Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2014 o 12:11 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 7.2.2014 13:19 - 13:25 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým, ktorí diskutovali, aj tým, ktorí mali trpezlivosť tuná počúvať. Vzhľadom na pokročilý čas v piatok, oceňujem, že predsa len trošku akosi... (pozn. red.: nezrozumiteľne vyslovené) školstva. Budem veľmi krátky, ale v niektorých veciach chcel by som zareagovať. Prosím vás, výchova a vzdelávanie je spoločné, to sa nedá oddeliť. Áno, bolo obdobie, keď vzdelávanie bola jedna časť a bola súčasť ideologickej, indoktrinácia detí. A potom tá reakcia bola, že však odovzdávame len vedomosti, no to sa nedá oddeliť. A práve preto existuje rezolúcia Rady Európy, ktorá hovorí o tom, že rodičia majú právo a štát podľa svojich možností im to má zabezpečiť, aby ich deti boli vychovávané v duchu, ktorý je v súlade so všeobecnými humánnymi pravidlami, ale aj v tom, aké je ich presvedčenie. To je jedna poznámka.
Druhá poznámka, aha, ku kolegovi Mikloškovi. Keď sa hovorilo o odmeňovaní učiteľov, no isté rozdelenie dnes existuje podľa toho, či má učiteľ prvú alebo druhú kvalifikačnú skúšku, či má odučené isté roky a podobne. Slabé. Ale keď sa pozriem na zákon, ktorý som navrhoval tuná a neprešiel v roku 2006 ešte, tak tam bol komplexný návrh reformy vzdelávania a bol tam aj návrh o vytvorenie skupiny, ktorá by bola presne limitovaná, aby to nemohlo narásť do nekonečna, učiteľov inej kategórie, vyššie ohodnotených, ktorí majú nielen to, ktorí sú aj, pôsobili ako takzvaný starší učiteľ, ako cvičný učiteľ, ktorí napísali učebnice a ktorých by v prvom rade schvaľovalo nie tie kritériá, o ktorých hovorím, aby boli nutné, ale ktoré by schvaľovala všeobecnou mienkou komunita učiteľov, že ich za takých kvalitných uznáva, že si to zaslúžia. A mali aj špeciálny názov. Ja si myslím, že tá komunita je viac, ako všelijaké nejaké hodnotenia a kritéria.
Ku kolegyni Žitňanskej. Ja, hovoril tu už aj kolega Osuský, ja súhlasím, že áno. Len zatiaľ sme nenašli ako, a bol by som veľmi rád, keď nájdeme, ako také kritérium, ktorým by sme to, že to dieťa, ktoré je, povedzme menej nadané, sa posunulo, výrazne posunulo. Lebo to nie je ľahká práca. Prosím vás, keď som hovoril, že učitelia majú dostávať v zásade ako rovnaké odmeňovanie, čo sa týka podľa toho, podľa bydliska, no tak jako, to bolo o čomsi inom, keď v minulosti, pretože som presvedčený, že ten učiteľ v Bystranoch, kde má v triede 35 Rómov, má v skutočnosti oveľa ťažšiu prácu.
No ešte jedna vec, aha, ešte som chcel poďakovať kolegyni Žitňanskej, keď v úvode povedala "odsek jeden", správne po slovensky a nie odsek jedna, ako často tu používame, je odsek jeden, tak je to dobre.
A posledná moja poznámka, áno, máme aj učiteľov, ktorí nie sú, povedal by som, vcelku vhodní alebo zodpovední, ale priatelia, to sme ako spoločnosť v prvom rade spôsobili. Ja viem, že to je extrémne číslo. U nás ten učiteľ zarobí ročne v priemere okolo 8-tisíc eur a to ešte mi povedia, že som optimista. V Luxembursku učiteľ na prvom stupni má garantovaný ročný minimálny príjem 36-tisíc eur, na prvom stupni v Luxembursku, to je najviac ináč zo všetkých krajín, 36-tisíc eur. Potom si pozrite, koľko máte ako garantovaný plat vy, ako poslanci. Ale to je o vážnosti toho učiteľa, akú vážnosť dáva spoločnosť tomu. Nechcite a nemôžeme chcieť, prosím vás, tu som sa díval celkom prirodzene, je čas obeda, tak niektorí si odskočili, aspoň si tatranku dali, alebo niečo podobného. A vy nemôžete chcieť len kvalitu od tých učiteľov, keď ich dostatočne nezaplatíme. Nikto z nás nebude, ja neviem, tri dni hladovať a potom pokojne debatovať o kráse Benkových obrazov alebo Mozartovej hudby, ale v prvom rade musí mať aspoň to zabezpečenie. To aby bol nasýtený. A v tomto smere to nasýtenie tých učiteľov, rozumiem nielen ako fyzicky, akože buď sa najedia, ale aby boli predsa len primerane zaplatení. A tu ako si pripusťme všetci dohromady, že ako spoločnosť sme zlyhali a je to hanbou, že sme takto degradovali stav učiteľa. Nedalo mi, nie je to celkom ako, pani podpredsedníčka, detailne s návrhom zákona, ale pokladal som za potrebné to povedať.
