich nesklamali a povedali im áno, si tu, tu si doma, tu pusť tie korene, ktoré budú ďalšiu generáciu živiť a Slovensko bude životaschopné a nebudeme sa musieť stať kolóniou, resp. banánovou republikou niekoho iného, pretože, vážení, mne sa zdá, že v súčasnosti ako keby sme sa chceli odnárodniť a to ja nepokladám za správne, preto pusťme tie korene hlbšie, aby to boli životaschopnejšie, aby sme aj týmto mojím zákonom, ktorý predkladám, mohli túto otázku a vec možnože posilniť.
Takže tento návrh je, zákona, teda novela zákona je v súlade s ústavou, zákonmi a ostatnými všeobecnými záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Vážené kolegyne, kolegovia, toľko z mojej strany a chcel by som vás pekne poprosiť a požiadať o podporu toho zákona, napriek politickým spektrom. Myslím si, že týka sa to všetkých občanov aj voličov, pravice, ľavice, ja neviem, ako sa všetci nazývame, ja hovorím, malo by tu ísť o vec, takže chcem vás ešte raz poprosiť o jeho podporu.
Ďakujem pekne, že ste ma vypočuli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 9:41 - 9:42 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ďakujem za tvoje zhodnotenie aj včerajšieho dňa, ktoré si urobil. Ja sa dotknem tej časti, v ktorej si spomínal, že za koho sme tu vlastne. Pýtam sa, ktorý pán poslanec, pani poslankyňa si uvedomuje, dôsledne uvedomuje, že svojím sľubom na Ústavu Slovenskej republiky, ktorý sme tu všetci dávali, 150 poslanci, sa jeho Ja mení na My? Ešte raz opakujem, jeho Ja, mení na My. Občania Slovenskej republiky, viac ako 5,4 milióna obyvateľov, od Ruského až po Kúty. Kedy budeme mať takýchto poslancov v parlamente? O päť rokov, o desať? Či mám to počítať na generácie? Kolegyne, kolegovia, svedomie vám nič nevyčíta? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2014 10:32 - 10:33 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán kolega. Mňa pri tvojom vystúpení napadla jedna myšlienka, ktorú som dlho nevedel definovať, čo robia politici. A ako tu prišiel Braňo Škripek, tak hneď v svojom prvom vystúpení to definoval a definoval to asi tak, že v politike dochádza k vykrádaniu obsahu významu slov. A teraz to premosťujem, že to je aj v reálnom živote, aj v tomto zákone, ktorý predkladáme a chceme ho teda novelizovať, novelu zákona o reklame, že aj v bežnom živote dochádza k vykrádaniu obsahu významu slov. Pýtam sa, čo je cena? Ako je daná? Ako si ju bežný človek môže predstaviť, čo vlastne mi ponúka? O čom svedčí? Ja tvrdím, že je to o poctivosti podnikateľa, verím, že nie podnikavca. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2014 10:21 - 10:25 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán navrhovateľ, spolunavrhovateľ, samozrejme, pani spravodajkyňa, dovoľte, aby aj ja v mene predkladateľov povedal aspoň niekoľko slov.
Myslím si, že na Slovensku máme podnikateľov a podnikavcov, a tu by sme mali robiť rozdiel a myslím si, že ten rozdiel medzi nimi je, dúfam, že pre vás všetkých jasný. Nebol som podnikateľom, ale celý život v súčasnosti v demokracii beží aj o tom podnikateľskom prostredí, ktoré tu funguje alebo nefunguje, a myslím si, že mnoho našich občanov, ktorí po '90. roku si to predstavovali v mnohých prípadoch celkom ináč, ako bude ten voľný trh riadiť aj ich každodenný život, precitli do dosť ťažkých chvíľ, ktoré im momentálne aj naša demokracia prináša.
Myslím si, že štát, keď si povieme otázku, to je kto? To sú predsa naši občania a ja to budem opakovať stále, Národná rada a poslanci, ktorí sú v nej zvolení cez občanov pri voľbách, by mali týchto občanov chrániť. Mali by ich chrániť aj proti podnikavcom, ktorí znevažujú, takto by som povedal, trh, ktorý v našej republike sa im poskytuje aj pri týchto cestovkách. Mnoho ľudí, musím povedať, že bolo ináč vychovávaných a my sme nevymenili po '90. roku celé generácie našich občanov. Tá generácia žije a myslí si, že to, čo je povedané v reklame, čo je povedané v televízii, čo je povedané v rozhlase, to je aj svätá pravda. Tak to ide. Neboli naučení na zavádzanie, klamanie aj v rôznych podnikaveckých, ja hovorím, aktivitách, ktoré, žiaľ, aj cez reklamu sa dajú veľmi zneužiť. Myslím si, že kopu ľudí sa nadchne, keď vidí - a ide okolo nejakého výkladu príslušnej cestovnej kancelárie - tú cenu. Hneď si povie, super, budem mať na to, hoci som možno z tej sociálne slabšej skupiny občanov, ale výborne, nakriaknem celú rodinu, áno, taký som objavil zájazd, perfektne, ideme na to. Oči kupujú, oči nadchnú a potom o to horšie je precitnutie. Tak nechcem rozvádzať ďalšie veci, pretože kolega, myslím, že dosť poctivo to vystihol, a nie som rád, že musíme tu stáť znovu, myslím, že už je to po štvrtýkrát, keď to predkladáme. A keď niekto povie, že je to politická téma, tak hovorím, kolegovia, neviem potom, že ako môže byť politickou témou taká bežná vec, ako si ísť pozrieť, akú cenu ponúka cestovná kancelária. Takže čudujem sa, že podpora takto podľa mňa apolitického zákona, ktorý tu predkladáme, novely zákona, není podporená, a bol by som veľmi rád, keby sa svedomie poslancov Národnej rady predsa len ozvalo, lebo takýchto zákonov - a teraz nebudem sa deliť na Obyčajného a Ľudovú platformu a vládnu stranu - je tu v Národnej rade dosť. A tu by si každý mal svoje svedomie spytovať, čo si urobil, aby ten zákon, ktorý je tu predkladaný a podľa tvojho svedomia je dobrý, čo si urobil preto, aby bol posunutý do ďalšieho čítania, resp. schválený po druhom a treťom čítaní.