A ďakujem, že ste ma neprerušili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 12:46 - 12:47 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Áno, veľmi krátko. Ten milión predstavuje z rozpočtu školstva, ktorý je približne ročne okolo dvoch miliárd eur, ani nie pol promile, ani nie pol promile, aby ste si vedeli porovnávať. To je prvá poznámka.
Druhá. Ja by som bol veľmi rád, keby sme vedeli merať, a určite by to bolo najlepšie, prírastok toho vzdelania. Ten diferenciál. Žiaľbohu, toto zatiaľ nikto nevie zmerať, pretože to by bolo ako objektívnejšie, to beriem, ale zatiaľ to nevieme urobiť nijakým spôsobom.
A tretia, a to musím povedať, že plne súhlasím, že objektivita hodnotenia je dôležitejšia pre spoločnosť, ako pre inštitúciu alebo pre toho jednotlivca. Žiaľbohu, my vždy tú objektivitu hodnotenia narušíme a istým spôsobom podvádzame sami seba a robíme si celospoločensky škodu, pretože to je väčšia škoda tým podvádzaním samých seba, postupne jednoducho zničíme každý systém práve tým, že sme ochotní a schopní ho zneužívať a podvádzať.
Skryt prepis
 

7.2.2014 12:22 - 12:34 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, nebudem dlho rozprávať, ale predsa mi len nedá začať trošku širším úvodom. Viete, neustále počúvame všetci, že naše vzdelávanie upadá, že jeho kvalita je zlá, že máme strašne veľa škôl a preto je zlá kvalita, že máme strašne veľa vysokých škôl, pobočiek, jednoducho o tom pomaly dnes každý hovorí, všetky médiá píšu, akurát tam, kde si myslím, že by sme skutočne mohli pomôcť, to nerobíme. Aj počas rokovania tejto plenárnej schôdze z úst niektorých poslancov pri rozprave o iných zákonoch hovorili o tom, že kvalita vzdelania u nás je katastrofálna a podobne.
Ale ten kľúčový moment je, a to chcem povedať, že tuná samozrejme za riešenie nesie primárnu zodpovednosť minister školstva, ale musím povedať, že minister školstva sám to nevyrieši. Kľúčovejšia zodpovednosť je vlády, ale dnes musím povedať, podľa môjho presvedčenia, že aj celej spoločnosti. Pretože za dvadsaťpäť rokov od roku 1989 prakticky sme dopustili to, že hodnota vzdelania sa zúžila len na hodnotu vlastnenia papiera, či už maturitného vysvedčenia alebo vysokoškolského diplomu prvého, druhého stupňa. Nič viac, nič menej. Na toto sa zredukovala hodnota vzdelávania.
A druhá vec, ktorú pokladám za veľmi vážnu, sme dopustili to, že sme degradovali učiteľský stav. Doslova spoločnosť, musím teraz povedať, jednoducho svojím prístupom a ľahostajnosťou pripustila to, že učiteľský stav sa degradoval.
Asi pred 20 rokmi som mal spoluprácu s univerzitou v Bordeaux. A kolega mi rozprával, kolega profesor, s ktorým som tie projekty spolu robil, chodieval prednášať do bývalých kolónií Francúzska, do Alžíru a podobne, a mi rozprával, že po rokoch tam bol znova, na ulici zrazu ho zastavil jeden mladý muž, ktorého si už ani nepamätal a priznal sa mu, že je jeho študent, pozval ho domov, pohostil a podobne a tak sa ho pýtal, prečo taká úcta? A on mu povedal, u nás, v našej tradícii je, že učiteľ je prvý po rodičovi a patrí mu, prináleží mu príslušná úcta.
No úcta dnes v našej spoločnosti k pedagógom je katastrofálna oproti tomu, čo bolo pred rokmi. Každý ešte spomína z rozprávania obyčajne svojich starých rodičov, že hlavne na vidieku pán farár, pán učiteľ a pán notár, to bolo čosi, čo si tí ľudia vážili. No dnes z týchto troch menovaných naozaj najhoršie na tom je pedagóg.
Áno, my sme degradovali učiteľský stav a je to vina celej spoločnosti. Ja viem, môžeme povedať, že učitelia málo bojujú. Ja priznám, že sú slabí lobisti, lebo keď príde k lámaniu chleba a robí sa rozpočet, tak oveľa silnejší lobisti presadia oveľa väčšie peniaze a na učiteľov aj pri dobrej vôli, ktorá by bola, sa zabudne a môžete dať akýkoľvek pozmeňujúci návrh na to, aby sa zvýšil rozpočet pre školstvo, garantujem vám, že nemáte šancu, aby prešiel. Nakoniec, to je skúsenosť z mnohých rokov. Preto si myslím, že mali by sme v tejto veci niečo robiť.
A ten návrh, ktorý predkladám spolu s kolegom Hrušovským, Abrhanom a kolegyňou Gibalovou je malý krok. Predkladám ho opakovane, alebo predkladáme ho opakovane a chce pomôcť trochu k tomu, aby sme motivovali školy ku kvalite. Viete, odkedy Feničania vynašli peniaze, tak najlepšia motivácia asi sú finančné odmeny, finančná motivácia. V zákone robíme malú úpravu, aby v rámci normatívneho financovania časť peňazí, nie veľká, 10 % maximálne, sa mohol navýšiť normatív školy, ktorá dosahuje vynikajúce výsledky. Jednoducho aby aspoň časť škôl prešla na filozofiu, že my škole prídeme na svoje potrebné finančné prostriedky aj tým, že budeme sa snažiť vychovávať a vzdelávať kvalitne a nebudeme prijímať trebárs len žiakov, aby sme mali veľký počet a tým si zabezpečili financie. Nič viac a nič menej tento zákon nenavrhuje. Malý krok a jediné, čo tam je, je isté obmedzenie, istá garancia pre rozhodnutie a to je to, aby to mohlo byť aspoň do istej miery objektívne, i keď na Slovensku, sa obávam, že už nič objektívne pomaly neexistuje. Všetko dokážeme zdegradovať, obísť, jednoducho obicyklovať, jak sa hovorí ľudovo a podobne.
A ten krok hovorí o tom, že takéto navýšenie môže byť urobené len na základe celoštátnych meraní. No rovno poviem, nemôže to byť urobené tak, pretože žiaľbohu, že tomu neverím, že keď v obci by sa zistilo, že je to na základe, ja neviem, počtu vyznamenaných žiakov, no tak tam by narástol enormne počet vyznamenaných žiakov. Keď som sám zažil, že to boli schopní urobiť a kontrola to odhalila, museli vrátiť peniaze, že keď bol oprávnený normatív pre deti s postihnutím, ktoré potrebujú špeciálnu starostlivosť, dva a pol oproti normálnemu normatívu, no tak ako boli školy, ktoré si povyrábali, nahnali deti s postihnutím. Aj pri vedomí toho, že to dieťa v tej škole nedostane tú špeciálnu starostlivosť, ktorú má mať, že to dieťa jednoducho ukrivdia, istým spôsobom ublížia.
Takže toto obmedzenie tam je, aby to bolo na základe predsa len celoštátnych istých meraní. Ja nehovorím, že to musí byť presne na tom, to je tam príkladne uvedené, ako aj napríklad testovanie deväť, alebo celoštátna maturita. Nemusí to byť na tom, ale musí to byť na celoštátnych, ktoré sa aspoň ako tak dajú odkontrolovať a vidieť spoločne. A sú tam aj nastavené spôsobom spoločné pravidlá a spoločné kritériá.
Vedome sme nešli do podrobností. Ja si myslím, že to nie je v tom, že by ten návrh sme nevedeli, alebo nechceli urobiť podrobne, ale myslím si, že tu vedome sme chceli nechať priestor ministrovi a ministerstvu školstva. Ak bude mať záujem, dodáme mu aj hotovú vyhlášku. Ale o tom to nie je. Nechcem zbavovať a nechceme zbavovať ministerstvo tých kompetencií a tých úloh, ktoré má mať to ministerstvo. Toto nebolo, nie je a nebolo naším cieľom.