Takže chcel by som vás ako jeden z predkladateľov požiadať, aby ste sa povzniesli nad túto, nehovorím, že doterajšiu verziu nazerania na zákonov, ktoré predkladá opozícia alebo koalícia, alebo vládni poslanci, aby ste aj tomuto nášmu zákonu, ktorý, myslím, že má všetky aspekty apolitického zákona, dali podporu. Myslím si, že v ďalšom kole, druhom a treťom čítaní budem veľmi rád, keď dáte pozmeňujúce návrhy, ktoré ešte vylepšia, a budeme riešiť aj tento problém našich občanov tak, ako sa to na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky patrí. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2014 13:09 - 13:24 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán kolega, ďakujem ti za tvoj jednoznačne odborný vstup do tohto zákona. Súhlasím stopercentne s tebou, že čas, ktorý uteká národu a ktorý sa nedá vrátiť, tu za tých 20 rokov politikárčenia v parlamente asi nikoho nezaujíma a stále sa hráme na opozíciu a koalíciu, vidíš to aj v ďalších zákonoch, že ako to ide. A ja naozaj chcem veriť, že sa tu v parlamente dožijem časov, keď sa nebude hovoriť o panskom huncútstve, ale o riešení vecí a problémov našich občanov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 31.1.2014 11:54 - 12:10 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja si myslím, pán kolega, tiež, že ten trh v tých mestách, u nás v Prešove sa hovorí že "pľac", ideme ráno na pľac, a to bol taký kolorit. Každú sobotu Prešovčania a myslím, že aj v iných mestách, kde je to zaužívané a sú trhy, viac-menej vedia, že tam možnože dostanú ten, alebo tak to bolo, že najzdravší výrobok, ktorý je dorobený tými našimi pestovateľmi, našimi chovateľmi. Takže myslím si, že áno, tento zákon pokiaľ je treba vylepšiť, samozrejme, som rád, že je to v prvom čítaní, a verím, že v druhom sa tiež vylepšia tie veci, ktoré možnože aj teraz kritizujeme a sú kritizované z úst poslancov. To, čo si hovoril o tom pestovaní paradajok pod Tatrami, no to je zjav, to je to globálne otepľovanie, ktoré tu máme a takto sa aj prejavuje. Ja to vidím aj pri ornitológii, takže áno, to je tá daň za tie globálne zmeny, ktoré sme spôsobili. Myslím si, že trh by mal byť takým miestom, ktorý by spĺňal všetky kritériá, aj čo sa týka hlavne po tej hygienickej a nejakej epidemiologickej stránke, pretože nemôže tam vznikať nejaká nákaza alebo epidémia. Som veľmi rád, že napríklad keď som si prešiel tento zákon, že pokiaľ nemá potvrdenie o tom ten prevádzkovateľ, že je to z vlastnej produkcie, tak musí preukázať, skade vlastne ten výrobok má. Takže myslím si, že je tu veľa dobrých vecí, a dúfam, že v druhom čítaní sa to ešte vyprecizuje do ešte lepších.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 30.1.2014 11:29 - 11:30 hod.

Martin Fecko
Pán kolega, dovolíte? Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Chcel by som pripomenúť členom výboru, hoci ich nevidím tu veľa, dneska máme zvolaný výbor na 12.15 hodinu vo zvyčajnej miestnosti, č. 71. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2014 11:26 - 11:28 hod.

Martin Fecko Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, dá sa s tebou v mnohom súhlasiť, samozrejme, a zdieľam tvoj názor. A tiež si myslím, že ide tu aj o ten úrad, ktorý ombudsmanka zastupuje. A znovu sa mi potvrdzuje, že znovu politikárčime. Bolo to aj včera spomínané z opozičných lavíc, že pokiaľ by tam bol ich nominant, tak asi ten úrad by ináč bol vnímaný. A z toho mi je zle. Myslím si, že stále by nám malo ísť o tú rozumnú vec pre všetkých našich ľudí a hlavne o riešenie problémov, ktoré nastoľuje dennodenný chod života na Slovensku. Tak som si povedal, ten chod dejín sa môže na Slovensku veľmi zrýchliť, že nebudeme ani stíhať pozerať sa, čo sa to tam deje. A myslím si, že nastal čas, aby konkrétne riešenia, ako aj tu kolegyňa Mezenská spomínala, vyšli aj z tohto parlamentu. Žiaľ, vyzerá to tak, že farizejstvo, dôkladnosť, neúprimnosť sa u nás v politike rozmohli do neúmernej miery. A z toho mám hrôzu, žiaľ, mám hrôzu. Ďakujem.
Skryt prepis