A jedno krátke vyjadrenie, ktoré mi nedá, k stanoviskám ministerstva financií, príslušnej sekcie k nákladom. Áno, hovoríme v tom, že tých 10 % ročne odhadujeme, by mohol robiť 1 mil. eur. To znamená, ale súčasne hovoríme, že tento milión eur nemusí byť navýšený rozpočet. Nemusí byť navýšený rozpočet. Dá sa to urobiť aj z tej čiastky, ktorá je vyčlenená v rámci zákona o financovaní škôl a školských zariadení a ktorá nikdy ani to taká čiastka nemala, nebola použitá a to je, až 6 % sa dá použiť rôznym spôsobom, tak ako v rámci programového rozpočtovania navrhne minister. Čiže tam ten priestor je.
No len viete, ja by som veľmi rád bral vážne stanoviská ministerstva financií, ale sám som zažil, ako predkladateľ zákona predkladal som jeden zákon, nebudem teraz hovoriť, ktorý som predkladal ešte z pozície vládnej a neboli výhrady a to isté ministerstvo financií, tá istá sekcia, k tomu istému zákonu, sme boli v opozícii, mala výhrady. Tak ma to mrzí, ale v tomto prípade tá moja dôveryhodnosť v takéto stanoviská nie je.
Trošku aj narážam na to, čo hovoril pred chvíľou pri predkladaní svojho návrhu zákona kolega Osuský. Už vonkoncom nechcem sa vyjadrovať k tomu, že požadujú, aby som sa vyjadril o finančných nákladoch tri roky dopredu. A keď sa pozriete, o návrhoch rozpočtu v minulosti, aj perspektívy, ďalšie dva roky a potom, čo bola skutočnosť, tak myslím si, že nemusím to viacej komentovať a dáte mi za pravdu, že to je vyžadovanie niečoho, čo je takpovediac do, no veštenie z gule. Inak to neviem povedať. Na takéto vyjadrovanie akosi sa mi nechce ako pristúpiť, aby som tak ďaleko zachádzal.
Čiže toľkoto k tej samotnej myšlienke a je na vás, v prvom rade kolegovia z vládnej strany, ako sa rozhodnete, či aspoň tento malý krok k podpore kvality nášho vzdelávania urobíte a ja si myslím, že to nie je veľa, čo sa tu navrhuje. Naopak, som si vedomý, že je to málo, ale niekedy aj málo je prvý impulz na to, aby sa čosi pohlo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2014 12:20 - 12:21 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Asi by som sa zmestil aj do faktickej poznámky, ale nevznikol priestor, aby som mohol mať faktickú poznámku. Takže veľmi krátko. Chcem povedať dve veci a zdôrazniť, ktoré zazneli od predkladateľa, kolegu Abrhana, že takéto rozdelenie priľahlého pozemku sa môže udiať len na základe dohody. Čiže žiadne vnútenie, musia sa tí spolumajitelia dohodnúť.
A druhá vec je, ktorú pokladám za podstatnú, že je to zviazané s vlastníctvom bytov. Takýto pozemok priľahlý, aj keď bude vlastník, nemôže samostatne predať. Poznamenávam, že takáto právna úprava existuje aj v iných krajinách, napríklad v Maďarsku, ak si s bytom kúpite aj parkovacie miesto, to parkovacie miesto môžete prenajať, ale predať ho nemôžete, môžete ho predať len spolu s bytom. Myslím si, že je to malý krok, ktorý môže pomôcť vzťahom a fungovaniu v obytných viacbytových domoch.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2014 12:11 - 12:12 hod.

Martin Fronc
No, len krátka reakcia. Žiaľbohu, takto to u nás funguje. Keď som kúpil k svojmu domu malý kus pozemku vlani a išiel som platiť obecné dane, tak som ja musel preukazovať, že som nadobudol, i keď obec má kataster, všetko a chcel som platiť, musel som preukázať, že som nadobudol majetok. Ja pokladám takéto ustanovenia rovnako za choré a zbytočné trápenie ľudí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 6.2.2014 14:47 - 14:49 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, za odpoveď a mne doplňujúcu otázku. Dovolím si krátko zareagovať.
Áno, máte pravdu, sú odbory, ktoré sú predimenzované, ale súčasná právna úprava, vysokoškolský zákon umožňuje ministrovi obmedziť počet prijímaných, ak to ohlási rok predtým. A ja si myslím, že túto právnu úpravu pre niektoré odbory celkom iste treba využiť. To je jedna poznámka.
Druhá poznámka. Musím povedať, že vnímam, že beží rokovanie aj s rektorskou konferenciou. Bol by som rád, keby došlo k rozumnej dohode, a budem ten proces sledovať, aj z toho dôvodu, že všeobecne vo vysokoškolskej komunite sa vníma, že rozpočet vysokých škôl bol krátený na úkor tarifných platov regionálneho školstva. To v tej vysokoškolskej komunite všade zaznieva. A jednoducho osobne sa domnievam, že v prípade tých vysokoškolských pedagógov naozaj minimálne, tak ako ste spomínali, tie percentá, dve a tri, je potrebné dodržať.
Nemám ďalej poznámku ďalšiu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2014 18:04 - 18:05 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Dve krátke poznámky. Pán kolega, Slovenská republika existuje vyše dvadsať rokov a Mečiarove obdobie je niečo viac jak jedno volebné obdobie. Veľmi zlá singularita, by som to povedal. Určite som nemal na mysli Mečiarove obdobie, aby ste to s tým nespájali, keď to fungovalo lepšie, a druhá vec je, istým spôsobom poviem trošku podobné niečo, čo spravodajca. Ja predkladateľa neviním za to, že nehlasoval za zvolanie mimoriadnej schôdze. Ja, aj keď bude opozícia dávať, nie vždy zahlasujem za zvolanie mimoriadnej schôdze, pretože mimoriadna schôdza takisto musí mať svoj zmysel a musí mať dôvod, pre ktorý, ktorý je hodný rokovania Národnej rady. Takže to celkom by som takto nespájal. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2014 17:44 - 17:45 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Som rád, že som to stihol a nemeškal som sekundu ako predtým a nedostal som možnosť vystúpiť, ale v poriadku.
Pán kolega, žiaľbohu, nemyslím si, že zákony - ani ústavné - veci vyriešia. Hovorili ste o dozrievaní kultúry, no ja som už trošku pamätník a mám pocit, že v tomto parlamente odzrieva kultúra, pretože bolo zvykom rešpektovať, keď 30 poslancov sa podpísalo, tak mimoriadna schôdza bola. Keď požiadali opoziční poslanci o nejakú správu, tak tá správa bola, dokonca opakovane, aj išlo o tú istú správu, ale jednoducho bola žiadosť, bolo to. Inštitút otázok je v prvom rade v rokovacom poriadku vytvorený pre opozičných poslancov, aby sa mohli pýtať, no ale keď vládni poslanci zahltia inštitút otázok množstvom otázok, tak potom vlastne tí opoziční tú šancu nemajú.
Čiže, žiaľbohu, musím konštatovať, že v slovenskom parlamente kultúra nedozrieva rokmi, ale odzrieva. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.1.2014 15:47 - 15:48 hod.

Martin Fronc Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán minister Maďarič, ja som si vás vážil a chcem si vás vážiť naďalej. A keď som nevystupoval, tak predsa v tejto chvíli mám potrebu reagovať.
Áno, zazneli za tieto vypäté dva dni niektoré nevhodné vyjadrenia zo strany opozície, ale nie celej opozície. Zazneli tu nevhodné vyjadrenia z vládnej strany, ale nie celej vládnej strany.
A ak vystúpil spravodajca kolega Chmel, vo veľmi kultivovanom prejave hovoril v prvom rade o tom, ako sa zaobchádzalo s verejnom ochrankyňou práv, ktorá je ústavný orgán a ktorá musí prichádzať do stretu s inými orgánmi. To je jednoducho plnenie jej pracovnej povinnosti. A bol to kultivovaný prejav, a preto ma mrzí vaše vyjadrenie, že váš predchodca minister kultúry je na čele vlčej svorky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2014 18:57 - 18:57 hod.

Martin Fronc
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán kolega, už viackrát som počul citovať knihu "Profily odvahy" od Johna Fitzgeralda Kennedyho, je to síce trošku bokom od témy, ale "Profily odvahy", dobrá kniha, ktorá získala Pulitzerovu cenu, čo je asi pre novinárov obdoba Nobelovej ceny, bola napísaná niekým iným. V skutočnosti ju napísal Sorensen a je to snáď jedna z prvých ukážok toho, ako sa vyrába PR a imidž politika. Ďakujem.
Skryt prepis